Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Книжкові видання та компакт-диски (1931)Журнали та продовжувані видання (1452)
Пошуковий запит: (<.>GRR=9$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 101
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Шахматова О.О. 
Активність антиоксидантної системи деяких чорноморських гідробіонтів у прибережній акваторії Севастополя: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / О.О. Шахматова ; НАН України. Ін-т біології півд. морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2004. — 21 с.: рис. — укp.

Запропоновано комплекс біомаркерів антиоксидантної системи для кількісної оцінки стану гідробіонтів та середовища їх існування у прибережній зоні Чорного моря. Вперше виявлено роль каталази у процесі адаптації гідробіонтів до забруднення. Визначено інтервали активності каталази у гідробіонтів-індикаторів, що відповідають їх умовно нормальному функціонуванню. Визначено норму реакції процесу перекисного окиснення ліпідів в організмах-індикаторах. Виявлено діапазони зміни параметрів середовища (температури, щільності, концентрації кисню, фосфатів, нітратів і нітритів), що відповідають умовам нормального функціонування личинок риб Atherina hepsetus L., а також двох видів водоростей-макрофітів - Enteromorpha intestinalis (L.) Link. та Ceramium rubrum (Huds.) Ag. На підставі даних щодо активності антиоксидантної системи гідробіонтів виконано ранжування досліджених районів за рівнем трофності. Рекомендовано використання антиоксидантної системи гідробіонтів під час проведення моніторингових робіт у прибережній зоні Чорного моря.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.51(922.8) +
Шифр НБУВ: РА331575

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Кирєєва О.В. 
Анатомічна структура морських трав Азово-Чорноморського басейну в різних екологічних умовах: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / О.В. Кирєєва ; НАН України, Ін-т біології півден. морів ім. О.О. Ковалевського. — Севастополь, 2008. — 21 с. — укp.

Досліджено анатомічний склад вегетативних органів Zostera marina, Zostera noltii і Ruppia cirrhosa в Азово-Чорноморському басейні. Виявлено мінливість анатомо-метричних параметрів органів досліджених видів за різних екологічних умов (глибини та гранулометричного складу донних осадків). Розроблено методику визначення об'єму повітроносних порожнин листа для оцінювання ступеня розвитку лакунарної системи, яка забезпечує адаптацію рослини до умов середовища. На підставі функціонально-значущих параметрів визначено оптимум глибини зростання вивчених видів у Чорному морі: для Zostera marina і Zostera noltii - від 3 до 9 м, Ruppia cirrhosa - від 0,5 до 2 м. Виявлено особливості анатомо-метричної структури вегетативної сфери двох видів зостер за умов лиманів Причорномор'я та Приазов'я, а також бухти Козачої (Севастопольське узмор'я).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.911.2 Zos*60(922.8) +
Шифр НБУВ: РА359614

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Губанова О.Д. 
Багаторічні зміни угруповання мезозоопланктону Севастопольської бухти: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / О.Д. Губанова ; НАН України. Ін-т біології півден. морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2004. — 21 с. — укp.

Проведено дослідження багаторічних змін мезозоопланктону Севастопольської бухти за період з 1976 р. до 2002 р. Наведено оцінку довгострокових змін таксономічного складу, структури, чисельності мезозоопланктону та його основного компоненту - копепод, а також сезонних флуктуацій даних показників. Проаналізовано зміни, що відбулися у таксоцені роду Acartia, найбільш чисельному у мезозоопланктоні прибережних ділянок Чорного моря. Виявлено особливості сезонної динаміки, статевої та розмірної структур популяції нового для Чорного моря виду A. tonsa та їх відмінності від популяції аборигенного виду A. clausi. Досліджено реакцію угруповання мезозоопланктону на зміну умов довкілля, а також випадкову інтродукцію нових видів на різних рівнях організації: в угрупованні мезозоопланктону, у таксоцені копепод, у таксоцені Acartia, у популяціях окремих видів копепод.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*801.631.3(922.8) +
Шифр НБУВ: РА331648

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Золотницький О.П. 
Біологічні основи культивування промислових двостулкових молюсків (IBivalvia, Mytiliformes/I) у Чорному морі: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.17 / О.П. Золотницький ; НАН України. Ін-т гідробіології. — К., 2004. — 39 с. — укp.

З урахуванням основних принципів екологічної фізіології, популяційної біології та концепції біокосних систем удосконалено біологічні засади розведення марикультури молюсків у Чорному морі. Вперше наведено характеристику адаптивних реакцій на найважливіші екологічні фактори, визначено ефективність росту та співвідношення між пластичним, енергетичним і генеративним обміном у мідії в онтогенезі. Виявлено кількісні закономірності процесів колонізації та динаміки чисельності популяцій мідій на різних типах штучних субстратів. Описано ефект щільності та феномен самозріджування молюсків. З'ясовано роль даних чинників у формуванні популяційних параметрів мідій. Наведено кількісні залежності між продукцією, елімінацією та стаціонарною біомасою мідій на різних типах колекторів. Обгрунтовано положення про мідієвий колектор як біокосну систему, на структуру та функції якої суттєво впливає архітектоніка штучного субстрату. Визначено ефективність трансформації речовини та енергії у популяціях культивованих мідій та роль великомасштабної марикультури у вторинному забрудненні екосистеми шельфової зони моря. Одержано нові дані щодо різних аспектів функціональної екології тихоокеанської устриці, інтродукованої в Чорне море. Висвітлено питання керування ранніми стадіями онтогенезу - одержання зрілих статевих клітин і біоенергетики личинкового розвитку устриць. Визначено добові раціони та режими личинок до стадії метаморфозу за штучних умов. Виявлено екологічні закономірності росту та співвідношення енергетичних витрат на продукцію та метаболізм даного виду у процесі вирощування в різних акваторіях Чорного моря.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П743-4(922.8) + Е621.166.21(922.8) +
Шифр НБУВ: РА336370

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Петросян А.Г. 
Біотестування морської води та донних відкладів північно-західної частини Чорного моря: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / А.Г. Петросян ; НАН України. Ін-т біології півден. морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2000. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено вирішенню методичних проблем та питанням практичного використання методів біотестування для оцінки якості морського середовища. Запропоновано комплекс методів оцінки токсичності морської води, донних відкладів та окремих забруднювальних речовин з використанням тест-об'єктів - водоростей, інфузорій та наупліальних стадій ракоподібних. Проведено апробацію методів біотестування, вивчено просторові та часові характеристики якості води в Одеській затоці та прилеглих акваторіях моря з метою виявлення великих джерел забруднення. Виявлено "гарячі точки", на яких біологічні ефекти забруднення фіксувались протягом ряду років. Проведено дослідження щодо визначення токсичності морських донних відкладів у акваторіях з різним ступенем антропогенного навантаження - в Одеському порту, на Новому Одеському звалищі грунтів. Оцінено токсичність мийного засобу нового покоління (аквамару), який використовується для очистки стічних вод, що містять нафту, а також сипучих вантажів (бокситів та глинозему), які перевозяться та перевантажуються у чорноморських портах, для оцінки можливих наслідків надходження їх в морське середовище. На підставі експериментальних спостережень запропоновано шкалу визначення токсичності тестованих середовищ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.51*801.8(922.8),022
Шифр НБУВ: РА310587 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Петросян А.Г. 
Біотестування морської води та донних відкладів північно-західної частини Чорного моря: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / А.Г. Петросян ; НАН України. Ін-т біології півд. морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 1998. — 17 с. — укp.

Запропоновані методи оцінки токсичності природньої морської води, донних відкладів та окремих забруднюючих речовин з використанням тест-об'єктів - лабораторних культур морських планктонних водоростей, інфузорій і наупліальних стадій ракоподібних. Проведена атестація методів біотестування в Одеській затоці та прилеглих акваторіях моря з метою виявлення найбільш великих джерел забруднення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0827.51*801.8(922.8),022

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
7.

Корчомкина О.М. 
Визначення концентрацій пігментів фітопланктону в морській воді за даними дистанційних і контактних оптичних вимірювань: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 04.00.22 / О.М. Корчомкина ; Мор. гідрофіз. ін-т НАН України. — Севастополь, 2010. — 19 с. — укp.

Вперше запропоновано алгоритм розрахунку концентрацій основних оптично активних компонентів морської води, що використовує характерні особливості поглинання і розсіяння цих компонентів для підвищення точності обчислень. Вперше розроблено методику корекції супутникових вимірювань спектра коефіцієнта яскравості шляхом внесення додаткової поправки у вимірюваний спектр, яка враховує погрішність стандартних методик атмосферної корекції. Запропоновано метод, який дозволяє відновити також спектри поглинання пігментів фітопланктону за наявності безперервного спектру коефіцієнта яскравості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д221(922.8)6
Шифр НБУВ: РА376477 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Копитіна Н.І. 
Вищі морські гриби пелагічних і донних біотопів північно-західного регіону Чорного моря: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Н.І. Копитіна ; НАН України, Ін-т біології півден. морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2009. — 22 с. — укp.

Охарактеризовано сучасний видовий склад вищих морських грибів прибережної зони моря і лиманів північно-західного регіону Чорного моря (ПЗРЧМ). Виявлено 77 видів грибів, з них 12 вперше зареєстровано у Чорному морі. Вперше за видовим складом грибів визначено подібність акваторій ПЗРЧМ. Одержано дані про кількісний розвиток грибів у воді та донних відкладеннях. Виявлено домінування облігатно морських грибів у донних відкладеннях і на целюлозомістких субстратах, факультативно морських - у водній товщі. Вперше у водній товщі акваторій ПЗРЧМ визначено кількість видів, щільність спор і сумарну частоту поширення потенційно патогенних (опортуністичних) видів грибів. Одержано докази збереження життєздатності пропагул грибів після перебування їх у донних відкладеннях сірководневої батіалі Чорного моря.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*801.631:Е521.5(922.8) +
Шифр НБУВ: РА363232

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Фуртес 
Військово-історична проблематика у працях української еміграції 1920-1939 рр.: автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / Олексій Олександрович Фуртес ; Національний ун-т "Львівська політехніка". — Л., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц4,8(4УКР)1:61 + Т3(9=УКР)61я5
Шифр НБУВ: РА365611

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Малахова Л.В. 
Вміст і розподіл хлорорганічних ксенобіотиків у компонентах екосистем Чорного моря: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Л.В. Малахова ; НАН України. Ін-т біології півд. морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2006. — 21 с. — укp.

Визначено закономірності вмісту та розподілу хлорорганічних ксенобіотиків у воді, гідробіонтах і донних відкладах Чорного моря. Виявлено критичні зони забруднення хлорорганічними сполуками (ХОС). Визначено залежність рівнів накопичення ХОЗ від фізико-хімічних параметрів донних відкладів. Встановлено, що райони впливу стоків Дунаю та дампінгу у північно-західній частині Чорного моря, а також прибережні райони портів Севастополя, Керчі, Феодосії за вмістом ХОС в компонентах їх екосистем є критичними зонами Чорного моря. З'ясовано, що локальні джерела надходженя ПХБ в акваторію прибережних районів моря впливають на збільшення вмісту цих забруднювачів у водяних організмах. На підставі результатів моніторингу гексахлороциклогексану (ГХЦГ), дихлородифенілтрихлоретану (ДДТ) і поліхлорованих біфенілів (ПХБ) у воді, водоростях, молюсках та рибах встановлено тенденцію зниження їх концентрацій. Показано, що основним депо ХОС у Чорному морі є донні відклади, а серед чорноморських організмів найбільшими концентраторами ХОС є ссавці з високим вмістом ліпідів. Розраховано потік седиментаційного депонування ПХБ у донні відклади Севастопольської бухти та період седиментаційного очищення води бухти від ПХБ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.51*801.8(922.8) + Е0*820*801.1-642:Г2 +
Шифр НБУВ: РА342368

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Клинова Г.Д. 
Внесок Олександра Домбровського в розвиток української історичної науки в діаспорі: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Г.Д. Клинова ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2007. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено життя та наукову діяльність відомого українського дослідника в США О.Домбровського. Виділено два періоди життя вченого. Зазначено, що наукова діяльність О.Домбровського полягала у дослідженні давньої історії, історії церкви, історії наукових товариств і установ, а також у сфері персоналійної тематики. Оцінено внесок ученого до розвитку національної історіографії. Показано, що його активна діяльність у Науковому товаристві ім. Т.Шевченка, Українській вільній академії наук у США, Українському історичному товаристві сприяли розвитку історичної науки в цілому.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(9=УКР)-8 Домбровський +
Шифр НБУВ: РА353322

Рубрики:

      
12.

Совінська Н.В. 
Внесок української діаспори країн Західної Європи в розвиток економіки та культури незалежної України (1991 - 2001 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.В. Совінська ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто взаємовідносини української діаспори Європи з історичною батьківщиною за десять років становлення її як незалежної держави. Визначено історичні, соціально-економічні умови її формування та функціонування. Встановлено внесок українців Європи у розвиток економіки, науки, освіти, культури та мистецтва незалежної України та країн поселення. Доведено доцільність об'єднання зусиль діаспори, уряду та Президента України для розбудови держави та входження її до Європейського Союзу. Висвітлено історичну місію української еміграції у відродженні України як суверенної держави. Наведено шляхи надходження допомоги від закордонних українців. Проаналізовано наслідки слабкого інвестування економіки України. Розглянуто процес повернення в Україну історико-культурних цінностей з країн Західної Європи та визначено місця їх знаходження у нашій державі. Наведено якісну та кількісну структуру даних цінностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(9=УКР)64-6 + Т3(4УКР)64 +
Шифр НБУВ: РА321889

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Соловйова О.В. 
Вплив гідротехнічних споруд на процеси самоочищення в прибережній зоні Чорного моря: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / О.В. Соловйова ; НАН України. Ін-т біології півден. морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2008. — 22 с. — укp.

Досліджено участь мітілід, до живуть на поверхні гідротехнічних споруд у процесах самоочищення у прибережній зоні моря. Розглянуто можливість і показано ефективність використання гідротехнічних споруд як елемента гідробіологічного очищення прибережних вод. Основу таких таких систем становлять молюски-фільтратори - мідії та мітілястери, які утворюють масові поселення на гідротехнічних спорудах. Вивчено розмірний склад і чисельність мідій і мітілястерів на гідротехнічних спорудах різної конструкції, що функціонують в акваторії Севастополя. Оцінено фільтраційну роботу, здійснювану мітілідами даних поселень. За результатами обстеження молів виявлено, що на їх поверхні формується замулення, яке не відзначалося раніше. Товщина мулу коливалася у межах від 1 мм до 7 мм на поверхні споруди до декількох десятків сантиметрів у їх основи. Оцінено потоки нафтових вуглеводнів, які формуються мітілідами, що живуть на досліджених гідротехнічних спорудах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.56(922.8) +
Шифр НБУВ: РА360099

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Жив'юк А.А. 
Вплив громадсько-політичної та літературної діяльності Уласа Самчука на розвиток української національної свідомості (1920-і - 1990-і роки): Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.12 / А.А. Жив'юк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Висвітлено проблеми формування та еволюції суспільно-політичних поглядів У.Самчука, що відобразили еволюцію суспільно-політичних поглядів української політичної еміграції між- і повоєнного періодів. Розглянуто сформульовану ним концепцію "синтези", яка стала ідейною складовою державницького чину української діаспори у ХХ ст. Проаналізовано громадсько-політичну діяльність У.Самчука, включно з періодом захоплення ідеологією українського націоналізму, спробами практичного втілення у політичній площині її засадничих постулатів, переходом до демократичного табору з толеруванням різних ідеологічних і політичних платформ. Розкрито специфіку громадсько-політичної діяльності У.Самчука, її вплив на становлення і розвиток української національної свідомості опосередковано через літературну творчість. На підставі аналізу джерел, що стосуються громадсько-політичної діяльності У.Самчука, спростовано заідеологізовану оцінку його літературної і громадсько-політичної діяльності, в тому числі звинувачення в колабораціонізмі під час Другої світової війни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(УК=7КАН)-4Самчук,Улас3 + Ш5(7КАН=УК)-4Самчук,У.3 + Т3(9=УКР)6-7
Шифр НБУВ: РА320301 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
15.

Бєляєва О.І. 
Вплив зливових стоків на нафтове забруднення і бактеріологічний стан бухти Козачої (Чорне море): автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / О.І. Бєляєва ; Ін-т біології півден. морів ім. О.О.Ковалевського НАН України. — Севастополь, 2009. — 24 с. — укp.

Визначено знаходження хлороформрозчинних речовин і нафтових вуглеводнів у зливовий стік і стік талої води з атмосфери та грунтів. Досліджено процес впливу трьох неорганізованих зливових стоків на хімічні та бактеріологічні показники акваторії бухти Козачої та виявлено зміни, що відбуваються у морському середовищі під час надходження зливових стоків. У зоні змішування таких стоків і морської води відзначено в цілому незначну зміну концентрації забруднювальних речових у морському середовищі. Встановлено, що бактеріальна кількість у морській воді протягом доби спочатку зростала, а потім - знижувалась. Вплив зливового стоку на акваторію бухти Козачої в районі досліджень тривав протягом доби. Виключною була ситуація, пов'язана з аварійним розливом нафтопродуктів на березі, коли вплив зливового стоку на акваторію тривав кілька місяців. Установлено незначну залежність між хімічними та бактеріологічними показниками у грунтах берега, у морській воді та донних осадах, що доводить наявність у них хімічних сполук, які важко трансформуються. Розраховано обсяг забруднень, що надходить з атмосферними та зливовими стоками в акваторію бухти Козачої в районі досліджень. На підставі результатів проведених досліжень підтверджено, що організовані зливові стоки є суттєвим джерелом нафтового забруднення морської берегової зони. Відзначено, що результати досліджень можуть бути використані для проведення екологічного моніторингу під час організації служби екологічного забезпечення ВМС України, під час розробки комплексу для покращання якості прибережних вод Севастополя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.512(922.8) + Е0*820*801.48(922.8) + Д221(922.8)9,8 +
Шифр НБУВ: РА366198

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Котелянець О. О. 
Врегулювання етнополітичних конфліктів на Південному Кавказі як чинник формування регіональної системи безпеки: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 21.03.02 / О. О. Котелянець ; Рада нац. безпеки і оборони України ; Нац.ін-т проблем міжнар. безпеки. — К., 2010. — 21 с. — укp.

Вперше проаналізовано безпекову політику геополітичних акторів у контексті врегулювання конфліктів на Південному Кавказі. Доведено вкорінення практики застосування провідними суб'єктами міжнародних відносин принципів подвійних стандартів до врегулювання регіональних етнополітичних конфліктів, що створює передумови для їх ескалації та поглиблення міжетнічного протистояння. Запропоновано комплексний підхід до вивчення історичних передумов виникнення етнополітичних конфліктів. Показано, що в основу еволюції південно-кавказьких конфліктів закладено процес політичного дозрівання залежних націй з перспективою їх державотворення. Вдосконалено наукове тлумачення феномену етнополітичного конфлікту та його впливу на формування регіональної системи безпеки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф088 + Ф51(53) + Ф4(922.8/961)64
Шифр НБУВ: РА374186 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
Категорія: Біологічні науки   
17.

Александров Б.Г. 
Гідробіологічні основи управління станом прибережних екосистем Чорного моря: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.17 / Б.Г. Александров ; НАН України. Ін-т біології півден. морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2002. — 34 с.: рис. — укp.

Розвинуто новий напрямок гідробіологічних досліджень функціональної ролі водних угруповань у формуванні якості прибережних вод на підставі біогеохімічного підходу. З метою оцінки внеску гідробіонтів у трансформацію речовини та енергії визначено калорійність масових видів планктону та бентосу Чорного моря, виведено "універсальні" рівняння для визначення продукції та дихання безхребетних на будь-якій стадії онтогенезу. З використанням схеми біотичного балансу подано кількісну оцінку виняткової ролі обростання в самоочищенні прибережної зони моря. Описано фундаментальні закономірності сукцесії обростання на твердих субстратах різного типу. Оцінено біопозитивні властивості матеріалів, які найчастіше використовуються у гідробудівництві. Виведено кількісні залежності структурно-функціональної організації водних угруповань від геометрії їх життєвого простору. Наведено визначення поняття "найближчий життєвий простір", запропоновано спосіб визначення його обсягу. Обгрунтовано новий показник функціональної активності угруповання обростання, що відображає внесок його рослинної та тваринної компоненти. Виведено рівняння для оцінки внеску організмів обростання в самоочищення прибережних екосистем за рядом регламентованих показників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*(922.8) +
Шифр НБУВ: РА321738

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
18.

Воскресенська О.М. 
Глобальні процеси в системі океан-атмосфера та їх вплив на природні аномалії Атлантико-Європейського регіону: Автореф. дис... д-ра геогр. наук: 11.00.08 / О.М. Воскресенська ; Мор. гідрофіз. ін-т НАН України. — Севастополь, 2005. — 31 с. — укp.

Встановлено закономірності формування фізико-географічних особливостей у природних аномаліях Атлантико-Європейського регіону під дією великомасштабних процесів у системі океан - атмосфера Атлантичного та Тихого океанів. Вивчено природно-часову мінливість північноатлантичного коливання міжрічного та міждесятилітнього масштабів, надано оцінку її впливу на природні аномалії Атлантико-Європейського регіону. Проаналізовано роль різних чинників, що формують міждесятилітню мінливість взаємодії в системі океан - атмосфера Північної Атлантики. Розглянуто особливості мінливості кліматичних характеристик приморських курортів Чорного та Середземного морів під впливом глобальних процесів у системі океан - атмосфера та наведено рекомендації щодо раціонального використання рекреаційного потенціалу приморських курортів Європейського регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д245.12 + Д249(922:0)47 +
Шифр НБУВ: РА339652

Рубрики:

      
19.

Очеретяний В.В. 
Громадсько-політична та наукова діяльність М.А. Славинського (1868 - 1945 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.В. Очеретяний ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено основні етапи життєвого шляху М. Славинського, його суспільно-політичну та науково-педагогічну діяльність на базі грунтовного та всебічного опрацювання архівних джерел і документів, мемуарів, періодичних видань, листування, публікацій, а також багатогранної спадщини М. Славинського. Розглянуто аспект зародження та розвитку світоглядних позицій, висвітлено його діяльність у дореволюційний період та добу визвольних змагань українського народу 1917 - 1921 рр., спрямовану на захист національних інтересів. Наведено дані щодо участі науковця у житті української еміграції у Чехо-Словацькій Республіці у 1920 - 1930-х рр. та його активної громадської діяльності та науково-педагогічної роботи у наукових установах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)-8 Славинський + Т3(4УКР)61-8 Славинський + Т3(9=УКР)6-8 Славинський +
Шифр НБУВ: РА362230

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
20.

Каневська І.О. 
Громадсько-політична та наукова діяльність О. Бочковського в еміграції (1905 - 1939 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / І.О. Каневська ; НАН України, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Вперше комплексно досліджено життєвий шлях, громадсько-політичну, науково-дослідну та педагогічну діяльність О. Бочковського (1885 - 1939 рр.) - одного з провідних європейських фахівців з теорії нації та національних відносин, громадсько-політичного діяча, дипломата, журналіста, публіциста та науковця. Проананалізовано широке коло джерел і документів вітчизняних і закордонних архівів, спогади, періодичні видання, листування, публікації, а також творчу спадщину ученого. Розкрито суттєву роль О. Бочковського у становленні української державності та поширенні української ідеї. Розглянуто процес формування та розвитку світоглядних позицій науковця, висвітлено його внесок у розвиток наукового та громадсько-політичного життя української громади в еміграції (зокрема, в європейських країнах і на американському континенті) та становлення чесько-українських відносин. Проаналізовано основні напрями наукової, педагогічної, публіцистичної, громадсько-політичної та дипломатичної діяльності О. Бочковського, висвітлено його викладацьку роботу в українських ВНЗ і наукових установах Чехо-Словаччини. На підставі евристичної роботи в архівних фондах і бібліотечних зібраннях виявлено понад триста невідомих творів О. Бочковського, розшифровано його криптоніми та встановлено авторство кількох неопублікованих праць, створено цілісну наукову біографію ученого. Відтворено маловідомі аспекти громадсько-політичної діяльності О. Бочковського у країнах Європи й Америки, висвітлено його участь і роль у житті української еміграційної спільноти у 1920 - 1930-х рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(9=УКР)61-8 Бочковський + Ф1(4УКР)608 Бочковський +
Шифр НБУВ: РА367350

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського