Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (29)Реферативна база даних (76)Книжкові видання та компакт-диски (43)
Пошуковий запит: (<.>K=ПІДВОДНИЙ$<.>+<.>K=КАНЬЙОН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
Категорія: Науки про Землю   
1.

Зорін Д.О. 
Еколого-геохімічна оцінка Дністровського каньйону як регіонального коридора національної екологічної мережі України: автореф. дис... канд. геол. наук: 21.06.01 / Д.О. Зорін ; Івано-Франк. нац. техн. ун-т нафти і газу. — Івано-Франківськ, 2008. — 19 с. — укp.

Наведено характеристику екологічного стану довкілля Дністровського каньйону - майбутнього національного природного парку як одного з головних екологічних коридорів екологічної мережі України. На 140 геоекологічних полігонах відібрано 136 проб грунтів, 44 - поверхневих вод, 47 - донних відкладів, 93 - грунтових вод, 67 - атмосферного повітря, 67 - опадів снігу, 149 - рослинності, які проаналізовано на вміст різних забруднювачів. На підставі їх комп'ютерної обробки з використанням геоінформаційних систем (ГІС-технологій) побудовано п'ять баз даних екологічної інформації та 35 електронних поелементних і покомпонентних еколого-геохімічних карт і геоінформаційну постійно діючу багатокомпонентну комп'ютерну систему екологічної безпеки. Проведено геоекологічне районування досліджуваної території з виокремленням 3-х геоекологічних зон і 24-х геоекологічних смуг з різним станом довкілля. Для кожної смуги розроблено спеціальні заходи для покращання стану навколишнього середовища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д829(45УКР3)08 + Б1(4УКР),022 +
Шифр НБУВ: РА358463

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Науки про Землю   
2.

Андрєєва О. А. 
Ландшафтно-географічні та екологічні фактори диференціації прибережно-морських територій і акваторій України: автореф. дис. ... канд. геогр. наук : 11.00.11 / О. А. Андрєєва ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І. Вернадського. — Сімф., 2011. — 20 с. — укp.

Прибережно-морські території й акваторії України розглянуто як прибережно-морські геосистеми (ПМГ), які включають орогідрографічні системи суші, системи шельфу з похованими палеорічковими долинами, системи континентального схилу та його каньйонів з конусами виносу продуктів кінцевої акумуляції матеріалів твердого стоку. ПМГ належать до відкритих геосистем, що характеризуються обміном речовини й енергії з довкіллям. Основною одиницею диференціації ПМГ є "прибережно-морський район" (ПМР) - суміщений район суші та моря, що об'єднує великі ділянки водозбірного басейну певної водної артерії на суші та прилеглої ділянки акваторії з незалежними від інших районів режимом функціонування та балансом наносів. Вдосконалено методику геоекологічного районування з виділенням провінцій, підпровінцій, областей, районів і підрайонів. Проведено регіональне оцінювання природних умов ПМР як підстави щодо раціонального природокористування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д221,0 + Д221,8 + Д823.128.1
Шифр НБУВ: РА379601 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
3.

Федорова К.Ю. 
Розрахункові моделі хвилезахисних та берегоукріпних споруд морського узбережжя та водосховищ: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.01 / К.Ю. Федорова ; Одес. держ. акад. буд-ва та архіт. — О., 2005. — 26 с. — укp.

Запропоновано метод розрахунку характеристик системи споруда - грунтове підгрунтя - водне середовище, побудований на базі принципу максимуму Мізеса у теорії пластичності течії для розрахунку берегоукріпних споруд. Одержано систему рівнянь у приростах в інваріантній формі, здійснено модифікацію функцій навантаження для пластичних деформацій, запропоновано процедуру усунення особливостей сингулярних ліній і точок поверхонь навантаження Кулона - Мора. Створено метод розв'язання хвильових задач, який базується на ідеї деформації простору. З використанням системи хвильових мультиполів уперше визначено характеристики силового впливу прогресивних хвиль кінцевої амплітуди на підводний трубопровід, розташований на дні. Уперше розв'язано гідродинамічну задачу про дифракцію хвиль кінцевої амплітуди на підводному хвилеломі з застосуванням методу межових інтегральних рівнянь, одержано гідродинамічні сили, що діють на хвилелом. Теоретичні результати розв'язання перевірено шляхом їх порівняння з даними спеціальних експериментів на моделях труби та підводного хвилелому у хвильовому лотку ЧМНДІП на дослідному басейні ОНМУ. Розроблено програмний комплекс, який дає змогу виконати розрахунок за двома межовими станами - міцністю та деформацією основних типів берегоукріпних споруд.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н777.22-022.8 +
Шифр НБУВ: РА338033

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
4.

Прокапало М.М. 
Технологія обстеження та ремонту підводної частини споруд для підйому суден по похилій площині: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.08 / М.М. Прокапало ; Вінниц. нац. техн. ун-т. — Вінниця, 2005. — 20 с. — укp.

Вперше розроблено нові технології та прилади для підводного нівелювання рейкових шляхів спускового стапеля, які відрізняються високою точністю, компактністю та зручністю у застосуванні під водою, а також екологічно безпечні та невідривні від усіх технологічних будівельних процесів і відповідають нормативним вимогам і допускам в вимірюваннях. Зокрема, на основі ультразвукових коливань створено базову технологію підводного нівелювання судноспускових доріжок слінгів і сліпів, для реалізації якої створено відповідний пристрій - гідростатичний підводний нівелір. Простежено динаміку змін нев'язок і випадкових похибок, визначено їх залежність від ступеня впливу різних параметрів вітрових хвиль і оптимальної розрахункової глибини занурення вимірювального блоку. Розроблено ефективну конструктивно-технологічну схему ремонту у підводній зоні вузлів кріплення рейкових ниток до залізобетонних несучих конструкцій спускового стапеля без додаткового утворення перемичок і водовідливу. Наведено методичні рекомендації щодо застосування технології нівелювання та проведення ремонту підводної частини рейкових доріжок похилого стапеля слінгів і сліпів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О42-083-51 +
Шифр НБУВ: РА340598

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
5.

Блінкова О.А. 
Чисельний аналіз рельєфу морського дна (на прикладі Західно-Кавказького району Чорного моря): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.04 / О.А. Блінкова ; НАН України. Ін-т географії. — К., 2003. — 18 с. — укp.

Розглянуто задачу геоморфологічного дослідження за даними дистанційного багатопроменевого ехолотування морського дна без відповідного візуального контролю результатів. Висвітлено методи структурного аналізу для вивчення числової моделі підводного рельєфу, зокрема карти базисних та вершинних поверхонь різних порядків і типів. Розроблено алгоритм числового дослідження морських морфосистем, описано будову каньйонів, цифрову модель рельєфу тестової ділянки. Проведено тестування алгоритму на ділянці материкового схилу. Досліджено складну будову каньйонів, розташованих у межах тестової ділянки морського схилу, їх полігенетичну природу. Виділено транзитні зони руху пухких наносів. Доведено, що рельєф материкового схилу за структурою подібний до флювіального рельєфу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д823.2 +
Шифр НБУВ: РА329549

Рубрики:

      
6.

Овчинникова Ю. Ю. 
Науково-методичні основи оптимізації екологічної мережі Східного Поділля / Ю. Ю. Овчинникова. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.16 «Екологія». – КВНЗ «Вінницька академія неперервної освіти» Міністерства освіти і науки України, Інститут агроекології і природокористування Національної академії аграрних наук України, Київ, 2019.Для збереження БР Східного Поділля запропоновано вдосконалену схему структурно‒функціональної оптимізації РЕМ. Загальна площа її структурних елементів (КТ, ЕК, БТ і ВТ) складає 884 087,53 га, що становить 33,37% від загальної площі території регіону. Основними її структурними елементами є 16 ЕК (площею 688 487 га – 25,98% від загальної площі): 3 національного (складові Бузького, Дністровського, Південноукраїнського – 306 406 га – 11,56% від загальної площі), 6 регіонального (222 985 га – 8,41%) і 7 локального рівня (159 096 га – 6%), вздовж яких визначені природні ядра (біоцентри), функціонування яких забезпечують 24 КТ (заповідні об'єкти) – 1 міжнародного, 3 національного, 9 регіонального і 11 локального рівня (площею 123 557,93 га – 4,66% від загальної площі), визначені 60 ВТ (72 042,6 га, що становить 2,71%) і буферні зони, площею біля 200 тис. га. Структурно‒функціональні особливості розподілу 439 об'єктів природно‒заповідної мережі Східного Поділля площею 66 730,48 га і рівнем заповідності 2,52% у вимірі біогеографічної системи свідчать, що вона не є оптимальною. Для цього треба створити біоцентрично-мережевну, географічно-репрезентативну мережу заповідних об'єктів, зважаючи на геоботанічне, фізико-географічне, лісотипологічне й агроекологічне районування України. Для реалізації завдань збереження біорізноманіття регіону треба провести оптимізацію землекористування. З огляду на екологонебезпечну розораність його земель (65,2%), її рекомендовано скоротити в середньому на 22,8%. Зменшення частки орних земель потрібно здійснювати шляхом вилучення сильно еродованих і малопродуктивних земель. Значну їх частину з крутизною схилів більше 7о необхідно відвести під залісення, що сприятиме збільшенню лісистості території в середньому до 19–20%. Іншу частину вилучених орних земель з крутизною схилів менше 7о потрібно відвести під залуження, що дасть можливість збільшити частку пасовищ і сіножатей до 18–19%. Застосування цих оптимізаційних заходів дасть змогу збільшити частку екологічно стійких угідь з 29,4 до 45,49% та істотно розширити екостабілізаційну і соціально‒економічну роль екомережі. Основним шляхом реалізації РЕМ є подальша оптимізація ПЗФ – створення нових заповідних об'єктів (трансбіосферний резерват «Дністерський каньйон» спільно з Молдовою), виділення для них меж в натуру. Оптимізація і реалізація РЕМ потребує «гармонійного вписання» її в «Генеральну схему планування території Вінницької області», забезпечення якісно нової раціональної організації території.^UThesis for a candidate degree in Biology in specialty 03.00.16 “Ecology”. – Communal Higher Educational Institution “Vinnytsia Academy of Continuing Education” of the Ministry of Education and Science of Ukraine, Institute of Agroecology and Environmental Management of the National Academy of Agrarian Sciences of Ukraine, Kyiv, 2019. In order to achieve the objectives of preserving biodiversity of the region, the optimization of land use should be carried out. Taking into account the ecologically dangerous cultivation of its lands (65.2%), it is recommended to reduce it by an average of 22.8%. Reducing the share of cultivated land should be done by removing highly eroded and unproductive land. A significant part of them with steep slopes greater than 7o need to be allocated under forging, which will increase the forests of the territory by an average of 19‒20%. Another part of the withdrawn cultivated land with steepness of slopes less than 7o should be allocated under the pasture, which will enable to increase the share of pasture and grassland to 18‒19%. The application of these optimization measures will allow to increase the share of environmentally sustainable lands from 29.4 to 45.49% and significantly expand the ecosystem and socio‒economic role of the eco‒network. The main way of implementing the REN is further optimization of the NRF ‒ the creation of new protected objects (the Transbio Reserve «Dniester Canyon» in conjunction with Moldova), the allocation of boundaries in their nature. Optimization and implementation of REN requires its “harmonic insert” into the “General scheme of planning the territory of the Vinnytsia region”, providing a qualitatively new rational organization of the territory.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Третяк С. К. 
Моніторинг гідрографічних об'єктів засобами дистанційного зондування Землі та геоінформаційних технологій / С. К. Третяк. — Б.м., 2019 — укp.

В дисертаційній роботі подано методику дослідження зміщень русел річки Дністер та її правобережних і лівобережних приток на підставі топографічних карт, космічних зображень та спеціальних карт з опрацюванням всіх матеріалів в програмному середовищі ArcGIS. Розглянуто суть руслових процесів та методи їх дослідження. Проаналізовано вплив геологічних структур на зміщення русла річки Дністер та його приток від витоків річки до м. Заліщики, де річка Дністер протікає в каньйоні. На основі спрощених формул Молоденського визначено вплив похибок параметрів на точність трансформації при переході від однієї системи координат до іншої. Пораховано коефіцієнти стійкості русел та встановлено, що деякі вирази не відповідають визначеними авторами критеріям стійкості. Запропоновано вираз для визначення стійкості, в який входить ширина заплави та ширина русла річки.^UIn the dissertation work the method of study of displacement of the channels of the Dniester River and its right bank and left-bank influx on the basis of topographic maps, space images and special maps with the processing of all materials in the ArcGIS software environment is given. The essence of channel processes and methods of their research are considered. The influence of geological structures on shifts of the Dniester river channels and its tributaries, from the riverhead to the town of Zalishchyky, where the Dniester river flows through a canyon, was analyzed. Based on the simplified Molodensky transformations, the influence of errors in the transition parameters on the accuracy of transformation when switching from one coordinate system to another was determined. It was found that some expressions do not meet stability criteria determined by the authors. An expression which can be used for determining stability was suggested, which includes floodplain width and river channel width.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Розенбліт Ю. В. 
Екомери Дністровського каньйону / Ю. В. Розенбліт. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена комплексному дослідженню рослинності, біотопів Дністровського каньйону та еколого-топологічній специфіці їхнього розподілу (типізації екомер), оцінці диференціації екологічних факторів, аналізу ступеня впливу зовнішніх факторів, наукової значущості, ризику втрат біотопів, що є основою для розробки заходів їхнього збереження. За результатами опрацювання геоботанічних описів, архівних та літературних даних встановлено синтаксономічний склад природної рослинності Дністровського каньйону, яка представлена 18 класами, 24 порядками, 41 союзом та 70 асоціаціями. Класифікаційна схема біотопів включає 5 класів: D – перезволожені (прибережно-водна рослинність); E – трав'яні (луки, степи, пустища); F – чагарники; G – ліси; Н– хазмофітні. На основі методики синфітоіндикації встановлено, що провідними екологічними факторами у диференціації біотопів лісового типу на схилах є кліматичні показники омбро-,термо- та кріорежиму. Для біотопів трав'яного типу – змінність зволоження ґрунту, що тісно корелює з показниками сольового режиму і кислотності. В межах заплави провідними факторами виступають змінність зволоження, вологості та аерації ґрунтів.За результатами аналізу топологічного розподілу біотопів здійснено типізацію екомер та запропоновано назви сигма-синтаксонів. Різноманіття екомер представлено 16 сигма-синтаксонами. Встановлено, що найвище β-різноманіття властиве екомерам трав'яного типу, які переважно поширені вмежах НПП «Подільські Товтри», тоді як особливо цінні типи біотопів формують екомери лісового типу, які здебільшого зосереджені на територіїНПП «Дністровський каньйон» та НПП «Хотинський». Проаналізовано загальні особливості розподілу рослинних угруповань в межах заплави тасхилів каньйону та проведено синфітоіндикаційну оцінку градієнта змін провідних екофакторів. З'ясовано, що складність літологічної та геоморфологічної будови каньйону визначає комплексний та строкатий рослинний покрив в межах макрокомбінацій. Досліджено раритетний фітоценофонд Дністровського каньйону та виявлено 129 видів вищих судинних рослин, занесених до охоронних списків, 38 асоціацій, занесених до Зеленої книги України, а також 15 типів оселищ, що охороняються відповідно до Резолюції 4 Бернської конвенції. Здійснено оцінку впливу дії загроз, созологічної значущості та ступеня стійкості біотопів території дослідження, на основі чого проведено їх ранжування по класам.^UThe dissertation is devoted to a comprehensive study of vegetation and habitatsof the Dniester canyon, to the ecological and topological specifics of their distribution (typification of ecomers), assessment of environmental factors, analysis of the degree of external factors, scientific significance, evaluation of habitat loss, conservation perspectives.Based on the results of the phytosociological data, including data from archivesand literature sources, the syntaxonomic composition of the natural vegetation of the Dniester canyon was established, which is represented by 18 classes, 24 orders, 41 alliances and 70 associations. The classification scheme of biotopes includes five types: (D – coastal and aquatic vegetation; E – grassland habitats (meadows, steppes, heathland); F – shrubs; G – forests; H – chasmophytic biotopes). Based on the method of synphytoindication, the leading environmental factors for the differentiation of ecomers are established. On the slopes of the Dniester canyon the leading factors of the forest habitats differentiation are the climate humidity, thermal regime and cryoregime. Whereas for grassland habitats – the variability of soil moisture, which is closely correlated with the salt regime and acidity. Within the floodplain, the leading factors are variability of soil moisture, humidity and aeration. We proposed the scheme of ecomers within mesocombinations with the names of sigma-syntaxa, based on the assessment of the topological distribution of habitats. They are represented by 16 sigma-syntaxa. It is established that highest β-diversity is characteristic for the grassland types of ecomers, which are mainly distributed within the Podilski Tovtry National Park, while especially valuable habitat types are formed by forest-type ecomers, which are mostly concentrated in the Dniester Canyon National Park and the Khotyn National Park..The general patterns of distribution of plant communities within the floodplainand canyon slopes are analyzed. We made a synphytoindication assessment of theenvironmental gradient of each of the factors. It was found that the complexity of the lithological and geomorphological structure of the canyon determines the character of vegetation within the macrocombinations.We found 129 rare vascular plant species listed in the red lists s and 38 аssociations are included to the Green Data Book of Ukraine; 15 habitat types arelisted in the Resolition 4 of the Bern convention. We classified the habitats based on their threats and values.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Броницький В. О. 
ПРОГНОЗУВАННЯ ВИКОРИСТАННЯ ЗАКРИТИХ ПОЛІГОНІВ ТВЕРДИХ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ В ЯКОСТІ ОСНОВ СПОРУД / В. О. Броницький. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено вирішенню важливої науково-прикладної задачі прогнозування використання закритих полігонів твердих побутових відходів в якості основи споруд, що забезпечує раціональне використання природних ресурсів і дотримання норм безпечних впливів та відновлення навколишнього середовища шляхом повторного застосування закритих полігонів твердих побутових відходів в якості основ споруд.Проаналізовано екологічні наслідки поводження з відходами в Україні та світі, сучасний стан та перспективи використання полігонів твердих побутових відходів (ТПВ). Запропоновано використання оцінки рівня ризиків забруднення навколишнього середовища закритими полігонами ТПВ, проведеного на основі використання методу експертних оцінок, яка передбачає опитування експертів –екологів та обчислення основних чинників впливу на довкілля з метою їх врахування при прогнозуванні можливості повторного використання полігонів. Вагомість обраних критеріїв враховується введенням коефіцієнтів значимості, визначених експертним шляхом. Встановлено, що показниками з найбільшим високим ступенем тяжкості ефектів є вплив атмосферного повітря (парниковий ефект, руйнування озонового шару, деформації поверхні, вплив на дихальні шляхи, небезпека вибуху та пожежі).Для прогнозування стійкості полігонів ТПВ з метою їх повторного використання в якості основ споруд проведено чисельні експерименти на базі математичного моделювання процесів осідання тіла полігону ТПВ з врахуванням підстилаючого ґрунту. Для моделювання процесу деформування полігону застосувався метод скінченних елементів. Розроблено просторову математичну модель процесу консолідації полігону ТПВ, в якій вперше запропоновано враховувати підстилаючий ґрунт, так як він є одним з основних чинників при формуванні осідання. Розроблено ефективну методику розрахунку осідання полігону і підстилаючого та покриваючого ґрунтів з використанням сучасних моделей: Кулона–Мора для шарів ґрунту і SSC для відходів. Для моделювання процесу осідання полігону застосувався метод скінченних елементів з трикутною сіткою.В результаті чисельного моделювання встановлено, що при однакових параметрах полігону підстилаючий ґрунтовий шар здійснює значний вплив на величину осадки: чим більш щільний і менш пористий ґрунт, тим менша осадка. Зокрема, якщо ґрунтова основа представлена глиною, то досягається осадка на 23% менше, ніж з піском, і на 14% менше, ніж з суглинком.Отримано, що кут нахилу схилу полігону значно впливає на його стійкість: зі зменшенням кута відбувається значне зменшення осадки. Так, при зменшенні кута з 75° до 30° осадка зменшується на 5-22% в залежності від типу ґрунтів основи, причому найбільший спад спостерігається у найменш щільного ґрунту (піску), а найбільший – у глини. Отримані аналітичні залежності осідання полігону з різними підстилаючими ґрунтами від кута нахилу схилу.Встановлено, що полігон в формі прямокутної трапеції менш стійкий, ніж в формі рівносторонньої трапеції. Так, для глинистої основи, загальна деформація збільшилася на 48%, для піщаної основи – на 23% і для суглинку – на 30% (при куті нахилу схилу полігону 15°). Це викликано появою значних горизонтальних деформацій. Чим більше кут нахилу, тим швидше полігон руйнується, зокрема при куті нахилу 30° – через 20 років, при куті 45° – 13 років.Отримані аналітичні залежності осідання полігону ТПВ з різними підстилаючими ґрунтами від величини статичних і динамічних навантажень у вигляді поліномів другого степеня, які дають можливість здійснювати прогнозування осідання полігонів з метою їх подальшого використання в якості основи споруд різного призначення. Розроблено методику та комплекс програм для розрахунку осідання тіла полігону на основі математичного моделювання закономірностей осідання полігону ТПВ при динамічних та статичних навантаженнях з врахуванням його взаємодії з ґрунтовою основою, шаруватості підстилаючого ґрунту, геометричних розмірів та форми полігону, яка із застосуванням експертної оцінки ризиків повторного використання територій є науково-методичним підґрунтям для забезпечення сталого соціально-екологічного розвитку та потенціалу держави, збереження та відновлення навколишнього середовища.Методології оцінки стійкості природно техногенного середовища під дією навантажень різного типу, розроблені в дисертаційній роботі, впроваджено на ТОВ «П'ятий гідротехнічний підводний загін» (м. Київ) при розрахунках стійкості берегоукріплення водних об'єктів на етапі проектування та початку будівництва берегозахисних та гідротехнічних споруд .Матеріали дисертації впроваджено в учбовому процесі КПІ ім. Ігоря Сікорського в курсах лекцій “Основи екології та наноекологія”, “Екологізація виробництва та «зелені технології», «Стратегія охорони навколишнього середовища».Ключові слова: екологічна небезпека, методологія оцінки, екологічні ризики, полігони твердих побутових відходів, ґрунтова основа, математичне моделювання.^UThe dissertation is devoted to solving an important scientific and applied problem of forecasting the use of closed landfills as a basis for buildings, which ensures the rational use of natural resources and compliance with safety standards and environmental restoration by reusing closed landfills as a basis for buildings.The ecological consequences of waste management in Ukraine and the world, the current state and prospects for the use of landfills for solid waste (MSW) are analyzed. Using the method of expert assessments, it was found that the indicators with the highest severity of effects are the influence of atmospheric air; surface deformation; effects on the respiratory tract; danger of explosion and fire.To predict the stability of landfills for the purpose of their reuse as the basis of structures, numerous experiments were conducted on the basis of mathematical modeling of landfill subsidence processes. The finite element method was used to model the landfill subsidence process. A spatial mathematical model of the solid waste landfill consolidation process has been developed, in which it is first proposed to take into account the underlying soil, as it is one of the main factors in the formation of subsidence. As a result of application of the developed technique and a set of programs the regularities of landfill subsidence are obtained from the physical and mechanical properties of the landfill body and soil, shape and angle of the landfill, the mutual location of the underlying soils. Analytical dependences of landfill subsidence with different underlying soils on the magnitude of static and dynamic loads in the form of polynomials of 2nd degree are obtained, which make it possible to predict landfill subsidence with the aim of their further use as a basis for different purposes.Key words: ecological danger, assessment methodology, ecological risks, landfills of solid household waste, soil basis, mathematical modeling.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Курдюк С. В. 
Особливості формування інформаційного гідроакустичного каналу в мілкому морі. / С. В. Курдюк. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню особливостей формування інформаційного гідроакустичного каналу пошукової системи “ПІДВОДНИЙ АПАРАТ – НАДВОДНИЙ КОРАБЕЛЬ” (“ПА – НК”) при поширенні інформаційного повідомлення в підводному звуковому хвилеводі, яким представлено мілке море.Практична значимість роботи полягає в подальшому розвитку прикладних аспектів фізики мілких морів, впровадженні результатів досліджень в теорію і практику створення робототехнічних телеметричних систем і систем звукопідводного зв`язку, а також у висвітленні особливостей формування акустичного поля при створенні нових моделей представлень та експлуатації інформаційних каналів під час проведення прикладних пошукових, картографічних, дослідницьких та інших видів підводних робіт.Основний зміст дисертаційної роботи викладено в п'яти розділах та чотирьох додаткахУ вступі обґрунтовано актуальність дисертаційної роботи, сформульовано мету та визначено коло задач дослідження, описано методи дослідження, надана інформація про наукову новизну та практичне значення одержаних результатів. Мета роботи полягає у розвитку існуючих і розробці перспективних модельних постановок та розв`язків задач формування акустичного поля в інформаційних гідроакустичних каналах, які забезпечують зв'язок абонентів системи “НК – ПА”.Перший розділ роботи присвячено огляду наявних останніх публікацій з напрямків розвитку підводної робототехніки, існуючих новітніх підводних апаратів, організації інформаційних каналів для абонентів різного класу та сучасних підходів до формування акустичних полів в хвилеводах при збуренні їх імпульсними сигналами. В розділі також наведено основні тактико-технічні характеристики (ТТХ) ПІДВОДНОГО АПАРАТУ (ПА) та з'ясовані засади організації процесу обміну робочою, контрольною інформацією та інформацією управління, зв'язку та телеметрії. В розділі також надана загальна характеристика інформаційного гідроакустичного каналу.Таким чином, в результаті опрацювання широкого кола інформаційних джерел, визначено, що розгляду і розробці підлягає методологія дослідження особливостей формування інформаційного гідроакустичного каналу автономної системи телеметрії і кодового зв'язку системи “НК – ПА” в мілкому морі. При цьому мають бути враховані особливості формування акустичного поля в умовах мілкого моря при збуренні середовища каналу “НК – ПА” різночастотними сигналами та врахуванням особливостей розподілень скалярних і векторних характеристик акустичного поля.У другому розділі поставлено і визначено основні вихідні співвідношення задачі формування поля акустичного тиску в інформаційному каналі. Обрано складний сигнал – повідомлення та визначено швидкість передачі комунікаційних повідомлень. Описано ефекти деформації хвильового пакету. Розглянуто “проблему групової швидкості” та розраховано частотні залежності швидкості поширення сигналу для ситуації двохчастотного збудження хвилеводу.Третій розділ роботи присвячено питанням створення векторного поля інтенсивності у хвилеводному каналі, надані математичні і фізичні передумови виникнення вихорових та сідлових структур, приведено їх координатні залежності.Четвертий розділ містить результати дослідження імпедансних характеристик хвилеводу. Крім того, з`ясовано ситуацію просторової та частотної залежності питомого імпедансу робочої області для комбінаційних та акустично м`яких границь при двохчастотному збуренні хвилеводу.П`ятий розділ присвячено проведенню експериментальних досліджень, які відбувалися шляхом натурного морського експерименту. При цьому режими маневрування виконувалися абонентами, ТТХ яких відповідали заявленим в розділі І вихідним даним, на підставі яких здійснювався розрахунок енергетичної дальності дії по інформаційному гідроакустичному каналу.Ключові слова: інформаційний гідроакустичний канал, підводний, хвильовий пакет, скалярні, векторні характеристики, акустичне поле,імпеданси, частотні характеристики.^UThe thesis is dedicated to the study of the UNDERWATER VEHICLE – SURFACE SHIP search engine`s information hydroacoustic channel formation specialties provided the information message is propagated through the underwater sound waveguide represented by the shallow sea.The practical significance of the work lies in the further development of applied aspects of shallow sea physics, introduction of research results into the theory and practice of designing robotic telemetry and sound supplysystems, as well as highlighting the acoustic field formation specialtiesin the course of creating newpresentation andoperation models of information channels while conducting applied search, cartographic, exploratoryandother underwater works.The main content of thethesis is set out in five sections and four annexes.The introduction substantiates the relevance of the thesis, formulates the purpose and defines the range of the research tasks, describes the research methods, and provides information about the scientific novelty and practical significance of the results achieved. The purpose of the work is to improve existing and develop perspective acoustic field formation model constructions and problem solution algorithms in information hydroacoustic channels to ensure communication among the UNDERWATER VEHICLE – SURFACE SHIP systemsubscribers.The first section of the work is dedicated to the review of the latest publicationson the development of underwater robotics, existing modern underwater vehicles, organization ofinformation channels for subscribers of different classes, and modern approachesto the formation of acoustic fieldsin the waveguidesbeing disturbedby pulsesignals.The section also describes the main performance characteristics of the UNDERWATER VEHICLE and the ascertained organization principles of information exchange processesas for operating and checking information as well ascontrol, communication and telemetry information. In addition, the section rendersa general characteristics of the information hydroacoustic channel.Thus, as a result of processing a wide range of information sources, it has been determined that the information hydroacoustic channel formationresearch methodology within the framework of autonomous telemetry and code communicationsystem ofthe UNDERWATER VEHICLE – SURFACE SHIPsystemin the shallow seamust be subjected to consideration and development.At the same time, the acoustic field formation specialties in the shallow sea mustbe considered onthe subject of specific distributions ofacoustic field scalar and vector characteristics provided theUNDERWATER VEHICLE – SURFACE SHIP channel environment is disturbed by various frequency signals.The main output ratiosfor the problemof acoustic pressure field formation in the information channel has been determinedin the second section.A compound message signal has been selected and the speed of communication messages has been determined. The wave packet deformation effects have been described. The "group velocity problem" has been considered and the signal propagation rate frequency dependences have been calculated in case ofdual-frequency wave excitation.The third section is dedicated to the issue of intensity vector field formation in the waveguide channelin regard tothe mathematical and physical prerequisites for the emergence of "curl" and "saddle" structures with defining their coordinate dependences.The fourth section contains research results of the waveguide impedance characteristics. In addition, it clarifies the spatial and frequency dependences of the workspace specific impedancefor combinational and acoustically soft boundaries in case ofdual-frequency wave excitation.The fifth section is dedicated to experimental researches that have taken place by means of a full-scale maritime experiment. At the same time, themaneuvering modes have been carried out by the subscribers whose performance characteristics correspond to the data having been set out in section 1 and served as the basis for the information hydroacoustic channel operation energy range calculation.Keywords: information hydroacousticchannel, underwater, wave packet, scalar/ vector characteristics, acoustic field,impedance, frequency characteristics.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Грудініна Г. С. 
Удосконалення системи стабілізації швидкості руху автономного ненаселеного підводного апарата / Г. С. Грудініна. — Б.м., 2023 — укp.

Об’єктом дослідження є процес стабілізації швидкості руху автономного ненаселеного підводного апарата в косому потоці води.Предметом дослідження є корекція швидкості руху автономного ненаселеного підводного апарата, коли рушійно-кермовий пристрій працює у косому потоці води. В дисертаційній роботі вирішено актуальне наукове завдання стабілізації швидкості руху автономного ненаселеного підводного апарату при плоскому криволінійному русі. Для вирішення наукового завдання в дисертації використано математичну модель просторового руху автономного підводного апарату, розроблену науковою школою «Підводні технології» Національного університету кораблебудування. З точки зору теорії управління, автономний підводний апарат розглядається як абсолютно тверде тіло, що дозволяє не враховувати силову взаємодію між його масонесучими елементами. Передбачається, що АНПА має обтічну форму. Управління транспортним засобом здійснюється шляхом подачі необхідної напруги на двигун постійного струму з незалежним збудженням. АНПА має режими прямого і заднього ходу. Величина прикладеної напруги регулює швидкість обертання гвинта і напрямок руху підводного апарату.^UThe object of research is the process of stabilizing the mobility of an autonomous uninhabited underwater vehicle in an oblique water flow.Subject of the research is the correction of the speed of an autonomous uninhabited underwater apparatus, if the rush-kerm attachment is used near the oblique water. In the presented dissertation, the relevant scientific task of stabilizing an autonomous underwater vehicle (AUV) velocity in a plane curvilinear motion is solved. To solve the scientific task in the dissertation, the mathematical model for the spatial motion of an autonomous underwater vehicle, developed by the scientific school, «Underwater Technology» of the National University of Shipbuilding, was used. From the control theory view point, an autonomous underwater vehicle is considered as an absolutely rigid body, which makes it possible not to take into account the force interaction between its mass-bearing elements. It is assumed that the AUV has a streamlined shape. The vehicle control is carried out by applying the required voltage to the DC motor with independent excitation. The AUV has both forward and reverse motion modes. The value of the applied voltage regulates the screw propeller rotation speed and the vehicle motion direction.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського