Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (50)Реферативна база даних (139)Книжкові видання та компакт-диски (70)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=КОМУНІЗМ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 21
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Мяло П. І. 
Громадсько-політична діяльність В. Еллана-Блакитного: еволюція світогляду: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / П. І. Мяло ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2010. — 20 с. — укp.

Висвітлено життєвий шлях і громадсько-політичну діяльність діяча. Охарактеризовано спроби поєднання національних і соціальних чинників визвольних змагань українського народу. Простежено форми співпраці з більшовиками та діяльність із захисту прав українського народу. Зазначено, що В. Еллан-Блакитний вимагав незалежної української Червоної армії, права самостійного керування українською економікою та посилення процесів українізації. Проаналізовано еволюцію світогляду, що призвела до переходу В. Еллана-Блакитного на позиції націонал-комунізму. Охарактеризовано досягнення В. Еллана-Блакитного у сфері розбудови української культури та його творчу спадщину.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-8 Еллан-Блакитнтй В + Ф69(4УКР)2 + Ф61(4УКР)8 Елланський
Шифр НБУВ: РА371954 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Архірейський Д.В. 
Діяльність воєнних нарад України в 1920 - 1924 роках (на матеріалах південних губерній): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Д.В. Архірейський ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2000. — 16 с. — укp.

Висвітлено передумови та причини протистояння українського селянства і більшовицької влади, наслідки даного протистояння, зокрема, у вигляді активізації селянського повстанського руху. Проаналізовано процес поступового формування загальнодержавної системи ліквідації повстанства під час громадянської війни і політики "воєнного комунізму", а також переходу до нової економічної політики. Досліджено внутрішню структуру воєнних нарад, комплекс їх основних функцій та другорядних завдань. Охарактеризовано суперечливі взаємовідношення нарад з іншими органами радянської влади. У контексті загальнорепресивної політики більшовиків детально розглянуто політико-ідеологічні та каральні методи практичної роботи воєнних нарад.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр7)613
Шифр НБУВ: РА310611 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Огієнко В.І. 
Діяльність українських націонал-комуністів (1918 - 1920 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.І. Огієнко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 14 с. — укp.

Досліджено виникнення, ідеологію та діяльність українських націонал-комуністів у добу Української революції. Доведено, що незважаючи на наявність певних теоретичних і тактичних розходжень, партії боротьбистів, борбистів, незалежних, незалежних-лівих, Закордонну групу українських націонал-комуністів, групу "федералістів" доцільно визначити як складові суспільно-політичної течії українського націонал-комунізму. Показано передумови та причини виникнення українського націонал-комунізму. Виокремлено спільне та відмінне в ідеології окремих партій і груп українського націонал-комунізму. Висвітлено процес взаємовідносин (боротьби та співпраці) українських націонал-комуністичних партій і груп з Директорією УНР і КП(б)У.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф69(4УКР)61 + Т3(4УКР)612-4 +
Шифр НБУВ: РА356825

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Потапенко 
Зарубіжна історіографія українського націонал- комунізму: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Ярослав Олександрович Потапенко ; НАН України; Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2000. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф055.256(4Укр)г + Т1(0)-1(4Укр)6
Шифр НБУВ: РА310909

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Брижицька С.А. 
Національне самоствердження Тараса Шевченка та його вплив на становлення національної ідентичності українців (друга чверть ХІХ ст. - середина 20-х рр. ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.12 / С.А. Брижицька ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 18 с. — укp.

Здійснено системне вивчення процесу національного самоствердження Т.Шевченка та його впливу на становлення національної ідентичності українців. Уперше за нотатками книг вражень відвідувачів могили митця, у контексті суспільно-політичних змін в Україні (кінець XIX ст.- середина 1920-х рр.) визначено точний період зміни усвідомлення дописувачами постаті поета як духовного національного "батька" спільноти у "борця" за ідеали соціальної рівності, ідеології соціалізму та комунізму. Розглянуто радянські ідеологічні новотвори стосовно потрактування творчої спадщини Т.Шевченка з метою її денаціоналізації та нав'язування радянською владою відповідно до її постулатів. Уперше комплексно досліджено найважливіші сутнісно-змістові аспекти ідентитетів та ідентифікатів з застосуванням методології інтент-аналізу та контент-аналізу до Шевченкової творчої спадщини, листів до нього сучасників та книг вражень відвідувачів його могили, висвітлено процес розвитку національної ідентичності українців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-7 + Ш5(4УКР)5-4 Шевченко, Т.Г. 3 +
Шифр НБУВ: РА334279

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Кутик О. М. 
Панас Петрович Любченко: політична діяльність та еволюція світогляду: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / О. М. Кутик ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2010. — 20 с. — укp.

Вперше в українській історіографії комплексно досліджено процес становлення П. Любченка як партійного та державного діяча, формування його політичних переконань і позицій, практичний внесок у розвиток українського державотворення в контексті суспільно-політичних перетворень у Радянській Україні 1920 - 1930 pp. Виділено етапи формування його особистісної позиції, політичного світогляду. Проаналізовано мотиви, які зумовлюють політичний вибір: відхід від позицій націонал-комунізму та підтримка більшовизму. Показано, що характерними рисами номенклатурної еліти УСРР є залежний характер від політичної волі керівництва СРСР, страх перед московським керівництвом, схильність до інтриганства, кар'єризм, цинізм її представників. Доведено типовість долі П. Любченка - неминучість знищення тієї частини номенклатурної еліти України, яка свого часу ідентифікувала себе на національній основі з українцями, але, зробивши свій вибір, у політичній діяльності керувалася партійною належністю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-8 Любченко + Ф61(4УКР)8 Любченко
Шифр НБУВ: РА371964 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Михайличенко Д.Ю. 
Політика "воєнного комунізму" і українське селянство, 1919 р.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Д.Ю. Михайличенко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено вплив політики "воєнного комунізму", яку здійснював радянський уряд України в 1919 р., на соціально-політичне становище в українському селі та на розвиток селянського руху. Розглянуто його базу, ідеологію, динаміку, соціально-психологічні аспекти формування та розвитку, запропоновано наукову періодизацію. Показано, що політика "воєнного комунізму" не була адекватною відповіддю на погіршання економічної ситуації, а визначалась ідеологічними чинниками. Приділено увагу силовим методам її впровадження. Зазначено, що здійснення політики "воєнного комунізму" призводило до зростання антидемократизму, нееефективності адміністрування, занепаду державної влади. Показано, що селянський рух охоплював широке коло форм боротьби та був генетично пов'язаним з розвитком селянського руху в 1917 - 1918 рр. Влітку 1919 р. він досяг розмаху загальнонародної селянської війни, що, однак, поєднувалося з локалізмом, відсутністю ефективної політичної організації повстанства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612.9-2,2 +
Шифр НБУВ: РА322445

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Рибак І.В. 
Політика радянської влади щодо російської православної церкви в Криму (1917 - 1941 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.В. Рибак ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2008. — 20 с. — укp.

Вперше у сучасній вітчизняній історіографії системно вивчено політику радянської влади щодо Російської православної церкви в Криму в 1917 - 1941 рр. На підставі дослідження значної кількості історичних джерел, частина з яких уперше введена до наукового обігу, визначено й охарактеризовано основні етапи становлення державно-церковних відносин у даному регіоні. З'ясовано, що в результаті реалізації декрету "Про відокремлення церкви від держави" Російська православна церква в Криму втратила своє значення духовно-культурного осередку регіону, а священослужителі та прихожани зазнали утисків. Доведено неприхований репресивний характер кампанії з вилучення церковних цінностей в Криму, а її наслідки не виправдали очікуваного державою економічного результату, оскільки більшість коштів, одержаних владою за продаж вилученого, витрачалася не за призначенням. Розкрито еволюцію політики радянської влади щодо Російської православної церкви в Криму, розглянуто адміністративні та репресивно-каральні методи її здійснення. Доведено, що ідейно-агітаційна діяльність радянських органів влади в Криму була спрямована на пропаганду та насадження атеїзму, цінностей комунізму, ліквідацію духовності, виразником якої є Російська православна церква.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)61-55 + Э372.240.92(4УКР-6КРМ) +
Шифр НБУВ: РА357768

Рубрики:

      
9.

Перегуда Є.В. 
Політичні доктрини лівих партій України в сучасній період: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / Є.В. Перегуда ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2002. — 16 с. — укp.

Досліджено еволюцію ролі та місця політичних партій у процесах суспільної самоорганізації за сучасних умов. Обгрунтовано тезу про втрату ознак головної ідейної суперечності у доктринах лівого руху через суперечність між соціал-демократією та комунізмом. Розглянуто основні тенденції у тлумаченні лівими партіями України динаміки продуктивних сил і соціальної структури, питань національно-державного будівництва, у розвитку політико-правових концепцій. Доктрини лівих партій охарактеризовано як умову вироблення стратегії лівого сегмента політичної бюрократії з проблем консолідації суспільства. Сформульовано вірогідні версії подальшого розвитку лівого руху.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф69(4Укр)28
Шифр НБУВ: РА318500 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Юрченко В.М. 
Правове регулювання оподаткування в Україні (1917 - 1929 рр.): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / В.М. Юрченко ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2004. — 19 с. — укp.

Проаналізовано правові засади, організаційне забезпечення та особливості правозастосовчої практики в галузі оподаткування на території України у період національно-визвольних змагань і нової економічної політики. Простежено розвиток податкового законодавства Центральної Ради, Української Держави гетьмана П.П.Скоропадського, Української Народної Республіки доби Директорії, Української СРР періоду воєнного комунізму та непу. Проведено порівняльно-правовий аналіз податкових систем державних утворень. Зроблено висновок, що досліджуваний період розвитку вітчизняного податкового законодавства - один з найскладніших його етапів, переважно підпорядкований політичним, зокрема ідеологічним, чинникам.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х629(4УКР)2-1 + Х2(4УКР)612-622.2 + Х622.2 +
Шифр НБУВ: РА332093

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Пітик Г.А. 
Селянське питання в політиці Української держави, Директорії УНР, Раднаркому УСРР (квітень 1918 - серпень 1919 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Г.А. Пітик ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження місця та ролі селянства як основи нації у боротьбі за владу гетьманату П. Скоропадського, Директорії УНР та більшовицького уряду УСРР. З'ясовано причини поразки Центральної Ради та передумови гетьманського перевороту. Визначено напрями, характер і зміст аграрної політики гетьманату. Проаналізовано причини та наслідки боротьби селян за землю з німецько-австрійськими окупантами та гетьманщиною, їх виступів проти земельної політики Директорії УНР. Розкрито сутність, форми та методи боротьби більшовиків за залучення на свій бік широких верств українського селянства, запровадження політики "воєнного комунізму", волонтаристський курс радянської влади на усуспільнення селянських господарств у радгоспах, комунах, інших колективних об'єднаннях, створених жорстокими насильницькими методами. Проаналізовано масовий повстанський антибільшовицький рух селян, який уповільнив процес становлення радянського режиму в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)611-33 +
Шифр НБУВ: РА360151

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Ісаков П.М. 
Селянський повстанський антикомуністичний рух на Лівобережній Україні (березень 1919 - листопад 1921 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / П.М. Ісаков ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2001. — 23 с. — укp.

Досліджено генезу, найхарактерніші прояви та особливості повстанського антикомуністичного руху селян Лівобережної України в період з березня 1919 р. по листопад 1921 р. Розглянуто дану проблему як стрижневе явище Української революції. З'ясовано, що причинами, які призвели до появи руху була політика "воєнного комунізму" з одного боку, а з іншого - найбільша відповідність повстанської форми опору організаційним можливостям селянського середовища. Узагально фактичний матеріал, встановлено кількісні показники руху, проаналізовано особливості географії його поширення. Вивчено зміст повстанських програм, гасел і вимог масових селянських антикомуністичних заворушень і повстань, визначено ідеологію повстанського руху. Подано біографічну інформацію про найвідоміших ватажків повстанських антикомуністичних загонів Лівобережжя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)612-43
Шифр НБУВ: РА316042 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Шарпатий В.Г. 
Становлення та функціонування системи соціального забезпечення в Українській РСР в 1920 - 30-х рр.: історичний аспект: автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / В.Г. Шарпатий ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2007. — 32 с. — укp.

Проведено науково-історичне дослідження особливостей становлення та функціонування системи соціального забезпечення в УРСР 1919 - 1939 рр., еволюції державних, кооперативних і громадських організаційних форм. З'ясовано їх роль і місце у повсякденному житті суспільства періоду "воєнного комунізму", непу, соціалістичної реконструкції економічних відносин. Досліджено діяльність Народного комісаріату соціального забезпечення УРСР та його структурних підрозділів, комісії допомоги "жертвам контрреволюції", погромів, полоненим і біженцям. Висвітлено нормативно-правову базу інституту соціального забезпечення, принципи його реформування у 1920 - 1930 рр. Виявлено спільні та відмінні ознаки систем собезу в УРСР та РСФРР. Проаналізовано специфіку функціонування системи державного страхування та громадської взаємодопомоги. Виокремлено суперечливі соціальні відносини періоду сталінської модернізації промисловості та сільського господарства. Доведено їх деструктивний вплив на діяльність центральних і місцевих органів собезу, особливо в роки голодомору. Виявлено загальну кількість радянських пенсіонерів. Розглянуто форми матеріального забезпечення інвалідів Першої світової та громадянської воєн, надання соціально-побутової допомоги родинам червоноармійців. З'ясовано суспільно-політичний статус "персональних пенсіонерів".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-2 + У03(4УКР)610.272 +
Шифр НБУВ: РА355002

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Довбня О.А. 
Суспільно-політичні фактори змін у складі селянства УСРР у 1927 - 1932 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.А. Довбня ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2003. — 19 с. — укp.

До наукового обігу введено раніше засекречені виконавчо-розпорядчі та підзвітні матеріали державних і партійних органів влади всіх рівнів, а також органів юстиції. Розглянуто концепцію, згідно з якою суди в сільській місцевості являли собою репресивні органи переслідування селянства та призводили до неприродних змін у його складі. Визначено в їх діяльності етапи: 1927 - 1929 і 1930 - 1932 рр. Надано комплексну характеристику механізму розкуркулення селянських господарств трьох категорій. Виявлено тенденцію переважання серед розкуркулених селянських господарств тих, яких було віднесено до третьої категорії. Їх господарі були залишені в Україні на "куркульських висілках" та фактично перестали бути селянами. Новим є підхід до відповідних державних заходів та стихійних процесів з погляду не здобутків міст, а саме втрат села. Показано, що державні заходи з організованого набору селянства в промисловість, на новобудови та самопливні процеси призвели до вилучення з села найбільш здорових та працездатних чоловіків. Висвітлено концепцію, згідно з якою основними формами стихійного відтоку в 1927 - 1929 рр. було традиційне відхідництво та переселення селян у міста внаслідок самоліквідації господарств, а у 1930 - 1932 рр. - самовільне залишення колгоспів і втеча розкуркулених з так званих "куркульських виселок" з подальшим улаштуванням на новобудови та промислові підприємства. З'ясовано, що протягом 1927 - 1929 рр. стихійний відтік відбувався легально, а протягом 1930 - 1932 рр. - нелегально. Зроблено висновок, що всі штучні кількісні та якісні зміни в складі селянства Радянської України в досліджуваний період зумовлені надлишками робочої сили на селі, відновленням методів політики "воєнного комунізму", формуванням індустріалізації, здійсненням примусової суцільної колективізації, а також унаслідок дії таких суспільно-політичних чинників, як судові переслідування селян, розкуркулення та ліквідація заможних селянських господарств, організованого набору і стихійного відтоку селян у промислові галузі та будівництво.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)614-205 +
Шифр НБУВ: РА325294

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Васильчук Г.М. 
Сучасна українська та зарубіжна історіографія соціально-політичного і культурно-духовного розвитку Української РСР в 20 - 30-і рр. XX ст.: автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.06 / Г.М. Васильчук ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2008. — 32 с. — укp.

Досліджено особливості сучасного історіографічного процесу, теоретико-методологічні основи та проблемно-тематичні пріоритети української та зарубіжної історіографії соціально-політичного та культурно-духовного розвитку УРСР 1920 - 1930-х рр. З'ясовано суть визначень поняття "непівське суспільство". Розглянуто статус громадських організацій. Показано сучасні інтерпретації історії формування унітарної радянської держави, її номенклатури. Висвітлено історіографію політики розкуркулювання та здійснення колективізації. Виявлено переваги та недоліки концепції повсякденності, етноцентричної парадигми вивчення українізації, "націонал-комунізму". Досліджено особливості історіографії нацменшин, формування радянської системи освіти, інтелігенції, культури. Проаналізовано історичні аспекти духовного життя, відносин церкви і держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)61 +
Шифр НБУВ: РА360254

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Дірявка Ю.П. 
Українська комуністична партія (укапістів): утворення, діяльність та ліквідація (1920 - 1925 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Ю.П. Дірявка ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2008. — 19 с. — укp.

Вивчено історію Української комуністичної партії (УКП) (укапістів): утворення, діяльність і ліквідацію (1920 - 1925 рр.). Зокрема, визначено роль і місце УКП у політичній структурі України першої половини 1920-х рр. Значну увагу приділено причинам її утворення, відносинам з правлячою КП(б)У протягом 1920 - 1930-х рр., поглядам керівництва УКП стосовно важливих проблем державності України: її ставлення до нової економічної політики, українізації, відносин між республіками Радянського Союзу. Розглянуто методи роботи УКП і процес сходження цієї останньої легально діючої партії (крім КП(б)У) з політичної арени України у 1925 р. Зроблено висновок, що доктрина українського комунізму, створена УКП за 5 років її діяльності, була реальною альтернативою більшовизму та значно більшою мірою відповідала державним інтересам України за умов постреволюційної ситуації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)613-40 + Ф69(4УКР)2 +
Шифр НБУВ: РА357113

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Кам'янська А.В. 
Український націонал-комунізм: витоки, сутність, еволюція: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.01 / А.В. Кам'янська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Розкрито зміст українського націонал-комунізму, проаналізовано витоки націонал-комуністичних ідей в Україні й еволюцію даного напряму політичної думки на різних етапах її становлення. З'ясовано, що український націонал-комунізм є наступником громадівського соціалізму та продовженням традиції "суверенного марксизму" перших українських політичних організацій, а частково - наслідком російського більшовицького впливу. Доведено, що незважаючи на відсутність організаційної та тактичної єдності, основні ідейні засади українського націонал-комунізму 1920 - 1930-х рр були спільними: його представники обгрунтовували можливість власного українського шляху побудови соціалізму, а їх діяльність була спрямована на досягнення дійсно політичного суверенітету, територіальної цілісності, економічної незалежності УРСР і сприяла українському національному культурному відродженню. Зроблено висновок, що 1930-ті рр. були останнім етапом існування даного політичного напряму. Визначено відмінності світоглядно-теоретичних конструкцій українського націонал-комунізму 1920 - 1930-х, 1960 - 1970-х та 1990-х рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4УКР)608 +
Шифр НБУВ: РА359920

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Чорна Н.В. 
Формування адміністративно-командної системи управління промисловістю України (кінець 1917-початок 30-х років): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.В. Чорна ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1998. — 17 с. — укp.

Дисертація є першою комплексною роботою у вітчизняній історіографії з проблеми формування адміністративно-командної системи управління промисловістю України від її зародження наприкінці 1917 р. і до остаточного утвердження на початку 30-х років. Основні питання дослідження: зародження адміністративно-командної системи управління промисловістю наприкінці 1917 - на початку 1921 рр., діяльність системи в роки "воєнного комунізму", особливості її функціонування в період непу (1921-1927 рр.), реорганізація управління промисловістю в контексті соціалістичної реконструкції. Робиться висновок, що ця система була запроваджена більшовиками насильницьким шляхом, а тому показала абсолютну неефективність. Реальною альтернативою адміністративно-командній системі могла бути лише ринкова економіка.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)64-5

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Басараб В. І. 
ДЕРЖАВОТВОРЧА КОНЦЕПЦІЯ ТА НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНІ ІДЕЇ МИТРОПОЛИТА АНДРЕЯ ШЕПТИЦЬКОГО / В. І. Басараб. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертаційній роботі осмислено державницькі погляди Андрея Шептицького, зокрема, його критичне ставлення до комунізму, соціалізму, «пацифікації» та нацизму. Розглянуто міркування митрополита Галицького про необхідні передумови побудови сильної незалежної України, його уявлення про реформування органів державної влади, війська, церкви, закладів освіти. У дисертаційній роботі детально проаналізовано пастирські послання А. Шептицького, в яких осмислюються проблеми державотворення та ідеологічна спрямованість політичних партій, рухів й засуджується імперська політика країн-завойовниць українських земель. У дисертаційному дослідженні розглянуто листи митрополита Галицького до державних діячів та священнослужителів, а також відповіді на них респондентів задля увиразнення державницького світогляду Владики. Екуменічні ідеї А. Шептицького трактуються в роботі як надійне підґрунтя національно-духовного відродження України, окреслюється бачення митрополитом ролі Української греко-католицької церкви у процесі становлення української державності. Простежено в дисертації еволюцію державницьких ідей А. Шептицького в період Другої світової війни, акцентовано на засудженні митрополитом Галицьким політичного режиму А. Гітлера, з'ясовано церковно-політичні погляди А. Шептицького стосовно польської шовіністичної політики . А. Шептицький створив своєрідну світоглядну модель щасливого суспільства, підґрунтям якого повинні бути християнські цінності, міцна родина, різні громадські об'єднання, що мали б на меті морально-інтелектуальний розвиток особистості, сприяння її самореалізації в колективі шляхом втілення в життя євангельських заповідей. Митрополит Галицький акцентував на європейських цінностях, протиставляючи їх російській ментальності, засудив комуністичну та нацистську ідеології, а також явище «пацифікації».^UThe dissertation is devoted to statehood ideas of Andrey Sheptyckyy, his critical attitude to communism, socialism, pacification and Nazism.It was considered the thoughts of Galician metropolitan about the necessary building basis of strong independent Ukraine, his ideas about the reforming of state authority, army, churches and educational institutions. In this thesis pastor dispatches of A. Sheptyckyy were analyzed in details. These dispatches show the problem of state-building and ideological orientation of political parties, movements and the imperial politics of countries-conquerors of Ukrainian territories were condemned. In this research the letters of Galician metropolitan to statesmen and clergymen and also the replies on them are considered for clear description of state outlook of Lord. Ecumenical ideas of A. Sheptyckyy are interpreted as reliable basis of national and spiritual revival of Ukraine, metropolitan vision of the role of Greek-Catholic church in the formation of Ukrainian statehood is outlined. It was tracked the evolution of statehood ideas of A. Sheptyckyy of the World War II period; it was emphasized on condemning of Hitler's political regime by Galician metropolitan; it was found out political and church ideas of A. Sheptyckyy as regards Polish chauvinistic politics. A. Sheptyckyy created a kind of world outlook conception of happy society, the basis of which would have to be Christian values, strong family, different civil association the goal of which was moral and cultural development of personality, assistance of their self-realization in group with the help of evangelical commandments. Galician metropolitan emphasized on European values opposing to Russian mentality, condemned communistic and Nazism ideology and also such phenomenon as “pacification”.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Кудрицька Т. Л. 
Шведи України: процеси радянізації та реінтеграції (1920–1940-ві рр.) / Т. Л. Кудрицька. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження: шведська діаспора України у 1920–1940-х рр. Мета дослідження: комплексно вивчити політичне, соціально-економічне та культурне життя шведської національної меншини України та дослідити зміни її національної ідентичності в умовах трансформації національної політики радянських урядів упродовж 1920–1940 х рр. Методи: історичної періодизації, історико-порівняльний, класифікації, бібліографічної та архівної евристики, історичної герменевтики. Наукова новизна: простежено процеси застосування політики воєнного комунізму на теренах шведського поселення; висвітлено події голоду 1921–1923 рр. у шведському поселенні; проаналізовано особливості розвитку шведської економіки впродовж НЕПу та перших років індустріалізації й колективізації; здійснено реконструкцію діяльності впроваджуваних більшовиками інституцій радянізації, розкрито діяльність шведської національної сільської ради; досліджено репресивні заходи (фільтрація та заслання на Схід СРСР шведських репатріантів) стосовно шведського населення після повернення на батьківщину після Другої світової війни, обґрунтовано їхню визначальну роль у завершенні радянізації шведської національної меншини. Практичне значення: матеріали дисертації роботи можуть бути використані при написанні наукових праць та розробці лекційних і спеціальних курсів з історії України і СРСР, регіональної історії та етнополітики. Сфера використання: навчальний процес.^UObject to study: the Swedish diaspora of Ukraine in the 1920–1940s. Purpose of the research: to carry out a comprehensive study the political, socio-economic and cultural life of the Swedish national minority in Ukraine and to explore changes in its national identity in the transformation of national policies of Soviet governments during the 1920–1940s. Methods: historical periodization, historical-comparative, classification, bibliographic and archival heuristics, historical hermeneutics. Novelty: the processes of application of the policy of military communism on the territory of the Swedish settlement have been traced; the events of the famine of 1921–1923 in the Swedish settlement have been covered; the peculiarities of the development of the Swedish economy during the NEP and the first years of industrialization and collectivization have been analyzed; the activities of the institutions of Sovietization, introduced by the Bolsheviks, have been reconstructed, the activities of the Swedish National Village Council has been revealed; the repressive measures (filtering and exile of Swedish repatriates to the East of the USSR) against the Swedish population after returning to the homeland after the Second World War have been studied, their decisive role in completing the Sovietization of the Swedish national minority has been substantiated. Practical importance: the results of the dissertation theses can be used in writing scientific papers and developing lecture and special courses on the history of Ukraine and the USSR, regional history and ethnopolitics. Field of using: educational process.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського