Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (282)Книжкові видання та компакт-диски (288)Журнали та продовжувані видання (18)
Пошуковий запит: (<.>A=ЩЕРБАН$<.>+<.>A=ТЕТЯН$<.>+<.>A=ДМИТРІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
1.

Щербань 
Економічні і соціально-екологічні основи формування та розвитку продовольчої безпеки в Україні: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.07.02 / Володимир Петрович Щербань ; Сум. нац. аграр. ун-т. — Суми, 2004. — 36 с.: рис., табл. — укp.

Досліджено методологічні і прикладні проблеми становлення якісно нової парадигми створення механізму формування продовольчої безпеки в регіоні у межах реалізації концепції сталого розвитку економіки України. Розглянуто соціально-економічні та екологічні передумови забезпечення продовольчої безпеки, визначено методологію її аналізу шляхом структуризації соціально-економічних та екологічних показників продовольчої безпеки та визначення принципів їх формування. Розроблено теоретичні засади забезпечення продовольчої безпеки, визначено систему її факторів, змістові положення та економіко-правову відповідальність у сфері управління продовольчою безпекою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-982 +
Шифр НБУВ: РА330067

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Щербань П.М. 
Навчально-педагогічні ігри у формуванні педагогічної культури майбутніх учителів історії і права: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / П.М. Щербань ; Ін-т вищ. освіти АПН України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Наведено результати теоретико-експериментального дослідження проблеми використання навчально-педагогічних ігор як засобу формування педагогічної культури майбутніх учителів історії та права. Розкрито сутність поняття навчально-педагогічних ігор, розроблено їх класифікацію, удосконалено технологію підготовки та використання. Запропоновано ефективну методику створення та проведення ігор з формування педагогічної культури майбутніх учителів, активізації їх навчальної діяльності. Експериментально підтверджено результативність використання навчально-педагогічних ігор у вищому педагогічному навчальному закладі. Розроблено систему навчально-педагогічних ігор з педагогіки, історії та права для студентів ВНЗ, впровадження якої сприяє підвищенню рівня професійної готовності майбутніх учителів до педагогічної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч314 + Ч489.511.252.46 + Х8(4УКР)р3 +
Шифр НБУВ: РА354713

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
3.

Щербань М.Г. 
Наукове обгрунтування заходів з оздоровлення верхів'я ріки С.Донець - основного джерела питного водопостачання населення південно-східного регіону України: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.02.01 / М.Г. Щербань ; Держ. установа "Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзєєва" АМН України. — К., 2007. — 39 с. — укp.

Надано комплексну еколого-гігієнічну оцінку санітарним проблемам водного джерела за умов антропогенної взаємодії Бєлгородського (Росія) та Харківського (Україна) регіонів. Установлено, що пріоритетно значущим чинником для здоров'я населення та санітарного стану водойми є хімічна складова загального антропогенного забруднення водойми. Науково обгрунтовано та розроблено гігієнічні нормативи (ГДК) щодо наявності у воді 32-х пріоритетних хімічних забруднювачів верхів'я ріки Сіверський Донець. Обгрунтовано гігієнічні заходи з оптимізації умов водокористування населення Харківського регіону. Надано експериментальне обгрунтування гігієнічної ефективності електроімпульсної технології водопідготовки. На молекулярно-організменному рівні обгрунтовано та розроблено структурно-функціональну модель біохімічних механізмів формування патогенетичних порушень в організмі експериментальних тварин внаслідок впливу хімічних забруднювачів водойми. Визначено моніторингові біохімічні кореляти для гігієнічної донозологічної діагностики шкідливого впливу на організм пріоритетних хімічних забруднювачів водного джерела. За результатами досліджень науково обгрунтовано та створено еколого-гігієнічні концепції санітарної охорони оздоровлення верхів'я Сіверський Донець та гігієнічної донозологічної діагностики шкідливого впливу на організм хімічних забруднювачів водойми. Розроблено програму гігінієнічного моніторингу стану водойми - верхів'я ріки Сіверський Донець, заходів з його оздоровлення, оптимізації умов водокористування населення та гігієнічної донозологічної діагностики шкідливого впливу на організм пріоритетних хімічних забруднювачів, що рекомендовано для використання під час проведення еколого-гігієнічних досліджень поверхневих водойм в інших регіонах країни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.5(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА351277

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Щербань Ю.Ю. 
Наукові засади проектування швейних машин з регульованою посадкою матеріалу: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.05.10 / Ю.Ю. Щербань ; Київ. держ. ун-т технологій та дизайну. — К., 2000. — 34 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням проектування швейних машин, що забезпечують регульований зсув прошарків матеріалу. Розроблено нові конструкції рушіїв матеріалу, що створюють адаптивний вплив транспортуючих робочих органів на матеріал. На підставі досліджень процесу транспортування матеріалу створено нові конструктивні уніфіковані ряди механізмів. Розроблено основи проектування швейних машин нового покоління, які забезпечують високу якість та ефективність опрацювання матеріалів. Проектування нових матеріалів грунтується на математичному моделюванні та теорії оптимізаційного синтезу. Застосування нових робочих органів і механізмів дозволяє підвищити якість виробів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М403-51-02
Шифр НБУВ: РА308062 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Щербан Н.Г. 
Образ Івана Сірка: типологія характеру в народній творчості і художній літературі: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Н.Г. Щербан ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено типологію характеротворення у фольклорі та художній літературі з використанням матеріалу образу кошового отамана І.Сірка. На підставі аналізу фольклорних, рукописних і літературних текстів показано, що найбільшою мірою ідеалізовано події та постаті національних героїв у фольклорних джерелах, однак вони мають чітко визначені ціннісні критерії. Характер залучення уснопоетичного слова до наративних структур змінюється від цілковитої апологетичності до амбівалентності. Розглянуто співвідношення історичних правди та художньої вірогідності. Зазначено, що письменник відображає факти, базуючись на власній інтуїції, архетипній пам'яті, дусі минулого, закладеного у піснях, переказах, легендах, усних оповідях, особливостях національного менталітету. Важливу роль відіграє талант оповідача, майстерність сюжето- та характеротворення. Це підтверджено на підставі аналізу різних художніх візій історичного минулого (М.Горбаня, Г.Бабенка, А.Кащенка, С.Черкасенка, В.Домонтовича, В.Чередниченко, В.Малика, О.Пахучого, А.Химка, В.Кулаковського, Ю.Мушкетика. Зроблено висновок, що типологія характеру І.Сірка великою мірою має як підгрунтя ідеалізований в уснопоетичній творчості образ мужнього та суворого воїна, козацького проводиря, захисника національних і християнських святинь.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(4УКР)-694 + Ш5(4УКР)-34 +
Шифр НБУВ: РА355503

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
6.

Щербань В.В. 
Підвищення ефективності руйнування гірських порід конверсійними вибуховими матеріалами: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.15.11 / В.В. Щербань ; Нац. НДІ охорони праці (ННДІОП). — К., 2004. — 21 с. — укp.

За результатами аналітичних досліджень установлено, що підвищення ефективності застосування конверсійних вибухових матеріалів (ВМ) досягається на базі створення умов, які підвищують протікання процесу детонації у свердловинному заряді за механізмом гарячих точок. Оцінено вплив ударного імпульсу, сформульованого конверсійним ВМ, на процес руйнування гірської блокової породи у зоні відкольних руйнувань. Для великоблочних масивів максимальна ефективність досягається застосуванням композицій з баліститних порохів і бризантних ВР з вмістом бризантної ВР у межах 30 - 35 % або монолітних зарядів з баліститного твердого ракетного палива. Запропоновано зниження чутливості конверсійних ВМ до механічних дій внаслідок використання поверхневої флегматизації водою та водомасляними складами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И133-3 +
Шифр НБУВ: РА339816

Рубрики:

      
7.

Щербань А.Л. 
Прядіння і ткацтво у населення Лівобережного Лісостепу України VII - початку III ст. до н.е. (за керамічними матеріалами): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / А.Л. Щербань ; НАН України. Ін-т археол. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Проаналізовано розвиток прядіння і ткацтва у мешканців Лівобережного Лісостепу України VII - початку ІІІ ст. до н.е. Досліджено знаряддя прядіння й ткацтва та відбитки тканин на глиняних виробах. Відзначено, що прядіння і ткацтво у місцевого населення високорозвинуті в рамках домашнього виробництва. Під час прядіння використовувались веретена кількох типів з кружалами (переважно, глиняними), ткали на горизонтальних і вертикальних ткацьких верстатах, у конструкції яких застосовувались глиняні деталі, виготовлялися якісні нитки і тканини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т491.5 + Т4(237УКР)27 +
Шифр НБУВ: РА336741

Рубрики:

      
8.

Щербан Т.Д. 
Психологія навчального спілкування: Автореф. дис... д-ра психол. наук: 19.00.07 / Т.Д. Щербан ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2005. — 32 с. — укp.

Розроблено концепцію навчального спілкування як системи "суб'єкт - предмет - суб'єкт". З'ясовано будову процесу навчального спілкування, його функції та властивості. Показано, що продуктивність навчального спілкування визначається рівнем опанування вчителем комплексу навичок, розкрито зміст цього комплексу. Виявлено, що функціональна структура дослідженого спілкування має грунтуватися на засадах майєвтики та сугестивності навчальних предметів. Запропоновано методику побудови майєвтичного діалогу й аналізу художнього твору в аспекті сприймання його учнем та у системі тріади: суб'єкт - предмет - суб'єкт. Розроблено методики діагностики ефективності процесу професійного становлення молодого вчителя, обгрунтовано методи вияву навчальної майстерності учителів. Запропоновано систему засобів розвитку навичок вчителя у навчанні, яка грунтується на механізмах розвитку комунікативної компетентності, а також розв'язування педагогічних задач.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю953.4 + Ю983.030.2-994 + Ч421.430 +
Шифр НБУВ: РА337888

Рубрики:

      
9.

Щербань О.П. 
Рафінування кадмію, цинку і телуру дистиляційними і кристалізаційними методами: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук : 01.04.13 / О.П. Щербань ; НАН України. Нац. наук. центр "Харк. фіз.-техн. ін- т". — Х., 2008. — 18 с. : рис. — укp.

Досліджено закономірності поведінки домішкових елементів у кадмії, цинку та телурі за умов рафінування їх за дистиляційними та кристалізаційними методами. На підставі проведених досліджень розроблено нові процеси одержання кадмію, цинку та телуру високої чистоти. Дослідження здійснено за розрахунковими методами процесів рафінування Cd, Zn і Te дисциляцією у вакуумі. Обгрунтовано поетапний відгін легколетких і важколетких домішок за дистиляційного очищення Cd, Zn і Te. Розроблено дистиляційний пристрій, що дозволяє проводити відгін легколетких домішок з фільтрацією та дистиляцією основного металу у водному циклі рафінування. Для глибокого очищення Cd, Zn і Te від домішок впровадження (N, O, C) запропоновано спосіб їх рафінування з застосуванням хімічно активних металевих гетерів. За результатами комп'ютерного моделювання визначено оптимальні умови їх рафінування за кристалізаційним методом. Розроблено комплексний процес одержання Cd, Zn і Te високої частоти, який полягає у поєднанні дистиляційних і кристалізаційних методів рафінування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К337
Шифр НБУВ: РА358979

Рубрики:

      
10.

Щербань О.О. 
Твір мистецтва як символічна реальність: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.08 / О.О. Щербань ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено феномен символічної природи мистецтва та символічного методу аналізу художніх творів. Показано, що аналіз мистецтва як певного тиму символічної реальності дозволяє зрозуміти його роль як базового культурного чинника становлення людської особистості. Відзначено, що завданням символічної інтерпретації художнього твору є інтенсифікація та трансформація загальнокультурного людського досвіду. За допомогою певного твору з застосуванням методологічної моделі, зокрема, герменевтики соціокультурних універсалій, репрезентованих у творі, відбувається збагачення "життєвого світу" людини. У процесі естетичної комунікації з символом виникає унікальна надщільна образно-смислова єдність естетичного буття - свідомості, яка має інтенцію до розгортання у життєву реальність, у цілісний духовний космос, що утворює багаторівневий смисловий простір, притаманне кожному реципієнту поле смислів, занурення в яке приносить йому естетичну насолоду, духовну радість, задоволення від відчуття глибинного злиття з Універсумом культури та природи за умов збереження особистісної самосвідомості й інтелектуальної дистанції. Універсальним "механізмом" породження художнього змісту є "механізм" символізації, який діє на всіх структурних рівнях твору і тим самим забезпечує їх органічну єдність. На підставі аналізу структури та функціонування твору показано основну структуротвірну роль символів у художньому творі. Показано евристичність символічного аналізу певних "знакових" художніх творів, що належать до різних періодів історії мистецтва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю812.25 + Ю812.27 +
Шифр НБУВ: РА364387

Рубрики:

      
11.

Щербань М.П. 
Формування правової культури студентів вищих аграрних навчальних закладів I - II рівнів акредитації: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / М.П. Щербань ; Ін-т вищ. освіти АПН України. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано організаційні засади та педагогічні умови формування правової культури студентів аграрних коледжів і технікумів та ефективні методи їх підготовки до майбутньої професійно-правової діяльності. Розглянуто структуру правової культури, її компоненти та завдання. Досліджено особливості становлення духовно-національного та професійно-правового світогляду майбутніх фахівців. Теоретично обгрунтовано й експериментально апробовано технологію формування правової культури та правосвідомості студентів вищих аграрних навчальних закладів. Розроблено навчальний спецкурс "Формування правової культури студентів аграрних коледжів і технікумів". Обгрунтовано критерії та рівні сформованості правової культури майбутніх фермерів-технологів, менеджерів, фінансистів, юристів. Експериментально підтверджено поліпшення ефективності формування правової культури студентів аграрних вищих навчальних закладів в результаті впровадження запропонованої системи педагогічно доцільних форм і методів навчання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч481.432 + П.р(4УКР)3 +
Шифр НБУВ: РА336672

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Щербань Н. Д. 
Будова, адсорбційні та каталітичні властивості мезопористих матеріалів на основі цеолітів (β, ZSM-5) та вуглецю (С, C3N4, SiC) / Н. Д. Щербань. — Б.м., 2020 — укp.

Розвинуто наукові підходи до створення нових мікро-мезопористих цеоліт- та вуглецьвмісних матеріалів і визначено вплив будови (фазовий склад, текстура) та кислотно-основних характеристик поверхні таких матеріалів на їх адсорбційні та каталітичні властивості. З використанням розроблених темплатних методів одержано мікро мезопористі цеолітвмісні матеріали (на основі цеолітів β та ZSM-5), які характеризуються розвиненою мезопористістю і наявністю сильних кислотних центрів на поверхні мезопор. Показано можливість ціленаправленого формування з регулюванням параметрів пористої структури вуглецьвмісних матеріалів (C, C3N4, SiC) шляхом добору прекурсорів, жорстких темплатів, активуючих агентів з одержанням матеріалів на основі вуглецю з широким діапазоном структурних параметрів, а також з'ясовано вплив фазового складу, пористості, кислотних/основних властивостей таких систем на їх адсорбційні (стосовно водню та вуглекислого газу), фотокаталітичні (відновлення вуглекислого газу) та каталітичні властивості (зокрема, в процесах ізомеризації епоксидів, гідролізу та гідролітичного гідрування арабіногалактану, конденсації Кневенагеля, окиснення бетуліну та н-бутану).^UScientific approaches to the creation of new micro-mesoporous zeolite- and carbon-containing materials have been developed and the influence of the structure (phase composition, texture) and acid-base characteristics of the surface of such materials on their adsorption and catalytic properties has been determined. Using the developed template methods, micro-mesoporous zeolite-containing materials (based on zeolites β and ZSM-5), which are characterized by developed mesoporosity and the presence of strong acid sites on the mesopore surface, were obtained. The possibility of purposeful formation with the regulation of the parameters of porous structure of carbon-containing materials (C, C3N4, SiC) by the selection of precursors, hard templates, activating agents with the obtaining of carbon based materials with a wide range of structural parameters was shown, as well as the influence of phase composition, porosity, acid/base properties of such systems on their adsorption (towards hydrogen and carbon dioxide), photocatalytic (reduction of carbon dioxide) and catalytic properties (in particular, in epoxides isomerization, arabinogalactan hydrolysis and hydrolytic hydrogenation, Knoevenagel condensation, betulin and n-butane oxidation) was found out.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Щербань А. П. 
Комп'ютеризована система моніторингу електрозабезпечення безпілотного літального апарату / А. П. Щербань. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження: процес моніторингу енергозабезпечення та прогнозування часу польоту БПЛА. Мета роботи: розробка комп'ютеризованої системи моніторингу постачання та споживання електроенергії для забезпечення безаварійного польоту БПЛА. Методи дослідження: методи математичного моделювання під час ідентифікації коефіцієнтів моделі процесу розряду; методи емпіричних досліджень при проведенні експериментальних випробувань; методи планування експерименту при розробці методики проведення багатофакторного експерименту; методи дедуктивного аналізу для формулювання гіпотез щодо припустимих температур функціонування ПАДЕ; методи імітаційного моделювання при побудові фізико-хімічної моделі ЛПАБ та побудови системи прийняття рішень з використанням нечіткої логіки. Теоретичні та практичні результати і новизна: удосконалено метод моніторингу стану ПАДЕ, що діє під навантаженням на основі оптимального з точки зору критеріїв мінімальної та достатньої кількості, набору контрольованих параметрів та з урахуванням реальної розрядної характеристики; удосконалено імітаційну модель літій-полімерного ПАДЕ, яка враховує особливості протікання фізико-хімічних процесів та вплив зовнішніх факторів, що дозволило обґрунтувати можливість застосування запропонованого методу моніторингу для оцінки реального стану ЛПАБ; вперше розроблено придатну, за критерієм обчислювальної складності, в комп'ютеризованій системі моніторингу математичну модель процесу розряду ПАДЕ, яка дає можливість прогнозувати залишковий ресурс акумулятора при польоті БПЛА і формулювати рекомендації щодо подальших дій; вперше розроблено метод прийняття рішення в комп'ютеризованій системі моніторингу стану ПАДЕ, що базується на математичному апараті нечіткої логіки; вперше розроблено структуру комп`ютеризованої системи моніторингу електрозабезпечення БПЛА, яка базується на контролі вихідної напруги ЛПАБ її температури та швидкості і напряму вітру, із функцією прогнозування залишкового часу польоту БПЛА для формулювання рекомендацій щодо продовження або припинення його польотного завдання; розроблено методику проведення експериментальних досліджень динамічного розряду ПАДЕ під дією стандартного для БПЛА корисного навантаження; вперше розроблено методику для статистичного оцінювання точності результатів нетипових вимірювань відповідно до вимог міжнародних стандартів, що дозволило побудувати адекватні моделі і підвищити достовірність прогнозування ресурсу ЛПАБ; на основі проведених теоретичних та експериментальних досліджень розряду ЛПАБ під дією реального навантаження та факторів впливу при польоті БПЛА, розроблена методика прогнозування залишкового часу польоту останнього, яка визначає залишковий ресурс ПАДЕ, що служить базисом для формулювання рекомендацій щодо виконання польотного завдання; на основі розробленого методу моніторингу електрозабезпечення БПЛА сформульовані вимоги до складу і точності елементів вимірювальних каналів та обчислювальних компонентів системи моніторингу. Предмет і ступінь впровадження: використовуються на Державному підприємстві «Оризон-Навігація», на кафедрі аеронавігаційних систем Національного авіаційного університету та кафедрі інформаційно-вимірювальної техніки КПІ ім.Ігоря Сікорського. Ефективність впровадження: отримано значний техніко-економічний ефект, що полягає в підвищенні показників достовірності прогнозування ресурсу акумуляторних батарей для БПЛА. Сфера використання: системи моніторингу при польоті безпілотний літальних апаратів та моніторинг електроживлення інших технічних об'єктів, що використовують літій-полімерні акумулятори.^UThe object of research: the process of monitoring the energy supply and forecasting the flight time of UAVs. The purpose of research: To develop a computerized system for monitoring the supply and consumption of electricity to ensure the unmanned UAV flight. Methods of research: methods of mathematical modeling in the identification of the coefficients of the model of the discharge process; methods of empirical research in conducting experimental tests; methods of experiment planning in the development of a technique for conducting a multifactorial experiment; deductive methods for formulating hypotheses regarding acceptable LPAB temperatures; methods of simulation modeling in the construction of the physico-chemical model of the LPAB and the construction of the decision-making system using fuzzy logic. Theoretical and practical results and innovations: the method of monitoring the condition of the AB, under load, based on the optimal from the point of view of the criteria of minimum and sufficient quantity, a set of controlled parameters and taking into account the real discharge characteristic, has been improved; the simulation model of lithium-polymeric AB was improved, which took into account the peculiarities of the physicochemical processes and the influence of external factors, which made it possible to substantiate the possibility of using the proposed monitoring method to evaluate the real state of the LPAB; For the first time, a mathematical model of the AB discharge process has been developed in the computerized monitoring system that is suitable for the criterion of computational complexity, which makes it possible to predict the residual battery life during the flight of UAVs and to formulate recommendations for further actions; for the first time a decision-making method has been developed in a computerized system for monitoring the state of AB, based on a mathematical apparatus of fuzzy logic; for the first time the structure of a computerized UPS power supply monitoring system based on the control of the output voltage of the UAV of its temperature and wind speed and direction, with the function of predicting the UAV's residual flight time to formulate recommendations for the continuation or termination of its flight task; developed a method for conducting experimental studies of the dynamic discharge of AB under the influence of standard UAV payload; for the first time a methodology for statistical estimation of the accuracy of the results of atypical measurements in accordance with the requirements of international standards was developed, which allowed to build adequate models and increase the accuracy of forecasting of the LPAB resource; on the basis of the theoretical and experimental researches of the discharge of LAB under the influence of real load and factors of influence during the flight of UAV; developed a methodology for predicting the flight time of the latter, which determines the residual AB resource, which serves as a basis for formulating recommendations on the flight task; on the basis of the developed method of monitoring the power supply of UAV, requirements for the composition and accuracy of the elements of the measuring channels and the computing components of the monitoring system are formulated. A subject degree of introduction: used at the State Enterprise "Arizona-Navigation", the Department of Aeronautical Systems of the National Aviation University and the Department of Information and Measurement Technique National Technical University of Ukraine “Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute”. Effectiveness of implantation: obtained a significant technical and economic effect, which is to increase the reliability of the prediction of battery life for UAVs. Sphere of use: flight monitoring systems for unmanned aerial vehicles and power monitoring of other technical facilities using lithium-polymer batteries.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Крушніцька О. В. 
КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО НА ПРОФЕСІЙНУ ПРАВНИЧУ ДОПОМОГУ / О. В. Крушніцька. — Б.м., 2021 — укp.

Крушніцька О.В. Конституційне право на професійну правничу допомогу. - Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису. Дисертація на здобуття ступеня доктора філософії з галузі знань 08 Право за спеціальністю 081 Право. – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Чернівці, 2021. Дисертація присвячена комплексному аналізу конституційного права на професійну правничу допомогу, в якій проаналізовано ключові проблеми та запропоновані шляхи їх розв'язання, розроблено пропозиції до вдосконалення українського законодавства. Сформульовано визначення та з'ясовано сутнісні ознаки конституційного права на професійну правничу допомогу. Зроблено висновок, що право на професійну правничу допомогу належить розглядати як самостійне та комплексне конституційне право, яке не підлягає обмеженню; як конституційну гарантію та спосіб захисту інших прав, свобод і законних інтересів, як засаду конституційного ладу України. Право на професійну правничу допомогу – це конституційно гарантована можливість кожного обирати й отримувати ефективний захист прав, свобод і законних інтересів. Вичерпні критерії професійності правничої допомоги не можуть бути чітко визначені законом, однак частково вони розкриті в Рішеннях Конституційного Суду України. Особливість права на професійну правничу допомогу в тому, що воно є невід'ємною складовою механізму реалізації, гарантії та захисту прав і свобод людини й громадянина, тобто безпосередньо пов'язане з ефективністю та якістю забезпечення інших прав, свобод і законних інтересів людини, є безумовною їх гарантією. Конституційне право на отримання професійної правничої допомоги має однаковий для всіх осіб зміст, однак для певних категорій осіб можуть установлюватися особливі гарантії користування ним (безоплатна правнича допомога). Правнича природа конституційного права на професійну правничу допомогу носить конституційно-гарантуючий характер і в нормативному змісті поєднує матеріальні та процесуальні засади. На нашу думку, конституційне право на професійну правничу допомогу необхідно розглядати як конституційно-процесуальне право-гарантію. Структура конституційного права на професійну правничу допомогу складна та охоплює: право на звернення за професійною правничою допомогою до належного суб'єкта, право вимагати своєчасної, якісної та ефективної професійної правничої допомоги, право вимагати захисту порушених прав.Розкрито теоретико-методологічні засади дослідження конституційного права на професійну правничу допомогу. Досліджено національні та міжнародні умови набуття статусу адвоката як професійного суб'єкта надання кваліфікованої правничої допомоги. Розглянено спеціалізацію адвоката як основу кваліфікованої правничої допомоги та розкриті перспективи її запровадження в Україні. Установлено, що спеціалізація адвоката виступає важливою гарантією дотримання законності, яка створює можливість правильно та кваліфіковано вирішувати правові спори, а також перевіряти законність і обґрунтованість юридичних рішень. Обґрунтовано та запропоновано шляхи вдосконалення професійного представництва у конституційному судочинстві. Досліджено захист особи як вид професійної правничої допомоги у кримінальному процесі. З'ясовано особливості професійного представництва в Європейському суді з прав людини. На підставі проведеного дослідження сформульовано низку пропозицій для вдосконалення законодавства України. Ключові слова: конституційне право на професійну правничу допомогу; права людини; гарантії прав і свобод людини і громадянина; професійна правнича допомога; адвокатура; адвокат.^UKrushnitska O.V. Constitutional right to professional legal assistance. - Qualifying scientific work under the rights of the manuscript.The dissertation on competition of the degree of the Doctor of Philosophy in the field of knowledge 08 Law in the specialty 081 Law. - Chernivtsi National University named after Yurii Fedkovych, Chernivtsi, 2021.The dissertation is devoted to the complex analysis of the constitutional right to professional legal assistance, where the key problems are analyzed, and the ways of their solution are proposed. The offers to the improvement of the Ukrainian legislation are developed. The definition and essential features of the constitutional right to professional legal assistance are formulated. It is concluded that the right to professional legal assistance should be considered as an independent and comprehensive constitutional right, which is not subject to restrictions, as a constitutional guarantee and a way to protect other rights, freedoms and legitimate interests, as the basis of the constitutional order of Ukraine. The right to professional legal assistance is a constitutionally guaranteed opportunity for everyone to choose and receive effective protection of rights, freedoms and legal interests. Exclusive criteria for the professionalism of legal assistance cannot be clearly defined by law, but they are partially disclosed in the Decisions of the Constitutional Court of Ukraine. The peculiarity of the right to professional legal assistance lies in the fact that it is an integral part of the mechanism of realization, guarantee and protection of human and civil rights and freedoms. In other words, it is directly related to the effectiveness and quality of other human rights, freedoms and legal interests, it is their unconditional guarantee. The constitutional right to receive professional legal assistance has the same content for all persons, but special guarantees of its use (free legal assistance) may be established for certain categories of people. The legal nature of the constitutional right to professional legal assistance has a constitutional guarantee and in the normative sense combines substantive and procedural principles. In our opinion, the constitutional right to professional legal assistance should be considered as a constitutional procedural right-guarantee. The structure of the constitutional right to professional legal assistance is complex and includes: the right to apply for professional legal assistance to the appropriate subject, the right to demand timely, high-quality and effective professional legal assistance, the right to demand protection of violated rights.Theoretical and methodological bases of research of the constitutional right to professional legal assistance are revealed. The national and international conditions for obtaining the status of a lawyer as a professional subject of qualified legal assistance have been studied. The specialization of a lawyer as a basis of qualified legal assistance is considered and the prospects of its introduction in Ukraine are revealed. It is established that the specialization of a lawyer is an important guarantee of compliance with the law, which creates an opportunity to resolve legal disputes properly and competently, as well as to verify the legality and validity of legal decisions. The ways of improving professional representation in constitutional proceedings are substantiated and suggested. The protection of a person as a type of professional legal assistance in criminal proceedings has been studied. The peculiarities of professional representation in the European Court of Human Rights have been clarified. Further to the study, number of proposals to improve the legislation of Ukraine were formulated. Key words: constitutional right to professional legal assistance; Human Rights; guarantees of human and civil rights and freedoms; professional legal assistance; advocacy; lawyer.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Крушніцька О. В. 
Конституційне право на професійну правничу допомогу / О. В. Крушніцька. — Б.м., 2021 — укp.

Крушніцька О.В. Конституційне право на професійну правничу допомогу. - Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису. Дисертація на здобуття ступеня доктора філософії з галузі знань 08 Право за спеціальністю 081 Право. – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Чернівці, 2021. Дисертація присвячена комплексному аналізу конституційного права на професійну правничу допомогу, в якій проаналізовано ключові проблеми та запропоновані шляхи їх розв'язання, розроблено пропозиції до вдосконалення українського законодавства. Сформульовано визначення та з'ясовано сутнісні ознаки конституційного права на професійну правничу допомогу. Зроблено висновок, що право на професійну правничу допомогу належить розглядати як самостійне та комплексне конституційне право, яке не підлягає обмеженню; як конституційну гарантію та спосіб захисту інших прав, свобод і законних інтересів, як засаду конституційного ладу України. Право на професійну правничу допомогу – це конституційно гарантована можливість кожного обирати й отримувати ефективний захист прав, свобод і законних інтересів. Вичерпні критерії професійності правничої допомоги не можуть бути чітко визначені законом, однак частково вони розкриті в Рішеннях Конституційного Суду України. Особливість права на професійну правничу допомогу в тому, що воно є невід'ємною складовою механізму реалізації, гарантії та захисту прав і свобод людини й громадянина, тобто безпосередньо пов'язане з ефективністю та якістю забезпечення інших прав, свобод і законних інтересів людини, є безумовною їх гарантією. Конституційне право на отримання професійної правничої допомоги має однаковий для всіх осіб зміст, однак для певних категорій осіб можуть установлюватися особливі гарантії користування ним (безоплатна правнича допомога). Правнича природа конституційного права на професійну правничу допомогу носить конституційно-гарантуючий характер і в нормативному змісті поєднує матеріальні та процесуальні засади. На нашу думку, конституційне право на професійну правничу допомогу необхідно розглядати як конституційно-процесуальне право-гарантію. Структура конституційного права на професійну правничу допомогу складна та охоплює: право на звернення за професійною правничою допомогою до належного суб'єкта, право вимагати своєчасної, якісної та ефективної професійної правничої допомоги, право вимагати захисту порушених прав.Розкрито теоретико-методологічні засади дослідження конституційного права на професійну правничу допомогу. Досліджено національні та міжнародні умови набуття статусу адвоката як професійного суб'єкта надання кваліфікованої правничої допомоги. Розглянено спеціалізацію адвоката як основу кваліфікованої правничої допомоги та розкриті перспективи її запровадження в Україні. Установлено, що спеціалізація адвоката виступає важливою гарантією дотримання законності, яка створює можливість правильно та кваліфіковано вирішувати правові спори, а також перевіряти законність і обґрунтованість юридичних рішень. Обґрунтовано та запропоновано шляхи вдосконалення професійного представництва у конституційному судочинстві. Досліджено захист особи як вид професійної правничої допомоги у кримінальному процесі. З'ясовано особливості професійного представництва в Європейському суді з прав людини. На підставі проведеного дослідження сформульовано низку пропозицій для вдосконалення законодавства України. Ключові слова: конституційне право на професійну правничу допомогу; права людини; гарантії прав і свобод людини і громадянина; професійна правнича допомога; адвокатура; адвокат.^UKrushnitska O.V. Constitutional right to professional legal assistance. - Qualifying scientific work under the rights of the manuscript.The dissertation on competition of the degree of the Doctor of Philosophy in the field of knowledge 08 Law in the specialty 081 Law. - Chernivtsi National University named after Yurii Fedkovych, Chernivtsi, 2021.The dissertation is devoted to the complex analysis of the constitutional right to professional legal assistance, where the key problems are analyzed, and the ways of their solution are proposed. The offers to the improvement of the Ukrainian legislation are developed. The definition and essential features of the constitutional right to professional legal assistance are formulated. It is concluded that the right to professional legal assistance should be considered as an independent and comprehensive constitutional right, which is not subject to restrictions, as a constitutional guarantee and a way to protect other rights, freedoms and legitimate interests, as the basis of the constitutional order of Ukraine. The right to professional legal assistance is a constitutionally guaranteed opportunity for everyone to choose and receive effective protection of rights, freedoms and legal interests. Exclusive criteria for the professionalism of legal assistance cannot be clearly defined by law, but they are partially disclosed in the Decisions of the Constitutional Court of Ukraine. The peculiarity of the right to professional legal assistance lies in the fact that it is an integral part of the mechanism of realization, guarantee and protection of human and civil rights and freedoms. In other words, it is directly related to the effectiveness and quality of other human rights, freedoms and legal interests, it is their unconditional guarantee. The constitutional right to receive professional legal assistance has the same content for all persons, but special guarantees of its use (free legal assistance) may be established for certain categories of people. The legal nature of the constitutional right to professional legal assistance has a constitutional guarantee and in the normative sense combines substantive and procedural principles. In our opinion, the constitutional right to professional legal assistance should be considered as a constitutional procedural right-guarantee. The structure of the constitutional right to professional legal assistance is complex and includes: the right to apply for professional legal assistance to the appropriate subject, the right to demand timely, high-quality and effective professional legal assistance, the right to demand protection of violated rights.Theoretical and methodological bases of research of the constitutional right to professional legal assistance are revealed. The national and international conditions for obtaining the status of a lawyer as a professional subject of qualified legal assistance have been studied. The specialization of a lawyer as a basis of qualified legal assistance is considered and the prospects of its introduction in Ukraine are revealed. It is established that the specialization of a lawyer is an important guarantee of compliance with the law, which creates an opportunity to resolve legal disputes properly and competently, as well as to verify the legality and validity of legal decisions. The ways of improving professional representation in constitutional proceedings are substantiated and suggested. The protection of a person as a type of professional legal assistance in criminal proceedings has been studied. The peculiarities of professional representation in the European Court of Human Rights have been clarified. Further to the study, number of proposals to improve the legislation of Ukraine were formulated. Key words: constitutional right to professional legal assistance; Human Rights; guarantees of human and civil rights and freedoms; professional legal assistance; advocacy; lawyer.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Руснак Л. В. 
Доказування та докази в конституційному судовому процесі (на прикладі України та Німеччини): автореферат дис. ... д.філософ : 081 / Л. В. Руснак. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація є комплексним науковим дослідженням доказування та доказів у конституційному судовому процесі (на прикладі України та Німеччини), у яким виявлено дослідження виявлено, що доказування здійснюється у відповідній процесуальній формі, яка кардинально відрізняє конституційний судовий процес від інших способів вирішення справ. Запропоновано визначати доказування в конституційному судовому процесі як розумово-пізнавальну діяльність учасників конституційного провадження, спрямовану на сприйняття обʼєктів, їх оцінки та перевірки доказами.Визначено, що право на доказування необхідно розглядати як складову належної правової процедури, яка дає особам право постулювати засоби доказування, виправдовуючі їхні заяви у процесі чи процедурі, в межах і обсягу, встановлених Конституцією та законом.Обгрунтовано авторське визначення доказів у конституційному судовому процесі – це дані про обставини, які підлягають зʼясуванню у конституційному провадженні у справі, отримані за допомогою процедури та засобами доказування, визначеними законом. Виділено ознаки доказів. Докази - це відомості про обставини справи. Нормативно-правовий акт, який є обʼєктом дослідження Конституційного Суду України на предмет його відповідності Конституції України, є водночас письмовим доказом у справі. З його змісту можна отримати відомості (інформацію) про відносини, які ним регулюються, про відповідність чи суперечність положень Конституції України. Носіями інформації (джерелами доказів) є люди, документи, речі. У даному випадку текст нормативного акта є джерелом доказів. Докази взаємоповʼязані з предметом доказування. За допомогою відомостей можна встановити наявність чи відсутність обставин, які обґрунтовують вимоги та заперечення сторін та інших обставин, які мають значення для правильного вирішення справи. Ця ознака відображає належність доказів. Зʼясувати належність доказів означає встановити судом наявність юридичного значення для справи. Наприклад, заявник для обґрунтування своєї позиції як на правовий аргумент посилається в конституційній скарзі на порушення його конституційних прав нормою закону, яка була застосована в остаточному судовому рішенні. Юридичні факти, які підлягають доказуванню, встановлюються засобами доказування, зокрема: пояснення учасників справи, залучених учасників конституційного провадження по суті матеріалів справи, які наводять додаткові аргументи або надають іншу інформацію, ніж та, що міститься у відповідному зверненні, документи, висновки експертів і спеціалістів. Конституційне законодавство не поділяє документи на письмові та речові чи електронні докази. Дана ознака доказів підтверджує, що докази мають бути допустимими. Отримання та дослідження доказів здійснюється у передбаченій законом процедурі. Усі ознаки доказів повинні бути присутніми в сукупності, відсутність хоча б одного з них свідчить про неможливість використання доказів. Виділено принципи доказування в конституційному судовому процесі, зокрема юридичної ефективності, єдності доказів, спільності доказів, суспільного інтересу функції доказування, лояльності та чесності або достовірності доказів, суперечливості доказів, гласності доказів, легітимності доказів, недопущення незаконних доказів, свободи доказування, належності, придатності та корисності доказів, належності, придатності та корисності доказів, тягаря доведення. Запропоновано, виходячи з принципу процесуальної рівності учасників конституційного провадження внести зміни до статті 2 Закону України «Про Конституційний Суд України», в якій передбачити принцип змагальності в усному провадженні.Доведено, що суддя конституційного суду відіграє фундаментальну роль у доказовій діяльності в конституційному судовому процесі. Суддя-доповідач конституційного суду може ініціювати усний розгляд з метою заслуховування аргументів сторін. Однак специфікою конституційного судового процесу є те, що по кожній справі в межах конституційного провадження необхідно визначити факти, які підлягають доказуванню. Установлено, що від категорії конституційного провадження залежить специфіка доказування. Виявлено, що у Федеральному конституційному суді Німеччини визначається необхідність доведення фактів у конституційному процесі, зокрема: факти, що мають відношення до рішення та винятки щодо необхідності доказів, зокрема: «беззаперечні» факти та очевидні факти (загальні факти та факти, відомі суду); звернення до фактичних висновків інших судів.^UThe dissertation is a comprehensive scientific study of proof and evidence in constitutional litigation, using Ukraine and Germany as examples. The study reveals that proof is conducted in specific procedural forms, which differentiate constitutional litigation from other methods of resolving cases. The author proposes to define proof in constitutional court proceedings as a mental and cognitive activity of participants in constitutional proceedings aimed at perceiving objects, evaluating them, and verifying them with evidence.It is established that the right to present evidence must be recognized as a crucial element of due process of law, affording individuals the ability to propose evidence that supports their claims in a process or procedure, subject to the bounds and framework established by the Constitution and law.The author's definition of evidence in constitutional litigation is substantiated - it is data on the circumstances to be clarified in constitutional proceedings in a case obtained through the procedure and means of proof established by law. The markers of evidence are emphasized, and they refer to information concerning the specifics of a given case. The legal act that is the subject of the study of the Constitutional Court of Ukraine on its compliance with the Constitution of Ukraine is also written evidence in the case. Its content can provide data (information) on the relations regulated by it, on the compliance or contradiction of the provisions of the Constitution of Ukraine. The sources of evidence, which include people, documents, and objects, can also carry important information. In this scenario, the regulatory act's text serves as evidence. Such evidence is connected to the subject being proven. By utilizing relevant information, it is feasible to determine if the circumstances support the claims and objections of the parties and are pertinent to the case's correct resolution. This feature pertains to determining the legal significance of evidence in a court case. The court needs to determine whether the evidence holds any legal value. For instance, a constitutional complainant may use a legal argument based on a violation of their constitutional rights by a provision of law that was applied in the final court decision to support their position. Thirdly, the establishment of legal facts is achieved through the presentation of evidence, which includes parties' explanations, participation of involved individuals in the constitutional proceedings, provision of additional arguments or information beyond that in the relevant appeal, documents, and opinions from experts and specialists. Constitutional law makes no distinction between written documents and physical or electronic evidence, indicating that all such evidence must be admissible. Moreover, the receipt and examination of evidence are performed following the established legal procedure. The presence of all indicators of evidence is necessary, and the absence of any disqualifies the evidence from being used.The principles of proof in constitutional court proceedings are highlighted, in particular, the principle of legal effectiveness, the principle of unity of evidence, the principle of commonality of evidence, the principle of public interest of the function of proof, the principle of loyalty and honesty or reliability of evidence, the principle of contradiction of evidence, the principle of publicity of evidence, the principle of legitimacy of evidence, the principle of the inadmissibility of illegal evidence, the principle of freedom of proof, the principle of relevance, suitability and usefulness of evidence, the principle of relevance, suitability and usefulness of evidence, the principle of burden. Based on the principle of procedural fairness in constitutional proceedings, it is recommended that Article 2 of the Ukrainian Law "On the Constitutional Court of Ukraine" be revised to introduce the principle of adversarial proceedings during oral proceedings.It is proved that a constitutional court judge plays a fundamental role in the evidentiary activities in constitutional litigation. The presiding judge of the court has the power to call for an oral hearing in order to listen to the arguments of the parties involved. However, the specificity of constitutional litigation is that for each case within the constitutional proceedings, it is necessary to determine the facts to be proved. It is established that the specifics of proof depend on the category of constitutional proceedings.The Federal Constitutional Court of Germany requires proof of facts in the constitutional process. This includes relevant facts for making decisions, as well as exceptions to the need for proof, such as "indisputable" and obvious facts (i.e., general and court-known facts). Other court findings can also be referenced.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Ватаманюк І. В. 
Процесуальна компетенція суб’єктів розгляду справи Конституційного Суду України: автореферат дис. ... д.філософ : 081 / І. В. Ватаманюк. — Б.м., 2024 — укp.

Роботу присвячено комплексному дослідженню процесуальної компетенції суб’єктів розгляду справи Конституційного Суду України. Реформування порядку здійснення конституційного судочинства залишатися приводом для різноманітних дискусій та їх рівня впливу на систему правосуддя в Україні. Немало питань безпосередньо процедурного характеру виникало раніше і виникає зараз в організації діяльності Конституційного Суду України. Вони стосуються як недосконалість процедур конкурсного відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України до функціональної недосконалостісистеми конституційного провадження.У розділі 1 «Теоретико-правові засади дослідження інституту процесуальної компетенції суб’єктів розгляду справи Конституційного Суду України» було здійснено правовий аналіз категорії «процесуальної компетенції», а також суміжних понять. На основі теоретичного аналізу булоздійснено дослідження правового механізму використання різних термінів для розкриття даного поняття. На основі міжнародної доктрини конституційного права було розкрито співвідношення понять «процесуальної компетенції», «конституційна юрисдикція» та «процесуальні повноваження органівконституційної юрисдикції». Сучасна доктрина конституційного права дозволила провести класифікацію процесуальної компетенції в конституційному судочинстві за різними правовими аспектами. Також було розкрито процесуальний порядок взаємодії суб’єктів розгляду конституційногопровадження Конституційного Суду України. Через існуючу недосконалість законодавства на сьогодні існує різна судова практика застосування положень про процесуальну компетенцію суб’єктів розгляду справи Конституційного Суду України. У розділі 2 «Процесуальне застосування компетенції суб’єктів розгляду справи Конституційного Суду України» було розкрито компоненти процесуальних повноважень суб’єктів розгляду справи Конституційного Суду України. Здійснено аналіз наявної судової практики пов’язаної із розкриттямкомпетенції відповідно до наявних норм чинного законодавства та виявлення наявних прогалин, які мають бути вирішено за результатами проведення конституційної реформи тощо. Розкрито процесуальну компетенцію колегій Конституційного Суду України щодо питань відкриття та відмови у відкритті конституційного провадження у справі за конституційними поданнями, конституційними зверненнями та конституційними скаргами. Встановлено, що утворення таких судових структур як колегії, сенати та Велика палата, які ухвалюють рішення у справах зумовлена завантаженістю конституційних судів, оскільки створення структур конституційного суду, наділених правомвідмовляти у розгляді звернень, дозволяє відсіяти їх значну кількість ще на попередній стадії провадження та забезпечує реалізацію принципу процесуальної економії.У розділі 3 «Проблеми розмежування процесуальної компетенції суб’єктів розгляду справи конституційного суду: міжнародний досвід» за допомогою порівняльно-правового методу було проведено аналіз процесуальної компетенції органів конституційної юрисдикції в різних країнах світу, а також визначення правових компонентів, які необхідно проваджувати в діяльність Конституційного Суду України. Дослідження конституційного законодавства зарубіжних країн в сфері регулювання процесуальної компетенції свідчить про неоднорідне закріплення реалізації процесуальної компетенції конституційних судів.Ключові слова: процесуальна компетенція, органи конституційної юрисдикції, Конституційний Суд України, конституціний суд, сенат, колегія, Велика Палата, конституційне провадження, онституційний контроль, суб’єкти розгляду^UThe work is devoted to a comprehensive study of the procedural competence of the subjects of theConstitutional Court of Ukraine. Reforming the procedure for conducting constitutional proceedings remains an occasion for various discussions and their level of influence on the justice system in Ukraine. Many issues of a directly procedural nature have arisen before and are arising now in the organization of the activities of the Constitutional Court of Ukraine. They refer to the imperfection of the proceduresfor the competitive selection of candidates for the position of a judge of the Constitutional Court of Ukraine to the functional imperfection of the system of constitutional proceedings.In Section 1 «Theoretical and legal bases of research of the institute of procedural competence of the subjects of consideration of the case of the Constitutional Court of Ukraine» the legal analysis of the category «procedural competence» and related concepts was carried out. On the basis of theoretical analysis, a study of the legal mechanism of using different terms to reveal this concept was carried out. On the basis of the international doctrine of constitutional law, the correlation between the concepts of "procedural competence", "constitutional jurisdiction" and "procedural powers of bodies of constitutional jurisdiction" was revealed. The modern doctrine of constitutional law has made it possible to classify procedural competence in constitutional proceedings according to various legal aspects. The procedural order of interaction of the subjects of consideration of the constitutional proceedings of the Constitutional Court of Ukraine was also revealed. Due to the existing imperfection of the legislation, today there is a different judicial practice of applying the provisions on the procedural competence of the subjects of consideration of the case of the Constitutional Court of Ukraine.Section 2 «Procedural application of the competence of the subjects of consideration of the case of the Constitutional Court of Ukraine» the components of the procedural powers of the subjects of consideration of the case of the Constitutional Court of Ukraine were disclosed. An analysis of the existing judicialpractice related to the disclosure of competence was carried out in accordance with the existing norms of the current legislation and the identification of existing gaps that should be resolved based on the results of the constitutional reform, etc. The procedural competence of the panels of the Constitutional Court of Ukraine regarding the opening and refusal to open constitutional proceedings in the case of constitutional submissions, constitutional appeals and constitutional complaints has been revealed. It has been established that the formation of such judicial structures as collegiums, senates and the Grand Chamber, which make decisions in cases, is due to the workload of the constitutional courts, since the creation of the structures of the constitutional court, which are empowered to refuse consideration of appeals, allowsto screen out a significant number of them at the preliminary stage of the proceedings and ensures implementation of the principle of procedural economy.In Section 3 «Problems of delimitation of procedural competence of the subjects considering the case of the constitutional court: international experience» with the help of the comparative legal method, an analysis of the procedural competence of the bodies of constitutional jurisdiction in different countries of the world was carried out, as well as the determination of legal components that must be carried out in the activity of the Constitutional Court of Ukraine. The study of the constitutional legislation of foreign countries in the sphere of regulation of procedural competence shows the heterogeneous consolidation of the implementation of procedural competence of constitutional courts.Key words: procedural competence, bodies of constitutional jurisdiction, Constitutional Court of Ukraine, constitutional court, senate, board, Grand Chamber, constitutional proceedings, constitutional control, subjects of consideration.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського