Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (31)Реферативна база даних (1618)Книжкові видання та компакт-диски (248)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>K=СКЕЛЕТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 183
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Єгорова Т.В. 
1-метилтетразоло[5,1-Iа/I]ізоіндол у реакціях з малеїнімідами та хлорангідридами карбонових кислот: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.03 / Т.В. Єгорова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Підтверджено гіпотезу про високу дієнову активність 1-метил[5,1-a]тетразолоізоіндолу та 1,2-диметил-1,2,4-триазоло[5,1-a]ізоіндолу за положеннями 5,9b. Показано, що з типовими дієнофілами - малеїнімідами - відбувається три послідовні процеси: утворення адукту Міхаеля (складу 1:1); утворення адукту Дільса - Альдера (складу 1:2) та результуюче скелетне перегрупування останнього. Показано, що за умов реакції ацилювання утворюються два продукти: ацилпохідні та не описані раніше барвники - монометинціаніни, заміщені біля центрального атома вуглецю. Встановлено закономірності впливу на хід реакції співвідношення вихідних речовин та характеру замісника R в ацилюючому реагенті (R = Alk, Ar, Het). Досліджено комлексоутворення ціанінових барвників ряду тетразолоізоіндолу з металами на прикладі феруму (ІІІ) та нікелю (ІІ). Проведено рентгеноструктурне дослідження 3-х сполук.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г261.371-27 +
Шифр НБУВ: РА335564

Рубрики:

      
2.

Кривда Р.Г. 
Ідентифікація особи в судовій медицині на основі ПЛР-аналізу геномної ДНК кісткової тканини: автореф. дис... канд. мед. наук : 14.01.25 / Р.Г. Кривда ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Розглянуто питання ідентифікації особи в судовій медицині на основі ПЛР-аналізу геномної ДНК кісткової тканини. Проведено порівняльний аналіз основних методів виділення ДНК зі кісткової тканини та її ампліфікації. Розроблено методологічні аспекти проведення судово-медичного молекулярно-генетичного дослідження, об'єктом якого є кісткова тканина різного структурного типу та ступеня збереження. Запропоновано модифікації основних етапів виділення геномної ДНК з тканини кісток, узятих від гнильно змінених, ексгумованих, скелетованих, підданих дії високих температур трупів. Розроблено принципи й умови ПЛР-типування виділеної ДНК кісткової тканини. Запропоновано методичні рекомендації з відбору, підготовки й умов зберігання кісткового біоматеріалу. Розроблено практичні рекомендації з проведення судово-медичної молекулярно-генетичної ідентифікаційної експертизи за кістковими залишками. Модифіковані протоколи виділення ДНК з кісткової тканини та її ПЛР-типування впроваджено у практику судово-медичної експертизи різних регіонів України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р811.435 + Х893.9(4УКР)413.1 +
Шифр НБУВ: РА366678

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Арбузов В.І. 
Індивідуальна анатомічна мінливість морфології симпатичного стовбура та його гілок у людини: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / В.І. Арбузов ; Харк. нац. мед. ун-т. — Х., 2009. — 17 с. — укp.

Вивчено індивідуальну анатомічну мінливість вузлів і гілок симпатичного стовбура з урахуванням скелетотопії, соматотипу, віку, статі, структурної організації гілок. За результатами проведених морфологічних досліджень (сомато-, морфометричних, макромікроскопічних, гістологічних, математичних) установлено, що для будови симпатичного стовбура характерна виражена анатомічна мінливість залежно від розмірів, форми вузлів і гілок, їх кількості, скелетотопії та соматотипу. Виділено форми вузлів, установлено їх розміри, скелетотопію, описано "латеральну гілку" від краніальних вузлів грудної частини. Відзначено, що мієлоархітектоніка "латеральної гілки" характеризується віковими кількісними та якісними змінами. У плодів віком 36-ти тижнів виявлено мієлінові волокна тонкого діаметра. У новонароджених збільшується загальна кількість цих волокон та з'являються середні за розміром волокна. В осіб зрілого віку у нервах за кількістю переважають безмієлінові волокна, у спектрі налічується тонких волокон 82,6 %, середніх - 14,3 %, товстих - 3,1 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р634.4 + Е70*699.142 +
Шифр НБУВ: РА366625

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Білик А.Л. 
Адаптаційно-реадаптаційні закономірності росту, будови і формування кісток скелета тварин з певним типом вегетативної нервової системи в умовах клітинного зневоднення організму: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / А.Л. Білик ; Держ. вищ. навч. закл. "Терноп. держ. мед. ун-т ім. І.Я.Горбачевського" МОЗ України. — Т., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено зміни плечових кісток щурів з різними типами автономної нервової системи за умов адаптації до клітинного зневоднення, тяжкого зневоднення та у реадаптаційний період. Виявлено, що кістки інтактних щурів з різним типом автономної нервової системи не мають відмінностей. Встановлено, що проявами адаптації до клітинного зневоднення у плечових кістках є зменшення росткових зон, розширення центральних каналів остеонів, зменшення величини мінерального насичення та підвищення рівня мікроелементів кісток. Найбільшу різницю з контрольною групою виявлено у щурів-парасимпатотоніків, найменшу - у симпатотоніків. З'ясовано, що через 42 доби реадаптації після тяжкого клітинного зневоднення парасимпатотонічні тварини мали найвищі показники морфометрії та мінеральної насиченості кісток.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*698.1 +
Шифр НБУВ: РА357271

Рубрики:

      
5.

Фоміна О.В. 
Активність ферментів утилізації ендогенних альдегідів в окисно-відновних реакціях у щурів різного віку при іммобілізації: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / О.В. Фоміна ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2006. — 19 с. — укp.

Виявлено, що в процесі онтогенезу у щурів у тканинах внутрішніх органів виникають умови для зміни ефективності функціонування ферментів, які каталізують окисно-відновні шляхи утилізації карбонільних сполук метаболізму, за умов іммобілізаційного стресу. Вони зумовлюють виникнення "напруги" під час відновлення альдегідів в альдегідредуктазній реакції в печінці 1,5-місячних тварин, а також гальмування перетворень альдегідів в окисних і відновних реакціях у печінці та скелетному м'язі старих щурів. Вікове зниження швидкості утилізації ендогенних альдегідів у досліджених тканинах визначає зниження їх стійкості до вільнорадикального ушкодження. У зв'язку з цим важливу роль у підвищенні резистентності організму до дії ушкоджувальних факторів стресу відіграє спрямована регуляція утилізації ендогенних альдегідів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П836.51 + Р252.51 +
Шифр НБУВ: РА342715

Рубрики:

      
6.

Тістечок С. І. 
Актиноміцети ризосфери ялівцю високого Juniperus excelsa M.-Bieb.: генетичне різноманіття та біосинтетичні властивості.: автореферат дис. ... д.філософ : 091 / С. І. Тістечок. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню генетичного різноманіття природних ізолятів актиноміцетів ризосфери ялівцю високого (Juniperus excelsa M.-Bieb.) та їхнього потенціалу як продуцентів біологічно активних сполук, зокрема антибіотиків. Поява і швидке поширення патогенних мікроорганізмів з множинною стійкістю до антибіотиків стали нагальною проблемою глобальної охорони здоров’я. Ця тривожна тенденція не лише створює значні виклики в усьому світі, але й загрожує звести нанівець досягнутий прогрес у боротьбі з інфекційними захворюваннями. Актиноміцети – різноманітна група грампозитивних бактерій, які широко розповсюджені в різних біотопах, особливо в ґрунтах, де відіграють важливу роль у забезпечені кругообігу поживних речовин. Ці бактерії відіграли вирішальну роль у розробці багатьох життєво важливих терапевтичних засобів для боротьби з інфекційними, онкологічними та іншими захворюваннями. Однак, сьогодні темпи відкриття нових сполук із антибіотичними властивостями значно сповільнилися. Одним з підходів до вирішення цієї проблеми є дослідження нових і недостатньо вивчених середовищ існування мікроорганізмів для виявлення продуцентів нових біологічно активних сполук. В цьому аспекті, територія України є одним з таких регіонів, мікробне біорізноманіття якого практично не вивчали. Досліджено філогенетичне різноманіття актиноміцетів, виділених з ризосфери J. excelsa, в результаті якого, визначено родини та роди, до яких належать ці ізоляти. Встановлено приналежність виділених актиноміцетів до одинадцяти родів Actinoplanes, Actinorectispora, Amycolatopsis, Kribbella, Micrococcus, Micromonospora, Nocardia, Promicromonospora, Rhodococcus, Saccharopolyspora та Streptomyces класу Actinomycetia. Виявлено, що найбільша кількість ізолятів, 350 або 94% від усіх, належали до роду Streptomyces. Здійснено аналіз антагоністичних властивостей актиноміцетів проти широкого пулу тест-культур мікроорганізмів. Показано, що значна кількість ізолятів здатна пригнічувати ріст збудників внутрішньолікарняних інфекцій (Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae subsp. pneumonia, Proteus vulgaris та Candida albicans). Окрім цього, виявили понад 60% ізолятів, які затримували ріст хоча б однієї з використаних тест-культур фітопатогенних мікроорганізмів. Серед них найбільше антагоністів було проти грамгенативних бактерій фітопатогенних бактерій. Для значної кількості досліджених природних ізолятів ризосфери J. excelsa властиві потенційні ріст-стимулювальні властивості, такі як здатність до асиміляції атмосферного азоту, солюбілізації нерозчинних форм Фосфору, синтез індоліл-3-оцтової кислоти та сидерофорів, які задіяні в асиміляції мікроелементів, зокрема заліза. Дереплікативний аналіз екстрактів вторинних метаболітів актиноміцетних ізолятів, які мали різний спектр та рівень антимікробної дії виявлено антибіотики десертоміцин А, канханаміцин А, стрепторубін В, спектинабілін, антиміцини, спіраміцини та стамбоміцини. Застосовуючи специфічні мікробні біосенсори здійснено скринінг продуцентів певних класів антибіотиків. Внаслідок чого виявлено два ізоляти, які продукували бернінаміцини А і В, 31 ізолят із потенційною здатністю до синтезу антибіотиків-інгібіторів клітинної стінки бактерій та 26 потенційних продуцентів памаміцинів. В результаті рутинного скринінгу вторинних метаболітів досліджуваних ізолятів з широким спектром антимікробної дії відкрито два нові антибіотики фурахіноцини L і K. Вони у своїх структурах містять модифікації полікетид-нафтохінонового скелету, які до нині ще не були описані для фурахіноцинів. Ідентифіковано кластер генів, який ймовірно відповідає за біосинтез фурахіноцинів K та L. Запропоновано ймовірний шлях біосинтезу фурахіноцинів K та L на основі передбачуваних функцій генів наявних у кластері, даних біосинтезу фурахіноцину С та подібних сполук. Встановлено, що фурахіноцин К виявляє цитотоксичну активність проти клітинної лінії HepG2 зі значенням ІС50 12,6 мкг/мл, проте не має антимікробної дії. Водночас, для фурахіноцину L характерна антибактеріальна активність проти грампозитивних бактерій. Виконане дослідження вказує на великий біосинтетичний потенціал природних ізолятів актиноміцетів, виділених з ризосфери J. excelsa. Виявлені в ході роботи рідкісні роди актиноміцетів можуть бути щедрим джерелом нових біологічно активних речовин. Створена в ході роботи колекція природних ізолятів актиноміцетів може бути платформою для розроблення нових терапевтичних препаратів медичного і ветеринарного призначення, а також біопрепаратів для сільського господарства.^UThis dissertation presents an investigation of the genetic diversity of natural isolates of actinomycetes from the rhizosphere of Juniperus excelsa M.-Bieb. and their potential as producers of biologically active compounds, including antibiotics. The emergence and rapid dissemination of multidrug-resistant pathogens have become a pressing global health concern. This alarming trend not only presents substantial worldwide challenges but also jeopardizes the progress achieved in combatting infectious diseases. Actinomycetes are a group of Gram-positive bacteria that are ubiquitous in various habitats, especially in soils, where they play an important role in ensuring nutrient cycling. These bacteria have played a crucial role in the development of many life-saving therapeutic agents to fight infectious, cancer and other diseases. However, today, the pace of discovery of new compounds with antibiotic properties has slowed considerably. One approach to solving this problem is to study new and insufficiently studied microbial habitats to identify of producers of new biologically active compounds. In this respect, the territory of Ukraine, the microbial biodiversity of which has not been studied, is one of such regions. The phylogenetic diversity of actinomycetes isolated from the rhizosphere of J. excelsa was studied, and the families and genera to which these isolates belonged were determined. It was found that they represent eleven genera of the class Actinomycetia: Actinoplanes, Actinorectispora, Amycolatopsis, Kribbella, Micrococcus, Micromonospora, Nocardia, Promicromonospora, Rhodococcus, Saccharopolyspora and Streptomyces. The largest number of isolates 350 (94% of all) belonged to the genus Streptomyces. The antagonistic properties of the actinomycetes against a diverse range of test microorganism cultures were analysed. A significant number of isolates demonstrated the ability to inhibit the growth of pathogens associated with hospital-acquired infections, including Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae subsp. pneumonia, Proteus vulgaris and Candida albicans. Additionally, more than 60% of the isolates exhibited the capacity to inhibit the growth of at least one of the test cultures of phytopathogenic microorganisms used. Among these, the majority of antagonists were effective against Gram-negative phytopathogenic bacteria. A significant number of the studied natural isolates from the rhizosphere of J. excelsa exhibited plant growth-promoting properties, such as the assimilation of atmospheric nitrogen, solubilization of insoluble forms of phosphorus (P), synthesis of indole-3-acetic acid and production of siderophores. Dereplicative analysis of secondary metabolite extracts from actinomycete isolates, exhibiting varying spectra and levels of antimicrobial activity, revealed the presence of antibiotics, such as desertomycin A, canhanamycin A, streptorubin B, spectinabilin, antimycins, spiramycins and stambomycins. We employed specific microbial biosensors to screen for producers of particular antibiotic classes. As a result, two isolates producing berninamycins A and B, 31 isolates with the potential ability to synthesise bacterial cell wall inhibitors and 26 potential producers of pamamycins were identified. As a result of routine screening for secondary metabolites on the studied isolates with a broad range of antimicrobial activity, two new antibiotics, furaquinocins L and K, were discovered. Notably, these compounds feature modifications of the polyketide-naphthoquinone skeleton in their structures, which have not previously been described in furaquinocins. A cluster of genes likely responsible for the biosynthesis of furaquinocins K and L was identified.A putative biosynthesis pathway for furaquinocins K and L was proposed, considering the predicted functions of the genes found in the cluster and drawing from data on the biosynthesis of furaquinocin C and related compounds. It was observed that furaquinocin K exhibits cytotoxic activity against the HepG2 cell line with an IC50 value of 12.6 μg/ml, but it does not demonstrate antimicrobial activity. Furaquinicin L displays antibacterial activity against Gram-positive bacteria. This study highlights the significant biosynthetic potential of natural actinomycete isolates obtained from the rhizosphere of J. excelsa. The discovery of rare actinomycete genera during this research suggests a promising source of novel biologically active substances. Moreover, the collection of natural actinomycete isolates established during this study can serve as a platform for the development of new therapeutic drugs for medical and veterinary applications, as well as biological products for agriculture.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Проняєв Д.В. 
Анатомічні особливості клубово-сліпокишкового переходу в ранньому періоді онтогенезу людини: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Д.В. Проняєв ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2008. — 16 с. — укp.

З застосуванням сучасних методів анатомічного дослідження вивчено послідовність макромікроскопічних і просторово-часових анатомічних перетворень клубово-сліпокишкового сегмента у ранньому плодовому (4 - 5 місяців) і перинатальному періодах онтогенезу. Визначено стадійність формоутворення клубового сосочка, особливості синтопічного впливу на становлення будови клубово-сліпокишкового сегмента, зумовленого правою ниркою, процесами фіксації ободової кишки та ступенем накопичення меконія, динамікою його скелетотопії та формуванням міжартеріальних анастомозів. Обгрунтовано анатомічний чинник можливого розвитку рефлюкс-ілеїту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*694.2*33 + Р733.457.465.305.0 +
Шифр НБУВ: РА356397

Рубрики:

      
8.

Сеньків О.М. 
Антиоксидантний статус та вуглеводний обмін у відлучених поросят за дії різного рівня цинку в раціоні: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.04 / О.М. Сеньків ; Ін-т біології тварин УААН. — Л., 2009. — 16 с. — укp.

Досліджено вплив різного рівня цинку в раціоні поросят до і через різні строки після відлучення від свиноматок на активність антиоксидантної системи й обміну вуглеводів у їх організмі й інтенсивність росту. Встановлено інгібуючий вплив дефіциту цинку у раціоні поросят після відлучення від свиноматк на активність антиоксидантної системи та метаболізм глюкози у їх організмі. З'ясовано, що підвищення його рівня у раціоні поросят активує антиокидантну систему та метаболізм глюкози. Аналогічні відмінності виявлено також у вмісті продуктів перекисного окиснення ліпідів та активності супероксидиддисмутази у печінці та скелетних м'язах поросят залежно від вмісту цинку у згодовуваному їм комбікормі. Встановлено, що після відлучення від свиноматок концентрація глюкози та молочної кислоти у крові поросят, яким згодовували комбікорм з низьким (30 та 60 мг/кг) вмістом цинку значно більша у порівнянні з тваринами, яким згодовували комбікорм з високим (100 та 120 мг/кг) вмістом цинку. Встановлено пряму залежність між активністю глюкозо-6-фосфатдегідрогенази та вмістом цинку в раціоні поросят.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П65-272.512 + П65-451.23 +
Шифр НБУВ: РА363126

Рубрики:

      
9.

Грициняк І.І. 
Біологічні особливості та фактори підвищення продуктивності коропів любінських внутрішньопорідних типів, їх помісей та гібридів: автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.02.03 / І.І. Грициняк ; Ін-т риб. госп-ва УААН. — К., 2008. — 39 с. — укp.

Вивчено біологічні (генетичні, імунологічні та фізіолого-біохімічні) особливості любінських рамчастого та лускатого коропів, їх помісей та гібридних форм і вплив певних факторів на підвищення їх продуктивності. Проведено системне дослідження зв'язку між білковим поліморфізмом крові, природною резистентністю, активністю імунної та антиоксидантних систем і обміном білків і ліпідів у коропа різного генезису. Вивчено генетичну структуру любінських рамчастого та лускатого типів коропа, їх помісей і гібридних форм і деяких інших внутрішньопорідних типів коропа українських порід за генетико-біохімічними маркерами. Показано відмінності та подібність між дослідженими коропами. Показано алельне збагачення генотипу коропа за умов гібридизації. Виявлено більш високу природну резистентність та вищу активність антиоксидантних ферментів в організмі любінського лускатого коропа, ніж рамчатого та гібридних форм коропів, ніж у чистопородних. Установлено зниження ативності імунної системи та факторів природної резистентності у любінських рамчастого та лускатого коропів, їх помісей та гібридних форм у разі підвищення щільності посадки у процесі їх вирощування у ставах. Установлено пряму взаємозалежність між масою тіла цьоголіток любінських рамчастого та лускатого коропів та вмістом білків і ліпідів у печінці та скелетних м'язах і ступенем використання їх в енергетичних процесах життєдіяльності у зимовий період. Вивчено продуктивну та метаболічну дію різних сполук селену у разі їх додавання до раціону коропа окремо та разом з різними сполуками йоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П729.11 +
Шифр НБУВ: РА360941

Рубрики:

      
10.

Гаркуша С.В. 
Біомеханічна корекція швидкісно-силової підготовленості волейболістів високої кваліфікації у передзмагальний період: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.01 / С.В. Гаркуша ; Харк. держ. акад. фіз. культури. — Х., 2005. — 24 с. — укp.

Розглянуто питання удосконалення навчально-тренувального процесу підготовки волейболістів високої кваліфікації. На підставі дослідження особливостей моторики даної категорії спортсменів вперше визначено кількісні характеристики основних системотвірних елементів кінематичної структури техніки рухових дій. Встановлено їх взаємодію з іншими елементами техніки в системі змагань сучасного волейболу. Визначено кількісні харктеристики біодинамічної структури базових технічних елементів та одержано дані про участь основних скелетних м'язів спортсменів у процесі розв'язання рухових задач силового характеру за умов активної взаємодії з опорою під час виконання основних технічних дій. Під час проведення дослідження використано методику спеціальної силової підготовки волейболістів, яка грунтується на застосуванні в тренувальному процесі спортсменів фізичних вправ, що моделюють умови гіпергравітаційного навантаження й експериментально доведено її ефективність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч515.691.511 +
Шифр НБУВ: РА336114

      
11.

Бичук О.І. 
Біомеханічний контроль постави учнів у процесі фізичного виховання: Автореф. дис... канд. наук з фізичного виховання та спорту: 24.00.02 / О.І. Бичук ; Львів. держ. ін-т фіз. культури. — Л., 2001. — 20 с. — укp.

Вивчено закономірності формування геометрії мас тіла школярів, досліджено динаміку зміни біодинамічних характеристик їх тіла та пружно-в'язких властивостей скелетних м'язів, які беруть участь у регуляції ортоградного положення тіла, вивчено біомеханічні особливості формування вертикальної пози. Запропоновано методи біомеханічного контролю постави школярів, розроблено дидактичну програму профілактики порушень постави, перевірено їх ефективність у процесі профілактики порушень постави. Наведено таблиці оцінок фізичного розвитку учнів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.354 + Ч510.912.1
Шифр НБУВ: РА314867 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Мельник О. П. 
Біоморфологія плечового поясу хребетних: автореф. дис. ... д-ра вет. наук : 16.00.02 / О. П. Мельник ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2011. — 40 с. — укp.

Вперше проведено широке біоморфологічне дослідження плечового поясу на представниках усіх класів хребетних як сучасних, так і тих, що вимерли у попередні геологічні епохи. Вперше виявлено наявність прокоракоїда та додаткових пар грудних кінцівок у деяких видів справжніх костистих риб. Висловлено гіпотезу про наявність у предків відомих науці перших наземних хребетних сполучнотканинного плечового поясу. Встановлено закономірності розташування компактної та губчастої речовин у різних класів хребетних і відсутність зон компактної речовин у китоподібних. Вперше виявлено неописані м'язи плечового та ліктьового суглобів і різний ступінь їх диференціації у риб, амфібій рептилій, птахів і ссавців. Доведено провідну роль дії гравітаційного поля Землі та типу локомоції на формування та розвиток біоморфологічних адаптацій м'язово-скелетних структур плечового поясу хребетних.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.3*698.134.5*22
Шифр НБУВ: РА379150 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

У. С. .. 
Біохімічні механізми довготривалого впливу малих концентрацій кадмію на організм щурів. / С. .. У.. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації в експериментах in vivo і in vitro проведено дослідження тривалого впливу малих концентрацій кадмію на 3-місячних щурів породи Вістар на рівнях організму, ряду його органів, клітинному і молекулярному.Встановлено, що Cd2+ в концентраціях 0,1 и 1 мкг/кг/добу, які у 5,5 та у 8,3 рази менше, ніж MRL і PTWI відповідно, при щоденному надходженні в організм щурів протягом 5 тижнів, в перші 2 тижні зупиняють ріст тварин, який поновлюється після 3 тижня експерименту. При цьому масові коефіцієнти внутрішніх органів – серця, печінки, нирок, легенів, сім'яників, збільшуються протягом усього експерименту.Під впливом кадмію динаміка вмісту загального білка у сироватці тварин якісно співпадає з динамікою їхньої маси, а динаміки у сироватці креатиніну, сечовини, загального холестерину та тригліцеридів повністю протилежні динамікам маси тварин і вмісту загального білка в їх сироватці. У піддослідних тварин виникає також гіпотиреоїдний стан. Загалом, все це свідчить, що важливою причиною втрати частки маси піддослідних тварин є деградація білків скелетної м'язової тканини і зниження кількості жирової тканини, які ініціюються дією кадмію. Починаючи з 3 тижня, незважаючи на продовження його дії, компенсаторні системи відновлюють зростання тварин.Але на клітинному і молекулярному рівні показники впливу кадмію на тварин безперервно і односпрямовано змінюються протягом всього терміну експерименту. Так, оксидантно-антиоксидантне відношення безперервно зсувається у бік розвитку і зростання ступеню оксидативного стресу. Рівень адгезії клітин кісткового мозкуфібробластів всіх досліджених органів, а також міграційної здатності фібробластів зменшуються, а рівень апоптозу обох типів клітин збільшується з ростом концентрації і тривалістю дії Cd2+.Показники руйнування ДНК в клітинах кісткового мозку за дією кадмію – кількість мікроядер, ступінь фрагментації ДНК і її одноланцюгова частина – збільшуються з ростом концентрації і часом дії Cd2+.^UIn the thesis, in vivo and in vitro experiments conducted a study of the long-term effects of low concentrations of cadmium on 3-month-old Wistar rats at the levels of the organism, a number of its organs, the cells and molecular.Cd2+ was found to be at concentrations of 0.1 and 1 μg/kg/day, which are 5.5 and 8.3 times less than MRL and PTWI, respectively, with daily intake of rats for 5 weeks during the first 2 weeks stop the growth of animals, which resumes after 3 weeks of the experiment. Unlike the total weight of the body, the masses of all investigated organs - the heart, liver, kidneys, testes grow throughout the experiment with both doses of cadmium. Naturally, as a result, the massive coefficients of organs under the action of cadmium also increase. But cadmium still affects the growth of organs. The increase in both their mass by its action and, accordingly, the mass coefficients, is significantly slower than in the control. The revealed effect of suppressing the overall growth of animals and the growth retardation of parenchymal organs is obviously an integral consequence of cadmium in metabolic processes in different organ systems. To determine the metabolic disturbances that arise from this intervention, in the blood of rats, features of biochemical parameters characterizing the various components of the general metabolism were studied.Under the influence of cadmium, the dynamics of the total protein content in the serum coincides qualitatively with the dynamics of their mass, and the dynamics in the serum of creatinine, urea, total cholesterol and triglycerides are completely opposite to the dynamics of the mass of animals and the content of total protein in their serum. In experimental animals, there is also a hypothyroid condition. In general, all this indicates that an important cause of weight loss in experimental animals is the degradation of skeletal muscle protein and the reduction of adipose tissue triggered by cadmium. From 3 weeks, despite its continuation, the compensatory systems restore the growth of animals.Measurement of oxidative stress indicators showed that only a dose of 1 μg of Cd2+/kg of weight increased the content of 8-isoprostane in serum for 15 days and a half times, and at 36-th – almost tripled. The increase in the degree of carbonylation of proteins in serum at 36 days at a dose of 0.1 μg/kg of weight is 42 %, and at a dose of 1 μg/kg of weight – 58 %. Measurement of the activity of superoxidedismutase (SOD) underconditions showed that SOD activity at the action of 0.1 μg Сd2+/ kg of body weight of animals did not increase by 15 days, and by action of 1 μg Сd2+/ kg slightly increased. On the 36th day after the action of these doses, the activity of this farm increased only by 10 % and 20 %. catalase (CAT) activity at a dose of 0.1 μg Сd2+ / kg of weight increases by 15 days by 60%, and by the 36th day the activity increase drops twice. 1 μg Сd2 +/ kg of the mass does not change CAT activity for the 15th day, and at the 36th it reduces it by 16 % compared to the control. This suggests that an important cause of the increasing development of oxidative stress in animals with a constant effect of cadmium ions is the lack of activity of SOD and CAT, especially in the dose of 1 μg Cd2+ / kg body weight.The influence of cadmium on the cellular level was investigated on fibroblasts of various organs and bone marrow cells in terms of their functional properties. The level of fibroblasts adhesion of all organs studied, as well as the migration ability of fibroblasts decrease, and the level of apoptosis of both cell types increases with increasing concentration and duration of Cd2+. The cells apoptosis also increases with increasing dose and time of exposure to the body of animals. In this case, the degree of apoptosis under constant conditions has distinct organ specificity. The most apoptotic responsive to both doses of cadmium were kidney fibroblasts, and the least sensitive were fibroblasts of the skin.Bone marrow cells were investigated in vitro, cultivating them for 30 days in the presence of Cd2+ at concentrations of 0.1 and 1.0 μM/l. The influence of Сd2+ on these cells was qualitatively similar to its effect on fibroblasts. The level of adhesion decreased, and apoptosis – increased with increasing both concentration and time of cultivation of bone marrow cells. Indicators of DNA destruction in cells by the action of cadmium – the number of micronuclei, the degree of DNA fragmentation and its single-stranded DNA part – increase with increasing concentration and time of action of Cd2+.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Біологічні науки   
14.

Киричок О.М. 
Вікові зміни в кістках скелета при адаптації організму до загального зневоднення та в період реадаптації: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / О.М. Киричок ; Терноп. держ. мед. акад. ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2003. — 20 с. — укp.

Вперше встановлено особливості структурної перебудови та змін хімічного складу довгих кісток скелета у процесі адаптації організму до загального зневоднення у різні вікові періоди. Виявлено, що адаптація організму до умов загального зневоднення викликає незначні зміни структурної організації, мікро- та макроелементарного складу довгих кісток. Доведено, що дані зміни призводять до затримки росту та формоутворення довгих кісток у статевонезрілих, статевозрілих і старих тварин. Досліджено, що морфофункціональне пристосування кісткової тканини до загального зневоднення найкраще виражене у групі статевонезрілих і статевозрілих тварин, а найменш здатними до адаптації є старі тварини. Виявлено підвищення резистентності кісткової тканини за умов зневоднення у адаптованих статевонезрілих і статевозрілих тварин. Доведено, що для старих тварин дана схема адаптації є руйнівним фактором і не сприяє підвищенню резистентності кісткової тканини. Встановлено залежність рівня компенсаторно-пристосувальних процесів довгих кісток та характеру їх морфогенезу від тривалості дії дегідратаційного фактора, у адаптованих до дегідратації статевонезрілих, статевозрілих і старих тварин. Вперше одержано дані про характер вікових змін у період реадаптації у довгих кістках скелета після припинення дії загального зневоднення важкого ступеня в адаптованих до дегідратації тварин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.83 +
Шифр НБУВ: РА322731

Рубрики:

      
15.

Ткачук С.А. 
Вікові зміни скелета стило- та зейгоподія грудної і тазової кінцівок американської норки: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.02 / С.А. Ткачук ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Досліджено мікро- та макроморфологічні, біомеханічні особливості скелета стило- та зейгоподія грудної і тазової кінцівок американської норки від її народження до 635 доби життя. Застосовано морфометричні, біомеханічні та гістологічні методики досліджень. Встановлено, що ріст маси тіла та розвиток кісток грудної і тазової кіцівок (стило- та зейгоподія) в постнатальному періоді онтогенезу американської норки відбувається за експоненціальним законом, що призводить до нерівномірності росту в різні вікові періоди (від народження до дворічного віку). У прирості трубчастих кісток кінцівок визначено основні періоди відносного приросту. Показники межі міцності, несучої можливості діафіза, умовного запасу міцності скелетних елементів кінці - змінні величини. Структурні зміни кісткової тканини на гістологічному рівні відбуваються поряд зі змінами біомеханічних показників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П718.4-266 + Е60*698.133 + Е60*698.134.2
Шифр НБУВ: РА315109 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
16.

Романюк К.А. 
Вікові особливості росту та формоутворення кісток скелета в умовах техногенних мікроелементозів (анатомо-експериментальне дослідження): автореф. дис... канд. мед. наук : 14.03.01 / К.А. Романюк ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2009. — 20 с. — укp.

Вивчено морфологічні зміни кісток скелета за умов впливу на організм техногенних мікроелементозів. Виявлено порушення росту, будови, гістологічної перебудови та хімічного складу кісток за умов впливу на організм солей важких металів, яке проявляється зменшенням лінійних розмірів кісток, порушенням будови та морфометричних показників наросткового хряща, компактної та губчастої речовини трубчастих, губчастих і плоских кісток тварин. Зазначено, що зменшення вмісту мінеральних речовин кісток і рівня кальцію супроводжується нагромадженням металів, що надходили в організм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*698.13*33 + Р415.202.9-29 +
Шифр НБУВ: РА367063

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
17.

Чернов А.Т. 
Вікові особливості росту, будови та формоутворення довгих трубчастих кісток скелета під впливом гравітаційного перевантаження та в умовах захисту від нього (анатомо-експериментальне дослідження): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / А.Т. Чернов ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського. — Сімф., 2006. — 22 с. — укp.

Проаналізовано особливості росту, будови та формоутворення довгих трубчастих кісток скелета щурів лінії Вістар різних вікових груп за умов дії на організм значного щодо величини, тривалості та швидкості зростання - спаду гравітаційного перевантаження на основі анатомічних, гістологічних, морфометричних, хімічних та математичних методів дослідження. Досліджено вплив гравітації, який призводить до виникнення морфологічних змін у довгих трубчастих кістках скелета тварин усіх вікових груп. Визначено залежність зазначених змін від віку тварин, а також умов, за яких знаходилися щури, зокрема, впливу гравітаційного перевантаження та методу фізичного захисту. Відзначено, що даний метод нівелює ефект гіпергравітації, що проявляється уповільненням ростових процесів, нормалізацією гістоструктури, зменшенням мінералізації кісток та покращанням їх міцнісних характеристик.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*698.134.2-631 +
Шифр НБУВ: РА343024

Рубрики:

      
18.

Плахтій Д. П. 
Вдосконалення елементів технології вирощування напівароматичних та скелетних сортотипів тютюну в умовах південної частини західного Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.09 / Д. П. Плахтій ; Поділ. держ. аграр.-техн. ун-т. — Кам'янець-Подільський, 2011. — 20 с. — укp.

Викладено результати досліджень з питань впливу способів садіння та збирання тютюну на урожайність та якість сировини. Встановлено вплив способів садіння на висоту рослин тютюну. Виявлено вплив способу садіння на кількість листків на рослині, а також показано вплив даних факторів на площу поверхні найякісніших технічних листків. Залежно від досліджуваних факторів змінюється вегетаційний період, що підтверджено дослідним шляхом. Визначено зміну урожайності тютюну даних сортів залежно від способу садіння та його збирання. Доведено перевагу способу садіння 70 см 38 см перед іншими досліджуванимb заходами та комплексного способу збирання, за яких досягнуто урожайності 3,64 т/га сорту Берлей 38. Досліджено зміну якості тютюнової сировини залежно від даних елементів агротехніки, а також виявлено залежність і різницю у хімічних показниках якості відносно факторів, які досліджуються. Проведено економічний й енергетичний аналіз пропонованих елементів технології, виявлено загальну тенденцію щодо даних факторів. Розроблено групу агротехнічних заходів для вдосконалення технології вирощування тютюну в даному регіоні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П281.1-4(4УКР)
Шифр НБУВ: РА383229 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Кащенко С.А. 
Взаємозв'язок морфогенезу кісткового скелета з органами імунної системи при імуностимуляції та імуносупресії в онтогенезі (анатомо-експериментальне дослідження): Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.03.01 / С.А. Кащенко ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2004. — 36 с. — укp.

Вивчено взаємозв'язок морфогенезу кісткового скелета з органами імунної системи на різних етапах онтогенезу за неоднакових станів імунного статусу. Під час проведення наукового дослідження використано анатомічні, морфометричні, гістологічні, біомеханічні, біохімічні, імунологічні, електронно-мікроскопічні методи, а також рентгеноструктурний і кореляційний аналіз. Встановлено, що ступінь вираженості реактивності кісткової системи залежить від морфологічного стану тимуса, селезінки, пахових лімфатичних вузлів, імунного статусу та вікового чинника. Виявлено, що використання тимектомії та циклофосфану, які викликають імуносупресію, призводить до зміни ультраструктури кристалів гідроксіапатиту, що негативно впливає на процеси мінералізації, знижує міцність кісток і гальмує темпи їх приросту. Зазначено, що у статевозрілих і репродуктивних щурів дефіцит тимічних гормонів та введення циклофосфану супроводжуються пригніченням кісковотвірної функції епіфізарних хрящів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р418.1-2 +
Шифр НБУВ: РА333193

Рубрики:

      
20.

Щубелка Х. М. 
Взаємозв'язок цукрового діабету, остеопорозу та вітаміну D в клінічному, епідеміологічному та генетичному аспекті / Х. М. Щубелка. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню стану скелету, рівня циркулюючого вітаміну D у госпіталізованих пацієнтів з цукровим діабетом 1-го та 2-го типу, вивченню поширеності дефіциту вітаміну D в Закарпатській області, а також вивченню генетичних детермінант остеопорозу та дефіциту вітаміну D у популяції українців. В роботі встановлено вплив біохімічних та гормональних факторів, що асоціюються з погіршенням стану скелету за даними рентгенівської денситометрії в пацієнтів з цукровим діабетом 1-го та 2-го типу. Додатково визначено детальну сезонну варіативність показника вітаміну D в Закарпатті. Дисертацiя має важливе практичне значення, оскiльки отриманi результати допомагають покращити дiагностику i лiкування коморбiдноï патологiï цукрового діабету, остеопорозу та дефіциту вітаміну D.^UThe dissertation is devoted to the study of skeletal condition, the level of circulating vitamin D in hospitalized patients with type 1 and type 2 diabetes mellitus, the prevalence of vitamin D deficiency in the Transcarpathian region, as well as the genetic determinants of osteoporosis and vitamin D deficiency in Ukrainian population. The influence of biochemical and hormonal factors associated with skeletal deterioration according to X-ray densitometry in patients with type 1 and type 2 diabetes mellitus was established in the work. Additionally, detailed seasonal variability of vitamin D in Transcarpathia was determined. The dissertation is of great practical importance, as the results obtained help to improve the diagnosis and treatment of comorbid pathology of diabetes, osteoporosis and vitamin D deficiency.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського