Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (9)Реферативна база даних (309)Книжкові видання та компакт-диски (28)
Пошуковий запит: (<.>K=ТЕЛЕПОРТАЦІЯ$<.>+<.>K=МАТЕРІЇ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 41
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Єременко І.В. 
Синергетичний аналіз еволюції біологічних систем: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.09 / І.В. Єременко ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Проаналізовано методологічні синергетичні засади, які кваліфіковано як різновид постнекласичного філософського мислення. На підставі синергетичного аналізу досліджено феномени самоорганізації біологічних систем на рівні біогенезу, еволюції біологічних макросистем, ноогенезу. Визначено сутність самоорганізації на рівні біологічних систем. Розкрито евристичні функції синергетичного підходу в розумінні закономірностей еволюції біосистем, специфіку синергетичного аналізу процесів самоорганізації в еволюції живої матерії. Проведено гносеологічний аналіз біогенезу, автопоезу, алопоезу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Е02 + Е0*891*806*221
Шифр НБУВ: РА314244 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Бернюков А.М. 
Юридична герменевтика як методологія здійснення правосуддя (філософсько-теоретичний аналіз): автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.12 / А.М. Бернюков ; Львів. держ. ун-т внутр. справ. — Л., 2008. — 16 с. — укp.

Проведено філософсько-теоретичне дослідження змісту судової інтерпретації на основі методології юридичної герменевтики шляхом її аналізу та визначення межі реалізації у процесі вирішення справи суддею. Доведено, що метою процесу здійснення правосуддя є розв'язання суддею на підставі його розсуду шляхом юридичного мислення трьох основних герменевтично-правих завдань: встановлення фактичних обставин справи; вибору й осмислення правової матерії, яка повинна розв'язати справу; юридичного вирішення (кваліфікації) справи на основі зінтерпретованих факту та права. Проведено детальний герменевтичний аналіз цих етапів судової інтерпертації та запропоновано нове вирішення проблем судової істини та правотворчості. Відзначено, що онтологічною суттю судової інтерпретації є гра. На підставі результатів проведеного дослідження сформульовано висновки та наведено практичні пропозиції з метою вдосконалення судової діяльності та її подальшого філософсько-правового осмислення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002в + Х891.1(4УКР)-2в +
Шифр НБУВ: РА361291

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Богуцький П.П. 
Військове право у системі права України: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / П.П. Богуцький ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2009. — 23 с. — укp.

Відзначено, що концепт військового права грунтується на інституціональній і функціональній характеристиці системи українського права та її компонентів, головним з яких є галузь права. Проаналізовано види галузей права та визначено їх приватно-публічну та матеріально-процесуальну природу. Обгрунтовано висновок про правовий режим як формувальну основу сутнісних ознак галузей права як доктринальну категорію, яка визначає інституціонально-функціональну природу правової матерії, змістовно поєднує предмет, метод і мету правового регулювання, виконує визначальну роль у побудові системи праць у правовстановленні та правореалізації. Мету правового регулювання запропоновано розглядати як обов'язковий елемент правового режиму. Відзначено, що військове право має власну систему юридичних джерел, формується як комплексна галузь права за рахунок особливостей правового режиму та зазнає у цьому постійного впливу публічних галузей права.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)111 + Ц4,8(4УКР)27 +
Шифр НБУВ: РА364438

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Болотіна Є.В. 
Доля як предмет філософського дискурсу (соціально-філософський аналіз феномена): Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / Є.В. Болотіна ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2002. — 16 с. — укp.

Проаналізовано процес становлення і розвитку поняття "доля", що відноситься до найбільш давніх філософських понять, які застосовуються соціальною філософією, філософською антропологією і філософією культури. Обгрунтування ідеї долі як інтенції екзистенційно-життєвої орієнтації людини базується на фундаментальному епістемологічному принципі єдності історичного і логічного, єдності соціальної теорії і практики. Розглянуто трансісторичний і кроскультурний феномен "доля", який визначається як екзистенційно-інформаційна форма матерії, й на особистісному рівні - як інтегральна, аксіологічна функція. Життєвий світ утворюється на перетинанні соціально-історичних умов (об'єктивної долі) й аксіологічного "Я" (екзистенційно-особистісної долі).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю212.73 + Ю216.2 +
Шифр НБУВ: РА321153 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Бондаренко О.В. 
Фазовий стан, пінінг та динаміка вихорів у монокристалах ВТНП із завданою топологією дефектів: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.22 / О.В. Бондаренко ; НАН України. Фіз.-техн. ін-т низ. температур ім. Б.І.Вєркіна. — Х., 2003. — 39 с. — укp.

Експерименти виконано з використанням магнітного та транспортного методів на здвійникованих і роздвійникованих монокристалічних зразках з різною концентрацією точкових дефектів, а також з різною просторовою орієнтацією площин меж двійників. Одержані результати дають змогу виявити закономірності формування фазового стану вихорової матерії, а також зміни сили пінінгу та параметрів термоактивованого крипу магнітного потоку в анізотропному випадку від концентрації точкових дефектів і від орієнтації векторів магнітного поля та сили Лоренца відносно площин меж двійників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В368.2,022 +
Шифр НБУВ: РА322584

Рубрики:

      
6.

Борисова М.С. 
Кореляції тотожних частинок у високоенергетичних ядро-ядерних зіткненнях: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.16 / М.С. Борисова ; Ін-т ядер. дослідж. НАН України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

На підставі детального аналізу процесу формування спектрів гадронів показано, що існуює дуальність між гідродинамічним і кінетичним підходами щодо опису ядро-ядерних зіткнень. Обгрунтовано використання концепції миттєвого фріз-ауту у гідродинаміці, що суттєво спрощує обчислення спектрів кореляції. На підставі загального сценарію еволюції запропоновано новий клас параметризацій скінченої стадії гідродинамічної еволюції, які дають можливість комплексно описати численні експериментальні дані за спектрами та кореляціями для найвищих енергій на прискорювачі RHIC, відтворити основні риси еволюції матерії та наявність фазового переходу в А + А зіткненнях. Вперше в межах гідродинамічного підходу зроблено оцінку внесків короткоживучих резонансів у спектри й інтерферометричний об'єм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В383.52,022 +
Шифр НБУВ: РА343283

Рубрики:

      
7.

Бугаєв К.О. 
Рівняння стану та фазові переходи у ядерних та адронних системах : автореф. дис. ... д-ра фіз.-мат. наук : 01.04.02 / К.О. Бугаєв ; Ін-т теорет. фізики ім. М.М.Боголюбова НАН України. — К., 2010. — 32 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В317.24,022 + В382.5,022
Шифр НБУВ: РА372107 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Бучок Л. В. 
Фортепіанна творчість закарпатських композиторів: стильові виміри / Л. В. Бучок. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації визначено, що фортепіанна творчість закарпатських композиторів (Зигмунд Лендєл, Дезидерій Задор, Емілій Кобулей, Іштван Мартон, Микола Попенко, Володимир Волонтир, Віктор Теличко, Наталія Марченкова, Анатолій Затін, Роман Меденці, Василь Цанько) є унікальним зразком історично визначеної логіки стильового проєктування «змішаного» типу. Підставою тому було історично запізніле в рамках європейського та загальноукраїнського контекстів опанування стильовими інваріантами, що були характерними для композиторської творчості усього ХХ століття (постромантизм, модерн / сецесія, модернізм з його неостильовими формантами та епіцентром у вигляді авангардних технологій творення музичної матерії), що далося взнаки також у фазі постмодерну (початку ХХІ ст.). Встановлено, що історично складена на Закарпатті стилеутворююча ситуація мала характер «похапливого надолужування» (подібно до «стретного» характеру стилеутворювального процесу в Галичині у першій третині ХХ ст.), що відбувалося також в режимі «руху на випередження». Стверджено, отже, що виявлені у зразках фортепіанної творчості закарпатських композиторів стильові виміри свідчать про високу міру здобутків закарпатської композиторської традиції, які згідно із логікою мікро- та макроіндивідуаційних процесів виводяться як умова входження до історичної системи «тотожності різних» (світова художня культура).^UThe purpose of the dissertation is to reveal the character of the stylistic trends of the Transcarpathian music composition based on works of Transcarpathian composers. It is emphasized that in such a multiethnic region of modern Ukraine as Transcarpathia (with Ukrainian, Hungarian, Slovak, Czech, Romanian and German inhabiting or having inhabited the region) the professional tradition of music composition began to form quite late, in the 1940s; since the Transcarpathian region alternately was a part of the neighboring countries which leveled the "ethno-national form of identity" of the Transcarpathian culture. However, powerful "awakening" and "enlightenment" movements incessantly revived the forms of the ethnic identity and caused its transformation into a form of a national identity as a guarantee of entering the club of an "identity of the different", as a part of the world artistic culture. It has been established that the professionalization of the musical composition in Transcarpathia took place primarily in the sphere of compositions for piano: it provided an opportunity for an active approbation of stylistic invariants of the classical and modern musical traditions and their synthesis with the folklore fund of Transcarpathia in the spirit of Post-Romanticism and Modern / Secession. Moreover, the greatest effort was made in the sphere of the primary musical education: among its first founders was Sigmund Lendyel, who himself wrote piano compositions for his music school in order to stylize the ethnically characteristic abundance of the folk traditions of the region and introduce the academic norms of musical thinking. Noteworthy are the educational efforts of the next generations of Transcarpathian composers (Desiderius Zador, Emil Kobulei), who received professional education in prestigious institutions of music education (Budapest, Prague), and enriched the didactic potential of the piano material with examples of assimilation of the academic music with the folklore heritage of the Transcarpathian region. Soon these same founders of the Transcarpathian professional compositional tradition acquired their followers; for example, Istvan Marton.The experience of studying the piano works of Transcarpathian composers has also been studied: it has been established that priority was given to the biographical and morphological approaches; that is, without taking into account the latest analytical algorithms and conceptual semantic values of the fundamental categories of modern systematic musicology. In this regard, the study of specific musical works of Transcarpathian composers took into account the aspects of intonation modeling, structural principles, dramatic relationships of concept segments and worldview specifics of the stylistic "image" of the author. Accordingly, conclusions have been made regarding the actualization of a certain stylistic invariant and its implementation. It is emphasized that the general "image" of the piano works of Transcarpathian composers has inherent communicative receptive (generative) aspects of Ukrainian musical modernism in the role of regionally characteristic artistic and stylistic model with its own cultural parameters – in order to comprehend the ethno-national identity. In such circumstances the spirit of assimilation is quite natural – a conscious assimilation with historically known but mentally different image systems. A special emphasis is placed on the process of macroindividuation as the basis for such a style-shaping model, when the systemic organization of musical resources outgrows the ethnic borders, which is ckarly seen in the didactic works of the mid-20th century. After "post-romantic" and "modern" visions, intentions of a purely modernist character became important (István Márton, Mykola Popenko, Volodymyr Volontyr, Viktor Telychko, Natalia Marchenkova, Anatoliy Zatin, Roman Medentsi, Vasyl Tsanko). The leading role was played by the idea of "global cultural synthesis" and reinterpretation of the cultural memory: these are conscious stylizations of the history based on the so-called "allusive" development with a certain "pole of stylistic attraction". In its turn, the post-modern intentions in the version of the so-called "eidetic" style have acquired a special stylistic significance – based on a certain original semantic image, on the basis of which a certain reality is perceived.The conclusion is that for the stylistic trends of piano music by Transcarpathian composers characteristic is adaptation of the European academic experience, not only by the "hasty catch-up", but also by "movement in advance", when in addition to the increasingly obvious academization of style there was also a mixed build-up of stylistic initiatives.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Візнюк О.В. 
Темна енергія і темна матерія як прояви гравітації на брані: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.02 / О.В. Візнюк ; НАН України. Ін-т теорет. фізики ім. М.М.Боголюбова. — К., 2008. — 16 с. — укp.

Виявлено та вивчено нові властивості теорії гравітації на брані з індукованою кривизною. З використанням результатів дослідження пояснено ефекти темної енергії та темної матерії. Показано, що у досить широкій області параметрів космологічне розширення Всесвіту в пізню епоху у цій теорії відбувається за тим же законом, що і в стандартній моделі LCDM. Одержано систему рівнянь, які описують еволюцію космологічних збурень скалярного типу на брані. Знайдено область параметрів, за яких космологічні збурення демонструють нестійке зростання, а також область відносної стабільності, в якій зростання збурень є помірним і його можна узгодити з наявними даними про утворення великомасштабної структури Всесвіту. Знайдено нові сферично симетричні розв'язки рівнянь на брані і показано, що плоский профіль галактичних кривих обертання у межах такої моделі можна пояснити без залучення темної матерії. У межах моделі з двома бранами обчислено поправки до закону Нютона на видимій брані з урахуванням впливу від матерії на прихованій брані.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В382.155,022 + В313.38,022 +
Шифр НБУВ: РА356800

Рубрики:

      
10.

Вавилова І. Б. 
Астроінформатика великомасштабних структур Всесвіту / І. Б. Вавилова. — Б.м., 2020 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Газдюк К. П. 
Моделювання динаміки елементарних багатоклітинних організмів методом рухомих клітинних автоматів / К. П. Газдюк. — Б.м., 2021 — укp.

Одним з найбільш актуальних і перспективних напрямків наукових досліджень в цьому розумінні є моделювання біологічних процесів і систем. Технології майбутнього, такі як ройові роботизовані механізми, системи штучного інтелекту, розумний дім чи місто демонструють характер біоподібності у своїй поведінці, тобто відмову від одного керуючого центру і самоорганізацію компонентів системи. На відміну від прикладів моделювання фізичних явищ, механізми багатьох біопроцесів наразі мало вивчені. До таких питань, зокрема, належать: процеси самоорганізації та еволюції живої матерії; механізми синергетичної співпраці в колоніях одноклітинних організмів та їх організація у форми багатоклітинних систем, що супроводжуються диференціацією клітин; самоорганізація різних сигнальних потоків у нейронні підсистеми організмів тощо. Враховуючи важливість подібних досліджень, актуальним питанням постає вивчення механізмів динаміки біоподібних структур, тобто аналогів біосистем (тканин, органів, клітин та організмів в цілому), що створені штучно (змодельовані у програмному комплексі чи роботизовані механізми). Такі системи можна назвати розподіленими, маючи на увазі те, що на відміну від переважної більшості сучасної обчислювальної техніки, розробленої людиною, вони не мають будь-якого центрального керуючого елемента, який би був відповідальний за прийняття всіх рішень. Розподілений характер механізмів самоорганізації робить їх особливо стійкими до різних збоїв і втручань зовнішніх чинників, оскільки не маючи уразливої керівної ланки, не так просто зазнати пошкоджень, які б призводили до краху всієї системи самоорганізації в цілому. Основою комп'ютерного моделювання будь-яких процесів чи систем є математичні моделі, які описують ці об'єкти. Дисертаційна робота присвячена дослідженню та розвитку засад математичного і комп'ютерного моделювання динаміки елементарних багатоклітинних організмів, та розробці на основі отриманих результатів системи комп'ютерного моделювання з використанням методу рухомих клітинних автоматів.Метою дисертаційної роботи є створення імітаційних моделей та розробка на їх основі програмного забезпечення для моделювання динаміки елементарних багатоклітинних біоподібних організмів методом рухомих клітинних автоматів.Отримано наступні наукові результати:- модифіковано метод пошуку найближчих сусідів у випадку рівномірного та нерівномірного розподілу рухомих клітинних автоматів на клітинно-автоматному полі;- вперше розроблено асинхронну клітинно-автоматну модель біоподібної структури, що імітує роботу клітинного двигуна, і дозволяє досліджувати залежність її динаміки від теплових коливань окремих елементів;- вперше запропоновано клітинно-автоматну модель варіабельної черв'якоподібної локомоції та встановлено правила клітинно-автоматної взаємодії, які дозволяють спостерігати різну динаміку штучного організму;- вперше побудовано клітинно-автоматну модель амебоподібного організму, знайдено правила міжклітинної взаємодії на основі цитоскелетних перетворень, які призводять до амебоподібної локомоції;- вперше методом асинхронних рухомих клітинних автоматів розроблено імітаційну модель процесів саморегенерації та самореплікації двовимірних та тривимірних біоподібних структур.В рамках даного дисертаційного дослідження здійснено моделювання різних біоподібних структур та процесів, що подаються як набір пов'язаних між собою за допомогою схеми сусідства автоматів, а сам процес імітації відбувається за допомогою функцій взаємодії. Отримані моделі допомогли встановити основні функції взаємодії, а також їх параметри, які потрібно налаштовувати для кожного окремого випадку. Завдяки отриманим результатам, розроблено універсальну CAD-систему, яка дозволяє моделювати біоподібні структури, явища, процеси інтуїтивно зрозумілим чином без спеціальної підготовки та знання основ програмування.^UOne of the most relevant and promising areas of research in this sense is the simulation of biological processes and systems. Technologies of the future, such as swarm robotic mechanisms, artificial intelligence systems, a smart home or city, demonstrate the nature of bio similarity in their behavior, that means the abandonment of a single control center and the self-organization of system components. Unlike examples of physical phenomena simulations, the mechanisms of many bioprocesses are currently poorly understood. Such issues include, in particular: the processes of self-organization and evolution of living matter; mechanisms of synergetic cooperation in colonies of unicellular organisms and their organization in the form of multicellular systems accompanied by cell differentiation; self-organization of different signal flows in neural subsystems of organisms, etc.Given the importance of such research, a topical issue is the study of the mechanisms of dynamics of bio-like structures i.e., analogues of biosystems (tissues, organs, cells and organisms in general), created artificially (simulated in software or robotic mechanisms). Such systems can be called distributed, given that, unlike the vast majority of modern computer technology developed by man, they do not have any central control element that would be responsible for making all decisions. The distributed nature of self-organization mechanisms makes them particularly resistant to various failures and interventions of external factors, because without a vulnerable control element, it is not easy to suffer damage that would lead to the collapse of the whole system of self-organization as a whole.The basis of computer modeling of any process or system is mathematical models that describe these objects. The thesis is devoted to the research and development of the principles of mathematical and computer simulation of the dynamics of elementary multicellular organisms, and the development the computer modeling system using the movable cellular automata method on the basis of the obtained results.The aim of the thesis is to create simulation models and develop on their basis software for simulation the dynamics of elementary multicellular biosimilar organisms by the method of movable cellular automata.The following scientific results were obtained:- modified the method of finding the nearest neighbors in the case of uniform and uneven distribution of movable cellular automata in the cellular-automatic field;- for the first time an asynchronous cellular-automata model of biosimilar structure was developed, which simulates the operation of a cellular motor and allows to study the dependence of its dynamics on thermal oscillations of individual elements;- for the first time a cellular-automata model of variable worm-like locomotion was proposed and the rules of cellular-automata interaction were established, which allow to observe different dynamics of an artificial organism;- for the first time a cellular-automata model of an amoeba-like organism was built, the rules of intercellular interaction based on cytoskeletal transformations that lead to amoeba-like locomotion were found;- for the first time by the method of asynchronous movable cellular automata the simulation model of processes of self-regeneration and self-replication of two-dimensional and three-dimensional biosimilar structures was developed.In the framework of this dissertation research, various biosimilar structures and processes are modeled, which are presented as a set of interconnected automata using the neighborhood scheme, and the simulation process itself takes place using interaction functions. The obtained models helped to establish the main functions of interaction, as well as their parameters that need to be configured for each case. Thanks to the obtained results, a universal CAD-system was developed, which allows to model biosimilar structures, phenomena, processes in an intuitive way without special training and knowledge of the basics of programming.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Горкавенко В. М. 
Пошук проявів частинок та топологічних струноподібних об'єктів за межами Стандартної моделі: автореферат дис. ... д. ф.-м. н. : 01.04.02 / В. М. Горкавенко. — Б.м., 2024 — укp.

Представлена робота присвячена дослідженню фізики за межами Стандартної моделі фізики елементарних частинок (СМ) на різних енергетичних масштабах. На масштабі енергій, доступних на сучасних прискорювачах, розглядалися різні аспекти можливих експериментальних проявів частинок фізики за межами Стандартної моделi, а саме: скалярного, нейтринного та зі взаємодією типу Черна-Саймонса розширень СМ. Також розглядалися можливі прояви топологічних об'єктів у вигляді космічних струн з "магнітним" полем калібрувальної групи UX(1), що могли утворитися внаслiдок фазових переходiв у ранньому Всесвіті на масштабі енергій, що значно перевищує можливості сучасних прискорювачів. А саме, розглядалися квантові ефекти у вакуумі полів скалярної та ферміонної матерії в присутності космічної "магнітної" струни, що моделювалася непроникливою для полів матерії трубкою скінченного радіуса з "магнітним" полем. Використана модель дозволила розглянути квантові ефекти у вакуумі полів матерії в найбільш загальному випадку незалежно від конкретної природи утворення космічної струни. Квантовi ефекти призводять до виникнення вакуумного струму полiв матерiї навколо космiчної струни. Якщо припустити, що поля матерiї зарядженi також вiдносно електромагнiтної групи, то вiдповiдний струм електрично заряджених частинок створюватиме навколо космiчної струни магнiтне поле, прояви якого можна шукати з даних спостережень. Можуть спостерiгатися i iншi ефекти поляризацiї вакууму. Ключові слова: фізика за межами Стандартної моделі, рідкісні мезонні розпади, скалярне розширення Стандартної моделі, важкі нейтральні лептони, розширення калібрувального сектора Стандартної моделі, теорія Черна-Саймонса, топологічні дефекти, космічні струни, поляризація вакууму, ефект Казимира, ефект Ааронова-Бома.^UThe present work is dedicated to exploring physics beyond the Standard Model of particle physics (SM) at different energy scales. It examines various aspects of potential experimental manifestations of particles beyond the Standard Model of the scalar, neutrino, and Chern-Simons extensions of the SM at energy scales available for modern accelerators. Possible manifestations of topological objects in the form of cosmic strings with "magnetic" field of gauge group UX(1), which could have formed due to phase transitions in the early Universe at energy scales significantly exceeding the capabilities of modern accelerators, were also considered. Specifically, quantum effects in the vacuum state of scalar and fermion fields in the presence of a cosmic "magnetic" string, modeled as an impermeable for the fields of matter tube of finite radius with "magnetic" field were considered. The employed model allows for a comprehensive examination of quantum effects in the vacuum of the matter fields in the most general case, irrespective of the specific nature of cosmic string formation. Quantum effects lead to the appearance of the vacuum current of the matter field around the cosmic string. If you assume that the matter field is also charged with respect to the electromagnetic group, then the corresponding current of electrically charged particles will create around the cosmic string a magnetic field, the manifestations of which can be sought from observations. Other effects of vacuum polarization can also be observed.Key words: Beyond Standard Model, rare decays of mesons, scalar extension of Standard Model, heavy neutral leptons, extensions of gauge sector, Chern– Simons theories, topological defects, cosmic string, vacuum polarization, Casimir effect, Aharonov–Bohm effect.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Демчук Т. І. 
Правове забезпечення реалізації права на доступ до екологічної інформації / Т. І. Демчук. — Б.м., 2021 — укp.

Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 081 – Право. – Національний університет «Одеська юридична академія», Одеса, 2021.У дисертації здійснено комплексний науковий аналіз питань правового забезпечення реалізації права на доступ до екологічної інформації, сформульовано теоретичні узагальнення та практичні пропозиції, що загалом вирішують важливе наукове завдання і спрямовані на вдосконалення нормативного забезпечення відповідних суспільних відносин.Проведено періодизацію виникнення та розвитку категорії «екологічна інформація», зокрема: 1-й етап (1950-1972 рр.) – проголошення права на отримання та передачу інформації (в тому числі екологічної), передбачене у положеннях Конвенції Ради Європи 1950 року; ІІ-ий етап (1972-1990 рр.) – закріплення Стокгольмською декларацією 1972 р. права на поширення інформації та забезпечення доступу до вільного і безперешкодного обміну інформацією. Даний етап характеризується визнанням екологічних прав людини, тому інформація про стан навколишнього природного середовища віднесена до інформації, яка потребує поширення; ІІІ-ій етап (1990-1998 рр.) – ознаменований закріпленням поняття «екологічна інформація» у Директиві Ради 90/313/ЄЕС. Характерною особливістю даного етапу є включення терміну “екологічна інформація” до правової матерії, а також наповнення даної дефініції ширшим змістом; IV-ий етап (1998 р. – по сьогоднішній день) – пов'язаний з прийняттям Орхуської конвенції, яка безпосередньо містить основне тлумачення терміну «екологічна інформація» та її ратифікацією практично всіма країнами Європи.Проведено розмежування понять «екологічна інформація», «інформація про навколишнє природне середовище», «інформація про навколишнє середовище», «інформація про стан довкілля». Встановлено, що термін «довкілля» є ширшим ніж терміни «навколишнє природне середовище» та «навколишнє середовище» й включає в себе останні. Перелік складових частин довкілля не є вичерпним і охоплює все, що оточує людину, її побут, продукти харчування тощо. Обґрунтовується доцільність використання терміну «екологічна інформація».^UQualifying scientific work on the rights of the manuscript. The dissertation on competition of a scientific degree of the doctor of philosophy on a specialty 081 - the Law. - National University «Odessa Law Academy», Odessa, 2021.The dissertation provides a comprehensive scientific analysis of the legal support of the right to access environmental information, formulates theoretical generalizations and practical skills that generally solve an important scientific problem and is designed to improve the framework of relevant public relations.There was periodized the emergence and development of the category "environmental information", in particular: Stage I (1950-1972) - the proclamation of the right to receive and transmit information (including environmental), provided for in the provisions of the Council of Europe Convention of 1950; Stage II (1972-1990) - consolidation of the Stockholm Declaration of 1972 the right to disseminate information and ensure access to free and unobstructed exchange of information. This stage is characterized by the recognition of environmental human rights, so information about the state of the environment is classified as information that needs to be distributed; Stage III (1990-1998) was marked by the enshrinement of the concept of "environmental information" in Council Directive 90/313 / EEC. A characteristic feature of this stage is the inclusion of the term "environmental information" in the legal matter, as well as filling this definition with a broader meaning; Stage IV (1998 - present) - is associated with the adoption of the Aarhus Convention, which directly contains the basic interpretation of the term "environmental information" and its ratification by almost all European countries.A distinction was made between the concepts of "ecological information", "information on the natural environment", "information on the environment", "information on the state of the environment". It was also determined that the term "environment" is broader than the terms "nature environment" and "environment" and includes the latter. The list of components of the environment is not exhaustive and covers everything that surrounds a person, it's life, food and more. The expediency of using the term "environmental information" is substantiated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Зінченко В. М. 
Український балет доби Незалежності: тенденції розвитку, жанрово-інтонаційна специфіка: автореферат дис. ... д.філософ : 025 / В. М. Зінченко. — Б.м., 2024 — укp.

Актуальність. Балет як цілісне явище не можна вважати дослідженою сферою культури. Серед об’єктивних причин такої ситуації – спорадичний характер його вивчення, складність самого жанру (його «міжмистецький» синтетичний статус), відсутність розробленої музикознавчої методології вивчення цього жанру, яка би враховувала всі складові як самої багатовимірної балетної матерії, так і постановочного процесу.Жанр балету часто стає об’єктом дослідження суміжних гуманітарних дисциплін: балетознавства, театрознавства, культурології. У той самий час у полі музикознавства балет займає периферійну позицію, часто перебуваючи в тіні іншого музично-театрального жанру – опери. Тим часом реалії сучасного українського мистецтва, що полягають у потужній зацікавленості жанром балету сучасних українських композиторів поряд із яскравим вибухом креативної балетної індустрії, спонукають до музикознавчого осмислення пов’язаних із балетом мистецьких процесів. Важливим кроком на цьому шляху є реалізація необхідного комплексу заходів: комплексне вивчення феномену з урахуванням усіх його жанрових складових (у координації з іншими гуманітарними науками), розроблення типології жанру, вивчення жанрово-інтонаційних і соціокультурних параметрів сучасного українського балету, адже саме балетний жанр – один із пріоритетних у відображенні різноманітних тенденцій розвитку сучасного мистецтва.Наукова новизна дисертаційного дослідження полягає в науковому внеску до галузі музикознавства та у вивченні балетного жанру загалом. Серед ключових факторів наукової новизни роботи можна виділити такі: сучасне музикознавче осмислення жанру новітнього українського балету в теоретичному аспекті; створення авторської типології балетного жанру, що робить один із перших кроків у напрямі музикознавчої систематизації та класифікації жанру; перше в українському музикознавстві вивчення опусів українських балетних композиторів у генераційній площині; здебільшого перше аналітичне осмислення балетів українських митців крізь призму соціокультурних тенденцій; практичне втілення результатів дослідження в навчальному процесі, зокрема в програмі дисципліни «Інноваційні технології в музичній діяльності» на базі КМАМ ім. Р. М. Глієра, яка впроваджена до освітнього процесу 2023–2024 н. р.Результати дослідження. Проведене дисертаційне дослідження українського балету доби Незалежності дозволило окреслити культурні, соціальні та політичні події, що вплинули на створення балетних вистав. Систематизовано основні соціокультурні та мистецькі тенденції сучасного українського балету. Найважливішими серед них є такі: одночасне функціонування трьох загальних типів балету (фольклорний, класико-романтичний та модерний / експериментальний); прогресивна робота балетмейстерів із модерновою хореографічною лексикою; діяльність нової генерації танцівників і хореографів-балетмейстерів; відсутність залежності від офіційних театральних структур; посилення популярності балету серед глядачів; тісна співпраця балетмейстерів та українських композиторів; пріоритетне положення балету в жанровій системі сучасності; розширення інтертекстуального та міжмедіального поля балету; превалювання пластичності над дансантністю як в хореографічній, так і в музичній сферах; залучення конструкцій нетрадиційного типу у сфері сценографії; переосмислення класичної спадщини; адаптація шедеврів класичної літератури.Огляд різних мистецтвознавчих праць, що присвячені балетному жанру, в аспекті виявлення та аналітичного осмислення наявних дефініцій балету зумовив створення власного визначення, з музикознавчої позиції, категорій «балет», «сучасний український балет», «танцювальна вистава».^URelevance. Ballet as a whole phenomenon cannot be considered a researched sphere of culture. Among the objective reasons for this situation are the sporadic nature of its study, the complexity of the genre itself (its ”inter-artistic” synthetic status), the lack of a developed musicological methodology for studying this genre that would take into account all the components of the phenomenon – both the multidimensional ballet material itself and the staging process .The genre of ballet often becomes the object of research in related humanitarian disciplines: ballet, theater and cultural studies. At the same time, in the field of musicology, ballet occupies a peripheral position, often being in the shadow of another musical and theatrical genre – opera. Meanwhile, the realities of modern Ukrainian art, which consist in the powerful interest in the ballet genre of modern Ukrainian composers, along with the bright explosion of the creative ballet industry, encourage a musicological understanding of artistic processes related to ballet.An important step on this path is the implementation of the necessary set of measures: a comprehensive study of the phenomenon taking into account all its genre components (in coordination with other humanities), development of genre typology, study of genre-intonational and sociocultural parameters of modern Ukrainian ballet. After all, the ballet genre is one of the priorities in reflecting various trends in the development of modern art.The scientific novelty of the dissertation research is a contribution to the field of modern musicology and the study of the ballet genre in general. Among the main factors of the scientific novelty of the work the first contemporary musicological understanding of the genre of modern Ukrainian ballet in a theoretical aspect; creation of the author's typology of the ballet genre, which takes the first step in the direction of musicological systematization and classification of the genre; the first in Ukrainian musicology research the works of Ukrainian ballet composers in the generational aspect; mostly the first analytical research of ballets by Ukrainian artists through the prism of socio-cultural trends; practical implementation of research results in the educational process, in particular in the program of the discipline “Innovative technologies in musical activity” in the Glier Kyiv Municipal Academy of Music, which was implemented to the educational process in 2023-2024.Research results. The conducted dissertation research of the Ukrainian ballet of the Independence Era made it possible to outline the cultural, social and political events that influenced the creation of ballet performances. The main socio-cultural and artistic trends of modern Ukrainian ballet are systematized. The most important among them are: simultaneous functioning of three general types of ballet (folkloric, classical-romantic and modern); progressive work of choreographers with modern choreographic vocabulary; activities of a new generation of dancers and choreographers-ballet masters; lack of dependence on official theater structures; increasing the popularity of ballet among the audience; close collaboration of ballet masters and Ukrainian composers; the priority position of ballet in the modern genre system; expanding the intertextual and intermedial field of ballet; the predominance of plasticity over danceability in both the choreographic and musical spheres; involvement of non-traditional constructions in the field of scenography; reinterpretation of classical heritage; adaptation of masterpieces of classical literature.The study reveals the versatility of modern Ukrainian ballet, taking into account not only choreographic aspects, but also the interaction of artistic directions, the influence of social and cultural trends on creativity and the importance of innovation in ballet art.A review of various works of art history devoted to the ballet genre, in the aspect of identifying and analytically understanding the existing definitions of ballet, led to the creation of its own definition, from a musicological position, of the categories “ballet”, “modern Ukrainian ballet”, “dance spectacle”.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Касаткін Ю.О. 
Теоретико-польовий опис процесів двочастинкового фото- та електророзщеплення ядра sup4/supHe до порога утворення мезонів: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.16 / Ю.О. Касаткін ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 16 с.: рис. — укp.

Розширено застосування квантової електродинаміки для вивчення структури зв'язаних систем за умов їх взаємодії з електромагнітним полем та наступним розщепленням. Даний підхід розроблено відповідно до вимог коваріантності, принципу локальної калібрувальної інваріантності (ПЛКІ) та просторово-часової однорідності (ПЧО). Доведено можливість знаходження струмових вершин на підставі введення двоточкових функцій Гріна полів матерії, інваріантних відносно групи локальних U(І)-калібрувальних перетворень, без залучення лагранжевого формалізму. Наслідком ПЛКІ та ПЧО є виконання тотожності Гріна та Уорда - Такахаші для електромагнітної вершини. Побудовано амплітуди процесу із зберігаючим електромагнітним структурним струмом без розгляду лагранжіана. Реалізовано усунення калібрувальної неоднозначності пропагатора віртуального фотона на підставі використання струму зв'язаної системи для всіх класів калібрувань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В383.34,022 + В383.34,022 + В383.34,022
Шифр НБУВ: РА321611

Рубрики:

      
16.

Коптєва О.М. 
Космологічні та астрофізичні моделі з урахуванням космологічної сталої: Автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.02 / О.М. Коптєва ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2006. — 17 с. — укp.

Досліджено великомасштабну структуру Всесвіту, його властивості та особливості еволюції за наявності космологічної сталої шляхом побудови нових та аналізу відомих космологічних і астрофізичних моделей, що враховують ненульову космологічну сталу. Проаналізовано відомі моделі Всесвіту, узагальнено модель пилової кулі в порожньому просторі на випадок ненульової космологічної сталої та досліджено її вплив на процес гравітаційного колапсу. Побудовано модель Всесвіту з випромінюванням та космологічною сталою, за допомогою якої може описуватись ранній Всесвіт, де випромінювання було домінуючим серед інших типів матерії. Досліджено великомасштабну структуру Всесвіту за умов використання різних моделей у разі наявності <$ELAMBDA ~ symbol Щ ~ 0>.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В692в641.8,022 + В313.38в641.8,022 +
Шифр НБУВ: РА343569

      
17.

Кофанов Д. О. 
Отримання сцинтиляційних кристалів рідкісноземельних гранатів із розплаву у відновлювальному та інертному середовищах: автореферат дис. ... д.філософ : 132 / Д. О. Кофанов. — Б.м., 2023 — укp.

Кофанов Д.О. Отримання сцинтиляційних кристалів рідкісноземельних гранатів із розплаву у відновлювальному та інертному середовищах. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.?Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 102 «Матеріалознавство». – Інститут сцинтиляційних матеріалів НАН України, Харків, 2023.?Дисертація присвячена розробці методів отримання та характеризації кристалів змішаних гранатів вирощених з розплаву у відновлювальному та інертному середовищах для наступного покоління гранулярних детекторів на прискорювачах частинок. Розроблений метод отримання довгих волокон YAG:Ce з покращеною довжиною поглинання, вирощених методом мікро витягування у інертній атмосфері, а також кристалів твердих розчинів LuxY3-xAl5O12 із поліпшеними характеристиками методом Чохральського, вирощених у відновлювальній атмосфері, з використанням дешевих вольфрамових тиглів.?На сьогоднішній день актуальною проблемою залишається пошук нових типів детекторів для наступного покоління експериментів з фізики високих енергій. Одним із перспективних варіантів такого детектору є гранулярний детектор, який складається з великої кількості монокристалічних волокон, сигнали з яких реєструються окремо. Волокна в такому детекторі поділяються на 2 типи – активовані сцинтиляційні волокна для реєстрації сцинтиляційного світла та неактивовані волокна для реєстрації Черенківського випромінювання. У той час, як для неактивованих волокон достатньо бути прозорим у області чутливості фотодетектору та спектру випромінювання Черенківського світла, для активованих сцинтиляційних волокон вимоги є набагато жорсткішими: вони повинні мати довжину більше 20 см, достатньо великий світловий вихід (> 15000 фотонів/МеВ), довжину поглинання (міра оптичної прозорості волокна) більше 20 см. Перші прототипи гранулярних детекторів на основі волокон Lu3Al5O12, вирощених методом мікро витягування, та волокон Gd3Ga3Al2O12 вирізаних з кристалічної булі, вирощеної методом Чохральського, були протестовані, але не показали бажаних результатів, тож пошук оптимального сцинтиляційного матеріалу, що стане основою нового типу детекторів для фізики високих енергій, є актуальним завданням.?На основі аналізу публікацій в розділі 1 встановлено, що сцинтиляційні кристали, такі, як германат вісмуту (BGO), вольфрамат свинцю (PWO) вже довгий час використовуються у детекторах на прискорювачах частинок, зокрема в Європейському Центрі Ядерних Досліджень (CERN). Розвиток детекторів для нової генерації часопролітних томографів (Time-Of-Flight PET), а також збільшення енергії частинок на прискорювачах спонукають до розробки нових сцинтиляційних матеріалів із контрольованими параметрами. Одним із напрямків сцинтиляційного матеріалознавства є керування енергетичною структурою кристалів задля запобігання утворення пасток носіїв заряду та контролю їх транспорту до центрів люмінесценції (власних чи домішкових).?В рамках цієї концепції були розроблені такі кристали, як Gd3Al2Ga3O12:Ce зі світловим виходом 50000-60000 фотонів/МеВ, Y3Al2Ga3O12:Ce із часом загасання 20 нс, (Lu,Y)2SiO5:Ce, та інші матеріали з покращеними властивостями. Зокрема, для розробки матеріалу, який би відповідав необхідним вимогам експериментів фізики високих енергій, варто звернути увагу на кристали на основі Y3Al5O12 та Lu3Al5O12, а також, на твердий розчин з них – (Lu,Y)3Al5O12, враховуючи можливість вирощування їх декількома методами, а саме методом мікро витягування для отримання кристалів одразу у вигляді волокон, чи методом Чохральського з використанням дешевих W тиглів. Ці роботи доцільно було провести на базі Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН України у співробітництві з Інститутом світла та матерії, Ліон, Франція та CERN.?В другому розділі докладно описані експериментальні процедури підготовки сировини, особливості конструкцій ростових вузлів, методів контролю за вирощуванням, післяростової обробки кристалів для обидвох методів вирощування - мікро витягування та Чохральського. Також у розділі описані методи виготовлення експериментальних зразків і особливості методів їх характеризації, а саме вимірювання сцинтиляційних та оптичних властивостей.?В розділі 3 описуються методики вирощування монокристалічних волокон на основі YAG та GAGG методом мікро витягування та їх вплив на оптичні та сцинтиляційні властивості кристалів, а також на їх дефектну структуру. Першим кроком був вибір оптимальної сировини для вирощування волокон YAG. Була вирощена серія волокон із використанням спечених порошків Y2O3 та Al2O3, змішаних у стехіометричному співвідношенні. Отримані волокна мали велику кількість структурних дефектів, що призводило до їх розтріскування. Причиною цього є той факт, що методи, такі, як EFG та мікро витягування, де кристалізація відбувається з тонкого меніску розплаву і немає відтиснення домішок до основного об’єму розплава, є більш чутливими до чистоти сировини та зсуву складу розплаву від стехіометрії в бік одного з компонентів.^UThe dissertation is dedicated to the development of fabrication methods and characterizing crystals of mixed garnets grown from melt in reducing and inert environments for the next generation of granular particle detectors. A method for obtaining long YAG:Ce fibers with improved attenuation length grown by the μ-PD method in an inert atmosphere has been developed, as well as crystals of solid solutions LuxY3-xAl5O12 with improved characteristics were grown by the Czochralski method in a reducing atmosphere using cheap tungsten crucibles.To date, the search for new types of detectors for the next generation of experiments in high-energy physics remains a relevant problem. One promising option for such a detector is a granular detector, which consists of a large number of fibers, signals from which are recorded separately. Fibers in such a detector are divided into 2 types - activated scintillating fibers for registering scintillation light, and non-activated fibers for registering Cherenkov radiation. While non-activated fibers only need to be transparent in the sensitivity range of the photodetector and the Cherenkov light spectrum, the requirements for activated scintillating fibers are much more stringent: they must have a length of more than 20 cm, a sufficiently large light output (> 15000 photons/MeV), and an attenuation length (a measure of the optical transparency of the fiber) of over 20 cm. The first prototypes of granular detectors based on Lu3Al5O12 fibers grown by the μ-PD method and Gd3Ga3Al2O12 fibers cut from boules grown by the Czochralski method were tested but did not yield the desired results. Therefore, the search for the optimal scintillating material that will serve as the basis for a new type of high-energy physics detectors was continued.In Chapter 1, the analysis of publications suggests that scintillating crystals such as bismuth germanate (BGO) and lead tungstate (PWO) have been used for a long time in particle accelerator detectors, including at CERN. The development of tomography detectors and the increase in particle collision frequency at accelerators lead to the need for new scintillating materials with controlled parameters. This task is addressed by controlling the energy structure of crystals to prevent the formation of charge carrier traps and to control their transport to luminescent centers (intrinsic or dopant).Within this concept, crystals such as Gd3Al2Ga3O12:Ce with a light output of 50000-60000 photons/MeV, Y3Al2Ga3O12:Ce with a decay time of 20 ns, (Lu,Y)2SiO5:Ce, and other materials with improved properties were developed. It was concluded that to develop a material that would meet the necessary requirements of high-energy physics experiments, attention should be focused on crystals based on Y3Al5O12 and Lu3Al5O12 , and accordingly, on a solid solution of them - (Lu,Y)3Al5O12, taking into account the possibility of growing them by several methods, namely the μ-PD method for obtaining fibers, or the Czochralski method using inexpensive W crucibles. These works were carried out at the Institute for Scintillation Materials of the National Academy of Sciences of Ukraine in collaboration with the Institute of Light and Matter, CNRS, Lyon, France, and CERN.In the second chapter, detailed descriptions of the experimental procedures for raw material preparation, features of growth chamber construction, growth monitoring methods, and post-growth processing of crystals for both μ-PD and Czochralski methods are provided. The chapter also outlines the methods of fabricating experimental samples and the characterization procedures of their scintillation and optical properties.In Chapter 3, the methodologies for growing single-crystal YAG and GAGG fibers by the μ-PD method and their impact on the optical and scintillation properties of the crystals, as well as their defect structure, are described in detail.The first step was the selection of optimal raw materials for growing YAG fibers. A series of fibers was grown using sintered Y2O3 and Al2O3 powders mixed in a stoichiometric ratio. The obtained fibers had a significant number of structural defects, leading to their cracking. This was attributed to the feature of EFG and μ-PD methods where crystallization occurs from a thin melt meniscus and there is no segregation of impurities into the main melt volume. Such methods are more sensitive to the purity of the raw material and deviation of the melt composition from stoichiometry towards one of the components.In subsequent experiments, fragments of YAG and YAG:Ce crystals grown by the Czochralski method at the Institute of Scintillation Materials for the National Academy of Sciences of Ukraine were used as raw materials. The fibers grown in this way contained less defects, but their attenuation length was below the required threshold of 20 cm.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Кулініч Ю.А. 
Великомасштабна структура в моделях Всесвіту з темною енергією: формування сферичних неоднорідностей густини темної матерії: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.02 / Ю.А. Кулініч ; НАН України, Гол. астрон. обсерваторія. — К., 2009. — 26 с. — укp.

Наведено результати аналізу формування великомасштабної структури Всесвіту у космологічних моделях з Л-сталою та моделях з темною енергією. Досліджено лінійну та нелінійну стадії розвитку сферично-симетричних збурень густини та метрики простору-часу у двокомпонентній моделі Всесвіту (однією з компонент є пилоподібна матерія, що описує баріонну речовину та холодну темну матерію, другою - темна енергія з довільним заданим рівнянням стану). Розв'язано задачу кількісного опису досліджуваного розподілу квазарів за червоними зміщеннями у космологічних моделях з Л-сталою у межах формалізму Преса - Шехтера.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В63,022 + В313.3,022 +
Шифр НБУВ: РА368533

Рубрики:

      
19.

Курятніков Є. І. 
Нелінійна динаміка тороїдальних Бозеконденсатів. / Є. І. Курятніков. — Б.м., 2022 — укp.

Ця дисертаційна науково-дослідна робота присвячена теоретичному дослідженню нелінійної динаміки тороїдальних Бозе-конденсатів атомарних газів та аксіонної темної матерії із фокусом на аналізі генерації та розпаді стійких надплинних потоків через вихорову взаємодію, а також дослідженні їх стабільності.Активні експериментальні дослідження Бозе-Ейнштейнівських конденсатів атомарних газів ведуться протягом останніх десятиліть. Зараз в експериментальній фізиці йде активна робота із вивчення явищ пов'язаних із надплинністю, дослідження стійких надплинних потоків є одним із таких напрямів. Останнім часом були поставленні численні експерименти із стійкими надплинними атомарними потоками в Бозе-Ейнштейнівських конденсатах (БЕК), захопленими в пастках з кільцевою геометрією. Експерименти з надхолодними газами відкривають дивовижні можливості для фундаментальних досліджень явища надплинності, що може бути використано для виготовлення приладів високоточної метрології.Першим із напрямів дисертаційного дослідження є опис та аналіз нелінійної динаміки конденсату Бозе-Ейнштейна, що утримується в тороїдальній пастці та приводиться до руху широким відштовхувальним лазерним пучком, який повільно обертається вздовж кільця, утворюючи локалізовану область зменшеної густини (далі в тексті згадується як «слабка ланка»). Така система представляє великий інтерес для дослідження, бо по прямій аналогії із надпровідним контуром із джозефсонівським2контактом, може виступати в якості нелінійного інтерферометра. Висока чутливість циркуляційного стану конденсату до кутової швидкості обертання широкого лазеру аналогічна чутливості струму в надпровідному квантовому інтерферометрі до змін зовнішнього магнітного поля. Перспектива використання атомарних Бозе-конденсатів для майбутніх розробок високочутливих приладів, що вимірюють кутові швидкості обертання, вимагає точних моделей, які чисельно відтворюють якісні та кількісні характеристики експерименту. У дисертації знайдені фізичні параметри для коректного чисельного моделювання досліджуваних систем, які максимально точно відтворюють експеримент. В наближенні середнього поля проводилися моделювання динаміки еволюції системи, максимально наближеної до експерименту. Аналітично та чисельно досліджено процеси генерації та розпаду стійких надплинних потоків атомів у тороїдальних Бозе-конденсатах, які супроводжується складною вихоровою динамікою. Наразі неможливо експериментально спостерігати вихорову динаміку в реальному часі без повного або часткового руйнування конденсату, оскільки квантові вихори мають розміри менші за мікрон, попри те, що розміри тороїдальних конденсатів сягають сотень мікрон. Для отримання зображень вихорів конденсат спостерігають у процесі розльоту після вимкнення утримуючої пастки. Саме теоретичні моделі допомагають детально дослідити фізичні закономірності процесів, що відбуваються в експерименті.В дисертації було досліджено явище гістерезису в тороїдальних Бозе-конденсатах. Спочатку система приводиться до руху лазерним пучком, що перемішує конденсат із певною кутовою швидкістю. При досягненні критичної кутової швидкості, система переходить у перший збуджений циркуляційний стан із стійким надплинним потоком, замкненим в кільці. Далі система перемішується лазером і, при досягненні іншої критичної кутової швидкості, відбувається розпад надплинного потоку. Ширина петлі гістерезису визначається різницею критичних частот, яка залежить від інтенсивності лазерного пучка. У дисертаційній роботі були знайдені3граничні параметри лазерного пучка, при яких відбувається перехід між квантовими циркуляційними станами, та виходячи із теорії катастроф, була запропонована аналітична апроксимація чисельних результатів. Протягом експерименту частка сконденсованих атомів зменшується за рахунок теплових флуктуацій, що призводить до своєрідного «випаровування» конденсату. Ми продемонстрували, що зменшення числа атомів призводить до зменшення ширини петлі гістерезису.^UThis thesis is devoted to the theoretical study of the nonlinear dynamics of toroidal Bose condensates of atomic gases and axion dark matter with a focus on the generation and decay of persistent currents via vortex interaction and the study of their stability.Experimental studies of Bose-Einstein condensates of atomic gases have started over thirty-five years ago. Experimental physics is actively working on the study of phenomena related to superfluidity. The study of persistent currents is one of the directions of these studies. Recently numerous experiments have been studying persistent currents in Bose-Einstein condensates (BECs) trapped in a ring geometry. Experiments with ultracold gases open up amazing opportunities for fundamental research of the superfluidity phenomenon, which can be used to make high-precision metrology devices.In the first chapters of this work we analyze nonlinear dynamics of Bose-Einstein condensate trapped in a toroidal trap which is driven by a wide repulsive laser beam that rotates slowly along the ring, forming a localized region of the reduced density also called as a "weak link". Such a system is interesting for research, because of analogy with a superconducting circuit with a Josephson contact, it can act as a nonlinear interferometer. The high sensitivity of the condensate's phase to the angular frequency of the wide laser is similar to the sensitivity of the superconducting current in a superconducting quantum interferometer to changes in the external magnetic field. Bose condensates might be used for future developments of highly sensitive devices for measuring angular frequencies. But this requires accurate models that numerically reproduce the qualitative and quantitative characteristics of the experiment. We chose physical parameters for numerical modeling of8studied systems with the aim to have the most accurate reproduction of experiments. In the mean field approximation, we simulated condensate dynamics modeling the experiment. Numerically and analytically studied conditions for the generation and decay of persistent currents in Bose-condensates trapped in toroidal traps. Even though condensate is a macroscopic quantum system of tens or even hundreds of microns in size, quantum vortices are smaller than a micron. To detect vortices, condensate is observed milliseconds after releasing from the trap. Here theoretical models help to study in details the physical processes happening in the experiment.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Кухар В.В. 
Соціальна організація цивілізованого суспільства (філософський аспект): Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / В.В. Кухар ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 1999. — 20 с. — укp.

Досліджено концепцію соціальної організації цивілізованого суспільства в її історичній еволюції. Показано шляхи формування цієї концепції у її еволюційній зміні: виникнення, утвердження, тенденції сучасного розвитку. Використано нетрадиційну методику, яка поєднує організаційний підхід до вивчення суспільства з системним, цивілізаційним, парадигмальним, діяльним, інтервальним. Обгрунтовано спробу знайти алгоритм історичної еволюції цивілізованого суспільства у співвідношенні усіх її ланок: коеволюції та революції, дивергенції та конвергенції, монізму та плюралізму. Вперше проаналізовано шляхи формування концепції соціальної організації цивілізованого суспільства. Використано ідею про організаційну будову матерії. Новою є спроба подолати існуючі однобокості у вивченні суспільства шляхом запровадження поняття "системоутворююче ядро". Суспільство предсатвлено в дослідженні системною ієрархією з розкриттям її внутрішнього змісту у вигляді рівнів організації, які поступово ускладнюються. Виявлено прагнення елімінувати політичні та ідеологічні мотиви, зблизити та привести в певну систему погляди, з точки зору різних існуючих шкіл філософії, визначити шляхи їх конвергенції. Поглиблено зміст понять: розподіл праці, власність, соціальна культура, свобода та культура, які розглянуто концептуально. Запроваджено для характеристики соціальних процесів такі поняття, як спекулятивна вартість, рушійна сила товару, політичний соціум, суспільна самосвідомість. До новизни відноситься внесення в дослідження такого критерію, як відтворення суспільного життя, який підводить основу до розуміння історичної еволюції суспільства. Результати дослідження можуть бути використані у формуванні концепції соціальної організації та теорії суспільства, з'ясуванні перспективи розвитку сучасного суспільства перехідного типу: громадянського, постіндустріального, інформаційного, гуманного, відкритого. В Україні застосування результатів дисертаційної роботиможе складатись з декількох напрямків: 1) формування відкритого суспільства на основі ринкових соціальних усталень; 2) соціальна інтеграція українського суспільства до європейської та світової співдружності; 3) вибір оптимальних варіантів реформування, котрі позбавляють від монополізму та помилок світової цивілізації, враховують світовий досвід розподілу праці та інтеграції; 4) зближення різних регіонів України у єдиний соціальний простір на основі спеціалізації та кооперації виробництва і обігу, соціокультурного співвиробництва; 5) формування власного філософського фундаменту, спроможного актуально обгрунтувати не тільки практичні засоби щодо укріплення економічної самостійності та політичної незалежності, але і прорив в майбутнє.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*18:с5 + С5*1
Шифр НБУВ: РА306381 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського