Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Реферативна база даних (50)Книжкові видання та компакт-диски (29)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=НІЖИНА<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 9
Представлено документи з 1 до 9

      
1.

Капінус О.Л. 
Грецькі громади України кінця XVII - початку XXI ст.: історіографія проблеми: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / О.Л. Капінус ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено тенденції, напрямки, історіографічні закономірності вивчення історії грецьких громад України у XIX - на початку XXI ст. Виділено історичні етапи вивчення проблеми. З'ясовано особливості підходів до історії греків Ніжина та Північного Приазов'я, якими користувалися дослідники XIX - початку XXI ст. Розглянуто місце відповідної тематики у загальноісторичних студіях, її підпорядкованість більш широким тематичним контекстам. Висвітлено оцінки важливих подій в історії грецьких громад - питань формування Ніжинського грецького братства, відносин громади з гетьманською та імперською владою, торгівельної діяльності братчиків, переселення греків з Кримського півострова до Північного Приазов'я. З'ясовано високий ступінь кореляції дослідницького пошуку з державними ідеологічними настановами за радянських часів. Охарактеризовано класову концепцію історії маріупольських греків, розроблену вченими у 1920 - 1930-х рр. Увагу приділено науковим дослідженням К. Харламповича з історії ніжинських греків. Розкрито умови активізації елліністичних досліжень у незалежній Україні, їх оформлення в інституціалізований результативний напрям вітчизняної історіографії. Проаналізовано основні тематичні та методологічні пріоритети сучасних українських істориків-елліністів щодо дослідженої проблеми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГРЕ)г +
Шифр НБУВ: РА360813

Рубрики:

      
2.

Чернухін Є.К. 
Грецькі рукописи ІV-ХХ ст. у фондах Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського: кодикологічне дослідження: Автореф. дис... канд. філол. наук: 07.00.08 / Є.К. Чернухін ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням походження та опису грецьких рукописів у фондах НБУ імені В.І.Вернадського в Києві. Вперше на основі археографічного опису більш ніж 450 грецьких рукописів досліджено історію надходження їх до різних книжкових зібрань і колекцій України, пізніше - до НБУВ. Висвітлено історіографію питання, проведено функціональний розподіл грецьких матеріалів, типологію та жанрову класифікацію рукописних книг і текстів IV-XIX ст., наведено детальну археографічну характеристику грецьких кодексів та проаналізовано записи копіїстів і власників. За підсумками всебічного кодикологічного аналізу запропоновано шляхи реконструкції складу окремих книжкових зібрань, локалізації районів створення й побутування кодексів. Встановлено зв'язки рукописів із регіонами Близького Сходу, Південної Італії, Криму, Ніжина. У додатках подано археографічний опис (каталог) 134 грецьких рукописних книг (кодексів) у київських зібраннях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч736.834.2(4УКР)541.6

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Самойленко С.Г. 
Культурне життя в Ніжині в добу Гетьманщини: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / С.Г. Самойленко ; Чернігів. нац. пед. ун-т ім. Т.Г.Шевченка. — Чернігів, 2010. — 20 с. — укp.

Доведено, що Ніжин був одним з найважливіших суспільно-політичних центрів і найбільших торговельно-економічних осередків Гетьманщини. З'ясовано роль окремих державних і церковних діячів, різних соціальних і етнічних груп у культурно-мистецькому житті Ніжина. Розкрито стан і своєрідність розвитку освіти в місті, досліджено характер функціонування основних типів навчальних закладів, бібліотечних зібрань в контексті загальноосвітніх процесів, що відбувалися у Гетьманській державі. Проаналізовано історію забудови Ніжина у добу Гетьманщини, визначено основні типи споруд за їх функціональним призначенням, досліджено історію будівництва та художньо-стильові ознаки культових споруд, встановлено їх меценатів, розкрито художньо-мистецьку діяльність у Ніжині відомих архітекторів, з'ясовано в історичному аспексті основні тенденції розвитку образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва у місті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЧЕР)- 22 Ніжин
Шифр НБУВ: РА372071 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Кавунник О. А. 
Музичне середовище Ніжина в контексті національних культуротворчих процесів XIX - початку XXI ст.: автореф. дис. ... канд. мистецтвознав. : 17.00.03 / О. А. Кавунник ; НАН України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського. — К., 2011. — 16 с. — укp.

Простежено етапи становлення, функціонування музичного середовища Ніжина в контексті національних культуротворчих процесів XIX - початку XXI ст. Розглянуто форми музично-театральної праці М. Заньковецької, Ф. Проценка в розвитку музичного життя Ніжина на початку XX ст. Висвітлено сутність музичної діяльності їх наступників у форматі локально-регіонального, всеукраїнського, європейського музичного простору порубіжжя століть. Обгрунтовано вплив музикантів-професіоналів, аматорів на функціонування в музичному середовищі Ніжина фольклорних, академічних, аматорських дитячих, дорослих, молодіжних колективів - хорових, інструментальних, вокально-інструментальних, хореографічних; солістів (баяністів, вокалістів, піаністів, бандуристів, сопілкарів, естрадних співаків).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4УКР-4ЧЕР-2Н)5/6-69
Шифр НБУВ: РА380394 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Кузьменко Л.П. 
Орнітофауна антропогенних екосистем північного Лівобережжя України (на прикладі Чернігівської області): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / Л.П. Кузьменко ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Вперше на території північного Лівобережжя України проведено порівняння орнітоценозів територій різного рівня трансформації у такому ряду: слабо змінені (широколистяні і сосново-листяні ліси) - сильно змінені (лісосмуги, дачі) - урбанізовані (житлові квартали міст). Визначено видовий склад орнітонаселення, розподіл птахів за трофічним і топічним показниками та за типом фауни. За умов зростання антропогенного пресу досліджено зменшення числа гніздових видів і збільшення загальної щільності та біомаси птахів за рахунок небагатьох синантропних видів. Детально вивчено і проаналізовано у сезонному та багаторічному аспектах особливості орнітофауни середніх міст досліджуваного регіону на прикладі м.Ніжина.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.35*80,022 + Е623.35*80,022
Шифр НБУВ: РА308351 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Сердюк І.О. 
Полкові міста Лівобережної України середини XVIII ст.: історико-демографічний вимір (на прикладі Ніжина, Переяслава й Стародуба): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / І.О. Сердюк ; Нац. ун-т "Києво-Могилян. акад.". — К., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено основні характеристики дитинства, активного віку та старості, а також сприйняття їх тогочасним суспільством. Визначено особливості демографічної поведінки міських мешканців. Реконструйовано стратегію шлюбних практик представників різноманітних соціальних груп і приклади індивідуальної поведінки окремих осіб за умов міста. Встановлено особливості соціально-демографічних характеристик полкових міст Лівобережної Гетьманщини шляхом їх порівняння з аналогічними характеристиками населення міст Центрально-Східної та Західної Європи з одного боку та сіл українського Лівобережжя з іншого.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-2 + С73(4УКР-9ЛІВ)4
Шифр НБУВ: РА372914 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Якубіна Ю. В. 
Проблеми формування творчої особистості Миколи Гоголя і дискурс Гімназії вищих наук у його художній спадщині: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.02 / Ю. В. Якубіна ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О. Гончара. — Д., 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено формотвірний вплив соціокультурних і художньо-естетичних факторів Гімназії вищих наук і Ніжина на творчу особистість М. Гоголя. Розглянуто основні змістовні домінанти його митецького доробку в контексті ніжинського періоду життя. Реалізація гуманітарних ідей концептуального ядра, динамічно формованого в контексті освітніх реформ початок XIX ст., забезпечувалась організаційно-просвітницькою діяльністю перших директорів Гімназії В. Г. Кукольника та І. С. Орлая, викладанням у межах дев'ятилітнього курсу навчання широкого спектру дисциплін словесного циклу, залученням кваліфікованих викладачів з грунтовною освітою, практикою вивчення та застосування іноземних мов, що стало передумовою для створення "ніжинської літературної школи" та сприяло розвитку художньо-образного мислення, становленню літературно-критичних поглядів М. Гоголя та його співучнів. За умов етнокультурного простору Ніжина Гімназія вищих наук своїм статусом і діяльністю закладала широкі ділові, освітні, релігійні, культуротворчі, особистісні контакти з містом, що і визначає її дискурс у художній спадщині М. Гоголя, виявляючись у дихотомії "столиця - провінція", темі "значительного лица", концептах учительства та страху, початки якого розглянуті буденною та християнською парадигмами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4 Гоголь М. В. 23
Шифр НБУВ: РА379295 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Жарко Р.П. 
Теоретико-методичні засади удосконалення податкового регулювання підприємницької діяльності (на прикладі підприємств м. Ніжина та Ніжинського району Чернігівської області): Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Р.П. Жарко ; Нац. ун-т харч. технологій. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Розглянуто теоретико-методичні засади розвитку підприємництва й оподаткування. Досліджено суть податків та їх функції, а також обгрунтовано класифікацію за ознаками прямого відношення до суб'єктів податкових відносин і за характером виникнення. Визначено, що податкове регулювання передбачає відбір підприємств, які першочергово потребують зниження податкового навантаження. Удосконалено методичні підходи щодо ранжування підприємств за потребою податкового стимулювання. Розроблено економіко-математичну імітаційну динамічну модель функціонування підприємств у податковому середовищі та здійснено прогноз обсягів надходжень податків до бюджетів і внесків до державних фондів соціального страхування, а також економічних показників результатів діяльності суб'єктів господарювання залежно від зміни ставок податків і зборів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР-4ЧЕР)0-131.1 + У9(4УКР-4ЧЕР)261.413 +
Шифр НБУВ: РА343345

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Волониць В.С. 
Торговельно-комерційна діяльність греків-купців в Україні (середина XVII - XIX ст.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.С. Волониць ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено торговельно-економічну діяльність грецького купецтва в Україні у другій половині XVII - XIX ст. Визначено історичні умови та чинники, які впливали на розгортання торговельної активності греків, охарактеризовано її політико-правове забезпечення Гетьманською державою та Російською імперією. Розкрито характер, напрями та результативність торгівлі греків Ніжина. Показано вплив торговельного чинника на процеси самоорганізації та автоматизації, структурування купецького загалу у рамках Ніжинського грецького братства. З'ясовано специфіку одеського грецького купецтва. Доведено, що особливості молодого портового міста та господарська спеціалізація регіону зумовили орієнтацію греків-купців Одеси на експорт зерна, що здійснювався за посередництва великих торгових домів. Визначено соціокультурну роль греків Одеси, показано їх участь у суспільно-політичному, культурному житті міста. Визначено місце підприємницької та торговельно-посередницької діяльності маріупольських купців-греків в економіці Північного Приазов'я. Проведено порівняльний аналіз грецьких купецьких спільнот Ніжина, Одеси та Північного Приазов'я, а також установлено їх роль у розвитку торгівлі в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГРЕ)4-2 +
Шифр НБУВ: РА354650

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського