Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (228)Тематичний інтернет-навігатор (140)Наукова електронна бібліотека (2724)Реферативна база даних (12676)Книжкові видання та компакт-диски (11459)Журнали та продовжувані видання (663)
Пошуковий запит: (<.>K=ІСТОРІЯ$<.>+<.>K=ЕНЕРГЕТИК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 491
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Остапенко Д.О. 
Соціальне страхування промислових робітників України (середина ХІХ ст.-лютий 1917 р.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Д.О. Остапенко ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1998. — 18 с. — укp.

У дисертації всебічно досліджується історія соціального страхування промислових робітників України у дорадянський період. У роботі аналізується діяльність різноманітних закладів та форм соціального забезпечення робітників. Вказано на поступовість розвитку соціального страхування в Україні наприкінці XIX - на початку XX ст. Значна увага приділена висвітленню запровадження державного страхування у 1912-1917 рр. З'ясовано недоліки та позитивні моменти у діяльності нових страхових установ у цей період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52-2

Географічні рубрики:

      
2.

Харченко В.В. 
В'язкопластичні ефекти в процесах високошвидкісного локального деформування матеріалів та елементів конструкцій: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.02.09 / В.В. Харченко ; НАН України. Ін-т пробл. міцності. — К., 1998. — 32 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж306.23

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
3.

Трифонов Д.В. 
Моделі і методи підвищення ефективності використання електроенергії у виробничих системах (на прикладі вугільних шахт): Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.01 / Д.В. Трифонов ; Ін-т заг. енергетики НАН України. — К., 1998. — 17 с. — укp.

Дисертація присвячена питанням підвищення енергоефективності гірничодобувних підприємств. У роботі розвивається новий підхід в енергозбереженні гірничодобувних підприємств на основі енергетичного аудиту, ураховуючи взаємозв'язок поміж технологією вугледобування та електроспоживанням. Сформований факторний простір ефективності електровикористання. Виконані типологічна і політетична класифікція, в результаті яких одержані дві групи однотипових за умовами виробництва і однорідних по електровикористанню вугільних шахт. Побудовані багатокритеріальні оптимізаційні моделі енергоефективності (питомого електроспоживання, продуктивності і собівартості) та установлені оптимальні значення управляючих технологічних параметрів, що сприяє обгрунтованому прийманню проектних та менеджерських рішень по енергоефективності вугільних шахт. Запропоновано новий комплексний таксономічний показник оцінки енергоефективності, побудована його аналітична модель і обгрунтована методика прогнозування, яка дозволяє виділити фактори, за рахунок яких виникає неефективне споживання електроенергії, розробити управляючі дії на його підвищення. Розроблена методика енергетичного аудиту (електрична частина), що забезпечує якість роботи групи енергоаудиторів при дослідженні та оцінці енергоефективності шахтних виробничих систем (ШВС). Основні результати роботи використані при розробці державних стандартів по енергозбереженню України та СНД, доведені до методичних вказівок і фрагментів програмного забезпечення АРМ енергоаудитора і впроваджені на вугільних шахтах Західного Донбасу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И31-42

Рубрики:

      
4.

Ланцута Л.В. 
Українська фортепіанна соната: теорія, історія, сучасні тенденції: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.03 / Л.В. Ланцута ; Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського. — К., 1998. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено вивченню української фортепіанної сонати, її історії та сучасного стану. У роботі здійснено спробу поглиблення теорії жанру фортепіанної сонати, що розглядається як складноорганізоване, системне явище. У кореляції з провідними художньо-естетичними вимогами часу подано періодизацію розвитку української фортепіанної сонати до 1970-х років, прослідковано шляхи формування національного різновиду жанру, завершеного у творах Л.Ревуцького, Б.Лятошинського. Період розвитку української фортепіанної сонати з 1970-х до початку 1990-х років розглядається як новий етап еволюції жанру, пов'язаний з якісним стрибком і оновленням його структури, здійснених у неоромантичному, неокласичному та неоконструктивістському типах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ315.42-041-03(4Укр)

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
5.

Семенова І.Г. 
Енергетика і вологовміст "пірнаючих" циклонів: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.09 / І.Г. Семенова ; Одес. гідрометеорол. ін-т. — О., 1998. — 12 с. — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню "пірнаючих" циклонів, що впливають на погодні умови України. Запропонований комплексний метод ідентифікації цих циклонів з використанням макроциркуляційних, хвильових і гідродинамічних параметрів. Аналіз складових рівнянь балансу кінетичної енергії і вологовмісту дозволив виявити особливості фізичного міханізму розвитку "пірнаючих" циклонів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д245.8

Рубрики:

      
6.

Уманець О.В. 
Кантата А.Шнітке "Історія доктора Іоганна Фауста": культурологічний аспект: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.01 / О.В. Уманець ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 1998. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена культурологічному дослідженню маловивченого твору А.Шнітке. На основі семантичного аналізу й системного підходу розглядається знакове поле твору, що засновано на взаємодії знаків, різних у синхронії та діахронії музичних культур. Вивчається позатекстовий аспект кантати, за допомогою художньо втілених образів простору, часу та образу людини кореспондуючий з відповідними параметрами образів світу історико-культурних епох. Встановлено філософський сенс цих кореляцій, що актуалізує суттєві для сучасної культури та образу світу проблеми етичного змісту знання людства та індивідуального морального вибору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4Рос)6-81 Шнитке

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Зарицький М.С. 
Підвищення структурної стабільності ГЦК-сплавів на основі алюмінію та заліза шляхом введення оптимізованих домішок скандію: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.13 / М.С. Зарицький ; Нац. наук. центр "Харк. фіз.-техн. ін-т". — Х., 1999. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К209.1

Рубрики:

      
8.

Осьмак О.О. 
Експресіонізм в контексті західноєвропейської культури ХХ століття: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.08 / О.О. Осьмак ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню феномена "експресіонізм" в контексті західноєвропейської культури XX століття. Розглядається естетико-мистецтвознавче підгрунтя західноєвропейського експресіонізму та його місце в діалозі культур "Захід-Схід" в контексті компаративістського аналізу. Реконструйована історія становлення і розвитку експресіонізму, обгрунтовані його естетико-мистецтвознавчі засади, специфіка прояву у різних видах мистецтва. Експресіонізм досліджено як напрямок у сучасному мистецтві, що має корені у світовій філософській думці і обумовлений динамікою розвитку художнього мислення. З'ясовані типи творчого процесу експресіоністів відповідно до видової специфіки мистецтва. В пропонованому дослідженні експресіонізм розглядається не лише як мистецький напрямок, а, передусім, як специфічний духовний простір в західноєвропейській культурі XX століття, якому притаманне самобутнє світобачення, здатне виконати інтегративну функцію у діалозі "Захід-Схід".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю812.283.34

Рубрики:

      
9.

Білітюк Л.А. 
Поетика змісту літературно-художнього твору: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.06 / Л.А. Білітюк ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1999. — 20 с. — укp.

У дисертації на базі цілісно-системного підходу теоретично і практично досліджуються проблеми поетики змісту літературно-художнього твору. Простежується історія вивчення питань поетики змісту в теорії літератури ХХ століття. Пропонуються більш чіткі, цілісно-системні визначення двох аспектів "змісту" : "зовнішнього" і "внутрішнього". Детально досліджується "внутрішній (поетичний)" зміст твору як, по-перше, єдність двох складових ("художнього матеріалу" та його "авторського осмислення") і, по-друге, як система чотирьох складових (фонового матеріалу - тематики - проблематики - ідейності). На основі аналізу літературно-художніх творів української та російської літератури ХІХ ст. виявляються різні типи композиційного оформлення складових "внутрішнього (поетичного)" змісту у співставленні і зв'язках з етапами повного і неповного розгортання сюжету.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш400.14

Рубрики:

      
10.

Бураковський О.З. 
Історія Ради Національностей Народного Руху України, 1989-1993 рр. Політологічний аналіз: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / О.З. Бураковський ; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. дослідж. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Досліджено історію Ради Національностей Народного Руху України в період її існування від народження після 1-го з'їзду Руху до припинення в квітні 1993, коли Рух трансформувався в партію. Розглянуто і висвітлено участь представників різних національних громад України в поширенні впливу Руху серед населення, здобутті незалежності України. Аналізуються еволюційні процеси в міжнаціональних стосунках і політиці Руху, що відбувалися в суспільстві до і після проголошення незалежності, ставлення до цих змін Ради Національностей НРУ, окремих національних товариств.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф513(4УКР)63

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Марчило Л.М. 
Історія форм майбутнього часу дієслова в українській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Л.М. Марчило ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Досліджується історія становлення синтетичних та аналітичних форм майбутнього часу в українській мові на матеріалі писемних пам'яток різних жанрів XI-XVIII ст. Проаналізовано інфінітивні сполуки та форми, які вживалися для позначення майбутньої дії у давньоукраїнській та староукраїнській мові, простежуються основні тенденції розвитку дієслівних форм майбутнього часу в українській мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-022.1

      
12.

Саппа М.М. 
Ядерна енергетика як предмет соціо-екологічного діалогу (соціо-технологічний підхід): Автореф. дис... д-ра соціол. наук: 22.00.07 / М.М. Саппа ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 1999. — 35 с. — укp.

Дисертацію присвячено вивченню теоретичних та практичних аспектів соціо-екологічного діалогу, предметом якого є використання ядерної енергетики. Висунуто і обгрунтовано концепцію соціального діалогу як дворівневої системи соціо-технологічної діяльності. Показано спроможність концепції соціального діалогу як фундаментальної соціальної технології, що дає можливість використовувати соціальний діалог у соціальному управлінні під час вирішення конфліктів цінностей. Розглянуто партнерів соціо-екологічного діалогу, предметом якого є ядерна енергетика. Доведено: діяльність із використанням ядерної енергії є соціальним інститутом, що перебуває у фазі становлення, а всесвітній екологічний рух - рухом соціальним. Вивчено соціальні технології, що використовують партнери соціо-екологічного діалогу. Одержано більш глибокий розвиток теоретичних досліджень із створення узагальненого алгоритму формування соціальної технології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*63*333.641 + А734 + З46
Шифр НБУВ: РА307603 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Колесников К.М. 
Українська історична наука та історіософія на рубежі ХІХ - ХХ століть: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / К.М. Колесников ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню механізму становлення "народницьких" і "державницьких" історіософських концепцій в процесі розвитку української історичної науки, а також взаємодії історико-філософських, історико-сцієнтистських та аксіологічних аспектів в історичній творчості В.Антоновича, М.Грушевського і В.Липинського. Вперше розглянуто історіографічний образ терміну "історіософія" в системі супутніх понять, як-от "історіографія", "інтелектуальна історія", "філософія історії", "філософія національної ідеї", на підставі чого запропонована власна дефініція. Проаналізована специфіка української історії, шляхи її формування та розвитку, зіставлені особливості російської та української історіософій. У роботі дістала подальший розвиток реконструкція історіософії видатних українських політиків і науковців - В.Антоновича, М.Грушевського і В.Липинського. Показана синхронність і взаємозалежність еволюції української історіософії, національного відродження кінця ХVIII - початку ХХ ст. та українського історіографічного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4Укр)52

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія:    
14.

Ковалко М.П. 
Методи та засоби підвищення ефективності функціонування систем трубопровідного транспорту газу: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.14.01 / М.П. Ковалко ; НАН України. Ін-т загал. енергетики. — К., 1999. — 35 с. — укp.

Дисертацію присвячено вирішенню проблеми підвищення ефективності функціонування систем управління магістральними газопроводами (МГ) та їх загальної ефективності шляхом використання новітніх досягнень науково-технічного прогресу. Стосовно до нестаціонарних і усталених режимів МГ розроблено нові чисельні методи та алгоритми, що грунтуються на загальному методі кінцевих елементів. Встановлено, що розроблені в дисертації методи, алгоритми та програмно-інформаційні комплекси на відміну від відомих дають можливість розраховувати та оптимізувати режими складних систем МГ (десятки компресорних станцій, сотні трубопроводів), на великих інтервалах часу (кілька діб), з великими кроками інтегрування (кілька годин), з необхідною точністю та складними збуреннями (десятки включень - відключень устаткування). Такими сукупними характеристиками не володіє жоден з відомих програмно-інформаційних комплексів аналогічного призначення. Розроблено методологію аналізу енергетичної ефективності, виконано дослідження основних напрямів енергозбереження в МГ країни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: O76-082.023

      
15.

Колупаєва А.В. 
Українські кахлі XVIII-початку XX ст. (Історія. Типологія. Іконографія. Ансамблевість): Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / А.В. Колупаєва ; Львів. акад. мистец. — Л., 1999. — 17 с. — укp.

Розглянуто українські кахлі як самобутнє мистецьке явище. Уточнено витоки, висвітлено історію українського кахлярства. Розглянуто техніки формування й декорування народних кахель. Розроблено типологію творів за тектонічною формою, пластикою, декором. З'ясовано ансамблевість кахляних печей у системі інтер'єру народного житла.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ125.16

Рубрики:

      
16.

Сенченко Н.М. 
Історія становлення та розвитку державної бібліографії України (1919-1969 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / Н.М. Сенченко ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 1999. — 17 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню історії становлення та розвитку державної бібліографії України (1919-1969 рр.). У роботі розглянуто історію створення та організацію роботи Головної Книжної Палати в Києві, Української книжкової палати в Харкові, вивчено багаторічний досвід державної реєстрації українських друкованих видань і створення бібліографічної продукції, розкрито основні критерії відбору книжкових видань для реєстрації в органах державної бібліогафії, простежено еволюцію бібліографічного опису книжкової продукції України, розкрито структуру державних бібліографічних покажчиків та формування системи їх довідкового апарату.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч753(4УКР)

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Симоненко О.В. 
Сармати Північного Причорномор'я. Хронологія, періодизація та етно-політична історія: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.04 / О.В. Симоненко ; НАН України. Ін-т археол. — К., 1999. — 35 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню сарматських пам'яток Північного Причорномор'я. Встановлено, що сармати з'явилися на досліджуваній території в 2 ст. до н.е. Типолого-хронологічний аналіз пам'яток визначає дату ранньосарматського періоду в межах 2-1 ст. до н.е., середньосарматського - 1 - середини 2 ст. н.е., пізньосарматського - другої половини 2-4 ст. н.е. В ранньосарматський час Північне Причорномор'я населяли язиги та роксолани, в середньосарматський час язиги з Північно-Західного Причорномор'я відкочували на Угорську рівнину, а їх територію зайняли прийдешні з Поволжя - Подоння аорси. На сході Лівобережжя в другій половині 1 - на початку 2 ст. н.е. мешкала аланська орда. В початковій фазі пізньосарматського періоду за участю донських племен на заході Сарматії сформувалася своєрідна культура пізніх роксолан та алан. В другій половині 3 ст. н.е. нащадки її носіїв склали один з компонентів черняхівської культури. Фінал сарматської культури Північного Причорномор'я пов'язаний з навалою гунів в другій половині 4 ст. н.е.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(2)273.12

Рубрики:

      
18.

Кислюк К.В. 
Філософія історії в історії філософії: проблема "початку" та "кінця": Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / К.В. Кислюк ; Ун-т внутр. справ. — Х., 1999. — 19 с. — укp.

У дисертації досліджується взаємна кореляція проблеми "початку" і "кінця" філософії історії як системи. Зазначається, що "початок" філософії є результатом саморефлективної систематизації філософської і історичної свідомості до рівня поняття "історія" як телеологічного, гомогенного, інтелігібельного в своїй раціональності процесу. Виділені перехідні форми становлення філософії історії: "передфілософія історії"; християнська теологія історії, або "протофілософія історії"; етап системного оформлення і його завершення в класичній філософії історії Гегеля. Висувається гіпотеза про "кінець" філософії історії як її структурно-епістемологічну диференціацію: одночасно "розчинення" філософії історії в єдиному для соціогуманітарних дисциплін епістемологічному просторі історії, покликаному визначати, що і як ми можемо знати про історію, та її розпад на окремі "розділи" досліджень. Обгрунтовується положення про відповідність "кінцю" філософії історії на теоретичному рівні історичного пізнання зміни парадигми "всесвітньої історії" парадигмою "загальної історії" на його емпіричному рівні історичної науки. "Загальна історія" не об'єднує всі історичні події, тенденції і процеси в лінійно-прогресивному ряді всесвітньої історії, а в системному аналізі історичних змін суспільства множить кількість подій і структур, а також зв'язків і відповідності між ними. Паралельно відбувається заміна великого синтезу історії людства у всесвітньому масштабі, малим, - як правило, цілісним образом людини у всьому різноманітті її виявів в конкретно-історичному середовищі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*32

Рубрики:

      
19.

Конча С.В. 
Проблема походження індоєвропейців (аналіз концепцій): Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.12 / С.В. Конча ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Розглядається історія і сучасний стан проблеми походження давніх носіїв індоєвропейських мов. Проводиться порівняльний аналіз найбільш вагомих і поширених в науці гіпотез, побудованих як на лінгвістичному, так і на археологічному матеріалі, верифікується вірогідність кожної з них через зіставлення з найбільш усталеними і визнаними серед фахівців поглядами на аспекти мовного та етнокультурного (відомого з археологічних джерел) розвитку. Робиться спроба ввести до парадигми індоєвропеїстики деякі нові результати досліджень українських археологів. Підкреслюється необхідність враховувати фактор діахронності (подовженості в часі) не лише процесів зародження і формування індоєвропейської етномовної єдності, а й процесу її розпаду (resp. виокремлення історично відомих груп). Це дозволяє дещо інакше, ніж у більшості досліджень, підійти до питання про культурний стан індоєвропейського суспільства напередодні і під час розпаду мовної єдності. Робиться висновок, що відомим на сьогодні даним найкраще відповідає гіпотеза про розміщення прабатьківщини індоєвропейців в області низинних лісових рівнин між Рейном і Дніпром за епохи мезоліту - раннього неоліту (близько VII - V тис. до н.е.). Розпад індоєвропейської єдності був, вірогідно, пов'язаний з переходом населення Середньої та Північної Європи до відтворювальної економіки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т51(4)0

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Великочий В.С. 
Історія ЗУНР: джерела до вивчення державного будівництва: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / В.С. Великочий ; Львів. держ. ун-т ім. І.Франка. — Л., 1999. — 20 с. — укp.

Аналізується комплекс джерел до вивчення державного будівництва у Західно-Українській Народній Республіці (ЗУНР): прослідковано наявні історіографічні надбання через призму використання в них відомих на час створення праць історичних джерел; з використанням методів джерелознавчої евристики встановлено сукупність тих з них, що є основою для дослідження історії ЗУНР в цілому, державного будівництва в ній зокрема; проведено класифікацію виявлених джерел, подано загальну характеристику їх походження, зберігання та конкретних особливостей використання; введено у науковий обіг нові джерела та здійснено нове прочитання вже відомих. На основі аналізу та синтезу комплексу джерел визначено якісний та кількісний рівень їх репрезентативності, уточнено концепцію і періодизацію розвитку державотворчих процесів у ЗУНР, форму, структуру і функціональні особливості центрального державного апарату, органів місцевої державної влади та управління, суду, охорони суспільного порядку, збройних сил, накреслено шляхи підвищення рівня інформативної віддачі джерел для вивчення державного будівництва в ЗУНР, його взаємозв'язку і впливу на розвиток національно-визвольного руху на західноукраїнських землях періоду Української революції 1917-1920 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)61-5,01 + Т211(4УКР)61 + Х2(4УКР33)

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського