Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (71)Книжкові видання та компакт-диски (95)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>U=Е60*698.1$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Білик А.Л. 
Адаптаційно-реадаптаційні закономірності росту, будови і формування кісток скелета тварин з певним типом вегетативної нервової системи в умовах клітинного зневоднення організму: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / А.Л. Білик ; Держ. вищ. навч. закл. "Терноп. держ. мед. ун-т ім. І.Я.Горбачевського" МОЗ України. — Т., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено зміни плечових кісток щурів з різними типами автономної нервової системи за умов адаптації до клітинного зневоднення, тяжкого зневоднення та у реадаптаційний період. Виявлено, що кістки інтактних щурів з різним типом автономної нервової системи не мають відмінностей. Встановлено, що проявами адаптації до клітинного зневоднення у плечових кістках є зменшення росткових зон, розширення центральних каналів остеонів, зменшення величини мінерального насичення та підвищення рівня мікроелементів кісток. Найбільшу різницю з контрольною групою виявлено у щурів-парасимпатотоніків, найменшу - у симпатотоніків. З'ясовано, що через 42 доби реадаптації після тяжкого клітинного зневоднення парасимпатотонічні тварини мали найвищі показники морфометрії та мінеральної насиченості кісток.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*698.1 +
Шифр НБУВ: РА357271

Рубрики:

      
2.

Ткачук С.А. 
Вікові зміни скелета стило- та зейгоподія грудної і тазової кінцівок американської норки: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.02 / С.А. Ткачук ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Досліджено мікро- та макроморфологічні, біомеханічні особливості скелета стило- та зейгоподія грудної і тазової кінцівок американської норки від її народження до 635 доби життя. Застосовано морфометричні, біомеханічні та гістологічні методики досліджень. Встановлено, що ріст маси тіла та розвиток кісток грудної і тазової кіцівок (стило- та зейгоподія) в постнатальному періоді онтогенезу американської норки відбувається за експоненціальним законом, що призводить до нерівномірності росту в різні вікові періоди (від народження до дворічного віку). У прирості трубчастих кісток кінцівок визначено основні періоди відносного приросту. Показники межі міцності, несучої можливості діафіза, умовного запасу міцності скелетних елементів кінці - змінні величини. Структурні зміни кісткової тканини на гістологічному рівні відбуваються поряд зі змінами біомеханічних показників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П718.4-266 + Е60*698.133 + Е60*698.134.2
Шифр НБУВ: РА315109 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Романюк К.А. 
Вікові особливості росту та формоутворення кісток скелета в умовах техногенних мікроелементозів (анатомо-експериментальне дослідження): автореф. дис... канд. мед. наук : 14.03.01 / К.А. Романюк ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2009. — 20 с. — укp.

Вивчено морфологічні зміни кісток скелета за умов впливу на організм техногенних мікроелементозів. Виявлено порушення росту, будови, гістологічної перебудови та хімічного складу кісток за умов впливу на організм солей важких металів, яке проявляється зменшенням лінійних розмірів кісток, порушенням будови та морфометричних показників наросткового хряща, компактної та губчастої речовини трубчастих, губчастих і плоских кісток тварин. Зазначено, що зменшення вмісту мінеральних речовин кісток і рівня кальцію супроводжується нагромадженням металів, що надходили в організм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*698.13*33 + Р415.202.9-29 +
Шифр НБУВ: РА367063

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Чернов А.Т. 
Вікові особливості росту, будови та формоутворення довгих трубчастих кісток скелета під впливом гравітаційного перевантаження та в умовах захисту від нього (анатомо-експериментальне дослідження): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / А.Т. Чернов ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського. — Сімф., 2006. — 22 с. — укp.

Проаналізовано особливості росту, будови та формоутворення довгих трубчастих кісток скелета щурів лінії Вістар різних вікових груп за умов дії на організм значного щодо величини, тривалості та швидкості зростання - спаду гравітаційного перевантаження на основі анатомічних, гістологічних, морфометричних, хімічних та математичних методів дослідження. Досліджено вплив гравітації, який призводить до виникнення морфологічних змін у довгих трубчастих кістках скелета тварин усіх вікових груп. Визначено залежність зазначених змін від віку тварин, а також умов, за яких знаходилися щури, зокрема, впливу гравітаційного перевантаження та методу фізичного захисту. Відзначено, що даний метод нівелює ефект гіпергравітації, що проявляється уповільненням ростових процесів, нормалізацією гістоструктури, зменшенням мінералізації кісток та покращанням їх міцнісних характеристик.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*698.134.2-631 +
Шифр НБУВ: РА343024

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Шепєлєв А.Є. 
Вплив фізичних навантажень на будову та формування довгих кісток в умовах іонізуючого випромінювання і солей важких металів (анатомо-експериментальне дослідження): автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.01 / А.Є. Шепєлєв ; Держ. вищ. навч. закл. "Терноп. держ. мед. ун-т ім. І.Я.Горбачевського". — Т., 2008. — 18 с. — укp.

Вивчено особливості будови та формоутворення довгих кісток щурів за умов комбінованої дії іонізуючої радіації, солей важких металів на тлі помірних та ітенсивних фізичних навантажень. Вивчено структурно-метаболічну характеристику за допомогою остеометрії, світлової мікроскопії за методами морфометрії, хіміко-аналітичного аналізу та статистичної обробки цифрового матеріалу. Установлено, що інтенсивні статичні та динамічні навантаження за комплексної дії чинників зовнішнього середовища підсилюють несприятливі зміни у довгих трубчастих кістках, що має прояв у значному звуженні їх епіфізарних хрящів, згладжуванні окремих зон, зменшенні кількості проліферувальних хондроцитів, перетворенні структури діафіза кістки. Установлено, що помірні статичні та динамічні навантаження за дії екологічних чинників забезпечують прискорення поздовжнього та поперечного росту кісток, підвищення рівня їх мінерального обміну та покращання якісних і кількісних характеристик, що зумовлює раціональну форму адаптації і має прояв у проліферативній активності клітинних елементів наросткового хряща та збільшенні компактного шару діафіза. Помірні фізичні навантаження дозволяють зменшити негативні наслідки впливу опромінення та металів на ріст і формування довгих кісток скелета.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*698.134-6 + Е60*738 +
Шифр НБУВ: РА357108

Рубрики:

      
6.

Ткачук С. А. 
Закономірності морфогенезу трубчастих кісток курей м'ясного напряму продуктивності у постнатальному періоді онтогенезу: автореф. дис. ... д-ра вет. наук : 16.00.02 / С. А. Ткачук ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2010. — 39 с. — укp.

Вперше проведено комплексне морфо-біомеханічне оцінювання кісток грудної та тазової кінцівок курей м'ясного напряму продуктивності із встановленням інтегральних показників. Розроблено методичний підхід до первинної обробки й інтерпретації одержаних експериментальних даних, механічних властивостей та динаміки формоутворення компактної кісткової тканини трубчастих кісток курей м'ясного напряму продуктивності у постнатальному періоді онтогенезу. Вперше введено показник колоподібності для оцінювання динаміки форми поперечного перерізу середньої частини діафіза трубчастих кісток залежно від віку й умов утримання дослідної птиці. Встановлено вікову залежність геометрії та товщини компактної кісткової тканини. Розроблено та запатентовано новий спосіб оцінювання інтегрального стану шляхом визначення мікротвердості компактної кісткової тканини свійської птиці у постнатальному періоді онтогенезу. Встановлено закономірності морфогенезу трубчастих кісток, на підставі аналізу швидкості та пропорційності ростових процесів, формотвірних властивостей, мікроструктурної організації компактної кісткової тканини у постнатальному періоді онтогенезу курей м'ясного напряму продуктивності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П682-273.98 + Е60*698.134.2*33
Шифр НБУВ: РА376418 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Борковський 
Морфогенез кісток скелета при фізичних навантаженнях після гіпокінезії та в період реадаптації (анатомо-експериментальне дослідження): Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.01 / Віктор Володимирович Борковський ; Тернопільська держ. медична академія ім. І.Горбачевського. — Тернопіль, 1998. — 21 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*698.134*33,022 + Е60*738.2,022 + Р418.11-29
Шифр НБУВ: РА302675

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Борковський В.В. 
Морфогенез кісток скелета при фізичних навантаженнях після гіпокінезії та в період реадаптації (анатомо-експериментальне дослідження): Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.01 / В.В. Борковський ; Терноп. держ. мед. акад. ім. І.Горбачевського. — Тернопіль, 1998. — 21 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням росту, будови та хімічного складу довгих трубчастих кісток при довготривалих фізичних навантаженнях динамічного та статичного характеру після перебування тварин в умовах гіпокінезії, а також при реадаптації. У дисертації вперше встановлено закономірність адаптаційно-реадаптаційних перетворень у довгих трубчастих кістках при фізичних навантаженнях після гіпокінезії. Встановлено, що розвиток і ступінь структурних змін у динаміці реадаптаційних перетворень кісток скелета після фізичних навантажень у тварин, які знаходились попередньо в умовах гіпокінезії, знаходяться у прямій залежності від виду, інтенсивності та тривалості відновного періоду. Помірні динамічні і статичні навантаження після гіпокінезії справляють позитивний вплив на процеси росту, формоутворення кісткової тканини, її будову, хімічний склад, підсилюючи при цьому апозиційні процеси. Тривале тренування тварин інтенсивними динамічними навантаженнями після гіпокінезії викликає у тварин стан помітної фізичної перевтоми, незначно активізуючи при цьому лише поздовжній ріст трубчастих кісток за вираженого зниження темпів росту цих кісток у товщину. Основні результати праці дають можливість пізнати механізми адаптаційних і репаративних перетворень в кістках скелета, визначити діапазон її компенсаторних резервів, прогнозувати у тренувальних процесах напрямок перебудови кісткової тканини в залежності від виду фізичного навантаження, його тривалості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*698.134*33,022

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
9.

Давибіда Н.О. 
Морфофункціональна характеристика довгих кісток за різних режимів рухової активності у віковому аспекті: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 14.03.01 / Н.О. Давибіда ; Терноп. держ. мед. ун-т ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2010. — 20 с. — укp.

З використанням остео- та гістоморфометричних, хіміко-аналітичних і математичних методів дослідження встановлено закономірності структурно-функціональних змін довгих кісток щурів різних вікових груп за умов впливу на організм тварин помірних та інтенсивних динамічних фізичних навантажень. Визначено особливості росту, формоутворення кістки у різні вікові періоди інтактних тварин. Доведено, що основним чинником у моделюванні та ремоделюванні кісткових структур є вплив різних режимів рухової активності. Встановлено закономірності перебудови кісткової тканини, рівень оптимальної інтенсивності та дози фізичного навантаження на організмм відповідно до віку тварин для розвитку та підтримання оптимального стану скелета. Досліджено особливості реакції кісток на однотипні за інтенсивністю фізичні навантаження. Встановлено, що помірні фізичні динамічні навантаження протягом 20 - 60-ти днів стимулюють формоутворення робочих структур опорно-рухового апарату у щурів молодого та зрілого віку. З'ясовано, що для тварин старечого віку оптимальними є помірні фізичні навантаження протягом 20-ти днів. З'ясовано, що інтенсивні динамічні фізичні навантаження (особливо тривалі) призводять до сповільнення та спотворення остеогенезу, погіршують ріст кісток. Доведено можливість розширення адаптаційних властивостей організму, пов'язаних зі збільшенням фізичних навантажень за умов контролю їх інтенсивності та з урахуванням віку тварин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*698.134 + Е60*738.7
Шифр НБУВ: РА371727 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Бумейстер В.І. 
Морфофункціональна характеристика кісткового регенерату в умовах дегідратаційних порушень водно-сольового обміну: автореф. дис... д-ра біол. наук: 14.03.01 / В.І. Бумейстер ; Луган. держ. мед. ун-т. — Луганськ, 2010. — 37 с. — укp.

Досліджено особливості морфологічних змін посттравматичного регенерату великогомілкових кісток щурів за умов дегідратаційних порушень водно-сольового обміну й обгрунтовано шляхи їх корекції. Із використанням методів остеометрії, гістоморфометрії, ультрамікроскопії, растрової електронної мікроскопії з мікроаналізом, хіміко-аналітичного аналізу регенерату досліджено структурно-метаболічні характеристики кісткового мозоля після нанесення дірчастого дефекту у діафізі великогомілкової кістки, проаналізовано тривкісні показники травмованих кісток і проведено біохімічний аналіз крові. Встановлено, що зневоднення організму призводить до уповільнення формування кісткового регенерату, яке виявляється у клітинному дисбалансі на першій стадії репарації. Порушення клітинних взаємовідношень викликає зміни гістогенезу на наступних стадіях регенерації, про що свідчить збільшення вмісту грубоволокнистої тканини та зменшення рівня пластичної. Остеобласти регенерату зазнають дистрофічних змін, а це свідчить про зниження процесів внутрішньоклітинної регенерації. Доведено, що ці зміни активізуються зі збільшенням ступеня зневоднення, що обумовлює формування незрілого кісткового мозоля. Застосування трималіну прискорює мінеральний обмін і внутрішньоклітинну регенерацію, що сприяє нормалізації утворення кісткового мозоля та його звапнінню.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*698.13 + Р252.656 +
Шифр НБУВ: РА370805 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
11.

Мякоткина Г.В. 
Особливості будови, росту та формоутворення кісток скелета під впливом дії парів формальдегіду (анатомо-експериментальне дослідження): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Г.В. Мякоткина ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського. — Сімф., 2000. — 16 с. — укp.

Виявлено особливості морфогенезу, закономірності компенсаційно-пристосовних змін, динаміку росту та формоутворення кісток скелета під впливом парів формальдегіду в різні вікові періоди, залежно від дози, тривалості впливу та за умов корекції пірацетамом. За допомогою комплексу сучасних методів дослідження (остеометричного, гістологічного, біохімічного, морфометричного та математичного) отримано нові дані про порушення інтенсивності ростових та остеопластичних процесів у разі інтоксикації організму парами формальдегіду. Виявлено чутливі та максимально вразливі функціональні структури довгих трубчастих кісток скелета (епіфізальний хрящ і періостальна зона діафізу) за умов остеотоксичної дії формальдегіду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*698.13
Шифр НБУВ: РА312300 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Полковенко О.В. 
Особливості остеокластичної резорбції кісткової тканини при зниженні опорного навантаження: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.11 / О.В. Полковенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 21 с. — укp.

Вперше проведено комплексне дослідження морфофункціональних особливостей остеокластичної резорбції у разі зниження опорного навантаження на кістковий скелет. Одержано нові дані, що засвідчують значну роль остеокластів у втраті кісткової тканини за тривалої гіпокінезії та мікрогравітації. Показано, що у зонах адаптивного ремоделювання кісткових структур, насамперед у губчастій кістці епіфізів і метафізів, збільшується кількість остеокластів і функціонально-активних форм у популяції, що характерно також для кісткової тканини діафізів, але у меншому ступені. Вперше з використанням <$Enothing sup 3 roman H>-тімідіну встановлено, що за тривалої гіпокінезії за локусом зняття опорних навантажень відбувається прискорення процесів остеокластогенезу. Посилення процесів остеокластичної резорбції у разі гіпокінезії та мікрогравітації підтверджено оригінальними даними електронно-мікроскопічних досліджень: у популяції виявлено остеокласти з більш інтенсивно розвиненими у порівнянні з контролем комплексом Гольджі за структурами, що забезпечують специфічні функції резорбції: фібрилярним шаром, фаголізосомами, "щіточною облямівкою". Вперше показано, що за умов мікрогравітації у популяції остеокластів з'являються "гігантські" остеокласти, в яких спостерігається вищий у порівнянні з контролем і типовими функціонально-активними остеокластами ступінь розвитку зони специфічних функцій. Описано структурні особливості їх резорбтивної функції за мікрогравітації. Одержано нові дані про морфологічні взаємодії остеокластів з остеобластами й остеоцитами у зонах резорбції. Розширено наукові уявлення про механізми адаптивного ремоделювання та втрати кісткової тканини у разі зняття опорних навантажень на кістковий скелет.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*698.13-631 + Р62-323.7 +
Шифр НБУВ: РА349743

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Верченко І.А. 
Особливості росту, будови та формоутворення хребців при дії гіпергравітації і захисті від неї (анатомо-експериментальне дослідження): автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / І.А. Верченко ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського. — Сімф., 2008. — 19 с. — укp.

Вивчено особливості росту, будови та формоутворення хребців під дією гіпергравітації та за умов застосування методів захисту. Дослідження проведено на 108-ми білих лабораторних щурах лінії Вістар з використанням процентно-вагового методу, остеометрії, гістоморфометрії, біохімічного дослідження макроелементного складу, а також методів варіаційної статистики та кореляційного аналізу. Зроблено висновок, що гіпергравітація викликає морфологічні зміни у хребцях усіх відділів, ступінь вираженості яких залежить від тривалості її дії та віку тварин. Виявлено, що ростові процеси, морфоструктура, хімічний склад і біомеханічні властивості хребців щурів усіх вікових груп зазнають істотних змін, орієнтованих на адаптацію хребта до умов підвищеної гравітації. З'ясовано, що використання методу фізичного захисту надає можливість коригувати зміни, які виникають у хребцях тварин усіх вікових груп під впливом гравітаційних навантажень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*698.132-652.12 +
Шифр НБУВ: РА355824

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
14.

Ющак М.В. 
Ріст та формоутворення довгих кісток скелету при загальному зневодненні залежно від типу вегетативної нервової системи: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / М.В. Ющак ; Терноп. держ. мед. ун-т ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2007. — 19 с. — укp.

Вивчено морфофункціональні зміни кісток скелета білих лабораторних щурів-самців з різним типом вегетативного тонусу за умов загального зневоднення організму з використанням морфометричних, світломікроскопічних, гістологічних, хіміко-аналітичних методів дослідження та математичної обробки одержаних даних. Виявлено однотипність змін основних структур і хімічного складу довгих кісток за загальної дегідратації організму в щурів з різним типом вегетативного тонусу нервової системи. Виявлено відмінності між різними групами експериментальних щурів з різним вегетативним статусом щодо темпів розвитку морфологічних порушень та втрат хімічних елементів у довгих кістках. Найвищі показники кісткового метаболізму за легкого та середнього загального зневоднення мали симпатотонічні тварини, що проявлялося у збільшенні остеотропних мікроелементів у довгих кістках у порівнянні з аналогічними показниками інтактних щурів, найменшим дефіцитом макроелементів та найменшими змінами основних структур. Найнижчі показники були у парасимпатотонічних тварин. За тяжкого зневоднення найбільшу опірність до цього чинника мали тварини з парасимпатотонічним типом вегетативної нервової системи, а максимальні втрати виявлено у групі тварин з симпатотонічною домінантою вегетативної нервової системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*698.13-6 + Е60*738.83-6 + Е60*739.14 +
Шифр НБУВ: РА350003

Рубрики:

      
15.

Сткляніна Л.В. 
Ріст, будова та формування кісток скелету під впливом підвищеного рівня глюкокортикоїдів та їх інгібітора на різних етапах постнатального онтогенезу: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Л.В. Сткляніна ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2007. — 19 с. — укp.

Досліджено морфологічні особливості реакції кісткової системи та гуморальних рідин (крові, сечі) щурів статевонезрілого, репродуктивного та старечого віку (I, II та III вікових категорій) на вплив мінімальних доз гідрокортизону, терапевтичних доз бісфосфонату "Зомета" та на одночасне призначення обох препаратів. Здійснено комплексне дослідження з використанням методів остеометрії, а також кристалографічного та спектрального аналізів кісткової речовини, параметричних і непараметричних методів статистики. Установлено, що вплив гідрокортизону погіршує стан і уповільнює темпи переважно губчастих структур кісток, зумовлює ознаки підвищеного кісткового обміну та резорбції. Проте у разі нетривалого (протягом 30-ти діб) впливу гідрокортизону більшість показників відновлюється до значень контрольних. Вплив бісфосфонату "Зомета" уповільнює поздовжній ріст кісток, підвищує масу та вміст органічної речовини у кістках переважно плоского типу (кульшова кістка) й активує формування компактної речовини, спричинює ознаки гальмування темпів кісткової перебудови. Призначення обох препаратів призводить до корекції більшості ефектів, спричинених дією гідрокортизону, за допомогою "Зомет". Це відбувається за умов пізніх термінів спостереження, під час початкового етапу домінує дія гідрокортизону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р418.11-29 + Е60*698.13 +
Шифр НБУВ: РА348765

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
16.

Тилахун Гобезайєху Єйасу 
Стан кісткової тканини у деяких тварин в залежності від виду, віку та умов утримання: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.02 / Тилахун Гобезайєху Єйасу ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2000. — 17 с. — укp.

Дисертацію присвячено біомеханічним і біохімічним дослідженням стегневої кістки у деяких видів хижаків та впливу радіонуклідів на її структуру у білих щурів. Визначено: що основними біохімічними компонентами кістки, що суттєво впливають на її біомеханічні і морфологічні характеристики, є солі Ca і P та особливо їх сумарний вміст. В умовах збільшення дози надходження радіонуклідів виявлено тенденцію зміни остеогенезу та затримки росту кістки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*698.134.2*73*22,022 + Е623.36*69,022
Шифр НБУВ: РА308225 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
17.

Золотова-Гайдамака Н.В. 
Структурно-функціональні особливості остеоцитів при зниженні опорного навантаження на скелет: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.11 / Н.В. Золотова-Гайдамака ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено структурні та функціональні особливості остеоцитів, визначено їх роль у перебудові кісткових структур за умов тривалої гіпокінезії та мікрогравітації (біосупутник "Біон-11"). Із застосуванням методів гістології та морфометрії встановлено, що у кістковій тканині й остеоцитах стегнових кісток щурів (модельована гіпокінезія, 28 діб) і гребеня клубових кісток мавп (Macaca mulatta) (мікрогравітація, 14 діб) відбуваються деструктивні зміни: зниження питомого об'єму кісткових трабекул у проксимальних епіфізах і метафізах, поява порожнин і щілин у кістковому матриксі. З'ясовано, що характерною ознакою даних процесів є зменшення у кістковій тканині кількості остеоцитів, збільшення площі лакун остеоцитів, а також кількості порожніх лакун. На підставі результатів електронно-мікроскопічного дослідження виявлено, що за умов мікрогравітації в остеоцитах збільшується остеолітична активність, про що свідчить зростання в клітинах питомого об'єму комплексу Гольджі та лізосомоподібних тілець, а також деструкція мінералізованого матриксу по периферії остеоцитарних лакун. Встановлено, що в окремих остеоцитах активізується біосинтез колагенових білків, який призводить до появи у кістковій тканині зон фіброзу. Доведено, що зниження опорного навантаження сприяє активізації в кістковій тканині процесів остеоцитарного ремоделювання, особливо остеоцитарного остеолізису. З'ясовано, що дані явища супроводжуються збільшенням кількості апоптозів в остеоцитах, зниженням інтенсивності остеопластичних процесів, зростанням у кістковій тканині кількості порожнин. Експериментально підтверджено, що остеоцити відіграють значну роль у втраті кісткової тканини та розвитку остеопоротичних змін у кістковому скелеті за гіпокінезії та мікрогравітації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*698.13 + Е60*738.23 +
Шифр НБУВ: РА360344

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського