Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (6)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (64)Реферативна база даних (5580)Книжкові видання та компакт-диски (485)Журнали та продовжувані видання (17)
Пошуковий запит: (<.>K=РЕКРЕАЦІЙНА$<.>+<.>K=ЗОНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 658
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Гірнича справа   
1.

Євдокімова В.П. 
Обгрунтування і розробка способу визначення ефективності захисної дії випереджаючої надробки викидонебезпечних пластів: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.26.01 / В.П. Євдокімова ; Держ. Макіїв. НДІ з безпеки робіт у гірнич. пром-сті (МакНДІ). — Макіївка, 2007. — 19 с. — укp.

Розроблено фізичну модель деформування шарів міжпластя яка враховує міцність і товщину цих шарів, а також ефект "екрана", створений міцнішими породами, що лежать вище, у разі деформування менш міцних нижчележачих шарів, за рахунок уведення нового параметра - умовної потужності однорідного деформованого шару. З урахуванням факторів, що характеризують функціонування фізичної системи "захисний пласт - міжпластя - надроблюваний пласт" розроблено багатофакторну статистичну модель поділу надроблених викидонебезпечних пластів за трьома зонами відповідно до категорій захисту у разі випереджальної надробки. Установлено, що надроблюваний пласт бере участь у формуванні захисної дії та зазначена система працює як єдине ціле. На базі статистичної концепції аналізу факторів впливу одержано ймовірнісну оцінку захисної дії випереджальної надробки та розроблено статистичний спосіб визначення ефективності захисту, створюваного для викидонебезпечних пластів. Одержано ймовірісну оцінку межового значення потужності міжпластя для практично вірогідного ефективного захисту викидонебезпечних пластів, створюваного випереджальною надробкою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И310.18 +
Шифр НБУВ: РА354740

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
2.

Євтєхов Є.В. 
Порівняння залізисто-кременистих і вміщуючих формацій Східно-Ганнівської смуги та Саксаганського району Криворізького басейну (на прикладі Ганнівського родовища та родовища шахти ім. В.І.Леніна): Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.11 / Є.В. Євтєхов ; Нац. гірн. акад. України. — Д., 2001. — 19 с. — укp.

Розглянуто кореляцію залізовмісних розрізів Ганнівського родовища та родовища шахти ім.В.І.Леніна з метою уточнення вікового та стратиграфічного співвідношення метавулканогенно-осадової товщі Саксаганського та Північного району Кривбасу. Розроблено єдину модель комплексної оцінки залізорудних родовищ Кривого Рога. Обгрунтовано належність Ганнівського родовища до залізисто-кременистої метауль-трабазит-базитової формації верхнього архею, а родовища шахти ім.В.І.Леніна - до залізисто-кременистої сланцевої формації раннього протерозою. Встановлено, що розрізи родовищ шахти ім.В.І.Леніна та Ганнівського утворились асинхронно в різних структурно-фаціальних зонах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д451-0(45УКР-4ДНІ) + Д59(45УКР-4ДНІ)451
Шифр НБУВ: РА315393 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
3.

Євтєхова Г.В. 
Геологія альпійських утворень залізисто-кременистої формації Криворізького басейну: автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.11 / Г.В. Євтєхова ; Нац. гірн. ун-т. — Д., 2007. — 20 с. — укp.

Наведено результати вивчення локалізації, поширення, зональності альпійських утворень, морфології альпійських жил, металогенічного та мінерагенічного значення альпійського процесу у товщі залізистих порід саксаганської світи криворізької серії. Показано, що утворення альпійських жил супроводжувало більшість геологічних процесів, які відбувались у залізорудній товщі. Найбільша активність альпійського процесу була взаємопов'язана з динамотермальним метаморфізмом залізистих порід і більш пізнім їх натрієвим метасоматозом. Другорядне значення мають альпійські жили зон контактового, ударного метаморфізму, гіпергенезу. Доведено, що локалізація альпійських жил зумовлена складом вміщувальних порід і характером прояву тектонічних порушень їх верств. За морфолого-генетичними ознаками виділено жили плікативних, диз'юнктивних структур і жили, взаємопов'язані з процесами кристалізації мінералів. Альпійські утворення характеризуються проявом мінералогічної зональності різних рівнів, а саме: регіональної (у межах Криворізького басейну), локальної (у межах окремих родовищ, стратиграфічних горизонтів, метасоматичних тіл) і зональності мікрорівня, проявленої зональною будовою жил. Наведено дані про важливу роль альпійського процесу у формуванні проявів металевих і неметалевих корисних копалин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д342(45УКР5-4ДНІ-2К)3 + Д59(45УКР5-4ДНІ-2К)342 +
Шифр НБУВ: РА353388

Рубрики:

      
4.

Єргіна О.І. 
Географічний аналіз інтенсивності грунтоутворення в агроландшафтах Криму для потреб їх протиерозійного облаштування: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.05 / О.І. Єргіна ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Уперше на основі грунтово-хронологічних досліджень надано кількісну оцінку зміни властивостей різновікових грунтів у часі: встановлено темп зміни потужності гумусового горизонту, масштаби трансформації морфології профілю, фізичних і фізико-хімічних властивостей. Проведено математичне моделювання зміни потужності та швидкості формування гумусного горизонту, запасів гумусу у часі для грунтів Криму. З'ясовано, що гідротермічні відмінності за умов грунтоутворення на схилах і плакорах добре описуються величиною енергетичних затрат. Доведено, що після розрахункової формули показниками, що характеризують мікрокліматичні особливості грунтоутворення на схилах, її можна використовувати для розрахунку швидкості утворення гумусового горизонту (допустимих норм ерозії) на схилах різного нахилу та експозиції для грунтів різного ступеня змитості. Запропоновано таблично-графічний алгоритм визначення величин допустимих норм ерозії з урахуванням природно-зональних чинників та особливостей землекористування на території Кримського півострова, який дозволяє вирішити проблему протиерозійного облаштування агроландшафтів Криму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П064(4УКР-6КРИ) +
Шифр НБУВ: РА324635

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
5.

Єфремов І. О. 
Фізико-технічні основи комплексної дегазації і використання метану вугільних шахт: автореф. дис. ... д-ра техн. наук : 05.15.02 / І. О. Єфремов ; НАН України ; Ін-т геотехн. механіки ім. М.С. Полякова. — Д., 2011. — 36 с. — укp.

Доведено, що зростання фільтраційних параметрів газоносних порід в зонах активізації деформаційних процесів залежить від ступеня різнокомпонентності головних напружень, що обумовлює геомеханічний стан газоносного масиву гірських порід. Встановлено, що на сполученні підробленого та незайманого масивів утворюється зона, в якій геомеханічні процеси розшарування після підробки й ущільнення, відбуваються повільніше, ніж в інших місцях. Зазначено, що розташування дегазаційних свердловин в таких зонах дозволяє витягувати метан високої концентрації задовго до підходу очисних робіт, тобто виконувати випереджаючу дегазацію. Сформульовано концепцію створення теплоенергетичних комплексів на базі використання метану вугільних шахт. Визначено структуру та режими роботи теплоенергетичних комплексів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И181.19
Шифр НБУВ: РА379227 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
6.

Єфремов І.О. 
Обгрунтування способів збереження стійкості дільничних виробок у зонах впливу техногенної вібрації конвеєрних установок: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.15.02 / І.О. Єфремов ; Донец. нац. техн. ун-т. — Донецьк, 2002. — 18 с. — укp.

Досліджено питання дотримання стійкості конвеєрних виробок глибоких шахт у зонах впливу техногенної вібрації. Експериментально за натурних умов визначено особливості впливу вібрації на стійкість пластових виробок глибоких шахт. Розкрито механізм розповсюдження техногенної вібрації у геомеханічній системі кріплення - навколишні породи дільничої виробки. Встановлено, що конвергенція є наслідком релаксаційних зрушень замків кріплення, які відбуваються під час пусків і зупинок двигунів. Розглянуто залежність величини одиничних зміщень у замках від амплітуди коливань порід підошви, жорсткості спецпрофілю кріплення та величини. Розроблено нові способи підвищення стійкості конвеєрних виробок глибоких шахт.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И14-11 + И310.1
Шифр НБУВ: РА318566 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Іваніга О. І. 
Раптові стратосферні потепління та динаміка озону в полярній атмосфері / О. І. Іваніга. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню процесів в атмосфері під час раптових стратосферних потеплінь та динаміці озону в полярній та субполярній атмосфері. Також аналізуються чинники, які впливають на розподіл та змінність озону та передумови виникнення раптових стратосферних потеплінь. Для досліджень було використано дані наземних і супутникових спостережень, а також дані реаналізів та моделей. Особливу увагу було приділено вимірюванням загального вмісту озону над полярними і субполярними широтами Південної півкулі, включаючи дані над антарктичною станцією Академік Вернадський (колишня станція Фарадей).В роботі проведено аналіз полів даних по озону з реаналізу MERRA-2 та моделі input4MIPs проєкту CMІP6 на основі порівняння амплітуди зональної асиметрії розподілу озону. Аналіз стосується даних у стратосфері над полярними та середніми широтами Південної півкулі. Акцент було зроблено на антарктичні весняні місяці (вересень – листопад). Весняний сезон Південної півкулі був вибраний тому, що в цей період спостерігається озонова діра, а планетарні хвилі є найактивнішими. Також проведено оцінку здатності моделі адекватно описати динаміку полярного озону.Оцінено зимові передумови стану антарктичної озонової діри весни 2019 року. Такими передумовами є активність квазістаціонарних хвиль в антарктичній стратосфері протягом серпня, температура поверхні океану в тропіках у червні (фаза ENSO) та фаза квазі-дворічних коливань зонального вітру в тропічній стратосфері взимку (QBO). Спостережний стан озонової діри навесні 2019 року в подальшому порівнювався з отриманим прогнозом.Розглянуто локальний відгук вмісту озону над станцією Фарадей/Вернадський на 11-річний цикл сонячної активності, та виконано порівняння з глобальним відгуком. Оцінювався відгук як в загальному так і в частковому вмісті озону (вміст озону в окремих шарах атмосфери). Періодичність у загальному і частковому вмісті озону досліджувалась за допомогою вейвлет-перетворення і порівнювалась з періодичністю кількості сонячних плям і потоку радіовипромінювання на довжині хвилі 10.7 см. Використовувались як спостережні дані спектрофотометра Добсона, так і середньозональні дані супутникового радіометра SBUV та моделі input4MIPs проєкту CMІP6. Оцінювалась здатність моделі відтворювати вплив сонячної активності на стан озонового шару.^UThis thesis is devoted to the study of processes during sudden stratospheric warmings and ozone dynamics in the polar and subpolar atmosphere. Furthermore, factors that influence ozone distribution and variability as well as preconditions for the sudden stratospheric warming are analyzed. Data from the ground-based and satellite observations, as well as from reanalyses and models were used for the studies. Particular attention was paid to measurements of the total ozone column over the polar and subpolar latitudes of the Southern Hemisphere, including data over the Akademik Vernadsky station (former Faraday station) in Antarctica.In the thesis an analysis of the ozone data fields from the MERRA-2 reanalysis and the input4MIPs model of the CMIP6 project was performed based on a comparison of the ozone zonal asymmetry amplitude. The analysis considers data in the stratosphere over the polar and mid-latitudes of the Southern Hemisphere during the Antarctic spring months (September – November). Spring season of the Southern Hemisphere was chosen because during this period the ozone hole is observed and planetary waves are the most active. Moreover, the ability of the model to adequately describe the polar ozone dynamics was assessed.The winter preconditions for the Antarctic ozone hole state in 2019 spring were estimated. These preconditions are quasi-stationary wave activity in the Antarctic stratosphere during August, sea surface temperature in the tropics during June (ENSO phase), phase of quasi-biennial zonal wind oscillation in the tropical stratosphere in winter (QBO). Observations of the ozone hole condition in spring 2019 was further compared with the prediction.A local response of ozone content above the Faraday/Vernadsky station to the 11-year solar cycle was considered and compared with the global response. The analysis was evaluated for total and for partial ozone column (in a specific layer of the atmosphere). The periodicity in the total and partial ozone column data was investigated using a wavelet transform and compared with the periodicity in the sunspot numbers and 10.7 cm solar flux data. The Dobson spectrophotometer observations and zonal mean data from the SBUV satellite radiometer as well as from the input4MIPs model of the CMIP6 project were used. The ability of the model to reproduce the influence of solar activity on the ozone layer was assessed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Науки про Землю   
8.

Іванік О. М. 
Моделювання впливу небезпечних геологічних процесів на функціонування транспортних природно-техногенних систем: автореф. дис. ... д-ра геол. наук : 04.00.05 / О. М. Іванік ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 40 с. — укp.

Розроблено нову методологію комплексного аналізу стану геологічного середовища та кількісного оцінювання впливу небезпечних геологічних процесів на функціонування транспортних природно-техногенних систем (ПТС) у різних ландшафтно-кліматичних і тектонічних зонах, яка полягає у створенні та числовому аналізі комплексу взаємопов'язаних геологічних, фізико-геологічних і математичних моделей складних ПТС, в основу яких покладено базові рівняння механіки суцільного середовища, гідромеханіки, гідродинаміки, картографічне моделювання (ГІС-аналіз) з урахуванням інформативного набору параметрів породних комплексів, морфоструктур і процесів. Розроблено методику моделювання впливу кріогенних явищ на трубопровідні системи. Визначено чинники впливу на напружено-деформований стан (НДС) у системі "геологічне середовище - трубопровід" у кріолітозоні та проведено їх кількісне оцінювання із застосуванням розробленого розрахунково-аналітичного модуля. Удосконалено методику числового моделювання впливу потоків в'язких, в'язко- пластичних і пластичних середовищ на трубопровідні системи. Визначено головні принципи типізації різних типів потоків з позицій їх впливу на транспортні ПТС. Проведено кількісне оцінювання впливу різних типів потоків на функціонування інженерних споруд на основі розрахунково-аналітичного модуля "FOR СЕ" з визначення гідродинамічних навантажень на трубопровід. Проведено комп'ютерне моделювання впливу селевих потоків на інженерні споруди в Карпатському регіоні та виконано якісне та кількісне оцінювання селенебезпеки на підставі розробленого розрахунково-аналітичного модуля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д390.52
Шифр НБУВ: РА375441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Іванісова М. А. 
Механізми публічного управління у сфері екологічної безпеки: автореферат дис. ... д.філософ : 281 / М. А. Іванісова. — Б.м., 2024 — укp.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення й запропоновано вирішення актуального для науки публічного управління та адміністрування науково-прикладного завдання, яке полягає в обґрунтуванні теоретичних засад і виробленні практичних рекомендацій з удосконалення механізмів публічного управління у сфері екологічної безпеки. З’ясовано сутність екологічної безпеки як об’єкта публічного управління; здійснено огляд механізмів публічного управління у сфері екологічної безпеки. Обґрунтовано, що еколого-економічний механізм публічного управління у сфері екологічної безпеки – це комплекс заходів прямого та непрямого державного впливу на економічні відносини щодо реабілітації постраждалих регіонів. Наголошено, що розробка організаційно-правового механізму публічного управління у сфері екологічної безпеки обумовлена необхідністю правового забезпечення системи заходів з реабілітації забруднених територій, який регламентує правові норми діяльності юридичних і фізичних осіб у зонах екологічного лиха. Показано, що мотиваційний механізм публічного управління у сфері екологічної безпеки впроваджується переважно через соціальне підприємництво. Підкреслено, що прибуток є головним «орієнтиром» для впровадження мотиваційних механізмів підтримки «зеленого» бізнесу. Охарактеризовано систему публічного управління екологічною безпекою. Проаналізовано закордонний досвід публічного управління у сфері екологічної безпеки. Визначено, що ключову роль у розвитку європейської екологічної політики відіграє прагнення обмежити спотворення конкуренції всередині європейського ринку, що, у свою чергу, могло б створити різні екологічні норми на національному рівні. Охарактеризовано специфіку державної політики у сфері екологічної безпеки в Україні, а також виокремлено проблеми та перспективи публічного управління у даній сфері.Обґрунтовано стратегічні орієнтири розвитку публічного управління у сфері екологічної безпеки в Україні. Аргументовано, що виокремлення стратегічних орієнтирів розвитку публічного управління у сфері екологічної безпеки в Україні може бути здійснено за допомогою багаторівневої системи прийняття політичних, економічних, управлінських і суто технічних рішень з урахуванням таких принципів: публічного регулювання ризиків екологічної небезпеки, дотримання соціально-екологічних пріоритетів, відповідальності та контролю. Запропоновано напрями розвитку механізмів публічного управління у сфері екологічної безпеки в Україні та визначено очікувану результативність трансформації публічного управління у даній сфері.^UThe dissertation provides a theoretical generalization and proposes a solution to a scientific and applied problem that is relevant to the science of public administration and management. The problem is to substantiate the theoretical foundations and develop practical recommendations for improving the mechanisms of public administration in the field of environmental safety.The essence of environmental safety as an object of public administration has been clarified; an overview of public management mechanisms in the field of environmental safety was carried out. It is substantiated that the ecological and economic mechanism of public administration in the field of environmental security is a set of measures of direct and indirect state influence on economic relations regarding the rehabilitation of affected regions. It is emphasized that the development of the organizational and legal mechanism of public administration in the field of environmental safety is due to the need for legal support of the system of measures for the rehabilitation of contaminated territories, which regulates the legal norms of the activities of legal entities and individuals in areas of environmental disaster. It is shown that the motivational mechanism of public administration in the field of environmental safety is implemented mainly through social entrepreneurship. It is emphasized that profit is the main "reference point" for the implementation of motivational mechanisms to support "green" business. The system of public administration of environmental safety is characterized.The foreign experience of public administration in the field of environmental safety is analyzed. It was determined that a key role in the development of European environmental policy is played by the desire to limit the distortion of competition within the European market, which, in turn, could create different environmental norms at the national level. The specifics of state policy in the field of environmental security in Ukraine are characterized, as well as the problems and prospects of public administration in this field are highlighted.The strategic guidelines for the development of public administration in the field of environmental safety in Ukraine are substantiated. It is argued that the identification of strategic guidelines for the development of public administration in the field of environmental safety in Ukraine can be carried out with the help of a multi-level system of political, economic, managerial and purely technical decision-making taking into account the following principles: public regulation of environmental risks, compliance with social and ecological priorities, responsibility and control. Directions for the development of public administration mechanisms in the field of environmental safety in Ukraine are proposed and the expected effectiveness of the transformation of public administration in this area is determined.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Науки про Землю   
10.

Іванишин В.А. 
Структурно-стратиграфічні і літолого-геохімічні критерії нафтогазоносності глибокозанурених відкладів Дніпровсько-Донецької западини: Автореф. дис... д-ра геол. наук: 04.00.17 / В.А. Іванишин ; НАН України. Ін-т геол. наук. — К., 2005. — 47 с. — укp.

Проаналізовано особливості рельєфу кристалічного фундаменту за запропонованою методикою, структурні особливості девонського та нижньокам'яновугільного комплексів, взаємозв'язок родовищ нафти та газу з рель'єфом фундаменту та текточнічними розломами. На підставі детальних стратиграфічних досліджень даних відкладів надано оцінку перспективності окремих ділянок Дніпровсько-Донецької западини (ДДЗ) і частин розрізу. Досліджено розподіл величин відкритої пористості та газопроникності на структурах південної, північної та приосьової зон регіону та виділено численні зони розтягання та стиснення у палеозойському розрізі, доведено його шарувато-зональну будову. Обгрунтовано провідну роль карбонатних товщ у генерації вуглеводнів та їх вплив на закономірності розподілу покладів нафти та газу, пульсаційність (неодноразовість) надходження вуглеводнів в осадочний чохол западини. За даними геохімічних досліджень установлено тип і концентрацію органічної речовини у глибокозанурених відкладах, надано оцінку їх перспектив. З'ясовано, що розподіл палеотемператур у розрізі та за площиною був неоднорідним. Уточнено та деталізовано початкові етапи розвитку регіону. Висвітлено питання взаємозв'язку розташування родовищ нафти та газу з рельєфом фундаменту та тектонічними розломами. Оцінено перспективи нафтогазоносності девону та нижнього карбону на підставі детальної стратиграфії та літології цих комплексів. З'ясовано провідну роль карбонатних товщ у генерації вуглеводнів і закономірностях розташування родовищ нафти та газу. Відкрито шарувато-зональну будову осадочного чохла. Установлено пульсаційне (неодноразове) надходження вуглеводнів в осадочний чохол. Визначено типи й особливості розподілу органічної речовини у глибокозанурених відкладах, зафіксовано наявність палеотемпературних аномалій. Запропоновано напрями вирішення певних геологічних проблем та подальшого розвитку пошуково-розвідувального процесу з прирощенням запасів нафти та газу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д453(45УКР)1 + Д432(45УКР)4-53 + Д59(45УКР)453.1 +
Шифр НБУВ: РА338937

Рубрики:

      
11.

Іванов О.І. 
Рівномірна асимптотична теорія дифракції хвиль на криволінійних імпедансних поверхнях: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.03 / О.І. Іванов ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 17 с. — укp.

Розв'язано задачу дифракції високочастотної електромагнітної хвилі на криволінйній імпедансній поверхні з ребром за методом рівномірної асимптотичної теорії дифракції. Завдяки використанню числових дифракційних коефіцієнтів враховано вплив на результуюче поле неоднорідностей розподілу поверхневого імпедансу, скінченних розмірів і геометрії ребра, неоднорідність оточуючого середовища, а також наявність поверхневих хвиль. Запропоновано метод одержання полів поблизу променевих розладів, який доцільно застосовувати спільно з рівномірною асимптотичною теорією дифракції у каустичних і фокальних зонах, а також поблизу меж світло - тінь за відсутності прийнятих рівномірних асимптотик. Розроблений алгоритм побудови дифракційних полів перевірено на тестових задачах, а також застосовано у задачі дифракції гауссова пучка на поверхні з ребром та у задачі мінімізації зворотного випромінювання дзеркальної антени.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З845.453 +
Шифр НБУВ: РА358210

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
12.

Іванчук О.О. 
Діагностування напруженого стану і оцінка запасу міцності кільцевих зварних стиків різнотовщинних труб магістральних нафтогазопроводів: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.15.13 / О.О. Іванчук ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. — Івано-Франківськ, 2008. — 20 с. — укp.

Розвинуто розрахунково-експериментальний метод визначення залишкових напружень у зонах кільцевих зварних з'єднань різнотовщинних труб і оцінено їх вплив на статичну міцність ділянок трубопроводів з такими з'єднаннями за наявності в них гострокінцевих дефектів типу тріщин. У межах теорії оболонок побудовано математичну модель, яка описує вісесиметричний напружений стан зварених різнотовщинних труб під дією локалізованих біля шва залишкових несумісних деформацій. Визначення залишкових напружень грунтується на розв'язанні обернених задач теорії оболонок з власними напруженнями з використанням експериментальної інформації, одержаної за неруйнівними методами. На підставі діаграми оцінювання руйнування, яка базується на двопараметричному критерії механіки руйнування, визначено вплив залишкових напружень на коефіцієнти запасу міцності ділянки трубопроводу під внутрішнім тиском зі зварним з'єднанням, з внутрішньою напівеліптичною поверхневою тріщиною у стінці тоншої труби.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О77-060.5-7 +
Шифр НБУВ: РА361609

Рубрики:

      
13.

Івашко О.А. 
Фінансовий механізм реалізації спеціальних режимів інвестиційної діяльності: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.08 / О.А. Івашко ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Розроблено фінансовий механізм реалізації спеціальних режимів інвестиційної діяльності, в якому виділено фукціональні складові та системи нормативного, інформаційного й організаційного забезпечення. Удосконалено підходи до комплексного аналізу ефективності інвестиційної діяльності у спеціальних економічних зонах і територіях пріоритетного розвитку з використанням системи моніторингу на етапі реалізації спеціальних режимів. Запропоновано тлумачення фінансового механізму реалізації спеціальних режимів інвестиційної діяльності, як сукупності складових фінансового планування, регулювання, забезпечення, стимулювання та контролю за реалізацією наданого територіям статусу, що грунтується на відповідному нормативному, інформаційному й організаційному забезпеченні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-56
Шифр НБУВ: РА374909 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
14.

Івашов А.В. 
Консортивні зв'язки зеленої дубової листовійки (ITortrix viridana/I L.): теоретичні і прикладні аспекти: Автореф. дис... д-ра біол. наук / А.В. Івашов ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 36 с. — укp.

Досліджено мікропопуляції, субпопуляції та популяції листовійки в індивідуальних, парцелярних і популяційних консорціях дубів пухнастого (Quercus pubescens Wild.) та скельного (Q. petraea Liebl.). Розкрито динамічний аспект взаємодій на підставі спостережень за спільним розвитком листя дубів і фазами розвитку листовійки. З'ясовано роль амінокислот, фенольних сполук і білків-інгібіторів трипсину листя дуба в консортивних зв'язках листовійки. Висвітлено стохастичну природу асоціацій між ядрами різних консорцій та генотиповим складом листовійки за поліморфними локусами естераз і протеази, а також її морфологічними фенами. Виявлено достовірні зв'язки між морфологічними ознаками листовійки та морфологічними показниками її лялечкових паразитів. Розроблено концепцію безпестицидного регулювання чисельності листовійки та інших шкідників у рекреаційних зонах Криму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.261Tor*990.33*69*805*803.133
Шифр НБУВ: РА315376 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
15.

Ізбаш М.Ю. 
Локально попередньо напружені сталезалізобетонні конструкції для нового будівництва та реконструкції: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.23.01 / М.Ю. Ізбаш ; Укр. держ. акад. залізн. трансп. — Х., 2008. — 42 с. — укp.

Запропоновано новий клас сталезалізобетонних конструкцій - локально попередньо напружені елементи, що згинаються, та статично невизначені системи, побудовані з їх використанням. Обтиснення здійснюється зовнішньою арматурою високої або підвищеної (А500С) міцності, завдяки чому зменшується металоємність конструкції. Проведено експериментальні дослідження, за результатами яких підтверджено ефективність розроблених конструкцій. Відзначено, що запропоноване додаткове технологічне обтиснення підвищує жорсткість і несучу здатність сталезалізобетонних локально попередньо напружених конструкцій. Розроблено методику розрахунку конструкцій з урахуванням фізичної, геометричної та технологічної нелінійності. Запропоновано й експериментально досліджено нерозрізні сталезалізобетонні балки з локальним обтиснення в опорних, опорних і прольотних зонах одночасно. Розроблено методику їх розрахунку з урахуванням спрямованого перерозподілу зусиль. Запропоновано принцип раціонального компонування та підхід до розрахунку сталезалізобетонних плит, розташованих за контуром. Експериментально підтверджено можливість підсилення сталезалізобетонних конструкцій локальним напруженням під навантаженням, розроблено відповідну методику розрахунку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н571.7-02 +
Шифр НБУВ: РА361593

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
16.

Ільїн Л.В. 
Лімносистеми Українського Полісся: регіональні закономірності та особливості оптимізації: автореф. дис... д-ра геогр. наук: 11.00.11 / Л.В. Ільїн ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 40 с. — укp.

Розроблено теоретико-методологічні та методичні основи конструктивно-географічних досліджень лімносистем (галузевих лімнологічних, комплексних ландшафтознавчих, конструктивно-географічних та інтегративних еколого-лімнологічних досліджень). Установлено закономірності лімногенезу й особливості природних, а також антропогенно та техногенно активізованих процесів у водоймах регіону та їх басейнах з урахуванням зональної та регіональної специфіки. Розглянуто історичні аспекти дослідження водойм. Проаналізовано існуючі їх галузеві класифікації як наукову базу геологічних досліджень і синтезу лімнолого-географічних знань. Виявлено природні умови та чинники формування станів і функціонування лімносистем, закономірності поширення природних і штучних водойм. Проведено просторово-часовий лімнолого-географічний аналіз водойм і типізацію, які вивчено як середовища осадонагромадження й акумуляції донних відкладів. Установлено геохімічні індикатори станів лімносистем. Здійснено конструктивно-географічний синтез знань про водойми, інтегративне регіональне оцінювання найважливіших природних ресурсів. Обгрунтовано напрямки їх раціонального використання в різних галузях економіки. Проаналізовано масштаби антропогенного впливу на лімносистеми. Виявлено техногенні трансформаційні процеси у водоймах. Розроблено конструктивно-лімнологічні засади раціонального використання й охорони водойм. Запропоновано шляхи оптимізації природокористування на водоймах. Обгрунтовано наукові засади, методи відновлення (оздоровлення) лімносистем регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д226(45УКР1) + Д829(45УКР1)08 +
Шифр НБУВ: РА364553

Рубрики:

      
17.

Ільїна А. О. 
Моделювання процесу формування урожаю вівса посівного в Степовій зоні України в умовах змін клімату / А. О. Ільїна. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена проблемі впливу змін клімату на вирощування сільськогосподарських культур, що стає причиною значної втрати урожаю на території країн з великими площами орних земель. Підвищена мінливість опадів та високі температури є ключовими факторами, які, як очікується, будуть мати значний вплив на сільськогосподарське виробництво України. Для дослідження було обрано зернову культуру відому як культуру "прохолодної пори року" – овес посівний (Avena sativa L.). Зміни вологотемпературного режиму в умовах змін клімату будуть найбільш відчутні в посушливих і напівпосушливих районах нашої країни, до яких відноситься і степова зона України, що вимагатиме завчасної оцінки та моделювання майбутнього впливу агрометеорологічних умов з метою прийняття необхідних агротехнічних заходів. Метою дисертаційного дослідження стала оцінка впливу агрометеорологічних умов на морфогенез вівса та фотосинтетичну продуктивність цієї культури в умовах змін клімату для території степової зони України. В роботі використані сучасні методи математичного моделювання процесів росту та розвитку рослини в різних умовах вирощування під впливом факторів довкілля; теоретичний аналіз сучасних математичних метамерних моделей; статистична обробка агрометеорологічних та кліматичних характеристик; географічне узагальнення умов вирощування та величин, які їх визначають; картографічні методи представлення отриманої інформації.У роботі експериментально досліджено вплив агрометеорологічних умов на фотосинтетичну продуктивність культури, формування вегетативної та репродуктивної сфер вівса посівного в умовах Півдня України; встановлено закономірності впливу агрометеорологічних умов на формування стебел вівса як складної сукупності росту метамерів стебел; запропонована просторова модель морфогенезу пагона вівса посівного (Plant-Morph-Mod). Виконана ідентифікація параметрів цієї моделі та проведена перевірка її адекватності. Встановлено закономірності зміни інтенсивності транспірації, фотосинтезу та добової продуктивності рослин в умовах прогресуючої посухи; закономірності росту «прапорцевих» листків рослини вівса, фотосинтез яких грає визначну роль у формуванні урожаю зерна.Модифіковано та адаптовано стосовно культури вівса посівного базову динамічну модель продуційного процесу рослин та проведена ідентифікація параметрів цієї моделі стосовно ґрунтово-кліматичних умов Степу України; надано комплексну оцінку умов тепло - та вологозабезпеченості території вирощування вівса посівного в Степу України в умовах змін клімату за кліматичними сценаріями RCP4.5 та RCP8.5; отримана оцінка впливу зміни агрокліматичних умов вирощування культури на фотосинтетичну продуктивність вівса посівного. Надано оцінку впливу майбутніх змін клімату на урожайність вівса в степовій зоні України.Вступ включає в себе актуальність теми дисертаційної роботи, наукову новизну і практичну цінність одержаних результатів. Встановлені закономірності впливу агрометеорологічних умов на ріст та розвиток рослин є основою для оперативної оцінки умов формування продуктивності вівса. Відповідно до поставленої мети були визначені основні завдання роботи, а також об'єкт та предмет дослідження. У вступі представлено особистий внесок здобувача, апробація і публікація результатів дисертації та структура і обсяг роботи.Перший розділ присвячений загальній характеристиці території дослідження – степової зони України, а також стислому опису біологічних особливостей вівса. Надана фізико-географічна характеристика, наведені відомості щодо особливостей зональних комплексів і кліматичних умов території дослідження. Зазначено, що дана територія за особливостями умов зволоження, тепловими ресурсами, характером ґрунтового покриву, а також особливостями сільськогосподарського використання, ділиться на три підзони: північностепову, середньостепову та південностепову (сухостепову). В розділі представлена схема розташування 28 метеорологічних станцій, дані яких використовувалися для встановлення закономірностей впливу агрометеорологічних умов на формування продуктивності вівса посівного, як на одну з найбільш поширених і важливих зернових культур України. Урожайність вівса при високій агротехніці вирощування і сприятливих метеорологічних умовах порівняно висока, проте, в роки з недостатньою кількістю опадів їх продуктивність різко знижується.^UThe dissertation is devoted to the problem of the impact of climate change on the cultivation of crops, which causes a significant loss of crops in countries with large areas of arable land. Increased precipitation variability and high temperatures are key factors that are expected to have a significant impact on Ukraine's agricultural production. For the study, a cereal crop known as the "cool season" crop was selected - oats (Avena sativa L.). Changes in humidity and climate change will be most noticeable in arid and semi-arid regions of our country, which also includes the steppe zone of Ukraine, which requires early assessment and modeling of future impacts of agrometeorological conditions in order to take the necessary agronomic measures. The aim of the dissertation research was to assess the influence of agrometeorological conditions on the morphogenesis of oats and photosynthetic productivity of this crop in the conditions of climate change for the territory of the Steppe zone of Ukraine.The paper uses modern methods of mathematical modeling of plant growth and development in different growing conditions under the influence of environmental factors; theoretical analysis of modern mathematical metameric models; statistical processing of agrometeorological and climatic characteristics; geographical generalization of growing conditions and the quantities that determine them; cartographic methods of presenting the received information.The influence of agrometeorological conditions on photosynthetic productivity of culture, formation of vegetative and reproductive sphere of sowing oats in the conditions of the South of Ukraine is experimentally investigated in the work; regularities of influence of agrometeorological conditions on formation of stalks of oats as difficult set of growth of metamers of stalks are established; a spatial model of plant-Morph-Mod oat shoot morphogenesis is proposed. The parameters of this model were identified and its adequacy was checked. The following are established: regularities of changes in the intensity of transpiration, photosynthesis and daily productivity of plants in conditions of progressive drought; patterns of growth of "flag" leaves of the oat plant, the photosynthesis of which plays a significant role in the formation of grain yield.The basic dynamic model of the plant production process was modified and adapted in relation to the culture of oats and the parameters of this model were identified in relation to the soil and climatic conditions of the Steppe of Ukraine; a comprehensive assessment of the conditions of heat and moisture supply of the territory is provided cultivation of oats in the Steppe of Ukraine in the conditions of climate change according to climatic scenarios RCP4.5 and RCP8.5, the estimation of influence of change of agroclimatic conditions of cultivation of culture on photosynthetic productivity of sowing oats is received. An assessment of the impact of future climate change on oat yields in the steppe zone of Ukraine is given.The introduction includes the relevance of the topic of the dissertation, scientific novelty and practical value of the results. The established patterns of influence of agrometeorological conditions on growth and development of plants are the basis for operative assessment of conditions of formation of productivity of oats. In accordance with the set goal, the main tasks of the work were determined, as well as the object and subject of research. Also in the introduction the personal contribution of the applicant, approbation and publication of results of the dissertation and structure and volume of work are presented.The first chapter is devoted to the general characteristics of the study area - the steppe zone of Ukraine, as well as a brief description of the biological characteristics of oats. The physical-geographical characteristic is given, the data on features of zonal complexes and climatic conditions of the territory of research are resulted. It is noted that this area is divided into three subzones: northern steppe, middle steppe and southern steppe (dry steppe) according to the peculiarities of humidification conditions, thermal resources, the nature of soil cover, as well as the peculiarities of agricultural use. The chapter presents the layout of 28 meteorological stations, the data of which were used to establish the pattern of influence of agrometeorological conditions on the formation of productivity of oats, as one of the most common and important cereals in Ukraine. Yields of oats with high cultivation techniques and favorable weather conditions are relatively high, but in years with insufficient rainfall, their productivity decreases sharply.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Ільков В.В. 
Правове регулювання створення та функціонування вільних економічних зон в Україні: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / В.В. Ільков ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено проблеми правового регулювання здійснення інвестиційної діяльності у вільних економічних зонах (ВЕЗ) України. Розкрито зміст поняття та юридичну природу ВЕЗ, висвітлено історію та основні етапи їх розвитку, визначено особливості й обгрунтовано критерії класифікації. На підставі аналізу нормативно-правових джерел регулювання інвестиційної діяльності у ВЕЗ України та законодавства деяких іноземних держав, а також основних положень теорії цивільних правочинів і похідних від них зобов'язань досліджено правовідносини у сфері правового регулювання інвестицій у ВЕЗ України, гарантії здійснення інвестиційної діяльності у ВЕЗ, судову практику, інвестиційні спори щодо ВЕЗ. Обгрунтовано теоретичні положення та практичні рекомендації щодо удосконалення чинного законодавства України, спрямовані на забезпечення більш раціонального правового регулювання інвестиційної діяльності ВЕЗ України у вигляді проекту Закону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)93 +
Шифр НБУВ: РА348870

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
19.

Інкін О.В. 
Обгрунтування фізико-хімічних параметрів формування і управління вуглеводневими зонами при підземній газифікації бурих вугіль: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.15.02 / О.В. Інкін ; Нац. гірн. ун-т. — Д., 2008. — 19 с. — укp.

Установлено домінувальні фізико-хімічні фактори, що визначають динаміку формування вуглеводневих зон у породах покрівлі підземного газогенератора й обгрунтовано технологічні заходи щодо видобутку рідких продуктів газифікації. Для обгрунтування параметрів гідродинамічного видобутку рідких вуглеводнів, акумульованих у покривних породах, використано комплексний підхід, який передбачає проведення аналізу фактичних даних про витоки газу на станціях підземної газифікації вугілля (ПГВ), фізичне моделювання динаміки фомування вуглеводневих зон, комплекс спеціальних лабораторних аналізів, математичне моделювання масопереносу продуктів газифікації. За результатами фізичного та математичного моделювання процесу ПГВ становлено закономірності нагромадження продуктів газифікації та визначено розміри та форму вуглеводних зон, що формуються у породах покрівлі підземного газогенератора. Обгрунтовано порядок розкриття та вигазовування ділянки вугільного пласта, який передбачає відбір рідких продуктів газифікації з вигазованого простору та дозволяє підвищити рентабельність і ефективність ПГВ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И310.47 +
Шифр НБУВ: РА361875

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
20.

Інфімовський С.Ю. 
Удосконалення методики оцінки точності навігаційного забезпечення у зонах підвищенної обережності плавання: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.22.16 / С.Ю. Інфімовський ; Одес. нац. мор. акад. — О., 2005. — 20 с. — укp.

Проаналізовано статистичні дані навігаційної аварійності у морських водах України та встановлено залежність між причинно-наслідковими зв'язками та похідними факторів впливу на навігаційну аварійність. Запропоновано для широкого впровадження розроблені алгоритм та методику оцінки точності визначення місця судна у робочій зоні систем навігаційного супроводження суден (СНСС). Узагальнено та структуровано якісні показники функціонування СНСС у зонах підвищеної обережності плавання, способи їх розрахунку для навігаційного супроводження за морськими шляхами у цих зонах. На базі формалізованої оцінки безпеки (FSA) розроблено алгоритми оцінки навігаційної безпеки мореплавства, дослідження якої здійснено для зони української частини Керченської протоки Азовського моря.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О42-082.022.5 +
Шифр НБУВ: РА337536

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського