Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (415)Книжкові видання та компакт-диски (154)
Пошуковий запит: (<.>K=ДІЄСЛОВА<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 106
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Марчило Л.М. 
Історія форм майбутнього часу дієслова в українській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Л.М. Марчило ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Досліджується історія становлення синтетичних та аналітичних форм майбутнього часу в українській мові на матеріалі писемних пам'яток різних жанрів XI-XVIII ст. Проаналізовано інфінітивні сполуки та форми, які вживалися для позначення майбутньої дії у давньоукраїнській та староукраїнській мові, простежуються основні тенденції розвитку дієслівних форм майбутнього часу в українській мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-022.1

      
2.

Звонська-Денисюк Л.Л. 
Нерегулярні явища в системі дієслова давньогрецької мови класичного періоду (функціонально-семантичний аспект): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.14 / Л.Л. Звонська-Денисюк ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 20 с. — укp.

У дисертаційному дослідженні аналізується граматична система давньогрецького дієслова у функціонально-семантичному аспекті. Проведено зіставний аналіз регулярних та нерегулярних явищ на рівні функціональної морфології і функціонального синтаксису. На фоні регулярних явищ досліджуються явища граматичної периферії і визначаються їх структурно-семантичні та функціональні закономірності. Категорії часу, стану, способу розглядаються через прояв у них аспектуальності. Комплексно досліджено особливості нерегулярних станових моделей та депонентних дієслів, які засвідчують значну невідповідність функціонально-семантичної сфери станових форм їх граматичній детермінованості. Наявна функціонально-синтаксична характеристика явищ дієслівної комбінаторики з залученням тезаурусного вербального фонду класичних авторів. Проведено аналіз нерегулярних дієслівних моделей у системі паратаксису, незалежних конструкцій та гіпотаксису. Новим є запропонований аспект дослідження дієслова при гіпотаксисі; проведений аналіз апофатичних конструкцій у різних моделях вираження присудка дозволяє встановити основні тенденції вживання як дієслівних форм, так і заперечних слів і виразів. Теоретичні положення ілюструються матеріалом оригінальних текстів класичного нормативу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш145.1-212.5

Рубрики:

      
3.

Чанишева Г.А. 
Посесивні дієслова в англійській і німецькій мовах: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / Г.А. Чанишева ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2000. — 20 с. — укp.

Проаналізовано дві групи посесивних дієслів (ПД), що позначають власне володіння та придбання (інхоативних ПД). Посесивними є дієслова, у семантиці яких позначено майнові відносини. Подано системний аналіз ПД в англійській і німецькій мовах, що включає розгляд процесу взаємодії їх семантичної та словотвірної структур. Компонентний аналіз значень дозволив виділити різні види семантичної інформації, що міститься в глибинній структурі ПД, яка, з одного боку, сприяє поширенню ознак дії, що позначається, та її учасників, а з іншого боку - конкретизує дієслівні значення, визначає та обмежує у певних випадках вид контексту, у якому можуть бути використані дані вербативи. Структурно-морфологічний аналіз ПД дав можливість виділити їх словотвірні особливості та визначити семантичну й морфологічну природу елементів, що беруть участь у дієслівному словотворенні в зазанченних мовах. Змодельовано формули тлумачення ПД, яке здійснювалось за допомогою трансформаційного аналізу значень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.75 + Ш143.2-315.6
Шифр НБУВ: РА311528 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Єфремова Н.В. 
Семантичні та функціональні особливості синонімічних опозицій англійських дієслів: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Н.В. Єфремова ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Зроблено спробу змоделювати семантичні опозиційні структури дієслів-синонімів. Досліджено, що структура синонімічного ряду визначається типами синонімічних опозицій, які є її складовою. Доведено, що характерні особливості диференційних ознак, за якими протиставляються дієслова-синоніми у межах синонімічних рядів, зумовлені номінативним класом до якого належать ці дієслова. Виявлено умови реалізації та нейтралізації семантичних протиставлень англійських дієслів-синонімів у тексті. Перелік семантичних функцій, які виконують синоніми, доповнено семантичною функцією протиставлення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-315.3
Шифр НБУВ: РА308280 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Мединська Н.М. 
Структура семантичного поля дієслів багатократно-дистрибутивної і розподільної дії: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Н.М. Мединська ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Комлексно досліджено аспектуальну семантику дистрибутивності на основі аналізу лексико-семантичного поля дієслів багаторазово-дистрибутивної (БДД) і розподільної дії (РД). Аналіз дієслів проведено у семантичному, словотвірному і функціональному аспектах на матеріалі виборок зі "Словника української мови" в 11-ти томах, текстів української літератури, де виявляється специфіка реалізації досліджуваних дієслів. Описано групи дієслів БДД і РД за спільними ознаками, охарактеризовано типи зв'язків між мікрополями. Проведено аналіз дієслів БДД і РД формальними засобами вираження дистрибутивності, охарактеризовано дієслова БДД і РД за внутрішніми інтенційними ознаками і синтаксичною сполучуваністю. Встановлено специфіку дієслів БДД і РД у заповненні ними позицій у структурі простого речення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-315.6
Шифр НБУВ: РА312087 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Пузік 
Відприкметникові дієслова у німецькій, англійській та українській мовах: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / Андрій Анатолійович Пузік ; Донецький національний ун-т. — Донецьк, 2000. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.75 + Ш102.12
Шифр НБУВ: РА311573

Рубрики:

      
7.

Лопатинська Н.А. 
Активізація вживання префіксальних дієслів і розуміння їх семантики дітьми старшого дошкільного віку: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Н.А. Лопатинська ; Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К.Д.Ушинського. — О., 2000. — 20 с. — укp.

Розглянуто особливості засвоєння дітьми старшого дошкільного віку дієслівного словотворення префіксального типу. Розроблено експериментальну технологію засвоєння префіксальних дієслів, що сприяє формуванню системності знань у старших дошкільників та охоплює такі компоненти: спостереження та сприймання семантичної ролі дієслів руху (дії, стану), виділення та узагальнення істотних ознак префіксів та їх узгодженість із прийменниками, перенесення словотвірної моделі дієслів руху на дієслова дії та стану, виконання вправ на закріплення, що передбачають включення одержаних знань у мовленнєву практику. Визначено та охарактеризовано рівні, стадії, педагогічні умови, тенденції та закономірності засвоєння префіксального словотворення дієслів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-910 + Ч411.382.1
Шифр НБУВ: РА308599 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Лісова І.Г. 
Лексико-граматичні засоби вираження відносин часу у сучасній французькій мові (на матеріалі текстів офіційно-ділового стилю): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / І.Г. Лісова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 21 с. — укp.

Охарактеризовано темпоральний план речення та тексту, який в цілому створюється синтезом граматичних, лексичних засобів та екстралінгвістичних чинників. Останніми у даному стилі виступають комунікативна сфера, прагматична настанова та функції тексту. Розглянуто граматичні часи дієслова у їх первинних і вторинних функціях, як центральну ланку часового плану висловлення. Визначено типи текстів і мовленнєві ситуації, у яких домінують значення актуальної, позачасової, гіпотетичної або реальної дії. Часовий план речення вивчено як результат взаємодії дієслівних часів з лексичними одниницями темпоральної та нетемпоральної семантики, з урахуванням їх синтаксичної організації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-315.5 + Ш147.11-2
Шифр НБУВ: РА313818 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Пирлік Н.В. 
Засоби вираження супроводжувальної дії в німецькій мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Н.В. Пирлік ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2001. — 19 с. — укp.

Розглянуто супроводжувальну дію в сучасній німецькій мові як один з засобів відображення категорії часу в мові. Зроблено всебічний аналіз впливу, який мають на дане мовне явище темпоральність, часова локалізованість, аспектуальність, таксис і часовий порядок. Визначено, що супроводжувальною є дія, що відбувається одночасно з головною в єдиний проміжок часу, здійснюється єдиним суб'єктом дії та має певне формальне вираження щодо головної дії. Розглянуто два типи синтаксичних конструкцій, які мають у своєму складі супроводжувальну дію - прості ускладнені та складнопідрядні речення. Дані конструкції зумовлені ієрархічними відношеннями між головною та супроводжувальною діями. У простому ускладненому реченні виділено регулярні та частотні засоби вираження супроводжувальної дії: дієприкметник I, прикметниково-субстантивні сполучення з іменами дії, дієприкметниковий зворот з дієприкметником II, конструкція з абсолютним знахідним, інфінітивний зворот ohne ...zu + інфінітив. Вказані засоби мають певні відмінності щодо частоти вживання, а також у репрезентації власне супроводжувальної дії. Зазначено, що взаємодія таких факторів, як значення сполучника та дієслова, дієслівних форм і граничної/неграничної семантики дієслівних лексем має насуттєвіший вплив на вираження супроводжувальної дії. вживанні дієслівних лексем у складнопідрядних реченнях цього типу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-22
Шифр НБУВ: РА316405 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Ісакова Є.П. 
Ергономічні характеристики категорій англійського дієслова: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Є.П. Ісакова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Запропоновано новий - ергономічний - напрям лінгвістичного аналізу мовних одиниць та їх функціонування в комунікативному процесі. Ергономіка вивчає різні види людської діяльності, в тому числі мовленнєву, з метою визначення передумов їх оптимальності та ефективності. Даний підхід пов'заний із когнітивними аспектами продукування, розуміння та запам'ятовування мовленнєвих повідомлень. Ергономічний аналіз категорій аспекту, часу, стану, модальності, негативності здійснено на матеріалі текстів, які імітують спонтанне мовлення людей і проведено з урахуванням когнітивних, антропологічних, соціальних, психологічних, культурних характеристик комунікантів. Проведено ергономічний аналіз текстів реклами та інструкцій, які є прикладами підготовленого мовлення, оформлено алгоритми їх ефективної побудови. Значну увагу приділено граматичним, лексичним, структурним, графічним засобам оптимального та раціонального оформлення текстів реклами й інструкцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-212.5 + Ш143.21-31
Шифр НБУВ: РА313312 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Арцишевська А.Л. 
Лінгвопрагматична типологія репрезентуючого компонента в системі форм репродукції чужої мови (на матеріалі англомовних оповідань XX століття): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / А.Л. Арцишевська ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2001. — 20 с. — укp.

Проаналізовано репрезентуючий компонент (РК) у системі трьох різновидів чужої мови: прямої, непрямої, невласне-прямої. Репрезентуючий компонент - лінгвістичний комплекс, який складається з препозитивних, інтерпозитивних, постпозитивних, кільцевих структур, де введено мову персонажів (пряму, непряму, невласне-пряму) за різними параметрами (семантичними, психологічними, прагматичними тощо.) Розроблено типологізацію РК на основі структури РК, семантики, місцеположення, графічної візуалізаціїя, прагматичних властивостей. Аналіз значної кількості типів і видів РК в англомовних оповіданнях ХХ ст. дозволив диференціювати їх на основі наступних логічних принципів: позиції РК стосовно ЧМ (препозитивні, інтерпозитивні, кільцеві, постпозитивні РК); семантичного змісту РК (нейтральні та емоційно-експресивні дієслова, дієслова, які передають лінгвістичну та екстралінгвістичну сторону комунікації); структурного діапазону РК (від структурно-розширених до нульових і структурно-виокремлених; прагматичний потенціал РК (репрезентативи, директиви, емотиви, дискрептиви, інтерпретатори та імплікатори). За результатами дослідження визначено особливості дії двох різнонаправлених тенденцій - до уніфікації та диференціації у системі РК, до контактності та дистантності в розміщенні РК, до фіксованого та інвертованого порядку слів у РК. Зазначено, що на сучасному етапі РК виявляють тенденцію до уніфікації, дистантності, фіксованого порядку слів і суб'єктивізації (тобто впливу ЧМ на АМ у вигляді РK).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-227
Шифр НБУВ: РА314280 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Терещенко Т.В. 
Мовленнєві акти з перформативними виразами в сучасній німецькій мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Т.В. Терещенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Вивчено мовленнєві акти з перформативними виразами (ПМА) на матеріалі сучасної німецької мови. Зазначено, що ПМА - акти, які експлікують власну ілокутивну силу за допомогою матричного (перформативного) дієслова типу danken, bitten, versprechen usw. (експліцитні перформативи), або, маючи певне лексико-граматичне оформлення, набувають перформативного значення в певній ситуації комунікації (імпліцитні перформативи). Визначено форми, характерні ознаки та особливості ПМА, досліджено семантичний, структурний та функціональний аспекти перформативів, виділено варіантні модифікації інваріантної структури перформативних висловлювань з їх детальним внутрішнім членуванням. Зазначено, що варіювання способів вираження перформативу пов'язано з повнотою репрезентації його інваріантної структури. Ступінь варіативності ПМА залежить від експлікації/елімінації актантів перформативного дієслова та варіативності його граматичних форм. За результатами аналізу ілюстративного матеріалу визначено, що периферійні елементи перформативного поля (імпліцитні ПМА) належать до сегментів, утворених перетином перформативного поля з полями констативності та спонукання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24- 1/7
Шифр НБУВ: РА316138 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Піддубська І.В. 
Модальна і темпоральна транспозиція дієслівних форм: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / І.В. Піддубська ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено проблему метафоричного вживання дієслівних форм способу та часу в сучасній українській мові. Застосовано комплексний підхід щодо аналізу транспозиційних виявів модальної та темпоральної семантики дієслова. Встановлено внутрішній механізм способової та часової транспозиції дієслівних форм на підставі аналізу семної структури граматичного значення. З'ясовано передумови супровідних конотацій. Запропоновано цілісну картину функціонування модальної та темпоральної дієслівної метафори у сучасній українській мові. Дослідження здійснено в аспектах функціональної граматики та семантичної прагматики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-212.5
Шифр НБУВ: РА313349 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Забело І.В. 
Семантико-функціональні і граматичні особливості дієслівної термінології в російській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / І.В. Забело ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 20 с. — укp.

Наведено комплексний аналіз парадигматичних і граматичних особливостей дієслівної термінолексики, зафіксованої в тлумачних словниках російської мови. Обгрунтовано правомірність термінологічного статусу дієслова, розглянуто систему функціональних позначок і граматичних характеристик досліджуваних одиниць у тлумачних словниках; описано типи словникових дефініцій дієслів-термінів. Досліджено та класифіковано факти полісемії, омономії, синонімії, антонімії та паронімії дієслівної термінолексики, встановлено співвідносність лексико-семантичних явищ у системі лексичних опозицій. Доведено, що специфіка граматичних характеристик термінологічних дієслів найбільш яскраво виявляється в категоріях виду і фазовості, їх взаємозумовленості, а також у системі акціональних відношень і внутрішньої валентності дієслівних лексем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-34 + Ш141.2-212.5
Шифр НБУВ: РА312959 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Дуда О.І. 
Процеси термінологізації в сучасній англійській мові (на матеріалі літератури з кредитно-банківської справи): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.І. Дуда ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено термінологізації - семантичному способу творення кредитно-банківських термінів у сучасній англійській мові. Словотворчі процеси у межах англійської кредитно-банківської терміносистеми об'єднали способи термінотворення: семантичний, афіксальний, безафіксний, основоскладання, абревіацію, утворення термінологічних словосполучень. Морфологічна структура англійського кредитно-банківського терміна зумовлена способом термінотворення. Особливу увагу приділено дослідженню семантичного способу термінотворення та його видам (метафорі, метонімії, розширенню та звуженню значення). На підставі проведеного аналізу визначено граматичну неоднорідність у межах кредитно-банківської терміносистеми: 58,9 % склали іменники, 30,3 % - прикметники та 10,8 % - дієслова. Виділено та досліджено в межах іменникового корпусу два типи іменників, утворених у результаті термінологізації. Визначено в межах прикметникового корпусу антонімічні групи термінів. Класифікація лексико-семантичних груп термінологізованих дієслів базувалась на позамовному зв'язку понять. Семантичні та системні характеристики кредитно-банківської термінології досліджено з використанням системного підходу під час аналізу мовних фактів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-34:У
Шифр НБУВ: РА312528 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Петрик Т.В. 
Синтагматика та парадигматика ергативних дієслів у сучасній англійській мові: Автореф. дис... канд. екон. наук: 10.02.04 / Т.В. Петрик ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено категорії ергативності в сучасній англійській мові, центральні та периферійні засоби її вираження. На матеріалі словникових даних проведено класифікацію ергативних дієслів за етимологією та напрямком деривації. Шляхом компонентного аналізу доведено, що зазначені дієслова у перехідній реалізації є семантично та формально перехідними і містять сему каузативності, а у неперехідній реалізації є семантично та формально неперехідними і виступають некаузативом або декаузативом відповідного каузативного значення. У термінах синтаксем описано структуру перехідної та неперехідної моделей речення з ергативними дієсловами та доведено, що на глибинному рівні ергативність мов ергативної типології та англійської (номінативної) мови виявляє ізоморфні ознаки. Змодельовано функціонально-семантичне поле ергативності та досліджено парадигматичні зв'язки його елементів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-225
Шифр НБУВ: РА315900 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Новак Г.Ф. 
Структурні та семантичні особливості німецьких дієслів з першим безпосереднім складником durch-, unter-,ber-, um-, hinter-, wider-, wieder-, voll-: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Г.Ф. Новак ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено, що дієслова не утворюють особливої групи у німецькому префіксальному дієслівному словотворі, а належать до дієслів з відокремлюваними та невідокремлюваними складниками. Встановлено й обгрунтовано шляхи переходу вільних/зв'язаних морфем у словотворенні. Виявлено й описано структурні моделі досліджуваних дієслів. Розкрито закономірності мотивації їх лексичного значення через лексичне значення складників. Залежно від ступеня мотивованості виділено чотири типи композитів: справжні, синтаксичні, формальні та псевдокомпозити. Доведено, що зазначені дієслова є сегментами лексико-семантичних полів локативності, темпоральності, квантитативності та компаративності. Визначено частковий взаємозв'язок між лексичним значенням дієслів та їх подільністю/неподільністю у мовленні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-212.5 + Ш143.24-315.6
Шифр НБУВ: РА312485 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Снісаренко І.Є. 
Інфінітивна конструкція з прийменником Ifor/I у середньоанглійській мові: семантика та функціонування: Автореф. дис... канд. філол. наук / І.Є. Снісаренко ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Досліджено семантичні та функціональні особливості інфінітивної конструкції for to Vinf у середньоанглійській мові, а також проаналізовано субкатегоризаційні властивості головного дієслова в межах особоводієслівного та/або неособоводієслівного речення з позицій генеративного синтаксису, а саме, - теорії керування та зв'язування. Досліджену інфінітивну конструкцію ототожнено з інфінітивним реченням, якому притаманна позиція імпліцитно вираженого суб'єкта дії (категорія PRO) та позиція темпорально немаркованого головного дієслова (-Tense), тобто інфінітива. Встановлено, що у середньоанглійській мові for to Vint- та that-речення були семантично та функціонально еквівалентними, оскільки вони однаково доповнюють семантику перехідних дієслів (за винятком інхоативних лексем), займаючи тотожні семантичні позиції пацієнса (для одноперехідних дієслів) та пацієнса/мети (для двоперехідних). У зазначений період неособоводієслівне (інфінітивне) і особоводієслівне (that-) речення функціонують як адвербіальний ад'юнкт мети, структурно та у змістовому аспекті оформлюють складнопідрядне речення, внаслідок цього мають статус комплементів речення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-022
Шифр НБУВ: РА317593 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
  

      
19.

Пушкар В.І. 
Структура, семантика та словотворчі функції основ префіксальних дієслів (на матеріалі англійської економічної термінолексики): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / В.І. Пушкар ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Досліджено особливості творення основ англійських префіксальних дієслів у функції економічних термінів шляхом визначення їх структурної, семантичної, прагматичної та функціональної організації. Основи префіксальних дієслів вивчено в напрямку від вихідних ланок словотвірних ланцюжків до співвідносних з ними за стуктурою та семантикою похідних основ термінів. Префіксальні дієслова утворюються згідно з загальноприйнятими нормами за префіксальними словотвірними моделями сучасної англійської мови. Дослідження свідчать про зменшення питомої ваги іншомовних дієслівних префіксів в англомовній економічній терміносистемі. Основи префіксальних дієслів беруть участь у творенні похідних основ іменників і прикметників шляхом суфіксації та конверсії, вони характеризуються високими показниками реалізації словотвірних потенцій. Словотвірні ланцюжки, що містять основи префіксальних дієслів, нараховують до п'яти дериваційних тактів. Вихідними ланками словотвірних ланцюжків є іменники, прикметники та дієслова різних семантичних класів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-34:У + Ш143.21-20
Шифр НБУВ: РА319142 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Гутнікова А.В. 
Віддієслівні іменники без словотворчих афіксів у середньоверхньонімецькій і сучасній німецькій мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / А.В. Гутнікова ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечнікова. — О., 2002. — 20 с. — укp.

Вивчено структурні і семантичні типи безафіксних віддієслівних іменників у середньоверхньонімецькій та сучасній німецькій мові. Встановлено, що безафіксний віддієслівний словотвір іменників німецької мови охоплює дві моделі: субстантивацію інфінітива та субстантивацію дієслівної основи. Доведено, що до процесу субстантивації інфінітива залучаються майже усі морфологічні та структурні типи середньоверхньонімецьких дієслів, найбільш активними є слабкі перехідні кореневі лексими. Визначено, що у сучасній німецькій мові зростає активність слабких, модальних, неперехідних дієслів, а також дієслів з відокремлюваними префіксами. Досліджено, що у процес субстантивації дієслівної основи у середньоверхньонімецькій мові іменники чоловічого роду утворюються, як правило, від сильних дієслів та основ з відокремлюваними префіксами; середнього роду - від сильних дієслів та основ з невідокремлюваними префіксами; під час утворення іменників жіночого роду активними є слабкі дієслова та основи з відокремлюваними префіксами. Простежено, що на сучасному етапі зростає словотвірна активність сильних дієслів та мотивуючих основ з відокремлюваними префіксами у відношенні до дериватів чоловічого роду; слабкі кореневі дієслова та основи з відокремлюваними префіксами утворюють, частіше за все, іменники жіночого роду; слабкі та кореневі твірні основи - іменники середнього роду. Продуктивним засобом щодо утворення подібних іменників на обох зрізах виступає зміна голосного кореня, а саме аблаут. Встановлено, що у новій сучасній мові питома вага іменників з абстрактною семантикою нижча за середньоверхньонімецький показник, в той час як зростає частка імен з конкретним значенням, що характеризує дану модель як продуктивну у відношенні щодо абстрактних і конкретних іменників на обох зрізах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-20 +
Шифр НБУВ: РА322126

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського