Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (26)Наукова електронна бібліотека (36)Реферативна база даних (369)Книжкові видання та компакт-диски (734)Журнали та продовжувані видання (17)
Пошуковий запит: (<.>K=КОБИЛЯНСЬК$<.>+<.>K=ОЛЬГ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 39
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Пахомов В.М. 
Творча спадщина Ольги Дучимінської: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / В.М. Пахомов ; Прикарпат. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 1998. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню життєвого і творчого шляху Ольги Василівни Дучимінської (1883-1988) - української письменниці, сучасниці І.Франка, приятельки Н.Кобринської, О.Кобилянської, С.Вінценза та багатьох інших діячів української та зарубіжної культур. Вперше зроблено спробу комплексно, на основі узагальнення і критичного осмислення всіх виявлених джерел і матеріалів, повернути українській літературі "повне" ім'я О.Дучимінської, колись популярної,але досі належно не вивченої багатогранної постаті, створено її найповнішу, а головне, об'єктивну біографію, проаналізовано, в основному, творчу спадщину (поезію, прозу, літературно-публіцистичні статті, листи), визначено основні риси стилю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Дучимінська 4,0

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Островська А.С. 
Форми вираження авторської свідомості в творчості письменників нової генерації кінця XIX - початку XX століття (на матеріалі малої прози В.Стефаника, О.Кобилянської, М.Коцюбинського): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.06 / А.С. Островська ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1999. — 19 с. — укp.

Дослідження присвячене одній з кардинальних проблем сучасного літературознавства - проблемі автора і формам вираження авторської свідомості на прикладі новел В.Стефаника, О.Кобилянської, М.Коцюбинського, творчий доробок яких є одним з важливих етапів розвитку української прози. В дисертації викладені результати пошуку нових форм вираження авторської свідомості, розмежовуються відношення: монологізм - діалогізм - поліфонізм в реалізації форм вираження авторської позиції. Проблема авторської свідомості в літературному творі розглядається як функціональна система, яка актуалізується на різних рівнях тексту. Дисертантом ставляться акценти на смисловій координації: автор - твір - читач, єдністю якої зумовлений смисл художньої творчості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш440.15

      
3.

Кирилюк С.Д. 
Трансформація мотивів та образів світової літератури у творчості Ольги Кобилянської: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / С.Д. Кирилюк ; Прикарпат. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено проблемі трансформації мотивів та образів світової літератури у творчості майстра української прози кінця XIX - початку XX ст. Ольги Кобилянської (1863-1942). З'ясовано рівень рецепції письменницею творчого досвіду попередників і сучасників, зокрема Ф.Ніцше, Є.-П.Якобсена, М.Метерлінка. Визначено формально-змістові рівні переосмислення традиційних структур, уперше в українському літературознавстві обгрунтовано використання О.Кобилянською мотивів та образів Біблії, античної літератури, встановлено механізм синтезу національного і загальнокультурного у витворенні неофольклорного міфа. Творчість О.Кобилянської вагомо підтверджує безперечний зв'язок українського письменства із загальноєвропейською літературою на зламі XIX і XX століть.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Кобилянська 418.3

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Кобилянський В.Я. 
Методи та апаратура біотестування якості води для інтенсифікації роботи систем водопостачання і каналізації: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.04 / В.Я. Кобилянський ; Харк. держ. техн. ун-т буд-ва та архіт. — Х., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено можливостям методів біотестування якості води з використанням мікроорганізмів активного мулу аеротенків і мікроводоростей в управлінні та інтенсифікації технологій водопідготовки та водоочищення. На основі встановлених залежностей респіраційної функції активного мулу від присутності в стічній воді важких металів розроблено метод оцінки стану активного мулу при очищенні гальванічних скидів промислових підприємств та малогабаритний кисневий датчик. Для оцінки стану фітопланктону водоймищ розроблено хемілюмінісцентний метод та прилад. Для використання флуоресцентних методів біотестування якості природної і питної води на мікроводоростях розроблено багатоканальний аналізатор і метод визначення концетрації мікроводоростей, в тому числі в природних популяціях при польових дослідженнях, а також високочутливий флуориметричний біосигналізатор.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.546.22

Рубрики:

      
5.

Матусяк Л.І. 
Твори Ольги Кобилянської з життя української інтелігенції. Пошуки морального ідеалу: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Л.І. Матусяк ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Досліджено витоки та способи художнього втілення морального ідеалу в інтелектуальній прозі О.Кобилянської та простежено його еволюцію від абстрактно-гуманістичного до громадсько-патріотичного звучання. Окреслено основні етапи формування в творчості письменниці образу "моделі" позитивного героя - інтелігента, якому притаманні "аристократизм духу", нестримний потяг до самовдосконалення. Особливу увагу приділено програмовим творам О.Кобилянської - новелі "Думи старика" та роману "Апостол черні", у яких чітко виявлено єдність моральних і національних імперативів у світобаченні авторки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Кобилянська О.534
Шифр НБУВ: РА311595 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Дах М.І. 
Літературне життя народної балади "Ой не ходи, Грицю...": проблема олітературення сюжету і жанру: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.07 / М.І. Дах ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2001. — 19 с. — укp.

Визначено специфіку жанру балади, проаналізовано понад 30 варіантів народної балади про отруєння Гриця та з'ясовано історію легенди про Марусю Чурай. Проаналізовано художні твори, в основі яких лежить згадана народна балада, виявлено жанровий генотип, що дозволяє у різні епохи трансформуватись у драми, повісті, романи, не позбавлені ознак балади. Особливу увагу присвячено повісті "В неділю рано зілля копала" О.Кобилянської та історичному роману у віршах "Маруся Чурай" Л.Костенко, які, безперечно, є найкращими літературними обробками сюжету.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(2=1УК)-316 + Ш3(2=1УК)-614 + Ш5(4УКР)5-312 + Ш5(4УКР)6-312
Шифр НБУВ: РА313053 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Федунь М.Р. 
Українська мемуаристика в Галичині кінця ХІХ - початку ХХ століття: жанрово-стильові особливості: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / М.Р. Федунь ; Прикарпат. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2001. — 19 с. — укp.

Праналізовано жанр мемуаристики в історичному та теоретичному аспектах. Розглянуто внесок І.Кравецького, О.Назарука у справу вивчення мемуарів. Досліджено ідейно-тематичне багатство спогадів у Галичині кінця ХІХ - початку ХХ ст. та їх художню цінність. Значну увагу приділено культурно-побутовим полотнам, листам, щоденникам, еміграційним спогадам. Докладно висвітлено мемуарну спадщину Б.Лепкого, О.Назарука, невідомі спогади сучасників про О.Кобилянську. Вивчено багатство мови споминів, а також використання описів. Доведено високий художньо-естетичний та інформаційно-документальний рівень мемуаристики в Галичині кінця ХІХ - початку ХХ ст., її пізнавальне та естетичне значення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)53-334 + Ш5(4УКР)53-379
Шифр НБУВ: РА314558 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Москаленко Н.О. 
Поетика художнього простору у творчості Ольги Седакової: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / Н.О. Москаленко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 21 с. — укp.

Досліджено поетику художнього простору в творчості О.Седакової. Визначено структуру та розглянуто орієнтацію індивідуального образу простору в творчості поетеси на взаємодію з "до-першою реальністю" міфопоетичним світоглядом, що оформлюється у вигляді традиційних образів і сюжетів. Виявлено схожість принципів організації індивідуального образу простору поетеси та принципів традиційної організації простору. Розглянуто сполучення змістового комплексу православної традиції в ряді віршів О.Седакової з далекосхідними принципами організації простору, що створюють передумови для діалогу традиційних культур Заходу та Сходу. Виділено дві основні функції виразних засобів. Проаналізовано поетичні комплекси, що репрезентують динамічний і статистичний аспекти поетики художнього простору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)6-4 Седакова, О.О. 535
Шифр НБУВ: РА315481 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Мельничук Я.Б. 
Ольга Кобилянська в останній період творчості (від 1914 р.): ідейно- художня еволюція: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Я.Б. Мельничук ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2002. — 20 с. — укp.

До наукового обігу введено 13 публіцистичних та 15 художніх творів О.Кобилянської. Окреслено ідейно-тематичну та жанрово-стильову своєрідність новелістики письменниці, визначено домінування в ній антропоцентричної проблематики. Проаналізовано генезу та вияв літературної містифікації. Доведено неавтентичність публіцистичних виступів 1940-1941рр., приписуваних О.Кобилянській.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Кобилянська, О.Ю. 49 +
Шифр НБУВ: РА321259

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Оніщенко О.І. 
Художня творчість у контексті гуманітарного знання: Автореф. дис... д-ра філософ. наук: 09.00.08 / О.І. Оніщенко ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2002. — 35 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано художню творчість як міжнаукову проблему, що активно пов'язана з динамікою видоутворення мистецтва, специфікою дослідження феномена художньої творчості, яка була об'єктом широкого міжнаукового аналізу протягом другої половини XIX - XX ст. Обгрунтовано параметри дослідження художньої творчості - естетичний, психологічний, етичний, мистецтвознавчий. Запропоновано до теоретичного вжитку низку положень, сукупність яких виявляє специфічність і самобутність творчого процесу, непересічність особистості митця, самодостатність та естетичну цінність мистецького твору: естетичне творчої особистості, "мотив" і "стимул" творчості, досвід самоаналізу митця, природу художньої геніальності, "простір", "час", "пам'ять", "безпосередні враження" як константи активізації творчого процесу, творчість в контексті "позитивної" і "негативної" психології, професійну етику митця тощо. Вперше в Українській естетиці систематизовано досвід українських науковців, розглянуто історичну традицію та сучасний стан щодо з'ясування художньої творчості в контексті гуманітарного знання. Проведено естетико-мистецтвознавчий аналіз мистецької практики, з наданням переваги тим періодам розвитку мистецтва, які мають зустрічні приклади самоаналізу та самооцінки творчого процесу з боку самих митців (Леонардо да Вінчі, Ф.Шіллера, Е.Золя, О.Уальда, І.Франка, Л.Українки, О.Кобилянської, В.Винниченка, І.Бергмана, Л.Вісконті та ін.).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю812
Шифр НБУВ: РА320230 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Каменська І.В. 
Концепт подвійного семантичного поля у творчості Ольги Кобилянської (за творами "Ніоба", "Valse melancolique", "Некультурна", "Земля", "Через кладку"): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / І.В. Каменська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Проаналізовано прозову спадщину Ольги Кобилянської з погляду наявності в ній подвійної семантики, яку розглянуто як методологічний інструмент міфології та аналітичної психології стосовно тлумачення окремих явищ і подій та їх поєднання у конкретному творі. Досліджено художні прийоми, з використанням яких письменниця створила паралельну раціональній нераціональну дійсність. Особливу увагу приділено декодуванню символів, знаків, архетипів, простежено їх зв'язок з нераціональним смисловим полем. Висвітлено концепцію української ментальності Ольги Кобилянської, з'ясовано особливості ідіостилю письменниці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Кобилянська,О.Ю 534 + Ш5(4УКР)5-4 Кобилянська,О.Ю 534
Шифр НБУВ: РА324173

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Кальницька Н.Д. 
Формування територіальних володінь чернігово-сіверських князів (друга половина XI - кінець XIII ст.): історико-політичний аспект: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.Д. Кальницька ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему формування та дроблення володінь чернігово-сіверських князів з другої половини XI до кінця XIII ст. Визначено особливості господарства, ремесла, розглянуто осередки Чернігівщини. Проаналізовано процес князівського опанування Чернігово-Сіверської землі, надано характеристику особливостей політичного устрою землі-князівства, а також внутрішньої й зовнішньої політики чернігово-сіверських князів. Значну увагу приділено аспектам правління Святославичів (Ольговичів - Давидовичів), встановлення їх влади на території Чернігово-Сіверської землі, а також історії формування кордонів окремих володінь Святославичів. Охарактеризовано становище Чернігово-Сіверської землі під час монголо-татарської навали.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)430.23 + Т3(4УКР)430.19 +
Шифр НБУВ: РА331634

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Палінська О.М. 
Переключення мовного коду в ситуації полілінгвізму (на матеріалі ідіолекту Ольги Кобилянської): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / О.М. Палінська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 19 с. — укp.

З'ясовано чинники формування полілінгвізму О.Кобилянської, встановлено його закономірності та механізми реалізації, виявлено причини та особливості здійснення переключення мовних кодів внаслідок соціально-мовної взаємодії. Визначено механізми переключення мовних кодів на матеріалі мовлення письменниці, представленого в нередагованих текстах раннього періоду творчості, зокрема у листах і щоденникових записах. Встановлено особливості змішування кодів на різних системних рівнях мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.735 + Ш5(4УКР)5-4 Кобилянська, О.Ю. 457 +
Шифр НБУВ: РА333878

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Білоус Н.В. 
Стильові особливості моделювання жіночих характерів в українській літературі другої половини XIX - початку XX ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Н.В. Білоус ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Вперше здійснено комплексне дослідження стильових моделей жіночих характерів в українській літературі другої половини XIX - початку XX ст. Проаналізовано особливості моделювання жіночого характеру в генетичній ретроспективі (від фольклору до преромантичної традиції) та художніх дискурсах романтизму, реалізму та модернізму в різних вимірах змістових, жанрових і формотворчих категорій. З використанням сучасних методів літературознавого дослідження визначено основні типологічні риси романтичної, реалістичної та модерністичної моделей жіночого характеру та особливості їх утворення у межах жіночого та чоловічого текстів (у художніх творах Г.Барвінок, М.Вовчок, О.Пчілки, Л.Українки, О.Кобилянської та О.Куліша, Т.Шевченка, М.Старицького, І.Нечуя-Левицького, М.Коцюбинського).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-34 +
Шифр НБУВ: РА339748

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Семенюк К.С. 
Творчість Ольги Кобилянської: калокагативне світовідчуття: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.08 / К.С. Семенюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 16 с. — укp.

Здійснено естетико-етичний аналіз світоглядних засад у творчості О.Кобилянської. З'ясовано основні причини суперечностей в оцінках її творчості у літературно-художній критиці та визначено, що вони спричинені відсутністю розуміння цілісності світоглядних настанов художниці. Доведено, що формою осягнення світу є світовідчуття, визначальна характеристика якого - єдність "добра" та "краси", етичного й естетичного. Обгрунтовано думку, що така єдність на основі чуттєвості може бути визначена як "колагативне світовідчуття", що виражається у творчому доробку О.Кобилянської шляхом синтезу літературного, музикального та колористичного начал, поєднання реалізму, неоромантизму, символізму, імпрессіонізму, використання містицизму й міфологізму, надбання української та європейскої культур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю811.11 + Ш5(4УКР)5-4 Кобилянська,О.Ю. 4/5 +
Шифр НБУВ: РА338421

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Кліщ Л.І. 
Коломийський журнал "Жіноча доля" (1925 - 1939) в літературному процесі Галичини початку ХХ ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Л.І. Кліщ ; Херсон. держ. ун-т. — Херсон, 2006. — 16 с. — укp.

Вперше проведено монографічне дослідження історії виникнення та діяльності коломийського журналу "Жіноча Доля", з'ясовано його суспільно-політичну спрямованість, визначено комунікативні функції та концептуалістику літературно-критичних і публіцистичних виступів. Показано роль періодичного видання у літературно-мистецьких процесах 1925 - 1939 рр. Вперше проаналізовано художньо-публіцистичні виступи Н.Кобринської, О.Кобилянської, О.Дучимінської, У.Кравченко, О.Теліги, О.Кисілевської, Х.Алчевської, М.Божук, С.Русової та "жіночого" бомонду доби, що представляв українське красне письменство у Чехії, Польщі, Німеччині, Англії, Канаді, Америці, Автрії, Бельгії, Австралії. Виявлено й узагальнено найбільш істотні риси національно-суспільних і літературно-художніх явищ саме у зв'язку з діяльністю журналу "Жіноча Доля". Висвітлено суттєве значення періодичного видання у розвитку національної журналістики, літератури, мови, а також у формуванні самосвідомості жіноцтва та консолідації українських сил і груп, включаючи діаспору, з метою вирішення національно-державницьких проблем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-319 + Ш5(4УКР)5-379 + Ч612.3(4УКР)-52 +
Шифр НБУВ: РА342679

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Мацяк О.М. 
Синтез мистецтв у прозі Ольги Кобилянської: проблема самототожності письменниці: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / О.М. Мацяк ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2006. — 19 с. — укp.

На засадах методологічної позиції самототожності письменниці досліджено синтез мистецтв (літератури - з музикою і малярством) у прозі О.Кобилянської. З'ясовано актуальні питання теорії синтезу мистецтв як літературного явища: його відповідність назві, особливості, критерії, визначення, власне синтетичні способи досягнення літературним твором музичного та малярського ефектів, відмінність їх від способів суто літературних. Реконструйовано музичне світо- й себебачення письменниці, констатовано її приналежність до типу людини чуття, від твору до твору простежено реалізацію її музичного покликання. Розглянуто особливості практики різних видів образотворчого мистецтва О.Кобилянської

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4Кобилянська,О.Ю.534 +
Шифр НБУВ: РА343227

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Кобилянський О.Л. 
Криміналістичне дослідження документів із спеціальними засобами захисту: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / О.Л. Кобилянський ; Київ. нац. ун-т внутр. справ. — К., 2007. — 17 с. — укp.

Розглянуто комплекс теоретичних, методичних і практичних проблем криміналістичного дослідження документів зі спеціальними засобами захисту від підробки. Розглянуто визначення поняття даної категорії документів у науковій літературі. Розкрито зміст поняття засобів захисту та спеціальних засобів захисту, наведено їх класифікацію, розглянуто різні види та складові. Охарактеризовано та класифіковано документи зі спеціальними засобами захисту, розглянуто їх види. Наведено характеристику спеціальних засобів захисту. Розглянуто різні способи повної та часкової підробки документів зі спеціальними засобами захисту, а також підробки або імітації елементів захисту. Визначено особливості проведення комплесного криміналістичного дослідження документів зі спеціальними засобами захисту. На підставі вивчення статистичних даних і матеріалів експертної практики, результатів анкетування експертів-криміналістів та аналізу сучасної судової практики й літературних джерел визначено основні фактори, що провокують підробку документів. Наведено пропозиції щодо експертної профілактики підробки документів зі спеціальними засобами захисту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х894.15 + Х894.15 + Х894.15
Шифр НБУВ: РА350523

Рубрики:

      
19.

Лебедівна Л.І. 
Західноукраїнська проза 20 - 30-х років ХХ століття: проблема неоромантизму (О.Турянський, Р.Купчинський, А.Чайковський, А.Лотоцький, Б.-І.Антонич, К.Гриневичева): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Л.І. Лебедівна ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Показано розвиток неоромантизму в українській прозі, починаючи від О.Кобилянської до 1920-х - 1930-х рр., а також наявність традицій, спільного та своєрідного у неоромантиків "старшого" та "нового" поколінь. Висвітлено філософсько-психологічні, культурно-історичні та літературно-естетичні аспекти художніх світів О.Турянського, Р.Купчинського, А.Чайковського, А.Лотоцького, Б.-І.Антонича, К.Гриневичевої, доробок яких розлянуто у порівняльно-типологічному аспекті з творами західноєвропейських письменників-модерністів того періоду, а також визначено особливості їх індивідуальних стилів. Неоромантизм розглянуто як літературний напрям, який базується на літературно-естетичних і світоглядних засадах, які представляють загальнолюдський світогляд, що має глибоке культурно-історичне коріння та грунтується на оптимістичній вірі і християнських принципах, характерних для цілої епохи міжвоєнного періоду - епохи відродження та самоусвідомлення української нації, а також її боротьби за державність, що виражало її національну своєрідність, створило позитивні умови для формування цього літературного напряму на теренах Західної України. Значну увагу приділено синтетичному характеру неоромантичного літературного напряму й аналізу типологічних рис неоромантизму. Вивчення неоромантичної творчості прозаїків 1920-х - 1930-х рр. дає змогу більш повною мірою висвітлити літературний процес у міжвоєнній Галичині, визначити його особливості, тенденції, пріоритети.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-334 + Ш5(4УКР)6-379 +
Шифр НБУВ: РА355727

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Назаревич Л.Т. 
Екзистенційність як філософська та худождньо-естетична домінанта української малої прози кінця XIX - початку XX ст.: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.06 / Л.Т. Назаревич ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2008. — 20 с. — укp.

Досліжено малорозроблену проблему екзистенційності української малої прози кінця XIX - початку XX ст. у контексті розвитку європейського екзистенціалізму. На підставі вивчення праць Н. Аббаньяно, М. Бердяєва, М. Гайдеггера, А. Камю, Ж.-П. Сартра, М. де Унамуно, К. Ясперса визначено філософсько-естетичні засади екзистенціалізму, проаналізовано форми його художнього вияву в літературі. До наукового обігу введено поняття екзистенційності як визначальної риси української літератури fin de siecle. На матеріалі новелістики В. Винниченка, О. Кобилянської, М. Коцюбинського, Б. Лепкого, В. Стефаника, М. Черемшини, М. Яцківа досліджено трансформацію розвитку екзистенціальних ідей і специфіку їх втілення в українській літературі зламу віків. Доведено, що екзистенційний світогляд духовно наближений до менталітету українців. Розглянуто основні теми та проблеми екзистенційної новелістики: трагізму людського існування, буття до смерті, самотності митця, специфічного буття жінки, екзистенції дітей. Встановлено, що використання прийомів сну, спогаду, фрагментарності, мозаїчності, художньої деталі, ретроспекції увиразнює найхарактерніші для екзистенціалізму феномени. Висвітлено проблему часовості, досліджено поетику екзистенційного хронотопу. Дані літературні явища проаналізовано в загальноєвропейському контексті, визначено місце українського модернізму в ньому.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)53-334 +
Шифр НБУВ: РА361208

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського