Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (60)Реферативна база даних (1779)Книжкові видання та компакт-диски (2733)Журнали та продовжувані видання (620)
Пошуковий запит: (<.>U=Т1$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 209
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Колесников К.М. 
Українська історична наука та історіософія на рубежі ХІХ - ХХ століть: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / К.М. Колесников ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню механізму становлення "народницьких" і "державницьких" історіософських концепцій в процесі розвитку української історичної науки, а також взаємодії історико-філософських, історико-сцієнтистських та аксіологічних аспектів в історичній творчості В.Антоновича, М.Грушевського і В.Липинського. Вперше розглянуто історіографічний образ терміну "історіософія" в системі супутніх понять, як-от "історіографія", "інтелектуальна історія", "філософія історії", "філософія національної ідеї", на підставі чого запропонована власна дефініція. Проаналізована специфіка української історії, шляхи її формування та розвитку, зіставлені особливості російської та української історіософій. У роботі дістала подальший розвиток реконструкція історіософії видатних українських політиків і науковців - В.Антоновича, М.Грушевського і В.Липинського. Показана синхронність і взаємозалежність еволюції української історіософії, національного відродження кінця ХVIII - початку ХХ ст. та українського історіографічного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4Укр)52

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Зєнкін М.В. 
Історичні та суспільно-політичні погляди Б.М.Чичерина: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / М.В. Зєнкін ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1999. — 16 с. — укp.

В дослідженні, спираючись на наукову спадщину Чичеріна і літературу про нього, вивчений життєвий шлях мислителя, його погляди на проблеми конкретно-історичного і суспільно-політичного розвитку Росії. Розроблена періодизація життєвого і творчого шляху Чичеріна, проаналізовані його філософсько-історична та державницька концепція, ставлення до самодержавства, станів та міжстанових відносин, історичного розвитку общини, земських соборів, питання місцевого самоврядування і феодально-кріпосницького ладу. Висвітлюється проблема прав і свобод особи, співвідношення їх з державою і суспільством, проблема власності, оцінка революції, соціалізму та ін. Робиться висновок про орігінальність чичерінської концепції та значимість його поглядів для сучасності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(2)6-8 Чичерин + Ф1(4РОС)506 Чичерин

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Гелей С.Д. 
Василь Кучабський: від національної ідеї до державності (українська консервативна політична думка першої половини ХХ ст. та її вклад в історичну науку): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.06 / С.Д. Гелей ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 1999. — 37 с. — укp.

Досліджено внесок В.Кучабського в розвиток української історіографії консервативної течії в суспільно-політичній думці України. Вперше в українській історіографії розкривається консервативно-політична концепція державотворення, аналізуються спадщина В.Кучабського з історії української державності 1917-1921 рр., українсько-польських та українсько-російських відносин; простежується складний і суперечливий процес формування консервативної ідеології в лоні національної демократії, яка в умовах незалежності пріоритетними визнає ідеї національної держави, приватної власності, національно-культурної ідентичності українського народу, прав людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)61-8 Кучабський

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Кіктенко В.О. 
Становлення українського китаєзнавства (XVIII ст.-41 р. ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / В.О. Кіктенко ; НАН України. Ін-т сходознавства ім. А.Кримського. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено становленню українського китаєзнавства з ХVІІІ ст. до 41 р. ХХст. В роботі вперше робиться спроба показати витоки формування, основні етапи, характерні риси українського китаєзнавства і визначено біобібліографічний обсяг проблеми. Розвиток даної галузі науки досліджено у трьох напрямках - формування первісних індивідуальних зацікавлень, виникнення наукових центрів (інституційний рівень досліджень) і створення наукової школи як результативний момент в процесі становлення українського китаєзнавства. Визначено місце і значення українських інтелектуальних сил, які брали участь у розвитку російського та радянського китаєзнавства і довгий час були позбавлені свого українського імені. Вводяться до наукового обігу рідкісні та унікальні документи, що стосуються історії українського китаєзнавства і російсько-китайських відносин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)-1(5КИТ)

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Бочарніков Д.І. 
Суспільний та державний лад Київської Руси в історичній спадщині М.Грушевського: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Д.І. Бочарніков ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертація присвячена виявленню і систематизації поглядів і суджень М.Грушевського відносно державного і суспільного ладу Київської Русі. Встановлено і підтверджено, що держава і право Київської Русі у викладі М.Грушевського є частинами складного процесу культурної еволюції східного слов'янства в цілому і українського народу зокрема, що процес формування держави і права східних слов'ян в ІХ-ХІV сторіччях відрізнявся повільністю і неповнотою використання всіх можливостей і потенціалу, що в сьогоднішніх умовах важливо, використовуючи досягнення науки, сформувати викладення історії Київської Русі як держави, орієнтуючись на проблеми і питання, важливі для юридичної науки і практики. Систематизація профільної для юристів інформації, наведеної як М.Грушевським, так і іншими дослідниками, продемонструвала, що в епоху існування Київської Русі як державний, так і суспільний лад Київської Русі, східного слов'янства і предтеч українського народу знаходились в стадії формування і трансформації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)414-5 + Т3(4УКР)41-5 + Х2(4УКР)414 + Т1(4УКР)6-8 Грушевський

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Гоцуляк В.В. 
М.Грушевський і українська історична наука (1880-ті рр. XIX - початок XX ст.): історіографія проблеми: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / В.В. Гоцуляк ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1999. — 32 с. — укp.

Представлені результати наукового дослідження 80-х років ХІХ - початку ХХ ст. в українській історичній науці, як періоду інтенсивного, ідейно-концептуального самовизначення й відокремлення від пануючих наукових історичних структур та оформлення української історіографії. Розроблена теоретична модель вивчення минулого історичної науки в Україні. Автором здійснена історіографічна реконструкція і аналіз процесу вивчення й висвітлення загальних і конкретних проблем періодизації, місця тогочасної української історичної науки, починаючи з дореволюційних часів і до 1999 року. В історіографічному аспекті аналізується діяльність організаційних установ, історичних шкіл, творчість тогочасних провідних істориків. Центральне місце відведене М. Грушевському як історику, вивченню його біографії, науково-організаційної діяльності, історичної спадщини, з'ясуванню історіософії, методології, історичних та історіографічних концепцій, належності до національно-державницького напрямку в українській історіографії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4Укр)6-8 Грушевський

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Ясь О.В. 
Державницька традиція в українській зарубіжній історичній науці 1945 - 1991 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / О.В. Ясь ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Розглянуто комплекс проблем щодо інтерпретації ролі державницької традиції (інтелектуальний спадок, історики, як його носії, передумови та середовище, в якому поширювалися та реалізувалися національно-державницькі ідеї) в українській зарубіжній історичній науці 1945 - 1991 рр. Наведено основні характеристики інтелектуальної спадщини істориків державницького напряму першої третини XX ст. Висвітлено та інтерпретовано найважливіші чинники, які зумовили еволюцію наукових поглядів дослідників, репрезентантів української зарубіжної історичної науки стосовно спадщини істориків-державників. Досліджено вплив західного соціокультурного та інтелектуального середовищ на науковий процес, зокрема, на організацію дослідницької праці. Проаналізовано специфіку та особливості наукової діяльності чотирьох генерацій українських учених діаспори. Подано порівняльний аналіз діяльності різних поколінь дослідників у науковому процесі. Узагальнено та систематизовано бібліографічні матеріали (регіональний розподіл за місцем народження, освіта, соціальний статус, належність до певної генерації, фахова спеціалізація) 193 істориків та дослідників суспільно-політичних і гуманітарних дисциплін.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(9=УКР)6 + Т3(4УКР)6-5,01
Шифр НБУВ: РА308928 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Себта Т.М. 
Архівні джерела про українські культурні цінності, вивезені нацистами в роки ІІ світової війни: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Т.М. Себта ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознав. ім. М.С.Грушевського. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Комплексно і глибоко проаналізовано маловідомий досі великий масив архівних джерел щодо діяльності Айнзацштабу рейхсляйтера Розенберга в Україні та долі вивезених ним українських культурних цінностей під час Другої світової війни. Об'єктом дослідження є архівні комплекси документів Айнзацштабу (1940 - 1945 рр.) та Мюнхенського центрального збірного пункту Американської військової адміністрації в Німеччині - Мюнхенська картотека мистецьких об'єктів (1945 - 1952 рр.), т.зв. "Транспортні списки" (1946 - 1948 рр.), а також перелік культурних цінностей, що надійшли з Мюнхенського центрального збірного пункту СРСР протягом 1945 - 1962 рр. Вперше було порівняно три великі архівні комплекси документів Айнзацштабу, що зберігаються у Києві (Центральний державний архів вищих органів влади та управління України, ф.ф.3674, 3676), Москві (Російський державний військовий архів, ф.1401-К) та Берліні (Bundesarchiv Berlin, ф.NS-30), а також описано та проаналізовано можливі шляхи повернення українських культурних цінностей - комплексу документів Мюнхенського центрального збірного пункту, які зберігаються в Бундесархіві в м.Кобленці (ф.В-323).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)622 + Т3(4УКР)622.8,01
Шифр НБУВ: РА308929 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Головко В.В. 
Криза сучасної української історичної науки: теоретичний та історіографічний контекст: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / В.В. Головко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2000. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено теоретичному та історіографічному дослідженню кризи сучасної української історичної науки та його відображення у вітчизняній та зарубіжній історичній літературі. Дослідження феномену кризи проводилося на підставі вивчення марксистсько-ленінської, діаспорної історіографічних традицій та праць сучасних дослідників. Поняття "криза сучасної української історичної науки" визначено як систему понять "криза немарксистської історичної науки", "криза радянської історичної науки", "криза "вільної" української історіографії", "криза української історичної науки" в інтерпретації сучасних вітчизняних і зарубіжних дослідників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)64
Шифр НБУВ: РА311725 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Потапенко 
Зарубіжна історіографія українського націонал- комунізму: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Ярослав Олександрович Потапенко ; НАН України; Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2000. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф055.256(4Укр)г + Т1(0)-1(4Укр)6
Шифр НБУВ: РА310909

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Войцехівська І.Н. 
Історичне джерелознавство у творчості В.С.Іконникова: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.06 / І.Н. Войцехівська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 34 с. — укp.

На основі аналізу творчої спадщини В.С.Іконникова досліджено його внесок у розроблення проблем теоретичного та практичного джерелознавства, опрацювання шляхів і методів дослідження джерел, їх критичного аналізу й оцінки. Реконструйовано життєвий та творчий шлях В.С.Іконникова як історика-джерелознавця, обгрунтовано узагальнену оцінку факторів, що вплинули на формування наукових поглядів та джерелознавчого мислення історика, окреслено концептуальні підходи та методологічні засади його творчості. Упорядковано бібліографію праць вченого, проведено їх бібліометричний аналіз; визначено пріоритетні напрями досліджень та виокремлено блок джерелознавчих праць.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)61-8 Іконников + Т211(4УКР)5
Шифр НБУВ: РА308470 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Капітан Л.І. 
"Український історичний журнал" у контексті дослідження історії України XIY - середини XYII ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Л.І. Капітан ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 2000. — 20 с. — укp.

Проаналізовано стан розробки проблем історії України XIV - середини XVII ст. на сторінках "Українського історичного журналу" і визначено його місце в розвитку вітчизняної історіографії пізнього середньовіччя. На основі архівних матеріалів, більшість з яких до наукового обігу введено вперше, висвітлено суспільні передумови, офіційні заходи щодо заснування журналу; визначено особливості його функціонування в 60-х - на початку 70-х рр.; окреслено новітні проблеми часопису. З'ясовано місце "Українського історичного журналу" у розробці проблем соціально-економічного, політичного та культурного розвитку українських земель в період пізнього середньовіччя. Показано значення студій з спеціальних історичних дисциплін у висвітленні історії України литовсько-польської доби. Доведено, що їх автори помітно "доповнили" дослідження з конкретно-історичних проблем історії України XIV - середини XVII ст.; пояснили і навіть уточнили деякі явища і події. Обгрунтовано висновок стосовно того, що "Український історичний журнал", діяльність якого складає специфічний розділ вітчизняної історіографії, зробив вагомий внесок у розробку важливих аспектів середньовічної історії України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)6 + Т1(4УКР)-1(4УКР)4
Шифр НБУВ: РА310977 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Вирський Д.С. 
Ст.Оріховський-Роксолан як історик та політичний мислитель: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Д.С. Вирський ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 2000. — 18 с. — укp.

Висвітлено діяльність та творчий доробок у царині історіографії та суспільно-політичної думки вітчизняного мислителя-гуманіста Ст.Оріховського-Роксолана (1513 - 1566). На основі маловідомих джерел відтворено біографію письменника. Проаналізовано основні праці вченого, які присвячено проблемам історії та політики. Визначено місце гуманіста в інтелектуальній історії України, зокрема, в українському історіографічному процесі та розвитку вітчизняної суспільно-політичної думки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4Укр)4-8 Оріховський-Роксолан
Шифр НБУВ: РА309698 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Гранчак Т.Ю. 
Українське національне відродження другої половини XIX - початку XX ст. в працях польського історика Леона Василевського: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Т.Ю. Гранчак ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2000. — 16 с. — укp.

Висвітлено діяльність історика у контексті українського національного відродження. Розглянуто теорію формування та розвитку українського "національного організму". Розкрито методологічну та національно-історичну суть поглядів історика на процес становлення української нації. Проаналізовано внесок Л.Василевського у дослідження проблеми українського національного відродження та місце його творчої концепції у контексті національно-політичних теорій кінця XIX - початку XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52 + Т1(4ПОЛ)61-8 Василевський
Шифр НБУВ: РА310211 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Самойленко О.Г. 
Методологія історії та історіографія у науковій спадщині вчених Ніжинської вищої школи (друга пол. ХІХ - поч. ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / О.Г. Самойленко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 19 с. — укp.

На підставі широкої джерельної бази та значного наукового доробку вчених Ніжинської вищої школи (НВШ) доведено, що в Ніжині в другій половині XIX - поч. XX ст. існував значний науковий центр історичного дослідження. У науковій спадщині професорів НВШ М.Я.Арістова, М.М.Бережкова, Г.А.Максимовича, В.Г.Ляскоронського, І.В.Лашнюкова, О.І.Покровського, В.К.Піскорського та інших чільне місце посідала розробка питань методології історії та історіографії як вітчизняної, так і західноєвропейської. Висвітлено еволюцію поглядів ніжинських учених, розглянуто методологічне підгрунтя, на якому будувались їх дослідження, визначено місце і значення праць професорів НВШ у загальноєвропейському контексті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)5 + Т.с(4УКР)
Шифр НБУВ: РА311554 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Багаліка 
Історичні погляди Лесі Українки: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Юлія Олександрівна Багаліка ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2000. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4Укр)5-8 Українка Л. + Ш5(4УКР)5-4 Українка,Леся 3
Шифр НБУВ: РА310796

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Острянко А.М. 
Ніжинська історична школа кінця XIX - першої третини XX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / А.М. Острянко ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Висвітлено діяльність Ніжинської історичної школи кінця XIX - першої третини XX ст. Простежено процес формування, становлення та занепаду Ніжинської історичної школи, визначено специфіку її організаційної інфраструктури. На підставі дослідження визначено місце Ніжинської історичної школи в українській історіографії. Висвітлено біографії та науковий доробок представників школи у галузі історії України та визначено їх загальний внесок в українську історичну науку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)52
Шифр НБУВ: РА315111 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Симоненко І.М. 
Вчені архівні комісії в Україні: історія, діяльність, здобутки (кінець XIX - початок XX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / І.М. Симоненко ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Проаналізовано діяльність губернських вчених архівних комісій, які існували на території України наприкінці ХІХ - на початку ХХ ст. Особливу увагу приділено історіографії та бібліографії питання. Висвітлено історію існування всієї системи вчених архівних комісій та кожної з місцевих комісій. На підставі широкого кола джерел досліджено напрями роботи архівних комісій, організацію та особливості їх функціонування. Визначено місце архівних комісій у системі наукових установ і товариств історичного напряму, їх роль у розробці регіональної історії, охороні пам'яток. Доведено, що місцеві вчені архівні комісії були складовою ланкою краєзнавчого руху України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)52
Шифр НБУВ: РА312391 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Ващенко І.В. 
Політика українізації 1920-х - початку 1930-х років в Україні: проблеми історіографії: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / І.В. Ващенко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 18 с. — укp.

Висвітлено питання дослідження українською історичною наукою політики "українізації", розкрито сенс явища. Проаналізовано політику "українізації" у взаємозв'язку з національною політикою РКП(б) - КП(б) у цілому. Розглянуто феномен радянської історіграфії, шляхи формування та розвитку різних концепцій, порівняно особливості різних напрямків вітчизняної історичної науки з питань "українізації". Показано взаємозалежність розвитку української історичної думки від процесу національного відродження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-7 + Т1(4УКР)61
Шифр НБУВ: РА313869 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Ковальчук Н.Л. 
Олександр Погодін та українське питання: еволюція російського ліберала: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Н.Л. Ковальчук ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2001. — 18 с. — укp.

Проаналізовано погляди Олександра Погодіна (1872 - 1947 рр.) - відомого славіста та діяча російського лібералізму, одного з лідерів неославізму, який у своїй професійній та громадській діяльності звертався до української тематики. Уперше висвітлено українські сюжети, наявні у науковій спадщині відомого російського науковця. Детально досліджено позицію О.Погодіна щодо українського національного руху. Простежено еволюцію його поглядів на українське питання. Висвітлено значення українського питання в контексті ідеології неославізму. З'ясовано вплив неослов'янського руху на російсько-українські стосунки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0-07 + Т1(2)5-8 Погодін + Т1(9=РОС)6-8 Погодін + Ф51(4УКР)
Шифр НБУВ: РА312887 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського