Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (6)Реферативна база даних (173)Журнали та продовжувані видання (13)
Пошуковий запит: (<.>U=Е623.34$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 16
Представлено документи з 1 до 16

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Крулько Л. В. 
Амфібії заповідних екосистем Південно-західних мегасхилів східних Карпат: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.16 / Л. В. Крулько ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2010. — 24 с. — укp.

Вперше проведено комплексне дослідження стану батрахофауни регіону та порівняння його з даними попередніх досліджень. Проведено оцінку видового та таксономічного багатств і різноманітності батрахоценозів. Для Закарпаття проведено оцінку багатства батрахофауни. Вперше проведено інвентаризацію батрахофауни Ужанського національного природного парку та Національного природного парку "Синевир". Вивчено морфологічну мінливість видів надвидового комплексу R. temporaria у регіоні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.341*80 + Е60*804*803.1
Шифр НБУВ: РА374573 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Соболенко Л. Ю. 
Амфібії та рептилії Західного Поділля: фауна, екологія і поширення видів: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.08 / Л. Ю. Соболенко ; Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України. — К., 2010. — 24 с. — укp.

Доведено появу регіонально нового виду жовточеревої кумки, що є наслідком постійно діючих інвазій за течією Дністра та регіональне зникнення лісового полоза, що знаходиться на межі ареалу. Вперше для Поділля одержані відомості про структуру гібридних популяцій зелених жаб, встановлено, що для них характерною є диплоїдна двостатева структура гібридів. В межах фауністичних нарисів описано морфометричні та морфологічні ознаки, подано поширення та чисельність видів, розглянуто біотопічний розподіл та аутекологічні особливості. Встановлено, що комплекс рептилій та амфібій Західного Поділля історично формується за рахунок західнопалеарктичних видів, більшість яких мають чітке середземноморське походження, на фоні обмеженого впливу транспалеарктичних і повної відсутності видів центральноазіатського походження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.341(4УКР-9ПОД) + Е623.342(4УКР-9ПОД)
Шифр НБУВ: РА377066 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Рузіна 
Безхвості амфібії як зооіндикатори забруднення важкими металами природних та штучних екосистем степового Придніпров'я (на прикладі Rana ridibunda Pall., 1771): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Олена Миколаївна Рузіна ; Дніпропетровський національний ун-т. — Д., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.341.132 + Е0*881
Шифр НБУВ: РА323099

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Марченковська О.О. 
Вплив локально-катастрофічних сукцесій на еколого-біохімічні особливості амфібій в умовах степового Придніпров'я: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.О. Марченковська ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2009. — 21 с. — укp.

Визначено екологічні особливості угруповань амфібій з різних за ступенем антропотехногенного впливу біотопах Придніпровського регіону. Встановлено закономірності динаміки різноманіття угруповань амфібій на різних етапах динаміки локально-катастрофічних сукцесій на даній території. Визначено основні напрямки трансформації популяційної структури домінантних видів амфібій регіону під впливом техногенного забруднення навколишнього середовища. Встановлено закономірності динаміки морфофізіологічних і біохімічних показників амфібій з різних біотопів, проведено їх порівняльний аналіз. Наведено характеристику захисних процесів, які відбуваються на рівні організму амфібій як реакція на техногенний стрес. Визначено роль фонового виду амфібій Придніпровського регіону озерної жаби (Pelophylax ridibundus Pallas, 1771) у формуванні шляхів міграції мікроелементів у навколоводних біогеоценозах на різних етапах локально-катастрофічних сукцесій. Встановлено взаємовідношення між показниками вмісту біогенних і токсичних елементів в органах і тканинах амфібій з різних за ступенем забруднення біотопів. Виявлено інформаційно значущі біоіндикаційні показники, що відображають стан окремих особин, популяцій та угруповань амфібій, а також зооценозу та природного середовища у різних за ступенем антропотехногенного впливу біотопах степового Придніпров'я.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.341*805 +
Шифр НБУВ: РА369009

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Барабаш О.В. 
Екологія земноводних та плазунів Опілля: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.В. Барабаш ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2002. — 19 с. — укp.

Проведено порівняльний аналіз біотипів Опілля за даними видового багатства, таксономічного різноманіття та складністю угруповань земноводних і плазунів. Виявлено динаміку їх чисельності, місце в трофічній структурі угруповань. Описано унікальну екоморфу гадюки звичайної (меланіста). Встановлено факт гібридизації двох видів земноводних, зазначений як важливий щабель в еволюційній екології цих тварин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.341*80(4УКР) + Е623.342*80(4УКР)
Шифр НБУВ: РА320978

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Гассо В.Я. 
Еколого-біохімічні особливості взаємодії прудкої ящірки (ILacerta agilis L.D) з техногенним середовищем в умовах степового Придніпров'я: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / В.Я. Гассо ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1998. — 17 с. — укp.

Розглядаються питання вивчення стану популяцій прудкої ящірки в умовах центрального степового Придніпров'я. Встановлено деякі екологічні (щільність популяцій, статева структура, поповнення молоддю) та біохімічні (вміст важких металів, білку, ліпідів та їх фракцій, ДНК, РНК, цитохромів P-450 та b5) показники прудкої ящірки. Виявлено реакцію цього виду на техногенну трансформацію біогеоценозів. Визначено найбільш інформативні показники, які можуть бути використані для біоіндикації забруднення наземних екосистем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.342.231Lac*80,022

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Сурядна Н.М. 
Зелені жаби фауни України: морфологічна мінливість, каріологія та особливості біології: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / Н.М. Сурядна ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Проведено детальний аналіз внутрішньовидової та географічної мінливості морфологічних ознак зелених жаб у межах всієї території України. Установлено та детально обгрунтовано зовнішні морфологічні ознаки, які представляють найбільшу таксономічну та діагностичну цінність. Установлено, що рівень дискримінації зелених жаб за всіма метричними ознаками коливається у межах 54,4 - 95,6 %. Уперше досліджено й описано їх каріотипи з території України. Виявлено, що диплоїдний набір R. ridibunda, R. lessonae та R. kl esculenta складає 26 хромосом (5 пар крупних і 8 - дрібних), їх основне число дорівнює 52 (2n = 26, N.F. = 52), що в цілому не відрізняється від таких даних з інших участків ареалу за межами України. Хромосомна формула R. ridibunda - 4m + 7sm + 2st, R. lessonae - 6 + 5sm + 2st, R. kl. esculenta - 5m + 6sm + 2st. З'ясовано, що на короткому плечі 9-ої пари хромосом присутні вторинні перетяжки. У R. kl. esculenta третя пара хромосом на короткому плечі також може мати вторинні перетяжки. Вивчено основні типи мейотичних хромосом батьківських видів та гібридогенного таксону. Вони складаються з 5-ти пар крупних і 8-ми - дрібних бівалентів, кількість яких відповідає їх гаплоїдному набору та дорівнює 13-ти. У батьківських видів майже всі біваленти кільцевидного типу, у R. kl. esculenta кількість таких бівалентів дещо менша. Визначено, що середнє значення частоти хіазм характерно для гібридогенного таксону. Виявлено поліплоїдні клітини R. kl. esculenta у східній частині України. Проведено детальне узагальнення особливостей біології зелених жаб території України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.341.132*852.1(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА339453

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Федонюк О.В. 
Земноводні та плазуни в лісах Львівщини: автореф. дис... канд. біол. наук: 06.03.03 / О.В. Федонюк ; Нац. лісотехн. ун-т України. — Л., 2008. — 16 с. — укp.

Вивчено лісову фауну земноводних і плазунів Львівщини, а також чисельність видів, роль у лісових екосистемах. Установлено фактори ризику та розроблено заходи для збереження та відтворення популяцій. Уперше для лісів різних природних районів Львівщини проведено комплексне вивчення чисельності видів, установлено вплив лісорослинних умов на видове багатство. Одержано нові дані про біотопи земноводних і плазунів, вплив мікроклімату на чисельність їх видів. Установлено трофічну роль земноводних у лісах даного регіону, виявлено фактори ризику та запропоновано заходи для їх мінімізації. Розроблено рекомендації для охорони й оптимізації середовищ існування земноводних і плазунів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.34*80(4УКР-4ЛЬВ) + П342.55(4УКР-4ЛЬВ) +
Шифр НБУВ: РА358313

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
9.

Зіненко О.І. 
Плазуни лівобережного лісостепу України (поширення, морфологія, таксономія, біологія, екологія): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / О.І. Зіненко ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2006. — 21 с. — укp.

Досліджено фауну рептилій лівобережного лісостепу України, яка складається з 11-ти видів (13-ти підвидів) плазунів. У межах 11-ти видових нарисів описано зовнішню морфологію плазунів на території регіону, уточнено поширення, розглянуто біологічний розподіл, статеву та розмірно-вікову структури популяцій, а також цикли добової та сезонної активності, відношення до температури, особливості розмноження, ріст, линяння, живлення, визначено ворогів і паразитів, охарактеризовано сховища та поведінку. Обгрунтовано необхідні заходи охорони плазунів у регіоні. Виявлено та досліджено контактну зону підвидів прудкої ящірки - L. a. chersonensis та L. a. exigua, а також підвидів звичайної гадюки - V. b. berus та V. b. nikolskii. На підставі результатів аналізу морфологічної мінливості на всьому ареалі та даних щодо гібридизації у природі та неволі гадюку Нікольського розглянуто як підвид звичайної гадюки. Проаналізовано склад фауни плазунів лісостепової зони Лівобережної України. Зареєстровано відмінності у видовому складі та чисельності видів між різними частинами регіону. Акцентовано увагу на необхідності впровадження термінових заходів для збереження окремих видів плазунів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.342*852.119(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА342611

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Кармишев Ю.В. 
Плазуни півдня Степової зони України (поширення, мінливість, систематика та особливості біології): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / Ю.В. Кармишев ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2002. — 20 с. — укp.

На підставі дослідження особливостей морфологічної мінливості, вивчення фондових колекцій і всебічного аналізу літературних джерел складено сучасний систематичний список плазунів півдня степової зони України. Розглянуто внутрішньовидову таксономію всіх видів плазунів півдня степової зони України та вперше описано ряд нових кольорових аберацій для двох (Lacerta agilis, podarcis taurica) видів. Підтверджено наявність двох підвидів болотяної черепахи (E. orbicularis orbicularis та E. orbicularis hellenica) в регіоні та знайдено окрему популяцію цього виду, яка за таксономічними ознаками та особливостями біології відрізняється від інших відомих підвидів. Показано існування трьох популяційних груп ящірки кримської, які достовірно відрізняються між собою. Розглянуто фенотипічну структуру популяцій всіх видів плазунів у межах досліджуваного регіону, а також зроблено порівняльний міжпопуляційний аналіз цих тварин за зовнішньоморфологічними характеристиками. Отримано найбільш повні дані щодо мінливості степової гадюки в межах регіону та з'ясовано її систематичний статус. Наведено дані стосовно розповсюдження всіх плазунів та складено їх кадастри. Виявлено найбільш вразливі види плазунів у межах регіону дослідження та визначено популяції, які потребують першочергових заходів щодо їх збереження. За даними польових досліджень виявлено нові території, перспективні для охорони плазунів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.342*99(4УКР) + Е623.342*80(4УКР)
Шифр НБУВ: РА320648 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
11.

Шабанов 
Популяційне різноманіття видів роду Bufo у Лівобережному лісостепу України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Дмитро Андрійович Шабанов ; Дніпропетровський національний ун-т. — Д., 2004. — 20 с.: рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.341.132 Buf*80(4УКР)
Шифр НБУВ: РА329260

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Янчуков 
Структура зони гібридизації червоночеревої (bombina bombina L.) і жовточеревої (bombina variegata L.) кумок в Прикарпатті України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / Олексій Валерійович Янчуков ; НАН України; Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2002. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.341.132Dis(4УКР)
Шифр НБУВ: РА322408

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Ситнік О.І. 
Структура популяцій справжніх ящірок (Lacertidae) в умовах центрального лісостепу України. Популяційний аналіз: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.І. Ситнік ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Наведено результати комплексних екологічних досліджень популяцій трьох видів справжніх ящірок (Lacertidae), проведених на базі Канівського природного заповідника в 1995 - 2002 рр. та деяких пунктів фізико-географічної області київського плато у межах центрального лісостепу України в 1999 - 2001 рр. Здійснено порівняльний аналіз основних екологічних параметрів досліджуваних видів Lacertidae. Встановлено особливості їх поширення у регіоні, наведено характеристику статевої, вікової, просторової, фенологічної та екологічної структури поселень, розглянуто процеси живлення, розмноження, типи забарвлення. Досліджено багаторічну динаміку чисельності прудкої та зеленої ящірок у районі Канівського природного заповідника. Виявлено значне скорочення окремих популяцій зеленої ящірки в регіоні та встановлено ознаки дестабілізації коливального процесу багаторічної динаміки виду у Канівському природному заповіднику. Показано суттєвий вплив на формування чисельності і структури досліджуваних поселень чинників антропогенної трансформації територій помешкання (розорювання, випасу), хижацького вилову та погодно-кліматичних умов останніх років.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.342.231 Lac*804*803.3(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА339482

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
14.

Некрасова 
Структура популяцій та гібридизація зелених жаб Rana esculenta complex урбанізованих територій Середнього Придніпров'я: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / Оксана Дмитрівна Некрасова ; НАН України; Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2002. — 19 с.: рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.341.132*446.26 + Е623.341.132*990.33
Шифр НБУВ: РА321350

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
15.

Малюк А. Ю. 
Формування внутрішньовидових та міжвидових відмінностей за лінійними розмірами та пропорціями тіла в постембріональному розвитку прудкої (Lacerta agilis Linnaeus, 1758) та зеленої (L. viridis Laurenti, 1768) ящірок: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.08 / А. Ю. Малюк ; Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України . — К., 2010. — 20 с. — укp.

Вперше на основі аналізу вікових змін лінійних розмірів і пропорцій тіла доведено, що в постембріональному періоді розвитку прудкої і зеленої ящірок досить чітко виділяються два етапи та чотири стадії розвитку організму. З'ясовано особливості прояву, а також онтогеничні аспекти формування статевого дифорфізму в постембріональному розвитку прудкої та зеленої ящірок. Показано, що вже ювенільні та напівдорослі самці та самки прудкої ящірки достовірно відрізняються за пропорціями тіла. Вперше розроблено класифікації функції для визначення статі молодих особин, у яких не сформовані вторинні статеві ознаки. Вперше з'ясовано для визначення підвидової, вікової та статевої приналежності ящірок має важливе значення для ідентифікації тварин без вилучення їх з природи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.342.231 Lac*33 + Е60*334
Шифр НБУВ: РА377717 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
16.

Івашків Л.Я. 
Часова організація біоелектричних і метаболічних процесів у ранньому ембріогенезі в'юна та шпорцевої жаби: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.02 / Л.Я. Івашків ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Одержано нові дані про принципи часової організації клітинних процесів у період дроблення зародків холоднокровних тварин. Вперше у порівняльному плані проаналізовано часові залежості між змінами біоелекричних і метаболічних процесів на стадії дроблення зародків в'юна та шпорцевої жаби. Установлено подібність часових залежностей зазначених процесів у ранньому ембріогенезі тварин різних систематичних груп та її незалежність від типу дроблення та побудови зародків цих тварин. Виявлено достовірні часові причинно-наслідкові зв'язки між динамікою біоелектричних характеристик та інтенсивністю енергетичного метаболізму, зокрема - їх зв'язок з динамікою вмісту серотоніну в зародках в'юна у період дроблення. Уперше з'ясовано особливості часових залежностей між біоелектричними та метаболічними процесами за дії екстремальних чинників на ранній ембріогенез в'юна та запропоновано критерії оцінки динаміки біоелектричних і метаболічних показників за нормальних умов розвитку та у випадку дії негативних чинників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.33*333*715.3 + Е623.341*333*715.3 +
Шифр НБУВ: РА325354

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського