Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (19)Наукова електронна бібліотека (111)Реферативна база даних (2886)Книжкові видання та компакт-диски (483)Журнали та продовжувані видання (29)
Пошуковий запит: (<.>K=ВЕРБАЛЬН$<.>+<.>K=КОМУНІКАЦІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 427
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Шило О.В. 
Невербальні і вербальні засоби в образотворчій діяльності: Автореф. дис... д-ра мистецтвознав.: 17.00.01 / О.В. Шило ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 1998. — 35 с. — укp.

Досліджується взаємозв'язок вербальних та іконічних засобів пластичного мислення, які забезпечують подібність зображення, і того, що зображується. У структурі акту образотворчої діяльності виділена спеціальна семіотична конструкція, яка забезпечує конкретність пластичного образу, - так звана знакова морфологія. Досліджені її структура та функції складових елементів - топологічного і типологічного описів і канонічного зразку. Проаналізовано механізм, який включає знакову морфологію до образотворчої діяльності, - так звана ситуація відсторонення. Виявлені її структура і базові процедури - артифікації і оприроднення. Побудована типологія основних форм пластичного відношення художника до натури, за допомогою яких можлива її інтерпретація.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ103(0)6

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Гаврилюк Е.Є. 
Рослинна символіка в контексті української календарної обрядовості: проблема семантико-функціонального аспекту: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.07 / Е.Є. Гаврилюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено аналізу семантики і функцій рослинних символів у традиційній календарній обрядовості українців. Під час проведення дослідження було використано структурно-семіотичний, функціональний та порівняльно-співставлюваний методи. Визначено, що рослинний код української календарної обрядовості (у акціональному, реальному і вербальному вимірах) передає певне повідомлення міфологічного характеру. У контексті традиційних календарних свят рослинні обрядові символи могли уявлятися людьми з міфопоетичним світосприйняттям, водночас як "ключі", що відчиняють двері в "інший" світ та породження потойбічного світу. Відповідно до таких семантичних навантажень рослинні символи виконували в українській календарній обрядовості групу магічних функцій. Результати дослідженнь запропоновано для подальшого вивчення елементів міфопоетичної картини світу українців, а також для розробки питань реконструкції архаїчної слов'янської обрядовості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(2=1УК)-633 + Т595.241
Шифр НБУВ: РА307469 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Конобродська В.Л. 
Вербальний компонент традиційного поховального обряду в поліських говорах: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / В.Л. Конобродська ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 1999. — 21 с. — укp.

Дисертацію присвячено описові традиційного поліського поховального обряду та його номінації. Подано структуру обряду, з'ясовано основні фактори й тенденції, що формують поховальний обряд, розкрито його світоглядну та міфологічну основу. Здійснено етнолінгвістичний аналіз поліського поховального обряду як цілісного невербального тексту, подано опис поховальнообрядової номінації поліських говорів у широкому екстралінгвальному контексті. Зроблено спробу інтерпретації семантики й символіки номінації та предметно-дійового складу поховального обряду Полісся у зв'язку з загальними змістовими характеристиками слов'янських мовних семіотичних систем. Виявлено рудименти давнього слов'янського поховального обряду та інших пов'язаних із ним ритуалів, які відбивають міфічні уявлення давніх слов'ян про смерть і потойбічне життя, що збереглися в традиційному поліському поховальному обряді. Розкрито особливості функціонування поховальнообрядових назв, шляхи їх обрядової термінологізації, умови постання, мотивацію. Описано просторову варіантність елементів поліського поховального обряду та його номінації, здійснено спробу історичної інтерпретації географічних варіантів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-315.5 + Ш141.4-672.1

      
4.

Звонська-Денисюк Л.Л. 
Нерегулярні явища в системі дієслова давньогрецької мови класичного періоду (функціонально-семантичний аспект): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.14 / Л.Л. Звонська-Денисюк ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 20 с. — укp.

У дисертаційному дослідженні аналізується граматична система давньогрецького дієслова у функціонально-семантичному аспекті. Проведено зіставний аналіз регулярних та нерегулярних явищ на рівні функціональної морфології і функціонального синтаксису. На фоні регулярних явищ досліджуються явища граматичної периферії і визначаються їх структурно-семантичні та функціональні закономірності. Категорії часу, стану, способу розглядаються через прояв у них аспектуальності. Комплексно досліджено особливості нерегулярних станових моделей та депонентних дієслів, які засвідчують значну невідповідність функціонально-семантичної сфери станових форм їх граматичній детермінованості. Наявна функціонально-синтаксична характеристика явищ дієслівної комбінаторики з залученням тезаурусного вербального фонду класичних авторів. Проведено аналіз нерегулярних дієслівних моделей у системі паратаксису, незалежних конструкцій та гіпотаксису. Новим є запропонований аспект дослідження дієслова при гіпотаксисі; проведений аналіз апофатичних конструкцій у різних моделях вираження присудка дозволяє встановити основні тенденції вживання як дієслівних форм, так і заперечних слів і виразів. Теоретичні положення ілюструються матеріалом оригінальних текстів класичного нормативу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш145.1-212.5

Рубрики:

      
5.

Бєляков О.О. 
Комунікація як інструмент екологічної політики (на прикладі порівняльного досвіду України та Німеччини): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / О.О. Бєляков ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 1999. — 20 с. — укp.

На прикладі складових комунікації - преси і паблік рілейшнз, залучення досвіду України та Німеччини проведено порівняльний контент-аналіз провідних газет цих країн. Розглянуто екологічну складову національної політики та безпеки. Вперше в українському журналістикознавстві розроблено новий напрямок - екологічну журналістику та простежено її взаємозв'язок з екологічною політикою. Досліджено вітчизняну екологічну пресу. Обгрунтовано необхідність розвитку паблік рілейшнз для довкілля. Визначено механізми впливу українських та німецьких засобів масової інформації на екологічну діяльність держави. Викладено пропозиції стосовно поліпшення екологічної комунікації, вільного доступу до екологічної інформації та підвищення ролі екологічної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч62 в05 + Х859(4) + Б1 е(4) + А73

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
6.

Босий О.Г. 
Знакові функції виробів ткацтва у звичаєво-обрядовій культурі українців: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / О.Г. Босий ; НАН України. Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Досліджено особливості міфо-ритуального контексту етнокультури українців, у якому вироби ткацтва наповнюються сакральним змістом. Виявлено специфіку магічних уявлень українців, пов'язаних із категорією "надприродне". Проаналізовано обрядові функції ряду виробів, продуктів домашнього ткацтва у контексті світоглядних уявлень українців та з'ясовано їх місце у міфо-поетичній моделі світу. Значну увагу приділено компонентам знаковості обрядових реалій та фізичним характеристикам предметів ткацтва, якими зумовлено їх обрядову символіку. З'ясовано механізм дії магічних обрядів, які грунтуються на традиційних уявленнях про "надприродне", комунікація з якими реалізується за допомогою виробів ткацтва. Детально розглянуто міфо-ритуальні функції та семантику обрядових предметних символів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(23=Укр)-7
Шифр НБУВ: РА309678 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Квасюк Л.В. 
Іконопис і словесність у культурі України XVI - XVIII століть: естетичний аспект: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.08 / Л.В. Квасюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено осмисленню особливостей співвіднесення двох планів естетичної свідомості - візуального та вербального, іконопису і словесності - в культурі України XVI - XVIII століть. Простежено еволюцію світоглядних та художньоестетичних завад українського іконописного мистецтва на прикладах полемічної словесності. Розглянуто український іконографічний канон стилю бароко як посередник між релігійною словесністю (канонічними та апокрифічними Євангеліями) та живописом (іконою). Значну увагу приділено естетичним аспектам взаємодії вербального та візуального планів літургії. З цією метою розкрито символіку літургії як сакрально-естетичного феномена, проаналізовано її смисл та значення для української спільноти XVI - XVIII століть. Розглянуто іконостас як образне вираження літургії, а також усієї православної художньо-релігійної культури, що через свій зв'язок із божественним як досконалим, стає естетично та богословськи всеохоплюючим. Досліджено проблему взаємодії сакрального слова та образу в системі літургійного дійства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю8г(4Укр)33 + Щ146.56г(4Укр)33 + Э372.27-575.1 + Э372-503.181
Шифр НБУВ: РА308375 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
8.

Черненко Г.А. 
Моделювання інтерпретації семантичних аномалій (на матеріалі мовних суперечностей): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / Г.А. Черненко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Досліджено динамічне моделювання інтерпретації семантичних аномалій (на основі матеріалу мовних суперечностей). Проаналізовано семантико-синтагмантичну структуру мовних суперечностей (МС). Описано три інтерпретаційні моделі, відповідно до яких відбувається розуміння МС реципієнтом. Розроблено методику обчислювання ступеня значущості вербального контексту в інтерпретації МС. Доведено релятивність семантичної норми та її залежність від функціональних характеристик проаналізованого тексту. Обгрунтовано доцільність використання дихотомії "нормативний ступінь конвенціалізованості /нормативний ступінь довільності" замість дихотомії "семантична норма /семантична аномалія".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.1 + Ш103.1
Шифр НБУВ: РА312214 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
9.

Форкун І.В. 
Оперативне оптимальне управління інженерними комунікаціями в умовах їх стохастичної дестабілізації: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.07 / І.В. Форкун ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено вирішенню проблеми оперативного оптимального управління інженерними комунікаційними системами (ІКС) за умов їх стохастичної дестабілізації, пов'язаної з випадковими аварійними ситуаціями на трубопроводах ІКС і випадковими збуреннями навколишнього середовища. Запропоновано вирішити означену проблему шляхом системного підходу до оперативного управління: на основі оперативно-планованих (прогнозованих) витрат цільового продукту (ЦП) комунальними та промисловими споживачами цільового продукту (СЦП) розроблено на рівні задач оперативного оптимального управління такий моніторинг моделей планування (прогнозуванння), який може забезпечити надійну й ефективну роботу ІКС за умов стохастичної дестабілізації режимів її експлуатації під час виконання умов повної керованості ІКС за рахунок внутрішніх ресурсів (ресурсів магістральних джерел цільового продукту) та запасів цільового продукту (ЗЦП). Для розв'язання даної проблеми вперше побудовано стохастичну модель оперативного планування потокорозподілу ЦП в ІКС, орієнтовану на оптимальну реалізацію ресурсів ІКС за умов стабілізації режимів її експлуатації. Вперше вирішено задачу управління ЗЦП за оптимальними часом та обсягами їх включення в загальні ресурси ІКС. Досліджено стохастичні моделі та алгоритми задач оперативного оптимального управління режимами експлуатації ІКС за критеріями мінімумів енергетичних витрат активних регулюючих органів і заслонок, розбіжностей фазових координат збуреного стану та стану ІКС у процесі реалізації задачі управління, ентропії ІКС за умов невизначеності її стану та ризику під час організації управління у разі невизначеності збуреного стану ІКС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н76-082-6
Шифр НБУВ: РА312035 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Гамянін В.І. 
Трансформаційні процеси в історії Китаю новітнього часу (1911 - 1949): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / В.І. Гамянін ; НАН України. Ін-т сходознавства ім. А.Кримського. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Проаналізовано трансформаційні процеси суспільно-політичного, ідеологічного та особистісного характеру в Китаї 1-ї половини ХХ ст. Вперше зроблено спробу комплексного аналізу історичного процесу в Китаї новітнього періоду за трьома напрямками. Визначено особливості формування нового ідеологічного забезпечення китайського суспільства і становлення вербального засобу впровадження цього забезпечення у формі мови байхуа, а також розкрито історичну долю соціального прошарку буржуазної інтелігенції - основного носія нової ідеології. На підставі джерелознавчих даних показано еволюцію становлення індивідуальної історичної свідомості конкретної персоналії - типового представника нової китайської національної еліти Чжу Цзиціна. Вперше, на підставі творчої спадщини Чжу Цзиціна, введено у науковий обіг саньвень як особливий тип історичного джерела.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(5КИТ)53-2 + Т3(5КИТ)6-2
Шифр НБУВ: РА310249 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Славова Л.Л. 
Типологія комунікативних невдач (на матеріалі сучасного англійського мовлення): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Л.Л. Славова ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Комплексно досліджено порушення акту комунікації. Розглянуто основи типології комунікативних невдач (КН). Рівень сформованості комунікативної компетенції, обсяг тезауруса, наявність у індивида необхідних знань є основними чинниками, за допомогою яких можна передбачити успішність або неуспішність акту комунікації. КН визначено як збій у спілкуванні через повне або часткове нерозуміння вербалізованого повідомлення партнерами з комунікації. Типологію КН у сучасному англійському мовленні представлено КН мовного, мовленнєвого та лінгвокогнітивного характеру. Іншою причиною виникнення порушень акту комунікації є використання невербальних засобів спілкування. Комунікативні акти здебільшого не проходять без супроводу паралінгвістичних елементів, таких, як проксеміка, кінетика, просодія та різноманітні невербальні дії комунікантів. КН паралінгвістичного характеру зумовлено невідповідністю невербальних засобів вербальному процесу спілкування; омонімією та полісемією жестових знаків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-711
Шифр НБУВ: РА311545 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
12.

Зеленська Л.І. 
Теоретичні та методичні основи створення і впровадження засобів навчання географії (регіональний компонент): Автореф. дис... д-ра пед. наук: 13.00.02 / Л.І. Зеленська ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 32 с. — укp.

Обгрунтовано методику практичної реалізації традиційних та комп'ютерних засобів навчання. Розроблено комплекс засобів навчання регіональної географії з визначенням змісту географічної інформаційної бази (атласи та карти в традиційному й електронному варіантах, вербальні засоби навчання, підручники та комп'ютерні навчальні програми, натуральні об'єкти тощо). Запропоновано шляхи залучення історичного пласту географічної інформації в систему засобів навчання. Досліджено формування просторових географічних образів регіонального рівня. Визначено структуру та зміст семантичного поля регіональних географічних уявлень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д8р(45УКР)-2 + Д829(45УКР)-2
Шифр НБУВ: РА308690 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Дахнов С.Л. 
Акустичні властивості респіраторного тракту людини: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.06 / С.Л. Дахнов ; НАН України. Ін-т гідромеханіки. — К., 2000. — 16 с. — укp.

Експериментально та теоретично досліджено акустичні властивості респіраторного тракту людини. Розроблено ряд сучасних методів електронної багатоканальної реєстрації та комп'ютерної обробки сигналів, характерних для коливань поверхні тіла людини. Проведено аналіз респіраторного тракту як аеродинамічного й акустичного каналів. Досліджено вплив фізичних та фізіологічних особливостей верхніх дихальних шляхів на характеристики шумів дихання.Показано, що завдяки великій швидкості потоку повітря в голосовій щілині виникає його турбулізація і, як наслідок, ефективне шумоутворення. На підставі аналізу спектрально-часових характеристик шумів дихання в нормі та патології проведено об'єктивізацію аускультативних ознак (вербальних моделей). Виконано і досліджено зміни основних і додаткових типів дихання, акустичних характеристик респіраторного тракту хворих в процесі їх одужання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*733.2*715.2,022 + Р412-431с05
Шифр НБУВ: РА310500 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Фадєєва О.В. 
Стратегії й тактики конфліктного дискурсу (на матеріалі сучасної англійської мови): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.В. Фадєєва ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Досліджено прагматичні особливості стратегій і тактик конфліктного дискурсу, що реалізуються у мовленнєвих ситуаціях суперечки та сварки. Запропоновано відповідні критерії побудови дискурсу. Значну увагу приділено опису мовних та позамовних характеристик конфліктного дискурсу у статичному та динамічному аспектах з урахуванням критеріїв комунікативного статусу, ролі та дотримання або порушення конвенційних правил спілкування. Наведено сценарії типових ситуацій та властивих їм засобів мовленнєвого впливу. Розглянуто роль емоційної напруженості ситуації у лінгвістичній репрезентації комунікативних стратегій. Запропоновано класифікацію мовленнєвих тактик реалізації комунікативних стратегій на групи раціонального, емоційного та емоційно-раціонального впливу на адресата. Описано мовні засоби їх реалізації на лексичному, лексико-синтаксичному та синтаксичному рівнях. Встановлено основні лінгвістичні та екстралінгвістичні характеристики двох типів конфліктного дискурсу - аргументованого та вербально агресивного, комунікативні стратегії та засоби їх реалізації на тактичному рівні та рівні оперативної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70
Шифр НБУВ: РА309258 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Дроботенко В.Ю. 
Лексика сімейних обрядів у говірках Донеччини: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / В.Ю. Дроботенко ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2001. — 23 с.: схем. — укp.

На базі етнолінгвістичного опису сімейних обрядів (родильного, весільного, поховального) Донеччини виконано системний опис складу й семантичної структури лексики сімейних обрядів східностепових говірок та подано їх ареальну та лексикографічну характеристику. Встановлено специфіку обрядової лексики як тематичної групи (ТГЛ), її зв'язок з іншими ТГЛ, визначено центральні та периферійні лексико-семантичні групи. Встановлено ступінь збереженості сімейних обрядів на Донеччині та їх вербального компонента, подано порівняльну характеристику структури традиційної та сучасної родильної, весільної та поховальної обрядовості, що дає матеріал для з'ясування закономірностей формування та розвитку новостворених говірок південно-східного наріччя на лексичному рівні. Встановлено неоднорідність етнодіалектного масиву, на підставі чого зроблено спробу ареального представлення етнолінгвістичних моделей та лексико-семантичних груп, визначено різні типи просторової поведінки матеріальних і вербальних елементів родильної, весільної та поховальної обрядовості, частина яких утворює мікроареали, бере участь у диференціації східностепових говірок. Результати лінгвогеографічного аналізу представлено у вигляді атласу (90 карт), проілюстровано запропонованими у додатках текстами (понад 400 текстів) і матеріалами словника лексики сімейної обрядовості (100 словникових статей).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-672
Шифр НБУВ: РА313470 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Ткачук-Мірошниченко О.Є. 
Імплікація в рекламному дискурсі (на матеріалі англомовної комерційної реклами): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.Є. Ткачук-Мірошниченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — Б.м., 2001. — 18 с. — укp.

Розглянуто імплікацію як особливий спосіб передачі інформації, яка не отримує прямої вербалізації, але індикується експліцитними вербальним та невербальними елементами - маркерами. Імпліцитною є оцінна й асоціативна інформація. Імплікація є дискурсивно обумовленою. У дискурсі англомовної комерційної реклами імплікацію простежено на дискурсивному, лексичному, граматичному та невербальному рівнях. Індикаторами імпліцитної інформації є дискурсивний, лексичні, граматичні та невербальні маркери. Вирішальну роль у декодуванні імпліцитної інформації належить когнітивному змісту дискурсу. Імпліцитними елементами, які маркуються вербальними та невербальними засобами реклами, є складові когнітивної моделі, оцінний компонент, прагматичне значення слова та тексту. Мовна реалізація когнітивної моделі може бути повною та неповною, що відображається в її трьох варіантах. До лексичних маркерів імпліцитної інформації належать топонімічна, темпоральна лексика, засоби вираження категорії компаративності, частки, інтертекстуальний компонент, до граматичних - непрямі способи передачі ілокутивної сили спонукання, а до невербальних маркерів - пікторальні, параграфічні маркери та колір.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-716
Шифр НБУВ: РА316999 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Тришкіна-Аудіа 
Структура, семантика і прагматика окличних речень у сучасній французькій мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / Т.В. Тришкіна-Аудіа ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 21 с. — укp.

Комплексно проаналізовано категорію окличності у сукупності її мовних ознак і мовленнєвих виявів. Визначено лінгвопрагматичне поле окличності (ЛППО), що включає структуру її семантичних, граматичних та функціонально-комунікативних ознак. Досліджено ЛППО сучасної французької мови та виявлено базову одиницю її вираження, завдяки чому вирішено проблему граматичного та комунікативного статусу окличних речень (ОР) у сучасній французькій мові, основного семантичного змісту окличності, основних структурно-семантичних типів ОР і функціонально-комунікативних ознак окличності та типології комунікативних ситуацій з окличною основою вербальних інтеракцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-221
Шифр НБУВ: РА312560 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Пазинич О.М. 
Функціонально-структурні особливості текстів дипломатичного листування: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / О.М. Пазинич ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено групу текстів дипломатичного листування (особисту та вербальну ноти, меморандум, телеграму, пам'ятну записку, приватний лист напівофіційного характеру). Тексти дипломатичного листування проаналізовано як особливий тип дискурсу, зважаючи на функціональний мовленнєвий підхід та культурологічну детермінованість дипломатичної взаємодії. Зроблено висновок, що специфіка дипломатичної комунікації зумовлює використання трьох видів дискурсу: перформативного, описово-інформуючого та контактного. З'ясовано ступінь впливу жанрової диференціації та конкретно-мовних особливостей на функціональну структуру текстів дипломатичного листування українською, російською та англійською мовами. Розглянуто моделі побудови текстів дипломатичного листування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш107.713
Шифр НБУВ: РА316919 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Іванова С.А. 
Жанрова своєрідність і комунікативні властивості прози Наталі Саррот: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.04 / С.А. Іванова ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 18 с. — укp.

Проаналізовано жанрову своєрідність та комунікативні властивості прози письменниці. Зазначено, що Н.Саррот пропонує нову специфічну форму роману, за якої читач, звільняючись від традиційних оповідальних схем і читацьких стереотипів, повинен вступити в комунікацію з творцем-романістом за допомогою його твору, в протилежному випадку, твір не буде зрозумілим й осмисленим. Комунікація за Н.Саррот має складну, багаторівневу характеристику, письменниця запропонувала якісно новий підхід щодо використання лексики та мовлення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ФРА)-4 Саррот Н.534
Шифр НБУВ: РА315889 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Панчишина Т.А. 
Репрезентація ірреального бажання в синтаксичних конструкціях з кон'юнктивом у сучасній німецькій мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Т.А. Панчишина ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 21 с. — укp.

Досліджено структурні, семантичні та комунікативно-прагматичні аспекти репрезентації ірреального бажання в синтаксичних конструкціях з кон'юнктивом у сучасній німецькій мові. Розглянуто функції висловлень ірреального бажання в контекстах мовної картини світу, діалогічного мовлення, творчої діяльності особистості. З'ясовано характер модального плану німецького речення "ірреального бажання", що функціонує в системі оцінно-оптативної модальності та відповідає формулі: "оцінка низької ймовірності реалізації бажаної події". Визначено фонд синтаксичних і семантичних моделей німецьких речень "ірреального бажання" та їх прагматичний потенціал. Структурно-категоріальні варіанти речень "ірреального бажання" та їх модифікації описано за ступенем експліцитності бажання, його асертивної або модальної нереалізованості. Обгрунтовано парадигматичний характер побудови корпусу синтаксичних форм з кон'юнктивом на позначення ірреального бажання. Змодельовано тривимірну модель парадигми речень "ірреального бажання" з інваріантною матрицею та варіативними вербально-паралінгвальними ознаками. Процес організації німецького речення "ірреального бажання" в діалозі визначено як реалізацію смислової матриці, адаптованої за допомогою варіативних засобів до конкретної ситуації спілкування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-22
Шифр НБУВ: РА315046 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського