Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Реферативна база даних (510)Книжкові видання та компакт-диски (100)
Пошуковий запит: (<.>K=ЦЕОЛІТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 95
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Харчишин В.М. 
Інтенсифікація біотехнології вермікультивування і шляхи оптимізації використання черв'ячної біомаси та цеолітів у виробництві м'яса і яєць перепелів: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.20 / В.М. Харчишин ; Білоцерків. держ. аграр. ун-т. — Біла Церква, 2005. — 21 с. — укp.

Проаналізовано процес ідентифікації біотехнології вермікультивування шляхом оптимізації мінерального складу живильного середовища для гібрида червоних каліфорнійських черв'яків за допомогою природних цеолітів вітчизняних родовищ. Досліджено проблему використання черв'ячної біомаси, вирощеної у різних за мінеральним складом живильних середовищах, і самих цеолітів у раціонах перепелів. Вивчено вміст рухомих і малорухомих форм металів у цеоліті Сокирницького родовища Закарпатської області та цеолітовмісному базальтовому туфі родовища "Полицьке-II" Рівненської області. Визначено рівень елімінації феруму, магнію, мангану, купруму та цинку з мінералів залежно від реакції середовища й експозиції. Установлено, що оптимальною концентрацією цеоліту Сокирницького родовища у складі живильного середовища для гібрида червоних каліфорнійських черв'яків є 3 %, а цеолітовмісного базальтового туфу родовища "Полицьке II" - 4,5 %. Визначено оптимальну концентрацію - 1,5 % обох мінералів у складі раціону для перепелів та вивчено біохімічні показники в організмі птиці. Виявлено, що включення 2 % черв'ячної біомаси, вирощеної на живильному середовищі з вмістом 4,5 % цеолітовмісного базальтового туфу, впливає на біохімічні показники, сприяє підвищенню м'ясної та яєчної продуктивності птиці та не є перешкодою для одержання якісної продукції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П696 + П686.3-45 +
Шифр НБУВ: РА338959

Рубрики:

      
2.

Мандзюк В.І. 
Інтеркаляція іонів в кремнезем та цеоліти: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.24 / В.І. Мандзюк ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2005. — 20 с.: рис. — укp.

Визначено термодинамічні та кінетичні параметри процесу електрохімічної інтеркаляції іонів літію в діоксид кремнію та синтетичні цеоліти. З'ясовано значення умов їх одержання стосовно зазначених параметрів. Головну роль в утворенні цієї фази відіграє координуюча взаємодія між іонами інтеркалянта, внаслідок чого навколо іонів літію формується октаедричне кисневе оточення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З843.3 +
Шифр НБУВ: РА337481

Рубрики:

      
3.

Усманова Г.О. 
Агроекологічні основи використання фосфатмобілізуючих бактерій при вирощуванні олійних культур: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / Г.О. Усманова ; Ін-т агроекології та біотехнології УААН. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження результатів застосування препаратів альбобактерину та поліміксобактерину в технологіях вирощування ріпаку та соняшнику. Встановлено, що бактеризація насіння олійних культур препаратами фосфатмобілізуючих бактерій сприяє стимуляції росту та розвитку рослин, інтенсифікації накопичення фотосинтетичних пігментів і збільшенню активної поглинальної поверхні коріння, а також покращанню фосфатного й азотного живлення, підвищенню урожайності та поліпшенню якості насіння. Обгрунтовано екологічну, біоенергетичну й економічну доцільність використання альбобактерину та поліміксобактерину в технологіях вирощування олійних культур. Показано, що інтродукція A. album 1 122 і P.polymyxa KB у ризосферу ріпаку та соняшнику позитивно впливає на стан мікробіоценозу - збільшує кількість мікроорганізмів агрономічно цінних груп і підвищує нітрогеназну активність асоціативної мікрофлори у 1,7 - 6,9 разів. З метою підвищення титру та терміну зберігання альбобактерину та поліміксобактерину обгрунтовано доцільність застосовувати у процесі виробництва препаратів твердої мінеральної домішки цеоліт у концентраії 0,5 %, яка не впливає на ефективність їх агроекологічної дії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.1-449 +
Шифр НБУВ: РА335471

Рубрики:

      
4.

Біпура Б.Т. 
Азотний режим і гумусовий стан різноудобрених фонів чорнозему типового лівобережжя Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.04 / Б.Т. Біпура ; Ін-т грунтознавства та агрохімії ім. О.Н.Соколовського УААН. — Х., 2001. — 17 с. — укp.

Вивчено ефективність азотних добрив і нетрадиційних способів поліпшення азотного живлення рослин у взаємозв'язку з азотним режимом і гумусовим станом чорнозему типового. Встановлено закономірності дії та післяді азотних добрив протягом трьох вегетаційних періодів. Проаналізовано ефективність використання амонійно-кальцієвих дотацій у вигляді сірчанокислих солей кальцію та амонію як неодмінну умову оптимізації азотного режиму за умов стабільного гумусового стану грунту. Підтверджено доцільність внесення у грунт амонійнасиченого цеоліту як повільнодіючого азотного добрива та речовини, що сприяє збереженню первинних азотно-гумусових параметрів грунту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.173(4УКР)
Шифр НБУВ: РА312639 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Малимін Р.Є. 
Біокремнійорганічні пористі сорбенти в профілактиці акушерської патології у корів: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.07 / Р.Є. Малимін ; Львів. держ. акад. вет. медицини ім. С.З.Гжицького. — Л., 2000. — 20 с. — укp.

Вивчено вплив домішок, внесених до раціону корів, - біокремнійорганічних пористих адсорбентів, вітчизняного цеоліту й угорського - хумоліту на мінеральний і білковий обмін, перебіг процесу отелення та періоду після нього. Встановлено, що згодовування коровам у зимовий та літньо-пасовищний періоди протягом 60 днів до отелення і 45 днів після отелення цеоліту та хумоліту в дозі 0,5 л на 1 кг маси тіла не впливає негативно на показники фізіологічного статусу корів. На основі ентеросгелю виготовлено ентеросгель-пасту, введення якої в порожнину матки корів, у поєднанні з ін'єкцією вітаміну Е, профілактує гострий післяродовий ендометрит. Згодовування цеоліту та хумоліту сприяє збільшенню питомої маси сирої кістки, підвищенню вмісту кальцію на 5 - 40 % і фосфору на 2 - 11 % в кістковій тканині та зростанню кальцієво-фосфорного співвідношення в зимовий період з 1,14:1 у контролі до 1,36:1 у разі використання цеоліту та 1,40:1 - хумоліту, а також зростанню вмісту в крові загального білка на 5 - 13 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П876.1
Шифр НБУВ: РА312250 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Панченко О. С. 
Біотехнологічні засади підвищення енергоресурсо-ефективності та екологічної безпеки процесів на об'єктах комунальної інфраструктури / О. С. Панченко. — Б.м., 2019 — укp.

Представлені науково обґрунтовані рішення з біотехнологічної інтенсифікації процесів, що використовуються у комунальній інфраструктурі населених пунктів. Розроблено біотехнологію видалення сполук заліза та мангану з підземних вод на швидких фільтрах з цеолітовим завантаженням при внесенні культур мікроорганізмів родів Leptothrix і Sphaerotillus. Реалізація біотехнології дозволяє досягти ефективності очищення води за залізом та манганом: з природними культурами - 94-99 % та 71-87 %; з селектованими - 98-99 % та 94-97 % відповідно. Розроблено технологію інтенсифікації процесу деамонізації у біофільтрах шляхом внесення у фільтруюче завантаження попередньо розрахованої кількості культур нітри- та денітрифікаторів, що дозволяє скоротити підготовчий режим роботи фільтра з 18 до 2 діб. Розроблено технологію одержання близьких за своїм складом до природних мікроценозів препаратів, використання яких збільшує ефективність біодеструкції на 26,4±0,2 у порівнянні з традиційними.^UThe dissertation is devoted to scientific substantiation of new energy and resource efficient and ecological biotechnologies for intensification of processes of preparation of drinking water and utilization of solid household waste in municipal infrastructure objects, containing removing iron, manganese and nitrogen compounds from water as well as intensification for biodestruction of organic compounds in solid wastes.In the study of the work of rapid filters on the water intake of the village of Khoroshiv, results were obtained that showed the iron / oxygen ratio to be at level of 0.12 - 0.25, which is according to existing ideas not enough to provide deep treatment, that was obtained practically. This lead us to idea of biotechnological process to take place. To confirm the above assumption, experiments were carried out on filtration of water with an iron concentration of 13,3 ± 0,8 mg / dm3 at a different filtration rate and in the presence of bacteria in the filter material. The results of additional experiments showed that usage of oxygen (which allowed biological growth) lead to deeper treatment than in case of hypochlorite usage. That is, the results obtained not only confirmed the role of microorganisms in the process of non-irritation / demaganization, but also showed the possibility of practical application of biotechnology methods to improve the efficiency of water purification from iron and manganese. For the thorough examination of the biological agent from the filtering material of the various filters, 10 cultures of iron and manganese oxidizing microorganisms were isolated. The evaluation of the morphology of the cultures obtained, according to the scheme, allowed them to be classified as Siderocapsa, Leptothrix, Sphaerotillus, Galionella, Metallogenium, Hyphomicrobium. To implement the proposed schemes a number of technological tasks were solved, including: to develop effective methods of transfer of inoculum to the loading of filters, to select the most suitable filtering loading for the specified purposes, to determine the optimum parameters and regimes of filtering and washing of the filtering layer. Based on the results of the research carried out for the implementation of biotechnology for disinfection and demagnetization on rapid filters, two technological schemes were developed using natural or selected microorganisms cultures. The results of the experiments allowed to reveal important dependencies. Since the concentration of dissolved oxygen at the filter inlet has an opposite effect on the flow of processes, it was appropriate to investigate their regularities at different values of this indicator. The results of experiments showed that when the oxygen supply was reduced from 8 to 5.5 mg / dm3, the concentration of ammonium in the filtered water was in the range of 0.11-0.12 mg / dm3, nitrites - 0.27-0.28 mg / dm3, and nitrates gradually decreased from 11.0 to 2.4 mg / dm3, that is, at high concentrations of oxygen due to nitrification, a significant amount of nitrates was produced, and as the oxygen content decreased due to denitrification, the decomposition of nitrates and their concentration declined. The interconnection between the morphological composition of the solid waste and the biocenoses formed therein was investigated by sorting several samples that arrive at the polygons mm. Kiev and Khmelnitsky. The correlation with coefficient R=0,65-0,68 was stablished and mathematical model to describe the process was obtained. An assessment of the adequacy of the developed model was carried out by comparing the predicted data obtained from the model with the experimental data for the map of the polygon in Chernivtsi with an approximate time of stay of the SHW for 5 years. Comparison of the predicted composition of the biocenosis with the actual allocated showed that the difference between the predicted and actual data on the number of bacteria in the biocenose was 12.5%, and according to the morphological composition - did not exceed 15%, which confirmed the adequacy of the developed model.An assessment of the effectiveness of the proposed technology was carried out by laboratory on samples of MSW in Kyiv using a traditional Bacillus-based preparate and mixed one, the composition of which was determined by simulation. According to the data obtained, the use of a mixture accelerated the biodestruction and rate of subsidence of the sample (by 26,4 ± 0,2%).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Злочевський М.В. 
Біотехнологія одержання і застосування екзогенної іммобілізованої глюкоамілази у годівлі молодняку великої рогатої худоби: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.20 / М.В. Злочевський ; Білоцерк. держ. аграр. ун-т. — Біла Церква, 1999. — 19 с. — укp.

Розроблено спосіб одержання стабілізованої форми ферментного препарату амілолітичного спектру дії глюкоамілази Г20х шляхом іммобілізації на носії аеросилі, а також модифіковано метод іммобілізації цього ферменту на цеоліті шляхом заміни у рідкій фазі ацетатного буферу з pH 5,0 на дистильовану воду, що покращує технологічність і здешевлює процес одержання препарату. Іммобілізована глюкоамілаза стійка у діапазоні pH 1,5 - 8,0 і зберігає каталітичну активність як у сильно кислому (pH 1,5), так і лужному (pH 8,0) середовищах; в цих умовах нативний фермент повністю інактивується. Збагачення раціонів молодняку великої рогатої худоби іммобілізованою на цеоліті глюкоамілазою активує біосинтетичні процеси у організмі телят (збільшується концентрація РНК, підвищується активність Ас Ат та каталази), що сприяє підвищенню продуктивності тварин на 10,0-22,1%.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-451.25,022

Рубрики:

      
8.

Щербань Н. Д. 
Будова, адсорбційні та каталітичні властивості мезопористих матеріалів на основі цеолітів (β, ZSM-5) та вуглецю (С, C3N4, SiC) / Н. Д. Щербань. — Б.м., 2020 — укp.

Розвинуто наукові підходи до створення нових мікро-мезопористих цеоліт- та вуглецьвмісних матеріалів і визначено вплив будови (фазовий склад, текстура) та кислотно-основних характеристик поверхні таких матеріалів на їх адсорбційні та каталітичні властивості. З використанням розроблених темплатних методів одержано мікро мезопористі цеолітвмісні матеріали (на основі цеолітів β та ZSM-5), які характеризуються розвиненою мезопористістю і наявністю сильних кислотних центрів на поверхні мезопор. Показано можливість ціленаправленого формування з регулюванням параметрів пористої структури вуглецьвмісних матеріалів (C, C3N4, SiC) шляхом добору прекурсорів, жорстких темплатів, активуючих агентів з одержанням матеріалів на основі вуглецю з широким діапазоном структурних параметрів, а також з'ясовано вплив фазового складу, пористості, кислотних/основних властивостей таких систем на їх адсорбційні (стосовно водню та вуглекислого газу), фотокаталітичні (відновлення вуглекислого газу) та каталітичні властивості (зокрема, в процесах ізомеризації епоксидів, гідролізу та гідролітичного гідрування арабіногалактану, конденсації Кневенагеля, окиснення бетуліну та н-бутану).^UScientific approaches to the creation of new micro-mesoporous zeolite- and carbon-containing materials have been developed and the influence of the structure (phase composition, texture) and acid-base characteristics of the surface of such materials on their adsorption and catalytic properties has been determined. Using the developed template methods, micro-mesoporous zeolite-containing materials (based on zeolites β and ZSM-5), which are characterized by developed mesoporosity and the presence of strong acid sites on the mesopore surface, were obtained. The possibility of purposeful formation with the regulation of the parameters of porous structure of carbon-containing materials (C, C3N4, SiC) by the selection of precursors, hard templates, activating agents with the obtaining of carbon based materials with a wide range of structural parameters was shown, as well as the influence of phase composition, porosity, acid/base properties of such systems on their adsorption (towards hydrogen and carbon dioxide), photocatalytic (reduction of carbon dioxide) and catalytic properties (in particular, in epoxides isomerization, arabinogalactan hydrolysis and hydrolytic hydrogenation, Knoevenagel condensation, betulin and n-butane oxidation) was found out.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Курмач М. М. 
Будова, адсорбційні, кислотні та каталітичні властивості ієрархічних Ti-, Sn-, Zr-вмісних цеолітів / М. М. Курмач. — Б.м., 2019 — укp.

В дисертаційній роботі розвинуто фізико-хімічні засади темплатного синтезу іє-рархічних Ti, Sn, Zr-вмісних цеолітів. З'ясовано вплив структури темплату, співвідношення каркасоутворюючих елементів в реакційній суміші, концентрації F–-аніонів на тип та морфологію утворених наночастинок, координаційний стан катіонів Е4+ в цеолітній решітці, а також на адсорбційні та кислотні властивості одержаних цеолітів, які ви-значають їх каталітичну активність в процесах одержання 4-метоксибензил-1-метилпропілового етеру з 4-метоксибензальдегіду та 2-бутанолу; 1,3-бутадієну з етанолу за Лебедєвим та лактиду з етиллактату.^UIn the thesis the physicochemical principles of hierarchical Ti-, Sn-, Zr-containing zeo-lites template synthesis are developed The influence of the synthesis conditions, in particular the structure of the template, the nature and the ratio of frame-forming elements (Ti, Sn, Zr, Si, Al and B), the concentration of different F- sources on the topology and the morphology of ob-tained zeolite nanoparticles, their adsorption and acidic properties, as well as catalytic activity in the processes for the preparation of 4-methoxybenzyl-sec-butyl ether from 4-methoxybenzaldehyde and 2-butanol; 1,3-butadiene from ethanol and lactide from ethyl lactate.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Солдаткіна О. В. 
Використання нано- та мікророзмірних матеріалів для розробки електрохімічних сенсорів з покращеними аналітичними характеристиками / О. В. Солдаткіна. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню можливостей використання мікро- та наноматеріалів з метою розробки нових та вдосконалення вже існуючих електрохімічних сенсорів.Показано можливість використання цеолітів у складі електрохімічних ферментних біосенсорів, що застосовуються для прямого визначення субстратів та запропоновано новий метод іммобілізації біологічного матеріалу – адсорбцію ферментів на електрохімічних перетворювачів, модифікованих шаром цеолітів.Оптимізовано методику нанесення ПФД мембрани на дискові платинові електроди з метою покращення селективності амперометричного перетворювача. Показано, що перетворювач з нанесеною ПФД мембраною не проявляє чутливості до низки електроактивних речовин, чим значно підвищує точність біосенсорного аналізу при роботі з біологічними рідинами.Розроблено кондуктометричний хемосенсор для селективного визначення аргініну на основі каліксаренової мембрани. Досліджено його основні аналітичні характеристики, які порівняно з параметрами двоферментного біосенсора. Показано, що кожен з сенсорів може використовуватись для напівселективного визначення аргініну, а також в якості елемента мультисенсора для визначення амінокислот.Створено діючі лабораторні прототипи електрохімічних сенсорів з використанням мікро- і нанорозмірних матеріалів та продемонстровано можливість їхньої роботи з реальними зразками.^UThe thesis is devoted to research into the possibility of using micro and nanomaterials in order to develop new and improve existing electrochemical sensors.The paper shows the possibility of using zeolites in the composition of electrochemical enzyme biosensors used for direct determination of substrates, and proposed a new method for immobilizing biological material - adsorption of enzymes on electrochemical converters modified by zeolites.The method of applying PFD membranes on platinum disk electrodes has been optimized in order to improve the selectivity of the amperometric transducer. It is shown that due to the membrane applied to the surface of the PFD, the biosensor does not show sensitivity to a number of electroactive substances, which significantly increases the accuracy of biosensor analysis when working with samples of biological fluids.A conductometric chemosensor for the selective determination of arginine on the basis of a calixarenic membrane was developed, its main analytical characteristics were described and compared with the parameters of the two enzyme biosensor. The possibility of using each of these sensors for the semi-selective determination of arginine, as well as an element of a multi-sensor for the determination of amino acids, is shown.The existing laboratory prototypes of electrochemical sensors based on micro- and nanosized materials were manufactured and the possibility of their work with real samples was demonstrated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Гуняк О. М. 
Високоміцні бетони транспортного призначення з підвищеною довговічністю / О. М. Гуняк. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена питанням підвищення довговічності високоміцних бетонів транспортного призначення шляхом системного поєднання пуцоланових полідисперсних компонентів, суперпластифікатора та повітровтягувальної добавки для покращення їх мікро- та мезоструктури. Встановлена багатофункціональна роль полідисперсного цеолітового компоненту, що полягає в оптимізації гранулометричного складу бетону на мезоструктурному рівні, формуванні щільної однорідної мікроструктури цементної матриці, а також в створенні внутрішнього резерву води для запобігання самообезводненню бетону. Розроблено та оптимізовано за критеріями міцності склади цементних бетонів для транспортного будівництва з використанням пористих пуцоланічних мінеральних компонентів та доведена їх ефективність у здійсненні функції внутрішнього догляду. Досліджено їх вплив на фізико-механічні властивості, тріщиностійкість та показники довговічності бетонів на основі сумішей різної рухливості. Проведено дослідно-промислове впровадження розроблених високоміцних бетонів транспортного призначення та обгрунтовано їх техніко-економічну ефективність.^UThe thesis is devoted to the development of high-strength concrete with the enhanced durability for highway engineering. The incorporation of both pozzolanic polydisperse components and chemical admixtures of plasticizing and air-entraining action allows to obtain the improved meso- and microstructure of concrete. The role of particle size distribution, chemical composition and structure of zeolitic component in the realization of its properties as a porous pozzolanic mineral additive has been shown. It has been established that the polydisperse zeolitic component is characterized by higher activity in comparison with the polydisperse perlitic component as well as the pozzolanic activity coefficient of polydisperse mineral components exceeds fine-dispersed ones. The polydispersity of zeolitic component also provides the optimization of particle size distribution at the mesostructure level of concrete by compensating the absence of grains in the range of 60-160 μm.The formation of dense, fine-porous and fine-crystalline structure of cement paste has been confirmed. It is provided by the presence of fibrous needle-like calcium hydrosilicates CSH (I), which lead to colmatation of pores and reinforcement of contact zones. It has been proved that high strength of fine-grained concrete containing polydisperse zeolitic component is achieved due to its active role in the formation of both microstructure and mesostructure of the hardening system. Natural polydisperse porous mineral component with unique properties such as zeolitic tuff can be also used for incorporation of internal curing water with minor or without detrimental effect on the mechanical properties of high-strength concrete. It was found that the internal relative humidity of concrete with addition of polydisperse zeolitic component is 10% higher compared to the control concrete after 14 days of curing in dry conditions. The addition of polydisperse zeolitic component mitigates self-dessication of concrete and prolonges the hydration of cement.The mix proportions of concrete incorporating porous polydisperse mineral component and chemical admixtures for highway engineering have been designed and optimized. Such complex modification leads to 7-15% higher bending strength, better resistance to freeze-thaw cycles (F150), higher fracture energy (ΔGF = 67 J/m2) and lower carbonation depth (h=2 mm) of the optimized concrete composition. The addition of both zeolitic component and air-entraining agent results in 5,4 times lower shrinkage deformation of concrete. The water penetration depth of hardened concrete is 3,5 mm, therefore it can be attributed to waterproof. Total porosity and average pore diameter are reduced by 37 and 33% respectively for concrete with the addition of polydisperse zeolitic component. The combination of air-entraining agent together with polydisperse zeolitic component and superplasticizer results in optimal content and uniform distribution of fine air bubbles, which act as stress dampers, contributing to slow down both the process of microcrack formation in pre-peak stage (Gi=247 J/m2) and crack propagation in the post-peak stage (WL=295 J/m2). The pilot industrial application of the developed high-strength concrete for highway engineering was carried out constructing concrete pavement and manufacturing concrete interlocking blocks. The economic efficiency of the industrial application of high-strength concrete is UAH 92 000 per 1000 m2 of pavement. The estimated annual economic impact of reducing the manufacturing cost of concrete interlocking blocks is UAH 656 640.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Будівництво   
12.

Астахова Н.В. 
Властивості і технологія бетону, модифікованого залізистими цеолітами: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.05 / Н.В. Астахова ; Нац. акад. природоохорон. та курорт. буд-ва. — Сімф., 2004. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано доцільність модифікації портландцементу активованими залізовмісними наповнювачами і залізосилікатним лужним колоїдним розчином (продуктом їх взаємодії з силікатами натрію) для одержання бетонів з високою швидкістю формування фізико-механічних властивостей за умови зменшення витрат цементу. Досліджено вплив активованих залізовмісних наповнювачів і залізосилікатного лужного колоїдного розчину на властивості бетонів, що твердіють, і параметри інтенсивності даного процесу. Для оцінки ефективності активованих залізовмісних наповнювачів і залізосилікатного лужного колоїдного розчину використано експериментально-статистичні моделі експериментальних і відносних показників властивостей цементного тіста, розчинів і бетонів. З'ясовано, що введення до складу портландцементу активованих залозистими цеолітами залізовмісних наповнювачів і залізосилікатного лужного колоїдного розчину сприяє підвищенню пластичної міцності цементного тіста та одержаного цементного каменю, позитивно впливає на зменшення їх деформативності та бетону. За даних умов встановлено підвищення швидкості формування міцності та початкового модуля пружності бетону, а також зменшення витрат портландцементу в бетоні за високих показників морозостійкості та водонепроникності одержаного продукту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н331.001 + Н331.006.2 +
Шифр НБУВ: РА332256

Рубрики:

      
13.

Кузьменко Є. І. 
Вміст важких металів у грунті та їх вплив на ріст і розвиток виноградної рослини: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.08 / Є. І. Кузьменко ; Нац. акад. аграр. наук України, Нац. наук. центр " Ін-т виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова". — О., 2011. — 20 с.: табл., рис. — укp.

Досліджено вміст важких металів (ВМ)- Pl, Cu, Zn, Fe у грунті виноградників і виноградних насадженнях, розташованих поблизу автошляхів. Вивчено вплив ВМ на ріст і розвиток виноградної рослини, а також проведено пошук матеріалів для зниження їх негативного впливу. Встановлено, що за умов антропогенного забруднення ВМ їх вміст у грунті й органах виноградної рослини не перевищує встановлені норми гранично припустимих концентрацій (ГПК). З'ясовано, що за умов штучного забруднення грунту ВМ у дозі 5 ГПК їх вміст у вегетативних органах значно вище норми, проте в гронах винограду не перевищує ГПК. Показано, що за таких умов пригнічується ріст і розвиток рослин. Вперше експериментально досліджено, обгрунтовано та встановлено можливість використання цеоліту та торфу для знаження негативного впливу ВМ у процесі вирощування саджанців винограду за умов Північного Причорномор'я.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.518 + П26-272.5
Шифр НБУВ: РА386031 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Панасенко Є.В. 
Вплив агромеліоративних заходів на відновлення властивостей та родючості нафтозабрудненого чорнозему: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.03 / Є.В. Панасенко ; Нац. наук. центр "Ін-т грунтознавства та агрохімії ім. О.Н.Соколовського". — Х., 2007. — 24 с. — укp.

Досліджено особливості міграції, трансформації, акумуляції та біодеградації нафти у грунті, а також шляхи відновлення властивостей і родючості нафтозабрудненого чорнозему за допомогою агромеліоративних заходів. Установлено закономірності фізичного випаровування вуглеводнів нафти залежно від температури, гранулометричного складу грунту та рівня забруднення. Доведено, що кількість адсорбованої нафти збільшується у разі підвищення щільності будови грунту, у разі збільшення вологості відповідно змінюється глибина її проникнення, а грунт забруднюється на більшу глибину. Установлено динаміку змін вмісту рухомого фосфору, калію, нітратного, амонійного азоту у разі забруднення грунту нафтою на нафтопродуктами (бензином, гасом, дизельним пальним, мазутом). На підставі вивчення ефективності окремих меліорантів установлено їх оптимальне співвідношення. Розроблено систему агромеліоративних заходів, яка передбачає внесення мінеральних добрив, застосування соломи, цеоліту як клиноптилоліту та рихлення грунту, що дозволяє значною мірою прискорити процес відновлення родючості забрудненого грунту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.518 + П034.29 +
Шифр НБУВ: РА353448

Рубрики:

      
15.

Жеребна Л.О. 
Вплив високих рівнів забруднення свинцем та кадмієм чорноземів опідзолених і типових на надходження цих елементів у рослини ячменю і кукурудзи, урожай та його якість в умовах Лівобережного Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.04 / Л.О. Жеребна ; Нац. наук. центр "Ін-т грунтознав. та агрохімії ім. О.Н.Соколовського". — Х., 2003. — 23 с.: рис., табл. — укp.

Виявлено вплив різних доз мінеральних добрив та вапна на формування урожайності зерна ячменю та зеленої маси кукурудзи, зменшення надходження важких металів до органів цих рослин. Установлено кількісні значення спроможності кореневих систем до зменшення надходження свинцю до генеративних органів ячменю за різних рівнів забруднення. Визначено роль вапна щодо зниження негативного впливу важких металів на сільськогосподарські рослини за сумісного його локального внесення з мінеральними добривами. Виявлено характер впливу високих рівнів забруднення чорнозему опідзоленого свинцем і кадмієм на вміст в орному шарі грунту поживних речовин. Доведено можливість використання на техногенно забруднених грунтах комплексних сорбент-меліорантів на основі бентонітів і цеолітів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.342.9(4УКР) + П212.2-434(4УКР) + П212.7-434(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА327758

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Фещенко В.П. 
Вплив добрив і меліорантів на продуктивність, якість і нагромадження радіоцезію в урожаї зеленої маси кукурудзи на торфо-болотних грунтах Полісся України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / В.П. Фещенко ; Держ. агроекол. акад. України. — Житомир, 1998. — 16 с. — укp.

Викладені результати шестирічних досліджень впливу доз фосфорних, калійних добрив, сапонітів, цеолітів і глини та їх співвідношення на продуктивність, якість та зниження накопичення радіоцезію зеленою масою кукурудзи на торфово-болотних грунтах Полісся України. Дослідженнями встановлено, що на радіоактивно забруднених торфово-болотних грунтах позитивний вплив на продуктивність кукурудзи має внесення фосфорних і калійних добрив у співвідношенні Р120-180 К240-300 з найменьшими походженнями радіоцезію в кукурудзи. Застосування меліорантів разом з фосфорними та калійними добривами зменьшують накопичення радіоцезію в зеленій масі кукурудзи в 2-5 разів і позитивно впливають на урожайність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-28,022

Рубрики:

      
17.

Бобик В.В. 
Вплив екстернальної кислотності на каталітичні властивості Pd-вмісних висококремнеземних цеолітів у реакції гідроізомеризації н-гексану: автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.04 / В.В. Бобик ; Ін-т фіз. хімії ім. Л.В.Писаржевського НАН України. — К., 2008. — 19 с. — укp.

З'ясовано вплив екстернальної кислотності Pd-вмісних висококрмнеземних цеолітів у реакції гідроізомеризації н-гексану. Показано, що внаслідок зниження екстернальної кислотності морденітових основ каталізаторів внаслідок іонообмінної сорбції катіонів тетрабутиламонію конверсія н-гексану знижується за незмінно високої селективності за продуктами гідроізомеризації. Запропоновано метод кількісного визначення екстернальних кислотних центрів шляхом потенціометричного титрування суспензій цеолітів гідроксидом тетрабутиламонію. Установлено сибатну залежність виходу 2,2-диметилбутану у продуктах гідромеризації н-гексану від концентрації екстернальних кислотних центрів Pd-вмісних морденітових каталізаторів. Визначено умови та запропоновано спосіб підвищення екстернальної кислотності шляхом лужної обробки поверхневого шару морденітового каталізатору. З'ясовано, що в результаті такої обробки суттєво збільшується адсорбційна ємність за 2,2-диметилбутаном, підвищується екстернальна кислотність і зростає активність Pd-вмісного каталізатору в реакції гідроізомеризації та селективність утворення 2,2-диметилбутану. Установлено, що зниження концентрації екстернальних кислотних центрів цеоліту HZSM-5 типу пентасилу за рахунок кислотного деалюмінування на 5 - 9 мкмоль/г або в результаті дезактивації катіонами тетрабутиламонію призводить до збільшення на 47 - 70 % конверсії н-гексану, а селективність каталізатора PdHZSM-5 за продуктами гідроізомеризації зменшується на 70 - 80 %. З'ясовано, що зростання швидкості реакцій крекінгу спричиняється значним розділенням гідрувальних / дегідрувальних і кислотних центрів каталізатора (в його мікропорах) після дезактивації екстернальних кислотних центрів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г241.16-273.4 + Г544.57 +
Шифр НБУВ: РА360920

Рубрики:

      
18.

Касьян Н.В. 
Вплив природи темплату на структуру і сорбційні властивості силікатних та германатних екстраширокопористих цеолітів: автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.04 / Н.В. Касьян ; НАН України. Ін-т фіз. хімії ім. Л.В.Писаржевського. — К., 2007. — 19 с. — укp.

З'ясовано особливості впливу певних факторів (природи темплату та лужного катіону, концентрації реагентів, співвідношення Si і Al, тривалості старіння реакційної суміші, температури та тривалості гідротермальної обробки) на утворення нових висококремнеземних цеолітів ІРС-1 і ІРС-2. Показано, що в Si-, Al-, Ti-вмісних реакційних середовищах має місце явище селективного, детермінованого особливостями побудови вторинних структурних одиниць цеоліту, включення кремнію, алюмінію та титану в кристалічну гратку ІРС-3 залежно від їх природи, зокрема координаційного числа за киснем. Установлено, що атоми германію відіграють найвагоміщу роль у формуванні головної вторинної структурної одиниці - здвоєних чотиричленних кілець, утворення яких є характерною особливістю кристалізації з германій-вмісних середовищ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г583.252,0 + Л293.7 +
Шифр НБУВ: РА353069

Рубрики:

      
19.

Бойчук 
Вплив складу Fe-, Co-вмісних каталізаторів на основі цеолітів та ZrO2 на розклад та відновлення оксиду азоту(І): автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.15 / Тетяна Михайлівна Бойчук ; НАН України; Інститут фізичної хімії ім. Л.В.Писаржевського. — К., 2009. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г125.131-2 + Г544.5
Шифр НБУВ: РА362689

Рубрики:

      
20.

Дворська Ю.Є. 
Вплив сорбентів на прояви аурофузарино- та Т-2 токсикозу у перепелів: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.04 / Ю.Є. Дворська ; УААН. Ін-т експерим. і клініч. вет. медицини. — Х., 2001. — 20 с. — укp.

З'ясовано, що аурофузаринотоксикоз дорослих японських перепелів характеризується зниженням їх яйценоскості (на 6,5 %), незначним зниженням маси інкубаційних яєць (3,6 %), репродуктивних якостей перепелів (заплідненості - 7,2 %, виводимості - 14,15 %), підвищенням ембріональної смертності (1 - 14 доба - на 5,8 %, 15 - 18 доба - 7,2 %), зниженням виводу перепелят (на 19,6 %) та викликає появу патоморфологічних ознак - коричневого забарвлення яєчників та жовтого з крововиливами забарвлення печінки. Колір жовтка яєць змінюється від жовтого до брудно-коричневого з зеленуватим відтінком. Доведено, що аурофузарин накопичується у жовтку та впливає на антиоксидантний та жирнокислотний статуси (концентрації вітамінів Є, А, каротиноїдів і докозагексаєнової жирної кислоти знижуються). Введення до корму сорбентів (природних цеолітів та препарату мананових олігосахаридів - мікосорбу) дозволяє знизити негативний прояв аурофузаринотоксикозу в перепелів біохімічні зрушення в їх організмі, запобігти змінам в якості яєць. Зазначено, що Т-2 токсикоз перепелів характеризується скупченістю, відмовою від корму, затримкою росту, некротичним ураженнями ротової порожини, збільшенням печінки, зміною кольору печінки на жовтий та наявністю дрібних крапкових крововиливів і в'ялою консистенцією. Деструктивні зміни виявлено у верхніх відділах травного тракту - витончення слизової оболонки стравоходу та виразковість слизової оболонки залозистого шлунка. Відносна маса зоба разом зі стравоходом перепелів дослідної групи зменшується. Відзначено вірогідне зниження концентрації природних антиоксидантів у печінці (вітамінів А, Є, С і каротиноїдів). Зазначено, що введення до корму цеолітів не ефективне для запобігання негативного впливу Т-2 токсину в перепелів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П872.765.1-96-8
Шифр НБУВ: РА315976 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського