Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (4)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (9)Реферативна база даних (59)Книжкові видання та компакт-диски (44)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>K=САГАЙДАЧН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
1.

Фірсов О.В. 
Військово-політична діяльність П. Сагайдачного та Б. Хмельницького: порівняльний аналіз: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.В. Фірсов ; Держ. вищ. навч. закл. "Переяслав-Хмельниц. держ. пед. ун-т ім. Г.Сковороди". — Переяслав-Хмельниц., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено військово-політичну діяльність видатних українських гетьманів П. Сагайдачного та Б. Хмельницького у контексті створення та розвитку українського козацького війська за умов захисту українських земель і їх звільнення від чужоземного панування. Проведено порівняльне вивчення військово-політичної діяльності гетьманів і з'ясовано, що саме завдяки їх зусиллям в Україні була створена якісно нова армія, яка відрізнялась від інших тогочасних військових формувань принципами організації, навчання, комплектування та виховання вояків і мала власну козацьку школу воєнного мистецтва. Розкрито роль П. Сагайдачного та Б. Хмельницького у становленні та використанні українського козацького війська у досліджуваний період. Охарактеризовано соціально-економічне становище козацтва у першій половині XVII ст., висвітлено погляди П. Сагайдачного та Б. Хмельницького на досягнення прав і вольностей козацтва за умов польського панування та утвердження незалежного державного статусу українських земель. Проаналізовано військово-політичні концепції П. Сагайдачного та Б. Хмельницького, визначено їх відмінності у порівнянні з аналогічними теоріями іноземних держав даного періоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)441-8 Сагайдачний + Т3(4УКР)442-8 Хмельницький +
Шифр НБУВ: РА360202

Географічні рубрики:

      
2.

Сагайдачний Д.О. 
Моделі й інформаційні технології оптимального розподілу ресурсу для дворівневих економічних систем в умовах невизначеності: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Д.О. Сагайдачний ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Розроблено математичні моделі й алгоритми розв'язання задачі раціонального розподілу ресурсу в дворівневих ієрархічних системах за різноманітного характеру вхідних даних. Запропоновано методику одержання закону розподілу доходу системи на базі даних стосовно законів розподілу параметрів виробничих функцій елементів для випадку, коли вхідні дані носять імовірнісний характер, а для розподілу ресурсу в ситуації, коли вхідними даними є лише діапазони можливих значень параметрів виробничих функцій елементів системи, розроблено підхід, який базується на використанні математики нечітких чисел. Досліджено проблему раціонального розподілу ресурсу в активних дворівневих системах типу "центр - елементи".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У. ф12 + У9(4УКР)290-210.302 +
Шифр НБУВ: РА326230

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Сагайдачна Н.О. 
Національно-визвольні змагання в Галичині XV - XVIII ст.: військово-історіографічний аспект: Автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / Н.О. Сагайдачна ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2001. — 19 с. — укp.

Узагальнено літопис національно-визвольного руху у галицьких землях в XV - XVIII ст. Висвітлено селянське повстання під проводом Мухи 1490 - 1492 рр.; виступи, пов'язані із перебігом Національної революції XVII ст., походами Б.Хмельницького в Галичину; опришківський рух. Охарактеризовано національно-визвольний рух у регіоні: на концептуальному та фактографічному рівнях відображено напрями досліджень, розроблено джерельну базу. Досліджено етап 1920 - 1930-х рр., який характеризується динамічним розвоєм наукових студій, розмаїттям теоретико-методологічних підходів, розширенням джерельної бази. Розглянуто сучасний історіографічний етап, визначений як поступовий перехід від традиційних до інноваційних підходів вивчення історії національно-визвольного руху, на якому науковці комплексно використовують методи пізнання історії, історіографії, джерелознавства. Акцентовано увагу на особливостях державно-соборного процесу в Україні, її статусу на геополітичній карті Центрально-Східної Європи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР331)4-45
Шифр НБУВ: РА313907 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Пустовіт В.Ю. 
Національно-культурний компонент у структурі художнього тексту (на матеріалі роману Д.Л.Мордовця "Сагайдачний"): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / В.Ю. Пустовіт ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2001. — 20 с. — укp.

Розкрито особливості художнього втілення національно-культурного компонента в історичному романі на підставі комплексного вивчення творчості Д.Л.Мордовця. Визначено шляхи формування художньо-естетичного мислення письменника. Творчу індивідуальність митця розглянуто в контексті суспільно-культурної атмосфери другої половині ХІХ ст. Висвітлено проблеми поетики роману "Сагайдачний", принципи та засоби, за допомогою яких Д.Л.Мордовець відображає традиції козацтва, духовне життя українців другої половини XVII ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4 Мордовець , Д.Л. 534
Шифр НБУВ: РА315334 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Корнієнко В.В. 
Розвиток воєнного мистецтва українського козацького війська у війнах першої чверті XVII століття: Автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / В.В. Корнієнко ; Держ. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2000. — 20 с. — укp.

Встановлено, що у першій чверті XVII ст. в Україні, землі якої у той час перебували під владою Польщі, була створена дисциплінована, добре організована і підготовлена українська козацька армія під керівництвом відомого гетьмана П.Сагайдачного та склалася власна козацька школа воєнного мистецтва, у межах якої відбулися докорінні зміни у стратегії й тактиці, військовому навчанні та вихованні. Визначено основні фактори, які безпосередньо вплинули на даний процес. Виявлено тенденції й закономірності розвитку Війська Запорізького та його воєнного мистецтва у зазначений період. Сформульовано характерні риси козацької стратегії й тактики, а також проаналізовано основні відмінності даного мистецтва запорожців від воєнного мистецтва тогочасних армій Західної Європи та Османської імперії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)46-294
Шифр НБУВ: РА310666 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Красавіна В.В. 
Структурно-семантичні, стилістичні та текстові функції епітета в історичному романі (на матеріалі творів другої половини XIX - першої половини XX ст.): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / В.В. Красавіна ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено структуру, стилістичні та текстові функції епітета в історичних романах П.Куліша "Чорна рада", І.Нечуя-Левицького "Іван Виговський", А.Чайковського "Сагайдачний". Зафіксовані в аналізованих текстах епітетні словосполучення структуровано у функціонально-семантичне мегаполе "Козаччина", що об'єднує макрополя "Історична доба", "Україна", "Запорозька Січ", "Козацтво". У макрополі "Козацтво" проаналізовано мікрополя епітетних словосполучень "Віра", "Вороги/Союзники", "Зброя, національні клейноди", "Побут", "Одяг", "Коні". Простежено формування мовних стереотипів з національно-культурним компонентом у змалюванні зовнішнього і внутрішнього портрета козаків, гетьманів. Здійснено структурно-семантичний аналіз найчастіше вживаних епітетів і дистрибутів. Виявлено тенденцію переходу відносних прикметників козацький, запорозький, гетьманський у якісно-оцінні лексеми. Доповнено Словник епітетів української мови епітетними словосполученнями, прагматично-оцінний зміст яких взаємопов'язаний зі сприйманням доби Козаччини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-31 + Ш401.17 + Ш5(4УКР)5-334 +
Шифр НБУВ: РА340348

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
7.

Кравець Н. П. 
Військова і громадська діяльність Василя Проходи (1891 – 1971). / Н. П. Кравець. — Б.м., 2021 — укp.

Проаналізовано військову та громадську діяльність відомого українського військового, громадського діяча, підполковника Армії УНР, історика Василя Хомича Проходи в першій половині ХХ ст. крізь призму воєнних, суспільно-політичних процесів в Україні та еміграції. Розглянуто основні етапи військової діяльності в лавах російської армії напередодні та в перший рік Першої світової війни, українського війська Української держави, Дієвої Армії УНР. Визначено внесок В. Проходи у боротьбу за державність і незалежність в роки Української революції (1917–1921). Охарактеризовано напрями громадської діяльності В. Проходи в ЧСР у міжвоєнний період. Розглянуто внесок В. Проходи у формування суспільних цінностей студентського середовища Української господарської академії, виокремлено коло його однодумців – студентів і викладачів, серед яких – майбутні лідери національно-культурних організацій в еміграції. Відзначено, що перебуваючи в студентських громадських організаціях («Академічна громада» та ін.) у міжвоєнний період ХХ ст. він доклав чимало зусиль для захисту освітніх, національно-культурних, соціальних прав у ЧСР. Проаналізовано організаційну діяльність В. Проходи щодо становлення і розвитку українського сокільського руху в Чехословаччині, об'єднання сокільських організацій за кордоном, підтримки тісної співпраці з центром – «Соколом-Батьком» у Львові. Виділено його внесок в організаційну працю і створення теоретичних засад українських професійних громадських об'єднань в ЧСР.З'ясовано, що в роки Другої світової війни він працював інженером з будівництва шосейних доріг, оборонних споруд, фабрик в Німеччині, Австрії, Чехії, Словаччині, Прибалтійських державах, СРСР, лише спорадично підтримуючи зв'язки з українськими громадськими організаціями, окремими їх членами. Звернено увагу на арешт та слідство щодо В. Проходи в лютому–вересні 1945 р. та його подальше заслання в м. Таллінн, згодом – в м. Ленінград, а потім – у Комі АРСР у 1945–1954 рр.^UThe dissertation analyzes the military and public activities of the famous Ukrainian military, public figure, lieutenant colonel of the UNR Army, historian Vasyl Khomich Prokhoda in the first half of the twentieth century. Through the prism of military, socio-political processes in Ukraine and emigration. Emphasis is placed on the peculiarities of the formation of his outlook, in particular, it is shown that the basis of expressive national-patriotic consciousness. The main stages of military activity in the ranks of the Russian army before and in the first year of the First World War, the Ukrainian army of the Ukrainian state, the UNR Army of the Army are considered. The contribution of V. Prokhoda to the struggle for statehood and independence during the Ukrainian Revolution (1917 – 1921) was determined. The directions of social activity of V. Passages in the Czechoslovakia during the interwar period of the twentieth century are characterized. The contribution of V. Passages in the formation of social values of the student environment of the Ukrainian Academy of Economics is considered, the circle of his like-minded students and teachers, among whom are the future leaders of national-cultural organizations in emigration, are distinguished. It is noted that being in student non-governmental organizations (“Academic Community” etc.) in the interwar period of the twentieth century he made considerable efforts to protect educational, national, cultural and social rights in the Czechoslovak Republic. The organizational activity of V. Prokhoda on the formation and development of the Ukrainian Sokil movement in Czechoslovakia, the association of Sokil organizations abroad, the support of close cooperation with the headquarters – Sokil-Father in Lviv are analyzed. His contribution to the organizational work and creation of theoretical foundations of Ukrainian professional public associations in the Czechoslovakia are highlighted. It was found out that during the Second World War he worked as an engineer for the construction of highways, defense structures, factories in Germany, Austria, Czech Republic, Slovakia, the Baltic States, the USSR, only sporadically maintaining relations with Ukrainian civic organizations, some. Attention is drawn to the arrest and investigation of V. Prokhoda in February–September 1945 and his subsequent exile in Tallinn, later in Leningrad, and then in the Komi Autonomous Soviet Socialist Republic in 1945–1954.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Полтавець Ю. С. 
Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного в системі вищої військової освіти України (2009–2018) / Ю. С. Полтавець. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена аналізу напрямів діяльності Національної академії сухопутних військ у період з 2009 по 2018 роки. Дослідження проводиться на перетині вивчення сучасної історії України, становлення української освітньої системи в пострадянський період, формування та функціонування мережі вищих військових навчальних закладів України, історії та сучасності Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного імені гетьмана Петра Сагайдачного, зокрема в умовах новітньої російсько-української війни на Сході України та тимчасової окупації територій України. Головна ідея роботи полягає у відтворенні сюжетів, пов'язаних із роллю та місцем Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного в системі військової освіти України, зміцненні обороноздатності держави, особливостями освітнього процесу, наукової і науково-технічної діяльності, культурно-просвітницького й спортивного життя.Автором встановлено, що Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного відіграє ключову роль в системі вищої військової освіти України, зокрема у підготовці військових фахівців для потреб ЗС України та інших військових формувань, підготовкою наукових на науково-педагогічних кадрів, формування у особового складу патріотизму та професійно важливих якостей необхідних для виконання завдань за призначенням, здійсненні наукової і науково-технічної діяльності в інтересах ЗС України та у напрямку удосконалення освітнього процесу Академії, здійсненні міжнародної співпраці у сфері освіти та науки, сприяння інтеграції України у Північноатлантичний альянс. З'ясовано, що вагомий внесок у забезпечення обороноздатності держави НАСВ зробила під час російсько-української війни.Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що вперше на дисертаційному рівні проведено комплексний аналіз основних напрямів діяльності Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного в якому проаналізовано розвиток та удосконалення освітнього процесу, напрями науково та науково-технічної діяльності закладу, міжнародного співробітництва та розвитку матеріально-технічної бази для забезпечення освітньої та наукової діяльності.Результати дисертаційного дослідження можуть бути використані для підготовки праць із військової історії України та історії Збройних сил України. Окрім того, матеріали дисертаційного дослідження можуть використовуватись для військово-патріотичного виховання молоді.^UThe dissertation is devoted to the analysis of the directions of activity of the National Academy of Land Forces in the period from 2009 to 2018. The study is conducted at the intersection of modern Ukrainian history, the formation of the Ukrainian educational system in the post-Soviet period, the formation and operation of a network of higher military educational institutions of Ukraine, history and modernity of the National Army Academy named after hetman Petro Sahaidachny, war in eastern Ukraine and the temporary occupation of Ukraine. The main idea of the work is to recreate the stories related to the role and place of the National Army Academy named after hetman Petro Sahaidachny in the military education system of Ukraine, strengthening the state's defense capabilities, features of the educational process, scientific and technical activities, cultural, educational and sports life. .The author finds that the National Army Academy named after hetman Petro Sahaidachny plays a key role in the system of higher military education of Ukraine, in particular in the training of military specialists for the Armed Forces of Ukraine and other military formations, training of scientific and pedagogical personnel, patriotism and professionally important qualities necessary to perform the assigned tasks, implementation of scientific and scientific-technical activities in the interests of the Armed Forces of Ukraine and in the direction of improving the educational process of the Academy, implementation of international cooperation in education and science, promoting Ukraine's integration into the North Atlantic Alliance. It was found that the NAV made a significant contribution to ensuring the state's defense capabilities during the Russian-Ukrainian war.The scientific novelty of the obtained results is that for the first time at the dissertation level a comprehensive analysis of the main activities of the National Army Academy named after hetman Peter Sahaidachny, which analyzed the development and improvement of the educational process, scientific and technical activities, international cooperation for educational and scientific activities.The results of the dissertation research can be used to prepare works on the military history of Ukraine and the history of the Armed Forces of Ukraine. In addition, the materials of the dissertation research can be used for military-patriotic education of youth.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Підшибякін С. В. 
Антитерористична операція на Сході України в українському суспільному дискурсі (2014 – 2018) / С. В. Підшибякін. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації проаналізовано український суспільний дискурс щодо проведення антитерористичної операції (АТО) на Сході України у 2014–2018 рр. Дослідження проводиться на перетині вивчення сучасної історії України, мистецтва ведення війни у новітніх умовах гібридності, російсько-українських відносин після 2014 р. на тлі глобальної геополітики та теорії масових комунікацій. Головна ідея роботи полягає у відтворенні сюжетів, які стосуються відображення передумов та причин АТО в окремих частинах Донецької та Луганської областей (проросійських виступів, проголошення т. зв. «ДНР» та «ЛНР» та проєкту «Новоросія»), перебігу АТО на Сході України та спроб дипломатично-правового врегулювання конфлікту в українському суспільному дискурсі 2014–2018 рр., використовуючи для цього широке коло джерел – офіційні документи та матеріали державних органів влади і управління, міждержавні угоди України з іншими державами, матеріали міжнародних тематичних конференцій і зустрічей, які відбувалися в руслі Нормандського та Мінського форматів, стенограми засідань українського парламенту, матеріали соціологічних моніторингів, мемуаристику, щоденникові та публіцистичні нотатки, репортажі щодо учасників АТО та волонтерів, пресу, матеріали Інтернет-ресурсів, спеціальну наукову літературу, доробки аналітичних центрів.Зазначено, що стан дослідження та його джерельна база на сучасній стадії перебувають у процесі становлення, періодичного перегляду вже здійснених напрацювань та постійного залучення щоразу нових позицій літератури та джерел.^UThe dissertation analyzes the Ukrainian public discourse on the anti-terrorist operation (ATO) in eastern Ukraine in 2014–2018. The study is conducted at the intersection of the study of modern Ukrainian history, the art of warfare in the latest conditions of hybridity, Russian-Ukrainian relations after 2014 against the background of global geopolitics and the theory of mass communications. The main idea of the work is to reproduce the plots related to the reflection of the preconditions and reasons of the ATO in some parts of Donetsk and Luhansk regions (pro-Russian speeches, proclamation of the so-called «DPR» and «LPR» and the project «Novorossiya»), the ATO in eastern Ukraine and attempts at diplomatic and legal settlement of the conflict in the Ukrainian public discourse of 2014–2018,, using for this purpose a wide range of sources – official documents and materials of state authorities and administration, interstate agreements of Ukraine with other states, materials of international thematic conferences and meetings held in the Normandy and Minsk formats, transcripts of meetings of the Ukrainian parliament, materials of sociological monitoring, memoirs , diary and journalistic notes, reports on anti-terrorist operation participants and volunteers, press, materials of Internet resources, special scientific literature, works of analytical centers. It is noted that the state of the research and its source base at the present stage are in the process of formation, periodic review of the work already done and the constant involvement of new positions of literature and sources.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Грицюк В. М. 
Наступальні операції військ Українських фронтів (24.12.1943–28.10.1944). / В. М. Грицюк. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації здійснено системне осмислення феноменології збройного протистояння СРСР та Німеччини у період Другої світової війни, вивчено та проаналізовано застосування військ Українських фронтів у наступальних стратегічних і фронтових операціях 1944 року на території України. До наукового аналізу залучено відомості про Дніпровсько-Карпатську, Кримську, Львівсько-Сандомирську, Яссько-Кишинівську та Східно-Карпатську стратегічні наступальні операції та низку фронтових операцій, які проходили в межах стратегічних. Крім того, висвітлюються так звані «забуті операції», а також чинники, що спричинили формування довкола них фігури замовчування і фальсифікацій. Опрацювання значних масивів фактологічних матеріалів, врахування результатів новітніх досліджень дозволили синтезувати нове концептуальне бачення перебігу воєнних дій на території України. На підставі оригінальних методологічних підходів здійснено зіставлення задумів операцій, способів їх реалізації, реального перебігу подій з одного боку, і справжніх, а не уявних, результатів, – з іншого. Проаналізовано, як все це було інтерпретовано історичною наукою різних періодів. Виявлено маніпулятивні технології формування історичної пам'яті про Другу світову війну. Набули подальшого розвитку інтерпретації та оцінки значення операцій Українських фронтів для еволюції воєнного мистецтва. За результатами дисертації розроблено рекомендації з метою використання дослідженого досвіду в теорії воєнного мистецтва, а також у сучасній практиці військового будівництва, підготовки і застосування Збройних Сил України, навчанні та вихованні військових кадрів.^UThe dissertation provides a systematic understanding of the phenomenology of the armed confrontation between the USSR and Germany during the Second World War, the application of troops of the Ukrainian fronts in the offensive strategic and front operations in Ukraine in 1944 were studied and analysed. The scientific analysis included information on the Dnipro-Carpathian, Crimean, Lviv-Sandomierz, Iass-Kishiniv and Eastern-Carpathian strategic offensive operations and a number of front operations that took place in the scope of strategic operations. Elaboration of significant empirical arrays, taking into account the results of the latest research, allowed synthesizing a new conceptual vision of the course of combat actions on the territory of Ukraine. On the basis of new sources and methodological approaches, a comparison of the plans of operations, methods of implementation, the real course of events on the one hand, and real, not imaginary, results of the actions – on the other, were provided. The analysis of how the events were interpreted by historical science of different periods were provided. Manipulative technologies for the formation of historical memory of the Second World War have been discovered.The paper states that the Dnipro-Carpathian (December 24, 1943 – April 7, 1944) and Crimean (April 8–May 12, 1944) strategic operations, which were conducted in close cooperation, in terms of the number of forces and resources involved by both warring parties, spatial scale, scope, dynamism, variety of forms and methods of troops actions, the number of planned and conducted front and army operations, its results, the number of losses occupy one of the leading positions among the operations of World War II.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Томчук О. А. 
Волонтерський рух допомоги Збройним Силам України під час проведення Антитерористичної операції (квітень 2014 – квітень 2018 рр.). / О. А. Томчук. — Б.м., 2021 — укp.

У роботі комплексно досліджується історія становлення та розвитку волонтерського руху допомоги Збройним Силам України під час проведення антитерористичної операції (АТО) по звільненню окупованих Російською Федерацією територій (2014 – 2018). Відзначено, що піком розвитку руху стала середина 2015 р., коли діяли понад 250 волонтерських організацій, що спеціалізувалися на вирішенні проблем породжених російською агресією в Криму та на сході України. Основними напрямками діяльності волонтерів були: допомога українській армії (збір і доставка у зону проведення АТО необхідних ресурсів), надання медичної допомоги пораненим, допомога біженцям із східних окупованих районів, звільнення полонених, пошук зниклих безвісті та загиблих воїнів ЗСУ. У ході тривалої агресії ряд об'єднань та організацій, змінили свої напрями діяльності (або додавати нові напрями роботи). Методом «усної історії» висвітлена діяльність волонтерів у рецепції учасників АТО. Встановлено, що волонтери, під час поїздок на передову лінію фронту, виступали джерелом інформації з високим рейтингом довіри, особливо якщо йшлося про «гарячі» новини із зони АТО. Рекомендації та висновки можуть бути використані для підтримки ефективного процесу прийняття рішень, удосконалення механізму забезпечення прозорості та відкритості роботи волонтерських організацій, тісної їхньої співпраці з Міністерством оборони України.^UThe paper comprehensively examines the history of the formation and development of the volunteer movement to assist the Armed Forces of Ukraine during the anti-terrorist operation (ATO) to liberate the territories occupied by the Russian Federation (2014 - 2018). It is noted that the peak of the movement's development was the middle of 2015, when there were more than 250 volunteer organizations specializing in solving problems caused by Russian aggression in the Crimea and eastern Ukraine. The main activities of the volunteers were: assistance to the Ukrainian army (collection and delivery of the necessary resources to the anti-terrorist operation zone), medical care for the wounded, assistance to refugees from the eastern occupied areas, release of prisoners, search for missing and dead soldiers. During the long aggression, a number of associations and organizations changed their directions of activity (or add new directions of work). The method of "oral history" highlights the activities of volunteers in the reception of ATO participants. It was established that volunteers, when traveling to the front line, acted as a source of information with a high rating of trust, especially when it came to "hot" news from the ATO zone. Recommendations and conclusions can be used to support an effective decision-making process, improve the mechanism for ensuring transparency and openness of volunteer organizations, their close cooperation with the Ministry of Defense of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Сороківська-Обіход А. І. 
Російсько-грузинський військовий конфлікт 2008 року: інформаційно-психологічне протистояння / А. І. Сороківська-Обіход. — Б.м., 2022 — укp.

У дисертаційному дослідженні вперше здійснено комплексне дослідження інформаційно-психологічного протистояння під час російсько-грузинського воєнного конфлікту у серпні 2008 р. завдяки використанню широкого кола джерел та наукової літератури. Наукові пошуки спрямовувались на те, щоб відокремити сутність, шляхи реалізації та форми інформаційно-психологічного протистояння під час російсько-грузинського конфлікту та розкрити його наслідки у контексті посилення російського впливу на Південному Кавказі. У роботі показано авторський підхід у визначенні особливостей висвітлення цього протистояння під час активної фази бойових дій на основі опрацювання різноманітних джерел.^UThe dissertation research was the first to conduct a comprehensive study of information and psychological confrontation during the Russian-Georgian military conflict in August 2008 through the use of a wide range of sources and scientific literature. Scientific research was aimed at separating the nature, ways of implementation and forms of information and psychological confrontation during the Russian-Georgian conflict and to reveal its consequences in the context of increasing Russian influence in the South Caucasus. The author's approach in determining the peculiarities of coverage of this confrontation during the active phase of hostilities on the basis of elaboration of various sources is shown in the paper.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Сергєєв О. С. 
Технологічне забезпечення якості робочої поверхні гідро- та пневмоциліндрів раціональним орієнтуванням шліфувального круга / О. С. Сергєєв. — Б.м., 2023 — укp.

Об'єкт дослідження – технологічні процеси внутрішнього поздовжнього шліфування внутрішніх поверхонь гільз двигунів внутрішнього сгоряння, гідро- та пневмоциліндрів. Предмет дослідження – закономірності, які мають місце при обробціи внутрішніх поверхонь гільз двигунів внутрішнього згоряння, гідро- та пневмоциліндрів, вісь яких перпендикулярна вісі шліфовального круга. Дисертація є цілісним завершеним дослідженням, яке присвячено розв’язанню актуального для технології машинобудування науковопрактичного завдання обґрунтування умов підвищення якості обробки внутрішніх поверхонь гільз двигунів внутрішнього сгоряння, гідро- та пневмоциліндрах на основі розроблення та практичного застосування ефективного технологічного процесу внутрішнього поздовжнього шліфування із перпендикулярним розташуванням вісей шліфувального круга та оброблювального отвору циліндра. Наукова новизна отриманих результатів полягає в тому, що на підставі теоретичних та експериментальних досліджень здобувачем вперше: – підтверджена можливість покращення експлуатаційних характеристик гильз двигунів внутрішнього згоряння, пневмо- та гідроциліндрів при підвищенні якості їх робочих поверхонь, оброблених внутрішним поздовжним шліфуванням із перпендикулярним розташуванням вісей шліфувального круга та заготовки; – розроблена математична модель шорсткості шліфувальної поверхні з врахуванням співпадання напрямку рисок-подряпин, утворених діями зерен кругу, та напрямку руху поршня в процесі експлуатації; – обґрунтована ефективність застосування пружної схеми шліфування із взаємно перпендикулярним розташуванням вісей круга та оброблюваного отвору, яка дозволяє управляти силовою та тепловою напруженостями в умовах інтенсивного зносу інструменту та ліквідувати дефекти, що утворилися при попередніх операціях; – знайшли подальший розвиток закономірності, які підтверджують, що при одношаровому розміщенні абразивних зерен на робочій поверхні круга відношення параметрів шорсткості поверхні може змінюватися дуже в значних межах, а параметр шорсткості поверхні може досягати значення 0,05 мкм, що відповідає параметрам, отриманим після абразивного полірування, та вказує на ефективність застосування м'яких кругів із наклеєним шаром абразивного порошку, що дозволяє значно збільшити площу контакту круга та заготовки. Практичне значення отриманих результатів полягає в тому, що на основі проведених теоретичних і експериментальних досліджень розроблено ефективні технологічні процеси фінішної обробки внутрішніх поверхонь гільз двигунів внутрішнього сгоряння, пневмо- та гідроциліндрів із застосуванням сучасного прогресивного методу внутрішнього поздовжнього шліфування з перпендикулярним розташуванням вісей шліфувального круга та оброблюваного отвору. Розроблено інженерні методики розрахунку раціональних структур і параметрів технологічних процесів фінішної механічної обробки внутрішніх поверхонь гільз двигунів внутрішнього сгоряння, гідро- та пневмоциліндрів, які забезпечують суттєве підвищення якості, точності, продуктивності та зниження трудомісткості обробки. Розроблені технологічні процеси фінішної механічної обробки внутрішніх поверхонь гільз двигунів внутрішнього сгоряння, гідро- та пневмоциліндрів впроваджено в основне виробництво ТОВ «Імперія металів» із позитивним економічним ефектом. Результати теоретичних і експериментальних досліджень роботи використовуються в навчальному процесі в курсовому й дипломному проектуванні на кафедрі «Технологія машинобудування» ДВНЗ «Приазовський державний технічний університет» та на кафедрі «Технологія машинобудування та металорізальні верстати» НТУ «Харківський політехнічний інститут». Технічну новизну розробок захищено 1 патентом на корисну модель. Теоретичні та практичні результати, які отримані під час виконання дослідження, впроваджено: у виробництво ДП «Харківський БТЗ»; у виробництво ТОВ «Львівський бронетанковий завод»; у освітньому процесі на кафедрі автомобілів та автомобільного господарства факультету бойового зазастосування військ Національної академії сухопутних військ ім. гетемана Петра Сагайдачного. Ключові слова: обробка внутрішніх поверхонь гільз двигунів внутрішнього згоряння; внутрішнє поздовжнє шліфування; гідро- та пневмоциліндри, перпендикулярна вісь шліфовального круга.^UThe subject of research – technological processes of internal longitudinal grinding of internal surfaces of liners of internal combustion engines, hydraulic and pneumatic cylinders. The object of research – patterns take place during the processing of the internal surfaces of the sleeves of internal combustion engines and hydraulic and pneumatic cylinders, of which is perpendicular to the axis of the grinding wheel. The thesis is an integral completed study devoted to the solution of the scientific and practical task of substantiating the conditions for improving the quality of processing of internal surfaces of sleeves of internal combustion engines, hydraulic and pneumatic cylinders, which is relevant for mechanical engineering technology based on the development and practical application of an effective technological process of internal longitudinal grinding with a perpendicular arrangement of the grinding axes circle and machining hole of the cylinder. The scientific novelty of the obtained results lies in the fact that based on theoretical and experimental research, the recipient for the first time: - the possibility of improving the sleeves of internal combustion engines operational characteristics, pneumatic and hydraulic cylinders due to the improvement of their working surfaces quality processed by internal longitudinal grinding with the perpendicular arrangement of the grinding wheel and the workpiece axes has been confirmed; - a mathematical model of the grinding surface roughness was developed, taking into account the coincidence of the direction of the lines-scratches, formed by the actions of the grains of the wheel, and the direction of the movement of the piston during operation; - the justified effectiveness of applying an elastic grinding scheme with a mutually perpendicular arrangement of the wheel and the treated hole axes allows you to control the power and thermal stresses in conditions of intensive wear of the tool and to eliminate defects that were formed during previous operations; - found the further development of regularities confirm that with a single-layer placement of abrasive grains on the wheel working surface a RR /max , the ratio of surface roughness parameters can vary significantly, and the surface roughness parameter a R can reach a value of 0,05 μm, which corresponds to the parameters obtained after abrasive polishing , and indicates the effectiveness of using soft wheels with a glued layer of abrasive powder, which allows you to significantly increase the contact area between the wheel and the workpiece. The practical significance of the obtained results lies in the fact that, based on the theoretical and experimental studies, effective technological processes for finishing the internal combustion engines sleeves internal surfaces, pneumatic and hydraulic cylinders have been developed using a modern progressive method of internal longitudinal grinding with a perpendicular arrangement of the axes of the grinding wheel and the treated hole. Engineering methods for calculating rational structures and parameters of technological processes of finishing mechanical processing of internal surfaces of sleeves of internal combustion engines, hydraulic and pneumatic cylinders have been developed, which ensure a significant increase in quality, accuracy, productivity and reduction of processing time. The developed technological processes of finishing mechanical processing of internal combustion engines sleeves internal surfaces, hydraulic and pneumatic cylinders have been introduced into the main production of “Imperia Metaliv” LLC company with a positive economic effect. The results of theoretical and experimental studies of the thesis are used in the educational process in course and diploma design at the Department of Mechanical Engineering Technology of the Pryazovsky State Technical University and at the Department of Mechanical Engineering and Metal Cutting Machines at the Kharkiv Polytechnic Institute. The technical novelty of the developments is protected by 1 utility model patent. The theoretical and practical results obtained during the research were implemented in the practice of the educational process of the Department Department of Automobiles and Automotive Industry, Faculty of Combat Use of Troops of the Hetman Petro Sahaidachnyi National Army Academy (specialty 255 – Armament and military equipment). Key words: treatment of internal surfaces of sleeves of internal combustion engines; internal longitudinal grinding; hydraulic and pneumatic cylinders, perpendicular axis of the grinding wheel.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Кмін А. О. 
Історичний досвід функціонування системи підготовки фахівців військово-гуманітарного профілю у Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного (1991–2020 рр.).: автореферат дис. ... д.філософ : 032 / А. О. Кмін. — Б.м., 2024 — укp.

У дисертаційній роботі на основі теоретичного аналізу досліджено підготовку курсантів – майбутніх фахівців з військово-гуманітарного профілю, вказано на основні чинники, які саме впливали на розвиток цієї підготовки. Також досліджено особливості підготовки та дій фахівців військово-гуманітарного профілю зарубіжних країн світу, а саме: Сполучених Штатів Америки, Федеративної Республіки Німеччини, Франції, Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, Республіки Польща.У роботі вперше відтворена історична хронологія розвитку підготовки військово-гуманітарних фахівців у Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного. Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що завдяки дослідженню запропоновано рекомендації щодо використання набутого досвіду у підготовці фахівців з морально-психологічного забезпечення у Збройних Силах України. Матеріали дослідження можуть бути використані в освітньому процесі ВВНЗ – для підвищення якості професійної підготовки фахівців з військово-гуманітарного профілю. У вступній частині обґрунтовано актуальність теми дисертації, визначено мету, об’єкт, предмет дослідження, завдання та методи, подано наукову новизну та практичне значення, а також список публікацій за темою дисертації, структуру та обсяг дослідження.У першому розділі досліджено стан наукової розробки теми, джерельна база дослідження та методи, які були використанні під час дослідження. Джерельна база дисертації охоплює низку офіційних документів, архівних матеріалів, інформації інтернет-ресурсів, публікацій у ЗМІ та інші. Цей різноманітний масив джерел сприяв всебічному аналізу та системній організації фактичного матеріалу, історичних подій та загальних процесів, пов'язаних з підготовкою військово-гуманітарних фахівців. Крім того, ці джерела надали цінну інформацію про досвід іноземних військових навчальних закладів та практичних стратегій, які застосовувались українськими та іноземними військовослужбовцями, які були відповідальні за забезпечення морально-психологічного добробуту особового складу в умовах воєнних дій.У другому розділі досліджено реорганізацію системи підготовки військово-гуманітарних кадрів у Львівському вищому військовому навчальному закладі після набуття Україною державного суверенітету, концептуальні та організаційні засади професійної підготовки військово-гуманітарних кадрів (на прикладі вищого військового навчального закладу у Львові).У третьому розділі досліджена трансформація організації та змісту навчально-виховного процесу під час підготовки фахівців з військово-гуманітарного профілю з урахуванням нових загроз національній безпеці та обороні України, досвід участі фахівців з морально-психологічного забезпечення у бойових діях під час російсько-української війни.У четвертому розділі досліджено систему підготовки фахівців з військово-гуманітарного профілю провідних країн світу, зокрема: Сполучених Штатів Америки, Федеративної Республіки Німеччини, Франції, Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, Республіки Польща); особливості практичних дій фахівців, які відповідали за підтримання високого рівня морально-психологічного стану особового складу у локальних війнах та збройних конфліктах другої половини ХХ початку ХХІ століття.Актуальність теми дослідження. Дослідження підготовки фахівців з військово-гуманітарного профілю, а саме акцентуючи увагу на фахівців з морально-психологічного забезпечення є надзвичайно актуальним. Ефективне морально-психологічне забезпечення відіграє важливу роль у підтримці добробуту, стійкості та боєздатності військовослужбовців. Вивчаючи та вдосконалюючи підготовку фахівців в цій галузі, відбувається отримання необхідних навичок, методів, які допоможуть ефективно вирішувати психологічні проблеми і задовольняти потреби військовослужбовців. Це, в свою чергу, сприятиме підвищенню загальної військової ефективності, результативності та успішності під час проведення бойових дій. Однак, враховуючи вагомі доробки вчених з огляду сучасного ведення бойових дій, варто зазначити, що з кожним роком постають нові завдання перед фахівцями з військово-гуманітарного профілю, змінюється характер бойових дій, а також відбувається розвиток аспектів педагогіки та психології. Тому, зміст та система підготовки майбутніх офіцерів з морально-психологічного забезпечення особового складу ЗС України постійно удосконалюється, з урахуванням нових тенденцій у розвитку теорії і практики військової справи, педагогічної та психологічної науки.^UThe theoretical analysis of the training of cadets - future specialists in the military-humanitarian field – is used in this dissertation to identify the main factors that influenced the development of this training. The article also examines the peculiarities of training and actions of military and humanitarian specialists from foreign countries, namely: The United States of America, the Federal Republic of Germany, France, the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, and the Republic of Poland.The paper is the first to reproduce the historical chronology of the development of military humanitarian training at the National Army Academy named after Hetman Petro Sahaidachny. The practical significance of the results obtained is that the study offers suggestions for the use of the experience gained in the training of military and humanitarian specialists in the Armed Forces of Ukraine. The research materials can be used in the educational process of higher military educational institutions to improve the quality of their professional training.The introductory part substantiates the relevance of the dissertation topic, defines the purpose, object, subject of research, tasks and methods, presents the scientific novelty and practical significance, as well as the list of publications on the dissertation topic, structure and scope of the research.The first chapter examines the state of scientific development of the topic, the source base of the study and the methods used in the research. The source base of the dissertation includes a number of official documents, archival materials, information from Internet resources, media publications, and others. This diverse array of sources contributed to a comprehensive analysis and systematic organization of factual material, historical events and general processes related to the training of military and humanitarian specialists. In addition, these sources provided valuable information about the experience of foreign military educational institutions and practical strategies used by Ukrainian and foreign military personnel responsible for ensuring the moral and psychological well-being of personnel in the context of hostilities.The second chapter examines the reorganization of the system of training military and humanitarian personnel at the Lviv Higher Military Educational Institution after Ukraine gained state sovereignty, the organizational, scientific and pedagogical foundations of the system of professional training of future military and humanitarian officers for the Armed Forces of Ukraine, the conceptual foundations of professional training of military and humanitarian personnel (on the example of a higher military educational institution in Lviv).The third section examines the transformation of the organization and content of the educational process in the training of military and humanitarian specialists in view of new threats to the national security and defense of Ukraine, the experience of participation of specialists in moral and psychological support in combat operations during the Russian-Ukrainian war.The fourth section examines the system of training of military and humanitarian specialists in the leading countries of the world, in particular: The United States of America, the Federal Republic of Germany, France, the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, and the Republic of Poland), the peculiarities of practical actions of specialists who were responsible for maintaining a high level of moral and psychological state of personnel in local wars and armed conflicts of the second half of the twentieth and early twenty-first centuries.Relevance of the research topic. The study of the training of specialists in the military-humanitarian field, namely, focusing on specialists in moral and psychological support, is extremely relevant. Еffective moral and psychological support plays an important role in maintaining the well-being, resilience and combat capability of military personnel. By studying and improving the training of specialists in this field, the necessary skills and methods are acquired that will help to effectively solve psychological problems and meet the needs of military personnel. This, in turn, will help to increase overall military efficiency, effectiveness and success during combat operations. However, given the significant achievements of scientists in the field of modern warfare, it is worth noting that every year new challenges arise for military and humanitarian specialists, the nature of combat operations changes, and aspects of pedagogy and psychology develop. Therefore, the content and system of training of future officers for the moral and psychological support of the personnel of the Armed Forces of Ukraine is constantly being improved, taking into account new trends in the development of the theory and practice of military affairs, pedagogical and psychological science.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського