Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (315)Тематичний інтернет-навігатор (7)Наукова електронна бібліотека (877)Реферативна база даних (12799)Книжкові видання та компакт-диски (8682)Журнали та продовжувані видання (889)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОРА$<.>+<.>K=РОКУ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 882
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Євсєєва Т.М. 
Російська православна церква в суспільно-політичному житті України 1917 - 1921 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Т.М. Євсєєва ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2002. — 19 с. — укp.

На підставі аналізу широкого кола архівних джерел досліджено роль Російської православної церкви в суспільно-політичному житті України в 1917 - 1921 рр. Розглянуто сферу церковно-державного життя у взємозв'язку з трансформацією суспільних і національних відносин в імперії та конфліктом між принципово різними типами культур України та Росії в єдиному православному просторі. Обгрунтовано, що історико-канонічна інтерпретація ролі й місця Київської митрополії в концепціях створення націй сформувала в українському суспільстві дві різні ідентичності: українську та православну, а також російську та православну. Їх зіткнення у православному просторі імперії постійно провокувало перманентний культурний конфлікт, який за складних політичних умов переростав у кризу національної ідентичності. Підкреслено, що глибокий і тривлий конфлікт двох православних культур відбився в 1917 - 1921 рр. на результатах боротьби українців з створення помісної церкви. Наведено ствердження, що саме спосіб визначення (або інтерпретації) національно-конфесійної ідентичності був для опонентів основним аргументом для обгрунтування автокефальної або централізаторської позицій. Зазначено, що у поєднанні з нестійкістю української державності невизначеність у національно-конфесійній сфері призвела до поразки національно-церковного руху в Україні та сприяла його дискредитації патріархом у православному світі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-7 + Э372.27-36 +
Шифр НБУВ: РА322360

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Євстаф'єва В.О. 
Порівняльна ефективність акарицидів при саркоптозі свиней: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.11 / В.О. Євстаф'єва ; УААН. Ін-т експерим. і клініч. вет. медицини. — Х., 2003. — 20 с. — укp.

Вперше за умов лісостепової зони України вивчено питання епізоотології саркоптозу свиней, а саме, визначено динаміку ураженості свиней саркоптесами залежно від пори року, віку та статі. Здійснено порівняльну характеристику контактних протипаразитарних засобів - бутоксу-50, неостомазану та аміциду та препаратів широкого спектру дії - "Дектомакс", "Бровермектин" і "Баймек", які зареєстровані в Україні, у разі саркоптозу свиней. Встановлено їх лікувальну ефективність за різних форм перебігу захворювання та вплив даних препаратів на морфологічні та біохімічні показники крові тварин. Запропоновано удосконалений високоефективний метод лабораторної діагностики саркоптозу із застосуванням рослинної олії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.641.1-7 +
Шифр НБУВ: РА324286

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
3.

Євстратенко І.А. 
Підвищення ефективності провітрювання залізорудних шахт після масових вибухів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.26.01 / І.А. Євстратенко ; Нац. гірн. ун-т. — Д., 2006. — 19 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано й експериментально встановлено, що за умов технологічних процесів виїмки та транспортування гірської маси на стан рудникової атмосфери у гірничих виробках, прилеглих до заваленого простору, істотно впливає характер виносу десорбованих токсичних газів, поглинених поверхнею відбитої гірської маси. Показано, що внаслідок фізичної адсорбції концентрація газу у вентиляційному потоці змінюється в часі стрибкоподібно у вигляді імпульсу. Одержано кількісні характеристики сорбуючої здатності залізної руди та встановлено інтерполяційну залежність ступеня поглинання оксиду вуглецю зруйнованою вибухом залізною рудою від величини парціального тиску газу, що дозволяє прогнозувати газодинамічні явища в очисному просторі після масових вибухів. Розроблено та теоретично обгрунтовано математичну модель процесу поглинання токсичних газів у заваленому просторі та виносу їх у виробки блоку, що примикають до нього, яка дозволяє з урахуванням загальної теорії динаміки сорбції сфомулювати закономірності сорбції, справедливі для тих видів сорбції, які мають місце у порах відбитої руди. Експериментально встановлено можливість вторинного виносу оксиду вуглецю з відбитої руди у приляглі гірничі виробки після регламентованого за часом провітрювання (з концентрацією, яка істотно перевищує допустимі значення) та виявлено умови, за яких спостерігається таке явище. Запропоновано спосіб управління процесом виносу вибухових газів з завалених просторів, що передбачає використання елементів з заданими фільтраційними характеристиками і застосування більш досконалих вентиляційних споруд, які забезпечують вентиляційні режими, адекватні процесу зміни стану рудникової атмосфери у гірничих виробках, що примикають до заваленого простору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И181.5 +
Шифр НБУВ: РА341777

Рубрики:

      
4.

Єгорова Ю.В. 
Стенокардія напруження: клініко-гемодинамічна характеристика, функція ендотелію та обмін ліпідів під впливом медикаментозного лікування та реваскуляризації: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / Ю.В. Єгорова ; Дніпропетр. держ. мед. акад., АМН України. — Д., 2007. — 22 с. — укp.

Визначено роль метаболічних порушень (дисліпідемії, інсулінорезистентності), функціонального стану ендотелію та запалення як факторів ризику та прогресування атеросклерозу коронарних артерій, досліджено особливості перебігу ішемічної хвороби серця (ІХС) за умов медикаментозного лікування з використанням статинів та реваскуляризації. Уточнено дані щодо взаємозалежності між ступенем атеросклеротичного ураження коронарних артерій і клінічним перебігом стенокардії та морфофункціональними змінами серця, які переважно виявлені у разі багатосудинного ураження на тлі вірогідної різниці між стенозуючим одно- та двосудинним ураженням. У хворих на ІХС виявлено вірогідний взаємозв'язок між рівнем інсуліну та тригліцеридів за відсутності взаємозв'язку між вмістом інсуліну у сироватці крові та проявами коронарного атеросклерозу. Встановлено негативну кореляцію між рівнем кортизолу у сироватці крові та індексом стенозування коронарних артерій. Вперше вивчено вміст нейрональних молекул клітинної адгезії (NCAM/CD56) у хворих на стенокардію напруження. Встановлено підвищення їх рівня у даної категорії пацієнтів у порівнянні зі здоровими особами. Уточнено дані щодо додаткових плейотропних ефектів статинів у вигляді зниження ступеня гіперінсулінемії та інсулінорезистентності, стійкість яких пов'язана з прийомом препарату та нівелюється протягом трьох місяців після самостійного припинення його вживання. Зауважено, що використання медикаментозних методів лікування сприяє стабілізації ІХС, а дані ефекти суттєво не відрізняються у порівнняні з хворими, яким проведено реваскуляризацію. Виявлено, що реваскуляризація протягом одного року сприяє зниженню функціонального класу стенокардії та попередженню прогресування хронічної серцевої недостатності за умов збереженої систолічної функції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.11-3 + Р410.140.67-3 +
Шифр НБУВ: РА351036

Рубрики:

      
5.

Єгупов В. К. 
Методи оцінки сейсмостійкості будівель та споруд / В. К. Єгупов. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертації розглянуто питання проектування і експлуатації сейсмостійких будівель і споруд. Аналіз сейсмостійкості будівель та гідротехнічних споруд зведених в сейсмічних районах України показав, що фактичні сейсмічні навантаження на споруди значно перевищують розрахункові навантаження, які були визначені нормативними документами до 2006 року.У вступі розкрито стан наукової проблеми, обґрунтована актуальність, викладена мета, завдання та робочі гіпотези виконаних досліджень. Охарактеризовано наукову новизну, практичну цінність роботи та відомості про її апробацію, надана загальна характеристика дисертації.У першому розділі наведено короткий огляд досліджень деформації будівель і споруд при землетрусах, відзначено, що в останні роки був накопичений значний досвід в області розробки теорії сейсмостійкості з урахуванням просторової поведінки конструкцій. У той же час, проблема хвильової природи сейсмічних впливів вивчалася епізодично, мало робіт присвячено врахуванню кінцевої швидкості поширення сейсмічних хвиль. Для ефективного вирішення цієї проблеми було обґрунтовано можливість і доцільність спрощення моделей споруд шляхом приведення об'ємної задачі до двовимірної. Систематизовано та узагальнено наявні дані по оцінці несучої здатності будівель і споруд в умовах сейсмічних впливів.У другому розділі проаналізовано основні підходи до проведення сейсмічного мікрорайонування (СМР); запропоновано практичний підхід до уточнення прогнозованої сейсмічної інтенсивності (бальності) будівельних майданчиків з урахуванням результатів детального сейсмічного районування (ДСР) і сейсмічного мікрорайонування (СМР); розроблена апаратура і методика польових досліджень; розроблено напівемпіричну методику побудови розрахункових акселерограм; встановлено, що нерівномірності поля коливань ґрунту, фільтрація сейсмічних хвиль геологічним середовищем і виникнення резонансних коливань в спорудах при сильних підкорових землетрусах зони Вранча можуть привести до збільшення сейсмічних навантажень у декілька разів; запропоновано рекомендацію, згідно якої уточнення сейсмічності майданчиків будівництва повинно виконуватися на основі сейсмічного мікрорайонування.У третьому розділі розроблено аналітичні і чисельно-аналітичні методи розрахунку для регулярних споруд; удосконалено метод зниження розмірності просторових об'єктів; розроблено алгоритми розрахунку регулярних будівель і причальних споруд на сейсмічні впливи; виконане порівняння результатів розрахунку споруд з використанням різних програмних комплексів показало високу точність запропонованих методів.У четвертому розділі наводяться результати розрахунку для трьох об'єктів і порівняння одержаних результатів з результатами застосування методик викладених в третьому розділі. Виконано перевірочні розрахунки конструкції причалу судноремонтного пірсу №2 ТОВ «Іллічівського судноремонтного заводу» з використанням учбових програмних комплексів SCAD (спектральний метод) PLAХIS (розрахунок на синтезовані акселерограми). Розрахунок укриття машинного залу газової станції Орлівка 2 та 24-х поверхового житлового будинку (житлова будівля №1 і №2) за адресою: пров. Средньофонтанський, 1-а, Приморський район, м. Одеса, виконувались з використанням ПК ЛІРА-САПР.Ключові слова: клас наслідків (відповідальності), землетруси, сейсмічне мікрорайонування, розрахункові акселерограми, будівлі, споруди^UThe thesis deals with the calculation of buildings and structures of increased responsibility for seismic impacts. It is shown that not taking into account a number of geophysical factors leads to a significant change in the magnitude of seismic influences, often in a dangerous direction. To assess the reliability of the objects of the increased class of responsibility (CC2 and CC3), it is necessary to obtain additional geophysical data (wave propagation speed under the structure, the prevailing period of soil oscillation and synthesized accelerograms taking into account the ground conditions of the construction site). Theoretical modeling of seismic influences and numerical experiments made it possible to establish that the unevenness of the soil oscillation field, the seismic wave filtration by the geological medium, and the appearance of resonance oscillations in structures with strong subcrustal earthquakes in the Vrancea zone may increase seismic loads by several times. The calculated accelerograms and reaction spectra based on the results of the SMR make it possible to significantly reduce the cost of this earth-resistant construction due to the optimal choice of design solutions that avoid the coincidence of the prevailing frequencies corresponding to peak accelerations in seismic waves, the resonant frequencies of the underlying soil strata and the natural frequencies of the designed building ), with the preservation of the necessary reliability of highly responsible structures.Key words: class of consequences (responsibility), earthquake, seismic microzoning, calculated accelerograms, buildings, structures


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Ємець І.М. 
Хірургічне лікування транспозиції магістральних судин: Автореф. дис... д- ра мед. наук: 14.01.04 / І.М. Ємець ; Ін-т серцево-судин. хірургії АМН України. — К., 2001. — 30 с. — укp.

Розглянуто морфологічні, фізіологічні та клінічні особливості транспозиції магістральних судин (TGA), розроблено та впроваджено сучасні хірургічні методи лікування вади. Розроблено модифікацію гемодинамічної корекції TGA з препаратом аутоперикардом, що сприяє покращанню безпосередніх і віддалених наслідків операції. Впроваджено в практику хірургічні методики трансплантації коронарних судин під час анатомічної корекції TGA у новонароджених. Виконано операцію Lecompte для TGA з стенозом легеневої артерії. За результатами статистичного аналізу виявлено головні чинники та проаналізовано фактори ризику, що впливають на безпосередні та віддалені результати корекції TGA. Визначено негативні фактори та засоби їх усунення під час гемодинамічної корекції TGA. Доведено перспективність REV-операції на складні форми TGA у дітей, старших одного року.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.365.11
Шифр НБУВ: РА315997 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Єнін Р. В. 
Ендовідеохірургічні технології в діагностиці та хірургічному лікуванні бойової травми живота / Р. В. Єнін. — Б.м., 2020 — укp.

У ході дослідження удосконалена і застосована комплексна програма діагностичних заходів та хірургічного лікування поранених з бойовою травмою живота із застосуванням пульоксиметрії, FAST-протоколу та ендовідеохірургії, що відображено у основній групі. Для визначення ступеня тяжкості поранених основної групи застосовували пульсоксиметр з визначеним показником перфузійного індексу. Величину перфузійного індексу вважали оптимальним критерієм для визначення диференційованої хірургічної тактики, яка корелює з тяжкістю стану пацієнта і за своєю інформативністю не поступається показникам шкали PTS. У програмі діагностичних заходів у загальному масиві досліджуваних груп (n=157) пульсоксиметрія виконана 76 (48,4 %) пораненим, FAST-протокол виконаний 56 пораненим (35,7 %), лапароцентез – 83 (52,9 %), відеолапароскопія – 76 (48,4 %). Запропоновані технічні рекомендації хірургічних прийомів при застосуванні ендовідеохірургії у поранених з бойовою травмою живота. Розроблений метод динамічної ендовідеохірургії за тактикою «second look» із застосуванням 5 мм або 10мм лапаропорта дозволив у 21 (27,6 %) пораненого в живіт основної групи провести малотравматичний динамічний моніторинг органів черевної порожнини на подальших рівнях медичної допомоги, та у 11,8% поранених виявити ранні післяопераційні ускладнення в короткі терміни та провести своєчасну лікувальну корекцію без збільшення операційної травми, а у 15,7 % поранених впевнитись у відсутності ускладнень.^UDisciplinary work conferred on the last major health care tasks, which is connected with improvement of results of diagnostics and treatment wounded with abdominal traumas by using endovideosurgical technologies. In the course of the study, a program for treatment of abdominal war wounded patients with the use of laparoscopy was reflected in the experimental group. To determine the severity of the wounds, a pulse oximeter with a definite index of the perfusion index was used. The sample of the study consisted of 24 injured abdominal trauma patients who needed surgical interventions. All patients were evaluated for severity of PTS-grade injuries, as well as the determination of PI, SpO2 and heart rate indices using pulse oximeters with a range of 0,3 to 10 % perfusion index (norm 4‒5 %). The method of dynamic laparoscopy was developed based on the tactic «second look» with the use of 5 mm of laparoport, which allowed to conduct low traumatic dynamic monitoring of the abdominal cavity at the subsequent levels of medical care. Thus, the proposed method was applied in 21 (27,6 %) severely wounded in abdomen, which allowed to minimally traumatic conduct dynamic laparoscopy (second look) at the next levels of medical care and to ensure that there is no postoperative complications.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Єременко Д. В. 
Забезпечення конкурентоспроможності фермерських господарств України / Д. В. Єременко. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертації доведено, що основним напрямом розвитку вітчизняного фермерства є забезпечення конкурентоспроможного високотоварного виробництва сільськогосподарської продукції разом із розширенням сфери виробничо-господарської діяльності. Обґрунтовано необхідність створення альтернативної системи функціонування підприємницьких структур, діяльність яких має враховувати обов'язковий характер сталого розвитку сільських територій як невід'ємну складову свого подальшого існування. Запропоновано для використання поняття «фермерське село» або «село фермерського типу». Доведено, що головною метою фактичної реалізації моделі фермерського села є забезпечення гармонійного співіснування підприємницьких структур селянського типу в межах однієї адміністративної одиниці, стимулювання ведення ними господарської діяльності на принципах сталого розвитку. Розроблено «Концепцію програми конкурентоспроможного розвитку фермерських господарств на період до 2030 року», метою якої є створенняорганізаційно-економічних умов для забезпечення конкурентоспроможного розвитку фермерських господарств України. Проаналізовано сучасний стан та особливості державної підтримки конкурентоспроможного розвитку фермерських господарств. Обґрунтовано необхідність здійснення заходів державної політики щодо стимулювання розвитку міжгосподарських об'єднань фермерів на принципах кластеризації.^UIt is proved in the dissertation that the main direction of development of domestic farming is ensuring competitive high-quality production of agricultural products together with expansion of the sphere of production and economic activity. The necessity to create an alternative system of functioning of entrepreneurial structures, whose activity must take into account the mandatory nature of sustainable development of rural territories as an integral part of its further existence, has been substantiated. The term «farm village» or «farm-type village» has been proposed to use. It is proved that the main purpose of the actual implementation of the model of afarm village is to ensure the harmonious coexistence of business structures of the peasant type within one administrative unit, to stimulate their economic activity on the principles of sustainable development. «The concept of the program of competitive development of farms for the period up to 2030» has been developed, the purpose of which is to create organizational and economic conditions for ensuring the competitive development offarms in Ukraine. The current state and features of state support for competitive development of farms have been analyzed. The necessity of implementing state policy measures to stimulate the development of inter-economic associations of farmers based on the principles of clustering has been substantiated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Єресько В. І. 
Капіляріоз гусей (поширення, діагностика, заходи боротьби та профілактики) / В. І. Єресько. — Б.м., 2020 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Єрис Л.Б. 
Підвищення ефективності протезування пацієнтів з повною втратою зубів та несприятливими клінічними умовами на нижній щелепі: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Л.Б. Єрис ; Укр. мед. стоматол. акад. — Полтава, 2000. — 15 с. — укp.

На підставі клінічних даних визначено несприятливі для протезування фактори. Розроблено прилад (заява N 98052609 на винахід від 19.05.1998 року) та спосіб його застосування для вивчення податливості слизової оболонки ротової порожнини. Визначено топографію зон податливості слизової оболонки протезного ложа беззубих верхньої та нижньої щелепи. Удосконалена методика отримання диференційованих функціональних відбитків дає змогу більш рівномірно розподілити жувальний тиск на підлеглі тканини, сформувати міцнішу клапанну зону. Визначено сили, що діють під час жування на повний протез нижньої щелепи. Математично обгрунтована конструкція повних знімних протезів дозволяє суттєво покращити стабілізацію та досягти стійкої рівноваги повного протеза нижньої щелепи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р668.62с03
Шифр НБУВ: РА308693 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Єрмаков С. Г. 
Арабо-єврейський конфлікт в Палестині (1947 - 2003): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / С. Г. Єрмаков ; НАН України ; Ін-т сходознавства ім. А.Ю. Кримського. — К., 2011. — 16 с. — укp.

Пояснено причини виникнення арабо-ізраїльських війн та їх наслідки, проаналізовано процес збройного протистояння на території Палестини. Увагу приділено питанням, присвяченим виникненню, розвитку та бойовим акціям організацій палестинського руху опору, з'ясовано еволюцію поглядів та ставлення до Ізраїлю всередині палестинського руху опору. Виявлено причини кризи всередині руху опору в 1970-х Ч 1980-х рр. Проаналізовано феномен інтифади 1987 року, причини, перебіг і наслідки. Розглянуто переговорний процес між сторонами конфлікту. Проаналізовано хід палестино-ізраїльських переговорів у 1990-х рр., політична ситуація при уряді Ехуда Барака в Ізраїлі до і після початку інтифади аль-Акса, а також новий виток конфронтації після приходу до влади в Ізраїлі уряду Арісля Шарона.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)63-611.61
Шифр НБУВ: РА383999 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Єсилевський С. О. 
Колективні дифузійні рухи у білках та мембранно-пептидних комплексах: автореф. дис. ... д-ра фіз.-мат. наук : 03.00.02 / С. О. Єсилевський ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Г. Шевченка. — К., 2011. — 34 с.: табл., рис. — укp.

Розглянуто фізичні механізми, які є підгрунтям колективної дифузійної динаміки білків і мембранно-пептидних комплексів. Досліджено колективну дифузійну динаміку таких об'єктів, як калієвий іонний канал KcsA, бактеріальні періплазматичні транспортні білки, кальмодулін, тирозил-тРНК синтаза людини та комплекси пептидів, що проникають у клітину, з ліпідними мембранами. Створено нові теоретичні й обчислювальні методи для дослідження різних аспектів колективної дифузійної динаміки білків і мембранно-пептидних комплексів. Розв'язано супутню теоретично-фізичну задачу однорядної багаточастинкової дифузії у вузьких порах, яку застосовано до пор іонних каналів. Вперше досліджено трансмембранну дифузію пептидів, що проникають у клітинну, методами нерівноважної молекулярної динаміки. Розроблено модель води, що поляризується, для популярного грубозернистого силового поля MARTINI. Вперше створено загальну теорію багаточастинкової однорядної дифузії у вузьких порах іонних каналів і запропоновано концепцію суперіонів. Концепцію динамічної самоорганізації вперше поєднано з даними про будову та колективну динаміку реального іонного каналу KcsA. Створено концепцію динамічних доменів у білках і методи їх ідентифікації. На основі властивостей динамічних доменів виявлено ряд білків, що є кандидатами для створення біосенсорів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*725.111.3*715.1
Шифр НБУВ: РА385781 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Іваніга О. І. 
Раптові стратосферні потепління та динаміка озону в полярній атмосфері / О. І. Іваніга. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню процесів в атмосфері під час раптових стратосферних потеплінь та динаміці озону в полярній та субполярній атмосфері. Також аналізуються чинники, які впливають на розподіл та змінність озону та передумови виникнення раптових стратосферних потеплінь. Для досліджень було використано дані наземних і супутникових спостережень, а також дані реаналізів та моделей. Особливу увагу було приділено вимірюванням загального вмісту озону над полярними і субполярними широтами Південної півкулі, включаючи дані над антарктичною станцією Академік Вернадський (колишня станція Фарадей).В роботі проведено аналіз полів даних по озону з реаналізу MERRA-2 та моделі input4MIPs проєкту CMІP6 на основі порівняння амплітуди зональної асиметрії розподілу озону. Аналіз стосується даних у стратосфері над полярними та середніми широтами Південної півкулі. Акцент було зроблено на антарктичні весняні місяці (вересень – листопад). Весняний сезон Південної півкулі був вибраний тому, що в цей період спостерігається озонова діра, а планетарні хвилі є найактивнішими. Також проведено оцінку здатності моделі адекватно описати динаміку полярного озону.Оцінено зимові передумови стану антарктичної озонової діри весни 2019 року. Такими передумовами є активність квазістаціонарних хвиль в антарктичній стратосфері протягом серпня, температура поверхні океану в тропіках у червні (фаза ENSO) та фаза квазі-дворічних коливань зонального вітру в тропічній стратосфері взимку (QBO). Спостережний стан озонової діри навесні 2019 року в подальшому порівнювався з отриманим прогнозом.Розглянуто локальний відгук вмісту озону над станцією Фарадей/Вернадський на 11-річний цикл сонячної активності, та виконано порівняння з глобальним відгуком. Оцінювався відгук як в загальному так і в частковому вмісті озону (вміст озону в окремих шарах атмосфери). Періодичність у загальному і частковому вмісті озону досліджувалась за допомогою вейвлет-перетворення і порівнювалась з періодичністю кількості сонячних плям і потоку радіовипромінювання на довжині хвилі 10.7 см. Використовувались як спостережні дані спектрофотометра Добсона, так і середньозональні дані супутникового радіометра SBUV та моделі input4MIPs проєкту CMІP6. Оцінювалась здатність моделі відтворювати вплив сонячної активності на стан озонового шару.^UThis thesis is devoted to the study of processes during sudden stratospheric warmings and ozone dynamics in the polar and subpolar atmosphere. Furthermore, factors that influence ozone distribution and variability as well as preconditions for the sudden stratospheric warming are analyzed. Data from the ground-based and satellite observations, as well as from reanalyses and models were used for the studies. Particular attention was paid to measurements of the total ozone column over the polar and subpolar latitudes of the Southern Hemisphere, including data over the Akademik Vernadsky station (former Faraday station) in Antarctica.In the thesis an analysis of the ozone data fields from the MERRA-2 reanalysis and the input4MIPs model of the CMIP6 project was performed based on a comparison of the ozone zonal asymmetry amplitude. The analysis considers data in the stratosphere over the polar and mid-latitudes of the Southern Hemisphere during the Antarctic spring months (September – November). Spring season of the Southern Hemisphere was chosen because during this period the ozone hole is observed and planetary waves are the most active. Moreover, the ability of the model to adequately describe the polar ozone dynamics was assessed.The winter preconditions for the Antarctic ozone hole state in 2019 spring were estimated. These preconditions are quasi-stationary wave activity in the Antarctic stratosphere during August, sea surface temperature in the tropics during June (ENSO phase), phase of quasi-biennial zonal wind oscillation in the tropical stratosphere in winter (QBO). Observations of the ozone hole condition in spring 2019 was further compared with the prediction.A local response of ozone content above the Faraday/Vernadsky station to the 11-year solar cycle was considered and compared with the global response. The analysis was evaluated for total and for partial ozone column (in a specific layer of the atmosphere). The periodicity in the total and partial ozone column data was investigated using a wavelet transform and compared with the periodicity in the sunspot numbers and 10.7 cm solar flux data. The Dobson spectrophotometer observations and zonal mean data from the SBUV satellite radiometer as well as from the input4MIPs model of the CMIP6 project were used. The ability of the model to reproduce the influence of solar activity on the ozone layer was assessed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Іваненко В.М. 
Психологічні умови запобігання травматизму та загибелі військовослужбовців Державної прикордонної служби України: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.09 / В.М. Іваненко ; Нац. акад. Держ. прикордон. служби України ім. Б.Хмельницького. — Хмельниц., 2005. — 20 с.: рис. — укp.

Проаналізовано тенденції, умови та причини загибелі, травмування і поранень військовослужбовців Державної прикордонної служби (ДПС) України, основні психологічні детермінанти службового травматизму та смертності, з урахуванням яких розроблено систему психологічних заходів, спрямованих на зниження травматизму особового складу за умов оперативної службової діяльності підрозділів ДПС України. Визначено типові травмонебезпечні ситуації військовослужбовців, розроблено тренінг комунікація - стрес - гармонія та систему менеджменту критичного інциденту, метою яких є запобігання та усунення психологічних, соціальних і професійних причин загибелі та травматизму прикордонників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю942-69 + Ц68,8(4УКР)1-5 +
Шифр НБУВ: РА339157

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
15.

Іванова Л.А. 
Позалікарняні бактеріальні пневмонії у дітей грудного віку (діагностичні та прогностичні критерії, оцінка ефективності лікування): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Л.А. Іванова ; Львів. держ. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2003. — 19 с. — укp.

Проведено комплексну порівняльну оцінку клініко-анамнестичних даних, імунного статусу та вмісту гострофазових білків у сироватці крові дітей першого року життя, хворих на бактеріальну пневмонію та вірусну інфекцію нижніх дихальних шляхів (ВІНДШ). Доведено, що в дітей грудного віку з бактеріальною пневмонією рівень вмісту С-реактивного білка в сироватці крові значно вищий, ніж у хворих на ВІНДШ. Встановлено діагностичну цінність основних клініко-лабораторних показників бактеріальної пневмонії в дітей грудного віку, визначених під час їх надходження до стаціонару. Доведено, що на підставі оцінки чинників ризику тяжкого перебігу пневмонії, виявлених під час надходження дітей грудного віку до стаціонару, можна прогнозувати подальший перебіг захворювання. Доведено, що на підставі результатів комплексного обстеження хворих на ПБП під час їх надходження до стаціонару, можна своєчасно призначити адекватну інтенсивну терапію та передбачити її ефективність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.412.301.1-52 +
Шифр НБУВ: РА323451

Рубрики:

      
16.

Ігошина Ж. Б. 
Трансформація арабських країн в контексті процесів глобалізації: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.04 / Ж. Б. Ігошина ; Нац. ун-т "Одес. юрид. акад.". — О., 2011. — 19 с. — укp.

Проаналізовано фактори впливу процесів глобалізації на суспільно-політичний та соціально-економічний розвиток арабських країн, зокрема, на демократизацію арабських режимів, процеси регіональної інтеграції, вирішення гендерного питання, розвиток інформаційно-комунікативних технологій та регіональну безпеку. Відзначено, що процеси глобалізації на Арабському Сході на рубежі XX - початку XXI ст. стали важливою та невід'ємною складовою розвитку регіону. Зазначено, що близькосхідний регіон продовжує залишатися одним з найбільш нестабільних і насичених збройними конфліктами регіонів світу. Однією з найгостріших проблем для арабських країн на сучасному етапі залишається проблема тероризму та боротьби з ним. Проаналізовано традиційні та структурні джерела нестабільності, а також вплив арабських "повстань" 2011 року на геополітичну трансформацію близькосхідного регіону. Стверджено, що подальший розвиток процесів глобалізації в арабських країнах і загальної ситуації на Близькому Сході залежить від того, який шлях оберуть арабські країни як відповідь на виклики сучасності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(5)0 + Ф4(5),61
Шифр НБУВ: РА384135 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Ільїна А. О. 
Моделювання процесу формування урожаю вівса посівного в Степовій зоні України в умовах змін клімату / А. О. Ільїна. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена проблемі впливу змін клімату на вирощування сільськогосподарських культур, що стає причиною значної втрати урожаю на території країн з великими площами орних земель. Підвищена мінливість опадів та високі температури є ключовими факторами, які, як очікується, будуть мати значний вплив на сільськогосподарське виробництво України. Для дослідження було обрано зернову культуру відому як культуру "прохолодної пори року" – овес посівний (Avena sativa L.). Зміни вологотемпературного режиму в умовах змін клімату будуть найбільш відчутні в посушливих і напівпосушливих районах нашої країни, до яких відноситься і степова зона України, що вимагатиме завчасної оцінки та моделювання майбутнього впливу агрометеорологічних умов з метою прийняття необхідних агротехнічних заходів. Метою дисертаційного дослідження стала оцінка впливу агрометеорологічних умов на морфогенез вівса та фотосинтетичну продуктивність цієї культури в умовах змін клімату для території степової зони України. В роботі використані сучасні методи математичного моделювання процесів росту та розвитку рослини в різних умовах вирощування під впливом факторів довкілля; теоретичний аналіз сучасних математичних метамерних моделей; статистична обробка агрометеорологічних та кліматичних характеристик; географічне узагальнення умов вирощування та величин, які їх визначають; картографічні методи представлення отриманої інформації.У роботі експериментально досліджено вплив агрометеорологічних умов на фотосинтетичну продуктивність культури, формування вегетативної та репродуктивної сфер вівса посівного в умовах Півдня України; встановлено закономірності впливу агрометеорологічних умов на формування стебел вівса як складної сукупності росту метамерів стебел; запропонована просторова модель морфогенезу пагона вівса посівного (Plant-Morph-Mod). Виконана ідентифікація параметрів цієї моделі та проведена перевірка її адекватності. Встановлено закономірності зміни інтенсивності транспірації, фотосинтезу та добової продуктивності рослин в умовах прогресуючої посухи; закономірності росту «прапорцевих» листків рослини вівса, фотосинтез яких грає визначну роль у формуванні урожаю зерна.Модифіковано та адаптовано стосовно культури вівса посівного базову динамічну модель продуційного процесу рослин та проведена ідентифікація параметрів цієї моделі стосовно ґрунтово-кліматичних умов Степу України; надано комплексну оцінку умов тепло - та вологозабезпеченості території вирощування вівса посівного в Степу України в умовах змін клімату за кліматичними сценаріями RCP4.5 та RCP8.5; отримана оцінка впливу зміни агрокліматичних умов вирощування культури на фотосинтетичну продуктивність вівса посівного. Надано оцінку впливу майбутніх змін клімату на урожайність вівса в степовій зоні України.Вступ включає в себе актуальність теми дисертаційної роботи, наукову новизну і практичну цінність одержаних результатів. Встановлені закономірності впливу агрометеорологічних умов на ріст та розвиток рослин є основою для оперативної оцінки умов формування продуктивності вівса. Відповідно до поставленої мети були визначені основні завдання роботи, а також об'єкт та предмет дослідження. У вступі представлено особистий внесок здобувача, апробація і публікація результатів дисертації та структура і обсяг роботи.Перший розділ присвячений загальній характеристиці території дослідження – степової зони України, а також стислому опису біологічних особливостей вівса. Надана фізико-географічна характеристика, наведені відомості щодо особливостей зональних комплексів і кліматичних умов території дослідження. Зазначено, що дана територія за особливостями умов зволоження, тепловими ресурсами, характером ґрунтового покриву, а також особливостями сільськогосподарського використання, ділиться на три підзони: північностепову, середньостепову та південностепову (сухостепову). В розділі представлена схема розташування 28 метеорологічних станцій, дані яких використовувалися для встановлення закономірностей впливу агрометеорологічних умов на формування продуктивності вівса посівного, як на одну з найбільш поширених і важливих зернових культур України. Урожайність вівса при високій агротехніці вирощування і сприятливих метеорологічних умовах порівняно висока, проте, в роки з недостатньою кількістю опадів їх продуктивність різко знижується.^UThe dissertation is devoted to the problem of the impact of climate change on the cultivation of crops, which causes a significant loss of crops in countries with large areas of arable land. Increased precipitation variability and high temperatures are key factors that are expected to have a significant impact on Ukraine's agricultural production. For the study, a cereal crop known as the "cool season" crop was selected - oats (Avena sativa L.). Changes in humidity and climate change will be most noticeable in arid and semi-arid regions of our country, which also includes the steppe zone of Ukraine, which requires early assessment and modeling of future impacts of agrometeorological conditions in order to take the necessary agronomic measures. The aim of the dissertation research was to assess the influence of agrometeorological conditions on the morphogenesis of oats and photosynthetic productivity of this crop in the conditions of climate change for the territory of the Steppe zone of Ukraine.The paper uses modern methods of mathematical modeling of plant growth and development in different growing conditions under the influence of environmental factors; theoretical analysis of modern mathematical metameric models; statistical processing of agrometeorological and climatic characteristics; geographical generalization of growing conditions and the quantities that determine them; cartographic methods of presenting the received information.The influence of agrometeorological conditions on photosynthetic productivity of culture, formation of vegetative and reproductive sphere of sowing oats in the conditions of the South of Ukraine is experimentally investigated in the work; regularities of influence of agrometeorological conditions on formation of stalks of oats as difficult set of growth of metamers of stalks are established; a spatial model of plant-Morph-Mod oat shoot morphogenesis is proposed. The parameters of this model were identified and its adequacy was checked. The following are established: regularities of changes in the intensity of transpiration, photosynthesis and daily productivity of plants in conditions of progressive drought; patterns of growth of "flag" leaves of the oat plant, the photosynthesis of which plays a significant role in the formation of grain yield.The basic dynamic model of the plant production process was modified and adapted in relation to the culture of oats and the parameters of this model were identified in relation to the soil and climatic conditions of the Steppe of Ukraine; a comprehensive assessment of the conditions of heat and moisture supply of the territory is provided cultivation of oats in the Steppe of Ukraine in the conditions of climate change according to climatic scenarios RCP4.5 and RCP8.5, the estimation of influence of change of agroclimatic conditions of cultivation of culture on photosynthetic productivity of sowing oats is received. An assessment of the impact of future climate change on oat yields in the steppe zone of Ukraine is given.The introduction includes the relevance of the topic of the dissertation, scientific novelty and practical value of the results. The established patterns of influence of agrometeorological conditions on growth and development of plants are the basis for operative assessment of conditions of formation of productivity of oats. In accordance with the set goal, the main tasks of the work were determined, as well as the object and subject of research. Also in the introduction the personal contribution of the applicant, approbation and publication of results of the dissertation and structure and volume of work are presented.The first chapter is devoted to the general characteristics of the study area - the steppe zone of Ukraine, as well as a brief description of the biological characteristics of oats. The physical-geographical characteristic is given, the data on features of zonal complexes and climatic conditions of the territory of research are resulted. It is noted that this area is divided into three subzones: northern steppe, middle steppe and southern steppe (dry steppe) according to the peculiarities of humidification conditions, thermal resources, the nature of soil cover, as well as the peculiarities of agricultural use. The chapter presents the layout of 28 meteorological stations, the data of which were used to establish the pattern of influence of agrometeorological conditions on the formation of productivity of oats, as one of the most common and important cereals in Ukraine. Yields of oats with high cultivation techniques and favorable weather conditions are relatively high, but in years with insufficient rainfall, their productivity decreases sharply.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Ільченко І.І. 
Антропонімія Нижньої Наддніпрянщини в її історичному розвиткові (надвеликолузький регіон): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / І.І. Ільченко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2003. — 18 с. — укp.

Досліджено прізвищеві назви та прізвища Нижньої Наддніпрянщини (надвеликолузький регіон) кінця XVI - початку ХХІ ст та розглянуто їх етимологію. Зазначено, що об'єктом комплексного аналізу є семантико-структурна класифікація антропонімів. Визначено основні засоби ідентифікації особи. Встановлено обсяг онімної та апелятивної лексики, що мотивувала назвиська надвеликолузького регіону, проаналізовано семантичні групи імен і прізвиськ апелятивного походження, а також апелятивні означення особи, які лежать в основах даних ймень. Доведено, що семантико-структурний аналіз прізвищ дозволив встановити основні способи творення, зокрема, лексико-семантичний та морфологічний, допоміг виявити основні моделі надвеликолузьких прізвищ у діахронічному плані. За допомогою залучення антропонімного матеріалу козацьких "Реєстрів" 1649 року, архівних даних Коша Нової Запорізької Січі, історико-етнографічних і власноручних записів простежено динаміку розвитку прізвищевої системи Нижньої Наддніпрянщини, зокрема, надвеликолузького регіону. На підставі результатів комплексного аналізу даної системи, показано, що виявляючи регіональні особливості, вона функціонує як складова частина української антропонімії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316.2 +
Шифр НБУВ: РА324694

      
19.

Іринчин Г.В. 
Комплексне лікування хворих на вульгарні вугрі з використанням антиоксидантного комплексу та комбінованої лазерної терапії: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.20 / Г.В. Іринчин ; АМН України. Ін-т дерматології та венерології. — Х., 2006. — 22 с. — укp.

Удосконалено методи лікування хворих на вульгарні вугрі на підставі вивчення показників системного імунітету та про- й антиоксидантної систем крові. З'ясовано клініко-епідеміологічні особливості вульгарних вугрів та вплив даної патології на психоемоційний стан пацієнтів. Встановлено наявність вторинного імунодефіцитного стану за клітинною ланкою, зниження фагоцитарної активності фагоцитуючих клітин, а також формування стану ендогенної інтоксикації за умов недостатності факторів атиоксидантного захисту, які знаходяться у взаємозалежності зі ступенем тяжкості клінічного перебігу вульгарних вугрів. Еспериментально встановлено бактерицидну дію низькоінтенсивного лазерного випромінювання на бактеріальну флору, що персистує у вмісті постульозної вугрової висипки. Розроблено й апробовано новий метод комплексного лікування хворих на вульгарні вугрі з використанням антиоксидантного комплексу Три-Ві Плюс та комбінованої лазерної терапії (черезшкірного лазерного опромінення крові, лазерної фотохіміотерапії та лазерного фотофорезу). Досягнуто скорочення термінів лікування на 5 - 6 днів, зменшення (в 1,7 рази) кількості та ступеня виразності рецидивів протягом року та подовження (в середньому на 2,5 - 3 місяці) тривалості стану ремісії дерматозу за нормалізації показників досліджуваних систем людського організму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р608.1-52 +
Шифр НБУВ: РА345396

Рубрики:

      
20.

Ісаєв О. А. 
Рання діагностика розвитку та прогнозування ускладнень у хворих на первинну відкритокутову глаукому: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / О. А. Ісаєв. — Б.м., 2023 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського