Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (67)Тематичний інтернет-навігатор (12)Наукова електронна бібліотека (254)Реферативна база даних (5323)Книжкові видання та компакт-диски (2389)Журнали та продовжувані видання (386)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОЛЬСЬК$<.>+<.>K=УКРАЇНСЬКЕ$<.>+<.>K=ЗАМИРЕНН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 627
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Крамар Ю.В. 
Політика державної асиміляції на Волині (1928-1938 роки): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Ю.В. Крамар ; Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича НАН України. — Л., 1998. — 16 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних засад політики державної асиміляції Другої Речі Посполитої та основних етапів її практичної реалізації на Волині у 1928-1938 рр. У роботі висвітлюється діяльність воєводської адміністрації, очолюваної Г.Юзевським, у суспільно-політичній, економічній, культурно-освітній і релігійній сферах з метою реалізації програми польсько-українського порозуміння. Особлива увага зосереджена на характеристиці основних форм та методів реалізації "волинського експерименту", взаємовідносин між воєводською адміністрацією та політичними партіями і об'єднаннями, що діяли на Волині у міжвоєнний час. Проаналізовано наслідки політики державної асиміляції на розвій українсько-польських міжнаціональних відносин в регіоні упродовж 20-30-х років.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР346)61-5

Рубрики:

      
2.

Михальський Ю.В. 
Ставлення польських суспільно-політичних сил до українського питання в Галичині на початку XX століття (1902-1914): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Ю.В. Михальський ; Львів. держ. ун-т ім. І.Франка. — Л., 1998. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено одному з аспектів політичної історії Галичини початку ХХ ст., а саме - впливу польських політичних угруповань на суспільно-політичну обстановку в краї. Формування і діяльність польських політиків розглядається в контексті їхнього ставлення до українського національного руху. Вивчається генеза і наслідки міжнаціонального протистояння, що мало місце в цій східній провінції імперії Габсбургів. Автор досліджує роль політичних сил, які представляли різні верстви польського й українського населення Галичини в процесі польсько-українського порозуміння. Воно стало реальним з прийняттям сеймового виборчого законодавства напередодні першої світової війни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР331)52

Рубрики:

      
3.

Хорошун Б.І. 
Продовольча політика в Україні в 1920-1930-х роках: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / Б.І. Хорошун ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 35 с. — укp.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню суті продовольчої політики більшовицької партії в Україні в 1920-1930-х роках. Аналізуються як позитивний досвід вирішення продовольчої проблеми в умовах непу (співіснування на селі різних форм господарювання, розвиток кооперативного руху і сільськогосподарської контрактації, матеріальна заінтересованість селянства у розширенні свого виробництва), так і ті злочинні дії сталінського керівництва, які були вчинені проти українського народу, передусім селянства, під час численних реквізицій, примусових хлібозаготівель, проведення колективізації і штучного голодомору 1932-1933 рр. Підкреслюється, що продовольча політика більшовицького режиму була складовою частиною сталінської політики щодо України, дієвим інструментом тиску і впливу на українське селянство, знаряддям терору проти нього.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-2

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Кравчук А.М. 
Польська фразеологія з ономастичним компонентом: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.03 / А.М. Кравчук ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням семантики власної назви в складі фразеологізму та проблемі співвідношення національного й інтернаціонального в ономастичній фразеології. Встановлено, що ономастичний компонент фразеологічної одиниці зберігає семантичні зв'язки з відповідним онімом у мові й мовленні і завдяки цьому мотивує значення фразеологізму. Семантична вага власної назви в загальному фразеологічному значенні залежить від специфіки її ономастичного розряду й від ступеня ідіоматичності фразеологізму. Національні й інтернаціональні ознаки фразеологізмів на обов'язково зумовлені характером ономастичного компонента. Фразеологічні одиниці з міжнародними власними назвами біблійного й античного походження можуть відзначатися національними особливостями, а звороти з національно забарвленими онімами, накладаючись на спільні для багатьох мов структурно-семантичні моделі, мають інтернаціональні ознаки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.53-33

Рубрики:

      
5.

Канішина Н.М. 
Художньо-естетичні засади українського авангардного мистецтва першої третини XX століття: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.08 / Н.М. Канішина ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню художньо-естетичних засад українського мистецького авангарду першої третини XX століття. Українське авангардне мистецтво розглядається як самобутній та оригінальний феномен у річищі європейської культури модернізму. Світоглядна філософсько-естетична основа вітчизняного авангарду формувалася як процес поступового синтезу західноєвропейської філософської традиції з традиціями власної національної культури. На цій основі українські митці-авангардисти запровадили нові художні напрями, які набули загальноєвропейського значення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю812.283.49 + Ю8г(4УКР)61 + Щ103(4УКР)61-239.11

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Майко В.А. 
Розвиток Британсько-Українських економічних відносин в сучасних умовах: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / В.А. Майко ; Укр. акад. зовніш. торгівлі. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Досліджується британсько-українське виробничо-інвестиційне, торговельно-економічне та науково-технічне співробітництво, що розвивається на мікро- і макроекономічному рівнях. Обгрунтовується можливість ефективної взаємодії країн з високим рівнем розвитку продуктивних сил та виробничих відносин з менш розвиненими країнами завдяки міжнародному поділу праці. Пропонуються шляхи і механізми використання якісно нових зрушень для стабілізації економіки та прискорення інтеграції України у європейські та світові структури на основі збалансованої зовнішньоекономічної стратегії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4ВЕЛ)8 + У9(4УКР)8

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Новохатько Л.М. 
Соціально-економічні і культурні процеси в Україні у контексті національної політики радянської держави (20-ті - середина 30-х рр. ХХ ст.): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / Л.М. Новохатько ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 43 с. — укp.

Проблеми соціально-економічного і культурного розвитку УСРР 20-х - середини 30-х років досліджуються у контексті національної політики радянської держави. Аналізується комплекс найважливіших питань цієї багатопланової теми: становлення української радянської державності, її політико-правові, номенклатурно-партійні важелі та культурні чинники, роль і місце інтелігенції в "новому курсі", альтернативні шляхи економічного і культурного розвитку України, історичне призначення політики українізації, процес формування єдиного "народногосподарського простору", особливості управління промисловістю України, колективізація сільського господарства як засіб руйнування соціально-економічних основ "українського сепаратизму", соціально-демографічні та національні наслідки соціалістичної реконструкції, українське питання у філософії "культурного стрибка", централізація та уніфікація культурного життя, процес нівелювання культури національних меншин. Розглядаючи національно-державний, соціально-економічний і культурний розвиток УСРР в його суперечностях, автор висвітлює ряд дискусійних питань та історіографічних проблем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-2

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Ніколаєнко Л.І. 
Структурно-семантична характеристика агентивів-композитів у польській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.03 / Л.І. Ніколаєнко ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 1999. — 17 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням семантико-словотвірного аналізу складних агентивних назв польської мови. У роботі використано метод перифразування для реконструкції процесів творення складних іменників nomina agentis sensu stricto і nomina instrumenti. Визначено їх словотвірну структуру та семантичну вмотивованість. Проаналізовано ступінь відтворення значення мотивуючої бази в ендо- та екзоцентричних утвореннях. На основі співвіднесення формальної та семантичної похідності доведено, що однакова формальна структура композитів може бути маніфестована різними семантичними моделями не тільки на міжкатегоріальному рівні, але й у межах однієї словотвірної категорії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.53-20

Рубрики:

      
9.

Поточни Є. 
Розвиток освіти дорослих в Галичині (1867 - 1918 рр.): Автореф. дис... д-ра пед. наук: 13.00.01 / Є. Поточни ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 37 с. — укp.

Проаналізовано історико-педагогічний процес становлення і розвитку системи освіти дорослих у Галичині в 1867 - 1918 рр. Вперше відтворено цілісну картину діяльності українських і польських культурно-освітніх і господарських товариств, партійних, релігійних та професійних організацій щодо популяризації й поширення знань, розвитку теорії та практики освіти дорослих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч443(4УКР3)5
Шифр НБУВ: РА307749 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Білик Н.І. 
Роль Богдана Лепкого та його творчості в українському національному відродженні (кінець ХІХ-початок ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.І. Білик ; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 1999. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження життя й діяльності Б.С.Лепкого через призму української національної ідеї. Головну увагу приділено змісту, формам і напрямкам цієї діяльності. Розглянуто процес становлення та еволюції національно-патріотичних поглядів діяча. Проаналізовано роль його письменницької, наукової та громадсько-політичної діяльності в українському національному відродженні кінця XIX-початку XX ст., у піднесенні національної свідомості українського народу. Досліджено постать діяча у контексті українсько-польських взаємин, а також значення Б.Лепкого у популяризації української культури серед інших народів. Встановлено місце Б.Лепкого в історії вітчизняної культури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)61-8 Лепкий + Т3(4УКР33)6-7

Рубрики:

      
11.

Сулім Р.А. 
М.Лисенко і Ф.Шопен у контексті українсько-польських культурних зв'язків: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.01 / Р.А. Сулім ; Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського. — К., 1999. — 20 с. — укp.

В усьому розмаїтті аспектів дослідження творчої діяльності фундатора української композиторської школи М.В.Лисенка проблеми його контактів з польською культурою не знайшли належного висвітлення. Дисертація розширює уявлення про значення творчості Ф.Шопена у формуванні естетичних поглядів М.Лисенка, у становлені його як композитора, піаніста і педагога. В огляді навчального, концертного і педагогічного репертуару Лисенка висвітлюється значне місце фортепіанних творів польського композитора. На підставі численних документальних свідоцтв (періодичних видань, архівних матеріалів, спогадів сучасників, листів М.Лисенка) розкриваються деякі особливості його сприйняття та інтерпретації шопенівських творів. Простежується динаміка функціонування музики Ф.Шопена в українській культурі долисенківського періоду. На матеріалі аналізу фортепіанних творів М.Лисенка виявляються спадкоємні зв'язки його композиторського стилю з традиціями шопенівського романтизму. Зазначені питання розглядаються як в аспекті розвитку основних тенденцій музичного мистецтва того часу, так і в широкому соціально-політичному та історико-культурному контексті міжнаціональних стосунків, що склались між Україною і Польщею у ХІХ столітті. В огляді українсько-польських взаємозв'язків більш детально висвітлюються проблеми польських контактів М.В.Лисенка, а також українських ремінісценцій у творчості Ф.Шопена. Процеси взаємодії двох національних культур вивчаються автором даного дослідження з позицій новітніх чи раніше не опублікованих праць істориків, культурологів, літературознавців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4УКР)5-8

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Гошко Т.Д. 
Магдебурзьке право Центрально-Східної Європи XIII-XVIII ст. в українській та польській історіографії: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Т.Д. Гошко ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — Л., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертація присвячена порівняльному аналізу здобутків польської та української історіографії в царині вивчення магдебурзького права Центрально-Східної Європи ХІІI-ХVІІI ст. Автор розглядає міру дослідженості різних аспектів проблеми, показує як позитивні, так і негативні моменти польської та української історіографії і на цій основі визначає подальші перспективи вивчення питання. Зроблено спробу проаналізувати вплив соціальної, політичної та національної орієнтації істориків на об'єктивність висвітлення проблеми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(45)4-2

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Гриценко С.П. 
Лексичний вплив як чинник динаміки структури мови-реципієнта (на матеріалі латинських запозичень українських пам'яток кінця XVI-XVII ст.): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / С.П. Гриценко ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 20 с. — укp.

У дисертації досліджено вплив латинської мови на мову українськомовних пам'яток к. XVI-XVII ст. На тлі загальної характеристики соціокультурної ситуації України зазначеного періоду показано важливе значення латинської мови у шкільництві, художній творчості та урядуванні України. Широке використання латинської мови зумовило значне запозичення латиномовних елементів в українськомовних текстах. Відзначено, що тематично латинськомовні елементи охоплюють різні сфери: найповніше - тематичні групи: "Людина як істота", "Душа і розум", "Людина як член суспільства", "Організація суспільства і соціальні інститути", спорадично - "Небесні тіла", "Земля", "Простір", "Причина". Структурно запозичення розподіляють на лексичні, словосполучення, речення, фрагменти текстів; графічно - збереження графіки оригіналу, або ж середньоукраїнська кирилична графіка. Формально та семантично значна частина латинізмів адаптована українською мовою. Запозичення українською мовою латинізмів здійснювалося як безпосередньо (рецепція латинськомовних текстів), так і опосередковано (через польську, чеську, німецьку, французьку, римську, італійську мови). У роботі уточнено час переймання латинських елементів українською мовою, порівняно з тим, як до цього було потрактовано у наявній науковій літературі. Розширення лексичного та морфемного складу української мови, посилення функціонального навантаження окремих фонем української мови к. XVI-XVII ст. засвідчує важливість латинськомовних впливів як фактора динаміки структури мови-реципієнта.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-06

      
14.

Лильо І.М. 
Фінансове господарство міста Львова у 1730-1750 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.М. Лильо ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича. — Л., 1999. — 16 с. — укp.

Досліджено один з аспектів економічної історії Львова та Галичини у 1730-1750 рр. - функціонування фінансового господарства міста у контексті його розвитку на тлі складних економічних та політичних процесів у Польській державі. На підставі опрацювання джерельного матеріалу вивчено структуру та ефективність діяльності міського фінансового господарства у 1730-1750 рр. Автор досліджує узалежнення окремих господарських об'єктів міста від зміни економічної кон'юнктури ринку та значення впливів діяльності адміністративного апарату Львова на мікроекономічне середовище міста.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЛВО-2Л)4

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
15.

Шурда К.Е. 
Умови виникнення та просторово-часова мінливість опадів теплого півріччя і гроз на півдні України (Українське Причорномор'я): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.09 / К.Е. Шурда ; Одес. гідрометеорол. ін-т. — О., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню умов виникнення опадів теплого півріччя і розвитку грозової діяльності на півдні України. Вперше одержано просторову структуру грозової діяльності і виявлено роль фізико-географічних умов в її формуванні. Досліджено часову мінливість гроз і опадів за період з 1866 до 1996 р.р. (131 рік) із застосуванням спектрального аналізу і методу згладжування рядів, що дозволяє складати фонові наддовгострокові прогнози явищ. Для визначення умов розвитку конвективних явищ було детально розглянуто атмосферну циркуляцію і виділено типові синоптичні процеси. Умови утворення, переміщення та еволюції конвективної хмарності досліджувались з використанням знімків, одержаних з метеорологічних супутників. В дисертації розглянуто умови виникнення інтенсивних і небезпечних конвективних явищ та запропоновано методику облічення даних при прогнозуванні грозової діяльності. Основні результати праці можуть використовуватися в оперативних підрозділах метеорологічної служби і при розробці кліматичних характеристик регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д241.613.1(45УКР)

Рубрики:

      
16.

Горун Д.О. 
Українсько-польські відносини (1991-1997 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Д.О. Горун ; Одес. держ. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 1999. — 17 с. — укp.

Дисертацію присвячено проблемі становлення та розвитку українсько-польських відносин у 1991-1997 роках. Показана еволюція концепцій зовнішньої політики, що були запропоновані міністерствами закордонних справ України і Польщі, політичними партіями, окремими діячами, досліджені економічні стосунки на державному рівні та у єврорегіонах "Карпати", "Буг", проаналізовані українсько-польські культурні взаємини, з особливою увагою до ролі національних меншин в їх розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)64-6 + Т3(4ПОЛ)64-6

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Литвин М.Р. 
Українсько-польська війна 1918-1919 рр.: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / М.Р. Литвин ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича. — Л., 1999. — 36 с. — укp.

Розглянуто передумови, хід і найважливіші наслідки українсько-польської війни 1918-1919 рр. Відзначено національно-визвольний характер війни для галицьких українців та її етапи. Проаналізовано військове будівництво Західно-Української Народної Республіки, організацію Галицької Армії та Армії Української Народної Республіки на Холмсько-Волинському фронті, формування Галицького фронту Збройних сил Польщі. Показано місце ЗУНР в експансіоністських планах Другої Речі Посполитої, країн Антанти, США, Росії, Чехословаччини, Румунії та Угорщини. Несприятлива зовнішньополітична ситуація, необхідність українців боротися кількома фронтами проти агресорів стали головними причинами втрати незалежності і територіальної цілісності України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)612-68(4Пол)

Географічні рубрики:

      
18.

Сейко Н.А. 
Педагогічні та етносоціологічні засади розвитку польського шкільництва на Волині-Житомирщині у 1905-1938 рр.: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Н.А. Сейко ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертація присвячена історико-педагогічному структурно-змістовому та етносоціологічному аналізу функціонування системи польського шкільництва на Волині-Житомирщині, результатом чого стала побудова варіантів типових моделей освіти етнонаціональних меншин у поліетнічному організмі. Проаналізовано шляхи становлення, розвитку та занепаду освіти польських етнонаціональних меншин в регіоні, сформульовано і введено в науковий обіг терміни "освітня деформація" та "квазінституційна система освіти", що характеризують розвиток польського шкільництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР1)

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Красівський О.Я. 
Українсько-польські відносини в Східній Галичині в контексті національної політики Другої Речіпосполитої (1918-1923 рр.): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.05 / О.Я. Красівський ; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. дослідж. — К., 1999. — 35 с. — укp.

Дисертація присвячена комплексному аналізові польсько-українських стосунків періоду боротьби за українську державність у 1918-1923 рр. Досліджено історичні передумови, генеза міжнаціональних стосунків у Галичині та вплив на них зовнішніх і внутрішньополітичних факторів. Проаналізовано політику урядових структур, польських політичних партій та угруповань щодо українського питання, її зміст, характер, особливості та напрями; висвітлено хід внутріпартійних і міжпартійних дискусій, погляди окремих діячів, а також політична еволюція цих поглядів стосовно даної проблеми. Визначено основні етапи польської політики щодо українського питання. Розглянуто структуру українського національно-визвольного руху, програми політичних партій з національного питання та ставлення до Польської держави. Розкрито вплив греко-католицької церкви на взаємини між польським та українським народами, комплекс внутрішніх та зовнішніх факторів, що впливали на міжнаціональні стосунки в регіоні. Проаналізовано вплив на політичну ситуацію в Східній Галичині та польсько-українські стосунки в нових політичних умовах ухвали Ради Амбасадорів щодо східних кордонів Другої Речіпосполитої.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР331)61-56

Рубрики:

      
20.

Антонюк Н.В. 
Українське культурне життя в генеральній губернії (1939- 1944 роки): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / Н.В. Антонюк ; НАН України, Інститут українознавства ім. І.Крип'якевича. — Л., 1999. — 35 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)61-7 + Т3(4ПОЛ=9УКР)61-7

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського