Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (8)Реферативна база даних (518)Книжкові видання та компакт-диски (88)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=ПАРНИК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 29
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Пастернак В. П. 
Біопродуктивність лісів північного сходу України в контексті змін клімату: автореф. дис. ... д-ра с.-г. наук : 06.03.02,06.03.03 / В. П. Пастернак ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2011. — 41 с. — укp.

Розроблено моделі динаміки продуктивності, депонованого вуглецю та стану лісових насаджень північного сходу України за загальновизнаними світовими підходами до моніторингу лісів (FHM та ICP). Проаналізовано динаміку вуглецю у різних компонентах лісових насаджень і закономірності поглинання фотосинтетично активної радіації (ФАР). Побудовано моделі та таблиці ходу росту та фітомаси модальних штучних соснових деревостанів у свіжому суборі. Встановлено запаси та динаміку детриту (опаду, підстилки, відмерлої деревини) у лісових насадженнях і його роль у динаміці вуглецю. Розроблено нормативно-інформаційне забезпечення оцінювання динаміки вуглецю у основних типах лісу. Удосконалено методику складання кадастру парникових газів у підсекторі лісового господарства з урахуванням особливостей ведення господарства та природних умов України, оцінювання вразливості лісових екосистем до змін клімату та прогнозування їх динаміки за умов змін клімату за допомогою моделей, застосування ПС-технологій і методів вибірково-статистичної інвентаризації лісів (Field-Map) для оцінювання динаміки продуктивності та поглинання вуглецю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.51
Шифр НБУВ: РА380868 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Гамаль 
Геоінформаційні технології просторового аналізу емісії парникових газів у енергетичному секторі: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Христина Володимирівна Гамаль ; Національний ун-т "Львівська політехніка". — Л., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З391.92
Шифр НБУВ: РА365984

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
3.

Гордієнко Т.Б. 
Дослідження нормативно-методологічних засад впровадження методик оцінки та верифікації викидів парникових газів (на прикладі транспортного сектору): автореф. дис... канд. техн. наук: 05.01.02 / Т.Б. Гордієнко ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2007. — 22 с. — укp.

Розроблено методики оцінювання викидів забруднюючих речовин від залізничного транспорту й алгоритм вибору методик з урахуванням наявних вхідних даних. Синтезовано алгоритми здійснення оцінювання невизначеності на базі положень екологічних і метрологічних настанов та проведено порівняльні дослідження їх підходів. Запропоновано для якісного оцінювання складових застосовувати причинно-наслідкову діграму Ісікави, а для кількісної - діаграму Парето. Для вирішенн питання стосовно верифікації вихідних даних запропоновано застосовувати національні стандарти, узгоджені з міжнародними стандартами. Синтезовано алгоритм перевірки та верифікації результатів оцінювання викидів парникових газів від залізничного транспорту, який передбачає використання розробленої методики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О2 н631 +
Шифр НБУВ: РА353324

Рубрики:

      
4.

Лесів М. Ю. 
Математичне моделювання та просторовий аналіз емісії парникових газів у прикордонних регіонах України: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 01.05.02 / М. Ю. Лесів ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2011. — 20 с. — укp.

Розроблено математичні моделі для проведення просторового аналізу емісій парникових газів у прикордонних регіонах України, які дають можливість оцінити переміщення мас парникових (важких) газів і забруднюючих речовин через кордон. Проведено просторовий аналіз емісій парникових газів в енергетичному секторі для польсько-української прикордонної смуги з використанням геоінформаційних технологій. Розроблено математичні моделі процесів емісії парникових газів в енергетичному секторі для польських воєводств Підкарпатського та Люблінського, на основі яких проведено просторову інвентаризацію для цих регіонів. Одержані результати для польських регіонів, а також відповідні дані з українського боку використано для просторового аналізу процесів переносу мас вуглекислого газу та закису азоту через лінію польсько-українського кордону. Проаналізовано зміни невизначеностей емісій в енергетичному секторі в минулому й обчислено прогнозні значення невизначеності на основі сучасних знань про емісійні процеси для країн Євросоюзу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1(4УКР) в641,022
Шифр НБУВ: РА382815 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
5.

Бунь 
Методи та засоби аналізу процесів емісії парникових газів з врахуванням невизначеностей вхідних даних: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Андрій Ростиславович Бунь ; Національний ун-т "Львівська політехніка". — Л., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д247.61с18
Шифр НБУВ: РА365983

      
6.

Биковець Н.П. 
Методика розрахунку еквівалентної емісії парникових газів у промисловості (нові індикатори для еколого-енергетичного аудиту та менеджменту): Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.06 / Н.П. Биковець ; Одес. держ. акад. холоду. — О., 2006. — 19 с. — укp.

Удосконалено методики розрахунку повної еквівалентної емісії парникових газів (ПЕЕПГ) та сформовано на підставі одержаної під час верифікації інформації пропозиції та заходи, спрямовані на раціональне використання невідновлюваних енергетичних ресурсів. Запропоновано нові еко-індикатори для еколого-енергетичного аудиту та менеджменту, які дозволяють проводити оцінку та контроль екологічної ефективності використання матеріальних та енергетичних ресурсів в обладанні та технологічних процесах. Відзначено, що нова методика відрізняється використанням аналізу структури антропогенних потоків парникових газів (ПГ) на всіх етапах технологічного процесу та можливістю розрахунку допустимих квот на еквівалентну емісію довоокису вуглецю. Обгрунтовано доцільність використання розробленої методики розрахунку ПЕЕПГ на об'єктах різної складності. Проведено системний аналіз перспективності застосування різних сервісних холодоагентів для вагонного кондиціонеру типу МАБ II. Розглянуто еколого-енергетичну доцільність використання теплових насосів (ТН) для опалення теплиць. Під час проведення еколого-енергетичного аудиту на підприємстві ВАТ "Одеський завод скловиробів" виконано оцінку еколого-енергетичної ефективності використання енергетичних ресурсів на підприємстві. Розроблено практичні рекомендації щодо застосування альтернативних холодоагентів у вагонних кондиціонерах, застосування ТН у системі теплозабезпечення теплиць. Сформульовано пропозиції щодо підвищення ефективності роботи підприємства ВАТ "Одеський завод скловиробів".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З15 +
Шифр НБУВ: РА344984

Рубрики:

      
7.

Логачова О.В. 
Механізми регулювання антропогенних викидів парникових газів: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.06 / О.В. Логачова ; Донец. держ. ун-т упр. — Донецьк, 2008. — 21 с. — укp.

Удосконалено теоретичні положення, розроблено методичні засади та практичні рекомендації щодо формування механізмів регулювання антропогенних викидів парникових газів. Розкрито сутність й охарактеризовано складові економічного механізму природокористування й охорони навколишнього природного середовища. Запропоновано визначення поняття механізму екологічного регулювання. Проаналізовано сучасний стан викидів парникових газів в Україні, виявлено тенденцію їх скорочення. Доведено, що за умов збереження чинної структури викидів змінюється функціональна роль України на ринку вуглецевих квот. Обгрунтовано шляхи подолання кризових явищ в енергетичному секторі економіки. Створено модель розподілу дозволів на викиди парникових газів, яку рекомендовано використовувати під час формування національного плану розподілу дозволів. Запропоновано методичні підходи щодо кількісного розрахунку квоти на викиди парникових газів для різних джерел викидів. Удосконалено інфраструктурне забезпечення реаліазції проектів спільного впровадження та торгівлі квотами на викиди парникових газів на регіональному рівні. На підставі адаптації методів кластерного аналізу розроблено науково-методичний підхід щодо економічного оцінювання ефективності реалізації проектів спільного впровадження та вибору варіантів фінансування проектів за принципом узгодження інтересів власників проектів та інвесторів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)280-21 + Б1(4УКР),022 +
Шифр НБУВ: РА358475

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Рябич О.М. 
Огранізаційно-економічне забезпечення ефективності скорочення викидів парникових газів в атмосферу: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.06 / О.М. Рябич ; НАН України. Ін-т пробл. ринку та екон.-екол. дослідж. — О., 2007. — 20 с. — укp.

Розвинуто існуючі й обгрунтовано нові теоретичні та методичні положення щодо організаційно-економічного забезпечення регулювання викидів парникових газів у атмосферу й удосконалення механізму спільного впровадження проектів зі скорочення цих викидів. Здійснено аналіз механізмів Кіотського протоколу до Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату. Обгрунтовано необхідність застосування механізму спільного впровадження. Запропоновано підхід до організації процесу взаємодії учасників механізму спільного впровадження згідно з напрямком розвитку "Схема розвитку II" (передбаченої Марракешськими угодами) на підставі відкритого тендера проектів. Сформульовано теоретичні засади та розроблено методичне забезпечення попереднього скринінгу проектної пропозиції щодо скорочення викидів парникових газів у атмосферу заявником як інструменту прийняття ефективних рішень з активізації механізму спільного впровадження в Україні. Запропоновано підхід до еколого-економічного оцінювання ефективності проектів спільного впровадження з урахуванням вуглецевого фактора, трансакційних витрат і сполучених вигод. Розроблено показники оцінки ефективності вуглецевих трансакцій. Оцінено еколого-економічну ефективність проектної пропозиції з утилізації метану у вугільній промисловості. Наведено рекомендації щодо оцінювання викидів парникових газів під час видобутку вугілля, за умов утилізації шахтного метану та використання його як енергоресурсу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)280 +
Шифр НБУВ: РА356569

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Самсоненко О.О. 
Підвищення еколого-енергетичної ефективності виробництва побутових холодильників: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.14 / О.О. Самсоненко ; Одес. держ. акад. холоду. — О., 2008. — 20 с. — укp.

Розроблено стратегію зниження емісії парникових газів за умов виробництва побутових холодильників на прикладі АТ "НОРД", що використовує як критерій стійкого розвитку кліматичну характеристику життєвого циклу виробу. Доведено, що основний вплив на зазначену характеристику побутового холодильника здійснюють непрямі ефекти глобального потепління, які є результатом споживання енергії у процесах добування сировини та матеріалів, виробництві, експлуатації та утилізації побутового холодильника. На підставі аналізу повного життєвого циклу побутових холодильників, що використовують як холодоагенти вуглеводні (R600a) і фторвуглеводні (R134a), виявлено перевагу холодильних агрегатів, що працюють на природних робочих речовинах. Показано, що можливі витоки з системи охолодження побутового холодильника, які вимагають сервісного обслуговування протягом строку експлуатації, становлять менше 10 % від загальної дози заправлення. Одержано тривимірні розподіли полів швидкостей і температур у реальних моделях камер побутових холодильників, що імітують результати теплових впливів під час приймально-здавальних випробувань і створюють підстави для розробки комп'ютерної системи діагностики якості продукції, що випускається. Запропоновано моделі нейронних мереж, які відтворюють з високою точністю результати калориметричних тестів за різних зовнішніх умов і є ефективним інструментом для інтерполяції та прогнозування втрати маси холодоагенту та потужності компресорів побутових холодильників у широкому температурному діапазоні. Штучні нейронні мережі використано як критерії відбору продукції під час проведення температурних тестів даних холодильників за нестаціонарних режимів, що суттєво зменшило кількість і час приймально-здавальних випробувань за серійного виробництва побутових холодильників "НОРД".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З392.91-06 +
Шифр НБУВ: РА356912

Рубрики:

      
10.

Кахер Абу Ельджадаіль 
Підвищення ефективності газотурбінних установок та парогазових установок шляхом удосконалення внутрішньої регенерації теплоти: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.14 / Кахер Абу Ельджадаіль ; Одес. нац. політехн. ун-т. — О., 2004. — 19 с.: рис., табл. — укp.

Вперше науково обгрунтовано застосування внутрішньої регенерації теплоти (підведення теплоти відпрацьованих у газовій турбіні газів, процесу конверсії природного газу) у перспективних газотурбінній і парогазовій установках (ГТУ, ПГУ). Розроблено розрахункову модель конвертора природного газу щодо його використання в схемах ГТУ і ПГУ. Запропоновано схеми ГТУ і ПГУ з внутрішньою регенерацією теплоти, проведено їх розрахунки і виявлено залежність ефективності даних схем від параметрів конверсії. Виявлено причини різкого підвищення ККД ГТУ і ПГУ за використання в них внутрішньої регенерації теплоти, а також зменшення забруднення навколишнього середовища газами, які створюють парниковий ефект. Обгрунтовано і запропоновано вираження для ексергетичного ККД розглянутих схем, що враховує "транзитну" ексергію метану, який не прореагував у конверторі. Встановлено, що значення ексергетичного ККД схем з внутрішньою регенерацією теплоти може досягнути 85 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З363.3-01 + З363.2-01 +
Шифр НБУВ: РА329812

Рубрики:

      
11.

Куріс Ю.В. 
Підвищення теплотехнічних та екологічних показників спалювання біогазу в теплогенеруючому обладнанні: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.06 / Ю.В. Куріс ; Укр. держ. ун-т харч. технологій. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Розвинуто методичні засади теплового розрахунку водогрійних котлів малої потужності для спалювання біогазу. Виявлено закономірності впливу режимних і конструктивних параметрів на теплотехнічні й екологічні показники роботи сталевих жаротрубних водогрійних котлів, що працюють на біогазі. З'ясовано невідповідність закономірностей Нормативного метода процесам теплообміну у сталевих жаротрубних котлах за умов роботи на біогазі. Установлено закономірність і одержано кількісну оцінку впливу процесу інтенсифікації теплообміну на показники роботи сталевого жаротрубного котла, що працює на біогазі та його сумішах з природним газом. Запропоновано показник екологічної ефективності енергетичного використання біогазу - питоме зниження емісії парникових газів та з його урахуванням створено методику оцінки біоенерегетичних технологій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З65 + З384-51 +
Шифр НБУВ: РА351748

Рубрики:

      
12.

Третьяков О.С. 
Розміщення, оцінка та раціональне використання біоенергетичних ресурсів Харківської області: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.11 / О.С. Третьяков ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2009. — 18 с. — укp.

Визначено енергетичний потенціал і проаналізовано особливості розташування біоенергетичних ресурсів (БЕР) Харківщини. Побудовано карти сумарного електро- та теплоенергетичного потенціалу БЕР. Проведено зонування території Харківщини за їх структурою. Розроблено моделі просторової оптимізації використання БЕР, на базі яких наведено варіант просторової конфігурації зв'язків між місцями утворення та споживання виробленої енергії за сценарієм з максимізацією одиничної потужності енергетичної установки. Визначено, що розвиток біоенергетики дозволяє суттєво зменшити викид парникових газів у регіоні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З65(4УКР-4ХАР) +
Шифр НБУВ: РА365319

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Желєзний В.П. 
Термодинамічні властивості озононеруйнівних холодоагентів та їх розчинів з мастилами (Експеримент, методи прогнозування, проблеми екології): Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.14.06 / В.П. Желєзний ; Одес. держ. акад. холоду. — О., 2002. — 35 с.: рис. — укp.

Сформульовано наукові засади підвищення енергетичної ефективності роботи холодильного обладнання за умов зниження антропогенного навантаження на навколишнє середовище. Наведено результати дослідження термодинамічних властивостей озононеруйнівних холодоагентів та розчинів холодоагент/мастило (РХМ), виконано аналіз впливу домішок мастила на властивості робочих тіл холодильних установок. Запропоновано методику прогнозування термодинамічних властивостей та РХМ. Обгрунтовано метод еколого-енергетичного аналізу ефективності та наведено його принципи. Основною метою запропонованого методу є повномасштабне врахування емісії парникових газів у повному життєвому циклі холодильної техніки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З392-032 +
Шифр НБУВ: РА321160

Рубрики:

      
14.

Усенко А.Ю. 
Удосконалення процесу окислювального піролізу біомаси з метою зниження емісії парникових газів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.06 / А.Ю. Усенко ; Нац. металург. акад. України. — Д., 2006. — 20 с. — укp.

Запропоновано показник екологічної ефективності енергетичного використання біомаси - питоме зниження емісії парникових газів, з використанням якого створено методику оцінки ефективності біоенергетичних технологій, що дозволяє врахувати комплексний вплив виду викопного палива, біомаси та виробленої енергії на емісію парникових газів. Одержано експериментальну залежність тривалості теплової обробки відходів біомаси до їх запалення у киплячому шарі гарячого повітря від його температури. Визначено температурно-тимчасові обмеження на обробку частинок біомаси у зваженому стані, що забезпечує реалізацію стабільного процесу окиснювального піролізу. Завдяки математичному моделюванню одержано залежності температури нагрівання біомаси різних видів за умов реалізації висхідної та складної схем процесу окиснювального піролізу в потоці гарячого повітря від основних технологічних параметрів, а саме: температури та швидкості повітря, питомої витрати біомаси, довжини камери піролізу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З65 +
Шифр НБУВ: РА345834

Рубрики:

      
15.

Тащеєв Ю. В. 
Економічний механізм забезпечення ефективного використання відновлюваних джерел енергії на підприємствах. / Ю. В. Тащеєв. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертацію присвячено обґрунтуванню теоретико-методичних засад і розробленню методичних підходів до формування ефективного механізму використання відновлюваних джерел енергії на підприємствах. Для розробки сценаріїв варіантів імплементації систем відновлюваної енергетики у виробничий процес на хлібопекарських підприємствах було запропоновано математичну модель, яка передбачає зміну методу виробництва за рахунок переходу на повне або часткове самозабезпечення виробничого процесу енергією. Наслідком переходу підприємства на сонячну електроенергетику можливі різні економічні результати, що безпосередньо пов'язано з багатьма причинами: поперше, із співвідношенням показників спожитої і виробленої енергії, по-друге, з можливістю підприємства продавати вироблену електроенергію за зеленим тарифом. Прогнозування основних техніко-економічних показників упровадження сонячної електростанції на підприємствах було виконано за допомогою запропонованої міждисциплінарної математичної моделі із застосуванням програмного забезпечення лабораторії NREL – System Advisor Model. Такий підхід дозволив розрахувати не тільки економічні ефекти, а й спрогнозувати зменшення викидів парникових газів.^UThe dissertation is devoted to the substantiation of theoretical and methodical principles and the development of methodical approaches to the formation of an effectivemechanism for the use of renewable energy sources at enterprises.The object of research is the process of using renewable energy sources at enterprises.The subject of the study is a set of theoretical, methodological and practical aspects of developing an effective mechanism for the use of renewable sources of solar radiationenergy at bakery enterprises. The essence of the economic mechanism in the context of the use of renewable energy sources at enterprises is investigated, the approach to the formation of the mechanism of effective energy supply of enterprises is considered, a critical review of the development of renewable energy in Ukraine has been conducted.It is proved that the concept of "economic mechanism" is a socio-economic category, firstly complex, and secondly multilevel, which includes both an organizational component and an economic one.A thorough study of energy sources has shown that all existing energy sources can be divided into non-renewable and renewable; reducing the consumption of energy in oneway or another, or replacing it with a renewable source, the resource saving process takes place.It is determined that the mechanism of effective energy supply combines organizational, economic, managerial, institutional, innovative, as well as technological component, which aims to reduce the consumption of primary and transformed energy and natural non-renewable energy resources. The development of any technology in the country is inextricably linked with the institutional norms and legislation. Institutional norms and Legislation directly affect all phenomena occurring in the economy, affecting the trends taking place both at the macro level and at the micro-level, and at the micro level, that is, solar power in this regard is no exception.As a result of the study, it was concluded that when classifying factors that influence the development of renewable energy sources it is possible to identify two main groups offactors in relation to the enterprise, namely: "external" and "internal", distinguishing the main subgroups: economic, technological, environmental, institutional, social.On the basis of the economic analysis, reserves and preconditions for the introduction of solar energy at food industry enterprises were identified. Switching to solar power generation by 25%, 50% and 100% only in the food and processing industry will reduce carbon consumption by 90.6%, 81.2% and 362.4 tonnes, respectively.The economic mechanism of an efficient energy supply category is complex, multilevel, which combines a number of components of organizational, economic, managerial, institutional, innovative, as well as technological, aimed at reducing the consumption of primary and transformed energy and natural non-renewable energy resources. It is therefore legitimate to assume that the approach to the energy supply mechanism must be carried out according to the following algorithm in successive ten stages of formation.The methodical approaches to revealing interconnections between production factors and energy resources are proposed based on the calculation of the main indicatorsof the analysis of energy-efficient energy supply and stochastic interconnections between the factors of production, which enables to construct a more precise model of the transition of enterprises on renewable energy resources.It is proved that the main problems that hinder the development of renewable energy in Ukraine should be as follows: institutional norms; property right; monopolization in theenergy market, full monopoly on distribution networks; imperfect Legislative base in tax policy and regulatory policy; lack of real incentives for enterprises in the manufacturingsector; lack of investment attractiveness of Ukraine, due to corruptions; high interest rates on long-term loans; the existence of a strong lobby, in science, and in the real economy,supporting and justifying the feasibility of carbon fossil energy; wear on (40-80%), distribution networks; the concentration of energy resources in one's hands (a completemonopoly in this sector); There is a small number of structures that prepare specialists in the field of renewable energy


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Шмарін С. Л. 
Прогнозування викидів парникових газів з місць захоронення твердих побутових відходів в Україні / С. Л. Шмарін. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертацію присвячено розв'язанню наукової задачі розкриття особливостей впливу чинників на процеси утворення парникового газу метану з місць захоронення твердих побутових відходів як наукове підґрунтя удосконалення методики прогнозування їх викидів в Україні.Визначено вміст у складі захоронених твердих побутових відходів сімох біорозкладних вуглецевмісних компонентів, рекомендованих Міжурядовою групою експертів з питань зміни клімату, для усіх областей України, обсяги їх захоронення за період з 1990 по 2014 роки, оцінено обсяги утилізації метану, що утворювався у складі звалищного газу, та створено відповідну інформаційну базу даних твердих побутових відходів в Україні.Запропоновано аналітичну залежність викидів парникового газу метану з місць захоронення твердих побутових відходів, яка на відміну від відомих, враховує кліматичні умови регіонів України, вміст та константи утворення метану семи біорозкладних вуглецевмісних компонентів (папір або картон, текстиль, харчові відходи, деревина, садово-паркові відходи, засоби особистої гігієни, резина або шкіра). Це дало змогу з використанням розробленої методики розрахувати викиди метану з місць захоронення твердих побутових відходів в Україні за період з 1990 по 2014 роки, щорічний обсяг яких поступово зростав від 162,0 до 217,8 тис. тонн, що еквівалентно негативному впливу від 4,05 до 5,45 млн тонн вуглекислого газу, а також спрогнозувати їх значення на період до 2050 року за різними сценаріями впровадження заходів у сфері поводження з відходами та демографічних змін в країні.Результати дисертаційної роботи впроваджено шляхом використання Міністерством екології та природних ресурсів України при підготовці Національного кадастру антропогенних викидів із джерел та абсорбції поглиначами парникових газів в Україні, поданого Україною до Секретаріату Рамкової конвенції ООН про зміну клімату у 2015–2018 роках. Це призвело до зниження невизначеності результатів розрахунків в частині викидів парникового газу метану з місць захоронення твердих побутових відходів в Україні на 10–15 %.^UThesis is devoted to solving the actual scientific issue on disclosure of the influencing factor features on GHG generation processes from municipal solid waste disposal sites as a scientific basis for improving the methodology for predicting its emissions in Ukraine.Analytical dependence of methane emissions from solid waste disposal sites is proposed, which unlike the known ones, takes into account regional climate features of Ukraine, contents and methane emission generation rate constants for seven biodegradable Carbon-containing components (paper and cardboard, textile, food waste, wood, garden and park waste, personal hygiene (diapers), rubber and leather). Based on it and developed methodology methane emissions from municipal solid waste disposal sites were estimated for 1990–2014 years. According to results of the estimations the annual volumes of the methane emissions gradually increased from 162.0 to 217.8 thousand tonnes, which is an equivalent to negative impact of carbon dioxide from 4.05 to 5.45 million tons. Also methane emissions from municipal solid waste disposal sites were predicted up to 2050 based on different scenarios on national waste management system and demographic changes in the country. Results of the thesis were implemented by the Ministry of Ecology and Natural Resources of Ukraine through using them while compiling Ukraine's GHG Inventory submitted to the UNFCCC Secretariat in 2015–2018 years. This has led to decreasing of the uncertainty level for the methane emissions from municipal solid waste disposal sites by 10–15 %.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Катишева В. В. 
Підвищення рівня екологічної безпеки атмосфери поглинанням вуглекислого газу хлорофілвмісними мікроводоростями / В. В. Катишева. — Б.м., 2020 — укp.

В дисертаційному досліджені вирішено важливе науково-практичне завдання – підвищення рівня екологічної безпеки атмосфери поглинанням вуглекислого газу хлорофілвмісними мікроводоростями. Запропоновано спосіб очищення промислових газових викидів за участі хлорофілвмісних мікроводоростей від парникових газів, зокрема вуглекислого газу, збільшення кількості якого в атмосфері є найдинамічнішим. Цей спосіб, за рахунок експериментально встановленого співвідношення компонентів CO2 і SO2 та технологічних параметрів, дозволить забезпечити поглинання вуглекислого газу в присутності діоксиду сульфуру та досягти підвищення ефективності очищення промислових газових викидів і тим самим підвищити рівень екологічної безпеки атмосфери.^UThe important scientific-practical problem of the dissertation research - the increasing the level of environmental safety of the atmosphere by absorption of carbon dioxide by chlorophyll-containing microalgae has been solved. The method of purification of industrial gas emissions with the participation of chlorophyllcontaining microalgae from greenhouse gases, in particular carbon dioxide, the increase of which in the atmosphere is the most dynamic, is proposed. This method, due to the experimentally established ratio of CO2 and SO2 components and technological parameters, will allow to ensure the absorption of carbon dioxide in the presence of sulfur dioxide and to improve the efficiency of purification of industrial gas emissions and thereby increase the level of environmental safety of the atmosphere.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Гнатюк О. Р. 
Особливості вирощування та використання садивного матеріалу Taxus baccata L. / О. Р. Гнатюк. — Б.м., 2021 — укp.

Встановлено, що сучасний насінний потенціал, аналіз прогнозованої врожайності та орієнтовної заготівельної кількості насіння реліктової деревної рослини у західному регіоні України дають можливість щорічно заготовляти значну кількість насіння та вирощувати з нього достатню кількість садивного матеріалу для повного забезпечення реінтродукційних потреб виду. Проведено комплекс досліджень з визначення посівних якостей насіння – чистоти, доброякісності, вологості, маси 1000 насінин. Вирощування садивного матеріалу тиса ягідного раціонально практикувати переважно в умовах відкритого ґрунту. Технологія вирощування сіянців виду в умовах відкритого ґрунту передбачає виконання наступних етапів: якісний суцільний обробіток ґрунту, осінню чи весняну сівбу, боротьбу з бур'янами, розпушування надмірно ущільненого субстрату у міжряддях. Встановлено наступні особливості розподілу фітомаси органів 1-8 річних сіянців тиса. Використання для передпосівної обробки стратифікованого (прикопаного на рік насіння у ґрунтовій суміші після піврічного зберігання його у холодильнику при температурі +2…−2 ºС) та свіжозібраного, підготовленого до стратифікації насіння 50% розчину NaOH і 40% розчину H2SO4, гумату калія «ГВК-45» та біостимуляторів «Циркон» та «Епін-екстра» засвідчило різну ефективність дії описаних регуляторів росту рослин. При цьому найкращий ефект для передпосівної підготовки насіння тиса ягідного забезпечило використання розчинів NaOH і H2SO4, гумату калія «ГВК-45» при взаємодії із біостимуляторами «Циркон» та «Епін-екстра». Дослідження з випробування впливу на процес коренеутворення при автовегетативному розмноженні тиса стимуляторів «Корневін» та НОК у трьох різних концентраціях засвідчило різну ефективність їх, але найкращі результати отримані при обробітку живців Taxus baccata L. (типова форма) «Корневіном» – 66 % приживлюваності. Результати дослідження розмноження цінних генотипів тиса ягідного мікроклональним способом дозволили встановити оптимальну схему використання цього сучасного і перспективного методу: ініціація − на живильному середовищі LМ + 2,4-D (0,2 мг/л) + БАП (0,1 мг/л); намноження − LМ + 2,4-D (0,2 мг/л) + БАП (0,1 мг/л) + (0,5 мг/л); укорінення − 1/2 MS + 2,4-D (0,2 мг/л) + НОК (0,5 мг/л); адаптація − у торфотаблетках фабричного виробництва.Досліджено економічну ефективність вирощування 1-5-ти річних сіянців тиса ягідного у відкритому і закритому ґрунті та 1-5-ти річних живцевих саджанців виду вирощуваних у закритому ґрунті (парниках і теплицях), та із закритою кореневою системою. Розрахунки підтверджують економічну ефективність і доцільність вирощування тиса ягідного. При цьому найменш затратним є вирощування садивного матеріалу насінним шляхом. Використання насіння зібраного самостійно знижує собівартість вирощування на 7-10%. Отримані результати визначення вмісту хлорофілів та каротиноїдів у різновіковій хвої садивного матеріалу тиса ягідного вирощеного в умовах відкритого ґрунту та парниках свідчать про високу адаптивність молодих рослин цього виду в умовах західного регіону України. Пріоритетними і перспективними напрямками використання тиса ягідного у сучасний період часу є садово-паркове господарство і ландшафтна архітектура та лісокультурне виробництво. При використанні тиса у садово-парковому господарстві і ландшафтній архітектурі перспективним є введення його у різноманітні типи і види зелених насаджень у першу чергу у великих містах. Не рекомендується вводити тис у насадження навколо і поблизу дитячих майданчиків, садків та шкіл через сильну отруйність хвої, кори та насіння. Наявний досвід вирощування тиса ягідного у штучних лісових насадженнях досліджуваного регіону свідчить, що введення раритету до складу штучних лісових насаджень у майбутньому можливе і необхідне, при наявності достатньої кількості садивного матеріалу у межах штучного лісовідновленні. При цьому необхідно у першу чергу використовувати садіння, як метод створення штучних лісових насаджень, оскільки відтворення тиса ягідного під наметом лісу сівбою засвідчили недоцільність використання цього методу. Для успішного створення високопродуктивних і біологічно стійких лісових культур за участю тиса необхідно розпочати роботи з формування постійної лісонасінної бази. При створенні лісових культур за участю тиса потрібно використовувати сіянці 5-6 річного віку з надземною частиною 25-30 см і вище. Агротехнічні догляди за лісовими культурами тиса потрібно проводити не менше 4-5 років з періодичністю 4-5 доглядів за вегетаційний період. При проведенні лісівничих доглядів необхідно забезпечувати систематичне освітлення рослин тиса. Лісові культури тиса створювати на ділянках площею до 1 га чисті і змішані, а на більших площах змішані.^UIt has been established that the modern seed potential, analysis of the anticipated yield and approximate harvesting amount of relict tree seeds in the western region of Ukraine make it possible to harvest a significant amount of seeds annually and grow enough planting stock to fully meet the reintroduction needs of the species. A set of studies had been conducted to determine the sowing qualities of seeds - purity, good quality, humidity, weight of 1000 seeds. The cultivation of planting stock of common yew is rational to practice mainly in the open ground. The technology of growing seedlings in the open ground involves the following stages: high-quality continuous tillage, autumn or spring sowing, weed control, loosening of excessively compacted substrate between rows. The following features of phytomass distribution of organs of 1-8-year-old yew seedlings have been established. The smallest part of the weight of the seedlings is made up by branches (1.72-15.04%). The use of 50% NaOH solution and 40% H2SO4 solution, potassium humate "GVK-45" produced by LLC "PARK" and biostimulators "Zircon" and "Epin-extra" for pre-sowing treatment of stratified seeds (heeled in for a year in the soil mixture after six months of storage in the refrigerator at a temperature of + 2… −2 ºC) and freshly harvested, prepared for stratification seeds, showed different effectiveness of the described plant growth regulators. The use of NaOH and H2SO4 solutions, potassium humate "GVK-45" and biostimulants "Zircon" and "Epin-extra" proved to be the most effective for pre-sowing preparation of common yew seeds. Studies to test the effect of stimulants "Kornevin" and NAA with three different concentrations on the process of rooting in the autovegetative propagation of yew showed their different productivity. The best results were obtained when the cuttings of Taxus baccata L. (typical form) were processed with "Kornevin" - 66% root-taking. The results of the study of reproduction of valuable genotypes of common yew by microclonal method allowed us to establish the optimal scheme of using this modern and promising method: initiation - on a nutrient medium LM + 2.4-D (0.2 mg / l) + BAP (0.1 mg / l); accumulation - LM + 2.4-D (0.2 mg / l) + BAP (0.1 mg / l) + (0.5 mg / l); rooting - 1/2 MS + 2.4-D (0.2 mg / l) + NAA (0.5 mg / l); adaptation - in ready-made factory-produced peat pellets. The economic efficiency of growing 1-5-year-old common yew seedlings in the open and protected ground and 1-5-year-old transplanted cuttings of the species grown in the protected ground (greenhouses and hothouses) and cuttings with a root-ball tree system has been studied. The above calculations confirm the economic efficiency of growing common yew. At the same time the least expensive is the cultivation of the planting stock by seed. The use of seeds, collected on one's own, reduces the cost of cultivation by 7-10%. The obtained results of determining the content of chlorophylls and carotenoid pigments in fir-needles of different age of the planting stock of common yew grown in the open ground and in greenhouses in the western regions of Ukraine indicate the high adaptability of young common yew plants in the conditions of Western Ukraine. Perspective and top-priority areas of use of common yew in today's context are landscaping and landscape architecture and forest cultivation. When using yew in landscaping and landscape architecture, introducing the species into various types and kinds of greenery, especially in large cities, would be perspective. It is not recommended to plant yew around and near playgrounds, kindergartens and schools due to the high toxicity of fir-needles, bark and seeds. The available experience of growing common yew in artificial forest plantations of the studied region shows that the introduction of a rare species in the composition of artificial forest plantations in the future is possible and necessary, if there is a sufficient amount of planting stock within the artificial reforestation. At the same time, it is necessary to use planting as a method of creating artificial forest plantations, as the regeneration of common yew under the forest trees by sowing proved the futility of using this method. For the successful creation of highly productive and biologically stable forest crops involving common yew, it is necessary to begin the works on the formation of a permanent forest seed base. In the process of forest crops development involving common yew, one need to use seedlings of 5-6 years of age with an above-ground part of at least 25-30 cm. Agrotechnical tending of common yew forest crops should be done for at least 4-5 years at the intervals of 4-5 tending operations per the vegetative cycle. When doing forestry tending, one should ensure systematic exposure of yew plants to light. Clean and mixed common yew forest crops should be planted in areas up to 1 ha, mixed forest crops should be planted in larger areas.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Броницький В. О. 
ПРОГНОЗУВАННЯ ВИКОРИСТАННЯ ЗАКРИТИХ ПОЛІГОНІВ ТВЕРДИХ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ В ЯКОСТІ ОСНОВ СПОРУД / В. О. Броницький. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено вирішенню важливої науково-прикладної задачі прогнозування використання закритих полігонів твердих побутових відходів в якості основи споруд, що забезпечує раціональне використання природних ресурсів і дотримання норм безпечних впливів та відновлення навколишнього середовища шляхом повторного застосування закритих полігонів твердих побутових відходів в якості основ споруд.Проаналізовано екологічні наслідки поводження з відходами в Україні та світі, сучасний стан та перспективи використання полігонів твердих побутових відходів (ТПВ). Запропоновано використання оцінки рівня ризиків забруднення навколишнього середовища закритими полігонами ТПВ, проведеного на основі використання методу експертних оцінок, яка передбачає опитування експертів –екологів та обчислення основних чинників впливу на довкілля з метою їх врахування при прогнозуванні можливості повторного використання полігонів. Вагомість обраних критеріїв враховується введенням коефіцієнтів значимості, визначених експертним шляхом. Встановлено, що показниками з найбільшим високим ступенем тяжкості ефектів є вплив атмосферного повітря (парниковий ефект, руйнування озонового шару, деформації поверхні, вплив на дихальні шляхи, небезпека вибуху та пожежі).Для прогнозування стійкості полігонів ТПВ з метою їх повторного використання в якості основ споруд проведено чисельні експерименти на базі математичного моделювання процесів осідання тіла полігону ТПВ з врахуванням підстилаючого ґрунту. Для моделювання процесу деформування полігону застосувався метод скінченних елементів. Розроблено просторову математичну модель процесу консолідації полігону ТПВ, в якій вперше запропоновано враховувати підстилаючий ґрунт, так як він є одним з основних чинників при формуванні осідання. Розроблено ефективну методику розрахунку осідання полігону і підстилаючого та покриваючого ґрунтів з використанням сучасних моделей: Кулона–Мора для шарів ґрунту і SSC для відходів. Для моделювання процесу осідання полігону застосувався метод скінченних елементів з трикутною сіткою.В результаті чисельного моделювання встановлено, що при однакових параметрах полігону підстилаючий ґрунтовий шар здійснює значний вплив на величину осадки: чим більш щільний і менш пористий ґрунт, тим менша осадка. Зокрема, якщо ґрунтова основа представлена глиною, то досягається осадка на 23% менше, ніж з піском, і на 14% менше, ніж з суглинком.Отримано, що кут нахилу схилу полігону значно впливає на його стійкість: зі зменшенням кута відбувається значне зменшення осадки. Так, при зменшенні кута з 75° до 30° осадка зменшується на 5-22% в залежності від типу ґрунтів основи, причому найбільший спад спостерігається у найменш щільного ґрунту (піску), а найбільший – у глини. Отримані аналітичні залежності осідання полігону з різними підстилаючими ґрунтами від кута нахилу схилу.Встановлено, що полігон в формі прямокутної трапеції менш стійкий, ніж в формі рівносторонньої трапеції. Так, для глинистої основи, загальна деформація збільшилася на 48%, для піщаної основи – на 23% і для суглинку – на 30% (при куті нахилу схилу полігону 15°). Це викликано появою значних горизонтальних деформацій. Чим більше кут нахилу, тим швидше полігон руйнується, зокрема при куті нахилу 30° – через 20 років, при куті 45° – 13 років.Отримані аналітичні залежності осідання полігону ТПВ з різними підстилаючими ґрунтами від величини статичних і динамічних навантажень у вигляді поліномів другого степеня, які дають можливість здійснювати прогнозування осідання полігонів з метою їх подальшого використання в якості основи споруд різного призначення. Розроблено методику та комплекс програм для розрахунку осідання тіла полігону на основі математичного моделювання закономірностей осідання полігону ТПВ при динамічних та статичних навантаженнях з врахуванням його взаємодії з ґрунтовою основою, шаруватості підстилаючого ґрунту, геометричних розмірів та форми полігону, яка із застосуванням експертної оцінки ризиків повторного використання територій є науково-методичним підґрунтям для забезпечення сталого соціально-екологічного розвитку та потенціалу держави, збереження та відновлення навколишнього середовища.Методології оцінки стійкості природно техногенного середовища під дією навантажень різного типу, розроблені в дисертаційній роботі, впроваджено на ТОВ «П'ятий гідротехнічний підводний загін» (м. Київ) при розрахунках стійкості берегоукріплення водних об'єктів на етапі проектування та початку будівництва берегозахисних та гідротехнічних споруд .Матеріали дисертації впроваджено в учбовому процесі КПІ ім. Ігоря Сікорського в курсах лекцій “Основи екології та наноекологія”, “Екологізація виробництва та «зелені технології», «Стратегія охорони навколишнього середовища».Ключові слова: екологічна небезпека, методологія оцінки, екологічні ризики, полігони твердих побутових відходів, ґрунтова основа, математичне моделювання.^UThe dissertation is devoted to solving an important scientific and applied problem of forecasting the use of closed landfills as a basis for buildings, which ensures the rational use of natural resources and compliance with safety standards and environmental restoration by reusing closed landfills as a basis for buildings.The ecological consequences of waste management in Ukraine and the world, the current state and prospects for the use of landfills for solid waste (MSW) are analyzed. Using the method of expert assessments, it was found that the indicators with the highest severity of effects are the influence of atmospheric air; surface deformation; effects on the respiratory tract; danger of explosion and fire.To predict the stability of landfills for the purpose of their reuse as the basis of structures, numerous experiments were conducted on the basis of mathematical modeling of landfill subsidence processes. The finite element method was used to model the landfill subsidence process. A spatial mathematical model of the solid waste landfill consolidation process has been developed, in which it is first proposed to take into account the underlying soil, as it is one of the main factors in the formation of subsidence. As a result of application of the developed technique and a set of programs the regularities of landfill subsidence are obtained from the physical and mechanical properties of the landfill body and soil, shape and angle of the landfill, the mutual location of the underlying soils. Analytical dependences of landfill subsidence with different underlying soils on the magnitude of static and dynamic loads in the form of polynomials of 2nd degree are obtained, which make it possible to predict landfill subsidence with the aim of their further use as a basis for different purposes.Key words: ecological danger, assessment methodology, ecological risks, landfills of solid household waste, soil basis, mathematical modeling.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Соловій В. І. 
Еколого-економічні засади управління міськими територіями в умовах зміни клімату / В. І. Соловій. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі розроблено теоретико-методичні засади управління міськими територіями в умовах зміни клімату, відповідно до постулатів екологічної економіки, трансформаційної парадигми сталого розвитку та міжнародних кліматичних цілей. Обґрунтовано, що екологічна політика у сфері зміни клімату та заходи щодо пом'якшення зміни клімату та адаптації до неї на національному і міжнародному рівнях лише частково ефективні. Вони не охоплюють усього спектру значущих питань, не враховують ризики, потреби та можливості щодо адаптації на різних рівнях. Саме тому необхідно формувати поліцентричне та багаторівневе управління у сфері зміни клімату, зокрема з врахуванням зростаючої вагомості міст у цьому контексті. Розглянуто особливості впливу міських територій на зміну клімату та їх вразливість її до проявів і наслідків. Ідентифіковано комплекс чинників, які впливають на пом'якшення зміни клімату та адаптацію до неї у містах. Виокремлено ключові парадигми сталого розвитку міських територій в умовах зміни клімату, зокрема, слабка сталість, сильна сталість, критична сталість і трансформаційна сталість. В рамках розглянутих парадигм проаналізовано інтерпретацію зміни клімату з боку різних міждисциплінарних напрямів досліджень та наукових шкіл. Обгрунтовано, що постулати екологічної економіки і трансформаційна парадигма сталого розвитку найякраще узгоджуються з реалізацією міжнародних кліматичних цілей. На основі аналізу екологічної політики України у сфері зміни клімату обґрунтовано, що недостатня амбітність цілей в рамках національно визначеного внеску до Паризької угоди не дозволяє повною мірою реалізувати потенціал міських територій у цьому контексті. Здійснено критичний інституційний, еколого-економічний та SWOT аналіз планів дій щодо зміни клімату, затверджених органами місцевого самоврядування міст обласного значення, які прийняли зобов'язання щодо зменшення викидів парникових газів та адаптації до зміни клімату в рамках глобальної «Угоди мерів щодо клімату та енергії», та звітності на основі результатів їх втілення. Аналіз дозволяє ствержувати, що більшість міст застосовують стандартну теорію та методи неокластичної економіки, не враховують особливості викликів зміни клімату, потенціал для супітніх вигід та синергій, стійкості рішень, можливостей вертикальної та горизонтальної координації. Більшість міст cтавлять недостаньо амібтні цілі та в обмеженій мірі втілюють заплановаі заходи. Розроблено рамкові умови для аналізу багаторівневого управління міськими територіями в умовах зміни клімату. Сформовано авторський підхід щодо оцінювання дієвості рамкових умов управління, а також методів та інструментів прийняття рішень у цій сфері на основі інтеграції напрацювань науки сталості та екологічної економіки. Із застосуванням розроблених критеріїв здійснено оцінку низки рамкових умов, методів та інструментів. Розроблено індекс ефективності управління міськими територіями в умовах зміни клімату, який можливо оцінити на основі планів, звітності та відкритих даних міст. Індекс розраховано на прикладі трьох міст України: Львова, Одеси та Харкова. Запропоновано шляхи переходу від парадигми слабкої сталості до парадигми трансформаційної сталості в рамках дій міст щодо зміни клімату на стратегічному, тактичному та операційному рівнях. Обґрунтовано необхідні зміни в контексті екологічної політики у сфері зміни клімату, зміни в підходах до прийняття рішень та зміни в пріоритетах, потребу розбудови в інституційному та соціальному навчанні. Встановлення державою сприятливих можливостей та стимулів для дій щодо зміни клімату на місцевому рівні, інтеграція та узгодження пріоритетів та цілей різних міністерств, а також ефективна багаторівнева співпраця за підтримки міжнародних фінансових інституцій та транснаціональних мереж є вагомими чинниками досягнення цілей Паризької угоди щодо зміни клімату.^UThis dissertation develops theoretical and methodical foundations for urban territories' governance under climate change based on ecological economics provisions, transformative sustainability paradigm and internationally recognised climate targets. Environmental policy regarding climate change and measures adopted at the national and international levels have been only partially effective. They have tended to focus on a narrow range of climate change causes and effects, delay action and neglect a wide range of needs, risks and opportunities at various levels. This makes a significant case for embracing a polycentric and cross-level/cross-scale perspective on climate governance, considering a the growing significance on cities in this context. The thesis provides an analysis of cities' contribution to climate change and their vulnerabilities in this context. It identifies a range of factors that influence urban climate change mitigation and adaptation. It further outlines key paradigms shaping urban sustainability transitions under climate change: weak, strong, critical and transformative sustainability. Within those paradigms, the thesis analyses climate change interpretation by different transdisciplinary research fields and schools of thought. It argues that ecological economics and transformative sustainability paradigm are best suited to help meet internationally recognised climate targets. Based on the national environmental policy analysis regarding climate change, the thesis argues that insufficiently ambitious nationally determined contributions prevent the full realisation of urban territories' potential for climate action. It provides critical institutional, ecological-economic and SWOT analysis of urban climate and energy action plans and reports developed for several Ukrainian cities of regional significance under the Global Covenant of Mayors for Climate & Energy. Most of the developed plans grounded in theory and methods of neoclassical economics, they fail to address the uniqueness of climate challenges, the potential for a wide range of co-benefits and synergies, decision robustness and prospects of vertical and horizontal coordination. Most cities are insufficeietly ambitious in their targets and implement only a minor share of the planned activities. The thesis further outlines a framework for analysing multilevel urban climate governance. It also provides an approach for assessing the suitability of different governance frameworks and decision-support methods and tools under climate change, based on key provisions of ecological economics and sustainability science. The developed criteria are used to assess a range of relevant frameworks, methods and tools. The index of urban climate governance effectiveness is developed, which is possible to assess based on city plans, reporting and open data. The index has been assessed based on examples of three Ukrainian cities: Lviv, Odessa and Kharkiv. The thesis outlines priority areas for facilitating the transition from weak to transformative sustainability paradigm in urban climate governance within Ukrainian cities' context, providing a list of measures across strategic, tactical and operational levels. It concludes by emphasising the importance of updating national environmental policy regarding climate change, changes in decision-making approaches and priorities, the need for institutional and social learning. Establishing state-driven support and stimuli to climate action at the local level, intergration and alignment of priorities and goals of different ministries, along with effective multilevel collaboration with support from international financial institutions and transnational networks are necessary for achieving Paris agreement goals.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського