Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (20)Тематичний інтернет-навігатор (4)Наукова електронна бібліотека (239)Реферативна база даних (1262)Книжкові видання та компакт-диски (781)Журнали та продовжувані видання (49)
Пошуковий запит: (<.>K=МОСКОВСЬК$<.>+<.>K=РУСЬ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 155
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Марценюк Л.М. 
Українська радянська державність в контексті реалізації більшовицької моделі централізованої держави. 1918-1929 рр. (Історичні аспекти проблеми): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Л.М. Марценюк ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1998. — 20 с. — укp.

В дисертації досліджується державно-політичний статус України в 1918-1929 роки залежно від втілення в життя централістичної політики московського керівництва. При цьому розкриваються тенденції українсько-російських стосунків, тактика московського керівництва стосовно УСРР, протиріччя між правовим та фактичним статусом України, розглядаються спроби альтернативного розв'язання проблем стосунків між УСРР та РСФРР українськими політичними діячами, вплив політики українізації на державне життя УСРР.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)611

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Казаков О.О. 
Московсько-литовська боротьба за давньоруські землі в кінці XV - на початку XVI ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.О. Казаков ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 1998. — 20 с. — укp.

В дисертації на широкій джерельній базі досліджуються причини, характер та перебіг московсько-литовської боротьби за давньоруські землі на межі XV-XVI ст., визначаються її результати і наслідки для держав Східної Європи. Зроблено спробу наукового аналізу подій московсько-литовських війн та визначені етапи боротьби між Московською державою і Великим князівством Литовським. На основі систематизації фактичного матеріалу були удосконалені генеалогічні схеми родів князів. Охарактеризовано політико-правове і конфесійне становище слов'янських земель у складі Литовської держави та проаналізовано проблему політичного вибору між Москвою і Вільно. Переглянуто ряд застарілих положень та оцінок, що мали місце в історіографії, по-новому інтерпретуються події і висновки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)44-68

Рубрики:

      
3.

Глущенко В.А. 
Принципи порівняльно-історичного дослідження в українському і російському мовознавстві (70-і рр. XIX ст.- 20-ті рр. XX ст.): Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.15 / В.А. Глущенко ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 1998. — 32 с. — укp.

У дисертації вперше в лінгвістичній історіографії поставлено методологічну проблему наукових принципів. Теоретично обгрунтовано правомірність розгляду принципів історизму, причиновості, системності, загального зв'язку явищ як принципів порівняльно-історичного дослідження мов. За допомогою історико-наукової реконструкції розкрито погляди українських і російських мовознавців 70-х рр. ХІХ ст. - 20-х рр. ХХ ст. (головним чином учених Харківської та Московської лінгвістичних шкіл) на ці принципи. Встановлено особливості розвитку принципів порівняльно-історичного дослідження в працях з історичної фонетики східнослов'янських мов (у процесі застосування прийомів і процедур порівняльно-історичного методу та в розробці тези про мету дослідження з історії мови). Визначено внесок компаративістів указаного періоду в утвердження даних принципів з урахуванням наступності та еволюції поглядів мовознавців на різні аспекти розглянутих проблем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш1г(4УКР)5

Географічні рубрики:

      
4.

Колибенко О.В. 
Історична топографія Переяславля Руського (X - перша половина XIII ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / О.В. Колибенко ; НАН України. Ін-т археол. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено проблемі формування території одного з найбільших центрів Руської землі - Переяславля Руського, з'ясуванню основних етапів його розвитку, вивченню соціально-топографічної та планувальної структури окремих складових частин міста, локалізації та атрибуції різноманітних об'єктів, питанням історичної демографії. З'ясовано, що Переяславль виникає у кінці Х ст. (988-993 рр.) як велике місто, розташоване на рубежах Русі, на перехресті двох важливих шляхів, що вели з Лівобережжя Дніпра до Києва. Встановлено, що формування території міста проходить два основних етапи. На першому з них (кінець Х ст. - 30-ті рр. ХІІ ст.) одночасно з будівництвом дитинця поступово заселяються території "окольного міста" та передгородь, воно досягає найбільших своїх розмірів (123-125 га), чисельність населення складає 11-11,5 тис. чол. На початку другого етапу (30-40-ві рр. ХІІ ст. - 1239 р.) площа міста зменшується. Одночасно з цим будуються укріплення "окольного міста" (1136-1142 рр.). Чисельність населення зменшується на 2-3 тис. чол., після чого залишається стабільною аж до зруйнування міста монголо-татарами у 1239р.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(2)431.92

Рубрики:

      
5.

Чальцева О.М. 
Роль Руської Православної Церкви в національному відродженні південних слов'ян: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.М. Чальцева ; Донец. держ. ун-т. — Донецьк, 1999. — 19 с. — укp.

Дисертація є комплексно-історичним дослідженням ролі Руської Православної Церкви в національному відродженні південних слов'ян в період з другої половини ХVIII до кінця 70-рр. ХIХ століття. Розглянуто значення релігійно-духовного фактору в процесі формування національної самосвідомості болгар, сербів, чорногорців, воєводинців, боснійських сербів. Вперше проаналізовані основні форми допомоги, яку оказала Руська Православна Церква єдиновірним південним слов'янам в обраний період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(49=СЛ7)6-7

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
6.

Коваль А.М. 
Геологічна будова і перспективи нафтогазоносності морфоструктур північно-західного Передкарпаття: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.17 / А.М. Коваль ; НАН України. Ін-т геології і геохімії горючих копалин. — Л., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню морфоструктур Рава-Руської зони Західно-Європейської платформи та північно-західної частини Зовнішньої зони Передкарпатського прогину на основі дешифрування аерокосмічної інформації, даних топографічних карт, проведення морфоструктурного аналізу з використанням результатів геолого-геофізичних досліджень і буріння. Встановлено, що відомі газоносні структури мають відбиття у сучасному ландшафті. Вони виявляються засобами морфографічного, морфометричного і контрастно-аналогового дешифрування топографічних карт і знімків Землі з космосу. На підставі інформативних ознак вірогідних газоносних структур виявлено морфоанамалії та зроблено оцінювання їх перспективності. спираючись на дані контрасно-аналового дешифрування космознімків і лінеаментного аналізу, результати геолого-геофізичних досліджень, здійснено тектонічне районування території Рава-Руської зони. Встановлено, що вона характеризується структурною неоднорідністю, диференціацією на блоки, в яких прогнозується наявність пасток вуглеводнів тектонічно-екранованого типу. Побудовано структурні схеми по поверхням мезозою, юри, палеозою в масштабі 1:200000. Загалом на території досліджень відстежено 77 вірогідних морфоструктур та виявлено 96 морфоаномалій, з яких 21 рекомендовано до постановки сейсморозвідувальних робіт.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д453.1(45УКР3)-5

Рубрики:

      
7.

Омельченко Е.М. 
Шлюбно-міграційна компонента генетичної структури популяцій деяких міст України: Автореф. дис... канд. мед. наук: 03.00.15 / Е.М. Омельченко ; Укр. наук. гігієн. центр. — К., 1999. — 17 с. — укp.

Вперше проведено генетико-демографічне вивчення двох районів м.Києва та м.Шостка і м.Тростянець Сумської області. Вирахувані генетико-демографічні показники популяцій (коефіцієнти шлюбної асортативності за національністю та професією: всі вони більші за одиницю, що свідчить про відсутність повної панміксії; міграції, ендогамії: від 0,05 в Дарницькому р-ні і 0,14 в Московському р-ні м.Києва в 1960 р. до 0,34 і 0,35 в 1992 р. та від 0,12 і 0,39 в 1960 р. до 0,28 і 0,34 в 1992 р.у Шостці і Тростянці; шлюбні радіуси: за покоління середня шлюбна відстань знизилась в районах м.Києва з 402 і 332 км до 309 і 319 км та зросла в Шостці з 271 до 372 км і в Тростянці з 194 до 257 км). Вивчено шлюбний вік: він склав 23,8 і 24,7 у наречених та 25,4 і 26,8 у женихів вищевказаних районів м.Києва в 1960 р., 23,4 і 23,6 та 25,2 і 25,7 відповідно у м.Шостка і м.Тростянець, а в 1992 р. середній вік вкладання шлюбу становив 24,0 і 24,4 у наречених та 26,0 і 26,6 у женихів в районах Києва та 23,0 і 22,2 та 24,7 і 23,5 відповідно у Шостці та Тростянці. Встановлені тенденції в динаміці вищезазначених показників: відмічено стабільну популяційну структуру міста Тростянець; виявлено порушення шлюбної структури м.Шостка в зв'язку з міграційним потоком генів; виявлено, що протягом останніх 15-ти років відбувається стабілізація основних параметрів, що характеризують шлюбну структуру київської та шосткинської популяції. Показаний зв'язок між генетико-демографічними характеристиками і ступенем урбанізації районів міста Київа. Вирахуваний відносний ризик захворіти цукровим діабетом у м.Шостка. Результати можуть бути використані для медико-генетичного консультування, визначення груп ризику в акушерстві та ендокринології і прогнозування рівнів захворюваності в популяції, що дасть можливість правильно планувати обсяги медико-соціальної допомоги.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)09

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
8.

Жиртуєва Н.С. 
Ісіхазм в духовній культурі середньовічної України та Росії: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.11 / Н.С. Жиртуєва ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2000. — 16 с. — укp.

Досліджено релігійний феномен ісіхазму - містичного вчення, спрямованого на вдосконалення людини та практику богопізнання. У контексті історіософського аналізу зроблено порівняльну характеристику ідей візантійського, києво-руського та московського ісіхазму. Проаналізовано вплив ісіхазму на тип східнослов'янського філософування. Візантійський ісіхазм сформовано на грунті взаємодії патристичного богослов'я та аскетичного напрямку, що призвело до створення універсального вчення про "обожнення" людини. Перетворення досягалося шляхом містичної практики "розумної молитви", через виховання в подвижнику всеохоплюючої любові до Бога та цілого світу. Догматичним виразом прагнення людини до поєднання зі світом постав культ Св. Трійці. Давньоруський ісіхазм не став офіційною ідеологією церкви, що суттєво зменшило його вплив на культуру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372-4-34 + Э372.27-4-34 + Ю3(0)416-377
Шифр НБУВ: РА311816 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
9.

Лепявко С.А. 
Військово-політична діяльність українського козацтва в контексті міжнародних відносин (1561 - 1595): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / С.А. Лепявко ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2000. — 35 с. — укp.

Досліджено один з найважливіших періодів історії українського козацтва, коли відбулось його становлення як недержавних збройних сил українського народу і воно появилось на міжнародній арені як самостійний віськово-політичний фактор, з чим мусили рахуватися всі сусідні країни. На основі нових джерел розглянуто боротьбу козаків проти Османської імперії і Кримського ханства, походи в Молдавію їх участь у війнах Великого кн. Литовського і Речі Посполитої проти Московського царства, взаємовідносини козацтва і влади. Велику увагу приділено дипломатичним проблемам, які через діяльність козацтва виникали у Польщі в стосунках з Кримом, Туреччиною і Молдавією, першим спробам встановлення контактів козацтва з урядами європейських країн. Події висвітлено в широкому контексті історії Великого Кордону і міжнародних відносин другої половини XVI ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294 + Т3(4УКР)442-6
Шифр НБУВ: РА310978 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Галас Я.В. 
Із історії української лексикографії на Закарпатті (ХІХ - 1-а половина ХХ ст.): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Я.В. Галас ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2001. — 17 с. — укp.

Досліджено лексикографічні праці, створені у Закарпатті в ХІХ - першій половині ХХ ст. Проаналізовано сім словників: "Русько-мадярський словарь" Л.Чопея (Будапешт, 1883), "Русско-мадъярскій словарь" О.Митрака (Ужгород, 1881), "Мадъярско-русскій словарь" О.Митрака (Ужгород, 1922), "Мадярсько-руський словарь" Е.Бокшая, Ю.Ревая та М.Бращайка (Ужгород, 1926), "Старославянскій-оугорскій-русскій-нъмецкій словарь къ священному писанію" Е.Кубека (Ужгород, 1906), "Латинсько-руський и русько-латинський словарь для низших клас гимназій" К.Заклинського (Ужгород, 1926), "Русько-мадярська терминологія для школьного и приватного уживання" О.Маркуша, Е.Фотула та Ю.Ревая (Ужгород, 1923). На підставі аналізу зроблено висновок: незважаючи на те, що Закарпаття протягом століть було відірване від решти українських територій, лексикографічний процес, що розвивався тут, є частиною загальноукраїнського лексикографічного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш104.г(4УКР) + Ш141.4-4г
Шифр НБУВ: РА314525 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Географічні рубрики:
  

      
11.

Дебенко В.З. 
Імперська ідея в Московській державі в кінці XV - XVI ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / В.З. Дебенко ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено причини зародження та формування імперської доктрини Московської держави як основної складової державницької ідеології її правлячих кіл у кінці XV - XVI ст. Охарактеризовано роль російської православної церкви та політичної еліти Москви у виробленні імперської концепції. Розкрито суть імперської ідеології московських правителів та механізми її реалізації. Проаналізовано вплив імперської ідеї на внутрішнє становище та зовнішньополітичну доктрину Московської держави. Висвітлено її результати та наслідки для російського народу і країн Східної Європи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)44-5 + Ф1(4РОС)440.8
Шифр НБУВ: РА315404 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Кушинська Л.А. 
Еволюція звичаєвого права східних слов'ян VІ - ХІ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук : 07.00.01 / Л.А. Кушинська ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Встановлено, що спадковість правових традицій східних слов'ян починається з VI ст., коли стабільні норми звичаєвого права у формі "Закону Руського" були головним регулятором суспільних відносин до часу прийняття першого правового акту конституційного характеру. Наголошено, що правові норми звичаєвих елементів були кодифіковані у збірнику законів "Руська Правда", завдяки чому збереглися протягом наступних століть. Розроблено оригінальну концепцію про виявлення права у східних слов'ян до масової появи на їх землях норманів, висвітлено еволюцію від звичаю до кодифікованих правових норм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(0)413.2 + Х2(4Укр)-381 + Т595.13 + Т3(4Укр)414.011.1
Шифр НБУВ: РА316753 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Балух В.С. 
Організація і діяльність комерційних судів Російської імперії: історико-правове дослідження на прикладі Одеського комерційного суду (1808 - 1917): Автореф. дис. канд... юрид. наук: 12.00.01 / В.С. Балух ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2002. — 20 с. — укp.

Проаналізовано соціально-економічні передумови створення Одеського комерційного суду. Проведено історичний дискурс торгового судочинства Київської Русі, Московської держави та Російської імперії. Визначено нормативне забезпечення діяльності комерційних судів Російської імперії. Розкрито структуру комерційного суду, повноваження, компетенцію та функцію її окремих елементів. Розглянуто ступінь взаємозв'язку між цими судами та судовою системою Російської імперії. Узагальнено досвід судочинства Одеського комерційного суду після проведення судової реформи 1864 р. Детального проаналізовано всі позитивні та негативні ознаки існування самостійних комерційних судів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР-2ОДЕ)51/52-629.154 + Х2(4РОС)51/52-629.154 +
Шифр НБУВ: РА321768

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Ніколаєнко В.М. 
Історичні романи Раїси Іванченко про давню Русь: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / В.М. Ніколаєнко ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2002. — 19 с. — укp.

Розглянуто в літературному контексті історичні романи Р.Іванченка "Зрада, або Як стати володарем", "Отрута для княгині", "Гнів Перуна", "Золоті стремена", що складають тетралогію. Простежено генезис художнього мислення авторки, загострення його соціальної актуальності, філософічності, інтелектуальності. Висвітлено викристалізацію індивідуального письменницького стилю як безперервний процес художньої еволюції та оновлення. Охарактеризовано особливості художнього історизму, його романтично-реалістичних засобів, новаторські підходи Р.Іванченко у зображенні історичних подій і постатей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Іванченко, Р. 534
Шифр НБУВ: РА320989

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Олійник З.В. 
Національна політика більшовиків в Україні в 1917 - 1920 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / З.В. Олійник ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 19 с. — укp.

У хронологічній послідовності проаналізовано тактичний курс РСДРП(б)-РКП(б) щодо самовизначення України, формування новоімперських ідеологічних штампів, насадження радянського режиму. Досліджено методи встановлення більшовицької диктатури в Україні - ідеологічний, військовий, політичний. Доведено, що більшовики закріпили свою владу за допомогою російської Червоної армії, надзвичайних революційних органів, місцевих більшовиків. Відзначено, що під тиском зовнішньополітичних обставин, успіхів і прорахунків у боротьбі національно-свідомих українських сил, московський партійний центр змушений був погодитися на офіційне визнання незалежності України, однак, їй було нав'язано систему радянської влади, знищено її національний суверенітет та включено до складу СРСР.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)61-56
Шифр НБУВ: РА320647 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Полтавець С.В. 
Становлення та особливості політичної думки доби Хмельниччини: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.01 / С.В. Полтавець ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Визначено, що Українська національна революція XVII ст., політична практика доби уряду Б. Хмельницького мала серйозне світоглядне, політико-ідеологічне підгрунтя у світоглядних орієнтаціях, менталітеті українського народу, ідеях історичної та полемічної літератури, творах діячів українського Відродження, Гуманізму та Реформації, козацькій ідеології та "Руській ідеї", традиціях української державності та козацького і громадського самоврядування. Досліджено історичний розвиток українського суспільства після Київської Русі у висхідному напрямку становлення української нації, розвитку національної свідомості та політичних орієнтацій, спрямованих на досягнення власної суверенної державності. Розглянуто роль української еліти та шляхти, які відіграли взагалі позитивну, хоча і суперечливу роль, сприяли збереженню та розвитку українського народу в етнічно-національному, релігійному, духовному, економічному та територіальному плані. Висвітлено основні чинники формування політичної думки, політичної орієнтації та політичної свідомості українського народу зазначеної доби, основними домінантами яких визначено соціально-політичні та духовні фактори власного соціально-політичного та історичного-культурного буття. Узагальнено матеріали, які засвідчують тривалість державотворчих традицій руського народу, наявність напередодні правління Б. Хмельницького низки політичних ідей та державотворчих концепцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4УКР)44/46 +
Шифр НБУВ: РА322181

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Чупрій Л.В. 
Співвідношення розуму та віри в українській філософській традиції XI - XIX ст.: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.05 / Л.В. Чупрій ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 17 с. — укp.

Проведено історико-філософський, порівняльний аналіз гносеологічних поглядів представників української філософської думки ХІ - ХІХ ст. Висвітлено питання співвідношення розуму та віри на різних етапах розвитку української культури. Розкрито зміст понять "розум" та "віра" у світовій та українській філософській культурі. Описано вплив на формування києво-руської традиції візантійсько-елінської культури, в подальшому активної взаємодії західноєвропейських філософських напрямків з вітчизняними.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4Укр)41/5
Шифр НБУВ: РА319447 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Нікітенко Н.М. 
Русь - Україна і Візантія у монументальному комплексі Софії Київської: історико-соціальний та етноконфесійний аспекти: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.02 / Н.М. Нікітенко ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознав. ім. М.С.Грушевського. — К., 2002. — 34 с. — укp.

Висвітлено ключові проблеми русько-візантійських відносин кінця X - першої половини XI ст. у світлі даних стінопису Софії Київської. Розглянуто перебіг подій під час укладення русько-візантійського династичного шлюбу кінця X ст. з метою з'ясування об'єктивної картини хрещення Київської держави. Запропоновано новий погляд на причини та наслідки русько-візантійської війни 1043 р. Простежено концепцію візантійських церковно-політичних традицій у київській духовній культурі (софійський некрополь, княжий портрет, агіографічний жанр). Проаналізовано й узагальнено дані джерел про долю пам'ятки в XI - першій третині XVII ст. для розуміння історичних передумов духовної консолідації нації. Здійснено історичний аналіз заходів Петра Могили з відродження "митрополії руської". Визначено місце та роль Софії Київської за доби Могили. Досліджено діяльність І.Мазепи, пов'язану з Св. Софією, в контексті його культуротворчої політики. З'ясовано відображення в архітектурі та стінописі собору ідейних завдань доби Мазепи. Обгрунтовано значення давньоруської спадщини Св. Софії для розбудови національної держави та Церкви.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр-2К)4-7 + Э372.27-655
Шифр НБУВ: РА317201 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
19.

Шеретюк В.М. 
Православна церква Правобережної України у контексті політичних відносин Росії і Речі Посполитої кінця ХVІІ - ХVІІІ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.М. Шеретюк ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто процес активного використання російським керівництвом свого політичного права (отриманого за умовами договору 1686 р.) і релігійного обов'язку (внаслідок підпорядкування Київської митрополії Московському патріархату 1686 р.) контролювати непорушність прав православного населення Речі Посполитої для розв'язання політичних завдань. З'ясовано наслідки використання Росією конфесійного питання в політичних проектах, які полягали в активізації католицько-уніатських сил у прцесі наступу на православну віру Правобережної України, що, в свою чергу, надало привід сусіднім державам втручатися у внутрішні справи Речі Посполитої. Події висвітлено у контексті зовнішньополітичної діяльності Росії та міжконфесійних відносин на Правобережній Україні наприкінці XVII - XVIII ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-346-021.6 + Т3(4Укр)46-55
Шифр НБУВ: РА317014 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
20.

Бабич С.В. 
Творчість Мелетія Смотрицького у контексті раннього українського бароко: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / С.В. Бабич ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Проаналізовано творчість давньоукраїнського письменника Мелетія (Максима) Смотрицького на тлі літературних явищ та давньо-релігійних процесів України, Польщі та взагалі Європи того часу, а також у контексті естетичної та релігійної культури епохи раннього бароко. Категорією, яка об'єднує ці дві сфери, є поняття міфу як риторичної конструкції втілення ідеї. З'ясовано специфіку культурно-історичної функціональності міфологічних моделей раннього українського бароко, які в поетиці творів Смотрицького втілились в образах, метафоричних схемах, топосах. На матеріалі полемічних трактатів Смотрицького спостережено метафоричність та полісемантичність образів, передусім, Церкви-Матері ("Тренос"), міфотворчу стилізацію та проблему мімесису - наслідування сакрального та довершеного. Виявлено механізми міфологізації: сакралізації авторської праці, творення ідеального образу читача, модифікації дійсності. Розглянуто вплив на творчість Смотрицького візантійсько-руської та латинсько-польської (протестанської та єзуїтської) традицій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)3-317 + Ш5(4УКР)3-4 Смотрицький, М. 417 + Э370.9(4УКР)-34-028 Смотрицький, М.
Шифр НБУВ: РА320473 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського