Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (71)Тематичний інтернет-навігатор (6)Наукова електронна бібліотека (210)Реферативна база даних (12965)Книжкові видання та компакт-диски (18428)Журнали та продовжувані видання (1039)
Пошуковий запит: (<.>RZN=С<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 934
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Кучеренко О.Ю. 
Концепції елітизму в контексті процесів демократичної трансформації: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.01 / О.Ю. Кучеренко ; НАН України. Ін-т соціол. — К., 1998. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено аналізу соціологічних концепцій елітизму, їх історико-соціологічних витоків, еволюції, сучасного стану. Виділено два напрями формування елітистських підходів до соціальних явищ, до принципів владарювання і суспільного управління: стратифікаційний і інституціональний, систематизовано положення теорії эдемократичного елітизмую. Автором розглянуто і запропоновано своє тлумачення взаємозв'язку неоелітизму та демократизму, окреслена роль сучасних еліт в процесах демократичної трансформації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*422.12

Рубрики:

      
2.

Клюєнко Е.О. 
Діагностика соціальної напруженості: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.03 / Е.О. Клюєнко ; НАН України. Ін-т соціол.. — К., 1998. — 17 с. — укp.

Дисертація присвячена проблемам комплексного дослідження соціальної напруженості за умов суспільства, що трансформується. Доводиться, що соціальна напруженість є однією з головних характеристик ступеня стабільності соціально-політичної ситуації і являє собою дестабілізаційний потенціал установок населення на участь у різних формах соціального протесту. Розвинено концептуальне положення, що соціальна напруженість виявляється на рівні масових настроїв, на рівні громадської думки та на рівні масової поведінки. Розроблено і апробовано методичний інструментарій емпіричного дослідження, новий підхід до вимірювання соціальної напруженості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*332.1-723.4

Рубрики:

      
3.

Ярошенко Л.В. 
Статистичне забезпечення управління системою вищої освіти України в ринкових умовах: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.03.01 / Л.В. Ярошенко ; Київ. нац. екон. ун-т. — К., 1998. — 15 с. — укp.

Дисертацію присвячено розробці статистичного забезпечення дослідження ефективності управління системою вищої освіти України в цілому та її окремих ланок. Для цього у роботі проведено аналіз організації та статистичного забезпечення управління вищою освітою провідних країн світу, запропонована система статистичних показників для порівняльного аналізу функціонування вузів. Розроблена методика визначення зовнішньої та внутрішньої ефективності освіти. З використанням низки статистичних методів проведений аналіз змін в обсягах та структурі фінансування вищої освіти України, змін самої системи вищої освіти України та взаємозв'язку цих змін з соціально-економічним станом держави та її окремих регіонів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С62:У9(4УКР)49

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Лісеєнко 
Менталітет: сутність та особливості регіональних проявів: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.06 / Олена Василівна Лісеєнко ; Харківський держ. ун-т. — Х., 1998. — 17 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*425
Шифр НБУВ: РА302361

Рубрики:

      
5.

Демічева А.В. 
Проблеми девіантної поведінки молоді в умовах трансформації сучасного українського суспільства: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.06 / А.В. Демічева ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1998. — 16 с. — укp.

Досліджено негативну девіантну поведінку молоді як одну з актуальних проблем сучасного періоду; міститься аналіз сутності, структури, функцій девіантної поведінки, типологізація головних концепцій поведінки, що відхиляється. Проаналізовано комплекс факторів, які впливають на девіантну поведінку молоді, виявлено специфіку прояву основних видів відхилень у молодіжному середовищі, окреслено вплив стану соціальної аномії на розповсюдження та зростання девіантної поведінки молоді.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*36

Рубрики:

      
6.

Каревіна О.В. 
Соціально-економічні орієнтації населення України на перехідному етапі: динаміка та фактори формування: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.03 / О.В. Каревіна ; НАН України. Ін-т соціол. — К., 1998. — 23 с. — укp.

Дисертаційне дослідження містить аналіз та узагальнення досвіду вивчення соціально-економічних орієнтацій особи на етапі переходу до нового соціально-економічного устрою. У роботі розкривається зміст поняття "соціально-економічні орієнтації", розглядається структура економічних орієнтацій особи, фактори, з якими вони пов'язані, будується типологія економічних орієнтацій на перехідному етапі, аналізується зв'язок між соціально-економічним і політичним вибором, оцінюється міра узгодженості економічних і політичних орієнтацій особи . У дисертації використовуються результати низки емпіричних досліджень з проблематики роботи; застосовуються методи багатовимірної статистики (факторний, кластерний, дискримінантний аналіз).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*665(4УКР)

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Шушпанов 
Принципи та методи демографічного обгрунтування розміщення виробництва товарів широкого вжитку (на матеріалах Тернопільської області): Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.09.01 / Дмитро Георгійович Шушпанов ; НАН України, Рада по вивченню продуктивних сил України. — К., 1998. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР-4ТЕР)61 + С5*665 + С72(4УКР)
Шифр НБУВ: РА302066

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Овчаров А.О. 
Соціальна ефективність організацій в суспільстві, що змінюється: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.03 / А.О. Овчаров ; НАН України. Ін-т соціол. — К., 1999. — 18 с. — укp.

В дисертації досліджуються особливості організаційних структур, системні ознаки та соціальна ефективність організацій в різних умовах. Пропонується ідентифікаційна модель оптимізації процесу побудови організації як ідеального зразка, до якого мають тяжіти реально існуючі організації. Проведено аналіз діяльності основних типів організацій як продукту певних соціокультурних чинників зовнішнього середовища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*45

Рубрики:

      
9.

Кухар В.В. 
Соціальна організація цивілізованого суспільства (філософський аспект): Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / В.В. Кухар ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 1999. — 20 с. — укp.

Досліджено концепцію соціальної організації цивілізованого суспільства в її історичній еволюції. Показано шляхи формування цієї концепції у її еволюційній зміні: виникнення, утвердження, тенденції сучасного розвитку. Використано нетрадиційну методику, яка поєднує організаційний підхід до вивчення суспільства з системним, цивілізаційним, парадигмальним, діяльним, інтервальним. Обгрунтовано спробу знайти алгоритм історичної еволюції цивілізованого суспільства у співвідношенні усіх її ланок: коеволюції та революції, дивергенції та конвергенції, монізму та плюралізму. Вперше проаналізовано шляхи формування концепції соціальної організації цивілізованого суспільства. Використано ідею про організаційну будову матерії. Новою є спроба подолати існуючі однобокості у вивченні суспільства шляхом запровадження поняття "системоутворююче ядро". Суспільство предсатвлено в дослідженні системною ієрархією з розкриттям її внутрішнього змісту у вигляді рівнів організації, які поступово ускладнюються. Виявлено прагнення елімінувати політичні та ідеологічні мотиви, зблизити та привести в певну систему погляди, з точки зору різних існуючих шкіл філософії, визначити шляхи їх конвергенції. Поглиблено зміст понять: розподіл праці, власність, соціальна культура, свобода та культура, які розглянуто концептуально. Запроваджено для характеристики соціальних процесів такі поняття, як спекулятивна вартість, рушійна сила товару, політичний соціум, суспільна самосвідомість. До новизни відноситься внесення в дослідження такого критерію, як відтворення суспільного життя, який підводить основу до розуміння історичної еволюції суспільства. Результати дослідження можуть бути використані у формуванні концепції соціальної організації та теорії суспільства, з'ясуванні перспективи розвитку сучасного суспільства перехідного типу: громадянського, постіндустріального, інформаційного, гуманного, відкритого. В Україні застосування результатів дисертаційної роботиможе складатись з декількох напрямків: 1) формування відкритого суспільства на основі ринкових соціальних усталень; 2) соціальна інтеграція українського суспільства до європейської та світової співдружності; 3) вибір оптимальних варіантів реформування, котрі позбавляють від монополізму та помилок світової цивілізації, враховують світовий досвід розподілу праці та інтеграції; 4) зближення різних регіонів України у єдиний соціальний простір на основі спеціалізації та кооперації виробництва і обігу, соціокультурного співвиробництва; 5) формування власного філософського фундаменту, спроможного актуально обгрунтувати не тільки практичні засоби щодо укріплення економічної самостійності та політичної незалежності, але і прорив в майбутнє.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*18:с5 + С5*1
Шифр НБУВ: РА306381 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Наумова М.Ю. 
Соціальне знання в структурі комунікації: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.01 / М.Ю. Наумова ; НАН України. Ін-т соціол. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Міститься концептуалізація феномена соціального знання як основи соціального семіозису і допредикативного регулятора практик. Визначається онтологічний і гносеологічний статус соціального знання в контексті інтеракції, механізми його об'єктивації і стандартизації, рівні кодифікації, від первинних схем означування соціальної реальності до складних дискурсивних формацій. Поряд із процесуальними характеристиками соціального знання розглядаються універсальні форми споглядання соціальності - простір і час, а також тіло, будь-які прояви якого завжди навантажені соціальними сенсами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*333.4

Рубрики:

      
11.

Шейко Р.В. 
Соціальний статус працівника органів внутрішніх справ в умовах трансформації суспільства: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.03 / Р.В. Шейко ; Ун-т внутр. справ. — Х., 1999. — 17 с. — укp.

У дисертації розкривається поняття "соціальний статус працівника органів внутрішніх справ", пропонується система показників для його вимірювання, приводяться результати емпіричних досліджень престижу міліцейської професії в сучасному українському суспільстві, а також рівень його самооцінки з боку працівників органів внутрішніх справ. Результати досліджень дозволяють зробити висновок, що, з одного боку, міліція є силовою структурою, яка у змозі захистити інтереси тих, хто цього потребує. З другого боку, респонденти відмітили такі характеристики міліції як бюрократизм, грубість, байдужість до проблем населення, які не сприяють ефективності діяльності ОВС. Негативні оцінки української міліції превалюють серед населення і не зв'язані з їх соціальним статусом. Більшість розділяє думку, що міліція не заінтересована у захисті їх інтересів. Принцип, коли основним напрямком діяльності міліції повинна бути повага до інтересів особистості як до інтересів держави, є тільки декларативним. Виявлено зниження самооцінки престижу у залежності від посади, що вказує на гостру кризу індентифікації працівників органів внутрішніх справ з групою, кризу належності до неї.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*667.1

Рубрики:

      
12.

Токарева В.І. 
Вождь і маса. Соціологія натовпу від Г.Лебона до Е.Канетті: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.01 / В.І. Токарева ; НАН України. Ін-т соціол. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено аналізові владних відносин у соціологічних концепціях теоретиків масового суспільства. В дослідженні представлено концептуальні моделі та основні поняття соціології мас, типи взаємин вождь - маси. Серед ідей творців соціології натовпу вирізнено проблему наявності понадіндивідуальної свідомості, наділеної емпіричними характеристиками. Раціональна інтерпретація такого поняття визначає його місце в механізмі соціальної взаємодії. Запропонована типологія ідей і вірувань натовпу дає змогу розкрити її внутрішні імпульси. Ключ до розуміння ідеї, яка стала домінантною психічного життя натовпу, перебуває в сфері релігійного життя. В ідеології формується тип віри, в якому "знання" ототожнюється з "віруванням". У роботі проаналізовано різні соціальні концепції, автори яких намагаються розкрити сутність німецького фашизму, порівнюються різноманітні методологічні конструкції, створені теоретиками різних шкіл (марксизм, неофрейдизм, Франкфуртська школа тощо) з метою пояснення цього складного феномена.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*461

Рубрики:

      
13.

Євдокимова І.А. 
Соціальний ризик в період трансформації суспільства: до розробки спеціальної соціологічної теорії: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.01 / І.А. Євдокимова ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено розробці спеціальної соціологічної теорії соціального ризику. У роботі розробляється новий напрямок в українській соціології, мета якого - дослідження ймовірних небажаних соціальних явищ в період трансформації. Визначена специфіка соціологічного підходу до аналізу соціального ризику. Запропоновані соціологічні поняття та методи, які можуть стати основою цього аналізу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5в01

      
14.

Щербина В.М. 
Суб'єктивний компонент соціологічної теорії (історичний аналіз): Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.01 / В.М. Щербина ; НАН України. Ін-т соціології. — К., 1999. — 19 с. — укp.

В дисертації розглядається проблема впливу суб'єктивного компонента на процес соціологічного теоретизування та його трактовки у різних соціологічних напрямах. Суб'єктивний компонент пов'язується специфічними умовами розвитку соціологічної теорії сьогодення. Акцентування уваги на суб'єктивній складовій теоретичних концептів у соціології розглянуто як необхідність формування сучасного соціологічного наукового епосу, як передумова утримання єдиного теоретичного дискурсу в процесі рефлексії поліцентричного сучасного соціуму. Представлений у дисертації підхід заснований на використанні досліджень суб'єктивного компонента соціологічного теоретизування у рамках "розуміючої" та постмодерністької соціології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5в011

      
15.

Можаровський В.А. 
Соціальний конфлікт і консенсус: історико-соціологічний аналіз: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.01 / В.А. Можаровський ; НАН України. Ін-т соціол. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Взаємовідношення конфлікту й консенсусу як соціальних феноменів розглядаються на матеріалах історико-соціологічної думки та сучасних теорій соціального конфлікту. Доводиться, що консесус є не тільки протилежністю конфлікту, а й необхідним елементом його структури (внутрішній консенсус, консенсус механізму і консесус розв'язання), засобом управління ним, шляхом розв'язання або локалізації. Причинами сучасного конфлікту дедалі більш домінуючими стають не дефіцит матеріальних ресурсів та розподіл владних повноважень, а неадекватність методів управління соціальною системою, її організаційно-технологічна структура, невідповідність наявного в робітника творчо-виробничого потенціалу умовам його трудової діяльності. На підставі результатів емпіричних досліджень проаналізовано конкретну соціально-політичну ситуацію в Україні в сфері конфліктних відносин і шляхів досягнення консенсусу в суспільстві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*333.7

Рубрики:

      
16.

Швецова А.В. 
Національний характер як предмет соціально-філософського аналізу: Автореф. дис... д-ра філос. наук: 09.00.03 / А.В. Швецова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 35 с. — укp.

Розроблено соціально-філософську концепцію національного характеру, виходячи із розуміння національного характеру як метафізичної ідеї, що створює умови розуміння певних культурно-історичних явищ, пов'язаних, насамперед, із духовно-психологічною єдністю нації як унікального, самостійного, цілісного суб'єкта історії. Доводиться, що таке розуміння національного характеру дозволяє здійснити своєрідну "персоналізацію" етнонаціональної спільноти у вигляді "людини культури" - ідеального людського типу, який створюється і відтворюється національною культурою, є бажаним для неї і виступає основою національної самоідентифікації окремих представників нації. Розглянуті історично визначені особливості українського національного характеру, окреслені головні аспекти його розвитку у зв'язку з проблемами побудови демократичного громадянського суспільства в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*622.22 + Ю6*18:С5*4 + С5*425 + Т597

Рубрики:

      
17.

Коваліско Н.В. 
Трудова мобільність в умовах регіонального ринку праці: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.07 / Н.В. Коваліско ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 1999. — 20 с. — укp.

Досліджено соціологічні аспекти трудової мобільності в умовах регіонального ринку праці. Проаналізовано основні механізми та процеси, що супроводжують трудову мобільність в цих умовах. Розглядаються тенденції розвитку регіонального ринку праці у контексті типів мобільної поведінки працездатного населення, реальна та потенційна трудова активність за умов формування ринкової економіки. У дисертації використано результати ряду емпіричних досліджень з проблематики роботи. Розроблено та опрацьовано науково-практичний підхід до проведення порівняльних соціологічних досліджень регіональних ринків праці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*333.641.216 + У9(4УКР)240.523.3

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Семенов Ю.Г. 
Роль мотивації в процесах виробничої адаптації за умов переходу до ринкової економіки: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.04 / Ю.Г. Семенов ; НАН України. Ін-т соціології. — К., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням, пов'язаним з характеристикою та особливостями перебігу процесів виробничої адаптації за умов трансформації соціально-економічних відносин та змін, що відбуваються в структурі ціннісно-мотиваційної сфери персоналу підприємств. Подано новий підхід до аналізу та прогнозування виробничої адаптації на базі її багатофакторного соціологічного моніторингу, в основу якого покладено теоретично обгрунтований взаємозв'язок різновидів аспектів виробничої адаптації та структури мотиваційних очікувань працівників. Встановлено позитивну кореляційну залежність між рівнем актуалізації мотиваційного спектру працівників та мірою їхньої виробничої адаптації, проаналізовано питання щодо управління виробничо-адаптаційними процесами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*665

Рубрики:

      
19.

Лисиця Н.М. 
Реклама як соціальний інститут: Автореф. дис... д-ра соціол. наук: 22.00.03 / Н.М. Лисиця ; Ун-т внутр. справ. — Х., 1999. — 35 с. — укp.

Дисертацію присвячено розгляду реклами як соціального інституту сучасного українського суспільства. Пропонується комплексний і багаторівневий аналіз соціального інституту реклами, проаналізовані його явні і латентні функції, аналізуються дисфункції реклами. Розглядаються можливості впливу реклами на соціальні інститути суспільства, які сформувалися раніше, та на узагальненого споживача. Розроблено соціологічну модель прогнозування реклами і визначення її ефективності на основі дослідження рекламної акупунктури: цінностей, потреб, мотивів. Емоційний потенціал реклами розглядається як стимул до спілкування з узагальненим споживачем у процесі формування нових та підтримки старих потреб. Соціолінгвістика реклами використовується для вивчення соціології реклами. Вивчаються особливості інституціональної рефлексивності української реклами і визначаються напрямки її розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*665.42-803.81

Рубрики:

      
20.

Щербакова О.А. 
Проблема формування національної еліти України крізь призму преси 90-х років: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / О.А. Щербакова ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Досліджено одну з найполемічніших і найважливіших для перехідного етапу державницького будівництва проблему - формування національної еліти України крізь призму преси 90-х років. Здійснено одну з перших в українському журналістикознавстві спроб розкрити роль взаємовпливу сучасної вітчизняної преси на процес формування національної еліти та віддзеркалення у пресі метаморфоз національної еліти в контексті соціокультурних та внутрішньополітичних реалій. Аналізується роль преси в організації громадського дискурсу з елітарної проблематики на тлі проблем трансформації українського суспільства. Розглядаються характеристики основних тенденцій, особливості та приклади закладення у масову свідомість ключових елітарних понять медіа засобами, тематичний діапазон елітарної проблематики на шпальтах сучасної газетно-журнальної періодики й динаміка громадської думки щодо ролі, завдань, типології, пріоритетів і шляхів формування національної еліти. Окреслюються перспективи модерної національної еліти України в контексті державної кадрової політики на межі століть, зважаючи на взаємозалежності науки, освіти, культури та мас-медіа у процесі формування інтелектуально-духовного потенціалу України та виховання елітарних особистостей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.11 + С5*422.12

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського