Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (4)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (54)Реферативна база даних (863)Книжкові видання та компакт-диски (406)Журнали та продовжувані видання (8)
Пошуковий запит: (<.>K=ТІНІ$<.>+<.>K=ЗАБУТ$<.>+<.>K=ПРЕДКІВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 118
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Яворський Ю.М. 
Різницевий нестандартний оператор Штурма - Ліувілля: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.01 / Ю.М. Яворський ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2000. — 16 с. — укp.

Визначено спектральні властивості нестандартного оператора Штурма - Ліувілля в скінченних різницях. У спектрі природним чином виділено "неперервну" і "дискретну" частини, розглянуто асимптоматику власних значень. Оцінки, одержані для власних і приєднаних функцій, а також резольвенти дозволяють описати їх тіні, тобто зв'язок з відповідними стандартними об'ємами. Простежено аналогію між отриманими результатами і властивостями, відкритими М.А.Наймарком з метою сингулярного несамоспряженого диференціального оператора на півосі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В162.41,022
Шифр НБУВ: РА309849 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Щепакін В.М. 
Чеські музиканти в музичній культурі України кінця XVIII - початку XX ст.: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.01 / В.М. Щепакін ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2001. — 20 с. — укp.

Проаналізовано вплив чеських музикантів на розвиток музичної культури України кінця XVIII - початку ХХ ст. і професіональної музичної освіти, інструментального виконавства, концертного життя. Розглянуто заснування багатьох інструментальних педагогічно-виконавських шкіл у різних регіонах України. Уперше комплексно досліджено чесько-українські музичні зв'язки в Україні дореволюційних часів. Наведено ряд забутих імен чеських музикантів, які гастролювали та плідно працювали в Україні у зазначений історичний період. Висвітлено процес розвитку чесько-українських музичних стосунків як цілісне історико-культурне явище, що є складовою частиною загальнокультурного процесу в Україні кінця XVIII - початку ХХ ст. Проаналізовано українську музичну культуру зазначеного історичного періоду, її місце та значення в міжнаціональних контактах. Відзначено непересічне значення діяльності в Україні чеських фахівців як носіїв передових європейських музично-педагогічних і виконавських традицій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4УКР)-183(4ЧЕХ)
Шифр НБУВ: РА315102 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Шпичак О.О. 
Оподаткування експорту-імпорту продукції рослинництва: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / О.О. Шпичак ; Нац. наук. центр "Ін-т аграр. економіки" УААН. — К., 2004. — 21 с.: рис. — укp.

Запропоновано комплексну систему регулювання ринку зерна шляхом поєднання митних, немитних важелів і заставних та інтервенційних операцій, яка забезпечує досягнення найбільшої результативності у регулюванні експортно-імпортних операцій з продукцією рослинництва та продуктами її переробки. Обгрунтовано систему показників, яка уособлює кінцеву межу ефективності виробництва цукру в Україні, що робить неможливим його імпорт для покриття власних потреб та забезпечує конкурентну спроможність на зовнішньому ринку. Запропоновано систему введення авальованого векселя під час ввезення тростинного цукру на територію України для переробки його на давальницьких умовах. Удосконалено систему введення митних тарифів на експорт насіння соняшнику та відміну його переробки за кордоном на давальницьких умовах. Визначено ефективність втановлення митних тарифів на основі балансів відповідних товарів та системи співставлень. Запропоновано систему оподаткування як засіб запобігання тінізації експоортно-імпортних операцій з продукцією зернових, насіння соняшнику, цукру. Наведено методичні підходи щодо визначення пріоритетності експорту кінцевого продукту (соняшникової олії) у порівнянні з сировиною (насіння соняшнику). Виявлено недоліки у визначенні митної вартості та митних відрахувань до бюджету у зв'язку з необ'єктивністю інформації щодо якості експортованої продукції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)843.5-866-182 +
Шифр НБУВ: РА331340

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Шевченко Т.М. 
Особливості релігійного світогляду населення античного Херсонеса: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / Т.М. Шевченко ; Ін-т археол. НАН України. — К., 2008. — 17 с. — укp.

Вперше досліджено особливості становлення дохристиянського релігійного світогляду населення Херсонеса у контексті тенденцій розвитку античної релігії та встановлено можливі причини їх походження. Релігію античного Херсонеса розглянуто у соціальному вимірі. Встановлено, що наявність характерних особливостей в релігійному світогляді населення античного Херсонеса є наслідком своєрідного історичного розвитку дорійського античного центру. Виявлено домінуючу роль у період античності культу верховної богині Партенос з войовничими та заступницькими рисами. З'ясовано, що лише у даному полісі вшановували епонімне божество Херсонас, важливе для обстоювання автономного походження міста. Встановлено, що Партенос була покровителькою общини, а в перших ст. н.е. існування її культу зафіксовано і в деяких домашніх святилищах. Доведено, що усі інші полісні культи мали другорядне значення в релігійній свідомості населення. Виділено пам'ятки, які свідчать про вшанування Геракла, Діоніса у релігійних об'єднаннях, менших, ніж члени громадянської общини з сім'ями. Виявлено, що значно ширшим було коло богів, яких вшановували в родинах. З'ясовано, що окремі найбільш властиві для Херсонеса типи вівтарів, теракотових зображень з поховань і жител, що тиражувалися протягом століть, позначають традиційність релігійних уявлень, пов'язаних зі ставленням до предків-покровителів і уявленнями про потойбічне життя. Зроблено висновок, що в античному Херсонесі існував незначний, вищий соціальний прошарок, готовий до сприйняття нових культів і містерій. Доведено, що містеріальні та традиційні уявлення про потойбічне життя виявлялися у різноманітності поховального культу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(45УКР)332Хс + Т4(0)323.46 +
Шифр НБУВ: РА361191

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Чубіна Т.Д. 
Рід Потоцьких в Україні (Тульчинська лінія): суспільно-політичні та культурологічні аспекти: автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / Т.Д. Чубіна ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2008. — 36 с. — укp.

На підставі просонографічної методики з'ясовано стан дослідження тульчинської лінії роду Потоцьких, визначено рівень і повноту його науково-теоретичного обгрунтування. З'ясовано, що основними напрямами соціокультурної діяльності роду Потоцьких була суспільно-політична та культурно-мистецька діяльність, визначено внесок його видатних представників у дані сфери суспільного життя. Неупереджено висвітлено життя та спадщину відомого магнатського роду, оцінено його місце і значення в українсько-польських відносинах, показано роль Потоцьких у розвитку історії та культури України. Зазначено, що соціокультурна спадковість продукується предками та приймається нащадками у вигляді таких складових, як майно (від нерухомості до бібліотек і фамільних архівів), виховання й освіта, належність до вищої страти та схильність до певних видів індивідуальної самореалізації, культурно-інтелектуальні прояви, пам'ять про видатних предків і сімейний зв'язок з іншими родами. Встановлено, що кожне покоління роду Потоцьких було представлене неординарними особистостями, які зробили вагомий внесок в економічний і культурний розвиток регіону, країни, нації. Наголошено, що Потоцькі не були простими спостерігачами або фіксаторами подій, а навпаки, були їх активними учасниками, творцями суспільно-політичних, культурологічних процесів, основоположниками культурних традицій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т214(4УКР) Потоцьки + Т3(4УКР)0-7 +
Шифр НБУВ: РА362181

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Чепелик О.А. 
Рецепція естетики західноєвропейського символізму в творчості Олександра Олеся доеміграційного періоду: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / О.А. Чепелик ; Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка НАН України. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Установлено характер рецепції О. Олесем літератури західноєвропейського символізму. З'ясовано двопланову структуру образного світу митця, його уявлення про зв'язок Краси та Зла, розвиток ними опозицій поет / народ - поет / юрба та появу декларативних маніфестацій "поет-аутсайдер" і "проклятий поет" через відчутні мотиви ескапізму у ліриці доеміграційного періоду. На теоретичному рівні визначено іманентні константи поняття "національне підсвідоме" з проекцією їх функціонування у драматичній поемі О. Олеся "Над Дніпром". У процесі зіставленого вивчення драматургічного доробку українського письменника та західноєвропейських митців кінця XIX - початку XX ст. диференційовано наявні в їх творах візійні форми (візія-сон, візія-марення, візія-забуття), що визначають специфіку символістського типу художнього мислення кожного з авторів. Виокремлено "гіпнагогічні об'єкти", що виконують у тексті роль репрезентантів надреального світу підсвідомості. У компаративному аспекті досліджено смислове наповнення опозицій сакральне / профанне у художньому просторі драматичного твору О. Олеся "Над Дніпром" і творів його західноєвропейських попередників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4)-328.81 + Ш5(4УКР)6-4 Олесь О.418.3 +
Шифр НБУВ: РА363672

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Цугунян А.М. 
Система регулювання макроекономічних процесів (на прикладі формування валової доданої вартості Автономної Республіки Крим): автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.03 / А.М. Цугунян ; Акад. фінанс. упр., Наук.-дослід. фінанс. ін-т. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретико-методологічні й організаційні основи формування та розвитку системи засобів регулювання економікою. За умов сучасної ринкової економіки науково обгрунтовано роль державних засобів макроекономічної політики та використання зарубіжного досвіду. Проаналізовано теорії, методології, фактичні та розрахункові дані з використанням методик системи національних рахунків, що забезпечує співставність показників, тенденцій та є основою фінансово-економічної політики країни. Валова додана вартість (ВДВ) як першоджерело нерозподілених доходів використовується для формування інших рахунків Системи національних рахунків (СНР), що є взаємозв'язаною системою фінансових потоків. Розкрито суть поняття "фінансові потоки". Запропоновано методику визначення обсягів за регіоном, концептуальні основи стратегії регулювання фінансового забезпечення росту ВДВ. Запропоновано трьохсекторну модель відтворення сукупного продукту Автономної Республіки Крим у аспекті виробництва засобів виробництва, предметів споживання та послуг, формування людського капіталу та духовних цінностей. Використання даної моделі дозволяє виявляти додаткові джерела, здійснювати контроль, визначати заходи щодо активізації процесів. Виконано розрахунки та прогнози ВДВ. На підставі показників фінансового забезпечення з'ясовано позитивні та негативні тенденції та головні проблеми, а саме: високий рівень тінізації економіки, недоїмки бюджету, високу затратомісткість виробництва, недостатнє фінансування НТР, зменшення інноваційно активних підприємств, що суттєво знижує ефективність економіки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.443 + У9(4УКР-6КРИ)0-961 +
Шифр НБУВ: РА364093

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Цехановська Н.В. 
Жанрова своєрідність прози Віктора Некрасова: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / Н.В. Цехановська ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2009. — 20 с. — укp.

На матеріалі прозових творів В. Некрасова доведено, що у розвитку жанрів XX ст. активну роль відіграє авторська свідомість, яка впливає на формування жанрового вмісту, та на динаміку формальних ознак жанрів. Відзначено, що прозові жанри відображають незавершену дійсність, що зумовлює їх пластичність і відсутність чітких меж між жанрами та родами. Розкрито жанрову своєрідність прози В. Некрасова, взаємодію в ній документально-автобіографічного та художнього начал. Визначено провідні теми та мотиви, особливості художнього конфлікту, способи створення образів у прозі письменника. Встановлено роль образу України й українських мотивів у формуванні жанрового змісту творів письменника. Розкрито концепцію героя та його еволюцію на різних етапах творчості митця. Головним героєм прози В. Некрасова є людина, доля якої пов'язана зі його історією, країною, епохою. За складних соціально-історичних випробувань (війни, репресій, еміграції) некрасовський герой набув трагічного досвіду, проте автор акцентував на нездоланності у ньому духовного начала, яке допомагає встояти героєві та зберегти людські якості. У зв'язку з цим основні конфлікти часу письменник переносить у внутрішній світ особистості, де відбувається боротьба життя та смерті, свободи та насильства, пам'яті та забуття. У центрі прозових жанрів В. Некрасова - "проблемний індивід", який переймається історичними, соціальними та духовними питаннями часу. Визначено особливості жанрів повісті, оповідання, мемуарів у творчості митця, а також їх взаємодію з іншми жанрами. У жанрі повісті В. Некрасова відзначено елементи романного мислення, зв'язок з історичними творами, а також філософсько-психологічним напрямом російської літератури. У прозі В. Некрасова виділено різновиди оповідань: оповідання-випадок, оповідання-характер, оповідання-спогад (рефлексію). Досліджено форми мемуарної прози письменника, а саме: нарис, літературний портрет, подорож, книга-гра. Виявлено характерні особливості індивідуального стилю письменника, а саме: поєднання епічного та ліричного, риторичну стихію, увагу до деталей, грунтування на реальних фактах і подіях, прагнення до філософських узагальнень. Установлено жанрові константи та домінанти у творах В. Некрасова різних років. Розглянуто зв'язок творчості В. Некрасова з традиціями російської класичної літератури (О. Пушкіна, М. Гоголя, Л. Толстого, А. Чехова) та новаторство письменника в контексті літературного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)6-4 Некрасов В.П. 534 +
Шифр НБУВ: РА365621

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
9.

Хромець В.Л. 
Езотерика: філософсько-релігієзнавчі аспекти: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / В.Л. Хромець ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано теоретичні та методологічні засади філософсько-релігієзнавчого дослідження проблем езотерики. Виявлено визначальні риси езотерики як наукової дисципліни. Виокремлено структурні елементи, наявність яких дає підстави стверджувати про належність теоретичного вчення до езотеричного. Обгрунтовано необхідність встановлення трансцендентальних причин, "умов можливості" езотерики. Визначено зміст базових понять, необхідних для дослідження езотерики, встановлено їх сутнісне та формальне співвідношення. Особливу увагу приділено дослідженню поняття, яке позначає вищу реальність езотерики та не має аксіологічних коннотацій. З'ясовано, що даним вимогам відповідає термін "сакральне" або "священне". На підставі аналізу різних підходів щодо розуміння поняття "езотерика" запропоновано визначення даного поняття. Езотерику запропоновано розуміти як найбільш широке поняття (технічний термін), що охоплює поняття містики та магії. Запропоновано визначати термін "езотерика" як родове щодо відношенню до понять "містика" та "магія", які є її (езотерки) видами. Розкрито сутність поняття "езотерична настанова свідомості" та виокремлено фактори, які впливають на її формування. Проаналізовано перехід від неезотеричних настанов до езотеричної через зміну пластів "живого світу", горизонту, контексту, підгрунтя, що перебувають у тісній залежності. Виокремлено два етапи, необхідні для актуалізації езотеричної настанови свідомості: "прояснення" та "трансцендування". Встановлено необхідні рівні зміни свідомості, які виникають на шляху (в процесі) її розвитку, якими є: MIND, трансперсональна область, екзистенційний рівень, рівень Его, рівень Тіні. Описано види езотерики залежно від розрізнення цілей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э403 + Ю215,0 +
Шифр НБУВ: РА354471

Рубрики:

      
10.

Хоменко О.В. 
П'ятихвилинні коливання в локальних сонячних утвореннях: гранулах, порулах, плямах: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.03 / О.В. Хоменко ; НАН України. Голов. астроном. обсерваторія. — К., 2003. — 24 с. — укp.

Наведено результати наземних та космічних спостережень, а також теоретичного моделювання 5-хвилинних коливань інтенсивності, швидкості та магнітного поля у локальних сонячних утвореннях - гранулах, міжгранулах і плямах. Показано, що у випадку спостережень з високою просторовою та часовою роздільними здатностями вплив хвильових рухів на асиметрію контуру порівняний з впливом конвективних рухів. Виявлено, що амплітуди 5-хвилинних коливань швидкості та інтенсивності ліній над міжгранулами більші на усіх висотах у фотосфері. Показано, що висотна зміна фази коливань швидкості в гранулі менша, ніж у міжгранулі. На підставі теоретичного моделювання продемонстровано, що модуляція 5-хвилинних коливань атмосферою може призводити до спостережної різниці їх властивостей над гранулами та міжгранулами. Застосовано новий метод моделювання розповсюдження хвиль у стратифікованій замагніченій атмосфері, який дає змогу врахувати нахил магнітного поля та його вертикальний градієнт. Показано, що частина спостережуваних коливань магнітного поля у тіні плям - справжні коливання, викликані швидкою магніто-акустичною хвилею.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В652.46 в641.8,022 + В652.48,022 +
Шифр НБУВ: РА325643

Рубрики:

      
11.

Халимон М. М. 
Реактуалізація пам'яті та досвіду в наративній філософії історії: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / М. М. Халимон ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. — Х., 2011. — 20 с. — укp.

Наведено результати історіографічного аналізу переходу від модерної до постмодерної філософії історії в контексті реактуалізації пам'яті та досвіду в новітніх методологічних стратегіях історіописання. Досліджено методологічні засади історіописання від античності до сьогодення в контексті співвідношення таких його ключових вимірів, як історія та текст, історія та мова, історія та пам'ять, влада та пам'ять, комеморативні практики. Обгрунтовано доцільність реактуалізації пам'яті та досвіду в межах наративної філософії історії. Відзначено неоднозначність тлумачення понять досвіду та пам'яті у модерній і постмодерній традиціяї історіописання. Увагу приділено дослідженню травматичного досвіду історії та проблематиці забуття та пригадування як ключових елементів історичної пам'яті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*32 + Т010.4
Шифр НБУВ: РА385098 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Хімченко А.М. 
Розвиток в Україні системи підприємництва: формування малого бізнесу: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / А.М. Хімченко ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2005. — 16 с. — укp.

Уточнено зміст поняття "мале підприємництво" та "малий бізнес", доведено їх нетотожність і показано основні відмінності. Визначено критерії (кількісні та якісні) розподілу фірм на малі, середні та великі. Обгрунтовано основні етапи розвитку малого бізнесу в Україні. Досліджено історичні тенденції даного процесу та встановлено терміни їх дії. Здійснено якісний і кількісний аналіз структури та динаміки розвитку малого бізнесу. Охарактеризовано його основні соціально-економічні ефекти (збільшення кількості робочих місць, зростання рівня соціального забезпечення населення, зміну суспільної психології, розширення сфери соціальних послуг, зростання продуктивності праці, збільшення надходжень у бюджет, а також процеси тінізації, інвестиційне забезпечення та різний рівень прибутку підприємств). Досліджено взаємозв'язок розвитку малого та великого бізнесу, визначено основні форми їх взаємодії (субконтракт, лізинг, франчайзинг, венчурне фінансування). Аргументовано необхідність зміцнення великого виробництва як матеріальної основи розвитку малого бізнесу. Обгрунтовано систему важелів і стимулів ефективного оподаткування. Створено концепцію національної політики сприяння малому бізнесу на рівні держави та підприємств. Наведено теоретичні та практичні рекомендації щодо формування малого бізнесу в Україні та розвитку вітчизняного підприємництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-131.1 + У9(4УКР)291.9 +
Шифр НБУВ: РА334689

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Фульмес В. С. 
Церковно-релігійна і громадська діяльність митрополита Анатолія Дублянського / В. С. Фульмес. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації комплексно досліджується церковно-релігійна та громадська діяльність митрополита Української автокефальної православної церкви в діаспорі Анатолія Дублянського (1912–1997).В історичній науці важливими залишаються дослідження з біографістики. Учені, залучаючи сучасні підходи та широкий методологічний інструментарій, повернули із забуття імена багатьох громадських, культурних та церковних діячів. До когорти духовних провідників українського народу справедливо зараховуємо митрополита УАПЦ в діаспорі Анатолія Дублянського. Увага до постаті ієрарха є надзвичайно актуальною, адже він закарбував своє ім'я в українській культурі як краєзнавець та музейний працівник, а в роки війни та в післявоєнний еміграційний період свого життя – як активний діяч УАПЦ в діаспорі: трудився парафіяльним священником, редактором офіційного видання УАПЦ в діаспорі «Рідна Церква», церковним адміністратором, а пізніше єпископом у Західній Європі. Вивчення біографічних даних митрополита Анатолія становить велику цінність для дослідження громадсько-політичного, культурного, наукового та релігійного життя як в Україні, так і за її межами, в діаспорі.Джерельна база роботи є репрезентативною, цілком достатньою для реалізації поставлених завдань і представлена передусім творчою спадщиною А. Дублянського, документальними і наративними джерелами з архівів України та США, бібліотек, періодичної преси України та української діаспори Західної Європи. Значна частина джерел, яка висвітлює діяльність митрополита Анатолія та життя української діаспори, введена до наукового обігу вперше. Наукова новизна результатів дисертації полягає в тому, що вперше доведено: упродовж 1930–1940-х рр. А. Дублянський став одним із найбільш продуктивних дослідників і популяризаторів українського історичного краєзнавства, вивчаючи пам'ятки Волині, актуалізуючи біографії видатних діячів краю; виявлено і підтверджено, що А. Дублянський ініціював збереження колекції картин князів Радзивилів з їхнього родинного замку в Олиці та передачу їх у фонди Волинського краєзнавчого музею; з'ясовано, що А. Дублянський у роки війни зв'язався із О. Косач-Кривинюк та наполіг на записі нею спогадів про Лесю Українку (були надруковані в газеті «Український голос»); охарактеризовано всі спектри краєзнавчої публіцистики А. Дублянського в міжвоєнний період та роки німецької окупації; підтверджено, що журнал «Рідна Церква», видання якого ініціював і здійснював А. Дублянський, став офіціозом УАПЦ в Західній Європі, відіграв роль інформаційної платформи православного українства у світі, слугував чинником мобілізації вірних в еміграції, став джерелом важливих відомостей про розвиток української церкви в діаспорі; доведено, що митрополит Анатолій Дублянський став духовним лідером православної української спільноти в Західній Європі упродовж 70–90-х рр. ХХ ст.; досліджено погляди митрополита Анатолія щодо інституалізації та автокефалії Української православної церкви. Також удосконалено та доповнено аргументацію чинників, що зумовили релігійну й національну ідентифікацію А. Дублянського; уточнено низку вузлових біографічних моментів із життя А. Дублянського; укладено найбільш повний на теперішній час список краєзнавчих публікацій А. Дублянського. Подальшого розвитку набули: теза, що початок церковно-релігійної діяльності А. Дублянського був пов'язаний із участю в роботі Товариства імені Петра Могили та раді при митрополитові Полікарпі Сікорському; твердження, що саме А. Дублянський наполіг на створенні українського православного церковно-релігійного журналу «Рідна Церква», який пізніше упродовж кількох десятиліть виконував роль єднальної ланки між ієрархією, духовенством та паствою. Концептуальні узагальнення, фактологічний матеріал наукової роботи можуть бути використані при підготовці узагальнювальних і довідкових праць з історії України, історії Церкви, української діаспори, краєзнавчих видань, а також заслуговують на їх включення як складової різноманітних курсів та спецкурсів у закладах освіти різного рівня. Ключові слова: митрополит Анатолій Дублянський, Українська автокефальна православна церква, діаспора, духовенство, краєзнавча спадщина, громадська діяльність, церковно-релігійне життя.^UThe dissertation is devoted to a comprehensive analysis of the church-religious and public activities of Anatoly Dublyansky (1912–1997), the Metropolitan of the Ukrainian Autocephalous Orthodox Church (UAOC) in the Diaspora. In the history of science, biographical research remains to be important. Researchers, using modern approaches and extensive methodological tools, have revived the names of many public, cultural and ecclesiastical figures once consigned to oblivion. Thus, the name of Metropolitan of the Ukrainian Orthodox Autocephalous Church in the Diaspora Anatoly Dublyansky could be fairly included in the cohort of spiritual leaders of the Ukrainian people. It is extremely important to pay attention to the figure of the hierarch, due the fact that he engraved his name in the Ukrainian cultural as a local historian, as well as a museum worker. During the war years and in the post-war emigration period he was an active figure in the UAOC in the diaspora: worked as a parish priest, editor of the official publication of the UAOC in the diaspora "Native Church", church administrator, and later bishop of the Ukrainian church in Western Europe. The study of the biographical data of Metropolitan Anatoly is of an immense value for the study of socio-political, cultural, scientific and religious life both in Ukraine and abroad in the diaspora.The source base of the work is representative, quite sufficient for the implementation of the tasks and is represented by various sources, especially the creative heritage of A. Dublyansky, documentary and narrative sources from the archives of Ukraine and the United States, libraries, periodicals of Ukraine and the Ukrainian diaspora in Western Europe. A significant part of the sources that cover the activities of Metropolitan Anatoly and the life of the Ukrainian diaspora was introduced into scientific circulation for the first time.The scientific significance of the results of the dissertation is that it was proved for the first time that during the 1930-1940s. A. Dublyansky became one of the most productive researchers and popularizers of Ukrainian local history, studying the monuments of Volyn, updating the biographies of prominent figures of the region; it was discovered and confirmed that A. Dublyansky initiated the preservation of the collection of paintings of the Radziwill princes from their family castle in Olyka and their transfer to the funds of the Volyn Museum of Local Lore; it was found out that A. Dublyansky contacted O. Kosach-Kryvyniuk during the war and insisted on recording her memories of Lesya Ukrainka. These memories were published in the newspaper "Ukrainian Voice"; all the aspects of A. Dublyansky's local history journalism in the interwar period and the years of German occupation have been described; it has been confirmed that the journal "Native Church" the publication of which was initiated and carried out by A. Dublyansky, became the semi-official newspaper of the UAOC in Western Europe, played the role of the information platform of Orthodox Ukrainian representatives in the world, served as a factor in the mobilization of believers in emigration, became a source of important information about the development of the Ukrainian Church in the diaspora; it has been proved that Metropolitan Anatoly Dublyansky became the spiritual leader of the Orthodox Ukrainian community in Western Europe during the 70-90s. XX century; the views of Metropolitan Anatoly regarding the institutionalization and autocephaly of the Ukrainian Orthodox Church have been examined. The argumentation of the factors that determined the religious and national identification of A. Dublyansky was also improved and supplemented; a number of key biographical moments from A. Dublyansky's life have been specified; the most complete list of local history publications by A. Dublyansky has been currently concluded. The following statements received further development: the thought that the beginning of church-religious activity of A. Dublyansky was connected with the participation in the work of the Society named after Petro Mohyla and the council under Metropolitan Polikarp Sikorsky; the statement that it was A. Dublyansky who insisted on the creation of the Ukrainian Orthodox church-religious journal "Native Church" which later for several decades served as a unifying link between the hierarchy, clergy and flock. Conceptual generalizations, factual material of scientific work can be used in the preparation of generalizing and reference works on the history of Ukraine and church, local lore publications. Key words: Metropolitan Anatoly Dublyansky, Ukrainian Autocephalous Orthodox Church, diaspora, clergy, local lore heritage, public activity, church-religious activity.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Флейчук М. І. 
Теоретико-методологічні засади детінізації економіки та протидії корупції в Україні в умовах глобалізації: автореф. дис. ... д-ра екон. наук : 21.04.01 / М. І. Флейчук ; Рада нац. безпеки і оборони України ; Нац. ін-т пробл. міжнар. безпеки. — К., 2010. — 34 с. — укp.

Проаналізовано теоретико-методичні підходи до аналізу тінізації господарської діяльності й економізації корупції. Здійснено компаративний аналіз динаміки, масштабів і структури глобального поширення корупції, а також просторової структури динаміки тінізації економік країн світу. Проведено економетричний аналіз взаємозв'язку тінізації, корупції та економічного зростання. Розроблено стратегічні програмні рішення посилення національної безпеки України за умов глобалізації. Обгрунтовано концептуальні засади системної легалізації економіки та протидії корупції як детермінанти зміцнення економічної безпеки в моделі збалансованого й обмеженого соціально-економічного розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-962
Шифр НБУВ: РА373951 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Фельде Х.В. 
Дифракційна діагностика фазових сингулярностей в оптичних полях: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / Х.В. Фельде ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2006. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано новий метод діагностики фазових сингулярностей в хвильових полях, що базується на моделі дифракційних явищ Юнга - Рубіновича. Новий метод реалізовано шляхом розташування непрозорої стрічки у тестованому сингулярному пучку та спостереження юнгівських інтерференційних смуг у геометричній тіні стрічки. З'ясовано, що напрямок і величина вигину інтерференційних смуг визначають, відповідно, знак та абсолютне значення топологічного заряду оптичного вихору; сингулярність типу нелокалізованої темної інтерференційної смуги діагностується за розривом і зсувом інтерференційних смуг в околі такої сингулярності. Показано, що запропонований метод дає можливість одержання інформації про фазові сингулярності просторової функції когерентності поля, а не про дислокації звичайної комплексної амплітуди, як традиційний інтерферометричний метод. Застосовано дифракційний аналіз для діагностики фазових сингулярностей функції когерентності та комплексного ступеня когерентності частково просторово когерентних пучків; для виявлення нетипових векторних сингулярностей у комбінованих просторово неоднорідно поляризованих пучках; а також для діагностики фазоспряжених реплік вихрових пучків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В317.24 в 734.4,022 + В341 в641.0 +
Шифр НБУВ: РА344933

Рубрики:

      
16.

Федірко Н.В. 
Державне регулювання доходів населення в Україні: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Н.В. Федірко ; Київ. нац. екон. ун-т ім. В.Гетьмана. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено методологічні аспекти формування та регулювання доходів населення. Розглянуто шляхи забезпечення ефективної реалізації державної політики доходів, а також оцінено можливу динаміку показників соціальної сфери на базі розробленої моделі. Висвітлено наукові підходи до необхідності та напрямки державного регулювання доходів населення. Визначено суть і класифікацію доходів населення в аспекті розширеної їх концепції. Вивчено сучасний механізм державного регулювання доходів населення, ідентифіковано інструменти його реалізації та на підставі узагальнення світового досвіду виділено ефективні форми й особливі критерії їх використання. Здійснено комплексну оцінку практики та соціально-економічних наслідків державного регулювання доходів населення України та виділено основні етапи становлення його механізму за умов ринкових перетворень. На підставі аналізу процесів формування, розподілу, перерозподілу та використання доходів населення в Україні визначено впливові макроекономічні фактори й обгрунтовано тенденції зміни основних соціальних пропорцій. Надано характеристику впливу економічної політики держави та політики доходів на диференціацію населення за рівнем доходів і ступінь майнового розшарування українського суспільства. Визначено базові проблеми подолання бідності та становлення середнього класу. Запропоновано систему заходів щодо удосконалення механізму державного регулювання первинних доходів населення та підвищення ефективності системи соціального захисту в Україні. Розроблено багатофакторну прогнозну модель, на базі якої здійснено прогнозні розрахунки показників зайнятості, первинних і вторинних доходів, податків і споживання на довгострокову перспективу, а також оцінено соціально-економічні наслідки від зниження рівня податкового навантаження та тінізації господарської діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-942-21,01 +
Шифр НБУВ: РА345467

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Трубчанінов М. А. 
Забезпечення землеробським реманентом слобідського села у другій половині XIX - на початку XX століття: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / М. А. Трубчанінов ; Харків. нац. ун-т ім. В. Н. Каразіна. — Х., 2011. — 20 с. — укp.

Вперше на міждисциплінарному рівні досліджено місце, роль і функції землеробського реманенту в соціально-економічному розвитку України, в процесі ринкової трансформації слобідського села. Визначено основні об'єктивні та суб'єктивні фактори, які впливали на забезпечення землеробським реманентом слобідського села, виявлено ступінь, форми та механізми впливу соціально-економічних процесів, які проходили в Україні, на кількісну й якісну динаміку сільськогосподарських знарядь і техніки в селянських і поміщицьких господарствах Слобожанщини. Досліджено еволюцію конструктивних і функціональних особливостей різних видів землеробських знарядь і техніки, проаналізовано діяльність слобожанських хліборобів у галузі функціонального вдосконалення, оптимізації та виробничої адаптації землеробського реманенту. Реконструйовано народну аграрно-виробничу термінологію Слобожанщини, забуті імена селян і поміщиків, конструкторів землеробських знарядь і машин. На підставі вивчення історичного досвіду сформульовано й обгрунтовано рекомендації щодо оптимізації аграрних відносин у сучасній Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР52)5-232
Шифр НБУВ: РА382820 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Толмачова Г.Ф. 
Регулювання розвитку малого підприємництва у перехідній економіці України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Г.Ф. Толмачова ; НАН України. Ін-т економіки пром-сті. — Донецьк, 2000. — 20 с. — укp.

Розроблено науково-методичні положення з метою удосконалення державного регулювання розвитку малого підприємництва за умов перехідної економіки на державному та регіональному рівнях. Узагальнено та систематизовано сукупність умов розвитку даного підприємництва (організаційних, економічних і правових) в економіках ринкового та перехідного типів. Встановлено, що найбільш істотно впливають на розвиток зазначеного підприємництва організаційно-економічні умови - процеси структурної перебудови економіки, прискорене зростання невиробничої сфери, інноваційні процеси у всіх галузях господарювання, економічні кризи тощо. Визначено головні ознаки суб'єктів малого підприємництва України за умов перехідної економіки: низький технічний рівень, незначну інвестиційну активність, неконкурентоспроможність продукції вітчизняних малих підприємств на світовому ринку, тінізацію діяльності суб'єктів підприємництва та низький управлінський рівень суб'єктів підприємництва. Сформовано багатофакторну модель регресії, яка визначає вплив регіональних особливостей на розвиток малого підприємництва. Наведено концептуальні положення регіональної політики підтримки даного підприємництва, які включають комплекс організаційно-економічних, правових і фінансових умов його розвитку. Запропоновано новий підхід щодо розробки регіональних програм підтримки зазначеного підприємництва, який базується на багатоваріантному методі, комплексній оцінці зовнішнього середовища та потенціалу розвитку малого підприємництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)29 + У9(4УКР)0-183
Шифр НБУВ: РА311326 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Ткачова І. В. 
Система селекційного удосконалення заводських порід коней в умовах обмеженого генофонду / І. В. Ткачова. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню особливостей формування вітчизняної популяції коней заводських порід на основі генеалогічного аналізу та комплексної селекційно-генетичної оцінки. Проведено комплекс наукових досліджень, спрямованих на вирішення проблеми розвитку і стану заводських порід коней: популяційно-генетичний аналіз тренду селекційних ознак, що обумовлюють племінну цінність коней; аналіз добору, підбору, чистопорідного розведення за лініями, застосування інбридингу, визначення ефективності селекційно-племінної роботи в умовах обмеженого генофонду; розробка методів породного удосконалення, що забезпечують реалізацію генетичного потенціалу, комплексну селекцію, поглиблений аналіз даних. Встановлено, що в породах коней з обмеженим генофондом значний вплив на еволюцію генеалогічних ліній має індивідуальна і дрібногрупова племінна цінність, препотентність окремих особин, лінійне поєднання і поєднання батьківських пар. Доведена приоритетна роль в усіх досліджених породах видатних плідників у формуванні селекційного ефекту як при чистопорідному розведенні, так і при схрещуванні. Популяційно-генетичним аналізом встановлено, що найбільший селекційний ефект при удосконаленні порід коней чистопорідним методом отриманий при застосування кросів ліній з використанням помірного інбридингу у ступенях IV, V, VI на видатних предків. Вивчено можливості застосування умовного ефекту гетерозису при підборах батьківських пар різного ступеню спорідненості: при удосконаленні чистокровної верхової породи найбільш результативними за комплексом ознак були підбори за типом аутбредного, української верхової, орловської і російської рисистих – за типом інбредлайнкросінгу як для екстер'єрних, так і для продуктивних ознак. Кращі показники отримані при застосуванні помірного і віддаленого комплексного інбридингу. Оцінено ефективність схрещування заводських порід коней місцевих популяцій з поліпшуючими породами. Зокрема, вивчено вплив схрещування на формування української верхової породи, рекомендовано використовувати для схрещування західноєвропейський генофонд без породного обмеження, віддаючи перевагу типовості, екстер'єрним показникам і високим спортивним здібностям. Проаналізовано вплив ввідного схрещування з чистокровною верховою породою на формування вітчизняної популяції орловської рисистої породи, виявлено як фенотипові так і генетичні зміни під впливом схрещування. Визначено вплив ввідного схрещування з французькою рисистою породою на формування вітчизняної популяції рисистої породної групи призового напряму роботоздатності. Надані рекомендації з ефективного використання схрещувань та використання оцінених кросів ліній для поліпшення екстер'єрних та жвавісних характеристик порід коней вітчизняної селекції. Сформовано пакет нормативних актів, розроблено інформаційний банк даних, розроблені програми селекції коней заводських порід до 2020 року та перспективних планів селекції для кінних заводів і племінних репродукторів.^UThis thesis is devoted to studying of features of formation of a domestic population of horses of plant breeds on the basis of genealogical analysis and a comprehensive selection and genetic evaluation.Analyzes the current state of the industry of horse breeding in Ukraine in dynamics for the last 20 years, there was a significant reduction in total and breeding stock. Defined the strategy of breed improvement in breeding in a limited gene pool.The complex scientific research aimed at solving problems of development and condition of plant breeds of horses: genetically - population-based trend analysis of the selection characteristics of breeding value of horses in conditions of horse factories; analysis of selection, pure breeding lines, the use of inbreeding, determining the efficiency of selection and breeding work in the improvement of the horses of domestic breeding in the conditions of a limited gene pool; development of methods for pedigree improvements that ensure the realization of the genetic potential, a comprehensive selection of data mining.On the basis of deep breeding, genetics and population estimated the impact of improving breeds on the formation of genetic groups of horses of Ukrainian selection, the recommendation for the formation of the genealogical structure and the use of crossbreeding to improve the conformation and sporting signs horses.It is established that in horse breeds with a limited gene pool a significant impact on the evolution of genealogical lines is individual and breeding value of smoll groups of the horses, prepotentes individuals, linear combinability and compatibility of parental pairs. Proven priority in all studied rocks of the outstanding manufacturers in the formation of a selection effect as in chistopianova breeding and crossbreeding. This fact, however, is a serious economic risk and may cause the disappearance of valuable local lines, as happened with the domestic populations of thoroughbred and Russian Trotter breed.By population genetic analysis revealed that when pure breeding of horses is an important factor in the control of increasing the degree of homozygosity in the application of inbreeding. The most common selection effect in the improvement of purebred breeds of horses by crosses with the application of control using moderate inbreeding in grade IV, V, VI on outstanding ancestors. Explored the use of conditional effect of heterosis in rebounds and parent pairs with different degrees of kinship: in the improvement of the thoroughbred is most effective for complex traits was heels the type of an outbred, Ukrainian Warmblood, Oryol and Russian trotters – the type inbred-line-cross. While the best performance obtained by applying a moderate and remote complex inbreeding. Efficiency of inbred-line-cross in the selection of the horse breeds, which traditionally selection the complex of symptoms, is manifested as to the exterior and productive traits.Evaluated the effectiveness of crossing plant breeds of horses the local population with improving breeds. Analysis of breeding stallions Western European breeds to improve the horses Ukrainian Warmblood breed proves that they mainly have a positive effect on breeding selection traitsof the offspring. Recommended for crossbreeding of Ukrainian Warmblood breed with the Western European gene pool no breed restrictions, giving preference to the typical, exterior parameters, and a high sports ability. Analyzed the impact of introduction of crossbreeding with the thoroughbred on the formation of the national population of the Orlov's trotters, detected as phenotypic and genetic changes under the influence of the crossing.Analyzed identified the impact of the introduction of crossbreeding with French Trotter breed on the formation of the national population of trotting breeding group prize areas of health. Recommendations for effective use of crossings and the use of estimated cross lines to improve the prize and speed characteristics of the Russian Trotter breed of Ukrainian part of the population.When designing breeding programmes for the first time used analysis of population and genetic evaluation of breeds, which confirms the uniqueness of each breed of domestic breeding and allows for improvement of breeding species at the genetic level. A package of normative acts, developed a data base of information developed by breeding programmes of horses until 2020 and long-term plans for studs and reproducers.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Терещук В. В. 
Динаміка формування впорядкованих квазі-одновимірних твердотільних наносистем / В. В. Терещук. — Б.м., 2021 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського