Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (7)Реферативна база даних (220)Книжкові видання та компакт-диски (8)
Пошуковий запит: (<.>K=ПЕРЕСТАНОВК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 23
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Мельнікова Р.В. 
Алгебрологічні моделі морфології та їх застосування в логічних мережах: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.23 / Р.В. Мельнікова ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2006. — 19 с. — укp.

Уперше розроблено методи схемної реалізації (СР) предикатних операцій заміни, перестановки, підстановки й обчислення значень кванторів , який дозволяє підвищити швидкість обробки символьної інформації у логічних мережах (ЛМ) за рахунок паралельних обчислень, метод СР відображень з метою реалізації паралельної потактної роботи ЛМ за рахунок переходу від алгебрологічного запису відображень до його вигляду, придатного для апаратної реалізації. Наведено алгебрологічний метод загальної роботи ЛМ, заснований на послідовному виконанні паралельних обчислень для підвищення продуктивності систем штучного інтелекту. Запропоновано алгебрологічну модель відмінювання повних неприсвійних прикметників російської мови, яка за рахунок додатково введених фонетичних ознак словоформ і зв'язків між ними, дозволяє використовувати її для високошвидкісної обробки звукової інформації у ЛМ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: з970.66-01 +
Шифр НБУВ: РА342770

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Григор'єва О.О. 
Вплив надвисокочастотного опромінення як екологічного фактора на деякі гідробіонтні організми: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.О. Григор'єва ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Уперше виявлено характерні особливості впливу мікрохвиль дециметрового діапазону на досліджені біологічні об'єкти та встановлено критичні дози поглиненої радіації. Розроблено та уперше застосовано метод визначення поглиненої дози радіації гідробіонтів за різницею температур води, в якій ці об'єкти перебувають, методи попереднього охолодження води перед опроміненням біологічних об'єктів та циклічної перестановки опромінених ділянок у разі роботи з V. sprilis. З використанням методу багаторазового опромінення та методу попереднього охолодження організмів зроблено висновок щодо відсутності накопичувального ефекту внаслідок впливу мікрохвильової радіації на досліджених тварин та відсутність опосередкованого впливу радіації (через опромінену воду) на їх життєздатність. Запропоновано гіпотезу щодо механізму впливу надвисокочастотного опромінення на біооб'єкти - гіпотезу електромеханічного резонансу. Уперше виявлено відмінність у значеннях критичних доз для об'єктів рослинного й тваринного походження: рослини витримують значно вищі дози опромінння. На прикладі Ch. vulgaris доведено, що різні показники її життєдіяльності характеризуються різними критичними поглиненими дозами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*801.1-652.15 +
Шифр НБУВ: РА337956

Рубрики:

      
3.

Качур Л. М. 
Метод синтезу дискретних сигналів для підвищення абонентської ємності систем радіозв'язку з кодовим розділенням каналів: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.12.02 / Л. М. Качур ; Укр. держ. акад. залізн. трансп. — Х., 2010. — 21 с. — укp.

Одержав подальший розвиток метод синтезу дискретних сигналів для систем радіозв'язку з кодовим розділення каналів, який відрізняється від відомих формуванням великих ансамблів псевдовипадкових послідовностей з малими значеннями бічних викидів функції кореляції, що дозволяє без погіршення завадостійкості систем радіозв'язку суттєво підвищити абонентську ємність багатостанційного доступу. Обгрунтовано правило формування узагальнених матриць перестановки для побудови недвійкових дискретних сигналів, яке грунтується на врахуванні структурних властивостей упаковки векторного простору множиною циклічних орбіт, що дозволяє за критерієм мінімізації ймовірності перетворення двох і більше елементів в елементи однієї орбіти "повного коду" формувати великі ансамблі дискретних сигналів із покращеними властивостями. Удосконалено методику оцінки кореляційних та ансамблевих властивостей дискретних сигналів, яка відрізняється від відомих врахуванням особливостей формування великих ансамблів псевдовипадкових послідовностей, що дозволяє адекватно обирати параметри формованих дискретних сигналів і режими функціонування радіосистем з кодовим розділенням каналів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З884.1-012
Шифр НБУВ: РА377340 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Колєчкіна Л. М. 
Методи розв'язування екстремальних задач на комбінаторних конфігураціях: автореф. дис. ... д-ра фіз.-мат. наук : 01.05.01 / Л. М. Колєчкіна ; Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова НАН України. — К., 2010. — 34 с. — укp.

Розглянуто методи розв'язування екстремальних задач на різних комбінаторних конфігураціях двох типів - екстремальних одно- та багатокритеріальних. Досліджено властивості комбінаторних конфігурацій з використанням теорії графів. Розроблено на базі властивостей нові методи генерування комбінаторних конфігурацій, що будують послідовності елементів конфігурацій і в яких різниця між двома послідовними елементами мінімальна, а також яка базується на переміщенні максимального елемента множини з якої утворюється конфігурація. Запропоновано новий метод розв'язування екстремальних комбінаторних задач - метод спрямованого структурування. Встановлено, що даний метод застосовано для розв'язання задач з лінійною та дробово-лінійною цільовими функціями на різних комбінаторних конфігураціях: перестановках, розбиттях, сполученнях і розміщеннях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В173.112.1,0
Шифр НБУВ: РА373341 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Шарф І.В. 
Механізми зростання перерізів непружного розсіяння адронів в мультипериферичній моделі в межах теорії збурень: Автореф. дис... канд. фіз.- мат. наук: 01.04.16 / І.В. Шарф ; Одес. нац. політехн. ун-т. — О., 2006. — 24 с. — укp.

Числово й аналітично розв'язано задачу стосовно умовного максимуму для модуля мультипериферичної амплітуди розсіяння (за умови зберігання енергії-імпульсу та умов масової поверхні для кожної частинки), що дозволило розробити новий метод розрахунків у мультипериферичній моделі й одержати результати, які суттєво відрізняються від результатів, одержаних раніше в межах цієї моделі. На підставі числового й аналітичного аналізу властивостей умовного максимуму виявлено нові механізми зростання перерізів. Запропоновано нове наближення, за допомогою якого вперше аналогічно розв'язано систему нелінійних рівнянь для знаходження точки умовного екстремуму модуля мультипериферичної амплітуди розсіяння. Числово показано, що нові механізми зростання парціальних перерізів, виявлені в роботі, можуть забезпечити зростання повного перерізу, аналогічне до спостереженого в експерименті. Таке описання зростання повного перерізу суттєво відрізняється від існуючого, де розглядається обмін реджіонами з перетинами, що перевищують одиницю. Показано, що внесок у перерізи інтерференційних доданків, які відповідають врахуванню діаграм з усіма перестановками частинок у кінцевому стані, є суттєвим.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В382.503.320.42,022 +
Шифр НБУВ: РА345675

Рубрики:

      
6.

Плахотник М.В. 
Невід'ємні матриці в теорії кілець та теорії динамічних систем: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.06 / М.В. Плахотник ; НАН України. Ін-т математики. — К., 2008. — 16 с. — укp.

Для елементів матриці Кириченка виписано формули, які виражають ці елементи через велику кількість параметрів, що дозволяє розв'язувати задачі про дослідження властивостей матриць показників. Підраховано розмірність простору Кириченка. Повністю описано перестановки, для яких невід'ємність елементів відповідної матриці Кириченка рівнозначна виконанню кільцевих нерівностей. Для матриць Кириченка розмірності 8, що відповідають всім перестановкам, за винятком циклічної, виписано всі кільцеві нерівності, які є наслідком невід'ємності елементів цих матриць. Побудовано конструкцію квазікронекерівського добутку матриць, яка не виводить за межі класу горенштейнових матриць й узгоджена з дією кронекерівського добутку перестановок. Запропоновано конструкцію двічі впорядкованої множини та за такою множиною побудовано (0, 1)-матрицю показників. Описано матриці показників, які відповідають двічі впорядкованим множинам й описано горенштейнові матриці показників, які відповідають цим множинам. Описано у термінах матриць показників класи топлогічно еквівалентних неперервних відображень інтервалу в себе, напівгрупа яких є скінченною групою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В152.232 +
Шифр НБУВ: РА359503

Рубрики:

      
7.

Ібрагім С.А. 
Паралельна реалізація генетичних алгоритмів для задач теорії розкладів, заданих на перестановках: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / С.А. Ібрагім ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено моделі задач упрядкування, заданих на перестановках, розвинуто методи їх розв'язання, близькі до оптимального. Задачі теорії розкладів у своїй більшості можуть бути зведені до задач, заданих на перестановках. Як правило, ці задачі є NP-повними. Тому для їх розв'язання запропоновано модифікацію генетичних алгоритмів, а для одержання більш точних розв'язків - метод, побудований як комбінація методу гілок і меж та генетичного алгоритму, що дозволяє одержувати розв'язки задачі з заданою точністю. Для підвищення швидкодії розробленого методу запропоновано його паралельну версію та реалізацію на кластерних комп'ютерних системах. На підставі одержаних результатів створено пакет прикладних програм побудови навчального розкладу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В173.124 + З970.222-01 +
Шифр НБУВ: РА352418

Рубрики:

      
8.

Норкін В.І. 
Стохастичні методи розв'язання задач неопуклого стохастичного програмування та їх застосування: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.05.01 / В.І. Норкін ; НАН України. Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова. — К., 1998. — 32 с. — укp.

Дисертацію присвячено методам розв'язання задач неопуклого стохастичного програмування, включаючи локальну та глобальну стохастичну оптимізацію, цілочисленне стохастичне програмування, локальну та глобальну оптимізацію ймовірностей та функцій сподіваної корисності, стохастичну оптимізацію розривних функцій. Метод стохастичних квазіградієнтів Ю.М.Єрмольєва узагальнено та поширено на неопуклі стохастичні задачі локальної оптимізації узагальнено диференційованих, локально ліпшіцевих та розривних функцій математичного сподівання за неопуклих обмежень. На базі стохастичних оцінок оптимальних значень, одержаних за допомогою перестановки операторів мінімізації і математичного очікування, розроблено новий стохастичний варіант методу гілок та меж для розв'язання задач стохастичного дискретного програмування та стохастичної глобальної оптимізації за детермінованих та стохастичних обмежень. Запропоновано та обгрунтовано апроксимаційний підхід до оптимізації негладких та розривних функцій математичного сподівання, функцій ймовірності та сподіваної корисності за обмежень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В173.114,022

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
9.

Горобченко О.М. 
Удосконалення тягових характеристик локомотивів шляхом підвищення коефіцієнта використання зчіпної маси: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.22.07 / О.М. Горобченко ; Укр. держ. акад. залізн. трансп. — Х., 2007. — 18 с. — укp.

Досліджено науково-прикладну задачу підвищення рівня використання тягових властивостей локомотивів. На підставі результатів дослідження їх стану та завдяки використанню технічних засобів з метою підвищення тягових якостей шляхом усунення нерівномірності струморозподілення у силовому колі та використання зчіпної маси локомотивами, що експлуатуються, установлено, що існуючі технічні засоби забезпечують низький рівень експлуатації локомотивів. Для підвищення ефективності використання локомотивів запропоновано новий спосіб регулювання тягових електродвигунів відровідно до харакеру регулювання струму навантаження. Запропоновано новий спосіб розташування колісно-моторних блоків під локомотивом, що дає змогу реалізувати додаткове тягове зусилля. Розроблено математичну модель силового кола локомотива, на базі якої здійснено експериментальні дослідження щодо підвищення ефективності використання локомотивів та доведено доцільність здійснення перестановки колісно-моторних блоків за розробленим способом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О23-011 +
Шифр НБУВ: РА350167

Рубрики:

      
10.

Нестеренко О. Б. 
Методи та засоби синтезу операцій потокового шифрування за критерієм строгого стійкого кодування / О. Б. Нестеренко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційна робота присвячена підвищенню невизначеності результатів потокового шифрування за рахунок використання нових операцій криптоперетворення й синтезованих за критерієм строгого стійкого кодування.Для цього вперше розроблено метод синтезу операцій за критерієм строгого стійкого кодування шляхом використання таблиць мінімальних відстаней за Хеммінгом, які забезпечують максимальну невизначеність результатів перетворення та збільшення варіативності криптоалгоритмів; розроблено метод синтезу операцій за критерієм строгого стійкого кодування мінімальної складності, на основі використання операцій перестановки і гамування, шляхом встановлених обмежень та залежностей між операціями перетворення і таблицями мінімальних відстаней за Хеммінгом, які забезпечують максимальну невизначеність результатів перетворення при мінімальній складність схемо технічної та програмної реалізації. Набули подальшого розвитку методи синтезу програмних і апаратних криптографічних засобів комп'ютерної техніки на основі використання нової групи операцій, побудованих за критерієм строгого стійкого кодування, шляхом застосування методів синтезу моделей операцій із новими властивостями, які забезпечили спрощення синтезу, а синтез моделей операцій за критерієм строгого стійкого кодування мінімальної складності реалізовано без побудови таблиць істинності їх мінімізації.^UThe thesis is devoted to increasing the uncertainty of the stream ciphering results due to the use of new cryptographic transformations' operations synthesized by the criterion of strict stable coding.For this purpose, a method for synthesizing the operations by the criterion of strict stable coding has been developed for the first time, using the Hamming minimum distances tables, which provide the maximum uncertainty of the transformation's results and increase the variability of cryptographic algorithms. The method for synthesizing operations by the criterion of strict stable coding of minimal complexity is developed, based on the use of permutation and subdued operations, by the established limitations and relationships between transformation operations and the tables of Hamming minimum distances, which provide the maximum uncertainty of the transformation results with the minimal complexity of the circuit-technical and program implementation. Further development methods for the synthesis of software and hardware cryptographic means of computer technology is done on the basis of the use of a new group of operations built on the criterion of strictly stable coding, by applying the methods of synthesis of models of operations with new properties, which provided simplification of synthesis. The synthesis of operations models according to the criterion of strictly stable encoding of minimal complexity is realized without the construction of tables of truth and their minimization


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Литвиненко О. С. 
Методи генерації комбінаторних конфігурацій та їх засто-сування в математичному і комп'ютерному моделюванні задач перевезення та об-робки вантажів. / О. С. Литвиненко. — Б.м., 2019 — укp.

У роботі розглянуто методи генерації комбінаторних конфігурацій, а такожзастосування цих методів в математичному і комп'ютерному моделюванні задачперевезення та обробки вантажів. Отримали подальший розвиток стратегії таметоди генерації комбінаторних конфігурацій, запропоновано узагальнений ме-тод генерації комбінаторних конфігурацій. Розроблено методи повної та част-кової генерації k-множин. Введено нову комбінаторну множину – перестановкиз частково заданою сигнатурою, для якої розв`язано задачі перечислення та ге-нерації на базі запропонованого методу. Побудовано математичні моделі длязадачі вивозу і доставки (Pickup and Delivery Problem) і задачі складання роз-кладу руху вантажних поїздів та обробки вантажів на сортувальній станції, щовикористовують комбінаторні конфігурації та враховують додаткові обмежен-ня. Розроблено методи розв'язання цих задач на основі комбінаторної генера-ції, створено відповідні алгоритми та програмне забезпечення. Методи, алгори-тми та програмне забезпечення, розроблені автором, використовуються в про-грамному забезпеченні для розв'язання задач, пов'язаних з перевезенням та об-робкою вантажів.Ключові слова: комбінаторна генерація, комбінаторна оптимізація, переве-зення та обробка вантажів, евристика, задача вивозу і доставки, променевий пошук,k-множини, інтермодальні перевезення.^UThe methods of generation of combinatorial configurations, as well as theapplication of these methods in mathematical and computer modeling of freighttransportation and processing problems, are considered in the paper. Strategies andmethods for generating combinatorial configurations are developed; a generalized methodfor generating combinatorial configurations is proposed. Methods of complete and partialgeneration of k-sets are developed. A new combinatorial set is introduced – permutationswith a partially given signature; enumeration and generation problems for thesepermutations are solved on the basis of using the proposed generalized method.Mathematical models for the Pickup and Delivery Problem and the Transshipment YardsScheduling Problem are constructed; these models use combinatorial configurations andtake into account some additional restrictions. Solution methods for these problems aredeveloped on the basis of using combinatorial generation; corresponding algorithms andsoftware are created. Methods, algorithms and software developed by the author are usedin software for solving freight transportation and processing problems.Keywords: combinatorial generation, combinatorial optimization, freighttransportation and processing problems, heuristics, Pickup and Delivery Problem, beamsearch, k-sets, intermodal transportation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Потієнко О. С. 
Метод Лапласа для опису інтерференційних ефектів в протон-протонному розсіянні і для побудови Монте-Карло генераторів. / О. С. Потієнко. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено розробці методу врахування інтерференційних внесків в виразах для перерізів протон-протонного розсіяння і при Монте-Карло генерації непружних подій методом матричних елементів. Всі розрахунки проведено в межах модельної теорії фі-три із дійсним скалярним полем, але можуть застосовуватися в КХД та інших калібрувальних теоріях. Розроблено новий метод розрахунку інтерференційних внесків, заснований на застосуванні методу Лапласа не для кожного інтерференційного внеску окремо, а для сум внесків із близькими точками максимуму. За допомогою цього методу проведено розрахунки парціальних перерізів та інклюзивних перерізів по бистроті з урахуванням кінцевих станів, що містять до 50 частинок. Вперше дано теоретичне пояснення зміни характеру залежності інклюзивного перерізу від бистроти вторинних частинок саме як інтерференційного ефекту. Розроблено і реалізовано відповідні розрахункові алгоритми. Розроблено новий метод Монте-Карло генерування подій на основі методу Лапласа із застосуванням розробленого методу інтерференційних внесків. Цей метод значно розширює можливості застосування методу матричних елементів при генерації непружних подій, дозволяючи генерувати події із утворенням великої кількості вторинних частинок. Розроблено алгоритмічний метод врахування інтерференційних ефектів при генерації непружних подій. Отримані результати, а також реалізовані алгоритми можуть бути використані як підпрограми в існуючих генераторах подій та інтеграторах перерізів. Показано, що максимум модуля деревної діаграми з однією вхідною і довільною кількістю вихідних частинок досягається при однакових чотириімпульсах вихідних частинок. З урахуванням суми по перестановках вихідних частинок це призводить до факторіального підсилення константи зв'язку. Цей результат суттєво відрізняється від виявленого в моделі ДГЛАП підсилення ступенями великого логарифму і доказує суттєвість внеску в перерізи розсіяння іншої ніж в ДГЛАП області фазового простору. Таким чином, виявлено новий механізм когерентності тотожних частинок в зливах, який може бути не тільки врахований при побудові генераторів подій, а й може бути використаний для створення лазерів на принципово новій основі ніж існуючі. Окрім того, отримані результати дозволяють проводити генерацію злив (пар-тонних або адронних в залежності від моделі) методом матричних елементів. Показано, що в процесах з утворенням декількох злив суттєву роль грають внески, пов'язані із перестановками частинок між різними зливами, тобто доведено необхідність врахування інтерференції між зливами при теоретичних розрахунках і генеруванні подій. Показано, що запропоновані в дисертації методи можуть бути застосовані для чисельних розрахунків і генерації подій для випадку процесів з утворенням декількох багаточастинкових злив.^UThesis is devoted to the development of a method of accounting for theinterference contributions for both the calculations of proton-proton scattering cross sections and the Monte Carlo event generations of inelastic processes using matrix elements method. Although all the calculations are performed within the real scalar phi-3 model, the method can be used for QCD and other gauge theories. The new method of accounting for itnerference contributions is developed. The main idea behind the method is to apply the Laplace's method not for each of the interference contributions but rather for the sum of contributions with the close maximum points. The method was used to calculate the partial cross-sections andinclusive rapidity distributions with accounting for the final states containing up to 50 secondary particles. The theoretical explanation for the energy dependence of the shape of inclusive rapidity distribution is provided for the first time, considering this dependence exactly as the interference effect. All the corresponding compupational algorithms are also implemented. The new method for Monte Carlo event generations is developed. It is basedon the ideas behind the method of accounting for the interference contributions, which significantly extends the potentials of application of the matrix elements method for the generation of inelastic scattering events. This method makes possible the generation of events with the large number of secondary particles. The new algorithmic method of accounting for the interference effects for generation of inelastic scattering events is developed. The algorithms can be used as the subroutines in existing event generators and cross-section integrators. It is shown that the modulus of the tree diagram amplitude with one incoming particle and an artbitrary number of outgoung particles reaches its maximum at equal four-momenta of the outgoing particles. Taking into account the sum over the permutations of outgoing particles, all this facts leads to the factorial amplification of the coupling. This result differs significantly from the amplification in DGLAP caused by the powers of large logarithm, which evidences about the significance of the phase space region different from that in DGLAP. Thus the new mechanism of the coherence of secondary particles in the showers is established. This mechanism can be taken into account not only for developement of event generations, but also can be used for development of lasers based on new principles. Moreover, the obtained results makes possible generations of the particle showers (parton or hadron, depending on a model) usingthe method of matrix elements. Is is shown that in the processes with formation of multiple showers the significant role is played by the contributions arose from the permutations of secondary particles between showers. It evidences the necessity of accounting for the interference between showers when calculating the cross-sections or generating events. It is shown that the methods proposed in the dissertation can be used for the numerical calculations and events generation for the processes with formation of several multi-particle showers.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Повхан І. Ф. 
Методи та принципи побудови дерев класифікації дискретних об'єктів для інтелектуального аналізу даних. / І. Ф. Повхан. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню особливостей логічних та алгоритмічних дерев класифікації, деяких питань їх застосування в задачах інтелектуального аналізу даних, розпізнавання образів шляхом створення ефективних моделей класифікації та аналізу великих масивів даних, універсальних систем розпізнавання дискретних об'єктів. Проаналізовано та досліджено деревоподібні моделі класифікації різних типів. Розроблено комплексний метод побудови деревоподібних моделей класифікації, який базується на поетапній апроксимації масиву початкових даних НВ набором відібраних та оцінених незалежних алгоритмів розпізнавання. Розроблено метод Т – опорних множин, який полягає у відборі, фіксації набору ознак разом зі своїми значеннями – класифікаторів в структурі ЛДК. Розроблено моделі та методи побудови структур АДК двох типів, де отримані дерева класифікації складаються з різних алгоритмів та методів розпізнавання й в свою чергу представляють собою нові алгоритми, схеми класифікації. Розроблено модель та метод побудови обмежених структур АДК, які спрямовані на добудову лише тих шляхів, ярусів конструкції дерева класифікації, де є найбільша кількість помилок усіх типів класифікації. Розроблено методи знаходження подібності конструкцій логічних дерев в задачах мінімізації їх структур. Здійснено числову оцінку впливу процедури обрізки побудованого ЛДК – перестановки ярусів, рівнів, блоків структури ЛДК в конструкції регулярного логічного дерева на його загальну складність. Здійснено оцінку збіжності процедури побудови моделей дерев класифікації, запропонованих в дослідженні структур АДК для умов слабкого та сильного розділення класів НВ.^UPresent thesis is devoted to studying the specific features of both logical and algorithmic classification trees, some issues of their use in the problems of intelligence data analysis and image recognition by creating the efficient models of classification and analysis of large and super-large data arrays and universal systems of discrete object recognition. Tree-like classification models of various types are analyzed and studied. The concept of constructing tree-like classification models based on a step-by-step approximation of an array of initial TS data with a set of selected and evaluated independent recognition algorithms is proposed. The concept of T – reference sets is proposed, which consists in selecting and fixing a set of features together with their classifier values in the LCT structure. Models and methods for constructing ACT structures of two types are developed, where the resulting classification trees consist of various algorithms and recognition methods, which in turn represent new algorithms and classification schemes. A model and method for constructing bounded ACT structures are developed, which are aimed at completing only those paths, tiers of the classification tree structure where there are the largest number of errors of all classification types. Methods for finding the similarity of logical tree structures in problems of minimizing their structures are developed. A numerical estimate of the impact of the pruning procedure of the constructed LCT – rearrangement of tiers, levels, and blocks of the LCT structure in the construction of a regular logical tree on its overall complexity is given. The convergence of the procedure for constructing classification tree models proposed in the study of ACT structures for conditions of weak and strong separation of initial TS classes is estimated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Селютін Є. К. 
ФРАГМЕНТАРНІ МОДЕЛІ В ЗАДАЧАХ ОПТИМАЛЬНОЇ КЛАСИФІКАЦІЇ / Є. К. Селютін. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена узагальненню і розробці теоретичних основ математичного апарату для побудови та дослідження фрагментарних моделей та метаевристичних методів для розв'язку задачі класифікації. Розглянуті в дисертації моделі та методи можуть використовуватися під час пошуку розв'язків у багатьох наукових та практичних задачах, в тому числі, задачі розміщення виробництва.У вступі обґрунтовано актуальність теми дисертаційної роботи, сформульовано мету та основні задачі дослідження, показано їх зв'язок з науковими програмами. Визначено методи дослідження, наукову новизну та практичне значення отриманих результатів.У розділі 1 проведено огляд результатів за тематикою дисертаційної роботи. Обґрунтовано вибір напрямків подальших досліджень, пов'язаних з розв'язком задачі оптимальної класифікації. Розглянуто та проаналізовано існуючі задачі оптимальної класифікації та методів пошуку їх розв'язків. Досліджено обчислювальну складність існуючих задач класифікації. Виявлено, що постановка задачі пошуку оптимальної класифікації дозволяє віднести цю задачу до багатокритеріальних. Виявлено, що більшість задач оптимальної класифікації є важкорозв'язуваними (складними в обчислювальному сенсі), оскільки до них поліноміально зводиться хоча б одна NP-повна задача. Для таких задач на сьогодні невідомі алгоритми пошуку точного розв'язку простіших, ніж повний перебір всіх допустимих розв'язків задачі. Тому є сенс шукати прості наближені алгоритми, які хоч і не дають точного розв'язку, але мають високу швидкодію. Серед таких алгоритмів виділяється клас «жадібних» алгоритмів.Виділено невирішені задачі класифікації.У розділі 2 наведено ряд основних понять та результатів, які використовуються в роботі та стосуються комбінаторного об'єкту «фрагментарна структура». Вивчено особливості та властивості фрагментарних структур, встановлено зв'язок з категорією «опуклість» та задачею покриття графів. Досліджено поняття метаевристики та проаналізовано метаевристичні методи пошуку оптимальних рішень у задачі класифікації. Встановлено зв'язок між задачею оптимальної перестановки та класифікації.Виявлено, що експериментальні дослідження розподілу локальних оптимумів свідчать про високу концентрацію їх в безпосередній близькості від глобального оптимуму.Показано, що проблема пошуку початкових популяцій для реалізації еволюційно-фрагментарної моделі зводиться до задачі покриття (або розбиття) простору перестановок опуклими множинами.У розділі 3 розглянуто фрагментарний алгоритм покриття графу зірками. Проаналізовано найпростіші варіанти задачі розміщення виробництва з точки зору задачі класифікації, а також наведено метаевристичні алгоритми пошуку оптимальних рішень складних задач розміщення виробництва.Сформульована задача покриття. Побудовано фрагментарну модель задачі.Визначено умову приєднання елементарного фрагменту.Розглянуто задачі розміщення виробництва. Визначена доцільність використання методу рою часток та фрагментарної моделі, а також їх модифікацій.У розділі 4 запропоновано програмні реалізації генерації випадкових графів та розв'язку задачі класифікації за допомогою метаевристичних алгоритмів. Було проведено порівняння ефективності роботи алгоритмів. Розглянуто реалізацію створення випадкових ребер. Проведено оцінку якості метаевристичних алгоритмів розв'язку задачі класифікації.Для оцінки ефективності метаевристик на фрагментарних структурах було розроблено програму оцінки ефективності. Були реалізовані універсальні алгоритми ряду метаевристик. Реалізовані метод випадкового пошуку, метод ітеративного локального пошуку, метод імітації відпалу, еволюційно-фрагментарний алгоритм, метод перемішаних стрибаючих жаб. У програмі реалізовані генератор випадкових завдань і програма порівняння ефективності алгоритмів.Для задачі покриття графа зірками проведено чисельний експеримент на базі 53 випадково згенерованих завдань. Розглядалися зв'язкові графи з числом вершин від 20 до 50 і з щільністю ребер 0,5-0,8. Для кожної з задач було побудовано фрагментарну модель і застосовувалася група алгоритмів (випадковий пошук, еволюційно-фрагментарний алгоритм, метод імітації відпалу тощо). Параметри алгоритмів підбиралися таким чином, щоб трудомісткість обчислень була приблизно однаковою.Результати порівняння різних алгоритмів показують, що жоден з них не володіє явною перевагою перед іншими. Це побічно підтверджує відому теорему «про відсутність безкоштовних обідів» для метаевристик. Таким чином, в умовах реальної експлуатації розумно застосовувати не одну, а кілька метаевристик і вибирати найкращий результат. Розглянутий в дисертаційній роботі метод використання фрагментарних моделей для пошуку субоптимальних рішень задач класифікації, дозволяє порівняно просто побудувати універсальну комп'ютерну систему для таких завдань. Причому універсальними будуть програми реалізації метаевристик, а індивідуальними методи побудови фрагментарних моделей і алгоритми розрахунку значень критеріїв.^UThe dissertation is devoted to the generalization and development of the theoretical basis for the mathematical apparatus for constructing and researching fragmentary models and metaheuristics methods for solving a classification problem. The models and methods considered in the thesis can be used for resolving many scientific and practical problems, including the problem of manufactory location.The introduction substantiates the relevance of the study, formulates major goals and objectives of the research, shows their connection with scientific programs. Defined research methods, scientific novelty and practical significance of the results.The Chapter 1 shows the overview of the results on the subject of the dissertation work. The choice of directions of further research related to the solution of the optimal classification problem is substantiated. The existing problems of optimal classification and methods of searching for their solutions are considered and analyzed. The computational complexity of existing problems of classification is investigated.It was found that most optimal classification tasks are difficult to solve (complex in the computational sense), since at least one NP-complete problem is polynomially reduced to them. Therefore, it makes sense to look for simple approximate algorithms. The Chapter 2 provides a number of basic concepts and results that are used in the work and relate to the "fragmentary structure" combinatoric object. The peculiarities and properties of fragmentary structures were studied, the connection with the category "bulge" and the task of covering graphs was established. The concept of meta-heuristics is studied and metaheuristic methods of searching for optimal solutions in the problem of classification are analyzed. The connection between the task of optimal permutation and classification has been established.It was found that experimental studies of the distribution of local optimums indicate a high concentration of them near of the global optimum (the hypothesis about the existence of a "great valley" for minimum tasks or "central mountain range" for maximum tasks).It is shown that the problem of finding initial populations for the implementation of an evolutionary-fragmentary model is reduced to the task of covering (or breaking) the permutation space with convex sets.The Chapter 3 discusses the fragmentary algorithm for covering graph stars. The simplest options for the task of placing production in terms of the classification task are analyzed, as well as metaheuristic algorithms finding optimal solutions to complex production placement tasks are given.The coverage problem is formulated.A fragmentary model of the problem is constructed. The condition of joining an elementary fragment is determined.The problems of production location are considered.It is determined that the best results in solving the problem of distribution of economic burden considering the impact on the environment demonstrate the method of swarming of particles with the selection of coefficients of socialization and personalization based on a genetic algorithm.The Chapter 4 proposed software implementations for generating random graphs and solving the classification problem using metaheuristic algorithms. The quality of metaheuristic algorithms for solving the classification problem is evaluated.A number of metaheuristics have been implemented. In particular, the method of random search, the method of iterative local search, the method of simulation of annealing, the evolutionary-fragmentary algorithm, the method of mixed jumping frogs are implemented.A fragmentary models were built for each of the problems and a group of algorithms was used (random search, evolutionary-fragmentary algorithm, annealing simulation method, etc.). The parameters of the algorithms were selected so that the complexity of the calculations was approximately the same.The results of comparing different algorithms show that none of them has a clear advantage over the others. This indirectly confirms the well-known "No free lunch" theorem for metaheuristics. Thus, in the conditions of real operation, it is reasonable to apply not one, but several metaheuristics and choose the best result. The method of using fragmentary models for finding suboptimal solutions to classification problems considered in the dissertation allows building a relatively universal computer system for such problems. Moreover, the programs of realization of metaheuristics will be universal, and the methods of construction of fragmentary models and algorithms of calculation of values ​​of criteria will be individual.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Кузнєцов М. О. 
Моделі та методи підвищення контролепридатності схем на FPGA та достовірності результатів в цифрових компонентах систем критичного застосування / М. О. Кузнєцов. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена питанням покращення цифрових компонентів, спроектованих на FPGA з LUT-орієнтованою архітектурою для систем критичного застосування. Пропонуються моделі та методи підвищення контролепридатності схем цифрових компонентів і достовірності обчислюваних результатів на основі багатоверсійності програмного коду FPGA проектів для запобігання накопиченню прихованих несправностей та їх прояву в нормальному й аварійному режимі, відповідно. Розроблено та досліджено моделі створення версій програмного коду з інвертуванням пам'яті LUT та перестановкою її бітів. Розроблені моделі покращують версійну надмірність рішень та дозволяють вибирати версії для підвищення контролепридатності схем і достовірності результатів при збереженні апаратної реалізації проекту. На основі цих моделей розроблено методи підвищення контролепридатності схем і достовірності результатів для домінуючої константної несправності пам'яті LUT вузлів, несправності замикання адресних входів LUT вузлів та усунення прихованих несправностей їх виявленням та маскуванням відповідно в нормальному та аварійному режимі.^UThe dissertation is devoted to the issues of improvement of digital components designed on FPGA with LUT-oriented architecture for safety-related systems. Models and methods for enhancing the checkability of digital component circuits and the trustworthiness of calculated results are proposed based on the multi-version program code of the FPGA projects to prevent the accumulation of hidden faults and their manifestation in normal and emergency mode, respectively. Models for creating program code versions with inverting LUT memory and rearranging its bits have been developed and investigated. The developed models improve the version redundancy of the solutions and allow to choose the versions to increase the checkability of the circuits and the trustworthiness of the results while maintaining the hardware implementation of the project. On the basis of these models, methods for increasing the checkability of circuits and the trustworthiness of the results for the dominant constant memory failure of LUT units, the fault of closing the address inputs of LUT units and the elimination of hidden faults by their detection and masking respectively in the normal and emergency mode were developed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Маковейчук О. М. 
Моделі, методи та інформаційна технологія побудови і використання візуальних інформаційних структур доповненої реальності / О. М. Маковейчук. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі вирішена актуальна наукова проблема розробки теоретичних основ створення моделей, методів та інформаційної технології побудови і використання візуальних інформаційних структур в системах доповненої реальності для застосування в різних сферах обробки інформації, що має істотне значення в галузі технічних наук.Вперше розроблено модель стійких мозаїчних стохастичних маркерів доповненої реальності та метод їх формування, який базується на процедурах масштабування зображення-повідомлення методом найближчого сусіда, перемішування пікселів за допомогою відомої псевдовипадкової перестановки та їх кодування кольором клітинок зображення маркера, які розділяються рамкою, що дозволяє забезпечити стійку передачу даних та коректне відображення візуальних об'єктів доповненої реальності.Вперше розроблено метод виявлення мозаїчних стохастичних маркерів доповненої реальності, який на підставі бінаризації локальної дисперсії детектує область маркера на вихідному зображенні та знаходить маски біт-контейнерів шляхом сегментування та подальшої морфологічної фільтрації маскованої області зображення, що дозволяє в умовах несприятливих зовнішніх впливів коректно декодувати повідомлення.Вперше розроблено метод визначення параметрів проективного перетворення мозаїчних стохастичних маркерів, який реалізує знаходження чотирьох опорних точок, ітеративно максимізуючи суму дисперсій середніх значень об'єднання масок біт-контейнерів, розрахованих по рядках і стовпцях без врахування додаткової апріорної інформації, що дозволяє забезпечити уніфіковане виявлення та декодування незалежно від умов реєстрації маркера.Вперше розроблено метод декодування мозаїчних стохастичних маркерів доповненої реальності, який на підставі запропонованої системи показників визначає розміри матриці бітів маркера, будує матрицю бітів маркера із трансформованого зображення біт-контейнера, визначає зсув у повній матриці бітів та реалізує фільтрацію пермутованого зображення, що дозволяє в умовах несприятливих зовнішніх впливів забезпечити коректне відтворення та візуалізацію інформації.Отримали подальший розвиток теоретичні основи побудови і використання візуальних інформаційних структур доповненої реальності, які, на відміну від відомих, базуються на науково-обґрунтованих моделях та методах системного формування, перетворення та декодування візуальної інформації, що забезпечує в умовах несприятливих зовнішніх впливів стійке функціонування систем доповненої реальності.Удосконалено модель візуальних інформаційних структур доповненої реальності, яка, на відміну від відомих, побудована шляхом введення надлишковості, проведення стохастичного перевпорядкування та контейнеризації даних, що забезпечує стійке відновлення інформації в умовах втрати частини даних.Отримав подальший розвиток метод проеціювання віртуальних об'єктів на площину маркера доповненої реальності, який, на відміну від відомих, реалізує запропоновані процедури калібрування камери по наявному зображенню мозаїчного стохастичного маркера, що дозволяє візуалізувати тривимірні об'єкти та рендерінг відео-потоку в області маркера та забезпечує універсальність та уніфікацію незалежно від фізичних та геометричних властивостей засобів реєстрації зображення.Удосконалено інформаційну технологію побудови і використання маркерів доповненої реальності, в якій, на відміну від відомих, застосовуються моделі та методи обробки стійких мозаїчних стохастичних маркерів, що дозволяє задовільнити зростаючі вимоги до візуальних інформаційних структур доповненої реальності, формалізувати та автоматизувати процес побудови візуальних об'єктів в проектах створення нових інформаційних систем доповненої реальності.Впровадження розроблених у дисертаційній роботі моделей і методів в модернізацію існуючих і розробку перспективних систем доповненої реальності дозволить забезпечити стійке функціонування інформаційних технологій та систем доповненої реальності шляхом побудови і використання мозаїчних стохастичних маркерів.^UThe actual scientific problem of the development of a theoretical base for the creation of models, methods, and information technology of designing and use of visual information structures in augmented reality systems for application in various spheres of information processing that has essential value in technical sciences is solved in the thesis.For the first time, there have been developed a model and method of forming stable mosaic stochastic augmented reality markers. For the first time, there has been developed a method for detecting mosaic stochastic augmented reality markers. For the first time, there has been developed a method for determining the parameters of the projective transformation of mosaic stochastic markers. For the first time, there has been developed a method for decoding mosaic stochastic augmented reality markers. Theoretical bases of the designing and use of visual information structures of augmented reality received further development. The model of visual information structures of augmented reality has been improved. The method for projecting virtual objects on the plane of the augmented reality marker has been further developed. The information technology of the designing and use of augmented reality markers has been improved. The introduction of models and methods developed in the dissertation in the modernization of existing systems and in the development of advanced augmented reality systems will ensure the sustainable operation of information technology and augmented reality systems by designing and using mosaic stochastic markers. The obtained practical results are confirmed by acts of implementation and prove the correctness of the theoretical provisions of the dissertation, the high quality of the developed methods and information technology.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Муратов В. В. 
Удосконалення дослідження технологічних процесів, пристроїв і систем на основі планування експерименту / В. В. Муратов. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі було розв'язано актуальну науково-прикладну задачу, яка полягає у зменшенні вартісних (часових) витрат на проведення багатофакторних експериментів при дослідженні технологічних процесів, пристроїв і систем за рахунок розробки та впровадження методів та програмних засобів для оптимізації планів багатофакторних експериментів. В дисертаційній роботі вперше було отримано нові наукові результати: методи методи синтезу оптимальних або близьких до оптимальних за вартісними (часовими) витратами планів багатофакторних експериментів, які відрізняються від існуючих тим, що ґрунтуються на застосуванні пошуку косяком риб, мавпячого пошуку, пошуку стрибаючими жабами, що дозволяють будувати такі плани експериментів без повного перебору варіантів перестановки дослідів та зменшують вартісні (часові) витрати на їх реалізацію у порівнянні з існуючими методами; математичні моделі, які характеризують вплив фракційного складу робочої суміші порошків, вмісту рідко-в'язких компонентів та енергетичних компонентів на властивості твердого сумішевого ракетного палива та дозволяють знаходити оптимальні співвідношення цих компонентів при його виготовленні. Показано, що виграші у порівнянні з початковими планами за вартістю реалізації отриманих планів експериментів для дослідження перерахованих об'єктів знаходяться в межах від 1,46 до 5,9 разів, а в часі реалізації від 3,33 до 13,69 раза. Практичне значення розроблених комп'ютерних програм полягає в можливості застосування їх на практиці для моделювання різних технологічних процесів, пристроїв і систем. Результати теоретичних, а також експериментальних досліджень дисертації використано в практиці промислових підприємств і організацій, про що свідчать відповідні акти впровадження. Запропоновані методи синтезу оптимальних за вартісними (часовими) витратами планів багатофакторних експериментів реалізовані у вигляді апаратних і програмних засобів, на які отримано патенти України на корисну модель та свідоцтва про реєстрацію авторських прав на комп'ютерні програми. Результати теоретичних та експериментальних досліджень дисертаційної роботи впроваджені в практику наступних підприємств і організацій: Приватне акціонерне товариство «ХАРТРОН» (м. Харків), Державне підприємство «Науково-виробниче об'єднання «Павлоградський хімічний завод» (м. Павлоград), Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут».^UThe dissertation solved an urgent scientific and applied problem, which is to reduce the cost (time) of multifactor experiments in the study of technological processes, devices and systems through the development and implementation of methods and software to optimize the plans of multifactor experiments. In the dissertation work for the first time new scientific results were obtained: methods of synthesis of optimal or close to optimal cost (time) plans of multifactorial experiments, which differ from the existing ones in that they are based on the application of shoal fish, monkey search, jumping frogs allow to build such experimental plans without a complete search of options for permutation of experiments and reduce the cost (time) of their implementation in comparison with existing methods; mathematical models that characterize the influence of the fractional composition of the working mixture of powders, the content of liquid-viscous components and energy components on the properties of solid mixed rocket fuel and allow to find the optimal ratios of these components in its manufacture. It is shown that the gains in comparison with the initial plans for the cost of implementation of the obtained experimental plans for the study of these objects are in the range from 1.46 to 5.9 times, and in the implementation time from 3.33 to 13.69 times. The practical significance of the developed computer programs lies in the possibility of their application in practice for modeling various technological processes, devices and systems. The results of theoretical and experimental research of the dissertation are used in the practice of industrial enterprises and organizations, as evidenced by the relevant acts of implementation. The proposed methods of synthesis of cost-optimal (time) cost plans for multifactor experiments are implemented in the form of hardware and software, which received patents of Ukraine for utility models and certificates of copyright registration for computer programs. The results of theoretical and experimental research of the dissertation are implemented in the practice of the following enterprises and organizations: Private Joint Stock Company "HARTRON" (Kharkov), State Enterprise "Research and Production Association" Pavlograd Chemical Plant "(Pavlograd), National Aerospace University named by N.E. Zhukovsky "Kharkiv Aviation Institute".


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Чорна О. С. 
Математичні моделі та методи оптимізації на циклічнихперестановках і їх застосування / О. С. Чорна. — Б.м., 2021 — укp.

В роботі досліджено моделі та методи комбінаторної оптимізації, щовикористовують властивості множини циклічних перестановок і їхзастосування для розв'язання наукових і прикладних задач, серед яких —задачі транспортної маршрутизації.Досліджено властивості циклічних перестановок при їх відображенні вевклідів простір. Використовуються поліедральні властивості перестановок іциклічних перестановок, що відповідають підмножині вершинперестановочного багатогранника. Набув подальшого розвитку кластранспозицій суміжності для перестановок різних елементів, представникиякого породжують перестановки, відповідні суміжним вершинамперестановочного многогранника. Описано властивості суміжності іособливості зміни циклічної структури перестановок при впливі транспозиційсуміжності. Проведено класифікацію циклічних перестановок в залежності відвпливу транспозицій суміжності на їх циклічну структуру. Доведеновідповідні твердження про властивості транспозицій суміжності.Набули подальшого розвитку методи розв'язання задач оптимізаціїлінійних функцій на множині циклічних перестановок, зокрема, з лінійнимиобмеженнями. Для розв'язання задачі без обмежень запропоновано підхід, 20заснований на комбінації методу гілок та меж і евристики. Запропонованометод пошуку наближеного розв'язку задачі без обмежень з використаннямвластивостей транспозицій суміжності. Для розв'язання задачі оптимізаціїлінійних функцій на множині циклічних перестановок з лінійнимиобмеженнями запропоновано метод на основі випадкового пошуку, звикористанням транспозицій суміжності для розв'язання допоміжної задачі.Набув подальшого розвитку метод комбінаторної оптимізації на основіциклічних трансферів в частині генерації циклічних трансферів від'ємноївартості. Метод застосовано для покращення розв'язків задач транспортноїмаршрутизації, зокрема, задачі вивозу і доставки (Pickup and DeliveryProblem), отриманих за допомогою евристики.Для розв'язання задач, досліджених в роботі, розроблено програмнезабезпечення, що реалізує запропоновані моделі та методи комбінаторноїоптимізації. Наведено результати обчислювальних експериментів, проведеноаналіз результатів, який підтверджує ефективність запропонованих підходів.Отримані результати можуть бути використані при комп'ютерномумоделюванні і розв'язанні задач в областях архівації даних і криптографії,квантових обчислень, біоінформатики.Ключові слова: комбінаторна оптимізація, циклічні перестановки,транспозиції, перестановочний багатогранник, транспозиції суміжності,лінійна функція, метод гілок та меж, евристика, задача вивозу і доставки.^UThe paper investigates models and methods of combinatorial optimization thatuse the properties of a set of cyclic permutations and their application for solvingscientific and applied problems, including the vehicle routing problems.The properties of cyclic permutations under their mapping into Euclideanspace are investigated. The polyhedral properties of permutations and cyclicpermutations corresponding to the subset of vertices of the permutation polytope are 22used. A class of adjacency transpositions is introduced for permutations of variouselements, whose representatives generate permutations corresponding to adjacentvertices of the permutation polytope. The properties of adjacency and thepeculiarities of changing the cyclic structure of permutations under the influence ofadjacency transpositions are described. The classification of cyclic permutations iscarried out depending on the influence of adjacency transpositions on their cyclicstructure. The corresponding statements about the properties of adjacencytranspositions are proved.Methods for solving optimization problems for linear functions on the set ofcyclic permutations, in particular, with linear constraints, have been furtherdeveloped. An approach based on a combination of the branch-and-bound algorithmand heuristics is proposed to solve the problem without constraints. A method isproposed for finding an approximate solution to the problem without constraintsusing the properties of adjacency transpositions. To solve the problem ofoptimization of linear functions on the set of cyclic permutations with linearconstraints, a method is proposed based on random search, using adjacencytranspositions to solve an auxiliary problem.The method of combinatorial optimization based on cyclic transfers has beenfurther developed in terms of generating cyclic transfers of negative value. Themethod is applied to improve the solutions obtained using heuristics of transportrouting problems, in particular, the Pickup and Delivery Problem.The software has been developed that implements the proposed models andmethods of combinatorial optimization, to solve the problems studied in the work.The results of numerical experiments are represented, the analysis of the results iscarried out, confirming the effectiveness of the proposed approaches.The results obtained can be used in computer modeling and solving problemsin the fields of data archiving and cryptography, quantum computing,bioinformatics.Keywords: combinatorial optimization, cyclic permutations, transpositions,permutation polytope, adjacency transpositions, linear function, branch-and-boundalgorithm, heuristics, pickup and delivery problem.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Індик С. В. 
Методи формування ансамблів складних сигналів для когнітивних телекомунікаційних систем / С. В. Індик. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційне дослідження присвячене розробленню методів формування ансамблів складних сигналів для когнітивних телекомунікаційних систем, які дозволяють збільшити об'єм ансамблів при забезпеченні низького рівня завад множинного доступу. Проведено аналіз шляхів збільшення об'єму ансамблів складних сигналів для когнітивних телекомунікаційних систем (КТС). Виявлено, що взаємокореляційні властивості сигналів однієї системи являються основним фактором, який впливає на величину завад множинного доступу (ЗМД) в КТС. Відомі методи боротьби з ЗМД не забезпечують зниження їх рівня до прийнятного значення при випадковому тимчасовому зсуві. Доведено, що оптимальним є використання ансамблів складних сигналів на основі послідовностей з покращеними взаємокореляційними властивостями. Метою дисертаційної роботи є розроблення методів формування ансамблів складних сигналів для КТС, які дозволяють збільшити об'єм ансамблів при забезпеченні низького рівня ЗМД. Вперше розроблено метод перестановок частотних елементів сигналів шляхом повного перебору, який дозволяє збільшити об'єм ансамблів складних сигналів в m раз. Суть метода полягає у порівнянні значень максимальних викидів бічних пелюсток функції взаємної кореляції (ФВК) сигналів, утворених при частотній фільтрації різних вихідних послідовностей в різних смугах частот. Якщо у процесі розрахунків виявляється сигнал, взаємодія з яким порушує відповідність умови мінімальної подоби, то його виключають із масиву значень. Перестановка відбувається шляхом повного перебору. Удосконалено метод формування ансамблів складних сигналів, отриманих шляхом перестановки часових інтервалів послідовностей на основі центрованого ряду, який відрізняється від відомих формуванням центрованого ряду на основі середнього значення максимальних викидів бічних пелюсток ФВК, застосування якого дозволяє знизити рівень завад множинного доступу і збільшити об'єм ансамбля. Сформовані за таким методом сигнали мають низький рівень ЗМД, який визначається значеннями максимальних викидів бічних пелюсток ФВК. Отримав подальший розвиток метод формування ансамблів складних сигналів, на основі послідовностей з покращеними взаємокореляційними властивостями, які отримані шляхом смугової фільтрації з перестановками, реалізований на основі виділенні із спектру послідовностей рівних смуг з наступним перенесенням в спільну область частот і подальшим застосуванням перестановок, що дозволяє формувати ансамблі складних сигналів з необхідними рівнями максимальних викидів бічних пелюсток ФВК. Проведено порівняльну характеристику взаємокореляційних властивостей сигналів, у результаті якої виявлено, що сформовані ансамблі сигналів, за методом перестановки часових інтервалів послідовностей на основі центрованого ряду, мають кращі взаємокореляційні властивості ніж ансамблі на основі відомих сигналів. При цьому рівень максимальних викидів бічних пелюсток ФВК розроблених сигналів на 7-12 % менше показників відомих сигналів. Проведено порівняльну характеристику ансамблевих властивостей сигналів, на основі послідовностей з покращеними взаємокореляційними властивостями, які отримані шляхом смугової фільтрації з перестановками з відомими сигналами. Отримані результати показують, що сформовані ансамблі сигналів мають більший об'єм (на 16-26 %) у порівнянні з ансамблями на основі відомих сигналів. Розроблені сигнали, доцільно застосовувати при довільній кількості абонентів. При цьому полосу фільтрації потрібно обирати в діапазоні від 0,1% до 2% від загальної ширини основної пелюстки спектру послідовностей для практичного застосування в когнітивних телекомунікаційних системах.^UThe dissertation research is devoted to the development of the formation methods of complex signal ensembles for cognitive telecommunication systems, which allow increasing the volume of ensembles while providing a low level of multiple access interference. The analysis of ways to increase the volume of complex signal ensembles for cognitive telecommunication systems (CTS), was performed. It is revealed that the intercorrelation properties of the signals of one system are the main factor influencing the value of the multiple access interference (MAI) in the CTS. Known methods of struggle with MAI do not reduce their level to an acceptable value in case of accidental temporary shift. It is proved that the use of ensembles of complex signals based on sequences with improved intercorrelation properties is optimal. The purpose of the dissertation is to develop methods for forming ensembles of complex signals for CTS, which allow to increase the volume of ensembles while ensuring a low level of MAI. For the first time, a method of permutation of frequency elements of signals by complete search was developed, which allows increasing the volume of complex signals ensembles by m times. The essence of the method is to compare the values of the maximum emissions of the side lobes of the cross-correlation function (CСF) of signals, formed by frequency filtering of different output sequences in different frequency bands. If in the process of calculations, a signal is detected, the interaction with which violates the compliance of the condition of minimum similarity, it is excluded from the array of values. Permutation occurs by complete search. Improved method of forming of complex signals ensembles obtained by permutation of time intervals of sequences based on a centered series, which differs from the known in formation of a centered series based on the average value of maximum emissions of side lobes of CCF, which reduces the level of multiple access interference and increase the ensemble volume. The signals generated by this method have a low level of MAI, which is determined by the values of the maximum emissions of the side lobes of the CCF. The formation method of complex signals ensembles, based on sequences with improved intercorrelation properties, which are obtained by bandpass filtering with permutations, implemented on the basis of selection from the spectrum of sequences of equal bands with subsequent transfer in the common frequency domain and the subsequent application of permutations, which allows you to form ensembles of complex signals with the required levels of maximum emissions of the side lobes of CCF. The comparative characteristic of intercorrelation properties of signals is studied, as a result of which it is revealed that the formed signal ensembles, by the method of permutation of time intervals of sequences on the basis of the centered series, have better intercorrelation properties than ensembles on the basis of known signals. The level of maximum emissions of the side lobes of the CCF of the developed signals is 7-12 % less than the known signals. The comparative characteristic of ensemble properties of signals, on the basis of sequences with the improved intercorrelation properties which are received by a bandpass filtering with permutations with known signals is studied. The obtained results show that the formed ensembles of signals have a larger volume (by 16-26 %) in comparison with ensembles based on known signals. Developed signals should be used with any number of subscribers. The filter band should be selected in the range from 0.1 to 2 % of the total width of the main lobe of the sequence spectrum for practical use in cognitive telecommunications systems.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Фоміна Г. Ю. 
Правове регулювання переведення та переміщення працівників. / Г. Ю. Фоміна. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертаційне дослідження присвячено теоретико-правовим основамправового регулювання переведення та переміщення працівників. Здійсненоаналіз, якою є комплексна наукова інтерпретація та теоретико-правовахарактеристика переведення і переміщення працівників. Встановленіособливості сучасного стану правового регулювання переведення тапереміщення працівників загалом та окремих категорій працівників, зокрема.З'ясовано систему основних підстав і умов переведення та переміщенняпрацівників, а також порядок здійснення цих кадрових процедур.Комплексний аналіз положень чинного законодавства України та позиційнауковців засвідчив, що переведення та переміщення працівників охопленовідповідним спеціальним трудо-правовим режимом, яким є порядок правовогорегулювання режиму раціонального використання роботодавцем трудовогопотенціалу працівників (у межах виробничих відносин) шляхом їх перестановкиу просторі, формах зайнятості, комплексі обов'язків без шкоди забезпеченнюзасади свободи праці працівників та гармонійної стабільності трудовихправовідносин працівників і роботодавців. При цьому поточний стан правовогорегулювання переведення і переміщення працівників в Україні обумовленийеволюцією вказаного трудо-правового режиму. У зв'язку із цим звертається увагана те, що: регулювання переведення працівників прослідковується вже за часівіснування України-Русі, хоча на рівні законодавства засади переведення впершебули закріплені у 1835 році; регулювання переміщення працівників в Українізародилось лише на пізніх етапах розвитку радянського трудового права (з1980 року).^UThe dissertation research is devoted to the theoretical and legal foundations oflegal regulation of the transfer and movement of employees. The analysis is carried out,which is a comprehensive scientific interpretation and theoretical and legalcharacteristics of the transfer and movement of employees. The features of the currentstate of legal regulation of the transfer and movement of employees in general andcertain categories of employees, in particular, are established. The system of basicgrounds and conditions for transferring and relocation employees, as well as theprocedure for implementing these personnel procedures, is clarified.A comprehensive analysis of the provisions of the current legislation of Ukraineand the positions of scientists has shown that the transfer and movement of employeesis covered by the relevant special labor and legal regime, which is the procedure forlegal regulation of the regime of rational use by the employer of the Labor potential ofemployees (within production relations) by their rearrangement in space, forms ofemployment, a set of duties without prejudice to ensuring the basis of freedom of workof employees and the harmonious stability of labor relations between employees andemployers. At the same time, the current state of legal regulation of the transfer andmovement of employees in Ukraine is due to the evolution of this Labor and legalregime. In this regard, attention is drawn to the fact that: the regulation of the transferof employees can be traced already during the existence of Ukraine-Rus, although atthe level of legislation, the principles of transfer were first fixed in 1835; the regulationof the movement of workers in Ukraine was born only at the late stages of thedevelopment of Soviet labor law (since 1980).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського