Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (137)Книжкові видання та компакт-диски (3)
Пошуковий запит: (<.>K=ІНВАРІАНТА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 28
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Плахта Л.П. 
Інваріанти вузлів та поверхні в 3-вимірному просторі: автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.01.04 / Л.П. Плахта ; НАН України. Ін-т математики. — К., 2008. — 31 с. — укp.

Вивчено комбінаторні та геометричні властивості інваріантів Васильєва вузлів і певних класичних інваріантів вузлів, а саме: роду, канонічного ряду, рейд-індексу, а також співвідношення між ними. Знайдено співвідношення між інваріантами скінченного порядку вузлів і сплетень і сателітними операціями. Установлено зв'язок між n-тривіальністю та перебудовною n-тривіальністю вузлів. Показано роль спеціальних поверхонь Зайферта під час дослідження геометричних аспектів інваріантів скінченного порядку вузлів. Наведено комбінаторно-геометричний опис суттєвих торів стандартного положення у доповненні до замкнених кіс, які допускають литкові покриття. У термінах сингулярних шарувань описано також їх комбінаторні моделі. Побудовано у комбінаторних термінах повний топологічний інваріант градієнтно-подібних шарувань на орієнтовних поверхнях. Такий варіант зумовлює топологічну класифікацію шарувань зазначеного типу та може бути використаний у задачах комбінаторного та обчисленого характеру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В182.1 + В182.42 +
Шифр НБУВ: РА358186

Рубрики:

      
2.

Гнаток В.М. 
Використання інформаційного ресурсу для розвитку підприємств та установ (на прикладі цивільної авіації України): Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.02 / В.М. Гнаток ; НАН України. Центр дослідж. наук.-техн. потенціалу та історії науки України ім. Г.М.Доброва. — К., 2006. — 23 с. — укp.

Обгрунтовано нові підходи щодо побудови та організації ефективного функціонування системи науково-технічної та економічної інформації (НТЕІ) як основного засобу системного використання інформаційного ресурсу для інноваційного розвитку та інформаційного забезпечення підприємств та установ. Вперше досліджено теоретичні засади та здійснено ретроспективний аналіз системного використання інформаційних ресурсів, виконано узагальнену оцінку структурно-інформаційного потенціалу (на прикладі підприємств та установ цивільної авіації (ЦА) України) та визначено шляхи його підвищення. Адаптовано до потреб управління підприємствами та установами (на прикладі об'єктів ЦА) концепцію управління у просторі межових ресурсів і станів об'єктів розвитку (КУРСОР), а також збалансовану систему показників (ЗСП), яка дозволяє консолідувати стратегічне, тактичне й оперативне управління об'єктами. На підставі адаптованих КУРСОР та ЗСП розроблено проблемно-діагностичну модель підтримки управлінських рішень, яка відрізняється від існуючих системно-утворюючими інваріантами: процесу розвитку підприємств і установ та межових ресурсів його розвитку. Удосконалено змістовну інтерпретацію моделі універсуму знань і спосіб її побудови, що спрощує якісну оцінку невизначеності та ризику у процесі прийняття цільових рішень щодо діяльності підприємств і установах об'єктів розвитку. Запропоновано моделі антикризового управління об'єктами розвитку за рахунок кількісних оцінок показників внутрішніх бізнес-процесів, рівня обслуговування клієнтів, фінансової діяльності, навчання персоналу та інноваційного розвитку. Обгрунтовано систему критеріїв визначення небезпеки та досконалості щодо функціонування підприємств та установ ЦА.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)375.1ф121 +
Шифр НБУВ: РА347887

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Гіоргадзе Г.В. 
Гуманістична ідея в філософії стародавності: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / Г.В. Гіоргадзе ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 18 с. — укp.

Досліджено гуманістичну ідею в філософії Стародавності, зокрема в філософії давніх Індії, Китаю та Греції, як форму організації гуманістичних зародків і тенденцій, які відображають відношення людини до світу, ствердження сутності та повноти її існування, прагнення самовдосконалення, самореалізації та гармонії, проблеми самообмеження та свободи. На підставі системного аналізу текстів філософських учень як відображення гуманістичних тенденцій тогочасної філософії, а також як основи формування подальших теоретичних пошуків гуманістичного спрямування, виявлено конкретно-історичний зміст гуманістичної ідеї в філософії Стародавності загалом, та специфіку тлумачення гуманістичної ідеї в автономних давньоіндійському, давньокитайському та давньогрецьмому інваріантах, яка одержує понятійне відображення в термінах "нірвана", "жень" і "атараксія". На підставі компаративного аналізу виявлено спільні та відмінні риси гуманістичного потенціалу східної та західної філософських традицій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(0)321 + Ю3(5)3 +
Шифр НБУВ: РА358576

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Гордевський Д.В. 
Девіантне мислення як фактор культурної динаміки: Автореф. дис...канд. філос. наук: 09.00.04 / Д.В. Гордевський ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2000. — 20 с. — укp.

Здійснено культурологічний аналіз культурної динаміки як процесу зміни ціннісних орієнтацій. Досліджено роль девіантного мислення та його конкретних типів, зроблено антропологічний та філософський аналіз культурних "вибухів", еволюційних та дифузно-еволюційних процесів у європейській культурі протягом двох з половиною тисячоліть. Доведено наявність трьох основних типів (патернів) девіантного мислення, які є інваріантами щодо відношенню до конкретних культурно-історичних епох і лежать у основі різних інноваційних соціокультурних процесів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю816.22 + Ю6*671*32
Шифр НБУВ: РА309452 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Русінов О.О. 
Довготривале руйнування тонкостінних циліндричних труб за умов повзучості при двовісному статичному навантаженні: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.02.04 / О.О. Русінов ; НАН України. Ін-т механіки ім. С.П.Тимошенка. — К., 2004. — 20 с. — укp.

З використанням методів лінійного регресійного аналізу, а також на підставі проведення порівняльних оцінок, базуючись на статистичних критеріях Стьюдента та Фішера, розроблено метод побудови критеріїв довготривалого руйнування за умов повзучості у разі складного напруженого стану, що дає змогу для задання компонент критерію використовувати всі функції від другого інваріанта девіатора напружень. Побудовано змішаний критерій довготривалого руйнування для ізотропних металевих і полімерних матеріалів за умов повзучості у випадку плоского напруженого стану, який залежить від знаків головних напружень та передбачає врахування впливу виду навантаження за допомогою параметра Надаї - Лоде. Розв'язано задачі розрахунку часу руйнування прямолінійних елементів тонкостінних циліндричних труб з металевих і полімерних матеріалів під дією внутрішнього тиску з розтягом, внутрішнього тиску зі згином, чистого кручення, кручення з розтягом, а також з внутрішнім тиском. Одержано задовільне узгодження результатів розрахунку з експериментальними даними.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В251.629.6,022 + В251.620.1,022 +
Шифр НБУВ: РА334770

Рубрики:

      
6.

Курчанова О.В. 
Елегія в музиці: досвід жанрового моделювання (на матеріалі творів російських композиторів XIX - XX ст.): Автореф. дис... канд. мистецтвознав: 17.00.03 / О.В. Курчанова ; Харк. держ. ун-т мистец. ім. І.П.Котляревського. — Х., 2005. — 17 с. — укp.

Розглянуто елегію як художній феномен російської та української музичних культур ХІХ - ХХ ст. Проаналізовано моделювання жанрового інваріанта, генотипу, жанрово-інтонаційного комплексу елегії. Висвітлено основні етапи розвитку двох національних форм екзистенції музичної елегії - російської та української, історико-стильову динаміку жанру елегії, процеси жанротворення у ХХ ст. Визначено три жанрово-стилістичні моделі з умовною назвою "стилізація жанру", "авторська концепція жанру" та "quasi-жанр".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ310.4 + Щ310.4 + Щ310.4 + Щ310.4
Шифр НБУВ: РА336744

Рубрики:

      
7.

Довгань П. В. 
Жанрово-стильова динаміка української камерно-інструментальної сюїти XX ст.: автореф. дис. ... канд. мистецтвознав. : 17.00.03 / П. В. Довгань ; Львів. нац. муз. акад. ім. М.В. Лисенка. — Л., 2010. — 16 с. — укp.

Досліджено проблему жанрово-стильової динаміки української камерно-інструментальної сюїти XX ст. Атуалізовано систему світоглядних принципів, які стоять біля витоків формування жанру в добу Відродження й його розвою у межах епох бароко, класицизму, романтизму. Визначено культуротворчий потенціал європейського музичного мистецтва XX ст. в аспекті його впливу на концептуальний стрій та композиційно-драматургічні принципи даного жанру. Розглянуто специфічні риси становлення та розвитку української камерно-інструментальної сюїти, запропоновано його періодизацію. Висвітлено новітні взірці жанру у межах кожної з даних типологічних груп. Констатовано свідоме подолання іманентних ознак композиційно-семантичного інваріанта інструментальної сюїти за рахунок синтезу з елементами інших жанрів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ315.23-0-73(4УКР)6 + Щ315.043
Шифр НБУВ: РА376448 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Савицький К.Г. 
Лінгвостилістичні аспекти прозаїзації англомовних пісенних текстів другої половини двадцятого століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / К.Г. Савицький ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2004. — 19 с. — укp.

Визначено зміст поняття прозаїзації поетичного тексту. Досліджено лінгвостилістичні та лінгвопоетичні аспекти даного явища на прикладі вивчення англомовних пісенних текстів другої половини XX ст. На підставі використання методології сучасної комунікативно-когнітивної парадигми встановлено специфіку епізації, колоквіалізації, дестилізації та стереотипізації як аспектів прозаїзації поетичного твору. Виявлено мовні та позамовні чинники реалізації досліджуваного явища в англомовних пісенних текстах другої половини XX ст. Запропоновано формулу визначення коефіцієнта прозаїзації англомовної пісенної поезії. На підставі аналізу впливу процесу спрощення на формування англомовних пісенних текстів досліджуваного періоду здійснено реконструкцію інваріанта текстів інтимної лірики групи Beatles та побудовано мапу їх скупченості навколо інваріанта. Встановлено, що еволюція досліджуваної сфери пісенної поезії відбувається шляхом інтенсифікації процесу прозаїзації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0)943.21-334 + Ш143.21-71 + Ш401.171 +
Шифр НБУВ: РА334102

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
9.

Ченцов О.І. 
Моделі та методи дослідження абстрактних обчислювальних структур в категорній аксіоматиці: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.05.01 / О.І. Ченцов ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 15 с. — укp.

Описано теоретико-категорні моделі абстрактних обчилювальних структур. Розглянуто співвідношення між абстрактними обчислювальними структурами й умови їх еквівалентності, досліджено загальну структуру підоб'єкта. Одержано співвідношення між алгебрами підоб'єктів, пов'язаних мономорфізмом об'єктів. Доведено категорне узагальнення теореми Кантора - Бернштейна для категорій, в алгебрах підоб'єктів яких існують <$Eomega>-об'єднання та когерентні доповнення. Одержано ряд тверджень для доведення різних властивостей морфізмів за допомогою принципу індукції. Розширено метод побудови морфізмів у термінах імперативної мови програмування. Для категорної реалізації конструкції while введено поняття інтеративних морфізмів з інваріантами. За допомогою розвинених методів побудовано ізоморфізми об'єкта натуральних чисел і різних структур, похідних від об'єкта натуральних чисел, зокрема для скінченних сум, скінченних декартових добутків, розрахункових сум і нескінченних підоб'єктів об'єкта натуральних чисел. Одержано достатні умови для існування даних ізоморфізмів у конкретній категорії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.2-01 +
Шифр НБУВ: РА349587

Рубрики:

      
10.

Халімон О.П. 
Модель накопичення розсіяних пошкоджень в конструкційних матеріалах при пружно-пластичному деформуванні: автореф. дис... канд. техн. наук: 01.02.04 / О.П. Халімон ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2007. — 21 с. — укp.

Створено узагальнену феноменологічну модель накопичення пошкоджень у конструкційних матеріалах за пружно-пластичного деформування за умов складного напруженого стану. Модель враховує вплив знаку першого інваріанта тензора напружень на кінетику накопичення пошкоджень. Розроблено й обгрунтовано узагальнений енергетичний критерій межового стану конструкційних матеріалів на стадії зародження макротріщини з урахуванням виду напруженого стану, а також двох механізмів руйнування, а саме: відриву та зрізу. Проведено експериментальні та теоретичні дослідження та показано задовільну кореляцію розробленої моделі й експериментальних даних за двома методиками визначення кінетики накопичення пошкоджень (питомого електроопору та модуля пружності) за умов розтягу, розтягу-стиску та кручення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К206.223 +
Шифр НБУВ: РА353056

Рубрики:

      
11.

Ахмад Юсеф Ібрахім Ібрахім 
Моделювання первинних даних та процесу їх накопичення у ході науково-дослідних і проектних робіт: автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / Ахмад Юсеф Ібрахім Ібрахім ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2009. — 19 с. — укp.

Запропоновано спосіб вирішення актуальної наукової задачі підвищення якості первинної інформації, що використовується у процесі науково-дослідних і проектних робіт, шляхом побудови й аналізу математичних моделей структур даних і математичних моделей поведінки учасників процесу реєстрації даних, що дозволяє удосконалювати інформаційні системи підтримки наукових досліджень і проектних робіт. Запропоновано нові підходи до підвищення якості первинних даних: математичне моделювання структур даних, дослідження інваріантів цих моделей і розробка обчислювальних методів контролю відповідності даних, які вводяться, знайденим інваріантам; побудова й аналіз математичної моделі поведінки осіб, які беруть участь у процесі реєстрації даних для з'ясування умов, що сприяють виконанню учасниками процесу необхідних процедур, спрямованих на забезпечення якості даних. Розроблено прототипи програмного забезпечення, що дозволяє розв'язувати практичні задачі підвищення якості даних у процесі їх реєстрації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч215.3 + З970.6-015.1 +
Шифр НБУВ: РА368011

Рубрики:

      
12.

Алатирєва Н.Б. 
Номінативна ланка в середовищі українського обрядового гіпертексту: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Н.Б. Алатирєва ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2002. — 16 с. — укp.

Охарактеризовано обрядовий гіпертекст і його складові, його динаміку, зв'язки з кінетичною частиною, функціонування його в усній та писемній формах. З'ясовано зміст поняття першотексту та інваріанта, висвітлено особливості гіпертексту як комунікативного конструкту, структуру обрядових свят, деякі світоглядні уявлення міфологічного мислення, метатексти в обрядовому гіпертексті. Розглянуто номінативну ланку як форму існування номінації у гіпертексті, лакунне використання власних назв у гіпертекстовій лексиці та механізми обрядової номінації. Описано вузли родинного (родильного, весільного) голосінь і календарного (колядкового, веснянкового, русального, купальського та жнивного) кола гіпертексту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-70 + Ш3(2=1Ук)-357
Шифр НБУВ: РА318827 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Станіславенко Л. А. 
Політика консолідації держави в умовах системної кризи в Україні / Л. А. Станіславенко. — Б.м., 2021 — укp.

Здійснено комплексне дослідження політики консолідації держави в умовах системної кризи в Україні. Політика консолідації держави визначена як цілеспрямована та практико-орієнтована стратегія розвитку України, що має впроваджуватися шляхом якісних практик державних інститутів і недержавних інституцій задля інваріантизації - знаходження українським суспільством власного інваріанту (спільного мотиваційного концепту через «винесення за дужки» всіх розбіжностей) навколо принципів і функцій соціальної держави. Акцентовано, що в українському суспільстві за сучасних кризових умов, програми єднання України частіше ґрунтуються на основі негативних, оборонних стратегій (суспільна конфронтація, зовнішній ворог тощо). Акцентовано, що з часу проголошення незалежності політична система України не визначила і не побудувала модернізаційну модель, якої прагне і послідовно формує. Відповідно і відсутня публічна система заходів модернізації Україна, яка б була зрозумілою громадянам і до здійснення якої вони б були причетні. Тому система здатна продукувати лише сценарії циклічного розвитку. За таких умов держава стає асоціальною. На відміну від таких програм має бути сформована спільна політика держави і суспільства по консолідації України навколо єдиного і позитивного за змістом інваріанта – концепту, що не містить розбіжностей потрактування, негативних конотацій та формує спільність влади, громади і бізнесу. Структуру дослідження обумовила наступна наукова гіпотеза. За умов системної кризи, держава стає вразливим суб'єктом міжнародних відносин, посилюється внутрішній конфлікт між державними інститутами і недержавними інституціями, активізується потреба нових практик консолідації нації навколо не тільки ціннісної парадигми, а й соціально-економічних індикаторів розвитку системи.У дисертації доведено, що українська політична система перебуває у стані системної трансформаційної кризи, періодичні загострення якої завдають суттєвої шкоди рівню легітимності і стабільності владних інститутів та міжнародним позиціям України. З-поміж низки індикаторів системної кризи авторкою було обрано три компоненти, довкола яких побудовано об'єкт дослідження: криза легітимності державної влади і політичних інститутів, соціально-економічні показники розвитку та динаміка настроїв українців щодо своїх перспектив і оцінок сучасності.Визначені ключові фактори ерозії державної влади та кризи легітимності державних інститутів в Україні. Обґрунтовано твердження, що сформована в Україні модель соціально-економічних відносин самою своєю суттю перманентно продукує різноманітні кризи: економічні, інституційні, конституційні, світоглядні, які розвиваються в руслі трансформаційної кризи.Обґрунтовано, що вихід системи із кризи можливий за умови побудови державної політики у спосіб згуртування, об'єднання, консолідації суспільства і держави та активізації громадянського сектору. У межах категоріального апарату, за допомогою вказаних наук і наукових напрямів, а також на основі вивчення стану суспільних відносин в Україні та домінуючих сценаріїв відтворення наявною ціннісною парадигмою реальної політичної практики поступу держави, визначено такі етапи побудови інваріанту «держава-нація» внаслідок консолідації українського суспільства: консолідація-адаптація, консолідація-ідентифікація і консолідація-трансформація. Запропоновано інженерію моделювання політики консолідації держави в умовах системної кризи як модель консолідації держави-нації. На першому рівні деполітизації діалогу суспільства і держави навколо цінності Людини має бути сформований стратегічний план дій по консолідації усіх професійних і вікових, етнокультурних та інших груп інтересів.На другому рівні – соціально-економічної консолідації – має відбутися аудит наявних ресурсів, проблем, прогалин управління та акумуляція потенціалу.З-поміж основних завдань третього рівня моделі консолідації суспільства – соціокультурного єднання, передбачено, зокрема: міжкультурний діалог, напрацювання та розвиток громадських і культурних зв'язків та обмінів між громадами і територіями; зміцнення державного статусу української мови; формування інформаційного простору, що наповнюється власним порядком денним; зменшення цивілізаційних розбіжностей та об'єднання громадян країни на основі соціальних, а пізніше й національних цінностей.Політика консолідації держави має розглядатися як багатоаспектний, пролонгований в часі і здатний до трансформації і коригування комплекс механізмів нової політики та філософії державного управління.^UA comprehensive study of the policy of state consolidation under the conditions of the system crisis in Ukraine. The state consolidation policy is defined as a purposeful and practice-oriented strategy of Ukraine's development, which should be implemented through qualitative practices of state institutions and non-state institutions for invariance i.e. finding Ukrainian society's own invariant (common motivational concept through "brackets" of all differences and welfare state). It is emphasized that in Ukrainian society under modern crisis conditions, Ukraine's unification programs are more often based on negative, defensive strategies (social confrontation, external enemy, etc.). It is emphasized that since the proclamation of independence, the political system of Ukraine has not defined or built a modernization model, which it seeks and forms consistently. Accordingly, there is no public system of modernization measures in Ukraine, which would be understandable to citizens and in the implementation of which they would be involved. Therefore, the system can produce only the scenarios of cyclical development. Under such conditions, the state becomes antisocial. In contrast to such programs, a common policy of the state and society to consolidate Ukraine should be formed around a single and positive invariant i.e. a concept that does not contain differences of interpretation, negative connotations and forms a community of government, people, and business.The structure of the study was determined by the following scientific hypothesis. Under the system crisis, the state becomes a vulnerable subject of international relations, the internal conflict between state and non-state institutions intensifies, and the need for new practices of nation consolidation around not only the value paradigm but also socio-economic indicators of system development indicators.The thesis proves that the Ukrainian political system is in a state of system transformation crisis, the periodic exacerbations of which cause significant damage to the level of legitimacy and stability of government institutions and international positions of Ukraine. Among several indicators of the system crisis, the author chose three components around which the object of study is built: the crisis of legitimacy of state power and political institutions, socio-economic indicators of development and the dynamics of the attitudes of Ukrainians towards their prospects and assessments of modernity. The key factors of erosion of state power and the crisis of legitimacy of state institutions in Ukraine have been identified. The statement that the model of social and economic relations formed in Ukraine by its nature permanently produces such crises as economic, institutional, constitutional, worldview, which develop during the transformation crisis, is substantiated.It is substantiated that the way out of the crisis is possible if the state policy is built in a way of uniting, uniting, consolidating society and the state and activating the civil sector.Within the categorical apparatus, with the help of these sciences and research areas, as well as on the basis of studying the state of public relations in Ukraine and the dominant scenarios of reproduction of the existing value paradigm of real political practice of state progress, the following stages of invariant as the result of Ukrainian society consolidation: consolidation-adaptation, consolidation-identification and consolidation-transformation.The engineering of modeling the state consolidation policy in the conditions of system crisis as a model of nation-state consolidation is offered. At the first level of depoliticization of the dialogue between society and the state around the value of Human, a strategic action plan should be formed to consolidate all professional, age, ethnocultural, and other interest groups.At the second level - socio-economic consolidation - there should be an audit of available resources, problems, management gaps and capacity building.Among the main tasks of the third level of the model of society consolidation - socio-cultural unity, are provided, in particular: intercultural dialogue, development of social and cultural ties and exchanges between communities and territories; strengthening the state status of the Ukrainian language; formation of an information space that is filled with its own agenda; reduction of civilizational differences and unification of citizens of the country on the basis of social and after that national values.State consolidation policy should be considered in time and capable of transformation and adjustment of a set of mechanisms of the new policy and philosophy of public administration.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Дудок А. Р. 
Префіксальні дієслова сучасної англійської мови: структурно-семантичні та прагматичні аспекти: автореферат дис. ... д.філософ : 035 / А. Р. Дудок. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертацію присвячено системному дослідженню продуктивних префіксальних словотвірних одиниць у площині їхніх структурно-семантичних і прагматичних аспектів, описано методологічну основу префіксальних дієслів, відібраних з гуманітарно-природничих англомовних текстів сучасної англійської мови. У науковій праці увагу зосереджено на аналізі структурних, семантичних, прагматичних та функціональних аспектів англійських префіксальних дієслів з германськими та романськими дієслівними префіксами, визначено напрями їх смислотвірного внутрішнього потенціалу, у семантико-структурній та функціонально-прагматичній реалізації. Визначено імпліцитне наповнення англійських префіксальних дієслів у напрямі від статики до динаміки, виявлено семантичні механізми смислотвірних процесів, які виконують функції термінотвірних моделей, що допомагають розкрити глибинні механізми семантики творення префіксальних дієслів у сучасних англомовних текстах. Окреслене наукове дослідження визначається загальною спрямованістю сучасних лінгвістичних праць з лексикології, семасіології, когнітології на виявлення мовних і позамовних чинників розвитку й функціонування словникового складу мови, фахової англійської, зокрема. Застосування базових семантичних категорій значення та смисли уможливило розуміння суті префіксального дієслова, враховуючи його спеціалізоване значення у процесі виявлення стабільного інваріантного значення префіксального дієслова у парадигматиці мови (статиці) та різних його семантичних змінних смислів у синтагматиці мовлення (динаміці). Дослідження словотвірного, термінотвірного потенціалу префіксального фахового дієслова з погляду сучасних лінгвістичних парадигм ще не було предметом спеціального аналізу, зокрема у з’ясуванні специфіки та тенденції англійського префіксального термінотворення, яка за своєю семантичною зміною форми та змісту значення префіксів призводять до збагачення термінологічного фонду мови. Наукова новизна дослідження визначена загальною спрямованістю сучасних термінознавчих досліджень на вивчення структурно-семантичної та лінгвопрагматичної організації префіксальних дієслів сучасної фахової англійської мови, а отже, полягає у системному підході до дослідження префіксального дієслова, що репрезентують терміносистему англомовних текстів гуманітарних і природничих наук. У науковій розвідці вперше зроблено спробу дослідити префіксальне дієслово статично-динамічно, простежити як і конкретні та найзагальніші тенденції притаманні префіксальному дієслову як спеціальному термінологічному поняттю. Висловлено припущення, що значна кількість продуктивних префіксів запозичених і автохтонних, які використовуються для утворення нових англомовних термінів, спричинена значним розвитком галузевої термінології сучасної англійської мови, прагненням позначити та описати нові явища і процеси, які відбуваються у межах сучасної англомовної фахової мови. Практична цінність дисертаційних результатів полягає у можливості використовувати її основні положення й ілюстративний матеріал у навчальному процесі, зокрема: у курсах, лекцій з лексикології, спецкурсу словотвору сучасної англійської мови, галузевому термінотворенні, укладенні тлумачних словників із спеціальних галузей тощо. Укладені реєстри префіксів, у перспективі, вбачаємо як подальше доповнення комплексного вивчення префіксальних термінів сфери спеціальних наук. Перспективним вбачається установлення концептуальних структур, які визначають специфіку словотвірних процесів в англомовних термінологічних системах та порівняння ресурсів і засобів термінотворення в інших германських мовах. Вбачаємо, що, використана, у науковій праці, методика дослідження допоможе всебічно охопити лінгвокультурологічні та лінгвопрагматичні аспекти інших фахових мов у різних національних варіантах сучасної англійської мови. Висновки, отримані у науковій праці, відкривають перспективи подальшого дослідження префіксальних дієслів у різних галузевих англомовних термінологічних системах, експлікації ресурсів і засобів у процесі смислотворення та термінотворення на концептуальному, когнітивному та функціональному рівнях. Виконане дослідження дає підстави зробити висновок про те, що розвиток інноваційної семантики префіксальних дієслів–термінів еволюціонує за традиційними загальномовними законами англійської мови. Процес виокремлення стабільного семантичного інваріанта префіксального дієслова уможливлює експланаторність численних і неординарних його смислів не лише у тлумачних англійських словниках, а й у спеціальних англійських текстах галузевих сфер.^UThe dissertation is devoted to the systematic study of productive prefix word-forming units in the plane of their structural-semantic and pragmatic aspects, the methodological basis of prefix verbs selected from humanities and natural English texts of the modern English language is described. In the scientific work, attention is focused on the analysis of structural, semantic, pragmatic and functional aspects of English prefix verbs with Germanic and Romance verb prefixes. The directions of their meaning-making internal potential, in semantic-structural and functional-pragmatic implementation, are determined. The implicit content of English prefix verbs in the direction from statics to dynamics is determined, the semantic mechanisms of meaning-making processes are revealed, which perform the functions of term-making models and help to reveal the deep mechanisms of the semantics in creating the prefix verbs in modern English-language texts. The outlined scientific research is determined by the general direction of modern linguistic works in lexicology, semasiology, and cognitology to identify linguistic and non-linguistic factors in the development and functioning the vocabulary of the language, professional English, in particular. The application of the basic semantic categories of meaning and senses made it possible to understand the essence of the prefix verb, taking into account its specialized meaning in the process of identifying the stable invariant meaning of the prefix verb in language paradigmatics (statics) and its various semantic variable senses in speech syntagmatics (dynamics). The study of the word-forming, term-forming potential of a prefixed professional verb from the point of view in modern linguistic paradigms has not yet been the subject of a special analysis, in particular, in clarifying the specifics and trends of English prefix term formation, which, due to its semantic change in the form and meaning of prefixes, lead to the enrichment of the terminological fund of the language. The scientific novelty of the study is determined by the general focus of modern terminological research on the study of the structural-semantic and linguopragmatic organization of prefixed verbs in modern professional English, and therefore, consists in a systematic approach to the study of prefixed verbs that represent the terminological system of English-language texts in the humanities and natural sciences. For the first time in scientific research, an attempt has been made to investigate the prefix verb statically and dynamically, to trace both the specific and the most general trends inherent in the prefix verb as a special terminological concept. It is suggested that a significant number of productive borrowed and autochthonous prefixes, which are used for the formation of new English-language terms, is caused by the significant development of the branch terminology in the modern English language, the desire to mark and describe new phenomena and processes that occur within the limits of the modern English-speaking professional language. The practical value of the dissertation results lies in the possibility of using its main provisions and illustrative material in the educational process, in particular: in courses, lectures on lexicology, a special course on the word formation of the modern English language, branch terminology, compilation of explanatory dictionaries in special fields, etc. In the future, we see the attached registers of prefixes as a further addition to the complex study of prefix terms in the field of special sciences. The establishment of conceptual structures that determine the specifics of word-formation processes in English-language terminological systems and the comparison of resources and means of term formation in other Germanic languages is considered promising. We see that, used in scientific work, the research method will help to comprehensively cover the linguistic-cultural and linguistic-pragmatic aspects of other professional languages in various national variants of the modern English language. The conclusions obtained in the scientific work open up prospects for further research of prefixed verbs in various sectoral English-language terminological systems, explication of resources and means in the process of sense-making and term-making at the conceptual, cognitive and functional levels. The conducted research gives grounds to conclude that the development of innovative semantics of prefixed verbs-terms has been evolved according to the traditional universal laws of the English language. The process of isolating a stable semantic invariant of a prefixed verb makes it possible to explain its numerous and extraordinary senses not only in explanatory English dictionaries, but also in special English texts of branch spheres.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Нахайчук О.В. 
Розвиток процесів холодного об'ємного штампування заготовок складного профілю на основі оцінки їх якості в умовах граничного формоутворення: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.03.05 / О.В. Нахайчук ; Донбас. держ. машинобуд. акад. — Краматорськ, 2006. — 35 с. — укp.

Розвинуто теорію деформуємості заготовок складного профілю за умов межового формоутворення. Удосконалено методи оцінки ймовірності руйнування у найбільш небезпечних областях та комплексний підхід до розв'язання технологічних задач пластичної обробки матеріалів. Цей підхід базується на сумісному застосуванні феноменологічної теорії деформуємості та розрахункових методів, а саме: полів ліній ковзання; сумісного розв'язання рівнянь рівноваги й умов пластичності; подільних сіток; визначення напружено-деформованого стану за розподілом твердості; кінцевих елементів. Розроблено критерій руйнування для оцінки деформуємості заготовок за умов об'ємного напруженого стану та складного навантаження, що враховує вплив двох інваріантів тензора напружень, немонотонність навантаження та нелінійність накопичення пошкоджень, з використанням якого є можливим здійснення оцінки впливу історії деформування на ресурс пластичності в областях, близьких до руйнування. Базуючись на теорії пластичності, розвинуто метод математичного та комп'ютерного моделювання вибору матеріалів і раціональної схеми деформування. Запропоновано методи оцінки деформуємості заготовок за умов об'ємного напруженого та складного навантаження, а також оцінки параметрів пластичності, який передбачає використання двох показників напруженого стану, що враховують вплив першого та третього інваріантів тензора напружень, а також другого інваріанта девіатора напружень, за такого підходу вид траєкторії навантаження однозначно визначається умовами формоутворення заготовок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К623.300.4-1 +
Шифр НБУВ: РА341608

Рубрики:

      
16.

Манжос Ю.С. 
Семантичні моделі, методи та інформаційна технологія підвищення надійності програмного забезпечення інформаційно-управляючих систем: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Ю.С. Манжос ; Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харк. авіац. ін-т". — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано шляхи підвищення ефективності експертизи та сертифікації програмного забезпечення інформаційно-керуючих систем критичного застосування за допомогою розробки моделей та інструментальних засобів, що забезпечують незалежну семантичну верифікацію на підставі аналізу збереження на всіх проектних рівнях програмного інваріанта - семантики програмних змінних. Створено методи побудови семантичних моделей програмного забезпечення, обгрунтовано доцільність їх використання для верифікації. Розроблено метод оцінки достовірності незалежної верифікації - калібрування семантичної моделі, створеної на базі ін'єкції програмних дефектів у семантичну модель відповідно до статистичних характеристик програмного коду та профілю дефектів. Запропоновано засоби підтримки незалежної верифікації й експертизи програмного забезпечення інформаційно-керуючих систем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З965.984-018.1 +
Шифр НБУВ: РА348641

Рубрики:

      
17.

Савченко .Г.С. 
Семантична програма симфоній А.Брукнера в її жанрових і культурно-історичних зв'язках: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.03 / .Г.С. Савченко ; Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського. — К., 2005. — 17 с. — укp.

З метою вивчення сутності феномену симфоній Брукнера в науковий обіг введено нове поняття семантичної програми (СП), яку досліджено у діалектичному зв'язку з класико-романтичною традицією жанру симфонії, типологічними властивостями австрійської класичної культури та світоглядними уявленнями композитора. На підставі вивчення джерел Християнської антропології, поетики австрійської культури та типології міфоритуального мислення запропоновано інваріант оригінальної СП симфоній Брукнера, виражений за допомогою категорій особистості, дійства, семантики Feierlich. Реалізацію СП розглянуто на трьох рівнях (від інтонаційної поверхні тексту до глибинних закономірностей його організації): матеріально-звуковому (інтонаційному), структурному та формування тексту. На першому рівні визначено ряд семантичних констант, які відображають основний зміст СП, на другому (з урахуванням тематичних, гармонічних, фактурних, композиційно-драматургійних і формотворчих принципів) - механізми кореляції СП і структурні особливості тексту симфоній, а на третьому рівні визначено методи його утворення (остинато, секвенцію, варіантність), їх драматургійні функції та способи реалізації. Висвітлено унікальність симфонічної концепції Брукнера та з'ясовано структурно-семантичний інваріант його симфоній, який є індивідуальною інтерпретацією жанрового інваріанта. На підставі вивчення творів Шуберта і Веберна, а також творчої спадщини Веллеса розширено межі контекстуальних смислів симфонії Брукнера. Методом структурного аналізу текстів, що належать до однієї національної музичної традиції але до різних хронологічних періодів, зроблено спробу з'ясувати загальні закономірності їх організації, що відображають властивості національної культури як певного типу мислення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ315.040-03(4АВС)5 + Щ313(4АВС)5-81 Брукнер А. +
Шифр НБУВ: РА334843

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Красівський О. М. 
Структура, семантика та функціонування термінів масмедійної сфери в сучасній англійській мові.: автореферат дис. ... д.філософ : 035 / О. М. Красівський. — Б.м., 2024 — укp.

У дисертаційній праці, здійснено детальний, теоретичний і практичний аналіз наукових праць за тематикою дослідження англомовної мас-медійної сфери, висвітлено суть досліджуваної понятійно-термінологічної системи, її лексико-семантичні, структурні і функціональні аспекти. Аналіз вибірки термінів мас медійної сфери засвідчив, що разом з такими первинними способами термінотворення як морфологічний, словотвірний, вторинна номінація є високопродуктивною у термінотворенні мас-медійної сфери. У дисертації акцентовано увагу на тому, що термінологія субмови мас-медіа формує окрему галузеву терміносистему з її понятійно-термінологічним апаратом, лексико-семантичним, прагмалінгвістичним потенціалом. Задіяні структурно-семантичний метод та аналіз словникових дефініцій уможливили виявлення шляхів поповнення термінології масмедійної сфери, виокремлення морфологічних, семантичних дериватологічних, термінотвірних моделей. Засадничими методологічними критеріями аналізу сучасної англійської термінології масмедійної сфери є залучення базових семантичних категорій, а саме узагальненого значення (інваріанта) та диференціальних смислів, що корелює з різними об’єктами навколишньої реальності та актуалізуються у фаховому мовленні через процеси термінотворення та смислотворення. З’ясовано, що комплексний аналіз структурних і семантичних параметрів термінологічних одиниць досліджуваної сфери сприяв виокремленню найпродуктивніших моделей утворення нових термінів, які виконують сигніфікативну, денотативну та конотативну функції у спеціальних текстах мас-медійної сфери.^UThe dissertation provides a detailed, theoretical and practical analysis of scientific works on the topic of the English-language massmedia sphere, highlights the essence of the studied conceptual and terminological system, its lexical and semantic, structural and functional potential. The analysis of a sample of massmedia terms has shown that, along with such primary methods of term formation as morphological and syntactic, secondary nomination is the most productive in the term formation of massmedia, and the use of the key complex methodology "meaning-sense" makes it possible to explicate the most hidden implicit meanings of the term. The dissertation comprehensively investigates the lexical-semantic and linguistic-pragmatic aspects of the massmedia terminosystem, and finds that the terminology of the massmedia sublanguage forms a separate branch terminosystem with its conceptual and terminological apparatus, productive lexical-semantic and pragmalinguistic potential for creating new special concepts. The structural-semantic method and the analysis of dictionary definitions made it possible to identify ways to replenish the terminology of the massmedia sphere, to distinguish morphological and semantic derivational, term-formation models were key to the analysis of the factual material. The fundamental methodological criteria for analyzing the modern English terminology of the massmedia sphere are the clarification and allocation of basic semantic categories in the word-term, namely the generalized meaning (invariant), which correlates with various objects of the surrounding reality and is actualized in professional speech through the permanent processes of term formation and meaning making. It has been found that a comprehensive analysis of the structural and semantic parameters of the terminological units of the studied sphere contributed to the identification of the most productive models of new term formation, which primarily perform signifying, denotative and connotative functions in special texts of the massmedia sphere. The analysis is carried out in order to explicate all semantic nuances of the terminological units of the massmedia sphere comprehensively covers the structural, lexical-semantic and functional aspects of the English professional language for special purposes.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Ковальчик Х. Р. 
Структурно-семантичні та функціональні параметри англійської термінології сфери мобільного зв’язку: автореферат дис. ... д.філософ : 035 / Х. Р. Ковальчик. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційне дослідження присвячене аналізу структурно-семантичних і прагматико-функціональних аспектів термінотворення сучасної англійської мови у сфері мобільного зв’язку, які характеризуються тенденцією розвитку та появою нових значень терміна, які перебувають у тісному зв’язку зі словами загальновживаної мови. У науковій розвідці зосереджено увагу на дослідженні та виявленні нових смислів – термінів мобільного зв’язку, їх семантичного наповнення та словотвірного потенціалу, висвітлено тенденції розвитку фахової мови на основі фразеологічних, метафорико-метонімічних переосмислень. Аналіз досліджуваної фахової термінної лексики засвідчує зміну концептуальної картини світу та лексичної (мовної) картини. Неологічні процеси та міжмовні впливи потребують фіксації та кодифікації досліджуваних термінів, увиразнюють прагматичні чинники, які впливають на появу та узус нових терміноодиниць у сучасній терміносистемі мобільний зв’язок. Поява нових термінів сфери мобільних технологій, що перманентно виникають на підставі дії внутрішніх чинників еволюції фахової мови, також пов’язані з дією внутрішніх законів спеціальної сфери науки, закону аналогії, закону мовної економії, тенденції до однотипності тощо. Задля адекватного розуміння внутрішнього семантичного потенціалу терміна треба з’ясувати його морфологічну структуру, семантичні особливості, що відрізняють термін від загальновживаних слів, а також його специфіку у контекстуальному функціонуванні. Терміни на позначення мобільного зв’язку відрізняються від слів загальномовної лексики чіткою семантичною окресленістю меж і специфічним відтворенням спеціальних понять їх прагмалінгвістичного потенціалу. У дисертації комплексно досліджено лексико-семантичні та лінгвопрагматичні аспекти терміносистеми мобільного зв’язку, з’ясовано, що термінологія субмови мобільного зв’язку утворює окрему галузеву терміносистему з її понятійно-термінологічним апаратом, продуктивним лексико-семантичним, прагмалінгвістичним потенціалом творення нових спеціальних понять. З’ясовано, що комплексний аналіз структурних і семантичних параметрів термінологічних одиниць досліджуваної сфери сприяв виділенню найпродуктивніших моделей утворення нових термінів, які передусім виконують сигніфікативну, денотативну та конотативну функції у спеціальних контекстах мобільного зв’язку. Дослідження щодо вираження смислових нюансів термінологічних одиниць сфери мобільного зв’язку охоплюють структурні, лексико-семантичні та функціональні аспекти англійської фахової мови. Наукова новизна дослідження передбачає комплексне застосування методики семантичного аналізу терміна «значення-смисл» (С.О. Гурського), в основі якого різні смисли того самого знака на рівні мовлення – це не різні варіанти одного інваріанта, а результат креативного, абстрагованого поєднання носієм мови семантичного інваріанта у парадигматиці системи мови змінними поняттями у синтагматиці мовлення. Саме узагальнене, абстраговане інваріантне значення термінологічної одиниці дає змогу “мігрувати” з однієї терміносистеми в іншу, функціонуючи водночас як загальновживане слово, і як термін спеціальної сфери. Не менш важливим у новизні дослідження є процес абстрагування мислення та подальше виокремлення інваріантного значення з його численних дефініцій у словниках і спеціальних текстах–контекстуальних утвореннях. Теоретико-методологічною основою дослідження слугують праці з термінознавства, лінгвістики, семантики, галузевого термінознавства, мовознавства та інші. Дослідження термінології мобільних технологій зумовлена загальною спрямованістю сучасних лінгвістичних досліджень на визначення галузевих термінологій у ракурсі виявлення особливостей їх творення, структури, семантики та функціонування у спеціальній сфері. Перспективний напрям подальших досліджень вбачаємо в комплексному аналізі численних нових смислів на основі актуалізації диференційних, градаційних і потенційних сем. Дослідження зумовлене необхідністю аналізу широкого застосування нової лексики сфери технологій мобільного зв’язку, важливістю та специфікою цієї сфери. Залучені у науковій праці дослідницькі методи та методика сприятимуть усебічному аналізу лінгвокультурологічних і лінгвопрагматичних аспектів інших фахових мов у різних національних варіантах сучасної англійської мови.^UThe dissertation is devoted to the analysis of the structural-semantic and pragmatic-functional aspects of term formation in the modern English language within the field of mobile communication, which are characterized by the development trend and the emergence new senses of the term, which are closely related to the words of the common language. In scientific research, attention is focused on the research and discovery of new senses - terms of mobile communication, their semantic content and word-forming potential, the trends of professional language development on the basis of phraseological, metaphorical and metonymic reinterpretations are highlighted. The analysis of the researched professional term vocabulary proves the change of the conceptual picture of the world and the lexical (linguistic) depiction. Neological processes and cross-linguistic influences require fixation and codification of the studied terms, express pragmatic factors that influence the emergence and use of new term units in the modern terminological system of mobile communication. The appearance of new terms in the field of mobile technologies, which permanently arise on the basis of the action by internal factors in the evolution of a specialized language, are also related to the action of the internal laws in a special field of science, the analogy law, the law of linguistic economy, the tendency to homogeneity, etc. In order to adequately understand the internal semantic potential of the term, it is necessary to find out its morphological structure, semantic features that distinguish the term from commonly used words, as well as its specificity in contextual functioning. The terms for mobile communication differ from the words of the general language vocabulary by a clear semantic delineation of boundaries and a specific reproduction of special concepts of their pragmalinguistic potential. The dissertation comprehensively researches the lexical-semantic and linguo-pragmatic aspects of the mobile communication term system, it is found that the terminology of the mobile communication sublanguage forms a separate industry term system with its conceptual and terminological apparatus, productive lexical-semantic, pragmalinguistic potential for creating new special senses. It was found out that a comprehensive analysis of the structural and semantic parameters of the terminological units of the researched field contributed to the selection of the most productive models of the formation new terms, which primarily perform significant, denotative and connotative functions in special contexts of mobile communication. Research on the expression of semantic nuances of terminological units in the field of mobile communication covers structural, lexical-semantic and functional aspects of the English professional language. The scientific novelty of the study involves the complex application of the method of semantic analysis of the term "meaning-senses" (S.O. Gursky), based on which the different senses of the same sign at the speech level are not different variants of one invariant, but the result of a creative, abstracted combination by the native speaker semantic invariant in the paradigmatics of the language system by variable concepts in the syntagmatics of speech. It is the generalized, abstracted invariant meaning of the terminological unit that makes it possible to "migrate" from one terminological system to another, functioning at the same time as a commonly used word and as a term of a special field. No less important in the novelty of research is the process of abstracting thinking and the subsequent separation of the invariant meaning from its numerous definitions in dictionaries and special texts-contextual formations. Works on terminology, linguistics, semantics, branch terminology, linguistics and others serve as the theoretical and methodological basis of the research. The study of the terminology in mobile technologies is determined by the general focus of modern linguistic research on the definition of branch terminologies from the perspective of identifying the peculiarities of their creation, structure, semantics and functioning in a special field. We see a promising direction for further research in the comprehensive analysis of numerous new senses based on the actualization of differential, gradational, and potential semes. The study is motivated by the need to analyze the wide use of new vocabulary in the field of mobile communication technologies, the importance and specificity of this field. The research methods and techniques involved in the scientific work will contribute to a comprehensive analysis of the linguistic-cultural and linguistic-pragmatic aspects of other professional languages in various national variants of the modern English language.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Осипенко В.В. 
Структурно-семантичний інваріант хорового концерту (на матеріалі хорової творчості Ю.Алжнєва): Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.03 / В.В. Осипенко ; Харк. держ. ун-т мистецтв ім. І.П.Котляревського. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Окреслено історичні прототипи хорового концерту як концептуального жанру сучасної музичної культури. Вперше здійснено всебічний аналіз хорової творчості Ю.Алжнєва. Визначено усталені ознаки хорового стилю у музиці композитора. Проаналізовано стильову динаміку авторської концепції як способу втілення жанрового інваріанта хорового концерту: від міфологічної спрямованості ("Співомовки") до неопантеїстичного символізму ("Дівич-сон", "Пробудження") та соборності у творах релігійної тематики. Розкрито семантику музичної мови у хорових творах Ю.Алжнєва як яскравого прикладу музичного втілення філософської концепції "духу народу" та національно-ментального мислення в цілому. Виявлено структурно-семантичний інваріант жанру хорового концерту у творчості Ю.Алжнєва. Визначено сутність авторської концепції шляхом уособлення Культурного Героя сучасного етносу та української етнічної картини світу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ314.042 + Щ313(4УКР)6-81 Алжнєв Ю. +
Шифр НБУВ: РА340431

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського