Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (188)Книжкові видання та компакт-диски (153)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=ЛАБІРИНТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 23
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Матасова Ю.Р. 
Архетип у романістиці Ф.С.Фіцджеральда та В.Домонтовича: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / Ю.Р. Матасова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Уперше в українському та зарубіжному літературознавстві здійснено архетипове порівняльно-типологічне дослідження романістики Ф.С.Фіцджеральда та В.Домонтовича. Виявлено специфіку функціонування у текстах романів американського та українського письменників архетипового шару як цілісної системи, що великою мірою визначає характер текстів. На базі теоретико-методологічної концепції текстуального аналізу, що грунтується на теоріях К.-Г.Юнга, Г.Башляра, М.Еліадзе, Н.Фрая, Дж.Кембелла, К.-П.Естес, Р.Жірара, Л.Фідлера, Є.Мелетинського, В.Топорова, М.Євзліна, С.Пригодія, Н.Зборовської, виведено типологію архетипів першостихій (архетипу Землі, і, зокрема, архетипів Матері-Землі, Каміння, Скелі, Домівки, Лабіринту, Вогню, Води), першообразів несвідомого (базових архетипів Матері, Анімусу й Аніми), демонічної міфологеми жінки-відьми, централізуючого архетипу Самості у його пов'язаності з архетипом Провідника та міфологемою героїчних пошуків, а також архетипових рис комплексу Homo Ludens у долях більшості героїв. Розкрито імплікацію тих культурологічних, національно та індивідуально маркованих чинників, що визначають характер архетипового шару романів Ф.С.Фіцджеральда та В.Домонтовича.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(7СОЕ-4 Фіцжеральд, Ф. С. 54 + Ш5(4УКР)6-4 Домонтович, В. 534 +
Шифр НБУВ: РА338801

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Тубальцева І.І. 
Вплив стресу на вроджену та набуту поведінку щурів за умов дії засобів з антиоксидантними властивостями: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / І.І. Тубальцева ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Встановлено, що іммобілізаційний стрес призводить до пригнічення вродженої поведінки щурів у відкритому полі, але не у Суок-тесті. Визначено, що емоційно-больовий стрес за умов контрольованості тваринами дії стресора не призводить до змін поведінки щурів у відкритому полі, Суок-тесті та радіальному лабіринті. Встановлено, що радіаційний стрес не впливає на локомоторну та дослідницьку поведінку щурів у відкритому полі та піднятому хрестоподібному лабіринті, але призводить до змін робочої пам'яті тварин і суттєво пригнічує інструментальну набуту поведінку щурів з позитивним і негативним підкріпленням. Зазначено, що зміни вродженої поведінки у тестах відкритого поля, Порсолта та піднятої алеї після іммобілізаційного стресу не модифікуються застосуванням перед стресом адіахрому. Виявлено, що зміни набутої інструментальної поведінки після радіаційного стресу можуть бути попереджені застосуванням кверцетину або комбінації альфа-токоферолу й аскорбату. Доведено, що оптимальною схемою застосування кверцетину для модифікації постресових поведінкових наслідків є одержання тваринами цього антиоксидантного засобу впродовж двох тижнів до впливу радіаційного стресу. Зазначено, що методологічний підхід, за якого використовуються радіаційна модель стресу та методики вивчення набутої інструментальної поведінки впродовж тривалого часу як показники функціонального стану ЦНС, може використовуватися як модель визначення можливості модифікації постстресових поведінкових наслідків засобами з антиоксидантними властивостями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*730*112.4-604.2 + Е60*738.2*723.4-604.2 +
Шифр НБУВ: РА368372

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
3.

Климчук О.Б. 
Гідрогеологічні умови розвитку і генезис карстових порожнин в неогенових сульфатних відкладах Волино-Подільського артезіанського басейну: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.06 / О.Б. Климчук ; НАН України. Ін-т геол. наук. — К., 1999. — 25 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню генези найбільших в світі карстових порожнин в гіпсах та їх ролі в гідрогеології неогенових відкладів південно-західної околиці Волино-Подільського артезіанського басейну. Виділені обстановки формування підземних вод міоценової товщі, що мають еволюційно-стадійний характер. Встановлено, що великі лабіринтові печерні системи в гіпсах сформовані в умовах напорного водоносного комплекса за рахунок розсіяного живлення від базального горизонта, при загальному висхідному водообміні через гіпсову товщу. Розроблені загальна та регіональна моделі артезіанського спелеогенезу, що базуються на уявленнях про велику роль вертикальної фільтрації через слабопроникні верстви в поверхових водонапорних системах та інверсію гідрогеологічної функції елементів геофільтраційного розтину протягом спелеогенезу. Уявлення про структуру та еволюцію водообміну в міоценовом водоносном комплексі з урахуванням ролі спелеогенезу в гіпсах складають нову основу для вирішення низки пов'язаних з карстом проблем гідрогеології, інженерної геології, геохімії та охорони навколишнього середовища регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д823.122(45Укр)

Рубрики:

      
4.

Іванова М.А. 
Жанрова поетика М. Сидельникова в аспекті взаємозв'язку слова та музики: автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.03 / М.А. Іванова ; Харк. держ. ун-т мистец. ім. І.П.Котляревського. — Х., 2009. — 17 с. — укp.

Вивчено жанрову поетику російського композитора другої половини XX ст. М. Сидельникова (1930 - 1992 рр.) в аспекті музичних і літературних жанрових областей. Розкрито суть поняття жанрової поетики як домінантного принципу мислення композитора. Розглянуто сучасні теорії щодо поняття "жанр" стосовно наявності у музичній практиці множини. Створено типологію взаємодії жанрів з урахуванням її нового виду - жанрової конкуренції, притаманну творчості композитора. Визначено, що художня реалізація основного принципу жанроутворення М. Сидельникова зумовлена естетико-світоглядною позицією, суттю якої було збагнення універсального та реалізованого композитором через символ лабіринту. Проаналізовано його твори основних періодів творчості - концерт для дванадцяти солістів "Російські казки" (1968 р.), хорова кантата "Таємні розмови" (1975 р.), вокальний цикл на вірші В. Хлєбнікова "У країні осоки та незабудок" (1978 р.), роман-симфонія для фортепіано соло "Лабіринти" (1992 р.) та виявлено основний принцип жанрової поетики, який запропоновано розглядати як жанровий парадокс. Проаналізовано механізм дії жанрового парадоксу та розроблено його поняття як авторської стратегії побудови художньої цілісності, що грунтується на конкуренції жанрових множин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4РОС)63-81 Сидельников М. +
Шифр НБУВ: РА363889

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Шильман М.Є. 
Історична ритміка: філософсько-методологічний аспект: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / М.Є. Шильман ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 17 с. — укp.

Виявлено, що конституція історичного поля опосередкована до-концептуальним полем становлення минулого і являє собою складну ритмічну пульсацію - минуле як віртуальну річ. Визначено роль концептів, які накладаються на ритмічний лабіринт віртуального минулого - операторів спільності та встановлюють метрику фактичної основи історичного поля, чим визначають середовище історичного минулого. Розкрито механізм поетизації історичних даних як завершальний акт конституювання історичного поля, який полягає у підведенні ритмів історичних джерел під ритмічну фігуру тропа як під категорію. Запропоновано тезу, що суттю створення метафоричного історичного дискурсу є підпорядкування текстури історичного поля, аналогічної структурі ідеї минулого, - ритму нормативного сюжету, що обумовлює прийнятність створюваної історії як наратива. Обгрунтовано можливість передачі констатувальним історичним дискурсом ритму безлічі висловлень про минуле без надання цій безлічі художньої цілісності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:ТО + Ю6*32 + Т019.1 +
Шифр НБУВ: РА339460

Рубрики:

      
6.

Чорна Н.В. 
Лінгвостилістичні особливості іспаномовного художнього дискурсу постмодерну (на матеріалі сучасних латиноамериканських новел): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / Н.В. Чорна ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено лінгвостилістичні аспекти іспаномовного художнього дискурсу постмодерну Латинської Америки. Розглянуто ступінь дослідження даного дискурсу та розкрито суть понять "постмодерний художній дискурс", "постмодерний художній текст". Проведено концептуальні дослідження іспаномовного художнього дискурсу постмодерну на метаріалі сучасних латиноамериканських оповідань, що дозволило визначити текстові концепти "час", "гра", "лабіринт", "дзеркало", "бібліотека", "нескінченність", "книга", "двійники", "сон", "інший світ", "острів", які проаналізовано на лексичному та синтаксичному рівнях. Визначено основні принципи постмодерністської поетики, які є виршальними у визначенні іспаномовного художнього дискурсу постмодерну. Проаналізовано наративні структури іспаномовних постмодерних оповідань. Розглянуто семантико-наративний підхід до дослідження проблеми "можливих світів" у постмодерному дискурсі. Виявлено форми художньої інтертекстуальності як однієї з головних ознак постмодернізму. Зазначено, що інтертекстуальність має прояв як алюзивний і ремінісцентний матеріал у текстах, тобто цитатах, інтерпретації заголовків, аналізі епіграфів, тлумаченні пародійного змісту, перекладі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(70)-357 +
Шифр НБУВ: РА363638

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Кофан І.М. 
Модуляція сегментарних гальмівних процесів при активації сенсорного апарату півколових каналів людини: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / І.М. Кофан ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено філологічні механізми впливу активації сенсорного апарату півколових каналів на флексорне моторне ядро та реципрокну взаємодію антагоністичних м'язів верхніх кінцівок людини. Розглянуто зміни Н-відповіді в процесі ізольованої активації рецепторів горизонтального, вертикального, сагітального каналів, а також одночасної стимуляції трьох півколових каналів. Досліджено характер змін тестувальної Н-відповіді під час активації рецепторів півколових каналів у стані з закритими очами в обстежуваних. З урахуванням змін ЕЕГ досліджено можливий вплив рецепторів півколових каналів на флекорне моторне ядро спинного мозку. Охарактеризовано процеси взаємодії антогонистичних м'язів передпліччя людини в стані відносного фізіологічного спокою (з відкритими та закритими очами в пацієнтів) за змінами амплітуди Н-рефлексу флексорних м'язів у випадку кондиціонувального подразнення нервових волокон, які іннервують ексиензорні м'язи. Проаналізовано вплив активації лабіринтів на максимуми прояву реципрокного гальмування в мотонейронному пулі флексорних м'язів з закритими та відкритими очами в обстежуваних.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*739.175*911.2 + Е70*739.175*012
Шифр НБУВ: РА319212 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Луценко Н.М. 
Морфологічна характеристика лімфатичних судин слизової оболонки решітчастого лабіринту людини: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Н.М. Луценко ; Дніпропетр. держ. мед. акад. — Д., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено морфологічну характеристику лімфатичних судин слизової оболонки (СО) всіх груп комірок решітчастого лабіринту людини. Визначено їх морфометричні параметри та напрямки відтоку лімфи від зазначеної ділянки. Проведено комплексне морфологічне дослідження лімфатичного мікроциркуляторного русла СО решітчастого лабіринту. Визначено гістотопографічні та морфометричні показники лімфатичних судин різних груп комірок решітчастого лабіринту. Значну увагу приділено морфологічним змінам лімфатичних мікросудин у людей похилого та старечого віку. Проведено кореляційний аналіз зв'язків між товщиною СО та показникам питомої щільності елементів лімфатичного мікроциркуляторного русла решітчастого лабіринту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р682.463-2 + Е70*693.211 +
Шифр НБУВ: РА355856

Рубрики:

      
9.

Кривша В.В. 
Особливості діагностики та лікування різних форм тимпаногенних лабіринтитів: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.19 / В.В. Кривша ; АМН України. Ін-т отоларингології ім. О.С.Коломійченка. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Проаналізовано матеріали обстеження та комплексного лікування 120-ти хворих з тимпаногенним лабіринтитом, госпіталізованих в отоларингологічне відділення Київської обласної лікарні з 1999 р. по 2004 р. Проведено клініко-статистичний аналіз 119-ти архівних медичних карт пацієнтів (1992 - 1998 рр.) Одержано дані про частоту клінічних форм тимпаногенних лабіринтитів, характер слухових і вестибулярних порушень у разі лабіринтиту. Установлено, що у хворих з цією патологією існує кореляційний взаємозв'язок між функціональним станом вестибулярного апарату, формою приглухуватості та клінічною формою запалення лабіринтиту. Стан слухової функції є одним з важливих критеріїв у диференціальній діагностиці клінічних форм лабіринтитів. Розроблено об'єктивні критерії ступенів тяжкості вестибулярної дисфункції й оцінки клінічного вестибулярного синдрому за лабіринтиту. Запропоновано клінічну схему діагностики різних форм лабіринтитів і показання до хірургічного лікування хворих. Показано ефективність індивідуального призначення імуномодуляторів за рівнем тіолдисульфідного співвідношення (ТДС) крові хворого. Позитивний функціональний результат одержано у 58,3 % хворих основної групи, у хворих контрольної групи - у 31,1 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р683.701.1-5 + Р683.701.1-5
Шифр НБУВ: РА345679

      
Категорія: Транспорт   
10.

Беллауар А. 
Підвищення ефективності експлуатації компресорних станцій шляхом вдосконалення конструктивних елементів газоперекачувальних агрегатів: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.15.13 / А. Беллауар ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. — Івано-Франківськ, 2010. — 21 с. — укp.

Проаналізовано надійність газоперекачувальних агрегатів (ГПА), спосіб її підвищення і зв'язок із залишковим ресурсом, а також вплив вібрації на технічний стан ГПА та можливості використання її для проведення діагностування та віброконтролю ГПА. Виявлено інформаційні показники, за якими можна визначити технічний стан ГПА. Розроблено метод самоорганізації моделей і одержано рівняння регресії. Розроблено тривимірну параметричну комп'ютерну модель лабіринтного ущільнення (ЛУ) та програму керування її геометричними параметрами. Оптимізовано конструкцію ЛУ ГПА з відцентровим нагнітачем (ВН) за критерієм мінімального тиску в останньому зазорі ЛУ. Проаналізовано дані за відмовами ГПА, побудовано графік залежності кількості нарядів на ремонт від часу, витраченого на ремонт (крива ABC). Уточнено періодичність технічного обслуговування ГПА за їх поточним технічним станом на підставі аналізу ABC і з використанням комп'ютерних баз даних.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О76-082.02-5
Шифр НБУВ: РА376641 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Дєєва Ю.В. 
Порушення циркуляції внутрішньолабіринтної рідини при нейросенсорній приглухуватості різного генезу та методи її корекції: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.19 / Ю.В. Дєєва ; АМН України. Ін-т отоларингології ім. О.С.Коломійченка. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Висвітлено роль внутрішньолабіринтного гідропсу у патогенезі гострої нейросенсорної туговухості та її зв'язок з порушеннями кровопостачання у судинах вертебробазилярного басейна. Визначено аудіологічні та вестибулометричні ознаки порушення внутрішньолабіринтної гідродинаміки за даними гліцерол-тесту у хворих на гостру нейросенсорну туговухість (НСТ) різного генезу. За даними ультрасонодоплерографії у 54,9 % обстежених хворих на гостру НСТ визначено морфологічні та гемодинамічні порушення у вертебральних судинах. Серед хворих з ознаками внутрішньолабіринтного гідропсу ці зміни виявлено у 58,2 % випадків (у порівнянні з 33,7 % хворих без порушень лабіринтної гідродинаміки). На підставі визначення у хворих на гостру НСТ ознак внутрішньолабіринтного гідропсу запропоновано схему лікування, ефективність якої сягає 82,3 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р683.024.5-5
Шифр НБУВ: РА315613 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Тараненко В.Б. 
Просторова самоорганізація в нелінійних оптичних резонаторах: періодичні структури та солітони: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.05 / В.Б. Тараненко ; НАН України. Ін-т фізики. — К., 2006. — 36 с. — укp.

Запропоновано керовані статичні та динамічні лазерні солітони (з вільною фазою), реалізовані за умов інжекції некогерентних імпульсів світла у квазі-самозображувальний резонатор лазера з насичуваним поглиначем. Знайдено умови існування конкуруючих лазерних солітонів. Експериментально реалізовано самопідтримні резонаторні гексагони та періодичні смужки, а також яскраві/темні солітони з фіксованою фазою в оптично керованих пасивних (нижче порога лазерної генерації) напівпровідникових мікрорезонаторах у разі збудження в області екситонного резонансу. За умов інжекції в широко-апертурний лазер когерентного пучка з періодичною модуляцією знака оптичного поля експериментально показано перетворення топологічної структури лазерного випромінювання, а саме: від структури оптичних вихорів до структури оптичних доменних стінок. Продемонстровано перехід від когерентних періодичних структур (амплітудних гексагонів та періодичних фазових доменних стінок) до некогерентних щільно упакованих кластерів амплітудних і фазових резонаторних солітонів. Експериментально показано існування керованих оптичних доменних стінок (ізольованих і зв'язаних) та кільцевих фазових солітонів у вироджених і невироджених чотирихвильових генераторах світла. Знайдено умови збільшення (зменшення) довжини оптичної доменної стінки та формування лабіринтно-подібних доменних структур (одновимірних доменних стінок). На підставі прецизійних вимірів установлено квадратичний закон масштабування періоду спонтанно сформованої самопідтримної пер-одичної структури залежно від частотної відстройки нелінійного резонатора. Показано, що селекція періоду цієї структури визначається умовою резонансу для нахилених (відносно оптичної осі резонатора) хвиль. Для одновимірних фазових доменних стінок спостережено оптичний нерівноважний перехід Айсінга - Блоха, за якого статичні Айсінгові доменні стінки перетворюються на динамічні Блохові доменні стінки. Установлено, що швидкість Блохової доменної стінки обернено-пропорційна градієнту фази. Запропоновано та реалізовано метод когерентної модуляційно-поляризаційної спектроскопії для вимірювання реальної й уявної частин комплексних компонент тензора нелінійності. Знайдено новий ефективний процес голографічного запису, що базується на зворотному світло-індукованому зростанні трансляційної й орієнтаційної рухливості пурпурових мембран.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З845.79-018 +
Шифр НБУВ: РА341547

Рубрики:

      
13.

Мотайло О.В. 
Травматичний розрив барабанної перетинки (патогенез, клініка, лікування): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.19 / О.В. Мотайло ; АМН України. Ін-т отоларингології ім. О.С.Коломійченка. — К., 2004. — 18 с. — укp.

Розглянуто питання клініки, діагностики та лікування травматичного розриву барабанної перетинки. Розроблено експериментальну модель для дослідження пошкодження внутрішнього вуха під час дозованого підвищення тиску в зовнішньому слуховому ході. Експериментально вивчено зміну внутрішньо-лабіринтного тиску під час нанесення травми та визначено умови й вірогідність виникнення пошкодження мембрани вікна завитки. Досліджено перебіг регенеративного процесу під час загоєння травматичної перфорації залежно від структури судинного малюнку барабанної перетинки. Встановлено вплив локалізації та розміру перфорації барабанної перетинки на ступінь порушення слухової функції. Розроблено новий спосіб закриття травматичної перфорації барабанної перетинки, встановлено його ефективність у віддаленому періоді. Проведено порівняльний аналіз методик підкладання та накладання трансплантату в процесі хірургічного лікування стійкої травматичної перфорації барабанної перетинки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р685.835-3 + Р685.835-3
Шифр НБУВ: РА333738

      
14.

Литвиненко Я. В. 
Інтер'єри Ближніх і Дальніх печер Києво-Печерської лаври як об'єкти культурної спадщини України / Я. В. Литвиненко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена актуальній науковій проблемі дослідження інтер'єрів Ближніх і Дальніх печер Києво-Печерської лаври як об'єктів культурної спадщини України, а також – забезпеченню охорони та збереження означених об'єктів. На базі наукових доробок та широкого кола джерел у роботі досліджена історія створення стінопису в печерних коридорах лаврських лабіринтів, визначені ідейні та художні властивості, під впливом яких він формувався. Досліджена історія мідних іконостасів в підземних храмах лаврських печер, та визначені напрямки, в яких створювався архітектурно-декоративний вигляд іконостасів та їх іконопис. У роботі визначені типи поховальних споруд, які на різних етапах розвитку лаврських лабіринтів впливали на зміни в інтер'єрах лаврських печер. Проаналізовано 155 написів-графіті у Варязьких печерах. В процесі аналізу встановлено відсоткову кількість відвідувачів у залежності від періоду створення графіті, графіті співвіднесені з комунікативним завданням людей, які їх залишали, а також доведено, що більша частина головної магістралі Варязьких печер була створена вже у XV ст.^UThe thesis is devoted to the problem of researching the interiors of the KievPechersk Lavra's the Near and Far Caves as objects of the cultural heritage of Ukraine, as well as ensuring protection and preservation of these objects. History of creation of the wall painting in the underground corridors is investigated on the basis of the wide range of historical sources. It is proved that artists adhered to the general program of murals in the Caves, but approached its solution in different ways. General idea of the murals was a glorification of the Pechersky Saints. The history of copper iconostases in the underground churches is investigated. Development direction of the iconostases design and their iconography is determined. Old wooden iconostases were replaced on copper ones during period from 1802 to 1819, except St. Theodosius church's iconostasis of the 1760's. It is noted that iconographic program of the iconostases was corresponded to the dedication of the Cave churches. The previous wooden iconostases had fewer rows of icons and less 20 number of icons. Iconographic program of the 19th c. iconostases became more detailed, especially due to unique topics connected with the Kyiv-Pechersk Lavra. Different types of the burial structures that influenced changes in the underground interiors are identified. The graffiti inscriptions in the Varangian Cave, total number 155, are investigated. Based on the number of graffiti, the attendance of the caves at different periods is analyzed. Types of graffiti correlated with the communicative tasks of their authors are determined. The research results prove that most part of the Varangian Cave was created in the XV century.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Сотніков Є. Г. 
Удосконалення складу газотермічних ущільнювальних покриттів деталей турбіни для підвищення ефективності газотурбінних двигунів / Є. Г. Сотніков. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт дослідження - процеси формування та структуроутворення ущільнювальних газотермічних покриттів деталей гарячого тракту газотурбінного двигуна. Предмет дослідження - структурно-фазові перетворення в удосконалених ітрійвмісних ущільнювальних покриттях деталей ГТД та характер зміни їх властивостей під час високотемпературної експлуатації. Метою роботи було вирішення науково-технічної задачі щодо розробки складу ущільнювального покриття на деталі газотурбінних двигунів, які тривало експлуатуються в умовах дії агресивного розігрітого газового потоку при підвищених температурах. Методи дослідження. Для вирішення поставлених завдань і одержання основних результатів роботи використовували наступні методи: рентгеноструктурні дослідження - для вивчення фазових перетворень в матеріалі; металографічні методи з використанням растрової електронної та оптичної мікроскопії - для аналізу трансформації структури покриття під час нанесення та в процесі подальшої експлуатації; методи дослідження механічних властивостей - для оцінки експлуатаційної надійності виробів; методи дослідження теплофізичних властивостей - для прогнозування поведінки матеріалу під впливом температурного фактору; методи моделювання процесу експлуатації лабіринтного ущільнення - для оцінки впливу інтенсивності зношування покриттів і збільшення величини радіальних зазорів на витрати палива та отримання рекомендацій щодо вибору раціонального складу ущільнювальних покриттів. Дослідження проводилися на кафедрі "Фізичне матеріалознавство" Запорізького національного технічного університету спільно з ПАТ "Мотор Січ". Результати роботи. Виконано актуальне завдання розробки хімічного складу ущільнювального покриття турбіни з високою експлуатаційною стійкістю в умовах дії високотемпературного газового потоку. Методами моделювання встановлено, що застосування даного покриття дозволяє підвищити коефіцієнт корисної дії двигуна за рахунок зменшення витоку газів при збереженні розміру радіальних зазорів та знизити витрати палива за годину на 2,3 кг, що приводить до загального зниження річних витрат авіаційного палива на 184 т. Результати роботи впроваджені у діюче виробництво АТ"Мотор Січ" (м.Запоріжжя) та у навчальний процес на кафедрі фізичного матеріалознавства ЗНТУ.^UThe matter for scientific inquiry is the processes of formation and structurization of the gas-thermal sealing coatings of the hot gas path parts of the gas turbine engine. The subject of the research is the structural and phase transformations in the improved yttrium-containing sealing coatings of the gas turbine engine parts and the nature of the changes in their properties in high-temperature environment. The objective of the research was to solve the scientific and technical problem of developing the composition of the sealing coating for the parts of gas turbine engines that are exploited for a long time under the influence of an aggressive, warmed up gas flow at elevated temperatures.Methods of research. In order to solve the identified problems and obtain the basic results of the research, the following methods were applied: X-ray diffraction study was used to examine the phase transformations in the material; metallographic methods with the scanning electron and optical microscopy were exploited to analyze the transformations in the structure of the coating when applying it and during further operation; methods for the study of mechanical properties were used to evaluate the service reliability of the products; methods for the research of thermophysical properties were applied to forecast the behavior of the material under the influence of the temperature factor; methods for modeling the process of a labyrinth sealing use were applied to evaluate the impact of the coatings wear-our rate and increase of the radial clearances on fuel consumption and get recommendations on the choice of the optimal composition of the sealing coatings.The research was carried out at the Department of Physical Material Science, Zaporizhzhia National Technical University, in collaboration with Motor Sich JSC.Results of the study. The topical problem of developing the chemical composition of the sealing coating for the turbine with high service durability under the influence of a high-temperature gas flow was solved. By applying the modeling methods, it was found out that the usage of this coating enables to increase the efficiency of the engine due to the decrease of gas leakage while retaining the size of the radial clearances and reduce fuel consumption by 2,3 kg per hour, which results in the general reduction of the annual consumption of aviation fuel by 184 tons. The results of the study are implemented in the manufacturing process at Motor Sich JSC (Zaporizhzhia) and in the educational process at the Department of Physical Material Science, ZNTU.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Пукас К. В. 
Віддалені результати протезування мітрального клапана / К. В. Пукас. — Б.м., 2020 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Федорюк М. П. 
Роль протон-чутливих іонних каналів в електричній активності гіпокампа та поведінці щурів у моделі індукованої епілепсії / М. П. Федорюк. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація присвячена визначенню ролі протон-чутливих іонних каналів в електричній активності гіпокампа і поведінці щурів у експериментальній моделі індукованої епілепсії.Використовуючи антагоніст протон-чутливих іонних каналів 5b, вперше показано, що блокада провідності цих каналів має помітний антиепілептичний ефект у експерименті з епілептиформною активністю спричиненою каїнатом в клітинах зони CA1 гіпокампа in vivo.Виявлено, що блокування активності протон-чутливих іонних каналів призводить до зниження як домінуючої частоти тета-ритму, так і загального рівня локомоторної активності в тесті “відкрите поле”.Показано, що сполука 5b допомагає нормалізації зниженому рівню тривожності, а також істотно впливає на загальний рівень локомоторної активності у тварин з індукованою епілепсією в тесті “піднятий хрестоподібний лабіринт”.Фармакологічна блокада протон-чутливих іонних каналів у щурів значно відновлювала порушене внаслідок індукції епілепсії емоційне навчання, що зумовлене страхом.^UThe dissertation on competition of a scientific degree of the candidate of sciences in Biology (PhD) on a specialty 03.00.02 – biophysics. Bogomolets Institute of Physiology, NAS of Ukraine, Kyiv, 2020.The dissertation is devoted to determining the role of acid-sensing ion channels in the electrical activity of the hippocampus and the behavior of rats in an experimental model of induced epilepsy.Using the acid-sensing ion channels antagonist 5b, we first demonstrated that acid-sensing ion channels conduction blockade has a marked antiepileptic effect in an experiment with kainate-induced epileptiform activity in hippocampal CA1 cells in vivo. It was found that blocking the activity of acid-sensing ion channels leads to a decrease in both the dominant frequency of theta rhythm and the overall level of locomotor activity in the “open field” test. In our study, we showed that animals with induced epilepsy showed a reduced level of natural anxiety to avoid open arms in the “elevated plus maze” test, and compound 5b helps to normalize it.We also found for the first time that compound 5b significantly affected the overall level of locomotor activity in the behavior of animals with induced epilepsy in the “elevated plus maze” test.Pharmacological blockade of acid-sensing ion channels in rats significantly restored the emotional learning caused by fear, impaired by the induction of epilepsy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Толмачова К. С. 
Вивчення фармакологічної активності комплексів біологічно активних речовин з пагонів багна звичайного / К. С. Толмачова. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі Толмачової К.С. наведено експериментальне дослідження вперше одержаних галенових і новогаленових екстрактів з пагонів багна звичайного для лікування гострого бронхіту. Екстракти були одержані на кафедрі фармакогнозії Національного фармацевтичного університету під керівництвом проф. Кошового О.М. В дисертаційній роботі викладені результати дослідження 6 екстрактів: проведено скринінгове дослідження протикашльової активності та антимікробної активності. За результатами виявлено перспективні екстракти (екстракт №2 та №5) для подальшого вивчення – протизапальної активності на моделі зимозанового та каррагенінового набряку у щурів. На основі одержаних даних обрано екстракт-лідер – екстракт №5 з пагонів багна звичайного, який представляє собою галеновий екстракт, до складу якого входять: поліфенольні сполуки – 13,47 %, флавоноїди – 12,34 %, моноцукри – 4,79 %, карбонові кислоти – 2,96 %, гідроксикоричні кислоти– 1,78 %, терпенові сполуки – 1,33 % та амінокислоти – 0,31 %. У ході досліджень вивчення протикашльових та протизапальних властивостей екстракту № 5 встановлено умовно-терапевтичну дозу - 50 мг/кг. Проведено поглиблене вивчення фармакологічних властивостей засобу та доведено, що екстракт № 5 має протикашльовий, протизапальний, антимікробний, бронхолітичний ефект та може бути рекомендований, як засіб для патогенетичного лікування гострого бронхіту за рахунок потужної протизапальної активності. Окрім цього, визначено, що досліджуваний засіб є малотоксичною речовиною та не проявляє пригнічуваної дії на центральну нервову систему, що підтверджено результатами у тесті «відкрите поле» та «піднесений хрестоподібний лабіринт». Ряд експериментальних досліджень доводить доцільність та перспективність подальшого вивчення галенового екстракту № 5 з пагонів багна звичайного з метою створення на його основі лікарського препарату або харчової добавки для лікування гострого бронхіту^UIn the dissertation of Tolmachova KS an experimental study of the first obtained galenic and novogalenic extracts from the shoots of Ledum palustre for the treatment of acute bronchitis. The extracts were obtained at the Department of Pharmacognosy of the National University of Pharmacy under the guidance of prof. Koshovogo OM In the dissertation work the results of research of 6 extracts are stated: the screening research of antitussive activity and antimicrobic activity is carried out. According to the results, promising extracts (extract №2 and №5) for further study - anti-inflammatory activity in a model of zymosan and carrageenan edema in rats. Based on the obtained data, the leader-extract was selected - №5 extract from Ledum palustre shoots, which is a galenic extract, which includes: polyphenolic compounds - 13.47%, flavonoids - 12.34%, monosaccharides - 4.79%, carboxylic acids - 2.96%, hydroxycinnamic acids - 1.78%, terpene compounds - 1.33% and amino acids - 0.31%. In the course of studies studying the antitussive and anti-inflammatory properties of the extract № 5, a conditional therapeutic dose of 50 mg / kg was established. An in-depth study of the pharmacological properties of the drug and proved that the extract № 5 has antitussive, anti-inflammatory, antimicrobial, bronchodilator effect and can be recommended as a tool for the pathogenetic treatment of acute bronchitis due to its powerful anti-inflammatory activity. In addition, it was determined that the studied drug is a low-toxic substance and does not show a depressant effect on the central nervous system, which is confirmed by the results of the test "open field" and "elevated cruciform labyrinth". A number of experimental studies prove the feasibility and prospects for further study of galenic extract № 5 from the shoots of Ledum palustres in order to create on its basis a drug or food supplement for the treatment of acute bronchitis


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Цеменко К. В. 
Експериментальне вивчення фармакологічних активностей екстрактів з листя брусниці звичайної (Vaccínium vítis-idaéa) / К. В. Цеменко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню фармакологічних властивостей нових модифікованих галенових і новогаленових фітосубстанцій з листя брусниці звичайної.За результатами проведених скринінгових досліджень, які включали вивчення нових модифікованих галенових та новогаленових фітосубстанцій з листя брусниці звичайної було встановлено фітосубстанцію-лідер, яка представляє собою комплекс глікозидів фенольних сполук з амінокислотою аргініном, що отримала умовну назву ‒ КГФА та ефективну дозу цієї фітосубстанції.Доведена відсутність токсичної дії при одноразовому та багаторазовому внутрішньошлунковому введенні КГФА.Проведено поглиблене вивчення фармакологічних властивостей КГФА та її вплив на компоненти запалення та охарактеризовано ймовірний механізм протизапального ефекту КГФА. Встановлена аналгетична активність КГФА в тесті «гаряча пластина» та на моделі «оцтовокислих корчів». Припущено, що в реалізації аналгетичного ефекту залучені периферичні і центральні компоненти. Встановлено відсутність впливу КГФА на поведінку та вегетативні прояви емоційних реакцій тварин у тесті «відкритого поля», та слабкий анксіолітичний ефект у тесті «піднесений хрестоподібний лабіринт».На моделі інсулінорезистентності доведено наявність антигіперглікемічного ефекту КГФА, що підтверджено вірогідним зменшенням загальної площі під кривою На експериментальній моделі ІСШ доведено наявність уроантисептичного ефекту КГФА, що підтверджено достовірним порівняно з контрольною патологією зниженням КУО E. coli АТСС 25922. За вираженістю уроантисептичного ефекту КГФА переважав препарат порівняння «Інурек» та призводив до більш швидкого зниження КУО в 1 мл сечі.^UBased on the results of the screening studies, which included the study of new modified galenic and novogalenic phytosubstances from Vaccinum vitis ideae leaves, a leader phytosubstance was established, which is a complex of glycosides of phenolic compounds in combination with the amino acid arginine, which received the code name – СGPA and a conditionally therapeutic dose of this phytosubstance. The absence of toxic effects with single and multiple intragastric administration of СGPA has been proven.An in-depth study of the pharmacological properties of CGPA and its effect on the components of inflammation were provided and the mechanism of anti-inflammatory effect of CGPA was characterized.The analgesic activity of СGPA in the test "hot plate" and in the model of "acetic acid cramps" was established. It is assumed that peripheral and central components are involved in the implementation of the analgesic effect.It was found that there was no effect of СGPA on the behavior and vegetative manifestations of emotional reactions of animals in the "open field" test, and a mild anxiolytic effect in the "elevated plus maze" test.On the model of insulin resistance, the presence of the antihyperglycemic effect of СGPA was proved, which was confirmed by a possible decrease in the total area under the curve.On the experimental model of UTI, the presence of the uroantiseptic effect of СGPA was proved, which was confirmed by a significant decrease in colony-forming units of E. coli ATCC 25922 compared with the control pathology. In terms of the severity of the uroantiseptic effect, СGPA exceeded the reference drug Inurec and led to a more rapid decrease in colony-forming units in 1 ml of urine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Басиста К. І. 
Характеристика нейрохімічних і поведінкових процесів в геронтогенезі в умовах експериментальної гіперглікемії / К. І. Басиста. — Б.м., 2022 — укp.

Цукровий діабет призводить до різноманітних уражень органів та їх систем. До основних належать: периферична невропатія, нефропатія, ретинопатія. Останнім часом все більше уваги приділяють дослідженням, що пов'язані з пошкодженням головного мозку. Воно визначене нейрохімічним механізмом формування мозкової активності. Робіт, що описують нейромедіаторні зміни в головному мозку і гіпокампі при експериментальній гіперглікемії, знайдено практично не було. Отже, беручи до уваги розповсюдженість первинного захворювання, вивчення його нейрохімічних і поведінкових змін бачиться актуальним. Дисертаційна робота виконана відповідно до плану Дніпровського державного медичного університету, є фрагментом науково-дослідної роботи кафедри фізіології «Механізми компенсаторно-адаптивних реакцій центральної і периферичної нервової системи в нормальних і змінених умовах» (0119U100957). Дослідження проведено на щурах двох вікових груп (середній і старий вік), гіперглікемію моделювали шляхом введення алоксану моногідрату в дозі 120 мг/кг. Відбирали тварин, що мали гіперглікемію. Для підтвердження розвитку експериментальної гіперглікемії використовували метод патоморфологічного дослідження підшлункової залози. Проводили аналіз дослідження емоційної та орієнтовно-дослідницької активності за умов експериментальної гіперглікемії. Використовували метод «Відкрите поле». За час експерименту фіксували рухова горизонтальна та вертикальна активність, дослідницьку активність, емоційна активність. Методику УРПУ використовували для вивчення лабільної і стабільної фаз пам'яті у тварин. Зміни, що виявили за час експерименту, в короткотривалій пам'яті в щурів різного віку при УРПУ засвідчили достовірні та суттєві показники. Для оцінки рівня тривожності використовували піднятий хрестоподібний лабіринт. Аналізували: латентний період (час заходу в один із рукавів з центрального майданчика), час на стартовому майданчику, час перебування у відкритому та закритому рукавах, кількість заходів у закритий рукав, кількість зазирань у відкритий рукав лише із передніми лапами, кількість визирань вниз із відкритих рукавів. Суттєві достовірні зміни були виявлені в обох вікових групах. Виявляли зміни нейромедіаторних амінокислот у корі та гіпокампі дослідних тварин. У тварин здійснювали забір кори великого мозку та гіпокампа і визначали вміст ГАМК, гліцину, серотоніну, глутамату. Наукова новизна одержаних результатів. Поглиблено вивчення поведінкових змін експериментальних тварин у змінених умовах при експериментальній гіперглікемії. Встановлено, що кількість амнезованих тварин в обох вікових групах суттєво збільшується, особливо у щурів середнього віку. Орієнтовно-дослідницька активність та локомоторна діяльність також має зміни, що більше виражено у щурів середнього віку. Показники тривожності також були більш виразні у тварин середнього віку.Встановлено характер змін нейромедіаторних амінокислот при експериментальній гіперглікемії та їх вплив на поведінку тварин. Було морфометрично підтверджено, що за вибраної дози алоксану моногідрата (120 мг/кг, “Sigma”) розвивається цукровий діабет, та кількість тварин, що вижили, суттєво збільшилась (патент № 137168 UA). Розвивається стійка гіперглікемія.Теоретичне та практичне значення одержаних результатів. Отримані дані є підґрунтям для подальшого дослідження впливу гіперглікемії на функції мозку при ЦД та можливою розробкою фармакологічних та профілактичних засобів, що можуть зменшувати вплив на ГМ і покращити якість життя хворих. Результати впливу гіперглікемії на ГМ дозволять розширити розуміння механізми виникнення діабетичної енцефалопатії та способи уповільнення цих процесів. Впровадження одержаних результатів у навчальний процес.Результати дисертаційної роботи впроваджені в роботу кафедр фізіології, фармакології, неврології Дніпровського державного медичного університету, біохімії і фізіології Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара, фізіології з основами біоетики та біобезпеки ДВНЗ «Тернопільського національного медичного університету ім. І. Я. Горбачевського МОЗ України, фізіології Полтавського державного медичного університету.Ключові слова: гіперглікемія, цукровий діабет, алоксановий діабет, діабетична енцефалопатія, нейромедіаторні амінокислоти, поведінкові тести, підшлункова залоза^UDiabetes mellitus leads to various lesions of organs and their systems. The main complications include peripheral neuropathy, nephropathy, retinopathy. Recently, more and more attention is being paid to research related to brain damage. It is determined by the neurochemical mechanism of brain activity formation. However, work describing neurochemical changes in the brain and hippocampus in experimental hyperglycemia has been found almost non-existent. Thus, considering the prevalence of the primary disease, its neurochemical and behavioral changes, it seems relevant. The dissertation is performed in accordance with the plan of the Dnipro State Medical University and is a fragment of research work of the Department of Physiology. The study was performed on rats of two age groups (middle and old age), experimental hyperglycemia was simulated by administering alloxan monohydrate at a dose of 120 mg / kg. Animals with hyperglycemia were selected for further experimentation. To confirm the development of experimental hyperglycemia used the method of pathomorphological examination of the pancreas. The analysis of the study of emotional and orientational research activity under conditions of experimental hyperglycemia was performed. The Open Field method was used. During the experiment, motor horizontal and vertical activity, research activity, and emotional activity were recorded.The CRPA technique was used to study the labile and stable phases of memory in animals. The changes found during the experiment in the short-term memory of rats of different ages at the CRPA showed reliable and significant indicators.A raised cruciform labyrinth was used to assess the level of anxiety. Analyzed: latency period (time of entry into one of the sleeves from the central area), time on the starting area, time in open and closed arms, number of actions in the closed sleeve, number of gazes in the open sleeve only with front legs, number of peeks down from open sleeves. Significant significant changes were found in both age groups.Changes in neurotransmitter amino acids in the cortex and hippocampus of experimental animals were detected. In animals, the cerebral cortex and hippocampus were collected and the content of GABA, glycine, serotonin, and glutamate was determined.The novelty of the study and the results obtained.The study of behavioral changes of experimental animals in altered conditions in experimental hyperglycemia is in-depth. It was found that the number of amnesia animals in both age groups increases significantly, especially in middle-aged rats. Approximate research activity and locomotor activity also have changes that are more pronounced in middle-aged rats. Anxiety rates were also more pronounced in middle-aged animals.The nature of changes in neurotransmitter amino acids in experimental hyperglycemia and their influence on animal behavior have been established. The study morphometrically confirmed that the selected dose of alloxan monohydrate developed diabetes mellitus and the number of surviving animals increased significantly (patent № 137168 UA). Persistent hyperglycemia develops. Theoretical and practical significance of the obtained results.The obtained data are the basis for further study of the effect of hyperglycemia on brain function in diabetes and the possible development of pharmacological and prophylactic agents that can reduce the impact on brain and improve the quality of life of patients. The results of the effects of hyperglycemia on brain will expand the understanding of the mechanism of diabetic encephalopathy and ways to slow down these processes.Implementation of the obtained results in the educational process. The results of the dissertation are implemented in the departments of physiology, pharmacology of the Dnipro State Medical University, neurology of the Dnipro State Medical University, biochemistry, and physiology of the Dnipro National University. physiology with the basics of bioethics and biosafety of Ternopil National Medical University Ministry of Health of Ukraine, Physiology, Poltava State Medical UniversityKey words: hyperglycemia, diabetes mellitus, alloxan diabetes mellitus, diabetic encephalopathy, neurotransmitter amino acids, behavioral tests, pancreas.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського