Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (11)Наукова електронна бібліотека (98)Реферативна база даних (664)Книжкові видання та компакт-диски (371)Журнали та продовжувані видання (8)
Пошуковий запит: (<.>K=ОБЛІКОВА$<.>+<.>K=ТЕРМІНОЛОГІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 73
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Соколовська Т.Г. 
Українська термінологія з генетики: походження, структура, системність (лінгвістична проблематика): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Т.Г. Соколовська ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертаційну роботу присвячено аналізу української термінології з генетики, що розглядаєтся як цілісний об'єкт в аспектах формування, структурно-системних зв'язків та функціонування. Досліджуєтся проблематика дефініції терміна і терміносистеми в сучасному мовознавстві, визначаються теоретичні засади аналізу галузевих термінологій. Зазначається, що українська термінологія з генетики є ієрархічною єдністю, яка складалась протягом століть у Західній Європі і лише на початку ХХ ст. (як інтернаціональна за походженням система) була перенесена в українське мовне середовище. Висвітлюється питання аналізу тезаурусних та структурних функцій, що є формами вияву зв'язків та відношень термінів у галузі генетики. У Додатку подаються пробні статті "Словника-тезасуруса українських термінів з генетики".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:Е

      
2.

Сташко М.В. 
Формування та розвиток української бібліотечно-бібліографічної термінології: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / М.В. Сташко ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 1999. — 19 с. — укp.

У дисертації вперше досліджується українська бібліотечно-бібліографічна термінологія у порівняльно-історичному, лексико-семантичному та структурно-словотвірному аспектах. Сучасна бібліотечна термінологія забезпечує номінативними засобами поняттєву базу бібліотечної справи і є цілісною системою ієрархічно організованих мовних одиниць.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:Ч73

      
3.

Процик І.Р. 
Українська фізична термінологія другої половини XIX - першої третини XX століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / І.Р. Процик ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено вивченню історії становлення та особливостей розвитку української фізичної термінології другої половини XIX - першої третини XX століття. Досліджено термінолексику на основі спеціального лінгвістичного аналізу праць з фізики та термінологічних фізичних словників. Розглянуто провідні тенденції термінотворення, здійснено генетичну та структурно-словотвірну характеристику українських фізичних термінів, наведено способи і засоби термінологічної деривації, визначено словотвірні моделі фізичних термінів та їх продуктивність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:В + В3в3,022
Шифр НБУВ: РА307914 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
4.

Деркач В.В. 
Філологічна термінологія М.П.Драгоманова в системі української наукової термінології кінця ХІХ-початку ХХ ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / В.В. Деркач ; Ін-т мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України. — К., 1999. — 16 с. — укp.

У роботі досліджується літературознавча, фольклористична та лінгвістична термінологія статей, розвідок і листування М.П.Драгоманова 70-90-x років XIX ст. Виокремлюються тематичні групи, лексико-генетичні та структурні типи названих термінологічних розрядів. Аналіз метамови вченого здійснюється із врахуванням лексичної та морфологічної динаміки української літературної мови у другій половині XIX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-34:Ш

      
5.

Гутиряк О.І. 
Англійська термінологія маркетингу: структура та семантичні характеристики: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.І. Гутиряк ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Проаналізовано сучасну англійську термінологію маркетингу і стратифікаційну та семантико-тематичну структури термінології, склад і структуру термінів маркетингу. Встановлено, що між семантичною продуктивністю і семантичною складністю термінів маркетингу та кількістю слів, основ, морфем, літер існує статистична залежність: із збільшенням семантичної продуктивності термінів їхня структурна складність і довжина зменшуються, а із збільшенням семантичної складності - збільшується.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-34:У

Рубрики:

      
6.

Ярова Л.В. 
Російська морська термінологія судноводіння (лінгвістичний аналіз): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / Л.В. Ярова ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 2000. — 20 с. — укp.

Вперше досліджено росйську термінологію морського судноводіння як цілісну систему (ТСМС). Визначено закономірності її структурної, семантичної та функціональної організації, шляхи й спроби її формування. На відміну від багатьох сучасних терміносистем, ТСМС містить рівну кількість однослівних та складених термінів, крім непредикативних, у сферах функціонування та фіксації знайдено напіпредикативні та предикативні одиниці. Доведено, що 2/3 інвентаря однослівних термінів морського судноводіння (МС) - автохтонні терміни, 1/3 - містять терміноелементи, запозичені на різних етапах розвитку вітчизняного флоту з голландської, італійської, англійської, німецької, грецької, сербської, хорватської та інших мов. В процесі аналізу парадигматичних відношень (гіпонімія, синонімія, полісемія, антонімія, тематична та функціонально-семантична організація) і синтагматичних відношень (лексична й синтаксична сполучність термінів) визначено шляхи організації ТСМС. Основні семасіологічні характеристики терміна - моносемія, відсутність синонімії та омонімії, експресивна й стилістична нейтральність - в ТСМС є провідними тенденціями, які функціонують як закономірності лише у сфері фіксації, а у сфері функціонування порушуються. Причини асиметрії - екстралінгвальні (історичні, географічні, соціальні, психологічні) та внутрішньомовні (використання різних словотвірних та синтаксичних моделей). Визначено продуктивні та непродуктивні способи утворення й моделі термінів МС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-34:0 + О471в4
Шифр НБУВ: РА311027 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Козак Л.В. 
Українська електротехнічна термінологія (словотвірний аспект): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Л.В. Козак ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 2000. — 18 с. — укp.

Досліджено словотвірну структуру української електротехнічної термінології, специфіку дериваційних процесів та найбільш активні способи словотвору. Досліджувана термінологія постійно поповнюється за рахунок дериватів та запозичень з ряду мов. Визначено, що електротехнічна термінологія потребує уніфікації та стандартизації, які повинні проводитися з урахуванням національних та міжнародних компонентів, а також тісного зв'язку досліджуваної термінології з відповідною галуззю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:З + З2в3
Шифр НБУВ: РА308100 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Данилюк О.К. 
Географічна термінологія Волині: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.К. Данилюк ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Проаналізовано лексику на позначення географічних об'єктів, з'ясовано її основні лексичні, семантичні, дериваційні ознаки у взаємозв'язку із сучасною українською літературною мовою, іншими українськими говорами, а також суміжними слов'янськими мовами. На прикладі 970 термінів (у тому числі і фонетико-морфологічні варіанти), зібраних у 217 населених пунктах Волині та розподілених за трьома лексичними класами, простежено формування системи географічної термінології досліджуваного регіону, а також з'ясовано основні закономірності та особливості даної системи. Встановлено, що поданий фактичний матеріал відображає цілісну картину географічної лексики Волині.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.1-315.5 + Д8(45УКР3)в4
Шифр НБУВ: РА308608 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Ктитарова Н.К. 
Українська термінологія металургійної промисловості: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Н.К. Ктитарова ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2000. — 19 с. — укp.

Висвітлено процес становлення та розвитку української металургійної термінології. Охаркатеризовано різні джерела її поповнення. Досліджено словотвірну структуру української металургійної термінології. Встановлено основні способи термінотворення. Системні відношення в досліджуваній термінолексиці виявлено на рівні парадигматики та синтагматики. Вони належать до найскладніших аспектів синхронного дослідження термінів. Зроблено висновок, що металургійна термінологія потребує уніфікації та стандартизації з урахуванням національних та міжнародних компонентів, тісного зв'язку досліджуваної термінології з відповідною галуззю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:К + К3в4
Шифр НБУВ: РА312583 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Гумовська І.М. 
Англійська юридична термінологія в економічних текстах: генезис, дериваційні та семантико-функціональні аспекти: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / І.М. Гумовська ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2000. — 19 с. — укp.

Розглянуто проблеми сучасного термінознавства, процеси термінологічної міграції, зокрема, функціонування юридичної термінології в англійських економічних текстах (монографічних працях, навчально-методичній літературі, періодичних виданнях та документації). Досліджено генезис англійських юридичних термінів, які вживаються в економічному дискурсі, їх семантичну еволюцію та здійснено їх структурно-словотворчий аналіз. Висвітлено дериваційні моделі термінів-іменників, термінів-прикметників, термінів-дієслів та термінів-словосполучень. Вперше проаналізовано проблему функціонування юридичної термінології в економічному дискурсі, а також семантичного поля юридичної термінології в структурі економічних текстів. На підставі вивчення економічної літератури різних жанрів та використання лексикографічних економічних та юридичних джерел виявлено, що приблизно 73 % усіх юридичних термінів економічного дискурсу стали невід'ємною частиною економічної підмови в зв'язку з їх продуктивним використанням у галузі економічної діяльності та правовим статусом бізнес-операцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-34:Х + Х.в4
Шифр НБУВ: РА310251 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Медведь О.В. 
Українська граматична терміносистема (історія та сучасний стан): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.В. Медведь ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 17 с. — укp.

Досліджено українську граматичну терміносистему в динамічному та статичному аспектах. Проаналізовано системні зв'язки та відношення між термінами в межах української граматичної терміносистеми. Особливу увагу приділено теоретичним і методологічним аспектам термінознавчого дослідження окремих розділів термінології, яка на певному етапі свого розвитку формується в терміносистему. Встановлено, що українська граматична термінологія є однією з найдавніших в українській мові, її витоки сягають ХІІ ст. Запропоновано нову періодизацію історії розвитку цієї термінології від першовитоків до сучасного періоду. На сучасному етапі українська граматична терміносистема є розвиненою термінологічною системою, зв'язки між термінами в якій простежуються на понятійному, словесному та словесно-понятійному рівнях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш1в3 + Ш141.4-34:Ш1
Шифр НБУВ: РА314504 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Підвойний В.М. 
Лінгвістична термінологія турецької мови: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.13 / В.М. Підвойний ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2001. — 17 с. — укp.

Досліджено питання словотвору, лексикології та лексикографії турецької лінгвістичної термінології. Проаналізовано теоретичні питання визначення терміна з семіотичних засад, описано турецькі термінознавчі дискусії. Подано опис формування та розвитку турецької лінгвістичної термінології, способів і засобів словотвору термінів, їх словотвірних моделей. Лінгвістичні терміни турецької мови охарактеризовано з лексико-семантичного погляду. Розглянуто проблему лексикографічного закріплення, уніфікації та стандартизації турецьких термінів. Окреслено перспективи подальшої розробки теми та запропоновано варіант двомовного турецько-українського словника лінгвістичних термінів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш163.12-34:Ш1 + Ш1 в4
Шифр НБУВ: РА314232 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Козак Л.В. 
Українська електротехнічна термінологія (словотворчий аспект): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Л.В. Козак ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Визначено етапи розвитку електротехнічної терміносистеми (ЕТ). Виявлено різнорідну етимологічну базу електротехнічних термінів. З'ясовано вплив мовного та позамовного середовища на процес формування та функціонування даної термінології. Обгрунтовано принципи виявлення лексичної, морфологічної та морфолого-синтаксичної синонімії. Розглянуто два рівні нормалізації ЕТ та особливості системної організації її одиниць на семантичному та структурному рівнях. Запропоновано рекомендації щодо упорядкування та удосконалення термінології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:3 + З2 в4
Шифр НБУВ: РА321287

Рубрики:

      
14.

Федоренко І.А. 
Механізм державного регулювання і планування залучення інвестицій: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / І.А. Федоренко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 20 с.: рис. — укp.

Запропоновано організаційно-економічний механізм планування залучення та регулювання інвестицій, який базується на моделі оцінки та прогнозуванні факторів, що впливають на активізацію інвестиційних проектів, а також на стратегії управління інституціональними та організаційними структурами. Наведено організаційно-економічний механізм державного регулювання залучення інвестицій, що є системою принципів, форм і методів разом з відповідними інституційними та організаційними структурами, які виконують функції, адекватні сучасному стану економіки щодо активізації інвестиційного капіталу з метою забезпечення стійкого економічного зростання. Удосконалено методичні засади визначення потенційних джерел інвестування, що дає змогу виявити та локалізувати причини кризового стану в галузі інвестування. Розроблено економіко-математичні моделі оцінки залежності між факторами й умовами, що впливають на показники динаміки інвестицій до основного капіталу та прямі іноземні інвестиції, виявлено закономірності та розраховано прогнози за показниками. Виявлено, що на сучасному етапі економічного розвитку основними факторами, що впливають на інвестиційні процеси, є: оборотні кошти в різних галузях економіки, грошова маса, залишки внесків населення до банків у кінці року, кошти на рахунках підприємств, організацій, населення, індекс споживчих цін, основні фонди в економіці, кошти населення, облікова ставка НБУ, заборгованість з кредитів комерційних банків, споживання населення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-56-21 +
Шифр НБУВ: РА321455

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Волкова І.В. 
Лексико-семантична характеристика сучасної української фізичної термінології (на матеріалі спеціалізованих видань 90-х рр. ХХ ст.): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / І.В. Волкова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено лексико-семантичні характеристики фізичних термінів кінця ХХ ст., спрогнозовано деякі тенденції подальшого розвитку української фізичної термінології. Проаналізовано особливості фізичного терміна як знака наукового поняття в зіставленні з термінами початку ХХ ст. Виявлено, що сучасна фізична термінологія відзначається значною кількістю складених термінів, наявністю великої кількості символів, розвинутою системною організацією, основою якої є синонімічні, гіперо-гіпонімічні, антонімічні, полісемічні та омонімічні кореляції. Наведено рекомендації щодо вживання окремих фізичних термінів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:В + В3.в3:Ш1
Шифр НБУВ: РА320305 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Жерновей Є.Г. 
Релігійна термінологія сучасної французької мови: генеза, семантика, функціонування: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / Є.Г. Жерновей ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с. — укp.

На підставі результатів аналізу релігійної термінології французької мови, її генетичної й лексико-семантичної структури, аспектів функціонування релігійних термінів у різних текстових жанрах установлено: базою для творення релігійної термінології стали латинська та давньогрецька мови, а також власне французькі утворення; запозичення з інших мов складають незначну частину термінів. Відзначено, що лексико-семантичні процеси в межах релігійної термінології сучасної французької мови виявляють специфічні риси: категоріальну багатозначність, міжсистемну антонімію, дублетність синонімів. Визначено, що ядром та центром функціонально-семантичного поля сакральності є біблеїзми та християнізми, а периферії - терміни нехристиянських релігій. Частотний аналіз фунціонування генетичних пластів релігійних термінологічних одиниць (РТО) в тексті виявив перевагу РТО латинського і власне французького походження. Зазначено, що функціональною особливістю цих пластів є те, що значна частина з них належить до термінів-інтернаціоналізмів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-34:Э + Э2 в3 +
Шифр НБУВ: РА325752

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
17.

Гончарук М.І. 
Зменшення втрат природного газу в трубопроводах низького та середнього тиску: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.15.13 / М.І. Гончарук ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. — Івано-Франківськ, 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Розроблено методики дослідження корозійних процесів на підземних ділянках газопроводу та впливу температури навколишнього та робочого середовищ на покази побутових лічильників газу. Удосконалено спосіб обліку витрат газу. Вивчено фізико-механічні властивості матеріалу різних ділянок підземного газопроводу за методом ступінчастого навантаження та побудови номінальних діаграм деформації, оцінено їх стабільність в процесі експлуатації. Виявлено схильність металу до місцевої корозії з утворенням глибоких виразок вздовж меж розділу фаз. Розвинуто окремі положення теорії захисту газопроводів від корозії на стадії проектування. Започатковано новий науковий напрямок - низькотемпературна корозійна повзучість зварних з'єднань труб. Розраховано середньозважені річні коефіцієнти для різних об'ємів споживання та обгрунтовано доцільність їх використання в кінцевих розрахунках. Розроблено ПКГ-номограму для визначення поправочних температурних коефіцієнтів до обсягів споживання газу, облікованого в побуті мембранними та роторними лічильниками.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н763.05-082 + Н763.079 +
Шифр НБУВ: РА327174

Рубрики:

      
18.

Дячук Т.М. 
Українська соціально-економічна термінологія: становлення і кодифікація: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Т.М. Дячук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексний лінгвістичний аналіз соціально-економічної термінології (СЕТ), охарактеризовано основні етапи її становлення, виявлено кількісні та якісні зміни в її складі та причини, що впливали на зміни соціально-економічного словника впродовж століть. Визначено особливості системної організації досліджуваної термінології з огляду на її тематику, походження, парадигматичні відношення та особливості лексико-семантичних процесів на кожному етапі її формування. В ономасіологічному аспекті розглянуто способи термінотворення, виділено продуктивні та непродуктивні моделі творення соціально-економічних термінів, проаналізовано сучасний стан кодифікації соціально-економічних термінів, виокремлено загальні тенденції в цьому процесі. Варіантні ряди (пари) сучасних соціально-економічних термінів розглянуто під кутом зору їх відповідності системі сучасної літературної мови, подано пропозиції щодо кодифікації окремих соціально-економічних термінів-варіантів на підставі аналізу їх ретроспективи та перспективи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:У + У.в4 +
Шифр НБУВ: РА323686

Рубрики:

      
19.

Коцюба Н.Й. 
Українська термінологія державного управління (становлення та розвиток): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Н.Й. Коцюба ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2004. — 16 с. — укp.

Уперше досліджено українську термінологію державного управління в порівняльно-історичному, лексико-семантичному та структурно-словотвірному аспектах. Зауважено, що проаналізована терміносистема забезпечує номінативними засобами поняттєву базу державного управління і є цілісною системою ієрархічно організованих мовних одиниць. Охарактеризовано основні періоди розвитку української термінології державного управління. З'ясовано провідні тенденції термінотворення на кожному з досліджуваних етапів. Розглянуто особливості лексико-семантичної та структурної організації української термінології у даній сфері. Проаналізовано способи та засоби термінної деривації, визначено словотворні моделі управлінських термінів. Установлено, що терміносистема державного управління потребує унормування та стандартизації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:Х + Х819(4УКР)в4
Шифр НБУВ: РА330776

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
20.

Міщенко С.М. 
Облікова політика в системі управління банком: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / С.М. Міщенко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2004. — 21 с. — укp.

Досліджено передумови, генезис і сучасний зміст облікової політики банківської установи, доповнено його новою економічною суттю, визначено цільові завдання цієї політики. Запропоновано поняття державної, галузевої облікової політики, а також суб'єкта господарювання. Доведено необхідність істотного поліпшення якості нормативного забезпечення формування облікової політики та розроблено концепцію національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку "Облікова політика". Наведено систематизацію основоположних принципів та якісних характеристик обліку. Розкрито переваги та недоліки різних методів та правил обліку. Запропоновано систематизовані для банків методичні облікові процедури, що використовуються у процесі формування облікової політики банківської установи. Обгрунтовано необхідність розробки концепції побудови оптимальної облікової політики банківської установи на основі єдності її методологічної, організаційної та технічної складових. Розроблено структуру внутрішньобанківського стандарту "Облікова політика банку", а також проекти внутрішньобанківських положень, що поглиблюють якість організаційної та технічної складових дослідженої політики, з'ясовано вплив її окремих елементів на фінансові показники діяльності банку. Визначено стратегію удосконалення облікової політики банку, що направлена на встановлення контролю за використанням ресурсів банку та забезпечення ефективної діяльності у банку в цілому та його структурних підрозділів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У052.9(4УКР)226.210 +
Шифр НБУВ: РА330844

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського