Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (4)Реферативна база даних (157)Книжкові видання та компакт-диски (21)
Пошуковий запит: (<.>K=АЛКАЛОЇД$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 23
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Нагорічна І. В. 
1,3-дигідрооксазино-, фуро-, спіропіранокумарини та 6-гетарилкумарини, синтез і властивості: автореф. дис. ... канд. хім. наук : 02.00.10 / І. В. Нагорічна ; НАН України ; Ін-т біоорган. хімії та нафтохімії. — К., 2011. — 15 с. — укp.

Синтезовано модифіковані аналоги природного фурокумарину - пcоралену,а також похідні, що містять фрагмент природного алкалоїда - цитизину. Проведено реакції С-амінометилування, проведеено синтез і вивчено антиоксидантні властивості 3-заміщених 5,7-дигідрокси-4-метилкумаринів. Під час використання в конденсації Каббе циклічних кетонів одержано спіроаналоги природного піранокумарину гарвеолону. Для синтезу 6-піразоліл- і піримідинілкумаринів вперше застосовано гетероциклізацію єнамінокетонів з гідразинами та гуанідином. В результаті конденсації 6-ацетилкумаринів з N-фенілгідразином за умов реакції Фішера одержано нові кумаринові системи, що містять індольний цикл.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г263.14,0
Шифр НБУВ: РА381826 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Баланда О.В. 
Алкалоїди водяних рослин та їх вплив на функціональну активність гідробіонтів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / О.В. Баланда ; Ін-т гідробіології НАН України. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Проаналізовано особливості накопичення алкалоїдів у біомасі та середовищі росту водяних рослин. Показано, що основним джерелом надходження алкалоїдів у воду дніпровських водосховищ є синьозелені водорості, які містять у своїй біомасі значно більше цих речовин, ніж макрофіти. Розроблено експрес-метод визначення вмісту алкалоїдів у воді. Виділено та ідентифіковано комплекси алкалоїдів і супутні їм біологічно активні речовини Nuphar lutea та Nymphaea candida. Визначено, що алкалоїди Nuphar lutea та Nymphaea candida залежно від концентрації можуть стимулювати або гальмувати фізіологічні функції гідробіонтів (гетеротрофні бактерії, водорості, зоопланктон, молюски, молодь та статевозрілі особини риб). Дія цих метаболітів зумовлена спупенем їх розчинності в воді. Хлоргідрати алкалоїдів більш активні, ніж їх вільні форми. Доведено, що комплекс алкалоїдів Nuphar lutea відносно розглянутих гідробіонтів мав вищу токсичність від одержаного з Nymphaea candida. Висвітлено питання перспективності застосування хлоргідратів алкалоїдів Nuphar lutea з метою запобігання грибковим ураженням ікри в процесі її інкубації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*725.182 + Е0*820*801.1-64 +
Шифр НБУВ: РА339314

Рубрики:

      
3.

Колодяжна А.О. 
Асиметричний синтез гідроксифосфонатів та їх похідних з потенційною біологічною активністю: автореф. дис... канд. хім. наук.: 02.00.10 / А.О. Колодяжна ; НАН України, Ін-т біоорган. хімії та нафтохімії. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Розроблено новий препаративний метод синтезу функціоналізованих фосфонатів реакцією C = X нуклеофілів (X = 0, NR) з високореакційною парою триалкілфосфіт-галогенгідрат піридину. Наведено приклади подвійної та потрійної стереоіндукції та вперше показано адитивність дії декількох хіральних індукторів за умов фосфоальдольної реакції. Вивчено стереохімію фосфоальдольної реакції, показано, що стереохімія реакції відповідає правилу Крама. Запропоновано використання природних основ - алкалоїдів як асиметричних каталізаторів фосфоальдольної реакції. Синтезовано хіральні біс-(аміно)-фосфінати як потенційно біологічно активні сполуки. Вперше синтезовано хіральні метилен-біс-(фосфонати). Зроблено асиметричний синтез фосфорних аналогів природних сполук - треонінової кислоти, еритрози, фосфатидної та лізофосфатидної кислот. Розроблено новий метод синтезу хіральних йодалкінів на основі реакції хіральних спиртів з біс-(діетиламіно)фосфітом і йодистим метилом. Запропоновано зручний хіральний сольвативний реагент для визначення енантіомерного складу гідроксифосфонатів - природний цинхонідин. Запропоновано новий метод одержання хіральних діолів як потенційних лігандів для комплексів з перехідними металами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г275.24,0 +
Шифр НБУВ: РА362614

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Сімагіна Н.О. 
Взаємодії між рослинами в угрупованнях галофітної рослинності Криму: алелопатичний аспект: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Н.О. Сімагіна ; УААН. Нікіт. ботан. сад - Нац. наук. центр. — Ялта, 2005. — 21 с. — укp.

Вивчено алелопатії у комплексі взаємодій між рослинами на засолених територіях. З'ясовано, що багаторічні види галофітної рослинності Криму Artemisia santonica L., Halocnemum strobilaceum (Pall.) M.Bieb, Limonium gmelinii (Wild.) O. Kuntze мають велику алелопатичну активність, динаміка якої змінюється протягом вегетаційного періоду, а також в онтогенезі в цілому. Визначено, що алелопатичний потенціал однорічних видів галофітних угруповань Salicornia europaea L., Suaeda prostrata Pall., зумовлений активністю виділень насіння, що проростає, а також водорозчинними виділеннями віргінільних і генеративних особин. Зазначено, що напруженість і просторова структура фітогенних полів Artemisia santonica L., Halocnemum strobilaceum (Pall.) M.Bieb., Limonium gmelinii (Willd.) O.Kuntze змінюються протягом онтогенезу. Відзначено, що морфомеричні параметри (висота, маса, діаметр стебла в області гіпокотилю, ступінь галуження), репродуктивне зусилля рослин-акцепторів Salicornia europaea L., Suaeda prostrata Pall., Pertrosimonia oppositifolia (Pall.) Litv. збільшуються з градієнтом віддаленості від рослин-донорів алелопатичних речовин Artemisia santonica L., Halocnemum strobilaceum (Pall.) M.Bieb., Limonium gmelinii (Willd.) O.Kuntze. Виявлено, що за дії алелопатичного чинника у розчині-акцепторі Salicornia europaea L. відбуваються суттєві зміни на гістологічному рівні, а саме: інтенсивна лігніфікація й суберинізація провідних і механічних тканин, значне накопичення пектинових речовин, фенольних сполук. Зроблено висновок, що алелопатична активність виділень зумовлена наявністю амінів, алкалоїдів, поліфенольних сполук, фенолкарбонових кислот, дубильних речовин, флавоноїдів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*805.6*801.3/3(4УКР-6КРИ) + Е50*801.64-658.74-640.2(4УКР-6КРИ) +
Шифр НБУВ: РА341159

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Осип 
Вплив алкалоїдів і тритерпенів чистотілу (Chelidonium majus L.) на проліферативну активність та метаболічні показники клітин in vitro: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Юрій Леонідович Осип ; Інститут біології тварин УААН. — Л., 2006. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.39-272 чистотіл + Р282.113
Шифр НБУВ: РА342335

Рубрики:

      
6.

Сухацька 
Електрохімічне визначення опійних алкалоїдів при проведенні криміналістичної експертизи: автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.02 / Ірина Юріївна Сухацька ; ДВНЗ "Український держ. хіміко-технологічний ун-т". — Д., 2007. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р811.27 + Х893.9(4УКР)413.5
Шифр НБУВ: РА352428

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Камінський В.О. 
Механізми індукції апоптозу у лімфомних клітинах під впливом алкалоїдів чистотілу: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.11 / В.О. Камінський ; НАН України. Ін-т біології клітини. — Л., 2006. — 20 с. — укp.

Вивчено механізми індукції апоптозу під впливом чотирьох основних алкалоїдів чистотілу (Chelidontium majus L.) хелідоніну, сангвінарину хелеритрину та коптизину. Установлено, що хелідонін, сангвінарин, хелетринин та коптизин індукують апоптоз, який реалізується на мітохондріальному рівні, про що свідчать вивільнення цитохрому c з мітохондрій, активація каспази-9 та каспази-3. Індукція апоптозу лімфоїдних клітин під впливом цих алкалоїдів може реалізуватись також з залученням каспази-8, яка бере участь у здійсненні рецептор-опосередкованого шляху апоптозу. У механізмах індукції апоптозу сангвінарином, хелеритрином і коптизином залучені їх пошкоджувальний вплив на мітохондрії та інтеркаляцію у структуру ДНК лімфомних клітин. Сангвінарин і хелетринин є сильними інтеркаляторами в структуру ДНК лімфомних клітин, спричинюють одно- та двониткові розриви в ланцюнах ДНК, знижують трансмембранний потенціал мітохондрій, а також вміст АТР на ранніх етапах своєї дії. Хелідонін не інтеркалює у структуру ДНК лімфомних клітин, зупиняє клітинний цикл у G2/M фазі й активує проапоптичну дію білка Bad.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.413-522 +
Шифр НБУВ: РА345963

Рубрики:

      
8.

Веселовська М. В. 
Модифікація 3,4(6,7)(7,8)-заміщених кумаринів амінокислотами та пептидами: автореф. дис. ... канд. хім. наук : 02.00.10 / М. В. Веселовська ; НАН України, Ін-т біоорган. хімії та нафтохімії. — К., 2011. — 19 с.: рис. — укp.

Синтезовано нові фуро-, пірано- та спіропіранокумаринові системи, проведено їх модифікацію амінокислотами та пептидами. Вперше використано гідразонові й оксимні функції для створення амінокислотних ансамблів на основі гідразонів та оксимів системи спіродигідропіранохромен-2-ону. Зазначено, що цей підхід може успішно використовуватись для зв'язування амінокислот і пептидів з іншими біомолекулами. Досліджено взаємодію гідразонів та оксимів спіропіранокумаринів з ізоціанатами й ізотіоціанатами. Вперше синтезовано їх семикарбазони, тіосемикарбазони, амінокарбонілоксими. Проведено модифікацію природного алкалоїду цитизину кумариновими системами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г263.14-27
Шифр НБУВ: РА382393 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Панова Т.І. 
Нейрофізіологічні механізми та системні прояви модуляції опіоїдної рецепції (експериментальне дослідження): автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.03.03 / Т.І. Панова ; Донец. нац. мед. ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2009. — 34 с. — укp.

Виявлено новий механізм модуляції опіоїдних рецепторів, досліджено її прояви на молекулярному, мембранному, системному рівнях. Як модулятор розглянуто молекулу коменової кислоти. Доведено, що механізм її дії пов'язаний з вибірковим застосуванням молекули тільки з тими точками опіоїдного рецептора, активація яких обумовлює інтерналізацію, десентизацію та рециклізацію рецептора, але не з тими, активація яких призводить до активації G-білків і внутрішньоклітинної відповіді. З'ясовано, що особливістю модуляції є вплив на зв'язування тільки алкалоїдних, але не пептидних лігадів. Показано, що дана модуляція складним чином модулює афінність і кількість опіоїдних рецепторів, що є причиною її антиабстинентних властивостей. Доведено, що у структурі абстинентного синдрому дана модуляція усуває соматовегетативні, алгічні, психоемоціні прояви, скорочує термін і полегшує важкість перебігу абстинентного синдрому. Показано, що коменова кислота метаболізує у печінці, мозку, але не у крові. З'ясовано, що її тривале введення не розвиває звикання та фізичної залежності. Показано перспективність застосування коменевої кислоти для купірування морфінного абстинентного синдрому. Досліджено кумулятивні властивості та дозозалежну токсичніть коменевої кислоти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р645.021.1-29 + Е60*739.117*725.1-642 +
Шифр НБУВ: РА368256

Рубрики:

      
10.

Ситнік О.К. 
Патогенез, діагностика та профілактика отруєння тварин чорнокоренем лікарським: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.04 / О.К. Ситнік ; УААН. Ін-т експерим. і клініч. вет. медицини. — Х., 2005. — 21 с.: табл. — укp.

Вивчено патогенез та узагальнено методи діагностики циноглосотоксикозу у тварин, здійснено систематизацію способів його профілактики. Визначено, що гострий перебіг отруєння у бичків виникає після одноразового згодовування борошна з сухої трави та листя чорнокореня лікарського другого року вегетації у кількості 7,0 та 18,4 г на 1 кг маси тіла відповідно. З'ясовано, що хронічний перебіг отруєння чорнокоренем у коней проявляється пригніченням, атаксією, анорексією, спрагою, гіпотермією, поліурією, гематурією, гіперглікемією (6,4 - 9,2 ммоль/л), гіпоазотемією, гіперпротеїнемією, збільшенням вмісту піровиноградної кислоти (159,04 - 261,28 мкмоль/л) та зменшенням вмісту сечовини у крові. Запропоновано схему діагностики, яка базується на даних анамнезу, аналізі ботанічного складу кормів, оцінці клінічних симптомів, результатах біохімічних досліджень крові стосовно вмісту глюкози та піровиноградної кислоти, а також гістологічних досліджень печінки, селезінки, серця, нирок, головного мозку. Установлено, що остаточний діагноз циноглосотоксикозу підтверджується за умов якісного виявлення алкалоїдів чорнокореня лікарського у кормах за методом тонкошарової хроматографії. Систематизовано заходи щодо профілактики циноглосотоксикозу тварин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П872.762.9 чорнокорень лікарський +
Шифр НБУВ: РА338084

Рубрики:

      
11.

Захар'єв А. В. 
Патоморфологічна характеристика піролізидиноалкалоїдних нефропатологій великої рогатої худоби: автореф. дис. ... канд. вет. наук : 16.00.02 / А. В. Захар'єв ; Харків. держ. зооветерин. акад.. — Х., 2010. — 23 с.: a-рис. — укp.

Висвітлено результати вивчення нефропатологій у великої рогатої худоби у разі отруєння піролізидиновими алкалоїдами чорнокореня лікарського та жовтозілля лучного. Проведено аналіз польових випадків таких отруєнь та одержано дані експериментів з відтворення нефропатологій. У разі отруєння у нирках розвиваються: функціональна ниркова гіпертрофія, нефротичний гострий некроз канальців, гломерулонефротубулонекроз. Визначено частоту реєстрації цих нефропатологій, подано їх патоморфологічну характеристику. Встановлено, що характер піролізидиногенних нефропатологій залежить від тих процесів, які розвиваються у печінці тварин, які отруїлися піролізидиновими алкалоїдами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П872.762-911 + П872.6-3
Шифр НБУВ: РА377698 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Піддубняк О.В. 
Показники гемопоезу у коней та діагностика його змін за паталогії: автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.01 / О.В. Піддубняк ; Білоцеркв. нац. аграр. ун-т. — Біла Церква, 2009. — 22 с. — укp.

Наведено фізіологічні величини показників популяційного складу еритроцитів, стан їх кислотної резистентності, ферум-трансферинового комплексу (ЗФЗЗ, НФЗЗ, вмісту трансферину, коефіцієнта насичення трансферину ферумом) і 2,3-дифосфогліцерату (2,3-ДФГ) у коней різних порід, вікових груп і фізіологічного стану (кобили в останні місяці жеребності та після пологів). Вивчено адаптивні можливості гемопоезу та їх вплив на результативність у спортивних коней під час максимальних навантажень, зокрема, зміни фракційного складу еритроцитів, їх кислотної резистентності, показників метаболізму феруму. Зазначено, що найбільш інформативними діагностичними тестами оцінки гемопоезу у коней за енцефалопатії (причина - кормове отруєння алкалоїдами та мікотоксинами) є олігоцитемія (у 72,7 % хворих), пойкілоцитоз (у 90,9 %), гіперсидеремія величини ЗФЗЗ і активності 2,3-ДФГ (у 100 %), за гепатопатії - олігоцитемія, олігохронемія, гіпохромія, гіпосидеремія, підвищені величини ЗФЗЗ і активності 2,3-ДФГ (у 40,0 %), латентенного перебігу нефротичного синдрому - олігоцитемія (64,0 %), олігохромемія (81,8 %), гіперсидеремія (36,4 %), зниження величини НФЗЗ (72,7 %) та підвищення активності 2,3-ДФГ (у 100,0 %) та за лептоспіроносійства та прихованого перебігу ринопненвмонії - гіпосидеремія (у 37,5 і 53,9 % відповідно), гіпертрансферинемія (у 64,7 і 46,1 %), низьке насичення трансферину ферумом (у 52,9 і 30,8 %) і підвищення активності 2,3-ДФГ (у 70,6 і 53,8 % відповідно). З'ясовано, що під впливом стимулятора обміну речовин - Катозалу в лошат поступово (упродовж першого місяця життя) стабілізуються показники метаболізму феруму й індикатора гіпоксії - 2,3-ДФГ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П611-273.91 + П871.12 +
Шифр НБУВ: РА366384

Рубрики:

      
13.

Береза-Кіндзерська Л.В. 
Реакції каталітичного гідросилілювання в синтезі функціональних органокремнеземів: Автореф. дис... канд. хім. наук: 01.04.18 / Л.В. Береза-Кіндзерська ; НАН України. Ін-т хімії поверхні. — К., 2002. — 18 с. — укp.

Досліджено особливості реакції каталітичного гідросилілювання функціональних олефінів і визначено шляхи її використання для іммобілізації ряду цинхонових алкалоїдів, альпренололу, N-аллілроданіну, геміну та акролеїну на поверхні кремнезему. Проведено закріплення вибраних функціональних олефінів за допомогою твердофазного гідросилілювання та з використанням методу, що поєднує можливості каталітичного гідросилілювання та золь-гель перетворень. Дослідження структури поверхневих сполук і визначення їх концентрації здійснено з використанням методів ІЧ-, УФ- та ЯМР-спектроскопії. Результати дослідження можуть бути використані з метою створення хроматографічних нерухомих фаз для розділення енантіомерів, адсорбентів у процесі концентрування іонів металів, активованих носіїв для іммобілізації аміновмісних сполук.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г274.2
Шифр НБУВ: РА318770 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Жехжах Самер 
Розробка технології ліпофільного фітокомплексу протизапальної дії та супозиторіїв на його основі: Автореф. дис... канд. фармац. наук: 15.00.01 / Жехжах Самер ; Нац. фармац. ун-т. — Х., 2007. — 19 с. — укp.

Розроблено технологію виділення ліпофільного комплексу з плодів шипшини (ЛКПШ) та алколоїдів з коренів барбарису шляхом екстракції сировини зрідженими газами. Створено новий протизапальний фітопрепарат на базі ЛКПШ у формі ректальних супозиторіїв, який умовно названо "Ліпорозол". Вперше розроблено методики стандартизації плодів шипшини собачої за діючою речовиною, що обумовлює протизапальну активність галактоліпідом 1,2-діоктадека-9,12,15-трієноїл - галактозилгліцеролом (ДОТГГ). Вивчено процес екстрації плодів шипшини та коренів барбарису зрідженими газами (хладонами). Розроблено технологію виділення ЛКПШ та очищеної суми алкалоїдів барбарису. Досліджено основні показники якості одержаних серій субстанцій. Вперше в Україні на базі комплексу фізико-хімічних, біофармацевтичних, реологічних і фармакологічних досліджень розроблено склад і технологію протизапальних супозиторіїв з ЛКПШ системної дії, які за ефективністю не поступаються референс-препарату - диклофенаку-натрію. Розроблено методики якісного та кількісного аналізу препарату "Ліпорозол", які включено до проекту АНД.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.703 + Л663.22 +
Шифр НБУВ: РА350376

Рубрики:

      
15.

Новожицька Ю.М. 
Система хіміко-токсикологічних досліджень та моніторингу в галузі ветеринарної медицини України: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.04 / Ю.М. Новожицька ; Ін-т експерим. і клініч. вет. медицини УААН. — Х., 2003. — 20 с. — укp.

Проаналізовано результати хіміко-токсикологічних досліджень, виконаних у державних лабораторіях ветеринарної медицини стосовно санітарно-гігієнічної характеристики кормів, продуктів тваринного походження, води та діагностичних досліджень патологічного матеріалу. Встановлено найбільш потенційні небезпечні компоненти з групи пестицидів, неорганічних сполук, природних токсично небезпечних компонентів (нітратів, нітритів, алкалоїдів, глікозидів), зооцидів, протруйників насіння, які викликали отруєння та загибель тварин. Розроблено та впроваджено в практику "План державного моніторингу залишкових кількостей токсикантів у продуктах тваринного походження", а також комплект науково-технічної документації з нормативно-правового та методичного забезпечення програми хіміко-токсикологічних досліджень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П817.1 + П857 +
Шифр НБУВ: РА323296

Рубрики:

      
16.

Башмакова Н. В. 
Спектральні прояви взаємодії ізохінолінових алкалоїдів з ДНК: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.04.05 / Н. В. Башмакова ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано спектри поглинання, люмінесценції, збудження люмінесценції розчинів алкалоїдів і препарату амітозин без і за присутності ДНК. Показано, що берберин і сангвінарин зв'язуються з ДНК. З апроксимації експериментальних залежностей згідно рівнянь зв'язування одержано параметри комплексоутворення берберину та сангвінарину з ДНК. Спектральних проявів взаємодії хелідоніну з ДНК не зафіксовано. Взаємодія амітозину з ДНК досить складна внаслідок багатокомпонентного складу препарату. Найбільший внесок у цю взаємодію з досліджених алкалоїдів вносить берберин. Одержано спектри ІЧ-поглинання та комбінаційне розсіяння світла берберину.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г294.3-27 + Е50*725.182*04 + Е0*725.112.1
Шифр НБУВ: РА379979 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
  

      
17.

Малиновський Ю.Ю. 
Фармакогностичне та хіміко-токсикологічне вивчення болиголову плямистого: автореф. дис... канд. фармац. наук: 15.00.02 / Ю.Ю. Малиновський ; Нац. фармац. ун-т. — Х., 2009. — 19 с. — укp.

Вперше проведено фармакогнастичне вивчення трави та незрілих плодів болиголову плямистого. Встановлено в них наявність полісахаридів, аміно- та жирних кислот (вперше), мікро- та макроелементів. Виділено з дослідженої сировини й ідентифіковано 17 речовин фенольної природи. Розроблено сучасний метод якісного та кількісного визначення алкалоїду коніїну в рослинній сировині та біологічному матеріалі. Експериментально встановлено основні анатомо-діагностичні ознаки плодів і трави болиголову плямистого в порівнянні з близькими видами - бутнем Прескотта та петрушкою кучерявою. Наведено методичні рекомендації "Відмінні макро- та мікроскопічні ознаки болиголову плямистого, бутня Прескотта та петрушки кучерявої". Розроблено спосіб одержання комплексу полісахаридів з дослідженої сировини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282.111 болиголов плямистий +
Шифр НБУВ: РА363738

Рубрики:

      
18.

Мельник Г. І. 
Фармакогностичне та хіміко-токсикологічне дослідження видів роду Чемериця флори України: автореф. дис. ... канд. фармац. наук : 15.00.02 / Г. І. Мельник ; Запоріз. держ. мед. ун-т. — Запоріжжя, 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

У сировині чемериці білої, Лобелієвої та чорної виявлено алкалоїди, флавоноїди, гідроксикоричні кіслоти, дубильні речовини, органічні кислоти, вуглеводи та сапоніти, а також встановлено їх кількісний вміст. Встановлено відмінні морфолого-анатомічні ознаки листків. Проведено ресурсознавчі дослідження та визначено обсяги можливих щорічних заготівель сировини. Розроблено спосіб виявлення алкалоїдів чемериці методом тонкошарової хроматографії (ТШХ), а також методики кількісного визначення суми алкалоїдів за допомогою оптичних методів. Встановлено оптимальні умови екстрагування алкалоїдів чемериці із водних розчинів органічними розчинниками. Проведено порівняння ефективності загальних методів ізолювання органічних отрут основного характеру щодо алколоїдів чемериці та розроблено їх ізолювання. Розроблено схему хіміко-токсикологічного аналізу біоматеріалу на алкалоїди чемериці та доповнення до загальної схеми неспрямованого ТШХ-скринінгу органічних отрут, що дозволяють зберегти алкалоїди чемериці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282.111 чемериця
Шифр НБУВ: РА385989 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Степневська Я.В. 
Фізико-хімічні методи виділення та визначення суми алкалоїдів "чистотілу великого": Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.02 / Я.В. Степневська ; Фіз.-хім. ін-т ім. О.В.Богатського НАН України. — О., 2004. — 17 с. — укp.

Знайдено нові аналітичні форми для гравіметричного, іонометричного та амперометричного визначення суми алкалоїдів чистотілу, індивідуальних берберину та хелідоніну на основі їх важкорозчинних асоціатів з молібденовою кислотою. Встановлено можливість застосування цих асоціатів як електродноактивних речовин селективно оборотних до алкалоїдів. З'ясовано механізм електрохімічного виділення суми алкалоїдів чистотілу з їх кислотних напарів під час електролізу за рахунок підвищення pH у тонкому прикладному шарі та утворення там важкорозчинних основ AlkOH. Розроблено комплекс чутливих, експресних методик визначення суми алкалоїдів у лікарських формах і сумішах методами прямої потенціометрії, електрофорезу, осадової хроматографії та амперометричного титрування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г294 + П214.39-272 чистотіл + Р282.111 чистотіл +
Шифр НБУВ: РА328831

Рубрики:

      
20.

Пантелеєва О. С. 
Синтез, будова та властивості сполук поліоксометалатних аніонів Mo та W з похідними пуринового та піперидинового рядів / О. С. Пантелеєва. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена синтезу, дослідженню будови і властивостей сполук поліоксометалат аніонів Mo та W з похідними пуринового та піперидинового рядів. Вперше синтезовано та виділено в індивідуальному виді 16 нових сполук ПОМ з алкалоїдами пуринового ряду та катіоном солі пахікарпіну. Склад і будова одержаних сполук були встановлені методами термогравіметричного аналізу, ІЧ-, УФ-спектроскопії, амперметричного аналізу, іонометричного визначення, молярної електропровідності та РСА. За допомогою прямого рентгеноструктурного аналізу на монокристалі було визначено, що в кристалічних структурах поліоксометалатів з пуринами реалізуєься особливий спосіб супрамолекулярних зв'язків компонентів, за рахунок аніон- взаємодій з аксиальних боків гетероароматичної системи. Додатковим фактором, що діє у синергії з аніон- взаємодіями, є множинні слабкі водневі зв'язки. Також, було проведено дослідження взаємодії ПОМ з ОК з вільними радикалами та встановлені антирадикальні властивості даних сполук.Розглянуті надмолекулярны взаємодії у синтезованих супрамолекулах визначають важливе значення для розуміння та прогресу надмолекулярної хімії кристалічних сполук гібридного типу. Тому вивчення нековалентних взаємодій у надмолекулярних системах є значущим аспектом розуміння, проектування та синтезу нових складних та важливих для різних сфер хімії супрамолекул^UThe thesis paper is devoted to synthesis, research on the structure and properties of compounds of polyoxoanions with derivatives of purine and pyrimidine series. For the first time, 16 new compounds of polyoxometalates with purine alkaloids and pachycarpine salt have been synthesized and isolated individually. The composition and structure of the obtained compounds were established by the methods of thermogravimetric analysis, IR-, UV-spectroscopy, amperometric analysis, ionometric determination, and molar conductivity. For seven compounds, the structure was established by direct X-ray diffraction analysis on a single crystal. Luminescent properties were also established using absorption and radiation spectra; anti-radical properties were established by studying the interaction with free radicals.The synthesized crystal hydrates of polyoxomolybdates and polyoxometalates (central atoms in the anionic part – P, Si) with cations of purine derivatives (1,3,7 - trimethylxanthine, 3,7 - dimethylxanthine and 1,3 - dimethyxanthin) were investigated by spectroscopic method in UV, which allowed proving the interaction of polyoxometalates with organic nitrogen-containing cations. By means of electrochemical research methods (amperometric titration, potentiometric analysis) it was possible to establish the ratio of the reacting components of the compound and to determine the cation charge. The results obtained were necessary for further studies of this manuscript.Since the components of these compounds show biological activity, the interaction of some synthesized compounds with artificial radicals was studied. The results obtained showed that these compounds have an antiradical effect. Therefore, the new compounds of polyoxometalates with nitrogen-containing organic cations can be used as medication to inhibit free radicals in the pharmaceutical industry and biomedicine. The considered supramolecular interactions in the synthesized supramolecules determine the importance of crystalline compounds of hybrid type for understanding and progress of supramolecular chemistry. Therefore, the study on noncovalent interactions in supramolecular systems is an important aspect of understanding, designing and synthesizing new complex supramolecules which are important for different fields of chemistry. The research results were used in the preparation of lecture and practical courses for chemistry students of higher educational institutions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського