Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (105)Книжкові видання та компакт-диски (102)Журнали та продовжувані видання (11)
Пошуковий запит: (<.>A=Андреєва$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 12
Представлено документи з 1 до 12

      
1.

Андреєва І.В. 
Індивідуальна анатомічна мінливість диплоїчних вен і товщини кісток склепіння черепа: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / І.В. Андреєва ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2000. — 19 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження індивідуальної анатомічної мінливості, вікових і статевих особливостей диплоїчних вен склепіння черепа людини та їх взаємозв'язку з товщиною кісток у прикладному аспекті. Виявлено крайні форми та діапазон індивідуальної анатомічної мінливості диплоїчних вен склепіння черепа людини. Вони представлені сітьовидно-анастомозуючою і магістральною малоанастомозуючою формами, а також проміжними варіантами лівого та правого діапазонів. Встановлено, що кількість, положення, морфометричні параметри і характер анастомозування між басейнами диплоїчних вен корелюють з формою черепа, віком і статтю людини. Доведено, що диплоїчні вени та притоки 1-го порядку проходять у тонких дільницях кісток склепіння черепа та формують одноплощинну внутрішньокісткову судинну мережу. З'ясовано, що притоки 2 - 3 порядків формують двох- і/або трьохплощинну судинну мережу та проходять у товстих та тонких дільницях кісток склепіння черепа. Встановлено, що каркас склепіння черепа утворюється дільницями кісток із більшою товщиною, що мають вигляд арок, зорієнтованих у сигнальній та фронтальній площинах. Зазначено, що конфігурація та поширеність елементів каркаса склепіння черепа зумовлені формою черепа, віком та статю людини. Визначено сумарну площу поперечного перетину внутрішньокісткових венозних колекторів, кількісні показники калібру диплоїчних вен та їх приток. Проаналізовано ці показники відповідно до форми черепа, віку та статі людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р634.477
Шифр НБУВ: РА308730 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Андреєва В. В. 
Лісівничо-селекційна оцінка півсібсових і сібсових потомств сосни звичайної в умовах Західного Полісся: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 06.03.01 / В. В. Андреєва ; Нац. лісотехн. ун-т України. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Вивчено мінливість клонів, півсібсових і сібсових родин і кандидатів у синтетичні сорти-популяції сосни звичайної за біометричними показниками. Розраховано коефіцієнти успадкування господарсько-цінних ознак вегетативним і насінним потомством за різними методиками. Проведено порівняльний аналіз росту та селекційної структури однойменних півсібсових родин і кандидатів у синтетичні сорти-популяції сосни звичайної за ряд років і на різних ділянках випробних культур. Досліджено цитогенетичну мінливість ядерцевих характеристик і встановлено вплив терміну зберігання насіння на ядерцеву активність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П381.131-45(4УКР)
Шифр НБУВ: РА375230 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Андреєва І.В. 
Механізми розвитку стравохідно-шлункових кровотеч: автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.03.04 / І.В. Андреєва ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2007. — 39 с. — укp.

Вивчено механізми розвитку стравохідно-шлункових кровотеч, зокрема, синдром Маллорі - Вейсса та механізми адаптації печінки та слизової оболонки кардіального відділу шлунка до дифузних захворювань печінки і портальної гіпертензії з використанням патофізіологічних, гістологічних, біохімічних, інструментальних, клініко-лабораторних методів дослідження. Установлено, що моделювання портальної гіпертензії супроводжується перебудовою печінки за типом хронічного дифузного захворювання з розвитком деструктивних, регенераторних процесів і появою фіброзу, за цього підключаються патофізіологічні механізми ендогенізації патологічного процесу, які мають різний ступінь виразності та залежать від виду експерименту. Виявлено, що печінкова патологія у сполученні з портальною гіпертензією є причиною деструктивних процесів у слизовій оболонці кардіального відділу шлунка, розвивається портальна гастропатія. За цих умов вміст загальної води, експозиційна динаміка сорбції нейтрального червоного у тканині печінки й активність каталази крові підвищені. Гострі стравохідно-шлункові кровотечі зумовлені механізмами саногенної або патогенної адаптації печінки та слизової оболонки кардіального відділу шлунка до дифузних захворювань печінки і портальної гіпертензії. Запропоновано спосіб кількісного визначення функціонального резерву печінки за даними ультразвукової доплерометрії для прогнозування можливого результату розвитку процесу та вибору тактики лікування хворого. Розроблено методику визначення ультразвукової анатомії щура для здійснення експериментальних досліджень. Кількісно проаналізовано морфофункціональні показники печінкової патології з супутньою портальною гіпертензією, що дозволяє прогнозувати зміни у слизовій оболонці шлунка на різних стадіях розвитку процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.203.2-1 + Р457.365.603.2-1 +
Шифр НБУВ: РА354436

Рубрики:

      
4.

Андреєва О.А. 
Наукові основи ресурсозберігаючих технологій дублення та оздоблювання шкір з використанням поліфункціональних сполук: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.19.05 / О.А. Андреєва ; Київ. нац. ун-т технологій та дизайну. — К., 2005. — 45 с. — укp.

Теоретично й експериментально підтверджено гіпотезу організації внутрішньої просторової структури колагену шляхом повнішого залучення його активних, насамперед пептидних, груп до взаємодії з хімічними матеріалами з утворенням зв'язків певного типу з метою надання необхідних властивостей шкірі. Розроблено теоретичні положення щодо впливу одержаних поліфункціональних сполук на формування структури та показники дерми на різних рівнях морфологічної будови колагену, а саме: на мікрорівні - шляхом утворення термостійких, рухомих зв'язків, зумовлених наявністю окиснених вуглеводнів; на макрорівні - завдяки наповнювальній дії модифікованих похідних колагену або пластифікації сірковмісними сполуками. Відзначено, що це дозволяє формувати структуру та властивості шкіри у сучасних технологіях дублення та оздоблювання, а також у технологіях створення продукції нового асортименту. З урахуванням виведених теоретичних положень розроблено п'ять ресурсоощадних технологій обробки шкір хромового та безхромового методу дублення для верху взуття, які, у порівнянні з діючими технологіями, забезпечують підвищення якості готової продукції за більш раціонального використання сировини та хімічних матеріалів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М52-1 + М520.3 + М520.4/5 +
Шифр НБУВ: РА340856

Рубрики:

      
5.

Андреєва О. Ю. 
Особливості поширення соснових пильщиків та наслідки їх впливу на деревостани Центрального Полісся: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.03.03 / О. Ю. Андреєва ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Вивчено особливості поширення осередків звичайного та рудого соснових пильщиків у лісах Центрального Полісся, їх вплив на стан соснових насаджень. Доведено, що санітарний стан насаджень погіршується більшою мірою в осередках звичайного соснового пильщика, ніж рудого, та залежить від рівня пошкодження крон і віку деревостанів. Дерева, пошкоджені сосновими пильщиками на 80 % і більше, всихають без участі стовбурових шкідників. Визначено особливості відновлення радіального приросту дерев в осередках соснових пильщиків залежно від віку деревостанів, класу росту дерев, рівня пошкодження крон. Вперше у Поліссі застосовано бальну оцінку принадності ділянок насаджень для визначення переліку виділів, у яких необхідно проводити першочерговий нагляд за поширенням соснових пильщиків. Уточнено критичну щільність популяції рудого соснового пильщика для призначення лісозахисних заходів у лісах Центрального Полісся.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П468.6
Шифр НБУВ: РА380981 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Андреєва 
Семантико-синтаксична структура речень із тотивними предикатами: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Тетяна Володимирівна Андреєва ; Кіровоградський держ. педагогічний ун-т ім. Володимира Винниченка. — Кіровоград, 2008. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-221
Шифр НБУВ: РА359196

      
7.

Андреєва Н.І. 
Синтез систем двозонного оптимального релейного управління електроприводом постійного струму: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.09.03 / Н.І. Андреєва ; Донец. держ. техн. ун-т. — Донецьк, 2001. — 19 с. — укp.

Вивчено питання синтезу та досліджено системи релейного оптимального управління електропривода постійного струму з двозонним регулюванням швидкості за умов дії широкого спектра параметричних і координатних збурень. З використанням методу аналітичного конструювання регуляторів виконано структурно-алгоритмічний синтез оптимальних управлінь у просторах фазових координат електропривода та їх похідних з урахуванням основних процесів, характерних для тиристорного електропривода за умов двозонного регулювання швидкості: дію вихрових струмів у магнітопроводі та насичення останнього, податливості кінематичного кола та в'язкого тертя в ньому. Запропоновано імітаційні моделі синтезованого електропривода, за допомогою яких вивчено динаміку системи. Наведено результати досліджень впливу на частоту ковзного режиму внутрішнього контуру системи параметрів реальних операційних підсилювачів, що використовуються як релейні регулятори. Висвітлено методику вибору параметрів фільтрів на входах тиристорного перетворювача.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З291.5-01
Шифр НБУВ: РА313354 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Андреєва Т.Т. 
Становлення етичних аспектів відношення "людина - природа": Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.07 / Т.Т. Андреєва ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2002. — 16 с. — укp.

Проаналізовано емпіричний та теоретичний матеріал етичного ставлення людини до природи з метою систематизації. Виявлено, що історичний генезис і розвиток моральних норм і традицій у ставленні до природи у різних цивілізаціях мали суперечливий характер. Визначено, що протиставлення природи людині породжує дуалістичний стиль мислення. Доведено, що ефективним шляхом виходу з екологічної кризи є створення нових засобів філософської рефлексії та системи екологічної освіти та виховання. Розглянуто морально-етичні принципи гуманізації природи як однієї з головних умов розвитку та функціонування суспільства на сучасному етапі. Розроблено заходи гармонізації відносин людини з природою у співвідношенні з політичними, соціальними та морально-духовними критеріями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю751.1 + Ю751.1 + Ю751.1
Шифр НБУВ: РА321953

Рубрики:

      
9.

Супрун І. С. 
Біостратиграфія палеоценових відкладів Українських Карпат за нанопланктоном. / І. С. Супрун. — Б.м., 2021 — укp.

В дисертації обґрунтовано та деталізовано біостратиграфію і кореляцію палеоценових відкладів Українських Карпат за результатами вивчення нанопланктону. Уперше подано зведену характеристику просторово-часового поширення нанофосилій для цих відкладів, монографічно описано стратиграфічно важливі таксони. Деталізовано біостратиграфію за нанопланктоном сушманецької світи у Монастирецькому покриві та метовської світи у Вежанському покриві, доповнено їх мікропалеонтологічну характеристику. Доповнено біозональну шкалу за нанопланктоном палеоцен-еоценових відкладів, визначено головні критерії для обґрунтування границь крейди і палеогену, палеоцену і еоцену. Здійснено детальну регіональну кореляцію нижньопалеогенових відкладів за нанопланктоном в межах різних структурно-тектонічних зон Карпат та їх міжрегіональну кореляцію з одновіковими утвореннями інших територій. Визначено корелятивні асоціації нанопланктону як критерії для обґрунтування кореляції цих відкладів. Окреслено головні фактори палеоекології седиментаційного басейну палеоценових відкладів Українських Карпат за нанопланктоном та простежено етапи його розвитку. Створено атлас зображень характерних видів палеоценового нанопланктону.^UThis Thesis paper summarizes the results of calcareous nannofossil biostratigraphy studies undertaken within the Ukrainian Carpathians. The work includes the first results of spatial and temporal distribution of nannofossils in these sediments, Monographic description of the most common species, detailed biostratigraphic and paleontological characteristic of Lower Paleocene stratigraphic units from Monastyr and Vezhana nappes where the Selandian Fasciculithus tympaniformis (NP5), Late Selandian-Early Thanetian Heliolithus kleinpelliі (NP6), Early Ypresian Tribrachiatus contortus (NP10) were first defined.The Metova Formation from the Vezhana nappe contained the Early Paleocene, Danian Biantholithus sparsus (NP1) and the Fasciculithus tympaniformis (NP5, Selandian), Heliolithus kleinpelliі (NP6 of the Late Selandian-Early Thanetian), Heliolithus riedelii (NP8, Thanetian) nannozones discovered here for the first time.The biozonation of the Lower Paleogene sediment from the Ukrainian Carpathians has been upgraded. The complete succession of nannozones corresponding to the Paleocene of the International Chronostratigraphic Chart have been identified, including Markalius inversus/Biantholithus sparsus (NP1), Cruciplacolithus tenuis (NP2), Chiasmolithus danicus (NP3), Ellipsolithus macellus (NP4), Fasciculithus tympaniformis (NP5), Heliolithus kleinpelliі (NP6), Discoaster mohleri (NP7), Heliolithus riedelii (NP8), Discoaster multiradiatus (NP9) and also the lowermost Early Ypresian Eocene nannozone Tribrachiatus contortus (NP10) which has been reported from this locality for the first time.The nannofossil biozonation has been correlated with that of Foraminifera and Dinocyst biostratigraphy. The criteria's for substantiating the Cretaceous/Paleogene, Paleocene/Eocene the boundaries within the Ukrainian Carpathians have been identified.A detailed calcareous nannofossil biostratigraphy of Paleocene sediments from various tectonic units of the Ukrainian Carpathians was undertaken in accordance with the latest Geological Time Scale. This enabled regional correlation of Lower Paleogene sediments with coeval formations from other adjacent areas of the Tethys province. The study has determined distinctive nannofossil assemblages that enable the justification of the correlation of these sediments, develop varied scale (various) correlation charts and confirm the presence of close links between the paleobasins within the Tethys Ocean.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Колесник Т. О. 
Розробка технології виробництва шкіряного пергаменту / Т. О. Колесник. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі вирішено важливе науково-практичне завдання ‒ створення екологічно орієнтованої технології виробництва шкіряного пергаменту з овечої сировини. Складність розробки технології визначається відсутністю нормативної документації з чітким переліком показників якості даного виду шкіри. Відповідно до цього, відсутність на вітчизняних шкіряних підприємствах відпрацьованої технології та широкої практики виробництва шкіряного пергаменту спонукає до розроблення сучасних технологій його виготовлення за умови застосування поліфункціональних, екологічно безпечних матеріалів. При цьому комплекс властивостей пергаменту має відповідати його цільовому призначенню.В результаті проведення комплексу теоретичних та експериментальних досліджень розроблено та обґрунтовано наукові положення, висновки та рекомендації, які дозволили розробити екологічно орієнтовану технологію виробництва шкіряного пергаменту. При цьому вперше встановлено доцільність використання нового ферментного препарату та природного мінералу цеоліту у підготовчих процесах виробництва шкіряного пергаменту; характер взаємодії у системах «колаген-ферментний препарат» та «гідроксид кальцію-цеоліт», що дозволило сформулювати уявлення про особливості перебігу відмочувально-зольних процесів з використанням цих матеріалів; удосконалено параметри підготовчих процесів виробництва пергаменту у вигляді ферментативного відмочування та безсульфідного зоління в присутності цеоліту та меншої кількості гідроксиду кальцію; подальшого розвитку набуло застосування принципу ресурсоощадності та екологізації при створенні технології виробництва натуральної шкіри, а саме пергаменту, одержаного з овечої сировини з використанням у підготовчих процесах нового ферментного препарату та вітчизняного природного мінералу цеоліту.^UAn important scientific and practical problem of creating an environmentally oriented technology for the production of leather parchment from sheep raw materials was solved in the dissertation work. The complexity of technology development is determined by the absence of the regulatory documents with a clear list of quality indicators for this type of leather. According to this, the absence of proven technology and widespread practice in the production of leather parchment at the domestic leather enterprises prompts the development of modern technologies for its production, subject to the use of multifunctional, environmentally friendly materials. In this case, the complex of properties of parchment must correspond to its intended purpose. As a result of a complex of theoretical and experimental studies, scientific provisions, conclusions and recommendations were developed and substantiated, which made it possible to develop an environmentally oriented technology for the production of leather parchment. Wherein first determined the expediency of use of a new enzyme preparation and a natural mineral zeolite in the preparatory processes for the production of leather parchment; the nature of the interaction in the systems «collagen-enzyme preparation» and «calcium hydroxide-zeolite», which made it possible to formulate an idea of the peculiarities of the flow of soaking-liming processes using these materials; improved parameters of the preparatory processes for the production of parchment in the form of enzymatic soaking and sulphide-free liming in the presence of zeolite and a smaller amount of calcium hydroxide; further development was achieved by application of the principle of resource conservation and ecologization when creating a technology for the production of natural leather, namely parchment obtained from sheep raw materials using a new enzyme preparation and a domestic natural mineral zeolite in the preparatory processes.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Андреєва Ю. А. 
Механізми дії нових регуляторних факторів синтезу рибофлавіну у флавіногенних дріжджів / Ю. А. Андреєва. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертаційна робота висвітлює підходи метаболічної інженерії задля виявлення нових закономірностей у регулюванні біосинтезу рибофлавіну флавіногенними дріжджами Candida famata та подальшого застосування цих знань з метою створення стабільних суперпродуцентів цієї сполуки.Рибофлавін (вітамін В2, або лактофлавін) відіграє важливу роль у метаболізмі живих організмів. Він є попередником флавінових кофакторів флавінмононуклеотиду (ФМН) та флавінаденіндинуклеотиду (ФАД). Зниження концентрації вітаміну В2 призводить до інгібування проліферації клітин, до запальних захворювань, таких як інфекційні запалення шкіри, хейліти, глосит, сепсису, катаракта та мігрені.У промисловій продукції рибофлавіну дріжджі, як одноклітинні еукаріоти, мають вагомі переваги у біотехнологічних процесах порівняно із грибами та бактеріями. Розробка методів трансформації та запровадження метаболічної інженерії для модифікації геному цих організмів вже довели існування цікавого та перспективного напряму дослідження. Тому метою цієї роботи була ідентифікація та дослідження принципів дії нових чинників, залучених у процеси біосинтезу рибофлавіну флавіногенними дріжджами Candida famata.Нами сконструювано штами дріжджів C. famata із пошкодженим геном синтезу субодиниці вакуолярної АТФ-ази (аденозонтрифосфатаза). Отримання делеційного мутанта дозволило продемонструвати, що ген VMA1 здійснює регуляторний вплив на утворення рибофлавіну досліджуваними дріжджами. У перерахунку на грам біомаси, отриманий штам продукує у 27 разів більше рибофлавіну, ніж вихідний штам. Крім того, ці дріжджі проявляли чутливий до температури фенотип. Ріст та флавіногенез штаму значно погіршилися при культивуванні за температури 35°C. Однак, одночасно вдалося з’ясувати, що батьківський штам C. famata є більш термотолерантним і, у відповідь на підвищенні температури, розпочинає синтезувати більше рибофлавіну, ніж при рості за 28°C. Нами вивчено питання впливу промоторів гена SEF1 із різних, флавіногенних та нефлавіногенних, дріжджових організмів на ініціацію утворення рибофлавіну. Встановлено, що промотори SEF1 із флавіногенних дріжджів C. albicans та, меншою мірою, C. tropicalis, злиті з ВРЗ гена SEF1 із C. famata, впливають на здатність до відновлення надпродукції рибофлавіну у sef1Δ. Цей метод надекспресії гена допоміг підвищити рівень синтезу метаболіта у 20 разів.Завдяки додатковому посиленню експресії гена GND1 вдалося підвищити вміст рибофлавіну у культуральній рідині у 2; 1,5 та 1,3 рази, порівняно із вихідними штамами L20105, AF-4 та BRP. Ми також показали, що надекспресія гена ZWF1, навпаки, інгібує біосинтез рибофлавіну та ростові процеси загалом. У дисертаційній роботі вперше показано позитивний ефект дерепресії гена 6-фосфоглюконатдегідрогенази на синтез вітаміну B2 флавіногенними дріжджами.Мутанти, що мали надекспресію обидвох генів ПФШ, а саме L20105/ZWF1/GND1, AF-4/ZWF1/GND1 та BRP/ZWF1/GND1 характеризувалися лише мінорним збільшенням кількості флавінів (не більше ніж у 1,05 рази, порівняно із батьківськими штамами). Виявлено, що надекспресія гена SOL3 також здатна впливати на надсинтез рибофлавіну. Хоча цей позитивний вплив дуже незначний (збільшення виходу вітаміну на один грам біомаси від 1,05 до 1,5 разів), проте розкриває ще ширший потенціал обраного напрямку дослідження. Отже, надекспресія гена SOL3 у комбінації з GND1 та/або ZWF1 може привести до значно більшого накопичення рибофлавінового попередника Ру5Ф, а отже, ще більше стимулювати утворення рибофлавіну. Ми також підтвердили, що мутантам із індукованою експресією гена фермента 6-фосфоглюконатдегідрогенази властиво синтезувати ще більші кількості рибофлавіну на середовищі з лактозою як єдиним джерелом Карбону. Так, вирощування штамів на молочній сироватці, в якій лактоза є єдиним джерелом вуглецю, сприяло ще більш інтенсивному утворенню вітаміну B2. Загалом зміна середовища культивування дозволила збільшити рівень синтезу у 1,4; 1,7 та 1,7 для штамів L20105/GND1, AF-4/GND1 та BRP/GND1, порівняно із синтезом на мінеральному середовищі з глюкозою. Ми вперше дослідили локалізацію білка-екскретази Rfe1 (RiboFlavin Excretase) у дріжджів C. famata. Прикріплення флуоресцентної мітки до цього білка дозволило виявити, що Rfe1 знаходиться у плазматичній мембрані. Показали, що цей протеїн не функціонує у ядрі.Викладені дані експериментальних досліджень є значущими для розуміння певних механізмів контролю над біосинтезом рибофлавіну. На щастя, у сучасному світі відбувається поступове виявлення дослідниками нових регуляторних чинників флавіногенезу. Наш вклад у цей поступ є важливим та може, в подальшому, сприяти створенню нових стабільних надпродуцентів рибофлавіну, а отже, підвищити рентабельність виробничих процесів. Зокрема, використання сироватки як субстрату для росту штамів дає ширші можливості зробити процес дешевшим і сприятливим для збереження стану навколишнього середовища, оскільки сироватка, зазвичай, утворюється як відходи молочної промисловості.^UThis dissertation clarifies metabolic engineering applications to reveal new correlations of regulation in riboflavin synthesis by flavinogenic yeasts Candida famata. The data can be further applied to create stable superproducers of riboflavin.Riboflavin (vitamin B2, or lactoflavin) plays a crucial role in the metabolism of living organisms. It is a precursor of flavin cofactors flavin mononucleotide (FMN) and flavinadine dinucleotide (FAD). Decreased concentration of vitamin B2 in cells leads to inhibition of their proliferation, inflammatory diseases such as infectious skin inflammation, cheilitis, glossitis, sepsis, cataracts, and migraines.Yeasts, as unicellular eukaryotes, have significant prerogatives in biotechnological processes compared to fungi and bacteria. The genome modification of these organisms by using metabolic engineering has already shown the existence of an interesting and promising area of research. Thus, the aim of this work is to identify and study the principles of action of new factors involved in the biosynthesis of riboflavin by the flavinogenic yeast C. famata.We have constructed the C. famata strains with a damaged gene for the synthesis of the vacuolar ATPase subunit. Obtaining deletion mutants allowed us to demonstrate that the VMA1 gene has a regulatory effect on the formation of riboflavin by them. The resulting strain produces 27 times more riboflavin than the original strain by one gram of cells. These yeasts showed a temperature-sensitive phenotype. The growth and flavinogenesis of the strain deteriorated significantly when cultivated at 35°C. It was found that the parental strain of C. famata is more thermotolerant and, in response to increasing temperature, starts to synthesize more riboflavin than when grown at 28 °C. We also examine the influence of SEF1 gene promoters from flavinogenic and non-flavinogenic yeasts on the initiation of riboflavin formation. We found that SEF1 promoters from the flavinogenic yeast C. albicans and, to a lesser extent, the non-flavinogenic yeast C. tropicalis, fused to the ORF of the SEF1 gene from C. famata, affect the ability to restore riboflavin overproduction in sef1Δ. This method of overexpression of the gene allowed to increase in the level of metabolite synthesis by 20 times.We have discovered that due to additional enhancement of GND1 gene expression it is possible to increase the content of riboflavin in the culture fluid by 2, 1.5 and 1.3-fold, compared to the original strains L20105, AF-4 and BRP. We have shown that overexpression of the ZWF1 gene inhibits riboflavin biosynthesis and growth processes of mutants. For the first time we describe the positive effect of derepression of the 6-phosphogluconate dehydrogenase gene on the synthesis of riboflavin by flavinogenic yeast was shown. Mutants that overexpressed both genes of PPP, namely L20105/ZWF1/GND1, AF-4/ZWF1/GND1 and BRP/ZWF1/GND1 were characterized only by a minor increase in the content of flavins (no more than 1.05 times compared to the parent strains).We found that overexpression of the SOL3 gene can also affect riboflavin oversynthesis. The increase in vitamin yield per gram of biomass from 1.05 to 1.5 times. This data suggests that overexpression of the SOL3 gene in combination with GND1 and/or ZWF1 may lead to significantly greater accumulation of the riboflavin precursor Ru5P, and thus further stimulate riboflavin production. We also confirmed that mutants with induced gene expression of the enzyme 6-phosphogluconate dehydrogenase tend to synthesize even greater amounts of riboflavin on a medium with lactose as a single source of carbon. Thus, the cultivation of strains on milk whey, in which lactose is the only source of carbon, contributed to an even more intense formation of vitamin B2. In general, changes in the culture medium allowed to increase the level of synthesis by 1.4, 1.7 and 1.7 for strains L20105/GND1, AF-4/GND1 and BRP/GND1, compared to synthesis on mineral medium with glucose. We were first, who investigated the localization of the transporter protein Rfe1 (RiboFlavin Excretase) in the yeast C. famata. Binding a fluorescent label to this protein revealed that Rfe1 is located in the plasma membrane. We have proven that Rfe1 does not function in the nucleus.The presented experimental data are important for understanding certain mechanisms of control over riboflavin biosynthesis. Fortunately, in the modern world, researchers are gradually discovering new regulatory factors of flavinogenesis. Our contribution to this progress is important and may, in the future, contribute to the creation of new stable overproducers of riboflavin, and thus increase the profitability of production processes. In particular, the application of whey as a substrate for the growth of strains provides greater opportunities to make the process cheaper and more environmentally friendly as the whey is usually disposed of as waste from the dairy industry.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Андреєва О. Ю. 
Біотична стійкість соснових насаджень Волинського і Житомирського Полісся: автореферат дис. ... д. с.-г. н. : 06.03.03 / О. Ю. Андреєва. — Б.м., 2023 — укp.

Наведено теоретичні узагальнення та аналіз даних стосовно поширення та впливу екологічних чинників на стан лісів Волинського та Житомирського Полісся. Аналіз кліматичних показників свідчить про зміни показників температури, зволоження, ГТК Селянінова та Д. В. Воробйова, які не є сприятливими для насаджень, але створюють умови для поширення шкідників і лісових пожеж. Біотична стійкість насаджень знижується у зв’язку зі значним поширенням чистих соснових насаджень, а також за рахунок виділів, які межують зі зрубами та незімкненими культурами. Виявлено особливості зміни санітарного стану насаджень та їхнього заселення стовбуровими шкідниками після низової пожежі. Проаналізовано динаміку площ осередків комах-хвоєгризів і стовбурових шкідників. Показано, що принадність насаджень для виникнення осередків комах-хвоєгризів зменшилася зокрема у зв’язку з вилученням санітарними рубками чистих соснових насаджень в осередках короїдів. Виявлено зміни у видовому складі комплексу короїдів, зокрема згасання після 2017 р. осередків верхівкового і шестизубчастого короїдів й збільшення участі соснових лубоїдів у комплексі. Визначено видовий склад нематод у деревах, заселених короїдами. Підтверджено необхідність вчасного проведення вибіркових санітарних рубок в осередках усихання для запобігання втратам ліквідної деревини. Одержані дані підтримують концепцію П. Маніона стосовно чинників всихання дерев. Висока частка чистих соснових насаджень і насаджень віком понад 50 років – чинники тривалої дії (predisposing). Аномальне збільшення температури повітря та зменшення ГТК до рівня, характерного для степової зони, є чинниками нетривалої дії (inciting), що підвищують сприйнятливість дерев до заселення короїдами, які є чинниками супроводження (contributing). Експериментально обґрунтовано підходи до прогнозування ризиків усихання соснових насаджень регіону та підвищення їхньої стійкості. Поглиблені методичні підходи стосовно виявлення насаджень із високою принадністю для формування осередків шкідливих комах і виникнення лісових пожеж. Зокрема пропонується скоригувати терміни вивезення з лісу або корування чи обробки інсектицидами заготовленої деревини, а також застосування інсектицидів з урахуванням зміни термінів початку й закінчення вегетаційного періоду; оцінювати загрозу формування осередків хвоєгризів у міру змикання культур, створених на зрубах санітарних рубок минулого десятиліття та застосовувати розраховані моделі для оцінювання загрози пошкодження дерев фітофагами.^UThe features of the dynamics of climatic parameters affecting the condition and growth of pine stands were revealed. A decrease in precipitation and hydrothermal coefficient of G.T. Selyaninova (HTI) is unfavorable for the growth and condition of trees and favorable for harmful organisms. The features of the distribution of the forest stock of pine stands of individual forestry enterprises by types of forest site conditions, stand composition, age, the relative density of stocking and changes in these parameters during the period between the last forest inventories, which affect the attractiveness of forest plots to harmful insect foci and the risk of fires, were evaluated. The obtained data support the concept of P. Manion regarding the factors of forest decline. A high proportion of pure pine stands and stands over 50 years old are long-term predisposing factors. Anomalous increase in air temperature and reduction of HTI to the level characteristic of the steppe zone are the short-term inciting factors that increase the susceptibility of trees to colonization by bark beetles, which are contributing factors. The obtained results made it possible to develop proposals for forecasting the risks of deterioration of the conditions of pine stands in the region and measures to increase their sustainability. In particular, it is suggested: to adjust the terms of creating pine plantations, removal from the forest or protection harvested wood with insecticides, taking into account the change in the terms of the beginning and end of the growing season; to implement an improved algorithm for determining fire hazard classes; to create mixed stands according to the type of forest site conditions; to carry out timely thinning to maintain the optimal structure of the crowns and sufficient relative stocking density of the stands in order to increase their resistance, in particular to damage by insects and fires; to assess the threat of the formation of foci of foliage browsing insects in pine plantations created at the clear-cuts of sanitary fellings of the last decade and to apply suggested models to predict tree damage by phytophages.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського