Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (64)Книжкові видання та компакт-диски (41)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>A=ЯСТРУБ$<.>+<.>A=ТЕТЯН$<.>+<.>A=ОЛЕКСАНДРІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 7
Представлено документи з 1 до 7

      
1.

Яструбинський В.І. 
Еколого-економічна оцінка ефективності переводу теплоенергетики України на вугільну стратегію розвитку: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / В.І. Яструбинський ; Сум. держ. ун-т. — Суми, 2000. — 17 с. — укp.

Проаналізовано стан та напрямки розвитку теплоенергетики України, вплив ТЕС на навколишнє середовище, загальні підходи до оцінки економічних збитків від забруднення навколишнього середовища тепловими електричними станціями (ТЕС). Запропоновано науково-методичні підходи щодо прогнозування викидів забруднюючих речовин і економічних збитків за умови зміни структури споживаного палива. Досліджено вплив зміни структури палива на собівартість теплової та електричної енергії. Визначено критичні еколого-економічні параметри доцільності переводу ТЕС на вугільне паливо. Розроблено алгоритм та запропоновано систему показників проведення комплексної еколого-економічної експертизи роботи ТЕС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.70-28
Шифр НБУВ: РА308029 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Яструб Т.О. 
Крізьшкірна дія в гігієнічній оцінці умов праці при застосуванні пестицидів: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / Т.О. Яструб ; Ін-т медицини праці АМН України. — К., 2001. — 22 с. — укp.

Наведено результати гігієнічної оцінки умов праці у разі застосування пестицидів. Визначено особливості забруднення виробничого середовища залежно від стадії технології даного застосування та способу обробки рослин. Кількісно оцінено ступінь несприйнятливого впливу пестицидів на працюючих. Показано, що деякі положення методології оцінки ризику крізьшкірного впливу потребують подальшого вивчення. Найбільш складним є питання визначення безпечних рівнів впливу пестицидів, величини дози їх поглинання шкірою у випадку забруднення та значення фактору шкірної абсорбції (ФА), який передбачає залежність між нашкірною експозиційною дозою та дозою у разі надходження per os. На підставі результатів аналізу співвідношень токсичності великої групи пестицидів різних хімічних класів та рівнів токсичності у разі різних шляхів надходження до організму (per os та крізь шкіру), а також експериментальних досліджень обгрунтовано значення фактора шкірної абсорбції залежно від класу небезпеки (ФА = 0,4; ФА = 0,7), які рекомендовано використовувати під час розрахунків оцінки ризику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.541.1 + Р284.6
Шифр НБУВ: РА313395 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Яструбецька Л.С. 
Організаційно-економічний механізм управління грошовими потоками промислових підприємств України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Л.С. Яструбецька ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2006. — 20 с. — укp.

Здійснено пошук шляхів удосконалення організації управління грошовими потоками на промислових підприємствах України. Удосконалено понятійний апарат, класифіковано грошові потоки та систематизовано чинники та ризики, що впливають на їх формування. Розкрито зміст і структуру організаційно-економічного механізму управління грошовими потоками підприємств і досліджено основні теоретико-методологічні й практичні проблеми його реалізації у практичній діяльності вітчизняних промислових підприємств. Розроблено інструменти стратегічного аналізу ефективності управління грошовими потоками даних підприємств, методику розрахунку страхового резерву грошових коштів з урахуванням ризиків. Запропоновано організаційно-економічні заходи підвищення рівня розрахунково-платіжної дисципліни підприємств.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)301-93-21 +
Шифр НБУВ: РА342221

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Яструбчак О.Б. 
Плазмовий резонанс в багатошарових дифракційних гратках на основі монокристалів GaAs та InP: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / О.Б. Яструбчак ; НАН України. Ін-т фізики напівпровідників. — К., 2001. — 17 с.: рис. — укp.

Комплексно досліджено оптичні, морфологічні і фотоелектричні властивості батошарових твердотільних систем, створених на основі дифракційних граток на поверхні монокристалів GaAs та InP, для всебічного аналізу та оптимізації умов збудження та поширення у них поверхневих плазмових поляритонів. Аналіз резонансних властивостей виготовлених багатошарових структур здійснювався із залученням комплексного методу досліджень, який включає спектральну та багатокутову еліпсометрію, спектроскопію відбивання та пропускання світла, АСМ, вимірювання спектральних та кутових характеристик фотоструму короткого замикання бар'єрів Шотткі разом з фізично обгрунтованими теоретичними методами параметризації досліджуваних структур. Вимірювання багатошарових дифракційних граток за умов збудження плазмового резонансу дозволили виявити острівцеву структуру тонкоплівкових металевих покриттів та визначити їх ефективні параметри n та k. Проведені дослідження довели, що мікрошорсткість поверхні дифракційних граток, на які напилюються тонкоплівкові гетероструктури, має вирішальний вплив на послаблення плазмового резонатора. На основі виготовлених багатошарових дифракційних граток з оптимізованими параметрами резонансного екстремуму розроблено чутливі до довжини хвилі, кута падіння та поляризації світла фотодетектори та сенсори хімічних речовин з покращеними параметрами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.24,022 + В379.226,022
Шифр НБУВ: РА314043 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Яструбський М.Я. 
Управління фінансовими ресурсами вищих навчальних закладів в умовах трансформації економіки України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / М.Я. Яструбський ; Ін-т регіон. дослідж. НАН України. — Л., 2006. — 20 с. — укp.

Проаналізовано роль вищої освіти, висвітлено теоретичні проблеми реформування її системи за умов економічних перетворень. Розкрито основи управління фінансовими ресурсами вищої освіти в період трансформації економіки України. Розроблено концепцію реформування фінансової системи ВНЗ в контексті трансформації економіки держави на основі проведених досліджень систем управління фінансово-господарською діяльністю ВНЗ і фінансовими потоками галузі, розглянуто питання їх структуризації, оптимізації розподілу та ефективності використання фінансових ресурсів за умов забезпечення високої якості підготовки спеціалістів та науково-дослідних робіт у ВНЗ. Описано механізм ефективного управління фінансовими ресурсами на рівнях Міністерства освіти і науки України та ВНЗ з використанням економіко-математичних методів і сучасних інформаційних технологій для забезпечення європейського рівня якості освіти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)49:Ч30/49 + Ч484(4УКР)к94 +
Шифр НБУВ: РА342272

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Яструбецька Л. С. 
Фінансова безпека суб’єктів підприємництва в Україні в умовах гібридних фінансових конфліктів: автореферат дис. ... д. е. н. : 08.00.08 / Л. С. Яструбецька. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розробленню нових теоретико-методологічних засад забезпечення фінансової безпеки суб’єктів підприємництва в Україні в умовах гібридних фінансових конфліктів та обґрунтуванню практичних рекомендацій щодо діагностування і підвищення її рівня. Поглиблено теоретичні основи забезпечення фінансової безпеки ділових одиниць, зокрема уточнено сутність поняття “фінансова безпека суб’єктів підприємництва” як спроможність зберігати динамічну фінансову рівновагу та рівновагу в гібридних фінансових конфліктах й запропоновано виокремлювати гібридні фінансові конфлікти в самостійну галузь наукового пізнання з визначенням цього поняття як протистояння, що виникає у фінансових відносинах, має переважно прихований характер і передбачає скоординоване застосування множинності методів впливу з метою реалізації тіньових фінансових інтересів його учасників. Рекомендовано використання у фінансовій науці різновидності гібридних фінансових конфліктів (рейдерство, недобросовісна конкуренція, фінансове шахрайство працівників, корупція, конфлікти з інститутами фінансово-кредитної сфери, державними органами, відмивання доходів, отриманих злочинним шляхом) та сформульовано концептуальний підхід до їхнього структурно-компонентного аналізу на основі використання методів експертної оцінки функціонування суб’єктів підприємництва. Запропоновано метод історичної абдукції, сформований на двокомпонентному поєднанні фактора часу при вивченні умов виникнення, формування й розвитку чинників фінансової безпеки суб’єктів підприємництва та фактора встановлення абдуктивного висновку, що ґрунтується на здійсненні міркування від наявних даних до вибору однієї із альтернативних гіпотез, яка пояснює їх найкраще. Концептуалізовано чотири типові сценарії впровадження організаційно-економічних заходів протидії гібридним фінансовим конфліктам у практику функціонування ділових одиниць.^UThe dissertation is devoted to the substantiation of theoretical and methodological principles and the development of practical recommendations for ensuring the financial security of business entities in Ukraine under the conditions of hybrid financial conflicts. The conceptual basis of ensuring the financial security of business entities is investigated in the dissertation work. The author's interpretation of the essence of the concept of "financial security of business entities" as the ability to maintain dynamic financial balance and balance in hybrid financial conflicts is formulated. The analysis of the views of scientists regarding the interpretation of the concept of "financial conflict" was carried out, which made it possible to offer a more precise definition of it as a confrontation between the subjects of financial relations, which arises in the process of their financial and economic activity due to the incompatibility of interests and value orientations. It is substantiated that as a result of the hybrid aggression of the russian federation, threats of a new type have been actualized. It is proposed to understand these hybrid threats as the phenomena that arise because of the evolution and interconnection of various elements, which in turn can constitute a combination of two or more different properties and characteristics, which together form a more a complex and multidimensional threat. In this context, it is argued that hybrid financial conflicts should be separated into an independent field of scientific knowledge. The concept of “hybrid financial conflict” should be introduced into the conceptual and terminological apparatus of ensuring the financial security of business entities. It is proposed to understand it as the opposition that arises in financial relations, which has mainly hidden nature and involves the coordinated use of multiple methods of influence in order to realize the shadow financial interests of its participants. It has been proven that among the most common hybrid financial conflicts, it is important to single out the following: raiding, unfair competition, financial fraud of employees, corruption, conflicts with institutions of the financial and credit sphere, state bodies, laundering of proceeds obtained in criminal way. It is also emphasized that in the conditions of digitalization of the economy, it is important to take into account the influence of informational threats in the listed hybrid conflicts. It is substantiated that in the process of learning the factors of financial security of business entities, in particular hybrid financial conflicts, it is important to take into account the time factor. It is proposed to apply the method of historical abduction formed on the two-component combination – the time factor when studying the conditions of the emergence, formation and development of factors of financial security of entities entrepreneurship and the factor of establishing an abductive conclusion, which is based on reasoning from the available data to the choice of one of the alternative hypotheses, which explains them best. The dissertation formulates a conceptual approach to the structural and component analysis of hybrid financial conflicts which proved its interconnection. The necessity of aggregating the organizational and economic tools for countering hybrid financial conflicts under the conditions of modern challenges and threats is substantiated and four typical scenarios of the introduction of organizational and economic measures to combat raiding, unfair competition, financial fraud of employees, corruption into the business practice have been conceptualized.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Яструб А. М. 
Оцінка ризику комбінованого впливу пестицидів на здоров’я людини при їх надходженні до організму з харчовими продуктами рослинного походження. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / А. М. Яструб. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертаційній роботі проведено теоретичне узагальнення та практичне вирішення однієї з актуальних наукових задач профілактичної медицини щодо обґрунтування методичних підходів до оцінювання ризику комбінованого впливу діючих речовин (д.р.) пестицидів на здоров’я людини при їх надходженні до організму з харчовими продуктами рослинного походження на основі групування д.р. за загальним механізмом токсичності (ЗМТ), створення груп кумулятивної оцінки (cumulative assessment group, СAG), використання концепції індексу небезпеки (НІ) та фактору відносного потенційного (relative potency factor, RPF) з метою визначення загального запасу експозиції (total margin of exposure, MOET) та розробки превентивних заходів щодо усунення або зменшення ризику, спрямованих на захист здоров’я населення.За результатами гігієнічної оцінки асортименту д.р. сумішевих препаратів, які застосовуються в Україні для захисту зернових колосових культур, яблуневих садів та картоплі, вперше проведена ідентифікація 85 д.р. за чітко встановленими критеріями небезпеки (токсикологічними кінцевими точками), що відображають специфічний ефект та їх розподіл у CAG за впливом на нервову систему (НС), щитоподібну залозу (ЩЗ) та печінку. Встановлено, що 20 д.р. здатні викликати гострі ефекти функціональних змін у трьох відділах НС (моторному, сенсорному та вегетативному), 3 д.р. характеризуються специфічним нейротоксичним ефектом – пригніченням активності ацетилхолінестерази (AChE), 4 д.р. при хронічному впливі можуть викликати патологічні зміни у НС внаслідок дегенерації аксонів та мієліну; 27 д.р. мають вплив на ЩЗ, який, в основному, є опосередкованим через індукцію печінкових ферментів; 48 д.р. були включені у CAG за гепатотоксичною дією. Для цих речовин рівень доз, при якому спостерігаються ефекти, що не мають пошкоджуючого характеру (no observed adverse effect level, NOAEL), виявився найнижчим та використовувався в обґрунтуванні допустимої добової дози (ДДД) для людини.Використовуючи HІ та RPF, вперше проведена характеристика небезпеки комбінованої експозиції 10 д.р. (ацетаміприд, імідаклоприд, лямбда- цигалотрин, міклобутаніл, піраклостробін, тебуконазол, тіаметоксам, трифлоксистробін, флуопірам та циперметрин), які широко використовуються в в інтегрованих системах хімічного захисту (СХЗ) зернових культур, яблунь та картоплі, що підвищує вірогідність появи їх мультизалишків в одній пробі кінцевої продукції. За індексну сполуку (ІС) у групі досліджуваних д.р. був обраний лямбда-цигалотрин, який характеризується найбільш повною токсикологічною базою даних. Відносно ІС були розраховані RРF для інших речовин та їх загальна сумарна експозиція (Etotal) для дітей віком від 2 до 6 років та дорослих. Проведені дослідження показали, що розрахований за сценарієм використання максимально допустимого рівня (МДР) комбінований вплив д.р. на одиницю маси тіла дітей є вищим. Ризик небезпеки впливу залишкових кількостей д.р. пестицидів при їх сумісному надходженні до організму дітей перевищує допустимий як з використанням НІ, так і RPF.Для порівняльної оцінки проведено ранжування внеску д.р. у загальну сумарну небезпеку комбінованого впливу. Серед досліджених д.р. найбільший внесок у Etotal з хлібопродуктами надає циперметрин, що обумовлено його високим МДР (0,1 мг/кг) у порівнянні з достатньо низькою ДДД (0,003 мг/кг), незважаючи на дотримання принципу комплексного гігієнічного нормування. Найбільшим внеском у Etotal з яблуками характеризується флуопірам (68,80- 70,06) % при референтних величинах: ДДД – 0,01 мг/кг, МДР – 0,5 мг/кг. Найбільшим внеском у Etotal з картоплею характеризується циперметрин (20,16- 20,43) %. Таким чином, отримані результати можуть бути використані при обґрунтуванні управлінських рішень щодо перегляду МДР для тих д.р., експозиція яких є найбільшою.На наступному етапі досліджень проведена порівняльна токсиколого- гігієнічна оцінка нових фунгіцидних препаратів «Міравіс 200 SC, КС» (адепідинТМ (підіфлуметофен), 200 г/л), «Міравіс Ейс 275 SE, CE» (адепідинТМ (підіфлуметофен), 150 г/л + пропіконазол, 125 г/л), «Міравіс Нео 300 SE, СЕ» (адепідинТМ (підіфлуметофен), 75 г/л + азоксистробін, 100 г/л + пропіконазол, 125 г/л).Встановлено, що більш токсичними в режимі однократного перорального впливу є комбіновані фунгіциди «Міравіс Нео 300 SE, СЕ» та «Міравіс Ейс 275 SE, CE» у порівнянні з однокомпонентним фунгіцидом «Міравіс 200 SC, КС». Визначено тип комбінованої дії адепідину™ (підіфлуметофену), азоксистробіну та пропіконазолу та розраховано коефіцієнт потенціювання (КП) на рівні 1,9 для препарату «Міравіс Ейс 275 SE, CE» і 6,9 – для «Міравіс Нео 300 SE, СЕ», який вказує на підсилення токсичності (потенціювання), що можна розцінювати як наслідок одночасного впливу цих речовин. Найбільшу частку в потенціювання токсичності привносить пропіконазол: 0,87 для «Міравіс Нео 300 SE, СЕ» та 0,88 – для «Міравіс Ейс 275 SE, CE».^UIn the dissertation work, a theoretical generalization and practical solution of one of the current scientific problems of preventive medicine was carried out regarding the substantiation of methodical approaches to the risk assessment of the combined effect of the active substances (a.s.) of pesticides on human health when they enter the body with food products of plant origin based on the grouping of dr. according to the general mechanism of toxicity (GMT), the creation of cumulative assessment groups (CAG), the use of the concept of the hazard index (HI) and the relative potency factor (RPF), in order to determine the total margin of exposure (MOET) and development of preventive measures to eliminate or reduce risk aimed at protecting public health.Based on the results of a hygienic assessment of the range of active substances of mixed preparations used in Ukraine to protect grain crops, apple orchards and potatoes, the identification of 85 a.s. was carried out for the first time according to clearly established criteria of danger (toxicological end points) reflecting the specific effect and their distribution in CAG according to the effect on the nervous system (NS), thyroid gland (TG) and liver. It was established that 20 a.s. capable of causing acute effects of functional changes in three departments of the nervous system (motor, sensory and vegetative), 3 a.s. are characterized by a specific neurotoxic effect – inhibition of acetylcholinesterase (AChE) activity, 4 a.s. with chronic exposure can cause pathological changes in the nervous system due to degeneration of axons and myelin. 27 a.s. have an effect on the thyroid gland, which is mainly mediated through the induction of liver enzymes. 48 a.s. were included in CAG for hepatotoxic effects. For these substances, the no observed adverse effect level (NOAEL) turned out to be the lowest and was used in the justification of the acceptable daily intake (ADI) for humans.Using HI and RPF, the hazard characterization of combined exposure of 10 a.s. was conducted for the first time (acetamiprid, imidacloprid, lambda-cyhalothrin, myclobutanil, pyraclostrobin, tebuconazole, thiamethoxam, trifloxystrobin, fluopyram and cypermethrin), which are widely used in the integrated system of chemical protection of grain crops, apples and potatoes, which increases the probability of their multi-residues appearing in one sample final products. For the index compound (IC) in the group of studied a.s. lambda-cyhalothrin was chosen, which is characterized by the most complete toxicological database. Relative to IS, PRFs for other substances and their total cumulative exposure (Etotal) were also calculated for children aged 2 to 6 years and adults. The conducted studies showed that the combined effect of the active substance per unit of body weight of children, calculated according to the scenario of using the maximum residue level (MRL), is higher. The risk of exposure to residual quantities of a.s. of pesticides when they enter the body of children together exceeds the permissible limit both with the use of HI and RPF.For a comparative assessment, a ranking of the contribution of the active substances to the total combined risk of combined exposure was carried out. Among the studied a.s. the largest contribution to the Etotal with bread products is given by cypermethrin, which is due to its high MRL (0.1 mg/kg) compared to the fairly low ADI (0.003 mg/kg), despite compliance with the principle of complex hygienic rationing. Fluopyram (68.80-70.06) % is characterized by the largest contribution to Etotal with apples at reference values: ADI – 0.01 mg/kg, MRL – 0.5 mg/kg. Cypermethrin (20.16-20.43) % is characterized by the largest contribution to Etotal with potatoes. Thus, the obtained results can be used in the justification of management decisions regarding the revision of the MRL for those years with the greatest exposure impact.At the next stage of research, a comparative toxicological and hygienic evaluation of the new fungicidal drugs "Miravis 200 SC" (adepidynTM (pydiflumetofen), 200 g/l), "Miravis Ace 275 SE" (adepidynTM (pydiflumetofen), 150 g/l) was carried out + propiconazole, 125 g/l), "Miravis Neo 300 SE" (adepidynTM (pydiflumetofen), 75 g/l + azoxystrobin, 100 g/l + propiconazole, 125 g/l).It was established that the combined fungicides "Miravis Neo 300 SE" and "Miravis Ace 275 SE" are more toxic in the mode of single oral exposure compared to the single-component fungicide "Miravis 200 SC". The type of combined action of adepidyn™ (pydiflumetofen), azoxystrobin and propiconazole was determined and the potentiation coefficient (CP) was calculated at the level of 1.9 for "Miravis Ace 275 SE" and 6.9 for "Miravis Neo 300 SE", which indicates increased toxicity (potentiation), which can be considered as a consequence of simultaneous exposure to these substances.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського