Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (963)Книжкові видання та компакт-диски (62)
Пошуковий запит: (<.>K=ПІГМЕНТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 132
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Геворгіз Р.Г. 
Модель світлозалежного вмісту пігментів у мікроводоростях: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Р.Г. Геворгіз ; НАН України. Ін-т біології півден. морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 1998. — 18 с. — укp.

Пропонується механізм, який пояснює залежність кількості клітинних пігментів від інтенсивності світла у рослин. Основою механізму є уявлення про два протилежних процеси, які визначають концентрацію пігментів у клітині: синтез і руйнування пігментів під дією світла. Розроблено математичну модель, яка описує кількість пігментів в рослинних клітинах з урахуванням фотодеструктивних процесів. Отримані рівняння залежності кількості пігментів в біомасі мікроводоростей від поверхневої освітленості. Рівняння застосовано для опису світлозалежного вмісту пігментів в клітинах мікроводоростей різноманітних систематичних груп. Отримані коефіцієнти рівнянь. Показано гарне співвідношення експериментальних і теоретичних даних. Отримані рівняння, які описують динаміку кількості пігментів в рослинних клітинах при блокуванні синтезу пігментів недостачею компонентів мінерального харчування. Рівняння застосовано для опису концентрації пігментів в клітинах червоних і синьо-зелених мікроводоростей при глибокому азотному лімітуванні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*725.15*723

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Акуленко Н.М. 
Пігментні клітини як характерний елемент гемопоетичної системи наземних пойкілотермних хребетних: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / Н.М. Акуленко ; НАН України, Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 1998. — 17 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*692.3*669.393,022 + Е623.3*69,022

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Демченко Е.М. 
Грунтові водорості лісів Українського Полісся: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Е.М. Демченко ; НАН України. Ін-т ботаніки ім. М.Г.Холодного. — К., 1998. — 20 с. — укp.

У лісових грунтах Українського Полісся знайдено 232 види водоростей: Chlorophyta - 170 видів, Xanthophyta - 38, Bacillariophyta - 13, Cyanophyta - 7, Euglenophyta - 3 та Dinophyta - 1. Серед них 171 вид - новий для грунтів Українського Полісся, 43 - для грунтів України та 23 - для альгофлори України загалом. Два види - IChloromonas prokudiniiD Kostikov & Demczenko та IChlorococcum papillatumD Demczenko, описані як нові для науки. На основі оригінальних та літературних даних, складено конспект флори водоростей грунтів Українського Полісся. Проведено флористичний та фітоценотичний аналізи грунтової альгофлори даного регіону, виділено 7 грунтових альгоугрупувань досліджених лісів. Виявлено вплив географічної широти на розповсюдження водоростей у грунтах лісів Українського Полісся. Встановлено зв'язок в розподілі грунтових водоростей певних пігментних та морфологічних груп з різними лісовими фітоценозами. На основі аналізу гетерогенності видового складу виявлено специфіку досліджуваної альгофлори і встановлено ступінь її спорідненості з грунтовими альгофлорами лісів інших регіонів України. Складено оригінальні описи місцевих популяцій 54 видів грунтових водоростей, уточнені діагнози деяких з них. Виявлено та описано новий тип поділу клітин у деяких представників Сhlamydophyceae.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е521.2*80,022

Рубрики:

      
4.

Тюрікова І.С. 
Розробка технології консервованих антоціанових барвників з ягід бузини чорної: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.13 / І.С. Тюрікова ; Одес. держ. акад. харч. технологій. — О., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертація присвячена розробці технології виробництва стабільного порошкоподібного та рідких концентрованих харчових барвників із бузини чорної. Висвітлений склад плодів бузини, які ростуть в двох регіонах України, а також продуктів її переробки за комплексом біохімічних, хіміко-технічних показників, інгредієнтної та кольорової характеристики пігментів. Науково обгрунтовано методами математичного моделювання технологічні процеси обробки бузинової сировини. Розроблено пріоритетний седиментаційно-регенераційний спосіб виділення барвних речовин. Запропоновано математичну модель осаджування пігментів з екстракту для вибору виду осаджувача та умов процесу. Обгрунтовано параметри процесу мембранного та вакуум-випарного концентрування пігментів екстракту. Розроблено технологічні та процесно-апаратурні схеми виробництва барвників. Наведено їх якісну характеристику за комплексом показників. Науково обгрунтовано терміни та умови зберігання отриманих видів харчових барвників. Підготовлено проект нормативно-технічної документації, проведено апробацію бузинових барвників в різних галузях харчової промисловості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л625.22-3

Рубрики:

      
5.

Сарібєкова Д.Г. 
Розробка технології фарбування тканин із суміші целюлозних та поліефірних волокон пігментами, поєднаної з заключною обробкою: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.19.03 / Д.Г. Сарібєкова ; Держ. акад. лег. пром-сті України. — К., 1999. — 20 с. — укp.

У дисертації наводяться результати комплексних теоретичних і експериментальних досліджень, пов'язаних з використанням поліуретанових іономерів у якості зв'язуючих при сумісному фарбуванні пігментами і малозминальній обробці. Запропоновано механізм підвищення адгезійної міцності поліуретану, заснований на утворенні другого полімеру з предконденсату термореактивної смоли в присутності полімеру зв'язуючого. Здійснено вибір каталітичних систем, що забезпечують зниження вільного формальдегіду на тканині в 3-7 разів. Розроблено технологію фарбування пігментами бавовнополіефірних тканин, поєднану з заключною обробкою, яка відрізняється раціональним і ефективним використанням усіх видів матеріальних ресурсів та забезпечує випуск екологічно чистих текстильних матеріалів з необхідними споживчими властивостями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М305.033.91

Рубрики:

      
6.

Миркін В.І. 
Ефективність дієтотерапії, індивідуальної та колективної психокорекції у хворих на аліментарно-конституційне ожиріння: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / В.І. Миркін ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена виченню впливу індивідуальної та колективної психокорекції та дієти на відновлення ваги і на зміну обмінних процесів та імунного статусу у хворих з різним ступенем ожиріння. Викладені результати обстеження 257 хворих на ожиріння з використанням методу лікування даної нозології, розробленої автором і підтвердженої патентами України та Росії. Вивчено вплив тривалого застосування психологічного впливу на колектив при підтримці певної ваги. Доведено тривалий 52 тижневий курс лікування, враховуючи повну нормалізацію показників ліпідного, пігментного та імунного стану для хворих з усіма ступенями ожиріння.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.202.1-5

Рубрики:

      
7.

Шадчина Т.М. 
Розробка теоретичних основ та методів дистанційного моніторінгу стану посівів озимої пшениці за допомогою спектрометрії з високим спектральним розділенням: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.12 / Т.М. Шадчина ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 1999. — 34 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-4в734.5,022

Рубрики:

      
8.

Мервінський Р.І. 
Фізико-хімічні основи технології формування макро- та мікрорельєфних носіїв інформації з фотополімеризаційноздатних матеріалів на основі олігоефіракрилатів: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.05.01 / Р.І. Мервінський ; Укр. акад. друкарства. — Л., 1999. — 36 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженням впливу структури фотополімеризаційноздатних матеріалів (ФПМ) на основі олігоефіракрилатів і олігокарбонатметакрилатів, які використовуються в технологіях макро- (фотополімерні друкарські форми) і мікрорельєфних (оптичні диски) засобів збереження і тиражування інформації (ЗЗІ), на їх фізичні, фізико-хімічні та технологічні властивості. Наявність низькосиметричних надмолекулярних утворень, обумовлених хімічною природою олігомерів, впливає на кінетику фотохімічного формування (ФХФ), визначає нелінійно-оптичні властивості досліджених ФПМ, фізико-механічні та експлуатаційні властивості виробів з них. Теоретичні і експериментальні дослідження складових композицій показали, що під час ФХФ ФПМ і виробів з них основну структуроутворюючу роль відіграють фрагменти, що містять спряжені pi-електрони (фталатні або малеїнатні групи олігомерів). Оцінено розміри надмолекулярних утворень і мікропустот (вільних об'ємів) в залежності від складових композицій, режимів ФХФ і впливу зовнішніх полів різної природи. Встановлені закономірності змін енергетичного стану олігомер-полімерних матриць при введенні фото- (пігменти для друкарських фарб) та електроактивних (сегнетоелектрики) наповнювачів. Для адекватного опису властивостей фотополімеризаційноздатних фарб пропонується використання співвідношень Крамерса-Кроніга, нормованих на спектральну чутливість ока. Доведена доцільність додаткових обробок виробів для ЗЗІ у високочастотному електромагнітному полі, що дозволяє прискорити процес термообробки на 2-3 порядки, поліпшити експлуатаційні властивості і ресурс працездатності. Проведені дослідження дозволяють прогнозува ти властивості ФПМ з різних компонентів і можуть служити теоретичною базою для підбору рецептур ФПМ в залежності від технологічного призначення і умов експлуатації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М801.115.4

Рубрики:

      
9.

Ярославська Ж.М. 
Біологічні особливості деяких видів тропічних орхідних різної морфоструктури: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.75 / Ж.М. Ярославська ; НАН України. Центр. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 1999. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П278.85-28,022

Рубрики:

      
10.

Костиря М.І. 
Модифікування поліуретанових загусток на основі побудови моделі зсувної течії: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.19.03 / М.І. Костиря ; Херсон. держ. техн. ун-т. — Херсон, 2000. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням створення ресурсоенергоощадних технологій опоряджувального виробництва текстильної промисловості. Наведено результати комплексних теоретичних та експериментальних досліджень, пов'язаних із застосуванням поліуретанових гелів як загусток друкарських пігментних сумішей та їх модифікацією на основі побудови моделі зсувної течії з метою підвищення псевдопластичних властивостей. Виявлено ефект зсувного загущення поліуретанових загусток друкарських сумішей, а також запропоновано модель змінної структури гелю. Розроблено математичну модель зсувного загущення поліуретанових гелів. Запропоновано технологічні та результативні способи модифікацій реологічних властивостей загусток у процесі їх приготування. Визначено оптимальні режими виготовлення загусток та апробовано ефективну систему розчинників загусника, яка забезпечує зменшення вмісту органічних розчинників у готовій загустці у 2,2 рази. Встановлено, що використання модифікованої поліуретанової загустки у пігментних композиціях на основі поліуретанових зв'язуючих забезпечує покращання їх псевдо-пластичних властивостей, досягнення високих показників міцності та якості забарвлення текстильних матеріалів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М305.043.91
Шифр НБУВ: РА311465 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Першина І.М. 
Генетична база селекції декоративного соняшнику: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.15 / І.М. Першина ; Ін-т олійн. культур УААН. — Запоріжжя, 2000. — 16 с. — укp.

Досліджено успадкування основних декоративних ознак соняшнику: пігментації суцвіть і рослини загалом, морфологічних мутантів суцвіть, стебел та листя. Встановлено, що різноманіття жовтих базових забарвлень суцвіть контролюється не менше, ніж 8 різними генами, серед яких два виявлено вперше. Загальна кількість алелів, що регулюють розподіл антоціану на крайових квітках, не менше 21. Відкрито рецесивний ген принципово нової дистальної локалізації антоціану. Махровість суцвіть соняшнику як феномен включає у себе два незалежні компоненти - форму і відносну довжину дискових квіток. Виділено вісім нових морфологічних мутантів стосовно форм крайових квіток. Модернізовано класифікацію типів гіллястості соняшнику. Створено генетичну колекцію морфологічних мутантів соняшнику, до складу якої входить понад 220 зразків. На її основі виведено перші вітчизняні гібриди декоративного соняшнику: Лунний, Юліана, Кармен та Надія.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П278.89 соняшник
Шифр НБУВ: РА309547 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Галушка В.П. 
Біологічна стійкість, насіннєношення і ріст потомства підсочених насаджень сосни звичайної в умовах Малого Полісся: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.03 / В.П. Галушка ; Укр. держ. лісотехн. ун-т. — Л., 2000. — 19 с. — укp.

Встановлено динаміку життєдіяльності дерев сосни звичайної залежно від тривалості підсочки і лісорослинних умов для Малого Полісся за лісівничо-фізіологічними (морфолого-анатомічною будовою хвої, радіальним приростом стовбура, вмістом пігментів) та електрофізіологічними (біопотенціалами, імпедансом, поляризаційною ємністю) показниками. Вивчено залежність урожайності дерев морфо-метричних показників шишок і насіння, його повнозернистості, абсолютної та господарської схожості, енергії проростання від тривалості підсочки, типів лісу та погодних умов року. Виявлено монотерпеновий профіль підсочених дерев та його реалізацію півсібсовими потомствами. На підставі вивчення пігментної хвої, інтенсивності фотосинтезу, електрофізіологічних і біометричних показників встановлено морфофізіологічні особливості росту потомств підсочених дерев. Розкрито можливості використання урожаю підсочених деревостанів у лісокультурній практиці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П398.121.1(4УКР-4ЛЬВ),022 + Е50*801.4(45УКР3-4ЛЬВ),022
Шифр НБУВ: РА311664 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Охріменко С.М. 
Симбіотичні властивості, фотосинтез та продуктивність рослин гороху, інокульованих стійкими до мінерального азоту клонами бульбочкових бактерій: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / С.М. Охріменко ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Одержано клони бульбочкових бактерій гороху, вивчено їх здатності до утворення симбіозу в присутності підвищеного вмісту мінерального азоту в субстраті вирощування рослин, а також впливу їх на основні фізіологічні процеси рослин гороху. Вперше методом хімічного мутагенезу отримано клони бульбочкових бактерій гороху, які утворюють ефективний симбіоз із рослинами гороху за даних умов, що дає підставу вважати дані клони бактерій стійкими до підвищеного вмісту мінерального азоту. За умов вегетаційних дослідів (піщана та грунтові культури) досліджено вплив отриманих клонів бульбочкових бактерій гороху на інтенсивність фізіологічних процесів у рослинах гороху сорту Солара, які вирощувались на підвищеному фоні азоту (1,2 норми по Гельрігелю) в субстраті. Визначено, що передпосівна інокуляція зерна гороху дослідними клонами сприяла збільшенню інтенсивності процесів бульбочкоутворення, азотфіксації, фотосинтезу, темнового дихання, наростання біомаси, нагромадження в ній азоту та пігментів, підвищенню маси та якості зерна рослин гороху.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.3-434,022
Шифр НБУВ: РА308560 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Тугай Т.І. 
Вивчення механізму дії макроциклічних трихотеценів із Dendrodochium toxicum Pidopl. et Bilai: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.07 / Т.І. Тугай ; Ін-т мікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного НАН України. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Розглянуто деякі аспекти механізму дії макроциклічних трихотеценів (МЦТЦ), які синтезовано Dendrodochium toxicum, щодо тест-культур і модельних систем. Проаналізовано вплив на синтез білка і нуклеїнових кислот у тест-організмі. З'ясовано, що досліджувані токсини у залежності від концентрації спричиняють інгибуючу і активуючу дію на їх синтез у найпростішого представника прокаріот Acholeplasma laidlawii й інгибуючу дію на синтез даних сполук у представників еукаріот Saccharomyces cerevisiae та Chlorella vulgaris. Вперше виявлено, що досліджувані МЦТЦ впливають на синтез білка дріжджів на етапі транскрипції, з порушенням функціонування основного ферменту даного етапу ДНК-залежної РНК-полімерази. Проаналізовано дії досліджуваних токсинів щодо росту і синтезу пігментів у хлорели за різних умов культивування. Виявлено зниження сумарного вмісту АТФ у клітинах хлорели за умов освітлення під дією досліджуваних МЦТЦ. Встановлено здатність досліджуваних токсинів підвищувати проникність мембран саркоплазматичного ретикулуму щодо іонів кальцію з порушенням його градієнт на мембрані, аналогічно з метою впливу відомого кальцієвого іонофору А 23187.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.91
Шифр НБУВ: РА308612 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Васильченко Л.В. 
Клінічне значення ентеросорбції в комплексному лікуванні гемолітичної хвороби новонароджених: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Л.В. Васильченко ; Ін-т педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Вивчено особливості сучасного клінічного перебігу АВО- та Rh-ГХН з урахуванням перинатальних факторів ризику. Наведено відомості про порушення пігментного та білкового обмінів, функціональний стан гепатоцитів і синдром ендогенної інтоксикації у новонароджених із ГХН. Висвітлено чутливість, специфічність і прогностичну цінність біохімічних показників щодо прогнозу тяжкого перебігу АВО-ГХН та Rh-ГХН. Обгрунтовано клінічне та прогностичне значення середньомолекулярних пептидів, лактатдегідрогенази та лейкоцитарного індексу інтоксикації у дітей з ГХН. Наведено результати обстеження новонароджених з гемолітичною хворобою. Визначено діагностичне значення методу дистанційної реєстрації інтенсивності теплового потоку з поверхні тіла у новонароджених. Оцінено ефективність і безпечність використання ентеросгелю у комплексній терапії АВО-ГХН і Rh-ГХН.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.302.3-3
Шифр НБУВ: РА312355 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
16.

Лялюк Н.М. 
Фітонейстон літоралі Азовського моря та перспективи його використання в біомоніторингу: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Н.М. Лялюк ; Ін-т гідробіології НАН України. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Доведено існування фітонейстону в літоралі Азовського моря на прикладі його Таганрозької затоки. Ідентифіковано видовий склад фітонейстону. Встановлено наявність тривалої вегетації та формування фітонейстону у морському середовищі внаслідок життєдіяльності прісноводних водоростей річкового стоку (63 % видового складу) та типових форм. Виявлено, що фітонейстон представлений переважно нано- (80 %) та пікопланктонною (10 %) розмірними фракціями, які визначають продуційні можливості та трофність води моря. Розглянуто сезонну динаміку видового складу, чисельності та біомаси водоростей нейстону. Для вивчення фітонейстону було застосовано визначення пігментних індексів - вмісту та співвідношення хлорофілів, каротиноїдів, фікобілінових пігментів. Розглянуто питання щодо впливу основних абіотичних факторів нейсталі (інтенсивності сонячної інсоляції, ступеня хвилювання моря, температурного режиму води) на формування угруповань фітонейстону. На підставі даних про організми фітонейстону запропоновано оцінювати якість води відповідно до затверджених в Україні нормативів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*801.631.1:Е5(922.9)
Шифр НБУВ: РА315127 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
17.

Лі Михайло Єн Гон 
Засоби підсупутникового забезпечення космічних сканерів кольору для дослідження біооптичних властивостей морських вод: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 04.00.22 / Михайло Єн Гон Лі ; НАН України. Мор. гідрофіз. ін-т. — Севастополь, 2001. — 34 с. — укp.

Розроблено нову концепцію проведення підсупутникових досліджень для отримання опорних даних, яка базується на розширенні спектральної області вимірів і використанні нормованих величин як порівняльних параметрів. Створено відповідну до даної концепції підсупутникову апаратуру, завдяки використанню якої отримано нові відомості про оптичні властивості вод і зареєстровано небезпечне помутніння вод чорноморської акваторії. Встановлено, що властивості аерозолю над Чорним морем відповідають умовам застосування стандартних алгоритмів атмосферної корекції. Знайдено оригінальні засоби вирішення зворотних задач біооптики моря, що дозволяють відновлювати концентрації пігментів фітопланктону та розчиненої органічної речовини в поверхневих шарах за спектральними характеристиками висхідного випромінювання моря.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д221.6 + Д245.114
Шифр НБУВ: РА315411 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
18.

Вашека О.В. 
Фізіологічні особливості папоротей-інтродуцентів родини IDryopteridaceae Ching/i з різними ритмами сезонного розвитку: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / О.В. Вашека ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Встановлено фізіологічні та анатомічні відмінності у рослин з різними ритмами сезонного розвитку, що належать до родини Dryopteridaceae Ching (Dryopteris affinis (Lowe) Fraser-Jenkins, D. carthusiana (Vill.) H.P. Fuchs, D. crassirhizoma Nakai, D. cristata (L.) A. Gray, D. dilatata (Hoffm.) A. Gray, D. filix-mas (L.) Schott. D. goeringiana (G. Kunze) Koidz., D. goldiana (Hook.) A. Gray, D. oreades Fomin, D. uniformis (Makino) Makino, D. varia (L.) G. Kunze, Polystichum acrostichoides (Mich.) Schott, P. aculeatum (L.) Roth, P. braunii (Spenn.) Fee, P. munitum (Kaulf.) C. Presl, P. setiferum (Forssk.) Moore ex Woynar, P. tripteron (G. Kunze) C. Presl, P. woronowii Fomin), Cyrtomium fortunei J. Smith). Виявлено, що вічнозеленим представникам притаманні риси ксероморфізму, які проявляються як в анатомічній будові - збільшеній товщині листових пластинок, щільності розміщення продихів, менших, на відміну від рослин літньозеленої групи, розмірах епідермальних і продихових клітин, а також підвищених значеннях питомої поверхневої щільності листків, так і у фізіологічних параметрах - вищій водозатримній здатності, високих показниках сублетального водного дефіциту. Вперше встановлено різницю у вмісті та сезонній динаміці пластидних пігментів у папоротей з різним ритмами сезонного розвитку. Вперше доведено, що вірогідна зміна в акропетальному напрямку ксероморфних ознак вай папоротей (D. varia, D. filix-mas, P. tripteron) відповідає закону Заленського, згідно з яким анатомічна будова листків, що знаходяться на різній відстані від кореневої системи, підкоряється правилу ярусності. Встановлено, що папороті родини Dryopteridaceae відзначаються підвищенним вмістом лектинів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.6*731.2 + Е50*691
Шифр НБУВ: РА313520 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Іванюк О.В. 
Розробка теоретичних та технологічних основ синтезу неорганічних пігментів з використанням як базової сировини гальванічних шламів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.17.01 / О.В. Іванюк ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2001. — 18 с. — укp.

На підставі термодинамічного аналізу й експериментальних досліджень встановлено закономірності кондиціювання гальванічних шламів та утворення сполук-хромофорів. Виявлено існування концентраційної області існування пігментів, синтезованих на основі гальванічних шламів, відповідно до вимог науково-технічної документації. Запропоновано технологічну схему синтезу неорганічних пігментів з використанням гальванічних шламів, разовий технологічний регламент виробництва неорганічних пігментів на основі гальванічних шламів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л745-37
Шифр НБУВ: РА316955 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Самойленко І.О. 
Підвищення ефективності пігментної технології при фарбуванні бавовняних тканин: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.19.03 / І.О. Самойленко ; Херсон. держ. техн. ун-т. — Херсон, 2001. — 20 с.: рис. — укp.

Розглянуто шляхи підвищення ефективності використання пігментної технології у процесі фарбування текстильних матеріалів, яка майже не використовується через невирішені проблеми, серед яких основні - недостатня стійкість пофарбувань і неможливість одержання інтенсивно пофарбованих тканин, висока енергоємність зазаначеного процесу. Визначені шляхи підвищення ефективності технології передбачають інтенсифікацію процесу фарбування на стадіях просочування тканин пігментним фарбувальним складом і термічної обробки, застосування раціональних схем підготовки текстильних матеріалів відповідно до типу зв'язуючого пігментного складу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М310.503.391
Шифр НБУВ: РА315218 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського