Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (7)Тематичний інтернет-навігатор (3)Наукова електронна бібліотека (508)Реферативна база даних (3592)Книжкові видання та компакт-диски (1985)Журнали та продовжувані видання (653)
Пошуковий запит: (<.>K=LAN$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1092
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Якушин Л.М. 
Біостратиграфія осадових утворень, палеогеографія та палеоекологія пізньокрейдового морського басейну платформної України (за макрофауною): автореф. дис. ... д-ра геол. наук: 04.00.09 / Л.М. Якушин ; Ін-т геол. наук НАН України. — К., 2010. — 43 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е162"063.3"(4УКР) + Д432(45УКР)633-9
Шифр НБУВ: РА370291 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Федоришин М.Ю. 
Генетичний контроль утворення сахаридної частини ландоміцину А: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / М.Ю. Федоришин ; НАН України. Ін-т клітин. біології і генет. інженерії. — К., 2007. — 28 с. — укp.

Визначено механізм утворення гексасахаридного "хвоста" та показано послідовність реакцій глікозидного перенесення. Уперше для антибіотичних глікозилтрансфераз показано, що у процесі біосинтезу ландоміцину A LanGT1 і LanGT4 працюють двічі за різних акцепторних субстратів. Показано функцію гену lanZ2 Lan-кластеру та вплив його інактивації на спектр продуктів біосинтезу штаму S. cyanogenus S136. За результатами мас-спектральних аналізів з'ясовано, що LanZ2 сприяє утворенню ландоміцинів з довшою частиною. Уперше показано можливість проведення гетерологічної експресії глікозилтрансферази UrdGT2 у мутантних штамах S. cyanogenus S136, внаслідок чого змінюється місцеположення та характер глікозилювання ангуциклінів. Якщо у нативній молекулі перший цукровий залишок приєднано через C - O глікозидний зв'язок, то у рекомбінантному ангуцикліні відбувається зміна на C - C глікозидний зв'язок, який є більш стабільний. Одержано похідні деяких біологічно активних атрахіонів шляхом біотрансформації у штамі Saccharatrix espaniensis.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е422.384.3*725.313 +
Шифр НБУВ: РА349380

Рубрики:

      
3.

Гаврилюк С.А. 
Дешифрування зображень лісових ділянок за матеріалами сканерних космічних зйомок (на прикладі Західного Лісостепу України): автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.02 / С.А. Гаврилюк ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Розглянуто питання дешифрування зображень лісових ділянок Західного Лісостепу України на підставі матеріалів сканерних космічних зйомок. Опрацьовано методичні підходи інтерпретації рослинності та виділення різних об'єктів земної поверхні. Створено тематичну карту вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок ("лісова маска") на її основі цифрову карту лісів Західного Лісостепу України за групами порід на основі космічних знімків Landsat. Проаналізовано основні параметричні правила проведення контрольованої класифікації та визначено найінформативніші комбінації каналів для дешифрування зображень лісових ділянок. Оцінено точність одержаних тематичних карт. Апробовано різні рівні "можливості" для підвищення точності створення цифрової карти лісів Західного Лісостепу України. Для проведення досліджень використано матеріали польових досліджень та надано моніторингові пробні площадки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П361.2 +
Шифр НБУВ: РА357158

Рубрики:

      
4.

Раід М.О.Алькавасмі 
Когнітивний процесор діалогу на основі об'єктних моделей сприйняття і уваги: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Раід М.О.Алькавасмі ; НАН України. Ін-т пробл. моделювання в енергетиці ім. Г.Е.Пухова. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Запропоновано новий підхід щодо синтезу структур когнітивних процесів у вигляді об'єктно-орієнтованих формалізованих специфікацій в нотації уніфікованої мови моделювання UML (Unifed Modeling Language). Розроблено об'єктно-орієнтовану модель структури сприйняття. Обгрунтовано гіпотезу сприйняття та детектування підозрілих сенсорних подій. Створено об'єктно-орієнтовані моделі сфокусованої уваги, що базуються на перемиканні сенсорних подій та їх ослабленні. За допомогою даних моделей підтверджено результати деяких експериментальних даних. Розроблено ресурсну об'єктно-орієнтовану модель уваги. Запропоновано концепцію трактування уваги у вигляді тернарного відношення між класами ментальних задач, релевантних схем довготривалої пам'яті та сенсорних подій. Розроблено циклічні моделі сприйняття - увага на базі моделей сфокусованої уваги та з використанням її ресурсної моделі. Досліджено сенсорну подію в контексті еротематичного діалогового процесу та запропоновано структуру полімодальної сенсорної події. Створено об'єктно-орієнтовані моделі еротематичного діалогового процесу двох агентів і штучного агента діалогу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.81-016 +
Шифр НБУВ: РА336113

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
5.

Зряхов М.С. 
Методи попередньої обробки та автоматизоване адаптивне стиснення багатоканальних даних у системах дистанційного зондування: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.07.12 / М.С. Зряхов ; Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харк. авіац. ін-т". — Х., 2008. — 19 с. — укp.

Розроблено автоматичні методи стиснення, які дозволяють враховувати статистичні та кореляційні особливості багатоканальних сигналів і зображень, що формуються системами дистанційного зондування (ДЗ). Удосконалено метод стиснення багатоканальних одновимірних сигналів (БОС), який базується на двовимірному дискретному косинусному перетворенні (ДКП) та операціях попередньої обробки, що дозволяють збільшити ступінь стиснення за рахунок підвищення подібності відліків вхідних даних. Удосконалено метод вибору параметра, що керує ступенем стиснення (ПКСС) для забезпечення якості відновлених даних, що задано користувачем. Вперше розроблено автоматичний метод стиснення зображень, спотворених адитивними та сигнально-залежними завадами в околі оптимальної робочої точки. Запропоновано новий автоматичний метод стиснення попередньо відфільтрованих зображень, що базується на оцінюванні рівня залишкових завад після фільтрації. Розроблено метод автоматичного стиснення багатоканальних зображень ДЗ (наприклад, зображення систем AVIRIS, Landsat TM та ін.) на базі тривимірного ДКП у групах, сформованих адаптивним способом з урахувнанням характеристик завад у каналах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д23 с141.2 +
Шифр НБУВ: РА357217

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
6.

Шевчук В. М. 
Методика моніторингу руслових процесів за матеріалами аерокосмічного знімання: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.24.01 / В. М. Шевчук ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2011. — 25 с.: табл., рис. — укp.

Запропоновано комплексний підхід до проведення моніторингу руслових процесів за даними космічного знімання, аерознімання, топологічних карт і планів, цифрового моделювання місцевості та спеціальних карт, зокрема, геологічних, грунтових і карт четвертинних відкладів, а також даних наземних спостережень. В результаті аналізу космічних зображень, одержаних з КЛА Landsat 3 та Landsat 7, встановлено значні руслові зміни на р. Дністер. Детальний аналіз цих змін на підставі побудови цифрової моделі рельєфу та використання геологічних і грунтових карт вказує, що в районі зміщень русла переважають легкі супіщані та суглинисті грунти та породи (аргіліти, мергелі та пісковики), що значно піддаються ерозійному впливу, зокрема, розмиванню, особливо під час паводків. Приділено увагу аналізу зміни русла р. Стрий після паводка 2008 р. Встановлено значні зміни на ділянці досліджень, спричинені як розмивом піску та щебеню, так і експлуатаційними виробітками цих будівельних матеріалів поблизу м. Стрий. Розроблено методику визначення передавальних характеристик знімальних систем і вперше реалізовано цю методику для знімальної системи ETM+. З метою ефективної інтерпретації берегових ліній та русел рік обгрунтовано принципи синтезування космічних зображень КЛА Landsat 7.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.5
Шифр НБУВ: РА385050 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Черняк Н.І. 
Моделі і методи автоматизованого управління розвитком агропромислового комплексу регіону: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Н.І. Черняк ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2009. — 18 с. — укp.

Розроблено проблемно-орієнтовану концепцію формування й управління виробничим потенціалом (ВП) АПК регіону за умов його стратегічного розвитку. Запропоновано кластерну математичну модель аналізу та формування груп (кластерів) районів регіону за рівнем розвитку їх ВП як базову модель для прогнозування показників ефективності ВП на основі сплайн-функцій і трендових моделей. Запропоновано інформаційну технологію управління ВП АПК регіону, розроблено модель системи управління його розвитком засобами уніфікованої мови моделювання UML (Unified Modeling Language). Удосконалено класичну модель управління запасами матеріальних ресурсів - одержано модель визначення оптимальної області маневрування матеріальними ресурсами та запропоновано її числове розв'язання. Покращено класичну модель сіткового планування й управління технологічною підготовкою виробництва у напрямку її оптимізації за критерієм "час - вартість". Запропоновано теорію побудови багатокритеріальних моделей прийняття оптимальних рішень з метою удосконалення механізму управління економіко-організаційними процесами розвитку ВП АПК регіону за умов невизначеності зовнішнього середовища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-210.301 +
Шифр НБУВ: РА368783

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
8.

Дударенко О.О. 
Моделювання і розрахунки зсувної небезпеки та інженерного захисту територій і об'єктів: Автореф. дис. канд. техн. наук: 05.23.02 / О.О. Дударенко ; Держ. НДІ буд. конструкцій. — К., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Обгрунтовано методи та засоби здійснення розрахунків зсувних процесів на варіаційній основі без суб'єктивного завдання поверхні ковзання, запропоновано варіаційні методи вирішення питань забудови зсувонебезпечних територій і проектування їх інженерного захисту. На основі теоретичних положень статики сипучого середовища та відомих, найбільш застосовних на практиці методів розрахунків коефіцієнту стійкості схилу Маслова - Берера та Шахунянца і величині зсувного тиску Шахунянца і Білеуша розроблено математичну модель зсувного процесу. Розглянуто обмеження та умови застосування прийнятої математичної моделі, здійснено її практичну перевірку. Створено та апробовано комп'ютерну програму LandSlip2d для автоматичного визначення на варіаційній основі просторового положення поверхні ковзання конкретних зсувів, що дозволяє уникати суб'єктивності її визначення і підвищує надійність розрахунків зсувної небезпеки і споруд інженерного захисту територій і об'єктів від зсувів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н777.2 +
Шифр НБУВ: РА327879

Рубрики:

      
9.

Потапенко В.А. 
Модульні середовища для мережного розподіленого моделювання складних динамічних систем: Автореф. дис. канд. техн. наук: 01.05.02 / В.А. Потапенко ; НАН України. Ін-т проблем моделювання в енергетиці ім. Г.Є.Пухова. — К., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Запропоновано удосконалені методи організації процесів моделювання в гетерогенному мережевому середовищі, що орієнтовані на роботу з моделями складних динамічних систем, зокрема хіміко-технологічних процесів. Досліджено сучасні засоби організації розподілених моделюючих середовищ і WEB-орієнтованих систем. Запропоновано моделі та методики організації розподілених моделюючих середовищ (РМС), інваріантних стосовно програмних і апаратних платформ їх компонентів. Синтез даних моделей у програмні модулі дозволить реалізувати реально діючі РМС. Для створення моделей РМС використано об'єктно-орієнтований аналіз і мову UML (Unified Modeling Language). Для перевірки працездатності запропонованих моделей РМС розроблено і реалізовано програмні модулі як для серверної, так і для клієнтської частин. На основі методу імітаційного моделювання досліджено та визначено основні характеристики, що впливають на ефективність роботи розроблених мережевих РМС. Виявлено вплив таких параметрів, як інтенсивність і тип вхідного потоку запитів, продуктивність серверних вузлів РМС, пропускної здатності каналів зв'язку на середній час обробки запиту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З813.11 +
Шифр НБУВ: РА328091

Рубрики:

      
10.

Миклуш С.І. 
Продуктивність рівнинних букових лісів та особливості організації сталого господарства в них: автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.03.02 / С.І. Миклуш ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2008. — 37 с. — укp.

Наведено теоретичні та методичні основи моделювання росту та продуктивності рівнинних модельних букових деревостанів України, теоретико-методичні засади їх дешифрування за сканерними помісячними знімками та напрями організації сталого багатоцільового лісового господарства у рівнинних букових лісах. Рівнинні букові насадження завдяки різнобічному впливу на середовище, виконують грунтозахисну, водорегулювальну, кліматотвірну, рекреаційну, сировинну й інші функції. Встановлено, що походження насаджень визначає тип росту букових лісостанів, а саме: природні насіннєві деревостани зростають у висоту за звичайним, а штучні - за уповільненим у молодому віці типами росту. Розроблено методичну основу моделювання росту насаджень за масовими матеріалами повидільної бази даних "Лісовий фонд України". Розроблено математичні моделі росту рівнинних букових насаджень за типами лісу та таблиці ходу росту та фітомаси окремо для природних деревостанів свіжих і вологих дубово-грабових бучин і для штучних - свіжих дубово-грабових бучин і грабових дібров. Розроблено теоретичні та методичні засади дешифрування мультиспектральних сканерних космічних знімків Lansat і Spot, які дозволяють здійснювати класифікацію зображення лісових ділянок з їх поділом на вкриті та невкриті лісовою рослинністю лісові ділянки, а у межах вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок за класами: листяні, мішані та хвойні насадження, незімкнуті лісові культури. У класі листяних насаджень виділено букові з поділом за віком. Запропоновано класифікаційну схему функцій рівнинних букових лісів, об'єднаних у 14 груп і 4 типи функцій. Визначено 10 основних напрямів організації сталого господарства у рівнинних лісах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П382.12-275 +
Шифр НБУВ: РА363174

Рубрики:

      
11.

Федько М.М. 
Селекційна цінність самозапилених ліній кукурудзи різних зародкових плазм при створенні гібридів адаптованих до умов Степу України: автореф. дис... канд. с.-г. наук : 06.01.05 / М.М. Федько ; Ін-т зерн. госп-ва УААН. — Д., 2009. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне оцінювання самозапилених ліній кукурудзи різних зародкових плазм (BSSS, Lancaster C103, Lancaster Oh43, Iodent) на адаптивну здатність і екологічну стабільність за продуктивністю та морфо-біологічними показниками за різних умов вирощування (густотою стояння рослин 40 і 60 тис./га). Визначено реакцію інбредних ліній кукурудзи та їх тесткросів на загущення посіву залежно від їх генетичного походження. Наведено варіювання ефектів комбінаційної здатності ліній і простих гібридів за врожайністю зерна та морфо-біологічними показниками залежно від певних природних умов і густоти стояння рослин. Доведено ефективність використання підвищених густот стояння рослин для оцінювання селекційного матеріалу за стійкістю до стресових умов вирощування. Виявлено гетерозисні моделі кращих гібридних комбінацій з широким адаптаційним потенціалом і екологічною стабільністю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-31 +
Шифр НБУВ: РА365117

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Пюрко О.Є. 
Структурно-функціональні особливості галофітів в умовах Приазов'я України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / О.Є. Пюрко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Вивчено структурно-функціональні особливості галофітів різних екологічних груп Приазов'я України (P. lanceolata L. - мезофіт, адаптований до засолення; A. santonica L. - глікогалофіт; H. pedunculata L. - криногалофіт; S. europaea L. - є індикатором засолених грунтів, евгалофіт) з метою з'ясування мультиваріабельності основних складових адаптаційного процесу та чутливості рослин до засолення в онтогенезі. Зазначено, що гістологічний аналіз вегетативних органів галофітів дозволив констатувати, що сольовий стрес викликає зміну співвідношень тканин у них. З'ясовано роль ряду структурно-функціональних перебудов, окремі з яких запропоновано як діагностичні ознаки для визначення солетолерантності рослин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*801.64-658.74-640.2 +
Шифр НБУВ: РА325085

Рубрики:

      
13.

Прокойченко А. В. 
Мовна репрезентація емотивності у текстах новел Д. Г. Лоуренса / А. В. Прокойченко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню мовної репрезентації емотивності у текстах новел Д. Г. Лоуренса. У роботі з'ясовано вплив екстралінгвістичних чинниківна особливості репрезентації емоцій у художніх текстах, зокрема таких, як авторський світогляд, факти біографії, соціально-історичні особливості епохи, індивідуально-психологічні особливості письменника та фонові знання читачів. За допомогою функціонально-стилістичного підходу та комплексної методики дослідження були виявленіосновні графічні, словотвірні, лексико-стилістичні та синтактико-стилістичні засоби актуалізації емотивності у текстах новел Д. Г. Лоуренса. Визначено домінантні емотивні маркери на кожному із зазначених мовних рівнів. Охарактеризовано основні ознаки лексичних одиниць, що номінують, дескрибують та експлікують емоції у текстах новел Д. Г. Лоуренса. З'ясовано структурні особливості синтактико-стилістичних засобів актуалізації емотивності у текстах новел Д. Г. Лоуренса, а саме: проаналізовано основні засоби редукції синтаксичних структур, експансії синтаксичних структур, зміни порядку синтаксичних компонентів та функціональної транспозиції.Ключові слова: емотивність, емотивний фон, емотивна тональність, емотивне забарвлення, емотема, емоції.^UThe research is focused on the study of the predominant emotive characteristics of D. H. Lawrence's short stories. The novelty of the obtained results is manifested in the fact that quantitative-qualitative analysis of the linguistic representation of emotions in D. H. Lawrence's short stories has been performed for the first time; the classification of emotive units expressed on different language levels has been proposed; the influence of the author's worldview on the reflection of emotions in the text has been studied. It has been also shown that emotivity is a predominant feature of D. H. Lawrence's short stories. With the help of a functional-stylistic approach and an integrated research methodology the main graphic, derivational, lexico-stylistic and syntactic-stylistic tools for the actualization of emotiveness in the texts of D. H. Lawrence were identified. A variety of the means expressing emotions in D. H. Lawrence's short stories is represented on the lexical-stylistic level, on which the category of emotivity is verbalized through nomination, description and explication. The syntactic level of D. H. Lawrence's short stories is represented by the rhetorical questions, elliptic sentences, inversion, syntactic parallelism.Key words:emotivity, emotive background, emotive tone, emotive coloring, emotions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Мельников Е. О. 
Здійснення військових реформ на території України (друга половина ХІХ–початок ХХ ст.) / Е. О. Мельников. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт: реформування імперських збройних сил та системи військового управління на території підросійської України в другій половині XIX–на початку XX століть; мета: проаналізувати напрями здійснення військових реформ на українських землях у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.; методи: загальнонаукові (аналізу та синтезу, індукції та дедукції), загальноісторичні (хронологічний та історико-порівняльний), міждисциплінарні (цитування, контент-аналізу, інтерпретативного аналізу); принципи історизму та неупередженості; у роботі використано комплексний, системний, ціннісний підходи. Наукова новизна дослідження зумовлена самою постановкою проблеми, в якій здійснення військових реформ на українських землях у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. вперше в українській історіографії стали предметом спеціального дослідження. Вперше: визначено теоретико-методологічні засади дослідження військових реформ на території України в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.; здійснено комплексне дослідження реформування військово-окружної системи на території України в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. як складової частини розвитку української військової справи та розбудови національних збройних сил; запропоновано періодизацію реформування військових округів на території України у досліджуваний період; охарактеризовано якісні та кількісні показники їх діяльності; відтворено цілісну картину реформування військово-окружної системи на території підросійської України; уведено до наукового обігу документальні матеріали з фондів Центрального державного історичного архіву України (м. Київ), Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Державного архіву Одеської області, Державного архіву Харківської області, що дозволило виявити новий фактичний матеріал з теми дослідження про здійснення військових реформ на території України в другій половині ХІХ–початку ХХ ст. Уточнено: місце українських земель у здійсненні військових реформ в Російській імперії в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.; відомості щодо нормативно-правового забезпечення реформування військових округів на території України; роль військових навчань у посиленні боєздатності збройних підрозділів Російської імперії на українських землях. Набули подальшого дослідження: вивчення регіональної специфіки розвитку військово-окружної системи на території України; вивчення діяльності військово-навчальних закладів на українських землях; питання щодо значення військового реформування округів на території України для створення національних українських військових формувань. Практичне значення роботи полягає у можливості використання отриманих результатів для подальших наукових розробок Матеріали дослідження можуть бути використаними викладачами ЗВО у викладанні курсу історії України та тематичних спецкурсів, при підготовці уроків з історії України у закладах освіти та в поширенні історичних знань у середовищі шкільної молоді. Отримані у дослідженні теоретичні положення та результати можуть стати підґрунтям для підготовки матеріалів для енциклопедичних видань, методичних посібників.^UObject: reforming the imperial armed forces and the system of military control in the territory of sub-Russian Ukraine in the second half of the nineteenth and early twentieth centuries; purpose: to analyze the directions of military reforms in the Ukrainian lands in the second half of the nineteenth - early twentieth centuries; methods: general scientific (analysis and synthesis, induction and deduction), general historical (chronological and historical-comparative), interdisciplinary (citation, content analysis, interpretive analysis); the principles of historicism and impartiality; the work uses complex, systematic, value approaches. The scientific novelty of the research is conditioned by the very statement of the problem, in which the implementation of military reforms on the Ukrainian lands in the second half of the 19th - beginning of the 20th century. for the first time in Ukrainian historiography have become the subject of special study. For the first time: the theoretical and methodological foundations of the study of military reforms on the territory of Ukraine in the second half of the nineteenth and early twentieth centuries were determined; a comprehensive study of the reform of the military-district system in Ukraine in the second half of the nineteenth and early twentieth centuries was carried out. as an integral part of the development of Ukrainian military affairs and the development of national armed forces; periodic reformation of military districts on the territory of Ukraine in the studied period is proposed; characterized by qualitative and quantitative indicators of their activity; a complete picture of the reform of the military-district system in the territory of sub-Russian Ukraine has been reproduced; the materials from the funds of the Central State Historical Archives of Ukraine (Kyiv), the Central State Archives of Higher Authorities and Administration of Ukraine, the State Archives of Odessa Oblast, and the State Archives of Kharkiv Oblast were introduced into scientific circulation. military reforms in the territory of Ukraine in the second half of the nineteenth and early twentieth centuries. Specified: the place of Ukrainian lands in the implementation of military reforms in the Russian Empire in the second half of the nineteenth and early twentieth centuries; information on the legal support for the reform of military districts in Ukraine; the role of military exercises in enhancing the combat capability of the armed forces of the Russian Empire on Ukrainian lands. Received further research: вивчення регіональної специфіки розвитку військово-окружний системи на території України; вивчення діяльності військових навчальних закладів на українських землях; питання про важливість військової реформи округів в Україні для створення українських національних військових частин. The practical significance of the work lies in the possibility of using the results obtained for further scientific development. The materials of the research can be used by teachers of higher education institutions in teaching the course of history of Ukraine and thematic special courses, in the preparation of lessons on the history of Ukraine in educational institutions and in the dissemination of historical knowledge in the environment of school youth. The theoretical findings and results obtained in the study can be the basis for the preparation of materials for encyclopedic publications, manuals.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Стоянова Т. В. 
Особливості перекладу юридичних документів ЮНЕСКО із захисту прав на освіту / Т. В. Стоянова. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційне дослідження присвячено особливостям перекладу англомовних юридичних документів ЮНЕСКО з захисту прав на освіту китайською мовою. Надано жанрово-стилістичну характеристику досліджуваних документів; схарактеризовано їхні лексичні та граматичні особливості; розглянуто особливості термінів на матеріалі дослідження, а також висвітлено теоретичні та практичні перекладознавчі аспекти роботи з англомовними юридичними документами. Запропоновано узагальнені класифікації термінів. Зроблено інвентаризацію та кодифікацію наявних у сучасному перекладознавстві стратегій, тактик та операцій перекладу, що використовуються в процесі відтворення юридичних документів іншою мовою. У дослідженні вивчено специфіку використання різноманітних стратегій, тактик та операцій із наведенням кількісних показників для адекватного перекладу описаних лексичних та граматичних особливостей англомовних документів ЮНЕСКО з захисту прав на освіту китайською мовою з урахуванням лінгвокультурних особливостей обох мов.^UThe presented thesis is dedicated to the problem of translation of UNESCO legal documents protecting the right to education (from English into Chinese). The genre and stylistic peculiarities of these documents are examined, the system of legal terms is presented, the principal aspects of translation theory and practice that deal with legal documents are stated. Generalized classifications of terms are suggested. The strategies, tactics, and operations present in the realm of contemporary translation theory studies of legal documents are enumerated and codified. The peculiarities and quantitative data concerning the usage of the above-mentioned strategies, tactics, and operations in the process of adequate translation of the enumerated lexical and grammatical features of UNESCO legal documents protecting rights to education (from English into Chinese) are presented, special attention is paid to linguacultural specificity of these two languages.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Сосницький Ю. О. 
Особливості організації дизайн-об'єктів інформаційно-комунікативного середовища сучасного міста (на прикладі м. Харків) / Ю. О. Сосницький. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єктом дослідження є інформаційно-комунікативний простір міста Харкова як елемент взаємодії сучасного предметно-просторового і архітектурно-ландшафтного середовища. Предметом дослідження є особливості організації дизайн-об'єктів інформаційно-комунікативного простору, що обумовлюють сучасний стан дизайну середовища міста Харкова. Метою дослідження є виявлення особливостей та принципів організації дизайн-об'єктів інформаційно-комунікативного середовища в м. Харків, що суттєво впливає на процеси естетичного формування міського простору. У дисертації представлені результати дослідження системи чинників формування інформаційно-комунікативного простору міста з точки зору принципів організації дизайн-об'єктів в міському середовищі. Невід'ємні складові інформаційно-комунікативного простору міста визначаються як складно організоване явище дії дизайн-об'єкта у міському середовищі. Проаналізовано зміст понять «дизайн-об'єкт», «інформаційно-комунікативне середовище», «комунікативний дизайн». Визначено передумови згідно яких постає необхідність в реорганізації сучасного інформаційно-комунікативного простору міста. Уточнена типологія дизайн-об'єктів інформаційно-комунікативного середовища за функціональними пріоритетами у просторі міста. Вперше в українському мистецтвознавчому дискурсі виявлено характерні особливості організації та взаємозв'язки, які утворюють художній образ інформаційно-комунікативного міського середовища в світі. Розкрито специфіку естетичної гармонізації інформаційно-комунікативного простору з точки зору впливу дизайн-об'єкта на складові інформаційно-комунікативного середовища, у відповідності до пріоритету його дії. Визначені сучасні принципи організації дизайн-об'єктів інформаційно-комунікативного середовища міста. Набули подальшого розвитку системи принципів за якими слід розглядати особливості організації дизайн-об'єктів інформаційно-комунікативного міського простору.^UThe object of research are is the information and communication space of the city of Kharkiv as an element of interaction of modern object-spatial and architectural-landscape environment. The aim of research is the peculiarities of the organization of design objects of information and communication space, which determine the current state of design environment of the city of Kharkov. The degree of the knowledge on the problem is identify the peculiarities and principles of the organization of design objects of information and communication environment in Kharkiv, which significantly influences the processes of aesthetic formation of urban space. The thesis presents the results of the study of the system of factors forming the informational and communicative environment of the city in terms of the design objects structural principles in the urban environment. Counterparts of the city informational and communicative environment identified as a complex phenomenon by the design-object action in the urban environment. The content of concepts 'design object', 'informational and communicative environment', 'communicative design is analyzed. The prerequisites for the reorganization of the modern urban informational and communicative environment identified. The typology of design objects of the informational and communicative environment specified in terms of functional priorities in the city's environment. For the first time in the Ukrainian art discourse the characteristic features of the organization and interconnections, forming the artistic image of the informational and communicative urban environment in the world were determined. The specificity of the aesthetic harmonization of informational and communicative environment from the perspective of the design object influence upon the components of the informational and communicative environment, in accordance with the priority of its action, disclosed. The modern principles of the urban informational and communicative environment design objects organization defined. A system of principles that used as basis for considering the features of the urban informational and communicative design objects environment were further developed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Нечепоренко М. А. 
«Формування готовності майбутніх учителів іноземних мов до професійно особистісного саморозвитку» / М. А. Нечепоренко. — Б.м., 2019 — укp.

Багатофункціональність діяльності вчителя іноземних мов, динамічні зміни у сфері його професійної підготовки, необхідність неперервного вдосконалення професійних компетентностей та особистісних детермінант майбутніх учителів іноземних мов, а також зумовлена цими факторами потреба педагогічних ЗВО у реалізації науково обґрунтованої методики, що забезпечить становлення активної професійної індивідуальності фахівця, дозволить майбутньому вчителю іноземних мов виконувати завдання, покладені на нього сучасним інформаційним полікультурним суспільством та досягати вершин розвитку своєї особистості, спричинили вибір теми дисертаційного дослідження «Формування готовності майбутніх учителів іноземних мов до професійно-особистісного саморозвитку».У дисертації з'ясовано стан проблеми формування готовності майбутніх учителів іноземних мов до професійно-особистісного саморозвитку в педагогічній теорії і практиці фахової підготови вчителів іноземних мов в Україні, Німеччині, Великобританії та США. Проаналізовано нормативне та навчально-методичне забезпечення підготовки фахівців за кваліфікацією бакалавр освіти, вчитель німецької і другої іноземної мови та зарубіжної літератури.Обґрунтовано та вивчено теоретичні основи формування готовності майбутніх учителів іноземних мов до професійно-особистісного саморозвитку. Конкретизовано смислові значення понять «професійно-особистісний саморозвиток», «готовність майбутніх учителів іноземних мов до професійно-особистісного саморозвитку». Під професійно-особистісним саморозвитком майбутніх учителів іноземних мов розуміємо внутрішній, свідомий, цілеспрямований процес особистісного вдосконалення та професійного зростання майбутніх учителів-філологів на основі процесів самопізнання, самоосвіти, самоконтролю та самореалізації. Готовність майбутніх учителів іноземних мов до професійно-особистісного саморозвитку визначаємо як складне професійно-особистісне утворення, що охоплює мотиваційно-спрямувальний, інформаційно-інтегративний, особистісно-регулятивний, рефлексивно-коригувальний компоненти і слугує основою для постійного підвищення рівня професіоналізму та самореалізації особистості майбутніх учителів іноземних мов.Визначено і теоретично обґрунтовано педагогічні умови формування готовності майбутніх учителів іноземних мов до професійно-особистісного саморозвитку: формування мотивації до професійно-особистісного саморозвитку через комплекс стимулювальних чинників; використання інтегративного ресурсу іноземної мови для здійснення професійно-особистісного саморозвитку; застосування смарт середовища професійно-особистісного саморозвитку. Розроблено структурно-функціональну модель формування готовності майбутніх учителів іноземних мов до професійно-особистісного саморозвитку.Виокремлено та охарактеризовано спонукальний, когнітивний, інтернальний, рефлексивний критерії і відповідні показники, на основі яких визначено й експериментально перевірено низький, середній та високий рівні сформованості готовності майбутніх учителів іноземних мов до професійно-особистісного саморозвитку. Рекомендованими формами організації навчального процесу є практичні заняття, самостійна робота, групова робота, тренінги, воркшопи, індивідуальні та групові консультації, круглі столи, диспути, конференції, самостійна робота із використанням інформаційних ресурсів, індивідуально-пошукова робота, відвідування відкритих уроків провідних педагогів. Обґрунтовано та експериментально доведено ефективність використання методів проблемного та активного навчання (дискусії, моделювання ситуацій, навчальні ігри), методів самостійної та групової позааудиторної роботи (опрацювання літератури іноземною мовою, онлайн-робота з веб-ресурсами), методу кейсів, методу «Портфоліо», веб-квесту. Практичне значення дослідження полягає у розробці методичного супроводу реалізації педагогічних умов формування готовності майбутніх учителів іноземних мов до професійно-особистісного саморозвитку, діагностичного інструментарію для визначення рівнів сформованості готовності майбутніх учителів іноземних мов до професійно-особистісного саморозвитку; комплексу інтерактивних освітніх ресурсів за тематикою професійно-особистісного саморозвитку вчителя іноземних мов. Видано навчальний посібник «Професійно-особистісний саморозвиток педагога в контексті актуальних трендів освітньої парадигми сучасності» та методичні рекомендації до навчальної дисципліни «Практичний курс основної мови» із циклу професійної підготовки майбутніх учителів іноземних мов. Створено смарт середовище у формі вебміксу за тематикою професійно-особистісного саморозвитку, що охоплює авторський тематичний блог «Педагог – професіонал та всебічно розвинена особистість», електронне портфоліо, веб-квест «Готовність учителя іноземних мов до професійно-особистісного саморозвитку: теоретична рефлексія».Ключові слова: майбутні вчителі іноземних мов, готовність до професійно-особистісного саморозвитку, структурно-функціональна модель формування готовності, педагогічні умови.^UMultifunctional activity of the teacher of foreign languages, dynamic changes in the field of his professional training, the need for continuous improvement of professional competencies and personal determinants of future teachers of foreign languages, and also due to these factors the need for pedagogical universities in the implementation of scientifically developed methodology, that will ensure the formation of active professional individuality of the future specialist, will allow the future teacher of foreign languages to reach the peaks of development of their personality, led to the choice of the topic of the dissertation study "Formation of future foreign languages teachers' readiness to professional-personal self-development". The object of the study is future foreign teachers' training. The thesis investigates the problem of forming the readiness of future teachers of foreign languages to professional-personal self-development in the pedagogical theory and practice of professional training of foreign languages' teachers in Ukraine, Germany, the United Kingdom and in the United States. The theoretical bases of professional-personal self-development are substantiated and studied. The semantic meanings of the concept "professional-personal self-development", "readiness of future teachers of foreign languages to professional-personal self-development" are specified. Due to our study, the readiness of future teachers of foreign languages to professional-personal self-development is defined as a complex professionally-personal formation, integrating in its structure motivational-dispositional, informational-integrative, personal-regulating, reflexivity-correcting components, aimed to raise the level of professionalism and self-realization of the personality of future teachers of foreign languages. The pedagogical conditions of formation of future foreign languages teachers' readiness to professional-personal self-development (formation of motivation to professional-personal self-development through a complex of stimulating factors; the use of an integral resource of a foreign language for accomplishing professional-personal self-development; creating a smart environment of professional-personal self-development.) are determined and theoretically substantiated. The structural-functional model of forming the readiness of future teachers of foreign languages to professional-personal self-development is developed. The motivational-stimulating, cognitive, internal, reflexive criteria and relevant indicators of the readiness of future foreign languages' teachers to professional-personal self-development are identified and characterized. According to the determined criteria are defined and experimentally checked the low, medium and high levels of the formation of future foreign languages' teachers' readiness to professional-personal self-development. The recommended forms of organization of the educational process are practical classes, independent work, group work, trainings, workshops, individual and group consultations, round tables, disputes, conferences, independent work with the use of information resources, individual search work, visiting the open lessons of leading teachers. The effectiveness of the use of the active methods, the method of projects, the methods of problem learning (discussions, modeling of problem situations, educational games), methods of independent and group extracurricular work (working out of literature in a foreign language, online work with interactive programs), method of cases, Portfolio method, a web-quest is experimentally confirmed. The integrated phased methodology of formation of future foreign languages' teachers' readiness to professional-personal self-development, that includes the predictive, design and practical stages, has been developed. A smart environment of professional-personal self-development is a web mix, that include the author's thematic blog, the electronic portfolio, a web quest, educational textbook (the text and the tasks in form of thematic cases contain hyperlinks to additional sources). Key words: future teachers of foreign languages, readiness to professional-personal self-development, structural-functional model of forming the readiness, pedagogical conditions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Злортник О. Й. 
Комунікативний простір музичного мистецтва України кінця ХХ – початку ХХІ століття. / О. Й. Злортник. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню комунікативного простору музичногомистецтва України, оскільки сучасний науковий дискурс виявляє стійке тяжіннядо теоретичної платформи просторової парадигми. Відповідно до загальноїтенденції на діалогічність, комунікативні можливості мистецтва стають найбільшпріоритетною галуззю в дослідженні художньої культури. Ввведення поняття«простір» до музичної практики передбачає розгляд музичного жанру вспіввідношенні з існуючими у реальній дійсності моделями людської комунікації,що знайшли свій відбиток у музиці. Матеріалізована у витворі мистецтва творчаактивність автора представляє ядро простору мистецтва, координати якогонескінченні у своїй протяжності. Простір світового мистецтва виступаєконтекстом актуалізації творчих інтенцій композитора-творця, що здійснюються вавторських стратегіях самовираження – самоінтерпретації. Мова музичногомистецтва виступає універсальним комунікаційним інструментом культурногопростору. Музична мова як сукупність засобів музичної виразності занурена уполе семіосфери – простір, що є необхідною передумовою музичної комунікації іобумовлений всією соціокультурною системою суспільства.У музичній сфері мережевої доби формуються нові напрямки, інститути,центри, з'являються нові типи організаційних систем, види діяльності –фундаментальні процеси, які ведуть до зміни вигляду культурного простору.Електронний мережевий комунікативний формат акумулює у собі можливостівсіх попередніх комунікативних засобів, володіє величезним культуротворчимпотенціалом і стимулює до породження культурного різноманіття. Глобальнийінформаційний простір збільшив поле поширення музичної культури, таможливість залучення потенційних споживачів, оптимізував процес консолідаціїчленів музичної спільноти, відкрив додаткові можливості для посиленнякомунікативних взаємодій у музичному середовищі і стрімкого прискоренняобміну інформацією та знаннями.Комунікативні функції простору музичного мистецтва найбільш яскравопроявляються під час здійснення такої сучасної форми соціокультурної мистецькоїдіяльності як фестивальний проект. Доведено, що процес розвитку міжкультурнихкомунікацій учасників музичних фестивалів характеризується поєднаннямпотенціалу полімодального музичного середовища і активної участі особистості втворчій соціокультурній діяльності. У фестивальному спілкуванні музикаемоційно збагачує комунікативну подію, транслює творчі переживання, сприяємасовому охопленню і гуртуванню реципієнт-аудиторії, руйнує психологічні такультурні бар'єри між учасниками.Ключові слова: культурний простір, комунікативний простір, музичнемистецтво, композитор, музична мова, фольклор, фестивальний проект, музичнийфестиваль.^UThe dissertation is devoted to the research of the communicative space ofcontemporary Ukrainian musical art, since modern scientific discourse reveals a steadygravitation to the theoretical platform of the spatial paradigm. In accordance with thegeneral trend of dialogue, the communicative possibilities of art become the mostpriority area in the study of artistic culture. Introduction to the notion of "space" tomusical practice involves consideration of the musical genre in relation to actual modelsof human communication that have found their imprint in music.The chronological boundaries of the study cover the period of the end of the XX –beginning of the XXI century. and due to the peculiarity of the processes of formation ofthe world's socio-cultural space of information and network days.Study of space as a semantic phenomenon in musical art determines one of thedirections – the study of space as a system from the standpoint of the integrity andfunctionality of its varieties – in fact, modern practice, confirms their interpenetration inmusic and many other phenomena of socio-cultural life of man. The introduction of theconcept of "space" to musical practice involves consideration of the musical genre inrelation to actual models of human communication that have found their imprint in music.Materialized in the work of art, the creative activity of the author represents the coreof the space of art, whose coordinates are infinite in their length. The activities of thecomposer, reflecting his artistic and aesthetic outlook, is the content of the author'sstrategies developed in the art space. The strategic trajectories of the modern author, whichhave a communicative orientation, tend to plurality and polymodality. The space is manmade,since it is formed by a creatively active personality, but at the same time, the spaceis constructed by existing artistic objects, and is a system capable of self-development. Aspace that is both self-organized and organized is a synergistic view of art as a system.The language of musical art acts as a universal communicative tool of culturalspace and performs several important functions: the function of communication; thefunction of transmitting and storing information; a function of expressing feelings andemotions of a person; formation of thinking; the accumulation of human experience.Musical language becomes a means of communication, knowledge, national identity,preservation and transfer of experience and traditions of musical culture of the people.Musical language, as a collection of musical expressions, is immersed in the field of thesemiosphere – space, which is a prerequisite for musical communication and is due tothe entire socio-cultural system of society.The work of art as a subject of artistic communication is characterized by thedialogue of its internal structure, and due to the dialogic nature of its structure, the work actsas a potential sign system. The work of art arises as a process and result of relations betweenthe artist and the creative material, thus representing a new quality that arises at theintersection of single authorial operations and general operations of the socio-cultural field.The procedural nature of musical communication seems to be an open, complexand organized system that provides the circulation of heterogeneous auditory, visual andother information in a large time space that is covered by the musical culture of society.The modern structure of the musical-communicative process includes several main areas –composer, musical manager, performer, critic music critic, and listener-recipient, whichare considered in a single system of communicative communications. The study showsthat all of these areas interact sequentially and in parallel, and on the principle of feedback.Communicative functions of the space of musical art most clearly manifest duringthe implementation of such a modern form of socio-cultural artistic activity as a festivalproject. Taking into account the nature and specifics of the organization of culturaldialogue in the musical creativity


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Калугіна Т. В. 
Педагогічні умови професійного саморозвитку викладачів іноземних мов у науково-методичній роботі коледжу / Т. В. Калугіна. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертації проведено цілісний науковий аналіз проблеми професійного саморозвитку викладачів іноземної мови в системі науково-методичної роботи коледжу. Обґрунтовано й апробовано педагогічні умови професійного саморозвитку викладачів іноземної мови у науково-методичній роботі коледжу (використання інтерактивних технологій у науково-методичній роботі коледжу для збалансованості особистісно-професійних якостей викладачів іноземних мов; модернізація інформаційного середовища коледжу для вдосконалення іншомовної компетентності викладачів іноземних мов; створення ресурсного центру професійного саморозвитку творчої особистості викладачів іноземних мов).Визначено компоненти, критерії та рівні готовності до професійного саморозвитку викладачів іноземних мов.Результати самоосвітньої діяльності викладача відображено у формі: доповідей, виступів на семінарах, засіданнях методичних об'єднань; статті до фахового видання; дидактичного матеріалу; науково-методичної розробки; методичного чи діагностичного кейсу; розробки електронних занять, посібників; розробки пакету тестових завдань в електронному вигляді; розробки пакету стандартного планування з теми чи групи тем; проекту особистої методичної веб-сторінки.^UIn the thesis a holistic scientific analysis of the problem of professional self-development of teachers of foreign languages in the scientific and methodological work of the college is carried out.It is determined that the professional self-development of teachers of foreign languages in scientific and methodological work of the college is a conscious self-cognitive activity of teachers of a foreign languages in scientific and methodological work of the college aimed at improving its own personality in accordance with the requirements of the profession and self-realization of oneself as a personality in that social field of activity that defines the profession.The organizational and pedagogical support of the process of professional self-development of teachers of foreign languages in scientific and methodological work of the college is developed.The purpose and objectives of developed organizational-pedagogical support obey to current qualification requirements of the professional abilities of teachers of foreign languages in college. Also, the methodological unit includes methodological approaches and principles. Goals and objectives of the process of professional development of teachers of foreign languages in the scientific and methodological work of the college are carried out in three consecutive stages: diagnostic and motivational, procedural-activity, reflexive-correction.It was established that providing of organizational and pedagogical support of professional self-development of teachers of foreign languages activates the cognitive and research components of professional self-development. It is noted that the socio-psychological climate, which has organizational and pedagogical support by the administration and other experts, promotes operatively-active and reflexive and evaluation components. In turn, the creation of pedagogical conditions that have the ability to receive support and recognition in society, reveals various aspects of the necessarily motivational component, the creative and innovative environment of the college extends to social and communicative.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Капелюх Д. П. 
Поетика драматургічної ремарки / Д. П. Капелюх. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертації узагальнено й систематизовано розроблені в українському та зарубіжному літературознавстві підходи до спроб теоретичного означення, опису й систематизації типів ремаркового тексту в композиційній структурі драматургічного твору, окреслено головні змістовні та формальні ознаки ремаркового тексту, запропоновано й обґрунтовано теоретичні критерії для означення його художнього статусу та варіантних моделей його семантичної та структурної типологізації. У роботі вперше в українському літературознавстві розроблено комплексну, системно-цілісну концепцію аналізу художньої парадигми ремаркового тексту драматургічного твору, обґрунтовану на матеріалі дослідження 415-ти творів 168-ми українських та зарубіжних письменників; зазначено й обґрунтовано проблемні питання теоретичних засад вивчення поетики драматургічної ремарки; виокремлено та класифіковано основні структурні типи авторських драматургічних ремарок; систематизовано семантичні різновиди форм їхньої сценічної реалізації; досліджено й схарактеризовано принципи художньої організації та функціональні типи сценічної ремарки; розроблено й класифіковано семантичні моделі парасценічної ремарки драматургічного твору.^UThe thesis research approaches to attempts of the theoretical definition, description and systematization of the types of the stage direction's text in the compositional structure of the dramatic work, which are developed in the Ukrainian and foreign literary studies, are summarized and systematized. The main content and formal features of the remarkable text are defined. Theoretical criteria for the determining its artistic status and variant models of its semantic and structural typology are proposed and substantiated. In this work, for the first time in Ukrainian literature studies a comprehensive, systematic, holistic conception of the analysis of the art paradigm of the stage direction's text of the dramatic work has been developed. It is substantiated on the basis of research of works of 168 Ukrainian and foreign writers. The problematic issues of the theoretical basis for the study of poetics of the dramatic stage direction are defined and substantiated. The main structural types of the author's dramatic stage direction are distinguished and classified. Semantic varieties of the forms of their stage performance are systematized. The principles of the art organization and functional types of the scenic stage design are researched and characterized. The semantic models of the parascentic stage direction of the dramatic work are developed and classified.Types of the stage direction's text on the grounds of its dual – formally-meaningful embodiment in the text of dramatic works are proposed to classify. Formal, the types of the stage directions in the thesis research are distinguished according to the place of their structural and compositional arrangement in the work and the nature of their correlation with the main, replicative-dialogical acting copy. In substantive aspects, the classification criteria for identifying different types of the stage directions is recognized as semantic type, the functions and volume are realized by them in the dramatic work of author's art strategies. So, in the thesis research is proposed to distinguish two main structural types of the stage direction's text –actually the scenic stage directions and parascentic stage directions. In this work, to the scenic stage directions include the stage directions wich are related the details of time-space, interior, landscape circumstances of the stage action, and the characteristics of the actors of the play, and they are located directly in the individual parts of the replicative-dialog component of the text of the dramatic work. It is proposed to distinguish four main types of scenic stage directions, in particular: 1) introductory, 2) intraclassical, 3) intercostal, 4) final. In this work to parascentic stage directions include the stage directions wich are performed art functions of the nominative stage directions (title, subtitle, indication of genre and genre subtitle, epigraph, dedication), decoupage stage directions (author's division of the text of the play into actions, scenes, manifestations, acts, etc.), posters stage directions (the list of actors, accompanied by more or less detailed their author's characteristic), and framing stage directions (in the form of prequels – author's comments to the background of stage action, and sequels – author's epilogues to the content of the texts of plays). It has been established that both scenic and parascentictype of dramatic stage direction can internally be differentiated into corresponding semantic types and structural models.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського