Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (6)Наукова електронна бібліотека (9)Реферативна база даних (696)Книжкові видання та компакт-диски (151)Журнали та продовжувані видання (31)
Пошуковий запит: (<.>K=ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЇ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 20
Представлено документи з 1 до 20

      
1.

Борис А. 
Аналіз і синтез нелінійних пристроїв і засобів телекомунікації з використанням неперервного і дискретного рядів Вольтерри: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.12.13 / А. Борис ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2005. — 36 с.: рис. — укp.

Базуючись на неперервному та дискретному рядах Вольтерри розроблено методи аналізу та мінімізації нелінійних спотворень у телекомунікаційних системах, а також розвинуто теоретичні засади та створено нові структури компенсаторів нелінійних ефектів. З використанням модифікованої матриці адмітанції та неперервного ряду Вольтерри опрацьовано єдиний опис систем з малими нелінійностями. Розроблено моделі базових нелінійних елементів, з яких можуть складатися нелінійні аналогові системи, а також модель нелінійного операційного підсилювача. Наведено методи й алгоритми обчислення міри гармонічних та інтермодуляційних спотворень, а також методи обчислення відгуку нелінійних систем на збудження періодичними сигналами. Створено програмне забезпечення, яке дає змогу розраховувати спотворення в широкосмугових телекомунікаційних підсилювачах, а також в активних аналогових фільтрах проведено його верифікацію на підставі співставлення результатів обчислень з даними вимірювання. Розроблено теорію стабільності частоти й амплітуди осциляцій у телекомунікаційних генераторах синусоїдальних коливань з використанням рівнянь стану, основою яких є ряди Вольтерри. Розроблено методи аналізу й обчислень нелінійних спотворень у генераторах синусоїдальних коливань, які можна описати за допомогою рівнянь стану. Одержано спеціальну форму дискретних рядів Вольтерри зі скінченною кількістю членів для бінарних вхідних сигналів, базуючись на якій з використанням граткових операторів, сигмоїдальних і радіальних функцій створено нові структури для нелінійних компенсаторів еха. Розроблено методи аналізу та проектування компенсаторів еха в основній смузі частот, а також компенсаторів еха для телетрансмісійних систем, що працюють з несучими сигналами. Проаналізовано питання, що стосуються різної частоти дискретизації вхідних і вихідних сигналів у компенсаторах еха, розроблено компенсатори у формі переплетених структур, які цей факт враховують.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З846.7-01 +
Шифр НБУВ: РА337816

Рубрики:

      
2.

Михальчук Т.В. 
Використання інформації, отриманої телекомунікаційним шляхом, у розслідуванні злочинів: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Т.В. Михальчук ; Київ. нац. ун-т внутр. справ. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Наведено визначення понять "інформація", "телекомунікації", "телекомунікаційні технології", "телеконференція", "відеоконференцзв'язок". Наведено розгорнуту класифікацію та характеристику найбільш розповсюджених телекомунікаційних систем. Зазначено роль телекомунікаційних технологій (ТКТ) у розслідуванні хлочинів. Виокремлено потенційні можливості застосування телекомунікаційної передачі інформації під час розслідування злочинів. Розглянуто питання правового регулювання використання інформації, одержаної телекомунікаційним шляхом. Увагу приділено досягненню світового науково-технічного прогресу та позитивному досвіду зарубіжних країн. Досліджено практику зарубіжних країн щодо використання телекомунікаційної передачі інформації у розслідуванні злочинів. Показано необхідність впровадження у кримінальне судочинство сучасних технологій, а також використання їх на окремих стадіях розслідування та судового розгляду кримінальних справ. Розглянуто характеристику напрямів (можливостей) затосування ТКТ у розслідуванні злочинів, а також можливості їх використання для доказування у кримінальному процесі. Зазначено переваги проведення окремих слідчих дій з використанням ТКТ. Розглянуто питання підвищення ефективності використання криміналістичних обліків на базі впровадження ТКТ. Увагу приділено особливостям процесуальної фіксації інформації, одержаної телекомунікаційним шляхом, та її доказовому значенню.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х893.9(4УКР)140 + Х894.9(4УКР)с2ф + Х849(4УКР)112.22 +
Шифр НБУВ: РА362235

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Богуцький О. А. 
Договори про надання телекомунікаційних послуг: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.03 / О. А. Богуцький ; НДІ приват. права і підприємництва АПН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Розглянуто правовий режим телекомунікаційних мереж як об'єкту цивільних прав. Сформульовано пропозиції щодо внесення змін до Закону України "Про телекомунікації": встановлення абонентної плати за згодою абонента-фізичної особи та неможливості вимоги сплати інших, крім абонентної плати, платежів за телекомунікаційні послуги місцевого телефонного зв'язку. Визначено закріплення обов'язку оператора здійснення негайного припинення надання телекомунікаційних послуг. Досліджено надання права споживачу в будь-який момент відмовлятися від договору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)212.05
Шифр НБУВ: РА373211 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Волошко Ю.А. 
Міжнародно-правове регулювання безпосереднього телевізійного мовлення: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.11 / Ю.А. Волошко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 21 с. — укp.

Досліджено ефективність міжнародно-правового механізму регулювання безпосереднього телевізійного мовлення (БТМ). Висвітлено закономірності розвитку БТМ як галузі телекомунікаційних технологій, визначено основні чинники актуалізації правових питань БТМ на сучасному історичному етапі. Проаналізовано загально-теоретичні проблеми та характерні особливості універсального та регіонального механізмів міжнародно-правового регулювання БТМ. Запропоновано визначення БТМ та узагальнену класифікацію основних міжнародно-правових проблем його використання, зокрема, за умов приватизації та комерціалізації телекомунікаційної діяльності. Визначено напрямки ефективного удосконалення правових регуляторів БТМ на міжнарождному та регіональному рівнях. Особливу увагу приділено дослідженню мехнізму формування правової позиції України у сфері телекомунікації за умов розбудови Єдиної національної системи зв'язку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х916.422.2 + Х819(4УКР)126 +
Шифр НБУВ: РА370917 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Косів В.М. 
Національні моделі і глобалізація графічного дизайну другої половини XX ст.: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 05.01.03 / В.М. Косів ; Харк. держ. акад. дизайну і мистец. — Х., 2003. — 20 с. — укp.

Уведено нове поняття "національна модель графічного дизайну", яке окреслюється як унікальна система комунікативних та образно-формальних особливостей творів у межах однієї країни. Вивчено японську, корейську, іранську, швейцарську, італійську та польську національні моделі. За способом формування дані моделі розділено на дві групи: сформовані національними мистецькими традиціями країни та стильовими особливостями. Окремо виділено графічний дизайн в Україні та країнах, які перебувають на стадії теоретичного обгрунтування власних моделей. Глобалізацію графічного дизайну другої половини ХХ ст. розглянуто у контексті "інтернаціонального стилю", "типографічного експресіонізму", розробки піктограм як наднаціональної візуальної мови. Іншими чинниками його глобалізації визначено: зв'язок з економікою та візуальною ідентифікацією транснаціональних корпорацій, міжнародні контакти професіоналів та інформативність про творчість колег за кордоном, використання стилістики синхронних глобальних напрямків мистецтва та постмодерністичне використання відомих історичних стилів, комп'ютерні технології та засоби телекомунікації. Установлено особливості використання мотивів національного мистецтва у творах графічного дизайну як засобу візуальної ідентифікації та їх місце у творах, пов'язаних з естетикою постмодернізму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж182г(4УКР) + Щ129.053(0)63-17 +
Шифр НБУВ: РА324683

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Карпінський Б.З. 
Пристрої потокового шифрування підвищеної стійкості до спеціальних впливів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.05 / Б.З. Карпінський ; Терно. нац. екон. ун-т. — Т., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено продуктивність і стійкість пристроїв формування ключової гами до атак спеціального виду за рахунок внесення додаткових апаратних і структурних компонентів, що підвищує обчислювальну складність проведення атак на системи телекомунікації та диспетчеризації. Базуючись на проведених дослідженнях, запропоновано базові вузли пристрою формування ключової гами (ФКГ), що характеризуються стійкістю до атак спеціальних впливів та до аналізу енергоспоживання. Розроблено цільове програмне забезпечення для пошуку квазі-оптимальних параметрів побудови пристрою ФКГ, стійкого до таких атак і моделі та засоби для його автоматизованого проектування. Реалізовано пристрій ФКГ на програмованій логічній інтегральній мікросхемі ACEX EPIK30, який на 38 % має кращі показники продуктивності та втричі менші апаратні затрати відомих реалізацій алгоритмів Rijndael RC6, Serpent, Twofish.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.403 + З970.403 + З970.403
Шифр НБУВ: РА348440

Рубрики:

      
7.

Шевчук Т.О. 
Формування пропедевтичних знань з хімії в учнів 4 - 6 класів у процесі факультативного навчання: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Т.О. Шевчук ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової проблеми на підставі створення факультативного курсу "Хімія навколо нас" для учнів IV - VI класів загальноосвітніх навчальних закладів та методики формування пропедевтичних знань з хімії про речовини, їх властивості та перетворення. Відзначено, що організаційні форми (уроки, екскурсії), методи (хімічний експеримент, самостійна робота, ігри), засоби (Інтернет, телекомунікації, медіаосвіта, аудіовізуальні, хімічний експеримент) є складовими методичної основи пропедевтики хімічних знань учнів IX - XII класів. Розроблено модель процесу формування пропедевтичних хімічних знань учнів IV - VI класів, яка передбачає врахування взаємозв'язаних компонент, а саме: соціального замовлення, принципів організації та навчання на факультативних заняттях, зміст, форми, методи та засоби навчання. Запропонована методика грунтується на двох групах принципів дидактики, а саме: першої - науковості, доступності, наочності, зв'язку навчання з життям, розвивального навчання; другої - елективності; природовідповідності; трансляції емоцій. Вони є безпосередньою умовою забезпечення навчання, розвитку та виховання учнів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г.р21-362 +
Шифр НБУВ: РА354152

Рубрики:

      
8.

Атаманський Д. В. 
Адаптивні методи визначення параметрів метеоутворень для інтегрованої мережі радіотехнічних засобів системи метеорологічного обслуговування авіації. / Д. В. Атаманський. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження - процес визначення параметрів метеоутворень інтегрованою мережею РЛЗ системи метеорологічного обслуговування авіації; мета дослідження - підвищення точності визначення параметрів метеоутворень та достовірності прогнозування небезпечних явищ природи радіотехнічними засобами системи метеорологічного обслуговування авіації; методи дослідження – методи теорії складних систем, теорії та техніки цифрової обробки сигналів на тлі завад, математичного апарату теорії матриць, теорії ймовірностей і математичної статистики, теорії та техніки адаптивних решітчастих фільтрів; результати – вирішена науково-технічна проблема точного визначення параметрів метеоутворень радіотехнічними засобами в умовах складної сигнально-завадової обстановки та високих вимог до якості метеорологічного обслуговування авіації шляхом створення мережі метеорадіолокаторів та нових алгоритмів, що функціонують в умовах апріорної невизначеності завад; новизна - вперше запропонована концепція створення інтегрованої мережі радіолокаційних метеорологічних спостережень, яка відрізняється від існуючої додаванням до цивільних метеорадіолокаторів радіолокаційних станцій військового призначення з вбудованими метеоканалами та спільним їх використанням для створення суцільного метеорологічного поля над територією України. Набули подальшого розвитку адаптивні методи визначення параметрів метеоутворень радіотехнічними засобами, а саме: вперше отримані закони розподілу похибок оцінок параметрів відбиттів від метеоутворень, які забезпечили аналітичне порівняння методів оцінювання параметрів відбиттів від метеоутворень та дозволили створити нові методи з покращеними властивостями; вперше запропонований метод оцінювання середньої доплерівської швидкості метеоутворень, в якому високоточні оцінки швидкості з малим інтервалом однозначності виміру швидкості комбінуються з менш точною оцінкою, але з великим діапазоном однозначності, що дозволяє адаптувати діапазон вимірювань до можливих радіальних швидкостей метеоутворень та зменшити похибку оцінки швидкості від двох до двадцяти разів; вперше запропонований метод вимірювання ширини доплерівського спектра швидкостей метеоутворень при довільних інтервалах зондування, в якому використовується інформація про середню радіальну швидкість метеоутворень, що зменшує помилку вимірювання в середньому від двох до десяти раз та усуває фізично неіснуючі значення оцінок ширини доплерівського спектра швидкостей метеоутворень. Набула подальшого розвитку теорія і техніка спектрального аналізу випадкових процесів з неперервними енергетичними спектрами, а саме: запропоновано новий критерій “розділення-відтворення" спектрів, який відслідковує похибки між спектральними функціями методів спектрального аналізу і справжнім спектром в околиці його вершини, що дозволяє більш повно визначати потенційні можливості методів спектрального аналізу; вперше аналітично визначені потенційні можливості методів по відтворенню спектрів метеоутворень за відомим та новим критеріями, що дозволило визначити методи, які можуть бути основою для створення нових з підвищеною точністю відтворення спектру; вперше проведено статистичний аналіз ефективності методів по відтворенню спектрів метеоутворень в умовах параметричної апріорної невизначеності, обґрунтувати рекомендації для реалізації ”граничних” переваг параметричних методів у порівнянні з непараметричними. Удосконалена процедура точного оцінювання параметрів метеоутворень в умовах дії пасивних завад різного фізичного походження, а саме: запропонована процедура оцінювання параметрів метеоутворень на тлі завад від місцевих предметів, яка адаптивно враховує інформацію про склад вхідної суміші корисного сигналу та завади, що забезпечує більш, ніж у двічі вищу точність оцінок параметрів метеоутворень у порівнянні з точністю оцінок, яка отримується відомими процедурами оцінювання; запропоновано метод виявлення-розпізнавання вибірок пасивних завад штучного походження з подальшим їх вилученням з навчаючої вибірки, що дозволяє знизити вплив цих завад на рівень похибок оцінок параметрів відбиттів від метеоутворень. Вперше для метеолокаторів запропонована спрощена комбінована система виявлення нешумливих рухомих точкових цілей на тлі зовнішніх активних завад з одночасною пеленгацією їх джерел за допомогою єдиного фільтра з трикутною матрично-імпульсною характеристикою, що приблизно вдвічі спрощує обробку. Вперше для метеоканалів військових радіолокаційних засобів запропонована уніфікована система первинної міжперіодної обробки метеосигналів, яка базується на використанні адаптивних решітчастих фільтрів, і забезпечує компактність системи міжперіодної обробки, високу точність виміру параметрів метеоутворень та менші обчислювальні витрати; ступінь впровадження – в підприємстві “НВК ”Іскра”, в Науково-дослідному інституті радіолокаційних систем “Квант-Радіолокація”, в навчальному процесі Харківського національного університету радіоелектроніки; галузь використання – телекомунікації та радіотехніка.^UObject research – process definition parameters meteo creation by integrated net radar means system meteorological service aviation ; purpose research – increase accuracy definition parameters meteo creation and certainty prediction dangerous phenomena nature radio engineering means system meteorological service aviation; methods research – methods theory difficult system, theory and technics processing signals among obstacles , mathematical apparatus theory matrix, theory probability and mathematical statistics , theory and technics adaptive lattice filters ; results – decided scientific problem exact definition parameters meteo creation by radar means in difficult condition signal-jamming situation and high requirements to the quality meteorological service aviation by routine create net meteoradiolocators and new algorithms that are functioning in conditions a priori uncertainty obstacle; novelty- first suggested concept create integrated net radar(system) meteorological observations which different from existing by adding to civilians meteoradiolocators radar (system) stations military assignment with built-in meteo channels and common their using for create full meteorological field above territory of Ukraine. Acquired futher development adaptive methods definition parameters meteo creation radio engineering means namely: first received laws distribution error estimation parameters reflection from meteo creation which provided analytical comparison methods evaluation parameters reflection from meteo creation and allowed create new methods with improved properties ; for the first time suggested method evaluation average Doppler speed meteo creation where highly accurate estimations speed with small interval uniqueness measurement speed combined with a less accurate estimate but with great range uniqueness what allow adapt range measurements to possible radial speed meteo creation and decrease error estimate speed from two to twenty times; for the first time suggested method definition widths Doppler spectrum speed meteo creation at arbitrary intervals sounding where is using information about average radial speed meteo creation what less mistake definition in the middle from two to ten times and eliminates physically non-existent values estimate widths Doppler spectrum speed meteo creation. Acquired futher development theory and technics spectral analysis random processes with continuos energy spectrums namely: suggested new criterion ‘separation-playback' spectrums which following errors between spectral functions methods spectral analysis and authentic spectrum in his top what allow more full definition potential opportunities methods spectral analysis ; for the first time analytically are defined potential opportunities methods about playback spectums meteo creation of the famous and new criterions what allowed defined methods which can to be basics for create new with increase accuracy playback spectrum ; for the first time conducted statistical analysis effective methods on playback spectums meteo creation in conditions parametric a priori uncertainty , justify the recommendations for realize the marginal benefits parametric methods in the compared with asymmetrical ones . A new procedure precisely valuation parameters meteo creation in the conditions action passive obstacle different physically origin namely: suggested procedure valuation parameters meteo creation against of the background of the obstacles from local things which adaptive takes into account information about composition input mixtures cinnamon signal and obstacles what provided more than in the twice higher accuracy estimates parameters meteo creation in compared with accuracy estimates which receive famous procedures valuation a method of detecting and recognizing samples of passive noise of artificial origin with their subsequent removal from the training sample is proposed, which allows to reduce the influence of these noise on the level of errors in the estimation of the parameters of the reflections from the weathering. For the first time, for meteorolocators, a simplified combined system for detecting noisy moving point targets against external active interferences with simultaneous direction finding of their sources by a single filter with a triangular matrix-pulse characteristic is proposed, which doubles the processing. For the first time, a unified system of initial inter-periodic processing of meteorological signals, based on the use of adaptive lattice filters, and provides compactness of the system of inter-period processing, high accuracy of measurement of parameters of meteorological formation and less; degree of implementation - in the enterprise "NVK" Iskra ", in the Research Institute of radar systems" Quant-Radar ", in the educational process of Kharkiv National University of Radio Electronics; field of use - telecommunications and radio engineering.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Туровський О. Л. 
Моделі та методи підвищення точності роботи систем фазової синхронізації супутникових телекомунікацій в режимі стеження за несучою частотою / О. Л. Туровський. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі вирішується актуальна науково-технічна проблема розроблення моделей та методів підвищення точності роботи систем фазової синхронізації супутникових телекомунікацій в режимі стеження за несучою частотою. У роботі розроблено моделі та методи синтезу комбінованої системи фазової синхронізації когерентних демодуляторів в режимі стеження за несучою частотою в сталому та перехідному режимах роботи супутникових телекомунікації, які дозволяють синтезувати комбіновані системи синхронізації з суттєвими перевагами по швидкодії і точності оцінки несучої частоти на відміну від існуючих систем фазової синхронізації закритого типу. Для визначення кількісних значень мінімальної дисперсії оцінки несучої частоти вхідного сигналу когерентними демодуляторами супутникових телекомунікацій у роботи обґрунтовано критерій нижнього кордону Крамер-Рао та подана методика його розрахунку. Для оцінки несучої частоти для когерентних демодуляторів в безперервному режимі прийому сигналу супутниковими телекомунікаціями в роботі подана відповідна методика. Дана методика враховує вплив «сусідніх» каналів прийому вхідних сигналів та, при значно зменшеному інтервалі спостереження, підвищує точність оцінки несучої частоти по правилу максимальної правдоподібності з використаннями функції швидкого перетворення Фур'є і метода помноження фази вхідного сигналу при умові невизначеності всіх параметрів вхідного сигналу, що приймається в безперервному режимі В роботі розроблено методику двоетапної оцінки несучої частоти для когерентних демодуляторів в пакетному режимі прийому сигналу супутниковими телекомунікаціями. Дана методика забезпечує просту процедуру обрахування першого етапу наближеної оцінки частоти з використанням ковзного швидкого перетворення Фур'є та, завдяки ітеративній процедурі дихтомічного процесу, дозволяє, на другому етапі, значно підвищити точність оцінки несучої частоти при зменшенні інтервалів спостереження з врахуванням умови невизначеності всіх параметрів сигналу, що приймається в пакетному режимі.^UIn the dissertation work the actual scientific and technical problem of development of models and methods of increase of accuracy of work of systems of phase synchronization of satellite telecommunications in a mode of tracking on a carrier frequency is solved. Models and methods of synthesis of the combined system of phase synchronization of coherent demodulators in the mode of monitoring of the carrier frequency in constant and transient modes of operation of satellite telecommunications which allow to synthesize the combined systems of synchronization with essential advantages on speed and accuracy closed type synchronization. To determine the quantitative values of the minimum variance of the carrier frequency estimation of the input signal by coherent demodulators of satellite telecommunications, the criterion of the lower Kramer-Rao boundary is substantiated and the method of its calculation is presented. To estimate the carrier frequency for coherent demodulators in the continuous mode of signal reception by satellite telecommunications, the corresponding method is presented. This technique takes into account the influence of "adjacent" channels of input signals and, with a significantly reduced observation interval, increases the accuracy of carrier frequency estimation by the rule of maximum likelihood using the fast Fourier transform function and the method of phase multiplication of the input signal. taken continuously The method of two - stage carrier frequency estimation for coherent demodulators in the packet mode of signal reception by satellite telecommunications is developed in the work. This technique provides a simple procedure for calculating the first stage of approximate frequency estimation using sliding fast Fourier transform and, thanks to an iterative dichotomous procedure, allows, in the second stage, to significantly increase the accuracy of carrier frequency estimation by reducing observation intervals taking into account the uncertainty of all parameters. received in batch mode. It is shown that the application of the carrier frequency estimation method for a coherent demodulator when receiving a signal in continuous mode for modulation methods FM-2 and FM-4 provides an estimate of the carrier frequency with a variance that is not more than 3 times higher than the corresponding conditions. -Rao in the range of signal / noise from 1 to 6 dB. The proposed method of estimating the carrier frequency by a coherent demodulator when receiving a signal in batch mode provides an estimate with a certain variance at a small observation interval equal to 27 clock intervals and the variance of the frequency estimate almost coincides with the defined lower Kramer-Rao boundary. Hardware implementation of the algorithm for estimating the carrier frequency in the packet mode of signal reception is proposed to perform on modern computing devices, which together with their capabilities and capabilities of the proposed algorithm provide real-time calculations.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Павленко О. В. 
Професійна підготовка фахівців з електроніки у закладах вищої освіти США / О. В. Павленко. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації вперше здійснено дослідження організаційно-методичних засад підготовки фахівців з електроніки (галузь «Електроніка та телекомунікації») в закладах вищої освіти США, схарактеризовано організацію та мережу закладів вищої освіти щодо професійної підготовки фахівців з електроніки; розкрито зміст, форми та методи професійної підготовки фахівців з електроніки; форми організації науково-дослідної діяльності та алгоритм комерціалізації науково-технічних розробок на державному та університетському рівнях; виокремлено подібне та відмінне у професійній підготовці фахівців з електроніки у закладах вищої освіти США та України; обґрунтовано напрями використання досвіду США у професійній підготовці фахівців з електроніки в Україні. Сформульовано три групи рекомендацій для удосконалення професійної підготовки фахівців у галузі «Електроніка та телекомунікації»; уточнено змістове наповнення понять «електроніка», «професійна підготовка фахівців з електроніки» та «фахівець з електроніки»; подальшого розвитку набули положення щодо забезпечення якості професійної підготовки фахівців з електроніки; до наукового обігу введено дотепер не відомі та маловідомі в Україні праці американських дослідників, документи, навчально-методичні матеріали, освітні програми, теоретичні ідеї та підходи до підготовки бакалаврів та магістрів з електроніки в закладах вищої освіти США.^UThis thesis for the first time justifies the organizational and methodological principles of training specialists in electronics in the US higher education institutions i.e. organization and network of higher education institutions; content, forms and methods of training; organization and commercialization of R&D activity at state and university levels; prospects for implementing and application of the US experience in professional training of Ukrainian electronics specialists with regard to the legal (in particular, establishing of an independent structure in higher education institutions responsible for legal, administrative and financial support of knowledge and technology transfer), organizational and procedural (in particular, ensuring interdisciplinarity), and comprehensive training of electronics specialists, flexibility of educational programs content, providing a wider choice of courses in related specialties, implementation of interdisciplinary research projects), and content and methodological (in particular, strengthening fundamental training, creating conditions for forming the core competencies; introduction of new types of educational programs i.e. coterminal) aspects; the thesis outlines the following leading trends in professional training of specialists: transition from training in workshops to specialized educational institutions; focus on finding the optimal relationship between the practical and theoretical components of educational programs; continuous revision of accreditation criteria by the Accreditation Board for Engineering and Technology in the field of engineering sciences; shifting the focus of learning to outcome-oriented; paying considerable attention to the core component in educational programs for electronics specialists; the study introduces unknown and less known in Ukraine contexts works of American researchers, documents, educational materials, educational programs, theoretical ideas and approaches to the training of bachelors and masters in electronics in US higher education institutions; specifies the theoretical essence and content of the concepts "electronics", "professional training of electronics specialists" and "electronics specialist" in American educational contexts; explains the essence of the concepts "capstone project" and introduces the notions "coterminal" type of program and "recitation"; implements best US practices in programs, content, forms and methods of professional training in electronics in order to improves them; revises the content of professional development training for educators from higher education institutions with regard to the US experience in training electronics specialists, namely the content, forms and organization of education; introduces the future research directions in the areas of the development of Ukrainian engineering education, quality assurance in professional training of electronics specialists considering US best practices.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Мілова Ю. О. 
Розробка методів і алгоритмів кодів для передачі інформації з постійними та змінними параметрами по цифрових каналах зв'язку / Ю. О. Мілова. — Б.м., 2021 — укp.

Мілова Ю.О. Розробка методів і алгоритмів кодів для передачі інформації з постійними та змінними параметрами по цифрових каналах зв'язку. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю172 «Телекомунікації та радіотехніка» (17 - Електроніка та телекомунікації). – Державний університет телекомунікацій, Київ, 2021.Дисертація присвячена розробці нових принципів кодування та захисту від помилок і несанкціонованого доступу, результатом якого було обґрунтування і створення поліпараметричних блокових кодів, які можна використовувати для передачі двійкових і десяткових масивів інформації, і для захисту інформації від несанкціонованого доступу.Наукові положення, що виносяться на захист, висновки і рекомендації дисертації належать автору:˗ метод поліпараметричного кодування цифрової інформації;˗ представлення методики створення перевірочних комбінацій блокових лінійних кодів завдяки використанню декількох поліпараметричних сусідніх кодових слів, які пов'язані між собою функціональною залежністю;˗ створення двійкових та спеціальних двійкових поліпараметричних кільцевих кодів, перевірочні комбінації яких призначені для виявлення і виправлення канальних помилок і формуються на підставі векторів показників зсуву (ВПЗ) цих кодових слів;˗ отримання комбінацій цифрових поліпараметричних кодів, що виправляють помилки, представлених цілими десятковими числами, на базі розробленого методу, який використовує властивості і особливості нормованого натурального ряду. ˗ поетапне проріджування відрізка натурального ряду при створенні поліпараметричних блокових кодів, які представляються беззнаковими цілими десятковими числами, з метою зменшення величини кодового слова;˗ використання числових фракталів та їх властивостей, які дозволяють ефективно стискати і відновлювати будь-які натуральні числа, що дозволяє зменшити величину контенту, що передається по каналах зв'язку, створювати умови для запобігання несанкціонованому доступу до інформації, для кодування/декодування таких кодів запропонована фрактальна матриця.Дисертаційна робота має науково-практичний характер, її основні результати є оригінальними, математично обґрунтованими. Розглянуті в ній задачі є новим внеском у перспективний напрямок досліджень теорії підвищення завадостійкості інформації, що передається каналами зв'язку. Описані в дисертаційній роботі коди є універсальними. Вони досить легко пристосовуються для захисту інформації від несанкціонованого доступу.Ключові слова: кільцевий код; ідентифікатор; кодове слово; натуральний ряд; сигнальна послідовність; базовий вектор; числовий фрактал; стиснений еквівалент; числовий сумарний код; дуальна кратність; критерій стиснення; поліпараметричні коди; вектор показників зсуву, дельта-фактор.^UMilova J.A. The development of methods and algorithms of codes for information transmission with constant and variable parameters on digital communication channels. — Qualification academic work on the rights of the manuscript.The dissertation for obtaining an academic degree - Doctor of Philosophy in the field of study 172 "Telecommunications and radio engineering" (17 - Electronics and telecommunications). — State University of Telecommunications, Kyiv, 2021.The dissertation is devoted to the development of new principles of coding and protection against errors and unauthorized access, which resulted in the substantiation and creation of polyparametric block codes that can be used to transmit binary and decimal arrays of information, and to protect information from unauthorized access.Scientific provisions submitted for the defense, conclusions and recommendations of the dissertation belong to the author:˗ the method of polyparametric coding of digital information;˗ the presentation of the method for creating check patterns of block linear codes by using several polyparametric neighboring codewords, which are interconnected by functional dependency;˗ creation of binary and special binary polyparametric ring codes, the check patterns of which are designed to detect and correct channel errors and are formed on shift indicators vectors of codewords;˗ obtaining combinations of digital polyparametric codes that correct errors, represented by integer decimal numbers, based on the developed method, which uses the properties and features of the normalized natural sequence.˗ phased compression of a natural sequence segment when creating polyparametric block codes, which are represented by unsigned integer decimal numbers, in order to reduce the value of the codeword;˗ use of numerical fractals and their properties that allow you to effectively compress and recover any natural numbers, which can reduce the amount of content transmitted over communication channels, create conditions to prevent unauthorized access to information, the fractal matrix is used to encode/decode such codes.The dissertation has a scientific and practical nature, its main results are original, mathematically proved. The tasks considered are a new contribution to the perspective research direction of the theory of increase of the information noise tolerance transferred by communication channels.The codes described in the dissertation are universal. They are quite easy to adapt to protect information from unauthorized access.Keywords: ring code; identifier; codeword; natural sequence; signal sequence; base vector; numerical fractal; compressed equivalent; numerical summary code; compression criterion; poly-parametric codes; shift indicators vector, delta factor.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Попов А. В. 
Розпізнавання малорозмірних радіолокаційних об'єктів за умов апріорної невизначеності з використанням інваріантних поляризаційних ознак / А. В. Попов. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження - процес отримання інформативних ознак радіолокаційних об'єктів для їх розпізнавання за поляризаційними характеристиками; мета дослідження - підвищення якості розпізнавання малорозмірних радіолокаційних об'єктів із заданими електрофізичними властивостями на фоні завад від підстильної поверхні у реальному масштабі часу; методи дослідження - методи теорії поляриметричних сигналів стосовно радіолокаційних систем; методи теорії ймовірності та математичної статистики для побудови описів класів об'єктів; методи статистичного моделювання для проведення імітаційних експериментів; методи теорії інформації для виявлення інформативних ознак об'єктів розпізнавання; методи статистичної теорії прийняття рішень для побудови класифікатора радіолокаційних об'єктів; результати - вирішено актуальну науково-прикладну проблему розпізнавання у реальному масштабі часу малорозмірних радіолокаційних об'єктів в умовах апріорної невизначеності їх характеристик за поляризаційними параметрами відбитих сигналів; новизна - вперше запропоновано математичну операторну модель радіолокаційного об'єкту, яка надає роздільний опис перетворень амплітуди, фази та поляризації відбитого сигналу незалежно від поляризаційних параметрів сигналу зондування, що надало можливість виявлення нових інформативних поляризаційних ознак для розпізнавання радіолокаційних об'єктів; вперше запропоновано інваріантні поляризаційні ознаки радіолокаційного об'єкту, які залежать тільки від геометричних та електрофізичних характеристик об'єкту і є математично взаємонезалежними, що надало можливість підвищення імовірності розпізнавання малорозмірних об'єктів на тлі підстильної поверхні; вперше розроблено метод оцінки параметрів математичної операторної моделі, який дозволяє знаходити оцінки поляризаційних передатних функцій за результатами вимірів поляризаційної матриці радіолокаційного об'єкту, що дозволило експериментально оцінити закони розподілу нових поляризаційних ознак реальних малорозмірних радіолокаційних об'єктів та підстильних поверхонь; вперше проведено порівняльний аналіз інформативності поляризаційних ознак малорозмірних радіолокаційних об'єктів на ґрунті багатовимірних статистичних моделей, побудованих за експериментальними даними, що дозволило отримати достатньо інформативні векторні поляризаційні ознаки для розпізнавання малорозмірних об'єктів заданої форми або матеріалу, на фоні типових підстильних поверхонь; отримала подальший розвиток теорія багатовимірних негаусівських випадкових процесів - на ґрунті відомих розподілів ймовірностей Джонсона розроблено метод оцінки параметрів статистичної моделі негаусівського багатовимірного стаціонарного процесу з урахуванням кореляційних зв'язків його компонент та послідовностей відліків за експериментальними даними, що дозволило отримати чисельні значення параметрів багатовимірних статистичних моделей поляризаційних ознак реальних радіолокаційних об'єктів та підстильних поверхонь; отримала подальший розвиток теорія інформативності параметрів сигналів - розроблено метод оцінки розрізнюваності множини класів об'єктів за векторною ознакою з негаусівським законом розподілу ймовірностей, який не залежить від методу прийняття рішень та придатний для аналізу інформативності ознак з негаусівськими законами розподілу навіть у випадках повного маскування одного з класів об'єктів іншими, що дозволяє виявляти ознаки, які групують об'єкти у класи за їх електрофізичними та геометричними властивостями, та виявляти сукупності ознак, що забезпечують поляризаційний контраст малорозмірних об'єктів на тлі підстильної поверхні, достатній для їх розпізнавання; отримала подальший розвиток теорія прийняття рішень за умов апріорної невизначеності - розроблено метод поляризаційно-імовірнісної фільтрації, який не потребує апріорної інформації щодо законів розподілу ознак підстильної поверхні, що забезпечує розпізнавання об'єктів з заданими геометричними та електрофізичними властивостями за поляризаційними ознаками на тлі підстильної поверхні за умов апріорної невизначеності щодо її поляризаційних характеристик; отримала подальший розвиток теорія автоматичної класифікації об'єктів дистанційного зондування - розроблено метод автоматичної класифікації радіолокаційних об'єктів за їх поляризаційними ознаками за критерієм мінімально-достатньої кількості інформації при апріорно невідомій кількості класів об'єктів, який може використовуватися у реальному часі та дозволяє ідентифікувати об'єкти за їх поляризаційними ознаками, що надає можливість автоматично у процесі польоту виявляти зміну типу підстильної поверхні та корегувати склад сукупності поляризаційних ознак, які використовуються для розпізнавання малорозмірних об'єктів на фоні підстильної поверхні; ступінь впровадження - у Інституті радіофізики та електроніки ім. О. Я. Усикова НАН України, у ДП НДПІ "Союз", у Інституті телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України; галузь використання - телекомунікації та радіотехніка.^UObject of the research - the process of receiving informative signatures of radar objects for their recognition by polarization characteristics; Aim of the research - enhancing quality of real-time recognition of small radar objects with given electro-physical properties against the background interference from an underlying surface; Methods of research - the methods of polarimetric signals theory applied to radar systems; the methods of probability theory and mathematical statistics for description of objects classes; the methods of statistical modeling for simulations; the methods of information theory for revealing informative signatures of recognition objects; the methods of statistical decision-making theory for radar objects classifier construction; results - the relevant applied scientific task of real-time recognition of small radar objects in the conditions of a priory uncertainty as to their characteristics by polarization parameters of backscattered signals is solved; novelty - for the first time a mathematical operator model of a radar object that gives separate description of transformations of amplitude, phase and polarization of the backscattered signal independent of sensing signal polarization parameters is suggested, which provided the possibility of revealing new informative polarization signatures for radar objects recognition; for the first time invariant polarization signatures of a radar object that depend only on geometric and electro-physical characteristics of the object and are mathematically independent are suggested, which allowed increasing probability of recognition of small objects against an underlying surface; for the first time a method for estimating parameters of the mathematical operator model that allows receiving estimates of polarization transfer functions from the results of the radar object polarization matrix measuring is developed, which allowed estimating distributions of new polarization signatures of real small radar objects and underlying surfaces experimentally; for the first time on the basis of multi-dimensional statistical models received in field experiments a comparative analysis of informativity of the polarization signatures of small radar objects was carried out, which allowed receiving quite informative vector polarization signatures for recognizing small objects with given shapes or of given materials against common underlying surfaces; the theory of multi-dimensional non-Gaussian random processes is further developed, namely on the basis of the known Johnson distributions a method for estimation parameters of the statistical model of a non-Gaussian multi-dimensional stationary process with account of correlation of its components and sample sequences by experimental data is developed, which allowed receiving numerical values of parameters of multi-dimensional statistical models of polarization signatures of real radar objects and underlying surfaces; the theory of signal parameter informativity is further developed, namely a method for estimating distinguishability of a set of object classes by the vector signature with non-Gaussian distribution that does not depend on the decision-making method and is applicable for analysis of informativity of signatures with non-Gaussian distributions even when one object class is fully masked by other classes, which allows revealing signatures that group objects into classes according to their electro-physical and geometrical properties and revealing combinations of signatures that ensure polarization contrast sufficient for recognition of small objects against a background of an underlying surface; the theory of decision-making in the conditions of a priory uncertainty is further developed, namely a method of polarization-probability filtering that does not require a priory information concerning underlying surface signatures distributions is developed, which ensures recognition of objects with given geometrical and electro-physical properties by polarization signatures against the background of the underlying surface in the conditions of a priori uncertainty as to its polarization signatures; the theory of automatic classification of remote sensing objects is further developed, namely a method for automatic classification of radar objects by their polarization signatures over the criterion of minimal sufficient quantity of information at a priory unknown number of object classes is developed; this method can be applied in real-time and allows indentifying objects by their polarization signatures; extent of adoption - O.Ya. Usikov Institute for Radiophysics and Electronics of National Academy of Sciences of Ukraine, Institute of Telecommunications and Global Information Space of National Academy of Sciences of Ukraine and State Enterprise Research and Design Institute 'Soyuz'; sector of implementation - telecommunications and radio engineering.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Міца О. В. 
Моделювання та оптимізація спектральних коефіцієнтів шаруватих оптичних систем з неоднорідними границями / О. В. Міца. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розробці математичного, алгоритмічного та програмного забезпечення для комп'ютерного проєктування оптичних систем з врахуванням неоднорідностей на границі розділу, дисперсії показника заломлення, мас-транспорту, нанодефекти, оксидацію та аналізується стійкість до технологічних похибок. Розглядаються методи математичного моделювання шаруватих оптичних систем, які знаходять широке застосування в таких областях високих технологій, як лазерна техніка, оптоелектроніка, телекомунікації. Спектральні коефіцієнти шаруватих оптичних систем визначаються за допомогою матричного методу Абеле. Першочерговим завданням при конструюванні таких систем є забезпечення максимальної селективності та експлуатаційної надійності при використанні мінімальної кількості тонкоплівкових шарів. Проведено моделювання впливу неоднорідностей на границі розділу та нанодефектів плівок на спектральні характеристики різних оптичних фільтрів. Досліджено динаміку зміни просторово-поляризаційних параметрів вузькосмугових, відрізаючих та широкосмугових оптичних фільтрів при падінні світла під кутом. Пропонується модель, яка найбільш ефективно апроксимує дисперсію показника заломлення. Пропонується модель структури дефектного шару, досліджується вплив нанодефектів залежно від їхньої природи, розмірів і положень на спектральні коефіцієнти досліджуваної багатошарової оптичної системи. Для синтезу оптичних фільтрів використовуються методи гладкої та негладкої оптимізації (r-алгоритм Шора). При проєктуванні оптичних фільтрів пропонується двоетапний метод. Він дозволяє враховувати часткову неоднорідність, дисперсію показника заломлення, мас-транспорт, нанодефекти, оксидацію та стійкість до технологічних похибок. Для дослідження стійкості спектральних характеристик використовується метод Монте-Карло. Розглядаються підходи, які дозволяють прискорити знаходження розв'язків в задачах синтезу оптичних покриттів (СОП). Це використання аналітичної похідної (пришвидшений варіант), табуляція значень, швидке множення матриць та використання ефективного методу при одновимірній оптимізації. Запропоновано вибір початкових наближень для ефективного розв'язання задачі синтезу оптичних фільтрів. За допомогою запропонованих методів покращено спектральні характеристики існуючих широкосмугових інтерференційних фільтрів.Запропоновано розв'язок задачі розпізнавання профілю показника заломлення халькогенідної плівки As2S3 після опромінення, який базується на розроблених моделях шаруватих структур та методах розв'язання задач синтезу оптичних покриттів. Запропоновано моделі профілю показника заломлення за товщиною плівок до і після опромінення халькогенідної плівки GeS2 та отримано оцінка росту її товщини після опромінення. За допомогою розроблених методів розв'язання задач СОП проведено оптимізацію параметрів неоднорідних плівок, нанесених на високозаломлюючі підкладинки халькогенідної фотоніки, для забезпечення максимального пропускання світла. Отримані результаті впроваджено у навчальний процес факультету інформаційних технологій ДВНЗ “Ужгородський національний університет” та науково-дослідний процес Інституту інституту електронної фізики НАНУ, про що є відповідні акти впровадження.^UThe dissertation is devoted to the development of mathematical, algorithmic and software for computer design of optical systems taking into account the inhomogeneities at the interface, refractive index variance, mass transport, nanodefects, oxidation and the analysis of stability layered structures to technological errors. Methods of mathematical modeling of layered optical systems, being widely used in such areas of high technology as laser technology, optoelectronics, telecommunications, have been considered in the thesis. The spectral coefficients of layered optical systems have been determined using the Abele matrix method. The primary task in the design of such systems is to ensure the maximum selectivity and operational reliability while using a minimum number of thin-film layers. The influence of inhomogeneities at the interface and film nanodefects on the spectral characteristics of different optical filters has been modeled. The dynamics of changes in the spatial-polarization parameters of narrowband, cut-off and broadband optical filters with the light falling at the angle has been studied. A model most effectively approximating the variance of the refractive index has been proposed as well as the one of the structure of the defective layer. The influence of nanodefects depending on their nature, size and position on the spectral coefficients of the studied multilayer optical system was also in the focus of the attention. Smooth and non-smooth optimization methods (Shore r-algorithm) are used for the synthesis of optical filters. A two-steps method has been proposed. It allows to take into account partial inhomogeneity, refractive index variance, mass transport, nanodefects, oxidation and stability to technological errors. The Monte Carlo method is used to study the stability of spectral characteristics. Approaches allowing to accelerate the finding of solutions in the problems of synthesis of optical coatings (SOC) are considered in the thesis as well. This is the usage of an analytical derivative (accelerated version), tabulation of values, rapid multiplication of matrices and the usage of an efficient method for one-dimensional optimization. The choice of initial approximations for the effective solution of the problem of synthesis of optical filters has been offered. The proposed methods improve the spectral characteristics of existing broadband interference filters. The solution of the problem of reconstruction of the refractive index profile of the chalcogenide film As2S3 after irradiation is proposed. It is based on the developed models of layered structures and the methods for solving the problems of synthesis of optical coatings. Models of the refractive index profile along the film thickness before and after irradiation of the chalcogenide film GeS2 are proposed and an estimate of the growth of its thickness after irradiation has been obtained. With the help of the developed methods of solving SOС problems, the parameters of inhomogeneous films deposited on highly refracting substrates of chalcogenide photonics were optimized to ensure maximum light transmission.The obtained results were introduced into the educational process of the Faculty of Information Technologies of Uzhhorod National University and the research process of the Institute of the Institute of Electronic Physics of the National Academy of Sciences of Ukraine, about which there are relevant acts of implementation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Євдокименко М. О. 
Теоретичні основи відмовостійкої маршрутизації чутливого до затримок та втрат трафіка в телекомунікаційних мережах з використанням тензорних моделей і методів / М. О. Євдокименко. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт – процеси відмовостійкої маршрутизації із захистом рівня якості обслуговування в телекомунікаційних мережах. Мета – підвищення рівня якості обслуговування для забезпечення відмовостійкості телекомунікаційних мереж шляхом розроблення нових та вдосконалення наявних моделей і методів відмовостійкої маршрутизації. Методи досліджень – тензорне обчислення та тензорний аналіз мереж; теорія ієрархічних багаторівневих систем; методи нелінійного та змішаного цілочисельного програмування; методи імітаційного моделювання. Результати – удосконалено тензорну модель телекомунікаційної мережі, яку представлено в базисі міжполюсних шляхів і внутрішніх вузлових пар; уперше запропоновано математичну модель швидкої перемаршрутизації трафіка даних із захистом рівня якості обслуговування за показниками пропускної здатності та ймовірності втрат пакетів у телекомунікаційній мережі; удосконалено систему тензорних моделей швидкої перемаршрутизації із захистом рівня якості обслуговування в ТКМ за множиною показників мережної продуктивності; уперше запропоновано систему тензорних моделей маршрутизації та швидкої перемаршрутизації голосового трафіка із забезпеченням захисту рівня якості сприйняття послуг, що надаються кінцевим користувачам у телекомунікаційній мережі за R-фактором, в умовах реалізації схем захисту каналів, вузлів та маршруту (маршрутів); уперше запропоновано систему тензорних моделей маршрутизації та швидкої перемаршрутизації мультимедійного трафіка із забезпеченням захисту рівня якості сприйняття послуг, що надаються кінцевим користувачам у телекомунікаційній мережі за показником мультимедійної якості, під час реалізації схем захисту каналів, вузлів і маршруту (маршрутів); отримала подальший розвиток декомпозиційна модель міждоменної маршрутизації із забезпеченням якості обслуговування в телекомунікаційній мережі, яка складається з множини послідовно з'єднаних доменів; подальшого розвитку набули методи ієрархічно-координаційної маршрутизації в мультидоменних ТКМ; отримав подальший розвиток метод ієрархічно-координаційної відмовостійкої маршрутизації в мультидоменних ТКМ. Впроваджено – в навчальному процесі кафедри інфокомунікаційної інженерії ім. В. В. Поповського Харківського національного університету радіоелектроніки (ХНУРЕ): в лекційному курсі й на практичних заняттях з дисциплін «Маршрутизація в ТКС», «Алгоритми управління та адаптації в ТКС» і «Telecommunication transmission systems» для підготовки студентів зі спеціальності 172 – Телекомунікації та радіотехніка; в науково-дослідних роботах «Підвищення масштабованості технологічних рішень щодо забезпечення якості обслуговування в конвергентних телекомунікаційних системах» (ДР № 0115U002432), «Методи підвищення продуктивності безпроводових мереж наступного покоління» (ДР № 0111U002627); на підприємстві «ХДРНТЦ ТЗІ», ТОВ «Воркнест» та ПрАТ «Фарлеп-Інвест». Галузь використання – телекомунікаційні системи та мережі.^UObject – fault-tolerant routing processes with provision of the quality of service in telecommunication networks. Purpose – the improving the quality of service to ensure the fault tolerance of telecommunications networks by developing new and improving existing models and methods of fault-tolerant routing. Methods of research – tensor calculus and analysis, postulates and principles of the theory of hierarchical multilevel systems; methods of mathematical programming; methods of simulation modeling. Results – the tensor model of the telecommunication network, which is presented in the basis of interpolar paths and internal node pairs, has been improved; for the first time, a mathematical model of fast rerouting of data traffic with protection of the QoS in terms of bandwidth and probability of packet loss indicators in a telecommunications network has been proposed; the system of tensor models of fast rerouting with protection of the TCN QoS level by a set of network performance indicators has been improved; for the first time, there has been proposed a system of tensor models for routing and fast rerouting of voice traffic with ensuring the QoE of services provided to end users in the TCN on the R-factor in the implementation of protection schemes for links, nodes and a path (paths); for the first time, there has been proposed a system of tensor models of routing and fast rerouting of multimedia traffic with ensuring the QoE of services provided to end users in the telecommunications network in terms of multimedia quality during the implementation of protection schemes for links, nodes and a path (paths); the decomposition model of inter-domain routing with the provision of the Quality of Service in the TCN, which consists of a set of sequentially connected domains, has been further developed; methods of hierarchical coordination routing in multi-domain telecommunication networks have been further developed; the method of hierarchical coordination fault-tolerant routing in multi-domain telecommunication networks has been further developed. Implementation – – in the educational process of the V.V. Popovskyy department of infocommunication engineering of Kharkiv National University of Radio Electronics (NURE): in a lecture course and in practical classes in the disciplines «Routing in TCS», «Algorithms of control and adaptation in TCS» and «Telecommunication transmission systems» to prepare students for specialty 172 – Telecommunications and radio engineering; in research works «Increasing the scalability of technological solutions to ensure the quality of service in converged telecommunications systems» (SR № 0115U002432), «Methods of improving the performance of next generation wireless networks» (SR № 0111U002627); at the enterprise "KhSRSTC TPI", LLC "Worknest" and PJSC "Farlep-Invest". The field of use is telecommunication systems and networks.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Мирончук О. Ю. 
Методи двоетапного оцінювання параметрів багатопроменевого каналу в системах зв'язку з технологією OFDM / О. Ю. Мирончук. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктор філософії з галузі знань 17 Електроніка та телекомунікації за спеціальністю 172 Телекомунікації та радіотехніка. – Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Київ, 2020.У дисертаційній роботі вирішена актуальна наукова задача розробки методів двоетапного оцінювання параметрів багатопроменевого каналу в системах зв'язку з технологією OFDM на базі пілотних підносійних, використовуючи відомі статистичні характеристики каналу. Розроблені методи дозволяють підвищити точність оцінювання частотної характеристики каналу і зменшити ймовірність виникнення помилки під час прийому переданої інформації.В першому розділі показана актуальність задачі оцінювання частотної характеристики каналу, спотворення якої обумовлені багатопроменевим розповсюдженням сигналів і ефектом Допплера. Розглянуто принципи формування OFDM символів і їх структуру. Виконано огляд схем розміщення пілотних сигналів у структурі OFDM символів та особливостей їх застосування. Розглянуто методи оцінювання частотної характеристики каналу на підносійних з пілотними сигналами та методи інтерполяції значень частотної характеристики на підносійні з даними. Проведено порівняльний аналіз розглянутих методів на модельному прикладі шляхом статистичного моделювання. Результати моделювання показали, що актуальною являється задача розробки методів оцінювання параметрів багатопроменевих каналів з великим часом затримки та значним впливом ефекту Доплера. Виконано постановку задачі дослідження.В другому розділі розроблено двоетапний метод оцінювання частотної характеристики каналу по поточному прийнятому OFDM символу. На першому етапі значення частотної характеристики фільтруються на пілотних підносійних та екстраполюються на інформаційні підносійні за допомогою алгоритму калманівської фільтрації у прямому і зворотньому напрямках по відношенню до вектора спостережень. На другому етапі виконується обєднання параметрів апостеріорних розподілів на кожній підносійній. Розроблено двоетапний метод оцінювання частотної характеристики каналу з використанням оцінок із попередніх прийнятих OFDM символів. На першому етапі значення частотної характеристики фільтруються на пілотних підносійних та екстраполюються на інформаційні підносійні за допомогою алгоритму калманівської фільтрації у прямому, зворотньому та в часовому напрямках. На другому етапі виконується обєднання параметрів апостеріорних розподілів на кожній підносійній. За допомогою статистичного моделювання проведено порівняльний аналіз розроблених методів з відомими.В третьому розділі розроблено двоетапний метод сумісного оцінювання інформаційних символів і частотної характеристики каналу по поточному прийнятому OFDM символу. На першому етапі виконується рекурентний розрахунок параметрів апостеріорних розподілів значеннь частотної характеристики та апостеріорних ймовірностей інформаційних символів в прямому і зворотньому напрямках по відношенню до вектора спостережень. На другому етапі виконується обєднання параметрів апостеріорних розподілів та уточнення апостеріорних ймовірностей на кожній підносійній. Розроблено двоетапний метод сумісного оцінювання інформаційних символів і частотної характеристики каналу з використанням оцінок із попередніх прийнятих OFDM символів. На першому етапі виконується рекурентний розрахунок параметрів апостеріорних розподілів значеннь частотної характеристики та апостеріорних ймовірностей інформаційних символів в прямому, зворотньому та в часовому напрямках на кожній підносійній. На другому етапі виконується обєднання параметрів апостеріорних розподілів та уточнення апостеріорних ймовірностей на кожній підносійній. За допомогою статистичного моделювання проведено порівняльний аналіз розроблених методів з відомими. В четвертому розділі виконано аналіз ймовірнісних характеристик систем зв'язку з використанням розроблених методів. Також проведено розрахунок обчислювальних затрат для реалізації розроблених методів та порівняно з обчислювальними затратами для реалізації відомих. На основі результатів моделювань і виконаних розрахунків зроблено висновки про ефективність розроблених методів і можливість їх застосування на практиці.^UPhD thesis in the field of knowledge 17 Electronic and Telecommunications in specialty 172 Telecommunications and Radio Engineering. – National Technical University of Ukraine «Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute», Kyiv, 2020.An actual scientific problem of developing of methods of two stage estimation of multipath channel parameters in communication systems with OFDM technology that uses known channel statistical parameters has been solved. The developed methods allow to increase the accuracy of channel frequency response estimation and to reduce the probability of error during the receiving of transmitted information.The first section shows the relevance of the problem of estimating the channel frequency response distortion, which is caused to multipath propagation of the signal and the Doppler effect. The principles of OFDM symbol formation and their structure was considered. An overview of pilot signal placement schemes in the structure of OFDM symbols and features of their application has been performed. Methods of channel frequency response estimation on subcarriers with pilot signals and methods of interpolation of frequency response values on subcarriers with data were considered. The comparative analysis of the considered methods on a model example by statistical modeling was carried out. The simulation results showed that the problem of developing methods for estimating the parameters of multipath channels with a long delay time and a significant influence of the Doppler effect is urgent. The research problem was formulated.In the second section the method of two-stage channel frequency response estimation using only currently received OFDM symbol has been developed. At the first stage, the values of the frequency response are filtered on the pilot subcarriers and extrapolated to the information subcarriers using the Kalman filtering algorithm in the forward and backward directions relative to the observation vector. In the second stage, the combining of parameters of a posteriori distributions on each subcarrier is performed. The method of two-stage channel frequency response estimation using estimates from previously received OFDM symbols has been developed. At the first stage, the values of the frequency response are filtered on the pilot subcarriers and extrapolated to the information subcarriers using the Kalman filtering algorithm in the forward, backward and time directions. In the second stage, the combining of parameters of a posteriori distributions on each subcarrier is performed. Using the statistical modeling the comparative analysis of the developed methods with known ones was carried out.In the third section the method of two-stage joint estimation of information symbol and channel frequency response using only currently received OFDM symbol has been developed. At the first stage, a recurrent calculation of the parameters of the a posteriori distributions of the values of the frequency response and the a posteriori probabilities of the information symbols in the forward and backward directions relative to the observation vector is performed. At the second stage the combining of parameters of a posteriori distributions and specification of a posteriori probabilities on each subcarrier is carried out. The method of two-stage joint estimation of information symbol and channel frequency response using estimates from previously received OFDM symbols has been developed. At the first stage, a recurrent calculation of the parameters of the a posteriori distributions of the values of the frequency response and the a posteriori probabilities of the information symbols in the forward, backward and time directions on each subcarrier is performed. At the second stage the combining of parameters of a posteriori distributions and specification of a posteriori probabilities on each subcarrier is carried out. Using the statistical modeling the comparative analysis of the developed methods with known ones was carried out.In the fourth section the analysis of the probabilistic characteristics of communication systems using the developed methods was performed. The calculation of computational costs for the implementation of the developed methods and comparison with the computational costs for the implementation of known methods was carried out. Based on the results of simulations and calculations, conclusions about the effectiveness of the developed methods and the possibility of their application in practice were made.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Танасійчук Я. В. 
Неруйнівна методика діагностики резонаторних елементів потужних електронно-вакуумних НВЧ-приладів / Я. В. Танасійчук. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії в галузі 17 Електроніка за спеціальністю 172 Телекомунікації та радіотехніка. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, факультет радіофізики, електроніки та комп'ютерних систем, Київ, 2021.В даній роботі розв'язане актуальне науково-технічне завдання щодо відсутності стандартних, неруйнівних методів діагностики потужних електровакуумних приладів НВЧ направлених на їх регенерацію. Дисертаційне дослідження присвячено розв`язку наукового-технічного завдання побудови неруйнівних методів діагностики резонаторних елементів електровакуумних приладів НВЧ в частині потужних магнетронів, направлених на регенерацію.Для діагностики внутрішнього стану приладів, що відмовили, на предмет їхньої придатності до регенерації важливим є запобігання технологічних операцій демонтажу з метою візуального контролю. Особливо актуальним є автоматизація методики такої діагностики на початкових технологічних стадіях підприємств масової утилізації і регенерації таких приладів. Така автоматизація дозволить виключити некваліфіковану ручну працю на етапі відсіву приладів, котрі не можуть бути регенеровані і підлягають утилізації. Є очевидним, що без внесення необхідних конструктивних змін в самі НВЧ прилади така автоматизація неможлива. Однак характер таких змін визначає специфіка обраної методики діагностування таких приладів.^UThis work reveals the problem of the lack of standard, non-destructive methods of diagnostics of powerful electrovacuum devices microwave devices aimed at regeneration. Dissertation research is devoted to solving the scientific and technical problem of the lack of non-destructive methods of diagnostics of UHF microwave devices aimed at regeneration.To diagnose the internal state of devices that failed for their suitability for regeneration, it is important to prevent technological operations of disassembly for the purpose of visual control. Especially relevant is the automation of such diagnostics methods at the initial technological stages of mass recycling and regeneration of such devices. Such automation will eliminate unskilled manual labor at the stage of sifting out devices that can not be regenerated and must be recycled. It is obvious that without making the necessary structural changes in the microwave devices themselves such automation is impossible. However, the nature of such changes determines the specifics of the chosen methodology of diagnosing such devices.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Примак Л. В. 
Геоінформаційне забезпечення радіочастотного планування телекомунікаційних стільникових систем / Л. В. Примак. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню науково-прикладної задачі підвищення достовірності та точності радіочастотного планування телекомунікаційних стільникових систем на основі використання геоінформаційних моделей місцевості та методів геоінформаційного аналізу. Актуальність теми дисертаційного дослідження визначається нагальністю завдань удосконалення геоінформаційних моделей та методів для радіочастотного планування телекомунікаційних стільникових систем у зв'язку із стрімким розвитком телекомунікаційних стільникових систем п'ятого покоління в світі та впровадження телекомунікаційних систем четвертого покоління на території України. Планування стільникових систем нового покоління потребує удосконалення геопросторових моделей об'єктів місцевості, зокрема: підвищення їх точності, збільшення просторового розрізнення, детальності подання геометричних характеристик об'єктів та їх математичних моделей з урахуванням особливостей функціонування телекомунікаційних стільникових систем.У дослідженні проаналізовано й узагальнено методи радіочастотного планування телекомунікаційних стільникових систем (РПТСС) на основі емпіричних картографічних моделей, детерміновано складові тематичного набору геопросторових даних для РПТСС, охарактеризовано сучасний стан геоінформаційного забезпечення радіочастотного планування телекомунікаційних стільникових систем в Україні та світі, включаючи сучасні технології у сфері підготовки тематичного набору геопросторових даних, законодавство України та функціонал глобальних відкритих онлайн платформ для обробки даних дистанційного зондування Землі та відкритих геопорталів для цілей РПТСС. Незважаючи на те, що телекомунікації сьогодні є однією з найбільш зрілих комунальних послуг у світі, визначено, що існують прогалини в стандартизації протоколів потоку геопросторових даних, їх уніфікації та формуванні технології створення тематичного набору геопросторових даних на рівні концептуальної та логічної моделей для цілей радіочастотного планування телекомунікаційних стільникових систем.На основі проєкта стандарту СОУ 71.12-37-949:2014 «База топографічних даних. Каталог об'єктів і атрибутів» та стандарту ISO 19110:2005 Geographic information – Methodology for feature cataloguing на концептуальному рівні в нотаціях уніфікованої мови моделювання UML в дисертації розроблено модель бази даних для забезпечення радіочастотного планування телекомунікаційних стільникових систем, об'єктно-орієнтовану базу даних про об'єкти місцевості та електронний каталог векторних геопросторових об'єктів. Для кожного типу об'єктів запропоновано тип просторової локалізації, набір атрибутів та додаткові топологічні обмеження. Розроблена в дисертаційній роботі концептуальна модель бази даних забезпечує уніфікацію вихідних даних для радіочастотного планування телекомунікаційних стільникових систем третього, четвертого та п'ятого поколінь. В дослідженні також запропоновані математичні моделі та відповідні їм технологічні схеми побудови складових тематичного набору геопросторових даних для забезпечення РПТСС: клатера та висотного клатера засобами пакетного оброблення даних, що значно прискорює формування тематичного набору в порівнянні до існуючої інтерактивної обробки даних. Удосконалено технологію побудови висотного клатера, що базується на хмарі точок цифрової моделі поверхні, що значно підвищує висотну деталізацію будівель та рослинності. Розроблена модель оцінки точності обчислення значень втрат амплітуди й потужності радіосигналу з використанням GRID-моделі просторового розподілу характеристик радіосигналу на основі вибірки великої розмірності підвищує достовірність оцінки точності у порівнянні з традиційними «табличними» методами оцінки точності вибірки малої розмірності. За допомогою емпіричних досліджень в роботі обґрунтовано вплив роздільної здатності тематичного набору геопросторових даних для РПТСС четвертого покоління, точності представлення висот об'єктів-перешкод в ньому, та детальності їх геометричного контуру.Запропоновані в дослідженні моделі бази геопросторових даних для радіочастотного планування телекомунікаційних стільникових систем і технологічна модель її формування й оцінювання точності моделювання затухання радіосигналів стільникових систем можуть бути використанні профільними підприємствами в проєктах планування та реконструкції телекомунікаційних стільникових систем четвертого і п'ятого покоління. Розроблена методика оцінки точності на основі вибірки великої розмірності може бути застосована для неперервних географічних полів різного природного походження, зокрема, потужності сигналу, рельєфу, температури. Напрацювання у сфері створення тематичного набору геопросторових даних для РПТСС відповідають загальним засадам впровадження національної інфраструктури геопросторових даних в Україні та можуть бути використані при формуванні тематичних (профільних) наборів геопросторових даних суміжних галузей економіки.^UThe dissertation work is devoted to the solution of the scientific and applied problem of increasing the reliability and accuracy of radiofrequency planning of telecommunication cellular systems based on the use of geoinformation models and methods of geoinformation analysis. The relevance of the dissertation research is determined by the urgency of improving geographic information models and methods for radio frequency planning of telecommunication cellular systems in connection with the rapid 5G development in the world and the implementation of 4G systems in Ukraine. Planning of new generation cellular systems requires the improvement of geospatial models of terrain objects, in particular: increase their accuracy, increase the spatial resolution, detail of geometric characteristics of objects, and their mathematical models considering the peculiarities of telecommunication cellular systems.The study analyses and summarizes the methods of radio frequency planning of telecommunication cellular systems (RFPTCS) based on empirical cartographic models, determines the components of the thematic geospatial dataset for RFPTCS, describes the current state of geoinformation support in Ukraine including Ukrainian legislation, the functionality of global open online platforms for data processing of remote sensing materials and open geoportals for the purposes of RFPTCS. Despite the fact that telecommunications today is one of the most mature services in the world, there are gaps in the standardization of geospatial data flow protocols, data unification and technology to create a thematic geospatial dataset at the level of conceptual and logical models for radiofrequency planning of telecommunication cellular systems.Based on the standard SOU 71.12-37-949: 2014 “Topographic database. Catalogue of objects and attributes" and the standard ISO 19110: 2005 Geographic information - Methodology for feature cataloguing a database model to provide radio frequency planning of telecommunications cellular systems, an object-oriented database about terrain objects and catalogue of vector geospatial objects were developed at the conceptual level in the UML notations. Spatial localization type, set of attributes, and additional topological constraints were proposed for each object type. The conceptual database model developed in the dissertation research provides unification of initial data for radiofrequency planning of telecommunication cellular systems of the third, fourth and fifth generations. The study also offers mathematical models and corresponding technological schemes for constructing components of the thematic dataset to provide RFPTCS such as clutter and clutter height by the batch data processing, which accelerates the formation of thematic dataset compared to existing interactive data processing. The technology of construction of a clutter height based on a surface point cloud has been improved, which increases the heights detail of buildings and vegetation. The developed accuracy estimation model of pass losses and radio signal received power values calculation using GRID-models increases the reliability of accuracy estimation in comparison with traditional "tabular" methods. Empirical studies have substantiated the influence of the thematic dataset resolution for the 4G RFPTCS, the accuracy of representing the heights of obstacle objects in it, and the details of their geometric contours.The proposed geospatial database models for radiofrequency planning of telecommunication cellular systems as so as the technological models of its formation and accuracy estimation models offered in the research can be used by profile enterprises in planning and reconstruction projects of fourth and fifth generation telecommunication cellular systems. The method of estimating accuracy based on a large sample can be applied to continuous rasters which represent signal power values, terrain, temperature values etc. Developments in the field of creating a thematic dataset for RFPTCS meet the general principles of implementation of the national geospatial data infrastructure in Ukraine and can be used in the formation of thematic (profile) datasets of related economic sectors.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Коломієць А. А. 
Теорія і практика фундаменталізації математичної підготовки майбутніх бакалаврів галузі знань «Електроніка та телекомунікації» / А. А. Коломієць. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертації обґрунтовано теоретико-методологічні засади фундаменталізації математичної підготовки майбутніх бакалаврів галузі знань «Електроніка та телекомунікації», уточнено термінологічний апарат фундаменталізації математичної підготовки, розроблено концепти та структурно-функціональну модель реалізації педагогічної системи фундаменталізації математичної підготовки майбутніх бакалаврів галузі знань «Електроніка та телекомунікації». Сутність фундаменталізації знань у суспільно-історичному контексті визначено як виокремлення з усієї накопиченої наукової інформації основних базових інваріантів, які забезпечують перехід науки на новий рівень. Явище фундаменталізації схарактеризовано як проходження наукових знань через «гносеологічний», «синергетичний»,«синтетичний», «діалектичний» рівні та вихід на новий рівень розвитку – новий виток фундаменталізації.Побудовано концепцію фундаменталізації математичної підготовки майбутніх бакалаврів галузі знань «Електроніка та телекомунікації», що охоплює теоретичний, методологічний і технологічний концепти, які передбачають вибір та обґрунтування загальнонаукових (системний, синергетичний) і конкретно наукових (знаннєво- діяльнісний, інтегративний, компетентнісний, особистісно-орієнтовний; професійно- орієнтовний, навчально-дослідницький, фрактальний) підходів, дотримання загальнодидактичних (науковості, системності, неперервності освіти, наочності, зв’язку теорії і практики) та специфічних (фундаментальності, професійної спрямованості, структурування навчального матеріалу, результативності, цілісності) підходів.Фундаменталізацію математичної підготовки майбутніх бакалаврів галузі знань «Електроніка та телекомунікації» визначено як концепцію підвищення якості математичної підготовки, що передбачає побудову та впровадження в освітній процес педагогічної системи, в основі якої – виокремлення фундаментальних математичних знань і вмінь для професійного спрямування; зміна змісту математичних дисциплін унаслідок строгого добору матеріалу, визначення інваріантів математичного апарату, що забезпечує потенціал професійної адаптивності та реалізації власної освітньої траєкторії майбутніх бакалаврів галузі знань «Електроніка та телекомунікації».З огляду на те, що фундаменталізація математичної підготовки є основою її професійної спрямованості, обґрунтовано формування професійно спрямованої математичної компетентності шляхом реалізації педагогічної системи фундаменталізації математичної підготовки майбутніх бакалаврів галузі знань«Електроніка та телекомунікації», побудовано матрицю професійно спрямованої математичної компетентності, елементи якої утворюють компоненти професійно спрямованої математичної компетентності (мотиваційну, когнітивну, конструкторсько-алгоритмічну, операційно-діяльнісну). Обґрунтовано педагогічні умови фундаменталізації математичної підготовки майбутніх бакалаврів галузі знань«Електроніка та телекомунікації», серед яких: виокремлення фундаментальних розділів і тем вищої математики – базових для майбутніх бакалаврів галузі знань«Електроніка та телекомунікації»; вплив на формування мотивації студентів до вивчення математичних дисциплін, мотиву набуття знань; посилення науково- дослідної та самостійної роботи студентів; регулярна систематизація та класифікація здобутих знань, урахування структуризації навчального матеріалу; упровадження в освітній процес навчально-методичного комплексу фундаменталізації математичної підготовки майбутніх бакалаврів галузі знань«Електроніка та телекомунікації»; застосування інформаційно-комунікаційних технологій у процесі фундаменталізації математичної підготовки майбутніх бакалаврів галузі знань «Електроніка та телекомунікації».Уточнено критерії (мотиваційно-ціннісний теоретико-логічний, абстрактно- конструкторський, процесуальний), показники та рівні сформованості компонент професійно спрямованої математичної компетентності: мотиваційної, когнітивної, операційно-діяльнісної, конструкторсько-алгоритмічної. Упровадження педагогічної системи фундаменталізації математичної підготовки в освітній процес зумовило позитивну динаміку зміни рівнів сформованості компонент професійно спрямованої математичної компетентності. За результатами проведеного дослідження встановлено ефективність педагогічної системи фундаменталізації математичної підготовки, констатовано про дієвість структурно-функціональної моделі педагогічної системи фундаменталізації математичної підготовки.^UThe dissertation substantiates the theoretical and methodological principles of the fundamentalization of mathematical training of future bachelors in the field of knowledge «Electronics and Telecommunications», the terminological apparatus of fundamentalization of mathematical training is specified, the concepts and structural-functional model of implementation of the fundamentalization of mathematical training of future bachelors in the field of knowledge «Electronics and Telecommunications» are developed. The essence of the fundamentalization of knowledge in the socio-historical context is defined as the separation from all the accumulated scientific information of the main basic invariants that ensure the transition of science to a new level. The phenomenon of fundamentalization is characterized as the passage of scientific knowledge through «epistemological», «synergistic», «synthetic», «dialectical» stages and their exit to a new level of development - a new round of fundamentalization. The concept of fundamentalization of mathematical training of future bachelors in the field of knowledge «Electronics and Telecommunications» has been built, covering theoretical, methodological and technological concepts, which provide for the selection and justification of general scientific and specifically scientific approaches, observance of general didactic and specific of approaches.The fundamentalization of mathematical training of future bachelors in the field of knowledge «Electronics and Telecommunications» is defined as the concept of improving the quality of mathematical training, which involves the construction and implementation of a pedagogical system in the educational process, based on the identification of fundamental mathematical knowledge and skills for professional direction; changing the content of mathematical disciplines as a result of a strict selection of material, determining the invariants of the mathematical apparatus, which ensures the potential of professional adaptability and realization of the own educational trajectory of future bachelors in the field of knowledge «Electronics and Telecommunications».Given the fact that the fundamentalization of mathematical training is the basis of its professional focus, the formation of professionally oriented mathematical competence is substantiated through the implementation of a pedagogical system for the fundamentalization of mathematical training of future bachelors in the field of knowledge «Electronics and Telecommunications», a matrix of professionally oriented mathematical competence is built, the elements of which form the components of professionally oriented mathematical competence competence (motivational, cognitive, design- algorithmic, operational-activity). The pedagogical conditions for the fundamentalization of mathematical training of future bachelors in the field of knowledge «Electronics and Telecommunications» are substantiated, including: the selection of fundamental sections and topics of higher mathematics - basic for future specialists, systematic influence on the formation of motivation to study mathematical disciplines, formation of the motive for acquiring knowledge; strengthening of research and independent work; regular systematization and classification of acquired knowledge, taking into account the structuring of educational material; introduction into the educational process of the educational and methodological complex of the fundamentalization of mathematical training of future bachelors in the field of knowledge «Electronics and Telecommunications»; application of information and communication technologies in the process of fundamentalization of mathematical training of future bachelors in the field of knowledge «Electronics and Telecommunications».The criteria, indicators and levels of formation of the components of professionally oriented mathematical competence have been clarified. The result of the implementation of the pedagogical system of fundamentalization of mathematical training in the educational process is the improvement of mathematical training, in particular, the positive dynamics of changes in the levels of formation of the components of professionally oriented mathematical competence.According to the results of the conducted research, the effectiveness of the pedagogical system of fundamentalization of mathematical training was established, and the effectiveness of the structural and functional model of the pedagogical system of fundamentalization of mathematical training was ascertained.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Кітура О. В. 
Методика формування системи управління транспортною мережею зв'язку: автореферат дис. ... д.філософ : 172 / О. В. Кітура. — Б.м., 2023 — укp.

Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії в галузі знань 17–Електроніка та телекомунікації за спеціальністю 172 –Телекомунікації та радіотехніка. – Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій. – Київ, 2023.Дисертаційна робота присвячена розробці методики формування системи управління транспортною мережею зв'язкуВ першому розділі проведено аналіз підходів до побудови систем управління транспортними мережами зв'язку. Обґрунтовано вибір технології Carrier Ethernet для побудови перспективної системи управління транспортною мережею зв’язку та сформовано наукове завдання та мета роботи. У прикінцевій частині першого розділу, враховуючи проведений аналіз та виявлені проблеми, сформовано цілі та завдання дослідження. А саме, для досягнення мети роботи:– визначено та досліджено основні складові механізми моделі управління транспортною мережею зв’язку, що впливають на якість її функціонування;– розроблено часткові концептуальні складові моделі системи управління транспортною мережею зв’язку;– розроблено цілісну методику формування системи управління транспортною мережею зв’язку;Об'єктом дослідження є система управління транспортною мережею зв'язку. Предметом дослідження є моделі та методики формування системи управління транспортною мережею зв'язку.В другому розділі розроблено модель процесу взаємодії фрагмента транспортної мережі зв’язку і вузла мультиагентної системи управління (МАСУ), яка, на відміну від існуючих, дозволяє оцінити час, що витрачається на обробку повідомлень у МАСУ, залежно від різних характеристик технічної підсистеми. Визначені особливості СУ ТМЗ та її можливості щодо функціонування за призначенням. Подано трирівневу концептуальну модель системи управління ТМЗ з вказівкою ролі та місця МАСУ. Розроблено модель процесу взаємодії фрагмента транспортної мережі зв’язку і вузла мультиагентної системи управління. В третьому розділі подано моделі процесів управління транспортною мережею зв'язку на основі технології CARRIER ETHERNET. На основі розробленої в розділі 2 концептуальної моделі системи управліннґ транспортною мережею зв’язку виділено підмножину незалежних підпроцесів, на основі яких сформовано три ключові процеси управління, що протікають в МАСУ для досягнення різних цілей та завдань управління.^UQualifying scientific work on manuscript rights.Dissertation for obtaining the scientific degree of Doctor of Philosophy in the field of knowledge 17-Electronics and telecommunications in the specialty 172-Telecommunications and radio engineering. - State University of Information and Communication Technologies. - Kyiv, 2023.The dissertation work is devoted to the development of the method of forming the management system of the transport communication networkIn the first section, an analysis of approaches to the construction of management systems for transport communication networks is carried out. The choice of Carrier Ethernet technology for the construction of a prospective management system of the transport communication network is substantiated, and the scientific task and goal of the work are formed. In the final part of the first chapter, taking into account the conducted analysis and identified problems, the goals and tasks of the research are formed. Namely, to achieve the goal of the work:– the main constituent mechanisms of the communication transport network management model affecting the quality of its functioning were determined and investigated;– partial conceptual component models of the communication transport network management system were developed;– a comprehensive methodology for the formation of a transport communication network management system was developed;The object of the research is the management system of the transport communication network.The subject of the research is the models and methods of forming the management system of the transport communication network.In the second section, a model of the process of interaction between a fragment of a communication transport network and a node of a multi-agent control system (MASU) is developed, which, unlike the existing ones, allows to estimate the time spent on processing messages in the MASU, depending on various characteristics of the technical subsystem.The specific features of the TMZ system and its possibilities for functioning as intended have been determined. A three-level conceptual model of the TMZ management system with an indication of the role and place of the MASU is presented. A model of the process of interaction between a fragment of the communication transport network and a node of the multi-agent control system has been developed.The third section presents models of transport communication network management processes based on CARRIER ETHERNET technology. Based on the conceptual model of the communication transport network management system developed in Chapter 2, a subset of independent sub-processes was selected, on the basis of which three key management processes were formed that flow in the MASU to achieve various management goals and objectives.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Невгод М. Ю. 
Методика підвищення точності роботи системи фазової синхронізації когерентних демодуляторів супутникових телекомунікацій в перехідних режимах стеження за несучою частотою: автореферат дис. ... д.філософ : 172 / М. Ю. Невгод. — Б.м., 2024 — укp.

АНОТАЦІЯНевгод М.Ю. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 172 – «Телекомунікації та радіотехніка». – Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій Міністерства освіти і науки України, Київ, 2023.У дисертаційній роботі вирішується актуальне науково-технічне завдання щодо підвищення показників якості роботи систем фазової синхронізації супутникових телекомунікацій в перехідних режимах стеження за несучою частотою.Метою дисертаційної роботи є підвищення точності роботи систем фазової синхронізації супутникових телекомунікацій в перехідних режимах стеження за несучою частотою.Для досягнення поставленої мети в роботі вирішені наступні наукові задачі:1.?проведено аналіз можливих шляхів підвищення точності роботи системи фазової синхронізації когерентних демодуляторів супутникових телекомунікацій в перехідних режимах стеження за несучою частотою;2.?розроблено математичну модель мінімізації фазової помилки системи фазової синхронізації когерентних демодуляторів в перехідних режимах стеження за несучою частотою з врахуванням характеру впливу зовнішніх та внутрішніх негативних чинників;3.?розроблено методику синтезу системи фазової синхронізації когерентних демодуляторів при умові мінімізації дисперсії фазової помилки в перехідних режимах стеження за несучою частотою;4.?проведено аналіз ефективності розроблених моделей та методик синтезу системи фазової синхронізації когерентних демодуляторів при умові мінімізації дисперсії фазової в перехідних режимах стеження за несучою частотою.Об'єктом дослідження є процес прийому вхідного сигналу когерентним демодулятором супутникової телекомунікації.Предметом дослідження є методи підвищення точності роботи систем фазової синхронізації когерентних демодуляторів супутникових телекомунікацій в перехідному режимі стеження за несучою частотою.У дисертаційній роботі одержані наукові результати:1. Набув подальшого розвитку метод оцінки можливості систем фазової синхронізації супутникових телекомунікацій до підвищення якості функціонування, який, на відміну від відомих, забезпечує більш стійке функціонування систем фазової синхронізації в перехідних режимах стеження за несучою частотою;2. Удосконалено модель підвищення точності роботи комбінованої системи фазової синхронізації при умові обмеження перехідної складової фазової помилки з врахуванням характеру впливу зовнішніх та внутрішніх негативних чинників;3. Вперше розроблено методику синтезу системи фазової синхронізації супутникової телекомунікації, яка, на відміну від існуючих, дозволяє розробити комбіновану схему системи фазової синхронізації з змінною структурою при умові мінімізації фазової помилки в перехідних режимах стеження за несучою частотою.Практичне значення одержаних результатів полягає у тому, що запропоновані в дисертаційній роботі моделі та методи можуть стати основою для створення практично реалізованих схем систем фазової синхронізації, які спроможні забезпечити підвищення точності роботи когерентних демодуляторів супутникових телекомунікацій в перехідних режимах стеження за несучою частотою. Розроблено модель мінімізацію середньоквадратичної помилки комбінованої системи фазової синхронізації при умові обмеження перехідної складової фазової помилки, яка дозволяє синтезувати комбіновані системи синхронізації з підвищеним до другого та вище порядком астатизму в порівняння з існуючими системами синхронізації замкнутого типу;Розроблена в роботі методика синтезу системи фазової синхронізації супутникової телекомунікації завдяки змінні структурі розімкнутого зв’язку дозволяє до 2-3 раз зменшити час перехідного процесу та до 18-20% знизити перехідну складову фазової помилки в порівняння з існуючими системами синхронізації замкнутого типу.Результати дисертаційної роботи знайшли застосування в науково-дослідних роботах, а саме: “Дослідження надійності телекомунікаційних мереж” (РК № 0114U000404), “Методика розробки безпроводової мережі високої щільності на базі технології Aruba Instans” (РК № 0118U004553). Результати дисертаційної роботи впроваджено в навчальний процес Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій при підготовці кваліфікаційних дипломних та курсових робіт та при викладанні навчальних дисциплін: «Телекомунікаційні системи передачі даних», «Проектування телекомунікаційних систем та мереж».^UABSTRACTNevgod M.Yu. – Qualifying scientific work on manuscript rights.Dissertation for obtaining the scientific degree of Doctor of Philosophy in specialty 172 - "Telecommunications and radio engineering". - State University of Information and Communication Technologies of the Ministry of Education and Science of Ukraine, Kyiv, 2023.In the dissertation work, an actual scientific and technical task is solved in order to increase the quality indicators of the phase synchronization systems of satellite telecommunications in the transient modes of tracking the carrier frequency.The aim of the dissertation work is to improve the accuracy of satellite telecommunications phase synchronization systems in transient carrier frequency tracking modes.To achieve the set goal, the following scientific problems were solved in the work:1. an analysis of possible ways of improving the accuracy of the system of phase synchronization of coherent demodulators of satellite telecommunications in transient modes of tracking the carrier frequency was carried out;2. a mathematical model for minimizing the phase error of the phase synchronization system of coherent demodulators in the transient modes of tracking the carrier frequency was developed, taking into account the nature of the influence of external and internal negative factors;3. the method of synthesis of the system of phase synchronization of coherent demodulators under the condition of minimizing the dispersion of the phase error in the transient modes of tracking the carrier frequency has been developed;4. an analysis of the effectiveness of the developed models and methods of synthesis of the system of phase synchronization of coherent demodulators under the condition of minimizing the phase dispersion in the transient modes of tracking the carrier frequency was carried out.The object of research is the process of receiving an input signal by a coherent demodulator of satellite telecommunications.The subject of the study is methods of increasing the accuracy of phase synchronization systems of coherent demodulators of satellite telecommunications in the transient mode of tracking the carrier frequency.The scientific results obtained in the dissertation work:1. The method of assessing the ability of phase synchronization systems of satellite telecommunications to improve the quality of functioning has been further developed, which, unlike the known ones, ensures more stable functioning of phase synchronization systems in transient modes of tracking the carrier frequency;2. The model for improving the accuracy of the combined phase synchronization system under the condition of limiting the transient component of the phase error, taking into account the nature of the influence of external and internal negative factors;3. For the first time, a methodology for the synthesis of a satellite telecommunication phase synchronization system was developed, which, unlike the existing ones, allows for the development of a combined scheme of a phase synchronization system with a variable structure under the condition of minimizing the phase error in the transient modes of tracking the carrier frequency.The practical significance of the obtained results lies in the fact that the models and methods proposed in the dissertation work can become the basis for the creation of practically implemented schemes of phase synchronization systems, which are capable of increasing the accuracy of the operation of coherent demodulators of satellite telecommunications in the transient modes of tracking the carrier frequency.A model has been developed to minimize the root mean square error of the combined phase synchronization system under the condition of limiting the transient component of the phase error, which allows synthesizing combined synchronization systems with increased astatism to the second and higher order in comparison with existing closed-type synchronization systems;The method of synthesis of the phase synchronization system of satellite telecommunications developed in the work, thanks to the variable structure of open communication, allows to reduce the time of the transition process by 2-3 times and to reduce the transient component of the phase error by 18-20% in comparison with existing closed-type synchronization systems.The results of the dissertation were used in research works, namely: "Study of the reliability of telecommunication networks" (RC No. 0114U000404), "Methodology for the development of a high-density wireless network based on Aruba Instans technology" (RC No. 0118U004553). The results of the dissertation work were implemented in the educational process of the State University of Information and Communication Technologies in the preparation of qualifying diploma and course works and in the teaching of educational disciplines: "Telecommunications data transmission systems", "Designing telecommunications systems and networks".


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського