Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (418)Книжкові видання та компакт-диски (29)
Пошуковий запит: (<.>K=ВІЗУАЛІЗАЦІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 21
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Бабіч Ю.Ф. 
Візуалізація просторово-часових електричних параметрів шкіри для виявлення їх характерних змін: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.11.17 / Ю.Ф. Бабіч ; Нац. техн. ун-т України НТУУ "КПІ". — К., 2001. — 21 с.: рис. — укp.

Розроблено новий напрям технології медичних зображень - апаратурно-методичне забезпечення візуалізації рельєфу електричних параметрів шкіри. Запропоновано принципово новий тип сканера, на базі якого створено вимірювально-інформаційний комплекс (ВІК). За допомогою ВІК виявлено й описано біологічно активні зони (зокрема, зони проекції болю, гіперестезії, акупунктури), а також феномени природної та індукованої автохвильової активності імпедансного і потенційного рельєфів шкіри.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р60-43с05
Шифр НБУВ: РА313924 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Тарасова М.О. 
Візуально-живописний компонент в поезії Тараса Шевченка: автореф. дис. ... канд. філол. наук: 10.01.01 / М.О. Тарасова ; Кіровогр. держ. пед. ун-т ім. В.Винниченка. — Кіровоград, 2009. — 19 с. — укp.

Розглянуто поняття "візія" та "візуалізація", висвітлено художньо-живописну структурованість образно-зорових картин "Кобзаря", їх здатність створювати художнє (естетичне) враження. Проаналізовано живописні прийоми, використані поетом для конструювання опуклої, виразно зримої "картини"-візії, запропоновано класифікацію картин природи в поезіях Т. Шевченка (ідилічні, історичні, критичні та містичні візії України). Виявлено домінантні вербально-живописні картини у поетичній спадщині митця.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Шевченко Т.Г. 535 +
Шифр НБУВ: РА369459 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Вільховой С.О. 
Діагностика та хірургічне лікування первинного і вторинного гіперпаратиреозу: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / С.О. Вільховой ; Запоріз. мед. акад. післядиплом. освіти. — Запоріжжя, 2007. — 18 с. — укp.

Виявлено високу частоту діагностування первинного гіперпаратиреозу (ПГПТ) серед групи пацієнтів, що мають різні його клінічні прояви. Виділено нову форму ПГПТ - кардіальну на підставі одержаних даних про високу частоту діагностики ПГПТ у хворих з кальцинозом клапанів серця. Доведено, що скринінгове визначення лише рівня кальціємії не є достатньо адекватним критерієм для діагностики ПГПТ, оскільки підвищення рівня кальцію у разі ПГПТ виявлено лише у 30,9 % пацієнтів. Встановлено, що найбільш інформативний лабораторний показник - це концентрація паратиреоїдного гормону (ПТГ) в крові, підвищення якого відмічено в 98,5 % випадків. Вперше одержано дані про високу частоту асимптомного перебігу ПГПТ і діагностичну цінність ультразвукового дослідження (УЗД), за якого проводиться обов'язкова візуалізація зон типового розташування прищитоподібних залоз (ПЩЗ) під час обстеження пацієнтів з патологією щитоподібної залози (ЩЗ) для виявлення асимптомної форми захворювання. Обгрунтовано доцільність проведення обов'язкової ревізії й огляду ПЩЗ під час виконання оперативного втручання на ЩЗ, що також необхідно для діагностики асимптомної форми ПГПТ. Встановлено, що у 59,1 % випадків у разі ПГПТ має місце сполучене ураження ПЩЗ та ЩЗ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.130.21 + Р457.261.3 +
Шифр НБУВ: РА350795

Рубрики:

      
4.

Тяжка Н. П. 
Діагностична значимість нового методу довгохвильової офтальмографії у хворих з віковою макулярною дегенерацією: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.18 / Н. П. Тяжка ; Ін-т оч. хвороб і тканин. терапії ім. В.П. Філатова АМН України. — О., 2010. — 20 с. — укp.

Розглянуто питання підвищення ефективності діагностики вікової макулярної дегенерації (ВМД) шляхом дослідження очного дна хворих світлом довгохвильового спектру в діапазоні 600 - 1 100 нм на основі одержання нових наукових даних про те, що діагностично значимим для ранньої діагностики ВМД є візуалізація структур очного дна в даному спектральному діапазоні. Розроблено новий спосіб ранньої діагностики сухої форми ВМД і методику морфометричного оцінювання зображень структур очного дна. Встановлено, що спектральні властивості структур очного дна обумовлюють різні зображення очного дна в даних трьох спектральних областях довгохвильового спектру. Розроблено спосіб, який дозволяє неінвазивно та за умов природної ширини зіниці візуалізувати ранні прояви ВМД і може застосовуватись як самостійний скринінговий метод та в комплексному дослідженні хворих з застосуванням інших інструментальних методів дослідження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р673.909-43
Шифр НБУВ: РА378811 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Цема Є.В. 
Обгрунтування та оцінка ефективності малоінвазивних методів в лікування внутрішнього геморою: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Є.В. Цема ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2009. — 18 с. — укp.

Проаналізовано результати діагностики та лікування 316-ти хворих на внутрішній геморой, розподілених на три групи: перша контрольна - 141 пацієнт, яким проводили традиційну інфрачервону фотокоагуляцію, друга контрольна - 73 хворих, яким проводили шовну дезартеризацію верхньої прямокишкової артерії (ВПА) та дослідна група - 102 пацієнти, яким проводили розроблену селективну інфрачервону фотокоагуляцію дистальних гілок ВПА. Встановлено, що ігнорування судинної анатомії ВПА є однією з основних причин незадовільних віддалених результатів лікування за традиційним методом інфрачервоної фотокоагуляції. На основі аналізу діагностичної цінності методів візуалізація дистальних гілок ВПА доведено, що оптимальним методом інтраопераційної діагностики у хворих на геморой є трансректальна допплерометрія, яку покладено в основу розробленого методу лікування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.766.403-5 +
Шифр НБУВ: РА367383

Рубрики:

      
6.

Кузьмич А.Г. 
Фототермоакустична та фотоелектрична мікроскопія напівпровідникових структур на основі кремнію: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / А.Г. Кузьмич ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Створено комп'ютеризований сумісний фототермоакустичний (ФТА) та фотоелектричний (ФЕ) мікроскоп, принцип дії якого базується на використанні одночасно збуджених теплових хвиль і хвиль нерівноважних електронно-діркових пар як носіїв інформації про властивості напівпровідників. Вивчено напівпровідникові структури кремнію: епітаксійні з різним типом провідності, імплантовані іонами бору та фосфору, а також пружно напружену область поблизу вершини тріщини в пластині кремнію. Одержано ФТА та ФЕ топограми. Досліджено пластини кремнію, імплантовані іонами за методами ФТА мікроскопії та виміру зміни коефіцієнта відбиття напівпровідників під дією модульованого лазерного опромінювання. Проведено порівняльний аналіз ФТА та ФЕ зображень вказаних структур на підставі результатів якого встановлено, що візуалізація тепловими хвилями областей епітаксійного нарощування та іонної імплантації в структурах на основі кремнію зумовлена залишковими пружними напругами, які виникають за умов технологічного циклу їх виготовлення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.271.4,022 + В379.271.51,022 + В343.53,022
Шифр НБУВ: РА317825 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Карпа І.Б. 
Функціональні та прагматичні характеристики інтерактивної віртуальної комунікації (на матеріалі інформаційно-довідкового сервісу Yahoo! Answers): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / І.Б. Карпа ; Херсон. держ. ун-т. — Херсон, 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано функціональні та комунікативно-прагматичні характеристики інтерактивної віртуальної комунікації (ІВК) в англомовному інформаційно-довідковому сервісі Yahoo!Answers. Визначено особливості ІВК як типу спілкування в Інтернет-мережі, з'ясовано характерні для неї моделі, виявлено особливості формування запитань, домінантні функції текстових повідомлень, вербальні та невербальні засоби їх реалізації (візуалізація, смайлики), які містять певний пізнавальний потенціал і позначаються на змістових і смислових аспектах комунікативного процесу. Виявлено прагматичні засоби впливу в ІВК, які застосовуються з метою задоволення пізнавальних потреб адресанта й адресата, висвітлено стратегії та тактики ІВК, проаналізовано субкультурну лінгвосистему, досліджено причини виникнення комунікативних девіацій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-913.37
Шифр НБУВ: РА375301 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Акімов Д. В. 
Напружено-деформований стан оболонкових конструкцій складної конфігурації у екстремальних умовах експлуатації / Д. В. Акімов. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єктом дослідження є процеси деформування та руйнування оболонкових конструкцій з технологічними особливостями геометричної форми. Предмет дослідження - напружено-деформований стан оболонкових конструкцій складної геометрії при комбінованому зовнішньому навантаженні в умовах, наближених до експлуатаційних. Мета роботи - розробка методів до аналізу напружено-деформованого стану оболонкових конструкцій складної конфігурації при статичному комбінованому навантаженні і експериментальне дослідження здатності виробів до сприйняття заданих зовнішніх силових навантажень. Методи дослідження: Метод скінченних елементів, експериментальний метод дослідження натурних конструкцій-свідків. Візуалізація процесу деформування та порівняння розрахунків з результатами проведених статичних випробувань показали якісну і кількісну відповідність, що підтверджує достовірність запропонованої математичної моделі дослідження та результатів чисельного аналізу. Отримані результати: Створено підхід визначення напружено-деформованого стану оболонкових конструкцій складної конфігурації на основі теорії Тимошенко-Міндліна. Запропонована математична модель деформації міжступеневого відсіку і паливних баків, що враховує зміну механічних характеристик матеріалу в результаті переходу в пластичний стан під дією силових навантажень. Вдосконалена методика експериментального визначення руйнівних деформацій конструкцій ракетно-космічної техніки на фрагментах-свідках, що дозволяє прогнозувати напружено-деформований стан оболонкових конструкцій з композиційних матеріалів розрахунковими методами без проведення дорогого і тривалого натурного експериментального відпрацювання. Проведено спрямовані випробування реальних конструкцій ракетної техніки при заданих видах комбінованого зовнішнього навантаження. Виявлено нові механічні ефекти, зумовлені особливостями геометричної форми конструкції, властивостями матеріалу і характеру навантаження. Наукова новизна полягає в тому, що на основі аналізу візуалізації полів деформацій і напружень по поверхні оболонок складної геометричної форми і цільового експериментального дослідження виявлені зони найбільш вірогідного руйнування конструкції. Описані підходи дозволяють з високою мірою вірогідності прогнозувати статичні руйнівні навантаження оболонок обертання складної конфігурації в умовах, наближених до експлуатаційних. Результати дослідження впроваджені в практику ДП "КБ "Південне" ім. М.К. Янгеля. Область застосування - ракетно-космічна техніка.^UThe object of research is the processes of deformation and destruction of shell structures with technological features of a geometric shape. The subject of the study is the stress-strain state of shell structures of complex geometry with combined external loading in conditions close to operational ones. The purpose of the work is the development of methods for analyzing the stress-strain state of shell structures of complex configuration with static combined loading and an experimental study of the ability of products to perceive the given external force effects. Research methods: the finite element method, an experimental method for the study of full-scale structures-witnesses. The visualization of the deformation process and the comparison of calculations with the results of static tests showed a qualitative and quantitative convergence, confirming the accuracy of the proposed mathematical model of the study and the results of numerical analysis. Results obtained: an approach has been created to determine the stress-strain state of shell structures of complex configuration based on the Tymoshenko-Mindlin theory. A mathematical model for the deformation of the inter-step compartment and the fuel tanks is proposed, which takes into account the change in the mechanical characteristics of the material as a result of the transition to the plastic state under the action of load factors. The technique of experimental determination of destructive deformations of rocket-space equipment structures using witness fragments has been improved, which allows predicting the stress-strain state of shell structures made of composite materials using computational methods without carrying out expensive and long-term experimental testing. Directed tests of real structures of rocket technology were carried out for specified types of combined external loading. New mechanical effects due to the peculiarities of the geometrical shape of the structure, material properties and the nature of the load have been discovered. The scientific novelty lies in the fact that, based on the analysis of the visualization of the deformation and stresses fields along the surface of the shells of complex shape and a targeted experimental study, the zones of the most likely destruction of structures are identified. The described approaches allow to predict with a high degree of probability a static destructive loads of shells of rotation of complex configuration under conditions close to operational ones. Research results drawn on in practice of the Yuzhnoye State Design Office. The field of application is rocket and space technology.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Мірошниченко В. І. 
Вдосконалення систем управління водоповітряним охолодженням безперервнолитих слябів та товстолистового прокату / В. І. Мірошниченко. — Б.м., 2019 — укp.

Мета роботи – підвищення і стабілізація показників якості безперервнолитих сталевих слябів та товстолистового прокату при ВПО шляхом розробки фізично-обґрунтованої аналітичної моделі та нового способу предиктивного управління, які забезпечують стабілізацію режимів охолодження. Об'єкт досліджень – процеси під час теплообміну сталевої металопродукції з водоповітряним охолоджуючим середовищем.Предмет досліджень – закономірності впливу характеристик ВПО на показники якості безперервнолитих сталевих слябів та товстолистового прокату.Методи дослідження: контактне та дистанційне вимірювання температури сталевих заготівок; балансовий підхід теорії теплообміну; комп'ютерне моделювання з застосуванням Монте-Карло експериментів; стандартні випробування механічних властивостей листового прокату; множинна комп'ютерна регресія; комп'ютерне програмування у середовищі JavaScript; комп'ютерна візуалізація з використанням бібліотек jQuery і jQuery charts; комп'ютерне імітаційне моделювання.У дисертації вирішено актуальну науково-технічну задачу підвищення та стабілізації показників якості безперервнолитих слябів (БЛС) та товстолистового прокату (ТЛП) шляхом вдосконалення системи управління водоповітряним охолодженням (ВПО).Запропоновано новий теоретичний підхід та розроблено аналітичну модель ВПО, використання яких забезпечує відсутність турбулентної течії, дефіциту та надлишку компонентів. Розроблено нову аналітичну систему предиктивного управління охолодженням БЛС. Отримано регресійні моделі впливу ВПО на механічні властивості ТЛП. Запропоновано ієрархічний спосіб моделювання об'єктів з векторними цільовими функціями, що підвищує ефективність динамічного управління властивостями ТЛП.Експериментально-промисловими методами показано зменшення амплітуд коливань витрат охолоджуючої води втричі і температури металу БЛС - з 27ºС до 15ºС, при використанні результатів роботи, що знижує частку БЛС з поверхневими тріщинами з 11% до 5%.^UPurpose of the work – to increase and stabilize the quality of Water-Air Cooled Continuously Cast Slabs and Heavy Plates by means of a physically grounded analytic model together with novel predictive controlling system development both providing the cooling regimes stabilizing. Investigation object – thermal exchanging processes between steel products and air-water coolantSubject matter of the research - Water-Air Cooling effects on the quality characteristics of Continuously Cast Slabs and Heavy Plates Investigation techniques: contact and distant metal billets temperature measurements; balanced approach of the thermal exchange theory; computer Monte-Carlo simulations; standard heavy plates mechanical characterizations; multiple computer regression; computer JavaScript software development; jQuery and jQuery charts libraries aided computer visualizing; computer numerical modeling.An actual scientific-technological problem of increasing and stabilizing the quality of Water-Air Cooled Continuously Cast Slabs (SSC) and Heavy Plates (HP) is solved in the thesis by means of improvements of their Water-Air cooling control systemsA novel theoretical approach is proposed and a new analytic model for Water-Air Cooling is developed providing absence of the components turbulent flow. A novel analytic predictive control system was developed. Regression models were obtained to describe the cooling parameter effects on the heavy plate mechanical properties. A new hierarchical method for modeling the control objects with vector objective functions was proposed to improve the dynamic control effectiveness. By industry verified experiments considerable decreasing the cooling water consumption – over three times; CCS metal temperature – from 27 ºС to 15 ºС was shown due to the obtained results application with final decrease of the defect slab overall percentage from 11 % to 5 %.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Ошурко А. П. 
Дослідження якісних характеристик кісткової тканини верхньої щелепи людини в динаміці пренатального онтогенезу / А. П. Ошурко. — Б.м., 2020 — укp.

З метою з'ясування особливостей структури й мінерального складу кісткової тканини верхньої щелепи людини в динаміці пренатального онтогенезу ми дослідили препарати 219 об'єктів (зародків, передплодів та плодів людини) віком від 4 тижнів до 10 місяців внутрішньоутробного розвитку (3,2–375,0 мм тім'яно-куприкової довжини) з використанням: комплексу методів морфологічного дослідження (макроскопія, морфометрія, мікроскопія, мікрофотографування, звичайне та тонке препарування верхньої щелепи); комплексу методів з визначення макро- і мікроелементів у зачатках кісткової тканини верхньої щелепи людини (турбідиметричний, фотометричний, атомно-емісійний і атомно-абсорбційний аналізи фотометрії полум'я); проведено апаратне дослідження щільності кісткової тканини верхньої щелепи плодів людини в динаміці пренатального онтогенезу із застосуванням комп'ютерного томографа GX CB-500 No NU011250, USА з використанням для аналізу отриманих зображень стандартизованого програмного забезпечення i-CATVisionз визначенням кількісних показників щільності у міжнародних одиницях Хаунсфілда (МО Hu). Всі отримані цифрові показники оброблені методами варіаційної статистики, що підтверджує вірогідність даних про особливості якісних характеристик кісткової тканини верхньої щелепи людини в динаміці пренатального онтогенезута має важливе значення для пренатальної діагностики, судово-медичної практики, особливо для моніторингу нормального розвитку плода і раннього скринінгу вад розвитку. Уперше був запропонований новий підхід щодо дослідження якісних характеристик кісткової тканини верхньої щелепи плодів людини, який полягає в комплексному (одночасному) вивченні кількісного вмісту мікроелементів (K, Fe, Co, Sr, Zn), макроелементів (P, Na,Ca, Mg, S) та КТ-щільності кісткової тканини зачатка верхньої щелепи плодів людини в динаміці пренатального онтогенезу. Оскільки, під час ультразвукового дослідження, візуалізація структур обличчя з виявленням аномалій розвитку чи встановлення його норми стає можливою з 11–13 тижнів вагітності, то у проведеному дослідженні акцентовано увагу починаючи з вікової групи 11-16 тижнів внутрішньоутробного розвитку, що, водночас, надає належну уяву щодо щільності кісткової тканини, яка забезпечується вмістом мікро- та макроелементів. У зв'язку з цим, методом статистичних згрупувань при вивченніякісно однорідних сукупностей, де ще не спостерігається якісних перетворень, але є кількісні відмінності, проведено групування для великого числа спостережень (1 група – 11-16 тижні внутрішньоутробного розвитку; 2 група – 17-24 тижні; 3 група – 25-29 тижні та 4 група – 30-40 тижні внутрішньоутробного розвитку). Вивчено особливості морфогенезу верхньої щелепи людини в ранньому пренатальному періоді онтогенезу з визначенням вікового періоду настання передумов для проведення поглибленого дослідження мінерального вмісту та КТ-щільності зачатка кісткової тканини верхньої щелепи людини. Уперше визначено кількісні показники вмісту мінеральних (макро- і мікро-) елементів в зачатку кісткової тканини верхньої щелепи людини в динаміці плодового періоду розвитку та досліджено закономірності вікової динаміки вмісту мінеральних елементів у зачатку кісткової тканини верхньої щелепи плодів людини. Уперше визначено КТ-щільність зачатка кісткової тканини різних анатомічних ділянок верхньої щелепи людини (що відповідають чотирьом відросткам верхньої щелепи: лобовому, виличному, піднебінному та комірковому) в динаміці плодового періоду внутрішньоутробного розвитку з використанням стандартизованого програмного забезпечення i-CATVisionу МО Hu та з'ясовані закономірності вікової динаміки щільності зачатка кісткової тканини різних ділянок верхньої щелепи людини у плодів. Уперше проведено порівняння вікової динаміки показників щільності та вмісту мінеральних (мікро- і макро-) елементів зачатка кісткової тканини верхньої щелепи людини у пренатальному онтогенезі з проведенням математичної обробки та статистичним аналізом отриманих даних. Отримані нові фактичні дані щодо особливостей структури, мікроелементного (K, Fe, Co, Sr, Zn) і макроелементного (P, Na, Ca, Mg, S) складута КТ-щільності кісткової тканини верхньої щелепи плодів людинив динаміці пренатального онтогенезу мають прикладне значення в теоретичній тапрактичній галузях медицини, лабораторіях скринінгу морфологічного матеріалу для оцінки ступеня дозрівання та прогнозування життєздатності організму, діагностики відхилень від нормального розвитку та їх корекції. Наукові результати щодо мінерального складу та щільності кісткової тканини верхньої щелепи плодів людини в динаміці пренатального онтогенезу рекомендовані до використання в навчальному процесі кафедр морфологічного профілю, дитячої стоматології та щелепно-лицевої хірургії, а також при написанні монографій та навчальних посібників з цих дисциплін. Ключові слова:верхня щелепа, кісткова тканина, мікроелементи, макроелементи, КТ-щільність, пренатальний онтогенез, зародок, передплід, плід, людина.^UIn order to find out the peculiarities of the structure and mineral composition of bone tissue of the human maxilla in the dynamics of prenatal ontogenesis, we investigated preparations of 219 objects (embryos, prefetuses and human fetuses) from the age of 4 weeks to 10 months of intrauterine development (3.2-375.0 mm of coccygeal-parietal length) using: a set of morphological research methods (macroscopy, morphometry, microscopy, microphotography, simple and delicate preparation of the maxilla); a complex of methods for the determination of macro- and trace elements in the germs of the bone tissue of the human maxilla (turbidimetric, photometric, atomic-emission and atomic absorption analyzes of photometry of the flame); a hardware investigation of the density of maxillary bone tissue of human fetuses in the dynamics of prenatal ontogenesis has been carried out using a computed tomograph GX CB-500 № NU011250, USA to analyze the received images of standardized software i-CATVision with the definition of quantitative density indices in international units Hounsfield (MO Hu). All the obtained digital indices have been processed by methods of variation statistics, which confirms the probability of data on the peculiarities of qualitative characteristics of human maxillary tissue in the dynamics of prenatal ontogenesis and is important for prenatal diagnosis, forensic medical practice, especially for monitoring normal fetal development and early developmental defect screening. A new approach has been proposed for the first time to study the qualitative characteristics of maxillary tissue of human fetuses, which consists in the complex (simultaneous) study of the quantitative content of trace elements (K, Fe, Co, Sr, Zn), macroelements (P, Na, Ca, Mg, S) and CT-density of the bone tissue of the germ of the maxilla of the human fetuses in the dynamics of prenatal ontogenesis. Since during the ultrasound examination, the visualization of facial structures with the detection of anomalies of development or the establishment of its norm becomes possible from 11-13 weeks of pregnancy, the study focuses on the age group of 11-16 weeks of fetal development, which, at the same time, provides the proper conception of the density of bone tissue, which is ensured by the content of micro and macroelements. In this regard, using the method of statistical groupings in the study of qualitatively homogeneous aggregates, where there are no qualitative changes yet, but there are quantitative differences, grouping for a large number of observations has been conducted (group 1 - 11-16 weeks of intrauterine development, 2 groups - 17-24 weeks; group 3 - 25-29 weeks and group 4 - 30-40 weeks of intrauterine development). The features of morphogenesis of the human maxilla in the early prenatal period of ontogenesis with the definition of the age period of the onset of prerequisites for in-depth study of mineral content and CT-density of the germs of human maxillary tissue have been studied. For the first time the quantitative indices of the mineral content (macro- and microelements) in the germs of human maxillary tissue in the dynamics of the fetal period of development have been determined and the patterns of age dynamics of the mineral elements content in the germ of the bone tissue of the maxilla of human fetuses have been studied. The CT-density of the germ of bone tissue of various anatomical parts of the maxilla (corresponding to four apices of the upper jaw: frontal, caudal, palatal and cellular) has been determined for the first time in the dynamics of the fetal period of intrauterine development using standardized software i-CATVision in MO Hu and the patterns of age dynamics of the density of the germs of bone tissue of different parts of the human upper jaw have been established. A comparison of the age dynamics of the indices of density and mineral content (micro- and macro-) of the germs of human maxillary tissue in prenatal ontogenesis with mathematical processing and statistical analysis of the data has been made for the first time. The new actual data on the features of the structure, microelement (K, Fe, Co, Sr, Zn) and macroelement (P, Na, Ca, Mg, S) content and CT-density of human maxillary tissue in the dynamics of prenatal ontogenesis have been obtained, and they have the applied significance in the theoretical and practical branches of medicine, laboratories for morphological material screening to assess the degree of maturity and predict the viability of the organism, diagnosis of deviations from normal development and their correction. Scientific results on mineral content and bone density of the maxilla of a human fetus in the dynamics of prenatal ontogenesis are recommended for use in the educational process at the departments of pediatric dentistry and jaw-facial surgery, as well as writing monographs and textbooks on these disciplines.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Омельченко Т. В. 
Психологічні чинники особистісного саморозвитку майбутніх практичних психологів / Т. В. Омельченко. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації вперше представлено концептуально-методологічний підхід до проблеми особистісного саморозвитку майбутніх практичних психологів у контексті психології життєтворчості особистості, що полягає у конкретизації та обґрунтуванні теоретико-методологічних та методичних основ процесу саморозвитку особистості юнацького віку; побудовано психологічний конструкт саморозвитку особистості, виявлено його внутрішні психологічні чинники (особистісний потенціал, особистісне зростання, рефлексія, активність) та чотири відносних виміри прояву: суб'єктний, кризи особистості, самовідчудження та перешкод; встановлено сензитивний період процесу саморозвитку студентів (середня та пізня юність) та регулятори активності індивіда як мотиваційної основи саморозвитку (кризи та новоутворення юнацького віку).На основі аналізу філософської, соціологічної, психологічної, педагогічної літератури уточнено сутність понять «саморозвиток особистості», «професійний саморозвиток», «студентський вік» у межах психології життєтворчості особистості; особливості саморозвитку індивіда в період юності; форми та методи психологічного супроводу процесу саморозвитку майбутніх практичних психологів. Здійснено вивчення феномену особистісного саморозвитку майбутніх практичних психологів у процесі фахової організації освітнього процесу; розкрито зовнішні психологічні чинники (умови, за яких процес набуває ефективності), що відображаються в побудові середовища психологічного впливу; описано психологічні особливості особистісного саморозвитку студентства (перебіг процесу в період навчання у ЗВО); визначено гендерні особливості саморозвитку майбутніх психологів.За даними експерименту констатовано наявність численних кореляційних зв᾽язків між показниками. У результаті факторного аналізу числових даних було виділено чотири фактори: сенсожиттєві орієнтації, життєстійкість особистості, професійна рефлексія та мотиваційна спрямованість, особистісна готовність до змін. Означені фактори емпірично підтвердили теоретичні побудови конструкту саморозвитку особистості, відобразили особливості змісту діагностичного комплексу методик.Отримані результати експериментального дослідження засвідчили необхідність запровадження програми психологічного супроводу, мета якої полягала у створенні психологічних умов для підвищення здатності кожного учасника до реалізації особистісного потенціалу студентів, що забезпечило підвищення рівня життєстійкості, особистісної готовності до змін, досягнення високого рівня рефлексії та задоволеності майбутньою професією. Програма супроводу передбачала використання різноманітних тренінгових методів, серед яких ‒ біографічна та інтеракційна групова дискусія, вербальні та невербальні техніки, релаксація, піскова психотерапія, техніки символдрами, візуалізація, рольові та імітаційні ігри, техніки музикотерапії, медитативні техніки, елементи групової дискусії, казкотерапія. Означені результати контрольного зрізу експериментального дослідження засвідчили ефективність розробленої програми психологічного супроводу.^UThe dissertation firstly presents a conceptual and methodological approach to the problem of personal self-development of future practical psychologists in the context of psychology of life, which is specified and substantiated the theoretical and methodological and methodical foundations of self-development process of adolescence; the psychological construct of personal self-development is constructed, its internal psychological factors (personal potential, personal growth, reflexion, activity) and four relative dimensions of display are revealed: subjective, personal crises, self-alienation and obstacles; the sensitive period of students' self-development process (middle and late adolescence) and individual activity regulators as a motivational basis of self-development (crises and innovations of adolescence) are established.Based on the analysis of philosophical, sociological, psychological, pedagogical literature, the essence of the concepts "personal self-development", "professional self-development", "students' age" within the psychology of personality creativity is specified; features of personal self-development in adolescence; forms and methods of psychological support of the process of future practical psychologists' self-development. The study of the phenomenon of future practical psychologists' personal self-development in the process of professional organization of the educational process is carried out; revealed external psychological factors (conditions under which the process becomes effective), which are reflected in the construction of the environment of psychological influence; described the psychological features of personal self-development of students (the process during the period of study at the HEI); identified gender differences in personal self-development of future psychologists.A systematic description of the personal self-development as an integral object allowed us to identify its leading psychological factors: personal potential, personal growth, activity, reflexion; four relative dimensions of manifestation: subjective, personal crisis, self-alienation and obstacles. Based on the construction of a psychological construct in our research, self-development is defined as the activity of personal self-change, aimed at maximizing the disclosure of one's own personal potential on the basis of reflexion. At the structure level, it identifies the following components: cognitive (knowledge about yourself, about people, about the world); emotional-willed (initiative, life interest, self-knowledge and self-change interest); behavioral-activity (sociality, active position, communicativeness, responsibility), motivational-target (self-change, personal growth), reflexive-evaluative (developed reflexion, adequate self-esteem).The results of the empirical research showed the need for a psychological support program, the purpose of which was to create psychological conditions to increase the ability of each participant to realize the students' personal potential, which increases vitality, personal readiness for change, high level of reflexion and satisfaction with future profession. The support program included the use of various modern methods, including biographical and interactive group discussion, verbal and nonverbal techniques, relaxation, sand psychotherapy, symbol drama techniques, visualization, role and simulation games, music therapy techniques, meditative techniques, fairy tale therapy.These results of the control phase of the experimental study testified to the effectiveness of the developed program of psychological support


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Бобровицька С. Ф. 
Підготовка майбутніх учителів початкової школи до використання електронних освітніх ресурсів у професійній діяльності / С. Ф. Бобровицька. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження – процес професійної підготовки майбутніх учителів початкової школи. Мета дослідження полягає в теоретичному обґрунтуванні, розробці та експериментальній перевірці моделі підготовки майбутніх учителів початкової школи до використання електронних освітніх ресурсів у професійній діяльності. Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що: уперше розроблено, теоретично обґрунтовано й експериментально перевірено модель підготовки майбутніх учителів початкової школи до використання електронних освітніх ресурсів у професійній діяльності, яка включає взаємопов'язані структурні блоки (теоретико-методологічний, змістово-процесуальний та оцінно-результативний), в яких уточнено методологічні підходи (системний, особистісно-орієнтований, діяльнісний, компетентнісний, технологічний) та принципи (загально-дидактичні та специфічні – мультимедійності, неперервності, орієнтації на застосування ЕОР, зв'язку навчання з життя, суб'єктності, рефлексивності, доцільності, міждисциплінарної інтеграції, створення електронного освітнього середовища), педагогічні умови (стимулювання потреби використовувати ЕОР в освітньому процесі початкової школи; формування відповідних знань, умінь і навичок щодо використання ЕОР у професійній діяльності; створення у ЗВО інформаційно-освітнього середовища через включення ЕОР до різних дисциплін; заохочення майбутніх учителів початкової школи до створення авторських ЕОР у процесі педагогічної практики), форми (проблемна лекція, лекція-візуалізація, практичні заняття, лабораторні заняття, тренінги, робота в групах і парах, педагогічна практика), методи (створення ситуації зацікавленості, проблемне навчання, проєктні, інтерактивні, ігрові, кейс-технології) й засоби (мультимедійні посібники, відеолекції, комп'ютерні ігри, навчальні фільми, тестувальні програми, презентації, ЕОР), що забезпечують підготовку майбутніх учителів початкової школи до використання електронних освітніх ресурсів у професійній діяльності; теоретично обґрунтовано структурні компоненти готовності майбутніх учителів початкової школи до використання електронних освітніх ресурсів у професійній діяльності; уточнено поняття «готовність майбутніх учителів початкової школи до використання ЕОР у професійній діяльності»; визначено критерії, показники та схарактеризовано рівні готовності майбутніх учителів початкової школи до використання електронних освітніх ресурсів у професійній діяльності.^UThe object of research is the process of professional preparation of future primary school teachers. The purpose of the study is to substantiate theoretically, develop and test the model of preparation of future primary school teachers for the use of electronic educational resources in professional activities experimentally. The scientific novelty of the obtained results is that: for the first time the model of training future primary school teachers for the use of electronic educational resources in professional activities was developed, substantiated theoretically and tested experimentally. This model includes interconnected structural blocks (theoretical-methodological, content-procedural and evaluation-effective), which specify the methodological approaches (systemic, personality-oriented, activity-based, competence-based, technological) and principles (general-didactic and specific – multimedia, continuity, orientation to the use of electronic educational resources, communication learning with life, subjectivity, reflexivity, expediency, interdisciplinary integration, creating an electronic educational environment), pedagogical conditions (stimulating the need to use electronic educational resources in the educational process of elementary school, the formation of relevant knowledge, skills in the use of electronic educational resources in professional activities, the creation of an information and educational environment in the university by including electronic educational resources in different disciplines; encouragement of future teachers her elementary school to the creation of electronic educational resources in the process of teaching practice), forms (problem lecture, lecture-visualization, practical classes, laboratory classes, trainings, work in groups and pairs, pedagogical practice), methods (creation of a situation of interest, problem-based learning, design, interactive, game, case technologies) and means (multimedia manuals, video lectures, computer games, educational moovies, test software, presentations, EER), which provide preparation of future primary school teachers to use electronic educational resources in professional activities. Structural components of the readiness of future primary school teachers to use electronic educational resources in their professional activities are theoretically substantiated. The essence of the category “the readiness of future primary school teachers to use electronic educational resources in their professional activities” is specified. Criteria, indicators and levels of the readiness of future primary school teachers to use electronic educational resources in their professional activities are defined.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Омелянчук Н. О. 
Ціннісні виміри освітнього процесу публічних службовців в Україні / Н. О. Омелянчук. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації обґрунтовані ціннісні виміри освітнього процесу публічних службовців в Україні та отримані нові наукові результати щодо застосування експертних опитувань, Q-методології, керованої візуалізації та інших інструментів для дослідження ціннісних вимірів освітнього процесу публічних службовців в Україні.Виявлено виняткові риси освіти, що впливають на публічне управління. Зокрема, освіта виступає основою формування цінностей суспільства, засобом формування цінностей публічних службовців. З'ясовано, що освітній процес публічних службовців, окрім іншого, передбачає постійне удосконалення знань публічних службовців, має бути спрямований на формування лідерських компетентностей та ініціативності, впливає на професійну діяльність публічних службовців і публічну службу в цілому.Доповнено та уточнено поняття «освітній процес публічних службовців» шляхом урахування його ціннісних вимірів. Освітній процес публічних службовців базується на освітньо-професійних програмах, здійснюється в рамках підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації публічних службовців, визначає сукупність науково-методичних і педагогічних заходів, регламентується відповідною низкою нормативно-правових документів та має за мету формування у публічних службовців, окрім іншого, цінностей. Кожна зі складових освітнього процесу має ціннісні виміри. На основі аналізу міждисциплінарного наукового доробку вітчизняних та зарубіжних учених узагальнено теоретичні положення щодо дослідження цінностей та ціннісних вимірів освітнього процесу. Розмежовано поняття «цінності», «потреби», «смисли», «ідеали», «соціальні норми», «установки», «ціннісні орієнтації».Досліджено ціннісні виміри освітнього процесу публічних службовців шляхом здійснення аналізу нормативно-правових актів, що його визначають. Зібрано перелік цінностей, що відносять до освітнього процесу публічних службовців і публічної служби в цілому в Україні.Доведено, що ціннісні виміри освітнього процесу публічних службовців впливають на їх професійну діяльність. Визначено цінності, на яких базується освітній процес у спеціальних закладах освіти в країнах Європи, північної Америки та Азії. Узагальнено світовий досвід здійснення вимірювання цінностей в публічному управлінні(Нідерланди, Франція, Китай, США та Україна). Відстежено світову тенденцію пошуку шляхів вимірювання цінностей в публічному управлінні. Ця тенденція має характер крос-культурних досліджень. Визначено, що ціннісні виміри освітнього процесу публічних службовців та публічної служби в цілому є визначальними для ідеї, стилю управління, що притаманний тій чи іншій державі. Зміни в суспільстві, світових тенденціях розвитку людства призводять до змін в моделях публічного управління, що, в свою чергу може викликати конфлікти із цінностями «попередньої» публічної служби. Розроблено інструментарій ціннісних вимірів освітнього процесу публічних службовців (зокрема, що дозволяє дослідити цінності відповідальності, свободи, інноваційності, професіоналізму, порядності, патріотизму), що може використовуватись під час розробок доказових політик і містить наступні методи, методології та інструменти вимірювання цінностей: експертне опитування («ключові інформатори»); опитування публічних службовців із застосуванням Q-методології; керована візуалізація); оціночний тест «Хто хороший ».Акцентовано увагу на можливості дослідження цінностей через ставлення респондентів до гумору з відповідної тематики, а також на тому, що відкриті питання мають бути провокативні за своєю суттю. Наведено приклади таких питань. Наголошено на перевагах і недоліках проведення опитування у форматі онлайн. Запропоновано використовувати розроблений інструментарій як засіб отримання даних про цінності, що слугує базою для розробки доказових політик.Центральним органам виконавчої влади, що забезпечують реалізацію публічної політики у сфері підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації публічних службовців, зокрема, рекомендовано:заохочувати здійснення вимірювання цінностей освітнього процесу публічних службовців шляхом застосування розробленого інструментарію та залучати громадські організації до проведення подібних досліджень.Напрямами подальших наукових розвідок з даної тематики визначено: розробку нових способів вимірювання цінностей в освітньому процесі публічних службовців та в їх професійній діяльності; дослідження вмотивованості публічних службовців до навчання та самоосвіти; дослідження кореляцій між цінностями публічних службовців та їх рішеннями під час здійснення професійних повноважень; пошук можливостей застосування методів вимірювання з точних наук в науці державного управління.Ключові слова: вимірювання, освіта, освітній процес, підготовка (підвищення кваліфікації) публічних службовців, публічне управління, публічні службовці, професійне навчання, цінності, ціннісні виміри.^UThe dissertation substantiates the value dimensions of the educational process of civil servants in Ukraine. Furthermore, it obtains new scientific results on expert surveys, Q-methodology, managed visualization, and other tools for researching the value dimensions of the educational process of civil servants in Ukraine.Exceptional features of education that affect public administration have been identified. In particular, education is the basis for forming public values, a means of forming the values of public servants.It was found that the educational process of public servants, among other things, involves the continuous improvement of knowledge of public servants, should be aimed at the formation of leadership competencies and initiative, affects the professional activities of public servants and public service in general.The concept of the "educational process of civil servants" has been supplemented and clarified by considering its value dimensions. The educational process of public servants is based on educational and professional programs, is carried out in the framework of training, retraining, and advanced training of civil servants determines a set of scientific, methodological, and pedagogical measures, is regulated by several legal documents and aims to form public servants, among other things, values. Each of the components of the educational process has value dimensions.Based on the analysis of interdisciplinary scientific achievements of domestic and foreign scientists, the theoretical provisions for the study of values and value dimensions of the educational process are generalized. The concepts of "values", "needs", "meanings", "ideals", "social norms", "attitudes", "value orientations" are distinguished.The value dimensions of the educational process of public servants are studied by analyzing the normative legal acts that define it. A list of values related to the educational process of public servants and public service in general in Ukraine is collected.It is proved that the value dimensions of the educational process of public servants affect their professional activity.The values on which the educational process is based in particular educational institutions in Europe, North America, and Asia are determined. The world experience of measuring values in public administration (Netherlands, France, China, USA, and Ukraine) is generalized. The global trend of finding ways to measure values in public administration is traced. This trend is like cross-cultural research.It is determined that the value dimensions of public servants' educational process and public service are decisive for the idea, style of management that is inherent in a state. Changes in society, global trends in human development lead to changes in models of public administration, which, in turn, can cause conflicts with the values of the "previous" public service.A toolkit for value measurements of the educational process of public servants (in particular, to explore the values of responsibility, freedom, innovation, professionalism, decency, patriotism), which can be used in the development of evidence policies and contains the following methods, methodologies, and tools for measuring values: "Key informants"); survey of public servants using Q-methodology; excellent visualization); evaluation test "Who is good ".Emphasis is placed on the possibility of researching values through the attitude of respondents to humor on relevant topics and the fact that open-ended questions should be provocative. Examples of such questions are given. The advantages and disadvantages of conducting an online survey are emphasized. It is proposed to use the developed tools to obtain data on values, which serves as a basis for the development of evidence-based policies.Central executive bodies that ensure the implementation of public policy in training, retraining, and advanced training of public servants, in particular, recommended: to encourage the measurement of the values of the educational process of public servants by using developed tools and involve NGOs in such research.The directions of further scientific research on this topic are the development of new ways of measuring values in the educational process of public servants and their impact on their professional activities; research on the motivation of public servants to study and self-education; study of correlations between the values of public servants and their decisions in the exercise of professional powers; search for opportunities to apply measurement methods in the exact sciences in the science of public administration.Keywords: measurement, education, educational process, training (advanced training) of public servants, public administration, public servants, professional training, values, value dimensions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Харченко А. В. 
Синтез стилів у практиці сучасної моди: тенденції, художні прийоми. / А. В. Харченко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню художніх прийомів і тенденцій стильового синтезу у створенні жіночого образу. У представленій до захисту праці вперше: обґрунтовано поняття «синтез стилів» як перспективний метод у формуванні сучасного жіночого образу; розроблено і обґрунтовано алгоритм створення жіночого образу на основі синтезу стилів; виконано авторську розробку актуальних жіночих образів на основі синтезу стилів для молодіжної, середньої, старшої вікових категорій. Практичне значення одержаних результатів дослідження полягає у виявленні перспективних прийомів стильового синтезу при створенні сучасного жіночого образу та доповненні недостатньо вивчених областей в теорії і практиці дизайну. З метою виявлення основних напрямів синтезу стилів використано актуальні моделі жіночого одягу, представлені на українському ринку дизайнерами Nadya Dzyak, Ksenia Schnaider, українськими брендами RITO, Jul через ресурс Ukrainian Fashion Week, власні ресурси та інтернет-магазини; виданнями TRserial та ELLE та ін. Встановлено, що синтез стилів може здійснюватися або шляхом трансформаційних змін всередині однієї форми, або за рахунок компонування окремих видів одягу в комплект із залученням аксесуарів і прикрас. Наведено аналіз та виявлено особливості поняття «стиль» в мистецтві і дизайні; проаналізовано поняття «стилеутворення», «мікростиль», «стилізація», «стильова структура» у контексті дизайну одягу, виявлено специфічні риси основних стилів у моді та похідних, які утворюються в результаті синтезу різних напрямів. Синтез стилів у створенні цілісного образу визначено як метод поєднання різностильових проявів (формотворчих, конструктивних, композиційних, колористичних, фактурних, оздоблювальних), обумовлених багатофакторним впливом соціокультурного середовища, у цілісну художньо-образну систему. На основі проведеного теоретичного та емпіричного дослідження розроблено класифікацію актуальних стильових напрямів моди, яка налічує 9 груп – базові стилі, мікростилі, авторські стилі, стилі субкультур, стилі/течії спільні для мистецтва і моди, стилі/течії спільні для дизайну і моди, окремі напрями в моді, історичні стилі/історизм, глобальні тенденції. Проаналізовано теорії і практичні концепції художників, стилістів і візажистів XX ст., які є підґрунтям для сучасних дизайнерів стилю щодо розкриття індивідуальності та цілісного перетворення всіх складових образу: теорія кольоротипів (Й. Іттен), принципи кольорової гармонії в макіяжі (М. Фактор), підходи щодо індивідуальної ідентифікації кольору (С. Кейджил); теорія типажів зовнішності (Д. Кіббі), рекомендації щодо визначення типажу і поради для його гардеробної адаптації (Д. Ларсон), принципи поєднання зачіски із зовнішніми даними (В. Сассун). З'ясовано підходи і тенденції у створенні сучасних стильових рішень провідних українських стилістів В. Дюденка, А. Крупчинського, К. Малярчук, І. Оболенської, Є. Калкатова, І. Браїлко, О. Слонь, Ю. Пеліпас, М. Мурадової, Л. Попової. Проаналізовані підходи науковців до вікової періодизації дозволили виявити найбільш прийнятний для останніх досліджень розподіл, що використовується для проектування одягу: одяг для дорослих за віковою ознакою поділяють з урахуванням трьох вікових груп: молодшої (18 – 29 років), середньої (30 – 44 роки) та старшої (від 45 років і старше). Виділено 7 етапів створення індивідуального образу на основі синтезу стилів: 1) аналіз потреб жінки, які мають задовольнятися за допомогою образно-функціонального вирішення; 2) визначення призначення образу; 3) з'ясування стильових уподобань споживача, визначення стильового рішення відповідно до призначення образу і потреб; 4) аналіз зовнішніх параметрів; 5) визначення форм, силуетів, фактур, кольорових поєднань, декоративного оздоблення; 6) ескізна проробка цілого образу, розробка технологічної карти зачіски; візуалізація образно-стильової структури образу за допомогою мудборду; 7) реалізація ескізного задуму. Практична частина дослідження представлена авторською розробкою та фотофіксацією індивідуальних стильових рішень жіночих образів трьох вікових груп. Опрацьовано образи різного призначення відповідно до потреб, стильових уподобань, вікових характеристик. Аналіз перспективних прийомів стильового синтезу в сучасному жіночому костюмі та результати практичного впровадження доповнюють недостатньо вивчені області в теорії і практиці дизайну.Ключові слова: синтез стилів, жіночий модний образ, дизайн одягу, тенденції, прийоми дизайну, індивідуальний стиль, вікові групи.^UThe dissertation work is devoted to the study of artistic techniques and trends in stylistic synthesis in the creation of a female image. In the presented thesis defense for the first time: substantiated the concept of «synthesis of styles» as a promising method in the formation of a modern female image; developed and substantiated an algorithm for creating a female image based on the synthesis of styles; the author's development of actual female images was carried out on the basis of the synthesis of youth, middle age and senior age styles. The practical significance of the obtained research results lies in the identification of promising methods of stylistic synthesis. In order to identify the main areas of synthesis of styles used current models of women's clothing, presented on the Ukrainian market by designers Nadya Dzyak, Ksenia Schnaider, Ukrainian brands RITO, Jul through the resource Ukrainian Fashion Week, by own resources and online stores; editions TRserial and ELLE, etc. It has been established that the synthesis of styles can be carried out either by transformational changes within one form, or by arranging individual types of clothing into a set with the involvement of accessories and adornments.Conducted analysis and exposed features of the «style» concept in art and design; analyzed the concept of «style formation», «micro style», «stylization», «style structure» in the context of clothing design, identified the specific features of the main styles in fashion and derivatives, which are formed as a result of the synthesis of various directions. Synthesis of styles in creating a holistic image was defined as a method of combining different-style manifestations (form-building, constructive, compositional, coloristic, textured, finishing), due to the multifactorial influence of the socio-cultural environment, into an integral artistic-figurative system. Based on the conducted theoretical and empirical research, a classification of current style trends in fashion has been developed, which includes 9 groups – basic style, microstyle, author's style, style of subcultures, styles / trends common for art and fashion, styles / trends common for design and fashion, individual trends in fashion, historical styles / historicism, global trends. Analyzed theories and practical concepts of artists, stylists and makeup artists of the XX century. Which are the basis for modern style designers to reveal individuality and a holistic transformation of all components of the image. The theory of color types (I. Itten), the principles of color harmony in makeup (M. Factor), approaches to individual color identification (S. Cageil), the theory of appearance types (D. Kibby), recommendations for determining the type and advice for his wardrobe adaptation (D. Larson), the principles of combining hairstyles with external data (V. Sassoon) were analyzed. The approaches and tendencies in the creation of modern style solutions of the leading Ukrainian stylists V. Dyudenko, A. Krupchinskaya, K. Malyarchuk, I. Obolenskaya, E. Kalkatova, I. Brailko, A. Slon, Y. Pelipas, M. Muradova, L. Popova were clarified.Analyzing approaches of scientists to age periodization made it possible to identify the most acceptable distribution for recent studies, used for designing clothes: clothes for adults are divided by age, taking into account three age groups: youngest (18 – 29 years old), middle (30 – 44 years old) and older (45 years and older). There are 7 stages of creating an individual image based on the synthesis of styles: 1) analysis of needs of woman, which must be satisfied with the help of a figurative-functional solution; 2) determination of the purpose of the image; 3) finding out the style preferences of the consumer, determining the style solution in accordance with the purpose of the image and needs; 4) analysis of external parameters; 5) determination of shapes, silhouettes, textures, color combinations, decorative trim; 6) a sketch study of the whole image, the development of a technological map of a hairstyle, visualization of the figurative and stylistic structure of the image using a mood board; 7) implementation of the outline plan.The practical part of the research is presented by the author's development and photographic recording of individual stylistic solutions of female images of three age groups. Processed images for various purposes in accordance with the needs, style preferences, age characteristics. Analysis of promising methods of stylistic synthesis in modern women's suit and the results of practical implementation complete the insufficiently studied areas in the theory and practice of design.Key words: synthesis of styles, female fashionable image, costume design, trends, design techniques, individual style, age groups.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Морозова А. І. 
Математичне моделювання поверхонь об'єктів авіаційної промисловості і машинобудівних деталей для реалізації на 3D принтері / А. І. Морозова. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено розробці методів моделювання тривимірних геометричних об'єктів і реалізації побудованих рівнянь поверхонь об'єктів авіаційної промисловості і машинобудівних деталей на 3D-принтері.За допомогою R-функцій розроблено алгоритми поетапної побудови математичних моделей машинобудівних деталей, серед яких: шнеки з постійним ізмінним кроком закрутки, шнекові завихрювачі, труби з локальною закруткою іскручені труби складного перерізу зі стінкою заданої товщини.Досліджено метод побудови рівнянь геометричних об'єктів, що маютьтрансляційний і циклічний тип симетрії в 3D. Цей метод був використаний дляпобудови рівнянь відкритих і напівзакритих робочих коліс відцентрових насосів з радіальними і криволінійними лопатками. За допомогою конструктивнихзасобів теорії R-функцій розроблено методи побудови рівнянь поверхонь БПЛАрізних типів. При побудові рівнянь поверхонь БПЛА застосовувався блендінгна каркасі. Побудовано рівняння поверхонь ракет-носіїв і макета космічногокорабля. Побудовані математичні моделі об'єктів авіаційної промисловості імашинобудівних деталей реалізовані на 3D-принтері в Інституті проблем машинобудування ім. А. М. Підгорного НАН України.Достовірність отриманих результатів, їх адекватність проектованим об'єктам підтверджується візуалізацією як в умовах експлуатації програмиRFPreview, так і реалізацією на 3D-принтері. Аналітичний запис проектованихоб'єктів дає можливість використовувати буквені геометричні параметри, скла-19дні суперпозиції функцій, що, в свою чергу, дозволяє оперативно змінювати їхконструктивні елементи. Властивість додатності побудованих функцій у внутрішніх точках об'єкта є зручною для реалізації 3D друку.Ключові слова: теорія R-функцій, 3D-друк, 3D-моделювання, 3Dпринтер, машинобудівні деталі, аерокосмічні об'єкти, БПЛА, шнеки, відцентрові насоси, візуалізація, математична модель, нормалізовані рівняння, симетрія.^UThe dissertation is devoted to the development of methods for three-dimensionalgeometric objects modeling and the implementation of the constructed equations of thesurfaces of aviation industry objects and machine-building parts on a 3D-printer.The algorithms using R-functions have been developed for the phased construction of mathematical models of engineering objects, including screws with constant and variable twist pitch, screw swirls, pipes with local twist and twisted pipes ofcomplex cross section.The method of obtaining equations of geometric objects with a translationaland cyclic symmetry type in 3D, which was used to construct the equations of openand half-closed impellers of centrifugal pumps with radial and curved blades, is investigated. The methods have been developed for obtaining equations of UAV surfaces of various types using constructive means of the R-functions theory. The blending on the frame was used for inventting the UAV surface equations. The equationsof the surfaces of launch vehicles and the model of the spacecraft are received.The constructed mathematical models of UAVs, engineering and aerospace objects are implemented on a 3D-printer at the A. Pidhornyi Institute of MechanicalEngineering Problems of the NAS of Ukraine.The reliability of the results obtained, their adequacy to the designed objects isconfirmed by visualization both in the operating conditions of the RFPreview program and implementation on a 3D-printer. Analytical recording of designed objectsmakes it possible to use alphabetic geometric parameters, complex superpositions offunctions, which, in turn, allows you to quickly change their structural elements. Thepositivity property of the developed functions at the internal points of the object isvery convenient for 3D printing implementing.Keywords: R-functions theory, 3D-printing, 3D-modeling, 3D-printer, engineering details, aerospace objects, UAVs, augers, centrifugal pumps, vizualization,mathematical model, normalized equations, symmetry.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Конюхов А. Д. 
Моделі інформаційної технології у дистанційному навчанні з використанням інфографіки / А. Д. Конюхов. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі розв'язано актуальне науково-прикладне завдання розроблення моделей інформаційної технології реалізації якісного дистанційного навчання з елементами інфографіки через виокремлення і дослідження факторів впливу на вказані процеси та використання засобів прогностичного оцінювання якості на підставі нечіткої логіки. Реалізацією виконаного дослідження є побудова структурно-функціональної моделі інформаційної технології розглянутих процесів. Розроблено на основі одержаних даних структурно-функціональну модель інформаційної технології для дослідження та формування якості реалізації дистанційного навчання з використанням інфографіки. Сформовано основні етапи реалізації інформаційної технології формування якості досліджуваних процесів. Основні напрацювання та рекомендації виконаного дослідження використано при створенні тесту в платформі дистанційної форми навчання Moodle та отриманні результати відображені у вигляді інфографіки. Запропоновано для даної візуалізації використати мову програмування HTML з вставкою коду, написаного на мові JavaScript, що дало можливість наочніше відтворити результат запропонованого тесту. Ключові слова: дистанційне навчання, освітній процес, візуалізація даних в інфографіці, фактор, модель, матриця, нечітка логіка, інтегральний показник якості, функція належності, лінгвістична змінна, терм-множини, дефазифікація, інформаційна технологія.^UThe dissertation work solves the actual scientific and applied task of developing models of information technology for the implementation of high-quality distance learning with elements of infographics through the separation and research of factors influencing these processes and the use of means of prognostic quality assessment on the basis of fuzzy logic. The implementation of the completed research is the design of a structural and functional model of information technology of the research processes. The structural and functional model of information technology has been developed in order to ensure the quality of distance learning implementation using infographics on the basis of the obtained data. The main stages of information technology implementation used to ensure the quality of the research processes have been developed. The main achievements and recommendations of the completed research were used when creating a test in Moodle distance learning platform and obtained results are represented in infographics. It has been offered to use the HTML programming language for this visualization with the insertion of Java Script code, which made it possible to reproduce the result of the offered test more accurately. Keywords: distance learning, educational process, data visualization in infographics, factor, model, matrix, fuzzy logic, integral quality indicator, affiliation function, linguistic variable, term sets, defuzzification, information technology.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Новицька І. В. 
Управління просуванням органічної продукції на внутрішній та зовнішній ринки / І. В. Новицька. — Б.м., 2022 — укp.

У дисертаційній роботі обґрунтовано теоретичні положення, методичні та практичні рекомендації щодо управління просуванням органічної продукції на внутрішній та зовнішній ринки.У першому розділі дисертаційної роботи узагальнено й удосконалено теоретичні основи управління просуванням органічної продукції. Розглянуто існуючі наукові підходи до розуміння сутності управління просуванням органічної продукції як економічної категорії та запропоновано власне трактування дефініції «управління просуванням органічної продукції», що полягає у поетапному застосуванні функціонального й процесного підходів, які, на відміну від інших, дозволяють утворити постійну взаємодію управлінських функцій під час здійснення системи заходів щодо досягнення цілей із просування органічної продукції до потенційних споживачів в умовах підвищення соціальної та екологічної відповідальності через призму цифровізації. У межах такого підходу підкреслюється, що органічна продукція є екологічно чистою, її виробник забезпечив дотримання відповідних стандартів якості та має підтверджуючий сертифікат, що дозволяє на упаковці готової продукції використовувати відповідний логотип чи маркування. Процес просування органічної продукції розглянуто не лише як форму повідомлень, що застосовується підприємством для інформування, нагадування й переконання потенційних покупців до здійснення покупки, а і як цілу низку заходів, спрямованих на постійний моніторинг за зміною споживчих смаків і пріоритетів у виборі продукції та швидку мотивацію клієнта до купівлі цієї продукції. У процесі дослідження обґрунтовано, що до управління просуванням органічної продукції доцільно застосувати функціональний та процесний підходи, які в комплексі зможуть забезпечити безперервну взаємодію функцій управління (прогнозування, планування, організацію, мотивацію, стимулювання, моніторинг та контроль) у процесі просування органічної продукції на внутрішній та зовнішній ринки, а також можливість збуту з урахуванням особливостей органічної продукції, життєвого циклу товару та взаємозв'язків із клієнтами. Аргументовано, що управління просуванням органічної продукції буде різнитися залежно від виду продукції, зокрема продукція первинного виробництва, вторинної переробки, готова упакована продукція. Щодо формування пріоритетних інструментів при просуванні органічної продукції на ринок запропоновано використовувати логістичний підхід, націлений на побудову ефективних каналів збуту між усіма учасниками (виробниками, переробниками, підприємствами, які займаються продажами органічної продукції, посередниками, транспортними компаніями та споживачами), особливо при виході підприємства на зовнішній ринок. З метою вдосконалення процесу управління просуванням органічної продукції, зважаючи на вимоги сучасного суспільства, запропоновано активізувати використання цифрових технологій, зокрема застосувати сучасні інструменти налагодження інформаційно-комунікаційного простору зі споживачем через електронні засоби, зокрема Інтернет, мобільні й комп'ютерні технології та інше.У процесі дисертаційного дослідження узагальнено та систематизовано основні методи управління просуванням органічної продукції, що базуються на інтеграції методів управління, маркетингової діяльності й цифровізації та складають основу науково-методичного забезпечення управління просуванням органічної продукції. З метою ефективного просування органічної продукції відповідно до її особливостей вирощування, виготовлення, переробки й транспортування запропоновано використання системи інструментів, які розділено на інструменти комплексу маркетинг-міксу (товарна марка, термін придатності, упаковка, знижки, розпродаж, кредитування, нейромаркетинг, канали збуту, транспортування, реклама, стимулювання збуту, персональний продаж, паблік рилейшенз, прямий маркетинг, тренінги, індивідуальні зустрічі, майстер-класи, пошук товару, обмін, виставка, екскурсія та інші) й інструменти цифровізації (сайт, соціальні медіа, слайд-презентація, відео, мобільні додатки, блокчейн, чат-боти, SMM, 3D-візуалізація, QR-код), що в комплексі дозволяють створити чіткий і міцний зв'язок між ключовими повідомленнями від виробника органічної продукції до споживача.На основі аналізу світового досвіду управління просуванням органічної продукції виділено найбільш поширені моделі регулювання ринку органічної продукції у зарубіжних країнах, зокрема державну, недержавну й змішану, та виявлено особливості й переваги їх застосування. Установлено, що на міжнародному рівні для ефективного управління просуванням органічної продукції створено належну інфраструктуру органічного ринку. Обґрунтовано, що досвід формування такої інфраструктури доцільно використати в Україні з урахуванням діючого законодавства та умов вітчизняного органічного ринку.^UThe dissertation work justified theoretical provisions, methodological and practical recommendations for managing organic products in domestic and foreign markets.The first section of the dissertation summarizes and improves organic promotion management's theoretical foundations. The current scientific approaches to understanding the essence of organic promotion management as an economic category were considered, and the interpretation of the definition «management of organic products promotion» was proposed. These consist in the gradual application of functional and process approaches, which, unlike others, allow us to form a constant interaction of management functions in implementing a system of measures to achieve goals for the promotion of organic products to potential consumers in terms of increasing social and environmental responsibility. In such an approach, it is emphasized that organic products are environmentally friendly. The manufacturer has ensured compliance with relevant quality standards and has a supporting certificate, allowing the appropriate logo or labeling on the packaging of finished products. The process of promotion of organic products is considered not only as a form of messages used by the enterprise to inform, remind and convince potential buyers to make a purchase but also as a series of measures aimed at continuous monitoring of consumer's tastes and priorities changes in product selection and instant encouragement of a customer to purchase these products.In the process of research, it is substantiated that to manage the promotion of organic products, it is advisable to apply functional and process approaches, which together can provide continuous interaction of management functions (forecasting, planning, organization, motivation, stimulation, monitoring, and control) in the promotion of organic products on domestic and foreign markets, as well as sales opportunities, taking into account the characteristics of organic products, product life cycle and the relationship with customers. Additionally, it is argued that the promotion of organic products will differ depending on the type of products, particularly products of primary production, secondary processing, and finished packaged products. Therefore, suggested using a logistic approach to the formation of priority tools in the promotion of organic products on the market, aimed at building effective sales channels between all participants (producers, processors, enterprises involved in the sale of organic products, intermediaries, transport companies, and consumers), especially when entering the foreign market.For the purpose of improving the process of managing the promotion of organic products and taking into account the requirements of modern society, it is proposed to take into account digitalization, consisting in the use of modern tools to establish information and communication space with the consumer through electronic means, in particular, the Internet, mobile and computer technology, and others.In the course of the dissertation research, the main methods of managing the promotion of organic products, that are based on the integration of management methods, marketing activities, and digitalization, and form the basis of scientific and methodological support for managing the promotion of organic products were generalized and systematized. To effectively promote organic products following their characteristics of growing, manufacturing, processing, and transportation, it is proposed to use tools divided into tools of the marketing mix complex (brand name, shelf life, packaging, discounts, sale, lending, neuromarketing, sales channels, transportation, advertising, sales promotion, personal sales, public relations, direct marketing, pieces of training, individual meetings, master classes, product search, exchange, exhibition, excursion, and others) and digitalization tools (website, social media, slide presentation, video, mobile applications, blockchain, chatbots, SMM, 3D visualization, QR code), which together make it possible to create a clear and robust connection between critical messages from the producer of organic products to the consumer.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Назаренко В. А. 
Еколого-економічне прогнозування змін у землекористуванні під впливом урбанізаційних процесів / В. А. Назаренко. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертацію присвячено комплексному дослідженню процесу і стану урбанізації у загальному контексті мультидисциплінарних наукових досліджень та на основі аналізу й систематизації даних щодо міста Києва та інших великих міст України. Головний акцент у роботі зроблено на визначенні та дослідженні екологічних та економічних факторів, які на пряму та опосередковано пов'язані з розвитком міських та приміських територій. У контексті роботи було досліджено і окреслено зв'язки між змінами у землекористуванні та урбанізаційними процесами, пов'язаними з розвитком міста, та врахуванням наслідків і впливів екологічних змін та ситуації з навколишнім середовищем, як у межах району, так і регіону в цілому, а також у більш глобальному контексті. Проведено аналіз, дослідження та опрацьовано велику кількість наукових та науково-практичних міжнародних і вітчизняних публікацій та інших матеріалів що стосуються урбанізації та суміжних областей. У ході дослідження автором проаналізовано досвід провідних науковців з країн ЄС, США, Китаю та України в галузях урбанізації, економіки урбанізації, екології та інших суміжних галузях наукових досліджень. Взято до розгляду та аналізу ключові досягнення у дослідженні причин та наслідків урбанізаційних процесів, їх впливу на стан екології та розвитокекономіки міста, регіону та країни. У роботі запропоновано методологію для оцінки варіантів розвитку територій та економіки міста, економічно ефективного землекористування з урахуванням екологічних факторів. Розроблена методологія дозволила сформувати основні варіанти розвитку територій, а саме варіанти розвитку урбанізації в Україні та світі. Для більш детального та об'єктивного прогнозування варіантів розвитку урбанізації, як стану, було обґрунтовано та запропоновано модель розрахунку економічної оцінкивикористання земельних ресурсів у контексті ресурсо-ефективного управління містом. Системна модель методологічного аналізу і характеристики землекористування у контексті управління містом та дослідження його розвитку включає наступні фактори: типи об'єктів, просторове розміщення, візуалізація (карта), форма власності, земля і її ціна\характеристика, перспективи розвитку землі чи території, економічна звітність і прогнозування. Для перегляду та використання результатів процесу моделювання було використано візуалізацію, а саме візуальне представлення міста з основними економічними даними, об'єктами й екологічними показниками (у форматі двох вимірної кольорової карти).^UThe dissertation is devoted to a comprehensive study of the process and state of urbanization in the general context of multidisciplinary scientific research and based on research and data on the city of Kyiv and other major cities of Ukraine. The main focus of the work is on determining and studying environmental and economic factors that are directly and indirectly related to the development of urban and suburban areas. In the context of the work, the link between changes in land use and urbanization processes related to the development of the city was studied and outlined and taking into account the consequences and impacts of environmental changes and the environmental situation, both within thedistrict and the region as a whole or in a global context. A large number of scientific and scientific-practical international and domesticpublications and other materials were analyzed, researched and processed. During the study, the author analyzed the experience of leading scientists from the EU, USA, China and Ukraine in the fields of urbanization, urbanization economics, ecology and other related fields of scientific research. Key achievements in the study of the causes and consequences of urbanization processes, their impact on the state of ecology and economic development of the city, region and country were taken into account and analyzed. For a comprehensive assessment of the situation and modeling of various options for the development of urban and suburban areas, the author conducted a thorough study of the historical development of large cities from developing countries and leading countries of the EU, the USA and Asia. The paper proposes methodology for assessing options for the development of territories and the economy of the city, cost-effective land use, taking into account environmental factors. The developed methodology allowed to form the main options for the development of territories, namely options for the development of urbanization in Ukraine and the world. Also, for more detailed and objective forecasting of options for urbanization development as a state, the model for calculating the economic assessment of the use of land resources in the context of resource-efficient city management was substantiated. The system model of methodological analysis and characteristics of land use in the context of city management and research includes the following factors - types of objects, spatial placement, visualization (map), property, land and its price/characteristics, prospects forland or territory development, economic reporting and forecasting. Visualization was used to view the results of the modeling process, namely the visual representation of the city with basic economic data, objects and environmental indicators (in the format of two-dimensional color map).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Мельникова Н. І. 
Моделі та методи підтримки персоналізованих рішень у медичних системах. / Н. І. Мельникова. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертаційній роботі вирішено важливу науково-прикладну проблему розроблення та удосконалення моделей, методів і засобів машинного навчання в задачах класифікації, кластеризації, прогнозування та візуалізація результатів опрацювання персональних даних для адаптації медичних рішень до пацієнта. У роботі введено поняття персоналізації, персоналізованих рішень та медичних даних пацієнта. Проаналізовано правові вимоги щодо використання персоналізованих медичних даних, існуючі практичні рішення, що відображають основні підходи до використання медичних даних та урахування персоналізації за результатами аналізу існуючих систем штучного інтелекту у сфері медицини. Проведено порівняльний аналіз класичних методів та визначені обмеження, що характерні при опрацюванні медичних персоналізованих даних. Визначено найбільші обмеження під час опрацювання універсальними методами великих та малих мультимодальних медичних наборів даних, що визначили актуальну науково-прикладну проблему щодо розробки нових чи удосконалення існуючих методів штучного інтелекту щодо підвищення точності процесу обробки великих та малих мультимодальних медичних даних для пошуку персоналізованих рішень та сформувати завдання наукового дослідження.^UThe dissertation solved an important scientific and applied problem of developing and improving models, methods and tools of machine learning in the tasks of classification, clustering, forecasting and visualization of the results of personal data processing for adapting medical solutions to the patient.The work introduces the concepts of personalization, personalized solutions, and patient medical data. Legal requirements for the use of personalized medical data, existing practical solutions reflecting the main approaches to the use of medical data and taking into account personalization based on the analysis of existing artificial intelligence systems in the field of medicine are analyzed. A comparative analysis of classical methods was carried out and the limitations characteristic of the processing of personalized medical data were determined. The biggest limitations during the processing of large and small multimodal medical data sets by universal methods were determined, which identified an actual scientific and applied problem regarding the development of new or improvement of existing methods of artificial intelligence to increase the accuracy of the process of processing large and small multimodal medical data to find personalized solutions and form tasks scientific research.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Кожухова Х. В. 
Підготовка майбутніх учителів гуманітарних спеціальностей до використання цифрових технологій в професійнійдіяльності: автореферат дис. ... д.філософ : 015 / Х. В. Кожухова. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація є теоретико-експериментальним дослідженням проблеми підготовки майбутніх учителів гуманітарних спеціальностей до використання цифрових технологій в професійній діяльності. Розроблено зміст педагогічної технології: оновлення змісту освітніх компонентів, які вивчаються під час навчання більшості гуманітарних спеціальностей та є базовими в їхній підготовці; розроблення та впровадження вибіркової дисципліни «Цифрові технології в освіті»; розроблено програмипозааудиторної діяльності (кіноклуб, TED-конференції, семінари) відібрано форми (лекції (інформаційно-проблемна, лекція-пресконференція, лекція- візуалізація, бінарна лекція, лекція-дебати, мультимедійна лекція); семінарські заняття, тренінги, майстер-класи (презентація педагогічного досвіду), проєктні заняття; «круглий стіл»; «змішане навчання»; вебінар, відеоконференції, віртуальні консультації), методи (мозковий штурм, мобільної навчальної взаємодії, кейс-метод, проблемні, «перевернене» навчання, скрайбінг, інтерактивний, ігрового проєктування, портфоліо, web- квест), засоби навчання (електронні посібники, обладнання, технічні засоби, програмне забезпечення, цифрові ресурси). Виділено етапи впровадження авторської педагогічної технології в освітній процес закладів вищої освіти: мотиваційний, практичний, адаптаційно-рефлексійний. Використано різноманітні форми та методи роботи зі студентами гуманітарних спеціальностей задля формування їхньої готовності до використання цифрових технологій в професійній діяльності під час навчання у ЗВО, які можуть бути реалізовані в умовах дистанційної освіти. Розкрито модернізацію змісту освітнього процесу за основними напрямами: оновлення змісту освітніх компонентів, які є загальними під час підготовки вчителів усіх гуманітарних спеціальностей: «Філософія», «Історія України», «Педагогіка», «Психологія», «Безпека життєдіяльності», «Інформаційнітехнології», збагачені темами, що розширюють світогляд студента й розкривають усебічний вплив цифрових технологій на численні аспекти життя суспільства загалом і на кожну людину окремо та створюватимуть позитивне ставлення до практичного використання сучасних технологій під час освітнього процесу; розроблення й упровадження навчальної дисципліни «Цифрові технології в освіті», відповідного сайту задля створення власного цифрового портфеля вчителя, банку тренінгових програм, навчальних проєктів, ситуаційних вправ, спрямованих на формування готовності майбутніх учителів гуманітарних спеціальностей до використання цифрових технологій в професійній діяльності; адаптації пакету діагностичнихматеріалів для визначення рівня сформованості готовності майбутніх учителів гуманітарних спеціальностей до використання цифрових технологій в професійній діяльності; розробці програми позааудиторної діяльності (кіноклуб, TED-конференції, семінари). Результати педагогічного експерименту показали, що більшість респондентів експериментальної групи досягли середнього (46,3%) і високого (38,4%) рівнів готовності до використання цифрових технологій в професійній діяльності. Статистичний аналіз (за -критерієм Колмогорова- Смирнова) засвідчив, що зміни, які відбулися в експериментальній групі після проведення формувального етапу експерименту, є статистично значущими. При порівнянні результатів контрольної групи до та після педагогічного експерименту ми не отримали особливих відмінностей. Це підтверджує, що педагогічна технологія підготовки майбутніх учителів гуманітарних спеціальностей до використання цифрових технологій в професійній діяльності є ефективною. Результати дослідження можуть бути використані для подальшого вдосконалення теорії та практики професійної освіти, у системі підвищення кваліфікації та перепідготовки педагогічних кадрів і самоосвітній діяльності вчителів та викладачів закладів вищої освіти.^UThe thesis is a theoretical and experimental research into the training of future teachers of humanities to use digital technologies in their professional activity. We have built the educational framework content: updating the subjects that are a part of the most humanities curricula and are basic for student training; developing and introducing the elective course called Digital technologies ineducation; students’ afterschool activity (a movie club, TED-conferences, seminars); choosing the forms (lectures (information and problem-based, a press- conference lecture, a visualization lecture, a binary lecture, debates, a multimedia lecture); running seminars, trainings, workshops (sharing educational experience), project lessons; round-table discussions, blended learning; webinars, videoconferences, virtual consultations), methods (brainstorm, mobile educational interaction, case studies, problem-solving, “flipped” learning, scribing, interactive, gaming projects, portfolio, web quests), learning techniques (digital manuals, equipment, tools, software, digital resources). We have identified three stages of implementing the educational framework into the universities’ educational practice: motivational, practical, adaptive- reflective. We utilized various forms and methods of working with students majoring in the humanities to build their readiness to use digital technologies while studying in a higher education institution, which can be suitable for distance learning. We focused on educational content modernization in the following areas: updating the content of the subject that are common for teachers of all humanities: Philosophy, The History of Ukraine, Teacher Training, Psychology, Life Security, Information Technologies, adding the topics that expand students’ mind and show a comprehensive impact digital technologies have on numerous aspects of social life as a whole and on each separate human being, and build a positive attitude to the practical use of modern technologies in education; introducing an elective course called Digital technologies in education, creating an appropriate website for making teacher’s own digital portfolio, a collection of trainers, educational projects, situation-based exercises seeking to shape the readiness of future teachers of the humanities to use digital technologies in their professional activity; adapting the set of diagnostic tools to assess the level of the readiness of future teachers of the humanities to use digital technologies in their professional activity; developing the afterschool curriculum (a movie club, TED-conferences, seminars). The results of the educational experiment showed that most of the respondents from the experimental group had reached the medium (46,3%) and high (38,4%) levels of readiness to use digital technologies in their professional activity. The statistical analysis (the -Kolmogorov-Smirnov test) proved that the changes that had taken place in both the control, and the experimental group after the formative stage are statistically significant. When comparing pre- and post- experimental results for the control group, we did not obtain any big variance. This confirms that the educational framework for training future teachers of the humanities to use digital technology in their professional activity is efficient.The results of the research can be used for further improvement in the theory and practice of professional and education, in teachers retraining as well as in an independent activities of teachers and higher education institutions instructors.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського