Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Книжкові видання та компакт-диски (88)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>GRR=4УКР=9ГРЕ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
1.

Новікова С.В. 
Внесок греків в економічний розвиток Північного Приазов'я (друга половина ХІХ - початок ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / С.В. Новікова ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Проаналізовано господарську діяльність греків у Північному Приазов'ї у другїй половині XIX - на початку XX ст. Встановлено передумови її виникнення, а також загальні принципи, напрями розвитку та результативність у зв'язку з суспільно-політичними процесами, що відбувалися у Російській державі у 1860 - 1870-х рр. Визначено чинники, що вплинули на заселення та освоєння греками регіону, виділено основні етапи даного процесу. Розкрито характерні риси та особливості ведення господарства у сільських громадах. Показано роль грецьких купців та підприємців у розвитку промисловості та торгівлі в Північному Приазов'ї, визначено головні напрями, тенденції, загальні та специфічні принципи формування даних галузей. Доведено суттєвий вплив греків на розвиток торгового судноплавства в Азовському морі та діяльність портових міст. Обгрунтовано помітну роль Північного Приазов'я у зовнішньоекономічних відносинах Російської імперії та Греції, оскільки через порти регіону вивозилася значна частка вітчизняних товарів, представлених в основному сільськогосподарською продукцією та сировиною.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГРЕ)5-2 +
Шифр НБУВ: РА340686

Рубрики:

      
2.

Бацак Н.І. 
Греки Північного Приазов'я: культурно-просвітницький розвиток (кінець ХVIII- початок ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.І. Бацак ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Досліджуються процеси культурного розвитку маріупольської грецької громади у зв'язку з проблемами відродження та збереження її етнічної самосвідомості. Розглядається формування і розвиток системи культурно-освітніх закладів грецької громади після переселення з Криму до Північного Приазов'я, досліджуються чинники становлення системи грецької національної освіти на Маріупольщині, простежується еволюція та згортання національного шкільництва греків в умовах урядової політики Російської імперії, визначається рівень залученості грецького населення до початкової і середньої освіти у порівнянні з іншими етнічними групами регіону. Висвітлено роль греків у культурно-мистецькому житті Маріупольщини, проаналізовано особливості організації і функціонування мережі культурно-просвітницьких товариств та бібліотечних закладів північноприазовської грецької громади, основні напрямки її культурно-просвітницької діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГРЕ)0-7

Рубрики:

      
3.

Пономарьова 
Греки Приазов'я: етнонаціональні процеси в аспекті трансформації традиційної культури: автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.05 / Ірина Семенівна Пономарьова ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2007. — 33 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР6 А/Я) + Т3(4УКР=9ГРЕ)
Шифр НБУВ: РА352617

Рубрики:

      
4.

Капінус О.Л. 
Грецькі громади України кінця XVII - початку XXI ст.: історіографія проблеми: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / О.Л. Капінус ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено тенденції, напрямки, історіографічні закономірності вивчення історії грецьких громад України у XIX - на початку XXI ст. Виділено історичні етапи вивчення проблеми. З'ясовано особливості підходів до історії греків Ніжина та Північного Приазов'я, якими користувалися дослідники XIX - початку XXI ст. Розглянуто місце відповідної тематики у загальноісторичних студіях, її підпорядкованість більш широким тематичним контекстам. Висвітлено оцінки важливих подій в історії грецьких громад - питань формування Ніжинського грецького братства, відносин громади з гетьманською та імперською владою, торгівельної діяльності братчиків, переселення греків з Кримського півострова до Північного Приазов'я. З'ясовано високий ступінь кореляції дослідницького пошуку з державними ідеологічними настановами за радянських часів. Охарактеризовано класову концепцію історії маріупольських греків, розроблену вченими у 1920 - 1930-х рр. Увагу приділено науковим дослідженням К. Харламповича з історії ніжинських греків. Розкрито умови активізації елліністичних досліжень у незалежній Україні, їх оформлення в інституціалізований результативний напрям вітчизняної історіографії. Проаналізовано основні тематичні та методологічні пріоритети сучасних українських істориків-елліністів щодо дослідженої проблеми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГРЕ)г +
Шифр НБУВ: РА360813

Рубрики:

      
5.

Цвигун О.А. 
Демографічні процеси в грецькій меншині Донеччини (90-ті роки ХХ ст. - початок XXI ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.А. Цвигун ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2006. — 19 с. — укp.

На підставі результатів переписів населення 1989 р. та 2001 р. виявлено демографічні зміни у грецькій меншині Донеччини у контексті загальноукраїнських показників. Розглянуто питання національної ідентифікації у незалежній Україні. З'ясовано темпи асиміляції процесів серед греків Донеччини. Проаналізовано основні причини, масштаби та напрями сучасної міграції українських греків, наслідки їх виїзду за межі країни. Відображено сучасний стан проблеми репатріації громадян грецького походження даного регіону. Показано значення українського законодавства у розвитку грецької спільноти Донеччини. Висвітлено діяльність грецьких товариств цього краю у згуртуванні своєї меншини. Розкрито роль Всесвітньої Ради греків зарубіжжя, уряду, громадських об'єднань і приватних осіб Греції щодо соціально-економічної та культурної підтримки своїх співвітчизників в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГРЕ)6 + С73(4УКР-4ДОН)64-234 +
Шифр НБУВ: РА341568

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Пахоменко С.П. 
Культурний розвиток грецької спільноти України у другій половині ХХ столітя: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / С.П. Пахоменко ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Охарактеризовано засоби збереження культурної самобутності грецького етносу за умов партійно-державного курсу на "зближення та злиття націй". Розглянуто активізацію культурного розвитку грецької спільноти в період перебудови. Відтворено процес етнокультурного відродження грецької меншини в українській державі у взаємодії цілеспрямованої державної політики, внутрішнього потенціалу етносу та фінансової підтримки етнічно спорідненої країни - Греції. Висвітлено процес розбудови організаційних структур греків, охарактеризовано форми етнокультурного самовиявлення, розглянуто культурно-освітній аспект співробітництва грецьких громад України з історичною батьківщиною, а також сучасний розвиток грецьких студій в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГРЕ)63
Шифр НБУВ: РА326691

Рубрики:

      
7.

Піскіжова В.В. 
Національно-культурне життя етнічних греків України (1991 - 2005 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.В. Піскіжова ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2006. — 18 с. — укp.

Розглянуто актуальні проблеми вивчення сучасного стану національно-культурного життя грецької спільноти в Україні. Проаналізовано здобутки вітчизняної історіографії з основних питань дослідження. Показано внесок сучасних науковців щодо вивчення процесів, які відбувалися у грецькому національно-культурному середовищі у 1991 - 2005 рр. Узагальнено емпіричний матеріал з історії інституційного становлення та функціонування організаційних структур українських греків. Запропоновано класифікацію джерел дослідження за їх функціональним призначенням, визначено рівень достовірності та інформативності кожного з них. Виявлено найважливіші чинники, що сприяли піднесенню грецького національно-культурного руху в Україні. Простежено взаємозв'язок між засобами державної етнополітики та активізацією національно-культурного життя грецької спільноти України, зокрема процесу її самоорганізації. Розглянуто спроби радянських і партійних органів влади періоду "перебудови" виправити ситуацію на міжнаціональному грунті, ознаки загострення якої мали місце у другій половині 1980-х рр. Показано безпосередній вплив нового курсу держави на активізацію національно-культурного життя в СРСР та УРСР. Проаналізовано етнополітику незалежної України, розглянуто її здобутки та проблеми. Показано внесок української держави у відродження культури, мови та традицій елліннів України. Доведено суттєву роль національно-культурних товариств і елліністичних громадських організацій у зміцненні грецького національно-культурного руху та покращенні українсько-грецьких відносин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГРЕ)64 +
Шифр НБУВ: РА345013

Рубрики:

      
8.

Березовська Т.В. 
Рід Аркасів: просопографічний портрет на історичному тлі доби: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Т.В. Березовська ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечнікова. — О., 2003. — 20 с. — укp.

Висвітлено історію роду Аркасів, одного з найвизначніших родів України. На підставі великого масиву архівних матеріалів, переважну більшість яких уперше введено до наукового обігу, створено просопографічний портрет роду, що протягом 125-ти років проживав на півдні України. Досліджено інтегративні процеси, що сприяли вкоріненню греків-емігрантів наприкінці XVIII - на початку XIX ст. до етносоціальної основи Південної України, їх злиття з українським козацьким родом Богдановичів. Розкрито зміст і мотивацію військово-морської діяльності Аркасів, а також їх плідної праці на ниві українського відродження. Проаналізовано творчий доробок та визначено місце та роль Аркасів в історії України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т214(4УКР)-29 Аркас + Т3(4УКР7)4/5-8 Аркас + Т3(4УКР=9ГРЕ) +
Шифр НБУВ: РА328434

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Гедьо А.В. 
Соціальний статус і розвиток господарства грецьких громад України середини XVII - XIX ст.: джерелознавчий аспект: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.06 / А.В. Гедьо ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2006. — 37 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження джерел з соціально-економічної історії грецьких громад України середини XVII - XIX ст. Доведено, що саме об'єднання ніжинських і маріупольських греків можна назвати національними громадами у розумінні етно-конфесійно-правової спільноти, яка усвідомлює свою відокремленість від навколишнього світу. Вони були суб'єктами правових відносин, користувалися гетьманськими й імператорськими привілеями, витворили самоврядні інституції та структури. Визначено основні етапи розвитку історіографії джерелознавства з соціально-економічної історії грецьких громад України середини XVII - XIX ст. Визначено джерела з соціально-економічної історії в архівосховищах України та Росії, здійснено їх класифікацію. Проведено евристичну роботу у 72-х фондах 14-ти архівосховищ України та Росії. Обгрунтовано висновок про репрезентативність актуалізованої джерельної бази з історії грецьких громад в Україні. Значну увагу приділено питанню щодо архівної спадщини органів самоврядування зазначених громад.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГРЕ)0-2 + Т211(4УКР)4/5 +
Шифр НБУВ: РА343838

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Волониць В.С. 
Торговельно-комерційна діяльність греків-купців в Україні (середина XVII - XIX ст.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.С. Волониць ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено торговельно-економічну діяльність грецького купецтва в Україні у другій половині XVII - XIX ст. Визначено історичні умови та чинники, які впливали на розгортання торговельної активності греків, охарактеризовано її політико-правове забезпечення Гетьманською державою та Російською імперією. Розкрито характер, напрями та результативність торгівлі греків Ніжина. Показано вплив торговельного чинника на процеси самоорганізації та автоматизації, структурування купецького загалу у рамках Ніжинського грецького братства. З'ясовано специфіку одеського грецького купецтва. Доведено, що особливості молодого портового міста та господарська спеціалізація регіону зумовили орієнтацію греків-купців Одеси на експорт зерна, що здійснювався за посередництва великих торгових домів. Визначено соціокультурну роль греків Одеси, показано їх участь у суспільно-політичному, культурному житті міста. Визначено місце підприємницької та торговельно-посередницької діяльності маріупольських купців-греків в економіці Північного Приазов'я. Проведено порівняльний аналіз грецьких купецьких спільнот Ніжина, Одеси та Північного Приазов'я, а також установлено їх роль у розвитку торгівлі в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГРЕ)4-2 +
Шифр НБУВ: РА354650

Рубрики:

      
11.

Князєва Т.М. 
Традиційна культура греків Приазов'я: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.01 / Т.М. Князєва ; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв. — К., 2007. — 19 с. — укp.

На підставі вивчення архівних, документальних та етнографічних матеріалів вперше досліджено основні тенденції розвитку традиційної культури греків Приазов'я у культурному контексті другої половини XX ст. Визначено причини та характер основних етапів освоєння греками території регіону, проведено дослідження міграційних процесів у культурологічному контексті. Охарактеризовано конкретно-історичні умови, які впливали на трансформацію традиційної культури приазовських греків. На підставі вивчення матеріалів з галузі фольклорного обрядового мистецтва в культурологічному аспекті простежено загальні закономірності та специфічні особливості побутування духовної спадщини грецького етносу Приазов'я. Розглянуто самобутні мистецькі форми традиційної культури маріупольських греків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГРЕ)0-7 + Т3(4УКР=9ГРЕ)0-7
Шифр НБУВ: РА350296

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського