Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Реферативна база даних (99)Книжкові видання та компакт-диски (5)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОСУХОСТІЙКІСТЬ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 26
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Аріфов М.Б. 
Адаптивність сортів і селекційних ліній озимої м'якої пшениці у зв'язку із строками сівби: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / М.Б. Аріфов ; Селекц.-генет. ін-т - Нац. центр насіннєзнавства та сортовивчення. — О., 2006. — 22 с. — укp.

Викладено проблеми дослідження, спрямовані на обгрунтування моделей сортів з високою та стабільною продуктивністю під час сівби у широких діапазонах осінніх строків за умов південного степу України. Оцінено посіви різних строків сівби для спрямованого добору селекційного матеріалу за господарсько цінними ознаками та біологічними властивостями у процесі створення сортів, призначених для сівби у певні строки. Показано, що обгрунтування базувалося на засадах дослідження адаптаційних можливостей систем (зимо- та посухостійкість, стійкість до хвороб та шкідників), а також компонентів продуктивності та технологічних властивостей зерна рослин різних строків сівби. Доведено, що серед досліджених сортів виділено найбільш придатні як вихідний матеріал селекції сортів, пристосованих до вирощування за умов сівби у широких діапазонах осінніх строків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-3 +
Шифр НБУВ: РА343694

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Мордатенко І.Л. 
Біоекологічні особливості видів роду Larix Mill. у зв'язку з їх інтродукцією в Правобережному Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.05 / І.Л. Мордатенко ; Нац. бот. сад ім. М.М.Гришка НАН України. — К., 2010. — 16 с. — укp.

Досліджено ритм сезонного розвитку рослин, особливості насіннєношення, вивчено мінливість структурних ознак шишок і насіння, визначено посівні якості насіння. Вивчено стійкість модрин проти несприятливих чинників навколишнього середовища, відмічено значну світлолюбність модрин, посухостійкість, газо- та димостійкість, вітровитривалість, розроблено ефективні прийоми розмноження. Проведено оцінку декоративних якостей модрин, розроблено прийоми використання їх в озелененні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.822*852.121.41(4УКР) + П381.2-45(4УКР)
Шифр НБУВ: РА372431 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Рубіс В.Л. 
Біоекологічні особливості північноамериканських видів глоду (Crataegus L.) у зв'язку з їх використанням в озелененні в Лісостепу України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / В.Л. Рубіс ; НАН України. Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 2004. — 19 с. — укp.

Розглянуто біоекологічні особливості 17-ти північноамериканських видів, різновидів та форм Crataegus L. в Лісостепу України. Вивчено ритми розвитку, особливості цвітіння та плодоношення досліджених видів. Встановлено, що за умов Лісостепу України фенофази більшості з них характеризуються стабільністю та узгоджуються з погодно-кліматичними умовами району інтродукції. Визначено ступінь тіневитривалості та висвітлено питання стійкості північноамериканських видів глоду до несприятливих чинників навколишнього середовища, відзначено їх високу зимостійкість та посухостійкість, стійкість до газового і пилового забруднення повітря, шкідників та хвороб. Розроблено оптимальні способи розмноження. Підведено підсумки інтродукції та здійснено оцінку успішності акліматизації 17-ти північноамериканських видів, різновидів і форм глоду в Лісостепу України. Вивчено декоративні якості північноамериканських видів глоду та запропоновано 6 фізіономічних типів. Розроблено приклади композиційних рішень і надано рекомендації щодо практичного використання глодів в основних композиційних елементах озелення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П256.9-2(4УКР) глід + П278.03(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА328770

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Дойко Н.М. 
Біологічні основи інтродукції витких деревних рослин у Правобережному Лісостепу України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Н.М. Дойко ; НАН України. Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено біологічні особливості 20-ти видів та форм витких деревних рослин у Правобережному Лісостепу України. Вивчено ритм розвитку та росту, особливості цвітіння та плодоношення досліджених видів. Установлено, що за умов даного регіону ритм розвитку більшості досліджених видів узгоджується з погодно-кліматичними умовами району інтродукції. Вивчено стійкість витких деревних рослин до несприятливих чинників навколишнього середовища, виявлено їх достатню зимо-, морозо- та посухостійкість, газо- та димостійкість за міських умов. Розроблено оптимальні способи розмноження у культурі. Проведено оцінку декоративних якостей витких деревних рослин. Розроблено прийоми використання їх в озелененні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П278.4-39(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА340844

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Счепіцька Т.С. 
Біологічні особливості видів родини Hydrangeaceae Dum. у зв'язку з інтродукцією у Правобережному Лісостепу України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Т.С. Счепіцька ; НАН України. Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Досліджено біоекологічні особливості 9 видів і 3 форм роду Deutzia Thunb., 3 видів і 1 форми роду Hydrangea L., 15 видів, 3 форм і 4 сортів роду Philadelphus L., визначено найстійкіші з них. Досліджено ритми розвитку, органогенез пагонів, цвітіння, плодоношення, зимостійкість та посухостійкість об'єктів у кліматичних умовах району інтродукції. Виявлено пряму залежність між тривалістю росту пагонів кущіння та тривалістю вегетації. Визначено терміни збереження насіння, проаналізовано методи вегетативного та насіннєвого розмноження, запропоновано ефективні засоби розмноження. Висвітлено питання ступеня пошкоджуваності рослин, їх стійкості до забруднення різноманітними полютантами. Підбито підсумки інтродукції досліджуваних видів, форм, сортів у Правобережному Лісостепу України, визначено перспективи подальшої інтродукції та використання представників родини Hydrangeaceae. Зроблено оцінку декоративних якостей зразків колекції Національного ботанічного саду НАН України. Наведено приклади композиційних рішень та рекомендації щодо практичного використання дейцій, гортензій, садових жасмінів у основних композиційних елементах озеленення, а також по стрижки й обрізки чагарників даної групи рослин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П27-39(4УКР-4КИЇ),022
Шифр НБУВ: РА308668 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Демченко О.О. 
Біологічні особливості видів роду IViburumD L. в зв'язку з інтродукцією в Правобережному Лісостепу України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / О.О. Демченко ; НАН України. Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 2004. — 20 с.: рис. — укp.

Досліджено біологічні особливості 11-ти видів та п'яти форм роду Viburnum L. у Правобережному Лісостепу України. Вивчено ритми розвитку, особливості росту пагонів, цвітіння та плодоношення видів Viburnaceae. Установлено, що за умов Лісостепу України фенофази більшості досліджених видів характеризуються стабільністю та узгоджуються з погодно-кліматичними умовами району інтродукції. Висвітлено питання стійкості видів Viburnum до несприятливих чинників оточуючого середовища, відзначено їх високу екологічну пластичність, зимостійкість та посухостійкість. Проаналізовано особливості насіннєвого та вегетативного розмноження, запропоновано ефективні методи розмноження. Підведено підсумки інтродукції та зроблено оцінку успішності акліматизації досліджуваних видів та форм роду Viburnum у Правобережному Лісостепу України. Оцінено декоративні якості об'єктів дослідження, запропоновано три фізіономічні типи калини. Розроблено приклади композиційних рішень і надано рекомендації з практичного використання калин в основних елементах озеленення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П278.89-2 калина +
Шифр НБУВ: РА329786

Рубрики:

      
7.

Вітенко В.А. 
Біолого-екологічні особливості Maclura pomifera (Rafin.) Schneid. при інтродукції в умовах Правобережного Лісостепу України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / В.А. Вітенко ; НАН України. Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 2004. — 17 с. — укp.

На підставі узагальнення досвіду інтродукції M. pomifera (Rafin.) Schneid. у Правобережному Лісостепу України досліджено біолого-екологічні особливості даного виду. Вивчено його сезонні ритми росту та розвитку, цвітіння та плодоношення, зимостійкість, морозостійкість і посухостійкість. Проаналізовано вплив вологості, родючості грунту, світловибагливості та тіньовитривалості на ріст і розвиток рослин за даних умов. Одержано нові дані щодо їх насіннєвого, вегетативного та мікроклонального розмноження та наведено оцінку успішності інтродукції M. pomifera на досліджуваній території. Розроблено ефективні способи насіннєвого та вегетативного розмноження даного виду та наведено рекомендації щодо раціонального використання M. pomifera у культурі у Правобережному Лісостепу України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П278.89 маклюра плодоносна +
Шифр НБУВ: РА333309

Рубрики:

      
8.

Шахнович Н.Ф. 
Господарсько-біологічна оцінка клонових підщеп груші в умовах Закарпаття: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.07 / Н.Ф. Шахнович ; УААН. Ін-т садівництва. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Наведено результати комплексної оцінки клонових підщеп груші в маточнику та в полях розсадника низинної зони Закарпаття. Виділено високопродуктивні форми ІС 2-10, айву У та айву прованську у маточнику. У процесі вивчення особливостей росту сорто-підщепних комбінувань груші у плодовому розсаднику відібрано підщепи айви У, ВА-29, ІС 2-10 та айви прованської, що забезпечують високі фотометричні параметри росту, листкової поверхні та кореневої системи у сортів "Конференція", "Вижниця", "Кучерянка", "Яблунівська" та "Стрийська". Визначено спеко- та посухостійкість сортів і сорто-підщепних комбінацій. Встановлено параметри спектральних характеристик листя підщеп та сорто-підщепних комбінувань, які характризуються високим виходом саджанців з гектара з кроною та генеративними бруньками в третьому полі розсадника і є економічно вигідними. Основні результати наукового дослідження рекомендовано застосовувати в рослинницьких господарствах. Здійснено виробниче випробування та показано економічну ефективність вирощування клонових підщеп у маточнику та сорто-підщепних комбінувань у розсаднику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П255.2-453(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА351247

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Скряга В.А. 
Господарсько-біологічна оцінка сортів і підщеп вишні в північному Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.07 / В.А. Скряга ; УААН. Ін-т садівництва. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Вивчено особливості росту сорто-підщепних комбінувань вишні у розсаднику. За комплексом господарсько-біологічних ознак проведено оцінку придатності вегетативних підщеп ВСЛ-2, Л-2 і ПН для 10-ти перспективних сортів вишні у порівнянні з сіянцями сорту "Антипка". Наведено результати вивчення особливостей ростових процесів у дослідженої культури. Установлено параметри спектральних характеристик листя, що корелюють з потенційною продуктивністю. Визначео морозо-, зимо-, жаро- та посухостійкість сортів, їх стійкість до основних захворювань. Досліджено анатомоморфологічні зміни генеративних бруньок. Виділено високоврожайні сорти, підібрано кращі сорти-запилювачі. Надано характеристику якості та хімічного складу плодів. Узагальнено результати досліджень та визначено кращі сорти вишні для північного Лісостепу України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П256.11-453 +
Шифр НБУВ: РА349369

      
10.

Панасенко Т.В. 
Дендрофлора парків Полтавщини: сучасний стан, шляхи збереження та розвитку: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Т.В. Панасенко ; НАН України. Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено сучасний стан дендрофлори парків Полтавщини, висвітлено історію формування та вивчення осередків культивованої дендрофлори регіону. Проаналізовано систематичний склад, екологічні, біоморфологічні особливості видів, культиварів і гібридів, їх зимо-, морозо- та посухостійкість. Відзначено, що дендрофлора парків регіону нараховує 489 видів, 127 культиварів, 30 гібридів, 1 різновид, які належать до 144 родів, 60 родин двох відділів Pinophyta та Magnoliophyta. Визначено шляхи використання дендрофлори парків регіону, подано її порівняльну характеристику за різними показниками. Наведено рекомендації щодо асортиментів видів дерев і кущів (91 вид і культивар) для використання в культурі, висвітлено перспективи інтродукції деревних рослин. Проаналізовано стан дендрофлори парків, які входять до складу природно-заповідної мережі Полтавщини, вивчено вікові, рідкісні та найбільш цінні види їх дендрофлори. Обгрунтовано доцільність створення трьох нових заповідних об'єктів та зміни в статусі охорони двох парків. Розроблено практичні рекомендації щодо збереження та відновлення парків регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П3е(4УКР-4ПОЛ)л64 + Е50*88е(4УКР-4ПОЛ)л64 +
Шифр НБУВ: РА350713

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Бурденюк-Тарасевич Л.А. 
Методи селекції сортів озимої м'якої пшениці з підвищеною адаптивністю до умов Лісостепу і Полісся України: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.01.05 / Л.А. Бурденюк-Тарасевич ; Ін-т цукр. буряків УААН. — К., 2001. — 44 с. — укp.

Наведено методику щорічної оцінки селекційного матеріалу на зимо- та посухостійкість, стійкість до проростання на пні, до звичайної кореневої гнилі, а також фузаріозу колоса та зерна. Розроблено концепцію підбору пар під час схрещування в селекції на підвищену адаптивність до несприятливих біотичних і абіотичних факторів із залученням у гібридизацію власних сортів інших екотипів пшениці та географічно віддалених форм з наступними поетапними схрещуваннями та застосуванням одноразових насичувальних схрещувань високопродуктивних сортів з позитивними ознаками. Встановлено наявність контролю домінантними алелями стійкості проростання на пні пшениці в розмірі не менше двох генів з комплементарною взаємодією. Визначено системні мутації у сортів Tr. aestivum, які за комплексом ознак аналогічні видам Tr. spelta L., Tr. compactum Host., Tr. vavilovianum Jakubz, що є підтвердженням мутаційної теорії походження видів пшениць.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-317(4УКР)
Шифр НБУВ: РА316542 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Феоктістов П.О. 
Онтогенетичні зміни жаро-посухостійкості та продуктивність сортів і селекційних форм озимої м'якої пшениці: Автореф. дис... канд. біол наук: 03.00.12 / П.О. Феоктістов ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Вивчено фізіологічні механізми формування жаро-посухостійкості в онтогенезі озимої пшениці з урахуванням агрокліматичних умов Одещини. За загальним балом посухостійкості, визначеним за комплексом фізіологічних показників встановлено, що фізіологічні процеси адаптації після колосіння значно більшою мірою корелюють з урожаєм зерна (r = 0,77). Визначено, що найбільш сприятливе співвідношення рівня атракції та реутилізації у процесі формування зернівки забезпечується відсутністю зниження функціональної активності кореневої системи наприкінці вегетації, наявністю позитивного знаку градієнта вологості "соломина-зернівка", відсутністю різкого спаду амілолітичної та помітного підвищення лектинової активності. За результатом дослідження ендогенного ритму реутилізації метаболітівпротягом доби розроблено спосіб оцінки фотоперіодичної чутливості. Удосконалено методологію оцінки на жаро-посухостійкість; для кліматичних умов Одещини запропоновано сорти-тестери та визначено способи її оцінки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-3 + П212.103-2 +
Шифр НБУВ: РА320606 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Ярещенко О.М. 
Особливості прояву і успадкування господарсько-цінних ознак смородини чорної та їх селекційне використання: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / О.М. Ярещенко ; Ін-т земл-ва УААН. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Уточнено наукові уявлення про генетичну природу найбільш важливих господарсько-цінних ознак та рівня їх прояву і впливу на продуктивність і якість продукції смородини чорної. Вперше ідентифіковано та проіндексовано олігогени компактного габітусу куща та вкорочених міжвузлів пагонів. Виділено сорти-донори цих ознак, а також донори олігогенів імунності до борошнистої роси. Виявлено серед відомих і створено нові генетичні джерела та донори ознак - компоненти продуктивності (довгогронність і багатогронність плодових бруньок, величину ягід), технологічності (тип відриву ягід у гроні та його вісь), високу польову стійкість до борошнистої роси та антракнозу. Виділено носії геноплазми, що визначає якість врожаю та посухостійкість культури. Розроблено принципи підбору батьківських пар для схрещування та використання у селекції на згадані ознаки. Апробовано експресний метод визначення посухостійкості на чорній смородині. Створено її перспективні елітні форми та чотири нові сорти, які передано у Держсортовипробування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П258.4-31 +
Шифр НБУВ: РА333868

Рубрики:

      
14.

Багацька О.М. 
Особливості росту і розвитку інтродукованих видів дерев'янистих ліан та перспективи їх використання в озелененні м. Києва: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.01 / О.М. Багацька ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2008. — 22 с. — укp.

Вивчено біологічні й екологічні властивості інтродукованих дерев'янистих ліан у Києві з метою визначення перспективного асортименту рослин, розширення можливостей їх використання. Проаналізовано досвід інтродукції витких деревних рослин у колекціях ботанічних садів і вуличних насадженнях Києва. Установлено сучасний таксономічний склад та проведено ботаніко-географічний аналіз інтродукованих видів дерев'янистих ліан. Вивчено біологічні особливості 16-ти видів даних рослин за умов Києва. Визначено ритми розвитку, особливості росту пагонів, цвітіння та плодоношення витких деревних рослин. Установлено, що за умов Києва фенологічні фази характеризуються стабільністю й узгоджуються з кліматичними умовами району інтродукції. Висвітлено питання стійкості інтродукованих видів дерев'янистих ліан до несприятливих факторів навколишнього середовища. Відзначено їх достатню зимо- і посухостійкість. Вивчено особливості насінного та негативного розмноження. Установлено найефективніші методи розмноження. Установлено успішність адаптації інтродукованих видів дерев'янистих ліан у дослідженому регіоні. Наведено модифіковану методику декоративності. Обгрунтовано перспективи та композиційні засади використання видів інтродукованих дерев'янистих ліан у вертикальному озеленні Києва. Розроблено рекомендації для виробництва щодо використання культивованих дерев'янистих ліан у такому озелененні даного міста з урахуванням особливостей функціональних типів насаджень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П278.4-39(4УКР-4КИЇ) + П271(4УКР-4КИЇ) +
Шифр НБУВ: РА359493

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Бабінцева Н.О. 
Формування продуктивності яблуні в насадженнях передгірної зони Криму: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.07 / Н.О. Бабінцева ; УААН. Ін-т садівництва. — К., 2008. — 22 с. — укp.

Визначено особливості формування продуктивності сортів яблуні за умов садів різних типів на середньорослій підщепі зі вставкою слаборослої для передгірного Криму. Установлено показники росту та диференціації генеративних бруньок, особливості цвітіння та зв'язування плодів у сортів на слаборослих підщепах. Визначено посухостійкість сортів яблуні за показниками оводненості, тургоресцентності та водного дефіциту листків і потребу у продуктах фотосинтезу для формування плодів за умов недостатнього зволоження грунту. Доведено залежність чистої продуктивності фотосинтезу у яблуні від обрізування за типом веретена, проріджування крони, циклічної заміни й омолодження три-чотирирічних плодових гілок. Розроблено диференційну систему обрізки дерев залежно від сорто-підщепних комбінацій і форм крони. Виявлено залежність урожайності, якості плодів і строків їх зберігання від конструкцій насаджень яблуні на слаборослих підщепах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П255.1-47(4УКР-6КРИ) +
Шифр НБУВ: РА358069

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Тарабун М. О. 
Pseudotsuga mensiesii (Mirb.) Franco в Лівобережному лісостепу України: біоекологічні особливості, репродукція, підсумки інтродукції / М. О. Тарабун. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню біоекологічних особливостей, репродуктивної здатності інтродукованого виду Pseudotsuga menziesii та її різновиду P. menziesii var. glauca. Проаналізовано досвід інтродукції та визначено сучасний таксономічний склад роду Pseudotsuga на території Лівобережного Лісостепу України. Встановлено біоекологічні особливості рослин північноамериканського виду Pseudotsuga menziesii та її різновиду P. menziesii var. glauca в умовах інтродукції, а саме: їх зимостійкість та посухостійкість, стійкість до шкідників та хвороб; вперше визначено вплив освітлення на ріст сіянців. Опрацьовано методи насіннєвого та вегетативного розмноження і вирощування досліджуваних рослин. Визначено життєвий стан рослин інтродуцента в Лівобережному Лісостепу, їх декоративні якості, а також композиційні властивості у зв'язку з використанням у зеленому будівництві. Запропоновано заміну загиблих ялинових насаджень дендропарку «Тростянець» досліджуваним видом. Почато збір колекції культиварів P. menziesii на території дендрологічного парку «Тростянець» НАНУ.^UThe thesis is dedicated to the study of bioecological peculiarities, reproductive ability of the alien species Pseudotsuga menziesii and its variety P.menziesii var glauca.The experience of introduction has been analyzed and the modern taxonomic structure of the species Pseudotsuga in the forest and steppe regions of the Left Bank of Ukraine has been cleared. The general condition of plants at the places of study has been determined. The bioecological peculierities of the North American species Pseudotsuga menziesii and its variety P. enziesii var glauca in the conditions of introduction have been cleared. Namely, the seasonal rhythm of development has been studied, the reproductive ability has been investigated, the relation to the influence of low negative temperatures (winterhardinens) and the influence of high positive temperatures (drought-resistance) have been determined. The influence of lighting over the growth and development of the species has been defined for the first time. The resistance against vermins and diseases in the area of introduction has been examined. The methods of reproduction and growing of the studied plants have been worked up. According to the results of the research, the decorative qualities, as well as the compositional characteristics in connection with the use of the introducer in green building have been defined. It is proposed to replace the fallen spruce plantations of the arboretum Trostyanets with the investigated species. The collection of the varieties of P. menziesii on the territory of the arboretum Trostyanets of the National Academy of Sciences of Ukraine has been started.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Маковський В. В. 
Біолого-екологічні особливості представників родини Vitaceae Juss. за їх інтродукції в Правобережному Лісостепу України / В. В. Маковський. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації наведено комплексне дослідження біолого-екологічних особливостей п'яти видів, двох форм і одного культивару деревних ліан родів Ampelopsis Michx. і Parthenocissus Planch. родини Vitaceae в умовах інтродукції в Правобережному Лісостепу України, включаючи біолого-екологічні особливості, адаптаційні можливості, сезонні ритми росту й розвитку, зимостійкість, посухостійкість. Висвітлено нетрадиційні способи застосування в озелененні, обґрунтовано принципи практичного застосування як грунтопокривних рослин. З'ясовано особливості сезонної ритміки росту і розвитку рослин родів Ampelopsis Michx. і Parthenocissus Planch. (Vitaceae) та їх узгодженість із погодно- кліматичними умовами району інтродукції, визначено пластичність феноритміки як основу адаптивного потенціалу. Досліджено особливості росту вегетативних пагонів, виявлено кореляційну залежність між швидкістю їх росту в довжину і збільшенням кількості міжвузлів й ритмікою таких екологічних факторів як температура і відносна вологість повітря, визначено оптимальні умови для росту. Встановлено продуктивний потенціал та способи розмноження рослин як основи їх введення в культуру.Визначено ступінь зимостійкості, біологічну межу морозостійкості однорічних пагонів, проведено інтегральне оцінювання морозо-зимостійкості інтродукованих рослин родини Vitaceae. Досліджено анатомічну будову листкової поверхні, що зумовлює посухостійкість рослин, особливості водного режиму, визначено стійкість до атмосферної посухи.Оцінено успішність інтродукції, висвітлено ряд нестандартних способів застосування ліан родини Vitaceae при озелененні територій, об'єктів сучасного містобудування, закритих приміщень. Розроблено наукові основи використання ліан родини Vitaceae як ґрунтопокривних.^UThe dissertation presents a comprehensive study of biological and ecological features that affect the species, two forms and one cultivator of woody vines Ampelopsis Michx. and Parthenocis Planch. (Vitaceae) in terms of introduction in the Right-Bank Forest-Steppe of Ukraine, including biological and ecological features, adaptive capabilities, seasonal rhythms of growth and development, stability, dishwashing. Highlighted methods of application in landscaping, substantiated the principles of practical application as ground cover plants.Presented the results of the literature review on the origin and phylogeny of plants of the Vitaceae family and their formation in the system of higher vascular plants.Determined the peculiarities of the seasonal rhythm of growth and development of plants of the genus Ampelopsis Michx and Parthenocissus Planch have been clarified and their consistency with the weather and climatic conditions of the introduction area, defined the plasticity of phenorhythmics as the basis of adaptive potential. Investigated the peculiarities of vegetative shoots growth, determined the correlation between their growth rate in length and increase in the number of internodes and the rhythm of such environmental factors as temperature and relative humidity is revealed, the optimal conditions for growth. Established the productive potential and methods of plant reproduction as the basis of their introduction into the culture.Carried out the degree of winter hardiness, the biological limit of frost resistance of annual shoots were determined, the integrated assessment of frost and winter hardiness of introduced plants of the Vitaceae family. The anatomical structure of the leaf surface, which determines the drought resistance of plants, the peculiarities of the water regime, the resistance to atmospheric drought has been determined.The success of the introduction is evaluated, a number of non-standard ways of using vines of the Vitaceae family in landscaping, modern urban planning, indoor spaces are highlighted. Scientific bases of using lianas of the Vitaceae family as ground cover have been developed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Абоімова О. М. 
Види роду Juglans L. у Правобережному Лісостепу України: біоекологічні та морфологічні особливості, використання / О. М. Абоімова. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню біоекологічних особливостей семи видів, однієї форми і одного різновиду Juglans L. в умовах Правобережного Лісостепу України.В роботі проаналізовано систематичне положення та видовий склад роду Juglans, розглянуто природні ареали. Проаналізовано історію інтродукції та поширення в культурі J. regia L. f. fertillis Petz et Kirch.Наведено морфометричні показники вегетативних і генеративних органів досліджених видів Juglans. Встановлено, що сезонний ритм розвитку досліджуваних видів узгоджується з природно-кліматичними умовами району інтродукції. Досліджено явище дихогамії. Відмічено високий коефіцієнт репродуктивної здатності у більшості видів та щорічне плодоношення у всіх видів.Встановлено узгодженість вмісту антоціанів і юглону у пагонах рослин Juglans spp. з низькими температурами, як біологічний маркер комплексного оцінювання зимостійкості. Визначено зимостійкість рослин досліджених видів в умовах Правобережного Лісостепу України . Високу зимостійкість відмічено у видівJ. microcarpa Berland, J. nigra L., J. cinerea L., меншу – у J. ailantifolia var. cordiformisMaх., J. regia L., J. mandshurica Maх, J. major Engelm. ex Torr., J. ailantifolia Carrière,J. regia f. fertillis Petz et Kirch. Визначено посухостійкість рослин Juglans на основі змін водно-фізичних властивостей листкового апарату. Відмічено високу посухостійкість у рослин J. regia f. fertillis Petz et Kirch, J. regia L., J. nigra L., J. cinerea L., J. microcarpa Berland, J. major Engelm. ex Torr., недостатню – у J. mandshurica Maх., J. ailantifolia Carrière, ailantifolia var. cordiformis Maх.Визначено вміст біологічно активних речовин і оцінено їх антиоксидантну активність у вегетативних і генеративних органах.Показано репрезентативність видів роду Juglans у міських насадженнях м.Києва.Опрацьовано способи насінного розмноження.Підведено підсумки інтродукції та зроблено оцінку успішності і перспективності культивування різних видів роду Juglans у Правобережному Лісостепу України.^UThe dissertation work is devoted to the study of the bioecological characteristics of seven species, one form and one variety of Juglans L. plants in the conditions of the Right-Bank Forest-Steppe of Ukraine.The paper analyzes the systematic position and species composition of the genus Juglans, and considers natural areas. The history of the introduction and distribution in the culture of J. regia L. f. fertillis Petz et Kirch has been investigated.The paper presents morphometric indicators of vegetative and generative bodies of species of the genus Juglans. It has been established that the seasonal rhythm of the development of the studied species is consistent with the natural and climatic conditions of the introduction area. The phenomenon of dichogamy is investigated. A high coefficient of reproductive capacity in most species and annual fruiting in all species were noted.Winter and drought-resistance of species of the genus Juglans in the conditions of the Right-Bank Forest Sports of Ukraine are studied. High winter hardiness is marked at the species J. microcarpa Berland, J. nigra L., J. cinerea L., lesser – at J. ailantifolia var. cordiformis Maх., J. regia L., J. mandshurica Maх, J. major Engelm. ex Torr., J. ailantifolia Carrière, J. regia f. fertillis Petz et Kirch. High drought resistance – in plants regia f. fertillis Petz et Kirch, J. regia L., J. nigra L., J. cinerea L., J. microcarpa Berland,J. major Engelm. ex Torr., Insufficient – J. mandshurica Maх., J. ailantifolia Carrière, ailantifolia var. cordiformis Maх. The content of biologically active substances in vegetative and generative organs is determined.The representativeness of the species of the kind of Juglans in the city's urban plantations is shown.Methods of seed reproduction have been developed.The results of the introduction were summed up and an assessment of the success and prospects of cultivation of various species of the genus Juglans in the Right-Bank Forest-Steppe of Ukraine was made.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Журба М. Ю. 
Рід Lycium L. в Україні: інтродукція, біоекологічні, морфологічні, біохімічні особливості / М. Ю. Журба. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено систематичному огляду роду Lycium L. флори України, природного поширення, формування культигенного ареалу у світі і в Україні, історії інтродукції, дослідженню морфологічних, біологічних, екологічних особливостей, біохімічних властивостей видів L. barbarum L., L. chinense Mill., L. truncatum Y.C. Wang у Правобережному Лісостепу України та перспективам їх використання.Наведено новий систематичний огляд роду Lycium флори України на основі інвентаризації 20 гербаріїв (у тому числі, зарубіжних) та результатів оригінальних польових досліджень. Уперше наведено три нових види Lycium – L. chinense, L. truncatum та L. ruthenicum з детальним морфологічним описом. Проаналізовано положення роду Lycium в системі покритонасінних. Вперше досліджено історію інтродукції, стан та перспективи культивування Lycium spp. у світі і в Україні, окреслено природний та культигенний ареали L. barbarum та L. chinense. Вперше в умовах інтродукції досліджено морфологічні ознаки і морфометричні параметри вегетативних і генеративних органів видів і сортів Lycium. Встановлено рівні їх мінливості, визначено важливі і індиферентні для селекції ознаки. Вперше одержано оригінальні дані з біоекологічних особливостей трьох видів Lycium, інтродукованих в умови Правобережного Лісостепу України. З'ясовано особливості проходження фенологічних фаз у рослин, динаміку розвитку флоральної сфери Lycium spp. Визначено зимостійкість видів і сортів Lycium та їх репродуктивну здатність. Визначено посухостійкість рослин на основі змін водно-фізичних властивостей листкового апарату. Відмічено високу посухостійкість видів L. truncatum та L. barbarum, нижчу – у L. chinense. Оцінено біохімічний склад плодів та листків рослин Lycium. Опрацьовано способи і визначено строки насінного і вегетативного розмноження. Оцінено перспективи культивування Lycium spp. Сформовано у Національному ботанічному саду імені М.М. Гришка НАН України унікальний генофонд видів і сортів Lycium spp., інтродукованих з різних географічних регіонів Північної Америки, Східної Азії та Європи.^UThe thesis is devoted to a systematic review of the genus Lycium L. flora of Ukraine, natural distribution, the formation of a cultivated range in the world and Ukraine, the history of introduction, the study of morphological, biological, ecological features, biochemical properties of species L. barbarum L., L. chinense Mill., L. truncatum Y.C. Wang in the Right-Bank Forest-Steppe of Ukraine and the prospects for their use.A new systematic review of the genus Lycium of the flora of Ukraine is presented based on an inventory of 20 herbaria (including foreign ones) and the results of original field research. For the first time, three new species of L. chinense, L. truncatum and L. ruthenicum, are presented with a detailed morphological description. The position of the genus Lycium in the angiosperm system was analyzed. For the first time, the history of the introduction, the state, and prospects of the cultivation of Lycium spp. in the world and Ukraine, the natural and cultigen areas of L. barbarum and L. chinense have been determined. For the first time, under conditions of introduction, the morphological characteristics and morphometric parameters of the vegetative and generative organs of the species and varieties of Lycium were studied. The levels of their variability have been determined, and important and indifferent for breeding traits have been determined. For the first time, original data were obtained on the bioecological characteristics of three species of Lycium introduced into the conditions of the Right-Bank Forest-Steppe of Ukraine. The peculiarities of the passage of phenological phases of development, flowering, and fruiting, the dynamics of the development of the floral sphere of Lycium spp. The beginning of the growing season was noted with the accumulation of SET from22.0 to 84.0°C, which occurs in March-early April. Leaf opening and shoot growth in L. barbarum begins at an average daily temperature of 10°C, in L. chinense and L. truncatum– 12°C. The average length of the growing season in Lycium spp. is 214±8.5 days. Plants of Lycium spp. bloom 3-4 (sometimes 5) times during the growing season, depending on the characteristics of the species and weather and climatic conditions. Mass flowering of all species occurs in the second half of August – early September. The winter hardiness of Lycium species and varieties and their reproductive capacity have been determined. The drought resistance of plants was determined based on changes in the water-physical properties of the leaf apparatus. The high drought tolerance of plants is due to a high degree of water retention capacity and a low level of water deficiency in leaves. High drought resistance of L. truncatum and L. barbarum species was noted, and lower – in L. chinense. The biochemical composition of fruits and leaves of Lycium plants was estimated. Methods have been developed and the timing of seed and vegetative reproduction has been determined. Prospects for the perspectives of cultivation of Lycium spp. Formed in the M.M. Gryshko National Botanical Garden of National Academy of Sciences of Ukraine a unique gene pool of species and varieties of Lycium spp., introduced from different geographic regions of North America, East Asia, and Europe.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Докукіна К. І. 
Використання синтетиків геномної структури ABD для селекції пшениці м'якої ярої / К. І. Докукіна. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження: розширення генетичної основи сортів пшениці шляхом віддаленої гібридизації з представниками споріднених видів і родів. Мета дослідження: встановити цінність синтетиків пшениці геномної структури ABD тетраплоїдних видів пшениці з Ae. tauschii Coss. як вихідного матеріалу для селекції пшениці м'якої ярої в умовах східної частини лісостепу України; установити характер успадкування морфологічних і біохімічних ознак у потомстві гібридів синтетиків з пшеницею м'якою; установити прояв і мінливість продуктивності та її елементів у константних ліній із гібридів синтетиків із пшеницею м'якою ярою; оцінити водоутримуючу здатність листків і колосу константних ліній; визначити цінність константних ліній за показниками якості зерна. Предмет дослідження: селекційна цінність синтетиків геномної структури ABD (2n=42) тетраплоїдних видів пшениці з Ae. tauschii Coss. як вихідного матеріалу для селекції пшениці м'якої ярої. Методи дослідження: загальнонаукові, польові, спеціальні, лабораторні, математично-статистичні. Новизна Уперше в Україні вирішено важливе наукове завдання з установлення селекційної цінності синтетиків геномної структури ABD тетраплоїдних видів пшениці з Ae. tauschii Coss. (2n=42) для селекції пшениці м'якої ярої за комплексом ознак продуктивності, посухостійкості, показників якості зерна. Здійснено інтрогресію генів, що контролюють господарські та біологічні ознаки, від синтетиків у пшеницю м'яку яру та одержано константні лінії – носії цих ознак. Установлено особливості хаpактеpу успадкування і тpансгpесивної мінливості ознак продуктивності у гібридних поколінь синтетиків з пшеницею м'якою ярою. Визначено перспективність досліджень з використання синтетичних пшениць у селекційних програмах. Результати: На основі встановлених селекційних закономіpностей у співавтоpстві ствоpено і видiлено лiнії ДК 23 і ДК 39, на якi отpимано свідоцтва Національного центpу генетичних pесуpсiв pослин Укpаїни пpо реєстрацію зразків генофонду рослин в Україні. Виділені і включені до колекції Національного генбанку рослин України лінії: ДК 33, ДК 36, ДК 47ч, ДК 47б, ДК 49, ДКС 2, ДКС 3, ДКС 6, ДКС 7, ДКС 9, ДКС 10; лінії ДК 4 та ДК 6 – для селекції інтенсивних сортів пшениці м'якої ярої з позитивною реакцією на агротехнічні заходи; лінії ДК 34 та ДК 39 – у селекції за ознаками маси зерна з колоса та маси 1000 зерен; лінії ДК 30, ДК 31, ДК 34, ДК 37, ДК 39, ДК 48 – як джерела зниженої вологовіддачі листків у селекції на посухостійкість; лінії ДК 21, ДК 23, ДК 30, ДКС 16, ДКС 17, ДКС 18, ДКС 20 – у селекції на підвищення якості зерна. Ступінь впровадження: Ствоpені лiнії включено до колекції Національного генбанку рослин України. Пеpспективнi селекцiйні лiнії використано в селекцiйних дослідженнях кафедpи генетики, селекції та насiнництва Хаpкiвського нацiонального агpаpнoго унівеpситету імені В. В. Докучаєва, кафедpи захисту рослин факультету агротехнологій та природокористування Сумського національного аграрного університету, лабораторії селекції ярої пшениці Миронівського інституту пшениці імені В. М. Ремесла. Сфера впровадження: селекційні та наукові установи, навчальні заклади.^UObject of research: extension of genetic basis of wheat varieties by distant hybridization with representatives of related species and genera. Aim of the research: to reveal value of wheat synthetics with genomic structure ABD of tetraploid wheat species with Ae. tauschii Coss. as a source material for breeding of bread spring wheat in the eastern part of forest-steppe of Ukraine; to disclose the nature of morphological and biochemical traits inheritance in the offspring of hybrids from crossing synthetics with bread wheat; to reveal the expression and variability of productivity and its elements in the constant lines selected from hybrids of synthetics with bread spring wheat; evaluate the water holding capacity of leaves and ears of constant lines; determine the value of constant lines by grain quality traits. Subject of research: breeding value of synthetics with genomic structure ABD (2n = 42) of tetraploid wheat species with Ae. tauschii Coss. as a source material for the spring bread wheat breeding. Research methods: general scientific, field, special, laboratory, mathematical and statistical. Novelty: For the first time in Ukraine, an important scientific problem has been solved to reveal the breeding value of synthetics of the genomic structure ABD of tetraploid wheat species with Ae. tauschii Coss. (2n = 42) for bread spring wheat breeding on a complex of traits of productivity, drought resistance, grain quality traits. Introgression of genes controlling economic and biological traits from synthetics into bread spring wheat was performed and constant lines were obtained which are carriers of high yields and its elements. The peculiarities of the traits inheritance and transgressive variability of productivity traits in hybrid progenies of synthetics with bread spring wheat have been disclosed. The prospects of research on the use of synthetic wheat in breeding programs are determined. Results: On the basis of the disclosed breeding laws, in co-authorship, the lines were created DK 23, DK 39 for which the certificates of the National Centre for Plant Genetic Resources of Ukraine on genepool accessions registration in Ukraine. There are selected and included in the collection of the National Plant Gene Bank of Ukraine the lines: DC 33, DC 36, DC 47h, DC 47b, DC 49, DCS 2, DCS 3, DCS 6, DCS 7, DCS 9, DCS 10; the lines DK 4 and DK 6 - for breeding of intensive varieties of bread spring wheat with a positive reaction to agronomic measures; the lines DK 34 and DK 39 - in breeding for grain weight per ear and weight of 1000 grains; the lines DK 30, DK 31, DK 34, DK 37, DK 39, DK 48 - as sources of the reduced moisture yield of leaves in breeding for drought resistance; the lines DK 21, DK 23, DK 30, DKS 16, DKS 17, DKS 18, DKS 20 - in breeding to improve grain quality. Degree of implementation: The created lines are included in the collection of the National Plant Gene Bank of Ukraine. Promising breeding lines were used in breeding researches of the Department of Genetics, Breeding and Seed Production of the Kharkiv National Agrarian University named after V. V. Dokuchayev, Department for Plant Protection of the Faculty of Agrotecnology and Nature Management of the Sumy National Agrarian University, Laboratory for Spring Wheat Breeding of the Myronivsky Wheat Institute named after V. M. Remeslo. Scope of implementation: breeding and research, educational institutions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського