Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (8)Наукова електронна бібліотека (276)Реферативна база даних (345)Книжкові видання та компакт-диски (277)Журнали та продовжувані видання (8)
Пошуковий запит: (<.>K=ГРОШІ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 33
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Гончаров В.В. 
Гроші як предмет соціально-філософського дискурсу (аксіологічний аспект дослідження): автореф. дис. ... канд. філос. наук : 09.00.03 / В.В. Гончаров ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2010. — 18 с. — укp.

Проаналізовано феномен грошей, який розглядається як ціннісний за своєю природою соціальний прояв у культурі. Обгрунтовано ідею про аутентичність аксіології як методології пізнання феномену грошей. Розглянуто презентовані в історико-філософській думці гносеологічні підходи до розуміння й опису природи та сутності грошей. Простежено еволюцію розвитку філософської думки про гроші в будь-яку історичну епоху. Відбудовано онтологію грошей на базі атрибутивної моделі світу. Наведено світоглядно-конфесійні підходи до господарської етики (православ'я, протемтантизму, юдаїзму, католицизму), яка і формує етичний вимір грошей. Розглянуто вплив грошей на становлення особистості в контексті сенсу життя індивіда, його смислоустрою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*665-94 + Ю703.64 + У010.295.70
Шифр НБУВ: РА373890 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Скринник З.Е. 
Гроші як соціокультурний феномен у вимірах практичної філософії: Автореф. дис... д-ра філософ. наук: 09.00.03 / З.Е. Скринник ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 40 с. — укp.

Запропоновано концепцію соціально-культурної суті феномена грошей. Виявлено соціокультурні механізми, через які монетарні відносини спричинюють тоталізацію, інструментальної раціональності у життєвому світі людини та передумови, за яких можливо протистояти такій тоталізації у процесі ринкової трансформації в Україні. З'ясовано соціальну природу культурного феномена грошей як медіума соціальних комунікацій. Проаналізовано особливості узагальнення, абстрагування та ідеалізації у процесі історичної еволюції грошей як спеціалізованої мови. Виявлено причини та наслідки перетворення метамови грошей до специфічної матриці культурної реальності, її вплив на розвиток і утвердження раціональності у соціальному житті. Розкрито роль грошей у процесі системної колонізації життєвого світу людини у добу Модерну. Висвітлено коло проблем, що вимагають поглиблення взаємодії філософського й економічного знання. Досліджено місце та роль феномена грошей у системі соціальних та індивідуальних цінностей. Проаналізовано передумови еволюції "людини економічної" у напрямку до "людини етичної". Аргументовано, що єдиною соціальною силою, що протистоїть інструментальній раціональності монетарних кодів, є організована воля громадянського суспільства. Визначено соціальну природу грошей, а саме: фінансові важелі, які держава, реалізуючи суспільний вибір, використовує для надання економіці соціального спрямування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*333.4 + Ю6*18:У +
Шифр НБУВ: РА349836

Рубрики:

      
3.

Данченко Т.В. 
Застава в системі запобіжних заходів у кримінальному процесі України: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Т.В. Данченко ; Київ. нац. ун-т внутр. справ. — К., 2007. — 17 с. — укp.

На підставі аналізу праць вітчизняних і зарубіжних вчених-процесуалістів розкрито суть поняття "застава" у системі запобіжних заходів і особливості його застосування та стадіях кримінального процесу. Розглянуто співвідношення застави як інституту зобов'язального права у цивільних відносинах і запобіжного заходу під час провадження у кримінальних справах. Обгрунтовано положення про необхідність законодавчого закріплення загального правила, за яким заставодавцями за умов обрання застави можуть виступати юридичні особи, зареєстровані в установленому законом порядку. Запропоновано як предмети застави визначити гроші у національній та іноземній валюті, державні цінні папери, вироби з дорогоцінних металів, предмети мистецтва й антикваріату, збереження яких можливе на депозиті суду. За даними узагальнення матеріалів анкетування практичних працівників обгрунтовано необхідність законодавчого закріплення порядку відшкодування застави, у разі невиконання підозрюваним, обвинуваченим, підсудним умов належної поведінки на користь держави. З метою вдосконалення практики застосування застави запропоновано зміни та доповнення до ст. 154-1 КПК України "Застава".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х893.9(4УКР)5 + Х839(4УКР)16 +
Шифр НБУВ: РА348582

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Істоміна О.М. 
Лінгвальне втілення концепту СПОЖИВАННЯ у французькому соціально-критичному романі другої половини XX століття: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.05 / О.М. Істоміна ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2010. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-31 + Ш5(4ФРА)6-334
Шифр НБУВ: РА372842 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Дем'янюк О.Б. 
Моделювання прийняття фінансових рішень на основі функції вигідності з грошовим та часовим аргументом: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / О.Б. Дем'янюк ; Технол. ун-т Поділля. — Хмельниц, 2003. — 20 с. — укp.

Винайдено функції вигідності з грошовим і часовим аргументами для прийняття фінансових рішень. На базі цих функцій розроблено моделі розподілу інвестиційних коштів між різнотерміновими вкладами. Розглянуто підхід до застосування функцій вигідності з факторами: гроші та час для прийняття рішень щодо інвестиційних проектів. Наведено моделі для прийняття рішень з оптимального страхування на основі функції вигідності з грошовим та часовим аргументами для власника активу схильного, не схильного та нейтрального до фінансового та часового ризику. Зазначено, що використання винайдених функцій вигідності та розроблених на їх базі економіко-математичних моделей підвищує ефективність процесу прийняття фінансових рішень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-93 в611 +
Шифр НБУВ: РА322681

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Несходовський І.С. 
Облік грошових коштів та контроль їх виконання в підприємствах торгівлі: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.09 / І.С. Несходовський ; Київ. нац. торг.-екон. ун-т. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Розглянуто питання удосконалення обліку грошових коштів і контролю їх використання на підприємствах торгівлі з використанням сучасних інформаційних технологій. Висвітлено стан управління грошовими коштами, визначено пріоритетні напрями удосконалення їх обліку та контролю. Визначено практичні та законодавчі передумови створення електронної форми обліку грошових коштів. Розглянуто послідовність й особливість виконання процедур за умов здійснення електронної обробки інформації. Визначено новий об'єкт обліку - "електронні гроші", розроблено повний комплекс методологічного забезпечення із запровадженням нового рахунку, розроблено можливі кореспонденції рахунків, визначено методику відображення їх у фінансових звітах. Розроблено багаторівневий аналітичний облік, який дає можливість оперативно з необхідним рівнем деталізації отримувати інформацію щодо руху грошових коштів на торговельних підприємствах і полегшує складання звітності. Запропоновано методичні рекомендації щодо створення інтегрованої системи контролю електронних грошей із використанням зарубіжного досвіду, що включає організаційний, технічний і програмні аспекти системи, спрямованої на запровадженням електронних технологій за умов виконанні комплексу торговельних операцій, що є стратегічним напрямом розвитку торгівлі. Визначено можливі загрози, пов'язані з рухом грошових коштів, розроблено заходи для уникнення або усунення наслідків цих загроз.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У052.9(4УКР)242.11-149.3-211.852 + У052.9(4УКР)842.11-149.3-211.852 +
Шифр НБУВ: РА366657

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Марковецька Г.М. 
Паперові грошові знаки і бони Східної Галичини 1914 - 1920 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Г.М. Марковецька ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Вперше комплексно розглянуто процес створення та функціонування у східно-галицькому регіоні України паперових грошових знаків і бон, серед яких фігурували австро-угорські крони, німецькі марки, російські рублі, гроші Центральної Ради - карбованці та шаги, уряду гетьмана П.Скоропадського та Директорії - гривні, Західно-Української Народної Республіки - гривні та крони, карбованці Галицького революційного комітету, а також емісійні знаки окупаційних військ, міських управ. До наукового обігу введено значну кількість нових архівних документів, фактичних матеріалів, що дало можливість дослідити проблеми, пов'язані з історією грошових знаків Східної Галиччини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т222(4УКР333)61 + У03(4УКР3)534 + У9(4УКР3)262.6-03 +
Шифр НБУВ: РА323975

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Погуляєв С.Ю. 
Передача технології як вклад в просте товариство: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / С.Ю. Погуляєв ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2002. — 19 с. — укp.

Комплексно досліджено юридичну природу цивільних майнових відносин, що виникають між учасниками простого товариства за умов передачі у дане товариство технології як такої у вигляді вкладу (ст. 1152 Цивільного кодексу України). Розкрито зміст і розглянуто застосування даної статті Кодексу стосовно специфічного об'єкта цивільного права - технології. Всебічно охарактеризовано юридичну природу, зміст і правовий режим вкладу в просте товариство. Введено термін "предмет вкладу". Визначено, що тільки гроші та майно - тілесне та безтілесне, передані у вигляді вкладу, утворюють складне майно товариства (спільну часткову власність). Надані як вклад різного роду послуги у силу своєї невідчужуваності від джерела можуть бути визнані вкладом лише за умов того, що вони збільшили ціну інших, раніше внесених майнових вкладів - тілесних і безтілесних. Дану технологію розглянуто як самостійний складний об'єкт цивільних прав, елемент майна, що містить сукупність систематизованих знань, які використовуються для випуску певної продукції, застосування певного процесу або надання певних послуг. Знання також розглянуто як об'єкт цивільних прав, різновид інформації та предмет вкладу у простому товаристві. Висунуто гіпотезу, що вкладом у простому товаристві можуть бути лише знання, які перебувають у стані активного інформаційного ресурсу. Наведено наукові рекомендації щодо удосконалення перспективного цивільного законодавства України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4Укр)014
Шифр НБУВ: РА319490 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Білецька О.В. 
Поділля в другій половині XIV - першій половині XV ст.: політичний та соціально-економічний аспекти: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.В. Білецька ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2004. — 20 с. — укp.

На підставі залучення широкого кола вітчизняних і зарубіжних джерел досліджено процес становлення історичної області України Поділля другої половини XIV - першої половини XV ст. Виконано комплексну систематизацію історичних матеріалів (XIII - XVI ст.), значну частину з яких (зокрема, жалувані грамоти польських королів) у науковий обіг введено вперше. З'ясовано сутність терміну "Поділля" в історико-географічному та історико-етнографічному аспектах. Встановлено особливості історичних умов виникнення Поділля як окремої адміністративної, політичної та соціально-економічної одиниці, виділено основні етапи розвитку краю та досліджено процеси його розподілу та перерозподілу між різними державами. Висвітлено діяльність східноєвропейських володарів та їх васалів щодо Поділля. На підставі соціально-економічного аналізу подільського регіону запропоновано оригінальну інтерпретацію соціальної стратифікації населення краю в другій половині XVI - першій половині XV ст. Досліджено адміністративно-територіальний устрій, земельні надання в регіоні, господарство, торгівлю, гроші та грошовий обіг. Вперше виділено важливі топонімічні дані, що дозволяють встановити еволюційний розвиток мережі середньовічних і сучасних населених пунктів. Здійснено критичне осмислення деяких традиційних уявлень щодо розвитку подільських земель, уточнено дати та обставини деяких історичних подій. Розроблено періодизацію політичної історії подільського регіону. Визначено перспективи та шляхи подальшого дослідження середньовічних земель України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР348)4 +
Шифр НБУВ: РА335342

Рубрики:

      
10.

Половко С.М. 
Правове регулювання банківських валютних операцій в Україні: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / С.М. Половко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 17 с. — укp.

Показано, що правовий режим обмежень та інструментарій валютного регулювання визначаються змістом валютної політики України та необхідністю підтримання стабільності національної грошової одиниці - гривні. Відзначено щодо необхідності більш точних визначень валюти, валютних цінностей, валютних операцій, розмежування їх із суміжними категоріями, зокрема, розмежування понять "іноземна валюта", "валютні цінності" та "гроші", а також "валютні операції" та "угоди з валютними цінностями". Запропоновано поділ валютних операцій за їх характером на поточні та капітальні, а також - за економічним змістом. Зроблено пропозицію щодо закріплення набору інструментів державного регулювання валютних операцій на рівні закону та визначення чітких меж повноважень Національного банку України щодо запровадження нових і модифікації існуючих засобів їх регулювання. Зазначено щодо необхідності вдосконалення інститутів ліцензування валютних операцій, обов'язкового продажу валюти, розрахункових відносин тощо.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)212.304 + Х829(4УКР)41 +
Шифр НБУВ: РА329691

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Шаповалова О.І. 
Проценти у грошових зобов'язаннях (цивілістичні аспекти): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / О.І. Шаповалова ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні і практичні аспекти застосування процентів у грошових зобов'язаннях, виявлено їх цивільно-правову специфіку. Проаналізовано правову природу грошових коштів, грошової плати, грошових зобов'язань та взаємозв'язок процентів з грошима. Висвітлено питання щодо сплати процентів, що встановлені за правомірне користування грошовими коштами та їх правовий статус у разі порушення такого зобов'язання. З'ясовано правову природу плати за чужі гроші та право власності на гроші. Значну увагу приділено дослідженню правових наслідків порушення грошового зобов'язання. Розглянуто умови договору та закону, що встановлюють проценти у разі порушення грошового зобов'язання та негрошового зобов'язання, а також питання щодо відповідальності за цього порушення. Здійснено розмежування правової природи таких процентів. На підставі аналізу нормативних актів та судової практики сформульовано пропозиції з метою вдосконалення правового регулювання застосування процентів у цивільному праві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)211.3 + Х839(4УКР)207 +
Шифр НБУВ: РА337651

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Лазепка В.І. 
Спеціалізовані банки: напрями та перспективи розвитку в Україні: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / В.І. Лазепка ; Київ. нац. екон. ун-т. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено роль спеціалізованих банків (СБ) у банківській системі й економіці, розглянуто функціональні відмінності спеціалізованих і універсальних банків. Розкрито суть понять банку, банківської системи, спеціалізованого банку. Встановлено, що основною відмінністю банків від фінансових посередників є здатність емітувати гроші. Наведено класифікацію банків за різними ознаками. Доведено, що спеціалізація банку є результатом неринкових обмежень, які накладаються на його діяльність власниками або регулюючими органами. Описано різні види СБ, досліджено їх відмінність між собою та визначено функції, що виконуються кожним видом СБ в економіці. З використанням досвіду функціонування СБ в інших країнах запропоновано шляхи створення та напрямки використання СБ в Україні. Розроблено методологічні підходи до формування ресурсної бази СП в українській державі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.10 +
Шифр НБУВ: РА337665

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Римар А.П. 
Українські гроші як атрибут соціокультурної самоідентифікації національної держави: автореф. дис... канд. культурології: 26.00.01 / А.П. Римар ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Розглянуто українські гроші як цілісний історико-культурологічний чинник у контексті державотворчих процесів. Здійснено аналіз наукових праць джерельної бази з досліджуваної проблеми, визначено роль культурної традиції в появі грошей у період раннього державного структурування на українських землях і синкретичність процесів подальшого соціокультурного розвитку в контексті формування національного грошово-монетного господарства. Узагальнено основні теоретичні підходи до осмислення феномену українських грошей як цілісного соціокультурного явища у процесі національного державоутворення. Реконструйовано спадковість історико-культурних традицій у підходах до вибору ідеології та змісту сучасних грошей. Акцентовано увагу на ролі та культурно-мистецькому значенні сучасної української валюти для репрезентації нашої країни на світовому рівні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т221(4УКР) + Ч111.161.2 +
Шифр НБУВ: РА367287

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Дек А. О. 
Моделювання поведінки агентів ринку криптовалют / А. О. Дек. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена моделюванню поведінки агентів ринку криптовалют. У роботі проаналізовано концепції інформатизації економіки і суспільства, запропоновано використання терміну «криптоекономіка» для позначення галузі, що формується навколо криптовалют, розподілених реєстрів та стійких методів шифрування. Розглянуто основні елементи криптоекономіки, включаючи публічний реєстр, блокчейн, алгоритми консенсусу, розумні контракти, електронні гроші, криптовалюти та нові види залучення коштів. Було визначено ряд питань, що наразі недостатньо досліджені. Одним з таких питань є визначення витрат електроенергії на майнінг криптовалют. Прийняття майнерами економічних рішень щодо вибору обладнання впливає на такі глобальні характеристики мережі, як середня швидкість і вартість транзакцій, хешрейт і пов'язані з цим витрати електроенергії та відповідний вуглецевий слід. Іншим недостатньо дослідженим питанням є вплив інформації з соціальних мереж та суб'єктивних суджень на прийняття рішень економічними агентами про купівлю чи продаж криптовалюти, про доцільність майнінгу за заданих умов, про доцільність інвестування в проєкти. У роботі були поставлені та вирішені такі завдання: проаналізовано концепції інформаційної економіки; виявлено зв'язок цих концепцій з криптоекономікою; досліджено інформаційні джерела, що можуть бути використані для моделювання поведінки агентів ринку криптовалют; розроблено модель енергоспоживання мережею майнерів біткоіна; оцінено екологічний вплив майнінгу на довкілля; встановлено рівень рефлексії. 3 трейдерів та експертів галузі криптовалют за допомогою «гри на відгадування»; виявлено типи поведінки трейдерів криптовалют на основі показників прибутковості їх біржової торгівлі та рівня рефлексії; удосконалено комплекс моделей прогнозування часового ряду ціни біткоіна за рахунок використання фактуальної та концептуальної інформації з соціальних мереж і новин. Ключові слова: моделювання поведінки, криптовалюти, біткоін, майнінг, трейдинг, експериментальна економіка, поведінкові фінанси, споживання електроенергії біткоіном, вуглецевий слід майнінгу, нейронні мережі, обробка природної мови, гра на відгадування, кластеризація.^UThe thesis is focused on the cryptocurrency market agents' behaviour modelling. The concepts of economy and society informatisation are considered in the research. The term “cryptoeconomy” is used for designating the emerging industry related to cryptocurrencies, distributed ledger technology, and strong cryptography. The main components of cryptoeconomy, including the public ledger, blockchain, consensus algorithms, smart contracts, digital money, and cryptocurrencies are considered. Several understudied research questions were identified. One of the questions is the estimation of mining electricity consumption. Miners' equipment selection decisions affect global network characteristics such as average transaction speed and fee, hashrate and associated electricity consumption, and the corresponding carbon footprint. Another insufficiently researched issue is the influence of information from social networks and subjective judgments on the decision-making of economic agents on the buying or selling of cryptocurrency, the expediency of mining under given conditions, the feasibility of investing in projects. The following tasks were solved in the thesis: the concepts of information economy were analyzed; the relationship between these concepts and cryptoeconomy was identified; the information sources that can be used to model the behaviour of cryptocurrency market agents were explored; the model of bitcoin mining electricity consumption was developed; the environmental impact of mining was evaluated; rationality of cryptocurrency experts and traders was studied by the means of “Guessing Game”; based on information obtained from the orders database and traders' answers in the Guessing Game, behavioural patterns were identified; the model of bitcoin time series was improved by taking into the account factual and conceptual internet content. Keywords: behaviour modelling, cryptocurrency, bitcoin, mining, trading, experimental economics, behaviour finance, bitcoin electricity consumption, mining carbon footprint, neural networks, natural language processing, guessing game, clustering.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Полторак А. С. 
Фінансова безпека України в умовах глобалізації / А. С. Полторак. — Б.м., 2020 — укp.

Полторак А. С. Фінансова безпека України в умовах глобалізації. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – Гроші, фінанси, кредит. – Миколаївський національний аграрний університет. ПВНЗ «Європейський університет», 2020.Дисертація присвячена системному обґрунтуванню теоретико-методологічних засад та практичних підходів щодо зміцнення фінансової безпеки України в умовах глобалізації як забезпечуючого фактору ефективного розвитку фінансової системи держави. Розкрито економічну сутність фінансової безпеки як складової національної безпеки держави, досліджено особливості та роль глобалізаційних процесів у фінансовій сфері, проаналізовано методологічні засади систематизації фінансової безпеки держави, упорядковано фактори впливу на рівень фінансової безпеки держави. Схарактеризовано процес побудови ефективної системи формування фінансової безпеки держави, узагальнено методологічні засади формування фінансової безпеки держави, проаналізовано методологічні основи оцінювання стану фінансової безпеки держави. Узагальнено концептуальні основи моніторингу стану фінансової безпеки України, проаналізовано стан безпеки державних фінансів та фінансового ринку України, оцінено фактори зовнішнього фінансового середовища та ідентифіковано внутрішні ризики та загрози фінансовій безпеці України. Окреслено концепції стратегічних фінансових рішень удосконалення механізмів оцінки стану фінансової безпеки України, модернізовано алгоритми діагностування стану фінансової безпеки регіонів України та вдосконалено методичний підхід до експрес-аналізу стану фінансової безпеки України. Обґрунтовано доктринальну модель формування фінансової безпеки України в умовах глобалізаційних змін, модифіковано стратегічні напрями зміцнення фінансової безпеки України в умовах глобалізації та здійснено прогнозування результатів модифікації підходів до зміцнення фінансової безпеки України в умовах глобалізації.Ключові слова: фінансова безпека, глобалізація, економічна безпека, національна безпека, глобалізаційні процеси, фінансова система, фінансові умови.^UThe thesis focuses on the systematic substantiation of theoretical and methodological background and practical approaches to strengthening the financial security of Ukraine in the context of globalization as a providing factor for the effective development of the financial system of the state.The economic essence of financial security as a component of the national security of the state is revealed, the peculiarities and role of globalization processes in the financial sphere are investigated, methodological foundations of the systematization of the financial security of the state are analyzed, and impact factors on the level of financial security of the state are ordered. The authorial vision of the essence of the category “behavioristic approach to the formation of the financial security of the state” is substantiated, which author reads as a specific approach to the formation of financial security and permanent monitoring of the processes and phenomena occurring in the system of its provision, and this approach is based on behavioral and gender aspects, it explores the processes of managerial decisions taking into account mental, psychological and emotional characteristics to predict and control the behavior of the participants of financial relations.The process of building an effective system of formation of the financial security of the state is characterized, the methodological bases of the formation of the financial security of the state are generalized, the methodological bases of the assessment of the state of financial security of the state are analyzed.The conceptual bases for monitoring the state of financial security of Ukraine are summarized, the state of security of public finances and the financial market of Ukraine is analyzed, the factors of the external financial environment are assessed, and internal risks and threats to the financial security of Ukraine are identified.Strategic directions of strengthening of the financial security of Ukraine in the conditions of globalization changes are developed taking into account the results of the conducted SWOT-analysis of the system of ensuring the financial security of Ukraine in the context of globalization, peculiarities of the vector orientation of the development of this system and systematic trends in the sphere of financial technologies that influence the system of strengthening the financial security of the state, and directions for their application. The algorithm of functioning of the P2P lending platform is presented in detail with a comprehensive analysis of the advantages and disadvantages of its potential functioning in terms of the borrower, investor and financial security of the state, which should be created taking into account the behavioral research conducted within the behavioral approach to the formation and monitoring of financial security.Keywords: financial security, globalization, economic security, national security, globalization processes, financial system, financial conditions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Мельник Л. В. 
РЕСУРСНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ІПОТЕЧНОГО КРЕДИТУВАННЯ В АГРАРНІЙ СФЕРІ / Л. В. Мельник. — Б.м., 2020 — укp.

Мельник Л. В. Ресурсний потенціал іпотечного кредитування в аграрній сфері. – На правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – ПВНЗ «Європейський університет», Київ, 2020.Досліджено еволюцію іпотечного кредитування, розкрито сутність та особливості формування ресурсного потенціалу іпотечного кредитування в аграрній сфері, розглянуто застосування фінансово-кредитних інструментів у формуванні та використанні ресурсного потенціалу іпотечного кредитування.Розроблено методологічні основи оцінювання ресурсного потенціалу іпотечного кредитування аграрної сфери, запропоновано методичні підходи до оцінки прогнозних обсягів іпотечного кредитування, обґрунтовано концептуальні засади управління ресурсним потенціалом іпотечного кредитування в аграрній сфері.Проведено ідентифікацію інвестиційного і заставного потенціалів іпотечного кредитування, визначено передумови формування фінансового та інституційного потенціалів іпотечного кредитування, дано оцінку стану використання нерухомого майна й речових прав на нерухоме майно в іпотечному кредитуванні, досліджено стан державного регулювання та підтримки сільськогосподарських підприємств.Досліджено зарубіжний досвід та визначено важелі підвищення ефективності використання потенціалу іпотечного кредитування, запропоновано наукові підходи до систематизації ризиків, пов'язаних із формуванням і використанням ресурсного потенціалу іпотечного кредитування агробізнесу та їх оцінки, розроблено математичну модель формування і використання ресурсного потенціалу іпотечного кредитування сільськогосподарських виробників.Визначено концептуальні засади активізації ресурсного потенціалу іпотечного кредитування з урахуванням регіональних особливостей, проведено аналіз мотиваційних факторів використання ресурсного потенціалу іпотечного кредитування та визначено вплив реалізації ресурсного потенціалу іпотечного кредитування в аграрній сфері на соціально-економічний розвиток України.Ключові слова: іпотечне кредитування, ресурсний потенціал, аграрна сфера, фінансове забезпечення, фінансові ресурси, земельні ресурси, сільське господарство, застава, іпотека, ризики, державне регулювання.^UThe dissertation is devoted to substantiation of theoretical and methodological provisions and practical recommendations for the formation and use of resource potential of mortgage lending of agricultural production entities.The evolution of mortgage lending is studied and it is concluded that the development of mortgage lending as an economic category is organically connected with the development of economic systems and social production. The essence of resource potential as a set of material, financial and information resources and the system of economic relations arising from their formation and use in the process of granting and repaying mortgage loans is revealed. Methodological bases for assessing the resource potential of mortgage lending in the agricultural sector are developed and a system of economic-statistical and verbal indicators, which take into account the factors influencing the components of the resource potential of mortgage lending as a whole, are determined. Methodical approaches to estimating the forecast volumes of mortgage lending in the agricultural sector are offered and a pyramid model is built, which allows forecasting the value of the resource potential of mortgage lending depending on its components on the basis of relatively small data samples. The conceptual principles of institutional support and management of resource potential of mortgage lending in the agricultural sector are substantiated.The conceptual bases of activation of resource potential of mortgage lending taking into account regional features are defined. A system of quantitative and qualitative indicators for assessing the regions of Ukraine according to the degree of development of the resource potential of mortgage lending in the agricultural sector is developed. The regions of Ukraine are ranked according to the integrated score indicator, which takes into account the regional initial values of each of the components of resource potential. The experiment on the introduction of land mortgage lending in the Rivne region in order to improve the regulatory and legal support of mortgage lending is offered. The motivational factors of the participants in the mortgage lending process are systematized. It is determined that the imperfect legal support is an important restraining factor in the formation and use of resource potential of mortgage lending in the agricultural sector. A system of intersectoral impact of the implementation of components of resource potential on the socio-economic development of Ukraine is built.Keywords: mortgage lending, resource potential, agricultural sector, financial security, financial resources, land resources, agriculture, collateral, mortgage, risks, state regulation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Чабан Г. М. 
СИСТЕМА УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМИ РИЗИКАМИ ПРИРОДНИХ МОНОПОЛІЙ / Г. М. Чабан. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – ПВНЗ «Європейський університет», Київ, 2021.У дисертаційній роботі з'ясовано сутнісні аспекти фінансових ризиків, опрацьовано науково-методичні підходи до формування системи управління фінансовими ризиками, встановлено особливості управління фінансовими ризиками природних монополій. Проведено аналіз системи управління фінансовими ризиками природних монополій, оцінено ефективність системи управління фінансових ризиків, проведено моделювання системи управління фінансовими ризиками.Адаптовано зарубіжний досвід управління фінансовими ризиками природних монополій, запропоновано рекомендації щодо підвищення ефективності управління за допомогою апроксимації інтегрування системи управління фінансовими ризиками, розроблено організаційно-економічний механізм функціонування системи управління фінансовими ризиками природних монополій. Обґрунтовано доцільність інтеграції системи управління фінансовими ризиками природних монополій у загальну систему управління підприємством.Запропоновано концептуальний підхід до впровадження та успішного функціонування системи фінансових ризиків, яка має чітко виражений агрегований характер. Ключові слова: системний підхід, ефективність, фінансовий стан, фінансовий ризик, система управління ризиком, уникнення ризику, монопольні підприємства, інтеграція, впровадження системи, фінансово-економічна діяльність, система показників.^UThesis for obtaining scientific the degree of candidate of economic sciences in specialty 08.00.08 – money, finance and credit. – PHEI «European University», Kyiv, 2021. The dissertation clarifies the essential aspects of financial risks, develops scientific and methodological approaches to the formation of a financial risk management system, establishes the features of financial risk management of natural monopolies. The analysis of the financial risk management system of natural monopolies is carried out, the efficiency of the financial risk management system is estimated, the modeling of the financial risk management system is carried out.The foreign experience of financial risks management of natural monopolies has been adapted, recommendations for improving the management efficiency by approximating the integration of the financial risk management system have been proposed, the organizational and economic mechanism of functioning of the financial risks management system of natural monopolies has been developed. A conceptual approach to the implementation and successful functioning of the system of financial risks, which has a clear aggregate nature, is proposed.The essential aspects of the concept of financial risk, in-depth consideration of its interpretation by various scholars, summarizes the characteristic shortcomings and advantages of financial risk management, clarifies the requirements and substantiates the author's definition, identifies features and defines the content and components of financial risk management: natural monopolies, outlines the criteria for detection, identification and prevention of financial risks. The essence of the system of financial risk management of natural monopolies is specified and the methodical approach to introduction and successful functioning of the system of financial risks which has accurately expressed aggregate character is offered. Peculiarities and methodological principles of risk assessment based on comparison of sensitivity analysis (assessment of influence of initial parameters on final characteristics), application of multidimensional multiplication analysis (multifactor insolvency assessment model), Toffler model, Chesser model, Fulmer model, French model and universes are substantiated. The methodological bases for evaluating the effectiveness of the financial risk management system with the help of economic and statistical with the help of mathematical tools, expert and analog methods are substantiated. The conceptual bases of formation of organizational and economic mechanism of financial risks management system of natural monopolies by means of system approach and integration of financial risk management system in the form of functional components of general corporate management system in conditions of constantly repeated economic global crises in world economy are specified.The significance and role of the system of conceptual elements of the integrated financial risk management system are clarified, theoretical and practical aspects of financial risk management in the context of international practice are considered taking into account national legislation, methodical approaches to determining the effectiveness of financial risk management are identified; economic activity of the structural unit of the enterprise and determining the financial condition of the structural unit according to the financial statements. Methodological tools for the development and implementation of a financial risk management system in the overall corporate governance system are identified. Requirements for building a simulation model of financial risk management system are formulated, which include principles (optimality, adequacy, efficiency, adaptability, reliability, flexibility and dynamism, economy, specialization, proportionality, mobility), methods (extrapolation, hierarchical, research-analytical, structural, network and economic-mathematical modeling) and blocks (structuring, formalization, standardization and hierarchy). The scientific basis for the formation of the implementation of the financial risk management system and the development of simulation modeling of strategies during economic crises at the sectored and state levels are substantiated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Коваль І. М. 
Організаційно-економічні форми підприємництва в креативних видах діяльності (на прикладі сучасного репертуарноготеатру) / І. М. Коваль. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено науково-теоретичному обґрунтуванню та розробленню методичних і практичних рекомендацій щодо організаційно-економічних форм підприємництва в сучасному українському репертуарному театрі, який згідно з чинним законодавством України є неприбутковим. Об'єкт дослідження − процес формування та розвитку підприємництва в суб'єктів господарювання, зайнятих креативною діяльністю в секторі культури.Предметом дослідження є теоретичні та методичні положення щодо розробки організаційно-економічних форм підприємництва в сучасному українському репертуарному театрі.Експериментально доведено, що театр як суб'єкт господарювання продукує унікальний економічний результат у сфері відтворення (рекреації) найважливішого в життєдіяльності соціуму ресурсу − людського капіталу, якість і рівень якого визначає ступінь продуктивного довголіття соціуму. Цей феномен має посилюватися за умов створення оголошених державою креативних індустрій. У результаті економіко-математичного моделювання встановлено, що індустрієгенез у театральній галузі може відбутися лише за умов прояву підприємливості всіма її суб'єктами. У репертуарних театрах організаційно-економічні форми підприємництва повинні мати на меті передусім не фінансовий, а важливий соціальний результат – задоволеність глядачів, які приносять у театр свої гроші. Аналіз можливостей для підприємництва в репертуарних театрах свідчить про два організаційно-економічних напрями в їх діяльності, таких як маркетинг партнерських відносин та інтрапренерське продюсування, що знайшло підтвердження в емпіричному дослідженні на базі Харківського академічного театру музичної комедії. Ключові слова: організаційно-економічні форми підприємництва, підприємництво, креативні індустрії, маркетинг партнерських відносин, інтрапренерство, репертуарний театр.^UThe thesis is devoted to scientific and theoretical substantiation and development of methodical and practical recommendations on organizational and economic forms of entrepreneurship in modern Ukrainian repertoire theater, which according to the current legislation of Ukraine is non - profit. The object of research is the process of formation and development of entrepreneurship in business entities engaged in creative activities in the cultural sector.The subject of research is theoretical and methodological provisions for the development of organizational and economic forms of entrepreneurship in modern Ukrainian repertoire theater.It is experimentally proven that the theater as a business entity produces a unique economic result in the field of reproduction (recreation) of the most important resource in society - human capital, the quality and level of which determines the degree of productive longevity of society. This phenomenon should intensify in the context of the creation of state-declared creative industries. As a result of economic-mathematical modeling, it has been established that industrial genesis in the theatrical industry can take place only under the conditions of entrepreneurship by all its subjects. In repertoire theaters, organizational and economic forms of entrepreneurship should be aimed primarily not financial, but important social result - the satisfaction of the audience, who bring their money to the theater. The analysis of opportunities for entrepreneurship in repertory theaters shows two organizational and economic directions in their activities, such as marketing of partnerships and intrapreneur production, which was confirmed in an empirical study based on the Kharkiv Academic Theater of Musical Comedy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Чаплян С. Є. 
Господарсько-правове регулювання емісії та обігу електронних засобів платежу / С. Є. Чаплян. — Б.м., 2021 — укp.

В ході дослідження виявлено підстави для виділення у множинності засобів платежу окремої групи електронних засобів платежу за критерієм електронної форми існування – у вигляді електронних записів у відповідних базах даних (реєстрах).Установлено, що електронні засоби платежу можуть бути систематизовані за такими критеріями: 1) монетарні (гроші в електронній формі) та квазімонетарні (високоліквідні засоби платежу, відмінні від грошей); 2) фіатні (засоби, номінальна вартість яких встановлюється державою) та нефіатні (засоби, номінальна вартість яких встановлюється приватними особами – емітентами); 3) забезпечені (вартість яких забезпечується фіатними грошима або іншими активами) та незабезпечені (вартість яких нічим не забезпечується і ніким не гарантується); 4) передплачені (тобто такі, що отримуються в обмін на попередньо внесені кошти) та непередплачені (які отримуються в інший спосіб, зокрема шляхом прямої емісії, наприклад, майнінгу).Визначено, що до монетарних електронних засобів платежу можуть бути віднесені цифрові гроші центральних банків, до квазімонетарних – електронні гроші, віртуальні валюти та спеціальні бонуси, що емітуються окремими торговельними мережами у межах програм лояльності клієнтів для розрахунків всередині таких мереж. Обгрунтовано, що квазімонетарні електронні засоби платежу не належать до грошей, оскільки не мають абсолютної ліквідності і не визнаються як гроші компетентними державними органами, проте мають здатність замінювати грошові кошти у розрахунках і виконувати функцію засобів платежу за згодою сторін боргового зобов'язання. Зазначені об'єкти мають різну правову природу та специфічні особливості емісії та обігу, але мають також спільні ознаки та керуються спільними принципами обороту, що дозволяє узагальнити їх у межах категорії електронних засобів платежу.Проведено розмежування електронних платіжних засобів, які являють собою певне устаткування, що дає змогу здійснити передачу електронних платіжних одиниць від платника до одержувача, та електронних засобів платежу, які є безпосередньо самими платіжними одиницями в електронній формі. Відповідно, запропоновано визначення поняття електронних засобів платежу як платіжних одиниць, що існують у формі електронних записів в пам'яті електронно-обчислювальних машин або електронних платіжних засобів (платіжних карток тощо), не мають матеріальної форми, створюються для їх використання як засобів платежу особами, відмінними від емітента, і обертаються шляхом внесення відповідних записів до системи їх обліку. Надано теоретичне обґрунтування запровадженню інституту електронних засобів платежу як комплексу правових норм, що визначатимуть поняття, принципи і порядок емісії та обігу сукупності електронних засобів платежу, зокрема окреслять коло зазначених засобів та перелік їх емітентів, допустимі транзакції з використанням відповідних засобів платежу, а також загальний механізм нагляду і контролю за їх обігом та діяльністю учасників відповідних правовідносинТакож визначено, що під засобами платежу слід розуміти кошти, а також інші цінності, які передаються однією особою (боржником у зобов'язанні) іншій особі (кредитору у зобов'язанні) з метою виконання (погашення) боргового зобов'язання, у тому числі аргументовано використання в якості засобів платежу не лише грошових коштів, але й інших цінностей. У цьому аспекті платіж являє собою дію, спрямовану на виконання (і, як результат, погашення) боргового зобов'язання, шляхом передачі зобов'язаною особою управненій особі грошових коштів або інших цінностей.Окрему увагу приділено аналізу зарубіжного досвіду правового регулювання емісії та обігу електронних засобів платежу.Подальшого розвитку в роботі набули наявні теоретичні погляди на правову природу грошових коштів. Також надано авторське визначення грошей як об'єктів майнових прав у формі одиниць вартості, що спеціально створюються (випускаються) або визнаються компетентними державними органами як універсальні засоби обміну та платежу для їх широкого використання у такій якості на певній території (або на території конкретної держави), мають найвищу ліквідність і, як правило, є законними засобами платежу.В рамках дослідження проведено розмежування понять віртуальних валют, віртуальних активів та криптовалют, а також грошових сурогатів та квазігрошей, надано авторське визначення квазігрошей як високоліквідних активів, які можуть бути швидко обмінені на грошові кошти та використовуватися як самостійні засоби платежу.Запропоновано закріпити на законодавчому рівні розмежування різних груп віртуальних активів: 1) універсальних засобів платежу; 2) цінних паперів; 3) інших віртуальних активів. Обґрунтовано необхідність розмежування на законодавчому рівні віртуальних валют та віртуальних активів, які не є засобами платежу, а також надання НБУ повноважень щодо нагляду та контролю за операціями з віртуальними валютами з метою запобігання їх неконтрольованому впливу на грошово-кредитну систему України.^UThe study provides the reasons for the introduction of a separate group of electronic means of payment defined by the criterion of electronic form of existence – in form of electronic records in the relevant databases (ledgers).Electronic means of payment can be classified as follows: 1) monetary (money in electronic form) and quasi-monetary (highly liquid means of payment other than money); 2) fiat (means of payment with a nominal value defined by the state) and non-fiat (means of payment with a nominal value defined by private persons – issuers); 3) secured (the value is backed by fiat money or other assets) and unsecured (the value is neither backed by anything nor guaranteed by anyone); 4) prepaid (i.e. against prepaid funds) and non-prepaid (received in any other way, for instance by direct issuance, such as mining).Monetary electronic means of payment can include central bank digital currency, quasi-monetary means of payment can encompass electronic money, virtual currencies and special bonuses issued by retailers within customer loyalty programs for internal payments. Quasi-monetary electronic means of payment cannot be qualified as money, as they do not possess absolute liquidity and are not recognized as money by the competent state authorities. However, they could replace money funds in settlements and perform payment function under the consent of the parties to the contract. These means of payment have different legal nature and both have specific features regarding their issuance and circulation. At the same time both means of payment have common features and are based on the common principles of turnover. This allows to assign them both to the category of electronic means of payment.The present thesis made a distinction between electronic means of payment, which represent a certain equipment which makes the transfer of the electronic payment units from the transferer to the recipient possible, and between electronic means of payment which are the payment units themselves in electronic form. Considering to the above stated the author proposed to define the concept of electronic means of payment as units of payment that exist in the form of electronic records in the memory of computers; or as electronic means of payment (payment cards etc.) that have no material form, are created by persons other than the issuer, and circulate by virtue of making appropriate entries in their register/ledger. The present thesis provides a theoretical justification for introduction of the legal concept of the electronic means of payment as a set of legal rules defining the definition, principles and the procedure of issuance and circulation of the electronic means of payment. In particular, these legal norms would define the categories of means of payment and the types of their issuers, types of transactions in scope as well as the general mechanism of supervision and control over their circulation and over the activity of the participants of the respective legal relations.Furthermore, the present research determines that the means of payment should be understood as funds and other valuables that are transferred by one person (debtor) to another person (creditor) for the purpose of fulfillment (repayment) of a debt. Additionally, the present study provides a substantiated reasoning for the use of the valuables other than cash as a means of payment. Considering the above stated a payment is an action aimed at fulfilling (and, as a result, repaying) a debt obligation by transferring money funds or other valuables by the debtor to the creditor.This research paper pays a particular attention to the analysis of foreign legal norms regulating issuance and circulation of the electronic means of payment.The present study focuses on the theoretical views on money funds. In particular. The author provided a definition for money as property rights object in the form of units of value, which are created (issued) or recognized by the competent state authorities as universal means of exchange and payment to be used as such within a certain territory (or in a particular state), have the highest level of liquidity and are usually legal tender.The author provided a definition for quasi-money as highly liquid assets that can be quickly exchanged for cash and used as a stand-alone means of payment.The author proposed to consolidate at the legislative level the distinction between different groups of virtual assets: 1) universal means of payment; 2) securities; 3) other virtual assets. The author pointed out the need to differentiate virtual currencies and virtual assets that do not qualify as a means of payment from the legislative perspective. Furthermore, the National Bank of Ukraine should be provided with the respective authority to supervise and control transactions with the purpose to prevent their uncontrolled impact on the monetary system and policy of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Кучерявий А. М. 
Бюджетна система України в умовах економічних перетворень / А. М. Кучерявий. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – Гроші, фінанси, кредит. – ПВНЗ «Європейський університет», Київ, 2021.Дисертація присвячена дослідженню теоретико-методичних засад і практичних аспектів щодо формування бюджетної системи України в умовах економічних перетворень. Розглянуто генезу теоретичних поглядів на сутність бюджетної системи; охарактеризовано механізм управління видатковою частиною бюджету; уточнено методичні аспекти визначення ефективності перерозподілу фінансових ресурсів через бюджетну систему в Україні.Здійснено аналіз формування бюджетної системи України та проведено оцінку перерозподілу фінансових ресурсів через бюджетну систему в Україні.Запропоновано концептуальні засади удосконалення бюджетної системи України; представлено шляхи формування ефективної української бюджетної системи; розроблено підходи до прогнозування бюджетних модифікацій в Україні під впливом економічних перетворень.Ключові слова: бюджетна система, бюджет, бюджетне регулювання, видатки бюджету, бюджетні модифікації, економічні перетворення.^UСomparative analysis of the results of modeling and determining the dominants of budget support. This will focus on the main mechanisms and tools of regulation and predictive values of dominants, and, unlike the currently known, combines modeling based on cognitive map and comparative analysis, which will create opportunities for variability (variability) of their use.The approaches to the implementation of budget planning in Ukraine are systematized, namely: adaptation of the approach to the peculiarities of the national political context, as there is no single model of efficiency budgeting; formation of clear goals of reforms for all participants of the budget process; integration of budget planning on the basis of efficiency indicators in separate spheres, with avoidance of the national systems which closely connect results of work with distribution of resources; development of reforms taking into account the final consumer; involvement of key stakeholders in the development of reforms; development and use of different types of information on the effectiveness of the budget process; formation of a system for evaluating information on the effectiveness of the budget process; the existence of mechanisms to stimulate the motivation of civil servants and politicians.Key words: budget system, budget, budget regulation, budget expenditures, budget modifications, economic transformations.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського