Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (4)Реферативна база даних (287)Книжкові видання та компакт-диски (7)
Пошуковий запит: (<.>K=ВИБІРКА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 29
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Білецький Б.О. 
Ефективність байєсівських методів розпізнавання: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.05.01 / Б.О. Білецький ; НАН України. Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Побудовано верхні та нижні похибки байєсівської процедури розпізнавання для незалежних ознак. Одержано оцінки у вигляді поліному залежно від входу задачі (розмірів класів навчаючої вибірки, кількості ознак та числа значень ознак). Верхня та нижня оцінки похибки є точними та відрізняються на абсолютну константу. Зроблено висновок, що байєсівська процедура розпізнавання є оптимальною на незалежних ознаках. Показано, що байєсівські процедури розпізнавання можна застосовувати на об'єктах, що описуються моделями ланцюгів Маркова. Для цього досліджено поведінку оцінок нестаціонарних перехідних ймовірностей. Показано, що оцінки перехідних ймовірностей, побудованих у вигляді частот, асимптотично нормальні, одержано дисперсії та коваріації цього межового розподілу. Доведено, що оцінки похибки байєсівської процедури розпізнавання на ланцюгах Маркова в асимптотиці збігаються з оцінками похибки на незалежних ознаках. З застосуванням байєсівської процедури розпізнавання здійснено прогнозування вторинної структури білка. Доведено необхідність за одержаною на вході амінокислотною послідовністю та за послідовностями з відомими вторинними структурами визначити вторинну структуру вихідної послідовності. За цього для визначення вторинної структури білка здійснюється послідовне визначення вторинної структури кожної амінокислоти, що входить до його складу.розпізнавання на ланцюгах Маркова. Амінокислотна послідовність білка описувалась нестаціонарним ланцюгом Маркова з 20-ма станами (кожен стан відповідає певному типу амінокислотних залишків). Перехідні ймовірності оцінено за навчаючими вибірками, в їх якості використано інформацію з відкритих баз даних генетичної інформації NCBI. Середня точність розпізнавання, підрахована на множині з 23 000 білків, перевищує 80 %. Як приклад наведено результати розпізнавання вторинної структури певних білків, а саме: гемоглобіну людини, лізоциму людини, білків ВІЛ p17 та p24. У процесі дослідження відповідності амінокислотних послідовностей білків моделям ланцюгів Маркова проаналізовано понад 50-ти геномів бактерій і рослин. Показано, що у геномах цих організмів мають місце закономірності комплементарності за одним з ланцюжків ДНК.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З810.424 +
Шифр НБУВ: РА354839

Рубрики:

      
2.

Колесникова В.І. 
Ідеї аналітичної психології К.Г.Юнга в дослідженні проблем особистісного розвитку: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.01 / В.І. Колесникова ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечнікова. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Дослідження спрямовано на експлікування ідей К.Г.Юнга про психічний розвиток, особистісний ріст та їх інтегрування у сучасне вітчизняне знання про особистість, а також на здійснення практичного дослідження типології та структури особистості та динаміки процесу розвитку індивідуальності. Створено та перевірено на надійність та валідність методику "Юнгівської типології особистості", що сприяє здісненню діагностики функціонально-психологічного типу особистості на вибірках випробуваних із різними соціально-демографічними характеристиками. Розглянуто можливість використання юнгівської моделі структури та розвитку особистості як методолого-теоретичної основи для процесу сприяння особистісному росту у межах психологічного консультування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю91(4ШВА)6-736.3 + Ю937-71 +
Шифр НБУВ: РА322733

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Волченко О.В. 
Комплексний метод побудови вирішуючих правил імовірнісних систем автоматичного розпізнавання, що навчаються: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.23 / О.В. Волченко ; Держ. ун-т інформатики і штуч. інтелекту. — Донецьк, 2008. — 20 с. — укp.

Розроблено ефективні методи побудови вирішальних правил імовірнісних систем автоматичного розпізнавання відкритого типу, що навчаються. Запропоновано й обгрунтовано метод побудови скороченої зваженої навчальної вибірки мета-об'єктів, вагу яких необхідно розраховувати до побудови вирішальних правил класифікації, що дозволило суттєво скоротити навчальну вибірку. Наведено новий метод коректного додавання даних у вибірку мета-об'єктів, який доцільно використовувати під час побудови систем розпізнавання відкритого типу, що навчаються. Створено метод побудови потенційних функцій за зваженими навчальними мета-вибірками, що дозволило використовувати у процесі побудови вирішальних правил значення ознак розпізнаваних об'єктів і знання про розташування об'єктів навчальної вибірки у просторі ознак. Розроблено генетичний алгоритм побудови вирішальних правил класифікації, згідно з яким правило представлене як псевдобулева функція. Запропоновано спосіб імовірнісного формування початкової популяції хромосом, що передбачає врахування ваги об'єктів навчальної вибірки, а також метод обчислення подвійної фітнес-функції. Визначено та теоретично обгрунтовано набір генетичних операторів. Запропоновано новий метод побудови вирішальних правил імовірнісних систем автоматичного розпізнавання відкритого типу, що навчаються, який передбачає застосування способу визначення відособленості класів, методу формування зваженої навчальної вибірки мета-об'єктів, генетичного алгоритму побудови вирішального правила. Використання даного методу дає змогу підвищити якість розпізнавання, зменшити часові витрати на побудову вирішального правила та виконання класифікації, скоротити об'єм даних, що зберігаються.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.54-01 +
Шифр НБУВ: РА358011

Рубрики:

      
4.

Терещенко Г.І. 
Методи об'єднання результатів статистичних обстежень домогосподарств: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.10 / Г.І. Терещенко ; Держ. акад. статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Розроблено методологічні положення та методичне забезпечення об'єднання результатів статистичних обстежень домогосподарств. Доведено необхідість комплексного використання статистичних даних з різних джерел в офіційній статистиці під час вимірювання й аналізу соціально-економічних і демографічних процесів. Доведено, що за сучасних умов в Україні статистичне об'єднання даних доцільно розробляти та впроваджувати у сфері вибіркових обстежень домогосподарств. Запропоновано визначення категорії "статистичне об'єднання даних" і класифікацію методів. Сформульовано узагальнювальні методологічні положення, які необхідно враховувати під час вирішення прикладних проблем статистичного об'єднання даних. Запропоновано метод приєднання даних зазначених обстежень, одержаних за вибірками з різними дизайном, змішаний метод злиття даних різних вибіркових обстежень та комбінований метод статистичного об'єднання первинних даних різних вибіркових обстежень домогосподарств. Доведено, що зазначені методи об'єднання даних дозволяють ефективно вирішувати проблеми підвищення надійності вимірювання показників, покращувати характеристики порівняності й узгодженості статистичних даних, а також здійснювати ефективний комплексний аналіз показників, що вимірюються за результатами різних вибіркових обстежень домогосподарств (населення). Сформульовано науково-практичні рекомендації щодо використання запропонованих методів під час проведення державних вибіркових обстежень домогосподарств в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С62:У9(4УКР)0-94 +
Шифр НБУВ: РА361049

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Штефан Н.В. 
Методи та алгоритми ефективної обробки результатів вимірювального експерименту: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.11.15 / Н.В. Штефан ; Держ. ком. України з питань техн. регулювання та спожив. політики, Харк. держ. н.-д. ін-т метрології. — Х., 2004. — 18 с. — укp.

Розглянуто питання побудови алгоритмів статистичної обробки результатів вимірювального експерименту. Проаналізовано співвідношення для оцінки результату вимірювання, отримане на підставі точного визначення границь ефективності відомих оцінок та дослідження їх лінійних комбінацій. На підставі розрахунку граничних значень ексцесів розподілів для діапазонів найбільшої ефективності різних оцінок середнього квадратичного відхилення наведено практичні рекомендації щодо їх використання з урахуванням зсуву, що виникає за малої кількості спостережень. Запропоновано експрес-метод визначення довірчих коефіцієнтів за характеристиками форми симетричних та несиметричних розподілів для оцінювання границь випадкової похибки результату одноразового вимірювання. Висвітлено значення коефіцієнтів t-розподілу, визначено границі випадкової похибки за малими вибірками. Розкрито вплив трансформації закону розподілу похибок за нелінійного перетворення на ширину та зміщення довірчого інтервалу. На підставі дослідження різних методів ідентифікації розподілів за малими вибірками показано можливість підвищення її ефективності шляхом використання методу імовірнісних сіток, суть модифікації якого полягає в перетворенні емпіричної інтегральної функції розподілу та математичній оцінці відповідності перетвореної функції заданій теоретичній, що не потребує графічної побудови та суб'єктивності прийняття рішень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж.с8 +
Шифр НБУВ: РА329647

Рубрики:

      
6.

Овчиннікова О.Р. 
Моделі і методи для організації досліджень потенційної міграції населення: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / О.Р. Овчиннікова ; Технол. ун-т Поділля. — Хмельницький, 2003. — 20 с. — укp.

На підставі проведених досліджень розроблено структуру системи моделей і методів міграційних досліджень з використанням теорії марківських процесів, факторного аналізу, методів нечіткої логіки, експертних опитувань та вибіркових соціологічних досліджень. Доведено, що за допомогою запропонованого підходу до вибіркових соціологічних опитувань за малими вибірками можна одержувати необхідну для моделювання інформацію значно швидше, ніж за традиційними методами. Уперше в міграційних дослідженнях виділено та сформульовано механізм організації міграційних досліджень на базі економіко-математичного моделювання та зроблено висновки: міграційна система представляє собою ієрархічну структуру, в якій основним елементом є індивідуум і організація дослідження має бути спрямованою саме на нього; основним етапом міграційних досліджень є формування динамічних цілей, від яких залежать способи визначення чинників впливу, об'єднання їх в однорідні групи; виділення станів системи та одержання необхідної для моделювання ервинної інформації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С72(4УКР)25 +
Шифр НБУВ: РА325797

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Клюшин Д.А. 
Непараметричні методи розпізнавання з гарантованим рівнем значущості: автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.05.01 / Д.А. Клюшин ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 32 с. — укp.

Створено математичний апарат для розв'язання задач, що виникають за статистичного аналізу експериментальних даних та проведення диференціальної діагностики під час проведення медико-біологічних досліджень. Розроблено структурну модель випадкового експерименту. Lосліджено непараметричні критерії еквівалентності генеральних сукупностей за допомогою мір близькості між вибірками. Побудовано та dbdxено непараметричні методи довірчого оцінювання основної маси генеральної сукупності за залежними спостереженнями. Розроблено статистичні критерії для порівняння двох імовірностей у класичній і узагальнених схемах Бернуллі. Розроблено та досліджено методи стратифікаційного аналізу генеральних сукупностей. Розвинуто теорію узагальнених розв'язків нелінійних операторних рівнянь у матричних просторах. Запропоновані методи застосовано під час проведення медико-біологічних досліджень, зокрема, для диференціального діагностування онкологічних захворювань за цитогенетичними даними, для визначення ступеня значущості показників і прогнозування розвитку захворювання у хворих на меланому, а також для аналізу субпопуляцій радіо- та хіміорезистентних пухлинних клітин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З810.420 + Р56-4 с1/8 +
Шифр НБУВ: РА359952

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Пірко Я.В. 
Популяційно-генетична мінливість трьох корінних видів роду IPinus/i L. в Українських Карпатах і Розточчі: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / Я.В. Пірко ; НАН України. Ін-т клітин. біології і генет. інженерії. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Наведено результати популяційно-генетичних досліджень Pinus sylvestris L., Pinus mugo Tuna та Pinus cembra L. в Українських Карпатах і Розточчі з використанням ізоферментів як молекулярно-генетичних маркерів. Вивчено генетичний контроль 9 ферментних систем у P. sylvestris і P. cembra та 10 у P. mugo. Основні показники генетичного поліморфізму були такими: у P. sylvestris P99 = 62,9 %, Ho = 0,192, He = 0,187, A = 2,013; P. mugo P99 = 61,9 %, Ho = 0,209, He = 0,213, A = 2,104 і P. cembra P99 = 52,4 %, Ho = 0,159, He = 0,145, A = 1,667. Середнє значення генетичної дистанції Нея (DN) для 4 популяцій P. sylvestris становило 0,008, а для 5 P. mugo - 0, 018. Кластеризація популяцій на основі значень DN показала, що в одну групу об'єднано популяції, що ростуть за подібних еколого-едафічних умов (болота, суходолу). Встановлено, що 96,8 % і 97,8 % генетичної мінливості відповідно у сосни гірської та сосни звичайної припадає на внутрішньопопуляційну та тільки 3,2 і 2,2 % - на міжпопуляційну. Коефіцієнт генетичної дистанції Нея між популяціями P. sylvestris і P. mugo був у середньому 0,065 і відповідав значенню, характерному для видів, що мають або мали у минулому широку зону гібридизації. У груп рослин з низькою та високою гетерозиготністю, виділених у загальновидових вибірках вивчених видів сосни, за винятком індексу форми шишки, не виявлено суттєвих відмінностей за вивченими репродуктивними показниками.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.822.21*446.2*447.236(4Укр-4Кар)
Шифр НБУВ: РА313753 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Капустюк О.М. 
Самопрезентація як засіб створення позитивного іміджу особистості: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.05 / О.М. Капустюк ; АПН України. Ін-т психології ім. Г.С.Костюка. — К., 2007. — 19 с. — укp.

На засадах особистісно-ситуаційного підходу визначено чинники та засоби розгортання процесу самопрезентації в ситуації інтеракційної взаємодії. Запропоновано типологію самопрезентацій, що грунтується на сформованих у попередньому досвіді особистості способах досягнення нею позитивного іміджу. Наведено результати емпіричного дослідження впливу типу самопрезентації (особистісного, пластичного, експонованого) на вибір особистістю стратегії (пізнавальної, адаптивної, самозахисної) поведінки в широкому контексті інтеракційної взаємодії. Встановлено залежність між типом самопрезентації та характером проектування особистістю вектора самовизначення Я як суб'єкта самоактуаліазції, зокрема, у функції реальної, поточної або пред'явленої ідентичності. Проаналізовано психологічні відмінності між вибірками осіб чоловічої та жіночої статі за способом самопрезентації в ситуаціях інтеракційної взаємодії. Виокремлено особистісні детермінанти, що обумовлюють специфіку функціонування процесу самопрезентації у чоловіків і жінок. Доведено, що спеціальна організація процесу оволодіння особистісним типом самопрезентації сприяє консолідації психологічних утворень, які є механізмом і засобом створення особистістю позитивного Я-образу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю952.2 + Ю953 +
Шифр НБУВ: РА352944

Рубрики:

      
10.

Кудрявцева О.Д. 
Семантика, сполучуваність і функціонування прийменників у сучасній німецькій мові (на матеріалі художнього, публіцистичного та наукового стилів): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.Д. Кудрявцева ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2007. — 20 с. — укp.

Розкрито особливості семантики прийменників сучасної німецької мови на підставі результатів дослідження їх синтагматичних і парадигматичних властивостей у текстах художнього, публіцистичного та наукового стилів. За допомогою статистичних прийомів здійснено детальний комплексний аналіз основних параметрів, що характеризують самі прийменники сучасної німецької мови та їх взаємозв'язки з іменниками у художньому, публіцистичному та науковому стилях сучасної німецької мови. На підставі аналізу великої кількості фактичного матеріалу (вибірка кожного з трьох стилів містить близько 5 200 словосполучень) виділено, проаналізовано й описано найбільш частотні сполучення прийменників з іменниками у трьох функціональних стилях. Установлено умови та фактори, які уможливлюють, обмежують реалізацію сполучуваних потенцій прийменників у різних функціональних стилях. Досліджено парадигматичні зв'язки між прийменниками та логіко-семантичних груп прийменників у кожному функціональному стилі на підставі їх синтагматичних відношень. Здійснено порівняння особливостей синтагматичних і парадигматичних зв'язків прийменників у текстах різних стилів. Зазначено, що вивчення функціональних особливостей прийменників сприятиме розвитку теорії комунікації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-212.71*220 +
Шифр НБУВ: РА355143

Рубрики:

      
11.

Ніколаєва Л.Б. 
Типологія термінів спорідненості: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / Л.Б. Ніколаєва ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2005. — 18 с. — укp.

Проведено типологічний аналіз термінів спорідненості (ТС). На матеріалі сорока неспоріднених мов (загальна вибірка складає 1 008 лексичних одиниць) досліджено структуру та семантику ТС. Запропоновано визначення терміну спорідненості як стилістично та емоційно нейтральної лексичної одиниці, основним змістом якої є позначення особи за спорідненістю. На підставі результатів типологічного аналізу морфологічної структури ТС у мовах набору виявлено шість структурних типів ТС: кореневі, афіксні, композити, афіксні композити, редупліковані та словосполучення. Відзначено, що ТС, які належать до ядра групи, представлені простішими за морфологічною структурою мовними одиницями у порівнянні з тими, що належать до її периферії. З'ясовано вплив ускладненння значення слова додатковими диференційними семантичними ознаками на його морфологічну структуру, що імовірно пояснюється "теорією маркованості". На підставі компонентного аналізу значень виявлено вісім диференційних семантичних ознак ТС, поєднання яких у семантичні набори залежить від таких екстралінгвістичних факторів, як шлюбні норми, сімейні регулювання, табу. З урахуванням характеру поєднання диференційних ознак ТС у семантичні набори виділено певні мовні типи. Здійснено поділ ТС на три зони полісемічності й обчислено коефіцієнт полісемічності. На підставі аналізу семантичної структури реципрокних ТС виділено п'ять типів термінів даної групи. Сформульовано ряд типологічних узагальнень імовірнісного характеру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.75 + Ш103.4 +
Шифр НБУВ: РА335422

Рубрики:

      
12.

Мазник Н.О. 
Цитогенетичні ефекти як біологічний індикатор дії іонізувальної радіації в низьких дозах у ранні та віддалені строки після опромінення у осіб чорнобильського контингенту: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.01 / Н.О. Мазник ; АМН України. Наук. центр радіац. медицини. — К., 2005. — 46 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.1 + Р362 +
Шифр НБУВ: РА340782

Рубрики:

      
13.

Попов С.В. 
Штучні нейронні мережі зі спеціалізованими архітектурами в задачах обробки часових рядів: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.13.23 / С.В. Попов ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2009. — 36 с. — укp.

Розглянуто спеціалізовану архітектуру нейро-фаззі мережі з прямою передачею інформації та спеціалізовані архітектури рекурентних нейро-фаззі мереж, що є модифікаціями рекурентних мереж Елмана та Мадхавана та рекурентної луна-мережі, в першому прихованому шарі яких містяться блоки затримки та фаззіфікації з функціями належності різних типів. Запропоновано архітектуру нейро-фаззі елемента та вдосконалено метод навчання нейро-фаззі елемента за рахунок введення робастного критерію навчання. Наведено спеціалізовану архітектуру прогнозувальної нейро-фаззі мережі на базі нейро-фаззі елементів і динамічних нейронів зі скінченною імпульсною характеристикою. Запропоновано архітектуру гібридного нейроподібного елемента та спеціалізованої нейро-фаззі мережі на його базі. Визначено спеціалізовану архітектуру штучних нейронних мереж (ШНМ) для нелінійної декомпозиції дійсних функцій. Висвітлено метод об'єднання ансамблю ШНМ, що обробляють багатовимірні дані. Удосконалено метод навчання ШНМ за рахунок урахування симетрії простору їх параметрів і метод навчання ШНМ, який здатен працювати з неповними вибірками.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З810.22 +
Шифр НБУВ: РА369096

Рубрики:

      
14.

Клєвцова М. О. 
Методи забезпечення якості продукції на малопотужному кондитерському підприємстві / М. О. Клєвцова. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.01.02 – стандартизація, сертифікація та метрологічне забезпе-чення. – Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» МОН України, м. Київ, 2019.Дисертація спрямована на вирішення питань забезпечення якості продукції в умовах малопотужного підприємства шляхом застосування узагальненого під-ходу до оцінювання розладнання технологічного процесу та формування крите-ріїв його раннього виявлення, розроблення статистичних методів забезпечення відповідності готової продукції. Робота полягає у теоретичному обґрунтуванні, формуванні та подальшому розвитку методів забезпечення якості продукції на етапах її життєвого циклу. Враховуючи особливість малопотужного підприємст-ва, що полягає у частій зміні номенклатури продукції, малого її обсягу та відсут-ності значного обсягу вибіркових даних суттєвим є виявлення розладнання про-цесу на ранніх стадіях, для виявлення якого застосовано контрольні карти Шуха-рта. Для обґрунтованого вибору інтервалів між контрольними вибірками дослі-джена чутливість контрольних карт до розладнання технологічного процесу. При цьому встановлено, що рекомендація нормативних документів щодо 4…5 спостережень у контрольних вибірках справедлива лише для S-карт. Для карт се-редніх значень чутливість залежно від кількості спостережень відрізняється на 20%. Введено показник оперативності, що є критерієм для раннього виявлення розладнання процесу та розроблено метод сполучення елементарних подій, за якого виявлені додаткові критерії за біноміальною моделлю.В роботі розвинуто метод захищеного приймання щодо відповідності про-дукції шляхом формування вирішального правила за покроковим уточненням відповідності контрольованої величини, результат вимірювання якої потрапив у захисну смугу, довжиною, пропорційною невизначеності вимірювання, що до-зволяє зменшити ризик прийняття помилкового рішення та запобігає втратам ви-робника. Запропоновано при оцінюванні відповідності готової продукції методом послідовного контролю з фіксованими граничними значеннями проводити додат-кові вимірювальні процедури тільки тих об'єктів, результати вимірювання яких потрапили у захисну смугу. Запропоновано метод адаптивних контрольних гра-ниць для об'єктів з різною довжиною інтервалу приймання, який дозволяє міні-мізувати число додаткових вимірювань при вирішенні задачі підвищення вірогі-дності оцінки відповідності і, тим самим, зменшити собівартість продукції без втрати її якості.Розроблено методику планування (проектування) контролю якості продук-ції на основі розроблених методів забезпечення якості та апробовано її у вироб-ничих умовах кондитерського виробництва; наведено практичні рекомендації щодо її застосування. Впровадження методики надало можливість зменшити но-рмативні втрати сировини при виробництві продукції та кількість повернень про-дукції з торгових мереж з причин неналежної якості на 2-3 процентних пункти.Ключові слова: якість продукції, технологічний процес, контрольні карти, статистична керованість, критерії, стабільність та точність процесу, оцінка відпо-відності продукції, невизначеність результатів вимірювання, адаптивний послідо-вний алгоритм^UDissertation is on the receipt of scientific degree of candidate of technical sciences, specialty 05.01.02 – standardization, certification and metrology. The National Tech-nical University of Ukraine "Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute", MES Ukraine, Kiev, 2019.The thesis is aimed at addressing the issues of product quality assurance in a low-power enterprise by applying a general approach to assessing the breakdown of the technological process and the formation of criteria for its early detection, the development of statistical methods for ensuring compliance of the finished product. The work consists in theoretical substantiation, formation and further develop-ment of methods for ensuring the quality of products at the stages of its life cycle. The paper substantiates the concept of a low-power enterprise in order to focus on the power of the enterprise, which does not have a correlated connection with the number of staff, and characterizes its special feature. The technological process of such enter-prises is periodic, includes non-automated operations, and production is small and multicomponent, with the same equipment and means of measurement being used. All this complicates the conduct of control operations and limits them in time.It is shown the importance of maintaining the stability of production to ensure the quality of products. Taking into account the particularity of a small enterprise, which consists in the frequent change in the product range, its small volume and the lack of a significant amount of sample data, it is essential to identify the process of decomposition in the early stages. For operational control of the technological pro-cess, it is necessary to justify the choice of intervals between the control samples. For this purpose, the sensitivity of different types of cards to the technological process is analyzed. It was established that the recommendation of normative documents regard-ing 4-5 observations in control samples is valid only for s-cards. For medium-value maps, the sensitivity varies by 20% depending on the number of observations. An analysis of the sequence of events, which is displayed by finding the control points in certain areas on the map of average values, is determined and the probability of such a complex event is determined. The efficiency index is introduced, which is the criteri-on for early detection of the process decomposition, and the method of combining el-ementary events has been developed, in which additional criteria were found accord-ing to the binomial model. When evaluating compliance with fixed limit values, additional limit values are introduced in their vicinity. When the primary result hits the middle of the region, bounded by additional limit s, they pass to a consistent procedure for detecting the ra-tio of the current result and the additional limit values. At the same time, the probabil-ity of making false decisions decreases with insignificant increase in the volume of control and measuring operations.It is shown that the characteristic feature of low-power enterprises is a wide range of products, each of which has a "own" tolerance on a controlled indicator for the same control equipment. Under these conditions, the method of adaptive control limit values is proposed, where each successive step of conformity assessment leads to an increase in the index of measurement capabilities and, in turn, expands the con-trol limits with which the average value, calculated on all results obtained on all the steps. This method is distinguished by the possibility of gradually increasing the ac-ceptance limits within the tolerance field to the controlled parameter for objects with different lengths of the receiving interval, the correspondence of which has not been established in the previous stages. This method, in contrast to the method with the in-troduction of guard band, allows you to exclude manufacturer losses and provide a given value of the probability of compliance with norms.The method of planning (designing) quality control of products was developed and tested in the production conditions of confectionery production; practical recom-mendations for its application are given. The introduction of the methodology has made it possible to reduce regulatory losses of raw materials in the production of products and the number of returns from the retail network due to reasons of inade-quate quality by 2-3 percentage points.Key words: product quality, technological process, control cards, statistical control, criteria, stability and precision of the process, conformity assessment of products, uncertainty of measurement results, adaptive sequential algorithm.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Прилипко Л. Б. 
Порушення гомеостазу та шляхи їх корекції у пацієнтів при поєднанні хронічного панкреатиту і гіпертонічної хвороби / Л. Б. Прилипко. — Б.м., 2020 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Лазаренко В. О. 
Переконструювання просторової ідентичності внутрішньо переміщених осіб засобами ментального картографування / В. О. Лазаренко. — Б.м., 2021 — укp.

У роботі представлено результати дослідження особливостей переконструювання просторової ідентичності внутрішньо переміщених осіб в Україні, отримані завдяки використанню нового для української соціально-психологічної науки методу ментального картографування. Актуальність дослідження обумовлена необхідністю науково осмислити проблему самовизначення мешканців України у ситуації збройного конфлікту та визначити стратегії переконструювання соціальних ідентичностей осіб, що поступово пристосовуються до життя в нових умовах. Об'єктом даного дослідження є просторова ідентичність внутрішньо переміщених осіб. Предметом дослідження є особливості переконструювання просторової ідентичності ВПО засобами ментального картографування. Ідентичність визначена як багаторівневий системний конструкт, що формується внаслідок осмислення особою своєї належності до певної спільноти та суб'єктивного ставлення до цієї належності; просторова ідентичність – як усвідомлене відчуття особою власної належності до певного простору чи спільноти, що в ньому локалізована. Аналіз понять «простір» і «місце» показав важливість їх розмежування: простір розуміється як абстрактна концепцію, що існує незалежно від людського досвіду, проте може нести у собі певні наративи, а місце – як процес, значенням якого є набутий досвід. Відповідно, мíсцева ідентичність є культурною цінністю, яку поділяє спільнота; колективним розумінням соціальної ідентичності, сплетеної із символічним значенням місця. Запропонована модель емпіричного дослідження передбачає поєднання якісних та кількісних дослідницьких методів, передусім – методів ментального картографування та наративного інтерв'ю. Використання стандартизованих методів дослідження дозволило розподілити респондентів за кластерами залежно від їх копінг-стратегій, статусів ідентичності та часових орієнтацій. Аналіз отриманих даних показав, що вибірка респондентів розподіляється на чотири кластери: «Позитивно адаптовані раціональні», «Позитивно адаптовані соціальні», «Безмісцеві» та «Соціально травмовані». Завдяки детальному аналізу створених респондентами карт було продемонстровано особливості застосування цього дослідницького методу у соціальній психології загалом, та для дослідження просторової ідентичності особи зокрема. Показано, що окремі елементи карт виступають важливими для інтерпретації психологічного змісту переживання простору й травми внутрішньо переміщеними особами в Україні. Показано, що формуванню наративно протяжної життєвої історії, сприяє перехід від створення карти рідного міста до творення карти Києва. Саме в цей момент, як показують зібрані та проаналізовані вербальні наративи, відбувається осмислення власного переселення. Виявлено, що сюжет про проходження точки біфуркації є наріжним каменем життєвої історії переселенців. Запропоновано розгляд феномену просторової ідентичності ВПО у спектрі «локальна ідентичність – українська ідентичність – переселенська ідентичність». Локальна ідентичність ВПО постала як відчуття власної належності до рідного міста, що в деяких випадках може розширюватись до більш широкої ідентифікації себе з вернакулярним Донбасом загалом. Така ідентичність із містом може набувати як форми посиленого відчуття респондентом себе як «вихідця з рідного міста», так і мати символічне вираження. Українська ідентичність, інтерпретована не у національному, а у просторовому контексті, може розглядатись у рамках дискусії про агентність та поставати предиктором здійсненого респондентом вибору на користь переселення до Києва. Українська ідентичність здебільшого демонструється респондентами на карті у вигляді підписів топонімів українською та зображення українських прапорів у містах окупованої території. Виділена у ході дослідження «переселенська ідентичність» постала як ототожнення себе зі спільнотою людей, що позбавлені власного дому і знаходяться у проміжному положенні між минулим і майбутнім. Узагальнюючи думки респондентів можна говорити, що «бути переселенцем» для них означає поєднання трьох компонентів: прожитого досвіду вимушеного переїзду у незнайоме місто, ідентифікації себе зі спільнотою, об'єднаною таким досвідом (реальною чи уявною), та багатовимірного відчуття «позбавленості дому».За підсумками дослідження можна стверджувати, що застосування методу ментального картографування в поєднанні з наративним інтерв'ю сприяє подоланню онтологічних розривів у автонаративі, проте його переконструювальний потенціал реалізовується по-різному у різних осіб, чи, на більш узагальненому рівні, кластерів респондентів. Для респондентів з надкластеру «позитивно адаптованих» картографування виступає як спосіб структурувати власний досвід та усвідомити множинність власної просторової ідентичності (локальної, української та переселенської водночас). Для респондентів кластеру «соціально травмованих» картографування має радше діагностичний потенціал, може сприяти просторовій локалізації травми та артикулювати найбільш проблемні області просторової ідентичності.^UThe thesis presents the results of a research on transformation of spatial identity of internally displaced people, obtained by the usage of mental mapping, a research method that is novel for social psychology in Ukraine. The need to explore the self-determining of Ukrainians in the times of an armed conflict contributed to the relevance of the topic, as well as the need to consider the main strategies the person uses to inscribe themselves to the new living conditions. The research issue was chosen considering the social pertinence of the academic field alongside the research gap in sphere of construction and re-construction of social identities of displaced people. The research object is spatial identity of internally displaced people, while the research subject is the specifics of re-construction of the spatial identitiy using mental mapping. Identity was defined as a multi-levelled systematic construct formed as a result of thinking on person's belonging to a certain community. Spatial identity is defined as person's feeling of own belonging to a certain space, which is formed as a result of the identification process with a certain place and with those practices, rituals and elements of experience that occur in this particular place.The research design implied mixed method approach that included both qualitative and quantitative methods, featuring mental mapping and narrative interview. Standardized research tools allowed to divide the research informants into four clusters basing on their coping strategies, identity statuses and time perspectives. The clusters were: ‘Resilient – Rational', ‘Resilient – Social', ‘Placeless' and ‘Experiencing social trauma' informants. The research procedure implied the suggestion for the informants to map their hometowns followed by a task to map Kyiv. The instruction to the mapping exercise was supposed to be a narrative impulse for an interview and contribute to the creation of a holistic story of displacement. Reflecting on the maps and the stories they tell, the respondents were able to rethink their identities and their attitudes to the represented spaces.The following detailed analysis of the elements of the maps contributed to showing off the specifics of mental mapping as a generic research tool in social psychology and a particular tool for exploring identities. The elements of the maps appear to be crucial for interpreting the psychological meaning of experiencing the trauma of relocation among the internally displaced people in Ukraine. As the analysis of the life stories shows, the switch of the mapping object itself facilitates the informants to add a reflective component to those stories. The plot of coming through a certain bifurcation point seemed to be a cornerstone of the life story of displaced people. Spatial identity of internally displaced people is shown as a specter of multiplicities: local identity – Ukrainian identity – resettlement identity. Herein, local identity appeared to be a feeling of belonging to a hometown that in some cases expanded to a wider identification with vernacular Donbas. Such identity may be expressed either as person feeling themselves ‘more a person from a certain place than before', or have symbolic manifestations. Ukrainian identity of the displaced people was interpreted in a spatial rather than national context. In terms of agency, Ukrainian identity tended to manifest as a product of the choice the informants made while considering a place to relocate, and be a predictor for the choice to remain on Ukrainian-controlled territories. Such identity is visible on the maps in the forms of placing Ukrainian flag in the occupied cities, as well as using Ukrainian language for labelling their maps. The resettlement identity expressed by the informants may be defined as identification with a community of people deprived of home, and located between the past and the present. Summarizing the thoughts of the informants, ‘being a resettler' implied for them three key points: the lived experience of displacement, identification with a specific community of people that shared such experiences, and a complex sense of ‘homelessness'. Considering the research, the combination of mental mapping approach with a narrative interview can contribute to overcoming of the ontological disparity in the self-narration. However, the re-constructive potential of mental mapping exercise may have different forms among different clusters of research participants. Thus, for the resilient participants, mapping appears to be a way to structure the traumatic experience and realize the multiplicity of owns spatial identity (namely local identity, Ukrainian and the resettlement identity). For those participants who experience social trauma, mapping may have a screening potential, as it helps to localize the traumascape and articulate the core problems of spatial identity.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Мацала М. С. 
Динаміка лісового покриву Чорнобильської зони відчуження / М. С. Мацала. — Б.м., 2021 — укp.

Ліси Чорнобильської зони відчуження є унікальними ландшафтами, що нині перебувають під охороною і зазнають доволі обмеженого антропогенного впливу, а традиційна господарська діяльність людини там є доволі незначною. Ці ліси початково були створені штучно, за підходами, традиційними для минулого століття. Саме ці наслідки колишнього управління лісами і є одним із факторів, що визначає нинішню динаміку лісів Чорнобильської зони відчуження – у взаємодії із змінами клімату та специфічними умовами місцезростання (радіоактивним забрудненням), а також режимами природних порушень, що змінюються. Прикладами останнього явища є частіші та катастрофічніші лісові пожежі, спалахи уражень лісовими шкідниками і хворобами, всихання лісів через абіотичний стрес внаслідок посухи. У дисертаційному дослідженні встановлено, що різні методи машинного навчання дозволяють змоделювати просторовий розподіл біометричних параметрів молодих лісів у Чорнобильській зоні відчуження (суми площ поперечних перерізів та запасу стовбуріву корі) із достатнім рівнем точності. Так, середньоквадратична похибка коливалася у межах 49–71 % (від середнього у вибірці) для суми площ поперечних перерізів і у межах 65–98 % (від середнього у вибірці) для запасу стовбурів у корі. Найменшої похибки було досягнутоза допомогою моделі градієнтного бустингу. Водночас метод k-Nearest Neighbors дозволив точніше відтворити емпіричний розподіл (відповідно до даних кумулятивних функцій розподілу) та просторову семіваріацію вхідних даних. Отримані результати вказуютьна те, що супутникові дані Sentinel-2 та невелика вибірка тренувальних даних для моделі (102 тимчасові пробні площі) є достатніми для виявлення принципових відмінностей між методами моделювання. Створені карти біометричних показників нових деревостанів,що з'явилися після аварії на місці покинутих сільськогосподарських угідь, можуть слугувати базою для подальшої геопросторової оцінки розподілу депонованих радіонуклідів у стовбуровій деревині лісів. На прикладі радіонукліду 90Sr показано, що саме простороверозрізнення карт ґрунтового забруднення визначає точність кінцевого продукту, що буде застосовуватися для оцінки екосистемних послуг лісів Чорнобильської зони відчуження. У дослідженні встановлено, що дані щільних часових серій космічних знімків Landsat, спектрально вирівняні алгоритмом темпоральної сегментації LandTrendr, є надійним джерелом геопросторової інформації для дистанційного моніторингу лісів Чорнобильської зони відчуження. Зокрема, класифікаційна модель Random Forest, маючи загальну точність близько 80 і 90 % точності для класу наземного покриву «ліс» (тренувальні дані 2017 р.), з високим рівнем точності (близько 89 %) спрогнозувала лісову маску на валідаційному наборі даних (1988 р.). Незважаючи на катастрофічні лісові пожежі 1992, 2015–2016, й 2020 рр., лісовий покрив за період 1986–2020 рр. збільшився майже у 1,5 раза: з 41 % у 1986 р. до 59 % у 2020 р. Класифікаційна модель для усього періоду доступних супутникових даних є здатною до виявлення втрат лісів у Чорнобильській зоні відчуження внаслідок природних порушень та антропогенного впливу. Зокрема, результати моніторингу змін лісового покриву за розробленою моделлю показали значне співпадіння із даними глобальних продуктів Global Forest Change та HILDA. Водночас більша частина нових лісів, що з'явилися на покинутих сільськогосподарських угіддях, не була відображена у цих продуктах, що вказує на високу цінність розробленого підходу для цілей дистанційного моніторингу лісових екосистем Чорнобильської зони відчуження.^UCEZ forests are unique landscapes being protected and experiencing quite a limited anthropogenic impact, while traditional human management is hitherto insignificant there. Yet, these forests were initially planted with schemes common in previous century. Literally these consequences of past forest management are shaping current CEZ forest dynamics. It is profoundly linked to natural disturbance regimes which are changing overtime (more frequent and severe wildfires, pest attacks and forest disease outbreaks, excess tree mortality due to abiotic stress and droughts), and to climate change under specific environmental conditions (namely, radioactive contamination). In this investigation the different machine learning methods were found as capable to predict the spatial distribution of forest biophysical parameters in CEZ (basal area and growing stock volume) with sufficient precision and accuracy. That is, root mean square error fluctuated between 49-71% of the mean for basal area and between 65-98% of the mean for growing stock volume. The smallest error was achieved by gradient boosting machines model. However, k-Nearest Neighbors method allowed to more adequately reflect an empirical distribution (according to cumulative distribution functions) andspatial semivariation of input data. Based on these results it is suggested that Sentinel-2 satellite images and a small training dataset (consisted of 102 temporary sample plots) are sufficient to examine the main differences between modeling approaches. Created maps of biometrical parameters of new forest stands occurred after disaster within abandoned farmlands can be used as a reference for the geospatial assessment ofradionuclides deposited in tree stemwood. With 90Sr radionuclide as an example, it is shown that exactly the spatial resolution of soil contamination maps defines the precision of final product, which will be utilized for ecosystem services assessment in CEZ forests.Based on this research, data of dense time series of Landsat images spectrally processed with temporal segmentation algorithm LandTrendr seems to be a reliable geospatial information source for the remote monitoring of CEZ forests. More specifically, Random Forest classification model with a total 80% accuracy and 90% accuracy for the land cover class “forest” (based on the estimates for reference year 2017), still produced an accurate forest mask map having 89% accuracy on the validation 1988-year data. Disregarding the catastrophic wildfires happened in 1992, 2015-2016, and 2020, forest cover has increased by almost 1.5 times: from 41% in 1986 up to 59% in 2020. Classification model for the whole period of available satellite data is capable to capture forest cover loss in CEZ driven by natural disturbances and anthropogenic influence. That is, remote monitoring of forest cover changes based on developed model matched well with data obtained from global datasets such as Global Forest Change and HILDA. However, the vast majority of new forests occurred on abandoned farmlands was not reflected in these global products, which addresses to the additional advantage of developed approach while applying a remote monitoring of CEZ forest ecosystems.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Влащенко А. С. 
Лісові види рукокрилих (Chiroptera: Mammalia) Східної Європи в умовах антропоцену: моніторинг та природоохоронний менеджмент / А. С. Влащенко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація є першим комплексним дослідженням видового складу, поширення, популяційної структури та динаміки, сезонних міграцій та живлення рукокрилих на території країн Східної Європи. Протягом двох десятиріч (з 1999 р.) рукокрилих вивчали на території України та Європейської Росії, а також на території таких країн як Румунія, Туреччина та Грузія. Матеріалом для дисертаційного дослідження слугує вибірка (біометрично оброблених) у більш ніж 30000 особин рукокрилих 32 видів, а також результати акустичних досліджень, генетичних (аналіз складу живлення, та патогенів), лабораторних (аналіз складу водню) та експериментальних. Встановлено, що урбанізовані ландшафти є основними територіями змін видового складу та популяційної структури рукокрилих в умовах антропоцену, показана стабільність угруповань рукокрилих у природних ландшафтах, впроваджено програми моніторингу цих тварин. Досліджено та описано структуру літніх угруповань рукокрилих лісових ландшафтів країн Східної Європи, уточнено біотопічні преференції видів. Проведено інвентаризацію та впроваджено багаторічний моніторинг зимових скупчень рукокрилих у підземеллях. На прикладі міста Харків описано структуру та динаміку (багаторічну та сезону) угруповання рукокрилих; підтверджено наявність осілої популяції N. noctula та показано історію її формування. Описано статево-вікову структуру популяцій рукокрилих обстежених територій. Представлена сучасна картина міграційної активності рукокрилих на півдні України та на території країн Чорноморського басейну. Представлено перелік видів комах та інших артропод у складі живлення рукокрилих. Поєднавши: результати експерименту годування рукокрилих у неволі та збори їхнього посліду у природному середовищі вперше розраховано коефіцієнт конверсії – перерахунку маси посліду на масу потенційно з'їдених комах. Представлені результати пошуку вірусних, бактеріальних та грибних агентів у рукокрилих.^UBat species composition and distribution, assemblage and population structure, and population dynamic, and results of monitoring programs for the area of countries of Eastern Europe are presented in the doctoral thesis. Distribution and population structure of bats had been being studied in the vast areas of Ukraine and European Russia since 1999; one-time expeditions were conducted in Georgia, Turkey, and Romania. The data set for the dissertation was more than 30000 handed individuals of 32 bat species. Field, acoustics, genetics, stable isotope, laboratory, and captivity experimental methods were applied in the research. We identified that urban landscapes are the main areas of changes in the species composition and population structure of bats in the Anthropocene. It was showed the stability of bat assemblages in natural landscapes, bat monitoring programs were introduced. The structure of bat summer assemblages of forest landscapes of the countries of Eastern Europe was studied and described, habitat preferences of species were specified. Inventory of winter bat aggregations in mines were conducted and long-term monitoring was established. The structure and dynamics (long-term and seasonal) of bat assemblages are described on the example of the city of Kharkiv; the presence of a resident population of N. noctula was confirmed and the history of its formation was described. The sex-age structure of bat populations in the surveyed areas was described. The modern picture of bat migration activity in the south of Ukraine and in the territory of the Black Sea basin was presented. The list of prey species of insects and other arthropods in the diet of bats was presented. The results of the experiment of feeding bats in captivity and collecting their feces in nature allowed us to calculate the conversion factor - the conversion of the mass of feces to the mass of potentially eaten insects. The results of screening of viral, bacterial and fungal agents in bats were presented.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Фусар І. Ю. 
Підвищення точності судноводіння розробкою загального способу оцінки координат судна / І. Ю. Фусар. — Б.м., 2021 — укp.

В дисертаційному дослідженні проведено аналіз можливостей застосування ортогонального розкладання щільності розподілу похибок навігаційних вимірювань за допомогою поліномів Ерміта. Приведені властивості поліномів Ерміта для нормованої щільності розподілу Гауса і доведено, що властивості поліномів Ерміта справедливі для ненормованої щільності нормального розподілу.Проведено доказ виразів для поліномів Ерміта і коефіцієнтів розкладання для нормованої і ненормованої щільності нормального закону. Одержано в явному вигляді ортогональні розкладання щільності на базі нормованого і ненормованого нормального закону.В роботі також проведено аналіз збіжності ортогонального розкладання щільності змішаних законів двох типів і узагальненого розподілу Пуассона.Розглянуто ортогональне розкладання щільності змішаних законів першого і другого типу, а також узагальненого розподілу Пуассона.Одержані вирази їх нормованої щільності і центральних моментів вищих порядків. Розроблено спосіб застосування ортогонального розкладання для розрахунку обсервованих координат судна за наявності надмірних вимірювань. Розрахована ефективність ортогональних розкладань і виявлено, що точність опису ортогональним розкладанням початкової щільності знижується із збільшенням числа членів розкладання.В роботі приведено результати аналізу статистичних даних по похибках вимірювання навігаційних параметрів і показана коректність застосування ортогонального розкладання як щільність розподілу. Також представлені результати імітаційного моделювання втрати точності обсервованихкоординат у разі їх розрахунку методом найменших квадратів.Показано вплив способу розрахунку координат судна при надмірних вимірюваннях на їх точність. Указується, що максимальна ефективність координат судна досягається застосуванням для їх розрахунку методом максимальної правдоподібності.Проведено аналіз статистичних даних, одержаних в натурних спостереженнях під час рейса судна, який представлений вісьма вибірками похибок навігаційних вимірювань.Представлено результати імітаційного моделювання втрати точності обсервованих координат за наявності надмірних вимірювань.Ключові слова: безпека судноводіння, надлишкові навігаційні вимірювання, ортогональне розкладання щільності, втрата точності координат.^UIn basic part of dissertation research the analysis of possibilities of application of orthogonal decomposition of closeness of distributing of errors of the navigation measuring is conducted by the Ermits polynomials. Resulted properties of the Ermits polynomials for the rationed closeness of distributing of Gauss and it is led to that properties of Ermit polynomials are just for the unrationed closeness of normal distribution.Proof of expressions is conducted for the Ermits polynomials and coefficients of decomposition for the rationed and unrationed closeness of normal law. Orthogonal decompositions of closeness are got in an obvious kind on the base of the rationed and unrationed normal law.The analysis of orthogonal decomposition of closeness of the mixed laws of two types and generalized distributing of Puasson is also conducted in work.Orthogonal decomposition of closeness of the mixed laws of the first and second type, and also generalized distributing of Puasson is considered. Got expressions of their rationed closeness and central moments of higher orders. The method of application of orthogonal decomposition is developed for the calculation of coordinates of ship at presence of the surplus measuring. Expected efficiency of orthogonal decompositions and it is exposed that exactness of description by orthogonal decomposition of initial closeness goes down with the increase of number of members of decomposition.In work the results of statistical data analysis are resulted on the errors of measuring of navigation parameters and the shown correctness of application of orthogonal decomposition as closeness of distributing. Also represented results of imitation design of loss of exactness of coordinates in the case of their calculation by a least-squares method.Influencing of method of calculation of coordinates of ship is shown at the surplus measuring on their exactness. It is specified, that is achieved maximal efficiency of coordinates of ship by application for their calculation by the method of maximal plausibility.The statistical data, got in the model supervisions during the voyage of ship, which is represented by eight selections of errors of the navigation measuring, analysis is conducted. The results of imitation design of loss of exactness of coordinates are represented at presence of the surplus measuring.Keywords: safety of navigation, surplus navigation measuring, orthogonal decomposition of closeness, loss of exactness of coordinates.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Генсицький М. В. 
Фауна і морфометрична мінливість наземних молюсків (Mollusca) північно західного Приазов'я / М. В. Генсицький. — Б.м., 2021 — укp.

Генсицький М.В. Фауна і морфометрична мінливість наземних молюсків (Mollusca) Північно-Західного Приазов'я.Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук (доктора філософії) за спеціальністю 091 «Біологія». Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького, Мелітополь, 2021.Метою роботи є встановлення видового складу наземних молюсків, їх морфометричної мінливості та її закономірностей в умовах Північно-Західного Приазов'я. Для досягнення поставленої мети були поставлені наступні завдання: Встановити сучасний видовий склад наземних молюсків в Північно-Західному Приазов'ї. Проаналізувати особливості біотопічного розподілу наземних молюсків в Північно-Західному Приазов'ї. Визначити морфологічні параметри наземних молюсків на прикладі домінантних видів родів Helix, Xeropicta, Chondrula, які можна використовувати для характеристики популяції. Встановити закономірності морфометричної мінливості окремих видів наземних молюсків. Оцінити господарське значення наземних молюсків в умовах Північно-Західного Приазов'я. Об'єкт дослідження – наземні молюски в антропогенно-трансформованих і природних екосистемах Північно-Західного Приазов'я. Предмет дослідження – сучасний стан фауни і біотопічний розподіл наземних молюсків та закономірності морфометричної мінливості домінантних видів на території Північно-Західного Приазов'я. Для оцінки сучасного стану фауни молюсків проведено збір матеріалу в 2017-2020 рр. в Північно-Західному Приазов'ї. Загалом було зібрано близько 7,6 тис. особин, 20 видів наземних молюсків з 179 точок. Вперше здійснено довгострокове польове дослідження наземних молюсків в природних та антропогенно трансформованих біотопах в умовах Північно-Західного-Приазов'я. Сучасна фауна наземних молюсків регіону включає 27 видів з 12 родин, з яких 6 видів наводяться вперше: Cochlicopa lubrica, Pupilla muscorum, Truncatellina cylindrica, Phenacolimax annularis, Euconulus fulvus, Monacha cartusiana. Встановлені закономірності біотопічного розподілу наземних молюсків в залежності від типу ґрунтів, стану їх зволоженості та характеру рослинності. Для об'єктивної оцінки об'єму раковини запропонований і апробований метод водного тесту. Найрозповсюдженіші види за частотою зустрічальності були Chondrula tridens, Vallonia pulchella, Vallonia costata, Monacha fruticola, Xeropicta derbentina, Vitrina pellucida. Проведено порівняльний аналіз конхологічних ознак наземного молюска Helix albescens, зібраних в природних і антропогенних біотопах. Порівняння розмірів раковин Helix albescens з територій з різним антропогенним навантаженням показало, що на території міста розміри раковини більші, ніж в сільській місцевості. Xeropicta derbentina демонструє значну мінливість морфометричних ознак в різних біотопах. Також оцінювалась мінливість забарвлення раковин, за спрощеною схемою кодування, по загальному числу смуг. Домінуючими були раковини, на яких було зафіксовано 3-5 смуг. Встановлено достовірну корелятивну залежність між усіма метричними показниками раковини у цьго виду. Поліморфізм за смугастістю раковини молюска Helix albescens оцінювали за частотою кожної морфи в вибірці, вирахували середню кількість морф (μ), частоту рідкісних морф (h), а також розрахували показник подібності вибірок за фенетичними ознаками (r). У популяціях H. albescens з міських середовищ існування були виявлені 11 морф. Три основні морфи (12345, 1(23)45, 12045) були присутні у всіх досліджених вибірках. Забарвлення раковин H. albescens відрізняється значною різноманітністю як в природних, так і в урбанізованих біотопах.За мінливістю раковини Chondrula tridens martynovi були експериментально перевірені гіпотези, що на зміну форми раковини впливає тип рослинності, або впливає режим вологості ботопу, або рівень антропогенного навантаження. Розміри раковин залежать від рівня антропогенного впливу і збільшуються в умовах високого антропогенного навантаження. Розвиток устєвого апарату молюсків не залежить від типу рослинності, але залежить від рівня зволоження біотопу і рівня його антропогенної трансформації. Витягнутість раковини молюска описує протилежну динаміку показників висоти по відношенню до ширини і залежить від рівня антропогенного навантаження. Перебудова в організації устєвого апарату залежить від зволоження біотопу і рівня антропогенного навантаження. Це дозволяє використовувати даний вид молюска в якості біоіндикатора стану навколишнього середовища.Ключові слова: наземні молюски, малакофауна, морфометрична мінливість.^UGensytskyi M.V. Fauna and morphometric variability of terrestrial molluscs (Mollusca) of the northwestern Azov Sea region.The dissertation on competition of a scientific degree of the candidate of biological sciences (doctor of philosophy) on a specialty 091 "Biology". Melitopol State Pedagogical University named after Bohdan Khmelnytsky, Melitopol, 2021.The aim of the work is to establish the species composition of terrestrial mollusks, their morphometric variability and patterns in the conditions of the north-western Azov Sea. To verify the goals set during the offensive tasks: To establish the current species composition of terrestrial mollusks in the north-western Priazovye. Analyze the features of the biotope distribution of terrestrial mollusks in the northwestern Azov Sea. Start using the morphological parameters of ground lightning for applied domestic species of the genera Helix, Xeropicta, Chondrula, which can be used to characterize the population. Establish patterns of morphometric variability of individual species of terrestrial mollusks. Assess the economic importance of terrestrial mollusks in the north-western Azov Sea.The object of research is terrestrial mollusks in anthropogenically transformed and natural ecosystems of the northwestern Azov Sea region. The subject of research is the current state of fauna and biotope distribution of terrestrial mollusks and patterns of morphometric variability of dominant species in the north-western Azov Sea. To assess the current state of the mollusk fauna, material was collected in 2017-2020 in the northwestern Azov Sea region. In total, about 7.6 thousand individuals, 20 species of terrestrial mollusks from 179 points were collected. For the first time, a long-term field study of terrestrial mollusks in natural and anthropogenically transformed biotopes in the north-western Azov region has been carried out. The modern fauna of terrestrial mollusks includes 27 species from 12 families, of which 6 species are listed for the first time: Cochlicopa lubrica, Pupilla muscorum, Truncatellina cylindrica, Phenacolimax annularis, Euconulus fulvus, Monacha cartusiana. Regularities of biotopic distribution of terrestrial mollusks depending on the type of soils, the state of their moisture and the nature of vegetation are established. A unified method of water test has been proposed and tested to objectively assess the volume of the sink. The most common species in terms of frequency were Chondrula tridens, Vallonia pulchella, Vallonia costata, Monacha fruticola, Xeropicta derbentina, Vitrina pellucida. A comparative analysis of the conchological features of the terrestrial mollusk Helix albescens, collected in natural and anthropogenic habitats. Comparison of the size of Helix albescens shells from areas with different anthropogenic load showed that in the city the size of the shell is larger than in rural areas. Xeropicta derbentina demonstrates significant variability of morphometric traits in different habitats. The color variability of shells was also assessed, according to a simplified coding scheme, by the total number of bands. Dominated by sinks, which were recorded 3-5 strips. A significant correlation between all metric indicators of the shell in this species has been established.Helix albescens mollusk shell polymorphism was assessed by the frequency of each morph in the sample, calculated the average number of morphs (μ), the frequency of rare morphs (h), and calculated the similarity of the samples by phenetic characteristics (r). In populations of H. albescens from urban habitats, 11 morphs were found. Three main morphs (12345, 1(23)45, 12045) were present in all studied samples. The color of H. albescens shells is very diverse in both natural and urban habitats.According to the variability of the Chondrula tridens martynovi shell, the hypotheses that the change in the shape of the shell is influenced by the type of vegetation, or by the humidity regime of the botop, or the level of anthropogenic load were experimentally tested. The size of shells depends on the level of anthropogenic impact and increases under conditions of high anthropogenic load. The development of the oral apparatus of mollusks does not depend on the type of vegetation, but depends on the level of moisture of the habitat and the level of its anthropogenic transformation. The elongation of the shell of the mollusk describes the opposite dynamics of height in relation to the width and depends on the level of anthropogenic load. Restructuring in the organization of the oral apparatus depends on the humidification of the habitat and the level of anthropogenic load. This allows the use of this species of mollusk as a bioindicator of the state of the environment.Keywords: terrestrial mollusks, malacofauna, morphometric variability.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського