Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (40)Тематичний інтернет-навігатор (33)Наукова електронна бібліотека (438)Реферативна база даних (3764)Книжкові видання та компакт-диски (4039)Журнали та продовжувані видання (19)
Пошуковий запит: (<.>K=СЛОВНИК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 379
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Навроцька І.В. 
Слова і фраземи російської мови на позначення інтелектуальних якостей людини (ономасіологічний та семасіологічний аспекти): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / І.В. Навроцька ; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 1998. — 16 с. — укp.

У дисертації виявлена специфіка відображення інформації лексичними одиницями російської мови у порівнянні з фраземами. Доведено, що в семантиці більшості досліджуваних слів відображені окремі інтелектуальні ознаки, в семантиці більшості фразеологізмів - комплекс ознак. У значеннях прислів'їв відображено моральні або соціальні правила, що є нормою в суспільстві, і пов'язані зі сферою інтелектуальних якостей людини. Сформульовано принципи опису значень у комплексному ідеографічному словнику мовних одиниць та розроблено фрагмент такого словника.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-3

      
2.

Усата В.В. 
Навчання розуміння предикативних фразеологічних одиниць у процесі читання англомовного газетного тексту (у вищому навчальному закладі): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / В.В. Усата ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 1998. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено теоретичному обгрунтуванню та експериментальній перевірці технології навчання студентів факультетів іноземних мов вищих навчальних закладів розумінню актуалізованих предикативних фразеологічних одиниць у процесі читання англомовного газетного тексту. В роботі представлено методичну типологію стилістичних прийомів актуалізації предикативних фразеологічних одиниць, словник-мінімум цих елементів англомовного газетного тексту, комплекс вправ і модель трьохетапного навчання, ефективність якого обгрунтована теоретично і доведена практично.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-33

Рубрики:

      
3.

Архелюк В.В. 
Прикметники розміру в сучасній англійській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / В.В. Архелюк ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню семантики прикметників розміру в сучасній англійській мові. Послідовно розглядаються полісемія та лексичне значення прикметників, їх якісна та кількісна характеристики. Запропоновано варіант інвентаризації лексико-семантичної групи прикметників розміру на основі компонентного та статистичного аналізу, який дозволив установити загальні та диференційні ознаки мікросистеми і лексико-семантичні зв'язки між досліджуваними словами. На основі частотної характеристики прикметників за творами письменників англійської та американської художньої літератури ХІХ - ХХ століть розглянуто синтагматичні та парадигматичні відношення, сполучуваність досліджуваних прикметників з підкласами іменників, а також особливості їх вживання в авторському стилі. Встановлено середнє число значень прикметників розміру в сучасній англійській мові за даними синонімічних і двомовних словників; досліджено співвідношення між кількісними параметрами прикметників за допомогою спеціальних статистичних прийомів та методів, що суттєво уточнює існуючі дані про склад і семантику лексичних одиниць, які розкривають поняття розміру в мові та мовленні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-212.2

Рубрики:

      
4.

Карабанов А.Г. 
Корекція фізичних недоліків глухих школярів у процесі фізичного виховання: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / А.Г. Карабанов ; Волин. держ. ун-т ім. Л.Українки. — Луцьк, 1999. — 16 с. — укp.

Розроблено дозування фізичних вправ для глухих школярів 11-15 років. Оптимальна кількість повторень вправ на гнучкість хребта становить 25-35 разів, кульшового суглоба - 20-30 разів, плечового суглоба - 15-25 разів, вправ на швидкість - 4-5 разів, силу - 2-3 рази і швидкісно-силових якостей - 6-8 разів. Запропоновано програму з фізичного виховання для глухих школярів 5-9 класів, яка містить гігієнічно обгрунтований фізкультурно-оздоровчий режим школи, що передбачає вирішення оздоровчих, корекційних, освітніх і виховних завдань. Розділи навчальної програми включають гімнастику, легку атлетику, лижну підготовку, плавання, рухливі ігри, баскетбол, ковзани, кросову підготовку і марш-кидок. Кожен розділ має теоретичні відомості, практичний матеріал, словник, фразеологію і нормативні вимоги.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч432.241.6

Рубрики:

      
5.

Кожуховська Л.П. 
Збагачення мовлення учнів 5-7 класів українською фразеологією: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Л.П. Кожуховська ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено актуальній проблемі збагачення мовлення учнів українською фразеологією. В роботі знайшли відображення нові погляди лінгвістів на українську фразеологією, розглядаються принципи і критерії відбору українських фразеологізмів для шкільного словника-мінімуму, акцентується увага на етнокультурознавчому змісті фразеологічних одиниць. Запропоновано систему збагачення мовлення учнів українською фразеологією, ефективність якої обгрунтована теоретично і підтверджена практикою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-912.33

      
6.

Зацний Ю.А. 
Розвиток словникового складу англійської мови в 80-ті - 90-ті роки ХХ століття: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.04 / Ю.А. Зацний ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 32 с. — укp.

Лінгвістичне та соціально-лінгвістичне дослідження шляхів та засобів збагачення словникового складу, тенденцій розвитку лексико-семантичної системи англійської мови. Розвиток словникового складу англійської мови в останні десятиліття відбувається в умовах подальшого ускладнення позамовного середовища, в умовах нового етапу науково-технічного прогресу і відбиває процес пристосування мовної системи до нових потреб комунікації. Таке пристосування здійснювалося, головним чином, шляхом реалізації внутрішнього потенціалу, особливо ресурсів, які генеруються широким діапазоном варіювання англійської мови як мови поліетнічної, поліфункціональної, взаємодією національних, соціальних, функціонально-стилістичних варіантів та підсистем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-32

Рубрики:

      
7.

Кондратенко В.О. 
Формування системи словотворення як засіб розвитку мовлення слабочуючих учнів: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.03 / В.О. Кондратенко ; Ін-т дефектології АПН України. — К., 1999. — 23 с. — укp.

Дослідження, проведені у спецшколах України, засвідчили бідність активного словника слабочуючих учнів на дієслівно-префіксальні слова. Доведено принципову можливість впливу методично правильно підготовлених словотворчих вправ на збагачення словника слабочуючих учнів лексичними одиницями із похідною основою. При розробці методичних позицій було використано відомі у вітчизняній методиці викладання рідної мови висновки про реальні можливості мовленнєвого розвитку слабочуючих учнів у процесі утворення структурно-семантичного підходу до вивчення складу слова і словотворення, які досі не були реалізовані в спецпрактиці вивчення рідної мови в школі для слабочуючих дітей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-917.1

      
8.

Бондаренко І.П. 
Російсько-японські мовні взаємозв'язки ХVІІІ ст. (історико-лінгвістичне дослідження): Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.13; 10.02.02 / І.П. Бондаренко ; НАН України, Ін-т сходознав. ім. А.Кримського. — К., 1999. — 37 с. — укp.

Дисертаційна робота присвячена проблемі початкових міжмовних контактів. Досліджується процес зародження та розвитку російсько-японських мовних взаємозв'язків XVIII ст., фундаторами якого були японскі мореплавці, що протягом століття випадково потрапляли на територію далекосхідної Росії. Створені цими моряками перші двомовні словники, розмовники, граматики та навчальні посібники, які використовувалися в процесі вивчення японської мови росіянами, а також російської мови - японцями, започаткували кодифікацію російсько-японських мовних взаємин - лінгводидактичний системний опис двох мов. Ці джерела віддзеркалювали не лише ідіолекти їх авторів (рівень володіння окремими білінгвами російською та японською мовами, компетентність японських моряків у різних видах мовленнєвої діяльності, їх індивідуальний лексичний запас тощо), але й російську та японську мови тієї історичної епохи, мовну ситуацію в цих двох країнах у XVIII ст. в цілому. Автором розроблені нові методи ретроспективного дослідження ідіолектів білінгвів, критерії оцінки ролі індивіда в становленні мовних контактів між двома народами, а також методика аналізу мовного матеріалу, створеного цими білінгвами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-06 + Ш175.121-06 + Ш104 г

Рубрики:
  

      
9.

Соколовська Т.Г. 
Українська термінологія з генетики: походження, структура, системність (лінгвістична проблематика): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Т.Г. Соколовська ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертаційну роботу присвячено аналізу української термінології з генетики, що розглядаєтся як цілісний об'єкт в аспектах формування, структурно-системних зв'язків та функціонування. Досліджуєтся проблематика дефініції терміна і терміносистеми в сучасному мовознавстві, визначаються теоретичні засади аналізу галузевих термінологій. Зазначається, що українська термінологія з генетики є ієрархічною єдністю, яка складалась протягом століть у Західній Європі і лише на початку ХХ ст. (як інтернаціональна за походженням система) була перенесена в українське мовне середовище. Висвітлюється питання аналізу тезаурусних та структурних функцій, що є формами вияву зв'язків та відношень термінів у галузі генетики. У Додатку подаються пробні статті "Словника-тезасуруса українських термінів з генетики".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:Е

      
10.

Процик І.Р. 
Українська фізична термінологія другої половини XIX - першої третини XX століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / І.Р. Процик ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено вивченню історії становлення та особливостей розвитку української фізичної термінології другої половини XIX - першої третини XX століття. Досліджено термінолексику на основі спеціального лінгвістичного аналізу праць з фізики та термінологічних фізичних словників. Розглянуто провідні тенденції термінотворення, здійснено генетичну та структурно-словотвірну характеристику українських фізичних термінів, наведено способи і засоби термінологічної деривації, визначено словотвірні моделі фізичних термінів та їх продуктивність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:В + В3в3,022
Шифр НБУВ: РА307914 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Білоконна Н.І. 
Формування інтелектуальних умінь молодших школярів у процесі навчання: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Н.І. Білоконна ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертація присвячена проблемі формування інтелектуальних умінь у молодших школярів під час навчання мови. Розглядається процес формування інтелектуальних умінь в учнів початкових класів, який грунтується на використанні спеціально розробленої та експериментально перевіреної системної дидактичної моделі, що складається з логічно завершених блоків, які реалізуються поетапно: I - мотиваційний, II - змістовно-процесуальний, III - контрольно-оцінний. Встановлено, що ефективність дидактичної моделі по формуванню інтелектуальних умінь молодших школярів у процесі вивчення мови забезпечується сукупністю дидактичних умов та комплексом навчально-пізнавальних завдань для роботи з різними лінгвістичними словниками. Розроблено й запропоновано методичні рекомендації щодо формування інтелектуальних умінь.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.221

Рубрики:

      
12.

Самойлович Л.В. 
Українська фразеографія XIX - поч. XX ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Л.В. Самойлович ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 2000. — 20 с. — укp.

Досліджено проблеми історії української фразеографії XIX - XX ст. Встановлено, що українська фразеографія зародилася в XVII - XVIII ст., а період її становлення припадає на XIX - початок XX ст. На фразеологічному матеріалі фольклорних збірок О.П.Павловського, М.В.Закревського, М.Номиса, І.Я.Франка проаналізовано особливості побудови словникових статей, а також розглянуто основні способи розташування фразеологічних одниниць (ФО). Виявлено, що в словникових статтях даних збірок подано варіантність та синонімія ФО, розтлумачено їх значення. Упорядниками здійснено перші спроби добору до українських ФО відповідників російською, польською, німецькою мовами. В авторських передмовах до збірок висвітлено деякі теоретичні питання теорії фразеології і фразеографії. Таким чином, фольклорні збірки, укладені в XIX - на початку XX ст., відіграли важливу роль у розвитку української фразеології, у них розроблялись принципи словникового опрацюваня ФО, а також формувалася й удосконалювалася фразеологічна практика.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-33 + Ш141.4-4г
Шифр НБУВ: РА310989 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Капуш А.В. 
Еволюційні процеси в німецькій лексиці суспільно-політичного змісту (на матеріалі періодичних видань 80-х - 90-х років): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / А.В. Капуш ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Досліджено факти впливу екстралінгвістичних, соціальних чинників на розвиток словникового складу, зокрема, суспільно-політичної лексики, у їх взаємозв'язку з чинниками внутрішньосистемного характеру. Виокремлено основні схеми функціонування німецької мови, в яких її лексика є найбільш схильною до змін за нових історичних умов. Встановлено механізм адаптації окремих елементів мовної системи до нових умов її функціонування. Проаналізовано зміни у слововжитку мовців колишньої НДР та мовців Західної Німеччини з урахуванням сучасної ситуації німецької мови після об'єднання двох німецьких держав з відмінним суспільно-економічним устроєм. Встановлено основні шляхи та способи становлення нової лексики у сучасному загальнонімецькому слововжитку та визначено можливі сфери функціонування власне східнонімецьких лексем. Значну увагу приділено ролі іншомовної лексики (насамперед, англо-американізмів) у розвитку тієї частини словникового складу, яка обслуговує суспільно-політичну сферу діяльності носіїв німецької мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-32
Шифр НБУВ: РА310485 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Ступінська Г.Ф. 
Фразеологія лемківського говору української мови: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Г.Ф. Ступінська ; Прикарпат. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2000. — 20 с. — укp.

Запропоновано цілісний опис фразеології лемківського говору української мови. Джерелами опису стали власні польові записи, діалектні словники та фольклорно-етнографічні публікації. На основі грунтовного аналізу фактичного матеріалу (картотека складає 5000 одиниць) з'ясовано акцентуаційні, фонетичні та лексико-граматичні діалектні ознаки лемківських фразеологізмів, описано характерні риси лемківських фразеологізмів як номінативних та комунікативних одиниць мови. Простежено семантико-граматичні особливості фразеологізмів, що складають ядро лемківської фразеології у цілому. Виявлено особливості організації фразеологічних одиниць (ФО) у окремих лексико-семантичних групах різного ступеня ієрархії. Укладено тлумачний словник малозрозумілих компонентів окремих ФО.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-33 + Ш141.4-672
Шифр НБУВ: РА309714 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Ніжегородцева-Кириченко Л.О. 
Лексико-семантичне поле "Інтелектуальна діяльність": досвід концептуального аналізу (на матеріалі іменників сучасної англійської мови): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Л.О. Ніжегородцева-Кириченко ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 2000. — 21 с. — укp.

Запропоновано концептуальну модель поняттєвої категорії "інтелектуальна діяльність", яка є підгрунтям відповідного лексико-семантичного поля, утвореного іменниками сучасної англійської мови. Здійснено побудову концептуальної моделі даної категорії шляхом поєднання фреймових структур трьох типів: партонімічного, предметноцентричного й акціонального. Партонімічний фрейм (схема) демонструє загальний спосіб організації фрагментів категорії - її підкатегорій, або парцел. У моделі, яка упорядковує інформацію в парцелах, поєднано предметноцентричний та акціональний фрейми. Інтегративна концептуальна модель (схемата) є підставою для розгляду поняттєвої категорії як прототипного утворення. Дана модель дає чітке уявлення про стратифікацію слів та їх лексико-семантичних варіантів у межах лексико-семантичного поля, що надає можливість її застосування у процесі укладання ідеографічного словника-тезауруса. Реконструйована концептуальна модель поняттєвої категорії сприяє поясненню явищ полісемії та синонімії/антонімії, притаманних одиницям лексико-семантичного поля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-315.6
Шифр НБУВ: РА310549 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Лисенко О.М. 
Дериваційні процеси у німецькій фразеології (на матеріалі фразеологічних біблеїзмів): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.М. Лисенко ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Розглянуто особливості фразотвірних процесів фразеологічних біблеїзмів та їх лексикографічної фіксації в одномовних словниках німецької мови. Фразеологічну одиницю висвітлено з позицій концептуально-мовної сутності - як одиницю субстрату мовної картини світу. Фразеологічні біблеїзми визначено компонентами релігійної картини світу, яка є особливим засобом відбиття світу. Процес фразотворення - сукупність розумових операцій вищого порядку. Концептуально-мовні механізми утворення фразеологічних біблеїзмів (ФБ) обумовлені типом утворюваної одиниці. Релевантною ознакою утворення ФБ у німецькій мові визначено часовий фактор. Крилаті вирази-біблеїзми розглянуто як одиниці особливого "проміжного рівня" та потенційні фразеологічні одиниці. Ключовим поняттям за умов розмежовування процесів варіювання та деривації обгрунтовано поняття тотожності. Особливості процесів фразеологічної деривації у німецькій мові обумовлені знаковими властивостями даних одиниць. Лексикографічну фіксацію фразеологічних біблеїзмів у німецькій мові розглянуто як одну з форм представлення мовної картини світу - її наукову репрезентацію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-33
Шифр НБУВ: РА311856 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Бакай 
Формування фразеології в переломні моменти історії народів Європи (на матеріалі української, російської, англійської, німецької, французької мов у періоди Першої та Другої світових воєн): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / Б.Я. Бакай ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 16 с. — укp.

Висвітлено склад фразеологічних інновацій за час Першої та Другої світових воєн, запропоновано їх порівняльно-зіставний аналіз на матеріалі східнослов'янських (українська, російська), германських (англійська, німецька), романської (французька) мов; визначено гносеологічні та онтологічні фактори формування їх загальних і специфічних рис. Встановлено тематичні групи, джерела, шляхи виникнення стійких словесних комплексів (ССК).Здійснено тематичну класифікацію ССК вказаних мов за часів Першої та Другої світових воєн. Визначено функціональні типи неологічних ССК і тенденції фразеоформування, подальший розвиток фразеологізмів у аналізованих мовних системах. Результати дослідження можна використовувати під час укладання словників, а також для подальших наукових досліджень і викладання вказаних мов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.3
Шифр НБУВ: РА311463 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Семів А.Р. 
Структурні та семантико-стилістичні особливості лексики арго у сучасній французькій мові (на матеріалі мови преси): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / А.Р. Семів ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Розглянуто питання фонетико-морфологічних, словотвірних і семантико-стилістичних особливостей арготичної лексики у друкованих творах засобів масової інформації. Доведено, що лексику арго можна вважати особливою лексичною підсистемою розмовної мови, яка характеризується тенденцією до проникнення у нормативне вживання завдяки своїм фонетико-морфологічним і семантичним особливостям. Проведено систематизацію фонетичних процесів у арготичній лексиці, яка дозволила виявити фонетичні зміни, що стали регулярними та спричинили подвійне написання арготизму. Визначено слабкі тенденції вимови, які не можуть бути зафіксованими в орфографії арготизмів. Проведено частотний аналіз арготичних скорочень, який засвідчив, що домінуючою в арго є тенденція до скорочення слова. Дослідження семантичних процесів арготичному словнику дозволило охарактеризувати процес синонімічного заміщення, який структурно представлено системою синонімічних матриць. З'ясовано, що в мові преси топоніми й антропоніми виступають як лексичні одиниці, здатні виконувати різноманітні стилістичні функції. Їх функціонування на сторінках газет вносить у текст енциклопедичну, соціальну, емоційно-оцінну інформацію, за допомогою якої здійснюється мовленнєвий вплив на читача. Зроблено висновок про те, що використання арготизмів для реалізації різноманітних стилістичних функцій пов'язане з тенденцією до експресивності газетних текстів. Узагальнено соціально-когнітивні передумови узуалізації арготичних систем у нормативній французькій мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-677.1 + Ш147.11-715
Шифр НБУВ: РА314222 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Дядищева-Росовецька Ю.Б. 
Слово в поетичних контекстах Тараса Шевченка: усно-традиційні витоки: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Ю.Б. Дядищева-Росовецька ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено лінгвостилістичному дослідженню поетичного слова та слововживання у творчості Т.Шевченка в їх усно-традиційних витоках та художньо-естетичному осмисленні. На матеріалі морфосемантичних полів на позначення центральних понять загальнолюдської системи цінностей (сім'ї, житла, Батьківщини, моралі, гармонії, безпеки) - слів, об'єднаних навколо архілексем "хата", "Бог"/бог", "тихий". Зроблено спробу лінгвостилістичного вивчення поетичної мови Т.Шевченка в порівнянні з відповідними компонентами у фольклорі (на матеріалі антологій українських народних пісень - ліричних і весільних). Доповнено переліки прямих і символічних значень, поданих у "Словнику мови Шевченка". Висвітлено явище паралельної трансформації у поезії Т.Шевченка та народній, розглянуто генетично споріднені стилістичні конструкції, феномен індивідуального творення поетом усталених стилістичних конструкцій за зразком уснопоетичних, яке, відносно відповідних процесів у фольклорі, має типологічний характер.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-72 Шевченко Т.Г. + Ш3(2=1УК)-316 + Ш5(4УКР)5-4 Шевченко Т.Г.535
Шифр НБУВ: РА312343 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
20.

Бондарчук М.М. 
Структурно-семантичні параметри російської авіаційної терміносистеми (макрополе "рух літального апарата"): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / М.М. Бондарчук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 32 с. — укp.

Визначено структурно-семантичні параметри російської авіаційної термінології. Проаналізовано структуру та семантику авіаційних термінів на основі теорії семантичного поля і семної структури терміна за допомогою компонентного аналізу. Накреслено основні аспекти вивчення авіаційної термінології: семантичний, функціонально-польовий і дериваційний. Установлено, що терміни у термосистемі об'єднані ієрархічно у термінологічні ряди, блоки, мікрополя та макрополе. Визначено активність словотворчих процесів, розкрито роль і характер градаційних, антонімічних, синонімічних, гіперо-гіпонімічних парадигм, характерних для досліджуваного макрополя. Окремий розділ присвячено дослідженню авіаційних термінів, що з'явилися внаслідок метафоричного переосмислення слів загальновживаної лексики. Надано рекомендації щодо уточнення дефініцій авіаційних термінів, наведених у тлумачених словниках російської мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-34:О
Шифр НБУВ: РА309308 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського