Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (148)Книжкові видання та компакт-диски (107)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>U=П040.3$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 16
Представлено документи з 1 до 16

      
1.

Макаренко 
Агроекологічна оцінка мінеральних добрив за впливом на грунтову систему: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 03.00.16 / Наталія Анатоліївна Макаренко ; Інститут агроекології та біотехнології УААН. — К., 2002. — 35 с.: рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.3-6
Шифр НБУВ: РА322450

Рубрики:

      
2.

Лико С.М. 
Агромеліоративна оцінка та особливості використання фосфоритів як меліорантів на осушуваних грунтах: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.02 / С.М. Лико ; Ін-т гідротехніки і меліорації УААН. — К., 2009. — 18 . — укp.

Проведено агромеліоративне оцінювання фосфоритів Рівненщини та Волині. Розроблено заходи щодо підвищення родючості меліоративних торфових і дерново-підзолистих грунтів. Розглянуто питання можливості використання фосфоритів як комплексного меліоранта. Запропоновано підід до комплексного агромеліоративного оцінювання фосфоритів. Розроблено методику, що грунтується на базі даних їх хімічного складу, екологічних, технологічних і економічних показниках. Запроваджено комплексне меліоративне оцінювання фосфоритів України за шкалою оцінювання їх стану від критичного (0 - 0,2) до еталонного (0,8 - 1,0). Виявлено різні рівні вмісту хімічних елементів і важких металів у фосфоритах різних родовищ. Установлено агреговані показники агромеліоративного оцінювання за хімічним складом, екологічним, технологічним і економічним станом, а також інтегровані показники кількісного та якісного оцінювання фосфоритів. Доцільність застосування зернистих фосфоритів як агромеліорантів і добрив підтверджено результатами відповідних економічних розрахунків. Відзначено щодо можливості використання результатів проведених досліджень для встановлення придатності певних меліорантів до екологічно безпечного їх застосування на грунтах, які потребують меліоративного покращання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.326 + П040.8 +
Шифр НБУВ: РА364535

Рубрики:

      
3.

Захарченко Е.А. 
Агрохімічна оцінка використання амофосфогіпсу як добрива в умовах чорнозему типового Лівобережного Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.04 / Е.А. Захарченко ; Ін-т грунтознавства та агрохімії ім. О.Н.Соколовського УААН. — Х., 2000. — 19 с. — укp.

Наведено результати вивчення впливу нового комплексного добрива з пролонгуючим ефектом амофосфогіпсу (АФГ) у межах норм N50-N150 на ріст, розвиток, фотосинтетичну діяльність, мінеральне живлення, урожайність та якість ярого ячменю й озимої пшениці, агрохімічні показники чорнозему типового в роки дії та післядії. Визначено, що внесене добриво підвищило вміст азоту в зеленій масі та в зерні. Одержано значний приріст врожаю ярого ячменю та озимої пшениці в роки дії та післядії. Встановлено, що у разі підвищення дози азоту в добриві збільшується гідролітична кислотність. У рік післядії величини даного показника набагато нижчі, ніж у роки дії. Виявлено, що внесення АФГ у збільшених дозах і за азотом викликає збільшення доступних для рослин форм азоту за рахунок процесу дефіксації необмінно поглиненого грунтом амонію. Досліджено механізм пролонгуючого ефекту амофосфогіпсу, який забезпечив гарантовану післядію добрива за рахунок дефіксації попередньо фіксованого амонію грунтом зі складу АФГ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.36
Шифр НБУВ: РА312114 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Гаврилюк В.А. 
Агрохімічна оцінка фосфоритоносних агроруд Західного регіону України (на прикладі місцевих зернистих та жовнових фосфоритів): Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.04 / В.А. Гаврилюк ; Нац. наук. центр "Ін-т грунтознавства та агрохімії ім. О.Н.Соколовського" УААН. — Х., 2006. — 23 с. — укp.

Обгрунтовано ефективність використання місцевих фосфоворитоносних агроруд на дерно-слабопідзолистих глеєвих супіщаних грунтах зони Полісся Західного регіону України. Визначено вплив різних типів місцевих фосфоритів на фосфатний режим грунту. Розроблено ефективні, економічно вигідні та екологонебезпечні норми їх застосування. Установлено роль місцевих фосфоритів у формуванні величини врожаю картоплі, ячменю ярого та зеленої маси конюшини лучної. Наведено дані стосовно агроекологічної ефективності використання зазначених фосфоритів. Розраховано показники економічної й енергетичної ефективності внесення місцевих фосфоритоносних агроруд.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.326 +
Шифр НБУВ: РА341715

Рубрики:

      
5.

Недал Хуссен Мусалм Аль-Хасанат 
Вплив на агроекосистеми мінеральних добрив, капсульованих природними дисперсними мінералами: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 03.00.16 / Недал Хуссен Мусалм Аль-Хасанат ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено негативний вплив мінеральних добрив на агроекосистеми та розроблено методи зниження даного впливу шляхом капсулювання їх композицією на основі дисперсних мінералів і природного зв'язувального. Встановлено ступінь негативного впливу мінеральних добрив на агроекосистеми України та Йорданського Хашимітського Королівства. Проведено комплекс досліджень для вибору оптимального складу капсулотвірної композиції, а також встановлення механічних характеристик одержаних добрив. Визначено міграцію елементів живлення капсульованих добрив у грунтовому середовищі. Встановлено вплив типу добрива на pH фунту, розвиток грунтової мікрофлори, кінетики росту рослин. Висвітлено вплив капсульованих мінеральних добрив на збільшення стійкості рослин проти захворювань і підвищення у випадку їх застосування врожайності та коефіцієнта ефективності використання добрива.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.3
Шифр НБУВ: РА379543 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Буслаєва Н.Г. 
Вплив різних форм фосфорних добрив на родючість сірого лісового грунту та продуктивність короткоротаційної сівозміни: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.04 / Н.Г. Буслаєва ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Вивчено вплив різних форм і доз фосфорних добрив вітчизняного та зарубіжного виробництва на зміну фізико-хімічних і агрохімічних властивостей грунту та продуктивність і якість культур короткоротаційної сівозміни, зокрема, кукурудзи на силос - пшениці озимої - ячменю ярого. Обгрунтовано агроекономічну й економічну доцільність систематичного внесення у короткоротаційній сівозміні фосфорних добрив у складі повного мінерального удобрення за помірних доз, а також можливість їх внесення з метою запасу. Визначено необхідність збагачення низькоконцентрованих за вмістом фосфору фосфоритів зернистих природних.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.11 + П040.32 +
Шифр НБУВ: РА356116

Рубрики:

      
7.

Філон В. І. 
Діагностика і екологобезпечне спрямування трансформації грунтів при внесенні добрив: автореф. дис. ... д-ра с.-г. наук : 06.01.03 / В. І. Філон ; Каб. Міністрів України, Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2011. — 31 с.: рис., табл. — укp.

Запропоновано новий методичний підхід до вивчення трансформаційних змін грунтів у разі внесення добрив, який базується на дослідженні безпосередньої взаємодії добрив з грунтом як хімічних реагентів з використанням сучасних методів нанодіагностики. Доведено, що різні види та форми добрив здійснюють різний вплив на органічну структуру грунтів. У цьому аспекті вперше досліджено явище пептизації органічних колоїдів добривами та визначено кількісні параметри "пептизації" залежно від форми добрива, типу грунту, характеру його сільськогосподарського використання та прийомів агротехніки. Проведено ідентифікацію органічних сполук, які зазнають безпосереднього впливу добрив (як хімічних реагентів), і внесено доповнення до існуючої класифікації мінеральних добрив. Вперше для агрохімічної характеристики існуючих і нових форм мінеральних добрив введено показник "пептизуюча здатність добрив". Запропоновано використовувати цей показник для оцінювання та прогнозування трансформаційних змін грунтів під впливом добрив. Виявлено існування та сферу використання (управління якістю культур) калійно-амонійного зв'язку в системі грунт - рослина - добриво. Впроваджено власну експрес-методику визначення калійної й амонійної буферності грунту, що є важливим для технологій точного землеробства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.33 + П040.3
Шифр НБУВ: РА385983 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Юрченко Т.В. 
Екотоксикологічна оцінка застосування фосфорних добрив на дерново-підзолистому грунті Полісся України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / Т.В. Юрченко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Досліжено вплив застосування фосфорних добрив на екологічний стан компонентів агроценозів Полісся. Проведено комплексну екотоксикологічну оцінку потенційного та фактичного ризику застосування нового виду фосфорного добрива агрофоска на дерново-підзолистому грунті Полісся. Виявлено, що фосфорні добрива впливають на поведінку важких металів (ВМ) у грунті, зокрема зменшують кількість потенційно рухомих сполук ВМ та обмежують їх міграцію за грунтовим профілем у фільтраційні води. Розраховано коефіцієнти переходу (Kn) ВМ в системі грунт - рослина. Доведено, що фосфорні добрива прискорюють швидкість детоксикації десикантів і дають змогу одержати доброякісну продукцію рослинництва щодо вмісту ВМ і залишків пестициду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.32-7(4УКР) + П040.141(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА344901

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Бондарь В.І. 
Екотоксикологічна оцінка мінеральних добрив за показниками поведінки миш'яку в агроекосистемах: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / В.І. Бондарь ; Ін-т агроекології та біотехнології УААН. — К., 2005. — 21 с. — укp.

Запропоновано систему екотоксикологічної оцінки миш'яку (As) у компонентах агроекосистеми за результатами дослідження процесів його кумуляції, міграції та транслокації під впливом природних і антропогенних чинників. Вивчено поведінку валового та рухомих форм миш'яку у компонентах агроекосистеми. Установлено фоновий вміст миш'яку у верхніх шарах грунту та вивчено особливості розподілу його у профілі грунтів, характерних для різних грунтово-кліматичних зон України. Досліджено вплив тривалого внесення добрив за умов зрошення на процеси вилуговування та вертикальної міграції миш'яку, також значущість добрив стосовно процесів його транслокації в органи різних сільськогосподарських культур (пшениці, ріпаку, сої). Запропоновано екологічне нормування миш'яку у грунті за допомогою різних біологічних тест-систем для встановлення допустимої для екосистеми концентрації. Розроблено систему екотоксикологічної оцінки потенційної небезпечності миш'яку за умов застосування агрохімікатів з метою запобігання негативному впливу на екосистему. Здійснено екотоксикологічну оцінку фосфоритів місцевих родовищ України за вмістом миш'яку. Розроблено регламенти стосовно його допустимих значень у фосфоритах за використання їх як добрив.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.3 + П032.518 +
Шифр НБУВ: РА340024

Рубрики:

      
10.

Буожис Г.О. 
Екотоксикологічна оцінка фосфоритів місцевих родовищ України при використанні їх як добрив: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / Г.О. Буожис ; Нац. аграр. ун-т. — К., 1999. — 16 с. — укp.

Розглядаються проблеми охорони навколишнього середовища, які виникають при використанні у сільськогосподарському виробництві фосфоритів як засобів хімізації. Запропоновано новий підхід до оцінки якості фосфатної сировини, який дає можливість характеризувати її за конкретними екотоксикологічними параметрами. Вперше проведено комплексну екотоксикологічну оцінку потенційного та фактичного ризику застосування як добрив - фосфоритів місцевих родовищ України. Були виявлені різні рівні вмісту рухомих форм токсичних елементів (важких металів, фтору, радіоактивних ізотопів урану та торію) у сировині різних родовищ. Встановлено коефіцієнти транслокації рухомих сполук важких металів у елементах агроекосистеми при використанні Волинського зернистого фосфориту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.326,9(4УКР),022

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Бездрабко О.М. 
Екотоксикологічне обгрунтування застосування гумінових добрив в умовах Полісся та Лісостепу: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / О.М. Бездрабко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено вплив наслідків застосування нового виду азотних добрив сульфат-гумат амонію (СГА) на екологічний стан компонентів агроценозів Полісся та Лісостепу. Проведено комплексну екотоксилогічну оцінку потенційного та фактичного ризику застосування СГА. Виявлено селективні закономірності впливу застосування СГА на поведінку рухомих форм важких металів у орному горизонті та міграцію їх за профілем, висвітлено закономірності міграції важких металів до рослинницької продукції. Вивчено вплив застосування СГА на ферментативну активність поліфенолоксидази та пероксидази грунту. Показано протекторну дію СГА щодо важких металів на підставі застосування моделі динаміки рухомості важких металів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.319-6СГА + П040.171(4УКР)
Шифр НБУВ: РА315164 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Машинник С.В. 
Ефективність застосування азотних добрив під яру м'яку пшеницю на чорноземі опідзоленому Правобережного Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.04 / С.В. Машинник ; Нац. наук. центр "Ін-т грунтознавства та агрохімії ім. О.Н.Соколовського". — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Уперше за умов Правобережного Лісостепу України розроблено систему удобрення ярої м'якої пшениці на чорноземі опідзоленому, що передбачає внесення азотних добрив навесні перед сівбою за результатами грунтової діагностики та, за необхідності, з метою підживлення за результатами листкової діагностики портативним приладом "N-тестер", що забезпечує підвищення врожаю та високу окупність мінеральних добрив. Установлено закономірність впливу рівня родючості грунту, різних доз і строків внесення азотних добрив на зміни азотного режиму грунту, динаміку наростання надземної маси та засвоєння основних елементів живлення, формування врожаю зерна ярої м'якої пшениці та його якості. Удосконалено діагностику її азотного живлення за допомогою "N-тестера" та розроблено шкалу забезпеченості азотом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.105-434 + П040.171 + П040.31-7 +
Шифр НБУВ: РА351635

Рубрики:

      
13.

Сабадаш В.В. 
Застосування капсульованих добрив для екологічної безпеки агросистем: Автореф. дис... канд. техн. наук: 21.06.01 / В.В. Сабадаш ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2005. — 20 с.: рис. — укp.

Досліджено процеси вивільнення та міграції компонентів гранульованих і капсульованих мінеральних добрив у навколишньому середовищі та їх вплив на інтенсивність росту рослин з метою вирішення екологічних та економічних проблем аграрної галузі, взаємопов'язаних з застосуванням мінеральних добрив. Обгрунтовано механізм зміни коефіцієнту дифузії компоненту через полімерну оболонку залежно від pH середовища. Удосконалено математичний опис другої стадії процесу вивільнення компонента з капсульованих частинок у рідинне середовище, одержано аналітичні залежності, які дають змогу визначити коефіцієнти масопередачі процесу екстрагування з метою розрахунку товщини капсули для регулювання тривалості вивільнення компонентів капсульованих добрив залежно від pH грунтового розчину. Побудовано математичну модель для вивчення кінетики процесу екстрагування цільових компонентів з капсульованих частинок у середовище твердої інертної фази. Досліджено вплив фізико-хімічних параметрів навколишнього середовища на кінетику вивільнення компонентів капсульованих мінеральних добрив. Уперше запропоновано й випробувано технологію їх внесення для підживлення лісових насаджень за природних умов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.3 +
Шифр НБУВ: РА339370

Рубрики:

      
14.

Моклячук Л.І. 
Науково-методичні основи екотоксикологічного моніторингу і ремедіації забруднених органічними ксенобіотиками грунтів: автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 03.00.16 / Л.І. Моклячук ; Ін-т агроекології УААН. — К., 2008. — 40 с. — укp.

Розроблено науково-методичні засади екотоксикологічного моніторингу органічних ксенобіотиків як складового компонента системи АЕМ, основне завдання якого є виявлення забрудненних стійкими органічними ксенобіотиками зон і розробка екологічно безпечних методів ремедіації забруднених грунтів. Виявлено, що під впливом тривалого полікомпонентного забрудення грунту залишками пестицидів та їх метаболітів відбувається формування специфічного мікробіоценозу з потенційно здатними до біодеградації стійких органічних забруднювачів мікроорганізмами. На базі результатів експериментальних досліджень теоретично обгрунтовано науково-методичні підходи щодо ремедіації забруднених песитцидами грунтів. Запропоновано методику фітотестування грунтів з метою впровадження фітотехнологій. Визначено зростання небезпечності гербіцидів у разі їх застосування за умов беззмінного вирощування сільськогосподарських культур. Виявлено, що тривале забруднення високими дозами гербіцидів негативно впливає на ріст рослин і становить загрозу забруднення підземних вод в результаті їх вертикальної міграції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.3 + П035.8 + П415.26 +
Шифр НБУВ: РА355444

Рубрики:

      
15.

Кисіль В.І. 
Теоретичні основи і прикладні аспекти застосування добрив у біологічному землеробстві: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.01.04 / В.І. Кисіль ; Ін-т грунтознав. та агрохімії ім. О.Н.Соколовського УААН. — Х., 2001. — 34 с. — укp.

За результатами досліджень, виконаних протягом 1983 - 2000 рр., визначено основні принципи ведення біологічного землеробства за умов України, розроблено теорію комфортного живлення сільськогосподарських культур, опрацьовано нові оригінальні способи використання традиційних і нетрадиційних видів органічних і мінеральних добрив, які забезпечують отримання високоякісної екологічно чистої та біологічно повноцінної рослинницької продукції. Виявлено закономірності транслокації з грунту в сільськогосподарські культури елементів живлення за умов формування в орному шарі зон трофічного комфорту. Досліджено особливості змін показників родючості чорнозему типового в біологічному землеробстві. Запропоновано систему застосування органічних і мінеральних добрив у сівозмінах Лівобережного Лісостепу для отримання екологічно чистої та біологічно повноцінної рослинницької продукції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.2-7 + П040.3-7
Шифр НБУВ: РА315824 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Якуба І.П. 
Фізіолого-біохімічне обгрунтування оптимізації марганцевого живлення сільськогосподарських культур: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / І.П. Якуба ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 2007. — 21 с. — укp.

Вивчено фізіологічні засади оптимізації марганцевого живлення сільгоспкультур на південному чорноземі Одещини. Досліджено вплив позакореневої та предпосівної обробки сульфатом марганцю різних культур на біометричні показники, вміст фотосинтетичних пігментів і співвідношення хлорофілів у листках за умов теплиці, відкритого грунту та польових умов агропромислового виробництва протягом онтогенезу. Установлено ефективність передпосівної обробки насіння як засобу оптимізації марганцевого живлення сільгоспкультур на південному чорноземі за показниками пігментної системи листків, врожаєм та біохімічними показниками його якості. Установлено, що марганцеве підживлення подовжує термін фаз цвітіння та плодоносіння. За несприятливих умов вирощування позитивний вплив марганцю є більш наочним. Показано вплив рівня забезпеченості сільгоспкультур марганцем на ізоферментний спектр і активність малатдегідрогеназ у листках рослин, яка знижується за дефіциту мікроелемента та підвищується за некореневого підживлення. З'ясовано вплив системи добрив і сорту на накопичення марганцю польовими культурами. Визначено взаємозалежність між вмістом марганцю у листках під час цвітіння та його кількістю у врожаї. Доведено, що на південному чорноземі м'яка пшениця більшою мірою накопичує марганець і перерозподіляє його у колос. Рекомендовано певні сорти для подальшого вивчення марганцевої ефективності культур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.35-6 +
Шифр НБУВ: РА353523

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського