Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (9)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (67)Реферативна база даних (1883)Книжкові видання та компакт-диски (441)Журнали та продовжувані видання (18)
Пошуковий запит: (<.>K=ЖИВИ$<.>+<.>K=ТИН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 245
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Ярута В.О. 
Біотехнічна система нормалізації функціонального стану людини: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.11.17 / В.О. Ярута ; Харк. нац. й ун-т радіоелектрон. — Х., 2006. — 21 с. — укp.

Досліджено питання розробки методології побудови біотехнічної системи нормалізації функціонального стану людини (БТС Н). Показано, що сучасні біотехнічні системи медичного призначення мають вузьку спеціалізацію, виявлено їх недостатню ефективність під час проведення комплексної діагностики та терапії людини за декількома методами у режимі реального часу за різних умов. Для розв'язання даних задач запропоновано використовувати БТС Н. Наведено її узагальнену модель, алгоритм функціонування й основні рекомендації щодо медико-технічних вимог стосовно розробки її технічної підсистеми. Доведено доцільність використання БТС Н методу дистанційної великомасштабної ортогональної електрокардіографії у поєднанні з методами математичного аналізу ритму серця, електропунктурної діагностики (Накатані, Гойденка) й кольоропунктури у розробленій модифікації, а також методу електропунктури. Удосконалено модель живих тканин й розроблено універсальну систему відведень та пристрій для вимірювання біоелектричних параметрів. Визначено тип вимірювального електрода та джерела світла, розроблено діючі макети окремих функціональних блоків БТС Н.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р343.4 с05 +
Шифр НБУВ: РА342609

Рубрики:

      
2.

Ямборко Г.В. 
Розробка технології отримання сухого концентрату молочнокислих бактерій: Автореф. дис... канд. техн. наук: 03.00.20 / Г.В. Ямборко ; Одес. держ. акад. харч. технологій. — О., 2002. — 17 с. — укp.

Вперше визначено видовий склад бактерій роду Lactobacillus, представлених у некомерційних кисломолочних продуктах Одещини. На основі вивчення комплексу біологічних властивостей штамів лактобацил, ізольованих з природних і виробничих субстратів, відібрано штам Lactobacillus acidophilus OL4, який є найбільш перспективним для застосування у харчових технологіях виробництва закваски. Оптимізовано склад живильного середовища для культивування штаму L.acidophilus OL4 з максимальним накопиченням біомаси та захисного середовища для висушування бактеріального концентрату. Показано, що застосування процесу ультрафільтрації для концентрування бактеріальної маси дозволяє одержати суспензію клітин високої якості та активності. Встановлено, що висушування бактеріального концентрату у киплячому шарі інертного матеріалу забезпечує високий ступінь виживання бактерій та тривале зберігання бактеріального препарату.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л870.4
Шифр НБУВ: РА317717 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Якимчук Р.А. 
Віддалені генетичні наслідки аварії на Чорнобильській АЕС (на прикладі озимої пшениці): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / Р.А. Якимчук ; НАН України; Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 2002. — 18 с. — укp.

Визначено цитогенетичну активність радіонуклідних забруднень у зоні відчуження ЧАЕС через 13 років після аварії. Встановлено суттєве збільшення, у порівнянні з спонтанним рівнем, частоти хромосомних аберацій і видимих мутацій у разі дії низьких доз гамма-променів і хімічних мутагенів на озиму пшеницю. Розглянуто можливість тестування низьких доз хімічних мутагенів у навколишньому середовищі за спектром хромосомних аберацій. Визначено, що максимальний вихід продуктивних форм викликають низькі дози гамма-променів і хімічних мутагенів. Встановлено, що зона відчуження ЧАЕС і місця локалізації низьких доз мутагенних факторів становлять генетичну загрозу для живих організмів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-31-271.25
Шифр НБУВ: РА318062 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
4.

Ягуп К.В. 
Подавлення неканонічних гармонік вхідних струмів тягової підстанції: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.22.09 / К.В. Ягуп ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Відзначено, що за реальних умов живильна мережа працює у несиметричних режимах, що призводить до появи неканонічних гармонік у фазах мережі. Розглянуто можливість подавлення заданих неканонічних гармонік вхідних струмів тягової підстанції з використанням вольтододатної установки, що підключається послідовно з тяговим випрямлячем. Заглушення неканонічних гармонік здійснюється регулюванням параметрів компенсуючого діяння на систему керування вольтододатного перетворювача. Параметрами компенсувального діяння можуть бути амплітуда та фаза гармонічного сигналу або тривалості приростів кутів керування тиристорами. Для оптимізації параметрів керувального діяння доцільно використовувати симплекс метод Нелдера - Міда. Одержано імпульсну модель тиристорний випрямляч - мережа, що дозволяє дослідити динамічні процеси у замкненій структурі. Показано доцільність й ефективність застосування замкнутої структури для заглушення неканонічних гармонік. Розроблено комп'ютерну модель, що реалізує замкнену структуру заглушення неканонічних гармонік і перевіряє адекватність основних теоретичних результатів дослідження. Проведено експерименти, на підставі їх результатів доведено високу ефективність заглушення заданих неканонічних гармонік і показано покращання коефіцієнта спотворення за умов застосування запропонованої замкнутої структури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О217.13 +
Шифр НБУВ: РА356876

Рубрики:

      
5.

Яворовський П. П. 
Наукові основи регуляції стійкості рослин до урбогенних стресових чинників (на прикладі м. Києва): автореф. дис. ... д-ра с.-г. наук : 06.03.01 / П. П. Яворовський ; Каб. Міністрів України, Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2011. — 43 с.: табл., рис. — укp.

Розроблено наукові основи стійкості деревних і трав'яних газонних рослин проти стресових умов середовища. Виявлено ступінь стійкості анатомоморфологічних показників адаптації деревних рослин проти умов забезпечення їх вологою, азотом, фосфором і калієм, надлишку свинцю та ртуті. Визначено збільшення кількості вільних амінокислот і зменшення кількості пігментів в органах рослин за умов підвищеної концентрації свинцю та ртуті у живильному середовищі. Показано, що стресовий вплив важких металів у середовищі індукує активізацію антиоксидантної системи рослин шляхом підвищення активності ферментів супероксиддисмутази, каталази та пероксидази. Доведено, що полімерні регулятори росту полістимулін К і полістимулін А-6 підвищують вміст хлорофілів, інтенсивність фотосинтезу та величину енергетичного заряду аденілатної системи в листках деревних рослин за посухи. Виявлено стимулювальний вплив регуляторів росту триману-1, ендорфіну L1 і мікроелементів на морфофізіологічні показники та насіннєву продуктивність районованих сортів газонних рослин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П27-2
Шифр НБУВ: РА386255 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Яворовська В. І. 
Тіакалікс[4]арени – протектори АТР-гідролазної активності міозину міометрія від впливу катіонів важких металів. / В. І. Яворовська. — Б.м., 2021 — укp.

Різноманітні фактори довкілля можуть спричиняти порушення скоротливої функції міометрія серед них катіони важких металів. Вони представляють велику група речовин, що забруднюють довкілля, серед них Pb та Cd є одними з найбільш токсичних. Вони — дуже шкiдливi для органiзму людини навiть у малiй кiлькостi. Важкі метали призводять до різних порушеннь репродуктивної системи жінки таких, як безпліддя, затримка статевого дозрівання, гормональні порушення та онкологічні захворювання статевої системи.Останнім часом каліксарени та їх похідні тіакаліксарени розглядаються як перспективні засоби проти отруєнь важкими металами та хемосенсори катіонів металів у зв'язку з їх винятковою здатністю до комплексоутворення з цими іонами. У роботі вперше встановлено, що тіакалікс[4]арен С-800 усуває інгібувальний вплив катіонів Cd, Pb, Zn та Ni на АТРазу субфрагмента-1 міозину. З використанням методу комп'ютерного моделювання були запропоновані можливі механізми усування тіакалікс[4]аренами інгібувальних впливів катіонів Cd, Pb та Zn на субфрагмент-1 міозину. У роботі вперше на прикладі міоцитів матки досліджено можливість використання тіакалікс[4]аренів як хелатуючих агентів в живих системах. Виявлена також здатність тіакалікс[4]арену С-800 знижувати негативний вплив катіонів Cd та Pb на дихальний ланцюг мітохондрій клітин міометрія, а саме НАДН-дегiдрогенази та сукцинатдегідрогенази мiтохондрiй. Показана, можливість використання тіакалікс[4]арену С-800 як чутливого та селективного флуоресцентного зонда до катіонів Zn.^UVarious environmental factors can cause the impaired contractile function of the myometrium, including heavy metal cations. They represent a large group of pollutants, among which Pb and Cd are among the most toxic. They are very harmful to the human body, even in small quantities. Heavy metals lead to various disorders of a woman's reproductive system such as infertility, delayed puberty, hormonal disorders and gynecologic cancers.Recently, calixarenes and their thiacalixarene derivatives are considered promising agents against heavy metal poisoning and chemosensors of metal cations due to their exceptional ability to form complexes with these ions.It was first determined that the thiacalyx[4] arenes C-800 eliminates the inhibitory effect of Cd, Pb, Zn and Ni cations on the ATPase of myosin subfragment-1. It was suggested the possible mechanisms of elimination of thiacalyx[4]arenes of inhibitory effects of Cd, Pb, and Zn cations on myosin subfragment-1 using the method of computer simulation. The possibility of using thiacalyx[4]arenes as chelating agents in living systems was studied for the first time on the example of uterine myocytes. The ability of thiacalyx[4]arene C-800 to reduce the negative effect of Cd and Pb cations on the respiratory chain of mitochondrial cells of myometrial cells, namely NADH dehydrogenase and mitochondrial succinate dehydrogenase, was also revealed. It was shown the feasibility of using thiacalyx[4]arene C-800 as a sensitive and selective fluorescent probe to Zn cations.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Юськевич Т.В. 
Смолопродуктивність інтродукованих видів роду Pinus L. в умовах Малого Полісся: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.03 / Т.В. Юськевич ; Укр. держ. лісотехн. ун-т. — Л., 2000. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено вивченню біологічної смолопродуктивності дерев інтродукованих видів (сосни Банкса, сосни Веймутова, сосни жорсткої та сосни чорної) в умовах Малого Полісся. Досліджено залежність смолопродуктивності дерев від морфометричних показників стовбура та крони, а також значень показників будови деревини, виявлено чинники для відбору високосмолопродуктивних особин. Отримано рівняння залежності кількості вертикальних смоляних ходів у деревині інтродуцентів від ширини річного шару. Проведено кількісний та якісний аналіз живиці досліджуваних видів. Визначено вплив сумісної дії комплексу факторів, а також частку їх впливу на смолопродуктивність дерев.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П398.121.1(45УКР1),022
Шифр НБУВ: РА308094 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Юрченко Ю.Ю. 
Біогеохімічний підхід у вивченні обростання і завданнях конструювання штучних рифів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Ю.Ю. Юрченко ; НАН України. Ін-т біології півден. морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2000. — 20 с. — укp.

Досліджено вплив просторово-геометричної організації біокосних систем на інтенсивність їх функціонування, закономірності впливу геометричних характеристик фізичних моделей живих об'єктів на інтенсивність їх взаємодії з рухомою водою, а також закономірності заселення експериментальних моделей штучних рифів прикріпленими безхребетними. Розраховано швидкості споживання кисню, розчиненої органічної речовини та бікарбонатів в об'ємі життєвого простору штучних рифів. Встановлено першочерговий вплив просторово-геометричної організації косної частини біокосних систем на їх біологічні властивості. Шляхом геометричних співвідношень життєвих просторів можна регулювати видовий склад і щільність їх заселення організмами, регулювати швидкості біогенних потоків речовин, які проходять крізь дані системи. Доведено можливість визначення оптимальних значень геометричних параметрів для створення штучних рифів біопродукційного та біомеліоративного призначень. Природні норми концентрації живої маси та питомої швидкості споживання кисню закономірно знижуються за умов збільшення об'єму біокосних систем під час дослідження їх у діапазоні 13 порядків за величиною об'єму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*805
Шифр НБУВ: РА312109 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Чумакова В. В. 
Фітогормональна та трофічна регуляція яровизаційного процесу озимої м'якої пшениці in vivo та in vitro. / В. В. Чумакова. — Б.м., 2021 — укp.

Робота присвячена з'ясуванню алельного стану генів VRN, закономірностей перебігу яровизаційних процесів у проростках пшениці м'якої озимої на фоні різного рівня їх трофічного забезпечення, а також за праймування гібереліном (ГК) у цих умовах. Досліджені алельний стан генів Vrn у культурі in vitro, їх ефекти на морфогенез за яровизації та вплив ГК на морфогенетичні процеси у калусах. У дослідах використані 6 сортів пшениці озимої м'якої та моногеннодомінанті ізогенні за генами Vrn лінії. У алельному стані генів VRN у ізогенних за цими генами ліній пшениці виявлені відмінності, які обумовлювали різні темпи розвитку рослин ліній. Природне і штучне трофічне забезпечення проростків на завершення періоду яровизації зумовлювало зміну алельного стану локусу гену Vrn-B1b – головного репресора розвитку пшениці озимої. Різний рівень трофічного забезпечення процесу яровизації і ГК на його фоні визначав інтенсивність ростових процесів, проліферації клітин, обміну вуглеводів, та темпи розвитку рослин, вирощених з проростків, яровизованих за різного трофічного забезпечення і праймування ГК. Отже, трофічні фактори та фітогормони на їх фоні є необхідною і достатньою умовою перебігу яровизаційних процесів, а відтак і розвитку пшениці озимої. У культурі in vitro алельний стан локусів генів Vrn не змінюється, порівняно до їх стану in vivo. Протягом 45-ти діб яровизації в калусній культурі пшениці озимої посилювалися морфогенетичні процеси. Система генів Vrn є стабільною, а культура in vitro є надійною та адекватною моделлю вивчення закономірностей морфогенезу пшениці м'якої. Додавання ГК у живильне регенераційне середовище для культивування калусів in vitro викликало зміни у інтенсивності морфогенетичних процесів, які залежали від концентрації фітогормону.Сформульоване положення про те, що фітогормони та трофічні процеси є необхідними факторами забезпечення нормального перебігу яровизаційних процесів, експресії генів Vrn, що, в кінцевому рахунку, визначає темпи розвитку пшениці м'якої. Ключові слова: пшениця м'яка (Triticum aestivum L.), ізогенні лінії, гени Vrn, гіберелін, яровизація, трофічне забезпечення, культура in vitro, темпи розвитку.^UThe dissertation is devoted to find out the allelic state of Vrn genes, the patterns of vernalization processes in soft winter wheat sprouts under contrasting conditions of trophic support, as well as the priming of gibberellin (HA) under these conditions. The allelic state of Vrn genes in vitro, their effects on morphogenesis during vernalization and the influence of HA on morphogenetic processes in callus of winter wheat varieties have been studied.The differences in the allelic state of Vrn genes have been found that caused different rates of plant development of wheat isogenic lines. The natural and artificial trophic support of sprouts at the end of the vernalization period have caused a change in the allelic state of the Vrn-B1b locus, the main repressor of winter wheat development. Contrasting conditions of trophic support of the vernalization process and HA priming have determined the intensity of growth processes, cell proliferation, carbohydrate metabolism and rates of plant development. Thus, trophic factors and phytohormones are a necessary and sufficient factor for passing of vernalization processes and winter wheat development.In vitro culture, the allelic state of Vrn genes has not changed compared to their state in vivo. During the 45 days of vernalization, morphogenetic processes intensified in the callus culture of winter wheat. The Vrn gene system is stable, and in vitro culture is a reliable and adequate model for studying the patterns of morphogenesis of soft wheat. The addition of HA to the nutrient regenerating medium for cultivating of calluses in vitro has caused changes in the intensity of morphogenetic processes depending on the phytohormone concentration.It is stated that phytohormones and trophic processes are necessary factors to provide the normal passing of vernalization processes, the expression of Vrn genes, which ultimately determines the rates of development of soft wheat.Key words: soft wheat (Triticum aestivum L.), isogenic lines, Vrn genes, gibberellin, vernalization, trophic support, in vitro culture, rates of development.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Чорнобров О. Ю. 
Особливості формування та екологічне значення деревного детриту у лісових екосистемах Лісостепу України / О. Ю. Чорнобров. — Б.м., 2021 — укp.

Дослідження присвячено особливостям формування та екологічному значенню деревного детриту у лісових екосистемах Лісостепу України. Проаналізовано типологічне різноманіття лісів Центрального і Східного Лісостепу України. Виконано екологічне оцінювання запасів грубого деревного детриту за даними матеріалів лісовпорядкування. Установлено, що у НПП «Голосіївський» деревний детрит виявлено на 68,0% загальної вкритої лісом площі у насадженнях 15 типів лісу, його запас становив 1–50 м3∙га–1, та характерним є переважання лежачої мертвої деревини (61,9%). Середній запас становив 10,2 м3∙га–1. У НПП «Слобожанський» у структурі деревного детриту переважає сухостій (62,1%), його виявлено на 47,5% площі вкритої лісом, у насадженнях 11 типів лісу, його запас становив 5–50 м3∙га–1. Середній запас становив 9,1 м3∙га–1. Встановлено, що у 130–140-річних природних мішаних лісових насадженнях Центрального Лісостепу, що тривалий час розвивалися без господарського впливу людини (30–50 років) запас деревного детриту становить 40–94 м3∙га–1. Він характеризується переважання лежачої мертвої деревини (75–80%), різноманітністю компонентів за розмірами та наявністю детриту усіх класів деструкції (I–V). Відношення запасу детриту до стовбурного запасу ростучого деревостану у таких насадженнях становило 12–32%. Узагальнено, що мертва деревина у лісових екосистемах Лісостепу України виконує низку важливих екологічних функцій, зокрема щодо забезпечення різноманітності субстратів та середовищ існування для видів живих організмів, а також є важливим резервуаром депонованого вуглецю.^UThe research is devoted to the peculiarities of formation and ecological role of woody detritus (dead wood) in forest ecosystems of the Forest-Steppe zone of Ukraine. The typological diversity of forests of the Central and Eastern Forest-Steppe of Ukraine is analyzed. Ecological assessment of coarse woody detritus stocks was performed according to the State Forest Inventory data. Peculiarities of formation and ecological role of woody detritus in forest ecosystems on the territories of the nature reserve fund of the Central Forest-Steppe of Ukraine are investigated.The forests in the Central Forest-Steppe are represented by stands of 64 tree species. The main forest-forming tree species are Scots pine (Pinus sylvestris L.) (50.95%) and Common oak (Quercus robur L.) (18.08%). A total of 62 forest types were identified, among which fresh oak-pine subir (31.13%), fresh hornbeam dibrova (11.82%), fresh hornbeam-oak-pine sugrud (11.17%) predominate. In the Eastern Forest-Steppe, 17 forest types have been identified, among which fresh oak-pine subir (38.35%), fresh maple-linden dibrova (31.30%) and fresh linden-oak-pine sugrud (16.30%) predominate.In Central Forest-Steppe in Holosiivskyi National Nature Park (NNP) woody detritus was found in forest stands of 15 forest types on 68.0% of total forest area of NNP. Lying dead wood (61.9%) prevailed in comparison with the standing (38.1%). The volume of dead wood in forest stands was 1–50 m3∙ha–1, on average was 10.2 m3∙ha–1. Forest ecosystems of the Eastern Forest-Steppe on the example of Slobozhansky NNP is characterized by a predominance of standing dead wood (62.1%) compared to lying dead wood (37.9%). Woody detritus was found in forest stands of 11 forest types on 47.5% of total forest area of NNP. The volume of dead wood in forest stands where it was found was 5–50 m3∙ha–1, on average was 9.1 m3∙ha–1.In natural 130-year-old linden-ash-oak forests growing in wet dibrova conditions in the Vita river valley in Holosiivskyi NNP, the average dead wood volume was 94.2±9.8 m3∙ha–1 and is formed by two fractions – standing (25.4%) and lying detritus (74.6%), six tree species and all (I–V) classes of destruction. It is characterized by a variety of combinations of components, structural features, tree species and decay classes, which is inherent in forest ecosystems, which develop for a long time without human intervention.In natural 130–140-year-old forests dominated by Common hornbeam (Carpinus betulus L.) growing in fresh dibrova conditions in the Kaniv Nature Reserve the average volume woody detritus was 39.8±1.6 m3∙ha–1, consisted of dead trees (23.1%) and fallen dead wood (76.9%). It is formed by two tree species and is represented by I–V decomposition classes, but the volume is dominated by wood II (33.1%) and III (30.7%) classes.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Чорна Т.М. 
Удосконалення технології вилучення сахарози з бурякової стружки із застосуванням полімерного біоцидного препарату: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.05 / Т.М. Чорна ; Нац. ун-т харч. технологій. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Наведено результати теоретичних і експериментальних досліджень щодо закономірностей екстрагування сахарози з застосуванням полімерного біоцидного препарату комплексної дії - полігексаметиленгуанідину гідрохлориду (ПГМГХ). Установлено ефективність застосування ПГМГХ під час переробки сировини різної технологічної якості. Досліджено механізм взаємодії ПГМГХ з пектиновими речовинами клітинного соку буряків. Визначено ефективність біоцидної дії ПГМГХ стосовно мікрофлори живильної води та дифузійного соку. Запропоновано технологію вилучення сахарози з бурякової стружки з застосуванням ПГМГХ, яку апробовано за промислових умов. Розроблено галузеву технологічну інструкцію та технологічний регламент щодо використання технологічних вод і продуктів на підприємствах цукрової промисловості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л840.3 +
Шифр НБУВ: РА354662

Рубрики:

      
12.

Чиченін В. В. 
Удосконалення теоретичних основ і експериментальних методів створення енергоефективних структур оборотних систем охолодження АЕС. / В. В. Чиченін. — Б.м., 2021 — укp.

На АЕС України турбоагрегати різної потужності і часу введення в експлуатацію підключаються в об'єднану оборотну систему охолодження (ОСО) із загальним для всіх водно-хімічним (ВХР) і теплогідравлічним режимами (ТГР) з єдиним складом додаткової води і загальною продувкою без врахування конструктивних особливостей конденсаторів окремих блоків, виготовлених з різних металів. Більше того, останнім часом енергетичні блоки АЕС України часто експлуатують при знижених навантаженнях. Така практика призводить до великих витрат додаткової і продувної води, а також створення ланцюга обставин, які сприяють прискореному формуванню відкладення важкорозчинних солей і окислів металів на окремих конденстаторах, зашламленню елементів ОСО, порушенню цілісності трубок і аварійним присосам охолоджуючої води.Ефективна експлуатація подібних багатоблокових електростанцій вимагає використання індивідуальних ВХР для кожного моноблока ОСО. Робота присвячена актуальній проблемі підвищення надійності та ефективності довгострокової експлуатації обладнання ОСО АЕС з метою підвищення КВВП з урахуванням встановленої потужності, термінів експлуатації блоків, стану конденсаторів і диспетчерського навантаження за рахунок застосування індивідуальних ТГР і ВХР ОСО з індивідуальними кількістю і якістю додаткової і продувної води.Проведено аналіз актуальних науково-технічних підходів до дослідження ВХР існуючих схем ОСО з метою попередження відкладень важкорозчинних солей і корозії металів енергетичного обладнання, які забезпечують тривалу ефективну і надійну роботу теплообмінників. Удосконалено математичну модель розрахунку фізико-хімічного складу циркуляційної води в процесі її упарювання і кондиціонування у вбудованих ВПУ. Створена науково обгрунтована методика структурування окремих блоків з послідовним і паралельним підключенням ОCО енергетичних блоків з індивідуальним ТГР і ВХР з урахуванням фізико-хімічного складу додаткової води. Удосконалені методики розрахунку основних показників ТГР і ВХР для схем з повторним використанням кондиціонованої продувної води на попередньо включеному і/або вбудованому осветлювачах, а також комплексного її використання для приготування живильної води ПГ і теплових мереж після обробки на гібрідних водопідготовчих установках (ГВПУ).Створена двоступенева масштабна модель з автоматичним моніторингом ТГР і ВХР, яка дозволяє відтворювати і підтримувати режими і умови випробування в заданих діапазонах з необхідною точністю і стабільністю протягом встановленого часу і прийнята ДП НАЕК «Енергоатом» для тестування нових ВХР ОСО. Розроблений метод дискретного контролю за ефективністю експлуатації ОСО при автоматичному моніторингу показників ТГР і ВХР і величин інтенсивності відкладень ваговим методом на контрольних зразках з архівуванням показників в базі даних для визначення ефективності ВХР в процесі лабораторних досліджень і промислових випробувань для вод різного солевмісту.Розроблено методику досліджень і пристрій (касету), що дозволяють здійснювати в промислових умовах дискретний аналіз відкладень на теплообмінних поверхнях і корозію металів протягом всієї робочої кампанії ОСО АЕС, ТЕС та ін. в заданий період часу.Розроблено метод диференціації відкладень важкорозчинних солей і окислів металів. Продувна вода являє собою цінну сировину і після її кондиціонування може бути застосована повторно у тих же або в інших циклах станції з більш низькими вимогами до якості живильної води.Продувку з незначним СС і Ку або її частини також можна використовувати для живлення менш навантажених теплогідравлічних циклів енергооб'єктів при переведенні на індивідуальні ВХР окремо структурованих ОСО блоків, що складаються з блокових градирень і конденсаторів.При цьому з'являється можливість в одній ОСО АЕС шляхом зміни якості живильної води, що подається, і величини продувок на окремі структури створити індивідуальні ВХР ОСО цих структур, в залежності від диспетчерського навантаження енергоблоків, а також термінів експлуатації та стану конденсаторів, які входять до структури.Однією з переваг такого структурування блоків є широкі можливості управління індивідуальними ВХР ОСО блоків, спрямованих на підвищення економічності і надійності всієї ОСО АЕС при знижених витратах додаткової води, повторному використанні продувних вод і max Ку циркуляційної води.При тривалій експлуатації всіх блоків енергооб'єкта і короткочасних зменшеннях навантаження за виробничої необхідності виправданий метод розрахунку ВХР комплексних оборотних систем охолодження, що полягає в розрахунковому визначенні іонного складу циркуляційної води і пересичення важкорозчинних солей, інтенсивності відкладень на ТПК в залежності від структурної побудови КОСО, якості додаткової води і величини продувок.Дана методика дозволяє проводити аналіз різних схем структурного з'єднання охолоджувача в блоках КОСО, а також багатоступеневих схем структурного об'єднання блоків КОСО.^UAt Ukrainian NPPs turbines of different capacity and various commissioning dates are connected to the combined circulating cooling system (CCS) with common for all water-chemical (WChR) and thermo-hydraulic regimes (THR) specific with a single composition of additional water and never taking into account the design features of individual units' condensers made of different metals. Moreover, in recent years, power units of Ukrainian NPPs are often operated at low loads.Such a practice leads to high costs of additional and purge water as well as involves the origination of a chain of circumstances that contribute to the accelerated formation of deposits of sparingly soluble salts and metal oxides on individual condensers, with components sludging, breaches in pipes integrity and emergency water suction.Efficient operation of such multi-unit power plants requires the use of individual VHR for each CCS monoblock unit.This research is devoted to the topical problem of increasing the reliability and efficiency of NPP equipment CCS long-term operation in order to increase the installed capacity utilization factor (ICUF) taking into account the installed capacity, service life of units, condensers and dispatching load due to the use of CCS individual THR and WChR as well as the additional and purge water quality.The analysis of existing scientific and technical approaches to the existing CCS WChR research for the purpose of insoluble salts deposits and metals corrosion prevention at the power equipment to provide a continued effective and reliable work of heat exchangers is carried out. The mathematical model for calculating the circulating water physicochemical composition in the process of its evaporation and conditioning in built-in VSU has been improved. A scientifically substantiated method of structuring individual units with serial and parallel power units with individual THR and WChR CCS connection has been created, taking into account the additional water physicochemical composition.Improved are the methods for THR and WChR main indicators calculating for circuits operating the conditioned purge water reiterative use with pre-included and /or embedded water cleansing, as well as such water integrated use for SG feed and heat networks water preparation after treatment on hybrid water treatment plants.Created is a two-stage scale model with THR and WChR automatic monitoring that allows reproducing and maintaining test modes and conditions in the specified ranges with the required accuracy and stability for a set time; that model has been adopted by State Enterprise “National Nuclear Energy Generating Company “Energoatom” for testing new WChR CCS. A method of CCS operation efficiency discrete control with THR and WChR indicators and deposits intensity values automatic monitoring by weight method on control samples with indicators archiving at database to determine WChR efficiency in the process of laboratory researches and industrial tests for water of various saltiness has been developed.Elaborated is the research methodology with designing devices (cassettes), which allow performing, in industrial conditions, a discrete analysis of deposits on heat exchange surfaces and metals corrosion during the entire working campaign of NPPs' and TPPs' CCS, during a given time period. A method for the differentiation of sparingly soluble salts and metals oxides deposits has been developed.The purge water is a valuable raw material and after its conditioning can be reused in the same or in other powerplant's cycles which have lower requirements as to the feed water quality.A purge with a small saltiness and Kу or its part can also be used to feed less loaded thermohydraulic cycles of energy facilities when converting to individual WChR the separately structured CCS units consisting of unit cooling towers and condensers. At that it is possible to arrange individual WChR CCS in a separate NPP's CCS by changing the quality of feed water and purge values for separate structures, depending on the power units control load and the condensers service life and condition.One of the advantages of such unit structuring refers to wide possibilities of individual WChR CCS units control aimed at increasing the entire NPP CCS economy and reliability with reduced additional water consumption, reuse of purge water and circulating water max Kу.When continued operation of all power facility's units and short-term reductions of loading upon production considerations justified is the use of complex circulating cooling systems WChR calculation method that consists in calculating to assess the circulating water ionic structure and supersaturation with sparingly soluble salts, quality of additional water and size of purges. This technique allows the analysis of different schemes for cooler, and water-treatment facilities structural connection at CCCS units, as well as CCCS units structural connection multi-stage schemes.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Чжоу С. .. 
Удосконалення методики розрахунку прямоточного парогенератору для АЕС малої потужності. / С. .. Чжоу. — Б.м., 2022 — укp.

Сьогодні дуже велике значення у світі приділяється розвитку атомних станцій малої потужності (АСМП). Україна зі своїм великим машинобудівним потенціалом має зайняти достойне місце серед виробників необхідного для АСМП обладнання. Одним з основних елементів реакторної установки (РУ) є парогенератор (ПГ).В роботі виконано аналіз стану розробки АСМП, існуючих конструкцій ПГ. З аналізу використаних конструкцій ПГ зроблено висновок, що найбільш прийнятним є ПГ з коаксіальними змійовиками. У якості матеріалу теплообмінних трубок використовуються титанові сплави. За прототип конструкції вибрано вертикальний ПГ з перегрівом пари, що використовується у ядерній енергетичній установці КЛТ-40С. Запропоновано конструкцію ПГ, яка не має недоліків прямоточних ПГ та дозволяє здійснювати продувку, яка суттєво спрощує водно-хімічний режим. Проведено розрахункове співставлення різних схем паротурбінних установок, яке показало підвищення абсолютного електричного ККД з ускладненням теплової схеми за рахунок використання регенеративних підігрівачів, проміжного сепаратору та перегрівача пари. Показано, що кожний захід приводить до підвищення ККД приблизно на 1 %. Розроблено методику техніко-економічного розрахунку ПГ. Для оптимізації за критерієм мінімуму приведених витрат необхідно визначити вартість ПГ та витрати електроенергії на циркуляцію теплоносія та робочого тіла через нього. Для визначення вартості розроблено конструкційний розрахунок ПГ, а саме розмірів основних його елементів: теплообмінних трубок (ТОТ), циліндричної частини, кришки, днища та патрубку корпусу. Показано, що розглянута конструкція має певні особливості, а саме для визначення основних розмірів треба задавати п'ять параметрів, замість чотирьох для решти теплообмінних апаратів: діаметр ТОТ, крок розташування ТОТ у вертикальному та горизонтальному напрямках, швидкість живильної води в ТОТ та швидкість теплоносія у міжтрубному просторі. Останній параметр визначає кількість рядів концентричних змієвиків, які складають площу теплообміну.При розробці алгоритму теплового розрахунку проаналізовані різні формули для визначення коефіцієнтів тепловіддачі при поперечному обтіканні теплоносієм горизонтальних змієвиків та при протіканні робочого тіла в теплообмінних трубках на п'яти ділянках теплообміну. Проведено варіантні розрахунки для визначення впливу основних конструктивних параметрів на площу теплообміну ПГ. Розроблено методику гідравлічного розрахунку теплообмінної поверхні та ділянок до та після поверхні теплообміну у ПГ. Проведено варіантні розрахунки для визначення впливу конструктивних параметрів на гідравлічний опір парогенератору. Досліджено умови, які забезпечують гідравлічну стійкість роботи прямоточного парогенератору. Проведено аналіз математичної моделі, яка пояснює виникнення гідравлічної нестійкості в каналі з двофазним робочим тілом. Зроблено фізичне пояснення використання дросельної шайби на вхідній ділянці для запобігання виникнення нестійкості. Показано, що додатковий опір може бути забезпечений певними розмірами живильної трубки, яка підводить воду до теплообмінної трубки. В результаті аналізу умови досягнення гідравлічної стійкості виявлено недостатню визначеність цієї нерівності. Запропоновано визначати додатковий опір через врахування можливого відхилення розмірів теплообмінних труб, які серед розглянутих параметрів, найбільше впливають на розрахунковий гідравлічний опір ТОТ. Проведено оптимізацію основних конструктивних параметрів прямоточного ПГ. При розрахунку вартості ПГ було враховано витрати на зварювання ТОТ. Це дозволили визначити оптимальний діаметр ТОТ за мінімумом приведених витрат. Оптимальна швидкість живильної води на вході в ТОТ дорівнює 0.71 м/с. Визначено, що товщина кільцевого зазору між корпусом та шахтою для проходу теплоносія визначається з умови мінімуму гідравлічного опору при виході теплоносія з патрубку.^UToday, the world attaches great importance to the development of low-power nuclear power plants (NPPs). Ukraine with a large machine-building potential should take its rightful place among the manufacturers of equipment necessary for AIPS. One of the main elements of a reactor plant (RP) is a steam generator (SG).The paper analyzes the state of development of low-power NPPs, existing structures of SGs. From the analysis of the used SG designs, it was concluded that the most acceptable is the SG with coaxial coils. Titanium alloys are used as the material for the heat exchange tubes. A vertical steam generator with steam superheating used in the KLT-40S NPP was chosen as a prototype of the design. The proposed design of SG does not have the drawbacks of direct-flow SG and allows for blowing, which greatly simplifies the water-chemical regime. A computational comparison of different schemes of steam turbine plants was carried out, which showed an increase in the absolute electrical efficiency with a complication of the thermal scheme due to the use of regenerative heaters, an intermediate separator and a steam superheater. It is shown that each measure leads to an increase in efficiency by about 1%.The technique of technical and economic calculation of SG has been developed. To optimize according to the criterion of the minimum of the reduced costs, it is necessary to determine the cost of the SG and the energy consumption for the circulation of the coolant and the working fluid through it. To determine the cost, a structural calculation of the SG has been developed, namely, the dimensions of its main elements: heat exchange tubes (HET), cylindrical part, cover, bottom and housing branch pipe. It is shown that the design under consideration has certain features, namely, to determine the main dimensions, it is necessary to set five parameters, instead of four for the rest of the heat exchangers: the HET diameter, the HET positioning step in the vertical and horizontal directions, the feed water velocity in the HET and the coolant velocity in the annular space. The last parameter determines the number of rows of concentric coils that make up the heat transfer area.When developing an algorithm for thermal calculation, various formulas for determining the heat transfer coefficients were analyzed for the transverse flow of the coolant around horizontal coils and for the flow of the working fluid in the heat exchange tubes at five heat transfer sections. Variant calculations were carried out to determine the influence of the main design parameters on the SG heat exchange area. A method has been developed for the hydraulic calculation of the heat-exchange surface and areas before and after the heat-exchange surface in the SG. Variant calculations have been made to determine the effect of design parameters on the hydraulic resistance of the steam generator. The conditions that ensure the hydraulic stability of the operation of a once-through steam generator (OTSG) have been investigated. The analysis of the mathematical model that explains the occurrence of hydraulic instability in a channel with a two-phase working fluid is carried out. A physical explanation is made for the use of a throttling washer in the inlet section to prevent instability from occurring. It is shown that additional resistance can be provided by certain dimensions of the feed tube supplying water to the HET. As a result of the analysis of the conditions for achieving hydraulic stability, an insufficient certainty of this inequality was revealed. It is proposed to determine the additional resistance, taking into account the possible deviation of the dimensions of the HETs, which among the considered parameters most affect the calculated hydraulic resistance of the HET. Optimization of the main design parameters of the OTSG was carried out. When calculating the cost of the SG, the costs of welding HET were taken into account. This made it possible to determine the optimal diameter of the HET based on the minimum of the reduced costs. The optimal speed of the feed water at the inlet to the HET is 0.71 m / s. It was determined that the thickness of the annular gap between the casing and the shaft for the passage of the coolant is determined from the condition of the minimum hydraulic resistance when the coolant leaves the nozzle.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Чепишко С. І. 
Профілактика інтраопераційних ускладнень та запобігання утворенню патологічних рубців слизової оболонки при хірургічному лікуванні одонтогенних кіст щелеп (експериментально-клінічне дослідження): автореферат дис. ... д.філософ : 221 / С. І. Чепишко. — Б.м., 2024 — укp.

Сучасні досягнення медицини дозволяють використовувати принципово нові техніки з метою покращення результатів лікування і подальшої реабілітації.Електрозварювання тканин тіла людини є сучасним напрямком хірургії, проте у хірургічній стоматології розповсюдження ще не набуло.У результаті проведення експериментальних досліджень встановлена висока ефективність електрозварювальної технології при апроксимації країв післяопераційної рани штучно змодельованого дефекту, що підтверджувалось відсутністю гіперемії та нормалізацією температурних параметрів СОПР на 5 добу та набряку і розходження швів на 14 добу спостережень; гістологічно доведеним раннім неоангіогенезом і неоостеогенезом з відсутністю запальних реакцій у тканинах операційної ділянки через 6 місяців досліджень.Запропонована експериментальна модель, адаптовна до умов цистектомії (кістковий дефект з апроксимацією країв рани СОПР), яка полягала у екстерпації першого жувального зуба кролів, з подальшим ушиванням рани „Вікрил”, зварюванням країв рани лазерним скальпелем ЛІКА-хірург М та апаратом ЕКВЗ-300 „Патонмед” [65]. Уточнені дані про кількісний склад лейкоцитів, параметрів ШОЕ, вмісту цитокінів та активності ММР – 9 і NO – синтази у крові піддослідних тварин.Уперше, у порівняльному аспекті, доведена ефективність і переваги застосування електрозварювального апарату ЕКВЗ-300 „Патонмед”, на підставі клінічних, біохімічних і імунологічних досліджень.Уперше, запропонований режим роботи електрозварювального апарату ЕКВЗ-300 „Патонмед” при проведенні операції цистектомії: напруга 25 Вт, тривалість впливу високочастотного току – 4 сек., частота струму 66 кГц, температура у зоні впливу – 55°С [65, 78]. Представлено дані про особливості перебігу загоєння післяопераційних ран СОПР після проведення цистектомії при використанні шовного матеріалу „Вікрил”, при з’єднанні країв рани лазерною технологією та електрозварюванням. Доведена порівняльна клінічна, біохімічна, імунологічна ефективність застосування електрозварювального апарату ЕКВЗ-300 „Патонмед” при апроксимації раневої поверхні СОПР [78].Показано, що дефект, який штучно створений у щелепі експериментальної тварини, є зручною і адекватною моделлю для вивчення процесів регенерації СОПР, які використовуються у щелепно – лицевій хірургії. Впроваджено у практику роботи закладів охорони здоров’я нові наукові дані, про ефективність?способу хірургічного лікування одонтогенних кіст щелеп з використанням електрозварювання живих тканин.^UModern medical advances allow the use of fundamentally new techniques to improve treatment outcomes and subsequent rehabilitation.Electric welding of human body tissues is a modern area of surgery, but it has not yet become widespread in surgical dentistry.As a result of experimental studies, high efficiency of electric welding technology was established in approximating the edges of the postoperative wound of an artificially simulated defect, which was confirmed by the absence of hyperemia and normalization of temperature parameters of the mucous membrane of the oral cavity on day 5 and swelling and suture divergence on day 14 of observation; histologically proven early neoangiogenesis and neoosteogenesis with the absence of inflammatory reactions in the tissues of the surgical area after 6 months of research.An experimental model adapted to the conditions of cystectomy (bone defect with approximation of the wound edges of the mucous membrane of the oral cavity) was proposed, which consisted of the extraction of the first chewing tooth of rabbits, followed by suturing the wound with Vicryl, welding the wound edges with a laser scalpel LIKA-surgeon M and the EKVZ-300 apparatus Patonmed [65]. The data on the quantitative composition of leukocytes, ESR parameters, cytokine content, and the activity of MMP-9 and NO synthase in the blood of experimental animals were clarified.For the first time, in the comparative aspect, the effectiveness and advantages of using the electric welding machine EKVZ-300 "Patonmed" were proved on the basis of clinical, biochemical and immunological studies. For the first time, the operating mode of the electric welding apparatus EKVZ-300 "Patonmed" during cystectomy was proposed: voltage 25 W, duration of exposure to high-frequency current - 4 seconds, current frequency 66 kHz, temperature in the exposure zone - 55°C [65, 78]. The data on the peculiarities of the course of healing of postoperative mucous membrane of the oral cavity wounds after cystectomy using the suture material "Vicryl", when connecting the wound edges by laser technology and electric welding are presented. The comparative clinical, biochemical, immunological effectiveness of the use of the electric welding machine EKVZ-300 "Patonmed" in the approximation of the wound surface of mucous membrane of the oral cavity has been proven [78].It has been shown that the defect artificially created in the jaw of an experimental animal is a convenient and adequate model for studying the processes of regeneration of the mucous membrane of the oral cavity used in maxillofacial surgery. New scientific data on the effectiveness of the method of surgical treatment of odontogenic cysts of the jaws using electric welding of living tissues have been introduced into the practice of health care institutions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Хувядж Д. М. 
Порівняльна оцінка життєздатності, адгезивної, лізоцимної і антагоністичної активності найбільш широко вживаних пробіотиків: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 03.00.07 / Д. М. Хувядж ; АМН України Ін-т мікробіології та імунології ім. І.І. Мечникова. — Х., 2011. — 23 с. — укp.

Встановлено за порівняльного дослідження життєздатності клітин пробіотичних мікроорганізмів, що не всі пробіотики містять ту кількість живих клітин мікроорганізмів, яка приведена в інструкціях до них. Визначено, що пробіотики колібактерин, лактобактерин, лінекс, наріне, пробіфор мають лізоцимну, а пробіотики біоспорин, біфідумбактерин, біфідумбактерин форте, біфікол, субалін - антилізоцимну активність. Враховуючи, що наявність чи відсутність лізоцимної або антилізоцимної активності є одним із факторів подолання пробіотиком неспецифічних факторів захисту організму людини, одним із критеріїв оцінки активності пробіотиків повинно бути визначення їх лізоцимної/антилізоцимної активності. Обгрунтовано необхідне розширення критеріїв оцінювання мікробіологічної активності пробіотиків як бактерійних препаратів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.770
Шифр НБУВ: РА379668 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Хомутенко В. І. 
Санітарно-гігієнічна оцінка м'ясних консервів з яловичини за умов довготривалого зберігання / В. І. Хомутенко. — Б.м., 2021 — укp.

За результатами досліджень консервів м'ясних з яловичини, встановлено, що консерви окремих виробників не відповідали чинним вимогам за органолептичними та фізико-хімічними показниками, зокрема за зовнішнім виглядом, консистенцією, кольором м'яса, масовою часткою м'яса з жиром, масовою часткою жиру, вмістом натрію хлориду. До того ж консерви м'ясні з яловичини окремих виробників мали збільшений вміст токсичних елементів та не відповідали вимогам щодо промислової стерильності. Розроблено вдосконалений метод встановлення гігієнічного критерію технологічного процесу виробництва консервів м'ясних з яловичини щодовизначення термофільної мікрофлори: n=5, с=3; m=50 КУО/г; М=200 КУО/г. Використання запропонованого модифікованого методу визначення токсичності та біологічної цінності консервів м'ясних дає змогу здійснювати визначення біологічної цінності та токсичності м'ясних консервів шляхом точного підрахунку живих і неживих інфузорій Tetrahymena pyriformis внаслідок їх фарбування, а також визначення токсичності продукту з метою попередження виникнення харчових отруєнь. Метод гістоструктурного аналізу дає змогу відстежити процес виготовлення м'ясних продуктів згідно із затвердженою рецептурою та визначити можливу фальсифікацію.Отримані дані вказують на доцільність проведення комплексної оцінки безпечності консервів м'ясних з яловичини за встановлення гігієнічного критерію технологічного процесу, а також токсичності та біологічної цінності цього продукту.^UAt the enterprises of Ukraine for production of canned meat of beef it is necessary to carry out risk-oriented control over microbiological safety criteria (content of MAFAnM, Bacteria of Escherichia coli, Staphylococcus aureus, bacteria of the genus Salmonella spp., species Listeria monocytologes, microbiological indicators of industrial sterility), as well as the content of toxic elements, biological value, which may be due to violations of the rules of sanitation and hygiene, ineffective input control of raw materials and ingredients, inadequate condition oftechnological equipment, packaging and container. An advanced method of establishing microbiological hygiene criterion of technological process of production of beef meat cans with respect to determination of thermophilic microflora was developed: n=5, c=3; m=50 CFU/g; M=200 CFU/g. We have proposed a model for the use of microbiological criteria for technological hygiene, taking into account the contamination with thermophilic microflora of canned beef, characterizes compliance with a complex of hygienic requirements at all stages of production and storage, and if necessary allows to take appropriate corrective actions. According to the developed method of determination of toxicity and biological value of canned meat, it was found that canned meat from beef producers № 1–5, control were non-toxic, since the percentage of live infusions ranged from 82.6 to 95.3 %, and canned meat producers № 6–9 were slightly toxic and the percentage of live infusions ranged from 67.3 to 79.2 %. The data obtained indicate that it is advisable to carry out a comprehensive assessment of the safety of canned beef in order to establish the microbiological criterion of technological hygiene, as well as the toxicity and biological value of this product.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Харчук М. С. 
Особливості морфології і функціонування волютинових гранул Saccharomyces cerevisiae / М. С. Харчук. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню вакуолярних волютинових гранул Saccharomyces cerevisiae. В вакуолях дріжджів S.cerevisaie in vivo було виявлено чотири морфологічні типи волютину: дифузний, гранулоподібний мембрано-асоційований, сферичний і паличкоподібний. Співвідношення цих форм змінювалось під час росту культури, а також в умовах фосфорного голодуванні і гіперкомпенсації. Виділені волютинові гранули мали розмір від 44 нм до 1,5 мкм, були твердими і аморфними структурами з гладкою і гідрофобною поверхнею. До їх складу входили неорганічні поліфосфати зі середньою довжиною ланцюга близько 55 і 126 фосфатних залишків, дві білкові фракції з молекулярними масами від 5 до 15 і від 50 до 100 кДа, ліпіди з насиченими жирними кислотами з довжиною ланцюга 16 і 18 атомів вуглецю та метали: K, Mg, Ca, Na і Fe. Показано, що рухливість волютинових гранул (“dancing bodies”) може мати біологічну природу, оскільки вона, згідно з математичним моделям вінерівського і марковського процесів, не характерна для класичних броунівських частинок. Це явище притаманне тільки живим клітинам, залежить від стадії росту дріжджів та фізико-хімічних факторів середовища. Встановлено, що “dancing bodies” має прямий зв'язок з фосфорним метаболізмом, зокрема з активністю поліфосфатаз. Реакція метахромазії in vitro залежить від кількості та довжини ланцюга неорганічних поліфосфатів, а також від співвідношення цих полімерів з іонами кальцію. Індуковано реакцію метахромазії волютинових гранул дріжджів in vivo під впливом стресів (низької температури, кислотного стресу та анаеробіозу). Показники метахромазії і “dancing bodies” можуть бути індикаторами реакції дріжджової клітини на стресову дію факторів середовища, у тому числі зміни космічної погоди. Інтерпретуючи дані літератури та отримані результати власних досліджень, були запропоновані гіпотетичні моделі щодо генезису волютинових гранул, їх структури та механізму рухливості.^UThe dissertation is devoted to study of vacuolar volutin granules of Saccharomyces cerevisiae. In S.cerevisaie vacuoles in vivo, four morphological types of volutin were observed: diffuse, granule-like membrane-associated, spherical and rod-like. These forms ratio of these forms changed during the growth of culture, as well as under conditions of phosphorus starvation and hypercompensation. The isolated volutin granules were in size from 44 nm to 1.5 μm, were solid and amorphous structures with a smooth and hydrophobic surface. They included inorganic polyphosphates with a chain length of about 55 and 126 phosphate residues, two protein fractions with molecular weights 5-15 and 50-100 kDa, lipids with saturated fatty acids with a chain length of 16 and 18 carbon atoms and metals: K , Mg, Ca, Na and Fe. It is shown that the volutin granules moving (“dancing bodies”) can be of biological nature, since, according to mathematical models of the Wiener and Markov processes, their motion is not typical for classical Brownian particles. This phenomenon is inherent only to living cells, depends on yeast growth stage and physico-chemical factors of environment. It was established that “dancing bodies” has a direct connection with phosphorus metabolism, in particular with polyphosphatase activity. Metachromasy reaction in vitro depends on the quantity and chain length of inorganic polyphosphates, as well as on the ratio of these polymers to calcium ions. Metachromasy reaction of yeast volutin granules was induced in vivo under influence of stress (low temperature, acid stress and anaerobiosis). Metachromasy and “dancing bodies” indexes can be an indicator of the yeast cell response to the stressful effects of environmental factors, including changes in space weather. Interpreting the literature data and the results of our studies, hypothetical models of the genesis of volutin granules, their structure and motion mechanism were proposed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Харчишин В.М. 
Інтенсифікація біотехнології вермікультивування і шляхи оптимізації використання черв'ячної біомаси та цеолітів у виробництві м'яса і яєць перепелів: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.20 / В.М. Харчишин ; Білоцерків. держ. аграр. ун-т. — Біла Церква, 2005. — 21 с. — укp.

Проаналізовано процес ідентифікації біотехнології вермікультивування шляхом оптимізації мінерального складу живильного середовища для гібрида червоних каліфорнійських черв'яків за допомогою природних цеолітів вітчизняних родовищ. Досліджено проблему використання черв'ячної біомаси, вирощеної у різних за мінеральним складом живильних середовищах, і самих цеолітів у раціонах перепелів. Вивчено вміст рухомих і малорухомих форм металів у цеоліті Сокирницького родовища Закарпатської області та цеолітовмісному базальтовому туфі родовища "Полицьке-II" Рівненської області. Визначено рівень елімінації феруму, магнію, мангану, купруму та цинку з мінералів залежно від реакції середовища й експозиції. Установлено, що оптимальною концентрацією цеоліту Сокирницького родовища у складі живильного середовища для гібрида червоних каліфорнійських черв'яків є 3 %, а цеолітовмісного базальтового туфу родовища "Полицьке II" - 4,5 %. Визначено оптимальну концентрацію - 1,5 % обох мінералів у складі раціону для перепелів та вивчено біохімічні показники в організмі птиці. Виявлено, що включення 2 % черв'ячної біомаси, вирощеної на живильному середовищі з вмістом 4,5 % цеолітовмісного базальтового туфу, впливає на біохімічні показники, сприяє підвищенню м'ясної та яєчної продуктивності птиці та не є перешкодою для одержання якісної продукції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П696 + П686.3-45 +
Шифр НБУВ: РА338959

Рубрики:

      
19.

Фур'єр І.А. 
Онтологічний вимір постнекласичного наукового дискурсу: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.02 / І.А. Фур'єр ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 17 с. — укp.

Проаналізовано онтологічні засади картини світу класичної та постнекласчної науки у контексті змін типів наукової та філософської раціональності. Виявлено історичну трансформацію поняття "дискурс", яка відбувається у процесі переходу від класичної науки до постнекласичної. Створено модель дискурсу знання, яка відображає дискурсивні особливості онтологічного статусу предмету класичної науки. Показано, що підгрунтям формування онтологічних засад класичної науки є знання, що в античній онтології набув дискурсивного значення абсолютної незмінної суті. Висвітлено онтологічні засади постнекласичного наукового дослідження як формувальні стосовно дискурсу, особливості якого дозволяють розглядати його як модель дискурсу комунікації, у межах якого природна реальність виступає як живий процес розвитку та взаємодії між нею та людським світом. У контексті постнекласичної раціональності особистісні екзистенційні, комунікативні, аксіологічні властивості суб'єкта дискурсу комунікації є умовою формування дискурсивої онтології постнекласичної науки у сенсі онтології людського світу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю225.5 + Ю251 +
Шифр НБУВ: РА356925

Рубрики:

      
20.

Фірас А.Ф. Аль. Алі 
Реабілітаційні заходи у жінок з міомою матки в післяпологовому періоді: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Фірас А.Ф. Аль. Алі ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2008. — 20 с. — укp.

Наведено нове розв'язання наукової задачі сучасного акушерства та гінекології - розроблено ефективний комплекс реабілітаційних заходів у жінок з міомою матки у післяпологовому періоді з метою профілактики можливих ускладнень і збереження репродуктивної функції жінки. За результатами комплексного обстеження 152-х жінок досліджено лікувальний ефект місцевого застосування гестагену левоноргестрелу як внутрішньоматкової левоноргестрел-рилізинг (ЛНГ-рилізинг) системи стосовно структури та гемодинаміки фіброматозних вузлів на підставі даних трансвагінальної ехографії з доплерометричною оцінкою нодулярного кровообігу, клінічних даних у пізньому післяпологовому періоді з метою стабілізації розмірів міоматозних вузлів. У жінок з міомою матки у віддаленому післяпологовому періоді має місце більш виражена експресія факторів росту та зміна співвідношення їх рівнів. З'ясовано, що лікувальний вплив ЛНГ-рилізинг системи за рахунок місцевої дії одного з набільш сильнодіючих прогестинів - левоноргестрелу, який входить до складу системи, є надзвичайно ефективним щодо зниження судинної архітектоніки міоматозних вузлів у післяпологовому періоді, позитивно впливає на ехографічні характеристики фіброматозних вузлів та їх гемодинаміку, яка має прояв у підвищенні резистентності кровообігу живильних і внутрішньопухлинних судин. Відзначено, що застосування ЛНГ-системи є ефективним, зокрема для лікування пацієнток з міомами матки невеликих розмірів за інтрамуральних, субсерозних та інтрамурально-субсерозних локалізацій вузлів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.216.569.714.1 + Р716.226.569.714.1 + Р716.23 +
Шифр НБУВ: РА360897

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського