Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (155)Книжкові видання та компакт-диски (143)Журнали та продовжувані видання (173)
Пошуковий запит: (<.>U=Е50*73$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 6
Представлено документи з 1 до 6

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Курчій Б.О. 
Біологічна роль абсцизової кислоти і етилену та їхній синтез в рослинах за дії стресів: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.04 / Б.О. Курчій ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 39 с. — укp.

Запропоновано механізм дії абсцизової кислоти (АБК) і етилену за дії хімічних агентів і обезводнення. Виявлено, що під впливом 2,4-Д, етефону, ІОК, зеатину, гібберелової кислоти, піклораму, хлорхолінхлориду та діквату збільшується концентрація АБК у рослин. Показано, що одним з механізмів її швидкого накопичення є окиснювальне руйнування каротинів. Виявлено, що під впливом фізичних і хімічних факторів збільшується процес синтезу етилену рослинами. Установлено, що етилен і дікват ініціють процеси перекисного окиснення ліпідів клітинних мембран, що підтверджено збільшенням кількості малонового діальдегіду та гідроперекисів ліпідів, зменшенням кількості ненасичених і збільшенням насичених жирних кислот, а також зменшенням фосфатидилхоліну й етаноламіну. На підставі попередньої обробки рослин АБК досліджено деструктивну дію етилену та діквату на вміст ліпідів і жирних кислот мембран, а також ростові процеси рослин. Зроблено висновок, що АБК є природним антиоксидантом рослин. Запропоновано молекулярні механізми взаємодії оксидантів і антиоксидантів за дії стресових чинників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*730*112.4 + Е50*725.386.4 + Е50*725.386.5
Шифр НБУВ: РА319191 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Тимошенко В.В. 
Вплив тривалості фотоперіоду на нітратний обмін у рослин різних фотоперіодичних груп: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / В.В. Тимошенко ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Вперше досліджено динаміку вмісту нітратів у фотоперіодичному циклі, нітратредуктазну та фотохімічну активність хлоропластів і вміст НАДФ(Н) та НАД(Н) у фотоперіодично нейтральних, довго- та короткоденних рослин. Виявлено, що інтенсивність обміну нітратів, фотохімічна активність хлоропластів, окиснення НАДФН і НАДН у довго- та короткоденних рослин за сприятливих фотоперіодичних умов вищі, ніж за несприятливих. Доведено, що у фотоперіодично нейтральних рослин на короткому дні дані процеси за характером подібні до їх змін у короткоденних рослин. Зроблено висновок, що за сприятливих фотоперіодичних умов у довго- та короткоденних рослин інтенсивний нітратний обмін і його достатнє енергетичне забезпечення є вагомою умовою забезпечення процесу синтезу білка необхідною кількістю відновленого азоту, що сприяє посиленню азотного обміну, який є одним з основних факторів, що обумовлюють більш ранній перехід рослин до цвітіння за сприятливої тривалості дня, ніж у разі несприятливої. Доведено, що у фотоперіодично нейтральних рослин, які не змінюють темпів розвитку за різного фотоперіоду, інтенсивність обміну нітритів на довгому дні достатня для забезпечення білкового обміну, а підвищення даного показника на короткому дні забезпечує такий рівень обміну білка, який дозволяє їм нормально розвиватися за даних умов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*730*114 + Е50*725.321.13 +
Шифр НБУВ: РА357832

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Косуліна Н.Г. 
Науково-технічні основи побудови інформаційних електромагнітних технологій підвищення продуктивності біооб'єктів рослинництва: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.09.16 / Н.Г. Косуліна ; Харк. нац. техн. ун-т сільськ. госп-ва ім. П.Василенка. — Х., 2007. — 39 с. — укp.

Визначено біотропні параметри електромагнітного поля (ЕМП) на базі побудованих інформаційних технологій і систем газорозрядної візуалізації (ГРВ) з метою підвищення продуктивності біооб'єктів рослинництва. Розроблено умови формування газорозрядного образу біооб'єктів рослинного походження й обгрунтовано принципи побудови систем оцінки стану біооб'єктів на базі ефекту Кірліан. Визначено діапазон змін параметрів ЕМП для впливу на біооб'єкти з метою стимуляції їх газорозрядного свічення та діапазон змін параметрів інформаційного поляризованого випромінювання крайвисокочастотного (КВЧ) діапазону для передпосівної обробки насіння. Визначено параметри широкосмужних поляризованих пристроїв у КВЧ діапазоні. На підставі одержаних теоретичних результатів проведено експериментальне дослідження впливу інформаційного поляризованого ЕМП КВЧ на біооб'єкти та розроблено елементи ресурсоощадної електротехнології для передпосівної обробки насіння.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*736.6-633.4 + П144.9 +
Шифр НБУВ: РА353047

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Кравець О.П. 
Радіоекологічні аспекти формування потоків радіонуклідів в системі "грунт - рослина": Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.01 / О.П. Кравець ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 33 с. — укp.

Вивчено системні механізми кореневого надходження радіонуклідів до рослини як початкову ланку більшості трофічних ланцюжків і визначено радіаційне значення даного процесу за умов використання агроценозів, забруднених радіонуклідами Чорнобильських випадань. Виявлено активну роль рослин і мікрофлори грунту в підвищенні доступності радіонуклідів у грунті та встановлено кількісні параметри даного процесу за умов вегетаційного дослідження. Встановлено фізіологічні механізми, які визначають атрактивний потенціал біомаси рослин відносно радіонуклідів і впливають на коефіцієнт нагромадження та топологію розподілу в тканинах. Розроблено екологічну модель оцінки радіаційних наслідків кореневого надходження радіонуклідів до трофічних ланцюжків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*731.611*801.1-652.152
Шифр НБУВ: РА315721 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Христова Т. Є. 
Становлення та розвиток фізіології рослин в Україні (кінець XVIII - початок XX ст.): автореф. дис. ... д-ра біол. наук : 03.00.23 / Т. Є. Христова ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 44 с. — укp.

Наведено результати історико-аналітичного дослідження процесів генезису та становлення фізіології рослин як самостійної наукової дисципліни України з кінця XVIII до початку XX ст., відтворено цілісну картину національної історії фітофізіології. Висвітлено факти, імена та події, які характеризують магістральні лінії розвитку вітчизняної науки про життєдіяльність рослинних організмів. Показано, що фундатором цієї науки в Україні був Й. В. Баранецький, який створив першу лабораторію фізіології та анатомії рослин у Київському університеті Св. Володимира, організував систематизовані дослідження. Встановлено, що в XIX ст. сформувалися наукові фітофізіологічні школи, засновниками яких були Й. В. Баранецький - у Київському, В. І. Палладін - у Харківському, В. А. Ротерт - у Новоросійському університетах і Є. П. Вотчал - у Київському політехнічному інституті, які започаткували три напрями фізіології рослин - біохімічний, біофізичний, екологічний. Охарактеризовано роль вітчизняних вчених у дослідженнях фотосинтезу, дихання, росту та рухів, водного режиму, посухостійкості, мінерального живлення рослинних організмів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*73 г(4УКР)
Шифр НБУВ: РА376555 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Колупаєв Ю.Є. 
Фізіолого-біохімічні механізми формування адаптивних реакцій рослин: роль активних форм кисню та іонів кальцію: автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.12 / Ю.Є. Колупаєв ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 2007. — 35 с. — укp.

Сформульовано положення, згідно з яким керований окиснювальний стрес може бути використаний як індуктор адаптивних реакцій рослинного організму, що зумовлюють підвищення стійкості до абіотичних стресорів. Згідно з ним індукування стійкості відбувається за умови взаємозалежного зростання вмісту АФК і проникнення іонів кальцію в цитозоль. Показано, що ефект підвищення стійкості рослин до абіотичних стресорів екзогенними саліциловою та абсцизовою кислотами й іонами кальцію реалізується за участі АФК. Доведено, що у виникненні окиснювального стресу, індукованого дією на рослинні тканини екзогенними саліциловою кислотою та пероксидом водню, задіяні кальцієві канали та кальмодулін. Екзогенні індуктори окиснювального стресу здатні спричиняти підвищення активності антиоксидантних ферментів, особливо виразно цей ефект має прояв після ушкоджувальної дії стресорів. Обробка рослинних об'єктів агентами окиснювального стресу активує нагромадження поліфункціональних низькомолекулярних протекторів (проліну та розчинних вуглеводів). Показано, що антиоксиданти пригнічують процес їх нагромадження, індукованого дією саліцилової кислоти та іонів кальцію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*550*730*112.4 + Е50*72*80 + Е50*73*80 +
Шифр НБУВ: РА356559

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського