Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (6)Наукова електронна бібліотека (270)Реферативна база даних (7414)Книжкові видання та компакт-диски (988)Журнали та продовжувані видання (73)
Пошуковий запит: (<.>K=ЖИДК$<.>+<.>K=СТЕКЛ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 24
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Ткач В.І. 
Аморфізація розплавів метал-металоїд при швидкому охолодженні і еволюція аморфних фаз при нагріві: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.07 / В.І. Ткач ; Донец. фіз.-техн. ін-т ім. О.О.Галкіна НАН України. — Донецьк, 2003. — 40 с.: рис. — укp.

З використанням оригінальної термоелектричної методики на базі сплавів метал - металоїд на основі заліза, нікелю та кобальту, а також надпровідних металооксидів визначено емпіричні залежності між основними параметрами методу спінінгування обмеженого потоку розплаву, швидкістю охолодження стрічок та їх товщиною. Установлено механізми процесів структурної релаксації стекол і визначено їх вплив на властивості переважно за температур поблизу температури склоподібного переходу. Одержано аналітичні рівняння, які описують кінетику кристалізації стекол, контрольовану дифузією на межі поділу та в об'ємі, а також розміри зерен у закристалізованих стеклах залежно від швидкості неперервного нагріву. Оцінено термодинамічні та кінетичні параметри, які контролюють швидкості зародження та росту кристалів у стеклах. Визначено механізми впливу термічної передісторії та релаксаційних процесів у розплавах та стеклах на кристалізацію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.4,022 + В372.3,022
Шифр НБУВ: РА327053

Рубрики:

      
2.

Міронова О.М. 
Дослідження умов існування одного класу інваріантних співвідношень рівнянь динаміки твердого тіла: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.02.01 / О.М. Міронова ; НАН України. Ін-т приклад. математики та механіки. — Донецьк, 2002. — 18 с. — укp.

Проаналізовано умови існування інваріантних співвідношень у трьох задачах динаміки твердого тіла з нерухомою точкою. У першій задачі про рух тіла у полі потенційних і гіроскопічних сил, що описуються диференційними рівняннями Д.Гріолі - М.П.Харламова, розв'язано пряму та зворотну задачі дослідження умов існування у рівняннях руху одного інваріантного співвідношення. У другій - про рух твердого тіла у силовому полі, яке є суперпозицією електричного, магнітного та ньютонівського полів, розглянуто умови існування у диференційних рівнянях Г.Кірхгофа трьох інваріантних співвідношень спеціального виду. Одержано один новий розв'язок диференційних рівнянь руху. У третій задачі про рух тіла у магнітному полі з урахуванням ефекту Бернетта - Лондона визначено умови існування поліноміальних розв'язків класу Стеклова - Горячева - Ковалевського. Знайдено три нових частинних розв'язки задачі. У диференційних рівняннях задачі III. Досліджено умови існування трьох інваріантних співвідношень спеціального виду, наведено новий розв'язок рівнянь руху.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В213.3в641.8,022
Шифр НБУВ: РА320171 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
3.

Жидков О.В. 
Електронні процеси в опромінених діелектриках та властивості композицій, що містять ядерне паливо: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.07 / О.В. Жидков ; НАН України. Ін-т фізики конденс. систем. — Л., 2006. — 32 с. — укp.

Визначено структури електронних станів і процесів електронного перенесення в діелектриках, що зазнали дії високих доз радіаційного опромінення. Ідентифіковано складні процеси, які спричиняють утворення за умов важкої ядерної аварії діелектричних композицій, що містять значну кількість опроміненого ядерного палива. Проведено комплексне експериментальне вивчення діелектричних паливовмісних композицій, що також є розупорядкованими аморфними напівпровідниками, зокрема, досліджено їх численні фізичні характеристики, які впливають на прогноз стану та поведінки таких композицій на тривалий відрізок часу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.327,022 + З46-035 +
Шифр НБУВ: РА348745

Рубрики:

      
4.

Боркач Є.І. 
Електронно-мікроскопічні дослідження впливу умов отримання на будову складних халькогенідних стекол: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.04.10 / Є.І. Боркач ; Ужгород. держ. ун-т. — Ужгород, 1999. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.15,022

Рубрики:

      
5.

Жидков 
Зниження залишкових деформацій в тонколистових металоконструкціях шляхом примусового тепловідводу: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.03.06 / Андрій Борисович Жидков ; Національний технічний ун-т "Київський політехнічний ін-т". — К., 2000. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К641.001.2-12
Шифр НБУВ: РА311494

Рубрики:

      
6.

Биліна Д.В. 
Мезофазо- і склоутворення, будова та властивості алканоатів лантану і неодиму та систем на їх основі: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.04 / Д.В. Биліна ; НАН України. Ін-т заг. та неорган. хімії ім. В.І.Вернадського. — К., 2006. — 17 с. — укp.

Досліджено явища мезофазо- та склоутворення в системах на базі алконоатів лантану та неодиму, вивчено оптичні та нелінійно-оптичні властивості рідкокристалічних-композицій даних систем, а також можливості їх використання як матриць для стабілізації наночастинок різної хімічної природи. Вивчено фазові рівноваги у 8-ми бінарних систем, одержаних на базі лаурату лантану. Встановлено температурно-концентраційні інтервали утворення рідких кристалів (РК) і мезоморфних стекол. Досліджено електронні спектри поглинання іонів Nd (III) та Co (II) в лауратних розплавах, рідких кристалах і стеклах, встановлено вплив температури та катіонного складу середовища на координаційний стан іонів даних металів. На РК-стеклах лаурату лантану, що містять іони кобальту (II), та капронату лантану, допованого поліметиновими барвниками, одержано запис динамічної голографічної гратки з високою швидкістю (порядку наносекунд) та малим часом релаксації (на рівні мікросекунд). Методом електронно-позитронної анігіляції встановлено, що РК стекла лаурату та капронату лантану мають нанопористу структуру з середнім розміром наноспор 0,3 нм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г123.436 + Г123.536 +
Шифр НБУВ: РА348944

Рубрики:

      
7.

Бакай С.О. 
Механізми пластичної деформації в об'ємних металевих стеклах: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.13 / С.О. Бакай ; Нац. наук. центр "Харк. фіз.-техн. ін-т". — Х., 2004. — 18 с. — укp.

Встановлено природу механізмів пластичної та мікропластичної деформації в об'ємних МС. Вивчено вплив високотемпературної прокатки на зразки об'ємного МС за температур, близьких до <$Eroman T sub g>. Одержано експериментальні підтвердження існування змішаної пластичної деформації в об'ємному МС, досліджено процеси, що її зумовлюють. Вивчено процеси його мікропластичної деформації засобами акустичної емісії та виміру температурної залежності низькочастотного внутрішнього тертя за кімнатної температури. Наведено адекватний опис процесів пружної та непружної пластичної деформації в об'ємних МС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К297.073 +
Шифр НБУВ: РА331832

Рубрики:

      
8.

Рубіш В.В. 
Модифікування халькогенідних склоподібних напівпровідників на основі миш'яку і сурми: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.10 / В.В. Рубіш ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2005. — 19 с. — укp.

Досліджено структуру та властивості стекол і плівок у системах As(Sb) - S(Se) та їх трансформації залежно від хімічного складу, умов одержання, за дії опромінення та відпалу, а також можливості використання цих матеріалів як неорганічних резистів з високою роздільною здатністю для голографії, лазерної й оптичної літографії. Здійснено розрахунок критичних швидкостей розплавів, визначено оптимальні режими синтезу стекол та одержання плівок на їх основі. Досліджено фізико-хімічні та кристалізаційні параметри стекол, установлено взаємозв'язок особливостей композиційних залежностей цих параметрів зі станом відповідних систем (за кінетичними діаграмами) та структурою скла. Показано, що всі досліджені стекла та плівки мають мікрогетерогенну будову.As і S(Se). З'ясовано залежність структури і властивостей досліджених матеріалів від умов модифікування. Установлено, що експонування плівок селенідів сурми сфокусованим лазерним променем призводить до їх кристалізації. Вивчено процеси аморфізації плівок і вплив термовідпалу на структуру й оптичні властивості плівок у системах Sb - Se та In - Sb - Se.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.224 +
Шифр НБУВ: РА338773

Рубрики:

      
9.

Головчак Р.Я. 
Оптико-спектроскопічні особливості радіаційно-індукованих ефектів в змішаних миш'яко-германієвих сульфідних стеклах: Автореф. дис. канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / Р.Я. Головчак ; Ін-т фіз. оптики М-ва освіти і науки України. — Л., 2004. — 20 с.: рис. — укp.

Вперше досліджено вплив <$Egamma>-опромінення на край фундаментального оптичного поглинання ХС змішаної потрійної системи As - Ge - S. Показано, що для всіх опроміненних зразків характерним є низькоенергетичний зсув краю фундаментального оптичного поглинання з одночасним зменшенням крутизни його нахилу. Характер переключень ковалентних зв'язків ідентифіковано методом ІЧ Фур'є спектроскопії в області власного поглинання XC lp- та тетрагонального типів. Вперше встановлено, що виявлені оптичні радіаційно-індуковані ефекти є нестабільними в часі, поступово затухають протягом 2-3 місяців зберігання опроміненних зразків за нормальних умов. Виділено статичну та динамічну (пост-радіаційну) складові цих ефектів.феноменологічно описано за допомогою дробово-експоненціальної релаксаційної функції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.224 в734.5,022 + В379.227 в734.5,022 +
Шифр НБУВ: РА328090

Рубрики:

      
10.

Зеленін С.В. 
Оптичні та релаксаційні властивості невпорядкованих середовищ з наноструктурою: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / С.В. Зеленін ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2005. — 21 с. — укp.

Висвітлено засади теорії, що дозволяє з єдиних позицій описати особливості спектрів низькочастотного комбінаційного розсіяння світла (КРС) склоподібними матеріалами в області "бозонного" (БП) та центрального (ЦП) піків. Теорія базується на уявленнях про присутність у структурі скла кристалоподібних скупчень - кластерів нанометрових розмірів. Згасаючі власні коливання подібних нанокласерів (НК) з випадковим розподілом розмірів призводять до появи БП. Уперше показано суттєвий вплив лапласівського тиску, обумовлений кривизною поверхні НК, на їх пружні характеристики. Результати теорії вдається кількісно узгодити з експериментальними спектрами КРС в області БП для різноманітних стекол та, як наслідок, одержати оцінку характерного розміру НК. Одержані за цього результати вперше надають послідовний кількісний опис експериментальних даних щодо частотної та температурної залежності інтенсивності ЦП у стеклах зазначеного типу. Представлено теорію недебаєвської кінетики та миттєвих спектрів фотолюмінісценції (ФЛ) пористого кремнію (ПК) за кінцевих температур, згідно з якою рекомбінація фотозбуджених носіїв у НК розраховується з урахуванням процесів, які відбуваються за тунельним та дифузійним - термостимульованим - механізмами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В371.236,022 + В374,022 +
Шифр НБУВ: РА340094

Рубрики:

      
11.

Жидко 
Особистісні чинники формування відносин подружньої співзалежності у чоловіків: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.01 / Максим Євгенович Жидко ; Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2006. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю956-73 + Ю952.2
Шифр НБУВ: РА352231

Рубрики:

      
12.

Рубіш В.М. 
Структура і властивості модифікованих некристалічних халькогенідів миш'яку та сурми: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.07 / В.М. Рубіш ; НАН України. Ін-т металофізики ім. Г.В.Курдюмова. — К., 2007. — 32 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.224,022 +
Шифр НБУВ: РА352512

Рубрики:

      
13.

Жидков М.А. 
Тенденції розвитку міжконфесійних відносин в Автономній Республіці Крим: політологічний аналіз: автореф. дис. ... канд. політ. наук: 23.00.02 / М.А. Жидков ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2009. — 21 с. — укp.

Висвітлено процес міжконфесійних відносин на структурному, історичному, локальному та комунікаційному рівнях. Виявлено релігійну інформованість мешканців АР Крим. Розглянуто проблеми вивчення міжконфесійних відносин, специфіку конфесійних контактів за умов сучасності та релігійні засоби масової комунікації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф015.29 + Т3(4УКР-6КРМ)64-725 +
Шифр НБУВ: РА369484 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Жидков Ю.В. 
Формування віброакустичних характеристик машин очистки коренебульбоплодів періодичної дії для підприємств харчування: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.12 / Ю.В. Жидков ; Донец. нац. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського. — Донецьк, 2007. — 21 с. — укp.

Встановлено, що віброакустичні характеристики (ВАХ) машин очищення коренебульбоплодів (МОК) періодичної дії для підприємств харчування перевищують допустимі санітарні норми, норми ГОСТ 12.1.036-81. Визначено основні закономірності формування ВАХ та удосконалено конструкції машин МОК для підвищення їх екологічної безпеки. Теоретичне формування ВАХ виконано на базі динаміко-акустичних моделей з урахуванням звукової потужності від удару бульб по стінкам робочої камери. Виконано експериментальні дослідження формування ВАХ машин МОК-150 та МОК-350, які найбільше використовуються на підприємствах харчування України. Записано осцилограми ВАХ машин одночасно з навантаженням та основними технологічними та конструктивними параметрами. Встановлено вплив ВАХ окремих елементів на формування ВАХ машин в цілому. Одержано багатофакторні залежності ВАХ, витрат потужності, навантаження робочого органа від виду продукту, його розміру, маси завантаження, натягнення клиноремінної передачі. За допомогою телеметричного методу визначено кінематичні параметри руху бульб у робочій камері МОК. Одержано амплітудно-частотні характеристики коригованого рівня звукової потужності машин та ідентифіковані джерела випромінювального шуму. Розроблено та впроваджено у виробництво методику розрахунку ВАХ машин очищення коренебульбоплодів. Запропоновано зміни в конструкцію МОК з поліпшеними ВАХ з урахуванням вимог екологічної безпеки підприємств харчування України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л990.1-5 +
Шифр НБУВ: РА352983

Рубрики:

      
15.

Жидкова О.С. 
Цивільно-правовий механізм захисту права на недоторканність ділової репутації: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / О.С. Жидкова ; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено актуальні проблеми формування та реалізації цивільно-правового механізму захисту права на недоторканність ділової репутації та його доктринального тлумачення. Висвітлено історію становлення та розвитку, визначено зміст і суттєві ознаки права на недоторканність ділової репутації. Наведено результати порівняльного аналізу законодавства України, Росії та Білорусії, що регулює захист права на недоторканність ділової репутації та практики його застосування. Запропоновано суб'єктивне й об'єктивне визначення поняття "ділова репутація". Охарактеризовано суб'єкти, що мають право на її захист, здійснено розмежування понять "репутація", "гудвіл", "реноме", "престиж". Комплексно досліджено цивільно-правові проблеми захисту права на недоторканність ділової репутації, юрисдикційної та неюрисдикційної форм захисту. Проаналізовано загальні та спеціальні способи захисту права на недоторканність ділової репутації. Наведено пропозиції щодо удосконалення законодавства про захист права на недоторканність ділової репутації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)03 + Х892.19(4УКР)182.1 +
Шифр НБУВ: РА355785

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Петров Д. В. 
Технологія оптичних кольорових стекол інфрачервоного діапазону спеціального призначення / Д. В. Петров. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт дослідження - кольорові оптичні стекла інфрачервоного діапазону спектру та технологічні параметри їх одержання. Мета дослідження - розробка складу та технологічних параметрів отримання нового типу оптичних кольорових стекол з високим рівнем пропускання (не менш 65%) у точці 1060 нм та максимально низьким рівнем пропускання у точці 950 нм для використання у сучасних оптико-електронних приладах для підвищення точності ОЕС. Методи дослідження ‒ визначення фізико-хімічних, оптичних та експлуатаційних властивостей модельних стекол та тонкоплівкових покриттів здійснювали з використанням стандартних та спеціальних методик. Теоретичні і практичні результати ‒ теоретично обґрунтована та реалізована розробка технології оптичних кольорових стекол з тонокоплівковими покриттями. На основі розроблених наукових положень створено оптичне кольорове скло з вибірковим пропусканням в інфрачервоному діапазоні та отримані технологічні параметри його промислового виробництва. Новизна ‒ визначено механізм забарвлення стекол в системі R2O–PbO–SiO2 з використанням комплексу барвників Cr2O3–Mn2O3. Виявлено особливості впливу термічної обробки і складу комплексного барвника на валентний стан Mn2O3 в присутності у склі залишкового FeO(Fe2O3). Ступінь упровадження ‒ результати дисертаційної роботи були впроваджені на ДП «Ізюмський приладобудівний завод». В результаті впровадження було отримано 750 кг оптичного кольорового скла з питомим економічним ефектом 746,22 грн/кг. Сфера використання ‒ наукові результати роботи можуть бути використані на підприємствах галузей приладобудівництва та на підприємствах оптичного скловиробництва, а також у вищих навчальних закладах при підготовці фахівців з технології тугоплавких неметалічних матеріалів.^UThe object of work is infrared optical colored glasses and technological parameters of its production. The purpose of the study is to develop the composition and technological parameters for obtaining a new type of optical colored glass with a high transmittance (at least 65%) at a 1060 nm point and at the lowest possible transmittance at 950 nm point for use in modern optoelectronic devices to improve the accuracy of OЕS. Research methods ‒ determination of physical, chemical, optical and operational properties of model glass and thin film coatings were carried out using by standard and special techniques. As the result of theoretical and bottom line it has been established the theoretical substantiation and implementation of the technology of optical colored glass with thin-film coatings is realized. On the basis of the developed scientific provisions optical color glass with selective transmission in the infrared range was created and the technological parameters of its industrial production were obtained. The novelty is the mechanism of glass coloring in the system of R2O-PbO-SiO2 with a complex of colorants Cr2O3-Mn2O3 was determined. The peculiarities of the influence of heat treatment and the composition of the complex colorant on the valence state of Mn2O3 with the presence of residual FeO (Fe2O3) in glass are revealed. The results of the scientific work were implemented at the State Enterprise "Izyum Instrument-Making Plant". As a result of the introduction 750 kg of optical colored glass with a specific economic effect of 746.22 UAH/kg was obtained. Scientific results of work can be used at the enterprises of the instrument-making branches and at the enterprises of optical glass production, as well as it can be used at higher educational institutions in the training of specialists in the technology of refractory nonmetallic materials.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Гордєєв Ю. С. 
Легкоплавкі стекла та матеріали на основі свинцевоборатної та свинцевогерманатної систем / Ю. С. Гордєєв. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено розробці фізико-хімічних основ технології легкоплавких стекол і композиційних склоприпоїв в оксидних системах PbO–ZnO–B2O3–SiO2 та PbO–B2O3–SiO2–GeO2, які володіють комплексом спеціальних властивостей і застосовуються в приладобудуванні, електронній та електротехнічній промисловостях. Об'єкт дослідження є легкоплавкі стекла та композиційні склоприпої на основі оксидних систем PbO–ZnO–B2O3–SiO2 та PbO–B2O3–SiO2–GeO2. Предмет дослідження є технологічні параметри виготовлення та закономірності зміни властивостей легкоплавких стекол і композиційних склоприпоїв в залежності від їх хімічного та речовинного складу. Практичне значення одержаних результатів полягає в розробці нових хімічних і речовинних складів, а також встановленні основних технологічних параметрів отримання легкоплавких композиційних склоприпоїв з низьким тепловим розширенням та безбарвних оптичних стекол з підвищеним пропусканням інфрачервоних променів в діапазоні довжин хвиль 2,7–5,5 мкм.^UThe thesis deals with the development of physical-chemical basics of the technology of low-melting glass and composite solder glass in the oxide systems PbO–ZnO–B2O3–SiO2 and PbO–B2O3–SiO2–GeO2, which have a set of properties and are used in the instrument making, electronics and electrical engineering industry. The object of research is the low-melting glass and composite solder glass in the oxide systems PbO–ZnO–B2O3–SiO2 and PbO–B2O3–SiO2–GeO2. The subject of the study is is the technological parameters of manufacturing and the regularities of changes in the properties of low-melting glass and composite solder glass, depending on their chemical and material composition. The practical significance of the obtained results lies in the development of new chemical and material compositions, as well as establishment of the basic technological parameters of obtaining low-melting composite solder glasses with low thermal expansion and colorless optical glasses with increased transmission of infrared rays in the wavelength range of 2.7–5.5 μm.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Ревуцька Л. О. 
Вплив складу та легування на ближній порядок халькогенідних стекол та формування поверхневих рельєфів на тонких плівках і нанокомпозитах на їх основі / Л. О. Ревуцька. — Б.м., 2020 — укp.

Сучасні інформаційні технології потребують нових та ефективних рішень в області запису та зберігання інформації. Ключовим напрямом для вирішення цих задач є розробка нових функціональних матеріалів. Одними із таких матеріалів є халькогенідні стекла, для яких властиві: прозорість в ІЧ області спектру, відносно великі значення лінійного і нелінійного показника заломлення та прояв різноманітних фотоіндукованих явищ. Це робить їх перспективними матеріалами для створення приладів ІЧ оптики, середовищ для запису інформації, елементів фотоніки, оптоелектроніки та ін.Відомо, що фізико-хімічні властивості халькогенідних стекол можна змінювати шляхом зміни складу, легування та дії зовнішніх чинників. Детальне вивчення структурних властивостей ХС дозволить краще зрозуміти процеси утворення поверхневих рельєфів на тонких плівках та багатошарових халькогенідних наноструктурах і розширить можливості використання даних матеріалів в якості середовищ для запису інформації. Тому вивчення взаємозв'язку атомної структури та локальних, інтегральних фізичних властивостей модифікованих халькогенідних стекол є необхідним для вирішення ряду фундаментальних проблем фізики неупорядкованого стану, що визначає актуальність та практичну цінність даної роботи. Метою дисертаційної роботи є встановлення впливу складу, легування на структурні властивості об'ємних халькогенідних стекол і можливості прикладного застосування тонких халькогенідних плівок і багатошарових наноструктур на їх основі в якості матеріалів для голографії та отримання елементів фотоніки.У дисертації було отримано наступні наукові результати:• Виявлено, що для розрізів As-S-Sb, As-Se-S, As2Se3:Mn відбуваються зміни у структурі ближнього порядку. Для систем As2S3:Ag, As-S-Ge – зміни неістотні.• З'ясовано, що в композиційних розрізах As-S-Sb, As-Se-Ge, As-Se-S, As-S-Ge, As2Se3:Mn, As2S3:Ag при зміні композиції або легуванні сріблом і марганцем відбувається відносна зміна концентрації основних структурних одиниць та нестехіометричних молекулярних фрагментів.• Вперше показано можливість прямого електронно-променевого запису на халькогенідних плівках As38S36Se26 та As3S77Ge20. Формування рельєфу добре описується експоненційною залежністю від часу експозиції та може бути пояснено зарядовою моделлю.• Показано, що композитні багатошарові наноструктури As2S3:Ag/Se дають можливість реалізувати одностадійний оптичний запис поверхневого рельєфу голографічних граток без стадії селективного травлення.Практична цінність дисертаційної роботи полягає у тому, що проведені дослідження розширюють наукове підґрунтя щодо розуміння структури халькогенідних стекол, дають змогу оптимізувати процеси утворення поверхневого рельєфу на тонких плівках та багатошарових халькогенідних наноструктурах. Отримані результати показують перспективність використання даних матеріалів в якості середовищ для запису інформації та виготовлення оптичних елементів.^UModern information technologies need new and effective solutions in the field of recording and storage of information. The key direction for solving these problems is the development of new functional materials. One of such materials are chalcogenide glasses, that are characterized by: transparency in the IR range of the spectrum, relatively large values of linear and nonlinear refractive indices and the manifestation of various photoinduced phenomena. It makes them promising materials for the designing of devices for infrared optics, information recording, photonics and optoelectronics, etc.It is known that the physicochemical properties of chalcogenide glasses can be varied by changing the composition, doping and by influence of external factors. Detailed study of the structural properties of chalcogenide glasses will provide a deeper understanding of the processes of surface relief formation on thin films and multilayer chalcogenide nanostructures and will expand the possibilities of using these materials as media for information recording. Therefore, the study of the relationship between atomic structure and local, integral physical properties of modified chalcogenide glasses is necessary to solve an amount of fundamental problems in the disordered state physics, that determines the relevance and practical value of this work.The aim of the dissertation is to analyze the influence of composition, doping on the structural properties of bulk chalcogenide glasses and the possibility of application of thin chalcogenide films and multilayer nanostructures based on them as materials for holography and photonics.The following scientific results were obtained in the dissertation:• It was found the changes in short-range order for the glasses As-S-Sb, As-Se-S, As2Se3: Mn. At the same time for As2S3: Ag, As-S-Ge systems these changes are insignificant.• It was found the relative change in the concentration of basic structural units and non-stoichiometric molecular fragments of As-S-Sb, As-Se-Ge, As-Se-S, As-S-Ge, As2Se3:Mn, As2S3:Ag due to the changing of the composition or doping with silver and manganese.• For the first time it was shown the possibility of direct electron beam recording on chalcogenide films As38S36Se26 and As3S77Ge20. The relief formation was described by the exponential dependence on the exposure time and can be explained by the charge model.• It was shown that composite multilayer nanostructures As2S3:Ag/Se are suitable for realization of the one-stage optical recording of the surface relief of holographic gratings without the stage of selective etching.The practical value of the dissertation is that the research expands the scientific basis for better understanding the structure of chalcogenide glasses, allows to optimize the processes of surface relief on thin films and multilayer chalcogenide nanostructures. The obtained results show the prospects of using these materials as media for information recording and optical elements manufacturing.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Галян В. В. 
Випромінювання світла в халькогенідних монокристалах систем Ga–In(La)–S та склоподібних сплавах утворених бінарними халькогенідами Ag2S(Se), HgS, Ga(La)2S(Se)3, GeS2 легованих ербієм / В. В. Галян. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація присвячена вивченню закономірностей впливу компонентного складу, дефектоутворення, -опромінення, температури на процеси поглинання, механізми випромінювання у халькогенідних монокристалах і склоподібних сплавах легованих ербієм. Проаналізовано вплив модифікуючих та легуючих домішок на оптичні властивості халькогенідів. Встановлено механізми збудження, випромінювальної / безвипромінювальної релаксації випромінюючих центрів та досліджено нелінійно-оптичні властивості у халькогенідних склоподібних сплавах. На основі моделі енергетичних рівнів в іонах Er3+ проілюстровано шляхи переходу іонів Er3+ у збуджені стани та виникнення ФЛ внаслідок безвипромінювальної релаксації зі збудженого стану вищої енергії або / та кросрелаксаційних процесів між сусідніми іонами ербію. Виявлено високу чутливість ФЛ випромінювання до температурних змін в халькогенідних стеклах та радіаційну стійкість щодо -опромінення в монокристалічних халькогенідах. Встановлено, що радіаційно-індуковані дефекти в склоподібних сплавах Er2S3–Ag0,05Ga0,05Ge0,95S2 впливають на ФЛ властивості, обумовлюють зміну механізму виникнення збуджених станів та випромінювальну релаксацію в іонах Er3+. Експериментальні результати ЕПР досліджень та їх теоретичний аналіз свідчить, що зміна концентрації парамагнітних центрів від часу відпалу обумовлена рухом вакансій та релаксацією склоутворюючої матриці. Доведено, що в досліджених склоподібих сплавах γ-індукованими парамагнітними центрами є Ga-VS.^UThe thesis is devoted to the studying the patterns of influence of component composition, defect formation, -irradiation, and temperature on absorption processes, emission mechanisms in chalcogenide single crystals and erbium-doped glassy alloys. The influence of modifying and doping impurities on the optical properties of chalcogenides is analyzed. The study of the optical absorption spectra of the erbium-doped chalcogenide semiconductors showed that the narrow absorption bands, which are associated with transitions of Er3+ ions in the f-shell, appear in the impurity absorption region. It is established of excitation mechanisms, emitting / non- emitting relaxation of emission centers and the study of nonlinear optical properties in chalcogenide glassy alloys. The model of energy levels in Er3+ ions denote the ways of transition of Er3+ ions into the excited states and occurrence of photoluminescence due to non-emitting relaxation from the excited state of higher energy and / or cross-relaxation processes between neighboring erbium ions. It was found the high sensitivity of photoluminescence emission to the temperature changes in chalcogenide glasses and radiation resistance to -irradiation of single crystals. The radiation-induced defects in the glassy alloys of Er2S3–Ag0,05Ga0,05Ge0,95S2 affect the photoluminescence properties, cause a change in mechanism of occurrence of excitation states and emitting relaxation in Er3+ ions. Experimental results of EPR and theoretical analysis show that the change in concentration of paramagnetic centers from time of annealing is stipulated by the movement of vacancies (fast component) and relaxation of glass-forming matrix (long-term component). It is proved that -induced paramagnetic centers in the glassy alloys under study are Ga-VS.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Рижова О. П. 
Наукові основи технології кольорових екологічно безпечних склоемалей / О. П. Рижова. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено науковим основам технології екологічно безпечних склоемалевих покриттів широкої колірної гами для сталі і кольорових металів, розробці принципів регулювання та прогнозування їх кольору. Отримані емалі ювелірного та художнього призначення на основі стекол системи Na2O–BaO–B2O3–SiO2. Визначено, що іонні барвники за ступенем забарвлювальної здатності розташовуються в наступній послідовності: CoO > NiO > CuO > K2Cr2O7 > Fe2O3. Вперше встановлено, що механізм глушіння прозорого матричного емалевого скла в системі R2O–ВаО–ZnO–TiO2–Al2O3–В2О3–TiO2–SiO2 при введенні МоО3 відбувається за рахунок дифракції світла, що обумовлює ефект опалесценції білих знепрозорених покриттів. Вперше встановлена залежність коефіцієнта дифузного відбиття емалевих покриттів від хімічного складу фрит у вигляді актуальної математичної моделі. Доведено, що малі модифікуючі добавки Fe2O3 та ZrO2 (до 1,0 мас.%), які вводяться до основного складу емалей, із зниженим вмістом Флуору, корегують ступінь знепрозорення покриттів та поліпшують їхні оптико-колірні характеристики. Вперше розроблений метод колірного моделювання, який дає змогу, вибираючи потрібний колір покриття, встановити певне співвідношення пігментів. Розроблено безплюмбатні емалі для кольорових металів, які рекомендовані для впровадження у виробництво художніх та ювелірних виробів в майстерні Музею українського живопису (м. Дніпро) та на підприємстві з випуску ювелірних виробів компанії «Diadema» (м. Вінниця). Згідно з міжнародним договором між ДВНЗ УДХТУ та компанією «Richemont International SA Varinor SA» (м. Делемонт, Щвейцарія), виготовлені і передані замовнику базова емаль (фондон) та емалеві стекла 10 кольорів. Малофлуористі світлозабарвленні емалі впроваджені у виробництво ТОВ «Новомосковський посуд». Результати досліджень впроваджені в навчальний процес ДВНЗ УДХТУ з підготовки студентів за бакалаврською програмою із спеціальності 161 «Хімічні технології та інженерія» за освітньою програмою «Хімічні технології і дизайн виробів з кераміки, скла та будівельних матеріалів».^UThe dissertation is devoted to scientific bases of technology of ecologically safe glass enamel coatings of wide color scale for steel and nonferrous metals, development of principles of regulation and forecasting of their color. The enamels of jewelry and art were obtained on the basis of the Na2O – BaO – B2O3 – SiO2 glasses. It was determined that the ionic dyes in the degree of color ability are arranged in the following sequence: CoO > NiO > CuO > K2Cr2O7 > Fe2O3. It was first established that the mechanism of silencing of transparent matrix enamel glass in the R2O–ВаО–ZnO–TiO2–Al2O3–В2О3–TiO2–SiO2 system at the introduction of МоО3 occurs due to the diffraction of light at МоО3 inclusions of 0.05–0.15 μm, which causes the effect of opalescence of white opaque coatings. The dependence of the diffuse reflection coefficient of enamel coatings on the chemical composition of frits in the form of a mathematical model was first established. It is proved that small modifying additives Fe2O3 and ZrO2 (up to 1.0 wt.%), Which are introduced into the basic composition of enamels, allow to adjust the degree of opacity of coatings and improve their optical-color characteristics. For the first time, a color modeling method has been developed that allows you to establish a specific pigment ratio by selecting the desired coating color. Lead-free enamels for non-ferrous metals have been developed, which are recommended for introduction into the production of art and jewelry in the workshop of the Museum of Ukrainian Painting (Dnipro) and at the jewelry production company of Diadema (Vinnytsia). According to the international agreement between DVNZ UDHTU and Richemont International SA Varinor SA (Delmont, Switzerland), basic enamel (fondon) and 10-color enamel glasses are manufactured and delivered to the customer. Low-fluoride light-colored enamels were introduced into the production of Novomoskovskaya posuda LLC. The results of the researches were introduced into the educational process of the Higher Education Institute of Ukrainian State University of Chemical Technology for the preparation of students in the bachelor program in the specialty 161 "Chemical technologies and engineering" in the educational program "Chemical technologies and design of products in ceramics, glass and building materials".


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського