Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (37)Реферативна база даних (989)Книжкові видання та компакт-диски (134)
Пошуковий запит: (<.>K=ПРЕДИКАТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 199
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Межов О.Г. 
Суб'єктні синтаксеми у структурі простого речення: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.Г. Межов ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 1998. — 19 с. — укp.

У дисертації проведено системне дослідження суб'єктних синтаксем у семантично елементарному та неелементарному простому реченні. Виділено семантичні різновиди суб'єктних синтаксем залежно від семантичних типів предикатів. Описано відмінкові та прийменниково-відмінкові засоби вираження семантико-синтаксичної категорії суб'єкта. Розглянуто позиційні варіанти суб'єктних синтаксем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-22

      
2.

Усата В.В. 
Навчання розуміння предикативних фразеологічних одиниць у процесі читання англомовного газетного тексту (у вищому навчальному закладі): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / В.В. Усата ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 1998. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено теоретичному обгрунтуванню та експериментальній перевірці технології навчання студентів факультетів іноземних мов вищих навчальних закладів розумінню актуалізованих предикативних фразеологічних одиниць у процесі читання англомовного газетного тексту. В роботі представлено методичну типологію стилістичних прийомів актуалізації предикативних фразеологічних одиниць, словник-мінімум цих елементів англомовного газетного тексту, комплекс вправ і модель трьохетапного навчання, ефективність якого обгрунтована теоретично і доведена практично.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-33

Рубрики:

      
3.

Ріппа С.П. 
Економіко-математичне моделювання прийняття рішень на основі комп'ютерних баз знань: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.03.02 / С.П. Ріппа ; Київ. нац. екон. ун-т. — К., 1998. — 31 с. — укp.

Розглядаються питання проектування інтелектуальних систем підтримки прийняття рішень (СППР) в економічних застосуваннях на основі комп'ютерних баз знань. Розроблено новий напрямок в економіко-математичному моделюванні, який грунтується на концепції природно-мовних баз знань. Встановлено, що моделювання текстів економічних знань за допомогою формалізмів предикатної логіки і висловлювань надає можливість здійснити підтримку прийняття рішень у вигляді технології метатекстового і метамовного маніпулювання економічними знаннями. Запропоновано конструктивні моделі і методи доведення рішень для задач стратегічного менеджменту і маркетингу, а також методологію підтримки рішень в групових СППР, висока ефективність яких обгрунтована теоретично і підтверджена практично. Основні результати праці знайшли впровадження в практиці проектування і використання інтелектуальних СППР в системах "Інвестиційного аналізу".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)210.11в611

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Олійник О.О. 
Абстрактно-авторські речення в художньому мовленні: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.О. Олійник ; Одес. держ. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертація присвячена виявленню синтаксичного статусу абстрактно-авторських речень в ієрархічній системі предикативних одиниць українського художнього мовлення. Здійснено системний аналіз абстрактно-авторських речень в художньому мовленні з урахуванням їх формально-граматичних, структурно-семантичних та функціонально-стилістичних параметрів. Проаналізовано ряд суттєвих ознак таких речень у зіставленні, з одного боку, з особливостями узуальних (звичайних) речень, з іншого, - з особливостями пареміологічних одиниць. Зроблено висновок про те, що абстрактно-авторські речення становлять особливі синтаксичні структури в українському художньому мовленні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-22

      
5.

Гвоздінська Н.А. 
Предикатні моделі логічних просторів в системах подання знань: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / Н.А. Гвоздінська ; Харк. держ. техн. ун-т радіоелектрон. — Х., 1999. — 19 с. — укp.

Розроблено булеву та предикатну моделі векторних логічних просторів. Запропоновано графічну інтерпретацію елементів та операцій над ними для предикатної моделі у вигляді гиперкубів відповідної розмірності, у вигляді перемикального ланцюга з відповідною кількістю входів та одним виходом, а також їх інтепретацію як природномовних структур, що дозволяє використовувати ці моделі логічних просторів як моделі подання знань, що задані природною мовою. Доведено алгебраїчну універсальність розроблених моделей, що дозволяє обробляти інформацію, яка подана у вигляді елементів різних часткових алгебр логічного типу, як елементи розроблених моделей логічного простору, тобто засобами логічної алгебри. На основі використання цього результату було розроблено та впроваджено програмний комплекс LSPACE на базі ПЕОМ, який було застосовано при розробці інтелектуальних систем прийняття рішень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.50

Рубрики:

      
6.

Харчіладзе Д.В. 
Формально-семантичні особливості композитів VN-структури у сучасній італійській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / Д.В. Харчіладзе ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню формально-семантичних та ономасіологічних особливостей композитів VN-структури у сучасній італійській мові. Іменне словоскладання італійської мови розглядається в генетичних зв'язках з аналогічною підсистемою латині, а також як структурно-типологічне явище в контексті романських мов. Досліджено особливості правил породження композитної лексики, розроблено методику моделювання глибинної структури складних номінацій. Описано семантичну специфікацію мотивуючої бази V+N та її похідних як характерні особливості італійського іменного словоскладання. Композити досліджені в термінах їх ономасіологічної структури: базис + ознака + предикат. Розроблено систематизацію предикатів, використовуваних при конструюванні композитів з дієслівним елементом. Встановлено ономасіологічні типи композитів ендо- та екзоцентричної структури. Композити - VN описані в аспекті їх функціональних та синонімічних відношень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.31-20

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
7.

Нарожний В.В. 
Забезпечення активної відмовостійкості модифікованих бортових вимірювальних пристроїв: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.03 / В.В. Нарожний ; Держ. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харк. авіац. ін-т". — Х., 1999. — 20 с. — укp.

Запропоновано структуру та спосіб використання, які дозволяють забезпечити задану глибину діагностування і гнучкість відновлення вимірювань щодо забезпечення активної відмовостійкості модифікованого бортового вимірювального пристрою (МБВП). Розроблено діагностичне забезпечення стосовно інерційного та безінерційного МБВП у вигляді продукційної моделі бази знань, що використовує дихотомічні дерева із предикатними рівняннями у вузлах, які формуються на підставі ієрархії діагностичних моделей шляхом аналітичного розв'язання зворотної задачі. Значну увагу приділено забезпеченню гнучкого відновлення вимірювань з метою інерційного та безінерційного МБВП як продукційної моделі бази знань, що використовує дихотомічне дерево із предикатними рівняннями у вузлах, які формуються із ієрархії засобів відновлення вимірювань, а також дозволяє реалізувати сценарії багаторазового відбивання відмов послідовного виникнення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О53-047
Шифр НБУВ: РА308634 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Хайрова Н.Ф. 
Розробка математичного і лінгвістичного забезпечення автоматизованих інформаційно-бібліотечних систем: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Н.Ф. Хайрова ; Харк. держ. техн. ун-т радіоелектрон. — Х., 2000. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням розробки інформаційних технологій, які базуються на моделях та алгоритмах семантичної обробки документів автоматизованих інформаційно-бібліотечних систем (АІБС). Вперше використано метод компараторної ідентифікації для моделювання процедур аналітико-синтетичної обробки документів. Введено дескрипторно-текстовий предикат, а також функції розуміння тексту і ключових термінів, які дозволили розробити алгоритми процесів систематизації та предметизації. Побудовано моделі обробки текстових повідомлень на графемному, морфологічному і семантико-синтаксичному рівнях роботи лінгвістичного процесора інформаційної системи. Створено програмний комплекс Texs, що є підсистемою систематизації та предметизації АІБС. Наведено інформацію щодо практичної реалізації й ефективності розроблених методів та алгоритмів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч734(4УКР)841
Шифр НБУВ: РА308614 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Бар Б. 
Моделі, алгоритми і програми інженерії знань для прийняття рішень в умовах імовірнісних даних: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.04 / Б. Бар ; Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харк. авіац. ін-т". — Х., 2000. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З810.415
Шифр НБУВ: РА312369 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Кочерга М.О. 
Вплив екологічних факторів на динаміку популяції озимої совки: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.09 / М.О. Кочерга ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Виявлено зв'язок багаторічної динаміки чисельності озимої совки з екологічними факторами довкілля, що добре узгоджується з синтетичною теорією динаміки популяції. В динаміці популяції озимої совки виділено 3 популяційних цикли (чисельність зимуючих гусениць, ритм репродуктивної активності, ритм міграційної активності). Розроблено схему інтеграції біологічних ритмів комах-фітофагів та модель ролі фенологічної коадаптації в системі комаха - рослина у формуванні фізіологічного стану популяції шкідника, яка передбачає пошук предикаторів прогнозу фазового стану популяції в характеристиках фенології комах. Вперше проаналізовано стаціальний розподіл метеликів шкідника, що надало можливість вдосконалити технологію застосування феромонних пасток в агроценозах польових культур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П468.679 Agrotis segetum
Шифр НБУВ: РА308019 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Білецький Є.В. 
Методи, моделі та алгоритми контекстного обміну даними та їх використання при проектуванні інформаційних систем: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Є.В. Білецький ; Харк. держ. техн. ун-т радіоелектрон. — Х., 2000. — 19 с. — укp.

Розглянуто питання розробки інформаційної технології контекстного обміну даними. Вперше використано логіку предикатів вищого порядку як модель знань системи контекстного обміну даними. Введено поняття "предикат - властивість", "предикат альтернатив", що дозволило сформувати багаторівневу контекстну модель бази даних засобами логіки предикатів вищих порядків. Розроблено метод оцінювання якості даних, який базується на теорії множин. Даний метод дозволяє мінімізувати кількість показників якості даних, що спрощує розрахунок інтегрального показника якості даних. Запропоновано методи та алгоритми концептуалізації бази даних та пошуку послідовностей перетворень контекстів, які базуються на моделюванні контекстних знань засобами логіки предикатів вищих порядків. Апробовано нову інформаційну технологію, яка базується на методах та алгоритмах контекстного обміну даними. Створено підсистему контекстного обміну даними програмного комплексу інформаційної підтримки хроматографічного експерименту, впровадженого в Фармакопійному комітеті Коммедбіопрому України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.41-015 + з970.612
Шифр НБУВ: РА310835 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Ярова Л.В. 
Російська морська термінологія судноводіння (лінгвістичний аналіз): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / Л.В. Ярова ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 2000. — 20 с. — укp.

Вперше досліджено росйську термінологію морського судноводіння як цілісну систему (ТСМС). Визначено закономірності її структурної, семантичної та функціональної організації, шляхи й спроби її формування. На відміну від багатьох сучасних терміносистем, ТСМС містить рівну кількість однослівних та складених термінів, крім непредикативних, у сферах функціонування та фіксації знайдено напіпредикативні та предикативні одиниці. Доведено, що 2/3 інвентаря однослівних термінів морського судноводіння (МС) - автохтонні терміни, 1/3 - містять терміноелементи, запозичені на різних етапах розвитку вітчизняного флоту з голландської, італійської, англійської, німецької, грецької, сербської, хорватської та інших мов. В процесі аналізу парадигматичних відношень (гіпонімія, синонімія, полісемія, антонімія, тематична та функціонально-семантична організація) і синтагматичних відношень (лексична й синтаксична сполучність термінів) визначено шляхи організації ТСМС. Основні семасіологічні характеристики терміна - моносемія, відсутність синонімії та омонімії, експресивна й стилістична нейтральність - в ТСМС є провідними тенденціями, які функціонують як закономірності лише у сфері фіксації, а у сфері функціонування порушуються. Причини асиметрії - екстралінгвальні (історичні, географічні, соціальні, психологічні) та внутрішньомовні (використання різних словотвірних та синтаксичних моделей). Визначено продуктивні та непродуктивні способи утворення й моделі термінів МС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-34:0 + О471в4
Шифр НБУВ: РА311027 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Соловйова Л.Ф. 
Вираження аксіологічних категорій у сучасній англійській мові (атрибути, предикативи і релятиви оцінки): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Л.Ф. Соловйова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2000. — 19 с. — укp.

Обгрунтовано запропоновану класифікацію аксіологічної лексики. Встановлено об'єктивні категоріальні ознаки конституентів трьох функціонально-семантичних класів. Визначено специфічні риси, які відрізняють арибути, предикативи та релятиви оцінки у розмовній мові від їх корелятів у кодифікованій літературній мові. Визначено засоби вираження атрибутів, предикатів і релятивів оцінки, а також інформативну структуру та характер номінації моделей з аксіологічним компонентом. Встановлено джерела поповнення відкритих функціонально-семантичних класів аксіологічної лексики. Визначено роль, місце і функціональні особливості мовних засобів вираження аксіологічних категорій у текстах художнього, науково-технічного та газетного стилів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-31
Шифр НБУВ: РА311735 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Тронь О.А. 
Семантико- синтаксична структура речень із предикатами дебітивності в сучасній українській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.А. Тронь ; Прикарпат. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2001. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз речень з предикатами дебітивності, їх структурних і семантичних особливостей. Визначено специфіку дебітивності, її місце в системі інших модальних значень, показано взаємозв'язок категорії дебітивності з категорією граматичного способу. З'ясовано вплив каузації на формування семантики дебітивних конструкцій. Проаналізовано структурно-семантичні моделі речень із предикатами дебітивності в сучасній українській мові. Порівняно засоби вираження різних концептів дебітивності в українській та англійській мовах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-22
Шифр НБУВ: РА313109 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Мосьпан О.П. 
Поле збірних іменників у російській мові: особливості семантики та прагматики: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / О.П. Мосьпан ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 19 с. — укp.

Розглянуто іменники зі збірним значенням, виявлено їх найбільш загальні семантичні та прагматичні особливості. З'ясовано лінгвофілосовські, логічні та психолінгвістичні основи формування специфіки збірних понять та їх мовну реалізацію. Запропоновано багатоаспектну характеристику класифікації поля іменників на підставі комплексу теоретично обгрунтованих характеристик. Виявлено особливості репрезентативності іменників в основних семіологічних класах. З опорою на ці класи встановлено найбільш загальні особливості функціонування збірних імен в атрибутивних конструкціях, предикативних виразах, у сполученні з кванторними словами. Доведено, що основні семантичні особливості пов'язані зі специфікою формування та мовною реалізацією поняття збірності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-315.5
Шифр НБУВ: РА314132 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Аль Мохадмех Зафер 
Підсиcтема підтримки прийняття проектних рішень при створенні систем безпеки об'єктів невиробничої сфери: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.12 / Аль Мохадмех Зафер ; Харк. держ. техн. ун-т радіоелектрон. — Х., 2001. — 20 с. — укp.

Розроблено підсиcтему підтримки прийняття проектних рішень (ПППР) у процесі створення систем безпеки об'єктів невиробничої сфери на стадії проектування, модернізації та функціонування. Удосконалено математичні моделі надання знань про об'єкт охорони та технічні засоби (ТЗ) програмно-апаратного комплексу охоронної системи за рахунок застосування алгебри кінцевих предикатів (АКП). Удосконалено математичні моделі оцінки наслідків виникнення позаштатної ситуації за рахунок застосування АКП і процесу підтримки прийняття рішень оператором з локалізації, усунення позаштатної ситуації та відновлення працездатності системи шляхом застосування принципу прийнятого ризику. Запропоновано удосконалений метод багатокритеріального синтезу проектних рішень під час формування складу КТЗ. Наведено структуру та програмне забезпечення підсистеми ПППР шляхом створення системи безпеки об'єкта, у яких реалізовано запропоновані математичні моделі та алгоритми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)112.034 с1/8 + З973-018.14
Шифр НБУВ: РА315255 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Мацько О.М. 
Мовні формули у дипломатичних текстах сучасної української мови (функціонально-стилістичний аналіз): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.М. Мацько ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 2001. — 21 с. — укp.

Проаналізовано еволюцію поглядів на основні поняття та категорії лінгвостилістики, з'ясовано поняття функціонального стилю, підстилю, мовного жанру та тексту, мовної формули, розкрито когнітивно прагматичні аспекти текстотворення. Визначено основні типи комунікативних стратегій, що використовуються у дипломатичному текстотворенні. Розроблено класифікацію мовних формул дипломатичних текстів. Виконано семантико-функціональний аналіз номінативних і предикативних мовних формул, описано особливості їх реалізації, функції, роль і значення у текстах основних жанрів дипломатичного підстилю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-713
Шифр НБУВ: РА314084 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Чолкан В.А. 
Речення з суб'єктивно-модальними формами в сучасній українській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / В.А. Чолкан ; Прикарпат. держ. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2001. — 18 с. — укp.

Запропоновано комплексний системний опис суб'єктивно-модальних форм (часток) української мови. Внутрішньосинтаксичну природу явища суб'єктивної (персуазивної) модальності витлумачено з урахуванням найновіших досягнень українського та зарубіжного мовознавства. На основі грунтовного аналізу фактичного матеріалу (картотека складає 30 000 карток) здійснено цікаві експериментально-лінгвістичні спостереження над функціонуванням речень з частками; встановлено лінгвальний статус часток як суб'єктивно-модальних форм. Запропоновано оригінальну класифікацію суб'єктивно-модальних форм (часток), які у структурі речення можуть виступати модальними модифікаторами предикативної модальності (ММ), модальними кваліфікаторами змісту висловлення (МК) модальними актуалізаторами (МА) або окремих компонентів висловлення, або фрагментів дискурсу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-221
Шифр НБУВ: РА314465 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Рошко С.М. 
Формально-граматична та функціонально-семантична структура порівняльних синтаксем і підрядних речень у сучасній українській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / С.М. Рошко ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2001. — 21 с. — укp.

Вперше в українському мовознавстві на підставі аналізу великого матеріалу здійснено повний, всебічний, системний опис порівнянь як членів речення і предикативних компонентів складних речень із урахуванням їх структурних та функціонально-синтаксичних і семантичних особливостей. Розглянуто функціонально-семантичні типи порівнянь-фразеологізмів. Розкрито взаємозв'язок порівняльних синтаксем і підрядних речень. Висвітлено дериваційні процеси у системі порівняльних одиниць сучасної української мови. Здійснено статистичні спостереження над кількісним та якісним виявом модально-порівняльних часток, сполучників і сполучних слів у текстах художніх творів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-22
Шифр НБУВ: РА316473 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Нікітченко М.С. 
Теорія інтегрованих композиційно-номінативних моделей програм: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.05.03 / М.С. Нікітченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 32 с. — укp.

Розроблено загальну теорію моделей програм, яка базується на принципах розвитку, композиційності та номінативності. Запропоновано та досліджено формалізм композиційно-номінативних систем, які задають моделі програм різних рівнів абстракції та загальності, допускають адекватну специфікацію програм та їх ефективну реалізацію. Охарактеризовано підкласи систем, що задають інфінітарні логіки предикатів різних типів. Вирішено класичні проблеми коректності та повноти для зазначених логік. Визначено методи обчислюваності програм, які узагальнюють традиційні підходи до обчислюваності. Описано повні класи обчислюваних функцій та композицій над номінативними даними різних рівнів абстракції та загальності. Побудовано алгебраїчні представлення зазначених класів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З973-018.1
Шифр НБУВ: РА314931 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського