Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (12)Тематичний інтернет-навігатор (3)Наукова електронна бібліотека (58)Реферативна база даних (721)Книжкові видання та компакт-диски (611)Журнали та продовжувані видання (21)
Пошуковий запит: (<.>K=ФАШИСТСЬК$<.>+<.>K=ПОЛОН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 67
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Слободянюк М.А. 
Антифашистський рух опору в Південній Україні (1941 - 1944 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / М.А. Слободянюк ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто проблеми, пов'язані з діяльністю антифашистського руху опору в Південній Україні. Визначено вплив нацистського окупаційного режиму на політичні настрої населення, розглянуто їх еволюцію. Висвітлено місце та роль пасивного опору населення в антифашистській боротьбі на Півдні Україні. Розглянуто основні етапи діяльності радянських партизанів і підпільників. Досліджено діяльність підпілля Організації Українських Націоналістів (ОУН-Б) в краї. Здійснено порівняльний аналіз діяльності радянських підпільно-партизанських формувань і підпілля ОУН-Б у боротьбі проти німецько-фашистських окупантів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр7)622-5
Шифр НБУВ: РА318230 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Саєвич Й.Й. 
Військовополонені українці в таборах Австро-Угорщини і Німеччини в період Першої світової війни: вишкіл та організація побуту: Автореф. дис... канд. іст. наук: 22.02.22 / Й.Й. Саєвич ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2007. — 19 с. — укp.

На підставі здобутків вітчизняної та зарубіжної історіографії, аналізу нових архівних документів, матеріалів і спогадів учасників подій узагальнено роль українського політикуму в утворенні таборів військовополонених українців російської армії в Австро-Угорщині та Німеччині, національно-патріотичну та культурно-освітню працю галицько-буковинських і наддніпрянських громадсько-політичних діячів серед полонених українців. Показано матеріально-побутові умови табірного життя та їх вплив на піднесення національної свідомості українського вояцтва, діяльність табірних кооперативних структур. Досліджено військово-політичну роботу українського політичного проводу з метою організації збройних формувань Української національно-демократичної революції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц35(0)532.2-92 + Ц4,8(4УКР)1:611/612 + Т3(4УКР)524-68...6 +
Шифр НБУВ: РА349480

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Малець Н.Б. 
Громадсько-політична діяльність Яцка Остапчука (1873 - 1959): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.Б. Малець ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича. Ін-т народознав. — Л., 2007. — 17 с. — укp.

Досліджено громадсько-політичну діяльність Я.Остапчука у контексті політичних процесів у Галичині та Закарпатті наприкінці XIX - у першій половині XX ст. Показано вплив сімейного виховання в національному дусі, навчання в народних школах і гімназіях Тернополя та Львова, загально-політичної атмосфери в краї в 1880 - 1890-х рр., спілкування з І.Франком, М.Павликом, А.Барвінським, П.Думкою, С.Гарматієм, С.Шмигером, А.Шмигельським, І.Янковським на формування суспільних поглядів Я.Остапчука. Проаналізовнао його діяльність в Русько-українській радикальній та Українській соціал-демократичній партіях. Висвітлено парламентську діяльність Я.Остапчука в Державній Раді у Відні, а також культурно-просвітницьку роботу у Фрайштадському таборі полонених українців у роки Першої світової війни. Показано роль Я.Остапчука у національно-культурному відродженні Закарпаття у складі Чехословаччини в 1920 - 30-х рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР333)6-8 Остапчук +
Шифр НБУВ: РА350906

Рубрики:

      
4.

Жилюк В.М. 
Діяльність ОУН та УПА на Житомирщині у 1941 - 1955 рр.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.М. Жилюк ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено діяльність Організації українських націоналістів (ОУН) та Української повстанської армії (УПА) на Житомирщині в період німецько-радянської війни та післявоєнні роки. Досліджено спільну діяльність націоналістів та активної частини місцевого населення зі створення українських державних оргаів влади у перші місяці війни. Встановлено, що з утвердженням нацистської окупаційної влади в листопаді 1941 р. на Житомирщині було припинено процеси формування місцевого самоврядування та національно-культурного відродження, багато оунівців та їх прихильників заарештовано та розстріляно. З'ясовано, що за тяжких умов фашистської окупації націоналістичному підпіллю вдалося організувати мережу своїх організацій та утвердити вплив майже в усіх районах області. Розглянуто різні форми боротьби ОУН та УПА за незалежність України, зокрема, збройні акції та засоби пропаганди, доведено пріоритет агітаційно-пропагандистського напрямку. З'ясовано, що у післявоєнні роки боротьба націоналістичного підпілля проти радянської влади визначається діями невеликих груп і проявляється акціями національного та соціального протесту. На підставі вивчення чинників ідейного змісту, форм і методів діяльності, з урахуванням факту підтримки націоналістичного підпілля місцевим населенням зроблено висновок, що боротьба ОУН та УПА на Житомирщині мала національно-визвольний характер.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф513(4УКР-4ЖИТ)62 +
Шифр НБУВ: РА358413

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Вєтров І.Г. 
Економічна експансія "третього рейху" та промисловість України в роки Другої світової війни: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.Г. Вєтров ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 1999. — 22 с. — укp.

В дисертації на широкому колі архівних джерел, переважна більшість яких вводиться до наукового обігу вперше, висвітлюється комплекс питань, пов'язаних з проявами окупаційної політики фашистської Німеччини на території України в економічній сфері. Автор досліджує і аналізує конкретні особливості економічної експансії "третього рейху" в промисловості України періоду Другої світової війни. Розкривається проблема ролі української промисловості для Німеччини в ході планування і реалізації нацистських планів за світове панування. Зроблено спробу аргументованої оцінки ефективності нацистської колоніальної експлуатації промислово-сировинного потенціалу України в інтересах задоволення військово-економічних потреб рейху у війні. Автор розглядає структуру окупаційної адміністрації, засади здійснення нею демографічно-трудової політики на території України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)622-2

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Потильчак О.В. 
Експлуатація трудових ресурсів України гітлерівською Німеччиною у роки окупації: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.В. Потильчак ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням використання трудових ресурсів України у військово-економічних інтересах Німеччини в роки радянсько-німецької війни і нацистської окупації. Висвітлюється комплекс питань, пов'язаних з проявами окупаційної політики фашистської Німеччини на території України в демографічно-трудовій сфері. Зроблено спробу комплексного дослідження передумов, конкретних шляхів і методів трудового визискування основних категорій працездатного населення. Розглядаються та відповідно кваліфікуються конкретні прояви нацистської політики у сфері використання трудових резервів України. Досліджуються особливості соціальної політики окупантів стосовно працюючого населення, а також особливості трудової експлуатації та соціального становища військовополонених та "остарбайтерів". Розглядається політика окупантів в аспекті підготовки трудових резервів для промисловості, управлінської сфери і сільського господарства України, аналізуються її причини та наслідки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)622.8

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Филь О.М. 
Життєвий шлях та військова діяльність І.Д.Черняховського (1907 - 1945 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.М. Филь ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 18 с. — укp.

Вивчено житєвий шлях і військові здобутки І.Д.Черняховського, з'ясовано його місце та роль як військового діяча. Проаналізовано основні етапи становлення І.Д.Черняховського як військового фахівця у передвоєнний період. Розглянуто його діяльність під час Великої Вітчизняної війни як командира дивізії, корпуса, командувача армією та Західного й 3-го Білоруського фронтів. Окреслено характерні риси І.Д.Черняховського як визначного воєначальника. Базуючись на архівних матеріалах, розкрито основні риси полководницького мистецтва І.Д.Черняховського, його участі в розробці та реалізації певних важливих стратегічних операцій Великої Вітчизняної війни, роль полководця у визволенні України від фашистських загарбників. Уточнено деякі біографічні дані життя І.Д.Черняховського, по-новому розкрито його діяльність напочатку Великої Вітчизняної війни, під час здійснення Білоруської наступальної операції. Діяльність І.Д.Черняховського висвітлено у контексті подій розвитку радянського суспільства передвоєнного та воєнного часу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-8 Черняховський + Ц35(2)626-801 Черняховський І +
Шифр НБУВ: РА346163

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Мамроцька О. А. 
Жінки України в роки Другої світової війни: історіографія: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.06 / О. А. Мамроцька ; "Переяслав-Хмельниц. держ. пед. у-т ім. Г.Сковороди". — Переяслав-Хмельницький, 2010. — 20 с. — укp.

Комплексно розглянуто та переосмислено сформовані уявлення про події періоду Другої світової війни і, зокрема, про участь в ній жінок України. Проведено аналіз історіографічних джерел, документів і матеріалів, мемуаристики, спогадів очевидців щодо становища й участі жінок у війні. Висвітлено подвиг жінок України під час евакуації, на тимчасово окупованій німецько-фашистськими загарбниками території. Показано становлення історіографії "жіночої сторінки" боротьби ОУН-УПА.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)62-297 г + Т1(4УКР)62
Шифр НБУВ: РА373398 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Полонська Н.О. 
Забезпечення соціально-економічного розвитку регіону на основі використання програмно-цільового методу (на прикладі АР Крим): автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.05 / Н.О. Полонська ; НАН України. Рада по вивч. продукт. сил України. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Розкрито суть та досліджено елементи механізму управління соціально-економічним розвитком регіону. Обгрунтовано вибір програмно-цільового методу як основного у проблемно-орієнтованому управлінні. Проведено систематизацію етапів вітчизняного розвитку даного управління та закордонного державного програмування. Досліджено основні передумови соціально-економічого розвитку Автономної Республіки (АР) Крим у цілому та у контексті її адміністративно-територіальних одиниць на базі інтегральної оцінки рівня їх регіонального розвитку. З урахуванням виявлених пропорцій регіонального відтворювального процесу розроблено модель оцінювання рівнів диференціації розвитку регіонів, що дозволило виділити регіони-лідери й аутсайдери в АР Крим. Виконано певні розрахунки, на підставі яких обгрунтовано зміни у механізмі перерозподілу фінансових ресурсів і прийняття управлінських рішень на регіональну рівні, диференційований підхід до організації регіонального управління у масштабах республіки. На підставі результатів дослідження обгрунтовано перспективні напрямки вдосконалення процесу розробки та реалізації цільових програм, методичні підходи до їх формування для різних адміністративно-територіальних утворень. Запропоновано шляхи вдосконалення інформаційного забезпечення процесу програмно-цільового управління.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР-6КРИ)60 + У9(4УКР-6КРИ)212.51 +
Шифр НБУВ: РА358001

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Мандзяк В.П. 
Історіографія українського національного руху в Галичині ХІХ - початку ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / В.П. Мандзяк ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2006. — 20 с. — укp.

Розглянуто історіографію українського національного руху в Галичині XIX - початку XX ст. Виявлено й охарактеризовано методологічні та концептуальні засади наукових досліджень, показано вплив ідеологічних догм і стереотипів на формування наукових уявлень з історії національного руху галицьких українців. Показано, що українська та зарубіжна історіографія розкрила не лише цілісну картину розвитку українського руху в підавстрійській Східній Галичині, але й досліджувала окремі його аспекти: діяльність перших просвітницьких гуртків і громадських організацій, розвиток галицького русофільства та народовста, виникнення політичних партій і традицій парламентаризму, участь духовенства, селянства, студентства та інтелігенції в національному русі. Обгрунтовано необхідність подальшого вивчення й інтерпретації таких наукових проблем, як вплив українського середовища у Відні на розвиток національного руху в краю, походження та сутність полонофільської й австрорусинської течій, трансформація модерної української ідеї, діяльність протопартійних організацій в Галичині. Проаналізовано праці українських і зарубіжних учених й виявлено дискурсійні питання, які залишаються актуальними для історіографії українського руху в Галичині XIX - початку XX ст., а саме: хронологічні межі та періодизацію національного відродження, походження та сутність галицького русофільства та австрорусинства, роль греко-каталицького духовенства в національному русі, феномен Галичини як "П'ємонту України".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР331)5 + Ф513(4УКР331)2г +
Шифр НБУВ: РА348734

Рубрики:

      
11.

Левченко В.Б. 
Кільцева гниль картоплі та заходи щодо обмеження її розвитку в умовах Полісся України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.11 / В.Б. Левченко ; Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В.Докучаєва. — Х., 2007. — 18 с. — укp.

Вперше за умов Полісся України визначено ареал кільцевої гнилі бульб картоплі. Виділено штами Corynebacterium sepedonicum Sp. et. K. 12лП, 38лП, 42 л, 55, 68 різного ступеня патогенності. Встановлено, що до збудника кільцевої гнилі є стійкими такі сорти картоплі: Адретта, Бородянська рожева, Гібрид 1015, Гібрид 38, Зов, Древлянка, Либідь, Невська, Ольвія Поліська рожева, Полонина, Посвіт, Провенто, Ракурс, Студентська, Українська рожева, Форум, Явір. Доведено, що бульби з ознакою кільцевої гнилі більш вразливі до хвороб грибкового походження, зокрема, парші звичайної та парші порошистої. Встановлено, що мікроелементи Bo, Cu, Zn та озеленення бульб знижують ураження картоплі кільцевою гниллю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.149-5 кільцева гниль + П491.151 +
Шифр НБУВ: РА348854

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Кричевська Д.А. 
Ландшафтно-екологічні засади територіально-функціональної організації гірських біосферних резерватів (на прикладі української частини міжнародного біосферного резервата "Східні Карпати"): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.11 / Д.А. Кричевська ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано оптимальне територіальне планування української частини міжнародного біосферного резервата (МБР) "Східні Карпати" на засадах ландшафтного й екологічного підходів. Проаналізовано розвиток уявлень про фукнціональне призначення біосферного резерванта (БР); встановлено основні закономірності територіально-функціональної організації гірських БР, розташованих у біомі "широколистяних лісів і рідколісся" помірного поясу Європи, з'ясовано функціональну роль МБР "Східні Карпати" у екомережах Карпат і Полонинсько-Бексидського біогеографічного округу. Розроблено алгоритм зонування гірських БР на ландшафтно-екологічних засадах; охарактеризовано ландашафтну та басейнову структуру, біоекологічні особливості української частини МБР і обгрунтовано схему її функціонального зонування на підставі оцінки геосистем за параметрами позиційно-динамічної автомномності, антропогенної модифікації лісового покриву, екосистемної та раритетної репрезентативності. Показано, що проведене модельне режимне зонування ключових ділянок БР дозволяє рекомендувати як пріоритетні в природоохоронному ядрі - заповідний режим, у буферній зоні - заказний, а у транзитній - режим раціонального використання природних ресурсів. Показано, що режимне зонування виступає підставою виділення функціональних зон Ужанського національного та Надсянського ландшафтного парків як складових МБР.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*807*88(4УКР3)л64 + Д829(45УКР3,3)081 +
Шифр НБУВ: РА350662

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Баранська О.М. 
Ліричний герой та літературна особистість Я.П.Полонського: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / О.М. Баранська ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2001. — 19 с. — укp.

Теоретично узагальнено конкретні (теоретико-літературні, психологічні, літературно-історичні) спостереження функціональної взаємозалежності категорій "ліричний герой" і "літературна особистість". Визначено міру співвідношення умовно-поетичного та біографічного, психологічного та традиційно-літературного в структурі художнього образу (ліричного героя) у творах Я.П.Полонського, зважаючи на його хронологічні трансформації 1840 - 1890-х рр. і життєтворчі тенденції. Реконструктивний підхід до формування літературно-історичного та "життєвого" образу поета вимагав залучення контекстуальних (історико-літературних, біографічних, у тому часлі архівних) даних. Специфіка художнього побутування ліричного героя першого періоду творчості зумовлена романтичними традиціями початку XIX ст., переважно - пушкінськими, а також індивідуально-психологічними та біографічними чинниками. Зміну соціально-етичних характеристик ліричного героя 1860 - 1890 рр. розглянуто у аспекті розвитку нових реалістичних тенденцій в російській поезії. Визначено рухомі фрагментарно-описові складники літературно-історичного образу поета.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4Рос)5-4Полонский Я.П.535
Шифр НБУВ: РА313744 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Сапіга О. П. 
Медична та санітарна служба в Українській Галицькій армії (1918 - 1920 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 20.02.22 / О. П. Сапіга ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. — Л., 2011. — 20 с. — укp.

Проаналізовано фахову підготовку українських цивільних і військових медиків в Австро-Угорській та Російській імперіях і здобуття ними практичного досвіду напередодні та в роки Першої світової війни. Розглянуто головні чинники складної санітарно-епідемічної ситуації в Україні в роки національного державотворення. Простежено шляхи вирішення проблеми лікарських кадрів у перші місяці становлення Західно-Української Народної Республіки, створення мережі військових медичних пунктів і госпіталів у прифронтових областях українсько-польської війни та в запіллі, забезпечення їх необхідним обладнанням, медикаментами та продовольством. Досліджено діяльність військових і цивільних лікарів і санітарів, які оберігали життя та здоров'я особового складу УГА під час українсько-польської війни 1918 - 1919 рр. у Східній Галичині та боротьби за українську незалежність у Наддніпрянщині 1919 - 1920 рр. Розкрито роль українських цивільних волонтерів і харитативних організацій у медичному нагляді за пораненими та хворими вояками УГА на фронті, в запіллі під час української влади та в полоні під час окупації ворожих сил.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р89(4УКР) + Ц7(4УКР)133-1:61
Шифр НБУВ: РА381544 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Манівчук Г.В. 
Механізми відновлення саморегуляції, підвищення продуктивності, охорони та раціонального використання лучних агробіогеоценозів Українських Карпат: автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.16 / Г.В. Манівчук ; Ін-т агроекології УААН. — К., 2007. — 39 с. — укp.

Розроблено теоретико-методологічні та прикладні засади відновлення механізмів саморегуляції біотичних зв'язків у лучних агробіоценозах, втрачених під впливом певної сукупності антропогенних і природних чинників, з метою підвищення їх продуктивності й охорони видового різноманіття, що зумовлюють стікість до водної ерозії та трофічних зв'язків всієї гірської екосистеми. Обгрунтовано систему біомеліоративних заходів, спрямованих на підвищення біотичної активності грунтів, реанімації деградованих гірськолучних і високогірно-полонинських угідь. Сформовано концепцію виробництва та використання біогенних добрив на базі місцевих ресурсів органіки та популяцій педобіонтів-редуцентів для їх переробки у біокомпости. Як вид біогенних добрив біокомпости насичені біофільними елементами та популяціями живої грунтової біоти, здатної до активної біодеструкції відмерлих решток у грунті, відповідно поліпшення трофічних умов у ньому. На цій базі розвинуто теорію замкнутого кругообігу біофільних елементів у агроекосистемі та показано можливість переходу на природозберігаючої системи ведення лучнопасовищного господарства та виробництва безпечної для здоров'я людини та конкурентоздатної продовольчої продукції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П221.82(4УКР3) + Е0*806.3(4УКР)3 +
Шифр НБУВ: РА353382

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Шкраб'юк П.В. 
Монаший Чин отців василіян у суспільно-культурному житті України: автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / П.В. Шкраб'юк ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2007. — 36 с. — укp.

Уперше в українській історіографії проаналізовано діяльність Чину св. Василія Великого (ЧСВВ) у контексті його внеску до національно-духовного, культурного, суспільно-політичного життя України протягом 400-т літ його існування. Розглянуто форми націєтвірної праці ЧСВВ, а саме: запровадження у церковних проповідях української народної мови, розвиток книгодрукування, організацію преси та радіомовлення, формування монастирських бібліотек і архівів, провадження світського та духовного шкільництва, налагодження наукової та літературної праці, співпрацю зі світськими науковими установами та мирянами, участь у визвольних змаганнях. Розглянуто аспект щодо полонофільства василіян, конфронтацію з білим духовенством. Наголошено на значній ролі Василіянського Чину у збереженні релігійно-церковної, етнічної, мовної культурної ідентичності українського народу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0-7 + Т3(4УКР)0-7 + Т3(4УКР)0-7
Шифр НБУВ: РА354675

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Швайба Н.І. 
Н.Д.Полонська-Василенко - дослідник історії Південної України: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Н.І. Швайба ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознав. ім. М.С.Грушевського. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексний історіографічний аналіз доробку Н.Д.Полонської-Василенко з історії Південної України XVIII ст. На підставі аналізу історіографії проблеми, з залученням широкого кола архівних матеріалів, наукової спадщини історика, висвітлено етапи дослідницьких пошуків вченої. Розкрито основні напрями наукового вивчення історії Південної України. Проаналізовано історичні погляди Н.Д.Полонської-Василенко в контексті їх поступового розвитку. З'ясовано концептуальні засади дослідницького трактування історії Південної України XVIII ст., а також значущість наукових досліджень вченої для історіографії напрямку й української історіографії в цілому.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)6-8 Полонська-Василенко + Т3(4УКР7)46 +
Шифр НБУВ: РА358116

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Кривошеєва Л.М. 
Національно-просвітня діяльність Союзу визволення України в таборах військовополонених українців (1914 - 1918 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Л.М. Кривошеєва ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2009. — 20 с. — укp.

Висвітлено складні й суперечливі процеси становлення системи національно-просвітних закладів у таборах військовополонених українців солдатів російської армії часів Першої світової війни під керівництвом Союзу визволення України (СВУ). Проведено аналіз інформаційно-видавничої політики СВУ, бібліографічної та рекламної діяльності. Здійснено комплексний аналіз шляхів вирішення мовних і релігійних питань у багатонаціональному середовищі. Досліджено процеси становлення товариства "Просвіта", таборової преси, хору, оркестру, театру, шкіл живопису та декоративно-ужиткового мистецтва. Зазначено, що діяльність різноманітних таборових кооперативів і сільськогосподарських об'єднань підтримувала суспільний і економічний рівні таборового життя. Із полонених німецьких і австрійських таборів були сформовані три дивізії синьо та сірожупанників, які брали активну участь в Українській революції 1917 - 1920 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52-45 + Т3(4УКР)612-45 + Ф513(4УКР)52/61
Шифр НБУВ: РА369328 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Удовик В.М. 
Німецько-фашистський окупаційний режим (1941 - 1944 рр.) на території генеральної області "Київ" (Київська та Полтавська області): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.М. Удовик ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 16 с. — укp.

Вперше в українській історіографії досліджено проблему становища центральноукраїнських земель (Київського та Полтавського регіонів) у період нацистської окупації 1941 - 1944 рр. На підставі аналізу матеріалів періодики, архівних документів, мемуарів та інших джерел встановлено особливості соціально-економічної та культурної політики окупаційної влади на території генеральної області "Київ". До наукового обігу введено значну кількість архівних матеріалів, які мають велике значення як історичні джерела. Уточнено масові втрати населення деяких міст України. Встановлено роль української допоміжної адміністрації у проведенні окупаційної політики. Охарактеризовано соціально-економічне становище різних категорій населення за даних умов. Виявлено загальний занепад народного господарства, показано спроби його відбудови. З'ясовано, що ставлення окупаційної влади до різних соціальних категорій населення (селян, робітників, військовополонених та інтелігенції) залежало від їх кількості та прикладного значення результатів праці. Здійснено комплексний аналіз розвитку культури за нових умов. Відзначено, що сподіваючись на звільнення України від більшовизму українські національні сили з початком окупації активно відроджували народні культурні традиції. Висвітлено діяльність освітніх установ і закладів культури (театрів, кінотеатрів, музеїв, бібліотек) на окупованій території. Показано внесок української інтелігенції у відродження культурних традицій у перший період окупації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)622.8 +
Шифр НБУВ: РА340432

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Полонін О.В. 
Оптимізація витрат на утримання житлового фонду в регіональному аспекті: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / О.В. Полонін ; Харк. держ. акад. міськ. госп-ва. — Х., 2003. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Розроблено систему економічних заходів збалансування нормативних фінансових потреб, які забезпечують надійне функціонування житлового господарства, з можливостями населення повною мірою сплачувати вартість отримуваних житлово-комунальних послуг. Удосконалено методику калькулювання витрат на технічне обслуговування житлових будинків та утримання прибудинкових територій і місць загального користування, а також систему техніко-економічних норм і нормативів з метою встановлення обгрунтованої чисельності та виробничого персоналу житлових організацій. Наведено критерії та технологію проведення оцінки якості надання мешканцям багатоквартирних будинків послуг з водопостачання, водовідведення, опалення квартир, прибирання прибудинкових територій. Запропоновано порядок відшкодування підприємствами енергопостачання та виробниками комунальних послуг коштів житловим організаціям за експлуатацію внутрішньобудинкового обладнання, а також методику проведення аудиту цільового використання житловими організаціями одержаних коштів та виконання встановлених технічних норм і правил ремонту будинків. Розвинуто порядок відшкодування населенню надмірної сплати за житлово-комунальні послуги у разі її перевищення встановленого законами України рівня у сукупному доході сім'ї. Наведено визначення поняття квартирної плати та її складових вважаючи на світовий досвід і функції, які повинні виконувати сплата за житло за ринкових умов. Розглянуто систему перерахунку населенню цільових зборів за комунальними платежами на підставі фактичних обсягів споживання послуг.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)441.21
Шифр НБУВ: РА326484

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського