Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (11)Реферативна база даних (140)Книжкові видання та компакт-диски (24)
Пошуковий запит: (<.>K=ОБРИС$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 7
Представлено документи з 1 до 7

      
Категорія: Транспорт   
1.

Ботвіновська С.І. 
Дискретне моделювання обрисів магістральних перехрещень за керуючими чинниками параметрів натуральних рівнянь: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.01.01 / С.І. Ботвіновська ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2003. — 22 с. — укp.

Розроблено методи, алгоритми, програмне забезпечення та методики дискретного моделювання ліній магістральних перехрещень. Запропоновано методи моделювання ліній, що використовують їх натуральні рівняння як управляючі криві. Лінії з'їздів повинні задовольняти крайови умови, що складаються з кінцевих точок, дотичних та значень кривини в них. Конструювання цих ліній у просторі виконується за допомогою поздовжнього профілю, побудова плану та профілю виконується на спільних теоретичних засадах. На базі цих методів розроблено інтерактивну програму, яка у подальшому може бути використана у загальних системах комп'ютерного моделювання перехрещень доріг різних рівнів. Виконано узагальнення: розроблено суцільну інтерполяцію, яка задовольняє не тільки вихідні крайові умови, а й умови у внутрішніх точках: дотичні та кривини в них, а також розв'язано задачу побудови просторової рівноланкової кривої за заданими крайовими умовами, що складаються із вихідних точок та заданих в них дотичних прямих, стичних площин, значень кривин та скрутів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О311.18-022.6 +
Шифр НБУВ: РА327329

Рубрики:

      
2.

Гуменюк О.М. 
Любовна лірика в кримськотатарському пісенному фольклорі: тематичні мотиви, особливості поетики: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.07 / О.М. Гуменюк ; НАН України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Розкрито значення ліричної пісні у жанровій системі національного фольклору, осмислено особливу роль у ній пісні кохання. Досліджено тематичні мотиви й особливості поетики кримськотатарської фольклорної любовної лірики. Розглянуто макам - старовинний фольклорний жанр, в якому превалюють тужливі любовні мотиви та зрідка означаються світлі надії. Доведено, що глибинна емоційність зразків цього жанру поєднується з філософічною медитативністю. Проаналізовано найбільш поширений у кримськотатарському пісенному фольклорі жанр легкої ліричної пісні, в якому також превалюють любовні мотиви. З'ясовано, що для цих пісень характерна жвавість, часто грайливість, яка ефективно контрастує з відчутною у них елегійною тональністю. У легких ліричних піснях виділено три основні цикли - пісні сумного кохання, долання тривог і скрут, щасливої любові. Зроблено висновок, що характерними особливостями поетичного світу кримськотатарської народної любовної пісні є проникливе осягнення печалей і радостей кохання, передача широкої гами почуттів, тонких настроєвих відтінків, інтонаційне багатство, мальовнича метафоричність і символічна сконденсованість лаконічної образності, динамічний розвиток ліричного сюжету, за яким нерідко вгадуються обриси сюжету фабульно-оповідного, стрункість і вигадливість композиції (лінійної, ретроспективної, мозаїчної, система експресивних повторів, яка посилює орнаментальність і чітку злагодженість викладу, вишукана звукова та ритмічна організація.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(4УКР=632.94)-631 +
Шифр НБУВ: РА368973

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
3.

Кожушко В.П. 
Моделювання споруд на автомобільних дорогах для оцінки їх напружено-деформованого стану: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.23.01 / В.П. Кожушко ; Харк. нац. автомоб.-дорож. ун-т. — Х., 2007. — 30 с. — укp.

Розроблено розрахункові моделі конструкцій, що контактують та не контактують з грунтом з урахуванням особливостей деформування матеріалу, повзучості, реологічних процесів, що відбуваються у грунті, здійснено експериментальну перевірку теоретичних положень. Розроблено комбіновані моделі грунту у вигляді вінклерівського шару на лінійно-деформівній півплощині й на лінійно-деформівній чвертьплощині. Проаналізовано роботу різних тунельних обробок прямокутного обрису з урахуванням їх взаємодії з грунтом. Запропоновано метод розрахунку довгих смуг і балок (півнескінченних, нескінченних, шарнірно-з'єднаних і ступінчатих) на грунтовій основі. Розроблено метод розрахунку жорстких і гнучких підпірних стінок. Показано можливість використання методу розрахунку смуг на пружній вінклерівській основі для розрахунку огорожі на мостах і дорогах, прогінних будов і плит перекриттів. Запропоновано метод розрахунку фундаментів на просадочних і набухаючих грунтах, зокрема з урахуванням реологічних процесів. Проаналізовано роботу балкових, плитних, плитно-ребристих і ребристих прогінних будов мостів за різних дефектів будівництва або експлуатації. Розроблено метод розрахунку тонких пластин без ребер або підкріплених ребрами за різних граничних умов. Створено метод розрахунку смуг з урахуванням нелінійності роботи залізобетону та прогінних будов з урахуванням повзучості. Показано можливість використання усереднених схем для розрахунку нерегулярних прогінних будов. Запропоновано методику розрахунку дерев'яних прогінних будов і ортотропного настилу металевих прогінних будов. Складено програми розрахунку прогінних будов і фундаментів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О112.03-022.8 + Н581.131 + Н5-028 +
Шифр НБУВ: РА348859

Рубрики:

      
4.

Мрака І.Б. 
Проблема кордонів Польщі у зовнішній політиці Великої Британії у роки Другої світової війни (1939 - 1945 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / І.Б. Мрака ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича. Ін-т народознав. — Л., 2005. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу архівних документів, опублікованих джерел, вітчизняної та зарубіжної наукової літератури досліджено політику керівництва Великої Британії стосовно післявоєнних кордонів Польщі, а також процес становлення британської концепції відродження Польської держави та її територіальних обрисів. Висвітлено основні чинники, під впливом яких вона еволюціонувала, відносини між країнами "великої трійки", погляди СРСР та США щодо можливості геополітичних змін у східноєвропейському регіоні. Визначено вплив зовнішніх факторів на політичну лінію офіційного Лондона стосовно кордонів Польщі й охарактеризовано процес становлення і розвитку відносин між британським і польським еміграційним урядами, з'ясовано роль територіального чинника у контексті цих взаємин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ВЕЛ)6-64(4ПОЛ) + Т3(4ПОЛ)6-6 +
Шифр НБУВ: РА338715

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
5.

Ларьков С.М. 
Формування обрису повітряно-реактивних двигунів малорозмірних літальних апаратів на основі комплексного моделювання: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.07.05 / С.М. Ларьков ; Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харк. авіац. ін-т". — Х., 2005. — 17 с. — укp.

Запропоновано системний підхід до вибору двигуна швидкісних легких і надлегких безпілотних літальних апаратів (БЛА). Наведено рекомендації щодо використання повітряно-реактивного двигуна (ПРД) традиційних і перспективних схем залежно від необхідних тактико-технічних характеристик і цільового призначення БЛА. Розроблено сімейство нестаціонарних комплексно-сполучених моделей мотокомпресорного (МкПРД) і пульсуючого (ПуПРД) повітряно-реактивних двигунів з застосуванням методу особливостей і універсального методу числового розв'язку системи рівнянь, базуючись на принципі декомпозиції та модифікованій кінцево-різницевоій схемі С.К.Годунова. Здійснено дослідження МкПРД з привідним компресором об'ємного типу та ПуПРД. Створено структурний підхід до проведення натурного експерименту. Запропоновано високотемпературну модифікацію індукційного датчика тиску та розроблено випробувальний стенд, призначений для визначення характеристик робочого процесу ПРД малих тяг різних типів. Подано приклади використання вимірювального комплексу стенду для одержання миттєвих й інтегральних характеристик робочого процесу ПуПРД. Здійснено детальні вивчення робочого процесу МкПРД і ПуПРД з застосуванням розробленого інструментарію, одержано індикаторні робочі процеси та циклограми тяги, а також висотно-швидкісні характеристики об'єктів дослідження. Наведено рекомендації щодо розробки системи керування МПРД та удосконалення проточної частини ПуПРД.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О551.4-011 +
Шифр НБУВ: РА337568

Рубрики:

      
6.

Рябий Ю. М. 
Особливості морфогенезу та топографії крижового та куприкового відділів хребтового стовпа в пренатальному періоді онтогенезу людини / Ю. М. Рябий. — Б.м., 2021 — укp.

Вивчення морфологічних закономірностей розвитку крижового такуприкового відділів хребтового стовпа необхідне для правильногорозуміння суті тих складних процесів, що відбуваються у періодантенатального життя.Ушкодження крижового та куприкового відділів хребта є однією знайбільш складних проблем сучасної ортопедії та травматології. Тривалістьі складність лікування, втрата працездатності, високий рівень інвалідностіпризводять до значних економічних витрат, що обумовлює медичну ісоціальну значимість проблеми.Застосований комплекс морфологічних методів дослідження, а саме:макроскопія, мікроскопія серій послідовних гістологічних і топографоанатомічних зрізів, звичайне і тонке препарування, графічне і пластичне реконструювання, ін'єкції судин з наступною рентгенографією,морфометрія (цифрова комп'ютерна гістометрія), статистична обробкацифрових даних. Всі отримані цифрові показники оброблені методамиваріаційної статистики, що підтверджує вірогідність даних про особливостіякісних характеристик кісткової тканини крижових та куприкових хребцівв динаміці пренатального онтогенезу та має важливе значення дляпренатальної діагностики, судово-медичної практики, особливо длямоніторингу нормального розвитку плода і раннього скринінгу вадрозвитку. Використання названих методів дало змогу простежити таоб'єктивно оцінити топографо-анатомічні особливості хребтового стовпаупродовж пренатального періоду онтогенезу людини.Встановлена хронологічна послідовность розвитку та становленнятопографії структур крижового та куприкового відділів ділянки хребтовогостовпа в ранньому періоді онтогенезу людини. Встановлені топографоанатомічні особливості взаємовідношень структур крижового такуприкового відділів хребтового стовпа від моменту їх закладки донародження, динаміка їх формування та росту з урахуванням морфогенезуприлеглих його структур. За допомогою адекватних морфологічних методіввиконане дослідження морфогенезу і динаміки просторово-часовихвзаємовідношень хребців крижового та куприкового відділів хребтовогостовпа людини, їх з'єднань протягом внутрішньоутробного періодурозвитку та в новонароджених з точки зору топографо-анатомічногопідходу до проблем ембріогенезу. З'ясовані особливості кровопостачаннята венозного відтоку хребта. Встановлені критичні періоди, морфологічніпередумови та час можливого виникнення деяких природжених вадхребтового стовпа. На підставі отриманих результатів вирішено завданняпренатальної діагностики природжених вад крижового та куприковоговідділів хребтового стовпа.Джерелом утворення хрящової і кісткової тканини є мезенхіма. Наранніх стадіях розвитку увесь скелет зародка складається із мезенхімнихзачатків, які лише за формою віддалено нагадують обриси майбутніх кісток.В подальшому ця мезенхіма або безпосередньо перетворюється в кістковутканину, або попередньо заміщається гіаліновий хрящем, на місці якогорозвивається кістка. До кінця зародкового періоду, у зародків 13,0 мм ТКД крижові такуприкові хребці знаходяться на сполучнотканинні стадії, тіла крижових такуприкових хребців розмежована закладками міжхребцевих дисків і вздовжних проходить до куприкового відділу хорда, яка є утримуючою основоюдля крижових та куприкових хребців. У передплодів 15,0 мм ТКД кількістькрижових та куприкових хребців може перевищувати порівняно іздефінітивним станом. У передплодів 15,0 мм ТКД тіла крижових хребцівчотиригранної форми із закругленими краями розміром 34±0,8 мкм. У передплодів 16,0 мм ТКД зформоване тіло 1 крижового хребця відякого відходять ніжки та дуги хребця, які оточують зачаток спинного мозку.Крижово-клубовий суглоб знаходиться на стадії безперервного з'єднання.У передплодів 17,0 мм ТКД крижовий та куприковий відділ хребтовогостовпа зігнутий по відношення до поперекового та грудного відділу підтупим кутом 130о . Позаду знаходиться спинний мозок який проходить аждо останніх куприкових хребців.На сагітальному зрізі передплода 20,0 мм ТКД (7-й тиж.) визначаютьсявсі відділи хребтового стовпа, які нараховують в цей період 38 закладокхребців, в порівнянні із зародковим періодом в якому відзначалась закладка43-44 пар сомітів. Внаслідок розсмоктування 5-6 сомітів на початку передпло-дового періоду спостерігалося 38 закладок хребців. В шийному відділіутво-рюється 7 хребців, у грудному 13, 5 поперекових і 13 крижовокуприкових.У передплодів 25,0 мм ТКД крижових хребців, ідуть активно процесиформування крижово-куприкового сплетення. У передплодів до кінця 8тижня завершується сполучнотканинна стадія формування крижових такуприкових хребців. Хорда на цій стадії розвитку достатньо добрерозвинута і проходить через тіла хребців аж до куприкового відділу хребта.^UThe study of morphological regularities of the development of the sacraland coccygeal parts of the spine is necessary in order to understand correctly thenature of the complicated processes, occuring during antenatal life.Injury of the sacral and coccygeal parts of the spine is one of the mostcomplicated problems of modern orthopedics and traumatology. The duration andcomplicacy of the treatment, disability, high level of disability result in significanteconomic expenses, that determines the medical and social significance of theproblem.Complex of morphological research methods was used, namely:macroscopy, microscopy of series of the consecutive histological andtopographic-anatomical sections, ordinary and thin preparation, graphic andplastic reconstruction, vascular injections followed by radiography, morphometry(digital computer histometry), statistical processing of digital data. All digitalindices obtained were processed by methods of variation statistics, that confirmsthe reliability of the data concerning specific features of the qualitativecharacteristics of the sacral and coccygeal vertebrae bone tissue in the dynamicsof prenatal ontogenesis and has important significance for prenatal diagnostics,forensic practice, especially for monitoring fetal development in health and earlyscreening of malformations. The use of such methods made it possible to traceand objectively assess the topographic and anatomical features of the spine duringthe prenatal period of human ontogenesis.The chronological sequence of the development and formation oftopography of the structures of the sacral and coccygeal parts of the spine in theearly period of human ontogenesis has been established. The topographic andanatomical features of the relationships of the structures of the sacral andcoccygeal parts of the spine from the moment of their anlage till birth, thedynamics of their formation and growth, taking into account the morphogenesisof the adjacent structures have been defined. Investigation of morphogenesis andspatial-hours relationships of the sacral and coccygeal parts of the human spine,their joining during intrauterine period of the development and in newborns fromthe point of view of topographic and anatomical approach to embryogenesisproblems has been fulfilled by means of adequate morphological methods.Features of the blood supply and venous outflow of the spine have been clarified.Critical periods, morphological preconditions and time of possible origin of somecongenital defects of the spine have been established. On the base of the resultsobtained, the task of the prenatal diagnostics of congenital malformations of thesacral and coccygeal parts of the spine was solved.The source of cartilage and bone formation is the mesenchyme. In theearly stages of development, the entire skeleton of the embryo consists ofmesenchymal rudiments, which only in shape remotely resemble the outlines offuture bones. Henceforth, this mesenchyme is either directly transformed intobone tissue, or pre-replaced by hyaline cartilage, in place of which the bonedevelops. By the end of the embryonic period, in 13,0 mm embryos PCL sacral andcoccygeal vertebrae are on the connective tissue stage, the bodies of the sacraland coccygeal vertebrae are differentiated by rudiments of intervertebral discsand along them passes to the coccygeal part of chord, which is the supportingbase for sacral and coccygeal vertebrae. In 15,0 mm preterm infants PCL thenumber of sacral and coccygeal vertebrae may exceed compared to the definitivecondition. In 15.0 mm preterm infants PCL body of the sacral vertebrae are ofquadrangular form with rounded edges 34±0.8 μm in size. In the preterm of 16,0 mm PCL the body of 1 sacral vertebra, from which the legs and vertebral arches move away, surrounding the rudiment of the spinalcord, was formed. The sacroiliac joint is in a continuous joining. In preterminfants 17.0 mm PCL sacral and coccygeal part of the spine is bent relative to thelumbar and thoracic part at an obtuse angle of 130º. Behind there is the spinalcord which runs till the last coccygeal vertebrae.On the sagittal section of the prefetus 20,0 mm PCL (7th week) all partsof the spine are determined, which have in this period 38 vertebral rudiments,compared with the embryonic period, where anlage of 43-44 pairs of somites wasmarked. As a result of absorption of 5-6 somites at the beginning of the prefetalperiod, 38 vertebral rudiments were observed. In the cervical region 7 vertebraeare formed, in the thoracic - 13, 5 lumbar and 13 sacrococcygeal.In the prefetus 25,0 mm PCL sacral vertebrae, active processes of thesacrococcygeal plexus formation take place. In preterm infants, the connectivetissue stage of the sacral and coccygeal vertebrae formation is completed by theend of 8 weeks. The chord at this stage is quite well developed and passes throughthe vertebral bodies till the coccygeal spine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Калініченко О. О. 
Українська школа підводного мореплавства ХІХ – початку ХХ ст.: формування, діяльність, персоналії. / О. О. Калініченко. — Б.м., 2022 — укp.

В дисертації проаналізовано історіографічну базу дослідження, виявлено спроби дезавуації праць автора про діяльність української школи підводного мореплавства ХІХ – початку ХХ ст. як на теренах України так і поза її межами, визначено дискусійні питання щодо групового застосування штурмових засобів нападу з-під води та наведено приклади pro- та contra. Розглянуто джерельну базу роботи, систематизовано та проаналізовано як архівні матеріали, так і інші види джерел за родовидовим відмінком та іншим критерієм – ступеню близькості джерела до системоутворюючого чинника української школи підводного мореплавства як підсистеми української наукової школи мореплавства. Оприлюднено методологічну основу наукової праці та термінологічні особливості застосованих понять.Досліджено системоутворюючу наукову концепцію української школи підводного мореплавства та її подальшу реалізацію. Проведено ідентифікацію українських мореплавців, у т.ч. і підводників, їх систематизацію та структуризацію по осередкам як на теренах України, так і за її межами. Всебічно розглянуто практичну діяльність Одеського осередку української школи підводного мореплавства у царині винаходів з підводного мореплавства та їх впроваджень, а також дотичність його членів до розробки трьох концепцій з підводного мореплавства: штурмових засобів нападу з-під води, класичних підводних човнів та «паріння у підводній безодні» без застосування будь-яких механічних рушіїв. В останньому випадку – доведено світовий пріоритет нашого співвітчизника. Простежена діяльність допоміжних інституцій української школи підводного мореплавства: підводного кораблебудування, спеціальної морської освіти та практичного судопід'йому затонулих субмарин. Здійснено обрис взаємодії представників української школи підводного мореплавства з іншими подібними національними школами, за певними критеріями математичного аналізу визначено відмінності української школи підводного мореплавства та проведено порівняння з аналогічним російським утворенням.На основі кліометричних досліджень визначено: піки можливого групового застосування штурмових засобів нападу з-під води ХVI-XVIII ст.; простежено розвиток підводного мореплавства у ХІХ ст. з виокремленням пропозицій та їх практичної реалізації в Російській імперії та закордоном (практика); у зворотній хронології простежено, на основі патенту США на винахід глайдеру, подібні винаході в часі для виявлення першовідкривача та фундатора цього напрямку; встановлено відсоток українців-підводників Чорноморського флоту в роки Першої світової війни; нарешті, побічним наслідком дослідження отримана гістограма морської діяльності українського козацтва та проведена її періодизація.Практичною реалізацією теоретичних напрацювань стали проекти допоміжної історичної дисципліни «Фалеристика» по увічненню видатних представників як української школи підводного мореплавства (Зірка Командора) так і української наукової школи мореплавства (Морська слава України).Фіналом дослідження стала стратифікація систем морської діяльності на теренах України та у діаспорі в наступній послідовності: Морський код України, військово-морська історія України, Українська наукова школа мореплавства включно з її періодизацією, Українська школа підводного мореплавства та відновлення забутих ланок, що пов'язують у єдиний нерозривний ланцюг 1750-річну військово-морську історію України та наших пращурів.^UThe imperial historiography almost always attaches the scientific achievements of its subjects to either the ruling dynasty or the title nation. This postulate is based entirely on the historiography of scientific maritime navigation in the Russian Empire, although considerable contributions were made by Americans, Croats, Englishmen, Frenchmen, Germans, Montenegrins, Scots, Serbs, Ukrainians.Purpose and focus. The purpose of our research is to distinguish the Ukrainian scientific maritime navigation in the nineteenth century, in particular its underwater component. To a greater extent, our research is focused on the activities of the Odesa branch of submariners in the last quarter of the nineteenth century.Methods. In the work, a reflection of the memoir memories of the author was used with the help of the following methods of historical research: problem, comparative, critical, content analysis, chronological (direct and reverse), historical hermeneutics, structural analysis, microhistorical analysis, prosopographic analysis, comparative studies, linguistic, ethnographic and statistical (cliometric).In the dissertation the cliometric researches of the world development of the submarine navigation of the XV-XIX centuries were conducted. The national directions (German, Polish, Ukrainian, American, Russian) scientific submarine navigation, which existed in the Russian Empire from the nineteenth century, are outlined before its collapse. Submariners of a possible Ukrainian origin of the Austro-Hungarian Empire are mentioned. The activity of the Odesa submarine cell of the last quarter of the nineteenth century is analyzed and analyzed in details. Three concepts of the development of the submarine navigation of representatives of the Ukrainian direction have been published and a comparison has been made on the defined criteria of the Ukrainian and Russian diving divisions during the specified period. The emphasis has been placed on the invention of motion under water without the use of any mechanical propellers made by V.P. Kreminsky and its world priority is set. Examples are given of neglect of the Kreminsky's invention, which leads to irreversible consequences, in particular on atomic submarines. Thus, the study substantiates and proves the significant contribution of Ukrainian explorers to the origin and development of the world's submarine navigation in the last quarter of the nineteenth century, which gives grounds for introducing in the scientific circle the term «Ukrainian direction of scientific submarine navigation». Recommendations. The research can be used as a basis for covering a more meaningful topic of Ukrainian scientific seafaring.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського