Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (6)Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (399)Книжкові видання та компакт-диски (47)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=СЦЕНАРІЙ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 53
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Бєлозьорова О.М. 
Дискурсивні властивості мовленнєвого акту натякання (на матеріалі сучасної німецької мови): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.М. Бєлозьорова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено когнітивно-семантичні та прагма-дискурсивні особливості реалізації мовленнєвого акту (МА) натякання в сучасному німецькомовному дискурсі. Виділено натяк як концепт та імпліцитна пропозиція - імплікатура, та натякання як мовленнєвий акт і дискурсивна тактика. Запропоновано дефініцію МА натякання та визначено його лінгвістичний статус. Зазначено, що МА натякання є імпліцитним мовленнєвим актом та визначається як дискурсивно-мовленнєва взаємодія мовця і адресата, у процесі якої конструюється інтендована імпліцитна пропозиція. Описано концепт і когнітивний сценарій натякання. Розроблено підходи до класифікації та аналізу різних аспектів МА натякання і визначено основні типи натякання. Розглянуто провідні дискурсивні стратегії, що реалізуються за допомогою тактики натякання, зокрема, ввічливості, агресії, евфемізації, етична, уникання відповідальності, урахування третьої особи, які взаємодіють у дискурсі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-70 +
Шифр НБУВ: РА353613

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
2.

Бірюков О.В. 
Гідрографічна мережа та стік річок Подільської височини: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.07 / О.В. Бірюков ; Одес. держ. екол. ун-т. — О., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено будову, формування та функціонування річкової мережі Подільської височини. Визначено основні морфометричні характеристики стародавніх водотоків, що протікали на Подільській височині. Запропоновано сценарій формування гідрографічної мережі. Проведено детальне вивчення рисунків річкової системи. Визначено тектонічні процеси, що відбуваються на дослідженій території. Обгрунтовано використання методу А.Н. Шталера - І.Н. Гарцмана для ідентифікації річкових систем. Розраховано топологічні параметри, а саме: коефіцієнти біфуркації, довжини, площі, ухилів і кутів злиття. Проаналізовано трансформацію гідрографічної мережі у часі за допомогою коефіцієнтів біфуркації та довжини. Визначено основні фонові характеристики річкової мережі - гідро-, геоморфологічний коефіцієнти та коефіцієнт структури. Вперше для річок Подільської височини одержано залежності коефіцієнта структури з показниками гідрографії та середньобагаторічними, мінімальними та максимальними витратами води. Проведено розрахунок максимального стоку весняної повені для річок Подільської височини на базі формул редукційної та операторної структур. Запропоновано варіанти заміни площі водозбору річок в редукційних формулах на коефіцієнт структури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.23 +
Шифр НБУВ: РА366606

Рубрики:

      
3.

Баєва Ю. Є. 
Проблема національної згоди в Україні в контексті історико-політичного аналізу: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.01 / Ю. Є. Баєва ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2011. — 19 с. — укp.

Розглянуто поняття "суспільна згода" як системотвірна основа будь-якого суспільства, оскільки вона регулює операції "інклюзії/ексклюзії", відокремлення "своїх" від "чужих", які є базовими для конституювання суспільної системи. Подібне відокремлення конкретизується за допомогою функціональної тріади "орієнтація - інтеграція - агресія", яка охоплює всі напрямки ідентифікації й об'єднання людських колективів і спільнот. Обгрунтовано тезу про те, що в рамках операції "орієнтації" діють концептуальні метафори "сховища", "стежини", "сили" та "зв'язків", сценарій взаємодії яких є підставою для легітимації влади, символічного порядку та соціальної єдності, обумовлюючи тип суспільства. На підставі наданої концептуальної схеми проаналізовано типи згоди в історії суспільства, де основну увагу приділено аналізу типу згоди в політичних суспільствах, яка має вигляд "консенсус інтересів" і будується на основі принципів соціальної справедливості. Показано, що специфікою посткомуністичних суспільств є принциповий еклектизм досягнення сценаріїв суспільної згоди, серед яких основною моделлю виступає популістська модель згоди як змови лідера з масами. Виявлено системні параметри кризи всіх видів суспільної згоди в Україні та сформульовано висновок про те, що єдиним кроком подолання "консенсуального колапсу" може бути "консенсус еліт".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(4УКР)13
Шифр НБУВ: РА382447 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Барабашов А. П. 
Електронно-стимульовані процеси в твердому азоті / А. П. Барабашов. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена експериментальному дослідженню електронно-стимульованих явищ у твердому азоті з акцентом на десорбцію. Було виявлено десорбцію збуджених молекул та атомів з поверхні твердого азоту та отримана інформація стосовно електронних станів десорбуючих часток. Було з'ясовано, що молекули десорбують у стані C3Πu, в той час як атоми покидають зразок у стані 4P. Визначено механізм десорбції збуджених молекул – диссоціативна рекомбінація автолокалізованих дірок. Наведено два можливих канали десорбції збуджених атомів – диссоціативна рекомбінація центрів N3+ з електронами та рекомбінація іонів N+, сформованих через збудження внутрішніх оболонок. Виявлено істотний внесок рекомбінації зарядів в електронно-стимульовану десорбцію. Отримано нові дані стосовно просторового розподілу зарядових центрів у попередньо опромінених плівках твердого азоту. Було з'ясовано, що найбільший вміст автолокалізованих (N4+) і локалізованих (N3+) дірок досягяється у шарах, близьких до інтерфейсу зразок-підкладка. Отримано дані про поведінку до цього часу не ідентифікованої смуги випромінювання на довжині хвилі 360 нм. Запропоновано можливий сценарій нейтралізації N4+ через так званий "клітинний ефект" і формування нейтрального кластера N4, як центру, відповідального за світіння на довжині хвилі 360 нм.^UThe dissertation presents the experimental study of electron-stimulated processes in solid nitrogen. The desorption of excited molecules and atoms from the surface of solid nitrogen was detected for the first time and the information on the electronic states of desorbing particles was obtained. It was found that the molecules leave the sample in the C3Πu state, while the atoms leave the sample in the 4P state. The mechanism of excited molecules desorption was determined - dissociative recombination of autolocalized holes. Two possible channels of excited atoms desorption are presented - dissociative recombination of N3+ centers with electrons and recombination of N+ ions formed by excitation of internal shells. Significant contribution of charge recombination in electronically stimulated desorption was revealed. New data on the space distribution of charge centers in pre-irradiated solid nitrogen films were obtained. It was found that the highest concentration of self-localized (N4+) and localized (N3+) holes is achieved in the layers close to the sample-substrate interface. Data on the unidentified 360 nm band were obtained. The N4+ neutralization scenario with the help of the so-called "cage effect" was proposed and the formation of a neutral cluster N4 as the center responsible for the emission near 360 nm.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Васілакін В.В. 
Інформаційна система моніторингу знань студентів на основі об'єктно-орієнтованої моделі предметної області: автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.11 / В.В. Васілакін ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему синтезу систем моніторингу знань для управління самостійною роботою кредитно-модульного навчання в розподіленому інформаційно-освітньому середовищі. Розроблено концепцію інформаційної системи моніторингу знань студентів для організації персоніфікованої самостійної роботи студентів в єдиному інформаційно-освітньому середовищі. Розроблено модель такої системи щодо теоретичних знань студентів на підставі принципів функціональної системи П. Анохіна, яка уможливлює саморегуляцію навчального процесу. Створено технологію аналізу змісту структури навчальних курсів "Біохімія" та "Медична інформатика" з метою побудови об'єктно-орієнтованої еталонної моделі знань предметної області, описаної за допомогою онтології. Створена біологічно-орієнтована інформаційна технологія дозволяє динамічно перебудувати сценарій навчання в автоматизованій навчальаній системі відповідно до рівня знань студента. На підставі результатів проведеного експериментального дослідження доведено ефективність розробленої інформаційної технології використання інформаційної системи моніторингу знань студентів у навчальному процесі під час виконання самостійної роботи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е.р(4УКР)3-267 +
Шифр НБУВ: РА365485

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Ганначенко С.Л. 
Економічна роль держави у формуванні українсько-російських торговельних відносин в агропродовольчій сфері: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / С.Л. Ганначенко ; НАН України. Ін-т екон. прогнозування. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено економічну роль держави у розвитку українсько-російських торговельних відносин в агропродовольчій сфері. Запропоновано шляхи їх активізації та раціоналізації. Обгрунтовано концептуальні засади державного впливу на формування та розвиток зовнішньої торгівлі, систематизовано основні методи та інструменти державного регулювання. Проаналізовано питання формування експортного потенціалу АПК України на російському напрямі, тенденції розвитку експортно-імпортних операцій в агропродовольчій сфері й основні правові документи щодо їх регулювання. Досліджено спільні та відмінні погляди України та Росії у процесі приєднання до СОТ щодо питань внутрішньої державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників, рівня імпортних тарифів та експортних субсидій. Запропоновано можливий сценарій подальшого розвитку українсько-російських торговельних відносин після вступу обох держав до СОТ. З метою підвищення конкурентоспроможності агропродовольчої продукції сформовано відповідні заходи державного впливу. Проаналізовано Угоду про Єдиний економічний простір (ЄЕП) та визначено напрями спільної аграрної політики країн-учасниць ЄЕП з метою активізації українсько-російської торгівлі у даній сфері.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)843.9 + У9(4РОС)843.9 +
Шифр НБУВ: РА334195

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Геращенко Б. І. 
Формування проліферативних і адаптивних відповідей клітинних популяцій за дії іонізуючої радіації та хіміопрепаратів / Б. І. Геращенко. — Б.м., 2022 — укp.

Структурно-функціональна сталість самооновлюючих клітинних популяцій, як правило, контролюється механізмами гомеостазу,спрямованими на заміщення клітин, які загинули природно або під впливом зовнішніх стресорів. Відомо, що деякі фізичні та хімічні чинники в тій чи іншій дозі зумовлюють пошкодження генетичного апарату клітин, активуючи механізми його репарації. Незавершена та/або неправильна репарація генетичного апарату призводить до двох основних наслідків: загибелі клітин або онкогенної трансформації. Загибель клітин може бути сприятливою лише в тому випадку, якщо вони активно замінюються тими клітинами, які адаптувалися та успішно відновилися після дії генотоксичного чинника. Не виключено, що такі процеси реалізуються через поліплоїдизацію із залученням властивого стовбуровим клітинам механізму самооновлення, як, наприклад, при посттравматичної регенерації паренхіми печінки. За результатами досліджень in vitro подібний сценарій відповіді на генотоксичний стрес раніше був задокументований для деяких типів пухлинних клітин. Вперше доведено, що виключно за умов встановлення безпосереднього міжклітинного контакту можливе формування ПВС, причому ні щілинні з'єднання, ні довгоживучі чинники, які можуть надходити у міжклітинне середовище від опромінених клітин, не відіграють основну роль в цьому процесі. Також встановлено, що ПВС реалізуються як у клітинах в результатігострого зовнішнього опромінення γ-квантами, так і у клітинах в результаті пролонгованого внутрішнього опромінення β-частинками 3Н, причому ці відповіді посилюються при зростанні співвідношення кількості опромінених клітин до неопромінених, незважаючи на вид застосованої радіації. За характером змін у білковому профілі клітин-свідків доведено факт залучення в них процесів клітинного захисту, проліферації та метаболізму. На експериментах з безпосередньо опроміненими стовбурово-подібними клітинами, такими як WB-F344, вперше показано, що основою їхньої радіорезистентності може служити адаптивна відповідь, яка здійснюється шляхом поліплоїдизації з супутньою експресією стовбурових факторів OCT4 і NANOG, відповідальних за самооновлення клітинних популяцій. Встановлено, що після X-опромінення у межах доз 1,0−10,0 Гр навіть великі поліплоїдні клітини з плоїдністю 8С і вище мають проліферативний потенціал (визначений за маркером Ki-67) та здатні ділитися звичайним мітозом. З'ясовано, що подібно клітинам WB-F344, пухлинні клітини деякихвипадків РМЗ, особливо пара-триплоїдних і тричі-негативних, відповідають на генотоксичний стрес поліплоїдизацією та самооновленням, хоча замість ІР застосовували НХТ доксорубіцином з паклітакселом. До того ж, переважна кількість поліплоїдних клітин, які є також позитивними на маркер інвазивності CD44, здатні деполіплоїдизуватися, утворюючи дочірні клітини з тим же фенотипом. Запропонована за допомогою ДНК-цитометрії детекція та кількісна оцінка поліплоїдних клітин у пухлині до і після застосування протипухлинної терапії суттєво розширює уявлення щодо перебігу хвороби та терапевтичного ефекту.^UThe structural and functional constancy of self-renewing cell populations is usually controlled by homeostasis mechanisms aimed to replace cells that have died naturally or under the influence of external stressors. It is known that some physical and chemical factors at certain doses lead to the damage of genetic apparatus of cells, activating the mechanisms of its repair. Incomplete and/or incorrect repair of the genetic apparatus results in the two main consequences: cell death or oncogenic transformation. Cell death can be favorable only if the dead cells are actively replaced by the cells that have adapted and successfully recovered after the action of genotoxic agents. It is possible that such processes areimplemented through polyploidization involving the mechanism of self-renewal inherent in stem cells, resembling post-traumatic regeneration of the liver parenchyma. According to in vitro studies, a similar scenario of response to genotoxic stress has been previously documented for some types of tumor cells. It has been proven for the first time that the formation of PBR can only be implemented under condition when the direct intercellular contact is established, and neither gap junctions nor long range factors that can be released into the intercellular milieu from irradiated cells play a major role in this process. It has also been found that PBR are implemented in cells acutely irradiated with 137Cs γ-rays from the outside as well as in cells prolongedly irradiated with 3 Н β-particles from the inside, and these responses are enhanced by increasing the ratio of irradiated cells to unirradiated cells, regardless of the type of applied radiation. The fact of involvement of cellular defense, proliferation and metabolism in PBR has been proven by the character of changes in the protein profile of bystander cells. Experiments with directly irradiated normal stem-like cells such as WB-F344 have first demonstrated that an adaptive response, which can be the basis of theirradioresistance, is implemented through polyploidization with concomitant expression of stem cell factors OCT4 and NANOG responsible for self-renewal of cell populations. It has been found that after X-irradiation with doses within the range of 1.0–10.0 Gy even the large polyploid cells with ploidy of 8C and above can proliferate, as determined by Ki-67 marker, and can divide by regular mitosis. Similar to WB-F344 cells, tumor cells in some breast cancer cases (particularly near-triploid and triple-negative cases) have been found to respond to the genotoxic stress by polyploidization and self-renewal, although instead of IR doxorubicin with paclitaxel was used. In addition, the vast majority of polyploidcells that are also positive for the marker of invasiveness (CD44) can depolyploidize, producing the daughter cells with the same phenotype.DNA-cytometry has been proposed for the detection and quantitative evaluation of polyploid cells in a tumor before and after anti-tumor therapy, aiming to substantially expand the understanding of the course of the disease and the therapeutic effect.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Гордієнко Л. А. 
Розвиток дерджавної фінансової політики соціального спрямування / Л. А. Гордієнко. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено вирішенню важливої науково-прикладної проблеми – обґрунтуванню теоретико-методологічних та практичних засад державної фінансової політики соціального спрямування в Україні та розробки напрямів її розвитку в умовах Постмодерну. Визначено основні характеристики та ознаки епохи Постмодерну, з'ясовано специфіку суспільного розвитку окремих зарубіжних країн та України. З урахуванням умов зовнішнього середовища, яке формує негативні чинники впливу на Україну, виявлено специфічні риси вітчизняного суспільного розвитку за фінансовим, військовим, економічним, соціальним та іншими аспектами. Удосконалено методологічний інструментарій розвитку цієї фінансової політики. Обгрунтовано теоретико-методологічні положення на яких має базуватись ця політика. Виявлено основні проблеми у функціонуванні цієї політики, які призводять до зменшення надходжень до державних фінансових фондів, що негативно позначається на фінансуванні соціальних виплат. Зважаючи на необхідність поліпшення контролю за використанням державних коштів, зокрема бюджетних, розроблено основи теорії громадських інституцій. На базі цієї теорії розроблено механізм громадського контролю за використанням державних коштів соціального призначення. Запропоновано власну методику оцінювання ефективності використання коштів Зведеного бюджету України, із застосуванням якої доведено, що найбільший вплив на ВВП мають видатки на охорону здоров'я, соціальний захист та соціальне забезпечення. Охарактеризовано домінанти фінансової політики соціального спрямування в умовах Постмодерну. Розроблено науково-методичні підходи щодо оптимізації соціальних пільг та державних соціальних стандартів для відповідних верств населення. З метою з'ясування достатніх обсягів фінансових ресурсів для окремих соціальних підгалузей та верств населення, розроблено відповідну економіко-математичну модель, яка включає нормативний та реалістичний сценарій і базується на кореляційному аналізі. Обґрунтовано наукові засади доктрини державної фінансової політики соціального спрямування, які враховують економічні стратегічні орієнтири України, передбачають формування теоретичних положень, базуються на п'яти принципах, розробленій структурі. Визначено пріоритетні напрями розвитку державно-приватного партнерства та обґрунтовано механізм його застосування в Україні. Розроблено модель впровадження зарубіжного досвіду фінансування соціальних програм.Ключові слова: Постмодерн, реформи, соціальні галузі, суспільна система, державна фінансова політика, доктрина, модель, методологія, пільги, громадський контроль.^UThe dissertation is devoted to the solution of an important scientific and applied problem – substantiation of theoretical and methodological and practical foundations of the state financial policy of social orientation in Ukraine and development of directions of its development in the conditions of Postmodern. The main characteristics and features of the Postmodern era are identified, the specifics of the social development of certain foreign countries, including the USA, China, Poland, Belarus and Ukraine, are clarified. The specific features of domestic social development in financial, military, economic, social and other aspects are revealed. Methodological tools for the development of this financial policy have been improved. The theoretical and methodological provisions on which this policy should be based are substantiated. The main problems in the functioning of this policy have been identified, which lead to a decrease in revenues to state financial funds. A scheme of structuring problems permanently arising in the process of development of the modern state financial policy of social direction has been developed, classified according to seven directions, with special attention to corruption, as a significant national problem that has a significant impact on social development, in particular the social system. To mitigate the negative impact of these problems, specific measures are proposed, the application of which: enables to create preventive mechanisms for the emergence of problems caused by the influence of negative factors of the external and internal environment; to evaluate them when shaping the directions of financial policy development. The foundations of the theory of public institutions have been developed and on the basis of this theory a mechanism of public control over the use of public funds for social purposes has been formed, which aims to significantly reduce the inappropriate and inefficient use of social funds. It has proposed its own methodology for assessing of the efficiency of using the consolidated budget of Ukraine.The dominant features of the financial policy of social orientation in Postmodern conditions. Scientific and methodological approaches to the optimization of social benefits and state social standards for relevant sections of the population have been developed. In order to identify sufficient financial resources for individual social sub-sectors and segments of the population, an appropriate economic and mathematical model has been developed that incorporates a normative and realistic scripts and it is based on correlation analysis. The scientific provisions of the doctrine of state financial policy of social direction are substantiated.On the basis of generalization of foreign experience of public-private partnership, a mechanism for its implementation in Ukraine has been developed. It is formed taking into account the specific development of the regions of Ukraine and the corresponding adaptation mechanism. The results of the implementation of the mechanism of public-private partnership are outlined, among which: creation of new jobs; provision of more comfortable living conditions in a particular settlement; involvement of community members in financial resource management; increase in local budget revenues. The model of introduction of foreign experience of financing social programs is developed.Key words: Postmodern, reforms, social sectors, social system, public financial policy, doctrine, model, methodology, benefits, public control.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Гордійчук Є.Г. 
Організаційно-економічні важелі формування системи екологічної сертифікації в Україні: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.06 / Є.Г. Гордійчук ; НАН України, Ін-т пробл. ринку та екон.-екол. дослідж. — О., 2009. — 20 с. — укp.

Розроблено теоретико-концептуальні й організаційно-економічні засади інтегрованої системи екологічної сертифікації в Україні. Розкрито сутність базових понять дослідження, розглянуто передумови розвитку екологічної сертифікації в Україні. Проведено оцінювання стану навколишнього природного середовища, встановлено критерії екологічності та якості продукції у контексті вимог Європейського Союзу, наведено рекомендації щодо імплементації міжнародного досвіду у сфері екологічної сертифікації та маркування. Проаналізовано міжнародну та вітчизняну практику формування сертифікаційної політики. Встановлено принципи та критерії визначення екологічної сертифікації у контексті вимог досягнень екологічної та продовольчої безпеки, обгрунтовано напрями удосконалення законодавчо-нормативних механізмів активізації впровадження екологічної сертифікації. Запропоновано сценарій впровадження екологічної сертифікації в Україні на державному рівні з урахуванням інституційних чинників і стимулювальних важелів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1(4УКР),022 + У9(4УКР)280 +
Шифр НБУВ: РА367990

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Горник В. Г. 
Розвиток державної політики забезпечення конкурентоспроможності національної економіки: автореф. дис. ... д-ра наук з держ. упр. : 25.00.02 / В. Г. Горник ; МОНМС України, Акад. муніцип. упр. — К., 2011. — 40 с.: рис. — укp.

Розроблено теоретико-методологічні засади та практичні рекомендації щодо розвитку державної політики забезпечення конкурентоспроможності національної економіки. Проаналізовано генезу управлінської думки з даних проблем. Визначено фактори й умови формування державної політики забезпечення конкурентоспроможності національної економіки, обгрунтовано форми впливу глобалізації на модифікацію даної політики. Розроблено оптимістичний сценарій підвищення конкурентоспроможності національної економіки. Проведено оцінювання стану інноваційної діяльності та розроблено заходи щодо удосконалення інноваційної політики. Удосконалено механізми здійснення монетарної політики, інформаційно-знаннєву складову державної політики забезпечення конкурентоспроможності національної економіки. Узагальнено концептуальні функції держави як гаранта забезпечення конкурентоспроможності України та визначено її імперативи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-13-21,01 + Х819(4УКР)120.02
Шифр НБУВ: РА383612 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Грінченко Ю.Л. 
Вплив інституційного фактору на структуру та ефективність економічної політики ЄС: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / Ю.Л. Грінченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 21 с. — укp.

Проаналізовано сучасні інституційні теорії інтеграції, що дозволило обгрунтувати теоретичну базу дослідження трансформації економічного управління в Європейському Союзі (ЄС). Досліджено структуру економічної політики ЄС за умов формування економічного та валютного союзу та визначено інструменти антикризової політики національних держав. Висвітлено еволюцію її інституційної структури та встановлено, що основними напрямками регулятивної стратегії ЄС є розширення використання принципу субсидіарності та регулятивної конкуренції. Обгрунтовано оптимальний тип управління в ЄС - мережевий, на основі багаторівневого уряду, запропоновано методи його функціонування. Розглянуто реформування сучасної системи економічного управління та виявлено шляхи щодо його трансформації за умов економічного та валютного союзу. Визначено, що за умов ЄС найефективнішою є модель дискреційної інституціоналізованої координації макроекономічної політики. Розроблено методи дослідження економічної ефективності систем координації макроекономічної політики. Наведено сценарій розвитку інституційної структури ЄС та його економічної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4)0-18 +
Шифр НБУВ: РА324684

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Гуріна Г. С. 
Теоретико-методологічні засади розвитку експортного потенціалу підприємств авіаційного комплексу України / Г. С. Гуріна. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено розробленню методологічних принципів та обґрунтуванню концептуальних засад, удосконаленню методичних підходів і наданню практичних рекомендацій щодо забезпечення ефективного розвитку експортного потенціалу підприємств авіаційного комплексу України.Науково обґрунтовано переваги підприємств українського авіаційного комплексу, які порівняно зі світовими лідерами ринку є достатньо конкурентоспроможними, шляхом виділення ключових чинників розвитку вітчизняних підприємств авіаційного комплексу за допомогою секторального підходу до аналізу структури економіки та їх значного стримувального впливу на діяльність загалом, визначення характерних рис функціонування на основі аналізу показників внутрішнього середовища та їх відповідності зовнішнім чинникам. Набули розвитку дефініція «експортний потенціал підприємств авіаційного комплексу», напрями розвитку галузевої транспортної інфраструктури. Запропоновано механізм реалізації державно-приватного партнерства із зазначенням переліку ризиків для підприємств-учасників, а також надано пропозиції з мінімізації негативних наслідків від дії ризиків. Розроблено економічний механізм активізації концесійної діяльності та сформовано сценарій розвитку діяльності підприємств авіаційного комплексу.^UThe dissertation is devoted to the development of methodological principles of justification of the conceptual conception, the improvement of the methodological approach to the development of a methodological basisIn the dissertation the author substantiates the advantages of the Ukrainian aviation complex enterprises, which are quite competitive in comparison with the world market leaders, by identifying the key factors of development of the domestic aviation complex enterprises by means of a sectoral approach to the analysis of the economic structure and their significant restraining influence on the activity in general. Figure of functioning based on the analysis of indicators of the internal environment and their correspondence to external factors. The definition of «export potential of enterprises of aviation complex», directions of development of sectoral transport infrastructure have been developed. The mechanism of realization of public-private partnership with the list of risks for the participating companies is offered, as well as proposals for minimization of the negative consequences from the effect of risks are presented. The economic mechanism of activation of concession activity is developed and the scenario of development of activity of the enterprises of aviation complex is formed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Гутак Т. І. 
Термодинаміка фрустрованих квантових спінових систем / Т. І. Гутак. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню термодинаміки квантових фрустрованих спінових систем.У дисертаційній роботі пояснено природу псевдопереходів. Для того, щоб виявити причину цих низькотемпературних особливостей розглянуто декілька декорованих систем: двонога драбинка Ізинга із тримерними щаблями у нульовому магнітному полі, спін–1/2 Ізинг–XYZ ромбічний ланцюжок, спін–електронний ланцюжок подвійних тетраедрів і спін–1/2 ланцюжок подвійних тетраедрів Ізинга–Гайзенберга. Застосувавши декораційно–ітераційне перетворення для двоногої драбинки Ізинга із тримерними щаблями, побудовано ефективний гамільтоніан на звичайній двоногій драбинці Ізинга із залежною від температури взаємодією на щаблях. При певному значенні температури (яке відповідає псевдокритичній температурі) обмінна взаємодія на щаблях дорівнює нулеві, що приводить до ефективного розщеплення драбинки на два невзаємодіючі ланцюжки Ізинга. Якщо псевдокритична температура є достатньо малою (у одиницях обмінної взаємодії вздовж ланцюжків), тоді спостерігатимуться сліди критичної поведінки простого ланцюжка Ізинга при нульовій температурі та нульовому полі. Показано, що в околі псевдокритичної температури (але не у псевдокритичній точці) модель виявляє квазікритичну поведінку.Декораційно–ітераційне перетворення для кількох декорованих класично-квантових ланцюжків приводить до ефективного гамільтоніану ланцюжка Ізинга із залежною від температури обмінною взаємодією і магнітним полем. У псевдокритичній точці ефективне магнітне поле дорівнює нулеві і модель відповідає простому ланцюжку Ізинга у нульовому полі. І у цьому випадку низькотемпературні особливості пов'язані із критичною поведінкою простого ланцюжка Ізинга при нульовій температурі та нульовому полі. Квазікритичні показники декорованих класично–квантових ланцюжків співпадають із отриманими для двоногої драбинки Ізинга. Таким чином, встановлено причину виникнення псевдокритичної поведінки для низки одновимірних декорованих (фрустрованих) моделей Ізинга. Дослідження впливу геометричної фрустрації на термодинамічну поведінку квантових тривимірних спінових систем проводилося на прикладі гратки пірохлору, яка є найбільш фрустрованою граткою у трьох вимірах. Термодинамічні та динамічні властивості квантового S=1/2 феромагнетика Гайзенберга розглядалися методом двочасових функцій Гріна в наближенні Тяблікова (наближення хаотичних фаз). З аналізу самоузгодженого рівняння для намагніченості знайдено значення критичної температури і температурну залежність намагніченості у феромагнітній фазі і однорідної магнітної сприйнятливості у парамагнітній фазі. Обчислені результати для намагніченості та теплоємності (для температур нижче критичної) і однорідної магнітної сприйнятливості (для температур вище критичної) порівнювалися із результатами симуляцій методом квантового Монте Карло. Обчислений динамічний структурний фактор порівнювався з експериментом із непружнім розсіянням нейтронів для сполуки Lu2V2O7. Отриманий в наближенні Тяблікова динамічний структурний фактор якісно правильно описує експериментальні дані. Термодинаміка квантового S=1/2 антиферомагнетика Гайзенберга на гратці пірохлору розглядалась в рамках методу ентропії. На основі високотемпературних розвинень до тринадцятого порядку за оберненою температурою для теплоємності та магнітної сприйнятливості проводилась інтерполяція за припущення про різні сценарії низькотемпературної поведінки. Низькотемпературна поведінка теплоємності залежить від спектру низькоенергетичних збуджень системи. У випадку безщілинного спектру теплоємність має степеневу асимптотику, а у випадку спектру із щілиною — термічно активовану асимптотику. У роботі досліджувалась інтерполяція методом ентропії для обидвох випадків. При доступному тринадцятому порядку високотемпературних розвинень самоузгоджена процедура в методі ентропії, побудована на аналізі найбільшої кількості близьких Паде апроксимант, дає підстави вважати, що сценарій безщілинного спектру більш достовірний. Температурний профіль теплоємності не містить низькотемпературних особливостей типу додаткового максимуму чи плеча. Однак, максимум теплоємності значно зсунутий в область низьких температур. Така поведінка спостерігається безвідносно до припущень про спектр низькоенергетичних збуджень. Магнітна сприйнятливість має широкий максимум.^UThe thesis is devoted to the study of the thermodynamics of the frustrated quantum spin systems.To reveal the reason for the emergence of pseudo-transitions, we consider a number of decorated one-dimensional systems. Namely, the two-leg ladder Ising model with trimer rungs, the spin–1/2 Ising–XYZ diamond chain, the double–tetrahedral chain of localized Ising spins and mobile electrons, and the spin–1/2 Ising–Heisenberg double-tetrahedral chain. After a decoration-iteration transformation, the effective Hamiltonian for the two-leg ladder Ising model with trimer rungs becomes the simple two-leg rail-road Ising ladder Hamiltonian with the temperature-dependent interactions for the interleg coupling. At some finite temperature (pseudocritical temperature) vanishes. Effectively, this corresponds to a splitting of the two-leg ladder into two independent Ising chains. For sufficiently small values of the pseudocritical temperature (in the units of exchange coupling of the chain), the traces of the simple Ising chain criticality at zero temperature and zero field are clearly seen. Around the pseudocritical temperature (but not in the immediate vicinity of the pseudocritical temperature) the model shows pseudo-critical behavior. The decoration-iteration transformation for a number of considered decorated classical–quantum chains leads to the simple Ising chain Hamiltonian with the temperature-dependent exchange interaction and magnetic field. The effective magnetic field vanishes at the pseudocritical temperature and, consequently, the model corresponds to the simple Ising chain at zero magnetic field. Therefore, the low-temperature peculiarities of the decorated Ising chains show up from the simple Ising chain criticality at the zero temperature and field. Quasicritical exponents of the decorated classical–quantum chains coincide with the ones obtained for the two-leg Ising ladder. As a result, the reason for the peculiar low-temperature behavior of some spin–1/2 decorated (frustrated) one-dimensional Ising models has been revealed.To study the influence of geometrical frustration on thermodynamics of a three-dimensional quantum spin systems we consider a pyrochlore lattice. The pyrochlore lattice is the most frustrated lattice in three dimensions.Thermodynamic and dynamic properties of quantum S=1/2 ferromagnetic Heisenberg model were studied by the double-time temperature-dependent Green functions method within the random phase approximation. The value of the critical temperature and the temperature dependence of the magnetization in the ferromagnetic phase and the magnetic susceptibility in the paramagnetic phase were found from the analysis of the self-consistent equation for magnetization. We compare the magnetization and the specific heat (for the temperatures below the critical one) and the magnetic susceptibility (for the temperatures above the critical one) with the results of quantum Monte Carlo simulations. The dynamic structure factor was compared with inelastic neutron scattering data for Lu2V2O7 material and a satisfactory agreement has been found. To study the thermodynamics of the quantum S=1/2 antiferromagnetic Heisenberg model we used the entropy method. The interpolation between high temperatures (based on the 13-th order high-temperature expansion for the specific heat and the magnetic susceptibility) and low temperatures according to different scenarios for the low-energy excitation spectrum has been made. The low-temperature dependence of the specific heat is determined by the nature of low-energy excitation spectrum of the system. In the case of gapless spectrum, the specific heat follows a power-law behavior, whereas for the gapped spectrum, the specific heat is thermally activated. The interpolation within the framework of the entropy method was made for both cases. We apply a self-consistent procedure within the entropy method based on the largest number of coinciding Pade approximants to analyze the thermodynamic observables. For the available order of the high-temperature expansion, the assumption of the gapless spectrum is more robust. The specific heat does not have any extra low-temperature features like a peak or shoulder. However, the location of the main maximum is significantly shifted to lower temperatures. This behavior is independent of the assumed type of low-energy excitations. The magnetic susceptibility has a broad maximum.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Денисов О. Є. 
Державна стратегія розвитку олігопольного ринку в Україні: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.03 / О. Є. Денисов ; Ін-т законодавства ВР України. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Запропоновано концепцію визначення напрямів розвитку ринків, яка базується на стратегічному аналізі та побудові сценарію розвитку ринку. Побудовано модель і сценарій об'єктивного розвитку ринку. Одержано результати, які дозволяють будувати сценарії розвитку як на основі об'єктивних чинників, так і з урахуванням суб'єктивних дій інших учасників ринку. Учасники ринку в режимі реального часу одержують змогу оцінювати дії конкурентів з точки зору їх доцільності й ефективності, а також прогнозувати реакцію останніх на власні дії з точки зору як прогнозування їх поведінки, так і на основі факторів економічної доцільності, які впливають на вибір стратегії. Надано практичні рекомендації щодо стратегії ціноутворення та визначення обсягів виробництва продукції для галузі з виробництва каустичної соди та хлору в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)421.52
Шифр НБУВ: РА 379749 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Дружинін Є.А. 
Методологічні основи ризик-орієнтованого підходу до управління ресурсами проектів і програм розвитку техніки: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.13.22 / Є.А. Дружинін ; Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харк. авіац. ін-т". — Х., 2006. — 34 с. — укp.

Розроблено методологічні засади, принципи, методи, моделі й інформаційну технологію ризик-орієнтованого підходу (РОП), які забезпечують вирішення задач управління ризиками, ресурсами, фінансами, строками та якістю проектів і програм розвитку техніки (ППРТ), стійких до ризиків. Розроблено системний сценарій застосування РОП щодо формування й управління ресурсами ППРТ з позицій реалізовності та стійкості. На підставі аналізу результатів робіт, рівня якості, фінансового та ресурсного забезпечення, механізмів організаційного управління, наведено комплекс методів і моделей управління ризиками ППРТ, які дають змогу вирішувати задачі розрахунку основних ресурсних показників проекту. Сформовано підхід до структуризації страхових запасів проекту, що грунтується на аналізі життєвого циклу й універсальності ресурсів, моделюванні основних показників проекту за урахування процесів відновлення ресурсів, стану й витрат на їх зберігання. Запропоновано комплекс методів оцінки ППРТ галузевого й державного рівнів. Розроблено метод аналізу проявлення мультиплікативності під час оцінки ефективності проектів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-55-99 + У9(4УКР)0-55-99
Шифр НБУВ: РА344217

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Кісь О.Р. 
Жінка в українській селянській сім'ї другої половини XIX - початку ХХ століття: гендерні аспекти: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / О.Р. Кісь ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2002. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано наукову доцільність застосування гендерного підходу в історико-етнологічних дослідженнях української культури, що сприяє їх більшій об'єктивності та цілісності. Якісний зміст стереотипу фемінінності українців відповідає патріархальному канону внаслідок дії архаїчних та християнських світоглядних чинників. Висвітлено становище жінки у подружжі, зумовлене її значними майновими правами. Господарські обов'язки жінки визначені традиційним гендерним розподілом праці у сім'ї. В особистих стосунках та етикеті простежено дію подвійного морального стандарту поведінки чоловіків та жінок. Процес гендерної соціалізації дівчат завідчує етнокультурну специфіку форм та способів формування жіночої ідентичності в українській сім'ї (у ритуалах, іграх, іграшках, трудовому вихованні). Періоди життя жінки та її функції у сім'ї дозволили класифікувати базові соціально-вікові статуси (дівчинка, дівчина, жінка, баба) та ключові соціальні ролі (дружина, мати, господиня). Усталений сценарій реалізації жінкою гендерної програми передбачав життя у подружжі, тоді як самотні жінки (вдови, покритки) розглядались як соціальна аномалія. Розкрито особливості поведінки та контактів із соціальним оточенням згаданих категорій жінок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=Укр)-521
Шифр НБУВ: РА319168 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Калужська Л. О. 
Особливості відтворення аксіологем українського політичного дискурсу англійською мовою: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.16 / Л. О. Калужська ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 19 с. — укp.

Вперше в перекладознавстві проведено кількісну апробацію концепції перекладу метафоричних одиниць авторитетних текстів, яка розроблена П. Ньюмарком, на матеріалі політичних текстів. Встановлено вплив соціокультурного контексту на переклад метафоричних та алюзивних аксіологем у політичних промовах та аналітичних статтях. Вироблено систему способів перекладу метафоричних та алюзивних аксіологем. Визначено сценарій процесу перекладу аксіологеми та позначено негативні зсуви у його реалізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-713 + Ш143.21-77
Шифр НБУВ: РА381076 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Карамишев Д.В. 
Державне регулювання інноваційних процесів у системі охорони здоров'я: Автореф. дис... д-ра наук держ. упр.: 25.00.02 / Д.В. Карамишев ; Донец. держ. ун-т упр. — Донецьк, 2007. — 36 с. — укp.

Розроблено методологічні засади технологізації стратегічного управління та концептуальні положення інноваційних перетворень системи охорони здоров'я. Запропоновано сценарій інноваційного прориву як визначального типу розвитку відповідної системи за сучасних умов. Розкрито сутність інноваційних перетворень у системі охорони здоров'я на базі формалізації процесів у складних ієрархічних системах. Здійснено типологізацію та класифікацію інноваційних процесів за зовнішніми ознаками для їх подальшого регулювання. Обгрунтовано нову концепцію інноваційних перетворень системи охорони здоров'я, в якій, на відміну від існуючої, передбачено перехід від принципу соціальної орієнтації до соціального спрямування та впровадження нововедень за допомогою нових підходів і засобів її реалізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР) к +
Шифр НБУВ: РА351956

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Клімова А. В. 
Організаційно-економічні засади ліцензування в системі державного регулювання закладів вищої освіти / А. В. Клімова. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретичних і методичних основ державного регулювання діяльності закладів вищої освіти на основі ліцензування, як одного із адміністративних інструментів державного регуляторного механізму господарської діяльності з метою гарантування якості вищої освіти, що відповідатиме стандартам і рекомендаціям щодо забезпечення вищої освіти в європейському просторі, та дозволить захистити права споживачів. Досліджено та обґрунтовано необхідність удосконалення механізму ліцензування освітньої діяльності закладів вищої освіти як фактору підвищення соціальної безпеки, покращання якості освіти, зростання рівня освіченості громадян. Уточнено сутність поняття «ліцензування освітньої діяльності закладів вищої освіти», яке визначено як цілеспрямований вплив держави на суб'єкти господарювання через систему обмежень та встановлених мінімальних вимог з метою забезпечення належної якості надання освітніх послуг згідно стандартів вищої освіти та комплексного врахування аспектів національної безпеки у системі освіти. Проаналізовано економіко-правові основи ліцензійного процесу. Запропоновано комплекс заходів, спрямованих на удосконалення ліцензування освітньої діяльності з урахуванням європейського та світового досвіду. Визначено пріоритетні напрями державного регулювання освітньої діяльності в Україні, що дозволить сформувати надійний ринок освітніх послуг, підвищити якість національної освіти, забезпечити інтеграцію системи ліцензування освітньої діяльності, системи забезпечення якості вищої освіти та системи інформаційної безпеки. На основі аналізу соціально-економічних показників у сфері вищої освіти та показників ліцензування освітньої діяльності виявлено закономірності, виокремлено спеціальності і галузі знань, які мають найвищий і найнижчий попит при ліцензуванні, співставлено з результатами вступних кампаній останніх років та визначено їх взаємозв'язок. Зроблено висновок про вплив змін у нормативно-правовій базі на показники ліцензування освітньої діяльності. Виявлено нерівномірність розподілу отриманих ліцензій за галузями знань і спеціальностями та прямий зв'язок даних показників з результатами вступних кампаній. Проведено аналіз діяльності низки установ, які є учасниками державного регулювання у сфері вищої освіти та безпосередньо ліцензійного процесу в Україні, досліджено їх функції та повноваження, розкритий зміст функцій ліцензування господарської діяльності в освітній галузі. Удосконалений інструментарій аналізу інтересів стейкхолдерів дозволив ідентифікувати усіх учасників процесу, визначити функціональну роль кожного та їх вплив на ліцензування освітньої діяльності. Запропоновані напрями удосконалення процесу ліцензування освітньої діяльності, спрямовані на підвищення якості освітнього процесу на основі студентоцентрованого навчання, забезпечення якості вищої освіти на рівні стандартів та рекомендацій щодо забезпечення якості в Європейському просторі вищої освіти. Проведений аналіз соціально-економічних результатів ліцензування освітньої діяльності закладів вищої освіти та запропоновано інституційний механізм прийняття управлінського рішення щодо започаткування освітньої діяльності за новою спеціальністю (освітньою програмою) та шляхи удосконалення організаційної структури закладу, що дозволить сформувати об'єктивну інформаційно-аналітичну базу про ринок освітніх послуг, ринок праці, зовнішніх стейкхолдерів, а також приймати обґрунтовані управлінські рішення та формувати подальшу стратегію розвитку закладу. Розроблена організаційна структура та функції запропонованого відділу, оцінено чотири можливі сценарії витрат щодо функціонування відділу, що підтверджено відповідними економічними розрахунками, та вибраний оптимальний сценарій його функціонування. Проведено економіко-математичне моделювання зв'язків між обсягом набору здобувачів до закладу вищої освіти на умовах повного відшкодування витрат за навчання та низкою факторів, які на нього впливають. Це дозволило визначити вагомість факторів та в подальшому прогнозувати діяльність закладу вищої освіти з метою розроблення програм стратегічного та оперативного розвитку. Досліджено соціо-економічні показники ефективності запропонованих заходів, сформульовано основні принципи й розроблено новий організаційно-економічний механізм удосконалення ліцензійної діяльності закладів вищої освіти на основі широкого запровадження інформаційних систем, баз даних, підвищення показників безпеки, розкриття творчого потенціалу особистості, запровадження проєктного підходу й формування інноваційних освітніх кластерів, реалізації принципів студентоцентрованого навчання, що дозволить сформувати надійний ринок освітніх послуг, заснований на потребах територіальних громад, зовнішніх та внутрішніх стейкхолдерів, підвищити якість національної освіти, сприятиме залученню інвестицій в освіту.^UThe dissertation is devoted to the study of theoretical and methodological bases of state regulation of higher education institutions on the basis of licensing as one of the administrative tools of the state regulatory mechanism of economic activity, aimed at ensuring the quality of higher education that meets standards and recommendations for higher education in the EU and protects consumer rights. The necessity of improving the mechanism of licensing of educational activity as a factor of social security increase, improvement of education quality, increase of citizens' education level is investigated and substantiated. The essence of the concept of “licensing of educational activities of higher education institutions” is clarified, which is defined as the purposeful influence of the state on business entities through a system of restrictions and minimum requirements to ensure proper quality of educational services according to higher education standards and comprehensive consideration of national security aspects in the education system. The economic and legal bases of the licensing process are analyzed. Taking into account the European and world experience, a set of measures is proposed to improve the licensing of educational activities. The priority areas of the state regulation of this type of economic activity in Ukraine are identified, which allows forming a reliable market of educational services; improving the quality of national education; ensuring integration of the licensing system, the quality assurance system of higher education and information security system. Based on the analysis of socio-economic indicators within higher education and indicators of licensing the educational activities, regularities and fields of knowledge with the highest and lowest demand for licensing are identified, the results of recent enrollment campaigns are compared, and their relationships are identified. It is concluded that there is an impact of changes in the regulatory framework on the licensing. The uneven distribution of the obtained licenses by fields of knowledge and fields of study as well as a direct connection of these indicators with the results of the enrollment campaigns are revealed. The paper analyzes the activities of a number of institutions participating in the process of state regulation in higher education and the licensing process in Ukraine, explores their functions and powers, revealing the content of the functions of licensing in education. The improved tools of stakeholders' interest analysis enabled to identify all participants in the process, determine the functional role of each and their impact on licensing. The proposed areas for improving the process of licensing the educational activities aim at improving the quality of the educational process based on student-centred learning and quality assurance in higher education. Socio-economic results of licensing the educational activities in higher education are analysed. The institutional mechanism of managerial decision making about launching educational activities in a new field of study (educational program) and ways to improve the organizational structure are proposed to form an objective information and analytical base on the market of educational services, labour market, external stakeholders, as well as make sound managerial decisions and adopt a further development strategy. The organizational structure and functions of the proposed department are developed; four possible costs scenarios for the functioning of the department are assessed. Having done the relevant economic calculations, the optimal functioning scenario is chosen. Economic and mathematical modelling of the relationships between the number of applicants to a higher education institution on the terms of full reimbursement of tuition fees and a number of affecting factors is conducted. This allowed determining the importance of factors and further forecasting the activities of higher education institutions in order to develop programs of strategic and operational development. Socio-economic efficiency indicators of the offered measures are studied, the fundamental principles are formulated and a new organizational and economic mechanism is created to improve the licensing activity based on the introduction of information systems, databases, increase of safety indicators, disclosure of individual creativity, application of the project approach and formation of innovative educational clusters, implementation of the principles of student-centred learning, which allows forming a reliable market of educational services to meet the needs of local communities, external and internal stakeholders, improving the quality of national education, and promoting investment in education.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Клочко Л. А. 
Прогнозування імовірних механізмів руйнування будівель / Л. А. Клочко. — Б.м., 2022 — укp.

Основний зміст дисертаційної роботиВ дисертаційній роботі розроблений та реалізований алгоритм моделювання можливого виникнення аварії будівлі або споруди для виконання інженерами-проектувальниками на базі об’ємної моделі каркасу на етапі розроблення проектної документації. Основою для створення алгоритму була зібрана та опрацьована статистична інформація щодо аварій будівель та споруд за 2000-2022 рр.Метою дослідження було створення алгоритму моделювання механізму ймовірного виникнення аварії на будівельному об'єкті різного типу призначення з метою забезпечення його надійності та безвідмовності.У першому розділі дисертаційної роботи висвітлені загальні відомості про аварії в будівництві та прогнозування сценарію аварії. Розглянуто стан питання на сьогодення; історичний досвід аварій будівель та споруд; поняття аварії та статистичної обробки даних; методи оцінки ризику та прогнозування сценарію аварії будівельного об’єкта.Другий розділ присвячений систематизації аварій у будівництві, приведені основні положення роботи на основі досліджень інформації аварій будівель за минуле століття. Проведена обробка інформації щодо аварій будівель та споруд за 2000-2022 рр. Зібраний матеріал нараховує 283 випадки руйнувань будівель та споруд за період 2000-2022 рр. Представлені аварії під час будівництва та введення об'єкта в експлуатацію в обсязі 106 інцидентів; під час експлуатації – 109; реконструкції – 26 випадків; аварії внаслідок великого віку об'єкта – 42 аварії; аварії без встановлених причин; аварії, спричинені природними факторами; розглянуті аварії споруд підвищеної небезпеки, а саме резервуари.У третьому розділі представлена класифікація аварій у будівництві за імовірністю їх виникнення. Проведений аналіз зібраного статистичного матеріалу аварій будівель та споруд за 2000-2023 рр. Результати аналізу представлені у вигляді графіків та відсоткових діаграм. Аналіз показав що найвищий відсоток виникнення аварій припадає на етап будівництва та введення в експлуатацію (54%) для житлових багатоповерхових будівель (55%), що спричинено здебільшого недотриманням норм при будівництві (50%) (порушенням правил техніки безпеки, помилками проектувальників, веденням незаконного будівництва та використання неякісних матеріалів).У четвертому розділі представлений алгоритм моделювання можливого виникнення аварії будівлі або споруди. Визначені основні етапи проведення алгоритму моделювання можливого виникнення аварії будівлі, які включають в себе: визначення типу будівлі, визначення послідовності моделювання можливого виникнення аварії на будівельному об’єкті, аналіз та висновки по деформованій моделі каркасу.П’ятий розділ дисертаційного дослідження присвячений реалізації розробленого алгоритму моделювання можливого виникнення аварії на прикладі реального будівельного об’єкта.У ході реалізації створеного алгоритму моделювання можливого виникнення аварії на будівельному об’єкті, а саме, промислової будівлі, було виконано 9 сценаріїв руйнування конструкцій із різних причин. Відповідно поставленим задачам дослідження було створено статистику аварій будівель та споруд за 2000-2022 рр., запропоновано класифікацію за імовірністю їх виникнення, проаналізовані та застосовані методу розрахунку економічних та неекономічних наслідків, проведено аналіз аварій будівель та споруд, на базі даного аналізу розроблений алгоритм моделювання можливого виникнення аварії будівлі або споруди, який буд реалізований на прикладі промислової будівлі.Результати отримані автором в дисертаційній роботі за рахунок високої актуальності у використанні впроваджені в практичне проектування та навчальний процес.Проведений перший досвід практичного застосування алгоритму показав його перспективність та можливість використання як інструменту забезпечення надійності та безаварійності будівель та споруд.Ключові слова: аварія, алгоритм моделювання аварії, аварії на етапі будівництва, аварії на етапі реконструкції, аварії на етапі експлуатації, безвідмовність, вилучення елемента каркасу, економічні наслідки, живучість, імовірність аварії, класифікація аварій, неекономічні наслідки, надійність, прогресуюче руйнування, ризики в будівництві, руйнування, резервуари, рівень відповідальності будівлі, стійкість, сценарій аварії, споруди.^UThe main content of the thesis.In the dissertation work, an algorithm for modelling the possible building or construction accident occurrence was developed and implemented for accomplishment by design engineers with using a three-dimensional frame model at the stage of design documentation development. Collected and processed statistical information on building and construction accidents for 2000-2022 is the main basis for creating the algorithm.The aim of the study was to create an algorithm for modeling the mechanism of the probable accident occurrence at a construction object in order to ensure its reliability and failure-free operation.The first chapter of the thesis presents general information about accidents in construction and forecasting the accident scenario. There are considered the current state of the issue; historical experience of building and construction accidents; the concept of accidents and statistical data processing in them; methods of risk assessment and forecasting the accident scenario of a construction facility.The second chapter is devoted to the systematization of accidents in construction, the main provisions of the work based on the research of information on building accidents for the past century are presented. The processing of information on buildings and structures accidents for 2000-2022 was carried out. The collected material includes 283 cases of buildings and structures destruction for the period 2000-2022 years. Presented accidents during the construction and acceptance in operation in the amount of 106 incidents; during operation – 109; reconstruction – 26 cases; accidents due to the big age of the facility – 42 accidents; accidents without established reasons; accidents caused by natural factors; considered accidents of high danger structures, namely tanks.The third chapter presents the classification of accidents in construction according to the probability of their occurrence. The analysis of the collected statistical material of buildings and structures accidents for 2000-2023 years was carried out. The results of the analysis are presented in the form of graphs and percentage diagrams. The analysis showed that the highest percentage of accidents occurs at the stage of construction and acceptance in operation (54%) for residential multistory buildings (55%), which is mostly caused by non-compliance with construction rules (50%) (violation of safety rules, designers’ errors, conducting illegal construction and use of low-quality materials).The fourth chapter presents an algorithm for modeling the possible occurrence of a building or structure accident. The main stages of carrying out the algorithm for modeling the possible occurrence of a building accident are determined, which include determining: the building type, the sequence of modeling the possible accident occurrence an at the construction site, analysis and conclusions based on the deformed frame model.The fifth chapter of the thesis is devoted to the implementation of the developed algorithm for modeling the possible occurrence of an accident on the example of a real construction object.During the implementation of the created algorithm for modeling the possible occurrence of an accident at a construction site, namely, an industrial building, 9 scenarios of the structures destruction in various cases were performed.In accordance with the research objectives, building and construction accidents statistics for 2000-2022 years were created, a classification based on the probability of their occurrence was proposed, the method of calculating economic and non-economic consequences was analysed and applied, an analysis of building and construction accidents was carried out, based on this analysis, an algorithm for modelling possible occurrence of a building or construction accident, which would be implemented on the example of an industrial building.The results obtained by the author in this thesis due to their high relevance in use are implemented in practical design and the educational process.The first experience of the practical algorithm application showed its perspective and the possibility of using it as a tool for ensuring the reliability and safety of buildings and structures in engineering.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського