Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Реферативна база даних (213)Книжкові видання та компакт-диски (87)
Пошуковий запит: (<.>K=РОЗПЛІДНИК$<.>+<.>K=КОТІВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 39
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Іщенко В.Д. 
Методи прискорення біотрансформації Т-2 токсину в організмі тварин: автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.04 / В.Д. Іщенко ; Львів. нац. ун-т вет. медицини та біотехнологій ім. С.З.Гжицького. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

З'ясовано основні механізми токсичного впливу T-2 токсину на організм тварин різних видів, зокрема на активність ферментних систем детоксикації мікросом печінки, з метою експериментального обгрунтування застосування індукторів ферментної активності для лікування та профілактики T-2 токсикозу поросят. Вивчено клінічний перебіг, картину крові, лейкограму та стан процесів обміну речовин у котів у разі експериментального T-2 токсикозу та за сім діб після припинення задавання їм токсину. Встановлено розвиток анемічних явищ, тромбоцито- та лейкоцитопенію, порушення обміну білків і вуглеводів, а також активності ферментів плазми крові. Характер змін досліджених показників у разі токсикозу та після тижневої перерви свідчать про наявність функціональної кумуляції за умов T-2 токсикозу. Установлено, що пероральне введення котам унітіолу за експериментального T-2 токсикозу зменшує негативний вплив T-2 токсину на організм. Виявлено, що токсична дія T-2 токсину на організм щурів зумовлює зниження майже удвічі активності цитохрому P-450 глутатіонредуктази та глутатіонпероксидази та зниження вмісту відновленого глутатіону в гомогенаті печінки досліджених тварин. У крові поросят за умов T-2 токсикозу різко збільшується концентрація метгемоглобіну. Унітіол і нукливет у разі їх введення тваринам різних видів за експериментального T-2 токсикозу зменшують негативний вплив токсину на організм. За цього покращується клінічний стан тварин, нормалізуються гематологічні показники та показники обміну білків і вуглеводів. Обидва препарати здійснюють стимулювальний вплив на активність ферментних систем обох фаз біотрансформації T-2 токсину в організмі тварин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П872.765-38 +
Шифр НБУВ: РА363810

Рубрики:

      
2.

Башинський В. В. 
Демодекоз котів (епізоотологія, діагностика, лікування): автореф. дис. ... канд. вет. наук : 16.00.11 / В. В. Башинський ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2010. — 17 с. — укp.

Вперше вивчено особливості клінічних проявів демодекозу котів, спричиненого збудниками різних видів. Встановлено особливості локалізації збудників, удосконалено існуючі методи діагностики з урахуванням видової належності збудників хвороби. Розроблено новий метод експрес-діагностики демодекозу котів. Виявлено зміни морфологічних і біохімічних показників крові хворих на демодекоз котів та їх зв'язок з станом організму. Ефективними лікарськими засобами у разі демодекозу котів виявилися дектомакс у комбінації з неостомазаном і цифлі-ектомін.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.641.6-954
Шифр НБУВ: РА373954 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
3.

Бессікало Т.Г. 
Клініко-лабораторні і еколого-гігієнічні аспекти епідермальної алергії у дітей із бронхіальною астмою: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Т.Г. Бессікало ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського. — Сімф., 2003. — 21 с. — укp.

Досліджено поширеність епідермальної сенсибілізації у дітей із бронхіальною астмою, визначено роль спільного проживання з тваринами та інших факторів ризику у формуванні та перебігу бронхіальної астми з сенсибілізацією до епідермальних алергенів, встановлено способи й інформативність різних методів діагностики епідермальної алергії. Доведено можливість проведення специфічної імунотерапії епідермальними алергенами котів і собак у лікуванні бронхіальної астми у дітей із сенсибілізацією цими алергенами. Проведено клініко-імунологічне обгрунтування цього способу лікування. Розроблено схеми проведення та оцінки ефективності специфічної імунотерапії епідермальними алергенами у даної групи хворих. Наведено практичні рекомендації щодо діагностики, лікування та профілактики епідермальної алергії. Запропоновано схеми лікування бронхіальної астми у дітей із сенсибілізацією епідермальними алергенами котів і собак, що дозволять диференційовано та індивідуально підходити до вибору терапії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.412.202-3 +
Шифр НБУВ: РА328470

Рубрики:

      
4.

Бордун Т.В. 
Удосконалення технології виробництва комбікормів для домашніх тварин: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.18.01 / Т.В. Бордун ; Одес. нац. акад. харч. технологій. — О., 2010. — 19 с. — укp.

Удосконалено технологію виробництва вологих комбікормів для домашніх тварин (кішок, кошенят і котів). Науково обгрунтовано вибір компонентів і рецепти вологих комбікормів для цих тварих з урахуванням їх фізіологічних особливостей та віку. Вперше обгрунтовано доцільність використання та склад жирових композицій для виготовлення вологих комбікормів для домашніх тварин. Теоретично й експериментально обгрунтовано новий спосіб виробництва вологих комбікормів для кішок, кошенят і котів шляхом екструдування, подрібнення та просіювання суміші зернових компонентів, очищення та подрібнення суміші незернових компонентів, створення жирових композицій та введення бланшованих овочів у м'ясну та рибну сировину з утворенням консервованої паштетної маси, який дозволяє одержувати вологі комбікорми підвищеної кормової цінності. Вивчено хімічний склад, фізичні та функціональні властивості екструдованих сумішей зернових компонентів і вологих комбікормів у вигляді паштетної маси, встановлено вплив їх водо- та жароутримувальної здатності на структуру та якість вологих комбікормів. Науково обгрунтовано режим стерилізації вологих комбікормів для кішок, кошенят і котів, який забезпечує необхідну летальність і мікробіологічну стабільність консервованого продукту. Вперше визначено показники мікробіологічної якості вологих комбікормів під час зберігання, науково обгрунтовано можливість використання вологих комбікормів, вироблених за розробленими рецептами й удосконаленою технологією, у годівлі лабораторних і домашніх тварин. Розроблено проект нормативної документації на нові види вологих комбікормів для кішок, кошенят і котів "Комбікорми для кішок вологі", а запропоновані рецепти та технологія увійшли до збірника "Інноваційні розробки Одеської національної академії харчових технологій". Проведено промислову апробацію удосконаленої технології виробництва вологих комбікормів для кішок, кошенят і котів на підприємстві ТОВ "Кит Плюс" (Одеса).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П545.183
Шифр НБУВ: РА370378 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Бордюгова С. С. 
Медикаментозний дисбактеріоз у котів: діагностика та розробка засобу для лікування: автореф. дис. ... канд. вет. наук : 16.00.03 / С. С. Бордюгова ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано доцільність застосування розробленого препарату сорбелакт, який сприяє покращанню стану здоров'я та відтворенню кишкового мікробіоценозу у 2,0 - 2,5 раза швидше, ніж за застосування пробіотиків на основі бактерій, виділених від інших видів тварин, у 3,0 - 4,0 раза швидше ніж за застосування тільки сорбувальних препаратів, і у 4,0 - 5,0 разів швидше, ніж у нелікованих тварин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П872.3-954
Шифр НБУВ: РА382245 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Була Л.В. 
Оцінка службових собак, які дресируються по пошуку наркотичних засобів та зброї: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / Л.В. Була ; Ін-т розведення і генетики тварин НАН України. — с. Чубинське Київської області, 2009. — 20 с. — укp.

Вивчено критерії оцінювання службових собак, за якими проводиться їх відбір з метою дресирування для пошуку наркотичних засобів і зброї, визначення показників працездатності та племінне розведення з метою створення робочої лінії собак, нащадки якої мають бути найбільш здатними до навчання зі спеціальної служби. Встановлено показники тестування поведінки тварин, за якими повинен проводитися відбір молодих і дорослих собак з метою підготовки для пошуку наркотичних засобів і зброї, а саме: силу нервової системи, ступінь збудження і спрямованість на апортування. Не виявлено статистично вірогідних переваг за оцінками дресувальності та працездатності собак певної породи, статі та віку. Досліджено методику, умови підготовки та режим використання спеціальних собак. Розроблено методику оцінювання показників працездатності собак щодо пошуку наркотичних засобів і зброї, яка дозволяє кількісно в умовних одиницях оцінювати комплекс факторів працездатності тварин за звичайних умов службового використання. Проаналізовано успадкування реакцій поведінки, з урахуванням яких має базуватися методика дресирування. Визначено критерії добору племінних тварин для створення робочої лінії собак породи німецька вівчарка у племінному розпліднику Державної прикордонної служби України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П673-611.2 + Ц7,8(4УКР)689 +
Шифр НБУВ: РА363568

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Вішован Ю. Ю. 
Біологічні властивості бактерій роду Staphylococcus та розробка засобів їх індикації: автореферат дис. ... д.філософ : 211 / Ю. Ю. Вішован. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертаційній роботі висвітлено результати досліджень культурально-морфологічних, ферментативних та біохімічних властивостей бактерій роду Staphylococcus, виділених зі зразків біологічного матеріалу від свійських тварин та людини. Вивчено чутливість до антибіотиків ізолятів стафілококів отриманих з молока хворих на мастит корів, від свиней, котів, собак та людей. Досліджена здатність виділених бактерій роду Staphylococcus до формування біоплівок. Проведено молекулярно-генетичні дослідження з метою виявлення детермінант патогенності – генів, що викликають стійкість до метициліну та інших β - лактамних антибіотиків та утворення біоплівок. З'ясовано ефективність застосування різних культуральних середовищ для відновлення ліофілізованих штамів стафілококів та накопичення їх біомаси з метою виготовлення стандартних антигенів. Встановлено що частота виділення стафілококів становила: з молока 41,0 %, від свиней 74,1 %, собак і котів 56,8 %. Коагулазопозитивні стафілококи переважали серед ізолятів виділених від свиней (45,3 %) і людей (57,9 %), а коагулазонегативні – виділені з молока (94,2 %) та від тваринкомпаньйонів (92,0 %). Частіше спроможність до гемолізу еритроцитів виявлено у стафілококів виділених від свиней (71,0 %), тварин-компаньйонів (84,0 %) та людей (100 %). Встановлено що полірезистентні стафілококи складали - 34,2 % культур виділених з молока; понад 50,0 %, штамів виділених від свиней; 32 % - тварин-компаньйонів та 21,0 % від людей. Під час дослідження стафілококів виділених з молока встановлено, що коагулазопозитивний штам «133» володів одночасною резистентністю до 9 з 13 досліджених антибіотиків за виключеням ванкоміцину, хлорамфеніколу, гентаміцину та тобраміцину. Інший коагулазопозитивний штам «136» був стійким до 5 з 13 досліджуванихантибіотиків за виключенням оксациліну, ванкоміцину, хлорамфеніколу, тобраміцину, норфлоксацину, ципрофлоксацину, тетрацикліну, доксицикліну. Коагулазонегативний штам «114» був стійкий до 9 з 13 досліджених антибіотиків а саме до: бензилпеніциліну, оксациліну, ампіциліну, еритроміцину, тетрацикліну, доксицикліну, норфлоксацину, ципрофлоксацину, хлорамфеніколу.^UThe results of studies of cultural-morphological, enzymatic and biochemical properties of bacteria of the genus Staphylococcus isolated from samples of biological material from domestic animals and humans are highlighted in the dissertation. The sensitivity to antibiotics of staphylococcal isolates obtained from the milk of cows with mastitis, from pigs, cats, dogs and humans was studied. Theability of selected bacteria of the genus Staphylococcus to form biofilms was studied. Molecular genetic studies were conducted in order to identify determinants of pathogenicity - genes that cause resistance to methicillin and the formation of biofilms. The effectiveness of the use of different culture media for the recovery of lyophilized strains of staphylococci and the accumulation of their biomass for the purpose of producing standard antigens has been clarified. It was established that the frequency of staphylococci release was: from milk 41,0 %, from pigs 74,1 %, dogs and cats 56,8 %. Coagulase-positive staphylococci predominated among isolates isolated from pigs (45,3 %) and humans (57,9 %), while coagulase-negative ones were isolated from milk (94,2 %) and from companion animals (92,0 %). More often, the ability to hemolysis of erythrocytes was found in staphylococci isolated from pigs (71,0 %), companion animals (84,0 %) and humans (100 %). It was established that polyresistant staphylococci made up 34,2 % of cultures isolated from milk; more than 50,0 %, strains isolated from pigs; 32 % - companion animals and 21,0 % from people. During the study ofstaphylococci isolated from milk, it was established that the coagulase-positive strain "133" had simultaneous resistance to 9 out of 13 studied antibiotics, excluding vancomycin, chloramphenicol, gentamicin and tobramycin. Another coagulase-positive strain "136" was resistant to 5 out of 13 studied antibiotics, excluding oxacillin, vancomycin, chloramphenicol, tobramycin, norfloxacin, ciprofloxacin, tetracycline, doxycycline. Coagulase-negative strain "114" was resistant to 9 out of 13 studied antibiotics, namely: benzylpenicillin, oxacillin, ampicillin, erythromycin, tetracycline, doxycycline, norfloxacin, ciprofloxacin, chloramphenicol.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Вишняк О.С. 
Діагностика та консервативне лікування хвороб хребта у собак і котів: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.05 / О.С. Вишняк ; Білоцерків. держ. аграр. ун-т. — Біла Церква, 2007. — 21 с. — укp.

Вивчено поширення та клінічні особливості різних форм хвороб хребта у собак і котів, удосконалено їх діагностування шляхом розробки й апробації методів неврологічних, рентгенологічних і мієлографічних досліджень. Здійснено клініко-експериментальне обгрунтування методів медикаментозної терапії. Хвороби хребта у собак і котів є досить поширені. З 1 592-х тварин, які надходили до амбулаторного прийому, вони були виявлені у 191-го (12 %), зокрема, у 87-ми (5,46 %) собак та 104-х (6,54 %) котів. Серед хвороб хребта діагностовано переломи та вивихи хребців, атланто-аксіальний підвивих, зміщення міжхребцевих дисків, спондилопатію та дискоспондиліт. Як найчастіші виявлено хвороби хребта у поперековому відділі. Опрацьовано методи діагностики хвороб хребта, а саме: неврологічні дослідження, які враховують певні симптоми функціональних порушень спинного мозку та дозволяють швидко визначати локалізацію ураженої його ділянки, можливу причину захворювання та прогноз; рентгенологічні дослідження; мієло-графічні дослідження шляхом атланто-окципітальної та люмбо-сакральної пункції. Визначено ефективність консервативного лікування зазначених хвороб, яке передбачає іммобілізацію тварин і медикаментозну терапію та спрямовану на зниження невропатичного болю, усунення набряку тканин, покращання циркуляції крові у місцях пошкодження спинного мозку та стимулювання у них відновних процесів. Доведено, що лікування тварин фуросемідом, ветофлюксином та ретиноєвою кислотою є більш адекватним, ніж дексаметазоном, пірацетамом і пентоксифіліном. Воно ефективніше впливає на відновлення захисно-пристосувальних реакцій організму, про що свідчить динаміка змін морфологічних і імунобіохімічних показників крові (кількості еритроцитів, лейкоцитів і змін у лейкограмі, вмісту гемоглобіну, загального білка, альбуміну та фракцій імуноглобулінів).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П875.278-953-7 + П875.278-954-7 +
Шифр НБУВ: РА351997

Рубрики:

      
9.

Галат М. В. 
Токсоплазмоз тварин (поширення, діагностика, заходи боротьби) / М. В. Галат. — Б.м., 2020 — укp.

Отримано нові дані щодо поширення токсоплазмозу тварин в Україні. Виявлено антитіла до Toxoplasma gondii у продуктивних та домашніх тварин, зокрема у великої рогатої худоби поширеність збудника становить 10,3 %, овець – 38,5, кіз – 41,3, свиней – 18,4, коней – 18,9, собак – 46,3, котів – 44,4 %, птиці – 10,7 % та диких кабанів – 6,8 %. Не виявлено суттєвої різниці у поширеності Toxoplasma gondii серед тварин різної статі. З віком поширеність збудника токсоплазмозу вірогідно підвищується. У досліджених котів, віком до 2 років, з 29 до 56,7 % – у старших 10 років. Встановлено, що поширеність також коливається залежно від області країни для певного виду тварин. Так, серед домашніх свиней цей показник становить від 1,8 (Черкаська і Львівська області) до 50 % (Хмельницька область). Для діагностики токсоплазмозу тварин визначено ефективність різних тест-систем і методів та проведено їх порівняльний аналіз. Встановлено високі рівні чутливості і специфічності тест-системи ВектоТоксо-антитіла для діагностики токсоплазмозу в овець, кіз і котів, «ID Screen» Toxoplasmosis Indirect Multi-species і IDEXX Toxotest Ab Test – в овець і кіз, методу аглютинації з використанням Toxo-Screen DA – у котів, а також модифікованого методу аглютинації у розведенні 1:6 – у свиней, а у розведенні 1:24 – у овець і кіз. Для зажиттєвої діагностики токсоплазмозу запропоновано принципово нові методи і алгоритми їх реалізації: імунохімічної діагностики із застосуванням імунного біосенсора на основі поверхневого плазмонного резонансу та фотолюмінесценції з використанням наноструктур оксиду цинку. Отримано нові дані щодо виявлення Toxoplasma gondii у зразках молока кіз, м'язів овець та питної води. Для лікування кіз за токсоплазмозу запропоновано розчини наноаквахелатів Германію, Магнезіуму, Купруму, і Аргентуму та визначено їх ефективність. За гострого перебігу токсоплазмозу котів запропоновано препарат квіносан.^UNew data regarding spreading of Toxoplasma gondii in animals in Ukraine have been obtained. Antibodies to Toxoplasma gondii were identified in productive animals and pets, among them cattle (10.3 % of investigated animals), sheep (38.5 %), goats (41.3 %), pigs (18.4 %), dogs (46.3 %), cats (44.4 %), poultry (10.7 %) and wild boars (6.8 %). There appears to be no significant difference in the prevalence of the Toxoplasma gondii in animals of different sexes. However, it was found that prevalence of the Toxoplasma gondii increased with age in the animals. Amongst the cats which were part of this study, Toxoplasma gondii was found in 29 % of the cats who were aged up to 2 years. 56.7 % of the cats who were older than 10 years obtained the disease. It is revealed that seroprevalence also varies in animals depending on the region of the country for a particular species of animals.Thus, amongst domestic pigs, this indicator ranged from 1.8 % (Cherkasy and Lviv regions) to 50 % (Khmelnytsky region). For the diagnostics of animal`s toxoplasmosis, the effectiveness of various test kits and methods was determined and a comparative analysis was performed. High levels of sensitivity and specificity of the VectoToxo-antibodies test kit for the diagnosis of Toxoplasma gondii in sheep, goats and cats were established, «ID Screen» Toxoplasmosis Indirect Multi-species and IDEXX Toxotest Ab Test for sheep and goats, agglutination method using Toxo-Screen DA for cats, as well as the modified agglutination method in dilution 1:6 for pigs, and in dilution 1:24 – for sheep and goats. For life-long diagnosis of toxoplasmosis, fundamentally new methods and algorithms for their implementation have been proposed: immunochemical diagnostics using an immune biosensor based on surface plasmon resonance and photoluminescence using zinc oxide nanostructures. New data regarding identification of Toxoplasma gondii in samples of milk from seropositive goats, muscles of sheep and drinking water have been obtained. For the treatment of goats in the case of toxoplasmosis, solutions of nanoaquachelates of Germanium, Magnesium, Cuprum and Argentum were proposed and their efficacy was determined. In the acute course of cat's toxoplasmosis, quinosan is proposed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Дмитренко Н.І. 
Гломерулонефрит у домашніх котів: автореф. дис. ... канд. вет. наук: 16.00.01 / Н.І. Дмитренко ; Білоцеркв. нац. аграр. ун-т. — Біла Церква, 2009. — 20 с. — укp.

Визначено зв'язок між клінічними, ультрасонографічними та біохімічними показниками. Розраховано та клінічно обгрунтовано значення індексів сечі та крові, що характеризують основні функції нирок домашніх котів у нормі та за гломерулонефриту, з урахуванням добового діурезу. Розроблено й апробовано схеми лікування котів, хворих на гломерулонефрит, досліджено в динаміці показники крові та сечі під час лікування. Встановлено фізіологічні ліміти артеріальної та венозної систем нирок клінічно здорових домашніх котів і їх зміни за гломерулонефриту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П872.61-954 +
Шифр НБУВ: РА369623 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Добровольський В.В. 
Протифібриляторна ефективність вазотропних і знеболюючих засобів (експериментальне дослідження): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.05 / В.В. Добровольський ; АМН України. Ін-т фармакології та токсикології. — К., 2002. — 22 с. — укp.

Висвітлено протифібриляторний ефект еуфіліну, тренталу, ксантинолу нікотинату, дипіридамолу, кавінтону, пірацетаму, серміону, аспізолу, бензофурокаїну, трамадолу для визначення доцільності їх застосування протифібриляторних засобів. Встановлено, що трентал, дипіридамол, серміон, аспізол після одноразового внутрішньовенного введення підвищують поріг фібриляції шлуночків серця у наркотизованих щурів у разі ізадринового ушкодження так само, як кордарон, а ефект бензофурокаїну, трамадолу - в 1,4 рази перевищує аналогічну дію кордарону. Трентал, дипіридамол, серміон на рівні кордарону запобігають виникненню фібриляції шлуночків серця у разі постішемічної реперфузії коронарної артерії. Протифібриляторна ефективність аспізолу, бензофурокаїну, трамадолу у разі постішемічної реперфузії коронарної артерії у наркотизованих котів, перевищує аналогічну дію кордарону в 1,8 рази. Механізм протифібриляторної дії аспізолу, бензофурокаїну, трамадолу, певною мірою, пов'язаний зі здатністю запобігати реперфузійним пошкодженням структури міофібрил, ендотелію капілярів, зменшувати кількість ушкоджених мітохондрій. Трамадол переважно запобігає пошкодженню мітохондрій, аспізол - зберігає структуру ядра кардіоміоцитів, бензофурокаїн - значно розширює канальці Т-системи саркоплазматичного ретикулума.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.73-29
Шифр НБУВ: РА318619 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Духницький В.Б. 
Т-2 токсикоз тварин (патогенез, діагностика, лікування, профілактика): Автореф. дис... д-ра вет. наук: 16.00.04 / В.Б. Духницький ; УААН. Ін-т експерим. і клініч. вет. медицини. — Х., 2006. — 40 с.: рис. — укp.

У порівняльному аспекті вивчено клінічний перебіг, картину крові, лейкограму та стан процесів обміну речовин за хронічної форми Т-2 токсикозу щурів, котів і поросят. Установлено, що хронічна форма Т-2 токсикозу характеризувалась розвитком імунодефіцитного стану, за цього виявлено зміни у клітинній та гуморальній ланках імунітету. На біохімічному рівні встановлено порушення обміну білків, вуглеводів і мінеральних речовин, активності ферментів плазми крові, активацію процесів перекисного окиснення ліпідів, зниженння активності системи антиоксидантного захисту організму, порушення обміну оксиду азоту та циклічних нуклеотидів, вплив Т-2 токсину на обмін аргініну. Застосування нукливету і унітіолу з лікувально-профілактичною метою за хронічної форми Т-2 токсикозу поросят позитивно впливало на окремі показники обміну білків, вуглеводнів, картину крові й активність ферментів. Унітіол проявляв антиоксидантну дію та стимулював систему антиоксидантного захисту організму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П872.765 +
Шифр НБУВ: РА343625

Рубрики:

      
13.

Ковальчук О. М. 
Морфологія підшлункової залози котів у нормі та за панкреатиту / О. М. Ковальчук. — Б.м., 2022 — укp.

Мета: дослідити особливості морфологічної будови підшлункової залози котів у постнатальному періоді онтогенезу та її зміни за панкреатиту. Об'єкт дослідження: підшлункова залоза клінічно здорових котів та за панкреатиту. Методи дослідження: клінічні (загальна температура, пульс, дихання, стан окремих органів); гематологічні (морфологічні – кількість еритроцитів, лейкоцитів; біохімічні – уміст у сироватці крові гемоглобіну, загального білка, білірубіну, глюкози, α-амілази); ехосонографічні; анатомічні (макроскопічна будова підшлункової залози); гістологічні (мікроскопічна будова підшлункової залози); морфометричні (встановлення абсолютних та відносних показників підшлункової залози та її структурно-функціональних одиниць) та статистичні (обробка цифрових даних з метою визначення вірогідності змін показників). Теоретичні результати: базуються на розробці за результатами дисертаційної роботи науково-методичної рекомендації з патоморфологічної діагностики підшлункової залози котів за панкреатиту. Практичні результати: представляють практичну значимість щодо морфології підшлункової залози у клінічно здорових котів та за гострого і хронічного перебігу панкреатиту, що значно додають та удосконалюють сьогочасні уявлення щодо морфофункціональної характеристики підшлункової залози котів у нормі та за розвитку патологічного процесу. Це дає можливість більш детально розкрити та зрозуміти основні аспекти механізму розвитку хвороби та доповнити морфологічні зміни, виявлені у хворих тварин. Наукова новизна: з'ясовано клініко-біохімічний статус, макро- та мікроскопічну будову, органо-, гісто- та цитоморфометричні показники підшлункової залози клінічно-здорових котів різновікових груп та за гострого і хронічного перебігу панкреатиту, що дало можливість розкрити та з'ясувати патоморфологічні зміни підшлункової залози за панкреатиту, розкрити деякі патогенетичні аспекти хвороби та доповнити прижиттєву і посмертну диференційну діагностику хвороби. Ступінь впровадження: результати дисертаційної роботи впроваджено у науково-дослідну роботу та використовуються у навчальному процесі на кафедрі нормальної і патологічної анатомії с.-г. тварин Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету; нормальної та патологічної морфології Харківської державної зооветеринарної академії; ветеринарно-санітарної експертизи, гігієни продуктів тваринництва та патологічної анатомії ім. Й. С. Загаєвського Білоцерківського національного аграрного університету; анатомії та гістології ім. П. О. Ковальського Білоцерківського національного аграрного університету; анатомії, гістології патоморфології ім. В. Г. Касьяненка Національного університету біоресурсів і природокористування України; патологічної морфології і судової ветеринарії Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С. З. Ґжицького; анатомії, нормальної та патологічної фізіології тварин Сумського національного аграрного університету; нормальної і патологічної анатомії Полтавської державної аграрної академії; ветеринарії, гігієни та розведення тварин Вінницького національного аграрного університету; нормальної і патологічної морфології та судової ветеринарії Одеського державного аграрного університету. Ефективність: комплексні методи досліджень – гематологічні, анатомічні, патологоанатомічні, гістологічні, морфометричні, статистичні дозволили науково-теоретично обґрунтувати та деталізувати патоморфогенез панкреатиту у котів залежно від гострого чи хронічного перебігу хвороби. Сфера використання: у процесі дослідження були одержані наукові результати, які мають теоретичне та практичне значення і рекомендовані для впровадження у діяльність спеціальності 211 «Ветеринарна медицина» з галузі знань 21 «Ветеринарна медицина».^UThe goal of the research: to study the morphology of a cat pancreas in a postnatal period of ontogenesis and its lesions under pancreatitis. The unit of analysis: cat pancreas of clinically healthy cats and under pancreatitis. Research techniques: clinical (overall temperature, pulse, respiration, state of specific organs); hematological (morphplogical – the amount of red blood cells and white blood cells; biochemical – the content of hemoglobulin, crude protein, bilirubin, glucose, α –amylases in a blood serum); echo-sonographical: anatomical (macroscopic structure of a pancreas); histological (microscopic structure of a pancreas); morphometrical (determination of absolute and relative indices of a pancreas as well as its structural and functional units) and statistical (digital data handling aimed at revealing the probability of indices changes). The theoretical results are based on the development of the scientific recommendations (on the results of a thesis work) on the pathomorphological diagnostics of a cat pancreas under pancreatitis. The working knowledge represents some practical significance as to cat pancreas morphology in clinically healthy cats, under acute pancreatitis progression and under its chronocity. This knowledge updates the contemporary view of a morphofunctional characteristics of a cat pancreas in a normal state and under the pathological process development. It allows to reveal in detail and to comprehend the aspects of a mechanism of the disease progression as well as to add some new information as to the changes which were revealed in sick animals. The novelty of the research: the clinical and biochemical status, macro- and microscopic structure, organo-, hysto- and cyto-morphometric indices of a pancreas of clinically healthy cats of different age-groups, under acute pancreatitis progression and under its chronicity have been established. It allowed to reveal and elucidate some pathomorphological changes in cat pancreas under pancreatitis, to show some pathogenetic aspects of a disease as well as to update the information about the intra vitam and post mortem differential disease diagnostics. The rate of implementation: the results of a thesis work have been implemented into the scientific and research work and are used in teaching and learning activities at the department of systematic and pathological anatomy of farm animals of Dnipropetrovsk State Agricultural and Economic University; at the department of systematic and pathological anatomy of Kharkiv State Zoo-Vetrinary Academy; at the department of veterinary-sanitary inspection, animal products hygiene and pathological anatomy named after Zagayevskyi I.S. of Bila Tserkva National Agricultural University; at the department of anatomy and hystology named after Kovalskyi P.O. of Bila Tserkva National Agricultural University; at the department of anatomy, hystology of pathomorphologies named after Kasyanenko V.G. of National University of Life and Environment of Ukraine; at the department of pathological morphology and judicial veterinary of Lviv National University of Veterinary Medicine and Biotechnologies named after Izhytskyi S.Z.; at the depertment of anatomy of systematic and pathological physiology of animals of Summy National Agricultural University; at the department of systematic and pathological anatomy of Poltava State Agricultural Academy; at the departmment of hygiene and animal breeding of Vinnytsia National Agricultural University; at the department of systematic and pathological morphology and judicial veterinary of Odessa State National University. The efficiency: integrated research techniques – hematological, anatomical, pathological-anatomical, hystological, morphometrical, statistical ones allowed to substantiate and to specify the patomorphogenesis of pancreatitis in cats depending on acute or chronical disease progression. A sphere of usage: the scientific insights which have some theoretical and practical significance and were recommended for introducing in speciality 211 “Veterinary Medicine” in the field of knowledge 21 “Veterinary Medicine” were received in the course of investigation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Ковпак В. В. 
Порівняльна характеристика стовбурових клітин та ефективність їх застосування за експериментального цукрового діабету у тварин / В. В. Ковпак. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертації висвітлено актуальне у ветеринарній медицині питання – експериментальне вирішення наукової проблеми впливу стовбурових клітин, отриманих з кісткового мозку, підшлункової залози та жирової тканини, на перебіг експериментально сформованого алоксанового цукрового діабету у щурів та котів. Представлено імунофенотипову та генетичну характеристики вищезазначених стовбурових клітин у процесі їх культивування залежно від видової належності. Запропоновано оптимізовані технології виділення стовбурових клітин із жирової тканини та підшлункової залози котів і щурів, оптимізовані умови їх культивування та зберігання. Здійснено морфологічну та функціональну оцінки вищезазначених культур в умовах in vitrо та наведено їх характеристику. За результатами проведених досліджень встановлено, що введення культур стовбурових клітин підшлункової залози, жирової тканини та кісткового мозку за експериментально сформованого цукрового діабету достовірно сприяє зниженню рівня глюкози у крові тварин-реципієнтів. За трансплантації культури стовбурових клітин підшлункової залози відмічали збільшення загального об'єму острівців Лангерганса, насамперед, завдяки неогенезу острівців, а також спостерігали прискорення регенерації клітин у раніше сформованій острівковій тканині. Введення культури стовбурових клітин кісткового мозку призводить до збільшення загального об'єму острівців Лангерганса більшою мірою через регенерацію шляхом посилення проліферативної активності клітин острівців. Трансплантація стовбурових клітин культури жирової тканини стимулювала неогенез острівців Лангерганса у підшлунковій залозі. Ефективність стовбурових клітин жирової тканини була найнижчою, порівнюючи з культурами червоного кісткового мозку та підшлункової залози.^UThe thesis deals with the current issues in veterinary medicine, in particular the experimental solution of the scientific issue of the influence of bone marrow stem cells, pancreas stem cells and adipose tissue stem cells, upon the development of alloxan diabetes in rats and cats. There have been presented immunophenotypic and genetic characteristics of the abovementioned stem cells in culture in the course of their cultivation, depending on species. There have been presented the optimized technologies for the isolation of stem cells from adipose tissue and pancreas of cats and rats. There have been optimized the conditions for their cultivation and storage. The abovementioned cultures have been heterogeneous characterized and assessed in terms of morphology and functioning in vitro. The results of the study have showed that introduction of the culture of stem cells of the pancreas, adipose tissue and bone marrow against the background of alloxan diabetes significantly decreases the glucose levels in the blood of recipient animals. In the case of transplantation of the pancreas stem cells culture, there has been observed an increase of islets of Langerhans, mainly due to neogenesis of islets. Also there has been observed the improved regeneration of cells in previously formed islet tissue. The introduction of the culture of bone marrow stem cells significantly increases the total amount of islets of Langerhans thanks to regeneration, by boosting the islet cells proliferative activity. Transplantation of the cultures of adipose tissue stem cells tendsto stimulate neonogenesis of islets of Langerhans in the pancreas. The adipose tissue stem cells showed the lowest effectiveness in the course of the study.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Ковпак О. С. 
Біологічні властивості стовбурових клітин та їх вплив на відновлення міокарда тварин за експериментального ішемічного інфаркту / О. С. Ковпак. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації висвітлено актуальні у ветеринарній медицині питання – біологічні властивості стовбурових клітин, отриманих з різних джерел у процесі культивування, та теоретичне обґрунтування й експериментальне підтвердження ефективності методу клітинної регенеративної терапії із застосуванням стовбурових клітин, отриманих з різних джерел, на активність відновлення структури міокарда щура, пошкодженого внаслідок експериментального ішемічного інфаркту. У дослідженнях основну увагу зосереджено на стовбурових клітинах культури, отриманої з міокарда, як альтернативного джерела клітинного матеріалу за лікування пацієнтів із хворобами серця. Представлено дані отримання стовбурових клітин із міокарда (щури та коти), кісткового мозку та жирової тканини (коти); розроблення методів оцінки якостіі безпечності стовбурових клітин котів, призначених для потреб клітинної регенеративної терапії; теоретично обґрунтовано ефективність методу клітинної регенеративної терапії із застосуванням стовбурових клітин на активність відновлення структури міокарда щура, пошкодженого внаслідок ішемічного інфаркту; експериментально підтверджено вплив трансплантації стовбурових клітин культур, отриманих з різних джерел, на зменшення площі некротизованої тканини міокарда щура на фоні експериментального інфаркту.^UThe dissertation deals with the current issues of veterinary medicine, in particular, experimental solution of the scientific issue of the effect of stem cells derived from myocardium, bone marrow, and adipose tissue on the restoration of myocardium after experimental pale infarction. Study were focused on the myocardium-derived cultures of stem cells as an alternative source of cellular material to treat heart diseases. It is important to emphasize that in the course of in vitro cultivation, cells in the culture tended to change their phenotypic characteristics: morphology, expression of CD markers, and karyotype. Since the therapeutic effect of the studied cultures on the development of experimental myocardial infarction had been proven, we were to determine the best conditions for isolation from different sources and cultivation of cultures of cat stem cells for their further putting into veterinary practice. In addition, we were study the optimal concentration of insulin-like growth factor-1, growth factor of fibroblasts-2, growth hormone and Biolaminin 521 LN for proliferation index growth of stem cells of bone marrow, adipose tissue and myocardium, and accounted for the number of genetic errors in studied cultures.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Кривопустова М. В. 
Прогнозування ефективності лікування та клінічного перебігу бронхіальної астми у дітей шкільного віку, сенсибілізованих до алергенів котів: автореферат дис. ... д.філософ : 228 / М. В. Кривопустова. — Б.м., 2023 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Кустуров В. Б. 
Поширення, діагностика, клінічний прояв та лікування токсоплазмозу собак і котів в умовах Одеського регіону: автореферат дис. ... д.філософ : 211 / В. Б. Кустуров. — Б.м., 2023 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Лавріненко І.В. 
Отодектоз собак і котів (епізоотологія, діагностика, лікування): автореф. дис. ... канд. вет. наук: 16.00.11 / І.В. Лавріненко ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Доведено залежність характеру метаболічних і структурних зрушень в організмі від перебігу хвороби й інтенсивності інвазії. Вивчено зміни морфологічних, імунологічних показників крові та біохімічного складу сироватки крові кошенят, спонтанно інвазованих отодектесами. Встановлено морфоструктурні зміни в шкірі вух хворих на отодектоз собак. Визначено терміни життєвої активності кліщів поза організмом хазяїв. Наведено порівняльну ефективність препаратів офтальмо-гелю, амітразину-плюс і мазі аверсектинової під час лікування котів, хворих на отодектоз.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.641.17-953 + П873.641.17-954 +
Шифр НБУВ: РА370880 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Ладигіна Л.В. 
Мікроводорості як кормові об'єкти личинок мідій і устриць: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Л.В. Ладигіна ; НАН України. Ін-т біології півден. морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2007. — 24 с. — укp.

Оптимізовано умови живлення личинок устриці Crassostrea gigas і мідії Mytilus galloprovinciallis у разі їх вирощування в розпліднику. Виявлено трофічні потреби личинок мідій та устриць. Вперше в розпліднику апробовані елементи біотехніки масового культивування мікроводоростей - корму для личинок мідій та устриць, у проточному та нагромаджувальному режимах. Визначено швидкість росту та динаміку нагромадження урожаю мікроводоростей залежно від фази росту та умов культивування. Вперше досліджено процес нагромадження каротиноїдів личинками устриць і показано їх трансформацію устричним спатом. Вперше складено харчові раціони для личинок устриць і мідій залежно від стадій розвитку з урахуванням кількісного й якісного складу мікроводоростей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П743-44 + Е621.16*731.6 +
Шифр НБУВ: РА350773

Рубрики:

      
20.

Маковська І. Ф. 
Особливості епізоотичного процесу сказу в Україні в період з 1950 по 2020 роки / І. Ф. Маковська. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі представлені результати ретроспективного, просторово-часового, просторово-кластерного аналізів та моделювання поширення сказу, а також досліджені епідеміологічні та економічні аспекти сказу, що дозволило встановити особливості епізоотичного процесу поширення сказу в Україні впродовж 70 років. Отримано перші експериментальні дані щодо векторної направленості епізоотій, територій із “гарячими точками”, ідентифікації зон із статистично значимими кластерами сказу та моделюваннядинаміки поширення сказу. Ретроспективний аналіз дозволив встановити, що протягом 1950-2020 рр. в Україні було зафіксовано три значних піки епізоотичних спалахів сказу з інтервалами у 28 років: 1) у 1951р. (3 724 випадки), 2) у 1979 р. (1 594 випадки) та 3) у 2007 р. (2 932 випадки). Під час першого піку епізоотії міського сказу в 1951 році вся територія України була неблагополучною щодо сказу. Проте,висока напруженість епізоотичної ситуації спостерігалась у східних (у Донецькій та Дніпропетровській) та центральних областях України. В період другого піку епізоотії сильватичного сказу в 1979 року в східній частині країни всі області (особливо Донецька, Харківська та Полтавська) мали високу напруженість епізоотичної ситуації зі сказу, тоді як в західній частині, збільшена кількість випадків спостерігалась лише на території Хмельницької області. Також висока напруженість відмічалась на півночі – в Чернігівській та Житомирській областяхта на півдні – в Одеській області. Низька напруженість епізоотичної ситуації зі сказу була зафіксована в західних областях поблизу кордону з Польщею. Під час третього піку в 2007 році сказ був більш поширеним на території східних та південно-східних регіонів, особливо на території Запорізької, Донецької та Луганської областей. Крім цього, виражена напруженість епізоотичної ситуації відмічалась на півночі (Чернігівська, Житомирська) та на заході України (Хмельницька обл.). Дослідження епідеміологічних аспектів сказу за 2007-2019 років,встановив, що понад 1 млн. людей в Україні страждали від нападів тварин. Визначено, що найбільша частка нападів на людей була від собак (77,7%), але найбільша частка нападів скажених тварин була від котів (32,9% усіх скажених тварин). Метааналіз нападів протягом останніх 13 років показав, що серед 1 079 182 проаналізованих випадків звернень із 838 635 нападів собаками 6 747 було здійснено скаженими собаками. Отже, ризик інфікування сказом від собак становив 1:124. Ризик передачі сказу під час нападів котів становив 1:25 (7 717 з 196 128). Під час звернень після нападів дикими тваринами встановлено пропорцію 1:7, тобто з 32 894 тварин, які напали 4 397 були хворими на сказ. Після контактів із сільськогосподарськими тваринами майже у кожному другому випадку виявлявся контакт із твариною, хворою на сказ (ризик 1:2). Вперше проведений аналіз економічних збитків внаслідок загибелі сільськогосподарських тварин, які були жертвами нападів диких та домашніх м'ясоїдних тварин, хворих на сказ. Встановлено, що протягом 2009-2018 років власники тварин отримали загальні економічні збитки на суму 81 701 590 грн., з яких 98,7 % належить до збитків від падежу ВРХ за рахунок: 1) найбільшої кількості хворих тварин, 2) недоотримання від ВРХ крім м'ясної, ще й молочної продукції, 3) значних затрат на утилізацію туш (кремацію). Отримані результати дозволяють рекомендувати щеплення всього поголів'я великої та дрібної рогатої худоби, які перебувають на випасі у місцевостях з найвищим ступенем напруженості епізоотичної ситуації щодо сказу.^UThe dissertation presents the results of retrospective, spatio-temporal, spatialcluster analyzes and modeling of rabies spread, as well as epidemiological and economic aspects of rabies, which allowed to establish the features of the epizootic process of rabies spread in Ukraine for 70 years. The first experimental data on the vector orientation of epizootics, areas with rabies “hot spots”, identification of zones with statistically significant disease clusters, modeling of rabies spread dynamics were obtained. Retrospective analysis revealed that during 1950-2020 in Ukraine there were 3 significant peaks of rabies with intervals of 28 years: 1) in 1951 (3724 cases), 2) in 1979 (1594 cases) and 3) in 2007 (2932 cases). During the first peak of the urban rabies epizootic in 1951, the entire territory of Ukraine was unfavorable for rabies. However, high tensions in the epizootic situation were observed in the eastern (Donetsk and Dnipropetrovsk) and central (Vinnytsia) regions of Ukraine. During the 2-nd peak of the outbreak of rabies in 1979 in the eastern part of the country all regions (especially Donetsk, Kharkiv and Poltava) had a high intensity of the epizootic situation of rabies, while in the western part, an increased number of cases was observed only in Khmelnytsky region. Also, high tensions were observed in the north - in Chernihiv and Zhytomyr regions and in the south - in Odessa region. Low tensions in the epizooticsituation of rabies were recorded in the western regions near the border with Poland. During the 3-rd peak in 2007, rabies was more common in the eastern and southeastern regions, especially in Zaporizhia, Donetsk and Luhansk oblasts. In addition, a pronounced manifestation of rabies was observed in the north (Chernihiv, Zhytomyr region) and in western Ukraine (Khmelnytsky region). A study of the epidemiological aspects of rabies in 2007-2019 found that more than 1 million people in Ukraine suffered from animal attacks. It was determined that the largest share of attacks on humans was from dogs (77.7%), but the largest share of attacks by rabid animals was from cats (32.9% of all rabid animals). A meta-analysis of attacks over the past 13 years has shown that out of 1,079,182 cases of treatment of 838,635 dog attacks, 6,747 were committed by rabid dogs. Therefore, the risk of rabies infection from dogs was 1: 124. The risk of transmitting rabies during cat attacks was 1:25 (7 717 out of 196 128). During appeals after attacks by wild animals, a ratio of 1:7 was established, ie out of 32 894 animals that attacked, 4 397 were infected with rabies. After contact with farm animals, almost every second case revealed contact with rabid animals (risk 1: 2). For the first time, an analysis of the economic damage caused by the death of farm animals that have been attacked by wild and domestic carnivores with rabies. It isestablished that during 2009-2018 animal owners received total economic losses in the amount of UAH 81 701 590, of which 98.7% belong to losses from the death of cattle due to: 1) the largest number of sick animals, 2) non-receipt of cattle except meat, as well as dairy products, 3) significant costs for the disposal of carcasses (cremation). The obtained results allow the introduction of vaccination of all livestock and smallcattle that are grazing in areas with the highest intensity of the epizootic situation against rabies.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського