Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (4)Наукова електронна бібліотека (42)Реферативна база даних (6523)Книжкові видання та компакт-диски (408)Журнали та продовжувані видання (6)
Пошуковий запит: (<.>K=ВАКУУМН$<.>+<.>K=ЛЮМІНЕСЦЕНТНИЙ$<.>+<.>K=ІНДИКАТОР$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 873
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Левченко А.Д. 
Автоматизація технологічного процесу виготовлення засобів індикації: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.07 / А.Д. Левченко ; Наук.-виробнич. корпор. "Київ. ін-т автоматики". — К., 2004. — 24 с.: рис. — укp.

Розроблено метод і принципи підвищення якості засобів індикації на прикладі лінійно-колористичних газоаналізаторів - індикаторних трубок (ЛКГ - ІТ) завдяки створенню системи автоматизованого керування технологічним процесом виготовлення ЛКГ - ІТ. Створено та досліджено інформаційну модель ЛКГ - ІТ, за якою у процесі моделювання засіб індикації розглядається як об'єкт автоматизованого технологічного процесу виготовлення. Наведений підхід дає змогу структурувати технологічний процес виготовлення виробів, формалізувати та оптимізувати його проведення та створити концептуальну модель технологічного процесу, інваріантну реальному технологічному процесу зборки ЛКГ - ІТ. Запропоновано комплексний критерій оцінки якості його проведення, який дає змогу на базі логічної схеми проектування та принципів декомпозиції структурування процесу формалізувати завдання керування, сформувати необхідну концепцію щодо оперативного керування обладнанням з урахуванням міжетапного узгодження технологічного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К964.5 +
Шифр НБУВ: РА328924

Рубрики:

      
2.

Багорка М.О. 
Агроекологічні особливості родючості змитих грунтів в підзоні чорноземів звичайних: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / М.О. Багорка ; Дніпропетр. держ. аграр. ун-т. — Д., 2002. — 21 с. — укp.

Досліджено агроекологічні особливості родючості змитих грунтів схилів різної експозиції та господарського призначення в підзоні чорноземів звичайних у зв'язку з їх генезисом і морфологією. Зазначено, що за допомогою індикаторних культур (гороху, ячменю) можна оцінити родючість грунтів схилів за профілем. На підставі даних про кількісний та якісний склад гумусу, азоту, фосфору, калію, фізико-хімічні властивості та ферментативну активність орних і цілинних грунтів схилів і плакору виявлено залежність між рівнем родючості грунтів схилів та еклогічними умовами. Встановлено, що в процесі грунтоутворення в грунтах схилів відбувається перерозподіл мікроелементів у грунтовому профілі: накопичення в гумусово-акумулятативному горизонті та акумуляція розчинної форми мікроелементів, зумовлена зміною кислотно-лужних умов. Доведено, що ефективна родючість грунтів схилів і плакору за профілем, виражена продуктивністю гороху та ячменю, визначається, переважно, орним шаром. За тривалого використання гумусово-перехідних горизонтів і породи продуктивність зазначених культур підвищувалася на 70 - 90 %, інколи вдвічі, що свідчить про мобілізацію поживних речовин грунту. Зроблено висновок, що споживання горохом та ячменем макро- та мікроелементів залежить від вмісту та доступності їх в грунті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П064.62(4УКР) + П140.88(4УКР)
Шифр НБУВ: РА318369 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Географічні рубрики:

      
3.

Морозова Н. І. 
Адаптивний розвиток підприємств аптечної торгівлі: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / Н. І. Морозова ; Донец. нац. ун-т економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського. — Донецьк, 2011. — 19 с. — укp.

Запропоновано імітаційну модель прогнозування інтенсивності потоку клієнтів на основі методів системної динаміки, яка, на відміну від існуючих, дозволяє покращити адаптивні характеристики аптечної мережі. Удосконалено методичні підходи щодо оцінювання результатів формування системи взаємодії суб'єктів фармацевтичного ринку шляхом виділення часового та порівняльного напрямків дослідження. Розроблено діагностичний інструментарій оцінювання політики розвитку аптечної мережі на основі оцінювання кількісних індикаторів функціонування фармацевтичного ринку. Розвинуто структурно-ієрархічний метод прогнозування конкурентоспроможності аптечної мережі шляхом використовування методу аналізу ієрархій, який передбачає ієрархію сфер взаємодії суб'єктів фармацевтичного ринку (акторів). Розглянуто категорію "суб'єкт ринкової взаємодії" як специфічний елемент ринкової системи, що у своїй діяльності постійно впливає на стратегію розвитку інших суб'єктів. Запропоновано методологію адаптивного маркетингу як системи стратегічних заходів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)421.525.1
Шифр НБУВ: РА381822 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Шахматова О.О. 
Активність антиоксидантної системи деяких чорноморських гідробіонтів у прибережній акваторії Севастополя: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / О.О. Шахматова ; НАН України. Ін-т біології півд. морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2004. — 21 с.: рис. — укp.

Запропоновано комплекс біомаркерів антиоксидантної системи для кількісної оцінки стану гідробіонтів та середовища їх існування у прибережній зоні Чорного моря. Вперше виявлено роль каталази у процесі адаптації гідробіонтів до забруднення. Визначено інтервали активності каталази у гідробіонтів-індикаторів, що відповідають їх умовно нормальному функціонуванню. Визначено норму реакції процесу перекисного окиснення ліпідів в організмах-індикаторах. Виявлено діапазони зміни параметрів середовища (температури, щільності, концентрації кисню, фосфатів, нітратів і нітритів), що відповідають умовам нормального функціонування личинок риб Atherina hepsetus L., а також двох видів водоростей-макрофітів - Enteromorpha intestinalis (L.) Link. та Ceramium rubrum (Huds.) Ag. На підставі даних щодо активності антиоксидантної системи гідробіонтів виконано ранжування досліджених районів за рівнем трофності. Рекомендовано використання антиоксидантної системи гідробіонтів під час проведення моніторингових робіт у прибережній зоні Чорного моря.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.51(922.8) +
Шифр НБУВ: РА331575

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Корольов О.В. 
Аналіз, моделі та діагностика кризових теплогідравлічних явищ в енергообладнанні АЕС: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.14.14 / О.В. Корольов ; Одес. нац. політехн. ун-т. — О., 2007. — 33 с. — укp.

Установлено, що наслідком електронагріву є електродинамічні сили, що визначають вібрацію поверхні нагріву та виникнення ТАК. Доведено вплив електродинамічних сил на вібрацію поверхні теплообміну. Установлено істотну відмінність акустичних спектрів, одержаних за змінного й акумуляторного струму, експериментально доведено, що відмінності у таблицях критичного теплового потоку визначаються видом обігріву. Установлено причини появи S-подібних кривих кипіння. Розроблено метод вимірювання температури поверхні нагріву з застосуванням індикатора. Установлено факт зниження гідравлічного опору каналу, що обігрівається, за рахунок електродинамічної вібрації стінок каналу. Розроблено метод діагностики снарядно-пробкових режимів двофазного потоку. Установлено закономірність самоорганізації двофазного потоку за кризи течії. Одержано вирази для розрахунку швидкості звуку та частотних характеристик каналів з двофазними та підкипаючими потоками. Розроблено моделі течії телоносія в каналах, що обігріваються, показано можливість реалізації за цих умов високочастотних коливань. Розроблено метод розрахунку радіаційного підйому тиску у пароводяному інжекторі. спектра акустичного сигналу від характеру течії. Розроблено положення щодо створення системи акустичного контролю протікання даних з'єднань верхнього блока реактора ВВЕР-1000. За результатами досліджень розроблено практичні додатки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З47-042.2 +
Шифр НБУВ: РА350261

Рубрики:

      
6.

Максимова Л.В. 
Аналітичне забезпечення оцінки стійкості машинобудівного підприємства: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / Л.В. Максимова ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2009. — 20 с. — укp.

Розроблено інструментарій оцінювання збалансованості між цілями діяльності підприємства, його внутрішнім і зовнішнім середовищем. Розкрито суть поняття "стійкість підприємства", яку розглянуто як стратегічну характеристику підприємства. Доведено доцільність використання стратегічних атрибутів для охарактеризування стійкості. Запропоновано інтеграцію сучасної теорії економічної стійкості та концепції стратегічного управління підприємствами з метою досягнення стратегічної цілі підприємства за умов кризи. Показано доцільність декомпозиції інформаційних зв'язків у структурі аналітичного забезпечення оцінки стійкості підприємства. Проведено декомпозицію даного забезпечення та визначено, що стратегічна стійкість підприємства повинна забезпечуватися збалансованістю між атрибутами цілеспрямованості, адаптивності та реактивності. Доведено доцільність оцінювання внутрішніх складових діяльності підприємства за рівнем запасу стійкості у часі за допомогою метрики цільових індикаторів стійкості підприємства. Обгрунтовано спосіб установлення пріоритетності зовнішніх і внутрішніх подій підприємства на основі ранжирування його можливостей і загроз за критеріями актуальності інформації та значущості події. Доведено можливість використання багатоатрибутивного ієрархічного аналізу щодо його застосування для оцінювання стійкості підприємства. Розроблено та використано рекомендації стосовно діяльності машинобудівних підприємств.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.1 +
Шифр НБУВ: РА364057

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Шкляр А.С. 
Анатомія воріт нирки на етапах постнатального онтогенезу людини: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / А.С. Шкляр ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2006. — 19 с. — укp.

Доведено, що на етапах постнатального онтогенезу має місце анатомічна мінливість форми та положення воріт нирки, що залежить від комплексу факторів (соматометричних, органометричних, віку, статі) та може бути виявлена з застосуванням способу визначення морфофункціональної асиметрії воріт нирки людини. З'ясовано, що форма та положення воріт нирки визначається віком, статтю, соматотипом, органометричними показниками нирки. Органометричні показники нирки у поєднанні з індикаторами її воріт відображають етапи постнатального онтогенезу людини, що може бути використано для вирішення специфічних задач секційної морфометрії. Обгрунтовано й застосовано спосіб побудови онтогенетичних морфохронограм воріт нирки, який дозволяє у стислому й інформативному вигляді відобразити їх достовірні зміни з урахуванням віку та статі, а також топографію судинних елементів нервово-судинного пучка у площині воріт. Досліджено системний взаємозв'язок між сомато-, органометричними показниками та морфометричними індикаторами воріт нирки людини, визначено комплекс сомато-, органометричних і морфометричних факторів, які впливають на індивідуальну анатомічну мінливість форми та положення воріт нирки на етапах постнатального онтогенезу людини. Створено інтегральну модель їх морфогенезу та вивчено закономірності їх анатомічного гістерезису у постнатальному онтогенезі людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*695.11 +
Шифр НБУВ: РА346432

Рубрики:

      
8.

Лігоненко Л.О. 
Антикризове управління торговельним підприємством: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.07.05 / Л.О. Лігоненко ; Київ. нац. торгов.-екон. ун-т. — К., 2001. — 35 с. — укp.

Розроблено теоретико-методологічні основи та методичний інструментарій побудови системи антикризового управління торговельним підприємством. Визначено теоретичні основи кризи як стадії циклу розвитку підприємства, розкрито її специфічні особливості та фінансово-економічні індикатори наявності. Розроблено цілісну концепцію формування системи антикризового управління торговельним підприємством, обгрунтовано структурно-логічну модель процесу антикризового управління. Обгрунтовано концептуальні засади та поглиблено методичне забезпечення діагностики кризи розвитку підприємства. Введено до наукового обігу й обгрунтовано нову економічну категорію "потенціал виживання". Визначено теоретичні засади розробки антикризової програми підприємства та запропоновано методичне забезпечення її формування, а також зміст контролю в системі антикризового управління. Результати дослідження дозволили сформувати пакет методик і модельного інструментарію, який може бути застосований окремими торговельними підприємствами у процесі діагностики кризи, обгрунтування засобів її подолання, здійснення контролю за перебігом реалізації антикризової програми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)421.0-971-21
Шифр НБУВ: РА315058 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Рудик О.Р. 
Антикризове управління фінансовою стійкістю суб'єктів господарювання в економіці України: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.08 / О.Р. Рудик ; Львів. нац. унів. ім. І.Франка. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Розроблено теоретико-методологічні основи та практичні рекомендації, спрямовані на формування механізму антикризового управління фінансовою стійкістю суб'єктів господарювання в економіці України. Досліджено суть і сформульовано функції кризи, визначено сутність і обгрунтовано економічний зміст фінансової стійкості суб'єкта господарювання, вдосконалено класифікацію управління фінансовою стійкістю, проведено аналіз часової та просторової структури кризи. Доведено існування зв'язку між рівнем мінливості фінансових коефіцієнтів і рівнем їх інформаційної цінності як індикаторів кризи. Удосконалено організаційну модель антикризового управління фінансовою стійкістю суб'єкта господарювання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-93-97-21
Шифр НБУВ: РА374254 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Сметана О.М. 
Антропогенна трансформація біогеоценозів Кривбасу (біоіндикація, відновлення, управління): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.М. Сметана ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2003. — 17 с. — укp.

На підставі результатів біогеоценотичних досліджень встановлено, що структура рослинного покриву у природних спепових біогеоцинозах (БГЦ) стала та детермінована грунтовим покривом та зволоженням. Виявлено, що у грунтах степових БГЦ переважають карбонатизація, нагромадження гумусу аморфного та типу муль, а також соленагромадження. Зазначено, що наземна мезофауна степових БГЦ має сталу еудомінантну морфо-екологічну та трофічну структури. Доведено, що у антропогенних БГЦ рослинний покрив специфічний, його зміни призводять до зміни типу гумусонагромадження (лісове гумусонагромадження у штучних лісових БГЦ) або до зміщення балансу у бік мінералізації гумусу (в агроБГЦ). Встановлено, що зміни чисельності наземної мезофауни (на рівні субдомінантів і рецедентів) під антропогенним впливом зумовлені зменшенням екологічної місткості (за рахунок кількості екологічних ніш і трансформації екологічного простору певних з них). Виявлено, що у техногенних БГЦ відбувається докорінна зміна (техногенна дигресія) або формування нового рослинного покрову. Доведено, що у техногенних БГЦ Криворіжжя виникають нові елементарні грунтові процеси: низхідна міграція мулистих шламових часток за профілем (технолесіваж), нагромадження пилуватої фракції у поровому просторі, гіпергенез гірських порід, які не властиві денній поверхні. Зазначено, що загальна чисельність мезофауністичного комплексу БГЦ порушених земель залежить від стадії формування БГЦ та якісного складу грунтотворної породи. Виявлено індивідуальну сполученість індикаторних блоків наземнної мезофауни з елементарними грунтовими процесами. Встановлено, що у регіоні переважають БГЦ техногенного підтипу антропогенного типу біогеосфери.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П32.233(4УКР-4ДНІ) + Е0*806.3(4УКР-4ДНІ) + Е0*801.48(4УКР-4ДНІ) +
Шифр НБУВ: РА323344

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Спіцина Л.А. 
Археологічні культури пізнього енеоліту - ранньої бронзи Дніпро-Донського межиріччя (за матеріалами поселень): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / Л.А. Спіцина ; НАН України. Ін-т археології. — К., 2002. — 16 с. — укp.

Наведено повну характеристику матеріального комплексу поселень Дніпро-Донського межиріччя. На підставі аналізу керамічного комплексу, який для цієї доби є майже єдиним культурним індикатором, а також поховальних пам'яток, у межах півдня Лісостепової та у Степовій смузі України виділено два синхронних явища: у Лівобережній Україні - пам'ятки Рєпінської культури, поширені на сході (до Поволжя); у Нижній Наддніпрянщині та на заході (до Південного Бугу) в той час побутували носії Рогачицької культури, що полишили середній шар Михайлівського поселення, поселення Нижній Рогачик та інші пам'ятки, названі згідно з існуючим поняттям "рогачицький тип пам'яток" (О.Г.Шапошникова, В.М.Даниленко) та через наявність Нижньомихайлівської археологічної культури. Ці масиви різнилися матеріальним комплексом, поховальним обрядом та генезою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(237Укр)260.1
Шифр НБУВ: РА320675 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Заболоцький М.В. 
Асимптотичні властивості аналітичних та субгармонійних функцій нешвидкого зростання: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.01.01 / М.В. Заболоцький ; Львів. держ. ун-т ім. І.Франка. — Л., 1999. — 29 с. — укp.

Досліджено умови на тейлорівські коефіцієнти цілої функції, при виконанні яких основні неванліннівські характеристики є повільно зростаючими функціями. Описано поводження а-точок мероморфних в C функцій, неванліннівська характеристика яких повільно зростаюча. Запропоновано новий підхід до дослідження асимптотичних властивостей цілих функцій нульового порядку, який базується на багаточленних асимптотиках інтегралів. З його допомогою встановлено теореми Валірона та Валірона-Тітчмарша для цілих функцій нульового порядку. Введено нове поняття регулярності та "індикатора" для цілих функцій нульового порядку і у випадку розташування нулів на скінченній системі променів знайдено критерії цієї регулярності та описано "індикатор" в термінах нулів функції. Знайдено нові асимптотичні зображення для b-субгармонійних функцій нульового роду, за допомогою яких встановлені точні оцінки знизу для деяких підкласів цих функцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В161.519,022

Рубрики:

      
13.

Данилюк О.А. 
Безконтактні захоплюючі пристрої для автоматизації завантаження технологічного обладнання: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.07 / О.А. Данилюк ; Севастоп. нац. техн. ун-т. — Севастополь, 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Розроблено високопродуктивні та надійні безконтактні струменеві захоплюючі пристрої для маніпулювання об'єктами з наскрізними і глухими циліндричними отворами, об'єктами типу дисків, пористими, неміцними, нежорсткими, крихкими, гнучкими, з покриттям, забрудненими, нагрітими та іншими об'єктами, а також вакуумно-струменеві захоплювачі для плоских і магнітно-струменеві для феромагнітних об'єктів. Розроблені захоплювачі забезпечують високу точність базування та центрування, надійність та довговічність роботи, мають низьку собівартість. Винайдено теоретичні та експериментальні залежності для розрахунку статичних і динамічних характеристик безконтактних захоплювачів. Визначено оптимальні конструктивні параметри захоплювачів і запропоновано методику їх проектування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З965,942 +
Шифр НБУВ: РА325869

Рубрики:

      
14.

Стежко Н.В. 
Безпека людського розвитку в Україні та шляхи підвищення її рівня: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.07 / Н.В. Стежко ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретико-методологічні засади забезпечення безпеки людського розвитку на національному та регіональному рівнях й обгрунтовано науково-методичні та практичні рекомендації щодо механізмів їх реалізації. Проаналізовано теоретичні засади визначення безпеки людського розвитку, її основні складові. Систематизовано внутрішні та зовнішні чинники впливу на безпеку людського розвитку. Розроблено концептуальну модель, яка визначає зміст і спрямованість заходів забезпечення безпеки людського розвитку. Розкрито роль цілей розвитку тисячоліття у забезпеченні безпеки людського розвитку. Здійснено комплексний аналіз рівня безпеки людського розвитку в Україні та її регіонах на базі запропонованої системи показників-індикаторів. Наведено порівняльну оцінку рівня безпеки людського розвитку України з країнами ЄС. Визначено цілі розвитку тисячоліття для України та напрямки формування регіональної політики щодо їх реалізації. На підставі узагальнення зарубіжного досвіду розроблено рекомендації щодо підвищення рівня безпеки людського розвитку в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У50-94-995 + У9(4УКР)0-94-995 +
Шифр НБУВ: РА354487

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
15.

Куртєва Г. П. 
Бета-розпад та структура непарних ядер: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.04.16 / Г. П. Куртєва ; Ін-т ядерних дослідж. НАН України. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Запропоновано метод розрахунку зведених ймовірностей бета-переходів непарних ядер в межах динамічної колективної моделі з врахуванням внеску квазічастинкових і багатофононних станів, впливу вакуумних флуктуацій на перенормування одноквазічастинкових переходів та ефектів некомутативності одноквазічастинкових і колективних мод збудження. Наведено результати розрахунків бета-розпаду групи непарних ядер і спектроскопічних характеристик дочірніх ядер. Проведено їх порівняння з експериментальними даними та результатами розрахунків в інших моделях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В383.33,022
Шифр НБУВ: РА371425 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Лі Хай Лінь 
Бідність як об'єкт соціально-економічної політики: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Лі Хай Лінь ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 16 с. — укp.

Подано варіант комплексного дослідження бідності як соціально-економічної категорії, виявлено основні форми та причини, які її породжують. Визначено зміст багатоаспектної категорії "бідність". Охарактеризовано основні особливості бідності у країнах з перехідною економікою: велика питома вага бідного населення серед працюючих, високий рівень збіднілих - серед молоді, жінок, освічених і кваліфікованих робітників та ін. Спираючись на світовий досвід боротьби з бідністю, країни з економікою, що трансформується, впроваджують засоби подолання бідності, адекватні умовам даних країн. Запропоновано засоби боротьби з бідністю, запобігання перетворенню її на масову та хронічну - державний контроль за найважливішими соціальними індикаторами: відповідністю мінімальних розмірів заробітної плати, пенсії, стипендії, що відповідають рівню прожиткового мінімуму; доступністю безкоштовних медичних і загальноосвітніх послуг на мінімально визначеному рівні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-94 + У9(5КИТ)0-94
Шифр НБУВ: РА313030 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Клименко Т.К. 
Біоекологічні особливості розподілу важких металів в урбосистемах промислового Дніпродзержинська: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Т.К. Клименко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено біологічні особливості розподілу важких металів в урбосистемах м. Дніпродзержинськ. Вивчено особливості компонентів урбосистем різного функціонального призначення, а саме: властивостей грунтів, особливостей формування рослинного покриву. Досліджено вміст важких металів у поверхневому шарі грунтів міста та їх внутрішньопрофільний розподіл. Визначено вплив властивостей грунтів на просторову неоднорідність вмісту в них важких металів. Оцінено рівні забруднення грунтів урбосистем важкими металами з використанням різних методичних підходів. Визначено склад і структуру геохімічних аномалій у грунтах, а також джерела їх виникнення. Визначено буферну здатність грунтів стосовно забруднень їх важкими металами. Оцінено рівні забруднення рослин видів Taraxacum officinale і Pon angustifolia важкими металами. Визначено особливості процесу розподілу металів у системі "грунт - рослина". Досліджено можливість використання рослин виду Taraxacum officinale як індикаторів забруднення грунтів важкими металами і толерантність рослин виду Pon angustifolia щодо забруднення грунтів цими полютантами. Проведено класифікацію грунтів і урбосистем м. Дніпроджержинськ за рівнем забруднення їх компонентів важкими металами та за буферною здатністю грунтів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.518(4УКР-4ДНІ) + Е50*801.1-641.1 важких +
Шифр НБУВ: РА354108

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Біологічні науки   
18.

Миленька М.М. 
Біоіндикаційна оцінка екологічного стану Бурштинської урбоекосистеми: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / М.М. Миленька ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2009. — 23 с. — укp.

Досліджено екологічний стан Бурштинської урбоекосистеми з використанням методів екологічного діагностування, біотестування та біоіндикації. Встановлено неоднорідність напруги екологічних факторів у межах різнофункціональних екотопів за всіма застосованими критеріями. Показано просторову гетерогенність забруднення важкими металами грунтів міста та листкового опаду деревних рослин. Виявлено видоспецифічні особливості металоакумулювальної здатності фотоіндикаторів. Установлено зростання токсико-мутагенного фону території за показниками цитотоксичності, кластогенності та гаметоцидності факторів. Досліджено зміни біохімічних і морфометричних параметрів деревних рослин-індикаторів під впливом урботеногенних стресорів. Виділено найбільш інформативні тест-ознаки на кожному рівні біоіндикаційних досліжень. Визначено ступінь кореляційно-регресійних залежностей між цитогенетичними, біохімічними та морфологічним показниками біоіндикаторів і рівнем металонавантаження. Нааведено комплексну інтегральну оцінку екологічного стану різнофункціональних зон Бурштинської урбоекосистеми. Рекомендовано деревні види для формування еколого-ефективних культур фітоценозів і видів, найбільш придатних для активного та пасивного моніторингу урбанізованих і техногенно змінених територій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*801.8 + П032.342.9 важкі метали +
Шифр НБУВ: РА365429

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
19.

Машталер О.В. 
Біомоніторинг видами Bryophyta техногенно трансформованого середовища південного сходу України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.В. Машталер ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2007. — 20 с. — укp.

Установлено певні реакції мохоподібних Bryum argenteum Hedw. та Bryum caespiticum Hedw. на забруднення навколишнього середовища важкими металами (Pb, Zn, Cu, Ni, Mn Fe, Cr, Ca, Sn, Cd, Mo, Sb). Визначено видовий склад бріофітів та проведено біоіндикаційну оцінку ступеня забруднення за умов техногенно трансформованих екотопів південного сходу України. Вивчено особливості розподілу, екологічну, ценотичну та географічну структури мохоподібних. Досліджено частоту потрапляння, проективне покриття та форми росту мохоподібних в екотопах територій промислових підприємств і відвалів вугільних шахт південного сходу України. Уперше для території Донеччини зафіксовано мох Aulaomnium palustre (Hedw.) Schwaegr. (Краснолиманський район, с. Закотне, сосновий ліс, на грунті (2004 р.); м. Макіївка, вершина вугільного відвалу шахти ім. Орджонікідзе (2005 р.)). Уперше на вершині вугільного відвалу (шахта ім. Орджонікідзе) також було знайдено верхоплідний мох Bryum torquesces B. et S. та бокоплідний - Caiergonella cuspidata (Hedw.) Loeske. Установлено, що розвиток мохоподібних в екотопах техногенно трансформованого середовища є досить інформативним індикатором забруднення середовища, тому мохи можуть слугувати адекватними біомаркерами у системі моніторингу за станом середовища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.2*801.8(4УКР) + Е0*801.48(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА349831

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Мальцева І.А. 
Біорізноманіття та екологія грунтових водоростей лісових біогеоценозів справжніх степів України: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.16 / І.А. Мальцева ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2005. — 35 с.: рис. — укp.

Здійснено комплексну екологічну оцінку угруповань водоростей грунтів природних і штучних лісових біогеоценозів, зокрема рекультиваційних різних ландшафтів справжніх степів України. У складі альгоугруповань ідентифіковано 288 видів водоростей з шести відділів: Cyanophyta - 35, Euglenophyta - 2, Eustigmatophyta - 7, Xanthophyta - 54, Bacillariophyta - 29 і Chlorophyta - 161. На підставі даних порівняльного аналізу виділено характерні ознаки альгоугруповань різних грунтів лісових біогеоценозів, а також досліджено специфіку фітоедафону лісів справжніх степів. З використанням одержаних результатів розроблено тестову діагностичну схему, яка взаємопов'язує специфічні ознаки альгоугруповань з генезисом грунтів і відповідними лісовими фітоценозами. Установлено спектри водоростей, індикаторні для гідрологічного режиму грунтів, засолення, світлової структури насадження, типу деревостану. Одержано показники чисельності, біомаси, продукції, часу генерації та поновлення біомаси водоростей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.505.2(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА340162

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського