Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (4)Реферативна база даних (694)Книжкові видання та компакт-диски (203)Журнали та продовжувані видання (43)
Пошуковий запит: (<.>U=Е621.16$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 27
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Золотницький О.П. 
Біологічні основи культивування промислових двостулкових молюсків (IBivalvia, Mytiliformes/I) у Чорному морі: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.17 / О.П. Золотницький ; НАН України. Ін-т гідробіології. — К., 2004. — 39 с. — укp.

З урахуванням основних принципів екологічної фізіології, популяційної біології та концепції біокосних систем удосконалено біологічні засади розведення марикультури молюсків у Чорному морі. Вперше наведено характеристику адаптивних реакцій на найважливіші екологічні фактори, визначено ефективність росту та співвідношення між пластичним, енергетичним і генеративним обміном у мідії в онтогенезі. Виявлено кількісні закономірності процесів колонізації та динаміки чисельності популяцій мідій на різних типах штучних субстратів. Описано ефект щільності та феномен самозріджування молюсків. З'ясовано роль даних чинників у формуванні популяційних параметрів мідій. Наведено кількісні залежності між продукцією, елімінацією та стаціонарною біомасою мідій на різних типах колекторів. Обгрунтовано положення про мідієвий колектор як біокосну систему, на структуру та функції якої суттєво впливає архітектоніка штучного субстрату. Визначено ефективність трансформації речовини та енергії у популяціях культивованих мідій та роль великомасштабної марикультури у вторинному забрудненні екосистеми шельфової зони моря. Одержано нові дані щодо різних аспектів функціональної екології тихоокеанської устриці, інтродукованої в Чорне море. Висвітлено питання керування ранніми стадіями онтогенезу - одержання зрілих статевих клітин і біоенергетики личинкового розвитку устриць. Визначено добові раціони та режими личинок до стадії метаморфозу за штучних умов. Виявлено екологічні закономірності росту та співвідношення енергетичних витрат на продукцію та метаболізм даного виду у процесі вирощування в різних акваторіях Чорного моря.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П743-4(922.8) + Е621.166.21(922.8) +
Шифр НБУВ: РА336370

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Мунасипова-Мотяш І.А. 
Двостулкові молюски родини Cardidae (Bivalvia: Cardioidea) Понто-Каспійського регіону (фауна, таксономія, поширення, екологія): автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / І.А. Мунасипова-Мотяш ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2008. — 16 с. — укp.

Встановлено, що видовий склад родини Cardiidae у Понто-Каспійському регіоні налічує 40 рецентних видів (з яких у фауні України - 19 видів), 9 - з підродини Cardiinae (4 роди), 31 вид - з підродини Lymnocardiinae (2 роди, 5 підродів). Наведено монографічний опис 24-х досліджуваних видів новими, уточненими діагнозами. За будовою м'якого тіла у 18-ти видів (зокрема, 8-ми видів з Каспію) виявлено нові діагностичні ознаки (кількість і розміщення папіл сифонів, структуру ктенідіїв, лабіальних пальмп, шлунка), складено оригінальні ключі. Визначено особливості міжпопуляційної мінливості конхологічних ознак. Виявлено приуроченість 19-ти видів до типів грунтів. Доведено, що глибина закопування у грунт впливає на мінливість семи ознак. Виявлено, що кількість видів Середземноморського зоогеографічного комплексу в Азово-Чорноморському басейні становить 47,4 %, в Каспії - 8 %, а частка Понто-каспійського зоогеографічного комплексу у даних басейнах становить 52,6 % та 92 % відповідно.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166.24(961) +
Шифр НБУВ: РА357619

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Іванович Г.В. 
Динаміка вмісту глікогену та сумарних ліпідів у мідій IMytilus galloprovincialis/I Lam. Одеської затоки: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Г.В. Іванович ; НАН України. Ін-т біології півден. морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2005. — 23 с. — укp.

Вивчено вміст глікогену та його динаміку у тілі мідій Одеської затоки. Доведено, що вміст глікогену у тілі мідій з марікультурних колекторів у 1,8 рази вищий, ніж у мідій природних субстратів. З'ясовано, що він вірогідно зменшувався з верхньої частини колектора - 4,58 %, до нижньої - 2,68 % сирої маси. Виявлено, що вміст глікогену у зовнішніх частинах друзи вищий, ніж у внутрішніх у 1,6 - 1,8 рази. За результатами вивчення максимального вмісту глікогену у тілі мідій за літнього періоду (червень - липень) установлено, що цей вміст значно нижчий в Одеській затоці, ніж у мідій з Кримського регіону (2,98 та в 5,20 - 5,70 % сирої маси відповідно). Виявлено різницю максимальних рівнів вмісту глікогену на п'яти прибережних станціях з різним рівнем водообміну. Цей рівень послідовно зменшується від станції з вільним водообміном - 4,9 % до станції з обмеженим рівнем водобміну - 2,1 % сирої маси. Під час дослідження різних органів мідій установлено, що максимальний вміст глікогену у гонадах, а мінімальний - у зябрах. Визначено, що найбільшого рівня вміст глікогену становить на стадії статевого спокою у гонадах - 5,15 %, у гепатопанкреасі - 1,91 %, у зябрах - 1,79 % сирої маси. Мінімум цього компонента відзначено на стадії вимету в усіх органах. Сумарних ліпідів виявлено найбільше у гепатопанкреасі. В усіх органах вміст сумарних ліпідів максимальний у період дозрівання статевих продуктів на переднерестовій стадії: у гепатопанкреасі - 2,47 %, у гонадах - 1,53 % та у зябрах - 0,92 % сирої маси. Мінімум цього вмісту виявлено в усіх органах у період вимету статевих продуктів. Установлено можливість використання вмісту глікогену та сумарних ліпідів, а також супутніх показників (вмісту сирої та сухої речовини, вологи та морфо-функціональних індексів) як індикаторів стану молюсків на різних стадіях репродуктивного циклу та за різних умов мешкання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166.21*725.123.113 +
Шифр НБУВ: РА341209

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Макаров 
Екологічні особливості Gastropoda (Mollusca) верхньої субліторалі Криму (Чорне море): автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Михайло Валерійович Макаров ; НАН України; Інститут біології південних морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.164.2*822*012.3(922.8)
Шифр НБУВ: РА365931

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Василенко О.М. 
Екологія живлення ставковиків (Mollusca, Pulmonata, Lymnaeidae) Центрального Полісся: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.М. Василенко ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2008. — 20 с. — укp.

Проведено аутекологічне дослідження впливу на живлення ставковиків абіотичних чинників антропогенного (іони важких металів водного середовища) та біотичного (трематодна інвазія молюсків) походження. Як тест-функцію використано основні трофологічні показники цих тварин. Проаналізовано якісний склад кормової грудочки у 10-ти видів ставковиків роду Lymnaea, встановлено його залежність від типу водойми та сезонну мінливість. Експериментально виявлено, що слабка трематодна інвазія не викликає змін кількісних трофологічних показників ставковиків, помірна інвазія в усіх випадках супроводжується зростанням більшості з них, а важка - обумовлює раптове зниження у порівнянні з неінвазованими тваринами. На підставі вивчення результатів екотоксикологічних досліжень встановлено, що найбільш негативно впливають на процеси живлення і травлення ставковиків іони кадмію, які спричиняють виникнення фази депресії за різних концентрацій даної речовини (0,5 ГДКр - 3 ГДКр). З'ясовано, що іони хрому (III) є менш токсичними та супроводжують розвиток у молюсків фази підвищення активності (за дії 0,5 ГДКр - 2 ГДКр), якщо даний показник становить 3 ГДКр починається фаза депресії. Доведено, що іони цинку за концентрацій 0,5 ГДКр - 3 ГДКр стимулюють життєву активність ставковиків. Встановлено, що слабка трематодна інвазія не впливає на патологічний процес отруєння молюсків іонами важких металів, помірна та важка - поглиблюють його.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.164.2*731.6*80 +
Шифр НБУВ: РА357183

Рубрики:

      
6.

Поспелова 
Елементи балансу каротиноїдів, [альфа]-токоферолу і деяких металів у системі "зависла речовина - мідії - біовідкладення": автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Наталія Валеріївна Поспелова ; НАН України; Інститут біології південних морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2008. — 23 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П743.2 + Е621.166*725.152
Шифр НБУВ: РА360565

Рубрики:

      
7.

Ладигіна Л.В. 
Мікроводорості як кормові об'єкти личинок мідій і устриць: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Л.В. Ладигіна ; НАН України. Ін-т біології півден. морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2007. — 24 с. — укp.

Оптимізовано умови живлення личинок устриці Crassostrea gigas і мідії Mytilus galloprovinciallis у разі їх вирощування в розпліднику. Виявлено трофічні потреби личинок мідій та устриць. Вперше в розпліднику апробовані елементи біотехніки масового культивування мікроводоростей - корму для личинок мідій та устриць, у проточному та нагромаджувальному режимах. Визначено швидкість росту та динаміку нагромадження урожаю мікроводоростей залежно від фази росту та умов культивування. Вперше досліджено процес нагромадження каротиноїдів личинками устриць і показано їх трансформацію устричним спатом. Вперше складено харчові раціони для личинок устриць і мідій залежно від стадій розвитку з урахуванням кількісного й якісного складу мікроводоростей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П743-44 + Е621.16*731.6 +
Шифр НБУВ: РА350773

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Сторожук М.В. 
Модуляція, пластичність та гетерогенність властивостей синаптичних зв'язків в простих нейронних мережах: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.13 / М.В. Сторожук ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2007. — 40 с. — укp.

Досліджено процеси модуляції та пластичності синаптичної передачі. У нейронних мережах, що опосердковують захисні рефлекси у молюска аплізії, описано модуляцію ефективності синаптичних зв'язків між ідентифікованим гальмівним холінергічним інтернейроном L16 та сенсорними нейронами нейроцептидом SCP та серотоніном. Показано, що серотонін протилежним чином впливає на ефективність збуджуючих синаптичних зв'язків сенсорних нейронів з LE та RF кластерів. Даним результатом пояснено деякі явища, які спостерігаються на рівні поведінки аплізії. Встановлено істотний внесок в посттетанічну потенціацію синаптичних зв'язків збуджуючих інтернейронів аплізії пресинаптичних механізмів. Вперше одержано фармакологічні дані щодо залучення кальцієвих каналів L-типу в постетанічній потенціації. На підставі результатів дослідження пластичності та модуляції ГАМК-ергічної синаптичної передачі встановлено, що явище пригнічення гальмування, зумовленого деполяризацією, притаманне ГАМК-ергічним синаптичним зв'язкам нейронів неокортекса та характерне лише для частини цих синаптичних зв'язків. Одержано дані щодо залучення мітохондрій в посттетанічну потенціацію в синапсах нейронів неокортекса. Показано істотний внесок в модулюючий ефект ацетилхоліну постсинаптичних механізмів, що впливають на ефективність ГАМК-ергічної синаптичної передачі. Вперше для нейронних мереж гіпокампа виявлено гомеостатичні зміни ГАМК-ергічної синаптичної передачі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.16*739*715.3 + Е60*739.177.52*043 +
Шифр НБУВ: РА351985

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
9.

Халіман І.О. 
Молюски північної частини Азовського моря (фауна, зоогеографія, екологія): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / І.О. Халіман ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2006. — 21 с. — укp.

Здійснено фауно-таксономічне, зоогеографічне й екологічне вивчення молюсків у північній частині Азовського моря. Установлено, що фауна молюсків дослідженого регіону нараховує 88 видів (64 належить до класу Gastropoda 24 - Bivalvia). Уперше у регіональній фауні виявлено 10 видів, 6 родів, 4 родини молюсків, для 9-ти видів відзначено нові місцезнаходження. Показано, що малакофауна регіону складається з трьох зоогеографічних груп, чотири види з понто-каспійського комплексу є ендеміками. Одержано дані щодо продовження процесу експансії чорноморських видів до Азовського моря. Порівняння осморегуляторних можливостей молюсків різних родин дає змогу оцінити перспективи їх подальшого вселення до Азовського моря. Запропоновано гіпотезу про відносно більшу пристосованість черевоногих молюсків з непелагічним типом розвитку до зниженої солоності Азовського моря. Показано наявність у дослідженій акваторії рухливої зони змішання морських і прісних вод, що відокремлюють область поширення видів середземноморського та понто-каспійського комплексу. Одержано дані стосовно якісного та кількісного розподілу молюсків у водоймах регіону різного типу. Установлено, що комплекси молюсків на твердих грунтах значною мірою відрізняються за складом від таких, що мешкають на м'яких грунтах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.16(922.9) + Е621.16(922.9)
Шифр НБУВ: РА348194

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Уваєва О.І. 
Молюски підродини Planorbinae (Gastropoda: Pulmonata) України (фауна, систематика, поширення, екологія): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / О.І. Уваєва ; Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України. — К., 2006. — 23 с. — укp.

Проведено таксономічний аналіз підродини Planorbinae на основі дослідження сукупності конхіологічних та анатомічних ознак молюсків з застосуванням методів багатовимірної статистики. Визначено видовий склад планорбід в основних річкових басейнах України, зокрема, Дунаю, Дністра, Південного та Західного Бугу, Дніпра, Сіверського Дінця, річок Криму. Досліджено видовий склад і щільність поселення котушкових у різних типах водних об'єктів (проточних і слабкопроточних водотоках, постійних, напівперіодичних та періодичних водоймах). Висвітлено залежність молюсків підродини Planorbinae від абіотичних чинників середовища: температури, течії, глибини, прозорості, субстрату, активної реакції, солоності води, вмісту органічної речовини. Встановлено видовий склад котушкових, розкрито вплив різних чинників (швидкості течії, площі та глибини водного об'єкту, щільності поселення молюсків) і сезонних змін умов середовища на зараженість молюсків трематодами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.164.2(4УКР) + Е621.164.2(4УКР)
Шифр НБУВ: РА341698

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
11.

Градовський В.М. 
Молюски родин Melanopsidae, Lithoglyphidae, Bithyniidae (Gastropoda, Pectinibranchia) Правобережної України (фауна, поширення, екологія): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / В.М. Градовський ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2000. — 16 с. — укp.

З'ясовано видовий склад родин, особливості поширення кожного з видів у межах згаданої території та опрацьовано для них екологічні спектри. Проаналізовано вплив абіотичних факторів середовища (температури, швидкості течії, глибини, субстрату, гозового режиму, активної реакції середовища, окислюваності, мінералізації води) на поширення молюсків у водотоках та водоймах. Виявлено якісний склад трематодофауни молюсків Melanopsidae, Lithoglyphidae, Bithyniidae. Досліджено вплив віку жителів і сезонних змін умов середовища на зараженість молюсків даними гельмінтами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.164.13*80,022 + Е621.164.13*80,022
Шифр НБУВ: РА310329 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Вискушенко Д.А. 
Морфофункціональні характеристики ставковика озерного Lymnaea stagnalis (Linne, 1758) за дії важких металів водного середовища: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Д.А. Вискушенко ; НАН України. Ін-т гідробіології. — К., 2003. — 20 с.: табл. — укp.

Установлено, що сульфат міді для ставковика озерного є сполукою сильно токсичною, а хлорид цинку та нітрат свинцю - помірно токсичними. На початкових етапах отруєння адаптація до умов токсичного середовища відбувається за рахунок змін у етології тварин. Майже одночасно з ними реєструються швидкі фізіологічні захисно-пристосувальні реакції. У подальшому починають переважати патологічні зрушення, що призводять до летальних наслідків. Визначено, що іони важких металів викликають у ставковика суттєві дегенеративно-некротичні зрушення. Установлено, що витримування його у воді з цими токсикантами призводить до відторгнення та злущення епітеліального шару деструкції підстилаючих його тканин, дегенерації сполучної тканини травної та статевої залоз, а потім і їх структурних елементів (ацинусів). Зроблено висновок, що компенсація негативних впливів токсикантів на ставковика досягається завдяки підвищенню на початкових етапах його отруєння ефективності засвоєння їжі та інтенсивності дихання. За незначної інтенсивності інвазії вплив паразитів майже непомітний, але середній її рівень, як і генеральне ураження суттєво пригнічують життєдіяльність організму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.164.2*801.1-641
Шифр НБУВ: РА326474

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Вичалковська 
Наземні молюски Brephulopsis cylindrica (Menke, 1828) у Північному Причорномор'ї (поширення, морфологічна мінливість та аутекологія): автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / Наталя Валентинівна Вичалковська ; НАН України; Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.164.2(4УКР-6КРИ)
Шифр НБУВ: РА363605

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
14.

Андреєнко Т. І. 
Особливості адаптивної реорганізації тканинного метаболізму двостулкового молюска Anadara inaequivalvis (Bruquiere) в умовах експериментальної аноксії і голодування: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.13 / Т. І. Андреєнко ; Таврійський національний університет ім. В. І. Вернадського. — Сімф., 2010. — 19 с.: a-рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166*72 + Е60*723.432 + Е621.166*73 + Е60*730*112.4
Шифр НБУВ: РА372695 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
15.

Гостюхіна 
Особливості антиоксидантного статусу тканин двостулкового молюска Mytilus galloprovincialis Lam. в умовах окислювального стресу: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Ольга Леонідівна Гостюхіна ; Таврійський національний ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166.24*723.4-604.2
Шифр НБУВ: РА357669

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
16.

Чорномаз Т.В. 
Показники функціонування миготливого епітелію у різних представників родини IUnionidae/I (IMollusca:Bivalvia/I) і їх залежність від чинників навколишнього середовища: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / Т.В. Чорномаз ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2005. — 22 с. — укp.

Наведено результати досліджень in vitro тривалості та частоти биття війок миготливого епітелію зябер і ноги у 17-ти видів перлівницевих фауни України. Представники Unioniae та Pseudanodontinae мають більшу тривалість биття війок, ніж Anodontinae, а види роду Batavussiana - найбільші значення частоти биття. За умов обсихання у перлівницевих установлено статистично вірогідне зростання (на початку або у середині експозиції) та зниження (на початку або перед загибеллю молюсків)) тривалості биття війок та підвищення частоти їх биття. За низької інтенсивності заселення перлівницевих паразитами (кліщами Uninicola, трематоди Bucephalus polymorphus) та епіойками (личинками гірчака) відбувається збільшення тривалості та частоти биття війок їх миготливого епітелію, за високої - зменшення значення цих показників. Виявлено зменшення тривалості та збільшення частоти биття війок миготливого епітелію у перлівницевих з радіоактивно забруднених територій у порівнянні з молюсками з умовно чистої зони.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166*669.111-6 +
Шифр НБУВ: РА336267

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
17.

Леонов С.В. 
Поширення, структура популяцій і біологія розмноження кримських молюсків роду IHelix/I (Gastropoda, Pulmonata): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / С.В. Леонов ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Наведено результати комплексного вивчення морфології, анатомії, структури популяцій, екології, фенотипової мінливості та біології розмноження молюсків роду Helix у кримській частині їх ареалів. Показано, що поширення видів молюсків у Криму лімітується кліматичними чинниками та наявністю відповідних біотопів. Уточнено видові діагнози. Виявлено особливості будови статевої системи, які виключають можливість міжвидової гібридизації між H. albescens і H. lucorum, як передбачалося раніше. Показано, що мінливість розмірів і пропорцій черепашки, фенетична структура популяцій видів H. albescens і H. lucorum обумовлені географічними, кліматичними та біотопічними чинниками. Проаналізовано сезонні явища у житті H. albescens, виявлено особливості й оптимальні умови розмноження. Визначено характер зростання молоді цього виду. Установлено, що просторова структура природних популяцій H. albescens має агрегований характер. Зазначено, що сезонна динаміка розмірно-вікової структури популяцій H. albescens найбільшою мірою визначається кліматичними та біотопічними умовами. На підставі одержаних даних про поширення, чисельність і біологію розмноження H. albescens і H. lucorum taurica розроблено рекомендації стосовно їх раціонального використання та охорони в Криму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.16(45УКР-4КРМ) +
Шифр НБУВ: РА338695

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
18.

Гураль Р. І. 
Прісноводні малакокомплекси басейну верхів'я Дністра: структура, вплив природних і антропогенних чинників: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.16 / Р. І. Гураль ; Чернівец. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2010. — 22 с. — укp.

Проведено комплексний еколого-фауністичний аналіз угруповань прісноводних молюсків у природних та антропогенних гідротопах басейну верхів'я Дністра. Розроблено коротку екологічну характеристику 56-ти видів, які зафіксовано на дослідженій території. Охарактеризовано біотопний розподіл прісноводних молюсків, залежність їх популяцій та угруповань від абіотичних чинників: температури, швидкості течії, характеру донних відкладів, глибини водойм, прозорості та кислотності водного середовища. Досліджено сезонну динаміку щільності заселення гідротопів та особливості розмірно-вікової структури популяцій у гідротопах різного типу. Визначено личинкові форми 29-ти видів трематод з шістьма систематичними групами. На підставі одержаних даних проаналізовано можливу роль гідротопів різного типу в розповсюдженні гельмінтозних інфекцій. Досліджено вікову сприйнятливість молюсків щодо трематодної інвазії. Проаналізовано особливості формування прісноводних малакокомплексів у антропогенних водоймах. Досліджено вміст іонів важких металів у водному середовищі, черепашках і м'якому тілі Lymnaea stagnalis і Planorbis planorbis. З'ясовано можливості біоінликаційного використання даних видів молюсків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166*820*804 + Е0*836.6:Е621.166
Шифр НБУВ: РА369757 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
19.

Варігін 
Ріст мідій Mytilus galloprovincialis Lam. в донних поселеннях північно- західної частини Чорного моря: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Олександр Юрьович Варігін ; НАН України; Інститут біології південних морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2006. — 22 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.16*334.2(922.8) + Е621.16*852.119(922.8)
Шифр НБУВ: РА346732

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
20.

Лукашов Д.В. 
Роль двостулкових молюсків у міграції радіонуклідів в екосистемі водойми-охолоджувача Чорнобильської АЕС: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.01 / Д.В. Лукашов ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 17 с. — укp.

Комплексно досліджено еколого-фізіологічних особливостей популяцій 8 видів двостулкових молюсків у водоймі-охолоджувачі; вивчено біотопічний розподіл видів, сезонну та багаторічної динаміки біомаси їх поселень; проаналізовано розмірну, вікову та статеву структури поселень, морфологічну мінливість, інтенсивність фільтрації зависів та їх седиментації в осадию.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.16*820*806*801.1-652.152
Шифр НБУВ: РА316822 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського